Laatste berichten. De wacht op de Noordzee. De Engolsche reguoring heeft aan •Ie visschers te Grimsby en andere visschersplaatsen bekend gemaakt, dat zij gaarne bericht zal ontvangen omtrent de posities en bewegingen van Duitsohe oorlogsschepen, die door Britscbe visschers zouden wor den waargenomen. Die berichten moe ten, zullen ze van waarde zijn, on- middelyk worden overgebracht, en om den Ijver der visschers aan te wakkeren, heeft de admiraliteit be sloten belooningen* uit te loven. Be lichten, die leiden tot de vernieti ging van eenig vijandelijk schip, ook niijnonlegger of onderzeeër, zullen met een bedrag van ten hoogste JOOO p. st. worden beloondberichten, die in staat stellen eenig vijandelijk oor logsschip op te jagen, zullen met ten hoogste 200 p. st. worden beloond. Terwijl voor berichten, die niet tij dig wotden aangebracht, maar toch van waarde hadden kunnen zijn, een bedrag van 1 p. st. per mijl, afge legd buiten de gewone route ten einde het bericht over te kunnen brengen, zal worden vergoed. ENGELAND. De volksopstootjes in Deptford. Londen, 18 October. Ernstige, tegen de Duitschors gerichte onlusten hebbon gisterenavond te Deptford plaats ge luid. De door Duitschers gehouden winkels worden vernield; één daar van is in brand gestoken. Er zijn troepen ontboden. Londen, 19 Octobor. (Reuter.) Het tegen de Duitschers gerichte volks oproer in Deptford (zuidoostelijk Lon den) is gieteravond laat met groote kracht hervat. Hedenmorgen vroeg was een sterke politiemacht nog in gevocht gewikkeld met een reusach tige menigte, die de Duitsche winkels had trachten te vernielen. Verschei dene politieagenten werden gewond en naar het hospitaal vervoerd. Londen, J 8 October. Een even schil derachtig als treffend tooneel heeft gisterenavond in het park van Wim- bledon b(j Londen plaats gehad. Een menigte van duizenden was daar bij eengekomen om een groet te brengen aan de Belgische vlag en aldus blijk te geven van diepe sympathie voor België. Te midden van de menschen- massa was een plankier en een mast opgericht, waarop zich de (te Wirnble- don woonachtige) hertog en hertogin van Vendëinc met hun dochters, de prinsessen Marie Louiseen Geneviève, bevonden, benevens een aantal voor name ingezetenen van het graafschap Surrey. Toen de hertogin (een zuster van den koning der Belgen)' de Belgische vlag lieesch, beschenenen door de sli alen der ondergaande zon, bliezen de in de schitterende ouderwetsche uniformen gestoken trompetters van don hoogachout van het graafschap een fanfaro, de menigte zwaaide met duizenden kleine Belgische vlaggen, de muziek speelde eu een koor van vijftienhonderd schoolkinderen zong het Belgische volkslied. Daarop vertoonden Chaplin, een van de leiders de conservatieve partij en O'Connor, een van de leiders der nationalistische Iersche partij, zich voor de eerste maal op dezelfde ver hooging en spraken daar redevoerin gen uit, het Belgische volk tot lof. Ten slotte zwoeren alle aanwezigen den volgenden eed: Koste wat het wil aan geld en bloed, nooit zullen wij het zwaard opsteken, voordat België bevrijd is, voordat het schade loos is gesteld en voordat een verdrag niet langer geldt als een stuk papier, doch als een sterke vesting, waarachter zich millioenen Engelsche vuisten bevinden om haar tot in den dood te verdedigen. Londen, 19 October. Een bijzondere uitgave van de London Gazettc bevat twee dépêches van Maarschalk French, loopende over het tijdvak van 28 Augustus tot 28 September. De eerste beschrijft den terugtocht van Bergen tot bijna aan de Seine en den daarop gevolgden opmarseh naar de Marne, de tweede geeft een beschrijving van den slag aan de A isne. French zegt, dat de terugtrekkende troepen van nabij gevolgd werden door twee cavalerie kolonnes van den vijand, die uit St. Quentin in zuid oostelijke richting trokken. De ver volging door den vijand was zeer krachtig. Vijf of zes Duitsche leger corpsen stonden aan de Somme tegenover het vijfde leger aan de Oise. Prench zette zijn positie met nadruk aan genei-aal Joffre uiteen, die zeer vriendelijk, hartelijk en tegemoetko mend was. Hij kwam met Joffre overeen, dat de Engelschen-op 29 Au. gustus terug zouden trekken op stel lingen, gelegen op enkele mijlen ten N. van de linie Compiégne- Soissons. De rechtervleugel van de Duit schers scheen de Engelsche verbin dingslijn naar Havre ernstig te be dreigen. Daarom werden bevelen ge geven om de basis der Engelschen naar St. Nazaire te verplaatsen. Ondanks de ernstige nederlaag, door don Franschen rechtervleugel don Duitschers toegebracht, was het Joflïe'a plan niet van dit voordeel verder party te trokken. Zijn plan was veeleer om aan zijn strategische denkbeelden vast te houden en den vijand op alle punten mee te trekken. Het artikel in de Saturday Revlew. De Engelsche legatie deelt hot vol gende mede: Ken zoor betreurenswaardig artikel is verschenen in de „Saturday Rovicw' van den lOden dezer van de hand van „Vicille Moustache", waarin de aan koop van Zeeland en de overdracht daarvan aan België aangeraden wordt. De Hollandsche nieuwsbladen namen het met ongunstige commentaren over. De Engelsche gezant vestigde de aandacht van zijn regeering op dit artikel en hom wordt thans door Sir Edward Grey verzocht met den mees ten nadruk te verklaren, dat de dwaze donkboelden in bedoeld artikel vervat in geenerlei opzicht do inzichten van do Britscho regeering weergeven, Den gezant is opgedragen hier aan toe te voegen, dat vertrouwd wordt, dat het volk van Nederland goed zal begrypen, dat geen artikelen in En geland gepubliceerd de bedoelingen van Z. M.'s legeering weergeven, ten zij uitdrukkelijk on beslist is vastge steld, dat zij van officiccleu aard zyn. De gezant vertrouwt, dat de Hollan ders zullen gelooven, dat Groot.-Bri- tannlë de onzijdige houding van Ne derland ten volle waardeert en warme erkentelijkheid koestert voor zijn be- langelooze en liefderijke hulp aan alle vreemdelingen, Engelschen zoowel als anderen, die door omstandigheden verplicht zijn een beroep op zijne gastvrijheid te doen. De droag-komleke Engelschen. De Engelschraan is over 't alge meen stug en droog. Geheel anders dan de Duitscher, die lawaaierig en blufferig, of de Franschman, die druk en levendig is, is de Engelschuian nuchter, kalm en zakelijk. Ook in dezen oorlog verloochent hy dien aard niet. Gaat men de officieele communiqués na, dan valt ons op, - behalve- de zeer sober gestelde van Jollre, den grooten zwyger - dat de Duitschers hunne overwinningen lui de uitbazuinen, terwijl do Engelschen sober en kernachtig - short and sweet. noemen zij het zelf hun berichten publiceeren. Dat de Engelschman echter ook humoristisch kan zijn, heeft hy be wezen door onlangs in een commu niqué te verzoeken, of men nu als jeblieft eens een anderen kruiser wilde nemen dan een die volgens Duitsche berichten reeds driemaal in den grond was geboord. Hier is weer een bericht van dit soort. Londen, 17 October. (Reuter.) De militaire medewerker van de Times beantwoordt een bewering van de Frankf. Zeitung., dat Groot-Brittaniö slechts 600.000 recruten kan op de been brengen. Hij verklaart: Wij hebben thans in Groot-Bi itan- nië en Ierland 1.200.000 man. Hun getal stijgt. Het is de Engelsche en ook de Amerikaansche manier, pas met de vorming van legers tc begin nen, wanneer de oorlog is uitgebroken en dan do sterkte steeds op te voeren tot ons einddoel is vorwezenlijkt. Dit is ook wat thans door ons ge daan wordt. De 1.200.000 man, die wij thans in Groot-Britanniê en Ier land hebben, het leger te velde en de honderdduizenden manschappen, die thans op do been gebracht, worden in Britsch-lndië, Canada, Australië, Niouw-Zeoland, Zuid-Afrika en elders, zijn slechts de kern, waaromheen op den duur nieuwe legers zullen worden opgebouwd. Wij hebben, een godoolle van onze voorhoede naar Frankrijk gezonden en zullen in het voorjaar de rest sturen. Tegen het eind van 1915 zal do hoofdmacht beginnen te komen. Wij hebben geen haastonze ver bondenen zullen tegen dien tijd rust noodig. hebben en zij zullen dan blij ziju dat wij den oorlog op ons eigen houtje zullen kunnen voortzetten, Onze mannen zijn allen in de goede militaire jaren, en zy branden van begeerte, om te vechten. De vrijwil- gers hebben zich in zoo groot aantal aangeboden, dat Lord Kitchcncr de elsclion om als soldaat te worden aangenomen, heeft moeten verscher pen, die eisehen zijn thans hooger, dan die welke voor een der andere Europeesche legers gelden. Indien deze maatregel met fvas genomen, zouden er veel te voel vrijwilligers zijn gekomon. Het droog-komieke en sarcastische in dit bericht springt duidelijk in het oog en wij kunnen het ons zeer goed begrijpen, dat de Duitschers woedend zijn op een dergelijken tegenstander, die hen, meesmuilend, cr zoo fijntjes tusschen neemt. Uit Duitschland. Maastricht, 17 October. Tc Aken zijn 8000 man Oostenrijksche troepen aangekomen, die bij Antwerpen aan het beleg hadden deelgenomen. Zü zullen naar ICrabau gezonden worden, Belgische vluchtelingen. Langzamerhand verdwijnt de vrees der vele Belgische vluchtelingen om naar Antwerpen terug te keeren. Het meest draagt hiertoe zeker wel bü de uiteenzetting van den toestand, gegeven door verschillende bekende Belgische voormannen. Enkelen welke reeds teruggegaan waren, schrijven hun familie in Holland om zoo gauw mogelijk dok terug te keeren. Het voorbeeld van deze eersten heeft dan ook zijn uitwerking niet gemist. Uit Breda vertrokken Zaterdag vele vluch telingen naar Roosendaal, met het plan door te gaan naar Antwerpen. Uit Zundert vertrokken er 400 naar hun oude woonplaats. Erg hard gaat het overigens nog niet. Terwijl echter de Antwerpenaren aan terugkeer denken, komen in Zeeuwsch Vlaanderen nog steeds vluchtelingen binnen. Te Sluis on te Putte is alles nog overvol. Gelukkig dat men in staat was afdoende maat regelen te nemen. Veel heeft het optreden van dr. Frank, voorzitter van de intercom munale commissie van bestuur te Antwerpen, bijgedragen om de terug keer der Antwerpenaren te bevor deren. Deze gaf Zondagmorgen vanaf het stadhuis te Roosendaal oen uit eenzetting van den toestand te Ant werpen. Hij begon met te consta- teeren dat de Belgen in de Neder landers hun broeders hadden gevon den. H|j spoorde overigens de vele vluchtelingen aan tot terugkeer, daar dit beter was voor de stad zelve on voor hun particuliere eigendommen. Het was onmogelijk die zoo te be waken als men het zelve doet. De toestand is cr thans evenals te Brus- sol. En bovendien heeft de Duitsche overheid de belofte gegeven dat zij alles in het werk wil stellen om de veiligheid te handhaven. De redevoering scheen een groote uitwerking op de vluchtelingen te hebben, zoodat er grond is om aan te nemen dat het vertrouwen liet van de vrees gaat winnen. Uit Roosendaal meldde men Zon dag dat aldaar reeds 4000 vluchte lingen op hun terugtocht naar Ant werpen gepasseerd waren. In Roosen daal overwogen de vluchtelingen of zy zouden terugkeeron of niet. Over het algemeen schijnt echter de wonsch om terug te gaan grooter te worden. In een Noorsch blad werd de vraag gesteld of het juist het kleine Nedoi - land moot zijn dat de zware laaien het onderhoud van de duizeudeu Belgische vluchtelingen moest dragen. Do giootere neutrale staten moch ten hiertoe ook wel bijdragen. Hieruit blijkt alweer hoe over de geheele wereld het ongeluk van do Belgen gevoeld wordt,. Men meldt uit Roosendaal De commandant, van de 3e divisie heeft bij proclamatie bekend gemaakt, dat hij in het bezit is van een schrij ven van den militairen gouverneur van Antwerpen. In dat schijven wordt nadrukkelijk verklaard: lat niets den terugkeer der uit gewekenen uit Antwerpen on omge ving verhindert, „dat hun niets zal gevraagd wor den dan dat zij hun bezigheden rustig hervatten en zich onthouden van iedere demonstratie van een vijandig gevoelen tegen Duitschland. De mili tairen, die in burgerkleeren vluchtten, moeten uiterlylc op het tijdstip, dat zij Antwerpen weer binnenkomen, zich als militairen bekend maken." De treinen, die Maandagmorgen van Roosendaal naar Antwerpen - Merxem vertrokken, waren stampvol. Om 11 uur, toen juist oen trein uit Rotterdam aankwam op het oogen- blik, dat de trein naar België tot vertrekken gereed stond, moesten eenige honderden tot de volgendo gelegenheid wachten. De Belgische wagens gingen hedenmorgen ook reeds naai' Boxtel en Bergen op Zoom, om van daar en de tusschengelegen stations de vluchtelingen naai hun woonsteden terug te brengen. De be doeling is, dat deze treinen succes sievelijk verder het land in gaan, om den algemeenen terugtocht te ver gemakkelijken. Hulp voor België. Iu Canada is men zeer begaan met het treurig lot van België en overal in het land worden commissies ge vormd oindo Belgen te hulp te komen. De „Women's Canadian Club" to Ottawa heeft reeds balen vol kleedor voor de noodlijdenden afgezonden en tevens e&i som gelds voor hen bij eengebracht. De regeering van de Dominion heeft, 50,000 doll. beschikbaar gesteld en de provincie Quebec. eveneens.de provincie Alberla heeft 5000 zakken meel gegeven, Nieuw-Schotland rust een reddingsschip uit en andere pro- vindes zullen dit. voorbeeld volgen. Hot Huis van Verlogenwooidigeis van Australië heeft een gift van 100,000 voor de Belgen toegestaan. Hoorn. 1U Out. 1911. '1'arwo 110,60 a f 13,-«orst f 8,00 u X10, -liavor 5,50 a fii, groonori wlcn 115,— a valoid, 22.- a 125^50,granwi, lil. 123.— a f27,br.boon. f Maf 16, karweiz. f 16,00a 115,50, mo.itcrdz 119 - f 20,50.13 koeien MflO af 101. 152 schapen 122,'» 132,50, O lammeren 1 af-,-. O kalvo- en 100,- a rOü,-, 7 varkens 117,- a 120.-. 127 biggen 16,— a 110,-, 9 puarilun 1125,- a 1275.—kipeieren 17,60 a 18.-, 2320 kop hoter 77' a 82'1 et, por kop. Hoorn, 16 Oct. 1014. Aangevoerd 733 vette schapen l'2&- a 187.-' lammeren 120.— a 125.-. Handel vlug. Amsterdam, 19 Oct. 1914. - markt warenAeden aangevoerd421 vetto koeion, le kw. ~,im. 83 ct., 2e kw. 73a76et., 3e kw.64a70ct.:195ffielk-on kalfkoeien f 200 a 1320, - vetle kalveren, le kw. 10.00 a 0.00,2e kw. 10.00, 8o kw. 10.00 por K.G.89 nuchtere kal- - jn 112 a 118 per stuk, 54 schapen 122 a 128 stuk. OOOIammorou roo.— afoO.- per stuk. vetto varkens, Hollandsche lo kwaliteit 60 a 62 ct., 2e en 8e kw. 58 a 60 ot. por K.G. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indiö: Daluin der TiidsLdi lor post- laat. busl. bezorging, a/h l' Naar Atjeh on ondorhoorighedun en do Oostkust, van Sumntra over Engeland Ifilkon Dinsd. 1.1.81 Naar Guyana (Suriuumn): zeepost via Amsterdam 22 O- 18.- mail via (Juconstown 26 I U.30 mail via Soutbainplou i 1 N.-v. 11110 pdloeilop vorl.d.afz) Naar Cura^ao, Bonaire en Aruba oi' que Naar St. Martin, St. Eusü Saba zeepost via Amsterdam (alleen op vorl. d. nfx.) mail vla Engeland Stoomvaartbeiichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Oranje, uitrois, pass. 16 October Ouossant. Kuiimoon, uitreis, pass. 17 Oct. Dover." Koningin der Nederlanden, thuisreis, vortrok 18 Oct. van Singapore. Roepat, uitreis, vertrok 17 Oct. van tjucz. Kambangan, tnulsr., vertr. ITOr.t. vanMarsoilb Prins der Nederlanden, uitrois, arriv. 18 Oct, t Singapore. Banda, thuisreis, arriv. 18 Oct. te Sucz. Prinses Juliana, uitrois, vertrok 17 Oct, van Suoz, Rotterdamsche Lloyd. Arakun, uitreis,arriv. 17 Octobor to Sabang. Bongalon, thuisr., vortv. 17 Ootobcr van Padung. Bogor, thuisreis, arriv. 17 Octobor te Suoz. Doli, thuisreis, pass. 16Octobor Periiu. Madioen, uitreis, is 18 Octobor Gibraltar gepas». Merauke, uitreis, is 18 Oct. Dover gopass. Sooiakarta, van Java naar Londen, vertrok 18 Oct. van Marsoilio. Wilis, uitreis, arriv. 18 Oct.te Grsvesend. Kon. Hall. Lloyd. Tubuntia arriv. 17 October vanB.-AyrestoA'dftm, Amstolland, thuisr., pass. 16Oct. Knap Venl. 1011. Hollandia, uitr.,arriv. 17 Oct. to Buenos-Ayn- Kon. West-Indische Maildienst. Jan van Nassau, thuisreis, arriv. 16 Octobor to Gravcsend. Prins Maurits, uitreis, vertr. 16Oct. van Mudera. Lodewijk van Nassau, thuisreis, pass. 19 Oct. van Bevexier- Prlns dor Nedorlandeu, thuisreis, vertrok 17 Oct. van Lissabon. Haven te Nieuwediep. I. Aangekomen van Harlingen en vertrok ken naar Huil lieiNed.8.s.„MinistorTak". Aangekomen van Harlingen cn vertrok ken naar Ooole liet Ned.s.s. „Wostland" Aangekomen van Harlingen en vertrok ken naar London het Kngcischo sa. „Leeuwarden", t. ld. van Harlingen en vertrokken naai Leith liet Eng. s.s. „Amulet". Id. van Londen en vertrokken naai Harlingen hot Eng. ss. „Merano". Id van Lol til en vertrokken naar Har lingen liet Ned s.s. „Friesland". MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 19 Oct. 1914. Aangovoerd 32 koeien en ossen f230,— a 1350,- 74 votto kalveron 140 a 1125,-, por K.G. fO,!l a 11,-, 89 nucht. idem 110,- af!»,-, 978 vette schapen 124,- a 137,—, 727 volte varkens 1*0,C u f 0,68-por K.G., 20 imigoro id. f 10 a 123. Purmorond, 20 October 1914. at stapels Fsbriekskoas per 50 K.G. f 33.60 100 Boerenkaas 50 1 31.60 2 Commissie „60 „'1 25.— 1 Middelbare 60 f 27.60 931 K.G. Boter per K.G. f 1.60 k f 1.70 1021 Runderen: 623 votto per K.G. f 0.68 f 0.86 398 motko en golde 1120.- „11 42 Stieren f 000.- f C 48 Paarden f 000.- f 000.- 122 votto Kulvoron per K.G. I' 0.76 i' O.f" 290 nuchtoro id. per stuk 1 12.— 1 20.- 900 votle Varken» per K.G. I' 0.00 1 O.t 16 magere id. per stuk I' 12.- f 20.- por s f 10- r 21- f 37.. f Ot- f a- r o.- i Ol- S824 Schapen Overnoudera Lammeren 736 Ganzen Kalkoenen f 0.— f 0.- Zwanen f 0.— f 0.- Klpoieren per 100 stuks 1 850 f 9. Eendeieron 100 f 0.— „1 O.— Kievitseieren por stuk 1 0, 800 zak Appelen f 2. 1900 zak 1'eron f 1.60 f 6.- Velto koeieu handel vlugïuelke en gelde kooien ld. stug; vette kalveren id. matig nuchtere kalveren id. matigvetto varken» id vlug, magere var koutfld. matig; biggen id. matig schapen ld. vlug. VISSCHER IJ BERICHTEN. Nieuwodiep, 17 Oct. Aangebracht door Sakor ders r, tot 10 stuks tong 10.70 per stuk, 10 tot 80 stuks middel tong 10.30 a 10„35per stuk, 10 tot 80 stuks kleiuo tong f 0.10 u 10.15 per stuk, 6 mand stortschol (5.- a 18.- per mand, 6 mand kleine schol 12.— it I' t.— por mand, 2 mand schar ri.25 it f 1.50 per mand. Oct. Niets binnon. Oct. V.m. 8 uur. Aangobracht door 10 kol ders: 1 tot 2 mand stortschol 16.- iil'8,— pol mand, 1 tot 4 mand kleine schol 13.50 h f4.-- per mand, 1 lot 2 mand schar 11.50 per mand. MARINE EN LEGER. De Minister van Marine brengt ter kennis an bolanghebbendcn, dat dc nagenocmdo.ion- gelingon, in alpliabetisclie volgorde gorangschi kt, in aanmorklng komen voor oono benoeming tot adelborst dor 2de klusso bQ hot Kon. Instituut -oor do Marino te Willomspord .- J. J, C. C. Bonnik, 10. J. Borgesius, L.C. baron .an der l-'oltz, J. A. Gauw, E. A. van de Graafl", F. M. van Hall. .1. E. C. M. Hermans, G. van Hilten, M. J. ton Houto de Lango, .1. L. Koore man, E. E. B. Lacomblé, J. F. Maluie, IL A. Moijcr, C. R. Merkus. A. G. Ort, A. J. Ruinondt, 1. W. Reyniersc, F. C. de Ituvter de Wildt, J. O. Sie- tiuga. H. R.J.W baton Tuets van Amerongen van Woudenberg, F. H. Vermeulen, S. H. "V crrtède, J. C. dc Wal, („St. Ct."). Bermuda vortrokkon. Do apotheker lo lel. F. M. Raskor, geplaatst de directie dor Marino te "Willemsoord, zal Novoinber a.s. met ponsioen den dienst vor- laten en -dan vervangen worden door den apotheker* le kl. P. A. Huber te Amsterdam, —■"—is betrekking niet moer zal worden vervuld. Burgerlijke Stand van Helder, van 17 tot en met 19 October 1914. BEVALLEN: A. Hondeman van Schalk, d.; G. G. H. de Zwart— Voorberg, d.; L. Vetter—Meijers, d. T. van de Vijver—Geus, z.P. Blom Kikkert, d.; 10. Speijer—Kuust, d. P. Heijblok-van Eeten, d. OVERLEDEN: Jan van Dok, G2 jaar; J. Fakkel, 29 jaar. PLAATSELIJK NIEUWS. Liefdadigheidsconcert Belgische vluchtelingen. Als versterkte stad is dun Helder niet in de eerste plaats aangewezen als asyl voor de Belgisclio vluchte lingen.. Wel zijn er hier enkelen ge passeerd, maar die gingen naar Texel behalve een enkele, die bij bevriende families thuis is, hérbergt onze ge meente geen dezer ongelukkige ver- drevonen. Wat wonder, dat de liefdadigheids zin en het goede hart der Heldersche burgerij op atulore wijze trachtte to voldoen aan dc opdringende behoefte orn zooveel mogelijk deze ongelukki- gen te helpen Wat wonder, dat zij met milde hand gaf, overvloedig in goederen en gaven, en zoo haar sym pathie uitte. Zooals de heer Van de Bilt releveerde, het huis aan den Kanaal weg kan getuigen hoezeer van harte gegeven is. En zoo is het dan ook wel te be- "ljpen, dat, hoewel drie dagen lang met lijsten is geloopen huis aan huis, tueh voor het concert van gisteren avond de zaal van „Casino" uitver kocht was. Meer dan uitverkocht, want zeer velen moesten worden teleurgesteld, omdat er geen plaatsen meer waren. 't Was het volledig symphonio- orkest onzer marine, dat een concert had aangeboden, waarvan de baten zouden komen aan* het Comité voor de Belgische vluchtelingen. En 't waren mevrouw Boldingh en mejuf frouw Molenaar die hare belangelooze medewerking verleenen zouden. 't Is een succes-avond geweest èn voor de kunst èn voor de kas van het Comité. Het symphonie-orkest onzer marine, we weten het, is een eerste-rangs orkest en zijn praestaties zijn superieur. Het gaf vóór en na de pauze een drietal nummers. Na een inleidende „Marche légère", com positie van den directeur, den heor Hazebroeb, een melodieus stuk, volg de Flotow's Ouverture Alessandro Stradella, en tot slot van het eerste gedeelte, een prachtige Suite Algé- rienne van Saint-Saens. Hoe mooi was die Rhapsodie en hoe pittig de militaire marsch! Deze nummers werden afgewisseld door voordrachtèn van mevrouw Bol dingh en zang van mejuffrouw Mole- naai. Mevrouw Boldingh had een gelegenheids-programma uitgezocht, nl. grootondeels verzen vanVlamingen. IIoc wist zij in Rodenbach's „Klokke Roeland" het gebeier, dat zoo'n sterk- suggestieve werking heeft, te doen uit komen, en met welk een vuur en harts tocht declameerde zij dit fraaie ge dicht! Zij wisselde de voordracht af met verzen van Marie Boddaert, Lovc-ndaal, Jan Prins' prachtige „De Bruid", en het geestige „De Wilgen" van Adama van Scheltema. Mejuffrouw Molenaar zong Mendels- sohn's aria uit Elias: „Hörc Israël" en wist haar publiek eveneens te boeien en te pakken. Beiden dames werd een fraai bloemstuk aangeboden. Na de pauze werd het programma op dezelfde wijze voortgezet. Rossini's welluidende Concert-ouverture werd gevolgd door een drietal kleinere liedjes van juffrouw Molenaar, waar onder twee Hollandsche, en een vijftal gedichten door mevr. Boldingh. Vier hiervan waren van den Vlaming René de Clercq en evenals het vorige (Klokke Roeland) op den huldigen toestand van toepassing. Het laatste was Lovendaal's „Holland's-Vlag", dat oveneens zeer insloeg. Toen kwam do heer Van de Bilt, secretaris van het Comité voor de Belgische vluchtelingen, op het podium om van dank vervuld voor het vele, dat hiei gedaan is en nog wordt, allen te bedanken. „Dames en Hoeren", zoo ongeveer zeide het de spreker: „Ik wilde dat ik dichten kon om in de lijn van dezen schoonen avond to blijven. Waar poö2io en harmonie U zoo hoogelijk hebben gestemd dezen avond zou het passend zijn. En toch, al is 'I. proza, dat ik zeg gen zal, liet mag hooggestemd zijn omdat hoL mag roemen op zooveel schoons en goeds en edels. Mij is door het komité tot steun der Belgische vluchtelingen opgedra gen hedenavond dauk te brengen. Ziet, wij zijn in den beginne opge treden mot bescheiden verwachtingen. Maar die werden aldra overtroffen. De nood was nog niet zoo hoog in den beginne en toch kwam het goed reeds van alle kanten. En wat er in de laatste dagen ge bracht is in 't bescheiden pakhuis voor de Belgische vluchtelingen was enorm. Dat zouden de dames en heeren die gepakt hebben dagen aan dagen aaneen U kunnen vertellen. Daar werd gegeven veel, machtig veel en met liefde. Wat spraken die pakjes en pakken van 't goede hart onzer Heldersche burgerij. Ach ik zou u tredende staaltjes daarvan kunnen vertellen. Toen kwam de collecte. Dames en HeerenIndien ooit de liefdadigheidszin in onze goede veste sterk naar voren gekomen is dan was het zeker daarbij. Wij meenden dat duizend gulden voor het goede doel een flinke raming was, meer dan het drievoud bracht zij op. Eore aan de Heldersche inwoners, evenals aan de militairen van hoog tot laag, die dat mogelijk maakten. Als later in oude kranten de ge schiedenis van deze tijden opgesla gen worut zooals wij dat nu doen met den oorlog van '70 - dan zal met gulden letteren daarin prijken „Liefdadig Nederland gordde zich aan en deed wonderen." Spr. bracht vervolgens woorden van hartelijken dank aan de Helder sche burgerij, die toonde een warm hart voor de ongelukkigen te bezit ten en bracht hulde aan de organi sators van dezen kunstavond, aan mevrouw Boldingh, aan mejuffrouw Molenaar, aan den heer Pala, die straks aan de beurt zou komeu, aan den heer Hazebroek, aan geheel het orkest, aan alle aanwezigen. „De tranen van dankbaarheid", aldus ein digde spr., „die geplengd worden aan onze grenzen en in alle plaatsen, waar Belgische vluchtelingen zijn, zijn als kostbare parelen, die schit teren aan het aureool, dat Nederland en onze gemeente zich oin de slapen mag zien blinken". Do lieer Pala, ons van menig con cert welbekend, gaf ons op zijne viool die heerlijke romance van Beet hoven in F-dur, die zoo rijk is aan melodie. Een fiissche en geestige ballet- phantasio van den directeur besloot den wolgeslaagden avond. De netto-opbrengst, van hot ooncorl bedraagt, naar wij vernomen f 333.4: Uitvoering van de Tooneel- en Gymnastiek Vereen, a'b. Wachtschip, In Casino, ten bate dor Belgische vluchtelingen. Door bovengenoemde voieeniging zal op Donderdag 29 en Viijdag 30 Oct. eene uitvoering gegeven worden in Casino, waarvan de opbrengst strekken zal ten bate dor Belgische vluchtelingen. Gaarne wekken wij onze lezers op dit goede doel te steunen. De prijzen der plaatsen zijn zeer billijk, n.1. 50 en 25 ct., terwijl voor militairen be neden den rang van onderofficier het entrée bepaald is op 15 ct. Schip aangehouden. Zondagmorgen kwam alhier op de reede het Engelsche Btoomschip A mu lei", komende van Harlingen en he- stemd naar Leith. Al spoedig vertelde men dat het schip was aangehouden wegens verboden uitvoer. Het bleek echter dat het schip een aantal balen griesmeel in had, hetgeen tot de verboden uitvoer behoord maar dat men hiervoor toestemming had van den Minister. De benoodigde pa pieren waren evenwel te Harlingen gebleven. Nadat het geval opgehelderd was vertrok het schip des middags naar zijn bestemming. Bij het "Vrijdag j.1. te Utrecht gehouden examen slaagde voor het vooorloopig machinisten-diploma de heer G. Buter, en voor het diploma machinist bij de groote sleepvaart de heer T. J. Jellema, beide leerlingen der Zeevaartschool alhier. Bij het heden te Utrecht gehou den examen slaagde voor Machinist diploma A de'heor P. N. Krul leerling der Zeevaartschool alhier. De Schilderstukjes geëtaleerd bij de Firma Maas, Boekhandel aan den Kanaal weg zullen worden vei loot, teu voordeele van do Belgische Vluchte lingen. Dammen. Zondag gaf de heer G. Boots van Wormcrveer op de bovenzaal van het Militair Tehuis een simultaan-séance voor militairen. Aan deze seance, welke 2£ uur duurde, namen 27 personen deel. De uitslag was dat de heer Beets 23 partyen won, 2 part. verloor aan den heer S. Asselman en G. Ouwekerk en 2 part. remise maakte tegen de heeren J. Boon en P. J. Duijvelshoff, en hiermee zijn ouden roem weder gehandhaafd heeft. Aan deze 9eance namen 4 leden der „Heldersche Damclub" deel, welke 3 winstpunten behaalde: terwijl de overige 23 deelnemers ook slechts 3 winstpunten verwierven, wat weder om bewijst, dat zij dio iets voor het damspel voelen, zich aansluiten aan een Club. Snelle bezorging. Een stadgenoot ontving 17 October een Nieuwjaarskaart, die, blykens het poststempel, 31 Dec. 1910 uit Hilver sum was verzouden. Wel een snelle bezorging! BINNENLAND. Een Hollandsch stoomschip door een Duitschen onderzeeër aangehouden. Onze Washingtonsche correspon dent deelt ons het volgende mede: Het Hollandsche stoomschip „Ba tavier IV" werd Zaterdag aangeroepen en aangehouden door een Duitschu onderzeeër, toen het van Tilbury naai" Rotterdam voor. Dit geschiedde ter hoogte van het Maaslichtschip. Toen de kapitein het ranke grijze vaartuig, met het. uitzichttorentje in het midden, in zicht kreeg, dacht hij met een Engelschraan te doen to hebben, daar hij zéé zuidelijk nog geen Duitsch schip meende te mogen vermoeden. Pas toen de ander hem in het Duitseh aanriep, begreep hy zijn dwaling. De onderzeeër naderde de Batavier tot op een afstand van omstreeks 25 meter, en toen vroeg de Duitsche kapitein naar bijzonderheden omtrent het schip en de bestemming ervan. Ook vroeg de Duitscher of er soms Engelsche oorlogschepen in de nabij heid waren. De kapitein van de Batavier gaf geen antwoord, doch de onderzeeër vertrok en was spoedig verdwenen met groote snelheid aan de opper vlakte voortgaande. Een verplichte leening? De Arnh. Courant zegt, uit goed ingelichte kringen te vernemen, dat de regeering de uitschrijving van een verplichte leening tot een bedrag van 250 millioen overweegt. Ned. Comité tot Steun van Belgische en andere Slachtoffers. Het totaal der giften, ingekomen bij het Ned. Comité tot Steun van Belgische en andere slachtoffers, be draagt ipet de'opgave der 10e ver antwoording (loopende van 10 tot en met 16 Octobor) f 155,225,69£. Het Comité heeft een afgevaar digde naar Antwerpen gezonden, om zich op de hoogte stellen van den toestand daar ter stede. Geïnterneerden. Men meldt uit Eindhoven Generaal De Schepper hooft zich met 150 man aan onze grenswacht nabij Valkenswaard overgegeven. De generaal met officieren zijn in het Ilof van Holland te Eindhoven. De soldaten overnachten te Eindhoven en gaan naar Gaasterland. Moord. Zondagnamiddag werden justitie on politio te Leeuwarden gewaar schuwd, dat een trommer bij de gas fabriek een buurvrouw met een mes zou hebben doodgestoken. Het slacht offer, vrouw de Jong, moeder van vier kinderen, zou van den dader lasterpraatjes hebben verspreid die hem zyn betrekking zou hebben ge kost. Zaterdag had reeds oen woor denwisseling hierover plaats gevon den, waarvan het slot was, dat de politie, op verzoek van de vrouw, oen oogje in 't zeil zou houden. Zon dagmiddag echter werd de ruzie her vat. De dader ging met zijn zwager het huis, waarin de Jong met zijn gezin woont, binnen. In het portaal trapten zij de deur van de door de Jong bewoonde kamer open. De trerainer trok een mes en bracht de vrouw een steek in de borst toe. De getroffene liep de straat op en zakte daar ineon. Eenigu burgers droegen haai" een woning binnen, waar zij eenige oogenblikken later overleed. De dader werd aangehouden, legde een volledige bekentenis af on werd in het huis van bewaring opgesloten. Ook werd zijn zwagor aangehouden, S.s. „Koningin Emma". Volgens bij de Stoom v. Maatschappij „Nedeiland" ontvangen nader bericht, is het stoomschip „Koningin Emma" door de autoriteiten te Bizerta van daar naar Marseille gedirigeerd, om aldaar lading, die als contrabande beschouwd wordt, te lossen. Over het al of niet doorzenden van Mar seille der lading, voor Genua bestemd, is de directie met hare agenten in telegraphische verbinding. Fransch communiqué. Parijs, 19 Oct. (Reuter.) (Commu niqué van 3 uur). De vijand heeft met zwaar geschut het frontjNieuw- poort-Vladslo (ten oosten van Dix- mude) beschoten. Zonder succes echter. De troepen der geallieerden en in de eerste plaats het Belgische leger hebben niet alleen nieuwe aanvallen afgeslagen, maar zijn opgerukt tot Roulers. Op onzen linkervleugel tusschen de Lys en het kanaal vanLaBassée zijn wij vooruitgegaan in de richting van Rijssel. Zeer hardnekkig wordt gevochten op het front La Bassé-Ablain. In deze beide plaatsen winnen wij voet voor voet terrein. Ten noorden en ten zuiden van Arras strijden onze troepen zonder onderbreking sinds meer dan tien dagen met een volharding en een moed, die zich geen enkel oogenblik verloochend hebben. In de buurt van Chaulnes hebben wij een hevigen tegenaanval afge slagen en eenig terrein gewonnen. Op onzen rechtervleugel in Elzas ten westen van Colmar ziju onze voorposten op de linie Bonhomme- Barres-Sulzern. Meer in het zuiden houden wij nog steeds Thann bezet.. Op het Westelijk oorlogstooneel. Londen, 19 Oct. De „Daily Chron. verneemt uit Frankrijk van Zondag, dat ondanks de groote gestrengheid van de censuur het bekend is ge worden, dat de vijand in de laatste drie dagen zeer ver achteruit is ge drongen, door de met onweerstaan bare kracht oprukkende bondgenoo- ten. Het gevecht was vooral zeer bloedig tusschen de draadversper ringen, waar het vuur der mitrail leurs groote verwoestingen aanrichtte. De Duitschers waren uitgeput, de gevangenen waren ziek, hongerig en afgemat. Een correspondent van de „Daily News" in Frankrijk zegt, dat de geest van de verbonden troepen die is van mannen, die weten dat ze er beter voor staan dan de Duitschers en deze laatsten weten dat trouwens ook. Officieel Duitsch bericht. Berlijn, 19 Oct. (W. B.) Do gene- rale staf meldt uit het groote hoofd kwartier van hedenmorgen; Een aanval van den vijand in het gebied westelijk en noordwestelijk van Rijssel werd door onze troepen afgeslagende vijand leed groote ver liezen. Op het oostelijk oorlogster-rein is i toestand onveranderd. De vernietiging der Duitsche torpedojagers. Berlijn, 19 Oct. De bladen stellen in het licht, dat de Engelschen hij de vernietiging der Duitsche torpedo- booten in drieërlei opzicht in het voordeel waren. De Engelsche kruiser en de torpedojagers waren van het nieuwste type, de Duitsche torpedo jagers daarentegen van het jaar 1902, dus zeer oud. De water verplaatsing van den kruiser was 8600 ton, van elk der torpedovernielers 950, de snelheid minstens 30 knoopen. De waterver plaatsing van de Duitsche torpedo jagers daarentegen was slechts 420 ton, haar snelheid 26 knoopen. Er streden ongeveer 700 Engelschen tegen 230 Duitschers. Daar tot dusverre alleen Engolsche berichten zijn ontvangen, zijn de verliezen der Engelsche vloot 'onbe kend. Het Duitsche materieele verlies is, by het groot aantal torpedobooten, dat Duitschland bezit, van weinig beteekenis. De ongelukkige afloop van het gevecht tusschen zeer ongelijke par tijen zal het vertrouwen in de Duitsche marino geenszins schokken, maar alleen de bewondering voor de stoutmoedigheid der zeelieden, die den dood verkozen boven de overgave, verhoogen. Londen, 19 Oct. (Reuter's spec. dienst). De kruiser „Undauntod" en de vier zegevierende torpedoverniolers zijn gisteren te Har wich aangekomen en met buitengewone geestdrift ont vangen door een enorme menigte. Zij hadden Harwich Zaterdagoch tend verlaten om te gaan patrouillee ren en waren zeer verwonderd, nadat weken verloopen waren zonder dat. zij ,een vijand hadden gezien, de Duit sche torpedovernielers te zien bij de Ncderlandscbe kust. Met kranige zeemanschap forceer den de Duitschers oen gevecht uil stelden zich dapper tc weer. De zware kanonnen van de „Un- daunted" openden het vuur op een afstand van vijf mijlen, toen sloten de Britsche schepen zich aaneen en het gevecht begon. De kruiser, dooi de andere schepen boschermd togen torpedo-aanvallen, concentreerde het vuur op twee vijandelijke schepen, do Britsche torpedovernielers namen de andere voor hun rekening. De Engelschen schoten uitstekend, de Duitschers vrij slecht, zooala blijkL uit het feit, dat de Britsche schepen op het einde van het gevecht bijna onbeschadigd waren. De Britscho tpr- pedovernieler „Loyal" schoot dadelijk de pyp on het stuurrad van een der Duitsche torpedo vernielers weg, die na een half- uur zonk. De andere zonken bij lusschenpoo- zen, vechtende tot hut laatst. liet gevecht duurde anderhalf uur. Een Engelsche duikboot vernietigd. Boilijn, 19 Oct. (Wolff. Officieel.) De plaatsvervangende chef van den Duitschen marinestaf deelt mede: Du Engelsche duikboot E 3 is den 18en dezer 's namiddags in de Duit sche bocht der Noordzee vernietigd. Op een mijn gestooten. Tokio, 19 Oct. (Reuter.) (Officieel.) De Japausche kruiser „Takaehiko" is in den nacht van 17 Oct. in de Golf van Kiautsjau op een mijn ge stooten en gezonken. Een officier en negen man van de equipage werden gered. De „Takaehiko,, had 264 man aan boord. Telegrammen, ontvangen na 11 uur: Petrograd. Een officieel communiqué van 18 October zegt: Wij behaalden gedoeltolljke successen in de hevige gevechten bij Warschau en Przetnysl geleverd. Londen, 19 Octobor. De trawler United uit Lowestoft hooft twee over levenden van de Duitsche torpedo jagers opgepikt Berlijn, 19 October. Alle Fransche vrouwen en Franscho mannon bone den 17 en boven 60 jaar kunnen voortaan ongehinderd Duitschland verlaten. De reis gaat met geregelde treinen over Sehaffhausen eu zal zooveel mogelijk door de Duitsche autoriteiten worden vergemakkelijkt. Te Bern is een bureau opgericht, dat de belangen dezer personen be hartigen zal bij hun doortocht door Zwitserland. Dit besluit staat in ver-* band met een soortgelijken maatregel die in Frankrijk genomen is ten be hoeve der aldaar wonende Duitschers. Harderwijk. Zondag ontbraken in het kamp te Harderwijk 61 Belgische geintertieerden op het appèl. Dooi den commissaris van politie is aan de burgemeesters der omliggende gemeenten opsporing en aanhouding verzocht. Oostburg, 20 October. ;De tram van Sluis over Westkapelle on Brugge naar Knokke heeft [den dienst her vat. In Knokke is alles rustig. Zon dagavond werd hevig kanongebulder gehoord in de richting van Oatendu. Johannesburg, 19 October. Opniouw zyn een aantal aanhangers van luite nant-kolonel Maritz gevangen geno men, ditmaal 3 officieren en 70 man, terwijl een aantal anderen vrijwillig zijn overgegaan. Amsterdam, 20 Oct. Tot nader order zullen dagelijks om 8, 9, 10, 11, 12, 1, 2 en 3 uur treinen van Roozendaal naar Antwerpen ver trekken tot het vervoeren van Bel gische vluchtelingen. In aansluiting hierop zullen de spoorwegmaatschap pijen extra treinen naar Roozendaal vervoeren. De uitgewokenen worden gratis vervoord in coupés derde klasse. Telegrammen, ontvangen na 12 uur: Krakau. De bladen melden, dat boven Warschau een Zeppelin is gezien, welke ouder de bevolking

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2