Het laatste nieuws van den Oorlog. De Oorlogstoestand Hulp voor Steuncomité. Volledige kantooropleiding voorden groothandel Modes DAMES- EN KINDERH0EDEN VOOR HET A. S. WINTERSEIZOEN HONIG's Griesmeelpudding „Ons Belang". HELDRIA". T. van Zuylen, Geïllustreerd Zondagsblad, hernieuwde en hooge bloei van handel en industrie bestel dan dadelijk,, zij bet ook voor lateren levertijd. Nieuwe Abonnementen. HELDERSCHE COURANT Heldersche Courant In navolging van hetgeen reeds in andere plaatsen van ons land gedaan is voor uitgewekenen uit het zoo zwaar geteisterde België, gevoelen ondergetee- kenden zich gedrongen aan de burgers van den Helder hunne medewerking te vragen tot het verzamelen van schoe* nen, kleeren (ook kindergoed) enz. voor deze ongelukkigen. Giften in geld zijn ook hartelijk welkom. leder, die zich meer bevoorrecht ge voelt, zie dus zijn kleerkast nog eens na en zende het aan de navolgende personen: Mevr. NAUDIN TEN CATE-Gebel, Buitenhaven 4. Mcj. BA 13, DIjkstraat 82. De heer v. d. BILT, Vosstraat. Mevr. DE BOER—Jongkees, Koningatraat 28-30. Mevr. DE BRUIJN - v. Ringelensteijn Viachmarkt. Mevr. DIBBETZ- Romeny, Hoofdgracht 86. Mevr. GUI8E - Lur.oFS, Hoofdgracht 65. Mevr. OOSTING Trentels, Stationsweg 6a. Zij, die er de voorkeur aan geven de goederen te doen afhalen, geven hun adres op aan: "Mevr. GUISE—Lui.ofs, Hoofdgracht 65. Boederen kunnen ook dagelijks bezorgd worden tusschen 10 en 11.30 uur, Kanaal- weg Na. 101a. Het Centraal-bureau is gevestigd in 't Bebouw der Openbare Werken aan de Kerkgracht en is geopond op werk dagen van 10—12 en 2-5 uur. Alg. Secretaris Ds. H. BUISKOOL. Wie flnantieelen steun wil geven, zonde zijn bijdrage aan den Heer W. BIERSTEKER, Loodsgracht 21, Pen ningmeester. Wie werk zoeken of werkkrachten noodig hebben, worden uitgenoodigd zich te richten tot liet Subcomité, dat daarvoor dagelijks zitting houdt in het Bebouw van Openbare Werken, Centraal-Bureau, Kerkgracht, van 10 12 en 2-4 uur. Voor gratis hulp In de huishouding wende men zich tot den Heer W. VISSER, Stationstraat 4. Degene, die gratis een rantsoen eten wil bekomen, kan zich opgeven bij Mevr. DE BOER- JONBKEES, Koning straat 2B - 30. Wie tengevolge van de mobilisatie flnantieele hulp noodig heeft, melde zich op Maandag, Dinsdag, Woensdag of Donderdag aan by het Subcomité voor Uitkeering, Gebouw der Openbare Werken, .2—4 uur. Nieuwe aansluitingen 197 COLTOF A., Manufacturen enz., Binnenhaven. I 247 Geneeskundig Bureel v/d. I Landmacht, Artilleriestr. 10 JURRIAANSE en VAN DER I LINDEN, Luits. ter Zee, I Binnenhaven. 56 Veidpostkantoor aan Kanaalweg. Onderwijs in: Boekhouden, Handelsrekenen, Handelsrecht, Handelskennis, Correspondentie, Accountancy, Statistiek en Machineschrijven. Privaat- en Ci.rsuslessen. - Alle dagen onderwijs, 't Mercurius-diploma na éénjarige studietijd. Onze oud-leerlingen werden o. m. geplaatst bij de volgende firma's: Maatschappij Nederland, Puralimento, W.-l. Lijn, Amsterdamsche Theehandel, Handeisvereeniging Stibbe, N.-l. Handelsbank, Kaufman, te Amsterdam. - Gemeentebedrijven (Rotterdam en Den Haag), Rijksverzekeringbank. - Firma Leyenaar, Bebr. Caminado, Rotterdam. Aanvang nieuwe cursus 1 Oct. Aanmelding dagelijks v. 4 tot 6 u. A. C. v. d. MEIJ, Leeraar M. 0., Accauntant, Kanaalweg 30. ONTVANGEN: de nieuwste Modellen Ruime keuze Billijke prijzen Beleefd aanbevelend, M. J. BRAS WESTSTRAAT 120 b. d. Keizersbrug „Neen Mevrouw, Griesmeel heb ik niet meer en kan ik ook niet meer krijgen", zullen vele winkeliers U reeds nu of zeker binnen enkele dagen moeten zeggen, doch heb ik wel en kan ik ook nog dagelijks van de fabriek krijgen. Verpakt in fiesschen. Let op het merk „DE BIJENKORF". Begrafenis-Vereeniging Aansprekers: R. M. BOUMA, 2de Vroonstraat 9. J. J. BUT, Breewaterstraat 57. P. REINTS, 1ste Vroonstraat 11. Het Bestuur: H. F.,B. DISSEN, Gravenstraat 83. A. v. WAARDEN, Laan 28. P. REINTS, 1ste Vroonstraat 11. 99 HA ARHERSTELLER. Beproefd middel tegen het uitvallen en tot bevordering van den helgroet van 't hoofdhaar, blijkt steeds het beste. Per flacon 50 cent. Alléén verkrijgbaar bij: .Spoorstraat, Coiffout vinden onze lezers rijk geïllustreerd in het Geïllustreerd Zondags blad, hetwelk tegen den prijs van slechts 37A cent per drie maanden (franco per post 45 cent) bij ons verkrijgbaar is. Niettegenstaande de groote kosten en moeilijkbeden, vooral in deze tijden daaraan verbonden, blijft de redactie van deze uitgave er zorg voor dragen, dat door een schat van fraaie illustraties de abonné's een aanschouwelijk beeld krijgen van al wat er belangrijks ter wereld voorvalt. Ofschoon dit blad bij velen onzer lezers bekend is, zijn er nog, die tot heden verzuimden hun verlangen te kennen te geven deze illustratie te ontvangen. Beleefd verzoeken wij hen, onderstaand inteekenbiljet aan onze administratie te zenden, opdat geregelde toezending volge. De geringe prijs zal voor geen onzer lezers een beletsel zijn. Proefnummer gratis aan ons bureau verkrijgbaar. Ondergetcekendc wenscht geregeld te ontvangen, het tegen den prijs van 37A cent per 3 maanden franco per post 45 cent. WOONPLAATS: NAAM: veroorzaakt een TIJDELIJKE slapte in alle zaken. Echter- is de algomeene opinie, dat de oorlog hevig, maar ver moedelijk kort van duin' zal wezen. Daarna zullen handel en industrie herleven; de behoefte aan goederen, welke nu evenzeer bestaat als in vredestijd, ia echter stel- se^natig beperkt geworden, doch zal, zoodra de eerste pogingen tot vrede worden ondernomen, in dubbele mate optreden, en het gevolg zal wezen een overstelpende aanvraag, waarin door gebrek aan werk krachten in de industrie en door gemis aan voorraden bij den handel, zeer moeilijk zal kunnen worden voorzien. Weest dus niet tc angstvallig. Na de inziilking van heden, zal binnen niet te langen tyd een optreden, voornamelijk voor ons land, dat gelukkig lot nog toe buiten den actieveu oorlog is gebleven. Ook in de Handelsdrukkeryen is uit den aard der zaak stilstand ingetreden. Nu kenmerken (le laatste en de eerste maanden van elk jaar zich altijd door overstelpende en veelal haastbestellingen in drukwerken, en is het steeds moeilijk, alle op tijd uit te voeren. Ziet daarom nog lieden Uw Handelsdrukwerk na, en mocht ihet zijn, dat U bemerkt, voor hot a.s. voorjaar behoefte te zullen hebben aan Rekeningen, Nota's, Wissels, Kwitanties, Briefpapier, Enveloppen, Bons, Volgbriefjes, enz. enz. En ofschoon U daarmede niets anders doet, dan U over 1 of 2 maanden toch zoudt moeten doen, verricht U tevens een goed werk, daar wij onze werklieden in dezen benarden tijd dan aan den gang zullen kunnen houden. Wij hebben onze leverings-conditiën bij den aanvang van den oorlog niet veranderd en BLIJVEN leveren op de gewone conditiën. Drukkerij C. DE BOER Jr. Helder. DAGELIJKS bestaat gelegenheid tot het nemen van een abonnement op de „Heldersche Courant". Het reeds verschenen gedeelte van een kwar taal wordt niet in rekening gebracht. De „Heldersche Courant" bevat o.m. de laatste telegrammen van het oorlogsterrein. De ondergeteekende wenscht zich te abonneeren op de voorheen genaamd ,,'t Vliegend Blaadje" (per kwartaal 66 cant, franco por post 90 cent) Haam: Straat en nummer: Zonder eenige prijsverhooging worden door bemiddeling van het Advertentie-Bureau van de advertentiSn geplaatst in alle Couranten en Tijdschriften. Moet de advertentie in meerdere Couranten worden geplaatst, dan behoeft men slechts één copy te geven. DE WEEK. 23 September. Nauwelijks was der firma Zwart kijker Pessimist en Co. een pak van 't licht-prikkelbaar en-benauwd wor dend harte gevallen door de blijde mare, dat de knapen der lichting- 1915 niet vóór den normalen tijd zullen behoeven op te komen, of Daar is de jobstijding uit Maastricht: een bom, een echte „Taube" vermoe delijk, neergeploft in de hoofdstad van Nederlandsch LimburgWel geon „persoonlijke ongelukken", maar toch het begin der misère. Straks krijgen we .- jammerende leden der firma Z. P. en Co., hierboven aange duid, hier het bloedige, vreeselijke spelleken van Belgis, van de geteis terde streken in Frankrijk, in vlam-opgaande kerken, dorpen; dui zenden in doodsgevaar en ellende gedompeld Vergissingen of onge lukjes hoe men 't noemen wil als met zoo'n luchtzwerver, die boven ons Maastricht een bom liet vallen, zijn stellig ontoelaatbaar. En onze Regeering zal zeker niet nalaten om van dergelijke gevoelens te doen blij ken. Werkelijk, er zat toch wel iets goeds in dat woord van den nestor onzer Tweede Kamer: „Hee- ren, houden we ons geestelijk kruit toch droog IDie eventueel nat- te-maken „lage landen" had de groot redenaar er misschien buiten kunnen laten, Er is, «in deze dagen, zoo bit ter weinig noodig om de firma Z. P. en Co. aan 't sidderen en kippenvel- krijgen te brengen De stemming van kalm, rustig, partijgekakel ontwijkend, streng-zake- lyk werken 't parool te doen zijn, - ze blijft gelukkig overheerschend. De verschillende politieke clubs van ons ParlemeDt hebben Dinsdag 22 Sep tember dat parool bevestigd. Ik wil gaarne aannemen, dat menschen als de vur ig-onstuimige, fel-ner veuse Zaan- sche schepen Duys wonderen van zelf beheersching moeten betoonen om in dit gareeltje meê te draven. In elk geval zijn er nog „veiligheids kleppen", in den vorm van propa- ganda-organen, waarin zij hun over- kropt gemoed kunnen, ontlasten. Dat is goed ook, want anders zou allicht de spanning te groot wor den Hoofdzaak is, dat „het parool" over gansch de linie gehoorzaamd wordt. De Kamer werkt nu met bekwamen spoed. De bestrijding van Regeeringswege der werkloosheid, door het doen uit voeren van allerlei groote werken, zal op 6 Oetober worden bezegeld. Intusschen maakt het Parlement de Indische begrooting de met vele millioenen besnoeide en een gan- sche reeks van verden legislatieven arbeid voor openbare behandeling ge reed. Intusschen komen de „gekort wiekte", van subsidien en trakte- ments vorhoogingen „gezuiverde" Begrootings ontwerpen in. Zal men weer wat beleven de vlug-zakelijke afdoening van Indisch-, plus Staats budget vóór KerstmisWij hopen en bidden althans, vertrouwen ook dat 't aldus gaan zal. En inmiddels ryst de vraag of er gelegenheid zal zijn, vooral of de Regeoring tijd en kracht zal hebben, om met den Senaat af te doen dingsigheden als de In komsten-belasting en de Stuwadoors wet, waarvan de Memorién van Ant woord. bij ons Hoogerhuis zijn ge arriveerd. Of zal men hierbij het wijze woord van Senaats praeses Van Voorst toepassen, dat 't nu niet do tijd is van woorden, maar van daden bovenal Dit laatste ware zoo stellig het allerbest. 't Blijft oen merkwaardig schouw spel, hoe nu alles wegzinkt voor de publieke aandacht, tegenover de vreeselijke crisis van het oogenblik. De overdracht der rectoraten aan de Universiteiten is, dezen tijd des jaars, anders iets zeer interessants voor een bepaald deel van het „lezend publiek". Nu gaat 't gebeurde aan onze Universiteiten langs ons heen zonder attentie te prikkelen, gelijk het Academie-leven zelf doodsch en onbewogen is en den grooten som beren ernst dezer dagen Slechts wat op „de crisis" betrekking heeft vindt belangstelling. De „Rijndam", met 9 10.000 ton graan, voor reke ning onzer Regeering in Amerika gekocht, weer losgelaten en naar Rotterdam op rois. Het stopzetten van kartonfabrieken, bij gebrek aan zoutzuur. Het eveneens tot stilstand komen van Schiedamsche brande- rijen, bij mangel van graan, terwijl er voor jenever-uitvoer geen dóbou- chés meer zijn't Bericht zal - vermoed ik - zoowel in het kamp der vrienden van den „vaderlandschen borrel" als in dat van de teetotalera juichkreten verwekken Dat mi nister Bosboom ten aanzien van de lectuur van „Het Volk" e.d. in mo- bilisatie-tyd geen andere gedragslijn wenscht van de militaire autoritei ten dan in normalen tijdhet stelt hen gerust, die den heer K. ter Laan reeds in het Parlement eene gevaar- ïyk-prikkelende propaganda-rede hoor den uitspreken met de gramophoon- radheid, den burgemeester-afgevaar digde eigen. Stof tot „pro en contra" geven de diverse „crisis-berichten" te-over. Zoo het overstelpend succès van de Haag- sche dames, sokken-breisters en -stop- sters voor „onze jongens van de. mobilisatie". Dat de roepstemmen, vragend dat baantje, over te laten aan vrouwen van werkloozen, die er voor betaald zouden worden, die zouden blijken van den „clamans in deserto", den roepende in de woestijn, aan doovemans-dourtjes kloppende ,-rr wie Jan Publiek eeni- germate kent, had 't immers reeds vermoed Dat generalissimus Snyders 't af- keurt, dat de wettige gaden van officieren zich bij manlief in de kam pementen voegen, waar „minderen", ook gehuwd, maar finantieel niet zoo „ruim van beweging", zich van echte lijke vertroosting moeten spenen, 't zal den generaal tal van vijandige tranen en dito-woorden, zij 't gefluis terd of aan het papier toevertrouwd door teedere gaden, berokkenen... Een blijk van sympathieken recht vaardigheidszin bij onzen opperbevel-* hebber van land- en zeemacht is 't m. i. ongetwijfeld! Nog is er stof tot bespiegeling H ook meer speciaal voor de hoeren Z., P. en Co. over de losgeraakte „mijnen", die bij onze kusten komen aandryven. Terwijl de benoeming der Centrale Regeerings-commissie tot behartiging der belangen van naar ons land' uitgeweken vluchtelingen toch wel geheel vallen zal in dc „neutrale zóne" van het crisis- nieuws Over hot „absoluut-neutrale" zwijg ik maar liever, besefl'end dat zicli daar toch zoowat niemand voor in teresseert. Ik neem aan, dat zoowel de toch blijde tijding der vrijlating van onze officieren Verhulst en Rei mers uit Albanië als die betreffende de nieuwe wereldreis de WesL en Australië inbegrepen van senator Colyn en gade Jan Publiek's oog schior-ongemerkt nu passeoron.., Het vak van publicist-krantevulle! wordt met den dag zwaarder ei meer ondankbaar Mr. Antoniü. Winterdienst Holt. Spoor, Vertrek en aankomst Ier treinen. VAR DEN HELDER NAAR AMSTERDAM Vertrok Annkomti 6.269.10 7.40 sneltrein 9.10 12.-2.21 j 4.10 6.03; 8.3010.54 VAN AMSTERDAM NAAR DEN HELDEI Vertrek Aankome 6.048.35 9.47 geUeeltelUke sneltrein 11.47 - 12.54 3.25', 3.38 6.071 8.3611.14 STOOMBOOTDIENSTEN. Heldar-Taxel (T. E. S. 0.). VanHelder7.00 vm.l2.15nm.4.15nnj Van Texel 6.00 vm. 10.30 vm. 2.50 nra Helder-Amsterdam (Bebr. Zur MUhlen Van Helder 'smorg. 7.15 en 'sav. 11 uJ A'dam 9J5 'sm. 4 SCHETSEN UIT DE RECHTZAAL. DON JUAN. (Om dassenstrikkers.) Die allereerste maal, dat hij het winkeltje binnentrad, stond haar na jaren nog zoo helder voor den geestDat was een heel zonder ling oogenblikJuffrouw Ida, die do vorige maand acht en-dertig jaar was geworden, was nu al sinds vier jaren depót-houdster in het tamelijk welbeklante zaakje van allerlei ding sigheden Manufacturen, kinder speelgoed, horloge-kett ingen,manchet- knoopen, sigaren-aanstekers, goed koops vulpenhouders, en wat al niet meer, dat het groote magazijn voor baar had opgezet door invloed van de oude freule, toen die voor-goed buiten ging wonen. Juffrouw Ida was huishoudster geweest bij de freule. 'tWas een rustige werkkring in hoogdeftig huis. Ida was er al heel jong gekomen - toen haar vader, die eerste-koetsier van den ouden baron was geweest, stierf. Juffrouw Caroline, haar voorgang ster, had Ida opgeleid. Ze was, van haar zestiende jaar af, gewoon ge raakt beel-zacht en stemmig te spre ken; zich uiterst stemmigjes te klee- den. Feesten, soirée's hadden in den zeër rechtzinnigen kring der familie Van Oudenaerde zoo goed als nooit plaats, 'n Heel enkele maal een plech tig diner of een „muziek-avond". Dan droeg juffrouw Caroline haar beste zwartzijden jurk en haar kanten muts, het mooie schort en de gouden ketting, waaraan gouden horloge met inscriptie. Ida moest by zoo'n ge legenheid dan ook haar Zondagsclie japonnetje aantrekken, met een hagel wit, versch-gesteven -schort erop. En dan zag zü de gaston van de freule binnenkomen De blinkende equi pages, met de prachtige, vurige, trappelende paarden ervoor hielden voor het bordes stil en dat schouw spel vervulde zestienjarige Ida steeds met groote bewondering. Dan kwa men de gasten, heel-voorname dames met ruischende toiletten, en die heer- lijk-zachten parfum-atmosfeer ver spreidden Mantilles met fijn bont, prachtige kant, heeriyke paarlen, hier en daar 't wonder-mooi geschit ter van kostbaar diamantje't Was voor heel-jonge Ida een visioen van tooverpracht en heerlijke statie. Dan de aanzienlijke meneeren 's winters in van-die kostbare, dikke pelzen. Loopend over de mollige tapijten met gekraak van verlakte laarzen. Bij gala-diners heeren met gouden en zilveren uniformen ridderorden op de borst. Ida drukte zich, wan neer al die voorname menschen voor bijkwamen, styf tegen den muur. Keek schuchter, met angstig-eerbie- dige oogen naar de aanzienlijke op.... Heel eventjes maarBang, dat zij toch reeds gemis aan respect toonde voor al dat hooge en briljante. Soms boog zy, heel diep en nederig,'t hoofd als toevallig een van de dames of heeren haar aankeekEn zij vond 't de natuurlijkste zaak der wereld, dat niemand eenige notitie van haar nam.... Haar nederig-groeton gansch- onbeantwoord bleefZóó waren de jaren voorbijgegaan. En Ida was allengs gekomen in de plaats van juffrouw Caroline. De eerste maal, dat zy terwijl Caroline door haar rheumatiek te-bed moest blijven naar boven, naar de freule, moest gaan, om dagelijksche orders op te nemen wat anders juffrouw Caro line altijd precies te kwart over elven deed klopte Ida 't hart in de keel. 't Was gewoonte, dat Caro line dan bij de freule aanklopte en naar-binnen ging. Ida volgde haar instructie, maar bleef, toen zy de deur van liet boudoir had geopend, verschrikt staan. Er was bezoek Maar de dame, die er zat, bleek de zuster van de freule gravin De Beaulieu te zynIda mocht gerust binnenkomen. De gravin be keek haar door de glinsterende gla zen van haar face a-main en knikte tegen de freuleEen net, fatsoen lijk meisje, die IdaHet eerbiedig- bedeesde scheen goeden indruk te maken. De freule was heel vriende lijk. En de gravin babbelde óok wat met Ida, die vuurrood was van ver legenheid. Zij moest 't een en ander noteeren, maakte heel-diepe buiging voor de dames, en hoorde, toen zij al bij de deur was gekomen, de gra vin tegen de freule, zeggen: „Die Caroline wordt toch erg krukkig, hé?Zeg Marianne, als ik in jouw plaats was De rest kan-zachtkens-voortsluipen- de Ida niet verstaan. Maar een week later was zij in de plaats van juf frouw Caroline huishoudster. En dat had jaren-achereen geduurd, terwyl 's werelds beloop buiten haar om ging. Zij ging bijna nooit uit. Zon dags, na kerktijd, zat zij met de kamenier van de freule wat te praten, te lezen. De kamenier was een al- bejaarde, uiterst-rechtzinnige juffer, 's Middags maakten zij een loopje, 's Avonds was er bybellezing door een predikant geleid, en waar ook het personeel deel aan mocht nemen. Eens in al die jaren was juf frouw Ida uit de stad geweest. Naar een tante, jongere zuster van haar vader, die op een Geldersch dorpje woonde. Zy was er drie dagen ge bleven. En 't was er nog stiller, suf- figer, saaier dan in het groote, oude huis van de freule. Ida was biy, toeu ze weer goed-en-wel thuis was Toen gebeurde 't dat de freule haar van de groote verandering sprak, die op til was. De freule ging naar Fries land - samenwonen met een onge trouwde broer van baar. De hoogbe jaarde baron had 't erg eenzaam op z'n kasteel. De kamenier ging mee. Maar voor juffrouw Ida was er geen emplooi. Berustend, slechts met een angstgevoel, baar bekruipend, zag juffrouw Ida de freule aan. En zij hoorde, wat voor haar gedaan werd. Er was een spaarpotje en de freule zou er een sommetje bij doen. Een neef van de freule zou zijn veel ver mogenden invloed doen gelden bij iemand, die zeker blij zou zyn, meneer van dienst te kunnen wezen Drie maanden later zat juffrouw Ida in het niet-onbeklante zaakte, dat ik noemde. Als filiaal-houdster. Eens in de drie maanden moest zy verre kenen men wist wat een braaf, eeriyk menschje juffrouw Ida was. Ze bad een klein, vast inkomen. En percentjes, van den verkoop. Zy kon ermee komen. Een zuster van de kamenier der freule die haar twee maal een eigenhandigen briefkaart had geschreven. wolke beide do cumenten zij in een zorgvuldig-ge- sloten kisje als relequiCn bewaarde de zuster der kamenier zocht haar nu en dan op. Dat was, voorjuffrouw Ida, het eenige „verzetje". Als altyd deed zy haar plicht; noteerde eik- half centje van inkomst en uitgaaf; had een „hulpje", dat een paar uren per dag kwam, ook om op den winkel te Ietten, als juffrouw Ida, 't stilste uurtje .van den dag, ging eten. En was tevreden wanneer ze 's avonds negen uur kon sluiten en dan in haar achterkamer, yustig het krantje kon zitten lezen, kopje thee drinkend, vervolgens alles gereed makend voor den dag, die weer volgen zou... Den meneer met de fraaie knevels en de hoffelyke manieren had zij als juffrouw Ida goed nadacht wel eens in de straat zien loopen en zelfs een paar malen voor den winkel zien stilstaanZij kon zich mis schien vergissen. Maar toen hij tegen over haar, bij de toonbank stond, uitzoekend iets onder de pas-gearri veerde dassenstrikkers, keek hy haar plotseling met zyn scherpe, donkere oogen aan en vroeg: „Is UIs U nipt juffrouw Ida Beugemans?"... Geboren in Groenvlie, bij Zutfen Zy was een en al verbazing. Trachtte zich dat, gezicht van dien vreemden meneer te binnen te brengen. En hij begon toen te vertellen. Zijn vader eii haar vader waren dikke vrienden geweest. Of ze zich niet, uit haar heel-vroege jeugd, herinnerde dien baas Van Heuven, hun buurman?... Vóórdat I$a d'r vader in vaste be trekking bij den ouden baron was gekomen Vruchteloos trachtte juffrouw Ida de beelden uit het verleden in haar niet al-te-sterke hersens te doen her leven Maar de suggestie, van den meneer uitgaande, had machtigen in vloed En het bleek dat de meneer allerlei dingen wist van familie, ken nissen Van het huis der freule- De tijd vloog om. Er kwamen klanten in den winkel, maar de meneer wachtte rustig tot zy vertrokken waren. Had een stoel genomen. Tot een juffertje, dat tot de vaste-klanten behoorde, en die den bezoeker ietwat- verwonderd aankeek, zei Ida, ophel derend: „Meneer is een neef van my uit m'n geboorteplaats. Wij hadden elkaar in jaren niet gezien „Hé, dat 's aardig!" zei het juffie, geen seconde iets kwaads van brave Dien vermoedend. Maar de meneer zag best, hoe 't op do vale wangen van juffrouw Ida bloosde van genoe gen, en hoe haar oogen schitterden zooals slechts zeer zelden het geval zal zijn geweest in den loop der vale, kleurloos-vreugdelooze jaren van het leventje, dat zij achter den rug had... En 't was nog geen maand later, dat in de buurt het sensationeele gerucht verspreid werd, dat juffrouw Ida ver loofd was met „iemand uit de pro vincie", 't was een beste, puike partij. Een stuk meneer, die een heele sinjeur leek wanneer men hem zoo zagHij had uitgebreide agenturen. „Werkte" voor Indische huizen Verdiende geld als water.- Hij had haar cadeau-gegeven een ring, die getaxeerd werd op minstens vijftig gulden Meneer Jan van Heuven, de geluk kige bruidegom, droeg piekfijne schoenen met verlakte neuzen. En glacé-handschoenen, zoo maar, op gewone dagen van de week. En laatst hadden ze hem gezien in een taxi. Hij had stil-gehouden vóór den winkel van zijn „aanstaande"... De chaffeur had het portier' dichtgeklapt Model, hoor! En juffrouw Ida had hem toegewuifd, terwyl hy weg-tufte... Neen, die bofte toch echt, hoor!... Juffrouw Ida was, op haar acht- en-dertigste jaar, een heel ander menschje geworden. Ze leek nog geen dertigDe aanstaande had haar ertoe gebracht, zich op modern- kokette wijze 't haar op te maken. En ze droeg zoo'n nieuwerwetsche blouse Wie had dat kunnen den ken van het stille, stijve menschje... Zulke wonderen weet de liefde te bewerken. Van de freule had zij een mooi cadeau gekregen en een „en veloppe" Ien hoorde nog meer nieuws de echtgenoot zou zijn domicilie nemen in den winkel. Aan de kamers-verhuurderij zou een eind komen. Hij reisde voor zyn uitge breide agenturen zy zou den winkel aanhouden. Aldus sneed het mes van twee kanten Meneer Van Heuven had wel eerst verklaard, dat 't met zijn begrippen en begin selen in botsing kwam om een vrouw te laten mee-werken. Maar eindehjk was hy gezwicht voor Ida's aandrang. Zy trouwden. En meneer Jan van Heuven was heer en meester ge worden in het niet-onbeklante zaakje... De agent, die aangewezen was om te zorgen, dat de buurtjes niet telkens bleven staan voor het perceel, waar de blinden voor de ramen waren gezet, wenkte van door- loopen DoorloopenMaar op een afstandje bleven twee, drie vrouwtjes wachten... Kyken, turen... Daar kwamen ze. Twee heeren van de justitie. Zij schelden en tikten tegelijk tegen de deurZij gingen naar binnei.. In het kamertje achter den winkel zaten nog een paar figuren mannes die eerbiedig opstonden bij de kom?1 der edelachtbaren. Er was huiszoeking gedaan Ix- Jan van Heuven, den echtgenoot va arme Ida, die gevlucht was nu allerlei waarde, hem niet toebehoorem De toevallig juist nogal gespekt kas van het filiaal voorwerpe die te gelde konden gemaakt wordt al wat er aan specie in hu bijeen te zoeken was Bij de tafel schreiend, nu wilde wanhoops-oogen woelend de losgeraakte haren, zat juffrou IdaKijkend van den een na den ander. „Kunt u niet vermoede waar uw echtgenoot zich kan Ij vinden?" vroeg een van de heere op strengen toon „bedenk wel, ji frouw, dat u verplicht zijt dejustit in te lichten Arme juffrouw Ida- sidderde vi het hoofd tot de voeten. Het „hulpj bracht haar een glas water en kla pertandend probeerde zij te drinke Maar zy duwde het glas weg... „Nu-ja" zei de strenge meneer kunt-je best wat kalm houden. I kuren kennen wij, met dien vent trouwde, ook wol geweten vleesch-je in de kuip van Heuven was een algemeen V kende schavuit!" Het „hulpje" schoot toe, arme juffrouw Ida door schi en wanhoop overstelpt zou haar stoel gestort zijn. „Enfin" zei de meneer „laat meisje die vrouw maar even helj Wy gaan zoo-lang in den winl En een der rechercheurs brac met haastigen eerbied de stoelen i heeren naar voren naar den wint van het eenmaal wei-beklante zaat waar brave juffrouw Ida jaren-acht: een haar dor, kleurloos plichtle' had geleid, tótdat - op oogenblik - binnentrad die piok- meneer, zoekend naar dassens kers MaItbe Corbea!

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 4