de voorsteden Saint-Honoré en Saint- Gerraain eindelooze rijen overvolle auto's, waarmee het elegante Parijs naar het Zuiden vlucht. DUITSCHLAND. In Duitschland worden thans ook vrijwilligers aangenomen, die den leeftijd van zeventien jaar nog niet hebben bereikt. De Bugra. Naar aanleiding van een bericht 11 it Italië, ook in ons vorig nummer opgenomen, als zouden het Russische, Engolsche en Fransche paviljoen op de tentoonstelling van het Boek en Graphische Vakken te Leipzig door brand zijn vernield, kunnen wij mede- deelen, dat daarvan bij de Nederland sche commissie niets bekend is. In de rapporten van den vertegen woor dlger in de Nederlandsche afdeeling, die dagelijks bij den voorzitter der commissie inkomen en waarvan het laatste gedateerd is 1 Sept., wordt niets daaromtrent vermeld. (H.blad). Prins von BUIow. In Belgische en Engelsche bladen wordt vermeld, dat in den slag bij I-Iaelen de Duitsche generaal prins vou Bülow gekwetst is en Donderdag in het kasteel van Henizon, bij Has selt, dat in een Duitsch verpleeghuis herschapen was, is gestorven. Het lijk is ter aarde besteld te Wiromer- tingen. Volgens „Central News" is prins von Bulow op de volgende wijze gekwetst: De Belgische soldaat Rousseau (sedert dien door koning Albert om zijn moedig gedrag gedecoreerd) lag zwaar gekwetst tusschen eenige doode makkers, toen hij een Duitsche officier zag die zijn paard inhield en een landkaart raadpleegde. Rousseau nam het geweer op van een gedooden Duitschen soldaat, legde op den offi cier aan, en schoot hem van zijn paard. Na deze daad volbracht te hebben, ontnam hij den gewonde zijn hoofddeksel, sprong op diens paard en vluchtte in de richting der Bel gische linie. Deze gesneuvelde was niemand anders dan de prins von Bulow. Rousseau bevindt zich op dit oogen- blik in een Belgisch gasthuis. Bi; den burgeljjken stand van Brussel is voorts opgemaakt de akte van overlijden van prins Schönaich Carolath, officier by de ulanen. (Wel ke Yan de drie prinsen, Georg, Wil helm of Siegland, is bedoeld, vinden wij niet vermeld. Red.) In het stadhuis te Brussel moet de hertog van Mecklenburg zwaar gewond, liggen. RUSLAND. In een brief uit Rusland geeft het Journal de Genève een overzicht van de mobilisatie en de concentratie van het Russische leger. De vredessterkte van de Russi sche strijdmacht bedraagt ongeveer 1,400,000 man, namelijk 1,200,000 geregelde soldaten, 60,000 kozakken, 47,000 matrozen, 60,000 boschwach ters en 38,000 gendarmen. Over de de verschillende wapens is de sterkte aldus verdeeld: 1088 bataljons infan terie, 700 eskadrons ruiterij, batterijen, 42 rijdende batterijen, 60 batterijen houwitsers of mortieren, 26 bergbatterijen, 15 batterijen zwaar geschut. De batterijen van de veld artillerie bestaan uit 8 stukken wat een totaal geeft van 3288 stukken snelvuurgeschut. De kaders z|jn voltallig. In het voorjaar was er een overschot van duizend officieren. Alle eenheden zijn voorzien van keukenwagens. De lucht vloot omvat 12 luchtschepen van 2U00 tot 10.000 kubieke meters en 200 vliegtuigen vau Fransch maaksel en van het Russische Sikorsk-type. Daai;bij komen nog 7 compagnieën voor* draadlooze telegrafie, waarvan er 4 in Europa zijn. Elk heeft 6 Marconi-seininrichtingen van het nieuwste model. Dit ontzaglijke leger is verdeeld in 35 legercorpsen, waarvan 5 Azie en 3 in den Kaukasus zijn, die voorloopig niet mee zullen tellen. Het XXlIste legercorps zal stellig in Finland blijven, de garde te St. Peters burg, de grenadiers te Moskou. De 24 actieve legercorpsen waren als volgt verspreidvier, het Iste, XXste. lilde en Ilde, in de Oostzeeprovinden en Lithauen: vijf, het Vide, XVde, XXIIIste, XlVde en XIXde, in Polen - het Xlde in Wolhynie, het Xllde in Podolie, het VUste in Bes De overige twaalf legercorpsen zijn in het centrum en tot aan den Oeral verspreid. De schrijver komt tot de slotsom dat Rusland in de eerste dagen van September tegen Duitschland Oostenrijk meer dan 4 millioen uit stekende soldaten in het veld zal kunnen brengen. JAPAN. Kiao-tsjou. Tokio, 0 September. Twee bestuur bare luchtschepen hebben gisteren verkenningen gedaan boven Tsingtau en bommen laten vallen op het sta tion voor de draadlooze telegrafie en de kazerno. Een der luchtschepen werd getroffen door vijftien kogels, doch beide kwamen terug. OP ZEE. Prijsgeld. Het buitmaken van zoo'n groot aantal vijandelijke koopvaardijschepen en het onschadelijk maken van vijandelijke oorlogsschepen, zal de bemanning van de Engelsche vloot een flinke duit opleveren. Met het oude stelsel, dat het prijsgeld was voor de bemanning van het schip, dat het werk had gedaan, is gebrol Men vond dat onbillijk voor de manning van andere schepen, die niet in de gelegenheid zijn om koop vaarders op te brengen. Ook stellen die andere, dikwijls juist de sterkste schepen, middellijk de kleinere, snelle vaartuigen dikwijls in staat, hun slag te slaan. Dus zal het geld eerlijk verdeeld worden, gelijk reeds sedert eenigen tijd bij liet leger gebruike lijk la. Vroeger kon de bemanning van een schip zich In een oorlog rijk kapen. De Times haalt een paar voorbeelden aan, b. v. van de twee fregatten, die in 1761 de „Lima" buit maakten. Er was daar zooveel geld aan boord, dat elk officier ette lijke duizenden ponden sterling kreeg, eu elk matroos of marinier 500. De „Tambora", Met vijf dagen vertraging is'hans ook bi) de Rotterdamsohe Lloyi het bericht ingekomen, dat het stoom schip „Tambora" naar Brest is op gebracht. Alles wel aan boord. De „Nieuw-Amsterdam"terecht. Men meldt uit Rotterdam Van de twee voor Rotterdam be stemde Nederlandsche mailstoomers, waarvan sinds hun komst in het Kanaal elk bericht ontbrak, is de Nieuw Amsterdam" terecht. Het blijkt, dat dit stoomschip is opgehouden door de Franschen en naar Brest werd gedirigeerd, van waar het thans op weg is naar Rotterdam. Van de „Tambora" ontbreekt nog elk spoor, doch ook zij zal vermoe delijk wel spoedig uit een Fransche haven komen opduiken. Een officieele tegenspraak. Het Engelsche consulaat-generaal voor Nederland te Rotterdam deelt officieel mede d.d. 5 Sept. „Volgens een uit betrouwbare bron ontvangen bericht zouden zeven Duitsche torpedovernielers en torpe dobooten in beschadigden toestand te Kiel zijn aangekomen, terwijl bovendien schijnt te kunnen worden aaugeuomen, dat enkele andere in de nabijheid van het Kanaal gezonken zijn.' Het Duitsche consulaat-generaal te Amsterdam deelt de ontvangst op 5 September mede van een telegram vau het ministerie van buitenlandsche te Berlijn van den volgenden inhoud Het Reuterbericht uit Londen, meldende dat zeven Duitsche torpe dojagers in beschadigden toestand te Kiel zijn aangekomen, terwijl eenige andere torpedovernielers in de nabij heid van het Noord-Oostzee Kanaal gezonken zijn, waarschijnlijk na oen ongelukkig gevecht met Russische oorlogsbodems is van het begin tot einde onjuist. H«t vergaan van de „Allice H". De heer T. ter Wiel, le officier aan boord van de „Allice H", wiens familie te Garnwerd in de provincie Groningen woont, behoort, zoo als gemeld is, tot de geredden van dit in de Finsche golf op mijnen gestooten en zoo jammerlijk verongelukte stoom schip. De heer Ter Wiel, die op zijn door reis van Hamburg naar Rotterdam, Groningen aandeed, deelde mee, dat hij niet alleen zijn leven, doch ook zijne goederen had kunnen redden. Hij was dus met don schrik vrijge komen, maar die schrik was dan ook zoo vreeselijk, dat hij er al zijn leven heugenis van zal hebben. Zij waren driemaal op een mijn ge loopen, de eerste maal was het schip deerlijk gehavend, maar de derde maai, toen hij juist met eenigen in een boot had plaats genomen en zich niemand meer aan boord bevond, was de ontploffing zoo verschrikkelijk, dat het schip geheel uit elkander sloeg en spoedig verdween. Na nog den tweeden stuurman te hebben opgepikt, die al langen tijd in zee had rondgezwommen, Tandden zij op het eiland Dagö, reisden toen naar Stockholm, om zich van daar over Hamburg weer naar hot vader land te begeven. Overal, waar zi kwamen, verklaarde de heer Ter Wie met genoegen, waren zij welwillend en met groote voorkomendheid beje gend. (P. G. Crt.) De ondergang van de „Rune' Londen, 7 Sept. De correspondent van de Daily Telegr. te Grimsby geeft een uitvoerig relaas van de ramp die de stoomboot „Runo" van de Wilson- Hjn is overgekomen. De correspondent verklaart dat de officieren van oordeel zijn, dat een zeventig opvarenden, die nog vermist worden, gered zjjn door visschers- booten. De passagiers waren geen vluchte lingen maar Russische reservisten, die uit Amerika zijn teruggeroepen. De kapiteins van de trawlers toon den buitengewonen moed. Een der booten kon het wrak alleen naderen langs een weg die met mijnen bezaaid was. Men wees den kapitein op het gevaar, maar hij antwoordde een voudig: De duivel hale die mijnen het is onze plicht de in gevaar ver keerenden het leven te redden of het onze te verliezen. Op mijnen gestooten. Donderdagochtend is op 30 mijlen van de Britsche kust de Engelsche kustvaarder Linsdell op een mijn stooten en gezonken. Een kwartier later is de oude torpedo-kan non neer boot Speedy, welk een deel van de be manning van de Linsdell had opge pikt, eveneens op een mijn gestooten eu gezonken. Laatstgenoemde boot diende ter bescherming van de En gelsche visschersvloot. Londen, 6 Sept. De admiraliteit 4 heeft bekend gemaakt dat de paket- boot „Runo" van de Wilson-lijn gister namiddag in de nabijheid van de Oostkust van Engeland op eon mijn is gestooten en gezonken. De beman ning en do passagiers zijn gered, met uitzondering van een twintigtal Rus sische uitgewekenen uit Parijs. Een Engelsch schip In den grond geboord. Het Engelsche stoomschip „Holm- wood" is aan de kust van Brazilië, naar de „Times" meldt, in den grond geboord door den Duitschen kruiser „Dresden". Het schip, groot 4220 ton, was op weg van Newport naar Bahia Blanca met een lading steenkoolen. Engelsche trawlers gezonken. Londen, 5 Sept. De Admiraliteit bericht, dat oen Duitsch eskader, be staande uit twee kruisers en vier torpedovernielers, in de Noordzee vijftien Engelsche trawlers heeft doen zinken. Een groote hoeveelheid visch werd in beslag genomen en do be manningen zijn krijgsgevangenun naar Wilheliushuven gebracht. In de Noordzee. Londen, 5 Sept. De Daily Telegraph' meldt aangaande de gevangenneming van Duitsche vliegers door een onder zeeboot, dat het watervliegtuig met een onderluitenant en een bestuurder ongeveer 30 mijlen van het eiland Borkum aangetroffen werd. De Duit- sehers waren op verkenning van Engelsche oorlogsschepen uit geweest, doch door een hapering van het toe stel gedwongen geworden te dalen. Zij hadden nog getracht om het ge brek te verhelpen, doch slaagden daarin niet. Twintig uren hebben zij toen zitten wachten, alvorens de Engelsche onderzeeboot verscheen, die met vreugde begroet werd. Vlissingen, 6 Sept. Volgens rapport van de hedenavond binnengekomen mailboot „Oranje Nassau" werd dit schip hedenmiddag bij EastGoodwin gepraaid door een Engelschen torpe dojager, die mededeelde, dat nabij het Sandettie lichtschip drijvende mijnen waren gerapporteerd, zoodat tot voorzichtigheid werd gemaand. (De Sandettiebank ligt ongeveer op de hoogte van Ostende voor de Straat van Dover.) IN ONS LAND. Fonds tot verdediging van vaderland en koloniën. De minister van binuenlandsche zaken deelt mee, dat ten behoeve van het fonds waarvan de strekking is bekend gemaakt, indeStct. van30/31 Augustus jl., in dank ontvangen zijn verschillende, min of meer geclausu leerde toezeggingen en wel: a. twee tot het bedrag van een-tiende in het vermogen, respectievelijk geschat op f750,000 en f362,000, van Nederlanders, die, althans voorloopig onbekend wenschen te blijven; b. een van den heer A. H. G. Fokker, te 's-Gravenhage, tot het bedrag van een-tiende van zijn vermogen-, een van iemand die onbekend wenscht te blijven tot een bedrag van 4 pet. van zijn vermogen, als het na den oorlog blijkt te zijn meer dan f200,000 en niet meer dan f250,000 tot een bedrag van 5 pet. van zijn ver mogen, als het na den oorlog blijkt te zijn meer dan f250,000 en niet meer dan f300,000; tot een bedrag van 6 pet. van zijn vermogen, als het na den oorlog blijkt te zijn meer dan f300,000 en niet meer dan f 850,000 tot een bedrag van 7 pet. van zijn vermogen, als het na den oorlog blijkt te zijn meer dan f350,000 en niet meer dan f400,000 8 pet. van zijn vermogen, als het na den oorlog blijkt te zijn meer dan f 400,000. Onderzeeboot V. „De Ingenieur" meldt: Nadat door de marine-commissie gedurende eenige dagen verschillende proefvaarten met de onderzeeboot V, gebouwd aan de werf van de Konink lijke Maatschappij „De Schelde" Vlissingen met succes zijn volbracht en de boot ruim voldaan heeft aan de gecontracteerde eischen, werd deze boot dun 21sten Augustus 1914 aan de Kon. Nederlandsche Marineafgeleverd Goed gespeeld. Wij lezen in de „Nieuwe Cour Een kapitein der infanterie uit een onzer Overijselsche garnizoenen is sedert den aanvang der mobilisa tie geplaatst by den staf in een pro vinciale hoofdstad, militair centrum, en vergezelt van daaruit den briga dechef geregeld op diens tournée langs de garnizoenen en postenlinie. Beide heeren maken daarbij gebruik van een te hunner beschikking gestelde auto, terwijl dan de plaats naast den bestuurder wordt ingenomen door een soldaat, die de functie van pal frenier vervult. Voldaan over de diensten van den netten en handigen jongeman, zijn de officieren hunner zijds niet karig met een versnape ring of een sigaar en ook wordt den oppasser nu en dan - wel eens een dubbeltje in de hand gestopt, dat met beleefd saluut wordt opgestoken. Toen nu de vorige week op een der dienstritten tegen den middag een fraai gelegen dorp zou gepas seerd worden, vertelde de oppasser dat zijn moeder daar woonde en dat zij het bijzonder op prijs stelde, wan neer de heeren te haren huize wil den koffiedrinken. Zonder aarzelen namen de officieren deze uitnoodi- ging van hun „oppasser" aan, en een oogenblik later sloeg de auto op diens aanwijzing de oprijlaan van een fraaie villa in, om voor de deur van het statige gebouw stil te houden De vrouw des buizes, een eerbied waardige oude dame, ontving de gas ten van haar zoon op de meest min zame wijze en bood hun een smake lijke lunch aan, waarbij zij haar plichten als gastvrouw op heusche en voorkomende wijze waar nam. Op uitdrukkelijk verlangen zijner chefs had „de oppasser" mee aan gezeten, maar nauw was het oogen blik vau vertrekken aangebroken, of bij vatte terstond zijn functie weer op, stram in de houding hij het por tier. En sodert vervult hij weer ijve rig en accuraat zijn soldatenplicht. Maar of er ook weer fooitjes zullen worden toegestopt?" Vrij vRrvoar voor militairen. Door den Minister van Oorlog is de volgende regeling betreffende het militair vervoer over de spoorwegen en de tramwegen ter kennis ge bracht van de autoriteiten der land macht: lo. Een voor den militair koste loos vervoerbewijs, voor spoor, tram weg of stoomboot kan worden ver strekt aan de onder de wapens zijnde gezinshoofden, mits de aanvrage daar toe door eiken belanghebbende ge schiedt onder mededeeling, dat zijn beperkte geldmiddelen hem niet toe staan zijn reis te bekostigen. 2o. Dat ter beoordeeling van den onmiddeliyken chef in denzelfden zin een vervoerbewijs kan worden afgegeven aan nietgezinshoofden, wanneer het bepaald onbillijk zou zijn deze niet het voorrecht van ge zinshoofden te doen deelen, in ver band met zeer bijzondere omstan digheden, waarin zij verkeeren. 3o. Dergelijke vervoerbewijzen voor de heen- en terugreis worden uit sluitend gegeven naar de woonplaats of tijdelijke verblijfplaats van liet go- zin of naar liet daar uaastbijgelegeu station, dan wel voor hen, bedoeld onder 2o. naar de plaats waar hun aan wezigheid noodzakelijk is. 4o. Bedoelde vervoerbewijzen heb ben alleen betrekking op verloven overeenkomstig de door den opper bevelhebber van land- en zeemacht gegeven orders nopens verlof. De Minister van Oorlog heeft be paald dat aan de verlofgangers der militie en der landweer, die zich met toestemming van of vanwege den Minister van Oorlog in het bui tenland -ophouden, en ter voldoening aan de mjpilisatie-oproeping onder de wapen» komeD, desvorlangd de reiskosten van de verblijfplaats bui tenslands tot de plaats van opkomst worden vergoed. PLAATSELIJK NIEUWS. Zaterdagmiddag 4 uur had op de Algemeene Begraafplaats alhier een droeve plechtigheid plaats. Zooals men zich zal herinneren sloeg op Zondag 23 Aug. 1.1. de zeemilicieu de Jong, geboren van Akersloot, bij de Razende Bol van de torpedoboot G 11 door een noodlottig toeval over boord. Hoewel alle mogelijke pogingen het werk werden gesteld om de Jong te behouden en de stoker-olie- man Nannings zich zelfs met gevaar voor eigen leven te water begaf om den drenkeling te redden, vond de jonge man, hélaas, den dood in de jolven. Eerst Vrijdag 1.1. werd zijn lijk aan onze kust opgevischt en daarna Zaterdagmiddag met militaire eer ter'aarde besteld. De groote stoet ging onder bijzondere belangstelling zoowel van burgers als militairen het Marine-hospitaal naar de begraafplaats. Vele kransen van fa milieleden, van de bemanning van de G. 11 en ook van kameraden dekten de lijkkist. Op den dooden- akker, waar een talrijk publiek tegen woordig was, sprak eerst de Com mandant van de G. 11, de heer A. Vos, die den overledene schetste als een plichtsgetrouw militair en voorbeeldig ondergeschikte. Daarna was het woord aan den marine-predikant, Ds. Buis kool, die tot de diep bedroefde ouders, tot de verloofde en verder tot de aanwezige kameraden van den veel belovenden jongeman een woord richtte van geloof en vertroosting. Hij noemde de Jong een oud-leerling, die hij boven velen had leeren waar Blijkbaar ondor don indruk van den weemoedigon ernst dor plech tigheid verliet de talrijke schare het stille kerkhof. Ongeluk met de Huisdulner Tram. Zondagavond te 8 uur bereikte ons van alle kanton het onrustwekkende bericht, dat de stoomtram op den Zeedijk was gederailleerd en dat minstens twee dooden en oen groot aantal gekwetsten hiervan het slacht offer waren geworden. Gelukkig bleek dit bericht zeer overdreven. Toch was het ongeval ernstig genoeg, zoowel wegens de persoonlijke onguvallon als ori) de materieelo schade. De tram, die om half acht uur van Huisduinen was vertrokken, vol geladen met passagiers, derailleerde plotseling, toen zij gekomen was op de hoogte van het Mozeshoekje, onge- voer een 200 Meter voorbij den Wind wijzer. De locomotief viel op den wandelweg, het eerste dubbele volg- rljtuig aan de andere zijde, op den zeedijk, boven op een groote massa zeewier, terwijl van dit rijtuig en het volgende de balcons finaal werden ingedrukt. Bovendien werden alle glasruiten in dat eerste rijtuig ver brijzeld alleen daardoor hebben eenige passagiers snijwonden van meer of minder zwaren aard bekomen. De zeeloods Wessel werd ernstig aan oen zijner polsen gekwetst. Kwamen deze passagiers er dus betrekkelijk good af, en kwamen ook de machinist eu de atokersjongen wonder boven wonder met den schrik vrij, minder goed bekwam het de matroos 2e kl. K1 o p, die onder het rijtuig bekneld geraakte. Toen men hem bevrijdde, bleek het, dat hij een zijner beeneti had gebroken. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. De baan werd vrij spoedig vrij gemaakt. De lichte tramwagen stom al spoedig weer in het spoor, terwijl men er in slaagde de locomotief tegen 10 uur weder te lichten eu op de rails te brengen, zoodat de dienst Maandag weder zonder bezwaar kon worden hervat. „Oefening kweekt Kunst". J.1. Zaterdag was het voor boven genoemde vereeniging eon vreugde dag, daar haar gebouw in de Weezen- straat, hetwelk reeds meer dan dertig jaren in gebruik is, na aanmerkelijk vergroot te zijn en belangrijke ver beteringen en herstellingen te hebben ondergaan, op nieuw in gebruik werd genomen. Het was dien avond voor belangstellenden ter bezichtiging ge steld en velen hadden hiervan gebruik gemaakt. Ook haar Zuster vereeniging „Pro Patria" meende niet achterwege te mogen blijven en bood „O. K. K." onder de hartelijkste gelukwenschen een fraaie bouquet aan. Aanvankelijk had „O. K. K." gemeend het gebouw op feestelijke wijze te openen, maar heeft met het oog op de tegenwoordige tijdsomstandigheden,hiervan afgezien, doch het feit is er niet minder om, en men kon het den leden aanzien hoe zij hun gebouw bij binnenkomst begroetten. Hoevelen zullen reeds in dat gebouwhunlichamelijke opvoeding genoten hebbeD, als men de lesuren nagaat, die daar gehouden worden? Zeer zeker zullen by allen, die hier van konden profiteeren, de prettige uren daar genoten, dikwijls in aan gename herinnering komen. De vereeniging „O. K. K." kan daarom met trotsch op haar werk neerzien. Een woord van lof aan het ijverige bestuur is zeker niet misplaatst en moge het den Ijverigen directeur, den heer J. van Loo, nog vele jaren gegeven zijn aan de spits van „O. K. K." te blijven. Het gebouw heeft door zijn ver bouwing een lengte van 24 Meter bij een breedte van 8 Meter ver kregen. Het plan bestaat de verschil lende toestellen nog aan te vullen, zoodat „O. K. K." ook hierin met de eischen des tljds wel zal meegaan. Paard op hol. Terwijl een wagen met twee paar- in bespannen hedenmorgen ovor de Postbrug reed, struikelde het eene paard, waardoor het andere schrok en op hol sloeg. De wagen werd tegen de brug aaugeslingerd, waar door een lantaarnpaal en een leuning van de brug beschadigd werden. Ook een wiel van den wagen brak. In aanvulling op ons vorig bericht over de brand op de boerderij in het Koegras kunnen wij nog melden dat de plaats werd bewoond door P. de Graaf en behoorde aan Dr. Kloppers te Hilversum. Alles was verzekerd, oorzaak van den brand is onbekend. Dank zij de tijdige hulp vau mili tairen van het fort Dirks Admiraal en de gunstige wind kon een steenen schuur en houten varkensstal voor 70 varkens behouden blijven. Van de hofstede en de daarnaast jestaan hebbende zes stapels hooi en oren is niets overgebleven. Texel, 7 Sept. De eieren zijn weer evuti duur als voor de mobilisatie en de verzending gaat weer geregeld. Anders is het met de wol, waarnaar geen vraag is, terwijl reeds verkochte partijen niet geleverd kunnen worden. Ter markt waren heden aange voerd 272 schapen, prijs f 18 a f 24 218 lammeren, f 12 a f 1521 ram men, f30 a f3,2; 2 paarden, f 175 a 210; 1 veuleu, f85; 2 koeien, fl65a 185; 3 nuchtere kalveren, f 16, en 1 korf kippen, 65 ets. per stuk. Wleringen, 5 Sept. Zaterdagnacht te 3 uur woedde een geweldigen brand in de haven aan de Haukes alhier, en wel in twee winkelschepen (oude tjalken) gevuld met winkelwaren, doch ook met vaten petroleum, teer, harpuis en brandstoffen. Een dochter vau den caféhouder de Vries, over deu zeedijk, zag uit een der schepen, van uit haar bed, de vlammen uitslaan. Zij maakte dadelijk alarm en gelukkig ook, daal de geheele vloot bij do schepen ge meerd lag. In een oogenblik tljds dreven alle schepen los en wist men den brand tot de lichters te beperken. Een der schepen was verzekerd (dat van den heer A. Lont), het andere (van den koopman D. Lovis) niet, zoodat deze man ernstige schade lijdt. Oorzaak onbekend. De kroning van den Paus. Rome, 6 Sept.. De „Augenzia Ste- fani" bericht: „Hedenochtend heeft in de Sixtynsche kapel in tegen woordigheid van de Jcardinaals-bia schoppen van het pauselijke hof, het corps diplomatique bij den Heiligen Stoel en het patriciaat van de orde van Malta de kroning plaats gehad van Benedictus XV. De zeer plechtige ceremonie was te 2 uur 's nam. afgeloopon". denkbeeld opkomt dat van de goede telefoonverbinding tusscheu den staf en de bevelhebberschappen misschien het behoud der Belgische troepen afhangt. Eindelijk verbrijzelen brand en bommen de telefoondraden en dan oordeelen de heldinnen dat het gebouw op haar kan neerstorten dan eerst oordeelen zij haar aanwe zigheid op den levensgevaarlijken post nog nutteloos. Dan eerst zetten zij den helm af en bergen hem weg, in het volste besef van volbrachten plicht. Het ridderkruis, dat nu op het kleed dier heldinnen schittert, ver eert het korps der telefoonjuffrouwen, misschien meer dan zij zelf vermoe den. Zij behooren immers tot degenen, van wie men zegt dat zij hunne heldendaden in stilte verrichten. De Uhlanen. In de „Corriere della Sera" schotst Luigi Barzini het beeld van den Duit schen uhlaan ongeveer als volgt: „Toen wy bij een klein station kwamen en dc trein zijn vaart min derde, zagen wy een troepje ruiters, dat den spoorweg-overgang bewaken moest; een uklanen-patroelje. Kalm en rustig was aller bonding. Zij waren toch in een vijandelijk land, doch in hun rustige onbezorgdheid gaven zij den indruk van mannen, die het vroo- lijk manoeuvre-leven genoten. Die zwermen ruiters, die het Duit sche leger voor zich uit laat trekken, vindt men overal, op iederen straat weg, op elk pad. Daaruit blijkt dat zij zooveel mogelijk gezien willen worden. Overal vertoonen zij zich en zij rijden maar door, net zoolang tot zij beschoten worden. Zij gaan al maar door tot zij eindelijk op den vijand stooten. Hun taak is het om den dood tegemoet te rijden. Hot geheele vij andelijke front wordt door hen ver kend; zij worden meestal doodge schoten; zeker, doch er is er dan toch altijd wel één dien het gelukt te ontsnappen en die kan dan immers inlichtingen geven. Het vuur waarmee zij ontvangen worden geeft hun al dadelijk een denkbeeld van de sterkte der ver dedigers; want zij weten bij ervaring, dat alle beschikbare soldaten schieten, zoodra zich de eerste vijandelijke ruiters voor de stellingen vertoouen. Bij ieder boscbje, bij iedere greppel moet de uhlaan tegen zich zelf zeg gen: hier zou wel eens een vijand verscholen kunnen zitten. Hy weet dat hij zich niet verdedigen kan en dat er van alle kanten op hem ge schoten zal worden. Overal schuilt voor den uhlaan gevaar, verborgen gevaar. Desondanks rijdt hy kalmpjes en rustig voort met Duitsche discipline. schande, die ons, internationalen, nog heeter op de ziel brandt, dan den anderen. De schande van den broe dermoord, van de verwoesting dei beschaving, van de barbaarschheld. Waarom wy die schande mede moesten dragen? Het antwoord is: die schande ligt de zwakheid, de verdeeldheid, het. gemis aan onderling vertrouwen eu aan geloof in eigen kracht by het proletariaat. De algemeene toestand In Frankrijk. Over den algemeenen toestand in Frankryk schrijft de N. Rott, Crt Een Fransch bericht uit Bordeaux zegt, dat de Duitsche linkervleugel (Duitsche Kroonprins en hertog van Wurtemberg? voorbij Reims zyn ge trokken en in Zuideiyke richting „afzakken". Deze laatste uitdrukking lijkt ons slecht gekozen, want deze operatie zal zeker niet met een bcemelpasje geschieden. Naar ons ver moeden zullen deze Duitsche legers of de terugtrekkende Fransche legers naar het Zuiden vervolgen en dus van Parijs afdringen of het ligt in de bedoeling het Fransche leger in Lot haringen in flank en rug te vallen en te omsingelen. Binnenkort zal deze operatie zich wel duidelyker afteekenen, als we weer nadere berichten van beide zijden ontvangen. Nieuws van beteekenis lazen we verder niet, dan eenige actie Dendermonde en Aalst, dus Zuidwest van Antwerpen. Dendermonde had tot voor kort nog eenige fortificatiën, die echter wegens hare geringe waarde als zoodanig zijn vervallen. Of de Duitschers werkeiyk voornemens zyn, Antwerpen te belegeren is nog niet gebleken, en we willen het betwijfe len, nu ze overal elders de handen zoo vol hebben. Landstorm forma ties, d.w.z. laatste gewapende reserve, zyn al in Belgié gesignaleerd en naar we uit goede bron vernamen zyn de Duitsche wapenmagazijnen uitgeput. Er schijnen nog wel oud model geweren te zijn, maar zonder vol doende, daarbij behoorende hoeveel heid munitie waarom dan ook som mige landstormtroepen met Belgische geweren (oorlogsbuit) schijnen gewa pend te zijn. Uniformen zyn voor deze formatién ook niet voldoende voorhanden, zoodat toevlucht geno men is tdt een band als onderschei- ditigs teeken, waarop het nummer der afdeeling is gedrukt. Moedige vrouwen. Wy hebben reeds melding gemaakt van de door koning Albert der Belgen onderteekende besluiten, waarbij de Leopoldsorde wordt toegekend aan twee vrouwen, mej. Valeria di Mar- tinelli en Léonie van Lint, wegens „den moed en het schoone gedrag" dat zij als telefonisten te Leuven hadden getoond, „door te midden van den vijand op hun post te blij ven". De „Patrie" deelt omtrent de jonge meisjes het volgende mede Valeria di Martinelli en Leonia van Lint zyn twee telefoonjuffers, in dienst van het centraal bureau van Leuven, wier verlangen nooit hooger ging dan stipt haar plicht te vervullen. En daar wordt in enkele oogenblik- ken het eentonige bureau-leven afge wisseld door het oorlogsgewoel, het bommengeknal, het geweervuur, het laaiende vuur dat de helft van Leuven plat legde. En de meisjes biyven op haar post, in het volle besef van den plicht, die op haar weegt, maar ook van het gevaar, dat zy loopen. Want de houwitsers ronken door de lucht, en shrapnells bersten voor de vensters en de paniek ledigt de bureaux. En ofschoon haar harten kloppen en haar handen beven, glijden de fiches door hare zenuwachtige vingeren, terwijl In haar geest het De schande van den oorlog. Wat in dezen oorlog wel het bit terst tiuft, zegt mr. Troelstra in „Hot Volk", dat is de schande, die hij over ons brengt. De schande van den roekeloozen massamoord, het verwoesten van wat genie en wetenschap in langen ont wikkelingsgang opbouwden, het ver nielen van zooveel organisatie ter voorziening in onze behoeften, ter verhooging van ons levenspeil. Die schande treft niet ééne klasse, maar de menschheid in haar geheel, ook 't proletariaat. Want die daar moorden en ver woesten en hunne ziel bevlekken met liet bloed hunner medemonschen. dat zijn menschen uit alle klingen des volks, proletariërs wel het meest. Maar dezen, voor zoover zy zich de internationale betrekking bewust zijn, die hen aan "de leden hunner klasse die met hen naar verheffing streden in andere landen dezen moeten dan ook de schande van dezen oor log dubbel zwaar gevoelen. Die schande valt wel het eerst in haar volle zwaarte op de macht hebbers van bank, beurs, handel en nyverheid, die hun macht over.de regeeringen gebruikten, om dezen te drijven tot de roekelooze politiek van bewapening te land en ter zee, die deze wereldnjisdaad mogelyk maakte. Dat deel der arbeidersklasse, dat onder de leiding der sociaal-demo cratie steeds daartegen ijverde, kan althans verklaren, dat de verant- woordeiykheid van het opdrijven der bewapening niet op haar rust, doch op allen, die steeds voor nieuwe kanonnen en oorlogsschepen en voor uitbreiding van het leger waren te vinden. Dat ondanks al wat dreigde de oorlog niet eerder is uitgebroken, is wel voornamelijk aan het strijdende proletariaat te danken. Toch heeft zij, toen-de spanning te sterk werd en de militaristische zondvloed Europa overstroomde, dezen oorlog niet kunnen keeren. En toen zij dit niet kon, was zy, de inter nationale eenheid van het proleta riaat, verbroken." Want de oorlog schaart de volkeren tegen elkaar ter wederzijdsch vernietiging - oorlog is juist de ontkenning van elke internationale eenheid de oorlog wapent de volkeren en laat geen plaats voor eenig kompromis met gevoelens van vriendschap, men- schelijkheid, verstand. Een klasse of partij, die den oorlog niet heeft kun nen voorkomen, wordt door zijn maalstroom medegesleept, in zyn schande betrokken. Wie hiertegen gevoels- of verstandsargumenten zou willen doen gelden, zie slechts naar de werkelijkheid van dezen oorlog, die in alle landen den klassenstrijd schorste en het volk tot den natio- nalen strijd wapende. Voor dit brutale feit moeten rede nen zyn, sterker dan de wil of het verlangen van ons allen; de nood toestand, waarin de oorlog de vol keren plaatst en die niet slechts hunne daden, maar ook hunne ge dachten beheerscht, moet wel over weldigend zyn, dat hij zóó op eens alle krachten van het volk organi seert in een verband, op vernietiging van andere, op overgave van lijf en l«ven aan de eigen natie gericht. Intusscheu de schande blijft. De Tijdstippen van varzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indie Datum der bezorging. TUdst.der laat, bual. u/hPostk in 25 sept. 0.66 'b-j v 18 6.56'sav. Naar Atjeh en onderhoorigheden, Sumatra's Oostkust, Palerabang, Riouw, Banka, Billiton: 'er Engeland eiken Dfnsd, fl,66'huv. Naar Guyana (Suriname): 91 via Amsterdam 110 er vla Queenstown |HeL mnll via Southampton i 21 6.56'sav. (alleen op verl. d. aft.) Naar Curagao, Bonaire en Aruba: of Queenstown j dag en Dond. 3.40 '*n. Naar St. Martin, St. Eustatius en >aba eeposl via Amsterdam 10 en 24 Sept. G.65 's av. (alleen op verl, d. aft.) mail via Engeland 21 6.65'sav. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier kolonie en Transvaal: eiken Vrijdag, 3.40 's namiddags. Burgerlijke Stand van Helder, van 5 t.m. 7 Sept. 1914. ONDERTROUWD: J. Kiljan en G. de Wijn, A. Pezie en A. C. de Groot. BEVALLEN: W. M. Lyding-Bak ker z., A. M. E. Kramer Veldhoven z., M. N. van der Meer—Versteeg z., H. A. Kalt-Valkhof z., A. F. Greu- ter-Wijdogen d., A. Smit-Walstra d., J. G. Schenkels-Donker d., G. Smit—Knop z. OVERLEDEN: C. Hilleiiiua-Kik kert, 68 jaar, A. Woud - van Baaien, 30 jaar, G. Makkes Wed. A. Winder, 81 jaar. Burgerlijke Stand van Texel, van 28 Aug. tot en met 4 Sept. GEBORENJacob, z. v. Cornelis Schraag eu Anna Schrama, de Wes tenKlaas, z. v. Dirk VlasenHiltje Kooimen, OudeschildTrijntje, d. v. Pieter Dros en Aflna Aagje Roeper, Eierland. ONDERTROUWDQoene. GETROUWD: Geene. OVERLEDEN Klaas Kalis, oud 75 jaren, gehuwd met Hendrica Smit, den BurgDirk Boon, oud 68 jaren, gehuwd met Jannetje Vlaming, het Noorden. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nadarland. Kariguan, uitreis, pass. 6 Sept. Dungeues». Lom bok arri v. 6 Sept. van A'dam te Batavia. Oran ie, thuisreis, pass. 0 Sopt. Perim. Orotlus, uitreis,is 4 Sept. Gibraltar gepans. Koning, der Nederl-, uitr., is 4Sept. Perlin gepass. Pr. Jullana, thulsr., Is 4 Sept. Kaap St. Vincent, gepasseerd. Kembrandt, thuisr., vertr. 4 Sept. van Singapore. Batjan, uitrols, arrlv. 7 Sept. te Batavia Rotterdamsohe Lloyd. Kawi, thuisreis, vertrok 5 Sept. van Port Sald. Malling arriv. 5 Sopt. van Huil te Rotterdam. Jacatra, uitreis, is 6 Sept. Point de QaUe gepass. Rlndjani, uitreis, vertrok 8 Sept. van Colombo. Ooentoer, uitreis, vertrok 6 Sept. van Sust. Ophir, uitreis, pass. 0 Sept. Dover. Tambora, thuisr., werd 2 Sept. door een Fransen oorlogschip opgebracht naar Brest. Alles wel aan boord. Kon. Holl. Lloyd. Hollandia, thuisreis, arriv. 6 Sopt. te Plymouth. Kennemerland, thuisr, vertr. 4 Sept. v. Lissabon. Frisia, uitrols, arriv. 6 Sept te Montevideo. Kon. West-Indische Maildienst. Java-Bengalen Lijn. Marine en Leger. De officier-machinist der 2e kL M.Onwelland wordt heden geplaatst aan Word van de „De Rujjter", ter vervanging van den officier-ma chiniat 2e kl. B. Schurink, wiens plaatsing aau boord van dien bodem is ingetrokken. De officier-machinist W. van der Gaag wordt, overgeplaatst van de „Schorpioen" naar de directie Amsterdam en vervangen door den hoofdmachinist P. K. Küpper. Haven te Nleuwedlep. 6 Sopt, Vertrokken Eng. s.s. „Leeuwarden" van Harllngen naar Londen. 6 Sept. Vertrokken Ned. sa. „Frieslaud" van Uarlingen naar dooie; id. Ned. sa. „Friesland" van Harllngen naar Gooleid. Ned. s.s. „Minister Tack" van HuU naar Harlingenid. Ned. s.s. „Schleland", van HarUngen naar Ooole. Aangekomen Eng. s.s. „Laura", (met kolon voor ae werf) van de Hem brug. 7 Sept. Vertrokken Eng. s.s. „Starling", van HuU naar HarUngen. VISSCHERIJBERICHTEN. Nieuwedlep, 6 Sept. Aangebracht door 18 kor- stortschol f6.— a ?8.— per mand, 28 maml kleine schol f2H0 k f3.50 per mand, 20 mand schar f2.60 k f8.- per mand, 2 tarbotjes 8.- por stuk. 7 Sept. Aangebracht door 17 korders te zameu 100 stuks tong it f 0.66 per stuk, 400 stuks mid deltong fOUu a fOUó per stuk, 300 stuks kleine tong a f0.10 per stuk, 1 tarbot i> f 4.60, 14 mand stortschol f6.— a f7.- per mand, 16 maud kleine schol fL26 it f2.- per mand, 10 mand schar f 1.50 h f2.— per mand. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 7 Sept. 1914. Aangevoerd 17 koelen en ossen f 260,- a fS4Gr 70 vette kalveren f40 a f90,-, per K.G. fO.YO a f0,80, 57 nucht. idem f7,- a f 18,-.1184 vettu schapen f28,- a f81,-, 821 vette varkens fOJtü a f 0,48 per K.G., 0 magere id. f 00 a f 00. Furmerend, 8 September 1914. 82 stapels Fabriekskaas per 60 K.G. f 26.- 106 Boerenkaas 60 f 96. - Commissie 60 f 1 Middelbare 60 f 22. 1209 K.G. Boter per K.Ö. r 1.36 k I 1.40 784 Runderen: - vette per K.G. f O.- f 0.- 261 melke eu gelde f 120.- f 280. 62 Stieren f 000.- t 000.- 29 Paarden f 000 - f 000.- 148 vette Kalveren per K.G. f 0.68 f O.rM 811 nuchtere ld. per stuk f 8,— r 20.- 891 votte Varkens per K.G. f 0.48 f 0.47 magere ld. per stuk i' 12.- f 20.- Biggen per stuk f 4.— f 9.- Schapen f 22.- r 80. Ovornouders f 18.— f 17.- f 0.- f 0.- •jopi - Lammeren - Ganzen r - Kalkoenen f - Zwanen f - Kipeieren per 100 stuks f - Eendeieren - Kievitseieren O tak Appelen 0.— I afuk f O- l t o:~ 0 uk Peren f 1.60 f ovéritf van not tFoHl r"n, i n, zaïuén weuexum mm- -

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2