Op zee. heeft Duitschland weer een verlies van twee schepen te boeken. De onderzeeër „U 8" werd door een EQgelsch patrouille vaartuig op de Noord-kust van Schotland geramd. Van de bemanning konden allen op 1 na gered worden. Vorder werd in het Kattegat oen Duitsche torpedojager dooi1 een vracht boot overvaren. Hierbij verdronk het grootste deel van de bemanning. Verder kwam nóg het merkwaar dige bericht dat ongeveer een maand geleden de Engelsc.he Super dread nought „Audacious" op '28 of 29 Oe fober op een mijn zou zijn. geloopen en vergaan. Door de Engelsche ad miraliteit zou dit bericht zijn stil gehouden, iets wat erg onwaarschijn lijk klinkt. Van Engelsche zijde zal hieromtrent wel spoedig nader be- l icht komen. Offlcieele Fransche berichten. Parijs, 25 Nov. Het legerbulletin, dat heden werd gepubliceerd, geeft oen uitvoerige uiteenzetting van de successen derbondgenooten. Een over zicht gevende van de militaire ope raties der laatste zes weken, toont het bulletin aan, dat de Duitsche aanvoerders, de kroonprins van Beie ren, de generaals Von Palck en Deim- ling, do hertog van Wurteraberg alles deden tot opwekking der troepen en niots verwaarloosden, en toch niets verkregen dan een nederlaag. Gene raal Joffre, de commandant der ver bonden troepen in Frankrijk, bracht in de laatste drie weken voortdurend versterkingen naar het noorden, dag on nacht* in treinen en motorwagens. De troepen der bondgenooten zijn numeriek minder sterk dan die van den vijand, maar de goede geest ver zekerde het succes, waardoor de om trekkende beweging der Duitschors mislukte en de herhaalde pogingen om Duinkerken, Galais, Boulogne te bereiken werden afgeslagen, ondanks de groote massa's zware artillerie on de manschappen, die in het vuur weiden gebracht. Na de poging der Duitschers om de vleugels om te trekken poogden zij door het front te breken. De wan hopige strijd om Yperen-duurde drie weken. Wij sloegen daarin krachtige aanvallen af van groote troepen massa's, en onze samenwerking met de Jingelschen is een der mooiste pagina's uit de militaire geschiedenis. Do krachtige hulp die wij hun brach ten in een kritiek oogenblik bezegel de de wapenbroederschap tusschen de beide legers. De Duitsche verliezen bedragen meer dan 120.000 man; hun tegenslag belet het hervatten van het offensief op Parijs. Sedert de oorlog begon stonden vijftig Duitsche legerkorpsen tegen over ons; vijftien Duitsche leger korpsen met ongeveer alle Oosten- rijksche strijdmachten stonden tegen over de Russen. Parijs, 24 Nov. (Reuter.) (Avond communiqué.) De dag is betrekkelijk kalm verloopen, nu en dan slechts eenige kanonnades aan het front. In Argonne werden eenige aanval len gedaandeze werden echter af geslagen. Vlieger neergeschoten Zaterdagochtend is, volgens men schen, die uit Soissons te Parijs zijn aangekomen, een Taube, die boven öoiesons vloog, neergeschoten. De monschen die erin zaten twee officieren en een mécanicien werden als verkoolde lijken gevonden. De aanslag op'de Zeppelinloods te Friedrlchshafen. Berlijn, 24 November. Omtrent den Engelschen officier die te Friedrichs- hafen is gevangen genomen schrijft de Schwabische Merkur nog: De eerste- luitenant Briggs uit Bristol is een bekend bestuurder van Engelsche watervliegtuigen. Hij is vroeger in genieur geweest. Hij was goed tegen de koude uitgerust en had 20 in goud bij zich. Verder geneesmiddelen, chocolade en uitstekende kaarten, waaronder een kaart waarop de weg naar Friedrichshafen was geteekend, Toen hij als gevangene naar het hospitaal werd vervoerd, waarschuw de de dienstdoende officier het publiek tegen een onwaardige houding met de woorden „een weerlooze gevangene staat onder de bescherming van het Roodo Kruis". Het publiek gehoor zaamde aan de vermaning. Het juiste schieten van de Duitschers die hein hadden neergeschoten, moest de Engelsche vlieger erkennenhij deed dit met de woorden„Verdui veld goede artilleriezij schoot uit stekend." Voor Dixmulden. Aan een veldpostbrief in de Nordd. Allgemeine Ztg. is het volgende ont leend: Wü groeven ons in en sliepen een paar uur. Dagen lang reeds, dag en nacht, hadden wij bij stroomenden regen in natte loopgraven gelegen en van koude gerild, in plaats van geslapen. Dezen nacht ging het ons niet beter. Wij waren bij het voort rukken in de duisternis dikwijls tot de heup in het water terechtgekomen. Om drie uur 's nachts kwam het bevol tot den aanval. In dichte ge ledoren schoof de enorme linie voort naar een spoorwegdijk, waarachter op een kilometer afstand het dorp lag. Heel stil ging het over de kale vlakte, door de drassige greppels, naar den dijk, die 500 meter voor ons als een zwarte schaduw zichtbaar was.Nog 300 meter vooruit.Een breode wetering hield ons tegen en het duur de tien minuten voor het front aan don anderen kant hersteld was. Nog 200 meter. Plotseling begon het bij de tegenpartij te weerlichten. Hot knetterde on floot, siste en spatte. Duizend flitsende vlammen zagen wij boven op den dijk. Machinegeweren ratelden. Er was geen voorwaarts komen aan „Gaan liggenPlat lagen we op het open veld. De spaden kwamen voor den dag. We groeven op leven en dood. Ik had geen spade en groef met mijn handen. Duim voor duim trok ik de taaie graszoden uit. Mijn linkerbuuvman zonk dood in el- kuar. Ik nam zijn spade. Een slag: Mijn helm werd bijna van den riem getrokken. Een kogel was door den punt gegaan. Ik groef nog sneller, want het begon te schemeren. Een kogel sloeg door mijn ransel. Eindelijk meende ik, diep genoeg te zijn. Nog maals werd miju ransel getroffen. De spoorwegdijk spuwde vuur. „Hemel, ze 2itten ook op de daken! Dan nog .maar dieper graven. Zoo lagen wij van zes uur 's morgens te wachten op onze artillerie. Eindelijk, om twaalf uur, zagen wij de eerste gra naten in het dorp inslaan. Tegen vier uur was het dorp een pu inhoop.de kerk toren een ruïne. Maar de dijk spuwde nog steeds zijn hagel van lood. Wee, wie het hoofd oplichtte. Plotseling werd de aarde naast mij uit elkaar gescheurd. Een krakende slag. Mijn ranse] dien ik naast mij had gelegd, vloog in duizend stukken door de lucht en mijn rechtervoet kreeg een slag, alsof iemand or met een Ijzeren stang op geslagen had. Ik rook brandlucht. Toen ik mij omkeerde zag ik oen rookend stuk van mijn ransel naast mij liggen. Als een egel rolde ik mij in elkaar in mijn kuil. In mijn voot had ik geen gevoel meer. Ik voelde alleen bloed door mijn broekspijp loopen. Rechts en links was een gat in myn schoen, waaruit bloed druppelde. Ik keek om. Rechts van mij lagen vijf man dood. Volkomen verbrijzeld. Waai de ransel gelegen had, was een ont zaggelijk gat. Tegen donker begon de pijn. Ik rolde als een ton terug en viel in een kleine kuil, waar ik weer op adem kon komen. De kogels floten nog steeds om my heen. Verder rollend, kwam ik aan de wetering van 's mor gens. Ik stak het linkerbeen in het water en raakte er tot aan mijn heup Voorzichtig trok ik het rechter been achterna en liet mij voorover vallen. Met behulp van miju armen wist ik den tegenovergestel den oever te bereiken en er weer uit te komen. Ik rolde maar wee. verder. De vol gende greppel was drassig. Toen ik er doorheen gekropen was, stonk ik naar modder. De volgende was droog. Daarin bleef ik liggen. Nog steeds zongen de projectielen hun onwel luidend lied. Ik sneed mijn schoenen open, trok de kousen uit en verbond mij met een pakje verbandwatten De Belgische kust beschoten. Zeebrugge In brand. Een oorlogscorrespondent van de Tijd seint over de beschieting van de Belgische kust: Reeds Maandagmorgen waren meer zuidwaarts de door de Duitschers versterkte Belgische kustplaatsen en vooral de Duitsche artillerie in de duinen herhaaldelijk het doel van een Engelsch-Fransche vloot. Nauwelijks was de dag aan de lucht, of Engel sche vliegers verkenden de kuststroo- ken, waar de Duitsche kanonnen buitengewoon behendig zijn verbor gen en deels in de hellingen der dui nen met den mond naar den zeekant zijn ingegraven. Nadat zij waren terug gekeerd naai- de linies de bondge nooten, ondernamen dezen aanvallen op de Duitsche infanterie bij Nieuw- poort in samenwerking met een Fransch-Engelsch smaldeel, dat voort durend vurend de kust naderde en klaarblijkelijk partij trok van mede- deelingen aan wal, welke per draad-! looze telegrafie werden verstrekt. De Duitschers onderhielden een onafge broken kanonvuur op de aanrukkende troepen derbondgenooten en het smal deel, dat uit drie kleine kruisers en talrijke torpedobooten en torpedojagers bestond. Reeds vroeg in den voor middag verscheen een tweede kleine vloot, die de streek tusschen Oostende ne Wenduyne onder vuur nam. Noch hier, noch bij Nieuwpoort slaagde een der partijen erin, beslissende voordeel en te behalen. Twee batterijen der Duitschers bij Westende werden tot zwijgen gebracht, maar het daar opereerende Fransch-Engelsche smal deel moest afdienzen, wegens het niet zelden juiste en steeds verwoede schie ten der Duitschers, waardoor een torpedojager ernstig werd beschadigd. Het tweede smaldeel richtte zich daarop naar Zeebrugge met het ken nelijk doel aldaar de haven voor onderzeeërs te vernielen, sedert kort door de Duitschers ingericht. Nog vóór de avond viel werden hier de cokesloodsen en electriclteitswerken in brand geschóten, evenals de Tanat en het Palacehotel. Door het vreese- lijk bombardement is ook de kerk toren te Heyst ernstig beschadigd, en volgens geruchten zou hetzelfde geschied zijn met de sluizen van Zeebrugge. De aanlegplaatsen aldaar hebben schrikkelijk van liet vuur ge leden en talrijke havenwerken zijn vernield. Het Duitsche kustgeschut moest verstommen, toeh onderzeeërs een uitval waagden tegen het alhier opereerende Engelsche smaldeel, dat met de Duitsche duikbooteu nog een weinig schermutselde, maar zich langzaam terugtrok, begunstigd dooi den nevel en de duisternis. Eenige gedeelten van Zeebrugge staan in brand. De bevolking vlucht naar alle richtingen. Burger huizen en villa's zijn verwoest. Aan de „Maasbode" wordt uit Sluis bericht, dat het Palace hotel te Zee brugge waar de Duitsche marinestaf was gelogeerd, met den grond is gelijk gemaakt. Reeds het eerste Engelsche schot op het hotel zou een volle treffer zijn geweest. Ook de sluizen züu ver woest. De fabrieken van Rombach en Solvay, welke in de onmiddellijke nabijheid der gas en benzinetanks liggen, waarvan er meerdere getrof fen zijn, zouden eveneens vernield zijn. Antwerpen. De Duitschers hebben aan Antwer pen, gelijk reeds is medegedeeld, een oorlogsschatting van60 millioen frank opgelegd, op welk bedrag de onlangs ontdekte 9 millioen in mindering komen. Maar bovendien moet de stad het onderhoud bekostigen van 17,000 soldaten, die in de stad, in de forten en in den omtrek verblijf houden dagelijks moeten verder 2000 fles- schen wijn en 100,000 sigaren gele verd worden. Dat die sigaren werke lijk verdeeld worden, blijkt wel hier uit, dat alle militairen sigaren rooken, pijp of c-igaret wordt ouder hon bijna niet wordt bij strenge koude van beide zijden met kracht voortgezet. Onze troepen hebben verscheiden steun punten veroverd en hebben met name in de streek van Wol brom aan beide konten van het stadje Pilica terrein gewonnen. Wij hebben weer tal van gevangenen gemaakt. Overigens is do toestand onver anderd. In het binnenland van de mo narchie bevinden zich 110,000 krijgs gevangenen, o. w. ongeveer 1000 officiereu. Russisch legerberlcht. Petrograd, 24 Nov. (P.T.A.) Com muniqué van den Generale» Staf. De slag bij Lodz duurt voort. In den loop van den slag heeft onze cava lerie een charge gemaakt op achter uittrekkende Duitsche infanterie en aan deze zware verliezen toegebracht. Zij maakte vuurmonden van groot kaliber buit. Aan hot front Tsjenstochof-Krakau neemt het gevecht een voor ons gunstig verloop. Op den 22sten namen wij meer dan 6000 man gevangen. Pogingen van den vijand om tegen aanvallen te doen mislukten. Op Zee. Duitsche onderzeeër geramd. Londen, 28 Nov. De Admiraliteit deelt mede, dat de Duitsche onder zeeër „U 18" geramd is door een Engelsch patrouilleerend schip aan de noordkust van Schotland en ge zonken. Londen, 23 Nov. Na geramd te zijn kwam de onderzeeër weder aan de oppervlakte en heeseh de witte vlag. Hij zonk echter kort daarop, juist toen de torpedoveinieler „Garry" langszij kwam. Deze redde drie offi cieren en 28 man. Slechts één man verdronk. De Duitsche duikboot „U 18," die op de kust van Schotland door een Engelschen oorlogsbodem geramd en daarna gezonken is, behoorde tot de reeks U 9 U 20. Men neemt aan, dat de watervorplaataing van dit type ongeveer 100 ton bedraagt en dat het aan de oppervlakte van het water met een snelheid van 15 knoopen kan loopen. De bewapening bestaat uit drie of vier torpedo-lanceerbuizen. De bemanning telde in vredestijd 17 officieren en .manschappen in oorlogstijd zal dit aantal eenigszins verhoogd zijn geworden. Een Engelsch slagschip vergaan Berlijn, 24 Nov. (W. B.) Niet of ficieel. Volgens hier ontvangen be richten is de Engelsche super-Droad- nought „Audacious" op 28 of 29 Oc- tober aan de noordkust van Ierland op een mijn geloopen en gezonken. Het Wolff-telegram voegt aan dit bericht toe, dat de Britsche admira liteit het gebeurde streng geheim zou houden om opgewondenheid in dun lande te voorkomen. Tot dusver heb ben de Engelschen echter steeds on omwonden hun verliezen te land en ter zee bekend gemaakt, waarom zou er dus nu een uitzondering worden gemaakt? De „Audacious" is een slagschip van 27.000 ton, met een vermogen van 28.000 P.K. en een snelheid van 22 knoopen. Het schip, dat een bemanning van ongeveer 1100 koppen heeft, is bewapend met tien 34 c.M. en zestien 10 c.M. kanonnen. (Wij zullen nu ongetwijfeld omtrent het Duitsche bericht een verklaring der Engelsche admiraliteit ontvan gen. Red.) Op het Oostelijk oorlogstooneel. Weenen, 24 Nov. (Wolff. Officieel.] De groote generale staf deelt mede: De veldslag in Russisch Polen In verband mot liet bericht, dat de Engelsche supor-dreaduought „Audacious" op een mijn zou ziju geloopen on vergaan, schrijft de te Stockholm verschijnende „National Tidende", zooals uit Berlijn wordt bericht: „Een Zweedschestoomboot, die samen met de „Olympie" New- York verliet, kreeg den 25sten October aan de Ierscne kust een groot Engelsch slagschip iu zicht, dat stil lag en klaarblijkelijk in nood verkeerde. Op verlangen van het oorlogschip nam de „Olympie" 250 man van de uit 600 tot 800 koppen bestaande be manning over, de rest werd door eenige andere oorlogschepen, die te hulp gesneld waren, aan boord ge nomen. Naar verluidde, was het schip 's morgens op een mijn geloopen of door een torpedo van een Duitsche duikboot getroffen geworden. Bij aanplakbiljet werd aan de pas sagiers van de „Olympie" verboden in Engeland iets mede te deelen van het gebeurde. De „Olympie" trachtte nog het oorlogsschip, dat sterk slagzij had, op sleeptouw te nemen, maar dat bleek alias onmogelijk. Te oordeelen naar wat de passagiers later te hooren kregen, zonk het schip spoedig daarop in de diepte weg en de 250 matrozen werden op een nabij Belfast telegra fisch opgeroepen schip overgebracht. Van Engelsche zijde is nog geen bevestiging ontvangen, maar ook nog geen tegenspraak openbaar ge maakt. Een aanvaring. Kopenhagen, 23 Nov. (Wolff.) Hel Deenscho stoomschip Anglo Dane is vannacht voorbij het eiland Palater in aanvaring geweest met een Duit sche torpedoboot, die ernstig bescha digd werd Twee zwaar gewónde ma trozen van de torpedoboot werden' aan boord van hot stoomschip ge bracht. Een van hen stierf onderweg naar Kopen hagen, de andere kort na aankomst. Londen, 25 November. De admirali teit deelt mede, dat het onderzoek van de beschadigde reddingboot, be- hoorende tot het Fransche stoomschip „Amiral Gautelme", die den 26en October in het Kanaal beschadigd werd. de aanwezigheid aantoonde van een stuk van een Duitsche torpedo. Dit wyst er beslist op, dat het schip getorpilleerd is door een Duitsche» on derzeeër. De admiraliteit verklaart, dat deze daad, het opzettelijk ver nietigen van een ongewapend pas- sagiorsscïïip, midden op den dag, hot beste bewijs is van de Duitsche wijze van oorlogvoeren. Aan de verklaring is toegevoegd een fotografie van het gevonden stuk van do torpedo. De opstand In Zuid-Afrlka. Het loopt met den opstand in Zuid- Afrika op een eind. Het was te voor zien. De rebellen hadden het te doen met tegenstanders van hun eigen slag. Boeren tegen Boareu. Men vond van de beste namen a#n weerskanten. Evenals de Engelschen op het eind van den Boerenoorlog heel wat te dunken hadden aan de hulp van de Nationale Verkenners, de Boeren die naar hen waren overgeloopen, en de kommando's te velde dus manuen tegenover zich kregen, die even goede ruiters, even goede schutters waren a!s zij zelf, mannen die ook het land kenden en op het veld waren gewon nen en getogen, en gehard en behen dig geworden, - zoo hebben de man nen van de Wet en Beiers nu moe ten vechten tegen aanvoerders en manschappen, die hun gelijken zijn. Neen hun meerderen in aantal en vooral in uitrusting. Wij hebben het van verschillende berichtgevers vernomen en het lag ook voor de hand, dat de opstande lingen slecht bewapend waren. Er waren er, volgens de „Daily Mail", zelfs zonder geweer, en patronen hadden zij maar weinig. Geschut in het geheel niet. En wat doet men tegenwoordig in een gevecht zonder kanonnen en machinegeweren Amerika en de oorlog. Reuter meldt uit New-York, dat men de bestellingen, die tot 10 dezer door oorlogvoerende mogendheden in de Vereenigde Staten gedaan waren, op een waarde van 600 millioen gul den schatte. Een New-Yorksch ban kier moest alleen voor de levering van verschillende goederen 36 milli oen gulden uitbetalen. Sommige fa brieken worden uitgebreid, om aan de aanvragen te kunnen voldoen. Dr. naamlooze vennootschap E. W. Bliss te Brooklyn die projectielen ver vaardigt, kan onmogelijk alle orders, die men haar zou willen opdragen, uit voeren. Eu met de vennootschap Tindel-Morris in Pennsylvania is het al eender gesteld. Daar worden 2,500,000 mantels voor granaatkartetsen voor Fransche rekening gemaakt. Te Pittsburg is een bestelling ter waarde van 2,400,000 gulden aan schansgraversgereedschap gedaan. De aflevering moet „op Ysland" geschie den. De verdere bestemming is onbekend. De Amerikaansche schoenfabrieken hebben verder bestellingen voor 2 milioen paar schoenen. De Fore River Shipbuilding Corpo ration meld dat zij een bestelling van 20 duikbooteu ter waarde van 24 millioen gulden heeft. Voor wie deze duikbooteu bestemd zijn, weet men niet. New-Yorksche beurs. New-York, 24 Nov. Het bestuur der New-Yorksche fondsenbours heeft het besluit genomen om a.s. Zaterdag de beurs onder beperkende bepalingen te heropenen voor den handel in obligatiön. (Nader wordt van andere zijde ge meld, dal de handel niet beneden door het beursbestuur vast te stellen mimimumkoersen zal mogen geschio den.) In Ierland. De Times constateert het bestaan van een anti-Engelsche pro-Duitsche beweging jn Ierland, welke daar de werving tegenhoudt en het Engel sche leger in woord en geschrift af breuk doet, ten bewijze waarvan het blad aanhalingen doet uit en viertal nationalistische Iersche bladen. VISSCHERIJBERICHTEN. Nlouwodiep, 25 November. Aangebracht door 14 korders 2 tot 10 stuks groote toug, per stuk l" 1.00, 10tot30 stuks middoltong, per stuk fO.60 a f 0.70, 10 tot 30 stuks kleine tong, per stuk f0.20 u fO.25, 1 tot 2 manden scortschol, per mand f7.00 a f9.00, ltot 3 manden kleine schol, por mand f8.00 a f 4.00, 0 tot 1 mond schar, por mand f3.00, 1 tot 2 manden wUtlng, por mand f3.00. Van sardlinvisschera 20 mandjes sard(|u, por mandje f2.60. 20 November, v.m. 8 uur. Niots binnen. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Batjau, tliuisr., vertrok 24 dezer van Blzerla. Rembrandt, uilr., vortrok 23 dezer van Colombo. Banda, tliuisr., vertrok 23 dezer van Genua. Lombok, thuisr., vertrok 24 dezer van Gibraltar. Bllliton, thnisr., pass. 25 dezer Duugeuess. Celebes, uitr.,am v. 25 dezer te Genua. Grotius, thuisr., arriv. 25 dezer te Genua. Java, thuisr., vertrok 21 dezer van Blzerta. Banka, uitr„ pass. 25 dezer Kaap del Armi. Rotterdamsche Lloyd. Medan, thuisr., pass. 23 dezer Kaap Blanc. Kon. Hall. Loyd. Gelrla, tliuisr., vertrok 24 dezer van Vigo. Kennemerl.,arriv. 23 dezer v. A'dam to B.-Ayros. Delfland, uilr., arriv. 24 dezer te Santos. Frisla, tliuisr., arriv. 24 dezer te Santos. Maasland, Ultr., vertrok 24 dezer van Lissabon, Sal land, uitr., arriv. 25 dezer to Rto Jnnoiro. Zoolanilla vertrok 25 dezer v. A'dam n, H.-Ayres. Kon. West-Indische Maildienst. Prins Proderik Hendrik, thuisr., vertrok 25 donor van Falmoulli, Java Bengalen Lijn. Birma vertrok 21 dezer van Bangoon naar Java. Burgerlijke Stand van Helder, van 24 en 25 Nov. 1914. ONDERTROUWD: P. Asma en J. BakkerJ. Polak en H. A. Altmüller. GETROUWD: J. W. Ramler en M. C. Molenaar; D. Bonselaai en E. de HaanG. Kunst en G. B Bakker. BEVALLEN: J. C. M. Goes- Corino, z. OVERLEDEN: S. Wuis, 79 jaar. MARINE EN LEGER. Bp Kon. boslult van 23 dezer, Ko. 19, is ui- paold dat met 25 dezer de Kustdivisle is ontbonden en de kapt. ter zeo L. F. H. Tllcker- inann eervol is ontheven van het bevel over die divisie, en do lult. ter zee der le kl 1). K. r.1dr; betrekking van adjudant Ingevolge I Is de kapt. t Kon. besluit van 28 dezer, No, 2b, L. F. H. TQckermann 27 dozer eervol ontheven vau het bevel opgedragen aan den kapt.-luit. ter zee M. Schoo, thans eerste offleior, In wolke betrekking laatst, gonoemdo wordt vervangen door den luit., tor Do luit. ter zoo der le kl. E. P. Westorvold, thans coplautst bU hot Departement van Marine, wordt 1 December a.s. in commissie gestold Hij 'aRilkBwerf to Willemsoord. Do lult. ter zee der 2e kl. Kon.Marine-rosorvo D. van den Ent ls den 258ten dezer opgekomen in werkelüken dienst en geplaatst aan boord van Ilr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. als Bocrotarls van den commandant der Marino aldaar, terwijl d° officier van adm, der 2e kl. D. W. Geelnk, thans geplaatst te Hellevoetsluis, met den 28jten dozer wordt geplaatst aan I van Hr. Ms. „Gelderland". Haven te Nleuwediep. ragok I. „Falcon" i MARKTBERICHTEN. waron aangevoerd S68 runderen. Prijzen als volgt: Knlfknolen f220 a 325, guldolcoolon f 100 a 280, melkkoeien 1150 a 2-10, hokkellngen ('110 a 190, gruskalveren f40 a 90. Handel vlu Sulnigen, 2(1 Nov. 1914. 210 Paarden f 200.- li 650, «0 Veulens 80.— 200. - Ossen 0.- 0, - Stieren 0.- 0. 7 Geldekoolon (magero) 140.- 180. 70 Goldekoelen (volte) 185.— 802. 50 Kalfkoolen 200.- 270. 27 Vaarzen 110.- 140. - Pinken 0.— 0. 20 Graskalveron '00.- 90. 25 Nuchtere kalveren 8.— 28. - Kammen - Schapen (mBgot 270 Schapen (vette) 660 Ovorhouders >ro) - Lammeren - Bokken en Golten - VarkenM 60 Varkens (vette) p- K.Q. 40 Biggen 160 Konijnen 100 Kippen 60 Bonden - Dulvon - Ganzen - Zwanen 900 K.G. Boter L46 1.06 0.60 n.«> 300 Kipeieren p 100 stuks - Eondeieren p. 100 stuks 0. Paarden handel vlug, veuUns ld., magere goldokoeieu trekkend, kalikoeten trekkend duur» vette schapen trekkend. PLAATSELIJK NIEUWS. „Ensemble Crochetto". Don José Crochetto had ons een uitnoodiging gezonden voor zijn feest avond en wij hebben ons gehaast daaraan gevolg te geven. „Aanvang half acht werftijd" was het parool, en don José was punctueel. Wij verdiepten ons nog in gissin gen, wie don José Crochetto wel kon zijn, toen wij, ternauwernood in de vestibule aangekomen, werden aan geklampt door lieftallige jongedames, die ons een programma trachtten te verkoopen. 't Is ongetwijfeld een groote fa milie die der Crochetto's, want tal rijk waren de crochets (crochets zijn de zljlokken der vrouwen en meisjes) die in bekoorlijke weelde langs de gezichtjes vielen, en zij hadden er slag van u te crocheeren (van cro- cheeren kunnen wij om begrijpelijke redenen geen vertaling geven) en niet los te laten vóór gij uw gave voor het programma geofferd liadt. In de zaal gekomen, vielen wy midden in de „Souvenir de Krimpen aan den IJssel", die het Harmonie- korps „Dirks Admiraal" liet daveren door de zaal. „Casino" heeft al veel muziek gehoord, maar zelden zulk 'n frisch en monter korps als dit, al was het voor een zaal wat al te sterk. En wat de militaire zang- vereeniging „D. M. V." pracsteert, is aan velen reeds bekend, zoodat wij ons volstrekt niet verwonderden te hooren hoe keurig mooi de oude bekende en beminde nummers „Zon dag op het meer", van Beinze, eu „Nimmer nacht", van Andriessen, klonken. Deze Zangvereeniging heeft het „puijck van soete kelen" uit dé stelling den Helder, en 't was een genot de bassen en tenoren te hooren onder de bekwame leiding van den dirigent. Daarna werd een dramatische schets van Rosier Faassen opgevoerd, ge titeld „De militaire Willemsorde". Het stukje sloeg wel in, te oordeelen naar het applaus on de wijze waarop de oude Van Balen (de heer H en Betje, zijn schoondochter (mevr. G hunne rol vervulden, was waar lijk schitterend. Wat kunnen beschaaf de dilettanten toch eene rol aantrekkelijk maken Twee kleinere rollen werden door ons onbekende heeren vervuld en een jongen ver vulde alleraardigst een jongenrol. Het stukje werd Ylot en goed gospeeld, hoewel het, juist wegens de drama tische gestie, niet gemakkelijk is voor dilettanten. Na de pauze, en nadat het harmonie corps zich weder had laten hooren, kregen wè dan eindelijk Don José zelf te zien. 't Bleek een Mexicaan te zijn, een Joli Mexicain nog wol en hij stond en zweefde soms boven op de piano. Maar ofschoon hij klein van gestalte was, zijn daden waren, evenals die van Piet Hein, groot, en zingen dat hij kon 't Was origi neel en geestig en luid juichte men don José toe. Aan alles komt een eind, ook aan de prestaties van Don Joséwe keken alweer uit naar het zangkoor, dat „Roeierslied" zong van de Vliegh. een „Muzikaal Dessert" van Schröder en toen zoo allerverschrikkelijkst toe gejuicht werd, dat het nog een toetje gaf „Neerlands taal". Mooi deden in het eerste de tenoren en heel goed klonk, in het tweede, het rythme. Een „Vredesconferentiemarsch" op motieven van Andrëw Carnegie werd door den plaatselijk-adjudant, kapi tein Haak, gedirigeerd en het publiek zong de refreinen mee. 't Is, dat liet op het programma stond, anders zouden wij het niet geloofd hebben, dat Carnegie hem gecomponeerd had, zoo militairement klonk hot. Het slot was een apotheosische declamatie of declamatorische apo theose van elf jonge dames als de elf provinciën en mevr. Q. als mama Nederland, met muziek en Bengaalsch vuur. 't Leek wel of al de jonge crochets hieraan medededen. Toen gingen we, onder de tonen van een vroolljben marsch van G. Klamer, huiswaarts, dankbaar en voldaan. Heden en morgen nogmaals „Cro- chettOB" Vergadering Ambachtsschool. Gisteravond hield de Vereeniging Ambachtsschool voor Helder en om- sl reken eene algemeeno vergadering I in de Ambachtsschool. De Voorzitter,de heer D.H.Grunwald opende de vergadering met een woord vau welkom. Het deed spr. genoegen het be stuurslid, den heer Verheij weder aan wezig te zienhij wenscht hem geluk met zijn herstel en hoopt dat hij nog menigmaal de vergaderingen mag bijwonen. (Bewijzen van instemming). De Voorzitter doet verder mode- deel ing, dat de heer Rljkes wegens ziekte niet aanwezig kan zijn en de heer Baert bericht van verhindering zond. De Notulen werden onder dankbe tuiging goedgekeurd. Tot leden van de commissie voor het nazien der rekening en verant woording over het jaar 1914 worden benoemd de heerenW. N. Francken, S. Meyers en G. de Ven. De heeren J. Baert en B. Verheij die als bestuursleden periodiek moesten aftreden werden als zoodanig herbe noemd. De heer Verheij aanwezig nam zijne benoeming aan. Uit de daarop door den Voorzitter gedane mededeelingen stippen wij het volgende aan Het onderwijs aan de school heeft na de vacantie door de mobilisatie, (inkwartiering in de school) in 2,/2 maand geen voortgang kunnen heb ben. Aan de krachtige pogingen, aan gewend bij het legerbestuur, door den Penningmeester, den heer R. Kastelijn om de school „vrij" te krijgen is het te danken dat de lessen zoo spoedig mogelijk zijn aangevangen. Door rappe handen is het gelukt de lokalen weer in den ouden toestand te herschapen. Voorde moeite, die de heer Kastelijn in deze gedaan heeft wordt dank gebracht. (Bewijzen van instemming.) Tot leeraar in het handteekenen is met 1 Sept. j.1. benoemd de heer P. H. E. de Groot te Groningen. Van de Ambachtsschool zijn 3 leerlingen geplaatst bij de Kon. Pak ketvaart en 3 leerlingen, die het 4e jaar medegemaakt hebben en bij gevolg goed onderlegd zijn, bij de Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Er werden aangeschaft 3 draai banken, waarvoor 1 voor de elec- triciens. Met dankbaarheid wordt gewag gemaakt dat, niettegenstaande de Regeering, die, met het oog op de tijdsomstandigheden alle mogelijke zuinigheid betracht, de verhoogde subsidie voor de Ambachtsschool alhier, heeft toegestaan. Door deze toezegging is ook de verhoogde sub sidie der gemeente te wachten, 't Is een bewijs en zulks is meermalen betoogd, dat de Ambachtsschool steeds in bloei toeneemt. (Applaus.) Door den Voorzitter wordt den Iuspecteur van het Middelbaar Onder wijs, den heer de Groot, die de school zeer genegen is, hartelijk dank gebracht. De heer Hubbeling heeft gemeend, wegens zijn hoogen ouderdom, zijn bestuursfunctie te moeten neerleggen. De Voorzitter betuigde den heer Hubbeling dank voor zijne practische adviezen en verdere diensten die hij de Ambachtsschool bewezen heeft wenscht hem eene goede gezondheid toe en hoopt dat hij nog vele jaren lid der Vereeniging mag blijven. (Bewijzen van instemming). Bij de gehouden rondvraag, blijkt dat de verloting der door de leer lingen vervaardigde voorwerpen, zal plaats hebben in do herfst vacantie. Hierna wordt de vergadering onder de gebruikelijke plichtplegingen ge sloten. Kathleen Parlow. Men verzoekt ons mede te deelen, dat bovengenoemde wereldberoemde Cauadeesche violiste op Maandag 14 December een concert zal geven in „Casino". Als begeleider zal optreden Charlton Keith uit Londen. De bate zal komen aan liet plaatse lijk Steuncomité alhier. Dinsdag slaagde te Amsterdam bij het examen voor de Vrije- en Ordeoefeningen der Gymnastiek, tle heer N. Muts. Door de Algemeone Heldersehe Winkeliers vereeniging is een adres aan Z.E. den Opperbevelhebber van Land en Zeemacht gericht, houdende het verzoek om winkeliers die onder de wapenen zijn, gedurende den St. Ni- colaastijd in gelegenheid te stellen hunne zaken te drijven. BINNENLAND. Diensdregeiing H.IJ.S.M. Naar wij vernomen zal de H. IJ. S. M. met 1 December de tegenwoordige dienstregeling weder uitbreiden. Bsvorderingswet voor de Zee macht 1902. Het afdeelingsverslag is verschenen omtrent het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Bevorderings- wet voor de Zeemacht 1902. Vele leden betuigden hunne inge nomenheid met de strekking van dit wetsontwerp. Intusschen achtten verscheidenen hunner de wijze, waarop de minister aan zijne bedoeling uitvoering wenscht te geven, niet geheel vrij van be denking en sommige der door hem aan te voeren bezwaren oordeelden zij van zoo groot gewicht, dat de vraag rees of wegens de nadeelen' aan de voorgestelde maatregelen ver bonden, niei de voordeelen, welke de regeling zou afwerpen, moesten wor den prijsgegeven. Zij merkten daarbij op, dat de memorie van toelichting niet op volkomen overtuigende wijze de noodzakelijkheid der wijzigingen had aangetoond en geen beter licht had geworpen op de bezwaren, welke aan het voortbestaan, zij het met weinig ingrijpende verbetering van het tegenwoordjg stelsel, zijn ver bonden. Ook bleek daaruit niet, of en in hoever de positie der officieren in het algemeen zou worden verbe terd. Deugdelijke waarborgen zijn gewenscht, waar bet geldt zoowel bevordering als voorbijgaan bij pro motie. Hun bedenkingen tegen de voor stellen uiteenzettende, wezen boven bedoelde leden er in de eerste plaats op. dat vermindering van mutaties van slechten invloed kan zijn op ver band en voeling tusschen admini stratie eri zeedienst bij de Marine. Eenige nadere inlichting hierom trent werd op prijs gesteld, ook omdat in het algemeen het doel van dit wetsontwerp, voor zoover continuïteit in de bevelvoering betreffende, moei lijk zal zijn te bereiken, indien, bij weinig in dienst zijnd materieel, het aantal officieren, dat voor de hoogere rangen in aanmerking wenscht te komen, grooter is dan de behoefte in tijd van oorlog medebrengt. In dit verband rees de vraag hoe aan deze moeilijkheden het hoofd zal kunnen worden geboden, zonder aan de rechten vau hen, die met reden op latere bevordering in de hoogere rangen aanspraak maken, afbreuk te doen. Men vroeg of, ter tegemoetkoming aan de bedenkingen, de termijnen in het wetsontwerp voorgesteld, niet eenigszins konden worden bekort en met meer elasticiteit bepaald. Men meende, dat eene bevelvoering van tot negen maanden voor de au toriteiten voldoende is om een oordeel over de geschiktheid ter bevordering te vormen. Voorts vreesden verscheidene leden, dat de voorgestelde regeling de am bitie om bij de Marine te dienen en de hoogere rangen te bereiken, zeer zal doen dalen. Sommige leden wezen er op, dat de wetgever alles moet vermijden wat den lust om zeeofficier te worden en te blijven doet verminderen. Het was eindelijk voor verscheidene leden een vraag, of eene vroege aan wijzing voor speciale vakken, ais hot. wetsontwerp beoogt, de opgewektheid in den dienst zal verhoogen. Naar aanleiding van de voorgestelde regeling wezen sommige leden er op, dat ook aan vermindering van mu tatie der bemanning aan boord aan dacht behoort te worden gewijd. Bij de artikelen werden nog ver schillende opmerkingen gemaakt. Onder meer vond de wijziging van den rang van „adelborst der eerste klasse" in dien van „luitenant ter zee klasse", niet algemeen in stemming. Andere leden konden zich met de wijziging vereenigen, omdat zij huns inziens ligt in de lijn der verandering, welke de positie der adelborsten dei- eerste klasse gaandeweg onderging. Te meer zouden deze leden met deze wijziging instemmen, indien de Minister het in deze richting wilde leiden, dat de diensttijd van luitenant ter zee der derde klasse en der tweede klasse in het geheel niet langer zal behoeven te duren dan die van lui tenant ter zee der tweede klasse thans. Vergadering van socialisten. Dinsdagavond is te 's Graveuhage een druk bezochte vergadering ge houden, waarin de heeren H. Spiek man en mr. P. J. Troelstra het woord hebben gevoerd. De heer Spiekman begon mul te zeggen, dat de sociaal-democraten de bourgeoisie hier te lande niet be schuldigen den oorlog te hebben doen uitbreken, maar dat toch de oorlogsrampen alleen voor één klasse der maatschappij dadelijk lichamelijk deed meebrengen n.1. voor de arbei dersklasse, en derhalve is z.i. de oorlog weer een aansporing te meer voor de arbeiders om zich aan te sluiten by de sociaal-democratische arbeiderspartij. (Toejuiching on ge fluit.) Wel heeft de regeering, zoo ging de heer Spiekman voort, beloofd, dat er in Nederland tengevolge van den oorlog goen gebrek zal worden ge leden, geen inzinking zal zijn, maar nu er langzamerhand achteruitgang is, moet de S. D. A. P. de arbeiders- te hulp roepen om te zorgen, dat de belofte ook wordt vervuld. Bij de uitkeeringen toch aau de gezinnen vart de militairen kunnen de burgemeesters zich uil liun bourgeois aard reeds niet weer houden zooveel mogelijk te beknibbe len. Voorts is de uitkeering te gering. Op den duur gaat het gezin gebrek lijden bij zulk een uitkeering. Wanneer er dus weer verlenging van de mobilisatie wordt gevraagd, zullen de sociaal democraten Lot voor waarde voor hun toestemmingstellen, dat de uitkeeringen hooger worden. (Applaus.) De ondersteuning aan werkloozen, door den heer Treub geregeld, noemt, spr. op den duur ook onvoldoende. De heer Troelstra zeide, dat de wijze, waarop de heer Spiekman de nooaen des volks had geschilderd, nog verre beneden de werkelijkheid bleef. Hij behandelde speciaal het leo- nings-wetsontwerp-Treub. Onder applaus verklaarde hij tot zijn leedwezen verplicht te zijn, wegens dit wetsontwerp den politieken Gods vrede aan de bourgeoisie te moeten opzeggen, omdat hij overigens gaarne den heer Treub lovaal heeft gesteund, en het dien bewindsman niet heeft ontbroken aan lof ook van socialis tische zijde, omdat hij bleek te zijn een man van snelle en voortvarende daad in moeilijken tijd. Doch dit wetsontwerp heeft de arbeidersklasse gevoeld als een kaak slag, en men is nu verplicht tot een daad van verzet, welke zal herinne ren aan de strijdbare tijden van het socialisme. Het proletariaat heeft tot nu toe getoond matiging en vrijheid te kun nen betrachten in deze moeilijke tijden, en daarin is de sociaal-demo cratie en zijn hare leiders voorge gaan. De heer Treub weet niet, wal, er bij het volk omgaat. Er zijn andere middelen om aan geld te komen dan het aandraaien van de belastingschroef: tal van winstgevende bedrijven zou de staat, aan zich kunnen trekken, vooral b.v. die bedrijven, welke nu groote oorlogs winsten maken. „Kinderlijk-naïef" noemt de heer Troelstra het van minister Treub, te meenen, dat nu „een principieel debat over belasting-politiek kan worden vermeden", nu h'y van het volk f275 millioen vraagt. Het volk legt zich daarbij niet zoo neer, het heeft er alleen in toege stemd gedurende den oorlog stil te zijn, opdat het na den oorlog met hernieuwden moed en kans op succes kan voortgaan te strijden om in het vervolg zulk een catastrofe onmoge lijk te maken.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2