HELDERSCHE COURANT No. 4386 ZATERDAG 7 NOVEMBER 1914 42e JAARGANG Stelling van DEN HELDER. Ontspannings-avonden in de eerste helft van November. Zondag 8 Maandag 9 Dinsdag 10 Dirks Admiraal Oost-Batterij Blnnenhav. 87 Dirks Admiraal Oost-Batterij >t Stafm. Zangk. „Ons Doel" Ensemble Jaoger Muziekgezelschap „Winnubst" Lezing-Van der Leo Lezing met lichtb.-Van Dam 8-9'/» u. Zoo moge), ook afd. Landv 8u. Blnnenli. 2, Zolder Marinewerf. 8 u. Zoo mogelijk ook afd. Landvak. Op pagina 4 van dit blad zijn opgenomen 1. Gemeenteraad van den Helder. 2. Voetbal. 3. Feuilleton, enz. DE OORLOG. De algemeene toestand. Sedert Woensdag lieeft de toestand geen wijziging van beteekenis onder gaan. Alleen kan een gebeurtenis van belang worden genoemd, dat de Russen er in zijn geslaagd den strijd weer op Oost-Pruissisch gebied over te brengen. Er wordt gevochten in den omtrek van Wirballsn en Bialla is door de Russen bezet. Dat de bondgenooteu ten Oosten van Nieuwpoort eeuige vorderingen hebben gemaakt, was ons reeds in het Duitsche communiqué van Woens dag aangekondigd in dien vorm, dat de Duitschers daar een aanval had den afgeslagen. Wij hebben er al eens meer opmerkzaam op gemaakt, dat hetgeen aan de eene zijde een afgeslagen aanval heet, van den anderen anderen kant gewoonlyk een geringere vordering wordt genoemd en waarschijnlijk evenzeer het een als het ander is. Uit de korte offl- cieele berichten kan men gewoonlijk den aard van al die aanvallen, welke de Duitschors dagelijks blijven onder nemen, niet opmaken. Het is niet duidelijk of zij dienen om den vijand bezig te houden of af te leiden van het punt waar de hoofdaanval op gericht is of zal worden, dan wel of zij een inleiding vormen 'tot een ernstige poging om door het front heen te breken. Dat zulks bij de Yserline beproefd en mislukt is, mag men wel met zekerheid aannémen. Eveneens krijgt men uit de berich ten sterk den indruik, dat dc'Duit schers nu ten Noorden van Atrecht (Arras) trachten te bereiken, wat hun bij de Yser is mislukt. Hun doel schijnt tntusschen niet zoozeer Parijs dan voorloopig de zeekust met Calais te blijven. De Russen willen zij blijk baar aan de Wartalinie het hoofd bieden en men zou zeggen, dat er voor de Duitschers nu meer dan ooit veel aan gelegen is, om in het Westen een overwinning van beteekenis te behalen. Want de Rus, die blijkbaar zijn strijdkrachten uit alle oorden van het onmetelijk Tsarenrijk heeft ver zameld, dreigt gevaarlijk te worden en zal dat zonder twijfel worden, als ook de Wartalinie den opmarsch van zijn ongetelde legerscharen niet kan stuiten. Duitsch legerbericht. Berlijn, 5 Nov. (Officieel). Uit het groote hoofdkwartier wordt gemeld: Gisteren deden do Belgen, onder steund door de Engelschen en Fran- schen, een heftigen uitval over Nieuw poort tusschen de zee en het inun- datiegebied. Zij werden zonder moeite teruggeslagen. Bij Yperen en zuidwestelijk vhn Rijssel, evenals zuidelijk van Berry- au-bac, in de Argonnen en in de Vo gezen maakten onze aanvallen vor deringen. Een Duitsch vliegtuig werpt bommen in Engeland. Keulen, 5 Nov. De „Köln. Ztg." deelt mede dat een Duitsch vlieg tuig der in Noord-Frankrijk staande troepen over het Kanaal is gevlogen en ten Noorden van Dover twee bom men heeft geworpen. Na een tocht van 5£ uur is het vliegtuig behouden bij de troepen teruggekeerd. In België en Frankrijk. Parijs, 5 Nov. (Communiqué van 3 uur.) Op onzen linkervleugel hebben de troepen der geallieerden eenig terrein gewonnen ten oosten van Nieuwpoort en op de rechteroever van de User. Gisteren hebben de Duitschers wederom aanvallen gedaan, hoewel minder hevig, op een aantal punten van Dixmuiden af tot aan de Lys. De Fransch-Engelsche linies zijn nergens achter uitgeweken en onze troepen, die tot het oflensief zijn overgegaan zijn in verschillende rich tingen aanmerkelijk vooruitgekomen. In de streek van Roye nebben wy ons gehandhaafd in Quesnoy en San- terve en zijn wij merkbaar vooruit gegaan in de richting van Audecby. Aan het centrum zijn de Duitschers weder krachtdadiger opgetreden, voor al met hun artillerie. De aanvallen op verschillende punten van ons front zijn ten slotte afgeslagen na een ge vecht, dat den ganschen dag geduurd heeft. Fransche berichten. Parijs, B Nov. Het communiqué van elf uur luidtGeen nieuws over de operaties ten noorden vau de Lys. Ten Noorden van Atrecht hebben de Duitschers een krachtig offensief ingezet, waardoor wij eerst eenige loopgraven moesten ontruimen, welke echter later weer door ons bezet werden. De Duitschers in Frankrijk en België. Parijs, 5 November. Officieel bericht van 11 uur 's avonds: Geen nieuwe berichten over de krijgsverrichtingen ten noorden van de Leie (Lys). Een hevigen aanval hebben de Duitschers ten noorden vau Arras (Atrecht) ondernomen, waar eerst eenige loopgraven moesten worden ontruimd, doch daarna door ons zijn heroverd. In Argonne, in de streek van St. Hubert, zijn alleaanvallen afgeslagen. Fransche vliegers doodgevallen. Parijs, 6 Nov. Twee Fransche militaire vliegers vielen op een huis bij Issy-les-Moulineaux én vonden daarbij den dood. Berlijn, 6 November. Over den bomaanslag boven Engeland meldt de „B. Z. am Mittag": Luitenant Caspars en eerste luite nant Ros zijn de eerste Duitsche offi cieren die in dezen oorlog over het Kanadl tusschen Calais en Dover zijn gevlogen en hebben twee bommen op een kustverdedigingswerk vlak ten W. van Dover geworpen. In West-België. Uit Sluis wordt aan „De Tijd" bericht De strijd aan de Yser schijnt nog steeds onbelist. Het kanon wordt nog slechts af en toe gehoord, doch daar tegenover staat, dat de vliegmachi nes der geallieerden nu zelfs voort durend tot aan de Hollandsche gren zen komen vliegen en deze volgen tot aan/de kust, om dan weer terug te keeren. Waarschijnlijk dus om de versterkingen Dudzeele-Zeebrugge te verkennen. Het verkeer met Belgié is van deze zijde af nog steeds ge sloten, en aan de grenzen staan kleine patrouilles, die ieder onher roepelijk terugzenden. Vele nieuws gierigen gaan nu op liet uiterste puntje van de Hollandsche grenzen staan, waar natuurlijk absoluut niets te zien is. 't Is een zot gezicht: zoo'n paar honderd menschen om een Nederlandschen grenspaal heen, waar vandaan niemand zich in zui- delyke richting durft verwijderen. De Saksische minister van oorlog. Berlijn, 4 Nov. De Saksische minis ter van oorlog Von Carlowitz heeft op het Fransche oorlogstei rein een hartaandoeuing gekregen en moet tot herstel met verlof naar Bad Nauheim gaan. Graaf Moltke. Londen, 5 Nov. De „Times" ver neemt uit Kopenhagen dat de toe stand van graaf Moltke (den chef van den Duitschen generalen staf) nog zeer ernstig is. Graaf Zech, de vroegere gouverneur van Togo, is op het Noordwestelijk ooriogstooneel gesneuveld: Van de hoogere ambtenaren staan er moer dan 50 pet. onder de wapenen. Indische en Marokkaansche troepen tegen de Duitschers. Londen, 6 Nov. Men heeft hier een treffend relaas ontvangen van een gecombineerden aanval van Marok kaansche en Indische troepen. Tegen over het moorddadige vuur van den vijand, pastten deze krijgers hun ge liefkoosde taktiek toe en verborgen zich in greppels en achter heggen en andere voorwerpen, welke dekking tegen zicht bieden. Na gedurende eeD kwartier een heftig vuur te hebben afgegeven, gingen de Duitschers, in de meening den vijand te hebben vernietigd, voorwaarts. Toen zij echter genaderd waren tot honderd meter, ontvingen zij overstelpend geweer- en mitrailleurvuur, dat de Duitsche afdeelingen decimeerde. De geallieerden dreven den vijand daarop voor zich uit en wierpen hem uit de dorpen Hollebeeke en Messines (Mees- sen), welke strategisch belangrijke punten zyn. Tijdens deze tegenaan val werd een Wurtembergsch batal jon tegen de Lys geworpen en ont kwam slechts den dood door ver drinking of door zich over te geven. Het gevecht duurde vijf uur. De Duitsche verliezen worden geschat op 3000 dooden en gewonden. De bondgenooteu maakten bovendien talrijke krijgsgevangenen, en verover den zes kanonnen. Bovendien viel een ambulance in hun handen. De vijand werd zes mijlen terug- De Duitsche aanval op de kust. Wat de verandering in den aard der gevechten der laatste dagen be treft, zoo moet deze gezocht worden in het feit, dat de Duitschers maat regelen troffen om nieuwe formaties in het veld te brengen. Deze zouden dan bestemd zijn voor het Westelijk oorlogsterrein, om te helpen by bet nemen van Antwerpen, en om daarna bewegingen langs de kust te Na den val van Antwerpen werd de troopenmacht, die de Engelschen tegenover zich hadden, met den dag sterker. De tegenstand der troepen, die voorbij hot Duitsche front by Bethune, tot nu toe bijna uitsluitend uit cava lerie bestonden, werd nu gesteund door groote afdeelingen infanterie en artillerie met zwaar geschut. Dit ging zoo tot 20 October. Toen kwamen ook de reeds noemdo Duitscho reservetroepen en kon het offensief over de geheele lyn beginnen. Van dion dag tot 25 Oct. werden de gevechten moorddadig, en de verliezen der Duitschers ontzettend. Op Woensdag, 21 October, werden de nieuwe Duitsche formaties ingezet langs de geheele lijn. Aan onze rech terzijde, ten zuiden van de Lys, werd een aanval op Violaines afgeslagen. In het Noorden werden wij terug gedreven, doch heroverden spoedig het terrein. Nog verder noordwaarts namen de Duitschers nog enkele punten in het totaal hunner verliezen ten zuid oosten van Armentiéres bedroeg on geveer 6000. Ten noorden van de Lys, in ons centrum, werd hevig gevochten by La Gheir, welk dorp eerst door den vijand genomen, en toen door ons heroverd werd. De Duitsche verliezen waren hier grootmet den grootsten moed kwamen zy telkenmale in zwermen opzetten, om door ons vuur neer gelegd te worden. Van een enkel bataljon, het 104e, vonden wij in onze linies alleen alleen al 400 dooden. Wij namen in den tegenaanval 130 gevangen, en ontzetten 40 der onzen, die zich hadden moeten overgeven bij hen was ook een artillerist, die gevangen was in een dorp, tijdens een waarneming. De Engelsche gevangenen werden uitstekend behandeld, door de Saksers, die hen in kelders brachten, om hen voor hot artillerievuur te beschutten. Zes dagen van strijd. Wy hebben reeds melding gemaakt vau het jongste verslag van den „ooggetuige" in het Britsch hoofd kwartier, waarin deze o.a. mededee- lingen doet over de verplaatsing van de Britsche troepen uit de gevechts linie aan de Aisne naar hetBelgische- Fransche front. Zooals men weet, vergelijkt deze ooggetuige de Britsche beweging met die der Japanners onder generaal Okoe bij Moekden, maar de vergelyking gaat eenigszins mank, in zooverre het aantal dei- verplaatste troepen en den afgelegden afstand betreft, waarbij echter in het oog moet worden gehouden dat de Britten, by het vervoer, ook van auto's en spoorwegen konden gebruik maken. De moeilijkheden van de ondernomen beweging blijken uit de volgende mededeelingen van den ooggetuige. Aan de Aisne lagen de linies op sommige plaatsen geen 100 meter van elkaar, en een verplaatsing kon dus bij daglicht niet onopgemerkt geschieden. In sommige loopgraven, die onder enfileer-vuur waren, moes ten do Engelschen den geheelen dag dicht onder de dsvarsschotten zitten, achter de aardhoopen, die hier en daar dwars in de loopgraven liggen, ter bescherming tegen flankvuur. Zelfs waar dekking was, op de heuvel glooiing beneden, kon men zich niet bewegen, zonder oumiddelijk mitrail leur- en artillerievuur uit te lokken. Dc mannen deden 24 uur dienst in de loopgraven, en brachten hun mid dagmaal mede, want niemand kon hén bij daglicht naderen, zelfs de ge wonden konden niet weggehaald worden. Bij het invallen der duisternis begon de terugtrekkende beweging; dat de Duitschers hierbij maai- eenmaal schoten, ligt aan het feit, dat de Duitschers, gewend als zij waren aan de geluiden van de ofiossïng in de vuurlinie, niets vermoedden. De Engelschen trokken zich voor zichtig terug, om terstond door Fransche troepen afgelost te worden daarna daalden zij de steille helling af, tot het riviertje, dat zy over de herstelde bruggetjes moesten over trokken; dit geheele terrein wordt bestreken door vijandelyke batterijen, ook de helling, die daarna beklom men moest worden. Daarna kwam de groote verplaatsing, langs de verbindiugslino der gealli eerden. De geheele manoeuvre ge- schieddo zonder verliezen, en feitelijk zonder eenig beletsel. (H.blad.) Aan de Yser. Do „Gaulois" van Dinsdagochtend beschrijft de vernietiging van een Wurtembergsche brigade aan de Yser als vólgt: „Om twaalf uur 's middags waren de Wurtembergers er in ontzagiyk aantal in geslaagd onder bescherming van hun artillerie de Yser met plan ken over te steken. Na een week vechtens was de rivier verstopt met gezonken booten, boomstammen, iy- ken en cadavers van paarden. De vijand deed den overtocht over een brug van lijken. Onderwijl hadden de bondgenooten een stelling meer naar achteren toe ingenomeneenige regimenten bleven eebter in stelling, om deze beweging te dekken. Opgehoopt aan den linker oever van de Yser, bereidde de vy- andelyke infanterie zich op den aan val voor.'Eenige hoofddeksels, -die handig boven leege schansen gelegd waren, trokken het vuur van de Duitsche artillerie tot zich, die zyn projectielen tegen dat doel verspilde. Daarna rukten de Wurtembergers vooruit. Zij waren verbaasd, toen zy in plaats van manschappen niets dan eenige hoofddeksels vonden. Maar op dat oogenblik hoorde men in Weste lijke richting een luid gerommel. Het geluid werd gaandeweg duideiyker en leek op het opkomen van een getij. Plotseling barstte een stroom schuimend water op de verbaasde Duitschers los. Boomen en lijken werden door den stroom meegevoerd, die alles voor zich uit stuwde. Uit de Duitsche linies kwamen kreten van wöede en schrik. Het was te laat. De stroom kwam aan zetten en in oen paar oogenblikken waren de Duitsche schansen vol wa ter. De Wurtembergers vluchtten naar hooger gelegen grond om buiten het gebied van de overstrooming te ge raken, maar van de hoogten over stelpte de artillerie van de bondge nooten hen met salvo's granaat kartetsen. De vyand was gevangen tusschen water en vuur. Zy, die aan de verdrinking ontkwamen, vielen door kogels of artillerie-projectielen. Enkelen kwamen naar de linies van de bondgenooten toe en ontsnapten zoo aan den dood. Zoo kwam de Wurtembergsche brigade aan haar einde." Bij Dixmuiden. Uit een veldbrief van een redacteur van het „Berliner Tageblatt" aau zijn blad: In galop gaat het verder door het middelpunt van het vijan delyke granaatkartetsvuur, steeds weer honderden keeren het gruwe lijke gerekte sissen van vy'audelijke shrapnells boven onze hoofden, dat ook de dapperste zenuwen schokt. Rechts en links barsten de rook wolkjes in de lucht, maar wij komen er ook ditmaal doorheen. Spoedig wordt het kalmer. Wy komen aan het eerste kleine watertje, ongeveer honderd meter voor het Yser-kanaal. Hier beginnen onze loopgraven. Ketels staan op kleine vuren, alles praat en lacht. De vreeselljke arbeid van dien dag in het vijandelijke artillerievuur is byna geëindigd en spoedig zal de nachtpauze bij de vy'andelijke artille rie beginnen. Velen liggen doodeiyk vermoeid te slapen. De zenuwen, door al het schokkende nog meer ver zwakt dan het lichaam, leunende tegen den wand van de loopgraaf; zwaar gaat hun ademhaling. Daar ligt ook een arme kerel zacht te steunen in een koortsachtigen slaap, wien een granaatkartets het onder lijf heeft opengescheurd. Niemand mag terug. De weg achter ons is onder het vuur van onze veldartille rie. Hy moet wachten, misschien tot morgen. Achter de brug ziet het er vreeselyk uit. Donkere gedaanten, losjes met jassen bedekt, een ver stijfde gele hand met uitgespreide vingers omhoog geheven, Engelschen, Belgen, Franschen. Slechts zelden een van de onzen. Hier hebben de nachtelijke bestormiugen, de vreese- lljbste van alle gevechten, plaatsge vonden, waarby onze infanterie, bijna verpletterd door het vijandelyke artil lerievuur van de dyken, in drie gru welijke nachten steeds weer naar voren geworpen werd en over win nares bleef. Gisternacht had men dan het ka naal in storm veroverd. Er zal te- nauwernood eon plaats zijn op dit bloedige, vier honderd kilometer lange front, dat nu door heel Frankrijk vau Belfort tot aan de zee loopt, waar de verliezen zoo zwaar geweest zijn. Graven links en rechts (hier stierven den heldendood veertig man decompagnie van hetregi ment). „Hier ligt luitenant Clerick", van het tweede Engelsche lansiers regiment, of op een zeer, zeer broe den grafheuvel: „Honderdtien Fran schen en Belgen", daaroverheen door elkaar en half vernield vreemde wapenen, doorboorde helmen. O, Vluanderen, wondermooi Vlaanderen, nooit heeft een land zooveel bloed en zooveel gruweiyks gezien." Aanslag op het Duitsche Hoofdkwartier. Breda, 6 Nov. Een zooeven hier aangekomen bewoner van een dorpje vlak achter de slaglinie in Vlaande ren bevestigt het verhaal van den aanslag op den Duitschen keizer te Thielt. Zondagmorgen op den weg van Ingelmunster naar Thielt kwamen hem vyf grijze auto's achterop. Zij reden in volle vaart voorby, doch hij had nog gelegenheid om te zien, dat in de tweede auto de keizer gezeten was. Hij herkende hem onmiddellijk, daar hij hem meermalen o. a. te Brussel, gezien had. Op de treeplan ken van elke auto zaten aan weers- zyden soldaten met het geweer in de hand. Dinsdagmiddag vertoefde onze zegs man te Thielt, waar hij in het café Araicitia vernam, dat de keizer Zon dagmiddag gedurende een half uur te Thielt was geweest, alwaar hy troepen in oogenschouw had geno men. Ongeveer 20 minuten na 's kei zers vertrek, waren 6 vliegtuigen aangevlogen. Zy hadden 15 bommen in het stadje geworpen, waarvan er vier óf vyf niet ontploften; de ont plofte bommen hadden groote ver nielende kracht. Eén ervan sloeg in een huis vlak naast het Hötel de 1'Avenir, alwaar de Duitsche staf gevestigd was. Dat huis werd zeer zwaar beschadigd en van het Hötel de 1'Avenir sloegen de pannen van hét dak en sprongen alle ruiten. De zich in het stafbureau bevindende officieren kregen evenwel geen letsel. Andere bommen vielen op huizen in do Nieuwstraat en op de Markt en richtten daar groote schade aan. Het raadhuis heeft o.a. veelgeleden. Ofschoon de bewoners, toen de Duitsche soldaten op de vliegtuigen begonnen te schieten, in de kelders vluchtten, werden een 20-tal burgers, waaronder een vrouw van den tram controleur, zwaar gewond. Twee op straat staande, soldaten werden ge dood éen ervan was geheel vermor zeld. Ook moeten enkele officieren licht gewond zyn. Onmiddelyk daarna werden de documenten in het staf bureau verzameld en is de staf, waar onder de hertog van Württemburg zich moet hebben bevonden, met automobielen vertrokken, vermoede lijk naar Gent. In Ingelmunster, Thielt en Cortrijk waren zeer veel gewonde Duitschers binnengekomen. Kloosters, scholen en kerken, alle beschikbare ruimte was er door ingenomen en onophoudeUjk brachten Roode Kruis- en particuliere auto's de gewonden aan. Vele treinen met gewonden zijn- van de genoemde stations vertrokken. Onze zegsman meent ook goederenwagens vol met dooden te hebben gezien, maar zeker heid kou hij zich niet verschaffen, daar de Duitschers in dit opzicht zeer geheimzinnig waren. Duitsche soldaten hadden in den loop van de vorige week de spoor wegen Brugge-Kortryk, Ingelmunster- Thielt en Kortryk-Gent hersteld en ook de door de Belgen verwoestte brug over de Leie (Lys) by Grammeno zou wel spoedig in orde zijn. In de Vlaamsche dorpen achter de slaglinie bevinden zich vele vluchte lingen uit de streken, waar de strijd woedt. Een hooggeplaatst inwoner van Rousselaer (Roulers), die om achtergebleven kostbare documenten te redden zich naar zijn woonplaats had gewaagd, ofschoon alle verkeer van burgers in 'die streken streng verboden is, zag onderweg, dat de Duitschers overal in de velden achter Rousselaere loopgraven aanleggen, waarin machine-geweren opgesteld worden. Woensdagochtend was evenwel van een terugdringen van de Duitschers nog niets te bespeuren en het zware kanongebulder, dat nu reeds sedert vele dagen de lucht vervult, bleek ook niet dichterby te komen. Tot Thielt waren de bondgenooten op Woensdag in geen geval doorge- Teekenend is het, dat de Duitsche soldaten onophoudeiyk vroegen, van welk punt in den omtrek de Eifel- toren te zien was. Zij meenden op ten hoogste 15 K.M. afstond van Parys te staan. Onzen zegsman, die voor dringende zaken in Nederland moest zyn, is het gelukt vermomd in werkmans- kleederec en langs binnenwegen grootendeels te voet Nederland te bereiken. In Brugge zag hy o.a. een proclamatie, waarin het verbod was afgekondigd naar Nederland te gaan. Paspoorten werden geweigerd en alle bruggen werden streng bewaakt. Hy wachtte evenwel tot het donker was en ging toon langs binnenwegen naar de Nederlandsche grens. Van Brugge af heeft hij geen Duitsche soldaten gezien. („N. Rott. Ct.") Antwerpen. In ons nummer van Dinsdag heb ben wij een bericht opgenomen, vol gens hetwelk zich Vrijdag bij een Antwerpsch dokter drie Duitsche officieren zoudon hebben vervoegd met verzoek om burgerkleeren, om op deze wyze de Nederlandsche grens over te komen. Ook zouden er, vol gens dat bericht, dien dag 900 Duitsche soldaten te Antwerpen op hetochtend- appel ontbroken hebben. Wij hebben reeds medegedeeld, dat op de Kommandantur de juistheid van dit bericht op de meest stellige wijze was ontkend. De correspondent van de N.R.Ct. te Antwerpen meldt thans, dat generaal von Bodenhausen, de commandant van Antwerpen, hem verzocht heeft, het bericht nog na- drukkelyk als een „het Duitsche le ger en zyne officieren beleedigende onwaarheid" tegen te spreken. Breda, 4 November. Vertrek en aan komst te Antwerpen leveren geen moeilijkheden op. Verbazend talryk zijn nog steeds de gevallen van dief stal in de stod en den omtrek. Paarden en vee, juweelen, grutterswaren en kleeding, soms wel geheele inboedels, worden vermist, natuurlyk hoofdza kelijk uit huizen, welker bewoners nog niet zyn teruggekeerd. Hoewel de politie en de burgerwacht kenbaar door banden om de arm, is versterkt en zeer actief, is het voorkomen van diefstal in onbewoonde huizen een byna onmogeiyke taak. Als een dief door de Duitschers gesnapt wordt, maakt men korte wetten met hem. Maandag is in Burgerhout nog een dief doodgeschoten. Volgens een bericht in de „Köln. Zeit." heeft de Kamer van Koophan del te Duisburg van bevoegde zyde de mededeeling ontvangen, dat er op het oogenblik noch technische noch andere bezwaren zyn tegen de her vatting der Rijnscheepvaart op Ant werpen. Maar, uitvoer van goederen uit die plaats is nog niet mogeiyk, daar de geheele voorraad aldaar tij delijk in beslag Roozendaal, 6 November. De treinen uit Antwerpen brengen vandaag weer enorme massa's menschen terug met pak en zak beladen. De treinen, die ik hier om elf uur zag binnenkomen, brachtten er zeker meer dan 100, o.w. vele Duitschers, die reeds naar Antwerpen teruggekeerd waren. Over al hoorde ik zeggen, dat het daar geheel niet meer veilig is. Een lid van het burgercomité verzekerde mij, dat deze nacht niet één Duitsch officier in de stod geslapen heeft. Allen hebben op de forten hun intrek Er heerscht een buitengewone zenuwachtigheid, welke duideiyk merkbaar is onder de Duitschers. In dolle vaart schieten allerwege mili taire auto's heen en weer. Ook de toon der soldaten tegenover de bevol king is voelbaar verscherpt. Gisteren werd bekend gemaakt dat wie nog na negen uur 's avonds op straat gevonden werd in de stedelijke gevangenis opgesloten zou worden. Ook aan de Loods werden de jon gelieden van 18 tot 80 jaar aange houden, die langs de Schelde de stod wilden verlaten. Toch zyn er nog velen naar Nederland gevlucht, die thans in de grensdorpen ronddwalen. Gisteren werden machinegeweren geplaatst voor de ramen van de voor gevels van het centraal-station. Hedenochtend stonden er al drie. De onderwyzers van gemeente scholen, die in het buitenland verbiyf houden en per telegram aan den heer Poulet, Belgisch minister van Onder wijs, gevraagd hadden of zy afgezet zouden kunnen worden, indien zy geen gevolg zouden geven aan de uitnoodigiDg van het gemeentebestuur om Maandag hun dienst te hervatten, kregen ten antwoord: „Ne craignez rien". Vrees niets. (Telegraaf.) De Duitsche Kroonprins. Het bericht, dat wy Donderdag ontvingen van het persbureau Vaz. Dias, te Amsterdam, betreffende het sneuvelen van den Duitschen Kroon prins, en dat wy onder alle voorbe houd hebben opgenomen, is uit de lucht gegrepen. By kabinetsorder van den Duit schen Keizer is als premie voor de verovering van ieder vyandeiyk machinegeweer een bedrag van 750 mark vastgesteld. Op het Oostelijk ooriogstooneel. Russisch legerbericht. Petrograd, 5 Nov. (Officieel com muniqué van den Grooten Generalen Stof): Wy winnen nog voortdurend terrein aan het front in Oost-Prui- De Duitschors trekken langs hot geheele front terug en hebben alleen nog de versterkte stelling in de buurt van Wergbolwo aan den linkeroever van de Weichsel behouden. Het Russische leger, dat zyn krachtig offensief voortzet, vervolgt den zich terugtrekkenden vijand. De overtocht over do San wordt door onze troepen met succes vol bracht. De Oostenrykers trekken terug. Van hetDultsch-Russischetront. St. Petersburg, 5 Nov. De generale af deelt officieel mede Wy blijven op het Oost-Pruisische front vorderingen maken. De Duit schers trekken op de geheele linie terug en handhaven zich nog alleen in hun versterkte stelling in de streek van Wirballen (Wergboliwo). Op den linkeroever van de Weich sel zet het Russische leger zijn zege vierend offensief voort en vervolgt den aftrekkenden vijand. De overtocht over de San wordt door onze troepen met succes voort- >zet. De Oostenrijkers zyn thans, ook in deze streek, in vollen aftocht. Volgens een bericht uit St. Peters- burg, in Zwitserland gepubliceerd, komen op de lijst van officieren, die in de gevechten aan de Weichsel gesneuveld zyn, de namen voor van ruim 200 officieren van één Kauka- sische divisie. Daaronder waren twee generaal-majoors en drie kolonels. Londen, 6 November. Aan de „Daily Chronicle" wordt uit Petersburg ge seind Een nieuwe gruwel van den oorlog begint zich te doen golden: de be vroren grond maakt het zoo goed als onmogelijk kuillcn voor de gesneuvel den te graven, en reeds zijn talrijke lijken bij de jongste overstrooraingen uit de ondiepe graven, waarin zij haas tig ter aarde waren besteld, wegge spoeld en overal heengedreven. De dorpelingen maken er melding van dat een ongewoon groot aantel wolven zich dit jaar indeonmiddeiyke nabijheid der dorpen vertoont, en hebben de autoriteiten verzocht, op het gevaarlyk gedierte jacht te laten maken. De DuitBchers lyden ontzettend onder de koude, en vorderen overal winterkleeren op. Herhaaldelijk geven zich afdeelingen Duitschers over, die van koude en honger bijna bezwijken, en waarvan er velen kleeren en schoe nen van gesneuvelde Russen dragen. In de grensstad Kalisch, die thans nog in handen der Duitschers is, heeft majoor Preusker alle winkels leeg doen halenr en alle huizen laten plun deren. Van de 50.000 inwoners, welke het stadje telde, zijn er nauwelijks 5000 gebleven; de rest is gevlucht. Telegraaf. Turkije en de geallieerden. Londen, 5 November. Een bijzon dere uitgavo van de I«onden Üazette bevat de formeele oorlogsverklaring aan Turkije. Cyprus geannexeerd door Engeland. Londen, 5 Nov. (Reuter.) Officieel wordt medegedeeld, dat Engeland het eiland Cyprus (dat het feiteiyk reeds lang in bezit had) heeft geannexeerd OP ZEE. De zeeslag bij de Chileensche kust. Omtrent de zeeslag by de Chileen sche kust vinden wij nog eenige byzonderheden in telegrammen uit Valparaiso aau Engelsche bladen. Het biykt dat het Duitsche eskader onder bevel stond van admiraal Von Spee (die in 't begin van dit jaar met de Scharnhorst een bezoek heeft gebracht aan verschillende Nederlandsch-Indi- sche havens). Het gevecht is Zondag geleverd, ongeveer een uur voor 't vallen van den avond en geëindigd toen 't donker was. Op de -Good Hope werd een ontploffing waarge nomen tusschen de beide schoorstee- nen. De Monmouth zonk nadat er verscheidene schoten waren afgevuurd en trachtte zinkende nog een der Duitsche kruisers te rammen. De Duitsche admiraal dreikt er in een telegram aan de Chileenseh autori teiten zyn leedwezen over uit, dat het wegens het stormachtige weer niet doenlijk was booten itit te zetten om opvarenden van de Monmouth te redden. Men vermoedt dat de Glasgtow en de Otranto slechts licht zyn be schadigd. Beide schepen, hebben, even als de Good Hope, van de duisternis gebruik gemaakt om te vluchten. Het gevecht heeft plaats gevonden by het eiland Santo Maria, ter hoogte van Coronel. De Gneisenatu, Scharn- 1 horst en N(lmberg, alle drie slechts licht beschadigd zouden gisteren weer van Valparaiso, waar ze waren binnen- geloopen, zee kieizen. De Leipzig on de Dresden zyn met vier bewapende transportschepen buiten de haven gebleven. Men gelooft dat het Duitsche eska der met behulp van de draadlooze telegrafie geregeld nuttige Inlichtin gen heeft ont^mgeo, wat met hot Engelsche niet,het ypval Is geweest. In een telegram uit Valparaiso aan do „New York Herald" wordt hot vermoeden uitgesproken, dat do Duit sche schepen, van de kust uit door spionnon gewaarschuwd, de Engel sche schepen al opwachtten, toen deze, na te Coronel kolen te bobben ingenomen, de haven verlieten. Do Engelsche schepen schynen niet eens de gelegenheid te hebben gehad de slagorde aan te nemen. Volgens dezen berichtgever is de Good Hope zwaar beschadigd op de kust goloopen. London, 6 November. Gisteren werd uit New-York aan de „Times" ge seind, dat volgens de berichten uit Santiago geen Engelsch oorlogsschip in- een Chileensche havon was aan gekomen. (Volgens een bericht van consulaire Araerikaansche zydoisde Glasgow in een Chileensche haven aangekomen. - Red.) en op do kust ook geen wrak was gevonden. Het eenige bericht dat het Engelsche ge zantschap had ontvangen, was uit Duitsche bron. De Engelsche bladeD hopen, dat nadere berichten een gunstiger voor stolling voor de Engelschen zullen geven. De- correspondent van de „New York Herald" te Valparaiso seint nadere byzonderheden, volgens welke de slag by woelige zee zou hebben plaats gehad. De Duitschers openden het vuur op 10 K.M. afstand en een tydlang reikten de Engelsche kanon nen niet ver genoeg. Toen de afstond verminderde, hadden zij slechts weinig treffers gehad en de verliezen onder de Duitsche bemanning zouden slechts een zestal ge wouden bedragen hebben. Het vuur der Duitsche kanonniers wordt door denzelfden correspondent voortreffelyk genoemd, ofschoon nog 400 schoten op grooten afstond noo- dig waren om de Eagelsche schepen buiten gevecht te stellen. Uit gesprekken met de aan wal gekomen Duitsche zeeofficieren zou het zyn gebleken, dat de Duitschers wegens de grootero draagwijdte van het geschut van do Scharnhorst en de Gneisenau het vuur hadden ge opend op zes myien afstand. Toen de schepen elkaar op vier mylen ge naderd waren, konden de Engelsche schepen antwoorden, doch zij waren reeds ernstig beschadigd. De Duitschers verklaarden, dat de Engelschen heldhaftig streden, doch hun geschut zonder uitwerking was tegen de overmacht aan groote, meer moderne stukken van het Duitsche smaldeel. Ook de kleinere Duitsche kruisers hadden de Engelsche schepen echter op kranige wyze aangevallen. Een van hen had de Mammouth zelfs den genadeslag gegeven, toen dit schip, reeds ontredderd en in vlammen, uog trachtte te ontsnappen. Een smaldeel van 8 Japansche schepen maakte, naar men veronder stelt, jacht op de Duitschers en toen de Duitsche schepen hier (le Valparaiso) hun voorraad aanvulden en de offi cieren vertelden, dat zy een Engelsch stoomschip zouden gaan opvangen, was de meening veeleer dat zij zich zouden haasten weg te komen om de grootere Japansche vloot te ont- wyken. De Amerikaanscho bladen New York Tribune, Sun, Evening post en Herald geven wel toe, dat bet Duitscho smaldeel over een overmacht aan scheepsgeschut beschikte, doch zy verheelen hun verbazing en teleur stelling niet over do geringe schade, die het Engelsche eskader heeft toe gebracht. De Sun zegtHet schieten van de Duitsche kanonniers was uit muntend en dat van de Engelsche matig en niet meer. Alle bladen zyn het er over eens, dat de Duitschers veel bekwaamheid en moed aan den dag hebbon gelegd en een grooter beleid getoond hebben bij het byeen- brengen van hun schepou, voordat de EDgelsche en Japansche smaldeelen zich konden vereenigen. Londen, 6 November. Do maritieme medewerker van de „Times", acht de Duitsche berichten, betreffende den zeeslag in den Stillen Oceaan niet zeer geloofwaardig. Wat de beweriDg der Duitschers betreft, dat hun kruiser, de „York" op een hunner eigen mynen is ge- loopen, bestaan er grondige redenen, om te geloovon, dat het schip door eon Engelsche duikboot in den grond is geboord. De afsluiting van da Noordzee. Londen, 4 Nov. iReuter.) Telegram men uit New-York doen zien, dat do openbare meening in Amerika alge meen van oordeel is, dat het besluit van Engeland met betrekking tot de Noordzee volkomen gerechtvaardigd wordt door de omstondigdheden en dat de maatregelen genomen om de belangen der neutrale landen te be schermen. aan de verwachtingen ten .volle beantwoorden. De correspondent van de „Dailly Tölegraph" te New-York zegt dat inen in Amerika alleen protesten heeft te verwachten van de expor teurs, die ondanks den oorlog meenden te kunnen voortgaan met hun on- wettigen handel met Duitschland. In Amerikaanschen militaire en marine- kringen verbaast men er zich over dat Groot-Brittanniö niet eerder tot zyn besluit gekomen is. Beriyn, 5 Nov. De „Voaa. Zeltung" Urengt In herinnering, dat Earl Lore- burn, die gedurende oonlge jaren Lord Chancelor was en eerst onlangs zijn functie in het Engelsche ministerie heeft nedergelegd, in een het vorige jaar uitgegeven boek over particulier eigendom in den zeeoorlog de voor atellen om de geheele Noordzee van Dover en Calais tot do Shettlanda- eilanden en Bergen voor de handels- scheepvaart te sluiten, voor eon be-

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1