HELDERSCHECOURANT No. 4372 DINSDAG 6 OCTOBER 1914 42e JAARGANG Stelling van DEN HELDER. Ontspannings-avonden in October. Dinsdag 6 Emma Bioscoop Parallelweg Lezing Vau Dam 8 uur Woensdag 7 Neptunus Stumphius 8 Harssèns Bioscoop Op pagina 4 van dit blad zijn opgenomen: 1. Oe mobilisatie van 1914. 2. Oe Fransch-Duitsche oorlog van 1870 - 71. 3. Ingezonden. 4. Feuilleton, enz. Antwerpen en onze neutraliteit. De „Middelburgsche Courant" van 3 October 1.1. schrijft: We zijn ons bewust tot nu toe in de oorlogsdagen ons niet schuldig gemaakt te hebben aan bangmakerij. Maar we meenen dat een ernstig woord op 't oogenblik op zijn plaats is. Er is zeker nog geen reden voor onmiddellijke bezorgdheid. En trou wens toch is vooral in tijden als wij doorleven de raadgeving goud waard neem de zaken ernstig op, maarniet tragisch. Er is echter door dien, twee maan den gehandhaafden vrede bij velen, die eerst vol groote zorg waren, een gevoel van gerustheid ontstaan, dat even ongemotiveerd is als eerst die angst. Ze zijn aan de dagelijksche oorlogsberichten gewend geraakt en hebben het gevoel dat het zoo wel zoo zal blijven. En daarom mag nog wel eens her haald worden, dat we er nog niet zijn, dat de lucht nog verre van schoon is. De' gebeuiteuissen bij Antwerpen kunnen een toestand scheppen, die ernstige internationale moeilijkheden kim veroorzaken voor ons land. Het in ons vorig nummer onder Laatste Berichten vermelde artikel van de „Times" over Engeland's vrees voor een Antwerpen in Duitsche handen, geeft een opinie weer, die door veel Engelschen gedeeld wordt. 01' de Britsehe regeering er ook zoo ovei- denkt, en of de vrees voor een verovering van Antwerpen door de Duitschers haar tot eenig daad werkelijk optreden tegen ons land zal nopen we weten het niet. Zoolang de verbinding over land van de Belgische kust met Antwerpen nog in stand blijft wel is nu de spoorlijn Gent - Dendermonde - Ant werpen verstoord, maar bestaat nog altijd de verbinding van Gent over St. Nicolaas naar 't Vlaamsche hoofd tegenover Antwerpen zoolapg heeft Engeland geen reden om ook de Wester-Schelde te gebruiken voor het doorvoeren van datgene wat wij als neutrale staat niet mögen door laten, bijv. van troepentransporten. Maar als die spoorwegverbinding ver broken is en Antwerpen is van de landzijde geheel ingesloten, - wat dan? Zal dan Engeland trachten de Wester-Schelde te forceereu om langs dien weg Antwerpen te hulp te komen? We gelooven dat nog niet na de Engelsche verzekering, dat het de neutraliteit der Wester-Schelde zal eerbiedigen zoolang de tegen stander die niet-schendt. Engeland zou dan immers hetzelfde doen wat het in Duitschland tegenover Belgiö zoo sterk afkeurt! Maar wat we wel mogelyk achten, dat is een sterke aandrang van Enge land, zonder direct onze neutraliteit te schenden, om ten opzichte van de Wester-Schelde gedaan te krijgen, wat maar eenigszins ten nadeele van Duitschland kan zijn. Er zijn daar voor genoeg middelen te vinden en dab die paddelen zeer hinderlijk kun nen zijn, weten we na 't geen met de aanhouding van onze neutrale koopvaardijschepen gebeurde. En hoe zal de houding van Duitsch land dan zijn? Dat zul natuurlijk protesteeren zoodra wij dingen doen die in zijn nadeel zijn. Maar er is nog iets anders ook. Als het den Duitschers lukt Ant werpen aan de landzijde in te sluiten, is het natuurlijk hun belang allen toevoer lot de stad af te snijden. Maar juist de Schelde beneden Ant werpen is voor hen het moeilijkst te bereiken door de inundaties. En die groote aauvoerweg leidt uit Ne derland in die vesting. Is het niet te voorzien dat dan ook Duitsch land zal doen wat het kau, om laten we het maar voorzichtig, uit drukken invloed uit te oefenen op de bepalingen voor het verkeer op de Wester-Schelde? En wat zullen Engeland en Duitsch land ten opzichte der Wester-Schelde doen als Antwerpen door de Duit schers bezet mocht worden,en DuitBch- land een uitweg over dezen rivier mond zal wenschen, wat Engeland juist niet wil? Al deze beschouwingen zijn geen voorspellingen. Ze geven slechts een uiteenzetting van wat mogelijk is. En men zal moeten erkennen dat die mogelijkheden de kiemen in zich dragen van groote moeilijkheden voor ons land. Onze regeering zal dan een zware taak hebben en meer dan ooit zal het dan een hooge plicht voor de Nederlandsche handelaars zijn om niet te trachten een extra-winstje te behalen door daden, die schrome lijke gevolgen zouden kunnen hebben voor ons land. DE OORLOG. De algemeene toestand. De slag aan de Aisne duurt voort. Dat wil zeggen: Volgens de jougste berichten is aan de Aisne, in het front en op den Pranschen rechter vleugel de toestand bijna ouveran derd -, maar is op den Franschen linkervleugel weer een poging aan- end, om de Duitsche linie te verlengen. Waren in het laatst dei- vorige week de gevechten hevig om Albert, thans wordt van een gevecht meer noordelijk van die plaats, in den omtrek van Arras, melding ge maakt. De linie waarover gestreden wordt, heeft zich dus naar het noor den uitgebreid. Tegenover de pogin gen van Fransch-Engelsche zijde om den Duitschen rechtervleugel om te trekken, hebben de Duitsche troepen dien vleugel verlengd, zoodat op nieuw de flankaanval der Franschen een frontaanval worden moet. Op die wijze wordt het aanvals front voortdurend verlengd, en wordt het zwaartepunt van den strijd ver plaatst, zonder dat een beslissing valt. Het is wel opmerkelijk, dat inplaats van heil te zoeken in de poging om door de vijandelijke linie te breken, wat tot dusver als het voornaamste doel van de Fransche strategie werd beschouwd, generaal Joffre tegenover de omvattende beweging die von Moltke steeds toepaste, oen nieuwe omvattings-theorie plaatst; daardoor toch doen de beide legers telkens hetzelfde, met het gevolg dat er wel van uitbreiding van het slagfront, doch niet van omvatting kan worden gesproken. En het resultaat is, dat de strijd blijft voortduren, met de regelmatigheid van een uurwerk, aan beide zijden met groote volharding, met taaiheid en kracht, doch zonder tot een resultaat te komen. En terwijl de Fransche pogingen, om op den Duitschen rechtervleugel tot een beslissing te komen, worden voortgezet, gaan de Duitsche troepen op den anderen vleugel voort pogingen aau te wenden om over de Maas te geraken. Na den val van Camp des Romains werd bij St. Mihiel een ge deelte van het Duitsche leger de rivier overgebracht; het moest een zwaren, harden strijd voeren tegen de Fransche troepen, die uit Verdun te hulp snelden. Of de geslaagde po ging om de spoorwegverbinding tus- schen Verdun en St. Mihiel op ver schillende plaatsen te verbreken, van invloed zal zijn op den uitslag in dat gedeelte, moet worden afgewacht. De raeening dat Antwerpen een ernstige bedreiging zou kunnen vor men in den rug van het Duitsche leger, vooral wanneer het Antwerp- sche garnizoen met Engelsche troe pen wordt versterkt, schijnt de Duit schers er toe geleid te hebben, Ant werpen te willen nemen, om het ge vaar te voorkomen. Als gevolg hier van is om de vesting Antwerpen de strijd met nieuwe kracht hervat. Van de buitenste linie zijn de forten Beel- heim, Wavre St. Cathérine, Konings- hoyckt en Lier gevallen, waardoor een Duitsche afdeeling in staat is be noorden Mechelen tot de tweede linie der fortenketen op te rukken, en de stad zelf te beschieten. In het Oosten is een slag geleverd tusschen Angustowo en Soewalki, waarin beide partijen zich de over winning toeschrijven. Het Duitsche bericht dat over den slag op den Duitschen linkervleugel schijnt te spreken, zegt, dat bij Soewalki de Russen in een tweedaagsch gevecht op 1 en 2 October totaal verslagen zijn; zij worden teruggedreven met een verlies van 3000 man aan gevan genen, 18 stuks geschut en veel ander oorlogsmateriaal. Het Russische officieele verhaal schijnt dan te spreken over den slag bij Augustowo, dat is dus op den Russischen linkervleugel. Maar de Russische mededeeling zegt, dat de Duitsche troepen ook bij Soewalki de nederlaag hebben geleden, en in wilde vlucht Rusland verlaten. Er is iets onoplosbaars in deze tegenspraak over het resultaat van een zelfden slag. Maar wij zijn niet in staat hier dit raadsel op te lossen wij deelen daar- de beide lezingen naast elkaar mede, zonder commentaar. Op het Westelijk oorlogstooneel. Berlijn, 2 October. (Wolflbureau.) Officieel. Uit het groote hoofdkwar tier wordt d.d. 3 October 's avonds In het Oosten zijn het 3e Siberische en gedeelten van het 22ste legercorps, die zich op den linkervleugel van de over de Njemen voortdringende Russische leger bovonden, verbitterende strijd van twee dagen bij Augóstof verslagen. Meer dan 2000 niet gewonde ge vangenen en een aantal kanonnen en machinegeweren zijn in handen gevallen. Duitsch legerbericht. Berlijn, 3 Oct. (W. B.) (Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier). Op het oorlogstooneel in Frankrijk zijn geen bepaalde wijzigingen ge komen. Bij Antwerpen zijn ook de forten Lier, Waelhem en Koningshoycht en de daartusschen gelegen redouten gevallen. In de stellingen tusschen de forten zijn 30 stuks geschut veroverd. De in den buitensten fortengordel gemaakte bres stelt ons in staat over te gaan tot den aanval op de binnen ste fortenlinie en de stad. In het Oosten zijn het derde Sibe rische en gedeelten van het legercorps, die op den linkervleugel van de over den Njemen voortruk- kende legers bevonden, na een twee daagsch verbitterd gevecht bij Augus- tow verslagen. Meer dan tweeduizend niet-gewonden werden gevangen ge nomen en een aantal kanonnen en machinegewereu buitgemaakt. De Duitschers in Frankrijk. Parijs, 4 October. (Reuter) Officieel bericht van 3 uur hedenmiddag: Op onzen linkervleugel hebben wij het offensief op verschillende punten hervat na alle aanvallen van den vij and te hebben teruggeslagen. Op andere punten z(jn onze stel lingen merkbaar sterker geworden. Er valt niets nieuws te melden van het centrum tot Argonno toe. In het Argonnerwoud hebben wy den vijand teruggedrongen naar 't Noorden. In 't Zuiden van Woevres maken wij vorderingen, doch zeer langzaam. Van onzen rechtervleugel, Lotha ringen en de Vogezen is geen nieuws. Berfiju, 4 October. (Wolff.) Officieel wordt hedenavond uit het groote hoofd kwartier gemeld: Op het Westelijk oorlogstooneel vordert de strijd op den rechtervleugel en in het Argonnerwoud met succes. Parijs via Londen, 4 Oct. (Reuter.) Het communiqué van elf uur 's-avonds luidt: Op onzen linkervleugel is de slag in vollen gang in de omgeving van Arras, zonder dat nochtans een be slissing wordt verkregen. De actie was minder hevig tusschen Ancre en Somme en tusschen Som- me en Oise. In het gebied van Soissons win nen wij terrein. Byna over het ge heels overige front is de actie van den vijand verlamd. In het Woevre- gebied blijft het rustig. Wij hebben eenig terrein gewon nen tusschen Apremont en de Maas en aan de Rupt-de-Mad. Spoorweg-aanslag. Berlijn, 2 Oct. (W.B.) Een belang rijk voorspel voor de verovering van het fort Camp des Romains en voor het doorbreken van de sperfortenlinie Verdun—Toul was het vernielen van den spoorweg tusschen Verdun en St. Mihiel, waarlangs de Franschen voortdurend munitie-troepen uit Ver dun aanvoerden. Twee officieren en 24 pioniers werden daarmee belast. Een luitenant, welke aan dezen tocht deelnam, vertelt hierover het volgende Toen wij uitrukten, was het stik donker. Er viel een dichte regen en deze onttrok ons aan het gezicht. Wij kenden wel de stand der troepen op den eenen oever van de Maas, maar op den anderen, waar wij zijn moesten, niet. Wij slaagden er echter in een Fransche bewakingspost te dooden moesten toen de rivier over zwemmen. Met de lading voor het doen springen van een spoorbrug iemd, op het hoofd gebonden, kwamen wij beslijkt, en klappertan dend op den anderen, moerassigen oever van de Maas aan, tot aan de knieën in den modder loopend. Daarna werd de springlading op zijn plaats gebracht. Na de ontploffing kwam een pa trouille cavalerie op het geluid af en schoot op ons. Wij kondens ons echter tijdelijk in het moeras langs de Maas verbergen. Eindelijk slaagden w(j er in weer over de Maas te komen. In een dorp werd toen met behulp van onze revol vers paarden en een wagen gerequi- reerd, waarmede wij in woeste vaart naar onze kwartieren terugkeerden. Bij dezen tocht verdronken een ser geant en een officier. De térugkeerenden ontvingen allen het IJzeren Kruis. Keizer Wilhelm aan het front. De correspondent van de „Times" te Kopenhagen meldde Donderdag avond Het schynt dat de keizer een maand heeft doorgebracht te Mainz, alwaar het hoofdkwartier van den Duitschen generalen staf is gevestigd. Zijn spe ciale trein van tien wagens, voorheen blauw en wit gekleurd, is thans donker geschilderd, met een rood kruis boven op de wagens. Ontzaglijke moeite wordt gedaan, de bewegingen van den keizer ge heim te houden. Zyn persoonlijke veiligheid wordt bewaakt door zijn gevolg, eon groote afdeeling lijfgarde en een groot aantal rechercheurs uit alle deelen van Duitschland. De laatsten zijn bekend als de veld politie en onder controle van het centraal bureau der geheime politie te Berlijn. De verwoesting van Orchies. Van Duitsche zijde maakt men ons de opmerking, dat het telegram van Wolff uit het groote Duitsche hoofd kwartier over de verwoesting van Orchies anders luidt dan in de Duit sche bladen. Er is inderdaad verschil tusschen den tekst van de twee be richten, daar een paar zinnen, die in de Duit3che bladen staan, niet voor komen in het telegram van Wolff, zooals dit aan de Hollandsche pers is toegezonden. Die zinnen luiden „in de plaats (Orchies) werden 20 by het gevecht op den voorgaanden dag gewonde Duitschers gruwelijk ver minkt gevonden. Ooren en neus waren hun afgesneden en men had hen door zaagsel in mond en neus doen stikken. De juistheid van de dienaangaande opgemaakto bevinding is door twee Fransche geestelijken met hun hand- teekening bevestigd." Intusschen, de Hollandsche pers heeft het telegram gegeven, zooals het door het offieieuse Berljjnsche bureau hier te lande verstrekt is, en degenen, die opmerkingen maakten over de verdonkeremaning van h6tslot van het telegram, en daarin een aan wijzing zagen, dat onze pers zich niet voldoende neutraal houdt, hebben ongelijk. Majoor v. Manteuffel. Parys, via Londen, 5 Oct. (Reuter.) Majoor v. Manteuffel, de Duitsche officier, die verantwoordelijk is voor de verwoesting van Leuven, bevindt zich in Fransche handen. Om en bij de strijd. De correspondent van het Alg. Handelsblad schrijft uit R(jssel, d.d. 28 Sept.: Eindelijk ben ik dau uit Brussel kunnen komen, zij 'tdan ook met heel 'veel moeite, en zij 't dan ook wat incer naar 't Westen gedrongen, dan ik wel gowenscht had. 't Is den laatsten tijd bijna ondoenlijk om verder dan Brussel te komen. Vertrok uit Brussel wordt niet meer toege staan dan in de richting Maastricht, en dat ook nog niet eensiederen ig- Maar ik zit dan nu in Ryssel. Mijn bedoeling was geweest om te gaan van Brussel naar Maubeuge, en van daar mij te laten zakken naar het front. Maar mijn goede gesternte, dat mij begeleid heeft tot Mons, liet mij daar in den ste6k en ik moest terug. Op de groote markt in Mous hielden wij stil om het reservoir van onze auto en onze keel, die fel geleden hadden van veel, door oen stevigen wind opgejaagd, stof, wat water te geven. Op het terras van het café waar w(j stil hielden, zaten twee Duitsche officieren, een heel oude on een piep jongo. Een praatje was gauw geëntameerd. Zij vertelden dat zij juist uit den slag kwamen, even verder op. Verbaasd zei ik niet te hebben gewoten, dat er zóó dicht bij Mons nog gevochten werd. Dat prik kelde den jongen 'officier, en haastig verzekerde hijja, maar met dat al z(jn we toch nog maar veertig kilo meter van Parijs. De oude gaf mij eon knipoogje en ging er niet op in. Ik ook niet. Toen zei de oude, als je even verder door rijdt, zal je zóó hoog de lijken zien liggen, h(j wees een meter hoog, allemaal over elkaar heen. Ja, allemaal Franschen- viel de jonge in. En Duitschers, zei kalm de oude. En zonder zich te storen aan de erger nis van den jongen officier, ging hij door: de vijand heeft groote verliezen geleden, maar wij ook. 't Kan ook niet anders. Wij zaten vlak op elkaar, hadden op tal van punten bajonetgevechten. Hij zweeg even, en ging toen zacht peinzend verden: Och, 't is voor allemaal even erg. De oorlog is nu eenmaal afschu welijk, 't is te hopen, dat er gauw een einde aan komt. De Duitschers, - de Franschen, z(j ziju allemaal men- schen. Menschen. En nu liggen daar vederop de lijken eeu meter hoog. ,t Is verschrikkelijkEn tóch, wat 't ons koste, wij zullen in Parijs komen Ik merkte b(j mij zelf op dat dit wel al een ander geluid was dan wat ik zoo vaak in het eerste stadium van den oorlog had gehoord: ,Wir gehen nach Paris". De Duitschers In Belgisch- Limburg. Maastricht, 4 Oct. Hevige kanon- nades en geweervuur hebben de be woners hedenmorgen uit den slaap gewekt. Te ongeveer half acht begon het en duurde voort tot bijna 9 uur. Het kwam uit de richting Lanaeken. Een boer uit Veldwezelt vertelde me, dat daar om half zeven de Duitschers met geschut doorgetrokken zijn, zon der iets te doen. Het gehucht Brieg- den, dicht bij Lanaeken, een gehucht van ongeveer 60 huizen, is beschoten. Maastricht, 4 Oct. De Duitschers zijn in Lanaeken en hebben daar aan verschillende kanten van het plaatsje huizen in brand geschoten. Een gra naat is in de kerk terechtgekomen een vrouw heeft een schot door het been gekregeneen Duitsch trom petter is gedood door een Duitsche granaat. Een gewond Duitsch officier is naar Luik vervoerd, andere ge wonde Duitschers naar Tongeren. Een man die met z(jn kar en paard nog over den grens wilde, zag zijn paard voor de kar gedood het ligt nog aan de grens. Er schijnen 50 Belgen in Lanaeken geweest te zijn, die hebben zicb nu teruggetrokken in de bosschen bij Tournebride en daar schijnen de Duitschers ze nu te omsingelen, ten minste het brandt in de bosschen. De Duitsche troepen, die hedeu in Lanaeken geweest zijn, telden 3000 man en bestonden uit veldartillerie mitrailleurs, ulanen en infanterie. De Belgische militairen waren gering in aantal. Tevens was er een gepant serde automobiel. In de kerk zijn drie granaten terechtgekomen, waarvan één in de sacristi en een in den voor gevel, waardoor de kerk nogal erg beschadigd is. Verder zijn vanaf de kerk van Lanaeken tot aan Tourne bride alle huizen verbrand, ook het huis van den burgemeester de Caretat dat van den heer de Merode is ge spaard. Volgens de Duitschers hebben de burgers geschoten. In het vluchtoord Parallelwegwa ren om zes uur zooveel vluchtelingen dat het aantal niet te schatten was. Er kwamen telkens nog nieuwe, maar 600 waren het zeker. Van het Oostelijk oorlogstooneel. De overwinning op de Russen. {^Koningsbergen, 4 Oct. (W. B.) De plaatsvervangend opper-bevelhebber te Koningsbergen geeft de volgende aanvulling van het reeds vermelde bericht omtrent de overwinning op de Russen: De Russen zijn in een tweedaagsch gevecht bij Soewalki op 1 en 2 October totaal verslagen. Zij verloren 5000 man aan gevangenen, 18 stuks geschut, waaronder een zware batterij, veel machinegewereu, voertuigen en paarden. De Tsaar naar het oorlogs tooneel. Petrograd, 3 Oct. (P.T.A.) De Tsaar is naar het oorlogstooneel vertrokken. De slag bij Augustow. Petrograd, 4 Oct. (P. T. (Com muniqué van den Grooten Generalen Staf). De slag bij Augustow is gisteren geëindigd met een zege voor de Rus sische wapenen. De Duitschers leden een volslagen nederlaag. Zij trekken op het oogenblik in wanorde terug naar de grens van Oost-Pruisen. De Russen zetten de Duitschers krachtig achterna en dezen laten in hun wilde vlucht konvooien, kanonnen en mu nitie in den steek en hebben zelfs geen tyd om de gewonden op te nemen. De slag bij Augustow begou, zoo als men weet, op 25 September met het bombardement van Svpotskino door de Duitschers, gevolgd door een aanval op genoemde positie. Tegelij kertijd deden de Duitschers verschil lende pogingen om bij Droeskeni aan de Njemen door de Russische troepen heen te trekken. Op26 September deden de Duit schers een aanval op de versterkingen van Ossowetz, maar stieten overal op verwoeden tegenstand en zagen zich genoodzaakt terug te trekken. Onze troepen bepaalden zich niet tot krachtige tegenaanvallen, maar gingen over tot den aanval en ver volgden den vluchtenden vfjand. De Duitschers konden ondanks hun krach- tigen tegenstand, onzen druk niet weerstaan en onze troepen maakten zich achtereenvolgens meester Van de stellingen der vyanden. Deze, in de war gebracht door deze onweerstaanbare actie, weken en zijn thans op den terugtocht. Met spoed verlaten zij ons grondgebied, op som mige punten is hun terugtocht zelfs tot een vlucht geworden. Wij vervolgen krachtig den ver slagen vyand. De strijd om de vesting Ossowez. Londen, 5 Oct. In een telegram uit Petrogad worden de volgende bijzon derheden vermeld over den strijd om Ossowez. De Duitschers moesten bij gebrek aan een anderen naderingsweg, over Graevo marcheeren. Toen zij tot op 14 K.M. genaderd waren, bemerkten zij, dat hun artillerie niet verden kon, daar het terrein moerassig werd. Zij begonnen toen de vesting van dat punt heftig te beschieten, terwijl zij hun infanterie mettalrijke mitrailleurs de vesting lieten naderen tot op zes K.M. De Russen deden een nachtelijken uitval en slaagden erin over wegen, met welke de Duitschers onbekend waren, deze op beide vleugels te omvatten. Zoodra de Duitschers, die hun volle aandacht aan de vesting wijdden, in de overtuiging dat zij alle bruikbare wegen bezet hielden, deze beweging ontdekten, ontstond een verbitterd gevecht onder voor hen zeer ongunstige condities. De Rus sische artillerie decimeerde den vijand, die zich in open terrein bevond, terwijl de Russische infanterie met hevig vuur zijn flanken bestookte. De strijd duurde 36 uur en eindigde met een volslagen nederlaag voor de Duitschers, die in wanorde in de richting van Graevo vluchtten. De Russen maakten zich meester van de geheelë Duitsche artillerie, die in het drassige terrein bleef steken. Londen, 5 Oct. Naar aan de „Daüy Cronicle" gemeld wordt, zijn groote gebeurtenissen langs het Silesische front en in Polen aanstaande. De Petereburgsche correspondent van dat blad meldt, dat de Tsaar zich gisteren naar het front heeft begeven. De Duitsche Keizer is, na het houden van vurige toespraken voor de troepen te Breslau naar Bromberg vertrokken. De Koning van Beieren inspecteerde te Czestochowo de pas aangelegde aardwerken. Niet-officieel wordt ge meld, dat de algemeene opmarsch der Duitschers reeds begonnen is. Volgens geruchten die ie Stockholm de ronde doen, is het doel de plaatsen Kovno, Lodz en Warschau te nemen, en de Russen uit Galiciö te drijven. Er hadden reeds eenige gevechten plaats aan den linkeroever van de Weichsel. In de buurt van Kielce behaalden de Duitschers aanvankelijk eenig voordeel. Zij rukten op naar de Njemen, doch een poging om zich een weg te banen naar Ossowetz mislukte. In het Westen van het district Suwalski werden de Duit schers, niettegenstaande zij een hard- nekkigen tegenstand boden, terugge- gedrongen, zoodat het district ten slotte geheel gezuiverd was van den vijand. In het district Lómza her namen de Russen Kalvaria en Mari- ampol en dreven de Duitscher tot op 40 mijl afstand ten Westen van Memel terug. Van het Zuidelijk oorlogstooneel. Weenen 4 Oct. (W. B*.)" (Officieel). Tengevolge van het binnendringen van Servische en Moutenegrijnsche troepen in Oostelyk Bosnië waren wij genoodzaakt in dit gebied, gelegen buiten het terrèin waar de hoofdbe slissing zal plaats hebben, mobiele troepen te detacheer en. De eerste daar begonnen actie is reeds met suc- xes geëindigd. Twee Montenegr(jnsche brigades, de „Spuska" onder bevel van generaal Vucopitsj en de „Zeska" onder generaal Rajewitsj zijn na twee- daagsche hevige gevechten totaal ver slagen teruggeworpen op Foca en trekken zich in paniek terug over de grens. Hun geheele, trein waaronder niet onbelangrijke, in Bosnië buitge maakte, voorraden moesten zij achter laten. Ook hier bleek dat groote wreed heden gepleegd waren op gesneuvel den van Oostenrljkscbe patrouilles. Bij de actie in het noordelijk gedeelte is een Servisch bataljon door een Oostenrijksch half-bataljon gevangen genomen. OP ZEE. Het s.s. „Marie" van de Kosmos- lijn is te Callao, in Peru, aangeko men met de bemanning van.het Britsehe s.s. „Bankflelds" aan boord. De „Bankflelds" was ter hoogto van Eten in den grond geboord door den Duitschen kruiser „Leipzig". Het schip had een zeer rijke lading suiker aan boord gehad. Het schijnt niet precies vast te staan, of de Peruaansche regeering zeelieden van de „Bankflelds" moet interneeren. De Engelsche mijnen. Londen, 3 Oct. De Londenscho ochtendbladen keuren het goed dat de Admiraliteit vergunning gaf tot het leggen van mijnen, wat gedurende de wintermaanden den Britschen patrouille-dienst zal verlichten, en tegelijkertijd een zekeren waarborg zal geven tegen de Duitscho onder- leérs. In den Stillen Oceaan. Bordeaux (via Londen), 3 October. Een officieele marine-raededeeling zegtOp 22 Sept. hebben de Duit scho kruisers „Scharnhorst" en „Gnei- senau", voor Papeete op het eiland Tahiti, den kleinen kruiser „Zelee" tot zinken gebracht; de „Zelee" was sedert 14 September ontwapend :en had dus geen geschut noch beman ning aan boord. De Duitsche kruisers bombardeerden daarop Papeete, oen open stad en kozen vervolgens wier zee. Daar alle havens in den Ocedan door de Engelsch-Fransche maèht bezet zijn, zal de approviandeering van de Duitsche kruisers weldra onmogelijk worden; zij zullen zich dan moeten meten met de kruisers der bondgenooten, die hen door den Stillen Oceaan najagen. Japanners en Duitschers. Peking, 3 Oct. Japansche mijnen- opruimers zijn op mijnen gestooten; een is gezonken, een andere bescha digd. Er z(jn 4 dooden en 4 gewon den. De Japanners boorden een Duit schen torpedo-jager in den grond. De vijandelijkheden duren hc-ftig voort; voornamelijk worden artillerie duels gevoerd; de oorlogsschepen in de haven ondersteunen krachtig de Duitsche forten. De mijnen in de Noordzee. Wij gevoelen een zekere trots, zegt de „Daily Telegraph", dat de admi raliteit zoo lang gewacht heeft met het besluit tot het leggen van mijnen in de Noordzee. Wy wilden ons eigen volk en onze goede vrienden in Hol land, Zweden, Denemarken en Noor wegen zoo min mogelijk last veroor zaken. Het was echter niet langer vol te houden, daar wij toch gelijken tred moeten houden met de activiteit van den vijand. Gedurende den oorlog zijn talrijke visschersvaartuigen ge zonken, en ongeveer negentig men- schenlevens daardoor te betreuren. Wij hebben met een vijand te doen, waarmee wij niet langer eenige con sideratie mogen gebruiken. Het gebied waarin de mijnen liggen strekt zich parallelvormig uit. De lijnen loopen van Deal naar een punt ten Noorden van Ostende, van het lichtschip van de Tongue naar een punt, dat in een rechte lijn ligt met Middelburg, maar vele mylen van de Hollandsche kust verwijderd. De Zui delijke toegang van de Noordzee bij het Nauw vau Galais is feitelijk voor den vijand afgesloten. Daardoor wordt den Duitschers belet de Thames te bereiken, en de koopvaardijschepen zullen, daar zij onderricht zijD, er geen hinder van ondervinden. Mocht de vijandelijke vloot door een honderd of honderdvijftig Zeppelins gesteund, zooals beweerd wordt, beproeven het Kanaal op te varen, dan is zij ten ondergang gedoemd. Bovendien zullen door de admiraliteit een groot aantal verkenningsschepen, torpedo-en mijn- vernielers in andere deelen van de Noordzee geposteerd worden. Duitsch land heeft de vaart op deze zee noodig voor zyn economisch bestaan, maar wij hebben nog havens genoeg en kunnen het verloop kalm af wachten. Het kan wel niet anders of het bericht der Engelsche Admiraliteit omtrent het brengen van mijnen in de Noordzee moest in onze scheep vaartkringen zeer veel beroering brengen. Zet men toch de aangegeven peilingen op de kaart af, dan blijkt dat het gevaarlijke gebied recht in den trek der scheepvaart van den Waterweg naar het Noordhinder vuurschip ligt. In verband hiermede zouden dan ook Zaterdagmiddag ver schillende schepen niet vertrekken. Bekend is dat Zaterdagmiddag zouden varen o. m. dc stoomschepen „Calisto" en „Leto" van de firma Hudig Veder, gecharterd door de Holland Amerika lijn: een tweetal zeeschepen van de Koninklijke en de Dublin-boot. Deze alle vertrokken eerst Zondag ochtend om ten minste bij daglicht de gevaarlijke plaats te kunnen voor bijkomen. Men zal overwegen of de scheepvaart door het Kanaal aldus mogelijk blijft. Er zal niet anders opzitten dan dat voortaan eerst van Rotterdam naar de Noorscho kust wordt gestoomd om vervolgens om de noordpunt van Schotland heen te gaan. Deze maatregel zal uiteraard niet dan in bet uiterste geval wor den genomen, omdat deze route een omweg van misschien een vyfta! dagen beteekent, met als gevolg daarvan een belangrijke uitbreiding van het kolenverbruik. Op een mijn gestooten. Lloyds verneemt uit Ostende d.d. 8 Oct., dat de Engelsche stoomboot „Dawdon" van Huil naar Antwerpen, des nachts in de Noordzee op een mijn is gestooten en gezonken. Negen opvarenden worden vermist; acht opvarouden zijn door een visschers- boot naar Ostende gebracht. Londen, 3 Oct. Volgens een Lloyds- bericht uit Tynemouth is het stoom schip „Tromo", van Arendal, heden ochtend to half zevon op een mijn gestooten en gezonken. Twee matro zen zijn gered door een visschers- boot en aangebracht te NortShiolds. Duitsche avlateurs gered. Londen, 4 Oct. De „Times" ver neemt uit Kopenhagen, dat de Zweed- sche stoomboot „Runa" van Gothen- burg twee Duitsche aviateurs heeft gered, die veertien uren op zee had den rondgedreven op een beschadigde hydroplane. DUITSCHLAND. Berlijn, 2 Oct. (Wolff.) De offici euze Norddeutsche Allg. Ztg. bevat het verslag van den Generalstabarzt van het leger, den chef van den ge zondheidsdienst te velde von Schie- rung, over de organisatie van de ziekenverpleging. Op het westelijk oorlogsterrein alleen daarover, zegt von Schierung, kan ik op grond van eigen ervaring oordeelen hebben de organisatie on het materiaal goheel aan de eischen beantwoord. Men moet be denken, dat het leger aanvankelijk in Belgiö zonder trein on zonder hospitaaldienst moest oprukken. Daarop volgde een bijzonder snelle opmarsch, voorloopig nog zonder aanleg van een etapponweg. De groote en kleine veldslagen met aan zienlijke verliezen en over, een zeer uitgebreid gebied vingen aan. Alle gewonden zijn naar de regelen op het slagveld verbonden on zoo goed, dat de meeste verbanden gedurende het geheele transport konden blijven zitten. De zwaar gowonden zijn dadelijk in het veld-, daarna in het gewone oorlogshospitaal gebracht. Hulptrei- nen van ambulances kwamen slechts zelden voor. Wij moesten de goede rentreinen gebruiken, omdat wij de vele gewonden niet bjjeey konden laten, daar er andors besmettelijke ziekten zouden kunnen uitbreken. Dit te voorkomen is gelukt. De ge zondheidstoestand van het leger ia zeer goed; ik log daar.den nadruk op. Ook met het transport is het goed gegaan. De soldaten genoten op bijna alle stations verpleging. De dienst op het slagveld en aan de hoofdetappeplaats was het zwaarst. De artsen on ziekenverplegers werk ten dag en nacht met inspanning van alle krachten. Zij mochten tot mijn vreugde waardeerhig vinden bij het keizerlijke commando. In den tegenwoordigen oorlog wordt niets ontzien. Onze tegenstan ders dooden zelfs gewonden in ge vangenschap en vermoorden artsen en ziekenverplegers. In het veld zijn onder het teekeu van het Roode Kruis negenduizend handen overal bereid te helpen en to zorgen. W(j kunnen kalm en geheel tevreden z(jn. Arbeid op Duitsche werven. Londen, 3 Oct. De „Times" ver neemt uit Kopenhagen uit vertrouw bare bron, dat er met koortsachtige energie in de Duitsche dokken gewerkt wordt. Naar men meldt, worden er vijftien onderzeesche booten gebouwd, en zullen er nog meer gebouwd wor den, wijl het succes van de „U 9" een roep heeft doen opgaan in Duitsch land van dit soort booten. Duitsche verliezen. In ons nummer van 29 Sept. heb ben wij een opgave van de Duitsche verliezen opgenomen, ontleend aan de Pruisische verlieslijsten, die regel matig ln het Berliner Tageblatt ver schenen. Sedert do 35e lijst, waaruit wij de laatste opgaven hadden over genomen, worden deze lijsten niet meer gepubliceerd. Wel wordt het nummer van de lijst thans de 40e - vermeld, doch do getallen aan dooden, gewonden en vermisten, niet geheel. Een protest. Een aantal vertegenwoordigers van Duitsche kunst en wetenschap heeft een open brief „aan de beschaafde wereld" gericht, waarin wordt be toogd dat deze oorlog Duitschland is opgedrongen en opkomen tegen be schuldigingen van wreedheid enz. FRANKRIJK. De Indische troepen in Frankrijk. De troepen uit Engelsch Indiö zyn thans ln Frankrijk aangekomen. De landing dezer troepen te Marseille vond zeer geregold plaats. Terwijl deze troepen over de Cannebierre

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1