HELDERSCHE COURANT De vijand van U zeiven, VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Steuncomité. No. 4368 ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 cL, franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37J 45 „0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij voorultbeL) 30 cent Elk* regel meer 6 ct Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 rogels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Qroote letters en cllché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2} cent. Op pagina 4 van dit blad zijn opgenomen: 1. Vijf dagen in de slaglinie. 2. Feuilleton, enz. Het Centraal-bureau is gevestigd in 't Bebouw der Openbare Werken aan de Kerkgracht en is geopend op werk dagen van 10—12 en 2- 6 uur. Alg. Secretaris Ds. H. BUISKOOL. Wie flnantieelen steun wil geven, zende z(jn bedrage aan den Heer W. BIERSTEKER, Loodsgracht 21, Pen- Wie werk zoeken of werkkrachten noodig hebben, worden uitgenoodigd zich te richten tot het Subcomité, dat daarvoor dagelijks zitting houdt in het Gebouw van Openbare Werken, Oentraal-Bureau, Kerkgracht, van 10-12 en 2—4 uur. Voor gratis hulp in de huishouding wende men zich tot den Heer W. VISSER, Stationstraat 4. Degene, die gratis een rantsoen eten wil bekomen, kan zich opgeven bij Mevr. DE BOER JONQKEES, Koning straat 28-30. Wie tengevolge van de mobilisatie flnantieele hulp noodig heeft, melde zich op Maandag, Dinsdag, Woensdag of Donderdag aan by het Subcomité voor Ultkeering, Gebouw der Openbare Werken, 2—4 uur. De algemeens toestand. De positie, die het Duitsche leger in Frankrijk inneemt, wordt door den Engelschen schrijver Hilaire Belloc in „Land and Water" geschetst als een der beste defensieve stellingen in West-Europa. Hij zegt daarvan; De stellingen der Duitsche troepen aan de Aisne en de Suippe is van nature verdeeld in twee geheel ver schillende deelen. Het Westelijk deel loopt van een bosch dat „Bois de 1'Aigle" heet en ten noorden van Compidgne ligt, tot het dorp Craonne, een afstand van 30 40 K.M. Dit gedeelte van de Duitsche stel lingen loopt overal evenwijdig aan de rivier de Aisne, en volgt de hoog ten ten noorden van die rivier. Die hoogtelijn is nergens meer dan vyf K.M. van de rivier en nergens minder dan drie. Zij iB grootendeels door sneden door ravijnen, want in het noordelijk van de Aisne gelegen ge bied loopen vele kleine rivieren, door diepe dalen, met steile wanden, peze ravijnen zijn van groot belang voor de verdediging. Het tweede, of oostelijk gelegen deel der verdedigende stelling snijdt de rivier de Aisne ten zuiden van Neuchatel, loopt dan langs een laag, vlak heuvelland, uitstekend geschikt voor de plaatsing van Artillerie, en evenwijdig met de rivier de Suippe in een grooten hoog ten noordwesten en ten noorden van de stad Reims. Die stelling is met groote zorg ge kozen. Het is geen toevallige stelling, die op een haastigen terugtocht is bezet, het is een lijn, waarop de Duitsche legerbevelhebbers vooraf besloten waren terug te trekken, omdat het de meest geschikte verdedigingslijn is, tusschen Parjjs en de Maas. Het blijkt, dat de geheele stelling reed3 geruimen tijd vooraf was bestudeerd, en dat de keus vooral Yoor de ver dediging een uitstekende is. Wantde geheele vorm der stelling maakt den aanval uiterst bezwaarlijk. Het ooste- l(jk gedeelte, vooral dat van Craonne naar de Argonnen, loopt in een zach- ten boog door de vlakte van Cham pagne, en vormt naar het zuiden als het ware een natuurlijk glacis. Het terrein ten zuiden van de rivier de Suippe kan overal door de artillerie, aan de overzijde op de hoogten ge plaatst, onder vuur worden gehouden. Hét is te begrijpen,, dat aanvallen in front op die krachtige en met groote zorg ingerichte stelling, die door het aanbrengen van loopgraven met houten ammunitiemagazijnen, en zelfs van bomvrije rustplaatsen en logies nog meer voor de verdediging geschikt is gemaakt niet gemak kelijk zijn. Zulk een aanval, zegt de Times" zou te veel mensehen kosten en het is daarom, dat gepoogd is, door een Aankaan val de Duitsche positie om. te trekken. Vandaar den aanval op den uitersten rechtervleugel der Duitsche troepen bij St. Quentin. Het was te voorzien dat die troepen de sterke positie bij St. Quentin zouden bezetten. Die aanval is opgedragen aan een nog niet in den strijd geweest zijnde troepenmacht, die waarschijnlijk van Amiens is gekomen, en is samenge steld uit een Fransch korps, versterkt door strategische reserves en andere troepen uit het Zuiden en Oosten van Frankrijk. Op den linkervleugel van dit korps is een groote cavaleriemacht die hier alleen de taak .heeft de Aanken van de opereerende-troepen te dekken maar tevens de wegen naar Belgis te bewaken en afdeelingen af te zen den om de spoorwegen in den rug der Duitsche positie af te snijden. Hoe ;groot dit korps is en hoever noordwaarts het zich kan uitstrekken is niet bekend. Het schijnt, dat het in het Noorden komt tot La Cateau (Le Cateletj. Dat die Aankuanval voor de Duitschers onverwacht komt, is niet aau te nemen. Zij konden zich door hunne vliegers en cavaleiie- verkenners natuurlijk van de bewe gingen dei vijandelijke macht op den rechtervleugel op de hoogte houden, en maatregelen nemen om zich daar tegen te wapenen. Den geheelen toestand op den Duit- schen rechtervleugel, is sinds acht of tien dagen onveranderd en doet in elk opzicht denken aan een positie gevecht, zooals het in den Oost-Azia- tischen oorlog herhaaldelijk is voor gekomen. Het schynt wel dat de Duitsche legermacht met groote kracht ope reert op den linkervleugel, tusschen Verdun en de zuidelijk van die plaats gelegen sperforten. Verdun is een groote en sterke vesting aan beide zijden van de Maas en het Maas kanaal, ongeveer 55 K.M. van Metz. De vestingwerken van Verdun zijn in de laatste jaren zeer versterkt; de stad heeft een dubbelen forten gordel, zoodat bij den aanval ver- schillendè verdedigingswerken na elkaar moeten vallen. De omvang der buitenste vestingwerken bedraagt 50 K.M. De vesting bevat 17 groote forten, 21 tusschenbatterljen en meer dan 50 permanente batterijen. De tusschen werken zijn reeds in vredes- tyd geheel aangelegd. Naar het zuiden liggen de sper forten aan de Maas tot Toul. De werken liggen bijna allen op den rechteroever van de rivier, op een hoogplateau, de Cóte Lorraine, met een tamelijk steile helling naar de vlakte van Lotharingen, zoodat deze rand het geheele gebied ten oosten ervan beheerscht. De forten liggen iets achteruit, de rand zelf was met versterkingen voorzien, die door het 8e Fransche legerkorps werden ver dedigd. Die rand is sedert eenigen tijd in Duitsche handen, de verde digers zijn teruggedreven. De aan vallen op rle sperforten kunnen nu door de artillerie worden onderno men. Ook ten noorden van Toul zijn de Duitsche troepen opgerukt, zoodat de aanval aan die zijde over de geheele linie Verdun Toul plaats heeft. I-Iet doel van dezen opmarsch, die echter door de belegering der sperforten nog wel wat zal worden opgehou den, is noodig om den in Lotharin gen zich bevindenden troepen een gelegenheid te geven, naar Frankrijk op te rukken en de in Frankrijk aanwezige strijdmacht nieuwe ver binding met Duitschland te openen. in het oosten is de Russische legermacht de San tusschen Przemysl en Jaroslaw overgetrokken. De troe pen van de generaals Roeszky en Broessilof naderen met snelle mar- schen en vervolgen de nog steeds terugtrekkende Oostenrijkers. Zooals wij leeds eenige dagen geleden meld den hebben de Oostenrijkers Jaros law verlaten, de vesting stond in brandde Russische troepen uit Ljublin zijn de Weichsel overgetrok ken en hebben de Oostenryksche achterhoede afgesneden van Baranof en Raneszowosk. De achterhoede, die op Krakau terugtrekt en overal de bruggen achter zich in de lucht laat vliegen, wordt scherp achtervolgd door Russische cavalerie. (H.blad.) De stand van het krijgsbedrijf. De groote slag in Frankrijk schijnt zich langzamerhand in de richting van een beslissing, althans van een gedeeltelijke en voorloopige beslissing te ontwikkelen. Op den Franschen linkervleugel ontwikkelt zich een slag, zoo luidt het in het laatste oAlcieele Fransch bericht. Uit het daaraan voorafgaande kan men op maken, dat de bondgenooten aan de Aisne hetzelfde trachten te doen, wat hun aan de Marne is gelbkt, n.1. den Duitschen rechtervleugel om te trek ken. Dat blijkt uit de ligging van de plaatsen Roye en Péronne. Péronne moet door een Fransche afdeeling zijn bezet.In de richting van Roye moe ten zij vorderingen hebben gemaakt. Als deze slag op den Franschen lin kervleugel voor de bondgenooten gunstig aAoopt, is daarmee waar schijnlijk nog slechts een voorloopige beslissing gevallen. De Duitschers zullen dan genood zaakt zijn hun rechtervleugel terug te trekken, het centrum zal zich daarbij moeten aansluiten en aldus zal het Jieele Duitsche front opnieuw een zwenking naar rechts moeten maken, gelijk het ook na den slag aan de Marne heeft moeten doen. Dit is, wat wij na een succes van de Franschen voor waarschijnlijk houden. Echter, we weten nog weinig, or ontwikkelt zich op de Franschen lin kervleugel een slag, zegt het Fransche bericht. Ook voor de Duitschers kan deze slag gunstig uitvallen. Zij kun nen den aanval afslaan, waarop alles bij het oude zou blijven. Zij kunnen ook overwinnen en op hun beurt den Franschen linkervleugel tot wijken dwingen. Voor men zich in de vér strekkende gevolgen van die moge lijkheid verdiept, zal men goed doen nadere berichten af te wachten. (N.Rott.0.t) DE OORLOG. Een Engelsche cavalerie-aanval. De „Daily Mail" geeft een beschrij ving van een Engelsche cavalerie- aauval, tusschen Bergen en Valen- ciennes. Des morgens was een Duitsche artillerie-beschieting begonnen, en de Engelsche cavalerie, die niets liever wilde, dan de Duitschers te lyf gaan, morde reeds lang over het uitblijven van het bevel tot aanvallen. Eindelijk werd dit bevel gegeven, en zingend rukte de Engelsche cava lerie op. Het artillerievuur was niet zeer sterk. Maar plotseling werd op de aanstormende ruiterij een moord dadig vuur geopend dooi 20 Duitsche mitrailleurs, die in een bosch waren verborgen. Hot regende lood op de kranige Engelsche cavalerie. Niemand had eenig idee gehad, van de plaat sing dezer mitrailleurs. Maar het resultaat was vernietigend voor de Engelschen. De Vicomte de Vaumi- neur, die als tolk aah de Engelsche cavaleriebrigade was toegevoegd, werd gedood; kapitein Letourey ontging den dood als door een wonder door op een ruiterloos paard te springen, terwyl een deel der brigade rechts afzwenkte. Maar een ander deel reed door op de artillerie aan, doch geraakte daar bij in een prikkeldraadversperring, in het gras verborgen; in vollen galop reden de Engelschen daarop in. De paarden vielen, en wierpen de ruiters voorover, velen werden ge vangen genomen. Het 9e regiment lanciers werd grootendeels vernietigd; ook door het 18e regiment huzaren en het 4e regiment dragonders wer den ontzettende verliezen geleden. De slag aan de Aisne. Londen, 24 Sept. (Reuter). Een telegram uit Parijs meldt, dat de toestand onveranderd is sinds het laatste communiqué. De strijd aan de Aisne duurt nu reeds acht dagenmaar daarover be hoeft men zich niet te verwonderen na hetgeen de Russisch-Japansche oorlog te zien heeft gegeven. De slag aan de Aisne begon als een strijd in het open veld na de hervatting van het offensief door de Franschen waar op de vijand niet was voorbereid, terwijl hy niet den tyd had gehad zich voldoende te versterken in het terrein. Na zich terug getrokken te hebben, heeft hij stand gehoudgn in van nature uiterst sterke stellingen, welke hij nog geleidelijk heeft be vestigd. Zoodoende heeft de slag aan de Aisne over een zeer groot gedeelte van het front een karakter aange nomen van den positieoorlog, evenals dit geschiedde in Mandsjoerije. Hierbij komt, dat de buitengewone kracht van het zware Duitsche artilleriema- terieel en van de Fransche artillerie de sterkte der wederzljdsche stellingen nog verhoogt. Onder deze omstandigheden kan slechts uiterst langzaam terrein worden gewonnen. Herhaaldelijk komt het voor, dat men per dag slechts een 600 tot 100 M. vooruit komt. De Duitschers in Frankrijk. Parijs, 24 Sept. Officieel bericht van 11 uur 's avonds. Aan den Franschen linkervleugel ontwikkelt zich een slag. In het centrum is weer eenige kalmte ingetreden. Op onzen rechtervleugel schijnen de aanvallen der Duitschers bedaard te zijn. Duitsche legerberichten. Berlijn, 24 Sept. (W.B.) (Officieel). Op het westelijk oorlogstooneel is heden in het algemeen niets belang rijks gebeurd. In eenige kleine ge vechten behielden de Duitschers de overhand. Uit Belgis en van het oostelijk oorlogstooneel valt niets te vermel den. De aanval op Verdun. Berlijn, 24 Sept. Omtrent, de be schieting van Verdun deelt de generale staf mede, dat de uitvoering der aan vallen op de sperforten linie ten zuiden van Verdun sedert 23 Sept. begonnen is. Het „Beriiner Tageblatt"schrijft: De tusschentijd is dus gebruikt voor het aanleggen der zware batterijen tegenover de voortreffelijk gelegen Fransche werken. Het doel dier werken is tusschen Verdun en Toul den belangrijksten overgang over de Maas te dekken. Voor dit doel zijn de beide meest zuidelijke gelegen forten Lionville en Gironville tot aan den oostelljben rand van de „Cöte de la Meuse" vooruitgeschoven, en is dezen forten een breed schootsveld in de vlakte van Woovre gegeven. Het fort Pa- roches ligt op den linker Maasoever en het fort Camp des Roraains ligt op een rotsachtig hoogplateau en en beheerscht de stad St. Mihiel. In de Fransche militaire tijdschrif ten is de waarde dezer oudere forten wel eens betwijfeld, en men heeft het betreurd, dat tusschen de forten en de Maas breede bosschen gelegen zijn, en dat de geschutwerking op het rivierdal niet afdoende is. Van het Oostelijk oorlogstooneel. Londen, 24 Sept. (Reuter's byz. dienst.) Uit Wambau wordt gemeld, dat de Duitschers in het noordwes ten van Polen zich vrij rustig hou den, daar gebrek aan voldoende cava lerie hun belemmert in hetdoen van verkeningen. De Duitschers ver schansen zich krachtig langs de linie Czenstochau Kalisj en richten zich noordwaarts op het defensief in. Te Volylawsk en Kiakof waren de Duit schers eerst meer actief, maar thans verschansen zij zich hier ook. Do op marsch der Duitschers in de linie Ostrolesko - Augustof is onmogelijk door de moerassen. Tijdens het bombardement van Jaroslaw bleken de Russische zware kannonnen beter dan de Oostenryk sche. De beschieting demoraliseerde het garnizoen. De Russen hadden succes ten zuiden van Przemysl. Zij maakten een gepantsorden trein met snelvuurgeschut buit. Aanzienlijke Duitsche strijdkrach ten die by Nilavz de grens overtrok ken, zyn drie dagen geleden terug getrokken. Versterkingen worden ge zonden naar dc Duitschers die den linkeroever van de Weichsel bezet houden en de stellingen tusschen Thorn en Kalisj versterken. De verovering van Jaroslaw. Petrograd, 24 Sept. (R. T. A.) De generale staf heeft 21 Sept. het vol gende communiqué uitgegeven: De Russische troepen veroverden in een stormaanval de vestingwerken om Jaroslaw, waarbij twintig stukken geschut in hun handen vielen. De vijand poogde te vergeefs den Russi- schen opmarsch te stuiten door de brug over de Sanrivier te laten springen. Spoedig daarop rukten de Russen de stad binnen. Twee dagen vroeger hadden zij Staromiasto bezet, ver volgens Przeworsk. De Russische cavalerie bestookt de Oostenrtjksche achterhoede, die snel terugtrekt en de bruggen achter zich opblaast. Voortdurend worden krijgsgevange nen gemaakt en kanonnen veroverd. De demoralisatie van den vijand blijkt hieruit, dat de Oostenrijkers gaan plunderen, waardoor hun terug tocht nog meer gedesorganiseerd wordt. De krijgsgevangenen verklaren allen, dat de Oostenrljksche troepen vrijwel het geheele officierskader verloren hebben. De Duitsche legers aan het oostelijke front. Het aantal legercorpsen in Oost- Pruisen bedraagt ten minste acht, waarvan drie uit reservisten bestaan. Dit getal heeft alleen betrekking op troepen die tegen het leger van gene raal Rennenkampf opeveeren. Hun werkzaamheid is tot dusver niet verder gegaan dan een poging om in de richting van Grodno en Kovno op te rukken. De strijdmacht van den vyand op andere punten aan het oostelijk front bedraagt echter ongeveer tweemaal dat getal. Men gelooft, dat zes corpsen zijn opgesteld in de buurt van Posen do Weichsel- forten en dan nog acht in de buurt van Breslau of aan de zijde van de Oostenrijkers. Van een totaal van 42 Duitsche veld- en reservt-legercorpsen die ge vormd zouden zijn, heeft het Duitsche leger er dus 22 aan het oostelijke en 18 aan het westelijke front, terwijl er twee in het binnenland dienst blijven doen. Men moet er echter rekening mee houden dat er nog corpsen vervoerd worden en er ook achter de hand gehouden worden, om verliezen aan te vullen. Maar daar staat tegenover, dat elk corps van het veldleger versterkt wordt met de derde divisie, die uit landweer bestaat en aan alle verdere corpsen een brigade landweer wordt toege voegd. Het krijgsbedrijf In België. Sas van Gent, 25 September. Den 25sten dezer is, naar het schijnt, een uitgebreide actie van het garnizoen van Antwerpen in Zuid-Oostelijke richting begonnen, gericht tegen de verbindingen van de Duitsche legers over Luik. Don 23sten zijn tusschen Mechelen en Aerschot ongeveer 2000 man Duitsche landstorm buiten ge vecht, gesteld. Alle (1800) krijgsge vangenen, buiten de officieren, worden dadelijk naar Engeland vervoerd. De meeste officieren trouwens, die in den huidigen oorlog gevangen genomen zyn, zijn niet doorgevoerd, doch te Ant werpen geïnterneerd. Tegen hen, in wiens bezit gestolen voorwerpen ge vonden zyn, of tegen wie sterke ver moedens bestaan, dat z(j de gruwelen in Aerschot, Leuven enz. hebben be volen, wordt door den' krijgsraad rechtsingang verleend. Een Zeppelin bombardeert Ostende. Ostende, 24 Sept. (Reuter.) Om elf uur hedenavond vloog een Zeppelin over de stad en wierp drie bommen naar beneden. Zij richtten weinig schade aanniemand werd gekwetst. De Zeppelin' kwam van .Thielt via Thourmout. Een bom viel in het bosch, een op de Vischmarkt en oen in de haven. Daarna keerde het luchtschip naar Thielt terug. Ostende, 25 September. (Reuter.) Slechts een hond werd door het bom bardement gedood. Op de Vischmarkt werd het kantoor van een vischhan- delaar totaal vernield de brandkast viel in een groot gat, dat in den vloer werd geslagen. Zoodra de ontploffingen werden gehoord, werden alle straatlantaarns uitgedraaid. De menschen vlogen de straat op en bespraken in de duister nis het gebeurde. Een Soldatenbrief door een Duitsch soldaat van 74sto infauterie-regiment, tiende corps, aan zijn vrouw geschreven Lieve vrouw Ik heb eenige dagen doorgebracht die met elke verbeelding spotten. Ik had niet gedacht dat een mensch zoo iets kon doorstaan. Geen seconde is voorbijgegaan dat mijn leven niet in gevaar was, en toch heb ik niet het minste letsel bekomen. Het was vreeselijk, het was gruwelijk. Maar ik ben gered voor jou en ons geluk, en ik begin weer moed te krijgen, al ben ik nog zeer onder den indruk. God geve dat ik je weldra mag terugzien en dat den gruwel spoedig voorbij is. Niemand van ons kan iets meer doen, de menschelljke kracht is uitgeput. Ik zal trachten je iets te vertellenOp 6 September werd bericht dat de vijand een positie innam bij St. Prix (noord-oostelijk van Parijs). Het tiende corps dat een buitengewoon snelle marsch ver richtte, viel natuurlijk Zondag aan. Sterke hellingen voerden naar hoog ten die door een aanzienlijke macht werden bezet. Met onze zwakke afdeelingen van het 74ste en 41ste regiment bereikten we de kam en kregen hevig artillerievuur, dat ons wegmaaide. Echter we kwamen in St. Prix. Nauwelijks waren we hier of we werden begroet met hevig geschutvuur en een felle fusillade van de vijandelijke infanterie. Onze kolonel werd zwaar gewond hij was al de derde die wij hadden. Veertien man werden rondom mij gedood Op 7, 8 en 9 September waren we voortdurend onder granaat- en kartetsvuur en leden we zware verliezen. Ik was in een huis dat herhaaldelijk geraakt werd. Hoe vaak dacht ik aan jou, lieve ling, en wat ik heb geleden in dien vreeselijken slag, kan je je niet voor stellen. Onze zware artillerie werd gebruikt voor het beleg van Mau- beuge; wij hadden haar dringend noodig, want de vijand had zijn zware kanonnen in stelling en beschoot ons hevig. Vier dagen lang was ik onder artillerievuurhet is als de hel, maar dan nog duizendmaal erger. In den nacht van den 9den werd last ge geven tot den terugtocht, daar het waanzin zou zijn onze stelling met onze weinige mannen te houden en we den volgenden dag een vreeBe- lijke nederlaag konden verwachten. De Eerste en Derde legers konden niet met ons aanvallen, daar wij te veel voorwaarts waren gerukt. Het moreel was geheel en al ge broken. Ondanks ongehoorde offers hadden we niets bereikt. Ik begryp niet hoe ons leger, na drie groote slagen zeer verzwakt, tegen een stel ling werd gezonden, die de vijand sedert drie weken had voorbereid, maar natuurlijk ik weet niets van de bedoeling van onze chefsZij zeggen dat niets verloren is. In een woord, wy trokken terug op Cormon- treuil en Reims in geforceerde mar- schen dag en nacht. Wij hooren dat deze legers zich zullen verschansen en rusten en dan opnieuw zich zul len opmaken voor de zegevierende opmarsch naar Parijs. Het was geen nederlaag, maar alleen een strategi sche terugtocht. Ik heb vertrouwen in onze aanvoerders, dat alles goed zal gaan. Ons eerste bataljon, dat heel dapper heeft gevochten, is van 1200 tot 194 man verminderd. Die cljfera spreken voor zich zelf. Kameraden. In een tijdelijk hospitaal te Nevers ligt een gewonde Fransche soldaat, Léon Fournier genaamd, van wiens heldhaftig optreden decorrespondent te Parijs van de „Times" het vol gende verhaald In een heete schermutseling tus schen de Fransche en de Duitsche infanterie waren Fournier en een vriend van hem, Issèle geheeten, samen onder het vuur. De twee Franschen gingen op den grond lig gen en beantwoordden het vuur tot Issèle gewond was. Toen nam Four nier zijn vriend op z(jn rug en droeg hem onder een regen van kogels in de richting van de Fransche' linie. Zijn weg werd versperd door vier Pruisen, maar hy had zijn geweer nog. Hij legde zijn gewonden vriend neer en met zijn twee laatste patronen legde hij twee van de vier vijanden neer. De twee andere Pruisen stormden met gevelde bajonet op Fournier af en deze wachtte hun komst niet af, maar rende hen tegemoet, reeg den eene aan zynbajonet en worstelde met den ander. Hoewel Fournier zwaar aan de hand gekwetst werd, wist hij zijn tegenstander te dooden, rende terug naar zijn gekwetsten vriend en droeg dezen triomfantelijk, zij 't ook wankelend, naar de Fran sche voorposten terug. Franc-tlrreurs. Philip Gibbs vertelt in de „Daily Cbron." in een uitvoerig, maar weinig nieuws gevend verhaal uit Forêt de Villers-Oottrets: Mijn gids had een van hen (den vijand) met. eigen hand gedood. Toen hij langs een bosch wandelde kwam een eenzame ulaan over het veld aan rijden. Hij behoorde tot de voorposten van de strijdmacht in Crepe-en-Valois en was verdwaald. Hy vroeg naar den weg en richtte zijn langs op de borst van den garde champetre. Maar de boer was soldaat .geweest en bad een revolver in zijn .jaszak. Hij antwoordde beleefd, maar schoot door zijn zak en doodde den ulaan. Do ulaan viel van zijn paard en de boer nam zijn lans en zijn karabijn als souvenir mede. Een oogenblik later echter besefte de man wat hij gedaan had. Hij begreep dat als ont dekt werd dat hij, een burger, een Duitsch soldaat bad gedood, het ge heele dorpje zoude worden verwoest en de inwoners wellicht allen gedood. Hij verborg daarom zijn trophoeën in het bosch, totdat de vyand was weggetrokken. Thans prijkt de lans in zijn huisje... |Verschlllende mededeelingen. Londen, 24 Sept. (Reuter.) Uit het groot aantal telegrammen, die uit de koloniën zijn ontvangen, blijkt dat het verlies der kruisers het in het ge heele rijk reeds uitgesproken voor nemen om den strijd vol te houden fot een bevredigend resultaat zal z\jn verkregen, nog heeft versterkt. Op het voorbeeld van Canada heeft Nieuw-Zeeland maatregelen getroffen om elke maand nieuwe troepen te zenden ter aanvulling van den leem ten in zijn contingent. Op den oproep van Botha voor vrijwilligers voor een expeditie-corps naar ZuidWest-Afrika hebben zich reeds een voldoend aantal manschap pen aangegeven. Het besluit van Botha om zelf het commanno over dit corps op zich te nemen, wordt alom in Zuid- Afrika met geestdrift begroet. Engelsclien en Japanners. Tokio, 24 Sept. (Reuter.) Officieel wordt bericht, dat Engelsche troe pen onder bevel van den comman dant der Engelsche strijdmacht van Noord-China gisteren in de buurt van de Lo-sjangolf ontscheept zijn, ten einde deel to nemen aan de opera ties tegen de Duitschers te Tsingtau. Raasavelt over den vrede. Londen, 26 Sept. De „Times" ont vangt uil Washington een telegram meldend, dat ex-president Roosevelt verklaarde dat het de plicht der Amerikanen is in deze crisis van hare leasen gebruik te maken en tevens zich gereed te houden mede te wer ken tot een rechtvaardigen vrede. De vrede zou waardeloos zijn, indien hij de zaak der rechtvaardigheid niet diende. Een vrede, die het militaris me wyding zou geven, de vrijheid en het leven van onschuldigen zou vernietigen, het onrecht België aan gedaan, ongewroken zou laten en de herhaling van zulk onrecht niet on mogelijk zou maken, zou geen werke lijke vrede zijn. De geredden op de „Titan" Er zijn eenige treffende bijzonder heden, welke wij nog dienen te ver melden, naar aanleiding van het kranige reddingwerk van onzen Am- sterdamschen bodem, de „Titan" (van de Kon. Nederl. Stoomboot-Maatsch.) welk schip, zooals reeds uitvoerig ge meld, z(jn twintigtal Engelsche matro zen te Rotterdam, Hoek van Holland, afzette. Een groot deel van de bemanning van het Nederlandsche vrachtschip bestond uit Volendammers, die zoo goed als nooit, doch stellig niet in deze kouder wordende herfstdagen, de oude gewoonte aflegden zich van een overweldigende hoeveelheid on- derkleeren te voorzien. Toen de uit geputte, soms bijna geheel naakte drenkelingen daar aan boord kwamen, bewees deze Volendamsche mode een uitnemende» dienst, om de ongeluk kige Britsche officieren en matrozen zoo goed mogelijk van het eerste lijfgoed te voorzien. Sommige der brave Volendammers droegen zelfs zeven onderbroeken. En zoo was elke Volendamsche matroos in staat, zes Engelsche zeelieden van een been- bekleeding te voorzien en er zelf nog één aan te houden. Het is dus in deze Volendamsche wijde broeken, dat een groot deel der geredde En gelsche matrozen, later door de Engel sche kanonneerboot van boord van de „Titan" overgenomen, den voet weer op Engelschen bodem zette. Hoe zal de Engelsche sympathie voor ons spreek woordelijk Volendam er nog door stijgen Een ander treffend staaltje van reddinginstint wérd ons ook nog medegedeeld. Toen de geredde matro zen aan boord van het Nederlandsche schip kwamen, zat de doodsangst na de vreeselijke ramp er bij sommigen nog zóó in, dat zij zich aan boord van het veilige vrachtschip aan de houten deuren en andere houten dee len vastklemdenzoo sterk was hun ingeprent, dat bij een ramp voor de opvarenden van een verloren .«chip op deze wijze nog eenige mogelijkheid bestaat, er het leven af te brengen. Zelfs na hun redding vertoonden sommigen nog dit bijzondere, eigen aardige psychologische verschijnsel. De geredde Britsche zeelleden en hBt Internationaal recht. Naar wij vernemen, zijn de be ginselen van volkenrecht, volgens welke de .geredde Britsche zeelieden voor interneering niet in aanmerking komen, niet bepaalde artikelen van internationale verdragen met zooveel woorden uitgedrukt maar zijn die beginselen tot uiting gekomen by de behandeling van de verschillende conventies van de vredesconferentie van 1907. Men heeft hier te doen met eene toepassing van de beginselen van het -Roode diruie op een zee oorlog. Alleen indien het zeegevecht geleverd was binnen onze territoriale wateren - waar niet gevochten mag worden zouden wy tot interneering der by dit gevecht geredden moeten overgaan. Art. 15 van de. conventie betreffende de toepassing van de be ginselen van de conventie van Qenóve op den zeeoorlog, hetwelk behou dens het geval, dat de neutrale mo gendheid met de oorlogvoerende een afwykeude regeling mocht getroffen hebben de interneering gebiedt van in neutrale havens met toe stemming der plaatselijke overheid ontscheepte schipbreukelingen, ge wonde of" zieke zeelieden der oorlog voerende partijen, heeft alleen be trekking op die zeelieden, welke door schepen van de oorlogvoerende mo gendheden zelf worden aangevoerd, maar niet op zeelieden, welke, geiyk hier het geval is geweest, door neu trale handelsschepen aan wal worden gebracht. Waren zij opgepikt door een neutraal oorlogsschip, dan zou overeenkomstig art. 13 der conventie zooveel mogelijk zorg moeten worden gedragen, dat zij niet opnieuw aan de krijgsverrichtingen konden deel nemen. (H.blad.) Christiania, 25 Sept. Over de helden daad vau de Duitsche onderzeeboot „U 9" schryft een bekend Noorsch admiraal in het „Morgenbladet"De Engelsche taktiek der blokkade van de Noord- en Oostzee is ter dood veroordeeld, nu het een Duitsche onderzeeboot gelukt is door de Engel sche bewakingsketen heen te breken. Dat de vernietigde pantserkruisers van een verouderd type zyn, doet niets ter zake. Zooals het gistereu deze in den grond geboorde kruisers verging kan het morgen de geheele Engelsche vloot vergaan. De Noord en Oostzee zou niet langer het bezit van Engelsche blokkeerende pantser- monsters zijn. Een nieuwe tyd,een nieuwe methode begint, die van gewicht is voor de kleine zeestaten, daar zy in de gele genheid zijn een aanzienlijk aantal van deze niet kostbare en verschrikke- ïyke zeewapens aan te schaffen. De commandant van da „U. 9". „Uit Berlijn wordt gemeld De kapitein-luitenant Weddingen, commandant van de onderzeeboot „U 9", heeft, tegeiyk met de geheele bemanning, het IJzeren Kruis ge kregen. Tusschen dezen en den vori ge» tocht van de „U. 9" was kapi tein Weddingen getrouwd; en acht dagen na de bruiloft trok hy er weer op uit. Toen hij by Helgoland was met zyn schip, viel een matroos over boord. Zonder aarzelen sprong Wed dingen in zee, en redde den matroos. Hiervoor kreeg hy de reddtngsme- daille, en de Roode Adelaaren daar naast hangt thans het IJzeren Kruis. Op een mijn geloopen. Southshields, 24 Sept. Het stoom schip „Hesvik" is gisteravond in de Noordzee op een myn geloopen en vernield. Twee opvarenden werden gedood. De overlevenden zyn hier aan wal gebracht. (De „Hesvik" is een Noordsche stoomboot van 1234 tons.) Visschersschult vergaan. Londen, 24 Sept. (Reuter.) Gisteren is wederom een visschersschult uit Grimsby, de „Rebono" n.1., op een myn gestooten en binnen tien minu ten gezonken. De geheeje bemanning, op één na, werd gered. In het Kattegat. Londen, 25 September (Reuter.) De Standard verneemt dd. gisteren uit Kopenhagen, dat oon visschersvloot, die de Zweedsche haven Falkenberg is binnengevallen, een vloot van 30 oorlogsschepen in de nabyheid van het Deensche eiland Anholt in het Kattegat voorby is gevaren. De oor logsschepen, waarvan de nationali teit niet is gebleken, koersten naar het Zuiden in de richting van den Ingezonden Mededeeling. zyt gy, indien gij niet onmiddeliyk Uw hoest geneest. Gij Aulmt, gij kucht, gy niest dikwijls, Uw neus loopt en gij denkL: „O, dat is niets, dat gaat vanzelf wel over". Mis, dit maal gelukt dat niet, en voordat gij het weet, hebt gy een chronische bronchitis, misschien wel een begin van tering op 't lyf en moogt gy van geluk spreken, indien gij het leven er van afbrengt. Waarom zyt gij de vijand van U zeiven, waarom dobbelt gy aldus met Uw leven? Gy zyt het U zei ven en de Uweu verplicht, zonder dralen Uw reddend geneesmiddel te nemen, de wondervolle Abdysiroop. Daarmede zult gy onmiddellijk Uw hoest, of beginnende borstkwaal genezen, voor dat deze ernstige gevolgen heeft kun nen veroorzaken. Hoevelen vóór U, heeft de Abdijsiroop niet van bekla genswaardige borst- en asthmaiyders, tot levenslustige menscben gemaakt, die weer van het leven kunnen ge nieten als elkeen. De Abdijsiroop zal als 't ware Uw longen vernieuwen en van alle ziektekiemen zuiveren en Uw borst versterken. Asthma, bronchitis, siym- en kinkhoest en vele borst-, keel- en longaandoeningen werden door de Abdysiroop grondig en blyvend genezen. De Abdysiroop is onschadelijk, zelfs voor het kleinste kind en kost per flacon fl.-, f2.-, en f8.60. Eischtonze handteekenlng: L. Akker, Rotterdam. Alom verkryg- baar.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1