HELDERSCHE COURANT No. 4366 DINSDAG 22 SEPTEMBER 1914 42e JAARGANG 75-jarig bestaan der H. IJ. S. M. Zondag, j.1. des namiddags 1 uur was het juist 75 jaar geleden dat de eerste trein van de H. IJ. S. M. van Amsterdam naar Haarlem ver trok, „van poort tot poort". Die eerste trein was zeer primitief. Hij bestond uit 5 diligences en 5 „char-A-bancs". En om deze trein te doen rijden moesten beide locomotieven van do Maatschaijpij, de „Snelheid" en de „Arend" dienst doen. Om zoo verte komen dat men dezen dionst kon openstellen was heel wat noodig ge weest. Vooral met de aanleg van de lijn had men moeilijkheden, door de overdreven en belachelijke eischen welke soms door de landeigenaren gesteld-weiden.,Zoo.moest te Halfweg een schutting geplaatst worden om het „ijzige van de passagie" te ver minderen, etc. Hieronder laten wij een verkleinde copy van de eerste dienstregeling volgen tfroHanbgcfle feeren ^poottueg'Jfóflatsrtjappij. SCanhanfieïijft met <&iu$bag 24 September 1839 tot tiabere ftennifóebing, jtjn be uren ban hemelt brr Jtëagetreinen boor bc dienst tiwsrflen SÜmsterbam en l^aavïem, boor ben lïaab ban SUbmfniatuatie, bcpaalb als boïgt biarbenbe be öeijigets bersodjt ont jiclj 15 minuten te boren op be stationaplaatsen te bebiuben. 55agagie ban ficijigers of eenige anbere >0aebc* ren, bic men berlangt heiboert te ljebben, io men berplicljt 0111 ten minsten nut boor 't bertreft in bc bnartoe ingcrigte kantoren aan te brengen. l^ertreft ban Silmsterbam «Ees morgens te 8 ïlre io namibbags 3 si 5 55 Sümjitei'bani, 21 ,§epr. 1839. ï^ertreft ban Haarlem >©e^ morgens te 9 Mee namibbags a 5. 4 55 51 v 6 Controleur V$. JüSetljorst. Vier treinen per dag, in ellcerich ting, tussehen Haarlem en Am sterdam. Thans zijn het er onge veer 120. Om de vlucht die het be drijf der H. IJ. S. M. genomen heeft nog beter te doen uitkomen geven wij nog de volgende cijfers: Voor 70 jaar exploiteerde de Maat schappij een lijn van 16 K.M. Thans is het 1.521.289 K.M. Hierbij komen nog 125 K.M. tramweg. In het begin beschikte de Maat schappij over 4 locomotfeven en 86 rijtuigen. Thans is dit gegroeid tot 500 locomotieven, 1370 rijtuigen 470 bagagewagens 7341 goederen wagens. Het personeel klom in dien tijd van 100 op 14.000 personen. Op pagina 4 van dit blad zijn opgenomen 1. De Pleureuse (door Norma.) 2. Feuilleton enz. DE OORLOG. Vrede Op het eind der vorige en in het begin dezer week ontvingen wij ver schillende telegrammen aangaande bemiddelingsvoorstellen, welke door President Wilson waren gedaan. Deze telegrammen werden niet door ons gepubliceérd, omdat de berichten te vaag waren en geen geloof verdienden. Het leek heel onwaarschijnlijk dat een der partijen geneigd zou zijn vrede te sluiten, lichter komen de geruchten in steeds vasterer. vorm terug. Naar Reuter thans uit Was hington bericht, heeft president Wil son den Duitschen Keizer de vraag gesteld of deze geneigd zou zijn de vredesvraag te overwegen. Het antwoord, hierop ontvangen, werd door president Wilson niet openbaar gemaakt. Naar thans som mige bladen uit „betrouwbare bron" vernemen zou Duitschland het vol gende antwoord gegeven hebben. Ie. Duitschland zou gaarne be middeling aanvaarden, indien lo. Iets meer beslist wordt aan geboden, dan de goede diensten van de Vereen igde Staten alleen. Hoewel de goede bedoelingen van de regee ring te Washington waardeerend, wyst Duitschland er op, dat het aan bod geenerlei toezegging bevat van de bondgenooten. Engeland moet af stand doen van den eisch, dat de- strijd tot het uiterste zal worden gevoerd, lot algeheele vernietiging van Duitschland. Zoolang die hou ding wordt aangenomen, zal Duitsch land gedwongen zijn alle vriend schappelijke aanbiedingen af te slaan. 2o. Duitschland in Europa moet niet worden verbrokkeld. Terwijl over de koloniën onderhandelingen kunnen worden gevoerd, moet het Duitsche Rijk intact blijven. 3o. Duitschland moet in de toe komst door de mogendheden, die het omringen, ongemoeid worden gela ten. Iedere man in het Rijk meent ernstig en eerlijk dat de oorlog is een strijd van zelfverdediging tegen de vijandelijke bedoelingen van Rus land, Frankrijk en Engeland. Leven en laten leven is de staatkunde die Duitschland wenscht dat zijn vijan den in het oog zullen houden. Het vriendschappelijk aanbod van Amerikaansche bemiddeling wordt door Duitschland afgewezen, wijl er geen zekerheid bestaat dat de bond genooten dit zullen overwegen." Duitschland zou dan geneigd zijn om de oorlog voor onbeslist te ver klaren. Dit zou voor Duitschland wel mooi zijn, maar of de bondgenooten welke er thans reeds gunstiger voor staan en op den duur vermoedelijk nog in positie zullen verbeteren, er ook zoo over zullen denken is niet alleen hoogst onwaarschijnlijk, maar na de verklaring der bondgenooten te Londen onderteekend, dat geen van -allen een afzonderlijke vrede zal sluiten bijna onmogelijk. Vooral van den kant van Engeland zal van toenadering weinig te bespeuren zijn. Algemeen is daar toch de meening dat geen duurzame vrede verworven kan worden dan door de vernietiging van het pruisi6Cbe militarisme. In gelijken geest liet Rusland zich uit in antwoord op den vraag van President WilsoD. En dan komt bovendien nog het volgende oflicieuse bericht van Wolffs Bureau, uit Berlijn, dd. 20 Sept: „Volgens een door Reuter verspreid bericht uit Washington zou de Duit sche ambassadeur aldaar verklaard hebben, dat Duitschland bereid was tot den vrede, in geval het Duitsche grondgebied in Europa niet zou wor den verkleind. Dergelijke berichten zijn er op be rekend, den indruk te wekken alsof Duitschland niettegenstaande deover- winningstochten zijner legers in het Westen en Oosten strijdensmoede ware. Duitschland denkt er op het oogen- blik in 't geheel niet aan vredes- aanbiedingen, welke dan ook, te doen. Wij herbalen: Duitscbland kent slechts één doel, den roekeloos over ons ge- brachten oorlog eervol tot het einde uit te vechten." Dat geeft nu ook niet direct blijk van geneigdheid tot vrede. Het doel van Engeland en de verbondenen, en dat van Duitschland en Oostenrijk, bet zullen voorloopig wel twee onover komelijke bezwaren vormen voor de pogingen door president Wilson in het werk gesteld, om tot de vrede te geraken. Wat ons thans nog te wachten staat kan wellicht nog het ergste van alles: worden. Slagen de bondge nooten erin de Duitschers terug te drijven, dan moet de vestinglinie langs den westgrens, welke al zeer sterk geldt, doorbroken worden, het geen naar alle waarschijnlijk niet zal kunnen geschieden dan ten koste van ontzaggelijk veel menschenlevens. Over de slag tussehen de Oise en de Maas zijn echter nog te weinig be richten om oenige conclusie te kun nen trekken. Dat van deze slag on noemelijk veel afhangt is wel zeker. Toch wordt weer het vermoeden geopperd dat de Fransche generale staf het gevecht op een rechter vleugel der Duitschers slepende houdt, en i n h e t Z.0. de beslissing wil zoeken. Intuaschen zijn er geen berichten die dit vermoeden bevestigen. Afwachten is voorloopig de boodschap. Duitschland schijnt naar de Rus sische grenzen groote versterkingen gezonden te hebben. In verband hiermede is de verdedigende positie der Duitsche troepen in Frankrijk makkelijk te verklaren. De strijd in West-, Noord en Noordoost Frankrijk. Parijs, 20 September. Het officieele communiqué van vanmiddag drie uur meldt: Aan onzen linkervleugel zijn wij aan den rechter Oise-oever nog eenigszins voorwaarts gedrongen. Een Algerijnsche divisie heeft weer een vaandel buit gemaakt. Alle po gingen van de Duitschers, die door een talrijke artillerie ondersteund werden, om ons front tussehen Craonne en Reims te breken, zijn afgeslagen. Bij Reims isdeBrimont- hoogte, waarvan wij een gedeelte veroverd hadden, door den vijand hernomen. Wij hebben ons daarvoor schadeloos gesteld door ons van een anderen heuvel, de Pompelle, meester te maken. De Duitschers gaan hardnekkig voort, zonder dat daar uit militair oogpunt redenen voor bestaan, te schieten op de kathedraal van Reims, die in brand staat. Aan het centrum, tussehen Reims en Argonne, hebben wij het dorp Souain génomen en duizend krijgs gevangenen gemaakt. Ons oprukken op de westelijke hellingen van Argonne wordt be vestigd. Aan onzen rechtervleugel in Lotha ringen is de vijand over de grens teruggeweken, in het bijzonder de streek van Avricourt ontruimend. In de Vogezen heeft onze tegen stander gepoogd het offensief bij St. Dié te hernemen, zonder succes echter. Wij bezitten nog geen zekere be vestiging van de overgave van de niet verwoeste forten vanMaubeuge, maar de Duitsche pers bericht het innemen dier stad en zelfs, dat haar gouverneur te Torgau geïnterneerd zou zijn. Het Saksische leger is uit zijn verband geraakt en zijn bevelhebber, generaal von Hausen, oud-minister van oorlog in Saksen, is van het bevel ontheven. Een divisie Saksische cavalerie, die in Lotharingen gevochten had bij het begin van den veldtocht en ver volgens naar Rusland gezonden was, heeft de débftcle van het Oosten- rijksche leger meegemaakt. Zij zou ernstige verliezen geleden hebben. Londen, 20 September. Een com muniqué van het Ooilogs-persbureau van 4 u. 20 hedenmiddag luidt Er is geen verandering in den toestand ingetreden. Het weder is zeer slecht. De tegeu-aanvallen, gisteravond en in den afgeloopen nacht door den vijand ondernomen, zijn gemakkelijk teruggeslagen met verliezen voor de Duitschers. Londen, 20 September. (Part.) Aan de „Times" wordt uit Oostende ge meld, dat van drie verschillende zijden hetzelfde bericht inkomt om trent de verschrikkelijke verliezen, die de Duitschers voor Maubeuge ge leden hebben. Ooggetuigen schatten het aantal onbegraven liggende ge sneuvelden op 80.000 tot 140.000. (Een aantal, dat ons zeer overdreven toeschijnt. - Red.) Berlijn, 20 Sept. (W. B.) De gene rale staf deelt mede uit het groote hoofdkwartier, or.der dagtoekening 20 September In den aanval op het Fransch-Engelsche leger zijn op enkele plaatsen vorderingen gemaakt. Reims ligt in het strijdfront der Franschen. Wij zijn gedwongen het vuur te be antwoorden. Wy betreuren, dat in de stad schade wordt aangericht en er zijn aanwijzingen gegeven de kathedraal zooveel mogelijk te sparen. In de Midden-Vogezen zijn de aan vallen der Fransche troepen aan de Donon bij Senones en bij Saales af- Op het oostelijk oorlogsterrein he den geen nieuws. De slag aan de Aisne. Parijs via Londen, 21 Sept. (Reuter). Het communiqué van gisteravond elf uur zegt, dat de troepen der bondgenooten op den linkervleugel ten noorden van de Aisne, ten westen van Soissons, hevige tegenaanvallen hebben moeten doorstaan van een overinachtigen vijand, dientengevolge hebben zij eenig .terrein moeten los laten, dat zij echter dadelijk daarna hebben heroverd. Op den rechteroever van de Oise zetten de bondgenooten de voor- waartsche beweging voort. Ten noorden van Reims hebben zij alle aanvallen afgeslagen, hoe krachtig zij ook werden ingezet. In het centrum ten oosten van Reims behaalden zy opnieuw voor- deelen. In het Argonüegebied is de toestand onveranderd, terwijl het ge bied van Woevre door den laatsten •egenval in zulk een toestand ver keert, dat de troepenbewegingen ten zeerste worden bemoeilijkt. Londen, 21 September. De corres pondent van de „Daily News" seint Zaterdag uit Ch&teau Thierry, dat de meest verwoede strijd van den oorlog gedurende de laatste dagen is gevoerd en zoowel bij dag als bij nacht aan vallen hebben plaats gehad. De Duit sche infanterie golfde onophoudelijk tegen de stellingen van de Engel- schen en Franschen aan. Aan onze manschappen waren deze onmiddel lijke aanrakingen met den vijand welkom. De aanvallen hebben nooit succes en zijn een verluchting na den enerveerenden hagel van granaten, die van de heuvels komen, waar men van de aanwezigheid der Duitschers niets kan ontwaren dan den optrek- kenden rook van hun geschut. De Duitsche kanonniers gaan voor uit. Zij bepalen met buitengewone juistheid de schootsverte. Gisteren viel een granaat in het Engelsche hoofdkwartier, wat een groote ont reddering gaf. De staf bracht er echter het leven af. De voorwaartsche beweging van de bondgenooten moet noodzakelijker wijs den veldslag voor een groot gedeelte tot een strijd tussehen de kanonnen maken, De-Duitschers heb ben hun zwaarste geschut, w. o. 4 elfduims kanonnen, op de heuvelen opgesteld. Hieruit blykt, welke over wegende beteekenis de Duitsche gene rale staf hecht aan het standhouden op dezen (rechter) vleugel. Doch na de vruchtelooze aanvallen der Duitschers hebben de bondge nooten in drie dagen vijf mijlen ge wonnen ten koste van schrikwekken de verliezen. Zy vernielden drie van kanonnen in hun cementen fun deeringen. Zoo hevig was het vuur op do verschansingen, dat het onmogelijk was voor de veldhospitalen, om de dooden en gewonden weg te halen. De Duitsche lezing van de slag aan de Aisne. Van Duitsche zijde wordt gemeld, dat bij de bloedige worsteling tus sehen Oise en Marne de Fransche troepen eerst beproefden de Duitsche rechtervleugel te omvatten, daarna om het front te doorbreken. Al deze pogingen zijn beslissend afgeslagen. De Duitsche rechtervleugel, in de laatste dagen zeer versterkt, kon elke poging tot afsnijding beletten, zoodat de Duitsche generale staf verklaart, dat de aanval van den vijand is mis lukt. In het centrum hebben de Duitschers zeer sterk verschanste stellingen iDgenomen en konden zij tegen de overmachtige Fransche troepen standhouden. Veertien dagen streed hier het Fransche leger zonder eenig voordeel te behalen. De Duitsche generale staf constateert daarom, dat het weerstandsvermogen van de Fran schen is verlamd. Van Noyon tot Belfort zijn alle aanvallen der Franschen bloedig afgeslagen. De Duitsche leger aanvoering liet eerst alle aanvallen gaan om de Fransche troepen te vermoeien. Zij was in de door haar zelf gekozen stelling zeker van het succes, vooral omdat deze stelling eiken dag meer verschanst werd en versterkt door nieuw aankomende troepen. Sedert 4 dagen vergenoegt de Duitsche aanvoering zich niet meer met afweren, .maar is zij over gegaan tot het oöensief. Vooral aan het centrum is dit offensief krachtig, ondanks regen en storm rukken de Duitsche soldaten voort. Veel oorlogs buit is reeds vermeesterd. De kathedraal van Reims gebombardeerd. Londen, 21 Sept. De „Times"-cor- respondent te Parijs seint, dat volgens een ooggetuige de beschieting van Reims Vrijdag aanving. De Duitschers hadden een stelling ingenomen op een hooggelegen terreingedeelte ten noor den van de stad; de Fransche positie bevond zich ten zuiden en ten westen van Reims. Het Duitsche geschutvuur richtte een geweldige verwoesting in het gebouw aan. De zegsman van de „Times" ver toefde Zaterdagochtend een uur in bet kerkgebouw. Door de granaat scherven waren de versieringen en de gekleurde ramen totaal vernield. Volgens berichten uit Bordeaux zou de kerk in vlammen z(jn opgegaan. De Fransche regeering heeft aan alle mogendheden het volgende pro test doen toekomen: Zonder eenige reden van militaire noodzaak, alleen uit het genoegen om te verwoesten, hebben de Duitsche strijdkrachten de katedraal van Reims aan een stelselmatige en felle beschie ting onderworpen. Op dit oogenblik is de vermaarde basiliek slechts een ruïne. De regeering der republiek acht zich verplicht deze schandelijke daad van vandalisme aan de algemeens verontwaardiging prijs te geven, een daad die door een heiligdom van onze geschiedenis aan de vlammen te wij den, de menschheid beroofd van een onvergelijkelijk deel van haar artistiek erfdeel. Londen, 21 Sept. Ward Price, van de Evening News seinde Zondagnacht het volgende over de verwoesting van de kathedraal te Reims. H(j herinnert er vooreerstaan.dat Donderdag uu en dan een granaat door het dak was geslagen. Doch gistermorgen begon een Duitsche batterij op een heuvel bij Nogent 1'Abesse, vier mijlen ten Oosten van Reims, het groote gotische bouwwerk, dat hoog boven de stad uitsteekt, met opzet tot haar doelwit te kiezen. Granaat op granaat verbrijzelde het oude metselwerk, dat den storm van eeuwen had getrotseerd. Lawine op lawine van steenen en puin kwam met een donderend geraas in de ver laten straat neer. Eindelijk vatte om half vijf de steiger aan de Oostelijke zyde van de kathedraal vuur. Brandende stuk ken hout stortten op het dak, dat weldra een loeiende haard van vlam men was. Fransche geneesheeren redden met moeite de twintig Duitschen gewon den, die in de kathedraal lagen. Een tweehonderdtal verbitterde burgers, die zich verzameld hadden, namen een dreigende houding tegenover de Duitschers aan, doch de priesters kalmeerden do menigte. De kathedraal is nu niet meer dan een geraamte van zwarte, verkoolde muren. Chevllliard gevangen genomen. Volgens een bericht uit Berlijn werd den 2en September 's namiddags door een Duitsch soldaat een Fransch vliegtoestel naar beneden geschoten en de er inzittende officier van den generalen staf en de vlieger gevangen genomen. De soldaat herkende in den vlieger den beroemden duikelaar Chevilliard, die aanvankelijk weigerde zijn naam te noemen maar zich later bekend maakte. Er werden belang rijke kaarten en bommen bij hem gevonden. Hü verklaarde, dat hü nog op 100 Meter hoogte Duitsche troepen voor Engelsche had gehouden. Pijlen als wapen van vliegers. in de „Milnchener Med. Wissen schaft" meldt de geneesheer, dr. Volkmann, dat Fransche vliegers ge bruik maken van een nieuw wapeD, namelijk van pijlen. Gewonden, door den geneesheer verzorgd, melden: Plotseling voelde ik een stekende pijn in mijn rechtervoet, even boven den enkel. Aanvankelijk meende ik door een myner kameraden bij ongeluk geschoten te zijn, maar bijna onmid dellijk daarna schreeuwden ook ande ren van pijn en de paarden der wagens werden schuw. Toen ik naar mijn voet keek zag ik daarin een ijzeren pijl van ongeveer lx/s c.M. lang. Ongeveer vyftien mijner kame raden waren ook door pijlen getroffen; een hunner' wa3 in de buik getroffen een andere was met den voet aan den grond gespietst, een derde had een pijl door de wang in den mond gekregen, een paard was vlak boven het oog getroffen. Spoedig bleek dat wij uit een vlieg tuig waren beschotengeen der won den was ernstig. Zoodra wij verbon den waren kropen wy onder de wagens, om ons te beschermen. Van de 50 pijlen die geschoten werden, hebben er 15 wonden veroorzaakt., meeren- deels vleeschwondenhet been werd zelden gewond. Slechts bij een man, die een pijl in het hoofd kreeg, trad de dood onmiddellijk in. De pijlen bestaan uit een 10-15 c.M. lange schacht uit staal, van 8 m.M. dikte; er is een zeer scherpe punt aan. Door de snelheid, waar mede het vliegtuig ging, werden personen in vier compagnieën en van de daarachter staande batterij gewond. Te Rljssel hebben de Duitschers een schatting van 7 millioen francs gefiischt, te Armentiéres 500.000 fres., te Lens 700.000 fres. FRANKRIJK. Vluchtingen uit het Oise-departe- raent hebben meegedeeld dat de Duitschers in de buurt van Creil de bewoners dwongen loopgraven voor hem te graven. Slechts door honderd francs per dag te betalen kon men zich van dit zware werk afmaken. 'In den „Matin" vinden w|j het volgende schetsje van een verlaten dorp, waar een troep soldaten kwam kampeeren: Het was of men een grafkelder binnenkwam, en bij een snel onder zoek vond men slechts verlaten, zwaar gesloten en gegrendelde buizen. De Fransche soldaten moesten de sloten opensteken, de deuren intrap pen, de heggen overklimmen, alsinr brekers, die in het donker werken» En toen men binnenkwam, toen bleek in al haar treurigheid de golf van angst die over dit land gestroomd was... Hier stonden de laden van de com mode open en hiDg er nog een stuk linnen aan een der koperen hand vatten daar bedekte in het keuken fornuis de lauwe asch nog het laatste glimmende kooltje; wat verder lag in de haast van het vertrek omge worpen inktkoker nog op het vochtige, zwarte karpet; nog verder vindt een soldaat - welk een verbazing! zeer in het oog vallend op eon dames bureautje een enveloppe met zeven tienduizend francs aan effecten erin! Wat heeft de eigenares daarvan dan wel meegenomen? Haar zakdoeken zeker, en haar reukflescbje... Maar haar fortuin heeft ze achtergelaten... Waartoe brengt de dwaze vrees al niet, als zo over de arme mensche- lijke wezentjes heenstrijkt?... Uit Parijs. Een voorbeeld hoe in deze tijden ieder geeft wat hij heeft voor bet vaderland. In de ruo de Rome is een klein schoenlappershokje, waarin een oud, grijs schoenlappertje zit. Voor het raam staat een bordje, met het opschrift (Réparation de chajjssures des militaires, a 1'oeil pour la Patrie A 1'oeil beduid in Parijsch slang zooals men weetgratis-voor-niks. En aangezien de Parysche schoen lappertjes al nèt zoo veel moeite hebben om rond te komen als de Amstordamsche, verdient deze royale offerande van arbeidskracht op het altaar van „La Patrie" zeker niet minder waardeering dan de ambu lance-giften van honderdduizenden van zoo menigen geld baron, die tóch nog zooveel overhoudt Van het Oostenrljksch- Russlsche front. St. Petersbarg (Petrograd), 20 Sept. (Petersb. Telegraaf-agentschap.) De staf van den opperbevelhebber maakt bekend, dat de Ooatenrü'ksche troepen die getracht hebben het oprukken der Russen naar het front Baranof- Ranisjof (in noordelijk Galicié) te stuiten, inqt groote verliezen terug slagen zyn. De artillerie belegert en bombar deert de vestingwerken van Jaroslau. Er zyn gevechten gaande tegen het garnizoen van Przemysl, welks artillerie het vuur opende. Russische troepen, die door de bosschen trekken, vinden door Oosten rijkers in den steek gelaten batterijen. De generaals Auffenbarg en Dankl. Londen, 21 Sept. (Reuter.) De „Daily Mail" verneemt uit Rome, dat terVIjl generaal Auffenberg er in geslaagd is uit Polen terug te trekken, het leger van generaal Dankl van Krakau is afgesneden, waarvoor zich een sterke Russische legermacht bevindt. OOSTENRIJK. Offlcleele Oostenrljksche tegenspraak. Het gezantschap van Oostenrijk- Hongarjje te 'sQravenhage deelt mede, dat de zoowel door het St. Peterburgsche agentschap als door de Engelsche pers openbaar gemaakte berichten nopens de enorme ver liezen welke de Oostenrljksch-Hon- gaarsche troepen in Galicié zouden geleden hebben en die laatstelijk spraken van 250.000 dooden en ge kwetsten, 100.000 gevangenen, 400 buit gemaakte kanonnen, enz. a—z verzonnen zijn, evenals, acht dagen geleden, de berichten nopens de 70.000 gevangenen, te Leraberg gemaakt. De verscheidene malen herhaalde bewering, dat de Russische troepen er in geslaagd zouden zyn de ver bindingen tussehen de verschillende Oostenrijk-Hongaarsche colonnes af te snijden, is ten eenenroale valsch; integendeel heeft juist het Oosten- rijksch-Hongaareche leger door z(jn jongste samentrekkende beweging die afscheuring weten te vermijden. Uit Weenen. Weenen, 19 Sept. (Wolff). De ochtendbladen zien in de mede- deelingen van gisteren van den grooten generaion staf de voorteeke nen van een beslissende overwinning van het Duitsche leger op de ver- eenigde Fransche on Engelsche troepen. Het„Neue Wiener Tageblatt"zegt: Het is onze innige bartewensch, dat onze trouwe bondgenoot een volkomen beslissende overwinning behaalt, want z(jn groot doel in den hem op roeke- looze wijze opgedrongen verschrikke- lyksten aller oorlogen is ook het onze. Do „Reichspost" verklaart in aan sluiting aan het bericht van don generalen staf: Het weerstandsvermogen van den tegenstander begint te verminderen. Als een donderend hoera en een machtig Te Deum klinkt de zin uit het bericht van den generalen staf. Geen Duitsch en geen Oostenrijksch hart twijfelt er meer aan, dat op de betrouwbare aankondiging een roem rijke vervulling volgen zal. ENGELAND. Lord Kltchener's lager. Aan het uitvoerig Reuter-telegram over de rede door lord Kitchener in het Hoogerhuis gehouden, behoeven we niet veel meer toe te voegen. Het slot van zijn rede betrof uit sluitend de maatregelen omtrent de Vorming van het nieuwe groote legor getroffen. Lord Kitchener wees erop, dat hierbij groote moeilijkheden moo- ten worden overwonnen vooral wat betreft de encadreoring met officieren. In de behoefte van officieren worden voorzien door promotie van onderofficieren, terwyl lord Kit chener hoopt, dat het land voldoende jongelieden zal opleveren, die onder leidiDg van de beroepsofficieren, ook uit Indié en elders ontboden, tot officier zullen kunnen worden opge leid. Een andere groote moeilijkheid is van materieelen aard, maar hier op ging lord Kitchener niet in bij zonderheden in. Hü had goed vertrouwen, ondanks deze moeilükheden, dat in het a.s. voorjaar reeds de noodige veldlegers georganiseerd zullen zün. RUSLAND. Uit St. Petersburg (Petrograd) wordt aan de Engelsche bladen gemeld, dat een nieuw Russisch leger van 900,000 soldaten, de voorhoede van een strüd- macht van 2 millioen, in Midden- Polen tegen de Oostenrüksch-Duitsche troepen oprukt, en dat nog een ander leger van 2 millioen uit afgelegen districten van Rusland in October tot optreden gereed zal zijn. BELGIË. Koning Albert over den oorlog. Dr. Charles Sarolea hééft in de Daily Chronicle" melding gemaakt van een interview, dat hij te Ant werpen heeft gehad met den Belgi schen monarch, en onze Londensche berichtgever deelt uit dat onderhoud het onderstaande mede. Dr. Sarolea deelt mede, dat het de overtuiging des Konings was, dat deze oorlog slechts is een louter toeval, een oorlog, die zoo plotseling als een donderslag over ons gekomen ls. Het Servische drama noemde hü een eenvoudig voorwendsel, elk ander voorwendsel had ook kunnen dienen, want de koning meent dat de oorlog met opzet is voorbereid. Hü was het direct gevolg van een reactionnairen geest, van brutaal militairisme en sterk materialisme, die te vinden waren onder de heerschende partij en in de onmiddellüke omgeving des Keizers. Gedurende de laatste vüf of zes jaren, dus zeide de Koning, had hü gedurende zün reizen en uit ge sprekken met Duitschers van betee kenis kunnen opmerken een toe nemende verwaandheid en zucht tot aangrijpen bij de militaire pariy. Hü was tot de zekerheid gekomen, dat nieuwe, gevaarlijke geest den boventoon had gekregen te Berlyn en dat de aanval van den kant van Duitschland to verwachten was. On geveer achttien maanden geleden werd opeens alles ernstiger en de toestand bepaald alarmeerend. Er kwamen zulke ernstige feiten aan het licht, die het ergste voorspelden, dat in November 1912 op aandrang des Konings bet Belgische Parlement een geheime zitting hield, ten einde dringende voorzorgsmaatregelen te beramen. Men luisterde naar de waarschuwingen van den vorst, on ingrypend militair programma, dat reeds dertig jaar lang was uitge steld en waarvoor koning Loopold II te vergeefs geyverd had, werd on- middellük aangenomen. en historisch feit daarmede over eenkomende, dringt zich, dit verne mende, aan onze herinnering op. Het Fransche Parlement van 1867 verwierp de militaire hervormings plannen van Maarschalk Niel en de débacle van 1870 was het gevolg. Het Belgische Parlement van 1912 nam de nieuwe militaire wet aan, het gevolg is geweest de heldhaftige tegenstand van het Belgische leger, en die zou, dus zegt dr. Sarolea, zonder 's Konings aandringen niet gebeurd kunnen zijn. Het was voor dr. Sarolea duidelük dat Koning Albert het volste ver trouwen heeft op den einduitslag van den oorlog en een beslist ver trouwen stelt ln de Engelsche bond genooten. Antwerpen, 19 Sept. Te Dender- monde was het zeer interessante, oude stadhuis nog gaaf gebleven. Dat hebben de Duitschers nu eergisteren ook vernield. Door verscheiden goed gemikte granaten werd het getroffen. Het is om er bü te weenen. De toren i3 er afgeschoten tot bij het uurwerk, dat op half acht is blüven stilstaan. De kleine beiaard, een meesterstukje nog van de Nedorlandsche klokken gieters Hemony, ligt in scherven op de markt. Enkele granaten hebben brand gesticht en het heele binnen- gedeelte van het eerbiedwaardige ge bouw is in vlammen opgegaan. De hoofdkerk is nog niet onherstelbaar beschadigd. De schilderijen van waarde, die er in waren, heeft men nog bü- tyds ln veiligheid kunnen brengen. Dendermondo is geheel verlaten. Het bevestigt zich meer en meer, dat de Duitschers aau de Zuid-Wes telijke züde van onze vesting zoo actief blüven, om onze troepen te beletten met alle macht op hun ver- bindingalü'n te valleD. Misschien trach ten ze in die buurt wel eenige hun ner zware kanonnen tegen Antwerpen op te stellen, maar tot dusver heb ben ze niet tegen het vuur onzer forten stand kunnen houden. Voor het oogenblik is weer heel de streek van Denderraonde door hen verlaten. Een Duitsch officier, die gisteren gevangen genomen werd, verklaarde kalm weg, dat zün troepen order hebben, om ook de gemeente Grem- bergen, nabü Dendermondo, van de wereld te vagen. Inderdaad werd op dit dorp reeds duchtig geschoten, met het gevolg, dat de menschen er in wilde wanorde in de richting van Gent zün gevlucht. Te Gent werd gisteren een spion gefusilleerd in het park der Citadel. Men schrüft uit Vlaanderen Zater dagochtend Generaal von LQttwitz, die von der Goltz vervangen schünt te heb ben, tenminste in zoover het de uit vaardiging van openbare bevelen betreft, heeft de bevolking bevolen de Belgische vlaggen, in te halen. In zün aangeplakt bericht zegt de generaal, dat deze vlaggen door de Duitsche soldaten als een uittarting worden beschouwd; om nu te be letten dat de troepen op eigen hand optreden, verzoekt hy de inwoners zelf de vlag op te bergen. De gouver neur, eindigt het stuk, heeft volstrekt geen plan de gevoelens en de waar digheid der inwoners te kwetsen; zün eenig doel is de burgerü' voor alle nadeel te vrywaren. Als antwoord heeft burgemeester Max doen aanplakkenWaarde mede burgers! Een hedon aangeplakt be richt leert ons, dat de Belgische vlag, die aan onze huizen wappert, door de Duitsche troepen als een uittar ting wordt beschouwd. Veldmaar schalk von der Goltz heeft anders in zün proclamatie van 2 September 3gd, dat hü niemand vroeg zijn vaderlandsche gevoelens te verlooche nen. Wy konden dus niet voorzien, dat het uiting geven aan deze ge voelens als beleedigend zou worden beschouwd. Ik moet toegeven, dat de verzekering van het tegendeel in gematigde bewoordingen is opge steld, met het kennelijk doeFonze oelens niet te kwetsen. Toch zal zy daarom niet minder de vurige en fiere bevolking van Brussel diep smarten. Ik vraag aan deze bevol king een nieuw bewijs te geven van haar koelbloedigheid en grootheid van ziel, waarvan zü in deze smarte- lyke dagon reeds zoovele voorbeelden heeft gegeven. Laten wij ons voors hands buigen onder het lot, dat ons wordt opgelegdlaten wij onze vlag gen inhalen om wrijving te vermijden, en geduldig het uur der herstelling verbeiden. Den volgenden morgen waren deze biljetten met wit papier beplakt DUITSCHLAND. De Duitsche oorlogsleenlng. BerlüD, 19 Sept. (W.B.) Officieel wordt over het groote succes der oorlogsleeningen het volgende meege deeld Het resulaat der inschryvingen op do oorlogsleeningen kan op het oogenblik nog niet definitief worden vastgesteld. Tot dusver is echter reeds voor twee en een half milliard Mark op de rüksleening en voor meer dan een milliard Mark op de schatkist biljetten ingeteekend, samen dus meer dan drie en een half millard Mark. Dezo cijfers zullen evenwel nog aanzienlijk hooger worden. Het suc ces overtreft alle verwachtingen. Arbeid voor krijgsgevangenen. Bij keizerlyk besluit, opgenomen in den „Reichsanzeiger", is een ver eenvoudigde wyze van onteigening voor algemeen nut ingevoerd, om gelegenheid te geven voor arbeid van krijgsgevangenen. De 250,000 krijgs gevangenen in het Duitsche Rijk zullen worden gebruikt voor het aanleggen van spoorwegen en water wegen. Tot de waterwegen, die zullen worden aangelegd, behooren de ver beteringen van de Oder van KoMau tot Annaberg, de verbetering van de Oder bezuiden Breslau, het aanleggen van het Planer-kanaal, de hoogwater werken aan de Elbe, de afwatering van moerassen en het aanleggen van een zykanaal van de Lippe. De militaire medewerker van het Kopenhangsche blad National Tidende had twüfel geuit aan bet bestaan van het 42 c.M. belegeringsgeschut, waar over de Duitschers zeggen te be schikken. De directie van Krupp heeft hem thans schriftelyk verzekerd dat zü er in geslaagd is, deze reusachtige ka nonnen, die langs de gewone wegen kunnen worden vervoerd, te vervaar digen. Voorloopig kan zü er echter geen bijzonderheden over mededeelen. De oorlogscorrespondent van de „Daily Telegraph" in Frankrük heeft bü Soissons het gewone 28 c.M. Duit sche belegeringsgeschut in den veld-

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1