HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 9T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4376 DONDERDAG 15 OCTOBER 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 et, franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37* 45 „0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cenL Elke regel meer 6 ct Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel moer 15 cent Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°;0 hooger berekend. Groote letters en eliché's naar plaatsruimte. - Bewljs-exemplaar 2} cent. Stelling van DEN HELDER. Ontspannings-avonden in de 2e helft van October. Donderd. 10 Vrijdag 16 Zaterdag 17 Huisdulnon Clther-avond en voordrachten Marlne-liospit Bioscoop Marlnecantine I Stafmuziek Wachtechip j Bioscoop Bumpri" Slaalman I Binnonhav. 87 I I-ez. met lichtb. Sllngerv. Ram. Erfprins loods I Zangk. „Ons Doel" met Stafm. I ?-8 u. Marine, Harflsens.Wierhoofd 0p pagina 4 van dit blad zijn opgenomen 1. De Week. 2. Van een Heldersche varpleger op het slagveld. 3. Feuilleton, enz. DE OORLOG. De algemeene toestand. Het plan der Duitschers in Noord- Fiankrijk, om zooveel mogelyk de kust te naderen, wordt door de sedert ontvangen berichten bevestigd. Uit Galais wordt gemeld, dat het ge- veebtsfront naar de zeezijde belang rijk wordt uitgebreid en dat de Duit- sche troepenmacht uit de omgeving van Rijssel zich naar de richting Hazebrouck en naar de zeezijde zeer actief betoont. De medewerker van de „Times" w(jst er op, dat de Duitsche legers in Frankrijk in den laatsten tijd aanmerkelijk versterkt zijn. En daar uit maakt hij de gevolgtrekking, dat z(j vastbesloten zijn om te pogen in het westen en in het oosten tege lijk een beslissenden slag uit te lokken. Naar het westelijk front zijn sedert dagen landstorm- en land weer troepen overgebracht; huisvaders en jonge lingen staan nu in het veld. Aan de troepenmacht, in Frankrijk en Bel gifi zijn zeker tien divisies toege voegd. Daardoor, is naar de „Times" meent, de sterkte van het Duitsche leger in Frankrijk op anderhalf inillioen men- schen gebracht, en nu Antwerpen gevallen is zal een aanzienlijk deel van het iu Belgie gebruikte leger nog daaraan kunnen worden toege voegd. Ashmead Bartlett schal de ver sterking, die uit Belgie naar Frank rijk kan worden gezonden, om het leger van v. Klück aan te vullen, in een bespreking in de „Manch. Guardian" op 100.000. Doch daarbij moet tevens in rekening worden ge bracht, dat het zware Duitsche ge schut nu ook vrij komt, en op elk deel van het oorlogsterrein kan worden gebruikt. Tegenover dit versterkte Duitsche leger betoogt de „Times", kunnen de bondgenooten voldoende troepen stol len, om hun de overmacht te ver zekeren. Bovendien zijn, volgens deze Engelsclie beschouwing, de Duitsche troepen, nu voor een groot gedeelte uit den tweeden en derde ban be staande, minder strijdvaardig dan de vroegere, en kunnen de bondgenoo ten daartegenover troepen stellen, die zooal niet beter dan toch even goed zijn, zoodat het Engelsche blad vol hoop is voor den uitslag van den strijd in Noord-Frankrijk. Door den val van Antwerpen is de laatste belangrijke vesting in dit gedeelte van het oorlogstooneel ge nomen, thans komt het doel van den strijd geheel neer op de vernietiging van het veldleger. En de militaire schrijver in de „Manch. Guardian" acht het niet waarschijnlijk, dat de val van Antwerpen een overwegen den invloed zal hebben op de krijgs verrichtingen aan de Aisne, Integendeel zegt de „Times": dooi den val van Antwerpen is het voor deel dat de Duitschers hadden van de schending der Belgische neutra liteit uitgeputhet nadeel daarvan is echter dat de Duitschers thans moeten strijden over een slaglinie van de Zwitsersche grens tot aan de Noordzee, en daarvoor zijn zulke overweldigende troepenmassa's noo dig, dat de taak van Rusland in het oosten betrekkelijk licht wordt. Maai voor het oogenblik is dat nog niet merkbaar. Integendeel. Sedert een plan voor de samen stelling van do Duitsche en Oosten- rljksclie strijdmachten aan de oost grens is opgemaakt, wordt met meer kracht dan vroeger tegen de Rus sische legermacht opgetreden. Daardoor wordt de opmarsch van het gemeenschappelijk leger krachtig voortgezet, en zijn na den overtocht aan de Weichsel door de Duitsche troepen de Russische voorhoeden ten zuiden van Warschau teruggeslagen, terwijl pogingen van de Russen, om ten zuiden van Iwangorod over de Weichsel te trekken, worden belet. Tegelijkertijd hebben de Oosten rijkers door Duitsche troepen ver sterkt - hun offensieve beweging krachtig voortgezet. DestadPrzemysl, die door de Russen belegerd was, werd ontzet, zoodat de Russen zich nog slechts voor het oostelijk front der vesting konden handhaven. Ook op andere punten hebben de Russen ondervonden, dat de gemeenschappe lijke legers thans op krachtige wijze voorwaarts rukken. De rebellie van een klein com mando Afrikaansche troepen, onder het bevel van Maritz, schijnt volgens de berichten uit Kaapstad niet veel te beteekenen te hebben. De oud- president van den vrijstaat, de heer Roitz, heeft zelfs verklaard, dat Ma ritz ongetwijfeld krankzinnig moet zijn en dat de namen door hem ge noemd in zijn ultimatum, die zyn van mannen, die niets met de plan nen van Maritz te doen hebben. De overgroote meerderheid der Afrikaan- ders schijnt trouw aan de zijde der regeering te staan. De overeenkomst, die tusschen Maritz en de Duitsche bevelhebbers in Zuidwest-Afrika is in elk geval zonder eenige beteeke- nis. Over het lot der kolonies zal, evenals vele andere vraagstukken, beslist worden op de slagvelden in Europa. (H.blad.) 0p het Westelijk oorlogstooneel. Officieele Duitsche berichten. Berlijn, 13 Oct. (W. B.) (Offlicieel.) Het groot hoofdkwartier meldt Van het westelijk oorlogstooneel zijn geen berichten van beteekenis ont vangen. De hevige aanvallen van den vijand ten oosten van Soissons zijn afgeslagen. In het Argonnenwoud hebben voortdurend verbitterde ge vechten plaats. Onze troepen gaan in het door dicht kreupelbosch uiterst moeilijk terrein, met alle middelen van den vesting oorlog stap voor stap vooruit. De Franschen bieden hardnekkig tegen stand en schieten uit de boomen en met machinegeweren uit jachtstanden in de boomen. Zü hebben naast ver- diepingsgewijs aangelegde loopgraven sterke vestingwerken als steunpunten aangelegd. De berichten door de Fransche legerchefs verspreid over het succes hunner troepen in Woevre zijn on juist. Gevangenen verklaren, dat aan de troepen medegedeeld is, dat de Duit schers verslagen en verschillende forten om Metz gevallen zijn. Onze daar strijdende troepen hebben werke lijk niet eenig gebied verloren. Etain is nog steeds in ons bezit. Do Fransche aanvallen op onze stellingen bij St.Mihiel zijn afgeslagen. Engelsche berichten. Londen, 13 Oct. De laatste inlich tingen van de „Times" uit Noord- Frankrijk gewagen nog van sterke Duitsche colonnes, voortrukkend in de richting Yperen. Rond deze stad schijnen de Duitschers in zeer grooten getale samengehoopt. Uit Calais verneemt het. blad, dat honderden vluchtelingen daar aan komen, wat wijst op een uitbreiding van het ge veclitsterrein naar deze streek. Er is een algemeene beweging van Duitsche troepen uit de om geving van Lille naar de richting van Kortrijk. Ook tusschen Lille en de Fransche kust toonen de Duit schers een stijgende activileit. Blijk baar ligt het in hun plan een poging te doen, zich aan de kust te nestelen. Fransche berichten. Parijs, 13 October. (Havas.) De offi cieele mededeeling van vanmiddag drie uur luidt: Gisteren hebben wij op verscheidene punten aanmerkelijke vorderingen ge maakt. lu de streek van Hazebrouck en Béthune hebbeu wij hot offensief her nomen. Een Duitsch legercorps heeft Rijssel bezet, doch tusschen Albert en Atrecht hebben wij terrein gewonnen. In de streek van Berry au Bac (aan de Aisne ten Noorden van Reims) zijn onze troepen naar Sonain voor uitgedrongen. Ook ten Westen van Argonne en ten Noorden van Malin- court zijn wij opgeschoten. Op den rechteroever van de Maas houden wij de Maasheuvels ten Oosten van Verdun bezet en zijn langs den weg van Verdun naai' Metz voorwaarts gerukt. Bij Apremout hebben wij terrein gewonnen. Op onzen linkervleugel hebben wij een aanval Uitwisselen van krijgsgevangenen. Het Petit Journal verneemt uit Bordeaux, dat Frankrijk en Duitsch- land krijgsgevangenen zullen uitwis selen. Het Fransche legerbestuur heeft over Zwitserland de eerste ijjst van Fransche krijgsgevangenen uit Duitschland ontvangen. De verschil lende troepenafdeelingen zullen de lijsten nagaan en aangeven, welke gevangenen men uitgeleverd wil hebben. De uitwisseling zal over Pontarlier geschieden. Aan het Westelijk front. De militaire medewerker van de „Times" schrijft, dat de laatste tien dagen de Duitsche legei's in Frankrijk aanmerkelijk zijn versterkt. De Duitschers nemen blijkbaar de uitspraak van veldmaarschalk graaf von Schlieffen, dat „gerekte oorlogen onmogelijk zijn, wanneer het bestaan van een volk afhangt van de onaf gebroken voortzetting van zijn handel en nijverheid", ter harte. Het schijnt dat zij vastbesloten zijn een held haftige poging te doen om hun vij anden in 't westen en oosten tege lijkertijd tegen den grond te slaan. Jongelingen en huisvaders zijn thans allen te velde. Naar het westelijk front hebben treinen dagen lang landweer- en landstorm-divisies aan gebracht zeker 10 divisies zijn ge voegd bij de strijdkrachten in Frank rijk en Belgie. Bovendien hebben de garnizoenen in het Rljksland en de Rijnprovincie hun aandeel geleverd. Sommige troepen zijn wèl toegerust met artillerie, andere in het geheel niet. De in den laatsten tijd door de Duitschers gebruikte granaten zijn soms oud en ontploffen niet. De geestdrift van de Duitsche troepen is ongeschokt, doch de uit rusting van de nieuw aangekomenen is niet zoo goed als eerst. De medewerker schat dan de ge- heele sterkte der Duitsche legers in Frankrijk op anderhalf millioen man. Nu Antwerpen gevallen is, zal ook het grootste deel van de belegeraars beschikbaar worden tegen de bond genooten. Bij deze groote getallen moet men echter in aanmerking nemen, dat de Duitsche troepen nu voor 'tmeeren- deel bestaan uit militairen van de tweede en de derde ban en dat hun strijdvaardigheid derhalve niet even redig is aan hun getalsterkte. Doch zelfs als dit wel het geval was, zouden de bondgenooten ook in getalsterkte nog de overmacht hebben op hun tegenstanders. Daarom, en omdat de hoedanigheid van de troepen der bondgenooten waarschijnlijk beter en zeker even goed is als die der Duitschers, is er naar de medewerker van de „Ti mes" betoogt geen reden om te verwachten dat de worsteling in het noordwesten van Frankrijk ten ua- deele van de bondgenooten zal ein digen. Scbr. verklaart het dan eens te zijn met Russische deskundigen, die hebben betoogd dat het voornaamste doel van een oorlog moet zijn het vijandelijk veldleger te verslaan. Wij mogen gaat hij voort daarom in zekeren zin dankbaar zijn, dat byna de laatste vesting (Antwerpen), die nog onze bewegingen in dat op zicht belemmerde, van'het oorlogs tooneel verdwenen is. „De geschie denis van versterkte kampen," heeft Von Moltke gezegd, „is onafscheidelijk van de geschiedenis van capitulaties". De ervaring in dezen veldtocht met vestingen opgedaan, bevestigt deze uitspraak en moet de bewonderaars van vestingen wel uitermate teleur stellen. Hoe de^Fransche soldaat met spionnen handelt. In de „Westminster Gazette" doet William Hope Hodgson het volgende spannende verhaalHoe de Fransche soldaat met spionnen handelt. Een soldaat komt van achter een denneboom te voorschijn, een geweer met de bajonet er op in de hand. „Oü allezvous?" vraagt hij, mij tege moet tredend, terwijl hij de punt van de bajonet iets in mijn richting laat zakken. „Wandelen", antwoord ik en haal maar vast mijn bijzondere permissie en andere papieren en een officieel gestempeld portret voor den dag. „Monsieur permit me?" zegt. de soldaat dan iu eens in heel aardig Engelsch. „Monsieur is Engleesh? I shake you by ze hand with ver' great pleasaire." We schudden met veel animo elkaar de hand en ik maak hem oen complimehtje over zijn Engelsch. Hij glimlacht, gestreeld en wijst het compliment heel nederig af. Hij wenkt mij terug tusschen de boomen. „Er komt iemand", zei hy. „Sst" De bosschen zijn hier herhaal delijk in brand gezet. Daar hadden ze zeker een bedoeling mee." „Wie?" vraag ik fluisterend. „De forten", fluistert hij terug, terwijl hij scherp het smalle pad tusschen de boomen aftuurt. „De boomen ver bergen hen. We vermoeden, dat or spionnen aan 't werk zijn en nu houden we de wacht. Daar komt iemand. Luister maar. Blijf hier staan". „Ja", zeg ik. „Zie je hem", vraagt bij een oogen blik later, „daar bij diesst" Hij brak plotseling af en wij bogen samen voorover en zagen een kleinen honderd meter het pad tusschen de boomen af een man in een blauwen arbeiderskiel, die rustig stond rond te kijken. Plotseling deed hij een paar stappen tusschen de boomen en eenige oogen- blikken lang kon ik hem niet zien. De soldaat beduidt me, dat ik me doodstil moet houden. Hij legt zijn wijsvinger tegen zijn lippen, zyn oogen glinsteren. Dan begint hij op zijne teenen tusschen de boomen door naai- beneden te loopen, een paar stappen op zij van den weg. Ik volg. Terwijl we zoo dalen, voet voor voet, geruischloos op de dennennaalden, hooren we heel zacht fluiten benedon ons en onmiddellijk wordt daar ei gens links van ons en lager op de helling van den met dennen be groeiden heuvel op geantwoord. We doen nog een paar passen, "onhoorbaar, dan houden we stil en luisteren. De soldaat maakt een won derlijk opgewonden gebaar met zijn linkerhand om mij te beduiden dat ik mij niet bewegen mag. Dan hoor ik een geluid, een zacht en omzich tig graven in de aarde. De schildwacht gaat opnieuw voor waarts en plotseling hebben we een langen nauwen doorkijk tusschen de boomen door. Vrij ver af, mi98chien een tweehonderd meter de helling af zien we een man op zijn buik op den grond liggen, zijn gezicht dicht bij de aarde. Dicht bij zijn hoofd staat iets, dat in de verte op een klein kistje lijkt. „Arrrel" mompelt de soldaat bin nensmonds en gaat voorover op den grond liggen achter een dikke boom, mij met een wild handgebaar be duidende betzelfde te doen. Het geluid van iets dat voorzichtig in den grond graaft, houdt aan. Het is nu rechts "voor ons uit en dan zie ik in eens den man, dien wij al ge zien hebben. Hij zal een kleine veertig meter van ons af zijn en ligt op zijn knieën. Hij licht iets op, dat er uitziet als een smalle steenen plaat. Hij buigt nu over een opening heen, die hij zoo pas heeft opengelegd. HU haalt een Ijzerdraad-schaar uit zijn zak en ik hoor duidelijk het geluid van de schaar als hy in de opening iets dooi knipt. De soldaat hoort het geluid ook en hij kijkt snel rechts. Ik hoor weer zyn half gesmoorde „arre wanneer hij den anderen man ziet. Plotseling neemt h(j zijn geweer, ik hoor een tik-geluid, hij legt aan. Be neden ons, aan het einde vau den nauwen doorkijk tusschen de boomen heeft de tweede man zich opgericht en is op zijn koieön gaan liggen. Zoo volkomen stil is het, dat ik hem duidelyk kan hooren kuchen. Hy be gint aan iets te trekken en in eens begrijp ik de beteekenis van wat ik zie. De twee mannen hebben de on- dergrondsche telefoon-geleiding die naar het fort loopt ontdekt. ZU heb ben mogelUk allerlei nieuws onder schept en nu hebben zo een stuk van een paar honderd meter van de telefoondraad weggeknipt. Vervolgons zullen ze ongetwijfeld voor het oog alles weer horstellen zooals het aan vankelijk was en aarde en dennen naalden over de omgewoelde plaatsen spreiden De soldaat gaal. stelselmatig te werk. Hij neemt eerst den verst verwijder den man op zijn vizier. Ik lig achter hem geknield en zie iu spanning en beklemd hoe liij de kolf van zijn geweer tegen zUn door de zon bruin verbrande wang aandrukt. Dan neemt zijn korte wijsvinger, die bruin ziet van het sigarettenrollen, drukpunt eu in dit vreeselijke oogenblik schijnt het mij toe dat hij het eindeloos lang zaara doet. Het is afschuwelijk hier achter liern geknield te liggen en te bedenken, dat deze evon gebogen sigaretten-vinger letterlU'k de vinger des doods beteeken t voor den man aan het eind van den smallen door kijk tusschen de 'buomen. Het schot valt en de man in de verste springt op, rolt op zijde en blijft liggen. En terwijl ik naar het lichaam blijf staten, valt een tweede schotik spring overeiud. De soldaat had ook den dichtst bUzijnden man neergelegd. BU onderzoek bleek, dat het twee Duitsche spiouut-u waren, in het bezit van in cijferschrift gestelde inlichtingen. Ze waren met auto matische mauser-pistolen gewapend. Oorlogswee. Een Fransche vrouw had indezen oorlog elf zonen in de Fransche ge lederen. Acht zijn er gesneuveld. Van de drie overlevenden heeft de oudste, die ingenieur is in het vlieg kamp van Romigny, naar wij in een Engelsch blad lezen, een brief van een zijner zusters gekregen, die een boodschap van de oude moeder bevat. Moeder, zoo sctaiUft de dochter, weent. Zij zegt, dat jij sterk bent en de broers zult wreken. Doe je plicht, lieve broer. Dat is alles wat er van je gevraagd wordt. God heeft je het leven gegeven hij heeft het recht het je weer af te nemen. Dit zegt moeder... De Duitschers in België. De val van Antwerpen. Berlijn, 13 Oct. (W. B.) (Officieel.) De bij Antwerpen gevangen geno men troepenmacht is nog niet volle dig bekend. Het aantal in Nederland ontwapen den wordt op 28.000 man geraamd. Volgens Londonsche en Nederlandsche berichten zijn daarbij '2000 Engel- schen. Vele Belgische soldaten schij nen zich in burgerkleeding naar hunne woonplaatsen te begeven. De materieele schade iu Antwerpen is gering. Sluizen en veersteigers zijn door de Belgen onbruikbaar gemaakt. In de haven zijn vier Engelsche, twee Belgische, een Fransche, een Duit sche 32 Duitsche en 2 Oostenrljk- sche 8 toom booten, en twee Duitsche zeilschepen. Het schijnt, dat bij de Duitsche schepen de ketels onbruikbaar ge maakt zyn. De Duitsche mortieren voor Antwerpen. De bijzondere correspondent van de Kölnische Volkszeitung verneemt het volgende over de uitwerking die de Duitsche mortieren van 42 cM. voor Antwerpen gehad hebbenPro jectielen uit deze kanonnen, die de twee sterkste forten Waver-St. Katbe- lyne en Koningshoyckt beschoten, troffen verscheidene malen de ge pantserde torens, wat ook de ont ploffing van de groote munitiemaga- zUnen tengevolge had. In het fort Koningshoyckt werden gepantserde torens, de electrische installatie en de kazerne vernield. Het buitenge wone sterke fort Lier werd zoo zwaar verhavend, dat bet niet meer aan verdediging kon denken en zich, dade- Ujk nadat het Duitsche vuur gestaakt was, zonder verdoren strUd en ver lies overgaf. Toestand te Antwerpen. Dinsdag passeerde te Putte de heer Donald G. Thompsou, consul van Amerika in Antwerpen. De heer Donald deelde mede, dat wat de voeding betreft, de toestand in Ant werpen verschrikkelijk is. Er is ner gens iets te krygen. De voorraden, die nog aanwezig waren, zijn door de Duitschers in beslag genomen. De consul is thans op weg om te trachten uit Londen onder Ameri- kaansche vlag naar Antwerpen voed sel vervoerd te krijgen voor de Belgen. Omtrent het bombardement deelde de heer Thompson nog mede, dat zyn huis in de Rue de la Paix ge durende den nacht driemaal ge troffen werd, wat telkens een begin van brand veroorzaakte. Dat kon echter voortdurend worden gebluscht. Tijdens het bombardement was de Nederlandsche consul ten huize van zijn Araerikaanschen collega. Berlijn, 13 October. (Wolff.) De staf van een Duitsche divisie heeft in het kasteel Bosch ten zuiden van Ant werpen een ontwerp van een vredes verdrag gevonden. Daarbij was ge voegd een schetskaart, volgens welke bU 't sluiten van vrede Belgis de monden van de Schelde, Nederlandsch Limburg, het groothertogdom Luxem burg en de op den linkeroever van den Rijn gelegen landstreken van Pruisen en Beieren zou krijgen. De schetskaart is te BerlUn en is in de „Lokal Anzeiger" van Dinsdag opgenomen. Hierbij is niet vermeld wie de schetskaart en het ontwerp vredes verdrag heeft opgesteld en de waar- schUnlijkheid is dus groot, dat dit een amateurs-werk is, zooals wij er in de afgeloopen weken al zoovele hebben gezien, op omslagen van boekjes over den oorlog en op andere plannen van verdeeling vaD Europa, van Fransche en van Duitsche zijde, plannen die volkomen onmogelUk zijn en dan ook alleen in de hoofden van dilettant-staatslieden kunnen op komen. De Belgische regeering naar Havre. Bordeaux, 13 October. De Belgische regeering, wenschende haar vrijheid van handelen te verzekeren, heeft besloten zich naar FrankrUk te be geven. Met uitzondering van den minister van oorlog hebben alle ministers hedenochtend Oostende ver laten, gaande naar Havre, waai' de Fransche regeering alle maatregelen heeft genomen voor haar installatie. Koning Albert blUft aan het hoofd van het leger. De Belgische regeering te Hivre. Havre, 14 Oct. (Reuter.) Het stoom schip „Peter de Conlnck" is hieruit Ostende aangekomenaan boord be vinden zich de leden der Belgische regeering. De Belgische ministers werden ontvangen door minister Augagueur, en den chef van het pro tocol William Martin, door den pre fect en de parlementsleden van het departement der Beneden-Seine, door den burgemeester, den gemeenteraad en de Kamer van Koophandel. Mili taire eerbewijzen werden gebracht. De bevolking ontving de Belgische ministers mot geestdriftige betoo- gingeu. Gent bezet. De lezer weet reeds dat de bezet ting van Gent een feit is geworden. Het grootste deel der Duitsche troe pen, op 50.000 man geschat, is reeds opgerukt in de richting van Oostende. Londen, 14 October. Martin, de correspondent van de „Daily News" te Oostende, seiut in den nacht van Maandag op Dinsdag: De vijand nadert langs drie wegen, van Yperen door Dixmuiden, van Kortrijk door Thourout en van Eecloo door Brugge. Het bericht van het overbrengen van den zetel der regeering heeft diepen indruk gemaakt. Duizenden denben er nu over, hoe zij zullen wegkomen. Het zal een stormloop op de laatste booten worden. Aardenburg, 14 October. De Duit schers zijn te Maldeghem (op den weg van Eecloo naar Brugge). Alles is rustig. Zij hebben de brug bij Stroobrugge bU de Nederlandsche grens bezet. Te Aardenburg zijn duizenden vluchtelingen. Aan de Zeeuwsche grens. Aardenburg, 14 Oct. (Part. B.) Stroomen vluchtelingen komen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen te Sluis, Aardenburg en IJzendljke aan. Ten zuiden van Maldeghem wordt zwaar kanongebulder gehoord. Aan de Brabantsche grens. Roosendaal, 14 October. (Part B.). Morgen beginnen er weer treinen naar Antwerpen te loopen. De doods kophuzaren zullen inEsschen kwaï tier betrekken. Troepenverhouding in West-België. De oorlogscorrespondent M. van „De TUd" zendt uit Maastricht inlich ting omtrent de sterkte der verschil lende legers in het Westelyk deel van Belgie. De val van Antwerpen, het „bolwerk der nationale verdedi ging", zegt hU, moge voor Belgie een treurig feit zijn, ik geloof toch niet, dat de toestand der geallieerden waarvan toch Belgiê's lot afhangt, de laatste week ongunstiger gewor den is. Er zijn omstandigheden, waarin men niet alles zeggen kan en mag, wat men weet, andere zou ik die gunstige positie duidelijker laten uit komen. Als resultaat echter van een omzwerving van meer dan een week door Belgie eu Noord-Frankryk, ban ik toch het volgende mededeelende bezetting door de geallieerden van den Zuid-Westhoek van Belgie wordt steeds sterker. Een Engelsche macht heeft den weg Ostende-Gent bezet, versterkt door een gedeelte van het Canadeesche hulpleger, dat deels in Calais, deels in Ostende ontscheept werd. Hiertegenover staat, dat reusachtige versterkingen van Duitsche zUde worden aangevoerd. In een mUner berichten, u uit Brussel toegezonden, meldde ik reeds, dat 500.000 vrU- willigers zouden worden aangevoerd, waarvan het grootste deel naar Noord- Frankrijk zou gaan en een ander deel tegen Ostende moestoprukken.Welnu, een groot deel is reeds in Belgie aangekomen. TerwUl ik j.1. Vrijdag het traject Leuven—Luik aflegde, zijn me 13 treinen gepasseerd, opge propt met vrijwilligers. Het waren allen jonge jongens, die niet lang geoefend kunnen zUn ge weest. Enthousiasme echter heerschte er genoeg onder hen. Machtig klon ken hun vaderlandsche liederen, en wanneer onze trein passeerde, zwaai den allen met kleine vlaggetjes, de nationale driekleur, of de beeltenis van den keizer, enz. De oorlogsschatting opgelegd aanBrussol. De Lokal-Anzeiger, het Berlljiische blad, verneemt het volgende omtrent de aan Brussel opgelegde oorlogs schatting Aanvankelijk is deze oorlogsschat ting, zooals bekend is, op 50 millioen frank gesteld, waarvan burgemeester Max 20 millioen betaalde en wel 3è millioen in geld. Voor de rest gaf hij bons, die lflj echter op een gegeven oogenblik weigerde in te lossen. Van de overige 30 millioen wilde hy heele- maal niets weten. Burgemeester Max werd daarop door den militairen gou verneur van Brussel in hechtenis ge nomen en naar een Duitsche vesting gebracht. De stadszaken werden in zijn afwezigheid door het college van schepenen afgewikkeld, waarmede de Duitsche regeering, zooals de bericht gever van de Lokal-Anzeiger het uit drukt, „het blUkbaar beter kan vinden dan met het vroegere hoofd der ge meente Brussel, wien zijn onbegrens de persoonlUke eerzucht noodlottig werd". De schepenen hebben vooreerst de kwestie van de bons tot oplossing weten te brengen zoo, dat beide par tijen er genoegen mee namen en ver volgeus voor de resteerende 30 mil lioen de helft geboden. Volgens den correspondent der Lokal-Anzeiger is het uitgesloten, dat de Duitsche re geering ooit met 15 millioen genoegen zou nemen. Maar de onderhandelende partijen streven er oprechtelUk naar tot een -vergelijk te komen en mis schien wordt men het wel op een bedrag van 20 millioen eens. „Duit sche financieele deskundigen," zoo schrUft de berichtgever van het Ber- lynsche blad, „die te Brussel een toon aangevende positie hadden en wel weer krygen zullen, doen hun best om zulk een vergelijk te verwezen lijken, en daar ook de stad zelfs ge durende al den tijd van de bezetting ondanks alle innerlUke onrust en tijdelijke bedenkelijke gisting toch uiterlijk zich rustig en korrekt ge dragen heeft, zoo zal wel een zachtere opvatting ook in de kweste van de oorlogsschatting de overwinning weg dragen." Burgemeester Max, van Brussel, is Maandag door Keulen gekomen en verder vervoerd. Te Mechelen. Een gevluchte inwoner uit Mechelen len heeft den berichtgever van de N.R. Ct. te Roermond medegedeeld, dat hU- tot drie maal toe met zijn gezin naar Antwerpen wasge vlucht Vbdr het bom bardement van Antwerpen fietste hij naar Mechelen, teneinde zich op de hoogte te stellen omtrent den toestand zUner woning. De stad leek uitge storven, geen menschelijk wezen was te ontdekken, doch andere des te meer. NauwelUks was hij de stad Uinnen gekomen, of honderden uit gehongerde, vermagerde katten en honden kwamen, akelige klaagge- luiden voortbrengend, op hem af en bleven hem op den voet volgen. Bij het verlaten der stad achter volgden deze arme, ongelukkige dieren hem wel een half uur ver. Toen keerden ze om en trokken naar de verlaten stad terug den hongerdood tegemoet. Van hel Oostelijk oorlogstooneel. Van de Oost-Prulslsche grens. Berlijn, 13 October. (Wolff. Officieel.) Het groote Duitsche hoofd wartier meldt Op het Oost-Pruissische oorlogster rein is de He dezer kalm voortyj- hernieuwde poging van de om den 12en dezer bU Scbir- windt (ten Oosten van Wirballen) een omtrekkende beweging uit te voeren is afgeslagen. ZU hebben daarbU 1600 gevangenen en20 at.uk ken geschut verloren. Aan het Poolsche en Galicische front. BerlUn, 13 October. (Wolft. Officieel.) Het groote Duitsche hoofdkwartier meldt: In Zuid-Polen is du Russische voorhoede ten Zuiden van Warschau door onze troepen teruggeworpen. Een poging van de Russen om ten Zuiden van Iwangorod over de Weichsel te trekken is met verlies voor de Russen verhinderd. Prins Olej. f Petrograd, 13 Oct. Prins Olej, zoon van den grootvorst ConstantUn, is gisteren aan de in het gevecht be komen verwonding overleden. Oorspronkelijk werd geseind, dat do prins slechts licht gewond was bij een ruitergevecht van de Russische voor hoede. (Red. H.) OP ZEE. De „Emden". BerlUn, 18 Oct. (Gorr. Norden.) Naar de „Köln. Volksztg." uit Russische bron verneemt, hebben het Engelsche slagschip „Triumph" en de Japansche kruisers „Nussin" en „Kassoega" in allerijl Hongkong verlaten en zyn zU in de richting van den Indischen Archipel gestoomd daar de Duitsche kruiser „Emden,' Japansche schepen met rUst had ver nield. Twee Duitsche onderzeeërs In den grond geboerd. Petrograd, 14 Oct. (Russ. Tel. Agentuur.) Een communiqué van den marinestaf meldtVolgens nadere me dedeelingen van den opperbevelheb ber der vloot in de Oostzee, hebben de Russische kruisers door de Duit sche onderzeeers op 10 en 11 Oct. aangevallen, twee der onderzeeers in den grond geboord. DUITSCHLAND. Van Duitsche zijde. BerlUn, 13 October. (Korr. Norden.) Thans is bekend geworden dat reeds in 1911 de Zwitsersche kapitein Zschokke door een toeval achter het geheim van de Duitsche nieuwe be stellingen op liet gebied der artillerie is gekomen. Hij publiceerde destijds in een Zwitserscli militair vakblad een verhandeling over het 42 c.M.- göschut, dat echter - wat opmerke lijk is door de Fransche, Engel sche en Russische militairen blijk baar in het geheel niet is opgemerkt, anders zouden toch wel tegenmaat regelen zUn genomen en men zich beter hebben gewapend voor den vesting-oorlog. De brieven voor de Duitsche veldlegers. De brieven enz. voor de Duitsche veldlegers worden verzameld bij z.g. Postsammulstelleu. In het Duitsche Rijk bestaan er thans 17 van zulke instellingen. Van welken omvang het verkeer daar is, blUkt uit de cijfers alleen van de „Postsammelstelle" te BerlUn. Dagelyks worden daar 1300 groote postzakkeu naar het front ver zonden waar zij dan verder door de veldpostkantoren worden verwerkt. Aan de inrichting te BerlUn zijn bUna 3000 beambten werkzaam. ENGELAND. Minister Haldane hield Zaterdag te Newcastle een redevoering over den oorlog. Hij gaf twee redenen aan voor Engeland's deelneming aan den oorlogter verdediging van zUn eer, aangezien het zU'n woord had gegeven om de Belgen bU te staan, en omdat, wanneer de Franschen verpletterd worden, Engeland verzwakt en niet in staat zou zUn zich te verdedigen. Lijft Duitschland Belgie in en ver pletterd het FrankrUk, lijft het Neder land in en verlamt het Rusland, dan is Engeland ten ondergang opge schreven. Liever, vervolgde Haldane, zou ik het Britsche Rijk nu met eere zien ondergaan, dau later in schande. Maar hij rekende op Duitschland's nederlaag. ZUn toerustingen zUn wel voortreffelijk, maar die baten op den duur niet tegen het volk dat vereche troepen kan aanvoeren. De bonnge- nooten tellen tezamen 250 millioon menschen, de Duitschers en Oosten- rUkers slechts 115 millioen. Als wij maar het hoofd koel en de zenuwen kalm houden, zei Haldane, moeten wU het tenslotte winnen. Op de verhooging, waarvan Lord Haldane het woord voerde, zat ook Maeterlinck. HU hield ook een toe spraak. Hij zei: „Het is een droevige geschiedenis, die ik heb te vertellen, de geschiedenis van een klein konink rijk, dat. woord hield on daarvoor stierf." (Geroep van: „Neen! Neen!") „Belgie werd ingesteld als een stoot kussen tusschen twee groote, naijve rige Rjjkenom te beletten, dat het eene leger in het land van het andere zou trekken. Zijn. onzUdigbeid is ge waarborgd door de grootste mogend heid in Europa, door Eugeland. WU hebben eerlyk woord gehouden. Belgie is Engeland's .pleegkind genoemd, en zeker heeft Engeland zich een goede pleegmoeder getoond. Mijn landgu- nooten weten, dat Engeland's woord vast staat."' (N. R. Ct.) Te Deal en Walmer, twee havens in Kent, zijn Maandag ruim 5000 man van de marinebrigade behouden uit Antwerpen teruggekeerd. ZU werden door moeders, vrouwen en meisjes met gejuich ontvaugeu.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1