Laatste berichten. Van het Russisch-Turksche gevechtsterrein. Konstantinopel, 8 November. (Wolff.) Ambtelijke mededeeling van 6 uur 's avonds uit het groote Turksche hoofdkwartier: In den strijd, die reeds twee dagen aan de Kaukasische grens duurt, is liet Russische leger volkomen ver slagen. Ons leger houdt de stellingen bezet. Bijzonderheden volgen. Konstantinopel, 8 Nov. (WolfT.) Het Turksche hoofdkwartier deelt mede: Met hulp van God zijn onze troepen gisteren de Egyptische grens overge trokken. Daar de Russische vloot zich in de oorlogshavens had teruggetrokken, heeft onze vloot Poti, een der be langrijkste havens in Kaukasiö, ge bombardeerd. De beschieting heeft veel schade aangericht. Onze gendarmen en aan onze zijde staande stammen hebben de Kngclsche troepen, die te Abaka waren geland, vernietigd. Vier En gelschc pantserschepen, die zich voor Abaka bevonden, zijn weggestoomd, slechts een kruiser is gebleven. OP ZEE. Geïnterneerd. Washington, 9 Nov. De Duitschc kruiser „Geier" is te Honolooloe ge- internoerd, wijl liet schip de haven niet verlaten heeft binnen den ter mijn door de Amerikaansche autori teiten vastgesteld. Bij Lowestoft is de mijn-veger „Mary" op een mijn gebleven. Van de veertien man aan boord zijn er slechts zes gered. Het zeegevecht bij de Chiieensche kust. De marine man van de Times geefL een aannemelijke verklaring van do mededeeling van Engelsche zijde, dat liet Duitsehe smaldeel in liet zeege vecht op do Chiieensche kust het voordeel van liet licht had. Hij schrijft: „Beide smaldeelen stoomden b(j sterken wind en zware zee zuidwaarts. De Engelsche schepen haalden de Duitsehe in. Wij vernemen, dal admiraal von Spee een gevecht ontweek tot aan zonsondergang, toen het licht hem eeu belangrijk voordeel hood. Vermoedelijk had de Engelsche admiraal zoo gekoersd, dat hij den buitenkant kreeg, teneinde de zou achtor zich te hebben, maar toon de zon onderging kwamen de Engelsche schepen duidelijker legen don gezicht einder uit. Waarom de beslissing bij den Duitsehen vlootvoogd en niet bij Sir Christopher Cradook heeft gelogen is niet duidelijk, want de snollioid van hot Engelscho smaldeel moet grooter zijn geweest dan van dat van den vijand. Naai' het schijnt heeft admiraal Gradock, met de dap perheid waar hij bekend om was, geen voordeel van zijn grootere vaart willen trokken" (nl. om een goed heonkomen te zoeken) „en was een gevocht hem wolkom, al was liet met oen macht, waarvan hij moest weten dat zo in bewapening aanmerkelijk sterker was dan de zijne. Bovendien kunnen we niet vergeten, dat de Good Hope een veel ouder schip was dau zijn tegenstander(s)?" Wat de schrijver van de grootere snelheid van het Engelsche eskader meldt klopt niet mot onze opgaven. Wij vinden, dat de Scharnhorst loopt 23.8 mijl, de Gneisenau 22.5, de Leipzig 23, de Dresden 24.5en van de Engelsche schepen dc Good Hope 23.2, dc monmouth 23.9, de Glasgow 25.8. Nu zal de snelheid van het traagst loopende schip de vaart van een smaldeel moeten bepalendat is 22.5 bij de Duitsehe en 23.8 bij de Eugelsche. Dit zou men misschien een aanmerkelijk verschil kunnen noemen, als niet de Gneisenau, te water gelaten in 1906, een vijf jaar jonger schip is dan de Good Hope, die dus van de snelheid, op de proef vaart behaald, vermoedelijk meer heeft verloren dan de Gneisenau. In snelheid zullen de twee smaldeelen elkaar wel niet veel toegegeven hebben. De schrijver zegt verder „Het is opmerkelijk, dat de ver schijning van Sir C. Cradock's ver- eenigd smaldeel in het Zuiden van den Grooten Oceaan de Duitschers schijnt gedwongen te hebben om zich ook te vereenigen. De Engelsche zeemacht werkte door haar aanwezig heid afschrikwekkend op de bewe gingen van de stroopers en gaf den handel bescherming." (Men zou het ook anders kunnen voorstellen.) „Strategisch had de samentrekking in het voordeel van Engeland moeten zijn, maar taktisch had de Duitsehe admiraal het voordeel van zijn over macht in kanonnen, en hij trok er snel profijt van". De andere voorstelling geeft de New. York Herald, naar ze zegt, uit Duitsehe bronDe Monmouth en Glasgow trachtten, toen ze de Duitsehe schepen zegen, hun koers to verande ren en onder de kust'to komen, teneinde in territoriale wateren den ongelijken kamp te vermijden. De Duitschers sneden ze echter den weg af en dwongen ze tot vechten. Toen kwam do Qood Hope met volle kracht aanstoomon, enz. Dn „Neue Fraie Presso" maakt een veigol(jking tusschen hetgeen de Duitsehe staatssecretaris der marine, groot-admiraal v. Tirpitz heeft tot stand gebracht en de phrases vau den Engelschen minister van marine Churchill en vervolgt dauDe Duit sehe vloot onderscheidt zich overal op haar wegen en is roods thans een der groote factoren geworden bij de machtsverdeeling onder do staten van Europa. Veel volken zullen zich thans vor- heugun, geen enkel land echter meer dan de Oostenrljksch-Hongaaische monarchie, die in een zwaren strijd gewikkeld is met den vijand, die hare eer en hare toekomst bedreigd, onwrikbaar vast blijft geloovon aan de overwinning van de verbonden keizerrijken te land en ter zee. Een officieel Duitscb communiqué meldt De gisteren gemelde overwinning ter zee aan de Chiieensche kust blijkt belangrijk grooter. Het eskader van admiraal Graddock is geheel vornie- ligd. Behalve do „Monmouth" is ook zijn vlaggeschip.degepantserdeki uiser de „Good Hope", gezonken. Van de „Glasgow" is nog geen bericht inge komen. Waarschijnlijk is zij ontwa pend. De Duitsehe schepen hebben slechts eenige licht gewonden.- De materieele schade is onbeduidend. Weonen, 7 Nov. (W.B.) De bladen spreken alle hnn bevrediging en vreugde uit over de overwinning van het Duitsehe eskader in de Chiieensche wateren. Het „Freradenblatt" zegt: „De eerste zeeslag in dezen oorlog eindigde met een vreeselijke nederlaag van de Engelsche vloot. Deze vloot, tot dusverre zegerijk, moest ervaren, dat een nieuwe tegenstander is opgestaan, die verderfelijk voor haar dreigt te worden. De slag bij 't eiland Santa Maria opent een nieuw tijdperk in de geschiedenis van de heerschappij ter zee. De legende van de onoverwinne lijkheid van de Engelsche vloot is in Zuid-Amerika te niet gedaan. De Britsche staatslieden kunnen zich nu, wanneer het gedonder van het Duit sehe scheepsgeschut tot in Londen dreunt, afvragen of het niet beter zou zijn geweest, wanneer Engeland zich buiten schot had gehouden." Het „Tagblatt" verklaart„De slag, die nauwelijks een uur duurde, heeft aan hot, Engelsche prestige ontzaglijke schade toegedaan. De nimbus van de Engolsclio vloot raoet, verbleekon, nu een open gevocht mot een even sterken en gelljkwaardigen Red.) tegenstander onvergeeflijke militaire fouten meedoogenloos aan het licht hoeft gebracht. Wij zijn trotsch op onze Duitsehe broeders". Do „None FreioPresse"besluitcou hooi d a r t i k e 1 over den zeeslag aan dc Chiieensche kust met do woorden „De Engelsche vloot moest de be lichaming zijn van den haat tegen DuiLschland. Daarom weid zij in de Noordzee geconcentreerd en daar voor den slag gereed gehouden. Dat. was echter een terugtocht uit de wereld zeeën, eeu verzwakking van den maritiemen invloed (van Engeland) in de verre werelddeelen. En het op duiken van sterke Duitsehe zeestrijd krachten aan dc kust van Chili is als een bespotting en levert het be wijs, dat de oceanen ook voor do vijanden van het Britsche rijk nog steeds toegankelijk zijn. Amerika, waarop de nevel van Britsche leugens het dichtst is neergedaald, zal op kijken van het bericht over de ver liezen der Engelsche vloot. En lang zaam zal zich door het pantser des duisters het besef oen weg banen, dat geen volk het recht heeft, de zee alléén te bezitten en zich alle rijk dommen der aarde toe te eigenen. Een rilling zal door Engeland gaan, en vele volken, die thans lijden, zul len zich verheugen." DUITSCHLAND. De interneerlng der Engelsche burgers. De interneering der Engelschen in Berlijn is gisteren zonder moeilijk heden afgeloopen. Drie negers, die bleken Indische staatsburgers to zijn, werden eveneens gointurneerd. In Beieren is het aantal geïnterneerden, 140, in Frankfort' 130, in Hamburg 44o, (dezen zijn op een schip onder gebracht) en in Diesden 80. Krijgsgevangenen in Duitschland. In het„BerlinerTagcblatt"lezen wij: Na de op 1 Nov. gehouden telling bleek dat zich 1n Duitschland in totaa 438.247 krijgsgevangenen bevonden. Over de verschillende nationaliteiten verdeeld waron het: Franschen 3133 officiereu en 188.618 man, Russen 3121 officieren en 186.779 man, Belgen 537 officieren en 34.907 man, Engelschen 417 officieren en 15.730 man. De groote stijging welke zich vertoont in vergelijking met de vorige lijst is ontstaan doordat bij de vorige opgave het aantal krijgsgevangenen hetwelk zich in de hospitalen bevond of hier of daar te werk gesteld was, niet werd medegeteld, ook de krijgs gevangenen welke op weg waren van het oorlogsterrein naar de ver schillende kampen zijn in de boven staande opgave niet medegerekend. Indien de lijst van de gevangen genomen Duitschers en Oostenrijkers slechts half zoo groot is, dan zijn de strijdende legers alleen daardoor reeds met driekwart millioen verminderd. Rekent men daarbij de directe verliezen aan dooden, gewonden en zieken, dan komt men reeds ver boven het millioen. (Red.). Berlijn, 8 November. De Berlijnsche bladen bevatten oproepingen tot Kerstinzamelingen voor do troepen te velde, die allen moeten worden be dacht. Aan het hoofd der organisatie staan groote uitgeversfirma's, als Mosse, Ullstein, Scherl, die reeds lokalen voor do geschenken hebben beschikbaar gesteld on bovendien nog particuliere woningen voor dit doel hebben gehuurd. De kerstverzendingen zullen, voor zoover mogelijk, zoo worden geregeld- dat de troepen de geschenken reeds op Kerstavond in handen krijgen. Ook aan versieringen voor hun Kerst boom is daarbij gedacht. De Vorwarts is voornemens Kerstcollectes te houden voor de leden van vak- en arbeidersvereenigingen. Een aanval op Londen uit de lucht? In Louden heeft het bericht van het zeegevecht op de Chiieensche kust voor een oogenblik de vrees voor een overval van deze wereldstad door Duitsehe Zeppelins of vliegmachines verdrongen. Dat dit echter niet met allen het geval is bewijst een artikel van oen der medewerkers van de „Daily Chronicle". Deze stelde zich de vraag met welk oorlogstuig dan wel de aanval zou geschieden. Hij komt dan tot de volgende conclusie: Te Friedrichshaveu, aan het meer van Constanz, ia op het oogenblik iets bijzonders gaando. Volgens hem zijn do Duitschers daar bezig mot do vervaardiging van oen luchtmonster dat zijn wedergade niet heeftvooral wat betreft de kracht tot vernietiging. Dit product van het menschelijk ver nuft, hetwelk tegenwoordig geheel dienstbaar gemaakt schijnt te zijn aan de onmenschelljke vernieling, moet in begin November gereed zijn, cn het eerste werk zal dan een aan val op Londen zijn. Het zal dan een bijzondere Zeppelin worden. Aan de zijden voorzien van bijzondrt-e gaanderijen, geschikt voor de opstelling van machinekanonnen en licht geschut. Met het oog op den langen tijd welke het luchtschip in de lucht zal moeten blijven bij een eventueelen aanval op Londen is het omhulsel gevuld met een aantal balonnen om gasverlies zooveel moge lijk te voorkomen. Natuurlijk doen vele geruchten over deze super- Zeppelin de ronde. Zoo vertelt men dat het schip volkomen geruischloos zal kunnen reizen, en ook dat het voorzien zal worden van een inrichting tot het met groote juistheid werpen van bommen. Wat er van doze en de vele andere geruchten die er gaan waar is, valt niet te beoordeelen. Wel wordt te Friedrichshaven de grootst mogelijke geheimzinnigheid in acht genomen. Alle vreemdelingen, ook de bewoners van den Zwitser- schen kant van hot meer, worden gearresteerd zoo zij te dicht bij de loods komen waarin het groote lucht schip gebouwd wordt. De graaf van Zeppelin brengt tweemaal per dag een bezoek aan de „Luchtschepen- werf" en kijkt naar den vooruitgang van hot werk. Over het algemeen hebben de Zeppelins nog niet veel bijzonders op bet oorlogsterrein verricht. Wie weet. wat echter deze „verbeterde editie" nog brengt. Ook de gewone vlieg machines beantwoorden niet geheel aan hot doel dat ervan verwacht werd op het gebied der vernieling. Wat echter het vorkènnen van de vijandelijke posities aangaat schijnen zij echter onschatbare diensten te bewijzen. In Duitschland hoopt men dat de nieuwe „luchtdreadnought" meer zal kunnen uitrichten dan de voorgangers. De medewerker van de „Daily Chronicle" maakt dan nog de op merking dat het geen onaardig gezicht zou zyn een grooto Zeppelin boven Londen te zien zweven, mits men de zekerheid had dat er geen dood en verderf aangericht zou worden. In het laatste geval echter- is men in Londen met zulk „hoog" bezoek minder ingenomen. Het nieuwe Duitsehe ontploffingsmiddel. De Berlijnsche correspondent van het Madrilepnsche dagblad „A. B. C.", de mijningenieur Otto Schützer, schreef in een artikel over de a.s. invasie van Engeland door de Duitschors aan zijn blad, dat dit artikel in het nummer vau 28 October opnam, dat het in Berlijn een publiek geheim was, dat het oogmerk van het Duitsehe leger was de geheele kust van Antwerpen tot Galais te vermeesteren, ten einde daarna on middellijk met onderzeeërs, Zeppelins en vliegmachines Engeland en de Engelsche vloot aan te vallen. Na herinnerd te hebben aan de armada van Philips II, die door de elementen meer nog dan door de zwakkere tegenstanders vernietigd werd, gaat de Duitsehe mijningenieur verder: Doch ook wij zullen mot behulp der elementen vechtenmet behulp van elementen van vernuft en weten schap. Onneembaar was, volgens de technici vau de geheele wereld, de vesting Antwerpen en toch moest deze zich voor de schoten uit de 42 c.M. mortieren overgeven. Waarom nu gelooven, dat het Duit sehe vernuft uitgeput zou zijn met die 42-niortierenHoorteen geheim, dat in Berlijn reeds voor niemand meer een geheim isWij hebben juist, met een overweldigend succes een ontzettend ontploffingsmiddel be proefd. Vraagt niet waarin het be staat: dat weet-niemand. Ik kan u slechts verzekeren, dat het een che misch preparaat is, dat uit Zeppelins of vliegmachines in zee geworpen wordt en dat, wanneer het in aan raking komt met het water, een dusdanige expansiekracht ontwikkelt, dat het golven opwerpt als bergen zoo hoog, waarin opgezwolgen worden al de schepen, die zich in de buurt bevinden. Binnenkort, heel kort zal de oorlog beperkt zijn tot Engeland en Duitsch land. De Fransche regeering, die zoo overhaast Parijs verliet, kan gerust daarheen terugkeeren. Voor ditmaal zullen de Duitsehe soldaten zijn straten niet betreden: doch het is mogelijk, ofschoon de bewering aan velen absurd en ongelooflijk moge toeschenen, dat zij eerstvolgend Kerst feest in de stad Londen vieren. Men is na de lezing van deze voor spelling geneigd te vragen of de schrijver een naïef geloovige is, of Duitschlands tegenstanders schrik wil aanjagen. Hoorn, 7 Nov. 1914. Tn r wo r 12,— aflH,-,gerst IS»,— u f10,50, JlttVor Ti,- i'0,50, groonoerwten r 15, u 12,-, valoid. i'22.— a f26,—, grauwe ld. f25.— af 28.—br. boon. f 11 a I' 16,50, karwei*, f16,— af-, mosterd*, f21 121,60, - koeien I'- arOOO, 14 schapen 124,00 f HO,—0 lammeren f af-,-. 3 kalve- n ri2,- a f18,-. 0 varkens f-,- a r-.-, biggen f6,— a f U,—paarden f 000,- a fono.-, kipeieren f9,60 a no.0, 1690 kop boter 77» a 80 ct. per kop. Alkmaar, 7 Hov. 1911. Aangevoerd 00 paarden f a f0-, 13kooien on osson f-210 n f300, til nuclit. kalveren 18,- a f90,—i 29 mageie schapen I 18.— a f84,—, 00 lammeren f 00 a f 00, 6 magere varkens f 18,— a f20,—, 18(1 biggen f3,-18,-, 0,bokken en geiten f.'l,- a fti,-, _0 kleine bokjes f0.00 a f<5700, boter per half O. hoogstoprfls f0,87'', mlddelprfjs fO.80, laagst^rus f0,72*, aangevoerd 4H80 kop, kipoieron fltw.a ril,— per 100. Alkmaar, 9 Nov. 1914. Aangevoerd 3koeien en ossen f210,— af270,0 mm vette kalveren f40 a f 115,0. per K.G. f0,80 a fO.90, Sti nucht. idem f8,- al22,-, til» vetto schapen f35.- a f46,-, 672 vette varkens f0,46 a fO.tit per K.G., - magere id. f a f Amsterdam, 9 Nov. 1914. Tor markt waron heden aangevoerd32(1 vette kooien, Ie kw. S2 n 86 et., 2e kW. 78 a 80 et,, 8e kw. 70a76ct.102 molk-en kalfkooion f200a f360, 000 vette kalveren, le kw. f0.00 a 0.00,2e kw. 10.00, 3e kw. f0.00 per K.G.; 73 nuchtere kal- ,i f 12 a flS per stuk, schapen f Beverwijk, 9 Nov. 1914. Groenten. Sporeiebooneu (enkel) f 00-(XL idem (dubbel) r00- 00, snuboouon 100-00 por 100 K.G., bloemkool f00— groeno kool f2.00 -3 per 100 sU, andijvie fOSO—1.26, salade f0.80- 0.60p.l00kr., wortelen f8-10 per 100bos, appolon (zuur) f3.0 -3.20, ld. (zoet) f9.50 -3,00, peren ('2.00—2.50 p.m., knolselderij f 2-3 por 100 bos; uien f4.00-4.20 id i'4-ti, "witte ld f li—8 per 100 stuks, bieten f 1.00-2.— per 103 stuks, spruitkool fOJSO a 1.— per mand. MARKTBERICHTEN. Hoorn, 9 Nov. 1914. EK, Op de heden gehoiidsn grooto mijaars'. markt waren aangevoerd: 4287 runderen. Kalf- koeien i 190 I 280. melk-l ».«l-('326, gelde 1170 - r2G0, hokkollngcnfiao—fl70,graskarvorcn fDO- f120. Handel vlug. Purmerond. 10 November 1914. 21 stapels Fabriekskaai per 60 K.G. f 36.60 85 Boerenkaas 50 f 34.50 0 Commissie 60 f 00.- 1 Middelbare 50 f 30.- 952 K.U. Boter per K.G. f 1.70 ft f 1.75 754 liundoren: 498 vetto per K.G. f 0.75 f 0.86 26ti melke on goldo f ICO.- i' 320.- 18 Sticron f 000.- f 000.- 23 Paarden f 000.- f 000.- 04 vette Kalvoren per K.G. f 085 f 1.06 260 nuchtere, iil. per stuk f 12.— f ai- 748 vetto Varkens per K.G. f OM f 0.60 8 magere ld. per stuk f 12.- f 20.— 356 Biggeu por stuk f 6.— f 10.— 24% Schapen f 26.- f 12.- Overhoudors f 0.- f 0.— Lammeren f 0.— f 0.— 212 Ganzen f 4.76 f 6.60 Kalkoenen f 0.— f 0.— 19 Zwanen f 12.- f 0.— Kipeioron per 100 stuks f 9.60 f 10.60 Eeudeieren „100 f 0.— f 0.— Kievitseieren por stuk f 0.- f 0.— 300 zak Appelen f 2.60 f 0.— 600 zak Pareu f ld» f 4.- Melke- on geldekoelcn bundel vlug, vetto kal- roreii handel matig, nuchtere ld. handel matig, relto varkeus handel vlug, magere id. handel matig, biggen handel matigde ha pen handel stug. VISSCHERIJBERICHTEN. Nleuwediep, 7 November. Aangebracht dooi 35 Itorders: 5 let 15 stuks groote tong f0.85 pc- stuk, 10 tot 60 stuks middeltong f0.40 a fO.I por stuk, 10 tot 30 stuks kleine tong f0.15 a f 0.25 per stuk, 1 tot 4 manden stortscTiol f6.00 a f7.00 per mand, 1 tot 6 mandon kleine schol f 1.50 a f3.60 por nrand, 1 tot 2 mandon schar fO.CO a fl.00 per mand, 1 tarbot f4.00 per stuk. 9 Nov. Aangebracht door 5 korders: 15 stuks tong f 0.S5 per Btuk, 30 stuks rniddolteng f 0.46 Haven te Nleuwediep. Idem v. Leitli n. Harlingun s.a.„Amulet' 9 Nov. Idem van Harlingon naar Leith a.: „Amulet". STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Lombok, thuisreis, pass. 7 Nov. Perim. Prinses Juliana, ui lr., arri v. 6 Nov. Batavia. Riouw,uitreis, pass. 7 Nov. Gibraltar. A mbon, uitreis, arrlv.ti Nov. toCatania. Billiton, thuisreis, arriv. 6 Nov. Ie SI'ax. ürotius, thuisreis, vertrok 6 Nov. van Colombo. Rotti, uitreis, vertrok li Nov. van Suez. Banda, thuisrots, pass. 7 Nov. Kaap Flnistorru. Boeion, thuisreis, pass. 8 Nov. Cuessant. Koningin dar Nederlanden, thuisreis,arriveerde 8 Nov. te Genua. Rerabrandt, uitreis, pass. 8 Nov. Vortespuria. Sumatra, thuisreis, arriv. 8Nov. te Havre. Bah arriv. 5 Nov. van A'dam to CardilT. Banks, uitreis, arriv. 8 Nov. to Gravesend. Klores, thuisreis, arriv. 9 Nov. te Suez. Nias, uitreis, vertrok 9 Nov. van Suez. Karimata, (huisreis, arriv.9 Nov. te Llvorpool. Boeroe, th uisruls, wordt hedenavond to I Jm u idon verwacht. lladja, thuisreis, arriv. 9 Nov. te Avonmoutli. Vondel, thuisrois, passeerde Maandagmorgen 11 u. 80 m. hot Noord-Hindor-vuursehip. Rotterdamsche Lloyd. Bogor, thuisreis pasB. 6 Nov. Gibraltar. Kawl, uitreis, arriv. 6 Nov. te Padang. Djember, uitreis, pass.SNov. Kaap Blanc. Iijocja. thuisreis; vertrok 8 Nov. van Padung. Jacatra, thuisreis, vertrok 8 Nov. vau Padang. Kediri, thuisreis, pass. 8 Nov. Flnisterro. Menado, uitreis, arriv. 9 Nov. to Sahang. Ophir,thuisreis, vertrok8 Nov. van Padang. Samarinda, thuisreis, vertr. 8 Nov. van Port Sald. Slndoro, uitreis, pass. 7 Nov. Uzard. "Wi lis, uitreis, pass. 8 Nov. Perim. Bell,thuisreis,arriv.OJïov. to Londen. RlndjanL thuisrois, pass.7 Nov. Deal. Soorakarla,arriv.Nov. vau Java naar R'dom. Bandoeng, uitreis, vertrok 9 Nov. van Suuz. Kon. Holl. Lloyd. Kennemeriand, uitr„axriv. 6. No V- te Pernamhuco. Zaanland,arri v. O Nov. van A'dam te B.-Ayres. Dol Hand. uitreis, arriv, Nov. to Rio-Janciro Gelria, thuisreis, vertrok 7Nov. van Montovidc". Gooiland, thuisreis, pass. 8 Nov. Wight. Kon. West-Indische Maildienst. Prins dor Neder)., uitr., pass. 8 Nov. Bevezlor. MARINE EN LEGER. groot aantal geschied. Mot den 7den November 1914 is deAdolborst dor le klasse Marino-Rosorvo J. M. Moord ijk go- plaatst aan boord van Hr.MB. Koningin Emma. De Luitenant tor zoe der 2e klasse U. A.Gre- gory, van Hr. Ms. Aljeh eu de Machinist Marino Reserve J. P. P. Morre van Hr. Ms. Koningin Emma worden 11 November 1914 geplaatst aan bourjl van Hr. Ms. ra\jnenlegger Schelde. Met den léden November 1914 wordt dclulto nun t ter zee der 2e klasse J. H Coolbaas, van Hr. Ms. Wachtschip onder intrekking zijner delacheering aan boord van Hr. Ms. Freijr, ge plaatst aan boord van Hr. Ms. van Galen on wordt de Luitenant ter zee dor 2de klasse L. A, van Boven van Hr. Ms. Koningin Emma, ge plaatst b() don dienst der ondorzoobooten. 406e Staatsloterij. 5e kl. 9e lijst. Trekking 9 November. GETROKKEN PRIJZEN. (Naar de voorlooplge l(jsL) |s vau f16.000; 17458 1,500: 10326 1.000 4817 7410 8009 1235) 16095 19786 415 IBSS 8759 40ti4 9316 18086 18910 2022^ Burgerlijke Stand van Helder, vaa 7 tot en met 9 November 1914. ONDERTROUWD J. van der Bijl en A. de Boer. BEVALLEN C. M. van Tiienen Garstenveld z., M. C. Bontes - Gieliug d., M. W. E. Steeman Mahieu z., L. J. Taylor Barbarini d., H.H. Ko gel—Vink d., A. van der Hert—van der Wal d. OVERLEDEN: S. Daalder, wed. G. Troost, 77 jaar. Correspondentie. N. N., Voordam, Alkmaar. Wij zujlen u gaarne een proefn. van ons Zondagsblad zenden, verzoeken echter om duidelijk adres. PLAATSELIJK NIEUWS. „Justus van Maurik". Ter herdenking van haar 121/2-jarig bestaan gaf bovengenoemde tooneel- vereeniging Zaterdagavond in „Tivoli" een uitvoering, die in allen deeleals geslaagd mag worden aangemerkt. Op het uur van aanvang was een talrijke schare bijeen en de voorzitter, de heer B. van der Weerd, riep allen een hartelijk welkom toe, sprak een kort woord bij deze gelegenheid en hoopte dat de avond van dien aard mocht zijn 'dat de aanwezigen zich aangenaam zouden amusoeren. Thans word de voorzitter door een prachtig bloemstuk van de directie „Tivoli" gehuldigd, terwijl ook hem, namens do leden der veioeniging, met eenige toepasselijke wooiden, door den secretaris, den heer J. Bijl, een schoone lauwerkrans werd aange boden. Het eene en het andere blijk van waardeering en het joviale woord yan dank daarvoor dat volgde van den president, werd mot een luid applaus door heL publiek onderstreept. Hierna ging men over tot de uit voering "van het programma. Aller eerst kregen we muziek van een verdienstelijk orkest en toen oen drie tal leuke voordrachten die algemeen in den smaak vielen. Het blijspel „De luitenant en zijn oppasser of soldatenlist", hoe welbe kend ook voor ons, bracht een aardige afwisseling. Er werd hartelijk om gelachen en het was vooral Jan de oppasser, de grappigste baas hierin, die veel vroolijkheid wekte. Het uit bundig geklap bewees voldoende dat het stukje voldaan had. Onverdeelde aandacht genoot ten slotte het blijspel met zang van Justus van Maurik", genaamd Roode Sander". Ook dit spel werd zeer toe gejuicht. Een recht gezellig bal hield dames en heeren nog langen tijd genoeglijk bijeen en zonder overdrijving kan getuigd worden, dat „Justus van Maurik" met voldoening op deze pret tige bljeonkomst kan terug zien. Sportvereeniging „H. B. S." Zooals alle jaren gaf de Sportver eeniging „H. B. S." Zaterdag haar jaarlijksche uitvoering in „Casino". Stond andere jaren op het programma een bonte rij van verscheidenheden, op het gebied van voordracht en zang, die vaak uitmuntten door esprit, door ondeugendheid, door vrijheid van gedachte-uiting en fierheid van mee ning, als van wijlen de oude encyclope disten, - waarbij menige stoute kritiek werd geoefend op hot nuttige en leerzame instituut der H. B. S. dit jaar kenmerkte zich door do on-oor- spronkelljkheid van een geïmporteerd blijspelletje, getiteld „Door Tante's opgevoed". Heerlijk, zoo je te kunnen uitleven in zoo'n simpel rolletje van zoo'n simpel blijspelletje! Want men meene niet, dat temperament of aanleg, karakter en meerdere of mindere impulsiviteit gedood worden in dit komediespel. Hoezeer ook de spelers „bijna" volwassen nienschen zijn en hun best doen er de allures van aan te nemen, de jeugdige naieveteit kan zich af en toe maar slecht wringen in het dogma der tooneelspeelkunst. Want heel wat zakdoekjes werden voor den dag gehaald, die, volgens het vooischrift dienen moesten om betraande oogen schoon te poetsen, doch dio in werkelijkheid dienden om den opkomenden schaterlach te smoren. 't Was ook zoo grappig: donk u het. glundere jongensgezicht van laten we zeggen Jan, verscholen ichtcr oen dichte voile; zijn baard inde -kool-hebbende stem geforceerd tot een geweldige falset., heel deu avond lang; zie hoe de forsche luitenants-figuur, die even to voren ons toegesproken had, thans getooid is met een modieus oudedamostoilet, hoe de mannelijke trokken van dezen landsverdediger vervormd z(ju, tot die van een foei-leolljke tante, ook met een piepstemhoe die twoe elkander niet durven aanzien omdat ze dan in lachen dreigen ten onder te gaangroepeer daar omheen lieftallige meiskes van zestien of zeventien met de pioenroosjes op de wangen, die don geheelen avond, vier bedrijven lang, zoer ernstig, af en too zeer verdrietig, liimmelhoch jauchzend, zum Tode betrübt moeten doen, een lange, magere huispage met een baardje die stemmig moet blijven, maar telkens neigiDg gevoelt uit zijn slof te schieten en mee te gieren, en blijf dan, als gij kunt, ernstig. Of luister naar den langen rector Sandmann, wiens entrée de scène zoo schitterend en waarlijk geniaal was, en den drogen Dagobert die blijkbaar beminnenswaardige jongeling nooit dronken of zelfs maar tipsy is geweest! Kort en goed het was schitterend. Het was jeugd, blijheid, leven, vroolijk heid, het was het naïeve, ongeknut- selde en toch artistieke, het was het luchthartige, het uit-den-band-springe- rige, het lachende, de heclo deftige- wereld-aan-de-laars-lappende en niet temin quasi doftig-doenerige van would-be-artist6nHet was schitterend en de beide valsche falset-tantes Adelheid en Hillegonde hielden er de note gaie in. O die tantes' Vooraf had de heer R. Luyckx het woord genomen, de aanwezigen het welkom toegeroepen en den lof gezongen der Vereeniging, die de sport, die heerlijkste van alle kunsten, beoefende: voetbal, gymnastiek, korf bal jammer maar, dat door de mobilisatie het lokaal, waar anders geoefend werd, niet beschikbaar zoodat. de gymnastiek-nummers ver vallen moesten. Maar denk eens aan het voetbal, dal wij thans met niet minder dan vier elftallen uitkomen 1 Laten meerderen eens hun belang stelling toonen bij het voetbal, door in grooten getale aanwezig to zijn Het vertrouwen in de vereeniging zal niet beschaamd worden als we denken aan het schitterend slot van dit seizoen. Noodigt de le klasse leerlingen uit zich nog hedenavond als lid op te geven. Toen kregen wij het muzikale ensembleviolen en mandolines, begeleid door de piano en die gaven een viertal nummershet Wilhelmus, Sous les fronts de Paris, La Valse des ombres en Wien im Volksmund, waarna het blijspelletje den verderen avond vulde. - Onze plaatsgenoot, de heer J- Slijkerman, bootsman der Zeevaart school, komt voor op de voordracht voor leoraar in <lè Praktische oefe ningen aan do zeevaartschool te Rotterdam. Voor de Belgische Vluchtelingen. Door het Comité voor de verzame ling van gaven voor de Belgische vluchtelingen is nog ontvangen de opbrengst van do gehouden inzameling te Julianadorp en omgeving ten be drage van f 156.05. De Penningmeesteresse Mevr. J. Dibbktz-Romeny. Hoofdgracht 86, Helder. Een muziekkorps bij het 21e Reg. Inf- Nu mèt don staf der Xe Infanterie brigade het daarbij behoorende fanfare korps van Haarlem naar „de grens" is vertrokken, is uit 'n 80-tal muzikale miliciens van het depöt-bataljon dier brigade, bestaande uit het 10e en het 21e regiment infanterie, een muziek korps gevormd, dat thans bij uitruk kende diensten opwekkende marsch- muziek doet hooien. Als directeur van het muziekkorps is aangewezen de milicien W. Kalft', van het 21e regiment infanterie te Helder. De benoodigde instrumenten zijn gedeeltelijk Rijks- en gedeeltelijk par ticuliere eigendommende laatsten geheel vrijwillig door de betrokken eigenaren ter beschikking gesteld. BINNENLAND. Verzoek afgewezen. Op een verzoek aan den Minister van Marine door een commissie uit de verschillende reeders en uit de Vereeniging van schippers en stoom- visschersvaartuigen te IJmuiden om het lichtschip „Haaks" weder op zijn plaats te doen liggen, is heden be- ioht ingekomen dat de minister on mogelijk aan den wensch kan voldoen door den nu heerschenden toestand. De oorlogsleening. Uit Den Haag deelt men aan de „Telegraaf' mede dat het gedeelte der oorlogsleening, hetwelk bij vrije inschrijving wordt geplaatst, 5°/0 rente zal afwerpen. Mocht echter op die wijze niet de geheele leening worden ondergebracht, dan zal het resteerende gedeelte verkregen wor den door gedwongen inschrijvingen, waarvoor in aanmerking zullen ko men allen, die in de vermogensbe lasting voor minstens f75.000 zijn aangeslagen. Voor het gedeelte der leening, dat op deze gedwongen wijze wordt geplaatst, zal do rente 4°/o bedragen. Verkeer met België. Zondagvoormiddag is aan het station D.P. Rotterdam uit Roosendaal het volgende telegram ontvangen „Volgens bericht uit Esschen kun nen treinen heden, wegens gemis aan personeel, niet worden doorgevoerd. Verzoeke tot nader order geen reizi gers met bestemming België af to zenden." Uit Rozondaal meldt men d.d. 9 Nov Het treinverkeer Rozondaal-Ant werpen staat geheel stil ten gevolge van de weigering van liet personeel, langer voor Duitschers dienst, te doen. Dezen schijnen geen personeel to hebben. Geruchten gaan hier ook dat do machines defect zijn. Treinen naar België. Ingaande heden, 10 November zullen voorloopig dagelijks vier trei nen van Roosendaal naar Antwerpen en vier van Antwerpen naar Roosen daal rijden. Vertrek uit Roosendaal zeven uur, tien uur, twaalf uur, on twee uur. Aankomst te Roosendaal kwart over tien, kwart over één, kwart over drie, en kwart over vijf uur. Belgische vluchtelingen. Men meldt aan de Nieuwe Ct., dat het aantal Belgische vluchtelingen in ons land in de laatste dagen ver meerderd is mot een nieuwe categorie, n.1. van personeri, die noch wegens vernieling van hun woningen, noch wegens vrees voor levensgevaar, reden tot vluchten hebben, maar eenvoudig hierheen komen, omdat zij in België geen werk vinden en dus niet in hun levensonderhoud kunnen voorzien. Naar wij vernemen, wordt van woge den minister van binhenlandsche zaken een onderzoek over het geheele land ingesteld, betreffende de vraag, waar nog meer regeeringskampen voor Belgische Vluchtelingen zouden kunnen worden opgericht, met de bedoeling zooveel mogelijk alle vluch telingen in deze regeeringskampen onder te brengen. Visscherij op de Noordzee. Naar de Nieuwe Ct. verneemt, hoeft onze regeering van de Engelsche re geering de meest geruststellende ver zekeringen ontvangen nopens het on gemoeid laten van onze visscherij op de Noordzee, ondanks de verklaring van die zee tot „militair gebied". De hoofdinspecteur der visscherijen, do heer Bottemanne, is dozer dagen te Londen geweest ter besproking van onze visscherjj-belangen. Mijnen. De schipper van don logger Lisa, gisteren te IJmniden aangekomen, heeft gerapporteerd, dat hij een Sche- veningschen logger heeft gepraaid, welke de bemanning van deu logger Stemna 2 (SCH 204) aan boord had. Laatstgenoemde logger ia op een mijn geloopen en gezonken. Oorzaak drank. Te Winschoten heeft de bejaarde huisvader Frans Daalman, doordat hij in dronkenschap een petroleumlamp omgooide, zich zoo ernstig gebrand, dat hij direct in het gemeentelijk armenhuis moest worden opgenomen. Voor z(jn leven wordt gevreesd. Ruit-ingooiers te Amsterdam. Zondagavond omstreeks kwart voor tien werd op het Leidscheplein en omgeving vervaarlijke opschudding verwekt door het gerinkel van ge broken glas. Weldra bleek dat een der groote spiegelruiten aan de We teringschanszijde van het magazijn- Hirsch was ingeworpen. Een der ge ëmployeerden der firma snelde naar buiten, en zag daar driemannen staan, elk met een klinker in de hand. Zij bekenden de ruit te hebben ingegooid „om onder dak te komen". Zij wer den naar het politiebureau op het Leidscheplein overgebracht. Het waren mannen resp. van 55-, 54 en 22-jarigen leeftijd. IJmuiden, 9 Nov. Op de logger VL 132 Flevo I is namens de reedsrjj aan don trawler Jhr. Carel Herman van den Brandeler beslag geled voor een bergloon van f5000.— voor het binnenslepen van genoemden logger. Dultsch legerbericht. Berlijn, 9 Nov. (W.B.) Officieel. Uit het groote hoofdkwartier wordt heden morgen gemeldWeder richtten gis ternamiddag verschillende vijandelijke schepen hun vuur tegen onzen rech tervleugel. Zij werden echter door onze artillerie spoedig verdreven. Een in den avond uit Nieuwpoort onder nomen en in den nacht herhaalde aanval van den vijand mislukte vol komen. Ondanks hardnekkigen tegen stand vorderen onze aanvallen bij Yperen langzaam maar bestendig. Vijandelijke tegen-aanvallen, zuid westelijk van Yperen, zijn afgeslagen. Er zijn vele honderden gevangenen gemaakt. In België en Frankrijk. Parijs, 9 Nov. (Communiqué vau 3 uur). De Duitschers zijn opnieuw over gegaan tot den aanval op Dixmuiden en de streek om Yperen, Speciaal ten zuiden van die stad; hun aan vallen zijn echter allo afgeslagen. Wij zijn langzaam vooruitgegaan op het geheele terrein tusschen Dix- muiden en de Lys. De mist heeft de operaties bemoeilijkt, vooral tusschen de Lys en de Oise. Wij hebben ons gehandhaafd op het gisteren vermelde gewonnen ter rein aan de Aisne. In den Elzas zijn hernieuwde aan vallen van- den vijand op de pas Saint Marie afgeslagen. Van do andere gedeelten van het front valt geen nieuws te vermelden. Belgisch communiqué. Havre, 9 Nov. De toestand bij Nieuwpoort is onveranderd gebleven. Op het overige gedeolte van hot front, houdt de vijand op den linkeroever van de Yser, nog eenige steunpunten bezet, die dooi ons worden beschoten. De Duitschers hebben Dixinuiden gebombardeerd. Berlijn, 9 Nov. (W.B.) Officieel. Uit het groote hoofdkwartier wordt go- meld 5 In het Oosten werden aanvallen van storke Russische strijdkrachten noordelijk van de Wysztytor See (ten zuiden van Wii'ballen) onder zware verliezen voor den vijand, afgeslagen. De Russen lieten meer dan 4000 man gevangenen en 10 mitrailleurs in onze handen. Officieels Russische berichten. Het Russische gezantschap hooft nog de volgende mededeeliugon ont vangen omtrent de krijgsverrichtin gen der Russische legers: I. In Oost-Pruisen hebben do Rus sische troepen de Duitschors uit do streek Wirballen, waar zij zich ver sterkt hadden, verdreven on Stalup- póncu bozot. Z(j zetten hun vervolging van dc Duitsehe achterhoeden voort, in de streek van Lyck on van het bosch van Rorainten, dat oignndom is van Keizer Wilhelm II. II. Do Russische cavalerie heeft eveneens de grens van Posen by Pleschen overschreden. III. Op de naar Krakau luidende wegen achtervolgt hot Russische leger met succos de Oostenrijksehe achter hoede. Het heeft hen aangevallen aan de Nida en aan de Nidzida. In de jongste gevochten in Galicie, aan de San en ton zuiden van Prze- mysl heeft het Russische legor 125 officieren en moer dan 12.000 solda ten gevangen genomen on veel krijgs- materiaal buitgemaakt. De Russische ambassade te Rome heeft volgens een telegram aan Central News - bekend gemaakt, dat de slag aan de San is geëindigd met een geduchte nederlaag voor de Oostenrijkers. De Russen hebben er 200 kanonnen, 40,000 geweren on zes treinen buil gemaakt en 30,000 Oostenrijkers gevangen genomen. Het Oostenrijksche leger trekt thans op Krakau terug. De Russon hebben het beleg van Przemysl hervat. Volgens de Tribuna zijn de Duitsehe en de Oostenrijksche legers volkomen van elkaar gescheiden en het G iornale d'Italia verneemt uit Weenen (kil. daal de laatste dagen meer dan 100,000 gewonden zijn aangekomen. In Servië. Weenen, 9 Nov. (W. B.) officieel wordt medegedeeld onder dag Leo ke ning 9 Nov.Onze operaties op hot zuidelijk oorlogstooneel hebben over het geheel genomen een gunstig ver loop. Terwijl wij echter bij onzen op- marsch over de linie Schabatz Ljesniean op een hardnekkigen tegen stand aan de sterk verschanste voeten van de bergen stuitten, eindigen dc driedaagsche gevechten op de linie LoznicaKroepanj Ljoebovlja reeds met een ingrijpend succes. De daar aanwezige legermacht bestond uit het Servische derde leger, onder be vel van generaal Paul Sturm, hel: eerste leger onder generaal Peter Bojavic, met gezamenlijk zes divisies, 120,000 man. Beide legers, die hunne stellingen dapper hebben verdedigd, trekken zich thans terug op Valjevo. Onze zegevierende troepen be reikten gisteravond Loznica ton oos ten van de domineerende hoogten vau den hoofdrug der Sokoloka Planina ten zuidoosten van Kroepanje. Er werden veel manschappen ge vangen genomen en oorlogsmateriaal buitgemaakt. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Het zeegevecht In den storm. Het zeegevecht op de Chiieensche kust had in een storm plaats, wolke soms op een orkaan geleek. Kleine booten konden niet op zee varen, zoo slecht was het weder. De kruisers „Scharnhorst", „Gneisenau" en „NUrn- berg" van het Oost-Aziatische eskader, hadden zich met de „Leipzig" eu „Breinen" vereenigd, welke do kust ten noorden van Valparaiso afzochten. Het eskader stoomde in zuidelijke richting; blijkbaar was het op de hoogte van de plaats van samenkomst van do Engelschen buiten do Con- cepcion-baai. In donzelfden tijd gingen do Engel sche kruisers „Monmóuth" en „Glas gow", vergezeld van de „Otranto", in Noordelijke richting, om de „Good

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2