HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna vóór 15 Sept. Steuncomité. No. 4360 DINSDAG 8 SEPTEMBER 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37* 45 0.75 Modeblad 65 75 „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij voorultbet) 30 cent. Elke regel meer 6 ct Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Qroote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2* cent Op pagina 4 van dit blad zijn opgenomen 1. De Fransch-Duitsche oorlog van 1870 '71. 2. Feuilleton. aan onze In deze dagen, waarin gewichtige wereldschokkende gebeurtenissen el kander opvolgen, wordt aan de nieuws bladen hooge eischen gesteld. Niet alleen, dat door een dagelijkschen telegraafdienst de exploitatie-kosten aanzienlijk worden verhoogd, maar de inkomsten worden, tengevolge van den stilstand in handel en nijverheid, en als gevolg daarvan het niet meer ad verteeren, minder en minder, welke vermindering zelfs door een ver meerderden omzet niet kan worden gedekt. Al zijn dus de kosten van uitgave veel hooger dan in gewone tijdsom standigheden, toch wenschen wij geenszins deze kosten op onze lezers te verhalen. Maar wel verzoeken wij onze abonné's buiten de Gemeente ons tegemoet te willeu komen door reeds thans, in plaats van met 1 October, het verschuldigde abonnementsgeld te willen overmaken. Aan hen, die dit verzuimen, zenden wij dan in de laatste week van deze maand de kwitantie. Wy hopen, dat onze lezers geen; bezwaar tegen deze eenigszins ver vroegde betaling zullen hebben. Over de abonnementsgelden binnen de gemeente wordt, te beginnen met 15 September a.s., gedisponeerd. De Administratie. Adressen. Het Centiaal-bureau is gevestigd in 't Gebouw der Openbare Werken aan de Kerkgracht en is geopend op werk dagen van 10-12 en 2- 5 uur. Alg.i Secretaris Ds. H. BUISKOOL. Wie finantieeleu steun wil geven, i zende zhn bijdrage aan den Heer W. BIERSTEKER, Loodsgracht 21, Pen ningmeester. Wie werk zoeken of werkkrachten noodig hebben, worden uitgenoodigd zich te richten tot het Subcomité, dat daarvoor dagelijks, zitting houdt: in hetfiabouw van den Marlnebond, van* 10—12 en 2 5 uur. Voor gratis hulp in de huishouding wende men zich tot den Heer W. VISSER, Stationstraat 4. Degene; die gratis een rantsoen eten wil bekomen, kan zich opgeven* bij Mavr. DE BOER-JON6KEES, Koning straat 28 - 30. Wie tengevolge van.de mobilisatie llnantieele hulp noodig heeft, melde zich op Maandag, Dinsdag, Woensdag of Donderdag aan by het Subcomité voor Uitkoarlng, Gebouw der Openbare Werken, 10—12 en 2—4 uur. De debacle der diplomatie. Chr. N. schrijft in het politiek weekoverzicht van het „Handelsblad" van Zondag o.a. het volgende: Nog een slachtoffer van* den oorlog De Mbret van Albanië heeft Durazza verlaten. De heerlijkheid van kroon en troon is ten einde. Met Canio kan hij zeggen „La commedia e flnitü". Het gordijn valt, de tragi-comedie door Oostenrijk en Italië en scène gezet, onder regie van de Europeesche diplomatie, is geëindigd. Wilhelm von Wied kan de orde van Skanderbeg in Durazza laten, om te pogen op de slagvelden in Frankrijk den dood te vinden of het ijzeren1 kruis te verdienen. Hij is wellicht beter ritmeester by de ulanen dan koning van Albanië. Als hij geen lust heeft om het woord te' herhalen, dat Bismarck eens tot Alexander van Battenberg: sprak „Het is altoos een aangename her innering vorst geweest te zijn", kan hij nu de bekende woorden uit Lort- zing's- „Czar und Zimmerro3nn" na- „ElnsUapieltloh wit Zepter, jnit Kron' und mit Stern Das Volk dor Albaner beglUckte icb so gerit.." Zij pasten niet bij elkaar, de prins von Wied en het vorstendom Albanië. En het zou voor beiden beter zijn geweest zoo zij nooit bjj elkaar waren gekomen. Om in een land, waarin alles ont brak, staatsregeling, wet, orde, ge voel van recht en plicht, gehoorzaam heid en innerlyke samenhang, een toestand te doen ontstaan, die met de begrippen van staatswezen in onzen tjjd eenigszins in overeen stemming was, werd daarheen een vorst gezonden, een vorstzonder macht, zonder geld, zonder soldaten - en een vorst bovendien, wien het aan alle eigenschappen ontbrak, om ooit in dit land iets tot stand te brengen. Dat was het werk der Europeesche diplomatie De laatste weken hebben op het conto der diplomaten heel wat kwade posten te boeken gegeven. Het wordt werkelijk tijd, dat de diplomatie eens wordt gerecruteerd uit andere krin gen, dan de in de zelfverblindingen wereldvreemdheid rondwandelende graven en baronnen, die voor het diplomaten-handwerk zoo bijzonder geschikt geacht worden, doch die in werkelijkheid blijk geven, zelfs de verschijnselen van naderenden storm niet te kunnen opmerken. Zij hebben in een wereld, die slechts den vrede wilde, een storm weten te ontketenen zou raeu hun dan kwalijk nemen, dat zij geen flauw begrip hebben getoond van wat een land als Albanië noodig had? Evenals zij zelf worden gerecruteerd door nepotisme, waardoor zij tot de conclusie komen, dat zij alleen de wijsheid en de kennis in pacht heb ben, zoo meenen zij ook, dat om een land te besturen en dit te bren gen van niets tot iets, slechts noodig is, dat men verwant of verzwagerd moet zijn aan een regeerend vorsten geslacht. En derhalve werd, toen Albanië eens om des lieven vrodes- wille geschapen werd hoe lang schijnt dat geleden, en waar is de lieve vrede gebleven? een rond gang gemaakt door de landen, om te zien wie van de zonen der vorsten prins zou worden in dit land van Kokanje. Zoo viel het oog op een, die hooger was dan al het volk van scheuderen opwaartsen al zocht hij nu geen ezels, zooals Saul, de zoon van Kiz de gelykenis werd toch voldoende geacht, om hem den vorstenhoed van het land der Skype- taren aan te bieden DE OORLOG. De Algemeene toestand. Het „Handelsblad" schrijft d.d. 7 Sept. Wy ontvangen voortdurend van alle zijden offlcieele mededeelingen, die wy in onze rubrieken opnemen, zonder te pogen de daarin voor komende verschillen op te lossen,, de van elkaar afwijkende mededee lingen zelfs aan te duiden. Het is duidelijk, dat, wanneer een consul namens zijn regeering een feit mede deelt, en een andere consul, namens zijn regeering, dat feit beslist tegen spreekt, één dier mededeelingen on juist moet zijn, op een vergissing moet berusten. Zoo gaat het met de mededeeling van de Duitsche torpedobooten en ■vernielers, die in beschadigden toe-* stand te Kiel zijn aangekomen, dooi de Engelsche regeering medegedeeld, door de Duitsche regeering beslist tegengesproken. Evenzoo met de be richten door de Oostenrijksche regee ring vermeld omtrent de overwin ningen van generaal Auffenberg naby Zaraostje. en Tyschtsy, die door de Russische regeering beslist ODjuist worden genoemd. Is het moeilijk bij deze, en vele andere tegenspraken, het juiste mid den, de waarheid op te doen, het blijkt even moeilijk zelfs voor de best ingelichte bladen, zich van on juistheden te onthouden. Wij zullen niet spreken van redeneeringen, die in 't geheel niet te controleereu zijn. Maar van eenvoudige feitelijke mede deelingen. Zoo ontvangen wy hedenmorgen uit Londen het bericht dat volgens een telegram uit Ostende aan de „Times", de Duitsche keizer Woens dagavond te Brussel was in het hotel Bellevue. Op den avond van dien dag benoemde keizer tot gouverneur van Belgié deu generaal Von Sütte- witz. En de Duitsche Kroonprins gaf dien avond een feest in het konink- lijk paleis te Laeken. Dat meldt de „Times" van heden. En volgens de Duitsche offlcieele berichten was de keizer op Woens dag en volgende dagen bij het leger van den kroonprins, dat ongeveer ter hoogte van Verdun in gevecht gewikkeld was, en begaf hij zich van daar naar Nancy, waar hij de bewe gingen van het leger van generaal Von Heeringen 'bijwoont. Terwijl bovendien al lang bekend is, dat niet generaal Von Süttewitz, maai de generaal Von der Goltz tot gou verneur-generaal van Belgis is be noemd. Wij vestigen op deze dingen de aandacht, om te doen zien hoe ont zettend moeilik het is, juiste berich ten te krijgen, goede inzichten te verkrijgen en de waarheid te weten te komen, in kleine en groote zaken. Want waar een voortdurende tegen spraak heerscht tusschen de verschil lende mededeelingen van meer en minder belangrijken aard, daar kan het niet anders of er moeten onjuiste begrippen ontstaan, op onjuiste mede mededeelingen gegrond. Evenzoo gaat het met de beschul digingen van wreedheden van schen ding van het oorlogsrecht, van het gebruik van dum-dum-kogels, van het opsteken der witte vlag om den vijand uit zijn stellingen te lokken en dan weer neer te schieten. Zulke verhalen komen in eiken oorlog voor, en zullen wellicht over en weer wel eenigen grond van waarheid hebben. Maar het is voor den buitenstaander moei lijk uit te maken, waar die waarheid schuilt, en of er waarheid in schuilt. Geen afzonderlijke vrede. Do Engelsche legatie te 's-Graven- hage deelt mede, d d. 6 Sept. De volgende overeenkomst is gis teren te Londen geteekend met den Franschen en den Russischen am bassadeur de ondergeteekenden, daartoe behoorlijk gemachtigd door hun respectieve regeeringen, verkla ren hierbij als volgt: De Britsche, Fransche en Russische regeeringen verbinden zich wederkeerig niet af zonderlijk vrede te zullen sluiten ge durende den tegenwoordigen oorlog. De drie regeeringen komen overeen, dat als vredesvoorstellen in bespre king komen, geen der verbondenen vredesvoorwaarden zal vragen zonder voorafgaande toestemming van elk der andere verbondenen, in het ver trouwen waarop de ondergeteeken den deze verklaring hebben geteekend en er hun zegels aan hebben gehecht. Gedaan te Londen in triplo 5 Sep tember 1914. BELGIË. Hoe de Belgen over Nederland denken. Het is eigenaardig, dat zelfs ont wikkelde Belgen, met wie men sinds jaren bevriend is, aan Nederland de betrekkelijke rust waarin het zich totnogtoe verheugt en die ook aan tal van Belgen ten goede komt, schijnen te misgunnen en men kan de overtuiging inoeielijk verzetten, dat, mocht ons vaderland onverhoopt in den oorlog gewikkeld worden, velen onzer Zuidelijke naburen dit nieuws met een soort leedvermaak zouden vernemen. (N.Rott.Ct.) De Duitschers in België. Men meldt aan de N. Rott. Ct. uit Breda Zaterdagmiddag zijn tusschen He renthals (tusscheu Gheel eu Antwer pen) en Zamel twee automobielen, waarin 6 Belgische officieren, aange vallen door een troep Duitsche sol daten, welke in een molen verscholen waren. Twee officieren werden gedood, terwijl de Prins de Ligne, die verwant is aan het Belgische Koningshuis, ernstig gekwetst werd. Een auto kon ontkomen. Eenige uren tevoren heeft in dezelfde buurt een gevecht plaats gehad tusschen Belgische en Duitsche soldaten, waarbij de laatsten moesten terugtrekken. De Belgen maakten 24 paarden buit. Verleden week bevonden zich in do Kempen vele Belgische soldaten. Dezen zijn op de stelling Antwerpen teruggetrokken. Het treinverkeer tusschen Turnhout en de Neder- landsche grens is als gewoonlijk, terwijl men van Turnhout ook per trein tot Hamont en Achel kan komen. De stoomtram naar Moll en Gheel rijdt niet. Het postverkeer in die streken is vrij geregeld. Nog steeds passeeren bij Baerle- Nassau vele vluchtelingen naar Hol land. Zaterdag alleen ruim 100. Velen kwamen uit het dorp Westerloo, tusschen Herenthals en Diest, dat door de Duitsche soldaten verwoest is. De Belgische legatie in Den Haag bevestigd, dat prins Boudewijn de Ligne, een neef van den Belgischen gezantschapsraad prins de Ligne, die in dezen oorlog reeds een broeder verloor, bij Herenthals zwaar ge kwetst is. De Dultschers in België. Terneuzen, 6 September. Naar het schijnt, was Vrijdag, toen een Duitsche legermacht tegeu Den- dermonde ageerde, ook een tweede afdeeling Noordwaarts getrokken. De spoorwegverbinding tusschen Dender- monde en Lokeren (ten N. W. van Dendermoude, tusschen Gent en Antwerpen) is gestoord. Lokeren is is nog niet bezet, doch de Duitschers trekken in die richting. In de omge ving van Willebroeck en Puers heb ben gisteren bij de daar plaats gehad hebbende gevechten de Duitschers door het vuur van verdekte opge stelde Belgische troepen groote ver- liezon geleden. Volgens mededeeling van hier uit Beigië aangekomen reizigers, is een Belgische legermacht uitgetrokken om trachten de Duitschers uit het land van Waes terug te drijven. Aan de Limburgsche grens. Maastricht, 6 September. Nu inderdaad gebleken is, dat de douane beambten in Belgisch Limburg de schepen op de Zuid-Willemsvaart den doortocht weigeren en ook de boeren uit de Belgische gemeenten met hunne landbouwproducten niet over de gren zen willen laten ten einde deze aan de markt te Maastricht af te zetten, vreest men, dat de markt weldra niet genoeg aanvoer zal bevatten en als noodzakelijk gevolg daarvan de uitvoer van landbouwproducten naar de provincie verboden zal worden. De daar vertoevende groote Belgische bevolking zal er de dupe van wezen. Men heeft den Belgischen consul, den heer Stadie, hiermede in kennis ge steld. Deze zal zien, hoe de kwestie op te lossen is. Om 5 uur trok een karavaan van de Tongersche Poort af door de stad. Het waren ongeveer 12 paarden, 38 koeien en kalveren, een rijtuigje met personen en eenige mannen. Ze kwa men uit Heure le Romain brachten hun vee in veiligheid voor de Duit schers. Dat Puralimento's Blikgroenten, Tafelzuren, Jams, Limonades, etc. zuiverder en smakelijker zijn dan elk ander fabrikaat, weet iedereen, maarweet gij ook, dat zij niet duurder zijn? De geneeskundige commissie: Prol Dr. P. RUITINGA, Prof. Dr. R. H. SALTET, Prof. P. v. d. WIELEN, Hoogloeraren aan de Amsterd.Universitelt, geeft u do meest mogelijke gaiantio voor hygiënische bereiding en volkomen zulvor- beid der artikelen. Gegarandeerd vrij van kleur stoffen en cotiserveermiddelen. Hygiënische Fabriek van Verduur zaamde Levensmiddelen Amsterdam. De verwoesting van Leuven. Een offlcieele Duitsche lezing ver meld het volgende: De Belgische regeering heeft offici eel een verkeerde voorstelling doen verbreiden van de voorvallen, waar aan de stad Leuven ten offer is ge vallen. Het heet dat de Duitsche troepen door een uitval uit Antwerpen waren teruggeworpen en toen door de Duitsche bezetting van Leuven bij vergissing beschoten werden. Daardoor zou dan een gevecht in Leuven zyn ontstaan. De gebeurte nissen bewijzen echter dat de Duit schers den Belgischen uitval hebben verijdeld. Gedurende dit gevecht voor Antwerpen is in Leuven op ver schillende plaatsen eefi zonder twijfel georganiseerde overval op de achter gebleven Duitsche troepen gedaan, nadat gedurende meer dan een etmaal een schijnbaar vriendschappelijk ver keer tusschen de Duitsche troepen en de bewoners der stad was ont slaan. De overval trof aanvankelijk hoofdzakelijk een landstormbataljon, dus oudere kalme menschen, zelf huisvaders, voorts het achtergebleven deel van den staf van een generaal- commando, zoomede eenige colonnes. De Duitschers hadden tal van ge wonden en dooden. Zij kregen intus- schen de overhand door de hulp van nieuwe, per spoor aangekomen troepen, die bij het binnenrijden en op het stationsplein met schoten werden ontvangen. Een onderzoek naar de bizonder- heden is gaande. De uitslag zal wor den openbaar gemaakt. De waarheid van het hier voren meegedeelde staat buiten twijfel. Het raadhuis is voor de vlammen beveiligd. Verdere pogingen om te blusschen zijn vruchteloos gebleven. (Alle berichten van ooggetuigen melden echter dat het Stadshuis in wendig geheel vernield is. Red. Held. Ct.) Over de verwoeste kunstschatten van Leuven lezen wij nog in het „Hbl. v. Antwerpen": Het grootste wetenschappelijk ver lies, ons door den oorlog berokkend, zal ongetwijfeld zyn de vernieling van de boekerij der Hoogeschool van Leuven. Zy was gevestigd in de Lakenhalle, gothisch gebouw, dag- teekeuende van 1317, gebruikt tot Hoogeschool 1426; in 1600 werd een verdieping bijgebouwd en in de XVIHe eeuw een groote vleugel. De rijkdom barer verzamelingen, 200.000 tot 800.000 boekdeeleu, be stond vooral in oude zeldzame en veelal eenige drukwerken, waaronder honderden wiegedrukken zij bevatte Vlaamsche boekjes, een uiterst zeld zame Engelsche verzameling, een „Vesalius", gedrukt op perkament, twee wereldbollen van Bleau, enz. Zij kwamen voort, gedeeltelijk van de boekerij van voor de omwenteling, gedeeltelijk van abdijen en kloosters, door Jozef II afgeschaft. De afdeeling der handschriften, alhoewel van minder belang, bevatte echter belangrijke bescheiden; een eigenhandig werk van Thomas ii Kerapis, een merkwaardig handschrift van Terentius, enz. De boekenafdeeling uit den heden- daagschen tijden was mede buitenge woon belangrijkzij bevatte kostbare verzamelingen, onder meer de Uitga ven van bijna al de Academiën der wereld, kostbare giften sedert 1834 aan de Hoogeschool gedaan en boeken sedert hetzelfde tijdstip door de stad Leuven aangekocht. De Dultschers tegen Antwerpen. Antwerpen, 6 September. (Offi cieel.) In de mededeeling van Zaterdag werd vermeld, dat de Duit schers een aanval deden tegen een ge deelte van de zuidersector der ver sterking van Antwerpen te Bosch- capelle en teruggeslagen werden. De uitslag bleek beter dan de eerste in lichtingen deden veronderstellen. De verkenning van heden, Zondag, op het slagveld laat toe het aantal dooden door de Duitschers achtergelaten te schatten op een duizendtal. De Duit sche troepen zijn in wanorde in de richting Vilvoorden teruggetrokken, zeer gedemoraliseerd, volgens ver klaringen van krijgsgevangenen, we gens de mislukking en de aanzienlijke verliezen. Deze zijn grootendeels te wijten aan de uitwerking van het veldgeschut der BelgeD, die slechts luttele verliezen leden. Aan het Oostenrijsch-Russlsche front. ST. Petersburg (Petrogad), 6 Septem ber. (Pet. Tel. Ag.) WolfPs Bureau en het Weensche Correspondentiebureau hebben berichten verspreid over Oostenrijksche overwinningen in de streek tusschen Zamoso en Tyscowce (in het gouvernement Lublin). Naar aanleiding hiervan is het Petersburg- sche Telegraaf-Agentschap gemach tigd te verklaren, dat de Russisehe troepen, die sedert 21 Augustus on afgebroken het offensief voeren tegen den vijand tusschen de Weichsel en de Bug, op 28 Augustus naby Lasczcow (in Lublin bij de Galicische grens) een volkomen nederlaag hebben toe gebracht aan de 15e Oostenrijksche divisie en tot 4 September de ge vechten in die richting hebben voort gezet. De Russen hebben daarby 3 vaandels,23 kanonnen,18raitrailleuses en 2 vliegtuigen buitgemaakt, terwijl zij meer dan 150 officieren en 12,000 soldaten gevangen namen. Nu sedert 4 September de tegen stand der Oostenrykers is gebroken, zetten de Russen het offensief in zuidelijke richting voort. Alle berichten omtrent beweerde overwinningen van generaal von Auffenberg bij Zamoso en Tyszowce zyn onjuist. Een communiqué van den Russi schen generalen staf bevestigt dat de Russische troepen langs het geheole gevechtsfront sedert 4 September het offensief krachtig hebben voortgezet. Het vijandelijke centrum heeft liet, meest door de Russische aanvallen geleden. In het gebied ten Westen van Kras- nostaw (ten Z.O. van Lublin) is het Oostenryksche infanterie-regiraent nauw ingesloten geworden. Het heeft zich in zijn geheel overgegeven, met bevelhebber, 44 officieren en 1600 soldaten. Een Duitsche divisie, die op weg was om de Oostenrykers te hulp te komen, werd op den linkeroever van. de Weichsel aangetast. Russische troepen hebben het ge bied van Stryj (ten Z. van Lemberg by de Karpathen) en Kalusz in de Karpathen bezet. Lemberg. De Ffankfurter Zeitung zegt - en dit wordt ook officieel van Oosten rijksche zijde meegedeeld - dat Lemberg vrywillig door de Oosten rykers is ontruimd, en geeft in zyn commentaar bij dit bericht te ver staan dat den Russen hier een val wordt bereid. De ontruiming van Lemberg is, volgens het Duitsche blad, te beschouwen als een tijdelijke maatregel, welke past het groote Oostenrijksche veldtochtsplan. Het is een schyn-offer, dat hier wordt ge bracht. Het blad herinnert aan de gebeurtenissen in den BovenElzas en verwacht dat de beslissing inzake den stryd in Galicië al over enkele dagen kan worden tegemoet gezien. ST. Petersburg (Petrograd), 6 Sep tember. (Reuter). De Russen hebben bij Serodz op een luchtschip ge schoten en het vermeesterd. De be manning van 30 man. o. vyf staf officieren en 2 kanonniers, werd krijgsgevangenen gemaakt; en verder zyn munitie, kaarten en photograhieën buit gemaakt. Ook is een vliegtuig in handen der Russen gevallen met een Oostcnryksch kolonel. De laatste twee dagen zyn 180 Oostenryksche officieren en 7000 sol daten. alleen krijgsgevangenen, door Minskgevoerd, op weg naar Smolensk. De Duitsche bladen van Vrijdag avond en Zaterdagochtend zwygen nog over de inneming van Lemberg door de Russen. De „Kölnische Volkszeitung" van Vrijdagavond is alleen op de eerste en de laatste bladzijde van haar nummer bedrukt, de tweede en derde zyn blank gebleven. En de „Külnische Zeitung" meldt boven aan haar tweede ochtendblad van Zaterdag, dat haar eerste ochtend blad „op bevel van het gouvernement" is komen te vervallen. Was het bericht soms eerst door gelaten en heeft men het op het laatste oogenblik nog onderdrukt? De lezers schynen voorloopig moed te moeten putten uit een telegram uit Boedapest, mededeelende, dat graaf Tisza verklaard heeft, dat de toestand van het Oostenryksch-Hon- gaarsche leger boven verwachting gunstig was en aan de vermetelste verwachtingen beantwoordde. De laatste weken waren zorgeiyk ge weest, maar nu waren de kwade uren voorby. Dat zeide Tisza een dag nadat Lemberg gevallen was. Petersburg, 6 Sept. Een commu niqué van den grooten generalen staf luidt als volgt: Over degeheeleOos tenrijksche gevechtslinie zetten de Russisehe troepen den 4den Sep. het offensief met kracht voort. Het cen trum van den vyand had het meest van de Russische aanvallen te lijden. In de streek ten Westen van Kras- nostaf (ten Z.O. van Lublin) gaf het 45ste regiment infanterie, dat om singeld was, zich in zyn geheel over. De commandant, 44 officieren en*1600 soldaten vielen den Russen in han den 1 Een Duitsche divisie, die de Oos tenrykers te hulp kwam, werd aan den linkeroever van de Weichsel aan gevallen. De Russische troepen bezetten de streek aan de Stryj (ten Zuiden van Lemberg). De Russische cavalerie be vindt zich reeds in de passen der Karpathen. Aan het front in Oost-Pruisen had den slechts onbeteekenende scher mutselingen plaats. Officleele Oostenrijksche mededeeling. De Oostenryksch-Hongaarsche lega tie bericht ons: „Delegatie van Oostenrijk-Hongarye heeft in den afgeloopen nacht, te laat om het nog in de ochtendbladen te kunnen openbaar maken, bet vol gende offlcieele telegram ontvangen De sensatie verwekkende berichten der laatste dagen, uit Russische bron, over een verwoed gevecht bij Lemberg, eindigende met eene groote Russische overwinning en de inneming van de stad, zijn met bepaalde bedoelingen verzonden. In werkelijkheid was de open en niet versterkte stad zonder gevecht door de Oostenrijk-Hongaarsche troe pen ontruimd uit krygskundig en menschlievend oogpunt. Het leger van generaal Auffenberg zet naar men weet, de behaalde overwinning voort te Zamostje en te Komarow, terwijl het den vyand krachtig vervolgt en van uur tot uur het aantal zegeteekenen vermeerdert. De overwinnaar van Krasnik, gene raal Dankl, zet zijn aanvallen in de richting van Lublin voort. Het telegram door Reuter gisteren verspreid over een beweerden opstand van twee Tschechische regimenten te Weenen is evenzeer geheel en al verzonnen op dit oogenblik is er te Weenen geen enkel Tschechisch regi ment. Aan troepen van Slavische natio nalisten. zyn in de hoofdstad slechts aanwezig Bonische en Croatische regimenten, aan welke de bewaking van de Servische gevangenen is toevertrouwd. Het in eenige dagbladen van heden ochtend verspreide Servische bericht, dat de Serviërs de 4e, 8o. 9e en 13e Oostenryk-Hongaarsche legerkorpsen buiten gevecht zouden gesteld hebben, is klaarblijkelijk te meer verzonnen, waar bedoelde legerkorpsen naar de Keizerlijk Koninklijke Legatie in staat is te verzekeren, zonder mili taire geheimen te veriaden een gansch andere stelling innemen dan die hun wordt toegeschreven. De bijzonderheden eindeiyk die het licht hebben gezien, over het held haftige einde van den kleinen kruiser „Zenta", van slechts 2800 ton, tegen over verscheidene Fransche Dread- noughts, heeft te Weenen de grootste verbazing gewekt door het feit dat de Franschen eertijds een goeden naam bezittend als ridderiyke tegen standers ditmaal op schandelijke wijze te kort geschoten zyn in hun plichten als overwinnaar door de bemanning van het zinkende schip aan haar lot over te laten. De strijd in West-, Noord en Noordoost Frankrijk. Bommen boven Parijs. Parijs, 5 Sept. Het wordt hier langzamerhand een gewoonte dage- lyks boven Parijs Duitsche vliegers te zien vliegen, die. bommen neer werpen, meestal in de bevolkte wij ken of bij een of ander oud kunst werk. Zy hebben tot dusverre wei nig schade aangericht en maken op de Paryzenaars slechts geringen in druk. Verhaal van een Dultsch krijgsgevangene. Parijs, 5 Sept. De correspondent van „Le Journal" te Cette heeft van een Duitsch bataljonscommandant vernomen onder welke omstandig heden hy krijgsgevangen werd ge maakt: „Er waren ongeveer 50C0 Duitsche manschappen byeen in het fort Lunéville. Deze werden over vallen door Fransche artillerie, die hen gedurende twee uren beschoot. Toen "er nog slechts 300 man over waren, riep de bataljonscommandant de 21 officieren en onderofficieren, die gespaard waren gebleven, byeen en werd met algemeene stemmen besloten de witte vlag te hijschen, daar iedere tegenstand nutteloos was geworden." Londen, 6 September. (Reuter.) 1 officieel communiqué, geeft een be schrijving van de gevechten in de afgeloopen week gedurende den stra- tegischen terugtocht van de bond- genooten. (Enkele van de navolgende bewegingen van Duitsche troepen zyn reeds van Fransche zijde ge meld. - Red.) Het Engelsche leger staat ten Zui den van de Marne in dezelfde linie met de Fransche strydkrachten, die zich zoowel op zyn linker- als op zijn rechtervleugel bevinden. Volgens de laatste inlichtingen laat de vijand Parijs liggen en rukt hy in Zuid oostelijke richting naar de Mam een naar den linkervleugel eu het cen trum van het Fransche front. Men meldt, dat het eerste Duitsche leger La Fertó sous Jouarre (tusschen Parlj3 en Reims) en Essises Voffort binnengerukt is. Het tweede Duit sche leger is, na Reims genomen te hebben, voortgerukt tot Ch&teau Thierry en de streek ten O. van deze plaats. Het vierde Duitsche leger trekt ten W. van Argonne tusschen Suippes en Ville sur Tourbe naar het Zuiden. De Duitschers hebben al deze plaatsen den 3den September bereikt. Het zevende leger werd by Dein- viller door Fransche legercorpsen j teruggedreven. Aldus schynen de Duitschers de omtrekkende beweging aan den Engelsch-Franschen linkervleugel te hebben opgegeven, hetzy omdat het niet meer doenlijk was aan de troepen een zoo groote uitbreiding te geven, lietzy omdat men de voorkeur geeft aan een rechtstreekschen aanval op het front van de bondgenooten. De loop der gebeurtenissen zal uitwyzen, of de wyziging in het plan uit eigen beweging is geschied, dan wel de vijand er toe gedwongen werd door strategische eischen en de groote macht van de bondgenooten. Londen, 6 September. (Reuter). Naar de „Times" van hedenavond bericht, heeft de burgemeester van Boulogue telegrafisch bericht ont vangen dat generaal Joffre er in ge slaagd is de Duitsche linies om te trekken en dat de Engelschen een flankaanval op het Duitsche leger hebben gedaan. De Duitsche troepen te Ryssel hebben, volgens dit bericht, gisteren in alleryl de stad verlaten. Parijs, 6 September. (Part.) Een officieel communiqué meldt: Vooruitgeschoven verdedigingstroe pen yan Parys hebben gisteren voe ling gehad met Duitsche troepen, die blijkbaar aan de Ourcq (zijrivier van de Marne, tusschen Parys en Reims) tot dekking dienden van de beweging, door het gros van den Duitschen rechtervleugel in Zuid- oosteiyke richting uitgevoerd. Er heeft slechts een onbeduidend.treffen plaats gehad, dat ten voordeele van de Franschen is uitgevallen. Bordeaux, 6 September. (Reuter.) Een decreet is bekend gemaakt, waar- by wordt gelast, dat de lichting 1914 in de opleidingsgarnizoenen zal wor den geoefend en na eenige maanden gemobiliseerd. Zy zal onmiddellijk worden vervangen door de lichting 1915, die op haar beurt militair onderricht zal krygen, om oveneens zoo spoedig mogelijk naar het front te vertrekken. De Dultschers In Frankrijk. Beriyn, 6 Sept. De groote generale staf meldt De Keizer heeft gisteren de aan vallen op de stellingen van Nancy bygewoond. Van Maubeuge zyn twee forten en de daartusschen gelegen versterking gevallen. Het artillerievunr kon nu op de stad gericht worden Deze brandt reeds van verschillende kanten. Uit papieren, die ons in handen zyn gevallen, biykt dat de vyand door het optreden der leger van von Kluck en von Bülow ten Noorden van de Belgische Maas volkomen is ver rast. Nog op 17 Augustus meende hy, dat zich daar alleen Duitsche cavalerie bevond. De onder bevel van generaal von Marwitz staande cava lerie heeft dus de legerbewegingeu op uitnemende wyze verborgen. Toch zouden zij den vyand niet onbekend zijn gebleven, wanneer niet by het begin van den opmarsch de veldpost zendingen de militairen waren achter gehouden. Door de betrokken families is dit als een zware last gevoeld en men heeft de schuld gegeven aan de veldpost. In het belang van de arbeid zame, plichtgetrouwe ambtenaren van de veldpost acht ik my verplicht hierover opheldering te geven. (w. g.) VON STEIN, kwartiermeester-generaal. Een Engelsch oordeel. De militaire medewerker van de „Times" meent, dat de toestand Yan de verbondenen in Frankryk niet schitterend, maar ook niet slecht is, daar zy nog geen zeer ernstige nederlaag hebben geleden ep ook hun front niet gebroken is. DeFran-, schen in het Noordoosten dienen echter op do linie Chalons-Troyes- Joigny terug te trekken om met de Fransche Noorderlegers te De overwinning der Russen te Lem berg, waar zy 70.000 gevangenen en 200 kanonnen genomen hebben, kan, volgens hem, de voorbode zyn van de vernietiging van het heele Oostenrijksche leger in Galicië, waar van het corps te Lemberg een belang- ryken vleugel vormde. Het Oostenryksche leger is nu zwaar geknauwd. Te Jadar hebben de Serviërs vier en een half legercorps namelijk het IVde, VIHste, IVde, IXde, XlIIde en twee brigades van het XVde verslagen en 40.000 gevangenen en 60 kanonnen genomen. De rest van het XVde en het geheele XVIde legercorps zitten vaat in Bosnië en van Lemberg vyf andere legercorpsen Herzegowina, terwijl de overwinning gehavend heeft. Zoodoende blijven slechts zes Oostenryksche legercorp sen over, die niet verslagen zijn en in de gevechten bij Zamose zwaar geleden moeten hebben. Men mag spoedig verwachten, dat op Krakau en Przemysl na, heel Galicië van Oostenrijkers gezuiverd zal zijn. Vluchtende Franschen. Het Romeinsche blad de Tribuna verneemt uit Parys, dat daar dage lijks duizenden vluchtelingen aan komen, die van het Noorder en Ooster station met de metro, dus ondergronds naar het Mars veld worden vervoerd, waardoor voor het Parijscbe publiek het schouwspel van al die ellende verborgen blijft. De vluchtelingen worden in toevluchtshuizen en parti culiere woningen van al hetnoodige voorzien. Tegeiykertijd vertrekken uit

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1