DE OORLOG Laatste berichten. klaring, aldus besluit de hoer Troel stra, is niet mijne bedoeling. Ook zonder commentaar zullen mijne land- gonooten lutre beteekenis weten te vatten. De Vlaardlngen 40. Omtrent de ramp van den logger „VI. 40" (zie le pag.) kunnen we nog het volgende berichten. De ramp had plaats des middags te 3 uur, toen een dertigtal loggers dicht bijeen zuidelijker koersten, omdat de vis- schor ij minder gunstig was. De „VI. 40" is een motorlogger, doch had, zooals de schipper van den stoom- trawler „Otono" mededeelt, die den logger den ganschen morgen in de nabijheid had,den motor niet gebruikt. De gedachte aan een motor explosie is dus zoo goed als uitgesloten. Wel is het opmerkelijk, dat de ramp plaats hoeft gehad in den omtrek, waar de Duitsche torpedojagers in den grond geschoten zijn. Van den schipper van den logger „Agatha Maria", Katwijk 152, ver nam de schipper van de „Otono" nog, dat deze in de onmiddellijke nabijheid van de „Vlaardingen 40" was. De schippers waren met elkan der sprekende, toen het ongeluk plaats had. Het schip scheen den stoot voor aan het schip te krijgen, dat plots uit zee oprees. Een der jongens, die met een keteltje van voor naar achter ging, werd met een stuk in de lucht geslingerd en een drietal der opvarenden aan dek sprongen in zee. Allen werden door de zuiging naar do diepte getrokken en in tien seconden was er van den logger en van do bemanning niets meer te zien. De bemanning van den logger „Katwijk 152", die de ramp van do „Vlaardingen 40" heeft bijgewoond, heeft nog verklaard, dat op de eerste zware ontploffing nog drie lichtere ontploffingen volgden, waaruit, zij afleiden, dat daar meer mijnen met elkaar verbondon dreven. De „Katwijk J52" bleef nog eenigen tijd in de nabijheid, doch noch van het schip, noch van de bemanning was oen spoor meer te zien. Vermoedelijk waren, behalve de wacht, allen beneden. De equipage bestond uit 16 koppen, onder wie 12 van het eiland Marken en 4 uit Vlaardingen. Krijgsraad. Door den auditour-militair bij den krijgsraad to 's-Gravenhage werd gisteren, namens den advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof, appèl aangeteekend tegen de volgende vonnissen, door den Krijgsraad ge wezen, tegen S. de W., milicien 2e comp. 3e bat. 21e reg. infanterie te Don Helder, veroordeeld tot 3 maan den militaire gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis, wegens dienstweigeringN. de W., stukrijder depót, 2e reg. veldartillerie te 's-Gra venhage, veroordeeld tot 6 maanden militaire gevangenis met aftrek pre ventief, wegens desertie; A. Ch. H. 3., milicien 4e comp., 3e bat., 21c reg. infanterie te Den Helder veroor deeld tot 4 maanden gevangenisstraf wegens mishandeling van éen kame raad mei, een mes. De vergiftigingszaak aan den [Koninginneweg te Amsterdam. Gistermiddag had voor do Recht- bauk te Amsterdam de behandeling van bovengenoemde zaak plaats. Het geval maakte indertijd veel gerucht. In het kort komt hot op het volgende neer Ten huize van Mevr. de Wed. Wijnoogst werden kort achtereen verschillende vergiftigingsverschijn selen waargenomen. Eerst bij de kat, daarna bij den zoon, on vervolgens bij do dochter des huizes. Beide laatste gevallen hadden geen ernstige gevolgen. In het eerste werd dit voorkomen door een tijdig toedienen van een geneesmiddel, en in het tweede geval was de vergiftiging licht. Een ingesteld onderzoek bracht spoedig aan hot licht dat er gepoogd was do menschen met cyaankali te vergeven. Eerst werd hiervan de werkvrouw vei dacht, maar dit blcok ten onrechte te zijn geweest. Daarna viol de verdenking op den te Weenen woonachtigen zoon van de wed. Wijn oogst. Een uitgebreid onderzoek in deze richting word ingesteld, met het gevolg dat do Amsterdamschc recht bank op 13 December 1913 rechts ingang met last tot instructie en tot gevangenneming verleende tegen Herman Christiaan Jacob Wijnkoop. In de dagvaarding wordt hij beschul digd met voorbedachton rade getracht te hebben zijn moeder, broer en zus ter van het leven te berooven door middel van vergiftiging. Door het O- M- zijn in deze zafik 27 getuigen gedagvaard. A declnffge zijn gedagvaard 4 getuigen. IJmuiden, 28 October. üistoren had bij den in aanbouw zljnden watertoren een ernstig onge luk plaats. Do timmerman van don B. uit Haarlem viol van een hoogte van 6 Meter op den beton vloer en word zwaar verwond vervoord. Do toestand is zeer ernstig. Door het ongeluk van don motor logger „Maria Christina" is onderdo visschers een groote schrik voor de zoemijnen gekomon. Wij hoorden heden reeds dat eonige opvarenden van haringschepen weigerden weer modo naar zee te gaan. Suppleloire Marineheorooling voor 1914. Zitting der EERSTE KAMER van 28 Oct. In antwoord op de vraag, of bij de ontworpen regeling van de opleiding tot onderofficier de minimum leoftyd van aanneming nog iets te hoog is gesteld, deelt de Minister mede, dat hot verlagen van de leeftijds grens van 14 jaar en 8 maanden (vereischtoradatzoowoldenaopleiding aan do leerlingen op te dragen diensten ;ds de uitzending naar de tropen een minimum leeftijd van 18 jaar ge wenscht maken) voor de aanneming met een verlenging van den duur der opleiding gepaard zou moeten oui?aan en dat ongetwijfeld het aan Of uy 'land gqdane raiddel van een de dienst" flfct. Bedeion proeftijd hier- bc'.ovendo toekomst, mij later zal het je spijte-- .,,,-venUoM^ Zijn toekomst ruime keuze onder de zich aanmel dende!) verzekerd te achten, maar dat, afgaande op de cijfers der aan melding bij de tegenwoordige opleiding ook na de in 1910 tot stand gekomen verhooging voor de ui inimum leeftijds grens en rekening houdende met de verbeterde vooruitzichten bij de nieuwe school, met de verhooging die de maximum leeftijd van toelating ondergaat en met het betrekkelijk gering aantal leerlingen dat per jaar voor do kadervoorziening benoodigd zal zyn, voor die onderstolling geen goeden grond bestaat. De Minister doet voorts uitkomen, dat belangrijke verschilpunten tus- sclien de bestaande on de voorgestelde organisatie het matroos-zijn als beroep uit de marine doen verdwijnen en dat in het wezen der zaak er bij de ont worpen regeling meer overeenkomst met een militiemarine is dan met het tegenwoordig bemanningsstel- zoo zelfs, dat wanneer ooit tot een militiemarine mocht worden over gegaan dit onderdeel der personeel- voorziening geheel ongewijzigd zou voortbestaan. De opmerking, dat zienderoogen het aantal dergenen, die zich voor den zeedienst aanmelden, achteruit is ge gaan, en dat de geest onder het per soneel slecht is, geeft den Minister aanleiding nog het volgende in het midden te brengen. Hoewel in de laatste jaren ontegenzeggelijk een groote achteruitgang in den toeloop voor den zeedienst viel te constateeren, meent de Minister dat daarom van een algemeen verschijnsel van af- nemenden lust voor vrijwillige» dienst nog niet kon worden gesproken. Ver gelijking met wat te dien aanzien bij de landmacht viel op te merken, komt den Minister gewaagd voor. Tot staving van deze meoningen kan worden aangevoerd, dat na een geleidelijke daling van het aantal aanmeldingen bij de verschillende corpsen der zeemacht, in het jaar 1904 een ommekeer is ingetreden, die dat aantal in de jaren 1908 en 1909 tot een te voren ongekende hoogte deed stijgen. Nadien trad wederom daling in. Voor deze schom melingen waren geen bepaalde oor zaken aan te wijzen, maar in het licht van deze feiten schijnt het con stateeren van een algemeen afnemen- den lust tot vrijwillige dienstneming bij de zeemacht als blijvend verschijn sel niet voldoende geschraagd. Wat den geost onder het personeel betreft, merkt, de Minister op, dat de ijver en de houding van het personeel niets te wenschen overlaten, wat hem trouwens niets heeft verwonderdze bewijzen, dat het personeel inderdaad veel beter is dan uit sommige in dag en weekbladen opgenomen individu- eele uitingen zou moeten worden afgeleid. Deze uiteenzetting, aldus besluit de Minister, moge doen zien> dat de ontworpen organisatie de in voering van een militie-marine niet in den weg zou staan. VISSCHERIJBERICHTEN. Nieuwt-ilicp, 2Ü Octobor. A.mgobrachl Jour 5 kurdurs: lö mkhk-Itongoii fO.<X)j>erstuk,2mani1 ntortsuhul f 10.00 per mand, 6 mnnd kleine scliol f6.00 per mand, 2 mand schar f155 por mand. 20 October, v.m. s uur. Van 15 korders1 mand atortschul voor f8.00, 2 mand kleine schol f 100 por mand, 1 mand schar voor r&00. Burgerlijke Stand van Helder, van 27 en 28 Oct. 1914. ONDERTROUWD: J. W. Grooten- dorst en Th. G. Lijding, W. Veen- stra en A. Peterb, A. P. Isaksson en N. Kossen, A. J. G. v. d. Braak en A. Zwart. BEVALLEN: A. Kerseboom-Reek d., S. K. Gregory-Heiberg d., C. Smit-de Jong z., N. Alders-Miel- dijk z.( T. Pelsma—Knobbe d. OVERLEDEN G. Hondeman, 13 d. MARINE EN LEGER. lste ki. dragon der versierselen van ridder 4do kl., ordo don Guldon Rijsthalm van China. Bü besch. v. d. Min. v. Mar.zijn,meting.van 1 Jan., de adj.-ct J. M. van Oessol Amsterdam en Willemsoord, overgepl. naar Willemsoord en HoUevootsluis. Met 21 October 1914 overgeplaatst van Hr. Mi rTlior" op Hr. Ms. „KreUa" luitenant ter zee der 2e klasse Marine-Roservo J. A. Ha/.uwlnkcl. Met 27 October 1911 geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Koningin Emma" luitenant lor zoo dor 2c klasse Marine-Reserve H. liogoort. Met 28 October 1914 overgeplaatst vi Met 28 October 1914 goplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip to Willemsoord luitenant tor zee dor 2e klasse Mar, ReServe J.K.Vorstoog. Mot 2 Novomber 1914 goplaatst aan boord Hr. Ms. „Thor" luitenant tor zoo der 2e klasso Marlne-Kesorve D. H. van der Hiel. nü besch. van den Minister van Marino is d< lult. ter zee 2e klasso dor Kon. Marlne-rosorvo, Jhr. K. F. O. Groeninx van Zooion met 31 dozor geplaatst in de Stelling van Pon nolder, en Is do landstormpljchtlge (lult, tor zee 2o klasso) J. C. E. baron van Lyuden mot dien datum goplaatst bü do marinekazerne te Amsterdam. Bil Kon. besiuit is aan apothoker le kl. zeemacht F. M. Rasker, op verzoek, mot 1 wogons langd. dienst, eervol ontslag uit den zeedienst vorloond, onder toekenning var poitsloon van f2000. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Krakatau, uitreis, Is 26 OcL Gibraltar gopass. Lombok, thuisreis, vertrok 21 Oct, van radang. Kambangan, thuisreis, arriv. 27 Oct. te Liverpool. Amlion, uitreis, is 27 Oct. Gibraltar gepas». Karimnta, Ihuisreis, Is27 Oct. Panteilarin gepas». Radja, thuisreis, arriv. 27 Oot. te Cireeuo.k Koningin Emma, thulSreiB, pass. 28Oct. Dover. Rotterdamsche Lloyd. Arakan,uitreis, vortrok24 Oct. van Padang. Bogor, thuisreis,arriv.26 Oct. te Mnrsoille. Goontoer, thuisreis, vertrok 25 Oct. van Padang. Gorontalo arriv. 27 Oct. V. Batavia to R'dam. Murauke, uitreis, arriv. 'AiOct. te Malta. Tam boni, uitreis, arriv. 26 Oct. to Padang. Kedlri, thuisreis, vertrok 27 Oct. van Port Said 1'alombang vertrok 26 Oot. vau New-York nat Java, via Kaap dc Hoodo Hoop. Rlndjani, thuisreis, vertrok 27 Oct, van Port-Said. Medan, thuisrois, vortrok iW Oct. vaij Padang. Soorakarta, thuisreis,arriv. 28Oct. to Londoti. Wil is, uitrois, passeerde Oct. Gibraltar. Kon. Heil. Lloyd. Eomland, uitreis, arriv.26 Oct, to Buonos-Ayros. Krisiu, uitreis, vortrok 26Oct. van LiHsabon. Amstolland, thuisrois, pass. 28 Oct. Dungeness. Hollandla, thuisreis,arriv. 23 Oct. te Santos. Kon. West-Indische Maildienst. Oranje Nassau arriv.24 OcLv.W.-Indiö t« N.-York. Jan v.Nassau vortr,280ct.v.R'dam n.MontovIdoo. Pr. Maurits arriv. 27 Oct. v. A'dam to Paramaribo. Java-Bengalen Lijn. Birmah arriv. 27 Oct. van Java to Calcutta. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 23 Oct. 1914. Ter markt waren hodon aangevoord 0— vette kooien, lo kw. a - cL, 2e kw. - a - ct., 3e kw. - a cL:0- molk-on kalfkoeien f0- a f0-, 164 votto kalveren, le kw. I'O.IH a O.IAI, 2o k w. t'0.90, 3e kw. f0.88 por K.G.; 80 nuchtere kal- voron 112 a flG per stuk. - schnpon f— a f- por stuk. OOOIammoron l'OO.- afOO.- per»tuk. 1140 votto varken», Hollandscho lo kwaliteit. 67 a 69 uU, 2o on 3o kw. 66 a p" cL por K.G. Behagen, 39 OcU 1914. Paardon - Veulen» - Ossen 10 Stioren Mo Gcldokooi 110 Goldckooien Cv, 100 Kalfkoc-lon 290 Vaarzon - Pinken 360 Graskalveren 26 Nuchtere Kalvorcn - Rammen 30 Schapen (magere) SfiO Schapen (votto) 90 Overnoudors Lammeren Hokkou en Géiten Varkens 0 f 0.- h 0.- a- o.- UO.- 120.- -joa- 1W-- uo.- o.- 40.- 85.- Varkens (mugor.t) 96 Varkons (vette) p. K.G tiO Biggen 160 Konijnen il!K Haven te Nieuwediep. STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 26 October. 5e Klasse le lijst. No. 1513 f100,000. Nos. 2830, 6239 en 12580 elk f 1000. Nos. 3004, 18299, 16990, 18099 en 20573 elk f400. Nos. 7191, 13291 en 20199 elk f200. Nos. 849, 1164, 2427, 4202, 4597, 10630 en 20621 elk f 100. Trekking van Dinsdag 27 October. 5e Klasse 2e lijst. No. 15671 f1600. Nos. 596, 1189, 4416, 6839 on 9264 elk f1000. Nos. 585, 3157, 15237 eit 18048 elk f400. Nos. 8771 en 19002 elk f200. Nos. 2609, 6348, 8852, 9223, 9875, 11241, 13317 en 13752 elk f100. Trekking van Woensdag 28 October. 5e Klasse 3e lijst. Nos. 16777^ en 17579 elk f 1000. Nos. 3023 en 16993 eik-f400. Nos. 227,1819,6395,12015 en 17812 elk f200. Nos. 4056, 4688, 5166, 5222, 58S4, 0839, 18504, 17958 en 19520 elk f 100. laatsle stukje van Belgis, dat nog door de geallieerden verdedigd wordt. Ook hieruit bemerken wij weer, hoe moorddadig du strijd der laatste dagen geweest is. Dixmuiden wei d door de Duitse hers aangevallen. De artillerie spoelde slechts een onbelangrijke rol in het gevecht, dat veeleer door mitrailleurs, en met de sabel en revolver beslist werd. Aanvankelijk was de Duitsche stormaanval niet te stuiten, over honderden lijken hunner kameraden stormden de Duitschers op de brug gen af. Toen zij de Belgische loop graven naderden, streed men verder met bajonetten, revolvers en zelfs geweerkolven, Een groote Belg, die uit Britsch Columbia was overge komen voor den oorlog, velde Duit- scher op Duitscher met zijn geweer kolf neer, totdat een kogel hem trof. Zoo slaagdon 5000 Duitschers er in over de brug te komen bijna geen enkele hunner keerde terug. Bij Nieuwpoort lagen de vijande lijke loopgraven slechts vijftig nieter van elkaar. Gedurende den nacht deden dc Duitschers niet minder dan acht bajonetaanvallen, die alle af stuitten op het mitrailleursvuur der PLAATSELIJK NIEUWS. - De heer S. Rijkes, directeur van de gasfabriek alhier, is als zoodanig benoemd aan de Gemeente-Gasfabriek te Hilversum. Helders Harmoniekapel. Naar w|j vernemen zal de Muziek- voreeniging „Helders Hamoniekapel" hedenavond van S t.ot 9 uur een con cert geven op het Molenplein bij dc Molcnbrug. De algemeene toestand. De Duitschers bobben Zaterdag den overgang over de gekanaliseerde Ysei geforceerd. Hot ia nu Donder dag en er is nog geen bericht ge komen, dat zij van dat voordeel ge bruik hebben kunnen maken. En hoe is het oversteken van de Yser anders als een voordeel voor de Duitschers te beschouwen, dan als inleiding van de vermeestering van Nieuwpoort en Dixmuiden, om van daaruit verdor naar Duinkerken en Galais op te marcheeren? Maar op Nieuwpoort, noch op Dixmuiden waait nog, volgens de tot. dusver ingeko men berichten, de Duitsche vlag, en wanneer de tijding daarvan ook heden nog uitblijft, kan men, dunkt ons, wel aannemen dat zij, zoo zij ooit komt, nog wel wat langer uitblijven zal, dat m. a. w. de bondgenooten er in zijn geslaagd het aanvankelijk succes van de Duitschers, bestaande in het forceeren van den overgang over de Yser, te neutraliseeren. Evenmin zijn do bondgenooten, naar men uit de berichten moet opma ken, er echter in geslaagd om de Duitschers weer over de Yser terug te drijven. Niet onwaarschijnlijk ach ten wij het, dat de Duitsche aanval op de Ysorlinic, juist als de aanval op de Maaslinie tusschen Toul en Verdun, niet anders dan tot een begin van succes heeft geleid, on het daarbij voorloopig blijft, al heb ben zij hun pogingen nog niet op gegeven. Van het Oostelijk gevechtsterrein heeft het Russische gezantschap in Den Haag ons belangrijke mededee- lingen verstrekt. Het vorige bericht over de krijgsverrichtingen in Polen deed zien, dat de Duitschers een 5U K.M. van voor Warschau waren te ruggeslagen Lowicz, Skierniewice en Rawa hadden de Russen stormender hand genomen. De berichten van heden wyzen op eene geweldige (achterwaartsche) zwenking van het Duitsch-Oostenrijksche front naar links. Uit de bepchteu van heden ochtend moet men opmaken, dat dit front thans van Sandowierz naar het Noordwesten loopt en vervolgens, even voorbij Radow, naar het Westen ombuigt. Het loopt dan verder West waarts voorbij Piotzkow of Petiokow. In verband daarmee klinkt het bericht dat de Russische cavalerie Lodz binnen is gereden, geenszins onwaar schijnlijk. De vraag is nu maar of de Duitsch- Oostenrijksche strijdkrachten op ge noemde linie, of iets ten Zuiden er van, kunnen standhouden. Want de Russen kunnen nietin Westelijke rich ting opmarcheeren, zoolang het vijan delijk legor hier in hun flank staat. Zij moeten hol daartoe geheel verdrijven of vernietigen. Misschien is echter deze terugtocht een begin daarvan, Alsdan zou een geheel nieuwe phase van den oorlog aanvangen. Van 't Westelijk oorlogstooneel. Fransche berichten. Parijs, 27 Oct. (Reuter.) Het com muniqué van elf uur luidt: Er valt niets te vermelden tenzij eenig terroinwinnen onzerzijds ten zuiden van Dyxmuiden. Gevechten van man tegen man. De Engclsclic bladen geven be schrijvingen van de lievige bajonet- aanvallen en andere episoden uit de gevechten aan de Yser, en op het De zware Duitsche verliezen zijn zoo zeggon de bladen vau des te tragischer aard, waar zij bijna uitsluitend jonge knapen gelden. In de laatste gevechten vielen veel jongens van 16 en 17 jaar, school jongens, die met de laatste reservo naar Belgié zijn gezonden. Te Furnes vertelden Engelsche verpleegsters van dergelijke kinderen, die men moeilijk als „vijanden" kan aan merken. Een hunner verklaarde ge lukkig te zijn er met ccu voetwond, die hem zijn leven langkou doen hinken, afgekomen to zijn. Londen, 27 Oct. Ashmoad Bartlett, de correspondent van de „Daily Telegrapli", seinde lieden uit Belgie: De linie der bondgenooten tusschen Nieuwpoort en Dixmuiden heeft ge durende de drie laatste dagen een hevigen druk moeten weerstaan, doch niets in den toestand recht vaardigt het pessimisme, dat in som mige kringen aan den dag is gelegd. De Duitschers hebben langs dit ge deelte van hel front een overstelpende kracht ontwikkeld en zijn er tot op dit oogonblik niet in geslaagd de gekanaliseerde Yser te forceeren. Na de mislukking van den aanval op Dixinuiden zochten zij een ande ren weg over de rivier. Tegenover Pcrvyse konden zij eenige infanterie- afdeelingen met een pontonbrug over zetten, doch deze troepen werden den volgenden morgen door de Bel gische artillerie teruggedreven en de brug werd vernield. De Duitschers hadden zware verliezen doordat vele manschappon verdronken, terwijl een aantal hunner zich overgaf. Vrijdag on Zaterdag werden deze pogingen om de Yser over te komen hernieuwd, maar verder naar het noorden, dichter bij Nieuwpoort, tus schen de gehuchten Ramscapclle cn Mannekcrsvere. Nieuwpoort werd hevig gebombardeerd. Do granaten vernielden oeu „root aantal huizen en doodden vele burgers. De Fran- schen, die, gedekt door het vuur van de oorlogsschepen, van de stad uit langs de kust voorwaarts drongen, maakten uitstekende vorderingen. Ongelukkigerwijs begon de steeds toenemende druk op de Belgische troepen zich te doon geldondagen en nachten hadden deze moedige soldaten onder oen schrikkelijk artil lerie-vuur en herhaalde aanvallen van de vijandelijke infanterie in de loopgraven gestaan. De Duitschers staken met oen aanzienlijke macht de Yser over. Zondag en Maandag stelde de vijand wanhopige pogingen in het werk om zijn succes voort te zetten, doch zonder een el verdor te komen. Op verschil lende oogenblikken gedurende deze kritieke dagen zag het er uit, alsof de bondgenooten terug moesten trek ken en de IJser-linie opgoven. De strijd langs het geheole front is zeer hevig geweest en de verliezen zijn zeer groot. Maandagmiddag echter namen de gebeurtenissen een veel gunstiger loop. De Duitschers waren niet in staat hun vorderingen voort te zetten en er wordt gezegd, dat zij weer over do User zijn teruggedreven. Verwoede aanvallen, Zondagavond op het centrum bij Pervyse onder nomen, mislukten eveneens. Een Duitsch regiment slaagde er in door de Belgische troepen voor Dixmuiden te komen en de stad biDnon te dringen. Hier werden zij in gesloten formatie door de machine geweren verrast en vernietigd. Zeer groote aantallen gevangenen zijn in handen van de bondgenooten gevallen. Vele groepen van Duitschers hebben zich vrijwillig overgegeven. Tot op dit oogenblik is dc toestand onveranderd gebleven. Het Belgische leger is nog vol strijdlust. De Fran sche troepen houden zich bewonde renswaardig. Men is nog niet buiten gevaar, doch een algemeen gevoelen van optimisme heeft heden langs het geheole front de overhand. Van hetDuitsch-Russischefront. Londen, 28 October. Aan de Times wordt dd. Dinsdag gemeld: Uit betrouwbare bron wordt meld, dat Radorn na een hevige wor steling is genomen en dat de wan hopige strijd, die ZQven dagen rond om Iwangorod is gevoerd, geéindigd is met den terugtocht van de Duit schers. Dat do vijand er niet in is geslaagd zich in zijn stellingen aan den Weiohsel te handhaven, betee- kent een uiterst zware slag, aqn zijn vekltochtsplan toegebracht. Van dezelfde zijde wordt medege deeld, dat talrijke Russische kolones heden Lodz bezet hebben, waar zij slechts weinig tegenstand hebben ontmoet. Men veronderstelt, dat de misluk king van het optredeu der Duitschers in Polen voor een deel geweten moet worden aan het feit, dat zij zich ge heel bedrogen hebben in de bevolking, die in allo kringen steeds meer anti- Duitsch wordt. Groote verontwaar diging lieersclit hier vooral onder de vreemdelingen over het kwistig wel pen van bommen uit Duitsche vlieg tuigen. Dit is van 16 October tot 23 October voortgezet. Het getal dooden bedraagt 14 on 20 tot 80 personen werden gewond. Bijna al dezen waren wecrlooze burgers. Do vliegerslieten ook bundels in het Poolsch gestelde pamfletten vallen, waarin word ge zegd, dat de bevolking de Duitschers niet moest vreezen, aangezien geen burger letsel zou geschieden en slechts regeeringseigendominen zouden wor den vernield. Deze verklaring is be lachelijk, aangezien de in de stad beschadigde eigendommen alle aan de burgers roebehooren. Duitsche mijnen voor de Noordkust van Ierland. Londen, 28 October. Hetö36Stons stoomschip Manchester Comracrce is voor de Noordkust van Ierland op een mijn geloopen en gezonken. De kapitein en 13 man kwamen om 30 man werden gered door den trei- ler City of Londen. De marine-autoriteiten te Liverpool hebben de schepen, die om Noord- Ierland varen, gewaarschuwd, dat er in die wateren Duitsche mijnen zijn gelegd en zy dus niet binnen 60 mijlen afstand van Tory-eiland moeten komen. Engelsche ofticieren in Russischen dienst. Berlijn, 27 Oct. Zooals de „Deutsche Tages Ztg." uit Konstantinopel ver neemt, is met admiraal Limpas de geheele Engelsche marine-divisie, die onlangs uit den Turkschcn dienst word ontslagen, in Russischen dienst overgegaan. De Duitschers in Angola? Lissabon, 27 Oct. (Reutor). Gemeld wordt, dat Duitsche troepen in An gola (Afrika) zijn binnengevallen. Van het Poolsche gevechts terrein. Berlijn, 28 October. (Wolff.) Ambte lijke mededeeling van hedenmorgen uit het groote hoofdkwartier: In Polen zijn de Duitsch-Oosten rijksche troepen voor nieuwe Rus sische strijdkrachten, die van Iwan gorod, Warschau en Nowo Georgtëfsk oprukten, uit den weg gegaan, nadat zij tot dusver in gevechten, die ver scheiden dagen duurden, alle Rus sische aanvallen mot succes hadden afgeslagen. De Russen vervolgden eerst niet. Het zich losmaken van den vijand geschiedde zonder moeilijkheden. De troepen zullen zich overeen komstig don toestand opnieuw op stellen. Op het Noordoostelijke oorloga- terrein is geen verandering van betee kenis ingetreden. In een communiqué, door de Engelsche legatie te 's-Gravenhage verstrekt, worden de verliezen dooi de Duitschers bij de nederlaag, waar van in bovenstaand telegram sprake is op 250.000 man aan gesneuvelden en 500.000 man aan gewonden geschat. Parijs via Jenden, 28 Oct. Hel communiqué van hedennamiddag, drie uur, meldt: Ten Zuiden van Warschau strekt de slag zich uit van Rawa tot aan de Ujanka, een zijrivier van de Weichsel. De Russen hebben de Duitschers in de streek ten Noord- Oosten van Ra va aanzienlijko ver liezen toegebracht. Verbitterde gevechten hebben plaats in het bosch tusschen Coziowice en Radom. In Galicié winnen de Rus sen ten Zuiden van Rambor terrein. Zij hebben in de vallei van Podbur de 38ste Honved-divisie en afdee- lingen van den landstorm omsingeld en volkomen gedecimeerd, tevens twintig kanonnen en een aanzien lijke hoeveelheid materiaal buitma kend. In Oost-Pruisen zijn partieele po gingen der Duitschers tot oen tegen offensief mislukt. De Russische legatie te 's-Graven hage ontving de volgende berichten betreffende de krijgsverrichtingen der Russische legers: I. Het algemeene gevechtsfront in Polen is nog uitgebreid. Het strekt zich uit over ongeveer 200 kilometers van Kutno af tot de Iljanka. De strijd was bijzonder hevig in de omstreken van Ezow, waar de Russische troepen zich meester maakten van een deel der Duitsche stellingen. Eveneens is een merkbaar succes door hot Russische leger behaald ten Zuiden van de Iljanka, tusschen Nowo-Alexandria en Zvolen, waar 50 officieren en 3000 soldaten gevangen gemaakt, 8 kanonnen en mitrailleuses werden genomen en vanwaar het vijandelijke leger terugtrekt. Gevangenen, mitrail leuses en munitie-treinen vielen eveneens in handen der Russen bij Solce en Gombine. II. Ten Zuiden van Przemysl en Sambor, in GaliciS, is de poging van Oostenrjjksche zijde, om den Russi schen linkervleugel om te trekken, volkomen mislukt. Den 24sten Octo ber is de 38ste Hongaarsche Honved- divisie omsingeld geworden en bijna geheel vernietigd in dc bergengto van Podbaza en verloor zij al haar ge schut, 20 kanonnen en munitie wagens. Deze Oostenrljk-Hongaarsche nederlaag, alsmede die in het Styri- dal, zyn voornamelijk te danken aan Russische regimenten infanterie en cavalerie, die eerst gevormd zijn na liet begin van den oorlog. III. De gevechten zijn opnieuw begonnen op het Oost-Pruisische front. De Duitsche aanvallen in de streek van Bakalarzevo-Augustow zijn af geslagen. Duitsch communiqué. De Duitsche legatie doet een communiqué toekomen betreffende de krijgsverrichtingen op het weste lijk en oostelijk oorlogstooneel, af komstig van het groote hoofdkwartier en gedateerd 28 October des voor middags, waarvan de inhoud gelijk luidend is met hetgeen daaromtrent door het Wolffbureuu gistermiddag aan de bladen is geseind, behoudens deze afwijking dat terwijl in het Wolff- telegram bij de vermelding van het wijken der Duitsch-Oostenrijksche troepen in Polen staat: De reserve troepen zullen zich overeenkomstig den toestand opnieuw groepeeren, het communiqué vau het Duitsche Gezantschap zegtOnze troepen zullen zich overeenkomstig den toestand op nieuw groepeeren. (N.Rott.Ct.) Aan het Westelijk front. Berlijn, 28 Oct. (Wolff.) Ambtelijke mededeeling uit het groote hoofd kwartier De gevechten bij Nieuwpoort en Dixmuiden duren nog voort. De Bel gen hebben daar aanmerkelijke ver sterkingen gekregen. Onze aanvallen worden voort gezet. Zestien Engelschen oorlogsschepen hebben deelgenomen aan het ge vecht tegen onzen rechtervleugel. Hun vuur had geen uitwerking. Bij Yperen is de toestand gisteren on veranderd gebleven. Ten westen van Rysel is onze aan val met succes voortgezet. In het Woud van Argonne zijn weder eenige loopgraven veroverd. De manschappen die zich daarin be vonden zijn gevangen genomen. Op het westelijk front heeft zich verder niets van belang voorgedaan. München, 28 October (Wolff). Kroonprins Ruprecht van Beieren heeft als commandant van het zesde Duitsche leger, aan zijn soldaten de volgende legerorder uitgevaardigd: „Soldaten van het zesde leger". „Wy hebben thans het geluk ook Engelschen voor ons front te hebben, troepen van het volk, wiens afgunst sedert jaren bezig was, ons met een ring van vijanden te omgeven om ons te verpletteren. Dat volk hebben wij dezen Moedi gen oorlog voor alles te danken. Oefent daarom, wanneer het thans tegen dezen vijand gaat, vergelding voor de ons gelegde lagen, voor zoo vele zware offers. Toont hun, dat de Duitschers niet zoo gemakkelijk van het wereldtooneel te verdringen zijn. Toont hen dat door Duitsche slagen van bijzondere kracht. Hier is de tegenstander, die het herstel van den vrede het meest in don weg staat. Er op losl" (w. g. Ruprecht). Parijs, via Londen, 28 October. (Reuter.) Het communiqué van heden- namiddag 3 uur meldt Gedurende den dag van gisteren waren de aanvallen der Duitschers in de stroek tusschen Nieuwpoort cn Atrecht veel minder lievig. Wij hebben ons overal in onze stel lingen gehandhaafd en terrein ge wonnen tusschen Cambrin, ten Zuid- Westen van La Bassée en Atrecht. Meer en meer blijkt, dat de ver liezen der Duitschers aan dooden, gewonden en krijgsgevangenen in de streek van het departement du Nord zeer aanzienlijk zien. Op den rechteroever der Aisne ondernamen de Duitschers, in de streek van Craonne, een zeer hevigen nach telijken aanval, doch werden terug geworpen op de hoogte van den spoorweg van Dosdames. In Woovre zetten onze troepen hun opmarsch voort in het bosch tusschen Aprémont en St. Mihiel, evenals in het bosch van LeprGtre. Onderzeeërs naar Brugge. Men seint uit Sluis aan het H.blad Naar mij heden van verschillende zijden weid medegedeeld, vervoeren de Duitschers over land vele gedeel telijk gedemonteerde onderzeebooten naar de haven van Zeebrugge, tus schen Heyst en Blankenberghe, om deze daar weder op te bouwen en van daar uit te doen opereoren. Op het oogenblik wordt omtrent de verrichting der Duitschers de meeste geheimzinnigheid betracht. Niet alleen het tramverkeer naar Zeebrugge verder dan Knocke en aan de landzijde dan Brugge, maar ook het geheole verkeer per rijwiel is verboden. Zelfs aan verslaggevers wordt het verboden,'omdat de soldaten last hebben om op burgers, die zich per flets voortbewegen, te schieten. Uitgaande wielrijders worden aan de Nederlandsche grens gewaar schuwd, welk gevaar zij loopen. Op de landkaart, die aan het bureau van de Kommandatur te Brugge hangt, is een rechte lijn getrokken van Mariakerke ten zuiden van Ostende uit. Naar plaatsen zuidelijk daarvan worden geen „Passiersehefne" uitge geven. Generaal Joffre. De „Times" heeft een lang telegram van haar correspondent te Bordeaux over generaal Joffre. Hij is legeraanvoerder van het type van Napoleon. Diens taktiek was het, het zwakke punt in de linies van den vijand uit te vinden en dan op dat punt de geheele macht van zijn aan val to richten. Een dergelijke taktiek kan bij de huidige reuzenlegers niet meer in toepassing komen. Joffre kan dus geen Napoleon zijn. Te paard ziet men hem maar zelden. Maar wel brengt hij een groot gedeelte van den dag door in een auto, die hem in razende vaart - overal heenvoert. Enkel met de groote fijnen van den veldtocht bemoeit hij zich. De onderdeeien van de plannen worden door zijn generaals uitgewerkt. Hij is een rustige, kalme man, die ver trouwen heeft in zich zelf, en die aan zijn medewerkers en onderge schikten vertrouwen inboezemt. Hoe wel populair, heeft hij nooit moeite gedaan om het te worden. En hij is wars van al wat naar reclame zweemt. Zijn groote verdienste vóór den oorlog is geweest, dat hfi den geueralen staf heeft samengesteld. De beste hersenen van Frankrijk heeft hfi saamgebracht, tot samenwerking georganiseerd, en op den arbeid toezicht gehouden. Zooveel hij maar kon heeft hij de politiek uit het leger geweerd. En dit strekt hem temeer tot ver dienste, wijl hfi zelf als republikein en vrijmetselaar als zijn voornaam ste medewerkers mannen heeft, die in politiek en godsdienstig opzicht zijn tegenstanders zijn. Zijn vertrouwd ste medewerkers zijn de generaals 1'au en de Castelnau, die geen van beiden van zijn politieke richting zijn. Hij werd tot het ambt van opperbe velhebber benoemd op een aanbe veling van Pau aan den Raad van Oorlogspoedig bleek dat Joffre van de politiek in het leger niets moest hebben. Als bewijs van zijn geest kracht moge gelden dat hij niet aar zelde om vijf generaals uit het leger te zetten, die zich bij de manoeuvres niet op de hoogte van hun taak hadden betoond. Na zich in '70—'71 als luitenant te hebben onderscheiden, werd hij later als genie-officier belast met het aanleggen van allerlei verdedigings werken. Maar men haalde hem uit dat fortenbouwen, om hem in Cochin- China en later in don Soedan troe len aan te laten voeren. Ook heeft lij een tijdlang aan de militaire school te Fontainebleau college gegeven in forteubouw. Alles tezaam genomen kan Joffre worden gekenschetst als een eeu- voudig soldaat, modern en weten schappelijk gevormd. Hij is een ge leerde zonder de fouten van een ge leerde. Zijn theorie is getemperd door de praktyk. Hij kent en be grijpt den soldaat en weet, wat hij van dezen mag verwachten. In 1911 werd Joffre aan het hoofd van het Fransche leger geplaatst. En sindsdien heeft hij in alle stilte gewerkt. Opstand in Zuid-Afrika. Telegrammen meldden gisteren, dat een opstand uitgebroken was in het Westen van Transvaal en in den voor maligen Oranje-Vrijstaat, aan het hoofd waarvan zich generaal de Wet, de uit den Boeren-oorlog wel bekende veldheer, had geplaatst. Dit leek dus ernstiger dan de wei nig beteekenende rebellie vanMaritz, waaraan aanstonds den kop was in gedrukt. In Transvaal heeft gene raal BeJjers de leiding. Reeds zou den, naar de Engelsche bladen ver melden, burgers zijn opgeroepen en militaire opvorderingen geschied, en gewapende commando's van opstan delingen zouden reeds gevormd zijn en Heilbron (in het noorden van Oranje-Vrijstaat bij de Transvaal- sche grens) in hun bezit. De groote meerderheid echter van de bevol king is loyaal en verfoeit elk denk beeld van den opstand. De Engelsche bladen schijnen over het algemeen den toestand niet zeer ernstig in te zien. De „Times" ver trouwt op generaal Botha (deze is Engelsch-gezind) die veel invloed heeft op het volk. Bovendien hebben de Boeren veel eerbied voor het gezag en een juist inzicht in den politieken toestand. De opstandelingen hebben trouwens ook onvoldoende middelen om het verzet te kunnen volhouden. De „Daily Telegraph" is van dezelfde meening en de „Daily Mail" meent, dat de lucht erdoor zal worden ge zuiverd. Welk belang zouden de Afrikaanders er bij hebben, vraagt een ander Engelsch blad, als de unie uiteenspatte? Telegrammen aan Engelsche bladen uit Kaapstad deelen mede, dat allengs meer volgelingen van Maritz zich overgeven. Zoo 119 man en vijf officieren aan kojonol v. d. Venter bij Onderstedorno, tusschen Calvinia en Kenhardt. Maritz zelf bfijkt in liet gevecht bij Koimoes op den 22sten door «en schot in het been getroffen. Weenen, 28 October. (Wolffoureau.) In het hoog ver raad-proces werd lieden vonnis geveld. De beklaagden Danil Ilio, Veljko Cubrilovic, Nedo Kerovic, Misko Jovanovic en Iskov Milovio, werden veroordeeld tot den dood dooi den strop, Mitar Karovie tot levens lange zware kerkerstraf, Gabrilo Princip, Nedjelko Cabrinovic on Trifko Grabez tot twintig jaar, Vaso Cubrilo vic tot zestien jaar, Cujetko Papovio en Lazar Gjukic tot tien jaar, Cvijan Stjepanovic tot zeven jaar, Bwanko Zagovatsj en Mrako Perin tot drie jaar zware kerkerstraf. De overige beklaagden werden vrijgesproken. Een belangrijke verklaring. Berlijn, 28 October. (Wolff.) Om trent het onderhoud, dat de onder staatssecretaris van Buitenlandscho Zaken Zimmermann met mr.Troeistra had, betreffende Holland's onafhan kelijkheid on onschendbaarheid, merkt de conservatieve Deutsche „Tages- zeitung" het volgende op: Zimmermann geeft hiermede niet alleen de opvatting van de Duitsche regeering weer, doch ook die van de geheele Duitsche bevolking. Wij weten, dat de Nederlanders slechts Nederlanders willen zfin en niets anders. Geheel afgezien daarvan worden wij ook geleid door'de zuiver egoïstische Duitsche overweging, dat een zelf standig, in alle opzichten souverein, vrij Nederland voor het Duitsche ryk onder alle omstandigheden een betere nabuur zal zijn, dan een Nederland, waarop men van Duitsche zijde, druk zou uitoefenen of zou trachten uit te oefenen. De scheepvaart en de mijnen. De minister van Marine heeft, naar aanleiding eener bespreking die gister morgen met de directies der groote Nederlandsche stoomvaartmaatschap pijen plaats vond, bepaald, dat in het belang der scheepvaart het Nederland sche lichtschip „Noord-Hinder", dat thans nog gelegen is binnen het dooi de Engelsche admiraliteit als onveilig aangegeven mijnenveld, zoo spoedig mogelijk pl.m. 10 zeemijlen in Noor delijke richting zal worden verplaatst, en wel naar een punt gelegen in de lyn gaande van het Nederlandsche lichtschip „Schouwenbank" naar het Engelsche lichtschip „Galloper". Bovendien zal de Nederlandsche rogeering de gebruikelijke schoep- vaartrouten tusschen de nieuwe plaats van het lichtschip „Noord-Hinder" en de Nederlandsche kust overdag doen bekruisen door een politievaartuig van Hr. Ms. zeemacht, ten einde van hun ankers geslagen mijnen op te sporen en onschadelijk te maken. In de „Nation" staat een ingezon den stuk, onderteekendEllen Walshe, waarin wordt betoogd, dat Engeland ons land van een deel van de zorg voor de Belgische vluchtelingen moet ontlasten. In den loop van haar be toog zegt de schrijfster: „Hot is duidelijk, dat een klein land als Nederland, met een normale bevolking van vier of vyf millioen" (wij zfin over de zes heen) „een zoo groote iustrooming" (de schrijfster

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2