Op het Oostelijk front hebben de Russen 1000 gevangenen gemaakt. Weenen, 30 Aug. (W. B.) (12 uur 's nam.) De gevechten op het oor- lugstoonoel in Rusland duren met onverminderde hevigheid voort. Ten oosten van ons, ondanks de talrijke versterkte stellingen van den vijand, geregeld in de richting van Dublin voorldrir.gend leger, begon nen onze tusschen de Bug en de Wieprz voortrukkeude strijdkrachten op 20 dezer een val op de hun van Cliolm uit tegemoet getrokken sterke Russische legermacht. Daarop ontstonden na den slag bij Karsuik opnieuw hardnekkige ge vecht,en bij Papse, die eindigen met overwinning en eveneens ten Noor den en ten Oosten van Tomassow, 1 in welke op 28 (lezer do uit de om streken van Belz op Russischen bo- (lein doordringende groep met succes deelnam. Evenals in de gevechten bij Krasnik werden duizenden krijgsgevangen gemaakt. In Oost-Galicië wisten onze troe pen zich te handhaven tegen een veel sterker vijandelijke legermacht. Op hot zuidelijk oorlogstooneel zijn in den laatsten tijd geen noemens waardige gevechten geleverd. ruiterij groote verliezen toegebracht. „De huidige toestand van zaken is dat wij een sterke verdedigingslinie bezetten, op beide llanken door het Fransche leger gesteund, om den Duitsc-hen opmarsch tegen te houden". De strijd in Westelijk, Noord, en Noord-Oost Frankrijk. Van Duitsche zijde werd Zaterdag uit het groote hoofdkwartier gemeld Het Engelsche leger, waarbij zich 3 Fransche divisies territoriale troe pen hadden aangesloten, is ten Noor- dun van St. Quentin geheel verslagen «u in vollen terugtocht over genoemde plaats. (St. Quentin ligt pl.m. 60 K. M. van het meest nabij gelegen punt van de Fransch-Belgische grens). Verscheidene duizenden gevange nen, 7 batterijen veldgeschut en 1 zware batterij zijn in onze handen. Ten Z.O. van Méziëres (Westelijk van Sedan, aan de Fransche Maasi zijn onze troepen na voortgezette gevechten met een breed front de Maas overgetrokken. Onze linkervleugel heeft, na ge durende 9 dagen slaags te zijn ge weest in het gebergte, de Fransche bergtroepen teruggedreven tot tun Oosten van Epinal (westelijk van de Vogezen, 45 K. M. van de Fransch- Duitsche grens) en rukken nog zege vierend op. Berlijn, 28 Aug. (Wolft', Pait.) De oorlogscorrespondent van de „Borl. Ztg. au) Mittag" meldt uit het. groote hoofdkwartier De nieuwe overwinning op de Kngelschen bij St. Quentin kon daar door worden behaald, dat onze cava lerie voor de Engelsche troepenmacht heenschoof en ze zoolang tegenhield tot het DuiLsohe vervolgende leger corps nogmaals beslissend kon aan vallen. De nederlaag dor Engelschen is volslagen. Hun achterwaartsche ver bindingen zijn.geheel verbroken. Zij kunnen slechts naar een van de landingshavens Duinkerken, Galais, Havre of Cherbourg vluchten. Van Fransche zijde wordt voor het eerst tougegeven, dat het Fransch- Kngelsclie leger, tot de rivier de Somme is teruggedreven. Hun bericht hierover luidde: Parijs, 29 Aug. (Part.) Hedennacht is een officieel bericht uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat het Fransche front tusschen de Somme en de Vogezen gisteren hetzelfde is ge bleven. De Duitsche strijdkrachten schijnen hun opmarsch in oen zeer veel lang zamer tempo voort te zetten. Duitsche vlieger boven Parijs. Par(js, 30 Aug. (Reuter). Een Duitsche uëroplane vloog boven Parijs tor hoogte van 2000 meter. Omstreeks halftwee in den namiddag wierp zij een bom, die geen inaterieele schade ver oorzaakte. Het feit veroorzaakte echter groote consternatie. Parijs, 29 Augustus. In het offici- oele bericht wordt nog medegedeeld, dat de strijd reeds verscheidene dagen duurt en de twee legers dan ook ver moeid zijn. De verliezen zijn aan beide zijden reusachtig groot, doch de Duitschers hebben het meest ge leden. Een gevangene heeft verklaard, dat de twee Duitsche régimenten no. 112 en no. 148 t,ot één regimenl, dat niet meer dan CO man sterk is, vereenigd zijn. In Lotharingen neemt de opmarsch van de Fransche strijdkrachten toe. Do Fransche rechtervleugel deed een hovigen aanval in de streek van Launois, Signy on'Porcien, totnogtoe zonder beslissend resultaat. De aanval zou Zondag worden hervat. Dit is de rechtervleugel van het Fransche Noorderleger, want de drie genoemde plaatsen liggen ten Z.W. van Mëzières. Men zal zich herinneren, dat ten Z.O. van Mézières een Duitsch leger met een breed front de Maas is overgestoken. Verder meldde het officieele Fran sche bericht, dat de Franschen in een veldslag, waaraan 4 legercorpsen deelnamen, de Duitschers op Guise teruggeslagen hadden en dat het 10de Duitsche legercorps en de garde aan zienlijke verliezen geleden hadden. Dit Guiso ligt Oostelijk van St. Quentin, iets meer naar het Noorden. Op den linkervleugel, aldus vatten wij weer de draad van hot officieele bericht op, zijn de Franschen minder gelukkig. De Duitsche troepen rukken voort in do richting van La Fère. Deze laatste plaats ligt Zuidelijk van St. Quentin aan de Oise in de richting van Reims. Binnen den driehoek St. Quentin-Mézières-Reims schijnt dus een groot gedeelte van hot Fransche Noorderleger te staan. Van Engelsche zijde. De Engelsche legatie te 's-Gruven- hage spreekt de berichten van Duitsche zijde over de nederlaag der Engelsche troepen in Frankrijk tegon. „Het Engelsche leger - zegt zij - is niet verslagen en niet in vollen aftocht. Het heeft met gunstig gevolg tegen stand geboden en de overmacht van vijf Duitsche legercorpsen, twee divisies ruiterij van de reserve, een corpsgarderuiler(j ou do tweedu divisie FRANKRIJK. De wijziging in het Fransche Kabinet. De Duitsche pers houdt zich bezig met do wijzigingen in liet Fransche kabinet en is algemeen van oordeel dat Frankrijk thans,-evenals in 1870, een kabinet, van nationale verdedi ging heelt. Het Berliner Tageblatt acht de keuze der nieuwe ministers gelukkig en is overtuigd, dat zij in Frankrijk meer gezag zullen doen gelden, dan de middelmatigheden, welke zij hebben vervangen. De be reidwilligheid dor sociaal-democraten Sembat' en Guesde, om deel uit te maken van de regeering, neemt het gevaar voor een nieuwe commune weg, meent de Vossische Zeitung, welk blad bovendien betoogt „dat Frankrijk, zoodra hot over de go- heele linie verslagen is, zich niet voor het tsarisme zal opofferen, doch te rechter tijd een eervollen vrede op gunstige voorwaarden zal sluiten" ,De kansen op vrede zijn dóór hun deelneming aan de regeering geste gen, indien de vrede kan worden gesloten op voorwaarden, die ook het Duitsche volk moet wenschen: een vrede zonder verove ring, een vrede dia tot een vriendschappelijke verstand houding met het Fransche volk kan leiden. Komt die toL stand, dan heeft meteen hettsarime zijn rol als scheidsrechter van Eu ropa uitgespeeld. „De oorlog is onder de leuze „voor vrijheid en nationale onafhankelijk heid" begonnen. Als het lukt het met Frankrijk eens te worden, dan ware meteen de vrijheid van Polen en Finland verzekerd, het tsarisme gebroken, de Europeesche vrede in veilige haven. Dat moet het doel zijn der Duitsche democratie". Het is zeker de moeite waard, in dezen tijd, nu de censuur in Duitsch- land alles wikt en weegt, kennis te nemen van deze beschouwingen. De verdediging van Parijs. Parijs, 30 Aug. (Part.) De militaire gouverneur van Parijs heeft bevolen, dat binnen vier dagen na afkondi ging van dit. besluit alle gebouwen gelegen in de rayons van de afzon derlijke forten zoo nieuwe als oude - om Parijs, moeten zijn ont ruimd en afgebroken. Parijs, 30 Aug. (Part.) De Matin meldt, dat gisteren een Zeppelin te Parijs ia aangekomen, doch het was er een in auto. Belgische en Fransche officieren kwamen hier gisterenavond aange- tufd, gevolgd door een groote vracht- automobiel, waarop verschillende stukken waren geladen van een Zep pelin, die in de streek van Namen omlaag was geschoten. Men was op weg naar het militaire Fransche luchtvaartpark. Indische troepen naar Frankrijk, Londen, 28 Aug. (Reuter). In liet Hoogerhuis kondigde ICitchener aan, dat weldra versterkingen naar het vasteland zullen gezonden worden. De regeering heeft besloten het leger in Frankrijk te versterken door troepen uit Indië. Ieder verlies van ons leger in Fran krijk, voegde Kitchener erbij, wordt onmiddellijk aangevuld. 12,000 man staan tot dit doel gereed. Crew, de staatssecretaris voorindie, verzekerde, dat het loyaal enthusias- me, thans op te merken in alle klassen iu Indië, voor een goed deel was te danken aan den wensch, dat de In dische soldaten zich zouden kunnen voegen bij hun Britsche kameraden in Frankrijk, en dat Indië zou teleur gesteld zijn, indien het werd verhin derd zijn contingent te zendon. Niettegenstaande dit beroep op het Indische leger, zou de kolonie ten volle verzekerd zijn tegen aanvallen van buiten, terwijl de in Indië dooi den Britschen tegenweer tegen den ongeprovoceerden aanval op de ver bondenen gewekte geestdrift binnen- landscho moeilijkheden in Indië on denkbaar maakte^ De medewerking van Canada. De Canadeesche regoering schijnt- nu het besluit te hebben genomen'de recruteering in Canada voort Ie zetten tot tenminste een leger van 100.000 man door Canada kan worden be schikbaar gesteld. Uit de artikelen in verschillende bladen blijkt dat de stemming in Canada deze is, dat men met bereid willigheid de offers zal dragen die de oorlog op zal leggen en uit al deze artikelen blijkt dat Canada gezind is aan de zijde van Engeland den ge weldigen strijd uit te vechten. De hoedanigheid der Engelsche troepen. Berlijn, 29 Augustus. In -militaire kringen alhier erkent men, dat de Engelsche troepen dapper hebben ge vochten. Men veronderstelt echter dat de Engelsche troepen, die deze zullen aanvullen, niet evenveel waard zullen zijn. Ook voorde dapperheid der Belgische en Fransche troepen, in het bizonder voor die der Belgische officieren, heeft men hier waardeering. Van de Belgische grens. Baarle Nassau, 29 Augustus. Voort durend komt uil het zuidoosten een geweldig en somber kanongebrorn, soms zoo hevig dat de goheele heide schijnt te dreunen. Wellicht woedt er thans een verschrikkelijke slag bij Mechelen of wordt de stad verder verwoest. Met. weemoed denk ik aan den St. Romboutstoren en de beiaard concerten van Jef de Nljn. Den heelen dag zijn van het grensstation Weelde massa's vluchtelingen Nederland in getrokken. Zij komen van alle kanten, uit alle streken van België, velen komen uit Antwerpen en de steden daar rondom. De een-unr trein bracht vandaag velen aan. De trein van half zes brengt een aantal priesters aan die vrecselijku dingen beleefd hebben. Hun uiterlijk is diep neer slachtig. De Duitschers hebben hen uit Gi vet (onder Namen) verdreven, waar het land te vuur en te zwaard ver woest wordt. Uit Leuven zijn geen meerdere vluchtelingen aangekomen. Groote troepen Duitschers liggen te St. Quentin, verhalen ons de priesters. Officieel Belgisch rapport. Antwerpen, 30 Augustus. Volgens een officieel communiqué, te 10 uur hedenavond uitgegeven, is de toestand stationnair. Het gedeelte van het grondgebied ten Noorden van de Demer is geheel van vijanden gezui verd. Diest is ontruimd, Kempen kalm, geen Duitschers in de streek, Gbeel, Moll, Turnhout en de omge ving van Merchtem, Londerzeel is door den vijand ontruimd. Gering effect had het bombardement van Heyst op den Berg. Vier huizen werdeu verbrand. De kerk werd ge troffen, Mechelen leed ernstige schade, twintig huizen zijn door bommen vernield. De kathedraal leed onbe duidende schade. Te Leuven is heel de iniddenstad afgebrand. De St. Pie terskerk is in puin. Bevestigd wordt dat de hallen met bibliotheek en de universiteit in aseh gelegd zijn. VEREENIGDE STATEN. De Engelsche bladen b.v. de Daily Telegraph gaan voort met het publiceeren vau telegrammen uit de Vereenigde Staten en hetciteeren van artikulen uit Amerikaansche cou ranten over de publieke opinie in de Unie, die zich steeds scherper uit tegen de Duitsche politiek en de Duitsche manier vau oorlogvoeren. Vooral het gooien met bommen uit een Zeppelin op de stad Antwerpen heeft in de V. St. sterke ontstem ming gewekt, welke in de Ameri kaansche pers'zeer krachtig tot uiting komt. New York, 30 Augustus. (Reuter.) De Amerikaansche pers gaat voort met het brandmerken van de manier van oorlogvoeren, door de Duitschers toegepast. Zij geeft den Duitschers den raad, den bomaanslag uit een Zeppelin op Antwerpen, niet langor goed te keuren. Ook dringen zij er op aan, dat door DuitBchland opheldering zal worden gegeven omtrent de vernie tiging van Leuven, of dat de schul digen zullen worden gestraft. BELGIË. Het krijgsbedrijf in België. Antwerpen, 29 Augustus. (Reuter.) Volgons een niet ambtelijk bericht zijn er gisternacht over Belgisch gebied 160 treinen van het zuidwesten naar het noordooston gegaan. Alle treinen waren propvol Duitsche sol daten. Zij vormden een legerkorps met zijn geheelen tros. Dit schijnt er op te wijzen, dat de verbasterend snelle opmarsch der Russen de Duit schers dwint troepen uit hun Maas linie terug te laten komen. Van anderen kant wordt verzekerd dat de Duitsche troepen om Brussel tot een zoo klein mogelijk getal zijn teruggebracht. In Brussel zijn er geen meer. Washington, 27 Augustus. (Reuter.) President Wilsonheefteen verklaring doen afkondigen, waarin hij zegt tot zijn leedwezen te moeten vaststellen, dat Japan on Oostenrijk met elkaar in oorlog zijn en daarom bekend maakt, dat do Vereenigde Staten on zijdig blijven. de vijand op zijn standplaatsen op te zoeken. Londen, 30 Aug. Onder de niet- gewonde krijgsgevangen gemaakte zeeofficieren, van den kruiser „Mainz", die te Leith zijn aan wal gebracht, is ook een zoon van admiraal von Tirpïtz. De actie bij Helgoland. Londen, 31 Aug. (Reuter'a bijzon deren dienst.) Het persbureau publi ceert een volledig relaas van het óp- treden der marine bij Helgoland. Het doel van iljê. optreden was om te trachten dcwr een groote strijdmacht vau torpedojagers de Duitsche torpe dovaartuigen en lichtere oorlogssche pen van de basis af te snijden en dan in open zee aan te vallen. De torpedobootjager, die aan het hoofd van de linie voer, werd eerst aange vallen door twee Duitsche kruisers. Een hevig gevecht volgde, dat vijf en dertig minuten duurde en over een afstand van drie duizend yards werd geleverd. De jager beliep eenige averij, maar sloeg de Duitsche krui sers af, van welke een door de zos- 'inch kanonnen ernstig beschadigd is. Later werd do torpedojager door twee andere kruisers in gevecht gewik keld. Met een anderen jager en het eskader lichte kruisers werd daarop de „Mainz" tot zinken gebracht. In- tusschen was de snelheid van den torpedobootjager tot tien knoopen verminderd, vele kanonnen waren buiten gevecht gesteld, maar geluk kig naderden Britsche slagkruisers, toen de jager opnieuw door eenige Duitsche kruisers zou worden aange vallen. De slagkruisers vervolgden dc aanvallers en boorden deze in den grond. Hoewel men van de vijandelijke torpeöobootjagers {slechts twee heeft zien zinken, is het wel zeker, dat de meeste van de achttien of twintig booten, die in den strijd waren ge wikkeld, ernstig beschadigd zijn. Zij konden alleen door een vlucht in zeer verspreide linie ontkomen. De operatiën ter zee hebben, zegt het persbureau, het superieure artil lerievermogen van de Britsche torpe dojagers getoond, die zonder eenige aarzeling het aandurfden met de vijandelijke kruisers. De Britsche torpedojagers hebben groote gevaren geloopen bij de redding van te water geraakte Duitschers. Engelsche offi cieren verklaren, dat zij Duitsche officieren zagen, die op hun eigen mannen die te water lagen met pi stolen schoten. Een torpedojager, bezig met de redding van gewonden, werd door een Duitsche kruiser teruggedreven en moest twee liarer booten in den steek laten. Een EDgol- sche onderzeeër echter kon de opva renden in veiligheid brengen. De bemanning van vijf Duitsche schepen, van wie men weet, dat ze gezonken zijn, kan op 1200 man worden geschat, die, op een drie honderdtal na, omgekomen zijn. De verliezen van de andere Duitsche schepen moeten groot zijn. In het geheel hoeft de Duitsche vloot thans een verlies te hoeken van G oorlogsschepen, nl. de „Goeben" „Breslau", „Magdeburg", „Köln". „Mainz" en „Ariadne". Verder de torpedoboot V 187, de hulpkruiser „Kaiser Wilhelm der Grosse" en de mijnenlegger „Königin Luise". De Oostenrijksche vloot verloor tot nog toe alleen de kleine kruiser „Zenta". OP ZEE. In ons blad van Zaterdag hebben wij reeds melding gemaakt van een zeegevecht in de baai bij Helgoland. Over dit gevecht is nog het volgende bekend geworden. Zaterdagmorgen verschenen, vol gens het bericht van Duitsche zijde, verscheidene moderne Engelsche kruisers ondersteund door een veer tigtal torpedojagers en eenige onder zeebooten tijdens sterke mist voor de baai van Helgoland. Ten N.W. van dit eiland kwam het tot hardnekkige gevechten. Eenige der daar gestation- neerde Duitsche kleine kruisers werden door de overmacht naar het westen gedrongen, en raakten daarbij slaags met de Engelsche kruisers. Bjj deze gevechten weiden de Duit sche kleine kruisers Köln" en „Mainz" tot zinken gebracht, terwijl een dorde schip in zinkenden toestand gebracht werd. Volgens Duitsche berichten is ook dit schip de kleine kruiser „Ariadne" gezonken. Bovendien werd nog de groote torpedoboot V 187 in den grond ge boord. De commandant van de laatste, tevens chef van de aangevallen llot- tille is gesneuveld. De Engelsche be richten melden dat van de aanval lende schepen alleen de kleine krui ser „Amethist" en een torpedojager lichte averij bekomen hadden. Moet raen echter de Duitsche berichten golooven, dan hebben ook de Engel schen zware schade. Van de beman ningen der Köln en Mainz zijn 9 officieren en 81 man gered, en door Engelsche schepen opgenomen. Er bestaat reden om aan te nemen dat dit niet. de eenige overlevenden zijn. Van de kruiser Adriadne werd het grootste deel, vermoedelijk 250 man gered. De „Köln" en de „Mainz" waren twee kleine kruisers van 4350 ton, waarover wy reeds in ons blad van Zaterdag eenige bijzon- heden gegeven hebben. De „Adri- adno" was een kleine kruiser van 2650 ton. De bemanning bestond uit 275 koppen. Het schip was bewapend met 10 kanonnen van 10.5 cM. en 2 torpedokanonnen. De „Ariadne" was in Augustus 1900 van stapel geloopen. De hoog- zee-torpedoboot V 187 was een der nieuwste en grootste Duitsche torpedobooten. Zij had een water verplaatsing van 656 ton, een be manning van 83 koppen en was bewapend met 2 kanonnen van 8.8 cM., 4 machinegeweren en 4 torpedokanonnen. In Engeland wordt aan het gevecht bij Helgoland groote waarde gehecht, omdater, volgens do Engolschebladen, [uit blijkt, dut de vloot niet schroomt, Londen, 30 Augustus. Aan de Daily Telegraph wordt uit Stockholm ge meld Het Noorsehe stoomschip King Guttorm, op weg vau Kragen» naar Bremerhaven, kwam midden in 't gevecht bij Helgoland terecht. De dikke rook uit de schoorsteenen der oorlogsschepen lag als een zwarte wolk op de zee. Er waren zeker wel 25 schepen aan elk der beide kanten. De zee was in groote deining dooi de geweldige vaart. De meest voor uitgeschoven gevechtslijn was slechts een kwart mijl verwijderd van de Guttorm, die zich in een hagelbui van granaten bevond. De achtersteven van de Guttorm werd op verschei dene plaatsen getroffen en ze kreeg een schot door den schoorsteen. Het schip wist te ontkomen naar Chris- tiania. Een zeegevecht in de Noordzee. Naar aanleiding van verschillende geruchten over een gevecht in de Noordzee, op Zaterdag 1.1., deelen wij mede, dat een onzer oorlogsschepen in de nabijheid van onze kust schiet oefeningen heeft gehouden. Kiao-tsjou. Tokio, 29 Augustus. Hel tweede Japansche eskader rapporteert, dat zich ten O. van Kiao-tsjou geen enkel Duitsch schip meer op zee bevindt. Hot eskader werd door de forten beschoten, zonder echter beschadigd te worden. IN ONS LAND. Het Defensiefonds. Tot hare groote voldoening mag de Regeering constateeren, dat het in de „Staatscourant" van 28/24 dezer (zie ons blad van 25 Aug. „Offervaar digheid voor het Vaderland") door een vaderlandslievend burger ont wikkelde plan in ruimer kring bij val vindt. Zij acht daarorn thans het oogenblik gekomen om eenigszins nader aan te duiden, welke bestem ming aan de ten behoeve van het fonds tot verdediging van het vaderland en de koloniën te storten gelden eventueel zal zijn te- geven. De ontzettend zware lasten, welke de tegenwoordige toestand op de schatkist legt, kunnen slechts zonder blijvende schade voor 's lands eco nomische welvaart en zijne weerbaar heid gedragen worden, indien alle vermogende ingezetenen de handen ineenslaan en op het voorbeeld van hem, die den stoot in dezen gaf, een min of meer belangrijk deel van hun vermogen afstaan. Er zal dan een fonds gesticht kunnen worden, waar door de oorlogslasten worden verlicht en zoo mogelijk ook de toekomstige verdediging van moederland en kolo niën zal worden gesteund. De Regee ring stelt zich voor, zonder echter de vrijheid dei schenkers om bepaalde voorwaarden te bedingen in het minst te beperken, bij de vorming van dit fonds de volgende regelen in acht te nemen: lo. Het maximum bedrag van zoo danig fonds wordt op 100 millioen, het minimum op 50 millioen bepaald. 2o. Mocht het maximum worden overschreden, dan worden de toege zegde bijdragen pondpondsgewijze verminderd. i. Voor hen, die een zeker deel van hun vermogen willen opoft'eren, zal de basis voor de berekening gel den de eerste aangifte voor de ver mogensbelasting, nadat de vrede tusschen Engeland, Frankrijk,Duitsch- land,Oostenrijken Rusland is gesloten. 4o. De namen van hen die bijdragen toezeggen zullen, tenzij uitdrukkelijk het tegendeel wordt verzocht, in de .Staatscourant" bekend worden ge maakt. De regeering richt tot alle vermo. gende ingezetenen, dio op den aan gegeven voet hun medewerking willen verleenen, de uitnoodiging om zich bij den Minister van Binnen- laudscliu Zaken aan te melden. (St.-0t.) Onderofficierskader. Ten einde het weder in dienst treden te bevorderen van onderoffi- :;ierskader heeftde Minister van Oorlog bepaald, dat gewezen onderofficieren vau leger, mariniers en troepen in Oost- en West-Indië, voor onbepaalden tijd weder in hun rang of in een lageren onderofficiersrang kunnen worden aangenomen bij de verschil lende korpsen van het leger, met uitzondering van de cavalerie en de bereden artillerie (echter wel bij het korps pontonniers). Zij worden bij voorkeur bestemd voor de depots. Zij zullen boven de jaarwedde waarop zij met inachtneming van hun vroegere dienstjaren in een rang aan spraak hebben, genieten de zooge naamde mobilisatie-toelagevoorts een vooruitbetaalde premie van f 150 en, voor zooveel zij gehuwd zijn, de verhooging naar reden van f 200 per jaar, door de overige onderofficieren genoten wordende. Zij komen in aanmerking voor be vordering volgende de daarvoor gel dende regelen. Zij die blijk hebben gegeven ten volle geschikt te zijn, kunnen later desverlaugd tot eene definitieve ver bintenis worden toegelaten. Belanghebbenden behooren zich aan te melden by de plaatselijke- en gar nizoenscommandanten of bij de chefs van korpsen en korpsonderdeelen, Vrijstelling van port voor brieven aan en van militairen. Tot nadere beschikking is in het binnenlandsch verkeer vrijstelling van port verleend voor de zending door en aan militairen van a. brieven (met inbegrip van brief kaarten) tot eon gewicht van 20 gram b. drukwerken en nieuwsbladen' tot een gewicht van 100 gram. De portvrij te verzenden stukken moeten, voor zooveel zij afkomstig zijn van militairen, aan de adreszyde dragen het opschrift „Militair", ge waarmerkt door de handteekening van den afzender. Stukken welke niet beantwoorden aan de hiervoren genoemde bepalin gen worden met pórt belast. (St.-Ct.), Vrij vervoer van militairen. Naar „Het Volk" verneemt, is een regeling voor vry vervoer voor mili tairen, miliciens en landweermannen bij hel. departement in bewerking, binnenkort te verwachten. Algemeen Steuncomité. Bij hot algemeen steuncomité te Amsterdam is lol. Vrijdag 10 uur binnengekomen een bedrag van f 200.560.-. Dienstregeling H. IJ. S. M. Bij de directie der H. IJ. S. M. is een groot aantal verzoeken ingekomen, waarbij wordt aangedrongen op wij ziging en uitbreiding vau den tegen- woordigen beperkten treinenloop. Ingaande 2 September zal een zeer belangrijke uitbreiding aan den be perkten dienst gegeven worden. Bijna allo treinen, die voor schoolbezoek gebruikt worden, zullen dan weder loopen. In het geheel zullen van 2 Sep tember af op de lijnen dar H. IJ. S. M. ongeveer 150 nieuwe Ireineu worden ingelascht. In staat van beleg verklaard. Staatscourant no. 203 bevat het kon. besluit houdende verklaring m staat van beleg van verschillende gemeenten in Zeeuwseh-Vlaanderen, Noord-Brabant, en Limburg (in die courant met namen vermeld.) Niemand behoeft zich over dezen maatregel ongerust te maken. Het is alleen een voorzorgsmaatregel, om incidenten aan de grenzen te voor komen. 31 Augustus. Hoewel er ten hove op dezen ver jaardag van H.M. de Koningin geen feestelijkheden en geen receptiën plaats vonden, heeft H.M. <le Koningin ten ll1/" uur aan du ministers, de partementshoofden, de voorzitters der hooge staatslichamen, den commis saris der Koningin in Zuid-Holland, den burgemeester der residentie, den directeur van Hr. Ms. kabinet, den opperbevelhebber van zee- en land macht, den gouverneur der residentie, en ten ll3/., uur aan de dames en heeren behooronde tot de hofhouding van H.M. de gelegenheid gegeven in persoon H.M. geluk te wenschen. In afwijking met andere jaren, waren allen in burgerkleeding, be halve de militaire opper- en andere officieren, die echter niet in groot tenue waren. In de registers ten paleize werd druk geteekend door staatsdienaren, civiele en militaire, provinciale en gemeentelijke autoriteiten en vreemde gezanten. PLAATSELIJK NIEUWS. De Eerw. broeder, de heer J. B. Ëiselin, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd voor boekhouden en handelsrokenen M.O. Schoolakte. De heer N. Eiselin heeft met gunstig gevolg het examen afgelegd voor hand- en decoratief teekeneu M.O. Ongeluk. Maandagmiddag te ongeveer half een had de schilder Groeueveld, werk zaam bij Gebr. Hoogerduljn, het on geluk achterover van de ladder te vallen, terwijl hij werkzaam was aan het gebouw van den havendienst. Met eene groote hoofdwonde werd hij naar het hospitaal vervoerd. Zedenmisdrijf. Tegen een bewoonster van do Ach tergracht W.Z., genaamd N., is door de politic proces-verbaal opgemaakt wegens liet plegen van ontucht met minderjarigen. Voor het perceel wordt des avonds door de politie gepost. Afgekoeld. Zondagavond ontstond een hoog- loopende ruzie onder soldaten en burgers aan de Westgracht. Het duurde niet lang of liet kwam tot daden en men pakte elkaar aan. Een der burgers, die meteen nies dreigde, werd met kracht en geweld naar den kant vau het kanaal gesleurd en na een stevig pak ransel pardoes te water gesmeten. De man kon een weinig zwemmen en wist. met voel inspanning den wal van de WesL- straat te bereiken. Brutaal. Gisterenmorgen vervoegde zich een brillenkoopman bij iemand in de 1ste Vrooustraat en verkocht er een bril voor f 0.75, welk bedrag met een zilverbon van f 2.50 zou worden be taald. De koopman haalde eenige dubbeltjes en wat centen te voorschijn, zeide dat hij geen klein geld genoeg had en stelde voor om het briefje even in de buurt te gaan wisselen. Toen hij wat lang wegbleef en raen eens ging onderzoeken, bleek dat de koopman spoorloos was verdwenen. Julianadorp. Onze plaatsgeuoote Moj. A. de Vries, is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de school alhier. Zijn in andere gemeenten de post bestellingen en verzendingen weer zooveel mogelijk geregeld, hier kun nen we daar nog niet erg over roe men, we krijgen sinds 3 weken een maal per dag een bestelling; wordt er b. v. 's morgens half zeven een brief aan het hulppostkantoor ter verzending gebracht, dan vertrekt die pasden volgenden morgen 6 uur, hetgeen voor velen natuurlijk een groot ongerief is. Hoelang zal dat nog duren? Koegras, 31 Aug. Hedenmiddag brak alhier een zware brand uit, in de boerderij bewoond door G. W. Jimmink W?.., eigendom van H. Bakker Dz., Helder. In een oogenblik stond de geheele boerderij iu brand, doch het woonhuis bleef in de beginne nog al gespaard. Zoodoende was er ruim gelegenheid den inboedel te redden. Toen de brandspuit aan kwam, begon ook het^voonhuis te branden, waar dan ook 'niets dan de muren van overbleef. Twee vette varkens kwamen nog in de vlammen om, terwijl er een door het raam sprong en zijn poot brak. l)e oorzaak was onbekend. Ver zekering dakL - de schade. Daar de rondvraag verder niets oplevert, sluit de voorzitter onder dankzegging de vergadering. LIJST van ingekoman en vertrokken personen. INGEKOMEN: Naam: Beroep: Woonplaats: Van: Oei: F. Blukdyk, slager, Middenslr. r,2, Hoorn. N.U. J.v.Mastrlgl ,serg.-konsl.,Botliastr.42,'9- Hage. ■>,P,H,Bisine(ler,kp.-niar.,Sluisd.str,76,R'dam. \R.Veen,volont.rteg.ZuldsLr. 10-11,Zevonaar. U.O. ■I.Boeldman,stoker. Pal eisstr.1 l.Heile voetsl. N .H VV. d.T.Bais,zunder,Basslngr.43,C'liIton(N.-A.l A..lansen, tuinman, Mulenstr. 104, Bergen. R.K. K. Wiegel,maj.-t.p.m.ParaUelw^Viis8ingen.N. 11. E..I.VoüteIluit.t.z.2okl.,Binnenh.7«,Arnhem. Rem. J.J.v.Pienoroek,R.onlv.,Ank.p.-l,Vli83lngen. N.H. J.G.H.Damombarb., Woststr.óO, Kakhuizen. R.K. Wed. M.E. Palm, zondei\I-Ioogslr.9&,2wulle- N.H. S. Mol, suhuopstimm.,Molonatr. 208, A'dam. R. K M.M.Kooüman, zonder, KuiperstrP-S, R'dam. N.H. J.Koopman,9lagerskn.1Binnenhavc-n28,ToXel. VERTROKKEN Naam: Beroep: Van: Naar: Gel.- W.Buter, kruldonler.Vyzelslraat35,Haren. N.H. K.Troost, matrJoodsw- Breew.strbS.Velsen. W.deGooyor,kp.-st., Krounstr.ll.Nüuiegcn. R.K, '.N.UeRondu, luit.t.z.lekl., Djjkslr. 's-Hage. N.H. A. Uiemersma, werkman, Doolhof, A'oaui. i.L.V.Geeat,mar., Auhtorb.havon84,'s-Hugu. R.K. J.J.v.Leeuwon, werkman, Koegras ftl.A'dain. S.Kulper, kopergieter, Hoofdgr.l8HnskerIand,I).c. FJ.Simons,zeemuu,leVroonstr.l!i,Velsen. Geen. H.O.But, gep., Hoofdgracht 16a, 's-Hage. N.H. T.Boors, asslsL 1. d. huish„ Viacll8tr.7, W.A.Ran.ultv,, Smidstrant24, Workendalu. R.K. J.li'.doHart,insp.adm.K.M.Hool'dgi-.29a,A'daiilüei'. P.W.H.v.Bockel,kp.ni.af3?rins.3tr.-HIellov.3l.O.(l. T.D.Martinusso,zonder.Govera8tr.56,R'dam. R.K Texel, 31 Aug. De oogst is zoo goed als al'geloopen. Alles is prachtig binnengekomen en het dorschen is reeds in vollen gang. De visschers, die bij het oogsten goede .diensten bewezen, trekken nu weer naar zee, om tiaar zoo na mo gelijk bij de kust te visschen. Van werkeloosheid is hier voorloopig nog geen sprake. Anna-Paulowna, 31 Aug. 1914. Zaterdagavond hield deVoreeniging van Oud-leerlingen vandenTuiubouw- wintercursus een goedbezochte ver gadering in het lokaal van den heer G. Borst. De Voorzitter, de heer S. Spigt opende met een woord van welkom, waarna de secretaris de notulen las, welke ohveranderd werden goedge keurd. Van den heer v. d. Slikke was een schrijven ingekomen, waarin hij mededeelde, dat li(j de uitnoodi ging om voor de Vereeniging een lozing te houden, aannam. Getracht zal worden, die lezing in de laatste week van October te laten houden. De vergadering zal ook voor niet leden toegankelijk zijn. Aan de orde komt thans do tuelt van plantgoed. De heer Jellema, het Hoofd van den Wintercursus, is overtuigd, dat de teelt wel loonend is, wanneer de k woeker dc zekerheid heeft, dat hij zijn planten kwijt kan worden. De heer W. Komen wil als tege moetkoming uit de kas hot zaad verstrekken. Gelukte de proef, dan kunnen de leden voor de planten iets minder betalen. Dit voorstel wordt aangenomen. De heeren Boelaums, van Genderen eu Schilderman ver klaren zich bereid de proef te nemen, de eerste met plantuien en bloemkool- planten, de tweede met bloemkool en de derde met slaplanten. Nadat besloten is een monstersteker aan te koopen en den lieer Cornelis- seneenige inlichtingen gegeven zijn omtrent het monsternemen, volgt de rondvraag. De heer Jellema stelt voor zelf voor goede plantaardappelen te zor gen. H(j zou goed plantgoed willen aanschaffen en dit ruim uitplanten. Alle stammen, die eenige afwyking vertoonen, moeten apart worden ge houden. De beste stoelen moeten worden uitgeplant en daarmee moet weer juist gehandeld worden als het eerste jaar. Wanneer men dit drie k vier jaar volhoudt, moet men uit stekende planters krijgen, 't Zal wel heel wat moeite kosten maar deze wordt op den duur wel beloond. De heeren Komen en Boelsums gelooven wel, dat het de ware manier is, maar de kas laat een proefne ming niet toe. Ze zouden het al een heele verbetering vinden, wanneer men meer goedgekeurde planters uit Friesland liet koinen. De praktijk bewyst, dat bij deze de opbrengst veel grooter is. 't Gevolg van de bespreking is, dat er staande de ver gadering 134 zak Friesche planters worden besteld. Niet aanwezige leden kunnen hun bestelling nog bij den secretaris in- I leveren. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië Vorzendingswog. Per: Datum der iT(|dsl.der ter pust- laat. busl bezorging. a/hPestk. Naar Guyana (Suriname): lopostvia Amsterdam 110 en 24 Sept. I G.GO'suv. „all via Queenslown 4 en 11 3,40'sn. mail via Southampton 7 en 21 UJK'suv. (alleen op verl.it.afz.) j Naar Curaqao, Bonaire en Aruba: zeopust vla Amsterdam i 10en24 Sept.I 6.66'sav. mail via Southampton eiken Uinsd. of Qlieenstown j en Vr(ldag R.40 's n. Naar St. Martin, St. Eustalius en Saba soopust via Amsterdam 110 en 24 Sopt. I Ü.C& 'sav. (alleen op verl. d. ufz.l mail via Engeland 7 en 21 CCT.'sav, Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier- kolonie 011 Transvaal eiken Vrijdag, 3.4-0 's namiddags. MARINE EN LEGER. Be lot hoofdmacliintstbevorderdo machinisten P. Davidse en L. W. Zaaiier worden 1 Sept. geplaatst aan boord van Hr. Ms. pantsnrar.hlp „De Ruyter". De sergeant majoor schrli ver J. N.Basie, werk zaam ten bureele van den administrateur van het 4e regt. vesting-artillerie te den Helder, is bevorderd tot schrijver le klasse (adjtldant- ondcroif.). Du sorgeant-majoor-sohrljver W. Niehol', van den staf van liet -ie regt. vestliig-arllllerle le den Helder, is bevorderd tolsohrllver lu klasse (adjndant-onderolf.). Stoomvaartberiohten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Billilonarrlv.27 Aug. v.Panaroekan te Saigu. Baljan, uitreis, arriveerde 29 Aug. te Padang. Celebes, thuisreis, passeerde 30 Aug. Dungeness. Grol.ius, uitreis, passeerde 30 Aug. Dungeness. I.om hok. uitreis, arriveerde 30 Aug. te Sabang. Nias, thuisreis, vertrok 30 Aug. van Gomui. Ratterdamsche Lloyd. Bengalen, uitreis, vertrok 23 Aug. van Singajiore. Kawi, thuisreis, vertrok 2S Aug. van Perini. Medan, uitreis, arriv. 26 Aug. te Batavia. Soerakarta vertr. 28 Aug. v. Bataviu naar R'dam. Tambora, thuisreis, vertrok28 Aug. v. Lissabun. Bosoeki, thuisreis, passeerde 29 Aug. Sagres. Djocja, van Nowcastle naar Port-öaid, passeerde 23 Aug. f'anteüaria. Goentoer, uitreis, passeerde 23 Aug. Gibraltar. Malang arriveerde 30 Aug. vau R'dam te Huil. Ternate vertrok 30 Aug. v. Saigon n. Port-Sald. Wilis, thuisreiB, vertrok 30 Aug. van Padang. Kon. Holl. Lloyd. Tubantia, uitreis, vertrok 89 Aug. van Corunnu. Gelria, vertr 28 Aug. v.Buenos-Ayres n. A'dain, Gooiland, uitreis, vertrok28 Aug. van Santos. Kennemerland, thuisreis, Is 28 Aug. Kaap Verd. Eil. gepasseerd. Kon. West-Indische Maildienst. Java Bengalen Lijn. C'eylon vertrok 25 Ang. v.Calcutta n. Singapon Haven te Nieuwediep. 29 Aug. Aangekomen van liarlingen un ver- trokken naar Londen s.s. „Leeuwarden". Id. van Newcastle naar liarlingens.s.„Hohle land". 30 Aug. lil. van Huil naar Goole s.8.„FriesUind Id. „Minister Tak". 31 Aug. Id. van Londen naar liarlingen hel Engelsche s.s. „Groningen". 1 Sept. Id. van Harlingen naar Goole 't Nederl. s.s. „Sehieiand". VISSCHERIJBERICHTEN. Nieuwediep, 29 Augustus. Aangebracht door 30 korders to zamen 2 tot 10 stuks tong l'OBO per stuk, 10 tot 80 stuks middultong f0.40 u rO.46 per stuk, 10 tol 100 stuks kleine tong f0.10 a f 0.1-5 por stuk, 1 tot 4 mand slortschol f6.00 a fS.00 per mand, 1 tot -I rnand kleine schol f2.00 a i'4.00 per mand, 1 tot 2 mand schar f200 a f260 per inaml, 200 stuks pieter man f8.00 per 100 stuks. 31 Augustus. Van 4 korders te zaiueu2Ustuks tong fOJO per stuk, 60 stuks mlddcltong r0.4i» 5er stuk, 60 stuks kleine tong ro.ll> per stuk. mand stortschol f 7.00 per mand, 2 mand kleine schol l'2.00 per mand. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 31 Aug. 1911. Aangevoerd 21 koeien enoBson f240,- a f326,- 82 vette kalveren NO a f 96,-, per K.G. 10,70 a 10,80, 41 nucht. idem f8,— a f20,-, 700 vette schapen f18,- a f31,60, 384 vette varkens f0,30 a ft),47 per K.G., 0 magere id. f00 a f00. Purmerend, 1 September 1914. 24 stapels Fabriekskoas per 50 K.G. I' 21,60 Boerenkuas 50 I' 00.-- 180 Commissie 60 1' 20.- 1 Middelbare 60 f 21.- 1988 K.G. Boter per K.G. r 1.26 i f 1-30 571 Runderen: 436 vette pur K.G. f 0.68 f 0,34 186 melke on geldo f 130.- f 280.- 47 Stieren r 000.-- f 000.- 85 Paarden f 000.- f 000.- 169 vette Kalveren per K.G. r 0.65 f 0.S5 314 nuclilere id. per stuk f 8.- „f !W.- 013 vette Varkuns per K.G. r 0.44 f 048 magere id. per stuk f f 00.— 262 Biggen per stuk f 4.-,f 10.- 1423 Schapen f 23.- f. 30.- Overhoudcrs f 00.- f 00.- 619 Lammeren f 13.— f 18.— Ganzen f 0.- f 0.— Kalkoenon f 0- Zwanen f 0.- f O.- Kipeiereu per 100 slnks f 6.60 f o. - Eendeieren 100 I' 0.- 1' 0.— Kievitseierun por stuk f 0. - f 0.— 900 zak Appelen f 2- r 3.- 1100 zak Peren f 1.60 f 4.- Melke- en geldekoelen handel uiatlg; vette kalveren ld. stug; nuchtere id. stug-, veile var kens ld. Vlugbiggen id. stug. Burgerlijke Stand van Helder, van 29 tot 31 Aug. 1914. GETROUWDT. Schraaen T. Boon. BEVALLEN: S. M. Arntzéniua- tle Vries <L, M. G. O. Anink - Huijbera H. üo Jong-van Dok z. I OVERLEDENJ. Eelman, 6 mnd.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2