Nieuwe Abonnementen. HELDERSCHE COURANT, HELDERSCHE COURANT P. GROEN ZOON, HELDRIA T. van Zuylen, HELDERSCHE COURANT Heldersche Maatschappij voorGLASVERZEKERING Oudkerk Van Praag, Practische bezuiniging en werkverschaffing. Honig's Maizena Heldersche Courant Dagelijks bestaat gelegenheid tot het nemen van een abonnement op de Het reeds verschenen gedeelte van een kwartaal wordt niet in rekening gebracht. De bevat o.m. de laatste telegrammen van het oorlogsterrein. NU! CHEF KREUGER HZH „Ons Belang". Vergiftigde Levens. A. 1860, HELDER. Correspondenten 1ste klasseder Neder- landsche Bank. Nederlandscbe Handel- Maatschappij. Nederlandsch-Indische Escompto Maatschappij Nederlandsch- Indische Handelsbank. Java Bank. Openen rekening- Storting. courant met Betaalbaarstelling, rente vergoeding Chèque-boekjes. Koopen, verkoopeu,disconteeren en in- casseeren Dividenden, Wissels en Promessen op Binnen-en Buitenland. Belasten zich met den aan- en verkoop van Effecten, inet het nazien van uit lotingen, met verzekering tegen ver lies bij uitloting. Koopen en verkoopen coupons, vreemd bankpapier en vreemde muntspeciën. Verschaffen reiscredietbrieven, reis- wissels en chèques op de voornaamste plaatsen van de wereld. Sluiten beleeningen, prolongatiën en premie-affaires op ter beurze geno teerde fondsen. Nemen gelden ii déposito. Sluiten geldleeningen onder eerste hypothecair verband. Verstrekken gelden op Crediet-Hypotheek. op accept met aval-teekening. Administreeren Kapitalen. Behandelen Grootboekzaken. Belasten ^ich met de bezorging van Transport-, Zee-, Levens-, Inbraak- en Brandassurantiën. Nemen geenerlei aansprakelijkheid op zich voor verliezen, door uitloting, conversie als anderszins ontstaan. Treden op als gemachtigden van offi cieren der Kon. Marine. 99 99 HAARHERSTELLER. Beproefd middel tegen het uitvallen en tot bevordering van den hergroei van 't hoofdhaar, blijkt steeds het beste. Per flacon 50 cent. Alléén verkrijgbaar bij: Spoorstraat, Coiffeur. Ds ondergeteekende wenscht zich ie abonneeren op de voorheen genaamd ,,'t Vliegend Blaadje" (per kwartaal BS een franco per post 90 cent) Haam Straat en nummer: Gevestigd te Helder Opgericht t Mei 1904 Directeuren: GEBRS. HOOGERDUIJN Deze maatschappij verzekert U tegen de laagste prijzen Dagelijks inlichtingen MIDDENSTRAAT 12 Natuurwollen Ondergoederen, Wil wollen Ondergoederen. Rood wollen Ondergoederen, Katoen Iricol Ondergoederen, Linnen Ondergoederen, Reform Ondergoederen, Zijden Ondergoederen, Halfzijden Ondergoederen, Hetel Ondergoederen, enz. enz. Verkrijgbaar bij: Spoorstraat 52, Telefoon 188. Geïllustreerde Prijscouranten op aanvrage gratis verkrijgbaar. Spoorgracht 45-46 Telef. Interc. 48. Mevrouw.' Er zijn vela artikelen die hier te lande beter, of evengoed worden gemaakt en nog goedkooper zijn dan de buitenlandsche, die sommige winkeliers U bij voorkeur aanprijzen. Als U hierop eens wilt letten, kunt gij besparen en tegelijker tijd onze N^lerlandsche Nijverheid werk verschaffen. is één dezer artikelen, goedkooper dan de buitenlandsche mer ken, en onovertroffen in kwaliteit. - Vraag het uwen winkelier. Zonder eenigo prijsverhooging worden door bemiddeling van het Advertentie-Bureau van de advertentién geplaatst in alle Couranten en Tijdschriften. Moet de advertentie in meerdere Couranten worden geplaatst, dan behoeft men slechts één copy te geven. Voor Uwe Kinderen is „VICTORIA" een onovertrefbare hoofd Eau de Cologne. Per flacon 25 en 35 cent. „HEURECA" werkt eveneens verrassend zeker en is aangenamer in 't gebruik doordat het reukloos is. Het kost 35 en 50 cent per flacon. Proefflacon 20 cent. Deze hoofdwaters bestaan uitzuivere extrac- tieve plantenstoffen en beantwoorden vol komen aan de eischen, welke men voor dergelijke hoofdwaters stelt. Verkrijgbaar bij de Heeren Wijtsma, Middenstr.; Win kelman, bpoorslr.; F. H. de Ooelj, Spoorstr. en Wostgr. Lunet. Nleuwatr.: De Ilie-Bierstekc-r, Keizorstr., en bu don fabrikant S. C. G. do Man, Komngstr. 39. H' v Losse nummers verkrijgbaar op den dag van uitgifte des namiddags 7 uur aan ons bureau Koningstraat, i 2 Cents. Bestelt Uw DRUKWERK Aanbevelend, C. DE BOER Jp. Fotograaf, KONINGSTRAAT 88, bij hst Koningsplein. Bekroond. Binnen- en Buitenslands. ATELIER geopend van 0-4 uur. Begrafenis-Vereeniging Aansprekers: R. M. BOUMA, 2de Vroonstraat 9. J. J. BUT, Breewaterstraat 57. P. REINTS, 1ste Vroonstraat 11. Het Bestuur: H. F. B. DISSEN, Gravenstraat 83. A. v. WAARDEN, Laan 28. P. REINTS, 1ste Vroonstraat 11. FEUILLETON. Een beeld der werkelijkheid. 59) „Het was ook dwaasheid van mij iets anders te verwachten," zeide zij. „Nergens nog hebt gy mogen slagen, en ik had er mij reeds lang op moeten voorbereiden dat het niet anders kon of ik zou armoede lijden, dank zij u." „Tot dusverre hebt gij haar niet gekend," sprak hij, zoo bleek worden de dat zij hem onwillekeurig bezorgd aanstaarde, niet anders meenende of hij zou bewusteloos voor hare voeten neerstorten; maar hij bleef zichzelf schijnbaar meester, en hernam: „Gij zult haar zelfs nimmer van aangezicht aanschouwen." „Wat bedoelt gij?" vroeg zij adem loos. „Ik ben hierheen gekomen om u te spreken" ging Holdius met akelige kalmte voort. „Een oogenblik hoopte ik maar het komt er hier weinig op aan, wat ik hoopte, of niet, wij hebben alleen met de werkelijkheid te doen. Het eenige wat noodzakelijk is, het is dat wij samen vaststellen wat ons voor de toekomst te doen staat. Indien ik sterven kon, zonder de hand aan mljzelven te slaan, zou dat verreweg het gelukkigste wezen voor u; maar de dood bezoekt ons zelden dan wanneer wij hem aan roepen; ik zal waarschijnlijk leven om heel oud te worden, en in de toe komst ligt slechts armoede voor mij verborgen. God weet of ik gelukkig ben geweest, zoolang ik iets had met u te deelen, Marcello. Voor het ver volg kan ik u niets aanbieden dan een bestaan vol ontbering; alles is ons ontnomen, tot zelfs ons kind; en wat ik dankbaar van uwe liefde zou hebben aangenomen, kan ik van uwe onverschilligheid niet eischen. Zijt gij zeker dat het voorstel van den bankier hem ernst was?" „Volkomen zeker; waarom vraagt gü mij dat?" vroeg zij, op hare beurt verbleekende. „Omdat ik, indien ik daarvan over tuigd ben, verder mijn weg alleen zal vervolgen." „Onno!" riep zij uit: „Gy weet toch dat dit onmogelijk is." „Boezemt hij u dan zulk een afkeer in?" vroeg hij met een flauwe licht straal van hoop. „Dat niet," antwoordde zij het hoofd neerbuigende om den blos te ver bergen die haar naar de kaken steeg, „maar tot eene dergelijke scheiding zouden grieven moeten bestaan, die wij geen van beiden tegen elkander kunnen aanvoeren." Alles duizelde om hem heeneerst in dat oogenblik gevoelde hij hoe onherroepelijk zij voor hem verloren was. „Stel u gerust," sprak hij met eene zekere hooghartigheid„Gij kunt mjj van ontrouw beschuldigen en ik zal u niet tegenspruken. Op die wijze zijt gij volkomen vrij, en voor altijd van mij ontslagen." Er heerschte een oogenblik stil zwijgen tusschen beiden. Nooit had zij voorzien dat hij tot zooveel zelf verloochening in staat zou zijn ge weest. Haar eigen gedrag kwam haar nietswaardig voor, en zij eindigde met te mompelen „Maar gij dan?" „Ik zal armoede weten te lijden." „Geheel alleen?" „Alleen ja, want ik heb mijn kind niet meer." Wederom datzelfde stilzwijgen, doodsch en folterend als dat hetwelk in een sterfkamer heerscht, en daarop hervatte zij, zonder het to wagen op hem toe te treden: „Ik vrees dat ik* uwgansche leven vergiftigd heb." „Indien dit zoo is, behoeft gij er u geen verwijt van te maken," ant woordde hij op schorren toon: „ik was het die u liefkreeg, en die u vroeg mijne vrouw te worden." „Ja, in een oogenblik, voor mij even pijnlijk ais deze ure voor u is. Gij hebt mij toenmaals niet "verlaten, Onno." „En wilt gij soms mijne liefde bij de uwe vergelijken?" riep hij uit, xnet eene plotselinge opwelling van drift: „Hebt gij ooit ook maar ge weten wat het zeide voor een ander wezen te leven, al zijne vreugde boven de uwe te verkiezen; op ieder uur van den dag bereid te zijn te sterven om hem ook maar zooveel als eene voorbijgaande droefheid te besparen Ik heb sedert den dag onzer verloving geen anderen weusch gekend dan u gelukkig te makenik offerde vader land, roem en vrienden op, om in verre streken met handenarbeid for tuin voor u bijeen te garentoen dat mij niet mocht gelukken, verkoos ik om uwentwil het leven vol koorts gloed en strijd in Frankrijk boven een rustig en verzekerd bestaan in Nederland. Ik wierp u het weinigje goud in den schoot mij door mijne ouders nagelaten, zonder er ook maar een penning voor mijzelf af te zon deren; terwijl ik in het verborgene voort bleef arbeiden, liet ik u tot feesten gaan, waar ik wist dat uw hart steeds meer en meer van mij vervreemd werd. Toen de armoede aan onze deur klopte, bleef ik alleen achter om haar te bevechten, en weer hield u niet in deze vroolljke om geving van weelde en geluk te gaan droomen. Nu dat het oogenblik tot gebrek lijden daar is, zeg ik tot u: verlaat mij voor altijd; hier is een man die u zijn titel en vermogen wil schenken; ik heb u niets meer te geven dan mijne liefde; het eenige wat geen waarde in uwe oogen had. Waartoe zoudt gij aarzelen De keuze moet niet moeilijk zijn voor Marcelle Renaud." „Wilt gij my beleedigen vroeg zij op somberen toon. „God behoede mij daarvoor, want dat zou, zelfs nu, eene laaghartigheid wezen. Neen, al wat ik bedoelde was dit: gij kunt niet anders handelen. Van uwe wieg af heeft uw vader u geleerd het goud te huldigen. Wie u slechts armoede heeft te schenken is een domoor in uwe oogen. Ga dus waarheen de magneet, dien men in uw gemoed heeft gelegd, u heenroept. Vaarwel thans, wij hebben elkander niets meer te zeggen*" „Gij gaat toch niet heen Nu reeds, op dit uur?" „Neen, maar morgenochtend, by het aanbreken van den dageraad." „01 maar, dan zal ik wakker zijn." „Gelooft gij? Ik niet," zeide hij, met eene zwakke poging om te glim lachen: „Men slaapt zoo gerust als het hart niet spreekt." „Maar dat zou afschuwelijk wezen, Onno!" riep zij uit. „Zou het zooveel erger zijn dan uwe toestemming tot onze scheiding vroeg de jonge kunstenaar zacht. „Neen. Marcelle, het is wijzer dat wij thans afscheid nemen; morgen wel licht zou ik, op het laatste oogenblik door een gevoel van bitterheid worden aangegrepen, van avond kan ik slechts aan het verleden denken en dat stemt mij weeker. „Zie," en hy schoof de venstergor dijnen weg en blies het nachtlicht uit, „het maanlicht verspreidt over alles zijn vrede; zoo was het ge durende de eerste avonden van onze verloving aan boordin den aanvang van ons leven in Nederland, en zelf later somtijds in onze eenzaamheid daarginds in de wildernissen; laat het aldus wezen voor ons laatste uur van samenzijn. Morgen zal ik nog enkel voor uw geest verrijzen, als een Gemeenteraad van Vlieringen. Vergadering van den Raad der Gemeente Wieringen op 1 September 1914. Afwezig de Heer S. C. Bakker (zon der kennisgeving). Voorzitter: de Burgemeester. Voorzitter opent de vergadering. De notulen worden na voorlezing goedgekeurd. Voorzitter doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken: le. Een schrijven van den Commis saris der Koningin dat den Heer C. G. Post ontslag is verleend en de Heer K. Stadig is benoemd tot buitengewoon gemeente-veldwachter te Oosterland. 2e. Kennisgevingen van de Heeren C. G. Post en D. Bekendam, dat zij hunne benoemingen resp. tot bode en klokkenist aannemen. 3e. Kennisgevingen van Heeren Gedeputeerde Staten inh. de goed keuring van de raadsbesluiten tot het doen van af en overschrijvingen en tot het opnieuw afkondigen van de Bouw- en Woning verordening. 4e. de maandstaat van de Exploita tie der Wierwaarden door de Gemeente Wieringen. (In de maand Juli zijn 1800 balen zeegrasafgeleverd, terwijl in Augustus, door den oorlogstoestand, niets is afgeleverd geworden). 5e. Een adres van de Vereeniging ter bevordering van het Vakonderwijs in West Friesland, inhoudende een verzoek wederom een subsidie groot f 10.— te mogen ontvangen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten het gevraagde subsidie toe te staan. 6e. Een verzoek van den Heer F. Molenaar om Va ja*r ontheffing van H. O. wegens vertrek en een verzoek van Joh. Takes om Va jaar ontheffing van hondenbelasting, we gens opruiming van den hond. Beide verzoeken worden inge willigd. Hierna doet voorzitter mededee ling dat in verband met de laatste schoolinspectiën aanmerkingen zijn iDgekomen, wat betreft de school gebouwen, banken enz. O.a. moet in elk schoollokaal min stens één raam van onder draaibaar zijn. De oude banken te Hippolytus- hoef moeten door nieuw model wor den vervangen. Ook zijn de privaten zeer onvoldoende en dient de voor muur van het schoolgebouw te Hip- polytushoef te worden hernieuwd. Uit eene van een en ander opge maakte begrooting, blijkt dat de kosten ongeveer f1500.zullen be- loopen. Door de bereids gevoerde corres pondentie met Heeren Gedeputeerde Staten en den Minister is reeds de toezegging verkregen dat a/s dier kosten door het Rijk zullen worden gedragenhierbij komt nog de vaste toelage, groot f200. zoodat deze voorziening de gemeente slechts on geveer f300.— zal kunnen kosten. De heer de Vries meent, wanneer de school te Hippolytushoef toch moet worden verbouwd de aandacht aan uitbreiding moet worden ge schonken. Spr. meent dat het onderwijs aan zeven klassen in die school door vijf leerkrachten, niet tot zijn recht komt. Voorzitter geeft toe dat deze school moest worden ingericht als een in richting voor meer uitgebreid lager onderwijs. Dit vereischt echter één lokaal en één leerkracht meer. Het lokaal brengt kosten en dus jaarlijksche rente en afschrijvingen mede, de leerkracht jaarlijksche ver goeding. Het zou de gemeente onge veer f600.— per jaar kosten. De rest zou het Ryk bijdragen. dier dooden, wier heengaan door nie mand wordt beweend. Het eenige wat ik van u vraag, waarom ik u zelfs zou willen smeeken," en hier beefde zijne stem voor het eerst, „het is van tijd tot tijd nog eens aan ons kind te denken. Gij behoeft Elsa's graf niet te bezoeken, ik zal het voor ons beiden doen; maar in de toekomst zult gij zooveel afleiding hebben, door zooveel andere zaken in beslag worden ge nomen, en ik zou toch niet willen dat gij haar geheel en al vergatmij dunkt zoolang hare herinnering u by blijft zal zij u met hare engelen vleugeltjes beschermen." „Ik beloof het u," snikte Marcelle, op eenmaal gevoelende hoezeer zij dien man verongelijkt had, en hoeverre hij haar in zielenadel overtrof. „O! vergeef mij, vergeef mij dat ik uw gansche leven vergiftigde." „Te vergeven heb ik u niets," ant woordde hij zachtkens. „Gij kunt het niet helpen dat gij niet bemindet. Ga thans ter ruste en bekommer u niet verder over mij. Ik blijf nog een poos dit heerlijke landschap aan schouwen. Het zal mij geheel en al tot kalmte brengen. Slaap wel en zoo er ooit een oogenblik was waarop ik u verdriet heb gedaan, laat mij eru thans vergiffenis voor vragenik heb nooit de bedoeling gehad te krenken." Hij naderde haar, en boog zich sprake loos tot haar over om een afscheids kus op hare lokken te drukken. Een snik doortintelde daarbij zijne borst en hij vluchtte naar het venster, om haar zijne aandoening te verbergen. De heer Obreen zou in de gegeven omstandigheden één oplossing weten, n.1. de zevende klasse op andere uren te laten komen en b.v. Woens dag- en Zaterdagmiddag. Hierin zul len de onderwijzers echter geen zin hebben. De heer de Vries: „zezijn nu bijna allen reeds overspannen."' De heer Kuut: „dat komt niet van 't onderwys geven, doch ze hebben zooveel bijzaken." De heer Obreen„De dienst uren zijn weinig in vergelijking met die, in andere betrekkingen". Échter is 't een vermoeiend werk 't geven van onderwijs en men geeft goed onderwijs. Dit kunnen wij steeds bij onze periodieke school bezoeken constateeren.L De voorzitter zegt, dat er een wet te wachten is op het meer uitgebreid lager onderwijs. Bij de inwerking treding dier wet, zal deze zaak toch wel aan de orde komen. Spr. vraagt of de raad thans met het ontwerp (waarvan de begrooting is ingediend) kan medegaan. Het ontwerp wordt goedgekeurd. Dan brengt de voorzitter ter tafel een voorstel van B. en W., betref fende verbouwing of vernieuwing van de onderwijzerswoning te Oostei land. Een verbouwing of eigenlijk een bijbouwing zou f 1200 kosten; een nieuwe woning f 3000 f 3500. De heer Bokser zegt, dat het oude gebouw te slecht is, om te worden aangebouwd. De heer Hermans stemt hiermede in. Voorz. zegt, dat B. en W. van de zelfde gevoelens zijn. Daarom heeft dat College ook de kosten doen be rekenen van een nieuwe woning en wel eene zooals er verleden jaar een paar gebouwd zijn te Oosteriand. Spr. is van meening, dat voor een nieuwe ambtswoning ook nog wel Rijkssubsidie verkregen zou kunnen worden. De heer Kuut zou dan de kosten niet te laag willen berekenen; er komt altijd zooveel bij. Het voorstel van B. en W., wat betreft het bouwen eener nieuwe ambtswoning, wordt met algemeene stemmen aangenomen. De Commissie tot het nazien der gemeenterekening over het dienstjaar 1913, (daaronder begrepen de rekeningen der zeegras exploitatie en de acetyleen-gasfabriek) stelt voor de rekening, welke zij in goede orde heeft bevonden, goed te keuren en vast te stellen. in ontvangst op. f 32479.38 in uitgaaf op. 32180.53 Het voordeelig saldo f 298.85 Aldus wordt besloten. Hierna reikt de Voorzitter aan ieder der leden een afschrift van een ont werp der staat van begrooting over het dienstjaar 1915 uit, daarbij rnede- deelende dat de begrooting in een volgende vergadering aan de orde zal worden gesteld. Ten slotte volgt de verkiezing van een wethouder, wegens periodieke aftreding van den heer V. Heijblok. De heer Heijblok wordt met 8 stemmen herkozen. Eén stem was blanco en één stem uitgebracht op den heer N. J. Poel. De heer Heijblok neemt onder dank zegging voor dit hernieuwde ver trouwen deze benoeming aan. Hij wordt door allen gelukgewenscht. Bij de daarop volgende rondvraag vroeg niemand het woord, waarna de vergadering werd gesloten. Gemeenteraad van Anna Paulowna, op Dinsdag 1 September 1914, des namiddags te 2 uur. Voorzitter de Burgemeester, de heer Wijdenes Spaans. Afwezig mot kennisgeving de R. Blankevoort. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde is, de verkiezing van een wet houder wegens periodieke aftreding van den heer C. R. Waiboer. Deze wordt herkozen met op een na alge meene stemmen. Aangeboden wordt de begrooting voor 1915, tot een bedrag van f47108.29' in ontvangsten en uitga ven. Deze zal in de volgende verga dering behandeld worden. Van den heer E. van der Vliek is het verzoek ingekomen, het gras aan den stationsweg wedor te mogen pachten. Met algemeene stemmen toegestaan. De rondvraag levert niets op, waarna sluiting volgt. Anna Paulowna. Groenteveiling v. Dinsdag 1 Sept. 1914. Aardappelen f 0.95 a f 1.40 per zak kl.f 0.70 iif 0.90 Slaboonen f3.50 f9.75 per 100 K.G. Snijboonen f0.90 ii fl.80 per 1000. Komkommers f 0.70 a f 2.50 per 100. Appelen fl.50 per mand. Peren fl.80 a f2.65 per mand. Roode kool f2.50 per 100. Als geheel versuft gehoorzaamde Marcelle hem; doch lang nog lag zij wakker, met brandende oogen testaren naar die lange, slanke gestalte aan het raam, met het fraaie door het maanlicht beschenen hoofd. ZU wist dat zij slechts één enkel woord be hoefde te spreken om hem voor altijd aan hare zijde terug te roepen; zij gevoelde dat het haar plicht was; dat zij hand aan hand met hem zijn moeitevollen weg door het leven moest vervolgen; zij verachtte zich- zelve om hare kleinmoedigheid, en toch had zij de kracht niet heel hare toekomst op die wijze te verbinden. Hij kwam haar wonderbaar groot en verheven voor, even edel als Filips, en zij vroeg zich af hoe hetmogelljk was dat twee dergelijke mannen haar bemind hadden, haar die zoo weinig op hen geleek, wier leven enkel zelf zucht was geweest. Zij hadden beiden niets anders ge vraagd of nagestreefd dan haar geluk en zij, wat had zij hun daarvoor in ruil geschonken? Zou Filips, wanneer hij hare daad vernam, niet duizendmaal meer lijden dan den dag waarop hij zijne eerste liefde grafwaarts dragen zag? En zij zij zou de vrouw worden van Emmanuel de Josachl Waarom beving haar zulk een afschuw bij dat vooruitzicht? Vergeleek zij hem bij den man daarginds aan het venster, bij den fljngevoeligen kunstenaar die alleen geen geldrekening had ge houden omdat hij haar van weelde had willen omringen? (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 4