Steuncomité Laatste berichten. Luth. Zangvereniging. Badinrichting Mr. KI. DENYS, Steuncomité. INDRUKKEN. Een bewoner van een der kleine plaatsjes .bij Brussel geeft in de „Vlaamsclie Gazet" zijn indrukken weer: Zaterdag, 8 Oogst. - En als het avond wordt in mijn dorpje-bij-Brussel dan gaan de horizonnen toe en de geest gaat open voor schrikbeelden. En dan spelt er een roode zonnen- ondergang bloed en een purperen maan achter zwarte wolken, brand. De menschen sluiten zich op in hun huisjes, beproeven vijfmaal ieder slot en tienmaal eiken grendel en stutten deur en vensters en spijkeren vast wat nog ergens leuterde. En de nacht komt. Soms schiet de boer angstig wakker bij 't voorbijzoeven 'eener auto, of een ver klaroengeschal, of de klokke die middernacht klopt. De morgen komt. En zoodra de oogen opengaan, treedt weer het sombere beeld van den oorlog voor, dat men voor enkele uren vergat, de oorlog, die sist over en onder de zeeën, die dondert over en onder het land, die knalt in de lucht, boven de hoofden; dat loeiende monster, dat opgedoken is in de barbaarsche berg landen van het Oosten en nu zijn vuur en zijn dood spuwt tot in onze streken. De mensehen van mijn dorp werken weinig of bijna niet meer. Ze bidden. Ze trekken in zwarte reken naar de kerk, die roept; ze bedevaarten, ze knielen gansche uren neer, hun vurige smeekgebeden prevelend. Soms hoort men nog den ting-tang van een smids hamer oi het geknars eener schiijn- werkerszaag. O, dat geluid, dat zoete geluid uit den Vrede! Brussel wacht kalm nu. De goede tijdingen komen en laten hopen. Het vertrouwen is in de gemoederen en de zielen. Vanmorgen stapten liniesoldaten in onze tram. Ze kwamen van ginder, van Luik. Gehavend, bevuild, bemorst, handen zwart van 't kruit en toch manhaftig, glim lachend, opgewekt. „Men moest ze in triomf door de stad voeren, op de handen en niet in de tram", meende een vrouwtje, dat van aan doening verbleekte. En juist las ik in mijn blad hoe Engeland roemt over onze helden: „Dat kleinste land zal de grootste eer bekomen!" Wat verder stapte een dikke dame op 't platvorm en zei onnoozel weg „maar 'k en begrijp ik ons land niet de Duitschers vragen beleefd om door te mogen, en wij willen niet!" Doch dadelijk kwam 't antwoord „Madam", zei een heer „ik vraag u beleefd om uw beurs Wat ant woordt gij?" De dame antwoordde niets, zij had verstaan. Thans klinkt het zenuwachtig makend geroep der dagbladventers niet meer zoo hoog: deze ook be daarden, hoewel het volk niet min der graag de kranten verslindt, met hun groote, sensatie-makende titels. De vaandels wapperen steeds; de wind droogt ze op terwijl de kleuren, wegens den regen, ineenloopen. De winkels maken de nieuwsgierigheid niet ipeer gaandegeen jongelui meer vóór misselijke zichtkaartengeen dametjes meer vóór modemagazijnen, 'k Las daareven: Viert Maria, fêtez MarieWie denkt nu nog op feestvieren? Geen liedje weerklinkt meer en de straatjongen heeft zijn fluitedeuntje verleerdDaar komt een hoop kleuters aan, geen voet hoog: ze wuiven met onze vlag; de moeders stoppen de driekleur als speelgoed in de handen harer zuige lingen. 'k Vergat het bijna: Het Moederken uit het Dorpje-bij-Brussel kreeg weer nieuws van haar zoon. Hij is te Perwez nu! „Och Heere, riep ze, ach Heere! hij leeft nog! Hij leeft nog„Ja, Moederken, voeg den wij erbij, en ge zult hem weer zien, ongedeerd - en beladen met roem en eer!" Soms trekken de gebogen schonken der terugkeerende Franschmans door onze stralen. Ze stappen daar traag voort, met hun dikke pakken op rug en borst, en de wapens van den vrede en van 't leven op den schouder pikke en zeis. Daareven kwam Willem binnen, Struiscbe, jonge kerel. Dichter. „Ik ga, zei hij, ik ga er ook heen Nu heeft 't land geen droomers noodig, maar mannenTot weerziensHij gaf ons de gulle hand en dat was zijn eenvoudig, roerend, grootsch vertrek naar de streek waar 't vader land bloedt. Dezen namiddag bezochten wij een tot hospitaal ingerichte school. Voor den ingang stonden burgerwachten. Toen wij de deur openstaken, zagen wij voor de gapende overdekte koer, het groote, witte roodgestreepte laken, dat daar indrukwekkend neerhangt. En daarachter staan de rijen bedden, met sneeuwblanke lakens, en met al het noodige voorzien. Een dertigtal gekwetsten rusten daar. Gekwetst? Heel weinig! Een wonde aan de linkerwang: „Zoohaast genezen, keer ik terug!". - Een doorboorden arm. Een gekneusden knie. Een ver pletten voet. De overigen overver moeid. 't Is er stil en gezellig; men krijgt er niet den griezeligen indruk der hospitalen. Sommige soldaten zitten op hun beddesponde en lezen kranten. Andere kuieren traag rond. Het valt op dat in al de gezinnen nog steeds de vrouw, de moeder alleen arbeidt. Zij kookt nog en naait, zij alleen vindt nog de zielesterkte om haar gewoon gesleur voort te zetten. De man leest, of gaat uit, of bespreekt met zijn gezel den oorlog. Met hun beidjes beslissen ze over de veldslagen, en jagen den Duitscher over de gren zen. Geen bezoeker komt binnen of weet wat nieuws, of heeft een spion helpen aanhouden, of sprak met een soldaat, die uit Luik kwam, of had speciaal, uiterst gewichtig nieuws over de veldslagen vernomen „Och! antwoordt daarop dan het oude meetje, dat 1880 bijwoonde en in 1870 de kanonnen hoorde bulde ren. - Och, de oorlog, men weet hem te beginnen, men weet hem niet te eindigen 1" Van onze legers komen weinig be richten aan. Enkele geruchten dat alles goed is. En morgen is 't nu Zondag, 't Zal geen dag van ruste PLAATSELIJK NIEUWS. Steuncomité. Sub-commissie voor Werkverschaf fing. A. G. A. Verstegen, voorzitter. P. Storm, secretaris. M. A. Kolster. D. J. Snel. A. Krijnen. J. de la Houssaye. C. Kikkert. Deze commissie zetelt dagelijks in het. Gebouw van den Marine Bond van 10—12 en van 2—5 uur. Om inlichtingen kan men ook wenden tot elk der leden van de commissie. Beleefd verzoek aan het groote en kleine publiek. Voorzeker wilt ge al len de militairen, die het thans zoo druk hebben, ter wille zijn en hen niet noodeloos lastig vallen. Welnu, houdt u dan zoo streng mogelijk aan de regels van den weg. Blijf steeds als voetganger, wielrijder of geleider van een voertuig rechts van den weg en ga alleen dan links, wanneer gij iemand van achteraf voorbijrijdt. Laat de hoeken van de straten vrij en versper deze niet door juist daar een praatje te maken. Wielrijders laat op de hoeken dei- straten uw bel luide klinken en ge voorkomt botsingen. En ten slotte laat de militairen - onverscMUig van welken rang - voorgaan. De afd. Helder van den Neder- landschen Aannemei sbond stelde uit zijn kas f 50 beschikbaar voor het steuncomité. De Heer H. C. Hulzebos, onder wijzer alhier, is met ingang van 16 dezer, als zoodanig benoemd aan de Openbare Lagere School te Abcoude. Ter navolging. De afd. Helder van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters heeft met algemeene stem men besloten het geheele kasgeld ad f76.66 ter beschikking te stellen van het Steun Comité voor gezinnen wier kostwinner in militairen dienst is opgeroepen. Een goed voorbeeld. Een huiseigenaar hier ter stede deelde aan een paar bewoonsters mede, dat zij in deze tijdsomstandig heden geen huurpenningen behoefden te betalen, daar zij ontstoken zijn van inkomsten door het opkomen hunner mannen, die te Oldenzaal zijn geplaatst. Zondagavond kregen twee mili tairen in de Oostbatterij, twist, welke zóó hoog liep, dat een milicien-infan terist met een mes onder de hartstreek werd getroffen. De getroffene is naar het Marine-hospitaal gevoerd; den dader wist men te vatten. kw 61 a67ct.45melk enkalfkoeien f200af800. 000 vette kalveren, le kw. f0.00 a 0.00,2o kw. fO.OO, 3e kw. fO.00 por K.O.; 40 nuchtere kal veren fS a f 12 per stuk, 12 schapen f 10 u f20 per stuk. 000 lammeren fOO.— af 00.- per stuk. 454 vette varkens, Hollandsche le kwaliteit 30 a 38 ct,, 2e en 8e kw. 34 a 36 ct. per K.G. Purmerend, 11 Aug. 1 stapels Fabriekskaas per 60 K.l 48 Boerenkaas 60 0 Commissie 60 0 Middelbare 60 1898 K.G. Boter per K.G. f L- 666 Runderen: 466 vette per K.G. f 0.68 100 melke en gelde f 000.— 21 Stieren f 000.- 41 Paarden f 000.— 97 votte Kalveren por K.G. f 0.— 112 nuchtere id. por stuk f 9.— 252 vette Varkens per K.G. f 0.40 magere ld. per stuk f 00.- 170 Biggen per stuk f 6.- 125 Schapen f 00.- Overnouders 3 Lammeren Ganzen f 0.— f 0. Kalkoenon f 0.— f 0. Zwanen f 0.- f 0. Kipeieron per 100 stuks f 2ü0 f 3. Eendeieren 100 f 0.— I 0. Kievitseieren per stuk f 0.— f 0. 600 zak Appelen f 2,50 „f 6. 900 zak Peren f 0.75 f 1. Vetto runderen handel stug, nuchtere kalv ren stug, vette varkens vlug, biggen matig. f 12.- f 0.4. f 00.- .- f 00.- Texel, 10 Aug. In de verloopen week werd alleen naar paling gevischt. De vangst was nogal bevredigend, doch de prijzen laag. De paling werd verhandeld tegen 25 en 35 ets. per pond. Zondag is in het Oostgat bij Ter schelling de Duitsche haringlogger Emden 96 gestrand. De bemanning, bestaande uit 8 Terschellingers en 4 Duitschers, werd door de redding boot Brandaris gered. De Neptunus sleepte het vaartuig gisterochtend vlot en bracht het in de haven. MARINE EN LEGER. Kon. besluit va krachtens art. 60, 4de van de zeemacht 1902, de gep. luit. ter zee der lste klasse F. J. van dur Escli en de gep. luit. ter zeo der 2do klasse jhr. M. L. van Geen, op eigen aanvrage, In actieven dienst worden ge steld. de ranglijst geplaatst: C. L. H. Vincken, P. Keeken, h. woudenberg, P. Vlam, A. S. Faber, idregt, J. Dtikstra, J. G. Charmes, J. B. J. Kiminel, P. J. .Ttldi Romiln. Bij Kon. besluit van 9 dozer is benoemd bij Keeken, S. G. Bareni d. Wlele, De sorgeant-majoor-ndmin. J. Bok, van het 10de regt. infanterie te Haarlem, is bevorderd tot adjudant-onderoflT. bü het 8de bat„ 21e regt. infanterie te don Helder. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Banka. thuisr., vertr.7 dezer von Sabang. Krakatau arriv. 8 dezer van Java te A'dam. Lombok, uitr., is 7 dezer Kaap Bon gepass. Prins der Ned., thuisr., is 7 dezer Perim gepass. Prinses Juliana, thuisr., vortr. 6 dezer v. Batavia. Rembrandt, v. A'dam naar Batavia, arriv. 8 dezer Celobes, thuisr., vertr. 4 dozer van Djeddab. Grotius, thuisr„ is 6 dezer Gibraltar gepass. Batjan, uitr., vertr. 8 dezer van Suez. Flores, uitr„ vertr. 7 dozer van Genua. Vondel, uitr„ vertr. 9 dezer van Tanger. Rotterdamsche Lloyd. Tabanan, uitr„ is 7 dezer Pertusat gepass. Malang, thuisr., vertr. 8 dezer van Marsellle. Medan, uitr., pass. 7 dezor Perim. Besoeki, thuisr., pass.9dezer Perim. or, uitr„ arriv. 1 dezor te Soorabaja. i,uitr.,arriv.SOJuli te Batavia. InBulindu, uitr„ vertr.7 dezer van Colombo. Kodiri, uitr., pasa. 8 dezor Point de Gallc. Madioen, thuisr., arriv. 8 dezer te Marsellle. Ophir, thuisr., vertr. 8 dezer van Marsellle. Rindjani, vortr.9 dezer van R'dam naar Java. Wilis, uitr., arriv. 31 Juli te Batavia. Kon. Holl. Lloyd. Zeelandia, thuisr., vertr. 6 dezer van Rio Janeiro. Hollandia, uitr., arriv. 8 dezer te Buenos Ayres. Kennemerland, thuisr., vertr.8 dezer van Buenos Kon. West-Indische Maildienst. Jan v. Nassau, uitr., is 7 dozer St.Michaols gepass. MARKTBERICHTEN. Beverwijk, 7 Aug. 1914. Doppers f2.00-2^0 por 100 pond, peulen f0.00- ).00 per 100 pond, raspers f5—7 por 100 pond, ipucijners (bruin) f8.00-6.00 per 100 pond, id. vit) f a00-4.00 per 100 pond. groentjes f2-8 per 100 pond, spersieboonen enkele zonder draad, 17-10, idem enkoio met draad f 6-7, Idem dubb. f3—4allesperlOOK.G.,sn(jboonon f4,00— 5.00 por 100 K.G., tuinboonen fOjO-O.40 per zak, jposte- loln f5-10 per 100 ben, salade van f0.70-0.80 p. 100 krop, komkommers f2.00—„300 per 100 stuks, bloemkool le soort f 6.00-10.00, id. 3e soort f8.00-6.00 per 100 stuks, wortelen van f 6.00—7.00 per 100boi aardbeien f0.00-0.00 per 100 mandjes, aalbessen f3.00-5.00 per 100 pond, kruisbessen f0.00-0.00 por 100 pond, porztkkeu fa00-6.00 per 100 stuks, aardappolon (bravo's) fO.OO-0.00, [d. eigonhoimers f3.50-4.00 per zak. Alkmaar, 10 Aug. 1914. Aangevoerd 50 koeien en ossen f 180,- af816,- 1 vetto kalveren f35,- a f76,-, por K.G. f0,60 f 0,41 per K.G., 8 magere id. f16 a f19. Amsterdam, 10 Aug. 1914. Ter markt waren heden aangevoerd269 vette koeien, le kw. 76 a 80 ct„ 2e kw. l»u73ct„ Se Generaal C. J. Snijders. Naar men verneemt is luitenant- generaal J. Snijders, opperbevel hebber van zee- en landmacht, fc noemd tót generaal. Turkije's sympathie voor Oostenrijk en Dultschland. Konstantinopel, 10 Augustus. De Turksche pers geeft openlijk blijk van haar sympathie voor Oostenrijk-Hon- garije en Duitschland en gaat voort met haar aanvallen op Engeland ter zake van het in beslag nemen van de Turksche dreadnoughts. Mühlhausen. Berlijn, 10 Augustus. Van Duitsche zijde. Een vijandelijke macht, naar het schijnt het zevende Fransche legercorps en een divisie infanterie, die uit Belfort in Ópper-Elzas naar Miihlhausen voortgedrongen waren, werden heden door onze troepen uit een versterkte stelling, ten westen van Miihlhausen, in zuidelijke richting teruggeworpen. De verliezen van onze troepen zijn niet noemenswaard, die der Franschen groot. Uit Dultschland. Berlijn, 10 Augustus. De Kreuz- zeitung zet uiteen dat men in België hoopte het Duitsche leger voor Luik drie tot vier weken op te houden. Des te grooter zal in de geheele wereld de beteeken is van het snelle succes der Duitsche wapenen worden beseft Red.) In de Oostzee. Berlijn, 10 Aug. De Russische dreadnought St. Andreas zit blijkens berichten van uit Finland terugge keerde Duitschers buiten Hangö aan den grond. Het schip werd door Rus sische loodsen (wier onbekendheid met de Finsche wateren wel eens meer aan het licht is gekomen, Red.) geloodst. Sindsdien voelen de Russen zich in de Finsche wateren niet veilig. Uit Engeland. Londen, 10 Aug. De minister van binnenlandsche zaken heeft heden in hetLagerhuis meegedeeld dat alle gevangen zittende kiesrecht vrouwen en alle gevangenen, die veroordeeld zijn wegens stakingsdelicten, bij be schikking van den koning zullen worden vrijgelaten. De militaire toestand. Parijs, 10 Augustus. De Temps geeft heden het volgende overzicht van den militairen toestandHet gebied, waar de vijandelijke troepen voeling met elkaar hebben,is 300 K.M. breed, van Luik, welker forten nog steeds standhouden, tot Mühlhausen, ten noorden waarvan de Fransche voorposten staan. Over de geheele linie zijn tal van schermutselingen voorgevallen, in Frankrijk bijv. in de streek van Longwy en tüsschen Bac carat en Saarburg. De Duitschers zijn Luxemburg doorgetrokken en eenige K.M. langs de grens van Duitsch Lotharingen opgerukt. Zij hebben ook afdeelingen gezonden naar Badon viller en in Birey, op de Fransche grens, bezetting gelegd. Belangrijker zijn de gevechten in den Elzas geweest. Na hevige ge vechten hebben wij de heuvels die Sainte Marie aux Mines beheerschen, bezet, vanwaar men Schlettstadt en de vlakte van Kolmar bestrijkt. De Fransche troepen te Altkirch, Mühlhausen en bij Cirey hebben het bosch van Hardt in de flank. De inval der Duitschers in België. Brussel, 10 Augustus. Volgens de „Soir" is de hoofdmacht der Lanen- burger uhlanen gisteren te Tongeren aangekomen. Hun bevelhebber drong met de sabel in de vuist in het stad huis door en beval de Belgische vlag van het stadhuis en de kerk neer te halen. De burgemeester antwoordde dat hij slechts bevelen van den ko ning der Belgen had te ontvangen, waarop de Duitsche bevelhebber heen ging. Later kwam een ander officier, vergezeld van uhlanen en haald»-de gemeentelijke schatkist, die 7600 frs. bevatte, leeg. Vervolgens nam hij 10.000 frs. op het postkantoor in be slag en kocht toen voor 1200 frs. levensmiddelen. De manschappen stierven haast van honger. Brussel, 10 Augustus. Officieel wordt meegedeeld dat de toestand nog steeds goed is. De Fransche en Engelsche legers rukken stelselmatig voorwaarts. Het gezamenlijk krijgs plan der verbonden legers begint zich thans af te teekenen. De om standigheden schijnen gunstig te zijn on beantwoorden geheel aan de ver wachtingen. Naarmate de tijd voort schrijdt wordt de kans op een ge weldige algemeene botsing grooter. Men verzekert dat de bevolking van Luik zich kalm houdt. Er komen uitstekende berichten van de forten. Een rapport van een der fortcommandanten meldt, dat het fort zich in uitnemende staat bevindt, dat de manschappen de beste gezond heid genieten en ruim voldoende van levensmiddelen en schietvoorraad zijn voorzien. Er is vooreerst geen enkele reden om zich ongerust te Men meldt dat op verschillende plaatsen Uhlanen worden gezien, die dan meestal verdwaald zijn en zich op de eerste sommatie overgeven. Er worden er aan alle kanten opgemerkt, maar dit beteekent uit een strategisch oogpunt niets. De omstreken van Brussel worden goed bewaakt. Brussel 10 Augustus. De dag van gisteren lijkt wel een rustdag geweest te zijn. Van het slagveld weinig of geen nieuws, zoodat de toestand ver moedelijk onveranderd is gebleven. Men kan bevestigen dat de voorposten der Duitsche cavalerie, waarvan men beweert dat men er tot in het Zo- nienbosch te Groenendaal, op ander half uur afstand van Brussel, gezien heeft bezuiden de Maas overal aan het wijken lof zelfs geheel geweken zijn voor de Fransche troepen die zeer ralrijk aangekomen zijn. Men voorziet dat de Belgische en de Fran sche troepen gezamenlijk zullen aan vallen. Alle geruchten over reeds geleverde slagen zijn echter valsch of althans voorbarig. De moreele en materieele toestand van onze soldaten is uitmuntend. Enkele uren rust hebben hun kracht en ongewektheid teruggeschonken. De gestadige aanwezigheid van den Ko ning, die zich buitengewoon moedig en werkzaam toont, iedereen als kameraad behandelt en door iedereen als kameraad wil behandeld worden, heeft eene zeer gelukkige uitwerking. Men houdt aldoor maar spionnen aan, die in vrouwenkleeren of als priester rondloopen. Brussel, 10 Augustus. Volgens de Indépandance Beige wordt officieel het getal Duitsche krijgsgevangenen op 8000 becijferd. De Indépendance herinnert er aan, dat bij gelegenheid van de laatste groote" Belgische legermanouvres op een gegeven oogenblik opeens werd opgemerkt, dat de Duitsche militaire attaché was verdwenen. Men vond hem later terug bij een brug waar hij zich had verborgen en met op lettende nieuwsgierigheid de hoofd doelen van de kunstwerken bekeek. Een bizondere berichtgever van de Indépendance zegt, dat het 't 89e Duitsche regiment grenadiers was, waarvan Koning Albert kolonel is, dat 't eerst Belgisch grondgebied heeft betreden en met 't Belgische vaandel in 't vuur ging bij den aan val op de stelling van Luik op 5 dezer. Het heeft bij die bestorming 2000 man verloren. Nederland's onzijdigheid. Brussel, 10 Augustus. De Soir schrijft dat het uur gekomen is om eens ampel de volgende vraag te bespreken Het gerucht gaat dat de Duitschers in aanzienlijken getale de Nederland- sche grenzen hebben geschonden. Nederland moet er op verdacht wezen, zijn onzijdigheid te verdedigen, want indien Limburg werd doorgetrokken, zou Duitschland waarschijnlijk met Nederland evenals met Belgié bande len, namelijk: doortocht vragen met bedreiging hem met geweld door te zetten in geval van weigering. De Soir wil niet aan de noordelijke buren de beleediging aandoen te gelooven dat zij in staat zouden zijn om den doortocht der Duitsche legermachten over hun grondgebied toe te staan, doch daar zulk een doortocht in het uiterste Zuiden van hun land zou plaats hebben, doet zich de vraag voor of de Nederlanders er zich met alle macht tegen zouden verzetten. De Soir twijfelt niet aan de eer van de Nederlandsche officieren, die de schaude, een lijdelijke houding te hebben aangenomen, niet zouden kunnen doorstaan. De onzijdigheid van Nederland loopt van de zijde der Duitschers gevaar. Zijn onze noordelijke vrienden gereed, eiken indringer krachtig aan te vallen. De „Soir" beantwoordt deze vraag bevestigend, want het blad vertrouwt op de oprechte vriendschap van Ne derland voor België. Wij verwach ten - vervolgt de „Soir" - dat de Nederlanders, als hun onzijdigheid wordt bedreigd, zich dadelijk zoo krachtig te weer zullen stellen als de toestand vereischt. Met ons, BelgenP zijn het Frank rijk, Engeland en Rusland (dat wil wil zeggen de volkeren, die in .den tegenwoordigen strijd, welken loop die ook moge nemen, zeker zijn van de overwinning) die hen voorgaan en afwachten wat zij zullen doen. Het blad besluit: antwoordend op bovenstaande vragen heeft de Neder landsche gezant, jonkheer van Woede, ons vanmiddag deze formeele ver klaring afgelegd: „wat er ook ge- beure, wij zullen onze onzijdigheid ongerept handhaven". Dat is afdoende, zegt de „Soir". (Het gerucht, waarover de Soir schrijft, is mede door dit blad ver breid, en reeds herhaalde malen met de meeste beslistheid, ook door de Belgische regeering, als wij ons wel herinneren, tegengesproken. Er zijn slechts een aanzienlijk aantal nietr strijdende Duitschers, waaronder vele vrouwen en kinderen, door Limburg getrokken. Dezen zijn liefderijk voort geholpen, gelijk er thans te Eysden b.v., op Nederlandsch grondgebied, honderden niet-strijdende, ongeluk kige Belgen een gastvrije plaats heb ben gevonden. Duitsche en Belgische militairen, die over onze grens zijn geraakt, zijn ontwapend en geïnter neerd.) Keulen 11 Aug. Uit Bucharest wordt aan de „Köln. Zeitung" geseindNaar het Regeeringsblad meldt, heeft Koning Carol den leiders der politieke partijen en de hoogere officieren overtuigd, dat slechts aansluiting bij den Driebond, Rumenië van Rusland kan redden. Hierop heeft de minister raad met toestemming van den mi nister-president besloten, dat Rumenië zich bij het 3-voudig Verbond zal aansluiten. Parijs, 11 Aug. De gezant van Oostenrijk heeft gisteravond Parijs verlaten. Brussel. In een officieele mededee- ling wordt gezegd, dat de Fransche en Engelsche troepen regelmatig vooruitrukken en de algemeene bot sing meer en meer nadert. Van de forten van Luik zijn gunstige mede- deelingen ontvangen, zoodat geene reden bestaat ongerust te zijn. Do toegangswegen naar Brussel worden streng bewaakt. Parijs (officieel). Een aanzienlijke Duitsche troepenmacht, komend uit Mülheim en Neu Breisach, viel in den nacht de Fransche troepen te Cernay en Mülhausen aan. De com mandant der Fransche troepen ver zamelde de manschappen achter Mül hausen en bracht den Duitschen aanval tot staan. De Franschen bleven meester van den boven-Elsass. Staat van Oorlog. Een te middernacht verschenen buitengewone „Staatscourant" bevat een Koninklijk Beslnit, waarbij met ingang van 11 Augustus in staat van oorlog worden verklaard: de provin cies Limburg, Noord-Brabant en Zee land, benevens het gedeelte van de provincie Gelderland bezuiden rivier de Waal, (De laatste berichten zijn ongecorrigeerd.) Het Sub-comité voor het inzamelen van geiden maakt bekend, dat op WOENSDAG en DONDERDAG 12 en 13 AUGUSTUS door dames en heeren aan de ingezetenen dezer gemeente lijsten zullen worden aan geboden voor giften in eens of voor eene wekelijksche of maandeiijksche bijdrage. Helpt naar Uw vermogen. Dr. J. C. v. d. BERG, Voorz., Havonplein. C. L. v. d. BILT, Penn., Vosstraat 14. L. v. d. PLOEG, Secr., Parallelweg 43. E. M. KLEEREKOPER. D. H. GRUNWALD. J. DE VRIES. Haven te Nieuwediep. 10 Atig. Aangekomen „Katwijk 72", „Jo Gertrude", haringboot Burgerlijke Stand van Helder, van 8 tot en met 10 Aug. 1914. BEVALLEN: J. Kuorn-Poat, z.M. Dusael- dorp-Van 't Hert, sl; H. A. A, do Vries- Sallé, <L; P. EUbinck Mobus, BELGIË. (Zie ook le pagina). Een der correspondenten van den ,N. R. Ct." schrijft uit Maastricht. Hier loopen de dolzinnigste ge ruchten. Voor en bij Luik zouden 100.000 „Prusen" gevallen zijn. In .Etoile Beige" van den 7en dezer ik dat 8 Fransche divisies de Belgische operaties steunen. Merk waardig is dat ieder Pruisisch cavale rist „uhlaan" genoemd wordt, dit trof mij ook in Hollandsche tijd schriften. Misschien is dit nog een overblijfsel en het gevolg van de stoute stukjes, die in '70 die soort van ruiterij in Frankrijk heeft uit gehaald. Sedert 1893 onderscheiden de andereruiter-regimenten in Duitsch land zich in niets van de uhlanen wat bewapening, uitrusting, enz. betreft. Dragonders, huzaren, kuras siers, jagers te paard (Pruisen), zware ruiters (Saksen) en „chevaux legers" (Beieren) hebben de zelfde exercitie reglementen als de „sagenhafte" uhlanen. Ter voorlichting van het publiek lijkt mij deze opmerking niet ongewenscht. Bovendien heeft Pruisen slechts over 16 uhlanen- regimenten te beschikken, ongerekend 3 der garde. Uit den aard der zaak zijn deze regimenten over het geheele rijk gegarnisoneerd, en is het dus eene onmogelijkheid dat aan de Fransch-Belgische grenzen slechts deze ruiter-afdeelingen in actie komen. Vermoedelijk is de dwaling ontstaan doordat in 1870-'71 slechts de uhla nen met lansen waren gewapend, sedert 1898 echter is, zooals ik boven te volstaan gaf, de geheele Duitsche (dus ook Saksische, Beiersche en Wurtenbergsch) cavalerie met dit vreeselijke wapen voorzien. Naar mijn meening, is hot onmo gelijk dat binnen een week groote veldslagen worden geleveid. Mobili satie kost tijd, concentratie nog veel meer. Hoe groot de capaciteit der Duitsche sporen ook moge zijn, nooit zullen zij in staat zijn in zóó kort een tijd op de verschillende oorlogs terreinen een half millioeu strijders bijeen te brengen, nog geheel daar gelaten de kolossale moeilijkheden die aanvoer van levensmiddelen en verpleging met zich brengen. De eerste groote veldslagen in 1870 die rondom Metz bij Noisseville, Mars la Tour en Gravelotte-Saint Privat geleverd werden, hadden eerst plaats op den 14, 16 en 18 Augustus. De mobilisatie was den 15den Juli daar aan voorafgaande afgekondigd. Een tijdsverschil dus van een maand. De slagen bij Saarbrücken-Spichern en Weissenburg 6 en 7 Augustus, waren meer „combats" dan „batailles". Advertentiën. Heden werden wij verblijd met de geboorte eener Dochter AUKJE. Hellevoetsluis, 3 Augustus 1914. R. KOOTSTRA. E H. J. KOOTSTRA-Smid. Heden overleed in den ouder dom van 79 jaar onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoe der, Mevrouw de Wed. N. VERSCHOOR-HOFMAN. Den Haag: A. M. VAN BOMMEL- Verschoor. Soerabaya: W. K. L. A. VAN BOMMEL. Den Haag: W. F. VAN BOMMEL. 's-Gravenhage, 30 Juli 1914. Groot Hertoginnelaan 280. Heden ontvingen wij het treu rig bericht van het overlijden van onzen Vader en Behuwd- vader, ROELOF SCHURINK, in den ouderdom van 72 jaar. B. SCHURINK. A. M. SCHURINK - de Waal. Helder, 9 Augustus 1914. Eenige kennisgeving. GEVONDEN een zilveren ARMBAND. Tegen advertentiekosten terug te bekomen. Adres: Wilhelminastraat 35. Naar aanleiding van de wereldomstandig heden is er Donder dagavond 8 uur BIDSTOND in het vergaderlokaal Molenstraat schuin tegenover de Palmstraat. Stationsdwarsslr. nabij de Koningstr. Op verzoek der militairen zal de Badinrichting DAGELIJKS GEOPEND zijn. Het SPREEKUUR van ADVOCAAT, it voorloopig Donderdags, van DRIE tot HALF ZES (ZUIDSTRAAT 5). Het Bestuur der Alge meene HelderscheWinke- liersvereeniging brengt het navolgende ter kennis aan de leden De Jaariijksche Algemeene Openbare Vergadering wordt voorloopig tot nadere kennis geving UITGESTELD. Maatregelen zijn genomen om zooveel mogelijk inlichtingen te verschaffen aan Winkeliers, die zulks met 't oog op de moeie- lijke tijdsomstandigheden wen- schen. Daarvoor wordt IEDEREN DAG (hehalve Zondag) van 2 tot 3 uur zitting gehouden ten kantore van den Penningmeester KEIZERSTRAAT 15-17. Met nadruk doet het Bestuur een beroep op de samenwerking van alle Winkeliers om elkander zooveel mogelijk behulpzaam te zijn. Sub-Comité voor hulp in de huishouding. Gezinnen, die behoefte hebben aan eten, kunnen zich ten spoedigste aanmelden bij Mevrouw DE BOER- JONGKEES, Koningstraat 28/30. voor door de mobilisatie getroffen gezinnen. (SubcomitévoorOnderzoek en Uitkeering). Ondergeteekenden, vormende boven genoemd subcomité, deelen bij dezen aan belanghebbenden mede, dat dit comité dagelijks zitting heeft, behalve des Vrijdags, Zaterdags en Zondags, in het Gebouw van Gemeentewerken, Kerkgracht alhier, en wel des voor middags van 9 tot 12 uur cn namid dags van 2 tot 6 uur. Belanghebbenden kunnen aldaar een Aanvraag tot Ondersteuning invullen. Set Subcomité: P. DE GEUS, Voorzitter. A. W. MICHELS, Secretaris. H. M. BEECKMAN, Penningni. W. C. VAN BREDA. P. VAN DALEN. 10 Aug. Ingekomen het kasgeld van de afd. Helder van de vereeni- ging van Café en Restauranthouders en Slijters f76.66. De Penningmeester: W. BIERSTEKER, Loodsgracht 21. Men verzoekt ons de aandacht er op te vesti gen dat de steungelden die hier ter plaatse inge zameld worden alleen be stemd zijn voor gezinnen in de gemeente Helder. VERLOREN: Zondagavond, een gouden Medaillon met 2 portretten. Terug te bezorgen bij JOH. VER- FA1LLE, Spoorstraat. Dienstbode gevraagd. Adres: Spoorstraat 77 (bovenhuis). Een flinke Dienstbode gevraagd. Loon f12.— per maand en verval. AdresHótel DEN BURG. Wordt gevraagd een net meisje, boven de 18 jaar, voor halve dagen en Zaterdag den geheelen dag. Zich aan te melden 's avonds tus schen 8 en 9 uur, Stationsweg 5. Gevraagd een net Dagmeisje. Adres: Hoofdgracht 66. Gevraagd een net Dagmeisje. Adres: Dijkstraat 18. Mevrouw MOORREES, Stationsweg I, vraagt voor dadelijk een Dag meisje, niet beneden de 16 jaar. Een Dienstmeisje zoekt een nette Vriendin. Brieven no. 258, Bureau van dit blad. Gevraagd een paar nette wasschen. Adres: Achtergracht Z/Z 67. Gevraagd een Schiidersjongen, die in het vak wenscht opgeleid tu worden. Adres: JOH. HUBBELING, Oostslootstraat 67. BAKKERSKNECHT. Gevraagd een derde Bakkersknecht. H. WITSENBURG, Hoofdgracht. H. G. BREEUWER, Coiffeur, Keizerstraat Nr. 40, vraagt een nette Leerling. Gevraagd Een derde Bakkersknecht. Adres: H. DE GRAAF, Weezenstr. 29. Net Persoon biedt zich aan voor Werkzaamheden, onverschillig-van welken aard. Aanbiedingen, le Rozendw.str. 2. Te huur: EEN NET WOONHUIS aan d>: Nieuwstraat, bevattende 5 kamers, zolder en erf, f 4.50 per week. Adres: Koningstraat 20. Te huur: Een Bovenhuis aan de Achterbinnen haven 63a, f 1.50 per week. AdresKoningstraat 20. Een gehuwde dame zoekt op netten stand een gemeubileerde Zit- en Slaap kamer met of zonder pension. Brieven met prijsopgave onder nr. 257 bureau dezer Courant. To koop 1 Tafel, 6 Stoelen, Kleed en Ledikantja. Adres: Diaconiestraat 24. Weder af te geven tegen billijken prijs, Jonge mannen KANARIES, (8 dagen proef.) Adres: Spoorstraat 78, den Heldei. -> Te koop eenige zoo goed als nieuwe Bur gerwoonhuizen. Adres: Bureau van dit blad. Tor beschikking een snelvarend luxe MOTOR JACHT tot ver voer van passagiers. Tevens te huur of te knop. Adres: Loodsgracht 88.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 3