HELDERSCHE COURANT No. 4355 DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1914 42e JAARGANG De Algemeene Toestand. Opnieuw is het oude slagveld van Fleurus, dat reeds 7.00 vaak de legers van Europa tegenover elkander zag, hot tooneel van een ontzettenden slag, zoo ernstig, zoo belangrijk, van 7.00 groote beteekenis als wellicht nooit te voren. Hier streed op 29 Augustus 1622 hot Spaansche leger tegen de troepen, die onder bevel stonden van hertog Ohristiaan van Brunswp en graaf Ernst van Mansfeld. Hier behaalden op don len Juli 1690deFransche wape nen de overwinning op de verbonden Nederlandsch-Duitsche strijdmacht, die onder Waldeck streed. Hier leden den 26 Juni 1794 de Oostenrijksche troepen de nederlaag tegenover de Franschen onder Jourdan,een neder laag die de ontruiming der geheele Oostenrijksche Nederlanden door Oos tenrijk ten gevolge had. En hier werd in de laatste dagen een gedeelte geleverd van den slag, die feitelijk over een aanmerkelijke breedte werd gestreden. De Duitscho legers, die tegenover Frankrijk opereeren, zoowel aan do Duitsch-Franschc grens, als in Züid- België," zoowel ten oosten als ten westen van de Maas, hebben er klaar blijkelijk de overhand behouden. Een telegram uit Londen, meldt dat de Fransche ambassade het erkent; de berichten van den Duitschen genera- len staf worden dus bevestigd door .de mededeelingen uit België en door die van Fransch-Engelschc zijde. Bij dezon toestand doet zich nu de vraag voor, wat de Engelsche-Fran- scho inededeeling beteelcejide, over het terugtrekken van het Beigiscjie leger in de stelling van Antwerpen Daari» word gezegd, dat dit oen strategische beweging was, uitgevoerd om liet Belgische loger in staat te stellen, beter saain te werken met de legers der verbonden mogondhoden. Thans is het Belgische loger van die samenwerking 'totaal afgesneden. Het zit in Antwerpen, wordt door een Duitsclio legermacht omsingeld, on is dus zelfs niet meer in staat Le opereeren in den rug der Duit scho troepen. En do Pransoh-Engel- «cljo legers, die de gelegenheid had den om met de Belgen saam te werken, <djü de spoorweglljnen tot hun beschikking hadden, die dooi den tegenstand der Belgen aan dc Maas dagen lang alle gunstige voor waarden hadden kunnen gebruiken, om 74c}) in Noord-BelgiG bij de Belgen te voegen en den Duitschen opmarsch tegen te houden, hebben dit verzuimd. Zij zijn, zooals nu blijkt, Bolgie nauwelijks binnengerukt, en worden UU dooi- de voortrukkende Duitscho .troepen over hun eigen grens terug gedreven. Jn het Belgische blad „Lo Métro- pole" wordt de vraag, waarom de verbonden legers niet Lot in België zijn doorgedrongen, om hunne Bel gische bondgenooten te holpen, De- .antwoord met een verwijzing naai de onmogelijkheid om zooveel troepen jior trein aan te voeren. Het blad zegt, dat 0111 65/)00 man, met de daarbij behoorende paaiden, wagens, proviand-colonnes en caissons, van Frankrijk naar België te brengen, 450 treinei) zouden zijn noodig ge weest. Maar het blad vergeet bij die be rekening, - .of zij juist is, kunnen wij hier niet nagaan - te vertellen, hoe dan de Duitsche troepen in België y.ljn gekomen, en thans door geheel België aan de Noord-Fransche grens Dat zijn er voel meer dan 65,000 man, tien-, twintig-, dertigmaal, en wellicht nog moer. Het zijn troepen- afdeolingen, die met reusachtige proviand- 011 ammunitiecolonnes, uit Oost-Bruisen, Silezië en andere pro- vincies zijn gekomen. I11 het Oosten zijn de Duitsche troepen veel minder fortuinlijk, naai de borichten van de Russische grens doon zien. De souschef van den Duitschen generalen staf, de gene- d'aal-kwartiormeester von Stein, er kent dat de Russische troepen de grens overschreden, en ten noorden van Stallupönen-Instorburg opruk ken, en dat uit de richting van de Narew en ten zuid-westen van de jvjasurische meren, nieuwe vijande lijke krachten komen opdagen. Dc Duilschers verloren bij Inster- burg tweederde hunner legermacht, en trokken in paniek terug. Zoo erg zal het nu v/el niet zijn geweest. Een beetje overdrijving be hoort er wel bij. Maar het is wel duidelijk, dat het den Duitsehers in het oosten niet voor den wind gaat. Dit is voor een deel wellicht toe te schrijven aan de disposities van hel: Duitsche leger. Dit heeft 25 leger korpsen, waai-van er, zoo de mili taire correspondent van de „Times" Lidertijd goed was ingolicht, 20 strij den op het westelijk oorlogsgebied, tusschen de Zwitserscho grens en dc Noordzee. In dat geval staat het Duitsche Jogcr slechts met '/s van zijn sterkte tegunover de Russische hoofdmacht, die uit liet Oosten komt opdagen. Van de Oostenrijksche troepen in dat gedeelte hoort .men niot veel. De Oostenrijkers schijnen zooals ook to verwachten was de han den vol te hebben met de Serviërs. De Russische mobilisatie, die onmid dellijk 11a het zenden van het ulti matum aan Servië, op 28 Juli, be gonnen is, heeft in de' Europeescho streken een sneller verloop gehad, dan wel in Duitschland verwacht werd. BELGIË. Antwerpen door een Zeppelin gebombardeerd. Een bijzonder correspondent seint, uit Roozendaal, d. d. 25 Aug. Groole opschudding un heftige ver- .ontwaardiging heersehten heden te Antwerpen na het nachtelijk bom bardement van een Duitschen lucht- kruiser, waardoor acht menschen gedood en velen gewond werden. De stad lag in den afgeloopen nacht in diepe rust. In de straten bevonden zich hier en daar een paar politie agenten, terwijl een eenzame wandelaar naar huis ging. Even voor één uur hoorden de weinige men schen die op 'straat waren motorge ronk, dat uit de lucht kwam. Het geluid werd sterker en sterkei'. Plot seling klonk er een ontploffing, welke de huizen op hun fundamenten deed daveren. Toen knalde het opnieuw en nog eens. Negen' keer donderden de ontploffingen over de gehéele stad. In een oogwenk was de geheole stad ontwaakt, overal ging het licht op en werden de ramen geopend. De straten van de Scheldestad stonden plotseling vol met menschen. Had den de Duitsehers de stad aangeval len? Schoten de Antwerpsche forten op het aanrukkend leger? Voor elke losbranding zag men in de richting van de Schelde een roo- den gloed. Het fort van het Vlaam- sche Hoofd schoot op de Zeppelin, want het werd al spoedig duidelijk, dat een luchtschip de stad bombar deerde. In alle richtingen klonk go- weergeknetter. Tusschen de knallen en de ontploffingen drenn.de do kerk klok, die één uur sloeg. Tien minu ten na de eerste ontploffing was het geronk der 'motoren in noord-oosto- lijke richting weggestorven. Toen men van den eersten schrik bekomen was, ging al spoedig dooi de stad, uit haar slaap opgeschrikt, het gerucht, dat er dooden on ge wonden waren. Ambulance wagons spoedden zich in dc richting van dc Stadswaag. Deze was 'hot ergst be schadigd. Ken hom kwam terecht vlak voor den ingang van do Raap- straat on sloeg een gat in don grond van minstens twee meter doorsnede. Op het plein was geen ruit heel ge bleven. Vele kozijnen weidon uit gerukt. Het Joek alsof or een veldslag geleverd was. Door do granaatscher ven werden verschillende bewoners, die reeds op waren of nog sliepon, gekwetst. Driepolitie agenten kwamen juist uit de Hoornstraat, toen de bom 'viel. E,én agent word dadelijk gedood, de tweo anderen werden doodolijk gewond on vroeselljk yprniinkt. De volledige lijsl der slachtoffers, welke later bekend gemaakt werd, vermeldde vijf dooden, onder wie oen herbergierster. Doodolijk gewond werd één persoon, terwijl zeven men schen gekwetst werden. In oen huis op den hoek van de Waag on do HooniRtraat stond op hot oogcnblilc van do ontploffing oen echtpaar aan hot venster van do slaap kamer. pe vrouw werd letterlijk ont hoofd. Sommige menschen onlsnap- ten als door een wonder aan den dood. Bedden werden met stukken ijzer doorboord en de monschon, die er in sliepen, bleven ongedeerd. In een kamer sliepen vijf kleine kinderen, zij werden échter niet ge kwetst. Sommige menschen werden slapende gedood. Een tweede bom ontplofte in de Palcon-kazerne, zij drong door een afdak en veroorzaakte een vroeseTijke verwoesting. De kazerne was echter ontruimd; een soldaat, die in do politiekamer was, werd verwond. In een der balken stak oen granaat scherf van twee kilo. Het spreekt vanzelf, dat ook van de huizen in de buurt geen epkele ruit heel bleef. fn een huis lagen twee personen voor een open venster, één hunner werd gedood, de andere kreeg geen letsel. In de Twaalfmaandenstraat was de aanblik ook als die van een bombar dement, twee .huizen werden totaal vernield. De gevels vielen op straat. Het was ongelooflijk, dat daar geen gewonden en gekwetsten waren. Een dienstmeisje werd zwaar, doch niet levensgevaarlijk gewond uit de puinhoopen gehaald. Zij lag al in bed en kwam van de tweede ver dieping met alles naar beneden. In den Kruidtuin kwam ook een bom terecht. Zij richtte vrij ernstige schade aan het achtergedeelte van het Elisabethsgasthuis. De operatie zaal heeft veel geleden, een aantal zieken moesten naar een andere zijde overgebracht worden. Gelukkig werd niemand gekwetst. Ook in de Verdussenstraat viel een bom. Een juffrouw werd door het schroot aan het been gewond. In de nabijheid van de fabriek „De Minerva" viel een granaat op niet m§er dan M. afstand van 'n persoon. Ver schillende burgerwachten werden tegen den grond gesmeten. Een dok ter van Antwerpen verklaarde in een interview, dat de „Zeppelin" op een hoogte van 60 a 70 meter dreef. Hij had in zijn loopbaan vele hartroerende tafereelen gezien, doch dezen afschu welijken nacht zou hij nooit vergeten. De bommen lieten een scherpe acetyleen-lucht na. Een officier, die ze onderzocht heeft, verklaart, dat do scherven afkomstig zijn van granaten van 21 c.M. Deze granaten zijn be stemd om de pantserdokken van oorlogschepen te doorboren. Men ver moedt dat de Zeppolin, die het nach telijk bombardement verricht heeft, dus een zoogenaamde Marino-luft- kreuzer geweest is. Na don aanval van de Zeppelin tegen Antwerpen werden huiszoekingen gedaan in ver schillende huizen aan do Schelde, waar signalen gegeven zouden zijn. Twee personon zijn nog aan de be komen wonden bezweken. Vandaag liep nog het gerucht dat de Zeppelin neergoschoten was. De luchtkruiser is echter verdwenen zonder getroffen te zijn. De Antwerpsche bladen zijn natuur lijk zeer verontwaardigd over dit. bombardement. De „Niouwo Gazet" noemt het oen woergaloozo schand daad. „De triomf zijner wetenschap lieoft het Duitsche volk tol den laag- sten trap van dierlijkheid doen dalen. Een stad beschieten die zich ver dedigt, waarvan ieder burger den toegang aan den vijand betwist, die uit al haar vuurmonden dood en ver nieling braakt over de belegeraars, daar is nog altijd wat voor te zeggen. Maar bij een. aanval als die waarvan onze stad dezen nacht het voorwerp was, houdt .alle begrip van mensche- lijkheid op." Het aantal slachtoffers van den nachtelijken aanval van de „Zeppelin" is grooter dan aanvankelijk werd vermoed. Tot nu toe telt men acht dooden on ongeveer twintig zwaar gekwetsten, allen burgers. Er ontstond geen paniek, maar wel oen gedrukte stemming. Officieele mcdedeeling. De Belgische legatie deelt het volgende mede: In den nacht van 24 op 25 Au gustus hoeft, gelijk reeds gemeld werd, oen Zeppelin-luchtschip op eenige hoogte boven Antwerpen ge manoeuvreerd en achtereenvolgens 8 bommen geworpen vap groote explosieve kracht. Blijkens het onder zoek van het parket zijn 10 personen, allen onschuldige burgers, waaronder vier vrouwen gedood en acht ge wond, waarvan verscheidene doode- lijk. Eén bom is ontploft boven het paleis waar de Koningin en hare kinderen verblijf hielden. De mate- rioele schade is aanzienlijk. Dit bombardement vormt een schending van art. 26 van liet Vierde Haagschc Verdrag: „Reglement betreffende wetten en gebruiken van don oorlog to land". I11 een nieuw bericht omtrent het bombardement van Antwerpen dooi de Zeppelin wordt nog gemeld, dat aangaande dc hoogte waarop de luchtkruiser gevaren heeft, dc mee- niiigen erg uiteonloopen. Men zegt zoor laag, 300 meter, en ook zeer hoog, 2500 -meter, Do Belgische aviateurs zullen mot hun uoroplanes niet mltrailleuses gewapend, nachte lijke verkenningen doen. Om 8 uur 's avonds zullen de lichten in de stad gedoofd moeten worden. Men begrijpt niet, hoe oen Zeppelin, die 200 meter lang en 15 meter breed-is, te Ant werpen heeft kunnen bereiken, zonder door de buitenste fortenlinie gesig naleerd te zijn. Hot gesnor van den motor heeft men dan moeten hooien, maar ver moedelijk heeft, de Zeppelin zieli dooi den zuidoostenwind laten drijven. Eenige bommen zijn dqor een kanon afgeschoten, want men zag eon schijnsel, toen de projectielen naar bencdep kwamen. Als voorzorgsmaat regelen tegen Zeppelin-aanvallen wordt op dc wonscholijklieid gewe zen, dat alle bewoners, zoodra het geluid van den motor gehoord wordt, in de kelders moeten vluchten. De kelders bieden oene goede beschutting togen de ontploffingen van bommen. De groote slag in Zuid-Belglë Parijs, 25 Aug. De verdere bijzon derheden van het officieele bericht "van middernacht zijn, dat ten Westen van de Maas het Engelsche leger, dat op dop linkervleugel stond, word aangevallen door de Duitsehers. Zich bewonderenswaardig houdende onder het vuur, hebben de Engelschen met hun gewone onbewogenheid weerstand geboden. Hot Fransche leger (blijkbaar even eens ten Westen van de Maas) ging zelf tot den aanval over. Twee leger corpsen, waaronder de troepen uit Afrika, hadden oen zeer moorddadig vuur en tegenaanvallen te doorstaan. Zij hebben mpeten terugtrekken na den vijand reusachtige verliezen te hebben toegebracht. Ten Oosten van de Maas zijn de Fransche troepen door een zeer moei lijk terrein opgerukt. Zij werden krachtig aangevallen en hebben even eens moeten terugtrekken. De worsteling, zoo luidt verder het officieele bericht, zal gedurende ver? scheidene dagen een wisselend ver loop hebben. Het Fransche leger neemt een verdedigende houding aan tot op het oogenblik, dat generaal Joffre opnieuw het bevel tot de voor- waartsche beweging zal geven. Het Duitsche leger heeft zoozeer geleden, dat het den tegenaanval moet staken om nieuwe stellingen in te nemen. Londen, 25 Aug. Uit een bericht van de Fransche ambassade -blijkt, dat de Fianscben ten Westen van de Maas bij hun aanval gestuit zijn op een tegenaanval van het keurcorps der Pruisische garde, die er na reus achtige ^verliezen geleden te hebben in slaagde de Franschen terug te werpen. Ten Oosten van de Maas werden de Franschen bij hun oprukken bloot gesteld aan een krachtigen tegenaan val in de uitloopers van de posschen. Zij werden gedwongen terug te trek ken over de Semois (langs de grens van Belgisch-Luxemburg en Frankrijk) Onze troepen, deelt de Fransche ambassade verder mede, en de En gelsche troepen kregen toen bevel de stellingen in to nemen op de dekkingslinie, die niet zou zijn ver laten, als niet de bewonderenswaar dige inspanning der Belgen ons in staat had gesteld in België op te rukken. Onze cavalerie heeft in hot gelieol niet geleden. Ons geschut heeft zijn overwicht bewezen. De officieren en soldaten verkeeren in den besten physlekon en moreeion toestand. De toestand te Luik. Maastricht, 25 Augustus (D. B.). Te Luik regent het proclamaties aan de bevolking, dan onderteekend door don burgemeester, die in naam nog steeds de stad bestuurt, dan door den mili tairen bevelhebber, luitenant-generaal Kolewe. Do bevolking maakt den indruk van neerslachtigheid. Op de brcede boulevards exerceeren de troepen, of houden er appel, onder groote belang stelling der burgerbevolking. De stad is voornamelijk bezet door reserve- en landweertroepen, die echter in hun optreden geenszins verraden niet tot het actieve leger te behooren. Een hoofdofficier deelde mij onomwonden en zonder terughoudendheid mede, hetgeen hij wist van den loop van zaken tot dusverre en verwachtte van het vervolg van den veldtocht. Mijn zegsman maakte er geen geheim van, dat het „Loch im südlichem Elsass" met opzet was opengelaten om een inval der Franschen daaruit te lokken. Dit toch zou de Duitsehers op het gevechtsterrein ontlasten. Thans ech ter was dat gat gesloten en zou er geen muis meer door kunnen dringen. Een officier van den generalen staf deelde mede, dat hij gisterenavond persoonlijk binnen Namen geweest was en daarvan terugkeerde. Hij was verrast over het zelf niet verwachte voorloopig zoo groote succes der Duitsehers on eindigde het interview met het uitspreken der verwachting, dat, als alles zoo voortging als tot dusverre, hij binnen vier weken zoo niet den vrede, dan toch een wapen stilstand in het verschiet zag. Uit de bereidwilligheid, waarmede deze officier mij aanhoorde, zal het duidelijk zijn, dat er niet in hot minst bezwaar bestaat mijn onder houd te public-eeren, daar ik hem vooruit gezegd had, dat ik Neder lander was en vroeg of ik een en ander in Nederland mócht medo- deelen. Van groote geheimzinnigheid is geen sprake, .de Duitsche officieren onthouden zich toit eeneiimalo van noodclooze ge wicht ig-docnerfi (N. Rott. Ct.) De Duitsehers In België. Berlijn, 25 Aug. De gehoole pers in België-, behalve in Antwerpen verschijnt thans in do Duitsche taal. De door do Duitschofs benoemde gouverneur heeft last gegeven voor- loopig hot behoud van do Fransche taal naast dc Duitsche toe te staan. De slag In Zuid België. Londen, 28 Augustus. Een Times- correspondent, die een deel van den grooten slag in Zuid-Bolgië heeft bij gewoond, is uitgoput van vermoeid heid in Parijs aangekomen. Hij had de in opwinding en paniek verkee- rende stad Charlorloi verlaten met den laatsten troin, die daarvandaan nog had kunnen vertrekken. Dat was Vrijdagmorgen, juist toen de eerste granaatkartets in het station viel. Alle wegen waren vol vluchtelingen. Na een langzame treinreis werd Ber gen bereikt, waar Engelsche soldaten aan het kanaal zaten to vissollen met snoeren, die zij aan de bajonet van hun geweer hadden bevestigd. In Borgen heorsehte kalmte, al kon men het vuren in de verte duidelijk hooren. De correspondent verliet Bergen 's middags om 5 uur; maar bijBlaton moest de trein ötoppon omdat or met maohinegoworen geschoten word. Na twee uur oponthoud ging de trein verder naar Doornik, waar groote consternatie lieerschte. Zes van de alom rondwarende uhlanen hadden zich er vertoondmaar daarop waren Fransche. troepen binnengerukt. Den volgenden morgen in de vroegte had een groote Duitsche macht stelling genomen op een mijl afstand van de stad. Wel werdon de Duitsehers eerst teruggeslagen, maar ten slotte bereik ten zij Doornik. De Times-man wist Rijssel te be reiken, waar reeds ontelbare vluch telingen de treinen naar Parijs be stormden. De correspondent ging op weg naar Vaienciennes met het oogmerk, naar Charleroi terug te keeren. Hij bereikte in eon trein met soldaten Zondag avond Chimay. Daar hoorde hij van Fransche soldaten, wat er 11a zijn vertrek uit Charleroi was gebeurd. De eerste granaatkartets, waarvan hierboven reeds sprake was geweest, was de inleiding tot een hevige ka- nonnade. De Franschen deden een uitval maar moesten terug wogen de grootero getalsterke van den vijand. Hierop voerden de Turco's een heldhaftigen bajonet-aanval uit tegen de Duitsche batterij. Van het bataljon Turco's keerden slechts honderd ongedeerd terug. De Duitsehers rukten onophoudelijk voor uit; en het kwam in de nauwe straten van het middeleeuwsche Charleroi tot een moorddadig gevecht. De lijken vulden de straten, zoodat wie gewond was zich niet meer uit den doodenhoop kon loswerken. De Franschen hielden het laatst stand bij het station. Daarna vermeesterden de Duitsehers, nadat het gevecht twee uur geduurd had, de brug verzekerden zich het bezit van het terrein tot aan Walcourt. Later op den dag opende, op haar beurt, de Fransche artillerie een beschieting op de benedenstad van het ongelukkige Charleroi. De Fransche infantorie kwam langzaam, maar met grimmige vastberadenheid opzet ten naar'de zoo juist ontruimde stad, on vermeesterde de linie Tliuin-Mettot. 's Avonds werdon beide partijen door do uitputting gedwongen om liet vechten te staken. Den volgen den dag opende de Fransche artillerie opnieuw het vuur. De Franschen kwamen don heuvels afzetten en hernamen verscheiden dorpen. De verliezen waren zeer aanzienlijk, want aan beide kanten was een ruime toepassing gemaakt van machine geweren. Ten slotte rukten de Franschen Charleroi opnieuw binnen en wierpen zij de Duitsehers over de Sambru terug. De straten derstad zijn met lijken bezaaidde plaats is verwoest. Na deze berichten van de Fransche soldaten te hebben vernomen, hoorde de correspondent dat Charleroi door do Duitsehers omsingeld was. Hij vertrok toen in de richting van Namen. Parijs, 25 Augustus. (Offioiool be richt van 11 uur 's avonds.) Ten westen vau de Maas bezetten de Fransch-Engelsche troepen, die zich tengevolgo van hun eergisteren gege ven beveleu in verdédigende houding op de dekkingslinie gereed moesten houden, een frontlinie in de nabijheid van Givet (a.d. Maas, bij de Fruiiseh- Belgische grens). Zij hebben dit front al vechtende bereikt en houden den tegenstander, wiens voorwaartsche beweging geheel is tegengehouden, in toom. Ten Oosten van de Maas hebben onze troepen het terrein weer boreikt, vanwaar zij vertrokken waren en zijn meester in do uitloopers van hot groote woud der Ardennen. Eerst was op den rechter vleugel een k rach tige voor waar tsch e bo wegi n g ondernomen, welke den vijand tot wijken bracht, doch dc opperbevel hebber iiefc dè achtervolging staken om het gevechtsfront op de aange wezen linie te herstellen. Eergisteren hebben de Fransche troepen bij hun aanval eon bewon derenswaardig vuur getoond. Vooral het 16de legercorps heeft den vijand aan den kant van Virton (Oostelijk van Eongwy, maar op Belgisch (grensjgebied) aanzienlijke verliezen berokkend. Aan de Luxemburgsche grens en in de streek van de Sambre (dus resp. ten O. en ten W. van de Maas) hebben verscheidene gevechten zon der beteekenis plaats gehad, In Noord-Frankrijk is de toostand niet verontrustend. Geen Duilsclior is heden in den omtrek van Rijssel (Lille) en Lourcoing gezien, waar maatregelen zijn getroffen met het oog op een nader optreden van de Duitsche cavalerie. De lanciers, die eergisteren in de streek van Rijssel, Roubaix en Tourcoiug waren opge merkt, zijn gisteren opgedaagd' in de streek van D.ouai' (ten'Zuiden van Rlissel, yrij diep'in Frankrijk, 25 K.M. van de grens). Zij kunnen niet verder voortdringeii, zonder zich bloot to stellen aan het gevaar, in de macht van de Engelschen te vallun. Het moreel der troepen blijft uit nemend. Een tcekonend feit is, dat de Alge- rijnsclie en Senogalsclie tirailleurs in de botsing met do Pruisische garde mut een onuitsprekelijke woede lijf aan lijf hebben gevochten. Namen. De tweede Belgische vesting aan de Maas is in handen dor Duitsehers gevallen. Na den val van Luik en do vernieling van de forten om die stad, was do val van Namen niet meer to voorkomen. De stad Namen, aan de aaneen vloeiing van Maas en Sambre gelegen, is het knooppunt van vijf spoorweg- lijnen, naar Brussel, Luik Aken, Luxemburg, Charlcville-Reims en Charleroi-Parijs; het is een der hoofdstations van de iijnen Keuion Parijs en Brussel—Luxemburg. Do stad werd door negen forten be schermd, waarvan er volgens de eer gisteren ontvangen berichten reeds vijf in handen der Duitsche troepen waren gevallen. Vroeger was Namen zelf een sterk bevestigde stad, die in 1692 reeds door Vauban was genomen, doch in 1695 door Willem UI werd heroverd. Het was een der vestingen van het Bar- rièretractaat van 1715, en werd twee maal door de Franschen genomen, in wier handen het was van 1746 1748 en van 1792—1814. De vesting werken van de stad werden in 1891 geslecht en de stad werd toen naai de plannen van generaal de Biialmont. vei sterkt, door het aanleggen van negen forten in een kring om de stad. Namen werd voor een zeer belangrijk deel van de Maasverster- king in België gehouden. De val vau Namen, zegt de corres pondent van de „Manoh. Guardian", noodzaakte de verbonden legers hun zorgvuldig gekozen stollingen te verlaten. De Duitsche legers toch waren daardoor in staat, de Engelsch-Fran- scho linie te omsingelen. De Engel schen, die de fijn van Sambro on liet centrum bezet hielden, werden in de flank genomen; de Franschen, die de Maaslinie verdedigden, kwamen er door in een nadeelige positie. De Duitsche legers waren in staat hen van uit het noorden en in de rech terflank, misschien in den rug aan te vallen, en derhalve zou het dwaas heid zijn geweest, de ongunstige positie te pogen vast te houden. De bondgenooten moesten dus terug trekken in de lijn Rijssel - Maubeuge. Hier konden zij stand houden. Hier kunnen zij versterkingen afwachten, en zijn zij onder bescherming der forten, in grooter aantal dan dc aan rukkende Duitsche macht. Zij zulleu hier de volgende ontmoeting kunnen afwachten, en van die ontmoeting zal veel afhangen voor het vervolg van den strijd. Zoo spreekt de „Manoh. Guardian". In hoeverre het juist is, dat de ver bonden legers in Noord-Frankrijk sterker zijn dan de aanrukkende Duitsche legerkorpsen kunnen wij niet beoordeeleti. Maar Luiken Namen hebben doen zien, dat aan de be scherming van de forten niet zoo heel groote waarde moet worden gehecht. Een uitval uit Antwerpen. Antwerpen, 20 Aug. Het ochtend blad van „De Metropole" meldt, dat de Belgische generale staf Antwerpen heeft verlaten. De Belgische troopen hebben omstreeks zes uur den vijand teruggeworpen in do richting Elewijt (d. 1. in Z.-O. richting, in de lijn Antwerpen-Lier, in do richting der Nethe). Parijs, 20 Aug. Officieel wordt be vestigd den uitval der Belgen in Aulwerpen en het terugtrekken der Duitsehers. Bruggen opgeblazen. Meehelen, 26 Aug. Tusschen Brus sel en Meehelen deden de Duitsehers verschillende kleine bruggen springen. Nog meer geld geëischt. Antworpen, 29 Aug. Behalve de oorlogsschatting van 200 millioen francs, wolke Brussel werd opgelegd, moet de provincie Brabant 450 mil lioen francs betalen. Geheel West- Vlaanderen is tot in de kleinste plaatsjes door Ulanen overstroomd. De Duitsehers in België. Berlijn, 25 Aug. (W. B.) Het bostuur over liot bezette gedeelte van België is door den Keizer opgedragen aan den generaal-Yeldmaar<jchalk von der Goltz, cfio beimomd i,s tot gouverneur- generaal. Met liet burgerlijk bestuur wordt bolast de tat „Verwaltungschef" be- noemdo „Regierungspriisident" 'von Sandt. Baron von der Goltz heeft zich reeds naar België begeven om zijn nieuw ambt te aanvaarden. Belgische vluchtelingen. De berichtgever van het „Handels blad" meldt uit Maastricht, dat gis teren in Visë nog 40 huizen stonden. Maastricht beeft sedert gisteren be zoek gohad van prins Albert de Ligne, Belgisch legatieraad en zijne echtge- noote. Gistevnamiddag brachten zij een bezoek aan het Roode Kruis- hospitaal de „Augustijnen". DUITSCHLAND. Berlijn, 25 Augustus. (C'orresjion- denz Norden.) In doze dagou, nu het Duitsche leger in het westen voor waarts dringt, mag men zich wel eens te binnen brengen, ho,u pijnlijk het in Duitschland oen ieder, zonder onder scheid vau partij heefL getroffen dat Duitschland niet Frankrijk moet oor logvoeren on dat nog wel om der wille van het tsarisme. N11 er bloed gevloeid is, hoeft dit gevoel natuur lijk plaats gemaakt voor het vaste besluit met Frankrijk een grondige afrekening te houden, tegelijk oven- wel worden do stemmen talrijker vau diegenen, die Frankrijk, wanneer het de nederlaag lijdt, een gouden brug willen bonwen, daar immers een toe stand van erfvijandschap tusschen deze beide elkander in beschaving aanvullende naties, een onding is. Zoo. schrijft o.a. Die Welt am Mon- tag: „De strijd met Frankrijk moet worden uitgevochten tot het bittere einde, doch lifi inoet worden gevoerd in den juislen geest. Wij hebben niet te doen met een schadelijk gedierte, dat moet worden uitgeroeid maar met een eerlijken vijand, met wien naderhand een eerlijke, rechtvaardige vrede mogelijk is. Uit militaire over wogingen moeten wij Frankrijk over winnen, ja zelfs verpletteren, maar als wij het overwonnen hebben wil len wij het niet vernietigen. Dit volk van beschaving behoudt ook na den oorlog zfin recht op bestaan. Wij wijzen daarom met beslistheid de plannen af van fantasten, die reeds nu een programma voor de verbrok keling van gelioel Frankrijk opstel len. NeonVernietigen willen wfi alleen het tsarisme, doch Frankrijk willen wij behouden. Wij willen den oorlog zoo voeren en Frankrijk zoo overwinnen, dat het na den vredo mogolijk zal zyn, samen met Frank rijk een Europeesche beschavings gemeenschap te vestigen, evenals Bismarek in 18GG reeds aandacht aan een later to sluiten vredesbondge- nootschap niet Oostenrijk-Hongarije wijdde". De Vorwfu ts, het orgaan der soci aal-democraten schrijft„Zooals Bis marek in 18G6 het overwonnen Oos tenrijk eon gouden brug gebouwd heeft, waarover liet den weg van een bondgenootschap kon opgaan, moet ook ihans de weg tot overeenstem ming tussohen de groote beschaafde natiën openblijven. Wij moeten der halve het oog gericht houden opeen staatkunde, welke niet door ver overingen en verstoringen van de eenheid en de onafhankelijkheid van andere naties, de onzalige vijand schap met de wostefijke mogendhe den ten eeuwigen dage bestendigt en welke daardoor Rusland, zelfs nadat het een nederlaag heeft geleden, weer in de positie' zou brengen van den vreeselijken en ondragelijken scheidsrechter van Europa. Voor ons blijft de eenige vijand het tsarisme. Deze oorlog moet niet ten doel heb ben veroveringen te maken en in plaats van de Engelsch-tsaristische wereldheerschappij een nieuwe te vestigen, doch op vrijmaking dei- natiën, op hun bevrijding van het moskowiotendom, op vrijheid en on afhankelijkheid voor Polen en Fin- laud, op vrije ontwikkeling ook voor het groote Russische volk zelf, op verlossing van twee beschaafde naties uit het onnatuurlijk bondgenootschap met het tsaristisch barbarendom. Dit was liet doel dat het Duitsche volk geestdriftig en offervaardig heeft ge maakt. Dat dit dus de uitkomst moge zijn, daarvoor heeft de staatkunde thans te waken". ÖgDat do Berlijnscho bladen derge lijke meeningen mogen openbaar maken, ofschoon de censuur elk woord wikt en weegt, bewijst dat de opvatting dor regeering hiervan niet veel kan verschillen. Men behoeft zich in dit verband slechts te her inneren, dat de Duitsche regeeriug in haar onderhandelingen niet Enge land steeds heeft herhaald, dat de onaantastbaarheid van Frankrijk» grondgebied gewaarborgd zou zijn, indien Engeland zich maar onzijdig wilde houden. Hoe voorbarig het op het oogenblik ook moge schijnen, wegens den verbitterden strijd, toch is de hoop op overeenstemming met Frankrijk in de toekomst aan Duit scho zijde algemeen. De slag in Lotharingen. Veldmaarschalk von dor Goltz wijdt in de Tag eon beschouwing aan den slag in Lotharingen op 20 dezer. Hij zegt, dat die slag gele verd is in een terrein, dat de groote generale staf te Berlijn goed kent «11 dat de leiding door dio omstandig heid gemakkelijker werd gemaakt. De overwinning was voor de Duit sehers een verrassing. Want zij richtten hun blikken naar Namen en verwachtten geen sterk Fransch offensief in de eerste oorlogsdagen in Lotharingen. De Fransche taktiek van 1870/71 kwam' hierop neer, dat men de Duitsehers zich tegen groote gordels van forten en vestingen liét doodbloeden, om daarna op hen aan. te vallen. Gaandeweg is echter liet zelfbewustzijn van het overwonnen Fransche leger weer toegenomen, en nu gaat het tot het offensief over. „Op krachtige tegonaanvallen van de Franschen hebben wij altijd ge rekend. Wij dachten echter aan een later tijdstip." Er moet een bijzondere, misschien dwingende, reden geweest zijn voor de Franschen om voor den dag te komen. Voorloopig kan rnen dit al leen op grond van den alguineenen toestand gissen. Het is niot meer mogolijk in een modernen slag, dat men besobikbare legermassa's van den eenen naar den anderen be dreigden vleugel toe werpt. Dat is door den ontzaglijken omvang van de moderne legers onmogelijk ge worden. Daarom rijst liet vermoeden, dat de vroegtijdige inval in Lotha ringen met sterke troepen in hut belang van den linker vleugel, dio in het Fransch-Bölgische grensge bied vocht, is geschiod. Dit geeft grond aan de gevolgtrekking, dat het ook daar voor de Franschen niet gunstig gesteld is. De inval der Franschen in Lotharingen is ten koste van zware verliezen mislukt. „Daarvoor kan de aanvoerders geen verwijt treden. Is de reden, die Ik aanneem, juist, dan was die inval gerechtvaardigd en is hij ook te juister tijd uitgevoerd. Hij boteekenl in vergelijking met de strijdwijze van onzen tegenstander van 1870 ondanks zijn mislukking eon voor uitgang De eerste teleurstelling met den tegenaanval zal in Frank rijk haar uitwerking doen. Do 0111- lasting van den anderen vleugel is onmogelijk; de verdediging zal er eon verlauimenden invloed van on dervinden. Onze overwinning is dus een groote verlichting voor- de Duit sche oorlogvoering. Voor een Hinken vijand zijn wij echter niet bang. Duitschland mag met grooter hoop in de toekomst zien". Drie Duitsche deserteurs gefusilleerd. Dal men in Duitschland korte motten maakt met deserteurs, blljke uit het feit, dat bij de Hollaiidaclm grens een Leidsch professor er getui ge van is geweest, dat een drietal goed gekleede Duitsehers verzocht werden uit den trein to stappen, waarna zij zonder vorm van proces, gefusilleerd werden. Het bleken Duit sche deserteurs te zijn, die gepro beerd hadden per trein ons land te bereiken. Dultsch oorlogsnieuws. Aan telegrammen, door de Duitsche legatio in Den Haag ontvangen, wordt het volgende ontleend: Het bericht van Russischu zijde, ilgens hetwelk den 21sten drie Duitsche legerkorpsen bij Gumbiunen zouden zfin verslagen, is gelogen inderdaad is een Russisch legerkorps den 17den bfi Wirballen teruggewor pen, en eveneens is den 20sten een Russische strijdmacht, die in getal sterkte de meerdere was, met verlies van 8000 man en verscheidene bat terijen verslagen. De Russisch vlucht kam eerst na 50 K.M. tot stilstand. Onze zegevierende troepen worden tugen nieuwe uit het Zuidoosten op rukkende Russische strijdkrachten in 't veld gevoerd. De Duitsche.bladen erkennen nu, dat de stad Saarburg drie dagen (tot 21 dezer) in de macht van de Fran schen is geweest. Vele Duitsche gu- zinnen hadden vooraf de stad verlaten. De Lotharingsche bevolking haalde de Franschen met feestbedrijf in en wees hun de woningen van Duitsche ambtenaren en officieren, waar daarna, volgens de berichten uit Duitsclu- bron, deerlijk huisgehouden is. OOSTENRIJK. De slag bij Krasnlk. Berlijn, 26 Aug. Het „Tagoblatt." meldt: In het gevecht bij ICrasnik greep een Oostenrljksch legerkorps twee Russische armeekorpsen aan. Du strijd was uiterst hardnekkig. Du- Oostenrijkers behaalden een volsla gen overwinning; zij maakten meer dan 3000 gevangenen, en veroverden drie vaandels twintig kanonnen, zeven bespannen machinegeweren. FRANKRIJK. Parijs, 26 Aug. (Part.) Volgens een inededeeling van 11 uur hedenoch tend liggen 1200 Duitsche koopvaar dijschepen in de haven van Hamburg. De nieuwste Duitscho oorlogssche pen liggen tusschen den mond van de Elbe en Helgoland. De Duitsche kruisers un kanon- neerbooten bieden tegenstand tegen (lo bloccado van Kiao-tsjou door do Japanners. Bij Maubeuge. Berlijn, 25 Aug. (Officieel). Een Engelsche cavaleriebrigade werd bij Maubeuge teruggeworpeneeno En gelsche infanterie-divisie werd ver slagen en bevindt zich thans in volle vlucht; de staf van deze divisie werd door de Duitschors gevangen ge nomen. Meer Engelsche troepen. Blijkens een inededeeling in de „Manch. Guardian" worden nog voort durend Britsche troepen naar Frank rijk gezonden. Zaterdagavond 011 Zon dag zijn de Britsche troepentrans- portschepen schepen met voorraden

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1