HELDERSCHE COURANT Tweede Blad. Laatste berichten. No. 4392 ZATERDAG 21 NOVEMBER 1914 42e JAARGANG PLAATSELIJK NIEUWS. Vergadering van den Raad der gemeente Helder, op Dinsdag den 24en November 1914, dea avonds ten 7$ uur; Ouderwerpap.ter behandeling: I ngekoinen stukken en Mededeelingen Voorstel tot het aangaan eener tijde lijke geldleening. Voorstel tot wijziging der verordening op het keureu van slachtvee en vleesch. Subsidie bewaarscholen. Verkaveling bouwterrein. Vaststelling Gem.-begrooting 1915. Benoemingen. Kerkconcert. Gisterenavond werd in de Nieuwe Kerk een concert gegeven door Me vrouw A. van Maanen— Martin, sopraan en de heeren Hendr. 0. van Oort, baa-baritou, Lingeman, viool en A. J. C-idDOlj, orgel. De baten hier van zouden, ten goede komen aan het plaatselijk steuncomité. Ofschoon het kerkgebouw niet vol was, was de opkomst, .gezien de ta melijk hooge entréeprijzen hoog althans voor deze kritieke dagen alleszins bevredigend. Na een keurig praeludium in B kleine terts van Bach, gespeeld dooi den heer Mooy, vroeg mevrouw van Maanende aandacht voor eene aria van denzelfden meester, waarbij zij werd begeleid door de heeren Linge man en Mooy. De fraaie en heldere sopraan dezer .dame bekoorde zeer eu de zich op den achtergrond hou dende begeleiding vormde er een be korend geheel mede. Een aria van Handel volgde, gezongen door den heer van Oort, die geen zeer zware bas heeft en in de lage-ragisters wel eens onduidelijk werd. Dó heer Lingeman, begeleid door den heer Mooy, gaf vervolgens een sonate van .Taitini, met zeer mooie gedeelten, waarna mevrouw van Maanen en de heer van Oort het duet uit Mendelssohn's „Elias" zon gen„Was haat--du an rair. gethau, du Mann Gottes?". Een mooi en dankbaar nummer, waarin de capa citeiten van beider stemmen gunstig uitkwamen. De heer van Oort zong vervolgens alleen het Gebed van den Hoogepriester uit hetzelfde oratorium. De heer Mooij wist, in zijn fanta sie over het bekende lied „O sanctis- sima" een Roomsch kerkgezang, zooals men weet aan zijn instru ment de meest bekorende tonen te ontlokken en toonde zich, voor wie liet niet wisten, een meester op het orgel. Jammer was, dat het instru- blj het gebruik van sommige regis ters kreunde en steunde, daardoor ging veel van het effect verloren. Een drietal kleinere composities voor zang en orgel in moderneu stijl één was een compositie van den zanger zelf werden door den heer van Oort gezongen en tot slot gaf de heer Lingeman nog een paar fraaie nummers op zijn instrument ten beste, alweder door den onver- mooiden heer Mooij begeleid. Deze laatpte heer had wel de reuzentaak van den avond. Alles in alles: een sympathiek, hooggestemd concert, met een uaar wij hopen, aardige recette ten bate van het steuncomité alhier. „Hilder's Mannenkoor". Kunst in dienst dor .liefdadigheid. 't Is schoon. Onder directie van den heer F. L. K. Neijts gafhet „Mannenkoor" Vrij dagavond in „Casino" een liefdadig heidsconcert. De zaal was tamelijk bezet. Ze had vol mogen zijn om 't schoone doel, maar ook om wat ge geven werd. Wij mogen gerust zeg gen dat „Helder's Mannenkoor" onder directie van den heer Neijts het ver heeft gebracht. Daar is den heelen avond gezongen met gevoel en juist heid. Invallen stipt gelijk - eindigen met één zwaai. van. den directeur zooals 't een goed geschoold koor past de crescendo's zwellend zon der merkbare inspanning - dat alles dééd het koor. Geopend werd met den bekenden zangersmarsch van Kwast waarop volgde het insgelijks zeer bekende „Op het Kerkhof' van De Vliegh. Zacht ruischend, zwevend, juist ver tolkend het gevoel neergelegd in de woorden. Het „bom, bam" klonk statig en gedragen. Een dubbel-kwartet gaf op zeer verdienstelijke wijze een tweetal num mers „De Nachtegaal" en „Zon dagswijding". Het bekende gedicht van De Genes- lol„Aan de Hollandsche jongens", getoonzet door den directeur, werd door het koor. mede zeer verdienste lijk gezongen. De bariton solo van den heer van W. .-was mooi. Na de pauze gaf het koor nog een drietal nummers. Het slotnummer een humoristische „Kikker-Cantate' oogstte, zooveel applaus, dat het slot moest gebisseerd worden, 't Was wer kelijk ook verdiend door het koor. 't Was goed gezien, dunkt ons; om de vocale muziek te laten afwis selen door een viertal nummers in strumentale. Hiervoor zorgde de heer F. A. Nap, die een drietal viool-solo's gaf. Deze jonge violist speelt met gevoel hartstocht en weet ziel te leggen in zyne voordracht. De Rêverie van Vieuxtemps was zoo mooi, dat het applaus niet bedaarde voor de violist terugkwam en nog een extra num mertje gaf, een, juweeltje, dat van hooge technische vaardigheid tuigde. Jn zijn geheel was 't een werkelijk mooie avond, waarop „Helders Man nenkoor" met voldoening mag terug zien. 't Was mooi op tijd uit - waarom we niet rouwig waren want 't was koud in de zaal. Uitslag Schsrmwedstrijd. In „Casino" zijn op 17, 18 en 19 November Sehermwedstrijdon gehou den, uitgeschreven door eeue com missie van onder officieren Yan Land en Zeemacht onder eere-voorzitter schap van den heer J. C. Scbraver, Kapitein der Mariniers, voor militairen beneden den rang van officier. Door militaire eu civiele autoriteiten, alsook vele particulieren, zoowel in als bui ten deze gemeente, waren bijdragen geschonken. De uitslag is als volgt Personeel Geweer (hoofdwa pen), waarvoor Zijne Excellentie den Yice-Admiraal W. Naudin ten Cate een Zilveren Horloge als le prijs ter beschikking stelde en gewonnen werd door den adj.-onderoffic. der marin. P. G. de Lange, 2e pr. korp. der mar. C.. L. Hofland, 3e pr. sergt. der mar. H. C. J. Nybacker, 4e pr. korp. der mar. Th. Kleian, 5e pr. sergt. depót vesting-artill. J. W. Thijsseü, 6e pr. fourier der inf. J. van Hamersveld, 7e pr. mar. lekl. S. Huisman, 8e pr. mar. le kl. H. Kesner, 9e pr. korp. der mar. J. Smits en 10e pr. sergt. 4eReg. vesting-artill. J. H. Kubbe. Sabel. le pr. sergt.-maj. der mar. J. P. M. Kleef, 2e pr. adj.-onderoffic. der mar. P, G. de Lange, 3e pr. sergt der mar. H. C. J. Nijbacker, 4e pr. korp. der mar. Th. Kleian, 5e pr. fourier der inf. J. van Hamersveld, 6e pr. korp. der mar. C. L. Hofland, 7e pr. mar. le kl. S. Huisman, 8e pr. sergt. L.W. inf. M. Kramer. Floret. le pr. sergt.-maj. der mar. J. P. M. Kleef, 2e pr. kwartierm. M. G. v. d. Laas, 3e pr. sergt. dor. mar. P. F. Everaard, 4epr. mar. lekl. S. Huis man, 5e pr. adj.-onderoffic. der mar. P. G. de Lange, 6e pr. fourier der inf. J. van Hamersveld, 7e pr. sergt. der mar. H. S. de Vries. Schoonheidswedstrijden. Deze wedstrijd, dio beoordeeld werd door een jury bestaande uit navol gende officieren Kapt. der inf. K. Brand, luit. t. zee i kl. D. Scalonge, luit. t. zee 2e kl. N.Zahn, le luit. vesting-artill. J. Wol- Iers, 2e luit. der inf. L. G. v. d. Schee en 2e luit. der vesting-artill. de Nfjs Bik, die zich daarvoor welwillend beschikbaar stelden, eindigde met de navolgende uitslag Geweer. le pr. met 42 punten sergt.-maj. der inf. D. Schotman, 2e pr. met 41 punten adj. o -'oroffic. der mar. P. G. Lange en üu pr. inet 89 punten sergt. der mar. H. S. de Vries. Sabel. le pr. met 44 punten adj.-onderoffic. der mar. P. G. de Lange en 2e pr. met 41 punten sergt.-maj. der mar. J. P. M. Kleef. Floret. le pr. met 44 punten adj.-onderoffic. der mar. P. G. de Lange en 2e pr. met 41 punten sergt.-inaj. der mar. J. P. M. Kleef. De prijsuitdeeliug zal plaats hebben op Zondag 22 November a. s., in de kleine zaal van „Casino", 's middags 2 uur precies. Voor het te Venlo gehouden examen vrije- en ordeoefeningen is geslaagd voor acte I. o. mejuffrouw A. Grooff van hier, leerlinge van do R. K.Kweekschool voor Onderwijzeres te Reuven (L.) Gisteren slaagden voor het exa men vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek de heeren J. Harp en J. Buis. Mobilisatieclub van Soc. Dem. Militairen. Donderdag 19 Nov, hield boven genoemde club een huishoudelijke cursusvergadering in het gebouw van den bond van minder marineperso neel, alwaar Michels voor een 150-tal bezoekers, een zeer leerrijke rede hield over „de zekerheid van het socialis me", welke met grooten aandacht werd gevolgd en blijkens het applaus algemeen ingang vond. 15 nieuwe leden gaven zich op, terwyl een groot aantal brochures werd verkocht. Onder de gemobiliseerden is thans een derde muziekcorps opge richt en wel bij de vesting-artillerie. Ditmaal is het een harmoniecorps. De leiding is opgedragen aan den heer 'Jb. ter Hall, onder-kapelmeester van de Stafinuziek der K. N. M. De Duitschers in Frankrijk en België. Parijs, 20 Nov. (Reuter.) Officieele •kennisgeving van vanmiddag drie uur Op het noordelijk deel van het front is het weer buitengewoon slecht geweest; het heeft er gesneeuwd. De geheele strook ten oosten van Dix- muiden is onder water gezet. In Argonne zijn drie heftige aan vallen van vijandelijke infanterie af geslagen. Berlijn, 20 Nov. (Wolff. Officieel.) Kennisgeving van vanochtend uit het groote hoofdkwartier In West-Ylaanderen en Noord- Frankrijk is de toestand niet noemens waard gewijzigd. De halfbevroren grond en sneeuwstormen hebben onze bewegingen bemoeilijkt. Een. aan val der Franschen bü Coiu- bres, ten zuidoosten van Verdun, is Van het Oostelijk front. Berlijn, 20 Nov. (Wolff. Officieel.) Kennisgeving van vanochtend uit het groote hoofdkwartier: Aan de grens van Oost-Pruisen is de toestand onveranderd. Ten oosten van de meren hebben de Russen zich meester gemaakt van niet bezette veldversterkingen en van het zich daarin bevindende oude geschut. De over Mlawa en Lipno terug trekkende deelen van de vijandelijke troepenmacht zetten hun terugtocht voort. Ten zuiden van Plozk is onze aanval goed gevorderd. In de gevech- in de nabijheid van Lodz en ten oos ten van Czentochowa is nog geen beslissing gevallen. Weenen, 20 November De generale staf deelt vanmiddag officieel mede Ook gisteren hebben de Duitsche en Oostenrijksche legers in Russisch Polen overal succes gehad De beslis sing is nog niet gevallen. Het aantel Russische krijgsgevange nen neemt toe. Voor Przemysl heeft de vyand bij aanstonds afgeslagen pogingen om een sterke troepenmacht dichter bij het zuidelijk front der vesting te bren gen, zware verliezen geleden. St. Petersburg, 20 November. Offi cieele kennisgeving van het groote hoofdkwartier De Duitschers tiachten tusschen de Weichsel en de Warta door ons front heen te breken. Ons offensief is den 19en dezer met plaatselijke successen bekroond. Ten Noordwesten van Lodz hebben wij een Duitsche batterij zwaar ge schut met 10 machinegeweren ver- meesterd en verscheidene honderden krijgsgevangenen gemaakt. De hardnekkige gevechten op het front Czenstochowa—Krakau ontwik kelen zich op normale wijze. Den 17en en 18en hebben wij 3000 Oostenrijkers gevangen genomen. In Galicie hebben wij Wisnicz, Grelice, Dukla en Ujok bezet. Londen, 20 Nov. (Part.) Fortescue seint dd. gisteren uit St. Petersburg aan de Daily Telegraph: De nieuwe Duitsche aanvallende beweging strekt zich uit van de Weich sel tot de Warta. De Duitsche leger korpsen nemen een front in, loopende van Polzk tot Leczyca, terwijl de rechtervleugel ombuigt ten Zuidwes ten van dat punt. Bij dezen nieuwen aanval heeft het eerste legerkorps een snellen marsch gedaan langs beide oevers van de Weichsel; het heeft den spoorweg op zij laten liggen en gebruik gemaakt van de straat wegen als verbindingslijnen. Bij 't huidige weder is dit buitengewoon gevaarlijk. Het wyst er op welke wanhopige kansen de vijand waagt om de vroegere mislukking in Polen weer goed te maken. Had Rusland niet zulk een onbegrensde hoeveel heid troepen, dan had de laatste be weging van de Duitschers een ver andering in het Russische krijgsplan kunnen teweeg brengen. De opmarsch van generaal Roesky's leger naar do Duitsche grens was zoo snel in zijn werk gegaan, dat er een oogonbhk geen rekening was gehouden mot het naar 't Noorden gelegen gebied, ter wijl generaal Iwanof, vertrouwende dat de rechtervleugel en de achter hoede goed beschermd waren, zyn snellen opmarsch naar Krakau voort zette. Een nieuwe strijdmacht is echter in de bres gesprongen, waarmede nu twee dagen lang wordt gevochten. De voorhoeds-gevechten hebben zich geleidelijk ontwikkeld tot een buiten gewoon bloedigen slag. Voor de Duitschers is het van het hoogste belang zoo spoedig mogelijk een be slissing te krijgen. Elke 24 uur be- toekent voor hen een verzwaring van de moeilijkheden bij den aanvoer van voorradenop do verbindingslijn wordt het uiterste gedaan om nieuwe ver sterkingen van de Duitsche grens over te brengen naar dit nieuwe oorlogsterrein. Hoe de beslissing echter ook moge uitvallen, Rusland is ten allen tijde in staat zijn krachtig offensief te hervattten. Ofschoon moet worden erkend dat de Duitsche manoeuvre handig was, toch behoeft deze hardnekkige aan vallende beweging geen reden tot ongerustheid te geven, daar de Duit sche strijdkrachten, die de Bzura naderen, uit ten hoogste twee leger corpsen bestaan, die bij de rivier op onze legers zullen stooten. Het feit, dat de Russen het wenschelijk hebben geacht,naar dit punt terug te trekken, beteekent, hoe ongunstig het er op het papier ook moge uitzien, slechts dat de rivier de beste verdedigende stelling biedt. Hoe verder de Duit schers in deze streek oprukken, hoe grooter gevaar zij Ioopen afgesneden te worden, 't ls mogelijk dat er een gedeeltelijke wijziging in het front komt, om zulks te bewerkstelligen, maar het is slechts een kwestie van tijd. De Giasgow te Rio de Janeiro. Rio de Janeiro, 20 November. De kleine kruiser Giasgow, een van do schepen van admiraal Craddocks smaldeel, dat slaags is geweest met het Duitsche smaldeel onder bevel van von Spree, ondergaat hier nu herstellingen. De -romp vertoont vijf gaten, door granaten veroorzaakt. Reeds in den aauvang van het gevecht had Crad- doek wegens den veel grooteren schootafstand van de Duitsche kanon nen aan de Giasgow en den hulp kruiser gelast de wijk te nemen. Niettemin had de Giasgow het vijandelijke vuur beantwoord en schade en verliezen geleden. Vier manschappen werden gewond. Binnen enkele minuten na de opening van het gevecht was een van de 9.2 duims kanonnen van de Good Hope.buiten gevecht gestelden daarop ontplofte haar kruitkamer. Het slagschip Canopus kon wegens zijn geringe snelheid vau 16 knoopen het tooneel van don strijd niet op tijd bereiken, om aan het gevecht deel te nemen. Da kaas prijs. Het Volk meldt nog, dat het dezer dagen te verwachten Koninklijk be sluit, waarbij de maximum prijzen voor kaas worden vastgesteld zoowel voor den groothandelsprijs als voor den winkelprijs, den Kaatsten aan merkelijk lager zal stellen dan hij thans is. De kaashandelaren zijn aan geschreven, dat zij zullen moeten trachten het verschil op den uitvoer prijs te verhalen. De Brusselsche straatjongens. De „Croix" vertelt hoo de Brussel sche straatjeugd met de Duitschers een loopje neemt. Om de pinhelmen te imiteeren maken ze een gat iu hun hoed of pet en steken er een wortel doorl Toen de Duitschers nabij het paleis van justitie twee kanonnen hadden opgesteld, de vuurmonden dreigend gericht naar het bekende kwartier der Marollen, toen hebben de kwa jongens uit die buurt als tegen prestatie in de dakgoten een menigte groote en kleine kachelpijpen geplaatst van allerlei kaliber, gekeerd naar de kanonnen. De Duttschers hebben het wel begrepen, zij waren woedend over die grap, maar zeiden niets. Dan nog hebben de troepen te Brussel alle Belgische paaiden in de stad gerequireerd, tot de armzaligste beesten toe, om hun geleden verliezen aan te vullen. De straatjongens van hun kant hebben toen alle mogelijke en onmogelijke soorten houten paar den, hobbelpaarden en paarden op wieltjes waarvan verschillende met minder dan vier pooten ten getale van 500 stuks bijeenverzameld eu met dezen stoet van prachtbeesten marcheerden ze achter de Pruisische garde aan. Ten slotte, zoo vertelt het Fransche blad, houden de straatjongens van tijd tot tyd parade en marcheoren dan met groot voetgebaar .zonder nochtans vooruit te komen. Dat noemen de bengels den marsch naar Parijs De Duitschers zien het heel goed, doch ze zeggen niets. Maar de burgerij heeft er schik in. Te Parijs zelf heeft men een andere grap bedacht en gezorgd, dat de Duitschers er de wetenschap van kregen. Er is n.1. een levendige straathandel ontstaan in ijzeren krui zen, waarmede kinderen zich de koree- ren. Ook paarden en honden krijgen er een om de hals. De dingen komen naar men zegt, uit Genéve en hebben groote aftrek op de boulevards, waar men den handel aanmoedigt. UIT DEN OMTREK. Taxel, 20 Nov. Gedurende de nu afgeloopen week werden van hier uitgevoerd 15 koeien, 11 kalveren, 16 schapen, 94 lamme ren, 7 paarden, 2 veulens en 122 varkens. Da garnalen vloot heeft hare werk zaamheden hervat. Over de uitkoms ten valt voorshands niet te roemen. De verzonding naar 't buitenland bepaald zich alleen tot Engeland. Voor 't binnenland wordt naar een ruimer afzetgebied gezocht. Er zijn nu in het geheel 9 lijken aan onze kusten aangedreven, waar onder een van een vrouw, dat even wel weerweggedreven is. Waarschijn lijk was dit hetzelfde, dat later btj Kaap Hoofd gevonden is. De overige verkeerden allen in verren staat vau ontbinding cn waren stellig vau En- gelsche matrozen. Do heer C. List, ledrling der Zee vaartschool alhier, is te 'sGraven- hage geslaagd voor 3n stuurman groote stoomvaart. Do heer "H. Klimp, landbouw on derwijzer te Zuid-Eiorland, zal hier Zaterdaga.s. eene lezjng houden over: „de behandeling en bemesting van weiland". Burgerlijke Stand van Texel, van 14 tot en met 20 Nov. 1914. GEBOREN: Cornelia Wilhelmina, d. v. Pieter Hendrik Bakkei en Ca- tharina Zijm, den Burg; Christina, d. v. Auke Knol en Trijntje Krul, de Cocksdorp; Christiaan Anne, z. v. Pieter Vermeulen en Jannetje Knol, den Burg; Adriana, dochter van Hendrik Reijer Daalder en Neeltje Hiltje Zuidewind, de KoogHendrikje, d. v. Gerrit Blom en Neeltje Bruin, Oudeschild. ONDERTROUWD: SimonVlaming, oud 24 jaren, aannemer, en Pietje Eelman, oud 22 jaren, zonder beroep, beiden wonende te Texel. GETROUWD: Geene. OVERLEDEN: Jannetje Hendrika Wetsteen, oud 33 jaren, echtgenoote van Reijer Huisman (Den Burg). Wieringen. Vergadering van de oprichters eener Fokvereeniging te Wieringen op 18 November 1914, ten lokale van don heer D. Lont. De vergadering wordt gepresideerd door den heer Hermans. Tegenwoordig zijn 24 leden. De voorzitter doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken le. Een schrijven, inhoudende dat de destijds voorloopig gekozen be stuursleden verklaren hunne benoe ming aan te nemen. Voor Oost-Wieringen zyn gekozen, tot voorzitter de heer J. Hermans, tot 2e voorzitter de heer M. Bakker, tot penningmeester de heerC. Maars en tot voorloopig secretaris de heer N. Bakker. Voor West-Wieriugen zijn gekozen, tot voorzitter de heer C. Kooyman, tot 2e voorzitter de heer J. Rotgans, tot voorloopig secretaris de heer S. Voerdig en tot penningmeester de heer D. Mulder Pz. 2e. Een schrijven van de heer R. Visser (secretaris van de Provinciale Regelings-commissie in N.-Holland) te Berkhout, meldende dat hij tot zijn verwondering kennis luid geno men dat te Wieringen twee fokver- eenigingen werden opgericht, terwijl hij destijds geadviseerd heeft één vereeniging op te richten. Slechts één vereeniging zal subsi die kunnen erlangen, daar de Provin ciale Commissie het er over eens is, dat de eene vereeniging in een zeer beperkte omgeving, de andere tot denondergang zal doemen. De voorzitter merkt hierbij opdat er dus vau twee fokvereenigingen wel niets zal komen. Spr. vraagt het oordeel der verga dering omtrent het oprichten van één- fokvereeniging. In het vooruitzicht zal dan ook moeten worden gerekend op vermin dering van het Rijkssubsidie. Wordt besloten één fokvereeDiging op te richten, aanvankelijk door 21 personen met 124 koeien. Er moet worden gerekend dat de ko'sten het eerste jaar ten hoogste f5.- per koe zullen bedragen. De voorloopig voor twee fokver eenigingen gekozen besturen worden nu ontbonden en wordt opnieuw tot het verkiezen van een bestuur over gegaan der nieuw opgerichte ver eeniging. Gekozen worden de heeren J. Her mans, M. Bakker, C. Maars, J. Rot- ms en C. Kooyman. Deze heeren nemen hun benoe mingen aan. Er wordt besloten alsnog nieuwe leden aan te nemen. Echter zal het maximum 25 leden zijn, zoodat nog slechte 4 leden kun nen worden aangenomen. Aangezien de voorloopig opgerichte vereenigingen nu zijn ontbonden en as één nieuwe vereeniging is ge sticht, zullen zij, die zich te voren hebben opgegeven, doch niet bij deze nieuwe oprichting tegenwoordig zijn, zich opnieuw bij een der bestuurs leden vóór a.s. Dinsdag moeten opge ven. Het bestuur verdeelde bij stem ming de verschillende functién als volgt J. Hermans voorzitter, M. Bakker 2e voorzitter, C. Kooyman penning meester, C. Maars voorloopig secre taris en J. Rotgans lid. Hierna sluiting. Anna Paulowna. Donderdagavond 19 November gaf het dilettenten-tooneelgezelschap *„In Medio" in de Kolfbaan van den heer T. van IJzendoorn eene uitvoering voor leden en genoodigden. De zaal was goed bezet. Opgevoerd werden „Ingesneeuwd", schouwspel in één bedryf door Nelly Hoekstra Kapteljn en „De Geneesheer", oorspronkelijk blijspel m drie bedrijven door J. Hubertus Jansen. Voor de uitvoering begon heette de Voorzitter, de heer W. Kleijn, allen hartelijk welkom en riep de toegovendheid van 't publiek in, daar de vereeniging door ver schillende omstandigheden niet veel tijd heeft gehad om zich voor deze uitvoering voor te bereiden, doch de uitvoering bewees, dat do vereeniging zich dezen beperkten tijd dubbol ten nutte heeft gemaakt. De uitvoering is zeer goed geslaagd. Alle aanwe zigen volgden het spel met onver deelde aandacht, terwijl in het blijspel het komische volkomen tot zijn recht kwam. Een welgemeend, luid applaus vertolkte de tevreden- hoid van 't publiek. Na afloop een gezellig bal. Door eenige liefhebbers is Vrijdag avond in do zaal van den lieer Borst te Breezand, een tooneelclub opgericht. De contributie dei leden werd vast gesteld op 10 cent per week, terwijl de oefeningen des Dinsdags zullen worden gehouden. Vrijdag wordt weder vergaderd, om de op te voeren stuk ken te kiezen. NOORDZEE-VISSCHERIJ. Door P. N. v. R. Slechte en gevaarlijke tijden. „Wat geeft het of je nou al treurt en hot hoofd laat hangen in deze slechte en gevaarlijke tijden, meneer", zei me de Heldersche-NChipper, dio dit mooie zeemanslied van Dr. J. P. Helje flink uit de borst en niet te gauw zong, terwijl hij zijn bottertje met neergehaalde zeilen aan den steiger legde bij andero rustende, wle- belend-deinende schuiten aan het ein de van de Buitenhaven, waar hot water zeer hoog stond en -vol ge- drüisch woelde en de kabbels regel matig kloteten tusschen de bonkige rompen en langs de strijkhouten die gedurig kraakten en piepten en heen en weer schuurden. Er zijn op 'toogenblik duizenden andere menschen in de wereld, die veel meer ellende beleven dan wjj, visscbers, die nog maai de droppeltjes voelen van den geweldigen regen. Niettemin, voor ons is die heele Europeesche oorlog een leelijkeschade- post en hoe eerder het met vechten gedaan is hoe liever we het zullen hebben. U moet voor de aardigheid de cijfers maar eens nagaan van de opbrengst der aangebrachte visch gedurende de maanden Augustus, September en October. De omzet bedraagt nog geen derde deel van hetgeen verleden jaar in Holland werd verhandeld. Dat komt alleen doordat je in dezon tijd met de buiten gewone omstandigheden rekening moet houden. In dagen van vrede is het voor den visscherman soms een leven van storm en strijd om het dagelijksch brood, maar we zyn nu i in een periode dat ons handwerk nog i gevaarlijker en moeilijker wordt. Je gaat tegenwoordig niet zoo vrij en gerust de Noordzee op als anders. Wanneer je leest van de mijnen, die iederen dag worden opgepikt, dan gaan de koude rillingen langs je lijf. Dat roekeloos spel op de Noordzee is een schandaal en het is veel erger dan dat ze oen luchtschip op je af sturen, want die kan een kind wel bijtijds waarnemen. De drijvende my'oen zijn verrassingen van den duivel en het is dan ook steeds scherp uitkijken naar de vreeselijke dingen die ons visch water op een zeer gniepige manier onveilig maken. Gewoonlijk gaan we eenige uren buiten het vuurschip, maar thans durven we niet zoo ver en moeten korter onder de kust blijven om minder kans te hebben met deze ontzettende oorlogsmiddelen in aan raking te komen. Daardoor moeten we ous eigenlijk vischterrein in den steek laten, de vangst is niet zoo groot en de visch lijkt wel kleiner." „Bent u vandaag nog op zee ge weest „Nee, ik moest straks alleen maar even verhalen naar hier. Met dezen wind is het voor ons niets gedaan. U ziet, de heele Heldersche visschers- vloot ligt aan den kant. Dit weer levert niets op, als je uit ging kon je eerder onheilen verwachten, daar de mijnen, die nu maxkelijk los komen, naar deze richting verdwalen. En wat doe je tegen zoo'n helsche uitvinding wanneer je er onverwachts mee in aanraking komt Groote schepen worden verbrijzeld en van onze vaartuigjes bleef geen spaantje over. Ze zijn zeewaardig genoeg, kunnen heel wat doorstaan, maar hiertegen moeten ze het dadelijk af leggen. En het ergste van alles is dat onschuldige menschen de slacht offers worden van die verschrikke lijke werktuigen." Er huilde en loeide een wilde najaarsstorm uit het Zuid-We3ten, het gierde op alle botters woest door de touwen en aan de bruin geteerde masten hing hier en daar fladderend wijd weg een net of wat oliegoed hoog opgesjord om te drogen. De schipper, inet verweerd rood gezicht, borstelige knevel en een paar kleine vriendelijke jolige oogjes, tuur de even naar de zwarte wolken die over den steenen dam boven de Zui derzee zwermden en zei toen: Nog mec-r vijanden in 't zicht. Alle winden spannen samen. De zee staat hoog en kwaadaardig. Het wordt 't weekje wel. Geen cent verdienen. Mooi vooruitzicht en nou is 't nog niet eens winter." „Gaan jullie anders niet van Maan dag tot Zaterdag naar zee „Jawel, maar dat is zoowat gedaan, want we moeten nu ook denken aan de vuren van Kijkduin, die helaas niet branden. Vroeger bleef je dag en nacht op zee en je had een groot gemak van dat licht, je kon laat uit het gat naar binnen komen. Maar dat is voorloopig gedaan en wie weet hoe lang het nog duurt dat we in donker moeten scharrelen. Je weet den weg en je haalt dan inaar stoute stukjes uit en het gaat op goed geluk, maar gevaarlijk blijft het natuurlijk in de duisternis. Verleden week op een nacht zat ik op de Noordzee en het maantje was er gelukkig bij, want op korten afstand passeerden wo eeD drijvende mijn, die den anderen dag door een anderen Nieuwedieper toe vallig ook werd gezien en daar deze mijn uitgewerkt was, werd ze opge pikt en naar Scheveningen gebracht. Of we niet gewaarschuwd zijn voor het mijnen-gevaar en of we er ons niet aan storen? Terstond na de mobilisatie hebben de autoriteiten ons uitdrukkelijk gezegd dat do Noordzee voor den zeilenden visscher vrij is, doch dat hij op zijn hoede moetzlju voor de mijnen. Het visschen is niet verboden maar alle gevolgen die kun nen ontstaan door het in botsing ko: men met zoo'n mijn moeten we op onze eigen verantwoording nemen. Dat is kras genoeg, maar de re geering denkt ook: als ik jullie niet laat visschen, dan komen eenige hon derden werkloozen aankloppen om schadevergoeding of steun. Natuurlijk, dat hadden we ook beslist gedaan. Je moet toch eten? Nu daaromtrent geen verbod is ingevoerd, visschen wij vanzelf voort om een sober stuk brood dat intusschen zwaar verdiend wordt. Daar kan je immers geen oogenblik van buiten? Bij het uitbre ken vau den oorlog hebben we dat het best gevoeld. Toen waren do Heldersche visschers door den schrik bijna lam geslagen. Ze dachten niet anders of Nederland zou er in be trokken worden en daarom verhaal den ze maar naar de Binnenhaven om veilig uit de voeten te zijn. Maar daar werd je niet beter van in je portemonnaie integendeel'er kwam geen kopertje in, je dacht dat het voor goed gedaan was met de vis- scherf), want het bedrijf stónd stil en ook de eerste dagen hier weer in de Buitenhaven was bet alsof we voor taan moesten verhongeren. De ver boden uitvoer naar het buitenland en de bespottelijk lage prijzen van de zeevisch maakten een goede gang van zaken onmogelijk. En nog is het niet rooskleurig. Daar heb je de gar nalen-visscherij. Die bracht anders nog een voordeeltje in het najaar, thans zal het geen zout ln het eten geven want de voornaamste afnemers zitten in Duitschland en hier zfjn de grenzen gesloten." De schipper nam al pratende een zwabber, plompte dio onverschiliig over boord en begon het dek ijverig te boenen en toen raapte hij gelijk tijdig een groezelige, gelapte Holland sche vlag op, begon deze in een em mer frisch zeewater schoon te maken, „Daar knapt het doek van op, schipper je kan nu weer zien dat het onze driekleur is." „Dat moet ook, want hij is er tegenwoordig altijd by je als je op zee zit. Het is een voorschrift van de regeering, weet u. Elke visscherschuit j moet de Hollandsche vlag in top I voeren om onaangenaamheden te voorkomen met de zeevarende naties die in oorlog zijn. Een dag of wat geleden hadden we juist de vlag niet geheschen omdat je het wel eens vergeet en toen werden we op de Noordzee gepraaid door een Duitsche torpedoboot, die ons met volle kracht naderde eu prachtig langs zij kwam. Een officier stapte aan boord en toen hij merkte dat we Hollanders waren, maakte hij een praatje en vertelde dat hij al eens in 't Nieuwediep was geweest, met een Duitsch eskadoj. Maar terwijl hij bij ons op dek stond, gaf een andero Duitsche torpedoboot vlaggen seinen en hij moest wegen geen tien minuten later kwamen groote Engelsche oorlogschepen op dagen en een van die kruisers stoomde met snelle vaart vooruit, zwaaide ineens lieelemaal links om eu begon uit een batterij aan bakboord te vuron. Het kanongebulder duurde wel een kwartier, maar de Duitsche bootjes gingen op de vlucht en of verder nagezeten werden konden we niet meer nagaan, want toen het geschut, donderde zijn we zoo gauw mogelijk uit dien koers gegaan om buiten schot te blijven". Nieuwediep, Nov. 1914. LIJST van ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN. Naam: Beroep: Woonplaats: Van: Gel.: J. L.deBoer - Wotter,z.b.,StaUonsalr.l.TegalN.H D.L.doJong,opzlchter,Spoorstr.33N.-nelvoet Hom, B.SJ.v.d.Po8t,korp.-mar.,Bloomstr.6,A'dam. N.ll L-Adrlaans6,tulnler,Held.polder2aNa3ldwjjk Uor. F.LImburg^laxenw.,Californlestr.l6,A'dam. R.C. J.v. Overloop, z. b_ Dijkweg 82, Rotterdam. N.H. A-W. Kppinga, lading-controleur H.1J.S.M., Achter-Binnenhaven 63a, A'dani. \A.PluiJmers,Btok.,ieSchag.dw.str.l4,ri'dam. T.Beers.aaBlst. I.d. huish.,Vlsch8tr.7,'8Uago. M.H.Borgman,z.b.„)an ln 'tVolt8tr.27,A'dani. E.G.Huising,onderwüzer.Hoogstr.100,Meppol Oer. W. Hoogstraten-Louwerons, z.b„ Bassingracht 56, Brielle. N.H. VERTROKKEN. Naam: Beroep: Van: Naar: Gel.: LRlekuls,onderwijzeres,Spoorslr.lö.R'dani. H.I.. B.HJ3ohoo,bootsraan,Bothastraat 26, A'dani. N.H. H.Ooaterwuld^charcnsl„Gasstr .14d,Schageii.Ger. Kooten, x. b.. Basstraat 90, Blokker. K-C Hagenaar, bank w.,Paarden3lr.8,t' trecli t. N.H. H.IIenariks, serg.-kok, P.Hoinstr.'Sf, Uitgeest. K. Hollonberg, arb., Koegras 52, Oallantsoog. D. Maat, banketbakker, Basstraat36,ZaandUk. Hoofdgracht 49, Batavia. R-C. MARINE EN LEGER. Ij K. B. is benoemd tot hoofdaalmoezenier het legor te veldo, pastoor F. J. H. Ever», aalmoezenier 1ste dlv. De adjunct-administrateur F. Lawerman ia den I7den November 1914 overgeplaatst van Hi. Ms. Wachtschip Willemsoord naar Hr Ms. „Atjeh". Met den lSden November 1914 zUn overge plaatst: luitenant ter zeo der 2e klasse J. C. H. H. Mackay van Hr. Ma. Wachtschip o Hr. Ms. „Sperwer"; luitenant ter zee dor 2e klasse W. S. Mans van Hr. Ms. „Kortenaor" op Hr. Ms. „Schorpioen" (Zeemeeuw) on luitenant ter zee der 2e blaaso A- W Swverman van Hr. Ms. „Vau Galen" op Hr. Ms. Wachtschip M Willemsoord. De luitenant ter zee der 2o klasse E. A. Vreede is mot 19 November 1914 ovorgoplaatsl uit de roUe van Hr. Ms. Wachtschip in de rolle van Hr. Ms. „Schorpioen" en de luitenant ter zee der 2e klasse J. L. Chaillel uil de rollu van Hr. Ms. „Koningin Emma" ln de rolle van de Marine-Kazerne te Amsterdam. Bjj beschikking van den minister van marine zijn de lultonants ter zee dor 2do klasse C. E. L. Holfrich en R.Zalin,respectievelijk geplaatst tan boord van Hr. Ms. „Koningin Emma" en .Gelderland-. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Flores, thuisreis, arriv. 18 Nov. to Marseille. Karlrnala. tli.r.,v.lr. 18 Nov.v.Llverpouln.Loiidei Lombok, thuisreis, is 19 Nov. Kaap Blanc gepas- Oranje, uitreis, arriveerde 18 Nov. to Batavia. Rotterdamsche Lloyd. Madtoon,uitreis, pass. 19Nov. Fülnt de Gulle. Oplllr, thnisrols, passeerde 19 Nov, Porlm, Sutdoro, uitreis, vertrok 19 Nov. van Buez. Wilis, uitreis, arriv. 19 Nov. to Sabang. Gocntoer, thuisreis, vertrok 18Nov. v. Gibraltar. Kon. Holi. Loyd. Maasland, uitreis, pass. 18 Nov. Ply moutli. Zaanland, thuisreis, pass. 18 Nov. Montevideo. Amstelland vertr.löNov. v, A'dam n.B. Ayres. Sallahd, uitreis, vertr. 19 Nov. van Pernambucu. Kon. West-Indische Maildienst. immewyne arrtv. 81 Nov. v. Paramaribo te A"J. Java Bengalen Lijn. tram arriv. 17 Nov. van Java to Galculta. Haven te Nieuwediep. 20 Nov. Id. van Londen on vertrokken naar Harllngen hel Eng. s.s. „Leeuwarden". De „Wodan" ls binnengekomen uit de Noordzee. Het sj. „Isbjorn" is door liet Noord- Hollandsen Kanaal naar Amsterdam gesleept. 21 Nov. Aangokomen van Now Cautie het Nod. s.s. „Nicolaaa" en doorgegaan naar Har llngen. VISSCHERIJBERICHTEN. Nieuwediop, 19 Nov. Aangebrauht door 18 kordera: 2 tot 10 stuks tong fl.00 per stuk, c. lof 30 stuks mlddeltoog f0,60 a fO.(w per stut, 10 tot 80 stuks kleine tong fOA) a fO'i'. per ■tuk, 1 tot 2 mand stortschol f6.00 a f9.00 per mand, 1 tot 2 mand kleine schol f8.00 a f 4j*i per mand, 1 mand schar voor f2.00. Van 1 sard(|nviS8Cher 20 mandjea sard(jn fü.15 per mandje. Nov. Van 15 korders: 30 stuks tong f0.9ü per stuk, 100 stuks middeltong f0J5O per stuk, 120 stuks kiolne tong f0.3J per stuk, 8 mand stortschol f6.00 a f8.00 per mand, 14 mand kleine schol f8.00 a f4.00 per mand, 2 mand schar f2.00 por mand. Van sardljnvisschers 40 mandjea sar dijn f2,25 per mandje. MARKTBERICHTEN. Hoorn, 19 Nov. 1914. KAAS. Aanvoer 124 stapels, wegende 01.194 K.G. PrUsklelno f37.-, commissie f34.W), middelbaref .fabrieks f38.—Handel willig. Alkmaar, 20 Nov. 1914. KAA& Fabrieks kaas meikaas I Jonge kans f-.— kl. fkbrlekakaaa fS9.-, kleine boerenkaas f8050, - comra. fabrieksbaas f—commis sie boeronkaas fSd.-, middelbare fabrlekskuas f-.- middelbare boerenkaas f39.-. Aanga voerd 218 stapels, wegende 135442 K.G. Handel vlug. Alkmaar, 30 Nor. 1914. Heden werden ter graanmarkt aangevoerd 1354 H.L. Tarwe ri0.60 a 12.60, rogge fa gerstf-.-, Idchev. fio.w a ril.-, haver 16.40 a 6.70. Bruine boonen f14.- a f17.-, witte idom f22.— a f24.-, rood mosterdzaad f-.-, geel hl. ftMwinwmnnl .f—paardeboonaii f10125 a f 11.16, citroenboonen f21- a f22. witte boonon f22. - a f34.-,duiven boonen f 12.— af-.-, karweiz. f 16.— ut-.-. Erwten: groone f16.— a 20.grauwe r 19.24 a 28,vale f-.- a

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 5