TOONKUNST. Steuncomité. Bidstond R.-K. ZUSTERSSCHOOL Burgeravondschool Hoofdcursus". Verkooping levensmiddelen en oorlogsmateriaal komen geregeld aan weder in de Fransche havens aangekomen. Me- dedeelingen over de havens waar deze tioepenaanvoer plaats heeft, worden niet gedaan. Maar verteld wordt dat Zatordag in een der havens acht groote troepensehepen, waarvan enkele schepen van 10000 ton waren, aankwamen. Binnen het etmaal waren de troepen uit deze schepen aan land gebracht. Een der schepen, die twee infanteriebataljons met de noodige vuurmonden had overgebracht, was twaalf uur na aankomst reeds weder naar zee vertrokken. Het record werd in een der havens behaald met de landing van 6000 man, met paarden, kanonnen en oorlogsmaterieel. Tegenspoed der bondgenooten. Parijs, 25 Aug. Ter aanvulling van het offlcieele communiqué deelt de „Echo de Paris" mede dat de Franschen tusschen Charleroi en Longwy beschikten over drie legers elk van drie corpsen, te zamen on geveer 400,000 man, waarnevens dan nog 40,000 Engelschen. De Duitschers tolden 700,000 a 800,000 man, die uitnemende stellingen innamen. Na een heldhafbigen aanval moesten de zwarte troepen met groote verlie zen terugtrekken "voor een over- machtigen vijand, zij hadden echter de Pruisischo garde vrijwel gedeci meerd. Do verliezen der Duitschers waren zoo groot, dat ze geen tegen aanval konden ondernemen. ENGELAND. Londen, 25 Augustus. Lord Kitcho- nor, de minister van oorlog, tevens lid van 't Hoogerhuis, heeft er in het Hoogerhuis met nadruk op ge wezen dat de landen waar dienstplicht bestaat, bijna hun heele mannelijke bevolking in 't veld hebben gebracht terwijl Engeland onder 't heerschende ijtolsêl dit niet heeft gedaan en nog kan bogen op uitgebreide reserves, zoowel in 't moederland als in dc koloniën en bezittingen. Terwijl de zelf besturende gewesten machtige troepencontingenten naar 't territo riale leger zenden, heeft ook Enge land op loyale wijze gehoor gegeven aan het krachtige beroep op zijn plicht. Meer dan 70 bataljons hebben zich vrijwillig aangemeld voor den dienst in den vreemde. Fóifcettjk is de vorming van een tweede leger van 100.000 man reeds verzekerd, en daarachter staan nog weer bijzondere en nationale reserves. Terwijl het totaal der legermachten van de vijandelijke landen een gesta dige vermindering ondergaat, kan Engeland versterkingen aanvoeren, welke geregeld in toenemenden getale naar 't gevechtsterrein stroomen zoodat het Engelsche veldleger in getal en hoedanigheid waardig zal blijken te zijn om voor de macht en de' verplichtingen van het rijk op te komen (toejuichingen). Indien de oorlog van langen duur mocht zijn en nog verdere offers van de natie worden gevraagd, vertrouwde Kitche- ner dat deze offers niet zouden ge weigerd worden (toejuichingen). RUSLAND. De opmarsch der Russen. Petersburg, 25 Aug. De verliezen, door de Russen tot dusverre geleden in Pruisen, zijn het gevolg van het onwrikbaar besluit van de massa om met den vijand slaags te raken. De jagers te paard in het centrum hebben weliswaar zwaar geleden, de opmarsch van de infanterie echter was meer dan bevredigend. De vijand is feitelijk in Oost-Pruisen in een hoek gedrongen. Gewonde officieren, die te Petersburg zijn aangekomen, weten te vertellen van de vrees dei- Duit schers voor de Russische cavalerie en bajonetten en dat men de Duitsche soldaten heeft wijsgemaakt, dat de Russen hun land willen wegnemen en hen tot slaven maken. Van Duitsche zijde wordt gemeld Het grensgebied aan de oostzijde wordt thans door de Russen, die moorden en branden, onveilig go maakt. Al bij het begin van den oorlog heeft een hoofdofficier, die nu zelf een troepencontingent aai voert, ver klaard, dat spoedig met een inval van Russische troepen in het oost- Pruisisch gebied moest rekening ge houden worden. De grens toch is onbe schermd en biedt geen strategisch geheel. Een deel der grensdistricten moest daarom aan zijn lot worden overgelaten. Het was een militaire eisch in verband met den geheelen loop van den oorlog. Deze te voren verwachte episode is niet van betee- kenis, al moge zij, wegens de wreede wijze van oorlogvoeren aan den Rus- sischen kant, ook zwaar drukken op do bevolking aan de grens. De Russische legatie heeft de vol gende mededeelingen ontvangen over de krijgsverrichtingen van het Rus sische leger: De gevechten zijn in Oost-Pruisen van 17 tot 21 Augustus piet hard nekkigheid voortgezet. De terugtocht uit Lyck van het 20e Duitsche leger korps had een overhaast karakter. Wij hebben er de wagens van den legertros, een groote hoeveelheid rol lend materieel, groote voorraden paar- denvoeder, wijngeest en benzine buit gemaakt en dé kas in beslag genomen, die 50.000 Mark bevatte. Op 20 Augustus heeft de vijand in destreek van Gumbinuen, met 3 leger korpsen manoeuvreerende, een poging gedaan om onzen rechtervleugel om te trekken, maar werd teruggeworpen. In het centrum namen wij het offen sief en vermeesterden talrijke kanon nen. Op onzen linkerflank is de vijand tegen dou avond oveneens terugge worpen en vroeg een wapenstilstand om de dooden en gewonden op te rapen, welke geweigerd werd, terwijl «le strijd werd voortgezet. Meer zuidelijk bezetten wij den 21 sten Goldap en Ar is, in de streek der meren. Den 22sten zijn onze overwinningen in Oost-Pruisen voortgezet en is de vijand in wanorde teruggetrokken over de rivier Angerupp, waarvan de waadbare plaats bij Daekemana in onze handen is. Meer zuidelijk be zotten wij de plaatsen Johannisburg, Ortelsburg en Willenberg, Op 23 Augustus hebben wij Sold; on Neidenburg bezet, vanwaar aan zienlijke vijandelijke strijdkrachten zich naar liet Noorden terugtrekken. Aan hut front in Galicië drong op i Augustus onze cavalerie een esca- dron van het 9e Oostenrijksche regi ment in eefi moeras. 2 officieren en 105 huzaren gaven zich over. Den 22sten, in een groot cavaleriegeveoht tusschen Zloczew en Zborow tegen sterker vijandelijke strijdkrachten, hebben wij twee bereden batterijen genomen en 160 gevangenen gemaakt. Verscheidene waadbare plaatsen van de Seret bevinden zich in onze handen. IN ONS LAND. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 26 Aug. Geopend 12 u. 20 m. Voorzitter: mr. H. Goeman Borgesius. De dood des pausen. De voorzitter spreekt staande een rede uit naar aanleiding van het overlijden van den paus. In den aanvang zeer moeilijk ver staanbaar, zegt spr., dat vele leden en niet alleen de katholieken onder den indruk zullen verkeeren van dat overlijden. De paus heeft gebeden en geijverd voor den vrede. Hij heeft al liet mogelijke- gedaan, opdat de oorlogsfakkel niet zou worden ont stoken. Helaas, dit heeft hem niet mogen baten. Men zegt, dat bezorgdheid en be droefdheid daarover zijn dood hebber, verhaast. Of dit waar is, weten wij niet, maar dit weten we wel, dat hij voor den vrede ijverend de harten heeft getroffen niet slechts van zijn katholieke geloofsgenooten, maar ook van duizenden van andere richting. Diep treurig, diep tragisch is het juist in den tijd, dien wij beleven, dat zooveel vredesapostelen, mannen, die den vrede zoo hartelijk gezind zijn, ons moeten ontvallen. In de ge schiedenis zal deze paus niet slechts als een machtig kerkvorst, maar ook als oen krachtig dienaar van den vrede bekend blijven. De nagedachte nis van dezen grijzen kerkvorst'zal ook hier iu hooge eere blijven. De minister van binuenlandsche zaken, de heer Cort van der Linden, verklaart, dat ook hij een openlijk- blijk van belangstelling in den rouw wil geven, 'welke oen groot deol van ons volk heeft getroffen. Dit vreed zaam verscheiden kan niet nalaten grooten indruk te maken in een tijd gewricht, waarin christenvolken el kander op het slagveld bestrijden. Ook zij, die den paus niet vereeren als kerkelijk hoofd, erkennen, dat deze paus den vrede hoog gehouden heeft, zooveel lilj kon. Moge zijn ideaal: het Yrede op aarde, zich een maal ook verwezenlijken. DaariD kunnen allen zich vereenigon. De heer Nolens (R. K., Venlo) acht het onnoodig iets toe te voegen aan de welsprekende woorden, door voor zitter en minister gesproken ten aan zien van de verdiensten van den overleden paus. Wel acht hij het zijn plicht en van pas, dank to zeggen aan den voorzitter en de regeering, niet qlleen namens zich zelf en zijn partljgenooten in de Kamer, maar namens het geheele katholieke volks deel. Ook betuigt hij dank voor heel de Katholieke Kerk en het Katholieke volk buiton onze grenzen. De Prins der Nederlanden. Het stoomschip „Prins dor Neder landen", van de Stoomvaartmaat schappij „Nederland", dat reeds Maan dagochtend hier verwacht werd, arriveerde eerst gisterochtend om streeks negen uur te Amsterdam. De gezagvoerder, de heer Versteegh, deelde het volgende mede: Het stoomschip arriveerde den 16en Augustus te Genua, waar zich een groot aantal Nederlanders bevonden, meest touristen, die naar hun vader land wilden terugkeeren. Om ze te kunnen huisvesten,werden aan boord van de „Prins der Neder landen" de hutten en verblijven van koks, hofmeesters, en Javaansche bedienden ontruimd en tot zeer com fortabele slaapgelegenheden ingericht. Het verdreven civiele personeel werd zoolang ondergebracht in de militaire verblijven en het voorruim. Op deze wijze kon men nog aan ongeveer 120 passagiers een plaats verschaft worden waarna men te 8 uur 's namiddags onder groote belangstelling vertrok, met bestemming naar Lissabon. Het totaal aantal passagiers be droeg toen 474 met een equipage van 200 koppen. Te Lissabon arriveerde men den 20en Augustus te 11 uur's voormid dags. "Daar werden enkele passagiers ontscheept en werd de .reis te 2 uur 'snam. vervolgd. Don 22en Augustus te 5 uur nam. werd hét schip aangehouden door den Franschen kruiser „Surcouf". jDeze kruiser zond een sloep bemand met eenige matrozen en twee officieren deze laatsten stelden een onderzoek in omtrent de lading en passagiers. De lading bestond uit Indische pro ducten, zooals koffie, thee, rijst, mais, enz., welke als contrabande worden beschouwd. Na een oponthoud van ruim zes- en-een-half uur werd den Heer Versteegh, gezagvoerder aan boord van de „Prins der Nederlanden", gelast op te stoomen naar Brest, om daar do genoemde lading te lossen. Aangezien door het opkomen van een dikken mist het bij elkander blijven der schepen gevaar zou kunnen opleveren, besloot de commandant der „Surcoüf" de „Prins der Neder landen" naar Hiïvre te zenden. Gedurende de reis naar deze plaats werd het schip nog aangehouden door de volgende Fransche oorlogsschepen „Lavoisier", „Francis Garnier", „Fau- conneau" en „Cerbères", welke voort durend hun kanonnen ja zelfs hun torpedo's op de„PrinsderNederlanden" gericht hielden. Na aankomst te Hilvre bleek geen der autoriteiten met het geval in kennis te zijn gesteld en moest de „Prins der Nederlanden" gedurende den nacht op de roede van Havre vertoeveu. Den volgenden dag te ongeveer 11 uur voorin, kreeg de „Prins der Nederlanden" bericht, op te stoomen naar de haven. Het schip lag te 1 uur nam. gemeerd aan de kade, onder strenge bewaking van een dertigtal Fransche soldaten. Door tusschenkomst van don consul en den agent werd alles in 't reiue gebracht en aan de „Prins der Neder landen" veroorloofd te 10 uur 'savonds te vertrekken naar Amsterdam. Zeer groot was de vreugde der passagiers, toen dit bericht aan boord bekend werd gemaakt. Ze zongen uit blijdschap het Nederlandscho volkslied De reis naar IJmuiden werd, uit gezonderd een kort oponthoud door het Engelsche oorlogsvaartuig „Cer berus", zonder verdere avonturen volbracht, zoodat men de haven iu den morgen van den 26en kon binnenstoomen. Nederland en de handel met Dultschland. Berlijn, 25 Aug. De Berlijnsche kamer van koophandel deelt mede, dat het verkeer mot Nederland over Bentheim on Gronau wordt hersteld. Het „Berliner Tageblatt" schrijft, dat in do Hollandsche havens 700.000 balen koffie aanwezig zijn.. Die zijn voor Duitschland van zeer veel belang, omdat ten opzichte daarvan geen verbod van uitvoer bestaat. Collecte te Amsterdam. De totale opbrengst van de straat collecte, j.1. Maandag ten bate van het Amsterdamsch Steuncomité ge houden, heeft ongeveer f 11,800 op gebracht. Er viel heel wat te tellen, eer dit eindcijfer bekend was: niet minder dan 58,000 centbn en 32,000 dub beltjes moesten „door de handen gaan." Het record werd geslagen door een bus, die bij het zilvergeld 011 de pas munt twee bankjes van f 100 be vatte. Ook betrekkelijk veel vreemde specie werd binnengehaald, vooral Amerikaansche dollars, en aan Zwit- sersche munt, geloosd door ex-ge- stranden. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Celobe8, thuisr., is21 dezer Oucssant gepasts. Hntjan,uitr.,arriv. 25 (lozer te Snbang. Billiton verir.21 dozol v.Pamanoekan n.Saigon. Oranjo, thuisr., vertrok 21 dezer van Sabang. "rins der Nedorl., thuisr., nri'lv. 28 dozen v. Bata via to A'dam. Rotterdamsche Lloyd. Djobros, thuisr., arriv. 28 dozer to Suez. Goentoer, uitr., is 25 dezer Ouessant gepass. Gorontaloarriv.25dczer v.Batavia te hêgapatom. Jacatra, uitr., vertrok 25 dezer van 1'orlin. Kon. Holl. Lloyd. Tubcntia vortr. 2(1 dez. v. A'dam n.Jjuonos Ayres. Zoelandia, arr. 28 doz.v. Buenos-jpyrosto A'dam. Mfildl Oranje Nassau, thuisr., zou vermoodoUlk 27 dezer vun Havre vertrekken- Luna vertrok 25 dezer van A'dam via R'dam naar West-Indiê. PLAATSELIJK NIEUWS. Vergadering van den Raad der gemeente Helder, op Dinstlag den 1 September 1914 des avonds te Vls uur. Onderwerpen ter behandeling: Bêöediging van het nieuw verko zen Raadslid W. C. van Breda. Benoeming Wethouder. Ingekomen stukken en mededee lingen. Ontheffing Bouwverordening. Verordening bioscoopvoorstellingen. Uitbreiding onderwijs Zeevaart school en salarisrcgeling personeel Benoeming en regeling lesuren personeel Burgeravondschool. Vooi loopige vaststelling Gem.-reke- ning 1913. Reclames. Op een wogens vergovorderden leeftijd gedaan verzoek is aan den Consulaire» Agent van Rusland P. Groen als zoodanig een eervol ontslag verleend. Hollandsche IJzeren Spoorweg-Mij. De om 4.28 van hier vertrekkende trein -hoeft to Heer-Hugo waanl aan sluiting op Leeuwarden. Aanbesteding. Op Woensdag 9 Sept. zal aan he Ministerie van Marine te 's-Graven hagc worden aanbesteedhet maken van eenige aanlegsteigers ten behoeve van hot kazernement voor den onder zeedienst te Helder. Anna Paulowna. Groonteveiling van Dinsdag25 Aug. Aardappelenf 0.90 a f 1.25 per zak, Aardappelen kleine: f0.60 a fO,Qr; per zak. Slaboonenf 3.20 a f 6. per 100 K.G Snijboonen: f0.70 a fl.80 por 1000. Appelen: f2.40 per mand. Vooi de Belgische Slachtoffers. Sedert de vorige opgaaf ontvangen Van eenige belasting ambtenaren. f3. N.Nt 2.- Mevr. I.Sf 2.50. Totaal met de vorige f 16. 16 Augustus 1914. In dank ontvangen Loge „W. F. K." flO.— Penningmeester v. d. comm. voor inzameling f 395, C. K. (afwezig bij de inzamelingf 3.50. Stoombootreederij voor het slepen van schepen te Nieu- wediep (fa. Zur Mühlen) f 100. De Penningmeester, W. BIERSTEKER. Loodsgracht 21. Correspondentie. Hotverslag betreffende de „ontspannings avonden" Is wegens plaatsgebrek tot het volgend blijven liggen. MARKTBERICHTEN. Beverwijk, 24 Aug. 1014. Doppers f0.00-0.00 perlOOpond, peulen fOJXI- 00.00 per 100 pond, raspers T8-11 per 100 pond, capucijncrs (bruin) f&OO-11X00 per 100 pond, ld. (wit) (0.00-0.00 por 100 pond. groentjes T5-7 Rr 100 uond, sporsieboonen enkclo zonder draad, -11, idomenkelo mot draad r0-00,idemdubb, ri.oo-"" lein f OO-OOper ïoo'bên.'saladö vönTlTÓ0*-l£5 p. 100 krop, Komkommers f2.00-2.00 per 100 stuks, bloomkool lo soort f5.00-7.00, id. 2e soort f0.00-0.00 per 100 stuks, groene kool 1' 1 -2 per 100 stuks, wortelen t'5.00-ti.00 per 100 bos, roede kool f'2 per 100stuks, audjjvie fl-2perl00 krop. ap pelen zuur f2-160 ^>er rnand.^perou f 1—1.50per rdappeler -3 per H.L. Schagon, 27 Aug. 1914. 4 Paarden - Veulens - Ossen «1 Stioron 4 Geldekoeion (magere) 8 Geldekoeien (vette) 0 Knlfkoeien - Vaarzen - Pinken - Graskalveren 8 Nuchtere Kalveren - Rarnmon 0 Schapen (magere) 0 Schapen (vette) - Ovornoudors 0 Lammeren r - Bokken en Golton r - Varkons (magere) 0 Varkons (vette) p. K.G. 0 Biggen 5 Duiven - Ganzen - Zwanen 5 K.G. Boter 0 K.G. Kaas 0 Kipeiorcn r - Eonduioren i - Kievitseieren Kon. West-Indische Maildienst. Haven te Nieuwediep. 25 Aug. Aangekonion van Harllngon en vor- trokkon naar Tyno s.s. „Sohioland". 2G Aug. Idem van Londen s.s. „Vissclierü", schipper Halbcrtsmn. 20 Aug. Idem van Newcastle naar Harlingen M. „Betsy Anna". 26 Aug. Idem van Goole naar Harlingen s.8. „Westland". lug. Idem van Harlingen naar Hnll s.s. ster Tak". Mig. Idom van Harllngon naar Londen ïroningon". 27 Aug. Idem van Hatjingou naar Immlnghuin T Nedorl. s.s. „Dulveland". VISSCHERIJ BERICHTEN. Niemvodicp, 25 Augustus. Aangebracht doo. 10 korders tozamon 20 stukB groote long f0.75 per stuk, 80 stuks middeltong fO.10 per stuk, 160 stuks kleine tong f0.15 por stuk, 2 manden stortschol f10.00 por mand, 8 mandon kleine schol f4.00 a 16.00 per mand, <1 manden schar fS.00 per mand. 26 Augustus. Van 50 korders tezamen 2 tot 10 stuks groote tong fO.S5 per stuk, 10 tol 40 stuks middeltong fO.10 a f 0.50 per stuk. 10 tol 50 stuks kleine tong fO.10 a f0.15 per stuk, 1 tarbot f8.50 per stuk, -1 manden zetsehol f17.00 por mand, 30 manden stortschol ft'.OO a f12.00 nor mand, l tot 2 manden kleine schol f3.00 - .-6,00 por mand, I tof 2 manden schar f 8.50 po. mand, 500 stuks pieterman f8.00 per 100 stuks. Burgerlijke Stand van Helder, van 25 en 35 Aug. 1914. ONDERTROUWDJ. Adriaanst- en G. C. Kegge. J. Nobbe en E. J. O. Driehuis. B. J. Boelens en G. Smit, A. Poliing en A. L. 1). Seg6rholm. GETROUWD: A, Stam en J. C. do Munck. BEVALLEN: T. van dor Kiull-Bremer, d. G. Slotemaker-Kikkert, d. A. A. Bosch-Klein, z. OVERLEDEN: A. walkeutor, 't laatst wad. au Tjerk Roerdomp. Laatste berichten. Op het Westelijk Oorlogstooneel. Namen en Longwy gevallen. Berlijn, 26 Aug. De Groote Generale Staf bericht, (lat alle forten bij Namen zijn gevallen en tevens, dat Longwy (Noord-Frankrijk, bij Luxemburg) na een dappere verdediging i£ genomen. Tegen don linkervleugel van hot leger van den Duitsc.hen Kroonprins ageerde uit Verdun en het Oosten een sterke legermacht, die terug werd geslagen. De Boven-Ulzas is op geringe de tachementen na, die nog ten westen van Colmar liggen, door de Franschen ontruimd. Officieel Belgisch Communiqué. Antwerpen, 26 Aug. (Reuter). Het communiqué van het ministerie van oorlog van gisterenavond 11 uur luidt: Westelijk van de Maas is de toestand aldus: Tengevolge van eergisteren gegeven bevelen zijn de troepen die in waakzaam defensief op de verde digingslinie moeten blijven op de volgende wijze saamgetrokkenDe Fransch-Engelsche troepen nemen een frontlinie in, in de buurt van Qróeh, die ze al vechtende bereikten, waarbij het offensief van don vijand tot staan werd gebracht. Ten Oosten van de Maas hebben de troepen het terrein van opmarsch weder bereikt door de passen in het groote Ardennenwoud. Aan de rech terflank werd het offensief krachtig ingezet, waardoor de vijand moest terugwijken. De opperbevelhebber echter deed de vervolging staken om het gevechtsfront op de eergisteren vastgestelde linie te herstellen. De Fransche troepen gingen met bewonderenswaardig elan tot hot offensief over. Vooral het zesde leger corps bracht den vijand in de buurt van Virton aanzienlijke verliezen toe. In do Vogezen is de toestand on veranderd. In de buurt van Lunéville duurt de strijd voort. De Fransche troepen rukken vooruit. Aan de Luxcmburgsche grens en het Sambre-gebied hadden verschil lende onbelangrijke schermutselingen plaats. In het noorden is de toestand niet verontrustend. Geen enkele Duitscher is heden in de buurt van Rijssel en Tourcoing gezien, waar maatregelen zijn genomen met het oog op' de verdere operatiën. Cavallerie die eergisteren zich ver toonde in de streek van Rijssel, Rou- baix, Tourcouirjg is gisteren versche nen in de buurt van Donai. Zij kan niet verder voortgaan indien zij zich niet wil blootstellen in de Engelsche linies te vallen. Het moreel der troepen blijft uit stekend. Vermelding verdient in het bijzon der dat de Algcrijnsehc on de Sene- galeensehe tirailleurs in de botsing met de Pruisische garde met buiten gewone verwoedheid man tegen man Een raid van Duitsche cavalerie. Londen, 26 Aug. (Reuter's bijzon- deren dienst). Een Duitsche cavalerie- afdeeling, ten minste tor sterkte van eon divisie, heeft een strooptocht ge daan op Fransch gebied in de rich ting Condé (ten noorden van Valen- ciennes) aan de Schelde. Na door verschillende dorpen te zijn getrokken kwamen de Duitschers tegen vier uur, Dinsdag, bij Bouchain (zuidelijk van Valenciennis, tusschen deze plaats on Kamerrijk). Daar echter werden zij door Fran sche artillerie ontvangen, die de Duit schers vrijwel vernietigde. Twee Duitsche vliegtuigen vlogen over Kamerrijk. Een word.omlaag geschoten, de twee Duitsche officieren worden gedood. De pogingen van de Duitsche troe pen om Nancy te bemachtigen zijn zonder resultaat gebleven. Op het Zuidelijk Oorlogstooneel. Een Servisch overwinnings- bericht. Nisj, 26 Aug. (Reuter). In den slag bij dc Drina hadden de Oostenrijkers 300.000 man in het veld.. Zij zouden 15.000 dooden en 30.000 gewonden hebben. Er werden 15.000 krijgsge vangenen gemaakt, terwijl de Oosten rijkers 75 kanonnen verloren. Op het Oostelijk Oorlogstooneel. De slag bij Krasnik. Berlijn. 26 Augustus. De „Voss. Zeitung" deelt mede, dat du drie- daagsche slag bij Krasnik eindigde met een volledige overwinning op het Russische leger, dat eerst in de om geving van Frarapol en Krasnik verdrongen, daarna grootore kracht ontwikkelde aan zijn oostelijken vleu gel. Ten slotte waren vier Russische legerkorpsen in gevechtj Zij werden echter door krachtige infantie-aan. vallen tot terugtrekken genoodzaakt en daarna door cavalerie vervolgd in de richting van Lublin. De Oosterrijkers behaalden deze overwinning op een lastig, door uit gestrekte bosschen bezet terrein. Een sterke Russische voorhoede had gunstige posities ingenomen, waar de cavalerie krachtig kon op treden. De Oostenrijkers vielen echter mot zulk élan aan dat de vijand weldra achteruit gedrongen kon worden. De artillerie schijnt een paniek onder de Russen te hebben gewekt, speciaal onder de Kozakken. De Berlijnsche bladen spreken de meening uit, dat door de overwinning der Oostenrijkers de algemeeno toe stand op het tooneel van den oorlog zeer gunstig is geworden, temeer daar de terugtocht op Lublin ontaarde in een wilde vlucht. Volgens een officieel Oostenrijksoh bericht maakten de Oostenrijkers meer dan 3000gcvangenen en maakten zij drie vaandels, 20 kanonnen on 7 mitrailleuses buit. Engelsche hulde aan de Belgen. Londen, 26 Aug. (Reuter). In het Lagerhuis gaf Asquith kennis van zijn voornemen de Kamer morgen een adres voor te leggen aan Koning Georgc, waarin den vorst wordt ver zocht den Koning der Belgen de sym pathie en hulde van het Huis over te brengen wegens den heldhaftigon tegenstand, geboden door zijn leger en zijn volk bij de schandelijke schen ding van zijn grondgebied, daarbij de verzekering voegende dat Brittanniè besloten is op alle wijzen de Belgische pogingen te steunen om de onafhan kelijkheid des larids en het publiek recht in Europa te bewaren. (Luide toejuichingen). Prins Frederik van Saksen Meiningen. f Kopenhagen, 26 Aug. (W.B.) Wolff's Bureau bericht, dat prins Frcdurik van Saksen Meiningen 23 dezer door een granaat to Namon werd gedood, Telegrammen uit St. Petersburg en Warschau aan Amerikaansche bladen melden dat de Russen in Oost-Prui sen oprukken met een front van 100 mijlen en ongeveer 13 legerkorpsen sterk zijn, welke nog voortdurend worden aangevuld. Parijs, 27 Aug. Generaal Joffre, de opperbevelhebber, beval den Opper- Elzas, dio reeds door Fransche troe pen bezet was, en Mühlhausen goheel e ontruimen. De militaire operaties, zeidede generalissimus, ondernomen tusschen Maubeuge en Donon, móeten beslissen over het lot van Frankrijk den Elzas. Daarom doet de generalissimus voor dezen beslissenden aanval een beroep op alle krachten van de edele Fransche natie. Het is een wreede noodzakelijkheid het leger in den Elzas en den opperbevelhebber de smart te doen ondergaan, waaraan "j zich hebben te onderwerpen. Antwerpen, 27 Aug. In eeno offl cieele mededeeling wordt gezegd, dat het doel van den generalen staf in de gevechten van Woensdagnachten ■morgen volkomon bereikt is. Het Fransche loger onttrok aan den Boven- Elzas alle strijdkrachten, die thans in het Noorden nooclig zijn. De positie in Noord-Frankrijk Parijs, 26 Aug. Belgen, uit Borgen en Henegouwen komend, verhaalden aan de „Petit Parisien", dat de En gelsche troepen, die moesten beletten dat de Duitscbe legers het gebied van Mons binnenkwamen, tusschen Zater dag en Maandagavond zes achtereen volgende aanvallen te verduren had den, door zes verschillende Duitsche legerszonder terug te trekken hiel den zij stand en doodden een groot aautal Duitschors. Zij zelf hadden eveneens vele dooden; men schat het aantal op 2000. Hier verheugt men zich, dat de aanvallende beweging hervat is, wijl dit bewijst, dat de geest dor troepun nog onveranderlijk goed is, on ieder- oon is dan ook vol vuur envertrou- Een slachting. Parijs, 26 Aug. (Reuter). De „Petit Parisien" meldt, dat volgens het verhaal van Engelsche gewondon, do bondgenooten bij Bergen een ware slachting ouder de Duitschers aan richtten. Keulen, 26 Augustus. Volgens een telegram uit Koponhagen aan de Kölnische Zeitung is daar uit Frank rijk bericht ontvangen dat de teleur stelling over het verlies van Luné ville en de bezetting van de hoogten bij Saales door het Duitsche leger, groot moet zijn. Van gezaghebbende Fransche zijde werd verklaard dat' de herovering van de hoogten bij Saales door de Duitschers voornamelijk is te wijten aan het stuiten van den Franschen opmarsch op 21 Augustus bljDelme ten Noordoosten van Nancy. De Ijjn Toulon-Epinal Belfort moet thans de werkelijke grenslijn op dit deel van het oorlogstooneel zijn. Deze steden zijn onneembaar. Londen, 26" Augustus. (Officieel). Togoland heeft zich onvoorwaardelij overgegeven. (Togoland is eon Duitsche kolonie in West-Afrika aan de Golf van Guinea, tusschen de Britsche kolonie Goudkust, Frans-Dahomé en Fransch West-Afrika gelegen. Zij heeft eene oppervlakte van 87200 vierk. mijlen en telt ongeveer 950000 zielen, waar van 330 blanken. Aan de kust wordt veel handel gedreven; in het binnen land is landbouw het voornaamste middel van bestaan. De bodem bevat ijzer en goud. De voornaamste uit- voerproducten zijn palmpitten, palm olie, caoutchouc, katoen, cacao, plan tenboter, maïs en ivoor, ingevoerd worden spiritualiën, tabak, ijzer en katoenen stoffen. In 1906 bedroeg de invoer 6.432.812 mark, de uitvoer 4.199.386 mark. (Red. Held. Ct.) Rome, 26 Augustus. Een telegram door de „Tribuna" uit St. Petersburg ontvangen zegt, dat de Duitschers geheel Oost-Pruisen, behalve Konings bergen, ontruimd hebben. De Russen rukken aan op Danzig. Parijs, 26 Augustus. Minister-pre- sident Viviani stelde een nieuw ministerie samon. 1 September zullen de lessen der Muziekschool wederom aanvanger). Spreekuur van don Directeur, den Heer A. J. C. MOOIJ, voor inschrijving vnn leerlingen etc. eiken Vrijdagmiddag van 3 tot 4 uur Kanaalweg 64. De aanvang der Repetities voor de Zang- en Orkest-afdeelingen zal nader worden aangekondigd. Het Bestuur der Muziekschool: J. OELGORGE, Voorzitter. Jos. M. C. HAAK, Secretaris. H. C. M. NYPELS, Penningm. (De laatste berichten z(jn ongecorrigeerd.) Nederland's neutraliteit. Uit Londen wordt geseind De „Times" bevat een hoofdartikel over de positie van Nederland. Hot blad wijst er op, dat Nederland tol dusver zorgvuldig zijn plichten als neutrale mogendheid is nagekomen en het blad is overtuigd, dat het de oprechte begeerte van Noderland is die plichten aldus tot het einde toe te vervullen. Dat is te meer te ver wachten, omdat Noderland reeds zelf lijdt onder de gevolgen van den oor log, door het gemis aan levensmid delentoevoer. De „Times" verklaart, dat Enge land niet aan Duitschland kan toe laten over Nedorland8clio havens voorraden te betrekken maar dat het niet de minsto begeerte heeft om het brood in Nederland duur te maken, indien Engeland den toevoer naar Duitschland kan afsnijden, zonder dit to doen. Er is het denkbeeld op geworpen om den toevoer van levens- middolcn in Nodorlandscho havens te vergunnen, mits deze alleen voor verbruik in Nederland bestemd zijn. De „Times" wil niet bcoordoelen of dit plan toelaatbaar is, maar Jiet' blad 'meent dat de_ Britsche staats lieden en militairen'toch wel in staat zullen zijn middelen te ontworpen om de neutrale Nederlanders van voon'atlen te voorzien, zonder tezelf- der tijd dan de Duitsche vijanden te approviandeeren. L Wij plaatsen het bovenstaande zonder eenig commentaar. Men kan zeker zijn, dat onze regeering de hier besproken zeer moeilijke internatio nale quaestie met de uiterste zorg vuldigheid nagaat on behandelt. Red. H.blad. Advertentiën. Getrouwd A. M. WITSENBURG en A. H. A. NIEMOLLER, die, medo namens wederzijdsche familio hartelijk dank zeggen voor do velo blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervouden. Amsterdam, 27 Augustus -1914, Getrouwd J. A. COST BUDDE Amsterdam, j 27 19H' 25 Gulden belooning wordt uitgeloofd voor het vinden en aan brengen van het lijk van den Zeemilicien P. DE JONG, omgekomen op Zondag morgen l.l. in de Haaksgronden. Adres: Jb. DE JONG, Bassingracht 29. Donderdag 27 Aug 's avonds 8 uur, Kerk Oud Geref. Gem in de Hoogstraat. JONKERSTRAAT 44. Uitgebreid en gewoon L.0 Gedurende deze week aan neming van LEERLINGEN. zoowel Jongens en Meisjes. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Helder brengen ter alge- meene kennis, dat voor inschrijvini van leerlingen voor de Burgeravondschoo gelegenheid zal bestaan aan het Raadhuis, op Woensdag 2 en Donder dag 3 September a.s., des avonds van 7—8.30 uur. Bij de inschrijving moe ten de geboorte- en vaccinebewijzen der kinderen worden medegebracht, terwijl zij, die voor kosteloos ouder wijs of voor onderwijs tegen ver minderd schoolgeld in aanmerking wenschen te komen, hiervan bij de inschrijving opgave moeten doen. Gevraagd een net Dagmeisje. Adres: Breewaterstraat 26. Aanvang nieuwe cursus 1 SEPTEMBER. Deelnemers gelieven zicli aan te geven bij den Voorz.: Hoogstraat 100. Herplaatst wegens misstelling). VERLOREN een rood koralen Kinderhalskettinkje. De eerlijke vinder wordt verzocht dit tegon be looning terug te bezorgen bij SCHEL- LINGER, Weststraat 80. Gevraagd een flinke Dagmeid. Adres: Firma W. LAMMERS. Gevraagd een net Dagmeisje, loon f 1.75. Adres: Bureau van dit Blad. Gevraagd een flinke Dienstbode, loon f 12.— per maand en eenig verval. Adres: „Hotel den Burg". Kamer gevraagd door vier personen voor de avond-uren en Zondag, met gelegenheid tot warm eten. Brieven met prijsopgaaf onder No. 269, :tan het Bureau van dit blad. Ter overname aangeboden Boeken 2de klasse H.B.S. Gevraagd Boeken voor 3de klasse H.B.S. AdresBureau van dit blad. Te koop drie zilverpel Kippen met Haan. Adres: Walviscbstraat 56. Te huur hot Woonhuis aan de Niouwstraat 11, bevat 5 Kamers, Zolder, Kouken en vrij erf. Adres: Koningstraat 20. Te hum' oen Bovenhuis aan de Achterbinnenhaven 64a, fl.50 p. w. Adres: Koningstraat 20. Te huur een Woonhuis aan de Koningstraat 55e, fl.50 per week. Adres: Koningstraat: 20. Te huur gevraagd een Woon- en Winkelhuis, omtrek Kanaalweg, Spoor-, Keizer- of Koningstraat. Franco brieven met opgaaf van huurwaarde en waar gelegen, te zenden aan het bureau van dit blad onder No. 270. Te huur een Woon- en Winkel huis, staande in de Molenstraat 68. Te bevragen: Vlamingstraat 9. Gemeubileerde Kamers te huur met of zonder pension, omtrek fort. „Erfprins". Br. fr. No. 265 Bureau v. d. Blad. wegens faillissement WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1914, 's morgens 10 uur, in het Verkooplokaal aan de Loodsgracht, van: alle goederen behoorende tot het faillissement BISMEIJER - SCHUTTE, als: Kruidenierswaren, Sponsen, Borstelwerk, Limonaden, Winkelinvenfaris enz. enz. Voorts: INBOEDELGOEDEREN, w.o. Salon-ameublement (rood trijp), eiken Buffet, Vericeau, Salontafels, Spie gels, Am. Oryel, Linnenkast, Veeren bed, enz. enz. Te bezichtigen daags vóór den verkoopdag Yan 10—4 uur. Deurw. W. BIERSTEKER. Bij A. BLIKKENHORST, is verkrijgbaar: DIK VET SCHAPENVLEESCH 30 ct., Lapjes 35, Stukjes 40, Vet 30 ct. - NUCHTER KALFSVLEESCH, Lapjes 35 ct. Karbonade 25 ct. Alles per vijf ons. Langestraat 46 HELDER. Vandaag, morgen en overmorgen staat aan de Werfbrug, achter de Nieuwe Kerk, een prachtpartij Planten, ZOMER-, HERFSTBLOEIERS EN KAMERPLANTEN. Zegt het voort Heden noteer ik: Ie kwaliteit Roomboter, a 65 cent per pond. R. BAKKER Dz., KEIZERSTRAAT 56, HELDER. Attentie 1 September a. s. is de Bank van Leening 's avonds om 9 uur gesloten. Dagelijks ge legenheid tot het aannemen van Panden. J. KIKKERT, Konlngdwar,straat 59.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2