HELDERSCHE COURANT No. 4378 DINSDAG 20 OCTOBER 1914 42e JAARGANG Stelling van DEN HELDER. Ontspannings-avonden in de 2e helft van October. Kon. Emm.i Tlvolt Nautilus Erfprins I Neptunus I Hor. kerk Sp.str. X Parallelweg Kijkduin Voordr. ond. leid. v. dB.Warners Lez. met liditb. Slingerv. Ban). Lez. met licbtb. Chaillet Zang- en Muz.-ultv. leid. Jaegers Lozing StuinpUius Lezing met llchlb. Cliaillet Stafmuziek Voordrachten-avond Feuten Lezing met lic-htb. Chaillet Voordo, cither- en andere muz. 8 u. Zoo mogel. ook v. d. bez. d. linie 8u. Mar.,Harss.,Torp.-maB..O.-ot Naulilis", School a.d. Parall. 8u. 7J£—10}i u. Entrée op programma Op pagina 4 van dit blad zijn opgenomen 1. Nieuws van de grens. Actueels schets vau P. N. v. R. 2. Sport. 3. Ingezonden. 4. Feuilleton, enz. DE OORLOG. De algemeene toestand. Over de lange gevechtslijn vau de Zwitserscho grens tot aan de kust, van Gent tot Geneve is er bijna geen nieuws. Het va-et-vient gaat steeds voort. Van het begin van September hebben de beide legermachten daar honderd duizenden manschappen, millioenen guldens verloren, zonder dat er noe menswaardige wijziging is ontstaan. De lyn is hier en daar wat krom mer geworden. Amiens en Compiègne, Epernay 'en Lunéville, Reims en Atrecht waren nu eens in handen van de eene, dan van de andere par tij maar met geen ander succes dan dat zij straks weer moesten worden ontruimd. In België is na de bezetting van Antwerpen, Gent, Brugge en Ostende het Duitsche leger langs de kust voortgetrokken, en wordt nu een ernstig gevecht geleverd bij Nieuw- poort, waarschijnlijk tusschen de Engelsch-Belgische troepen, die naar liet zuiden zijn uitgeweken, en de Duitsche troepen. Of die terugwijken de troepenmacht van uit het zuiden door troepen der geallieerden wordt gesteund, is nog niet bekend. Maar wel moeten onze jongens voortaan nog een tweeden slag bij Nieuwpoort onthoudenNaast dien van 1600, waarin prins Maurits de troepen van aartshertog Albertus van Oostenrijk versloeg, komt thans een gevecht zij Nieuwpoort in 1014. Over den afloop er van hebben wij echter nog geen enkel bericht. Op het oostelijk gevechtsveld, waar van de berichten iets uitvoeriger zijn, doch alleen van Oostenrijksche zijde Rusland meldt: dat de gevechten aan de Weichsel en in Galicië zich geleidelik ontwikkelen schijnt thans het geluk meer aan de zijde der vereenigde Duitsch-Oostenrijksche macht te zijn. De Oostenrijksche berichteu al thans melden, dat in de gevechten in Galicië de Russische aanvallen bloedig werden afgeslagen, en de Russen, die terugtrokken door artil lerie en infanterie werden vervolgd. Ook in de Karpathen rukken de Oostenrijkers voort. De Duitsche troepen, die in de buurt van Warschau staan, stryden daar voortdurend tegen een krach tige Russische legermacht. De jongste gebeurtenissen op de Noordzee hebben de aandacht weer eens op de marine gevestigd. De aanval van een Duitsche onderzee- sche boot op den Engelschen kruiser „Hawke" heeft waarschijnlijk tevens het verlies van dien onderzeeër ten gevolge gehad. Want het bericht van het vergaan van de „Hawke" is al leen door de Engelsche admiraliteit gemeld. Een offlcieele mededeeling van de Duitsche regeering, welke onderzeeër dien aanval heeft gedaan, un over den behouden terugkeer van dit schip, is niet ontvangen, zoodat men nu wel mag aannemen, dat de ondergang van de „Hawke" moest worden betaald met het verlies van een onderzeesche boot. Het Engelsche antwoord op die onderzeesche aanvallen is Zaterdag gegeven in een gevecht tusschen een Engelsche üottielje, bestaande uit een kruiser en vier torpedojagers, en een Duitsche vlootafdeeling, die uit vier torpedojagers bestond. Volgens de be richten van Engelsche zijde en van onze visscheis, die in de nabijheid waren zijn daarbij de vier Duitsche torpedojagers, door de Engelschen tot zinken gebracht. Aau Engelsche zijde werden een officier en vier matrozen gewond; de schepen, die aau het gevecht hadden deelgenomen werden slechts licht beschadigd. De bemanning der Duit sche schepen is waarschijnlijk ver dronken, op 81 man na, die door de Engelsche schepen gered en als krijgsgevangenen naar Engeland ge bracht werden. Tot dusver, zegt de „Times", heeft Duitschlaud zijn vloot nog steeds binnengaats gehouden. Daardoor blijft deze gereed voor de actie, in de Noord of in de Oostzee, en beschermt zij tevens de Duitsche kust, zoodat zy meer waard is dan een aantal leger korpsen. Waarschijnlijk zal die vloot, naar de marine-specialiteit van het Engelsch blad uiteenzet, niet licht de havens verlaten, tenzij voor een wanhopig avontuur. De Engelsche zeemacht staat toch tot de Duitsche in verhouding als twee tot een. Nu hebben wel Duitsche schrijvers, onder anderen de heer Ertzberger in „Der 'rag," gezegd, dat Duitscbland, be halve de 42 cM. belegeringsgeschut, nog andere verrassingen in petto heeft. Wellicht meent de „Times", een zwaarder scheepskanon, of hou witsers, of een krachtiger ontplofflngs- middel in de projectielen en de torpedo's. Maar heel veel waarde hecht de Times daaraan niet het is lastiger zulke geheimen te bewaren op zee dan te land. Het is derhalve, zoo redeneert de Times, moeilijk voor de Duitsche vloot in de Noordzee te verschijnen want zelfs als zij door handige taktiek een deel van haar mindere sterkte weet te doen vergeteD, dan loopt zij toch groote gevaren in een zeestrijd. Want daardoor zou, als de vloot of een deel ervan vernietigd werd, niet alleen de marine belangrijk zijn ver minderd, maar zou ook de kust niet langer voldoende beschermd zijn, en openliggen voor den inval der bond- genooten. Een zeeslag in de Noordzee, met een noodlottigen afloop voor Duitschland, zou Rusland gelegenheid geven een groote legermacht aan de Duitsche kust aan land te zetten. Daarom, zegt ook de „Daily Chro- nicle", kunnen wij niet verwachten de Duitsche vloot in de Noordzee te ontmoeten. Toch is het denkbeeld, dat de Duitsche vloot in Engeland troepen aan wal zou kunnen zetten of dit ten minste zou kunnen beproeven nog niet geheel door de Engelschen op zij gezet als onmogelijk. Engelsche zee-officieren noemen dat dwaasheid. De transportschepen vol troepen zouden worden aangevallen door de Engelsche onderzeeërs en torpedo jagers, terwijl de vloot de Duitsche schepen zou bestrijden. En de onbe schermde transportschepen zouden dan spoedig verdwenen zijn. De „Times"-redacteur wijst er bovendien op, dat de Engelsche kust van Leith tot Harwich door mijnen beschermd is. Het zenden van trans portschepen door gebieden, die on veilig worden gemaakt door eigen of vreemde mijnen, is een gevaarlijke onderneming. Er blijft dus slechts het zuidelijk gedeelte van de Noordzee over, en ook hier is een overtocht gevaarlijk. Een landing door de lucht, met Zeppelins, acht de „Times" totaal onmogelijk. Als dat zou worden beproefd, zouden die Zeppelins andere luchtvaartuigen ontmoeten, die wel in staat zouden zijn ze te vernietigen. En daarom, zegt de „Times", zal de aangekondigde aankomst der Duitschers in Engeland door de verstandigen onder ons kalm worden ontvangen, maar niet zonder voor zorgen te nemen, voor de ontmoeting. (H.blad.) Op het Westelijk oorlogstooneel. De Duitschers in Frankrijk. Parijs, 18 Oet. (Reuter) Officieel be richt van 11 uur 's avonds: In den afgeloopen nacht hebben de Duitschers twee hevige aanvallen gedaan ten noorden en ten oosten van St. Dié. Zij werden met ernstige verliezen voor den vijand afgeslagen. Geen ander belangrijk bericht over de krijgsverrichtingen op heden- is' ontvangen. Slag bij Nieuwpoort. Londen, 19 Oct. (Reuter). De j Daily Mail" verneemt uit Duinker ken van gisteren, dat een ernstig gevecht bij Nieuwpoort wordt gele verd. In Noord-Frankrijk. Londen, 19 October. De correspon dent van de „Daily Chronicle" in Frankrijk seint dd. Zondag: De slag heeft nu bijna een week geduurd. Wij weten de voornaamste feiten van de belangrijke vorderingen van de bondgenooten sedert den val van Antwerpen. Het nieuws ver spreidde zich van stad tot stad, over gebracht door soldaten en vluchtelin gen, door gewonden en particuliere brieven. Het is ten minste in het noorden van Frankrijk overal bekend dat de vijand gedurende de laatste drie dagen zeer ver is terruggedron- gen door den alles schoonvegenden en onweerstaanbaren opmarsch van de verbonden legers. De Duitschers zijn uit Rijssel ver jaagd, nadat zij die zwaar beproefde stad voor de derde maal hadden be zet. De intocht binnen Rijssel, met een legercorps, dat behoord had tot de belegeringstroepen voor Antwer pen, werd gevolgd door een snellen terugtocht naar een veiliger oord op de heuvels. Een uitgewerkt stelsel van spion- nage, alle plannen van fabrieken, ovens, kolenmijnen en steengroeven tusschen Armentières en Rijssel heb ben hun niets gebaat. Kortryk is door hen ontruimd. Zij zijn in groote opeengepakte massa teruggeworpen in de buurt van den weg, dien zij op straffe van om te komen moeten verdedigen, den weg van Doornik naar Valenciennes en vandaar naar Kamerijk en St. Quen- tin, waarlangs hun kanonnen zijn getrokken en hun transporten levens middelen en oorlogsvoorraad sedert het oogenblik, dat Frankrijk de eerste slag is toegebracht. Wij zijn nu zeer dicht by dien weg. Dezen morgen sprak ik met man schappen, die in de onmiddellijke nabijheid daarvan geweest waren. Het is waar, dat zij daar wat van hun bloed-hadden gestort, doch hun kameraden rukken nog verder op, langzaam maar voortdurend en met de grimmige vastbeslotenheid, welke hen twee dagen geleden over de loopgraven van den vijand had ge dragen, over draadversperringen, tusschen hoopen van slakken en Ijzersmelterijen en door dorpen, welke door het vuur der mitrailleurs waren weggeveegd en langs lange straten van arbeiderswoningen. In het zwarte land van Frankrijk, waar de Duitsche soldaten, met uit zondering van de zich in de kelders verbergende vrouwen en kinderen, de eenige bewoners zijn, dekt de vijand zich achter de met roet slagen muren. De strijd in deze streek is zeer bloedig geweest. Gemoedelijkheid aan het front. Als een staaltje van de betrekkelijke gemoedelijkheid, die er in de gevechts linie aan het Aisne-front heerscht of geheerscht heeft, ontleenen wij het volgende aan het relaas van een paar Engelsche officieren, gepubliceerd in een der Engelsche bladen: „Drie weken lang zijn wij oostelijk van Soissons aan de Aisne gebleven. Om beurten hadden wij dienst inde loopgraven. Telkens drie dagen en nachten dienst, met -twee dagen en nachten vryaf ten zuiden van rivier een verzetje dat wy op prijs stelden, al moesten wij er ook brug voor overgaan, die voort durend het mikpunt was van het geschut. Ook de cavalerie kwam in de loopgraven; en de ruiters waren zoo voldaan over de bajonet, dat zij dat wapen hebben overgenomen. Wij kregen onze menage geregeld en overvloedigbij onze rantsoenen jam, ham en tabak, wat brood en versch vleesch. En wij maakten de wonder baarlijkste verschansingen, van meer nut dan alle vestingen ter wereld. De manschappen noemden die de konijnenholen en zichzelf de konijnen wanneer het gebrom van het zware geschut der Duitschers ons waar schuwde, hadden wij nog 10 seconden tijd om dekking te zoeken, vóór de projectielen insloegen. Zelfs voor de kogel van de „Black Maria's" waren de loopgraven onverwoestbaar, of schoon die projectielen gaten in den grond slaan van 8 voet diep en 15 voet diameter. Weerklonk het schot, dan riepen de manschappen: „Daar is de jachtopziener", en zij verdwenen in de holen. Ons deel in de gevechts linie is nooit ernstig door infanterie aangevallen; ofschoon de vijand in het begin dikwijls uitvallen deed. Zij hebben vreeselijke verliezen geleden, vooral door het regiment dat op onzen linkervleugel vocht. Zij verloren hun élan volkomen en zij weigerden voor uit te gaan, zelfs wanneer hun offi cieren hen voor „laffe zwijnen" scholden. W(j hebben onze opgewektheid weer volkomen teruggekregen, maai bij de Duitschers schijnt die er uit, ook al organiseeren zij in hun ver schansingen concerten, die dan door ons worden geapplaudiseerd." De Duitschers in België. Vlissiogen, 18 October. Gisteravond om acht uur is van de pier te Zee- brugge door de Duitschers op het Belgische lichtschip Wielingen ge schoten. De bemanning verliet het vaartuig in een boot en is opgepikt door het Hollandsche marine vaartuig Atlas. Zij is hier zoo juist geland. Het lichtschip is nu onbeheerd. Van de Brabantsche grens. Eindhoven, 28 October. Omtrent de bezetting der Achelsche Kluis door de Duitschers kan nog het vol gende worden gemeld Zaterdagnamiddag verscheen een pl. m. 800 man sterke troepenmacht, be staande uit landweer-infanterie, cavale rie en eenige stukken geschut, voor de Kluis, waardoor de Belgische be zetting gedwongen werd de Neder- landsche grens te overschrijden. De kolonne der Duitschers had in op dracht de Belgische Kempen van de zich hier en'daar nog bevindende af- deelingen Belgische militairen te zuiveren. Een gedeelte der Duitschers rukte verder naar Hamont, welke plaats nu door hen bezet is. De zich daar nog bevindende drie Belgische gendarmen vluchtten over onze grens, waar zy ontwapend wei den. Het sta tion Hamont is nu door de Duitschers bezet, het station Achel daaren tegen niet. De treinenloop van hier uit naar Achel ondergaat geen wijzi ging. Morgen trekt een gedeelte der Duitsche bezetting vau de Kluis weg met onbekende bestemming. Tot op heden waren de paters nog niet te ruggekeerd. Overal aan onzegrenzen staan nu in de Belgische Kempen Duitsche wachtposten. Mijnen in de Schelde. De Duitschers hebben in de Schelde nabij Antwerpen mijnen gelegd van af Bath. Schippers, naar Antwerpen varende, zullen goed doen le Hans- weert instructies te vragen. Antwerpen. Breda, 18 October. Antwerpen her leeft. Toen ik vanmorgen gewekt werd door het geschel van een Duitsch muziekkorps en van uit mijn slaap kamer een blik wierp op de Groen plaats, bleek dit duidelijk. Het zonnetje speelde tusschen de bladeren der boomen. De stafmuziek der Duitsche mariniers gaf voor het hotel een matinóe (het is heden de herinneringsdag van den slag by Leipzig) en op de Groenplaats wemel- het van Antwerpenaren, die met hun Zondagspak aan en lachende gezichten een feestelijken indruk maakten. Uur bij uur ziet men de -drukte toenemen. Heden waren er wel tien maal zooveel winkels weer geopend als gisteren en dat gaat zoo gemoede lijk en kalm, alsof Antwerpen als Belgische stad ingeslapen was en als een Duitsche garnizoensplaats ont waakt. Bij de banketbakkers en in de lunchrooms staan kranige luite nants hun gebakje te verorberen en kijken naar Vlaamsche schoonen, die weder gepoederd en gefriseerd door de straten wandelen. Alleen de ver brande huizen hier en daar herinne ren eraan, dat Antwerpen belegerd geworden is. Van hedenmorgen af hoort men de bellen der electrische trams weder door de straten. De lijnen 1, 3 en 5 hebben den dienst hervat. De andere volgen morgen of overmorgen. Aan de gasfabriek werken thans 300 man. Anders waren er 1200. Met de water leiding zal het wel langer duren. Het buizennet is geheel gaaf gebleven, maar de pompinrichtiogen te Wael- hem zijn zwaar beschadigd, zoodat geen voldoende druk kan verkregen worden Men moet zich dus te Ant werpen met pompen behelpen, die echter, omdat Antwerpen een oude stad is, in bijna ieder huis aangetrof fen worden. Voedsel is er ruim voldoende. En de prijzen zijn op het oogenblik lager dan vóór het beleg. Brood, ook heer lijk witte brood, is verkrijgbaar tegen 13 k 14 ets. per K.G. Boter kost 3 fr. per K.G. Melk 10 ets. per L. Ook vleesch is goedkooper dan anders. Alleen is er gebrek aan petroleum, die 22£ ets. per L. kost en deze zal nog veel duurder worden. Op het hoofdbureau van politie vernam ik, dat bjjna geen enkele onordelijkheid sinds de komst der Duitschers voorgekomen is. Slechts twee gevallen van ruw optreden der Duitschers vc-ruam ik. Het kan niet anders gezegd wordende Duitschers gedragen zich correct, en, naar ik van menschen, die uit Brussel kwa men, verneem, treedt men daar on eindig veel strenger op. Aan het verbodsuur om na 8 uur op straat te loopen, wordt niet streng de baud gehouden. Winkels en café's moeten om 7 uur worden gesloten. Werklieden zijn door het gemeente bestuur van Antwerpen aangenomen om de puinhoopen op te ruimen. Het Duitsche bestuur laat aan het gemeentebestuur geheel de vrije haud in het bestieren der stad. Baron von Bodenhausen is thans gouverneur van Antwerpen en omtrek. Von Hüue, de Duitsche generaal der infanterie, is commandant van de stad. Majoor Schwabe is de bevelhebber der politie. Ik bezocht heden verschillende hospitalen. Het Belgische Roode Kruis zorgt alleen voor de Belgische en Engelsche gekwetsten. In de zalen van den Dierentuin, welke tot hospi taal ingericht zijn, liggen er 125. In het gebouw der Predikheeren thans een kleine 50. Dit zijn meest ernstige gekwetsten. De andere waron voor den val van Antwerpen naar Ostende overgebracht. In de militaire hospi talen liggen alleen Duitsche gekwet sten. Het aantal is niet te bepalen, en wordt goheim gehouden. Do mees ten gaan zoo spoedig mogelijk naar hun vaderland terug. De afdeeling Antwerpen van het Belgische Roode Kruis zorgt ook voor do vluchtelingen, die geen onderkomen meer hebben. Heden werd aan hen 10.000 K.G. brood uitgereikt. Binnen eenige dagen zullen er te Antwerpen een of meer Vlaamsche couranten verschijnen. In het hotel Weber is een kranten kiosk geplaatst, waar de „Düsseklorfer Zeitung" ver kocht wordt. Het nieuws daarin is één dag oud. Behalve de treinen van Merxem naar Holland ryden er nog geene. Zaterdag zijn er twee militaire treinen uit Brussel naar Antwerpen ver trokken, maar deze zijn niet aange komen, omdat de spoorweg nog niet in orde was. Van het Belgtsch staats spoorweg-personeel hebben er zich een 150 man aangemeld om weder te werken. De spoorlijnen om Ant werpen zijn echter voor het grootste gedeelte beschadigd. Men is druk bezig met het net te herstellen. De post voor binnen de stad zal, naar de Duitsche gouverneur mede deelde, Donderdag of Vrijdag weder bestellen. Enkele bij postkan toren zijn ingericht voor de Duitsche veldpost, die uitstekend werkt. Met een Duitscben officier ben ik langs de forten van den binnensten gordel gereden. Ze zijn niet erg be schadigd. Voor de forten Rille en Liefkenshoek waren door de Belgen versperringen aangebracht. Deze zijn met dynamiet vernietigd. Zooals men weet, bestaat de bezetting van Ant werpen uit Duitsche mariniers. On geveer de helft is vertrokken in de richting Oostende om dat te bezetten. Vannacht zijn er in de militaire hospitalen talrijke Duitsche gekwet sten binnengebracht. Volgens een staf-officier moet er tusschen Ostende Ieperen op het oogenblik hevig gevochten worden.EenAmerikaansche ournalist die van Gent kwam ver telde mij dat er ook te Gent vele gekwetsten worden binnengebracht. Iet moet vaststaan dat er in die richting een hevige slag aan den gang is. Hedenmorgen werd voor het eerst in de O. L. Vrouwe Kerk, de kathe draal van Antwerpen, een mis ge houden voor de Duitsche soldaten. De mis werd opgedragen door een Duitschen aalmoezenier, geassisteerd door matrozen als misdienaren. Het muziekkorps der marine gaf daarbij toepasselijke muziek. Na atloop hield de Duitsche priester een predikatie dit was de eenige maal dat ik de Duitschers in Antwerpen zich hoorden verhoovaardigden over hunne over winning. De priester dankte God, Die hun de zege gegeven had. De enkele burgers die ook in de kerk aanwezig waren en toevallig Duitsch verston den, verwijderden zich met tranen in de oogen. In hun eigen kerk was thans een priester van hun eigen godsdienst bezig, te roemen over den val van Autwerpen. Het trof my dat ik nog slechts enkele weken geleden een priester in dezelfde kerk God had hooren smeeken om het Belgische vaderland te bewaren. Ik heb gisteren bericht, dat naar ik vernam, advocaat Franck niet is benoemd tot burgemeester van Ant werpen; hij is voorzitter van de commissie van bijstand bij het bestuur der gemeente en treedt op als plaats vervanger van burgemeester de Vos, die ongesteld is. N. R. Ct. Van het Oostelijk oorlogstooneel. Pe Duitsche opmarsch naar Warschau. Men meldt van Duitsche zijde: De Duitsche troepen staan voor Warschau dit is de kern der laat ste officieele Duitsche berichten. In deze zes woorden ligt een heel hoofd stuk der wereldgeschiedenis opge sloten, waarvan het eerste kapittel geschreven is en waarvan het laatste zal zijn: het vredesprotocol. Op 30 September vernam meu in Duitsch-' land voor het eerst van nieuwe ope raties van Duitsche troepen te zarnen met Oostemyksche in Zuid-Polen. Een week later kwam de zege op het slagveld van Opadow en Otrowiecin Zuid-Polen, 50 kilometer noordelijk van Sandomir, het bruggenhoofd over de Weichsel, dat door de Oosten rijkers veroverd was. Weer 50 K.M. meer noordelijk ligt Radom, waar sterke Russische afdeelingen op de wederom 50 K.M. noordwestelijk ge legen vesting Iwangorod teruggewor pen werden. Op 13 October werd de Russische voorhoede ten zuiden van Warschau door de Duitsche troepen teruggeworpen en een poging om de Weichsel ten zuiden van Iwangorod over te trekken verhinderd. 15 October staan de Duitsche troe pen voor Warschau en werpen 8 Russische legerkorpsen over het 100 K.M. lange slagfront Iwangorod-War- schau terug. Deze prestatie van de Duitsch-Oostenrijksche ijoepen is daarom zoo verbazingwekkend, omdat er van wegen en straten inRuslaud om zoo te zeggen geen sprake is en spoorlijnen zijn er in dit 10.000 vier kante kilometer groote gebied langs de Weichsel heelemaal niet; slechts bij Iwangorod en bij Warschau zelf kruisen twee van zuidwest naar noordoost loopende lijnen de rivier. Het uiterst snelle voortrukken der Duitsche troepen geeft hun een ge weldigen voorsprong. In militaire kringen geldt het als een quaestie van slechts eenige dagen, dat de Duitschers in Warschau zullen bin nenrukken. De Russen In Galicië. Weenen, 18 October. (Wolff.) Mede deeling van generaal-majoor von Höfer namens den chef van den generalen staf Ons aanvallend optreden in den slag op beide oevers van de Strwiaz (zyrivier v. d. Dnjestr, ten zuiden van Przemysl) is gisteren voortgezet en gelukte op enkele plaatsen. Onze troepen zijn reeds in de onmiddellijke nabijheid van de vijandelijke linies. Op sommige punten werken zij zich als in een vestingoorlog met loop graven vooruit. In den afgeloopen nacht werden verscheidene aanvals- pogingen der Russen bloedig afge slagen. Ook heden duurt de slag over de geheele linie voort. Onze zware artillerie is met haar vuur begonnen. De vervolging van den ten noorden van Wyszkow (noordelijke helling v. d, Karpathen) teruggedreven vij and wordt voortgezet. Andere deelen van onze over de Karpathen gerukte strijdkrachten drongen tot Lubience op de heuvels ten noorden van Orow en in het ge bied van Urez vooruit. De verliezen der Russen bij den aanval op Przemysl worden op 40.000 dooden en gewonden geschat. Van Oostenrijksche zijde. DeOostenrijksch-Hongaarsche lega tie in Den Haag deelt het volgende mede Volgens een officieel bericht van gisteren werd de Oostenrijksch-Hon- gaarsche aanval Zaterdag voortgezet ten Noorden en ten Zuiden van de Strwiaz. Op sommige punten nemen de Russen sterke stellingen in, die een wezenlijk beleg noodzakelijk ma ken. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden verscheidene Rus sische aanvallen bloedig afgeslagen. De veldslag duurde Zondag nog voort. Het in actie komen van het zware Oostenrijk9ch-Hongaarsche geschut begint zich te doen gevoelen. Het aantal der Russische gevan genen, die door de Oo3tenrijksch- Hongaarsche troepen zijn gemaakt en vermeld ztjn in het ambtelijk be richt van den 17en dezer, is meer dan 15,000 en niet 5000, zooals door enkele dagbladen is gemeld. Oostenrijksche Reserve. De „Neue Freie Presse" van j.1. Vrijdag bevat de volgende mededee ling: Binnen enkele dagen worden de landstormplichtigen van den eersten ban, die tusschen de 24 en 36 jaar oud zijn en tot dusyer nog niet ge diend hebben en ook nog niet militair gevormd zijn, opgeroepen om te wor den gekeurd, teneinde vast te stellen of zij geschikt zijn voor den militai ren dienst. Deze beslissing, die verdedigd wordt op grond van oorlogsnoodzaak, is vau de hoogste beteekenisvoor het Oosten- rijksch-Hongaarsche volk. Want het betreft hier de in het bedrijfsleven, in de nljverheidsbedrljven, in de vrije beroepen en in den ambtenarenstand werkzame, veelal reeds totdenman- nelijken leeftijd gekomen burgers van Oostenrijk en Hongarije. MUlioenen zullen gehoorzamen aan de oproeping, die hen zal bereiken, wijl de twaalf lichtingen der niet-gediend hebbende landstormplichtigen in beide staten eenige millioenen personen telt. Deze maatregel bewijst, dat de monarchie besloten is, den haar opgedrongen oorlog met alle krachten vol te hou den tot een vrede zal zyn bevochten, die blyvende rust verzekert en betere t(jden waarborgt. Deze oorlog heeft tot doel, aan een overmoedigen vljaud de wet voor te schrijven, niet onaf- gobroken de rust der monarchie door zijn woelen te verstoren. Krijgsgevangenen. De Oostenrijksche bladen melden, dat het aantal Russische. Servische en Montenegrijnsche krijgsgevange nen in Oostenrijk-Hongaiijc op 10 dezer ruim 48,000 bedroeg, onder wie meer dan 3800 officieren zijn. Van hetOuitsch-Russlsche front. Berlijn, 19 Oct. (Wplff.) Uit het groote hoofdkwartier: Op het oostelijke oorlogsterrein is de toestand onveranderd. OP ZEE. De torpedeering van de„Hawke". Londen, 17 October. (Reuter, Part.) De te Aberdeen aan wal gekomen overlevenden van de „Hawke" ver tellen, dat de kruiser midscheeps, vlak bij een van de magazijnen getroffen werd. 'Een hevige ontploffing had plaats en in den zijwand was een groot gat goslagen. Dadelijk helde het schip zwaar over. De meest aanschouwelijke beschrij ving van het gebeurde is gegeven door een stoker, die een oogenblik verdoofd was. Toen hij weer tot zichzelf kwam, was het een belsche toestand om hem heen, maar op het dek gekomen, zag hy', dat alles met de grootste orde geschiedde. De com mandant en de officieren waren op de brug. De bevelen werden op kalme wijze gegeven en even kalm opge volgd, doch het zware overhellen van het schip maakte het onmogelijk de sloepen te strijken. Het schip zonk in vijf minuten. Slechts een kleine pinas, een vlot en een kotter had men te water kunnen laten. De stoker werd door den kotter opgenomen, die over het tooneel van de ramp werd rondgeroeid en zoovele drenkelingen binnenhaalde als met het oog op de zeewaardigheid van het vaartuigje mogelijk was. De opvaren den wierpen daarop hun reddings gordels, riemen en al het losse hout werk aan de in het water om hun leven worstelenden too. Enkele daar van bereikten den kotter en konden aan touwen in het water blijven hangen. Toen het vlot het laatst gezien werd, was het volgepakt met zeven tig man. De kotter had "vijf uren rondgedreven, toen hij opgepikt werd door een Noorsch stoomschip, dat nog een uur naar andere overlevenden gezocht heeft, doch er geen vond. Later gaf de Noor de schipbreukelin gen over aan een te; Aberdeen thuis behoorenden treiler. Berlijn, 17 Oct. (Wolff.) Uit de ambtelijke Engelsche mededeeling blijkt nog, dat de torpedeering van do Hawke heeft plaats gehad in het noordelijke gedeelte van de Noordzee en de eerste 49 geredden te Aber deen (Schotland) aan land z(jn ge it. Tegelijk met de Hawke is volgens dezelfde mededeeliug de kruiser Theseus (zusterschip van de I-Iawke) aangevallen, zonder resultaat echter. Vdn Duitsche ambtelijke zijde is medegedeeld, dat men nog geen be vestiging van het feit ontvangen had. Schipbreukelingen van de „Hawke". Londen, 16 Oct. Officieel. Een lui tenant en twintig matrozen op een drijfzak zijn gered. Londen, 16 Oct. Een telegram uit Aberdeen aan de „Evening Standard" deelt mede, dat 48 geredden van de „Hawke" daar hedenochtend door een trawler geland werden. De kruiser werd gisteren getorpil- leerd en zonk binnen vijf minuten. De trawler rapporteerde, dat de ge redden in den afgeloopen nacht waren overgenomen van een Noorschen stoomer. Zij waren ontkomen ineen overvolle boot; er had echter niets gedaan kunnen worden om de man schappen, die in het water ronddre ven in reddingsbuizen of de vlotten, te redden. De periscoop vau den onderzeeër was onmiddelyk na de ontploffing verdwenen. De „Hawke". De pantserdekkruiser „Hawke", die de Engelsche vloot verloren heeft, is, zooals wij reeds hebben gemeld, een betrekkelijk oud schip, in 1893 vol tooid, van 7350 ton. Het voerde twee stukken van 23 C.M., tien van 15 en 12 van 5.7 c.M., beuevens nog klei nere vuurmonden en torpedobuizen. De „Theseus", die aan het lot van de „Hawke" ontsnapt is, is een zusterschip van een jaar joDger, De Hawke" is de kruiser die, ais wij ons wel herinneren, een tyd geleden de groote mailboot „Olympic" aan gevaren en bijna in den grond heeft geboord. Dat het bericht over de ge redden van de „Hawke" uit Aberdeen iu het Noorden van Schotland komt, schijnt te bewijzen, dat de Duitsche duikboot heel in het Noorden van de Noordzee is bezig geweest. De drie Engelsche kruisers, die eenige weken geleden zijn gezonken, werden ge torpedeerd op de hoogte van Hoek van Holiand, dus in het Zuidelijkste deel van de Noordzee. Uit het kleine aantal geredden en de omstandigheid, dat die in een boot en op een vlot zijn gered, valt op te maken, dat de „Theseus" het nieuwe bevel van de Engelsche admiraliteit heeft opgevolgd en zich niet met het redden van de drenkelingen van de Hawke" heeft bezig gehouden, maar óp haar eigen veiligheid bedacht is Sidney Austin, bootsman aan bocrd van de „Hawke", die er het leven heeft afgebracht, was ook aan boord van de„Hogue",toen deze getorpedeerd werd. Hij werd in ons land aange bracht en was zes dagen geleden aan boord van de „Hawke" in dienst gekomen. Op de aankomst vau den 26 knoop loopenden Engelschen kruiser „Yar- mouth" in het Oosten is - schrijft de „Daily Mail" - snel het bericht gevolgd, dat de „Markomarnia" en de „Pontoporon", twee van de kolen schepen die de „Einden" van brand stof voorzagen, in den grond zijn ge boord. De „Yarmouth" is 2 kuoopen sneller (en is ook ruim 1600 ton grooter) dan do „Emden" en veel zwaarder gewapend, zoodat er alle kans is op een gevecht ter zee eerst daags. De „Emden" kan niet ver van hare kolenschepen verwyderd z(jn en moet door het verlies ervan zeer in ongelegenheid z(jn gekomen. Duitsche torpedojagers In den grond geboord. Londen, 17 Oct. (Officieel.) Een Engelsche lichte kruiser met vier torpedo-jagersontmoettehedenmiddag in het gezicht van de Nederlandsche kust vier Duitsche torpedo-jagers en bracht deze tot zinken. Men seint ons uit IJmuidenHet stoomschip „Eemstroom", gisteravond van Huil to IJmuiden binnengeko men, rapporteert, op 20 mijl Noord west half West van het vuurschip Haaks een zeegevecht te hebben waargenomen tusschen twee eskaders, bestaande, uit eenige kruisers en tor pedobooten. Een der kruisers stond in brand, doch van welke nationali teit het schip was is niet bekend. Een Nederlandsche stoomtrawler was ook in de nabijheid. Nader meldt men uit IJmuiden De „Eemstroom" rapporteelt nog, dat de bemanniug twee torpedo booten in brand zag staan en zinken, terwijl zij de derde zag vluchten. De IJmuidenscho stoomtrawlers „Nelly Geziena" on „Catharina" zoo juist to IJmuidon binnengekomen rapporteeren, in de nabijheid to z(jn geweest. Beide lagon rustig te visschen, omstreeks drie uur gistermiddag. Eensklaps hoorden z(j een hevig kanongebulder en eenige minuten later vlogen de kogels over de vaar tuigen. Op de „Nelly Goziena" werd zelfs het want door een grauaat getroffen. De vechtende schepen hadden een verschrikkelijke vaart. Eén ervan ging zelfs niet ver van de „Nelly Geziena" voorbij. „Wij haastten ons", zegt het rap port, „uit do benarde positie te komen en waren blij uit het gozicht van het gevecht to zijn". Nog hadden de bemanningen ge zien, dat groote kolommen water opspatten en zij meenden, dat twee schepen zonken. Een der opvarenden der „Nelly Geziena" zag een vaartuig van groo ter type, vermoedelijk een kruiser, en hy vertelde voorts, dat er wol een tiental schepen waren. De beide vaartuigen wachtten den verderen loop van het gevecht niet af, maar gingen full speed naar IJmuiden. De Engelsche Admiraliteit deelt mede, dat gistermiddag de lichte kruiser „Undaunted" vergezeld van de torpedojagers „Lance", „Lennox", „Legion" eti „Loyal" in gevecht is geweest mot vier Duitscho torpedo jagers op de hoogte van de Holland sche kust. Al de Duitsche torpedo jagers werden tot zinken gebracht. Het gevecht In de Noordzee. De kruiser „Undaunted", die een werkzaam aandeel heeft gehad inde vernieling van vier Duitsche torpedo jagers in do Noordzee, is eon vau de allernieuwste pantserdekkruisers en een zusterschip van de „Arethusa", die by Helgoland heeft gevochten. Deze kruisers hebben een waterver plaatsing van 8600 ton en loopen 29 inyl. Hun wapening bestaat uit 2 kanonnen vau 15.2 c.M. en 6 van 10.2 c.M. Zy hebben turbine-machines met 37.000 Pk. vermogen. Hun groote lheid maakt hen zeer geschikt om als „leiders" van de flotieljes torpedo-jagers dienst te doen. De „Lance", „Lennox", „Legion" en „Loyal", dio do „Undaunted" verge zelden, behooren ook tot de nieuwste 1L-) klasse van torpedo-jagers die in 1913 op stapel waren gezet. Zy heb ben een water verplaatsing van 950 ton, een snelheid van 81-32 mijl en 3 kanonnen van 10.2 c.M. Evenals de kruisers van de „Undaunted"- klasse worden z(j met olie gestookt en hebben zy turbine-machines (25.000 Pk.). De „Lance" bad ook voor Hel goland meegevochten. De gezonken Duitsche torpedojagers. Londen, 17 October. De admirali teit maakt bekend, dat de Engelsche verliezen in het gevecht met de Duitsche torpedojagers bedragen 1 officier en 4 manschappon aan ge wonden. De aan do Engelsche torpedo jagers beloopen averij is van geon beteekenis. 31 overlevende Duitschers zijn krijgsgevangen gemaakt. Het gevecht In de Noordzee. Berlijn, 19 October. (Wolff.) Ambte lijk wordt medegedeeldIn den middag van 17 dezer geraakten onze torpedo booten S 115, S 117, S 118 en S119 niet ver van de Nederlandsche kust slaags met don Engelschen kruiser Undaunted en vier Eugelscho torpedo jagers. Volgens ambtelijke Engelsche berichten werden de Duitsche torpedo booten tot zinken gebracht. Van hun bemanningen zijn 81 man in Enge land aan wal gebracht. Do vier bovengenoemde Duitsche torpedo-jagers waren in 1902—08 van stapel geloopen en hadden een water verplaatsing van 420 ton. Hun snel heid was 26 mijl, huu bewapening bestond uit 3 kanonnen van 5 c.M. De bemanning vau elke boot bedroog ongeveer 60 koppen. j

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1