Reclame-Sajet Thee E. Brandsma Magazijn „De Ster". Dans-lnstituut Dijkstr. 37. G. Bramlage, Dem isaisons, Regenjassen, «lekkers en Ulsters, I I Gebruik de TAFELEN AMSCHE AMSTERDAMSCHE 2de hands Meubelen Thee I»- is Maintien. Conienance. Dir.: BENOïT H. POLAK, auteur van „Het Dansen". Ph. B. POLAK, JAC. B. POLAK, Gediplom. Dansonderwijzers. Ass. Onderwijzeressen: JULIE en TILLY POLAK. Dagelijks inschrijving van LEERLINGEN. Privaatlessen. Besloten clubs. (Kinderen, Volwassenen). Uitsluitend adres: DIJKSTRAAT 37. GOEDKOOPST EN MEEST GESORTEERD HEEREN- en KINDERKLEEDING-MAGAZIJN WESTSTRAAT 11. in groote verscheidenheid, tegen scherp concurreerende prijzen. Vraagt Uwen Winkelier Een geurig kopje. van Verschenen bij 0. DE BOER Jr. te Helder: Zeevaartkundige voor waarnemingen nabij don Meridiaan door J. VAN ROON, Zeeraar a. d. Zeevaartschool te Helder. Prijs fl.60 Tc bekomen bij eiken Boek- handelaar. ^ZEKERING. IGRACHT 547-549. t NED.-INDIË: iTEITSTRAAT. CONCURREERENDE TARIEVEN. IRMAN NYPELS, HELDER. De Fransch-Duitsche Oorlog van 1870'71. Y. De capitulatie vau Metz op 27 Oc- tober 1870 werkte op het garnizoen te Parys, dat reeds sinds 19 Septem ber geheel door de Duitschers was ingesloten, demoraliseerend. Zooals men weet, werd de communicatie met de buitenwereld door middel van ballons onderhouden, en de be richten, die daarmee te Brussel wer den aangebracht, waren niet zeer bemoedigend. Hoe kon het ook anders: Yoor Frankrijk bestond niet de min ste hoop meer. Wel hadden ze eenige weken tevoren uitgeroepen„Geen duimbreed van ons grondgebied, geen steen van onze vestingen 1" maar dat bleken woorden te zijn zondermeer. De innerlijke toestand van Frankrijk werd met den dag treuriger. In ver schuilende steden ook te Parijs barstten oproeren uit, en verschillen de generaals werden door de muiten de troepen gevangen genomen. En de regeering der republiek was voor de eene helft te Parijs opgesloten, terwijl de rest nu hier, dan daarheen gejaagd werd door de overwinnende Duitsche troepen. Zóó erg als men het echter van Duitsche zijde trachtte voor te stellen, was het niet. De „Weser Zeitung" namelijk stelde het voor, dat de mogelijkheid bestond, dat de regeering te Parijs zoude ca- pituleeren, terwijl Gambetta in een der zuidelijke departementen, onder de banier der ondeelbare republiek, zijn collega's Favre, Trochu enz., voor verraders verklaart. Als dit niet onwaarschijnlijke geval zich voordoet, aldus meende dit blad, dan kan het niet anders of Frankrijk moet in een toestand van de hoogst mogelijke verwarring geraken. Het volk zal dan verdeeld worden in onsamen hangende groepen, die ieder een eigeu politiek volgen en zich om het land zelf niet bekreunen. Men weet in tegendeel met welke prachtige een heid en patriotisme de Franschen na den vrede de oorlogsschatting van 5 milliard binnen den overeengekomen tijd opbrachten. De vesting Parijs, met inbegrip van de vluchtelingen uit de naburige dorpen en gehuchten, telde ongeveer twee millioen zielen. Zy had tot haar bescherming een gordel van vijftien forten, die onderling goed geappro viandeerd en verbonden waren en zwaar bewapend. Binnen de muren vau Parijs waren ruim 120.000 man troepen bijeengebracht. Dit was een geduchte macht, doch. zij kenden geene discipline en waren Biecht uitgerust. De approviandeering daarentegen was bewonderenswaardig. Men weet, dat de stad het bijna vijf maanden heeft uitgehouden en dat dit voor eene bevolking van ruim 2 millioen zielen wat zeggen wil, zal men be grijpen. Reeds in Augustus had men, zoo verhaalt majoor Chappuis, met de approviandeering een aanvang gemaakt. Het vee uit de omstreken werd naar Parijs gedreven, de voor raad graan en paardenvoeder werd weggehaald. Te Vincennes, in den Plantentuin en in 't Bosch van Bou- logne, waarvan later een deel werd omgekapt, werden reusachtige kudden vee onderhouden; tot op 19 Sep tember, den dag dat de insluiting voltooid werd waren 30.000 stuks runderen, 6000 varkens en 18000 schapen bijeengedreven. Bakkerijen rezen allenvege als paddestoelen uit den grond. De goedlachsche, luchthartige Parij- zenaars vatten de nieuwe situatie aanvankelijk als een grapje op. Men gaf „belegeringsdiners" en „-dejeuners en amuseerde zich best. Maar toen het wat lang duurde ging de aardig heid er af. Men werd zenuwachtig en prikkelbaar. In de eerste dagen van October was Parijs zóó nauw ingesloten, dat de stad slechts bij tusschenpoozeu en dan nog alleen door buitengewone middelen, als luchtballons en post duiven, de gemeenschap met de pro vincie kon onderhouden. Bazaine die in Metz was opgesloten, was- op het punt zich over te geven Straatsburg had reeds gecapituleerd. Echter was Gambetta, die aan het hoofd stond der voorloopige republikeinsche re geering, met een algemeene volks wapening begonnen. Talrijke nieuwe divisies werden uit door gemeenten en departementen uitgeruste man schappen gevormd. Er vormden zich korpsen te Lyon, Rijssel en Orleans, die het den Duit schers lastig genoeg maakten. Te Orleans lag een aanzienlijke troepen macht, en de Duitschers begrepen, dat die onschadelijk gemaakt moest „De Fransch-Duitsche oorlog v worden, wilde men mot succes vorder opereeren tegen Parijs. Generaal Von der Tann nam na een hardnekkig gevecht Orleans en versloeg het leger. Maar reeds 8 November moest hij de stad weder ontruimen en men maakte het den Duitschers alom zóó lastig, dat het leger rondom Parijs meer dan eens in een hachelijke positie verkeerde. Herhaaldelijk deden de Franschen vanuit Parijs uitvallen. Toen dan ook de tijding kwam, dat Metz gevallen was, was/de ver slagenheid te Parijs groiy Twee honderd duizend soldaten kwamen hierdoor weder ter beschikking van den vijand, die thans opereeren kon tegen het Loire-leger en de andere troepen, zoodat het insluitingsleger de handen vrjj kreeg. Bovendien werden van deze troepen zoo spoedig mogelijk divisies ingedeeld bij de insluitingstroepen, zoodat ook dit leger aanzienlijk versterkt werd. De geboden tegenstand viel den Duitschers lang niet mee. De Times, het groote Londensche blad, dat ook thans bovenaan staat in de reportage omtrent d6n huidigen oorlog, sprak naar aanleiding van de mislukte onderhandeling van een wapenstil stand over den jammerlijken toestand van Frankrijk„Geen lichtstraal breekt door aan den politieken hori zon," „duisternis overal!. 'tHeeft de Duitschers teleurgesteld, dat Parijs zich zoo halsstarrig verdedigt. Maar thans beginnen ze, met een veelbeteekenende juistheid, hunne be rekeningen te maken: 65 dagen zoo becijferen ze zal Parijs 't na den eersten November kunnen uit houden. Op den 3den Januari zoo eeu bombardement de vesting niet vroeger tot overgave dwingt - zou de paarl der steden dus hare poorten moeten openen, door honger ge dwongen." Het zou echter nog bijna een maand langer duren, want eerst op 28 Januari 1871 werd de stad overgegeven. Hoe zeer de openbare meening in die dagen anti-Fransch was, blijkt wel uit wat hetzelfde Engelsche blad over den toestand in Frankrijk zeide. Sprekende over den jammerlijken toestand van Frankrijk, zeide het blad: „Zelfs al werden morgen de Duitsche heirlegers tot den laatsten man weggevaagd, Frankrijk zou er niet minder hulpeloos om zijn. De leiders der natie gaan voort met haar en zichzelf te bedriegenen het resultaat is, dat men blind blijft voor het dreigende der positie. De mannen, die in Frankrijk het roer in handen hebben, moeten strijden tegen soldaten van vleesch en been en Ijzer, doch wat doen ze? ze vech ten tegen de lucht, met ijdele woor den, en roepen de hulp in van vrij buiters, bandieteu en allen, die avontuur boven dienst verkiezen. Zulke brandnetels moet Pruisen stevig aanvatten om ze uit te roeien. En dat zal het." Men moet ook in het oog houden, dat Frankrijk hier den oorlog begonnen was en wel in hoofd zaak door het drijven van Napoleon III, die zijn in de buitenlandsche staatkunde geleden échec weer goed wilde maken. Voor wie niet juist in deze politiek thuis is, zij hier terloops gezegd, dat Napoleon getracht had de republiek Mexico te veroveren. Door de benoeming aldaar van een nieuwen president werd een alge meene schorsing van betaling aan gekondigd voor de buitenlandsche schuldeischers, en Spanje, Engeland en Frankrijk meenden voor hunne onderdanen te moeten opkomen. Doch toen men de veroveringspolitiek van Napoleon, die er een Fransche vazal staat van wilde maken en op wiens aandringen Maximiliaan, aartshertog van Oostenrijk tot keizer gekroond werd, begon te bemerken, trokken deze mogendheden zich terug en alleen speelde Napoleon het niet klaar. Het ging hiermee echter net als thans met Albanië en slechts weinige jaren later was Mexico weder eene republiek. Verder had Napoleon op ander gebied allerlei tegenspoeden gehad; toen hij b.v. bezig was met Mexico, moest hij zich laten welge vallen, dat Rusland zijn interventie inzake Polen, en Engeland zijn voor stel tot een algemeen congres der mogendheden te Parijs afwezen. Ten overvloede moest hij toezien hoe Pruisen de volle vruchten plukte yan de overwinning op Oostenrijk in 1866 en lukte het hem niet, wat hij zoo gaarne wilde, Luxemburg te koopen. Opgehitst door een kliek, en vol ijver om dit alles weer goed te maken, zette hij de onderneming tegen Prui sen op touw, die hem zijn troon en spoedig daarna zijn leven zou kos ten. Het is dus niet te verwonderen, dat Europa's sympathieën niet met Frankrijk waren. Men zag in de Franschen allereerst de blageurs, de luchthartigen, de onverschilligen. Wij wezen cr reeds op, dat eenige maan den later, na den vrede, de prachtige eenheid van de natie zou uitkomen in de betaling van de oorlogsschat ting, die Pruisen den staat oplegde. Kroniek van den oorlog. Hier volgen de voornaamste feiten van den oorlog, chronologisch ge rangschikt. (28 Juni. Aartshertog Frans Fer- dinand te Sarajewo vermoord.) ~T Juli. Oostenrijk richt een ulti matum tot Servië. 28 Juli. Oostenrijk verklaart Servië den oorlog. 31 Juli. Algemeene mobilisatie in Rusland. Duitschland stelt Rusland een ultimatum. Nederland mobiliseert. Algemeene mobilisatie in Oosten rijk. 1 Augustus. Algemeene mobilisatie in Duitschland. Duitschland verklaart Rusland den oorlog. Algemeene mobi lisatie in Frankrijk en België. Duitsche troepen bezetten Luxem burg. Duitschland stelt een ultimatum aan België. 3 Augustus. Duitschland verklaart Frankrijk en België den oorlog. Do Engelsche vloot gemobiliseerd. 4 Augustus. Engeland verklaart Duitschland den oorlog. Duitsche troepen rukken bij het Vierlandenpunt België binnen. 5 Augustus. De Duitschers vallen Luik aan. De Engelsche kruiser Amphiou" boort den Duitscben mljnlegger Köni- gin Luise" in den grond. Daarna stoot de „Amphion" op een m|jn en zinkt. 6 Augustus. De Duitsche troepen trekken over de Fransche grens. De Russische cavalerie overschrijdt de Duitsche grens. Oostenrijk verklaart Rusland den oorlog. 7 Augustus. De Duitschers bezet ten de stad Luik. Montenegro verklaart Oostenrijk den oorlog. 8 Augustus. De Franschen trek ken in den Elzas de Duitsche grens over. De Oostenrljksche cavalerie rukt op in Russisch Polen. 9 Augustus. De „U15" in den grond geboord. 10 Augustus. De Franschen ont ruimen Mühlhausen. 12 Augustus. Duitschland vraagt België opnieuw om ongehinderden doortocht. 13 Augustus. Engeland, gevolgd door Frankrijk, verklaart den oorlog aan Oostenrijk-Hongarije. 16 Augustus. Alle forten van Luik blijken in Duitsche handen te z(jn. De Belgische regeering naar Antwer pen verplaatst. Japan stelt Duitschland een ulti matum. 17 Augustus. De Oostenrljksche kruiser „Zenta" wordt door de Fran schen vernietigd. 18 Augustus. Het Belgische veld leger trekt op Antwerpen terug. 19 Augustus. De Russen bezetten Gumbinnen. 20 Augustus. De Duitsche troepen bezetten Brussel. 21 Augustus. De Duitschers ver slaan de Franschen tusschen Metz en de Vogezen. 22 Augustus. De concentratie van het Duitsche leger is voltooid. 23 Augustus. Japan verklaart Duitschland den oorlog. Het legér van Albrecht van Wur- temberg werpt de Franschen over de Semois. Lunéville door de Duitschers bezet. De Russen bezetten Insterburg en dringen in Oostelijk Galicie. 26 Augustus. Namen valt. Longwy valt. Leuven verwoest. De Franschen ontruimen den Boven- Elzas. De Russen bezetten Tilsit, Norden- burg, Bisschofeburg en Sensburg in Oost-Pruisen. 28 Augustus. Het leger van Albrecht van Wurtemburg trekt bij Mézières OYer de Maas. De Duitsche linkervleugel trekt op Epinal aan. Het Engelsche leger wordt ten Noorden van St. QueDtin verslagen. Het leger der Franschen en Engel- schen trekt op de Somme terug. Manonvillers valt. Drie kleine Duitsche kruisers wor den door de Engelschen bij Helgoland vernield. De Russen trekken op Konings bergen aan en bezetten de overgangen over de Alle en Allenstein. De Russen naderen Lemberg. Oostenrijk verklaart België den oorlog. M" VAN LEVENSVERZEKERING. AMSTERDAM. KEIZERSGRACHT 547-549. BIJKANTOOR VOOR NED.-INDIË SOERABAJA SOCIETEITSTRAAT. GUNSTIGE VOORWAARDEN. - CONCURREERENOE TARIEVEN. INLICHTINGEN VERSTREKT GAARNE HERMAN NYPELS, HELDER. Keizerstraat 90. In- en Verkoop van Te koop en te ziendes morgens van 10 tot 12 en des avonds van 6 tot 8 uur. onovertroffen van kwaliteit en zeer waterhoudend, 70, 80, 90 en 100 cent per pond. Pakjes van '/s - 1 - 2'/s ons. In het oude Victualiehuis. R. MAALSTEED, Dijksliaat 22, Haldol. Wederverkoopers provisie. FEUILLETON. 5). Alles wel beschouwd was het ook beter zoo. De arme kerel was mis lukt en men kon zien, dat hij voor 't soldaat zijn, niet meer voelde. Een bedorven soldaat is geen verlies voor het land. „Wel, wel", zei hij eindelijk. En toen bleef hij 'n oogenblik voor zich uitkijken. Plotseling kreeg hij een ingeving en h|j zei: Maar dat adju dantschap. Dat hadden w|j immers net klaargemaakt. Zal je je er niet aan houden Je vertrekt van hier hij zag Voyse verbleeken en je krijgt heel wat te doen daar. En dan kan je. later weer terug komen bij je oude regiment. W|j allen hou den te veel van je om je te verlie zen." Maar Voyse schudde het hoofd weer somber. „Ik wil er heelemaal een eind aan maken, mijnheer." „Och, kom dat is niet goed. Je ze nuwen zijn wat in de war. Zeer na tuurlijk - heel natuurlijk. Wel waar om niet bij een bataljon in Indië? Of ■■bij 6011 üader regiment? Verlaat de dienst niet. Bederf niet een veel belovende toekomst, mijn jongen. Later zal het jo spijten." Z|jn toekomst bedervonl Waarom veroorzaakten die woorden hem zoo'n pijn? Hij wist nu alles. Moeder Bridge- man had "het uitgeschreeuwd in haar zenuwangst, toen hij en Bridgeman haar voorbereidden op 't tragisch eindo van haar dochter. „Zij kwam bij mij en vertelde mij, dat de heele plaats het haar kwalijk nam, dat zij je car rière vernietigd had door met je te trouwenhad de vrouw uitgegild. Hoe kon ze zoo iets denken! Alsof iets vernietigd kon worden als men met Eva trouwde. Wel, zij hadden bl|j moeten zijn, als ze den grond mochten aanraken waar zijn Eva op geloopen had! Hij had het geheele treurige, ellen dige verhaal gehoord met een onuit sprekelijke droefheid. Was ze maar b|j hem gekomen - zijn vrouw - zijn arme misleide lieveling dan had zij die twijfel in haar kunnen sussen en haar kunnen vertellen, dat h|j haar al beminde voor hun huwe lijk. De herhaling van dezelfde woor den door zijn kolonel wondde hem nu te dieper. „M|jn toekomst kan me niets sche len!" zei h|j haastig. „Dat is voorbij. Ik haat de dienst nu. Ik geloof dat 't beter is, als ik er uit ben. moet weten mijnheer, wat ze van mij zeg gen dat ik mijn arm, lief kind zoo ellendig maakte, dat ik er haar toe dreef. Ik heb nu geen lust meer in 't werk. Zij dreven er haar toe met haar ge klets en gelaster. Mijn toekomst be derven Z|j stierf, omdat zij meende dat zij dat gedaan had. Haar dood heeft mijn carrière vernietigd. Ik kan nu niet meer een kazernezaal inspec- teereu; ik heb te veel doorstaan." „Dat zal wel overgaan, mijn jongen. Wel, ik herinner mij, dat al m|jn soldatenwerk me te veel was, toen m|jn arme jongen ginds in Zuid- Afrika gedood werd. Ik had toen ook lust mijn werk er aan te geven. Maar ik deed het niet. Ik pakte aan en werkte als een kolendrager. Mettertijd kwam het weer terecht. „De tijd doet wonderen. Doe nu geen dingen, waarover je later be rouw hebt. Neem je ontslag niet. Be denk je nog eens. Neem verlof. Ik zal je aanvraag met 't grootste genoegen steunen." „Neen, mijnheer. Ik dank u wel, maar ik ga toch liever. Ik ben niets meer waard voor het leger." De kolonel werd kwaad door zijn koppigheid. Doch in zijn hart voelde hij dat Voyse de waarheid zei. Hij was bedorven voor soldaat. „Maar kijk eens hier, jongen. Waar zul je van leven? Vergeef mij, als ik met je private zaken bemoei, doch je verteldet me eens dat je niet veel meer had dan je sold|j. En dus niet genoeg om in niets doen van te leven." Voyse keek óp, vaag kleurende. Hij was den ouden man dankbaar. „Ik vind het heel goed van u, zooveel belang in mij te stellen, mijnheer. Maar dat is nu in orde. Toen ik vier en twintig jaar werd, kreeg ik mijn kapitaal in handen. Verleden week was 't mijn verjaar dag. Nu behoef ik niet te verhonge ren, ziet ui" Er viel niet meer te praten. Kolo nel Travers was stil. Alles wel be schouwd, de jongen moest het regi ment wel vaarwel zeggen. Men kon toch niet een flink kapelmeester, waarop overigens niets aan te mer ken viel aan den dijk zetten, om dat hij misbruik van zijn positie ge maakt had door den jongen tot trou wen te noodzaken. De plaats was te klein voor Bridgeman en Voyse samen. Het speet de officieren en de min deren. Ieder hield van Voyse, de of ficieren kamer en de kazerne-kamers. In weerwil van dat onverstandig hu welijk uitgevraagd door dio vree- selijke gebeurtenis, en misschien door wroeging van hun kant bij z|jn groot verlies, was hij de lieveling van allen. Slechts mevr. Ma had de onbe schaamdheid te zeggen en zij fluis terde het nauwelijks verstaanbaar dat het werkelijk toch maar de beste oplossiug geweest was, hoe verschrik kelijk het ook afgeloopen was. Hij verliet de kazerne, waar hij z|jn soldatenjaren had doorgebracht en z|jn plaats werd ingenomen door een jong man met een groot zwak voor 't polospel. Wat hemzelf betreft, Voyse had geen doel, geen hoop. H|j was ver suft. Hij ginggedurende den winter naar 't buitenland, speelde golf te Biarrit zen kreeg langzamerhand weer moed in 't leven. H|j zag iets van de aviatiek in Frankrijk. Die was toen nog in haar kindsheid en zijn verbeelding werd er door geprikkeld. Hij vatte het vliegen als 'n bezig heid op, ging naar Amerika om de Wrights te bezoeken en studeerde later onder Farman. Hij kwam terug in Engeland en was te vinden op elk vliegveld. Hij had juist geld genoeg om zonder zorgen te kunnen leven, doch hij had ook geen plichten te vervullen. En dat is altijd zeer gevaarlijk. De men- schen, die belang in hem stelden, hoopten, dat hij mettertijd weer zou gaan trouwen. Zijn kort tragisch huwelijk lag nu in 't verleden. Hij was ook nog maar een jongen, toen het gebeurde. Hij zou wel een ge schikt meisje vinden, die hem dit alles zou doen vergeten en hij zou zich ergens moeten vestigen en be moeien gaan met iets degelijkers dan vliegen, vonden z|j. Voyse zou het niet met hen eens geweest zijn, als hij geweten had, dat zij het vliegen enkel als tijdver drijf opvatten. Hij zag er een van de groote krachten der toekomst in en hij ging er in op met de geestdrift van een ontdekker. Het was nu iets meer dan vijf jaar geleden sedert die zwarte dag in zijn verleden, waarop hy nooit kon terug zien zonder te huiveren. Tegenwoordig was hij eigenaardig onverschillig voor vrouwen ontliep ze vrijwel. Zijn stokpaardje bracht hem meer in 't gezelschap van man 29 Augustus. Het leger van gene raal von Hindenburg behaalt oen belangrijke overwinning bij de Masu- rische meren: 92.000 krijgsgevange nen. De Russen moeten Pruisen ont ruimen. 31 Augustus. Het leger van von Bülow overwint een Fransche strijd macht bij St, Quentin. Generaal von Hausen dringt bij Rethel tot de Aisne door. Albrecht van Wurtemberg heeft over de Maas moeten terugtrekken, maar heeft vervolgens die rivier voor de tweede maal overschreden. Het fort Ayvelles gevallen. De Duitsche kroonprins trekt over de Maas. Montmédy gevallen, de bezetting gevangen genomen. Givet gevallen. 2 September. De Duitsche kroon prins behaalt tusschen Roims en Ver dun een overwinning op 10 Fransche legerkorpsen. De Fransche regeering naar Bordeaux verplaatst. 3 September. De Russen nemen Lemberg en Halicz, zij hebben Konings bergen ingesloten. Hirson, Condé, la Fére, Laon ge vallen. Maarschalk von Klück is in de nabijheid van Parijs. Het Westelijke Duitsche leger is de Aisne overgetrokken en rukt op de Mar na aan. In Fransch Lotharingen houden de Franschen stand. 4 September. De Duitschers laten Parijs rechts liggen en rukken naar het Zuidoosten. Een gedeelte van het Fransche leger trekt naar het Zuidwesten terug. 6 September. De Russen bezetten het Strvgebied en de passen der Karpathen. De Servische Tiraokdivisie valt in een hinderlaag en wordt ver nietigd. 7 September. Een Duitsche duik boot boort voor den mond van de Tyne de Engelschen kruiser „Path- finder" in den grond. Maubeuge valt, 40.000 krijgsgevangenen. De Fran schen en Engelschen hervatten den aanval en winnen op den linkervleu gel terrein. De Russen naderen Przemysl. 9 September. De Duitschers trek ken voor de Franschen over de Petit Morin en voor de Engelschen over de Marne terug. De Duitschers melden dat de Duit sche rechtervleugel is ingetrokken. 10 September. De Duitschers doen een mislukten- inval in Polen. De Russen nemen Tomaszof. 11 September. De Duitsche rech tervleugel is 75 K.M. geweken. Ook het Duitsche centrum begint to wijken. Het leger der bondgenooten heeft krijgsgevangenen gemaakt en kanon nen veroverd. Generaal von Hindenburg verslaat het Russische Njemeuleger. 12 September. De Engelschen trek ken over de Ourcq. Het derde Fransche leger heeft 150 kanonnen veroverd. De Franschbn bezetten weder Lunéville en Soissons. De Duitschers verslaan een Russisch hulpleger bij Lyck. 13 September. Het Oostenrljksche leger blijkt in Galicië en het Zuiden van Polen definitief te zijn verslagen. De Russen zetten de vervolging voort, 100.000 krijgsgevangenen en 400 kanonnen. De Oostenrijkers hebben van hun kant 45.000 krijgsgevange nen gemaakt. De Franschen hebben Pont a Mous- son weder bezet. 14 September. De Franschen en Engelschen zijn over de Aisne ge trokken. De Franschen hebben Amiens op nieuw bezet en het fort Troyon ont zet. De Duitschers houden stand aan den bovenloop van de Aisne. De Duitsche kruiser „Hela" wordt door een Engelschen duikboot in den grond geboord. 15 September. De Russische troe pen trekken over de Benedon-San en bezetten Czernowitz, de hoofdstad aan de Boekowina. 20 September. De Russen bezetten Jaroslaw, Przeworsk en Lancut in Galicie. 22 September. De Duitsche duik boot 9" boort in de Noordzee de Engelsche kruisers „Aboukir", „Ho- gue" en „Cressy" in den grond. 26 September. De Russen bezetten Rzeszow in West-Galicië. Russische afdeelingen trekken over de Karpathen. 27 September. Gevechten aan de Njemen in het gou ver nemen t Soe walki De Duitschers beschieten Ossowiec. 28 September. De Duitschers her vatten het offensief tegen Antwerpen. 29 September. Het Oostenrljksche leger heeft zich bij Krakau hersteld en marcheert in verband met een Duitsch leger uit Silezië, opnieuw Oostwaarts. 2 October. Het front in Frankrijk nen en daaraan scheen hij de voor keur te geven. Moeder Bridgeman was dood. De kapelmeester had het regiment ver laten en was vertrokken naar Ame rika, waar hij dirigent van een or kest in een schouwburg geworden was. Bij 't regiment, waarvan 't officie rencorps geheel veranderd was door promotie, ontslag en aankomst van nieuw bloed, was de geschiedenis van Voyse's huwelijk bijna geheel vergeten. Hy was nu bij de dertig. Kolonel Travers had wegéns hoogen leeftijd ontslag genomen en leefde nu met zijn gezin te Cheltenham. Soms, als Voyse zich toevallig in 't huis van 'n vriend bevond of wan neer hij de uitnoodiging tot een di ner had aangenomen, voelde hij een eigenaardige eenzaamheid 'n zucht naar geluk en huiselijk leven, de be hoefte, die de man aan een vrouw heeft. Maar hij deinsde terug, voor de gedachte zelfs, aan een tweede tocht op de huwelijkszee. Hij had eenmaal schipbreuk geleden en men waagt zich geen tweemaal aan het zelfde gevaar, als men er iets aan doen kan. Hij zou waarschijnlijk nooit weer trouwen. Het' beeld van de kleine Eva had zijn geheele ziel vervuld en hij zou nooit meer iemand ontmoeten zooals zij. Zoo stonden de zaken, toen op zekeren dag een vriend hem vroeg terstond bij hom te komen. De man had een nieuwe vliegmachine in el breidt zich meer on meer naar het Noorden uit. Bij Antwerpen vallen Wavre en Dorpveldt. De aanval op Przemysl begonnen. In Soewalki behalen de Duitschers voordeelen op twee Russische leger corpsen. 3 October. Lier, Koningshoyckt, Waelhem, de spoorwegredoute en de redoute Tallaert vallen. De Belgen trekken over de Nethe terug. In Soe walki trekken de Duitschers terug op de Oost-Pruisische grens. 4 October. Gevechten bij Atrecht. 5 October. By Antwerpen vallen Kessel en Broeehem. De Duitschers houden stand aan de Oost-Pruisische grens. Aan den Boven-Weichsol ruk ken de Duitschers en Oostenrijkers verder op. 6 October. Het front in Frankrijk breidt zich uit tot de omstreken van Rijssel. De toestand van Antwerpen wordt ernstig verklaard en dor bevolking geraden de stad te verlaten. In de monding van de Eems wordt een Duitsche torpedoboot door een Engelsche onderzeeboot tot zinkeu gebracht. 7 October. De Oostenrijkers en Duitschers gaan den opmarsch der Russen over de Karpathen te keer. De Duitschers zijn over de Nethe en over de Schelde getrokken. De militaire gouverneur van Ant werpen raadt de bevolking aan te vluchten. Tienduizenden inwoners van Antwerpen vluchten naar Neder land. 7 October. Het bombardement van de stad Antwerpen begonnen. Het Zuiden en Oosten van de stad staat in brand. De Duitschers ver schijnen in Turnhout. 8 October. Het fort Breendonck door de Duitschers genomen. De Russen bereiken Lyck. De Oostenrijkers hernemen Rzeszow in Galicië. 9 October. Antwerpen gevallen. De Belgische en Engelsche bezetting vlucht naar het Westen. Uittocht van de Belgische bevolking naar Nederland. Twee Fransche torpedobooten ver gaan. 10 October. Alle forten van Ant werpen zijn in Duitsche handen. Tweeduizend Engelsche en eenige tienduizenden Belgische soldaten in Nederland geïnterneerd. De Russen bezetten wederom Lyck. De Russische kruiser „Pallada" door een Duitsche duikboot in den grond geboord. 11 October. De vesting Przemysl wordt ontzet. Gevechten bij Haze- brouck. 12 October. De Duitschers zijn den Weichsel en de Oostenrijkers de San genaderd. De laatsten hebben Jarislaw weder bezet. 13 October. De Belgische regeering naar Havre verplaatst. 14 October. De Duitschers bezetten Gent, Brugge en heroveren in Oóst- Pruisen Lyck en Bialla. 15 October. De Duitschers bezetten Ostende, Brugge en Zeebrugge. 16 October. De Engelsche kruiser „Hawke" door een Duitschen duik boot in den grond geboord. 17 October. Vier Duitsche torpedo jagers in de Noordzee door Engelsche torpedojagers en een kruiser in den grond geboord. De Japansche kruiser „Takasjiho" bij Tsingtao door den Duitschen tor pedoboot „S 90" in den grond geboord. De „S90" loopt op de kust en wordt vernield. 18 October. De Engelsche duik boot „E 3" vernietigd. Engelsche oor logschepen verschijnen voor de Belgi sche kust en beschieten de Duitsche stellingen. 20 October. De Oostenrijkers heb ben Stryj en Sereth bezet. 21 October. De Russen melden dat de Duitschers dié ten Noorden van de Pilitsa aan den Weichsel ston den, in vollen aftocht zijn. De „Emden" blijkt nog 5 Engelsche schepen in den grond te hebben geboord en een vermeesterd. 22 October. De Oostenrljksche voor hoede rukt Czernowits binnen. 23 October. De Duitsche kruiser „Karlsruhe" blijkt in de Atlantische Oceaan 13 Engelsche stoomschepen in den grond te hebben geboord. De Oostenrljksche monitor „Ternes" stoot op een mijn en zinkt. De slag aan het Yserkanaal en bij Atrecht duurt met onverminderde heftigheid voort. 24 October. De Engelsche torpedo jager „Badger" ramt een Duitsche onderzeeboot. 25 October. De Russen dringen de Duitschers bij Warschau terug en bezetten Skierniewice en Rawa. Zij rukken op naar Radom. kaar gezet, een nieuwe type eendek ker en had zich laten inschrijven voor een proefvlucht op een vliegweek, die gehouden zou worden in Lan- cashire. H|j zou daar vliegen en er werd gehoopt, dat hij het record zou slaan. En nu was hij niet in staat de lucht in te gaan, omdat hij leed aan een aanval van influenza en hem verboden was zijn bed te ver laten. Er was dus geen sprake van vliegen. Zou Voyse nu in zijn plaats willen gaan en de nieuwe eendekker voor hem aan 't publiek toonen? Gedurende een paar minuten aar zelde Voyse. Het scheen hem schan delijk toe, dat een ander dan de uit vinder met de eer zou gaan strijken. Doch de uitvinder bleef aandringen. De dokter riep Voyse de kamer uit en verzekerde hem, dat deze opwin ding en onzekerheid de patiënt veel schade deden en spoorde hem aan, het voorstel aan te nemen. En dus gaf Voyse toe en de zaak was geschikt. Hij zou vliegen in de plaats van zijn vriend, de toejui chingen ontvangen van de wereld, het hoogte- en duurrecord slaan. Het was een troost voor den patiënt en hij viel terug in z|jn kussens met een zacht„goede kerel I Ik was er zeker van dat je me niet in den steek zou laten!" Zoo vond Voyse zich gewikkeld in een onderneming, grooter dan h|j op eigen houtje zou begonnen zijn. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 4