Laatste berichten. Aan de Leden der Ned. Herv. Kerk. Van het Russisch-Turksche gevechtsterrein. St. Petersburg, 26 Nov. Medeilee- ling van den generalen staf van het Kaukasische leger: In de richting Erzerdem is de vervolging van den verslagen vijand geëindigd. De laatste dagen heeft er ten zui den van de vallei van Alasjgerd oen reeks van gevechten plaats gehad, waar wij talrijke strijdkrachten Koer den, ditmaal versterkte met geregel de (Turksche) troepen, tegenover ons hadden. Aan de andere gedeelten van het Russische front is geen belangrijke wijziging van detr toestand inge treden. Tweeduizend Russen vermoord. Konstautinopel, 26 Nov. (W. B.) De „Terdjumani Hakikat" bevestigt, dat in Tabris tweeduizend Russen door Perzen zijn vermoord. Op Zee. Verliezen der Engelsche marine. Men herinnert zich dat van Duitsche zijde verteld is, dat een Engelsche slagschip, de „Audacious", aan d< Iersche kust zou zijn gezonken, n.1 reeds in October. Thans vinden wij in de Engelsche bladen de gedetailleerde lijst van de verliezen, die de Britsclie scheeps macht tot dusver heeft geleden, maar het bedoelde schip komt op die lijst niet voor.' Het vergaan van de „Amphion" (6 Aug.) kostte 148 menschenlevens, hot zinken van de „Pathfinder" (5 Sept.) 250, de ramp van de Aboukir", de „Cressy" eu de „Hogue" (22 Sept.) 502, 535 en 360 man manhot ver gaan van de „Hawke" (15 Oct.joischte 499 levens; bij de slag aan de Chi- luonsche kust verdronken mot de „Good Hope" 857 man, met do „Mon- mouth" 693. Ontploffing van de „Bulwark' Londen, 27 Nov. Blijkens do lijst van de admiraliteit z(jn er veertien overlevenden. Het einde van de „Einden". Berlijn, 26 Novembe.. (Wolft.) Van kapitein-luitenant ter zee von Mftller, den commandant van de „Einden", is het volgende telegrafische bericht over het gevecht van de „Emden" met den kruiser „Sydney", bij de Kokos eilanden, ontvangen Toen een door de „Einden" op de Kokos eilanden gelande afdeeling bezig was den kabel te kappen, naderde de kruiser „Sydney" met volle kracht. Het gevecht tusschen de beide krui sers begon onmiddellijk. Ons schieten was aanvankelijk goed, doch spoedig toonde het vuur van de grootere Engelsche kanonnen zijn overwicht en leden wij zware verliezen onder de kanonniers. En de schietvoorraad raakte uitgeput, zoodat het geschut vuur gestaakt moest worden. In weerwil van de beschadiging van de stuurinrichting door het vijandelijke vuur, werd nog een poging gedaan om de „Sydney" op torpedo schootsafstand te naderen. De poging mislukte, omdat een schoorsteen was vernield en ten gevolge daarvan de snelheid van de „Emden" zeer was verminderd. Het schip werd daarop met volle kracht aan de noord (luw) zjjde van de Kokos-eilanden op een rif gezet. Intusschen wist de landingsafdee- ling op een schoener te ontkomen. De Engelsche kruiser begon de ver volging, doch keerde in den namiddag terug en vuurde opnieuw op het wrak van de „Emden". Om verder onnut bloedvergieten te voorkomen, capituleerde ik met de rest van de bemanning. De verliezen van de „Emden" be dragen: 6 officieren, 4 dek-officieien, 26 onderofficieren en 98 man gevallen 1 onderofficier eu 7 man zwaar ge wond. De neutraliteit van Chili New-York, 25 Nov. Een officieel telegram uit Santiago de Chili meldt, dat de maritieme autoriteiten vast gesteld hebben, dat Duitsche oorlogs schepen de neutraliteit schonden door verschillende dagen te blijven in de haven van het eiland Juan Pernandez, twee neutrale schepen in beslag te nemen en er de steenkolen en voor raden uit te halen en tevens de Fran- sche bark „Valentine" in den grond te boren, binnen de Ohileensche terri toriale wateren. Valparaiso, 26 Nov. Ten einde de strikte neutraliteit van Chili te hand haven, zijn drie torpedobootjagers met verzegelde orders naar Juan Fornandez gezonden. Bulgarije. Sofia, 25 November. De gezanten van Rusland, Frankrijk en Engeland hebben achtereenvolgens een bezoek gebracht aan minister-president Rado- slawof. Men kent het doel van dfezen stap nog niet, doch men hecht er onder de tegenwoordige omstandig heden groote beteekenis aan en ge looft aan een begin van onderhande lingen tusschen de entente en de Bulgaarsche regeering, ten einde de wederzijdsche belangen met elkaar in overeenstemming te brengen. De gezanten hebben tevens van de ge legenheid gebruik gemaakt, om den Bulgaarschen minister-president hun voldoening te betuigen over de uit eenzetting, die bü gisteren in het Sobranje heeft gegeven. Foty bei, de Turksche gezant, die eenige dagen te Konstautinopel ge weest is, kwam hedenmorgen terug en had *s avonds eveneens een onder houd met Rakoslawof. Australische troepen. Pearce, de Australische minister van Landsverdediging heeft mede gedeeld, dat er nu 40.000 man Aus tralische troepen verscheept zijn of geoefend worden. Er z(jn er ongeveer 1000 op de eilanden in de Stille Zee. Dan zijn er nog 56.000 man militie in werkelfjken dienst en ongeveer 50.000 reservisten en nieuwe troepen, die komende jaar beschikbaar zullen z(jn. 28 Nov Dec. Feestavonden tor gelegenheid van de Marine-Schiet wedstrijden. Casino, 7 uur precies. 14 Dec. Concert Kathleen Parlow, 16 Dec. Toonkunst afd. Kelder. Oratorium „De Schepping". Casino, 8 uur. MARINE EN LEGER. Do luit. ter r.oo der 2o kl. Kon.Marine-reserve F. Mörzer-Bruijos wordt b(| opkomst in wer- kel(jken dienst op 1 Decembera.s. geplaatstaan boord, van Hr. Ms, .-.Koningiu Emma", terwijl do boord van dien bodemdlenendelull.terv.ee der 2e kl. dier reserve .1. A. Hazewinkel met 1 December a.s. wordt ont lieven van zijn plaatsing in werkeljjken dienst. De adelborst der le kl. J. van Hernerl wordt Dec. a.s. overgeplaatst van llr. Ms.Korteuaer" ..aar Hr. Ms, „Braga", onder Intrekking van z(jn bevolen plaatsing naar Hr. Ms. „Schorpioen". AGENDA. en Reclteer-vereen t torp.m.maj. korp. seiner. torp.ni. matr.-tiuun. hofui. kok. rg.-torp.m. L.NTSteenliuiv.on Matroos le kl. J. Ilayes Motr. torp.m. J. Zoeteman Se kl. W. E. do Niet 8o kl. O. A. Loesberg Se kl. J. M. Blom Korp.-torp.m. L. Kleiman sergU-torp. m.dr.2ek!.C. Abbcnhnls kp.-m.dr.lekl, Matr.-hofm. H. Kruik korp.-hofm. snog bevordord met 1 Nov. 1914: Stoker-olieman J. Brons tot Korp.mach.d. 2e kl Met ontslag- Marinier 2e kl. P. Boot 1 Maart 1916 2e G. Holswilder 1 Korp.-sclirilver J. A. Tliijssen 1 Torpedom. niai. L. N. Steenhuizen 1 Matroos 2e kl. H. R. v. d. Meer l Stoker-olieman C. Bruul 1 Korp.rn.dr.3ekl. W. J, Klashorst 1 Marinier le kl. W. F. A. Zoons 1 Matroos 2e kl, D. Bernard 1 Kp. d. Mariniers P. Visser 16 ST00MVAART8ERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Karimoen arriv. 25 dezer van A'dam to Batavia. Banka, uitr.,is25dezcr Kaap del Armi gepass. Banda, thulsr, vertrok 26 dezer van Pover. Biiliton arriv. 27 dezer van Ja va te A'dam. Grotius, thuisr., vertrok 28 dozer van Genua. Pr. Juliana vertrok 28 dozer v. Batavia n. A'dair Prins der Noderl., thuisr., pass. 26 dozer Perim. Rotti arriv. 27 dezer van A'dam to Batavia. Voudel, uitr., vortrok 27 dezer van Gravosc-nd. K rakatau. uitr., arriv. 28 dezer te Batavia. Lomhok. thuisr., pass. 20 dezer Fïnisterre. lterahrandt, uitr., arriv. 26 dezer te Sabnng. Rotterdamsche Lloyd. Gorontalo, uitr., pass. 26 dezor Kaap Hlanc. Walcheren vertrok 25 dezor van Sfa.v naar R'dan Goentoor, thuisr., arriv. 26 dezer te Gravosend, Madioen arriv. 25 dezer van R'dam to Batavia. Mcrauke arriv. 26 dezer van R'dam ti Batavia. Tarabora, thuisr., pass.26dezer Point de Gallo. Wille arriv. 25 dezer van R'dam us Batavia. Kon. Holl. Loyd. Tobantia, uitr., arriv. 27 dozer te Montevideo, /eelandia, uitr.. passeerde 27 dozer Dungenoss. Oelria, thuisr., is 26 dezer Dover gepass. Ainstellnnd, uitr., is 26 dezer Madera gopass. Kernland, thuisr., is26 dozor Las Palmas gopc Frlsia, thuisr., vertrok 25 dezer van Rlo Jano Kon. West-Indische Maildienst. Jan v. Nassau arriv. 26 dezor v. R'dntn te Buenos- Ayres en vortrok naar Parana, i.odew. van Nassau, van A'dam naar San Nicolas, pass. 26 dezer Montevidoo. Prins Frod. Hendrik, thuisr., pass. 27 dezor Be ve- 25 dezor van A'dnm Haven te Nieuwediep. 28 Nov. Aangekomen van Goolo en vertrekken naar Harlingcn s.s. „Friesland". Idem v. Leith n. Harlingcn s.s. „Amulet.' Idem v. Huil n. Harlingen s.s.„Minister Tak". Idem v. Harlingcn n. West-Hart s.s. „Nlnolaas". 27 Nov. Idem v. Harlingen n. Londen s.s. „Gro ningen". MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 27 Nov. 1914. KAAS. Fabriokskaas meikaas f ,.jongo kaas I—kl. fabriekskaas C41.—kleine boerenkaas 142.-, - comm. fabriokskaas f-,-, commis sie- boerenkaas f38.50, middelbare fubiiukskiuis f middelbare boeronkaas f :1b.—. Aonge voerd 236 stapels, wegende 129681 K.G. Handel kleine redelijk. Alkmaar, 27 Nov. 1914. Heden werden ter graanmarkt aangevoerd 1255 H.L. Tarwe f 11.00 u 11.50, rogge f -. - -.-, gerst f-.-, idchev. ra- a F 11.50, ht f6.30 a 0.05. Bruino boonon f 12.60 a f 17. Witte idem f21.50 a f23,-, rood mosterdzaad r-.-,gei f—.-, blauwmaandzaad f-.-, paardebui f 11.a fllBO, citroenboonen f21.- n I'S witte bootten f22.-a f-.-.bruine boonon f14.— a f 17.—karweiz. f 16. a f-.-. Erwten: groene f16.- a 21.—, grauwe f28 a 29.-, vale f -.- a Hoorn, 26 Nov. 1914. KAAS. Aanvoer 34 stapels, wogonde 36.287 K.G. Pr(js: kleine f40.- igt iv.u. rrijsKiciuu i to.-, cuuiinlssio f39.50, middelbarof fabriek» f41.-. Handel vlug. VISSCHERUBERICHTEN. Nieuwediep, 27 November. Van sardjjnvisscbers 100 mandjes sardijn.per mandje f 2.65. h f2.90. 28 November, v.m. 8 uur. Niets, binnen. Burgerlijke Stand van Helder. van 26 en 27 Nov. Bevallen A. Erkelens LöhT, J. M. v. d. Burg-Blom, z. G. M. i Kok-Hoogendijk, d. A. v. d. Ven den Engelse, d. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indie Verzendingsweg. Per. 1 Datum der Tijdst. der I ter post- laat. busl. bezorging. a/hPostk. n 18 Dec. I 6.56 's«v. n 25 6.56 'sav. Naar Atjeh en onderhoorigheden en de Oostkust van Sumatra eiken Dlnsd.j 1216 'sm. Naar Guyana (Suriname) zcopost via Amsterdam 13,17,31 Doe. 6.55'sav. mail vla Queenstown 7 en 21 12.16 'sm. mail via 8outhampton 30Nov. 12.15 'sm. (alleen op verl. d. alk.) Naar Curaqao, Bonaire en Aruba: of Queenstown Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba zeepost via Amsterdam 3,17, 81 Doe. 0,55'sav. (alleen op verl. d. afz.) muil via Engeland 30 Nov. 12.16 'sm. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier- kolonie en Transvaal: eiken Donderdag, 12.15 's in De zeer vele betalingen door assig- natiön, betaalorders en mui inewissels welke door het Rijk te Helder wor den gedaan, zouden het alleszins wettigen wanneer in de bestaande t.O' stand verbetering werd gebracht. Buiten de vele ingezetenen die bij de inwilliging van het verzoek gebaat zouden zijn, zullen vooral de aan nemers van Rijkswerken, de plaatse lijke Handel enz. daarvan veel gerief en voordeel ondervinden. Dc heeren A. Treffers, E. Stee- Kers eu W. F. Sprink alhier, zijn Jonderdag te Amsterdam geslaagd voor het examen vrije- en orde oefeningen. De heer H. Wychmun, onder wijzer aan school 4 alhier, is benoemd tot onderwijzer met verpl. hoofdacte te Brummen (G.). Zeekrijgsraad te Willemsoord. Schcrmon geval. De Krijgsraad deed uitspraak in do zaak van den buitengewoon adelborst der Marine-Reserve, wien werd ten laste gelegd het door schuld veroor zaken van zwaar lichamelijk letsel bij een scherinoefening, waarbij be- klaagdes sabel door het masker vau den bootsman W heen in diens oog drong. De Krijgsraad achtte het ten laste gelegde niet bewezen en sprak be klaagde vrij. Verdediger van den beklaagde was mr. P. G. van Anrooy. Aanranding. Voor den Krijgsraad stond terecht een machinist, van de Marine-Reserve, beschuldigd van aanranding, althans poging daartoe, en mishandeling, ge pleegd in den nacht van 17 op IS September 1914, tegen een vrouw op de Prinsengracht bij de Utrechtsche- straat te Amsterdam. Bekl. .verklaart dien avond te zijn uit geweest mot een kameraad en door het gebruik van sterken drank dronken te zijn geworden en zich niets meer van het in dien nacht gebeurde te kunnen herinneren. De aangerande juffrouw, als getuige gehoord, verklaart 's nachts uit een bar, waar zij buffetjuffrouw was, naar huis terugkeerende door de Utrecht- schestraat, op den hoek van de Prin sengracht te zijn aangerand en daarna, nadat zij zich had bevrijd, te zijn vervolgd door den aanrander en bij den nek gegrepen, tegen een hek en vervolgens tegen den grond te zijn gesmakt, waarna de aanrander haar op het hoofd heeft geslagen: De aan rander is op haaf' hulp- en moord- geroep,toen de politie kwam opdagen, op de vlucht gegaan. Bij de confron tatie op het politiebureau met be klaagde, die later gevat was, herkende zij hierin haar aanrander alleen in zooverre dat de uniformkleeding en -pot van aanrander en gearresteerde overeenkwamen. Een getuige, wonende aan de Prin sengracht, door het moordgeschreeuw wakker geworden, heeft gezien dat een vrouw door een man met geweld tegen oen hek werd geduwd en daarna naar het midden van den weggehaald, waar de man over de vrouw heen- boog. Get. herkent den beklaagde niet als de aanrander, alleen komen beklaagde's houding, gestalte en voor komen met dien van den aanrander overeen! De twee politieagenten, die na het gebeurde de vrouw aantroffen en kort daarop beklaagde op de Regulier gracht arresteerden, verklaren dat beklaagde, die onder den invloed van sterken drank verkeerde,op het politie bureau aau de Stadhouderskade meer malen heeft bekend de vrouw te heb ben aangerand en mishandeld. De fiscaal, de voltooide aanranding en de mishandeling bewezen achtende, wil beklaagde het eerste, gepleegd in dronkenschap om half drie 's nachts niet al te zwaar aanrekenen, de daarna gepleegde mishandeling echter acht eischer ernstigervoor de beide feiten vraagt hij vijf weken gevangenisstraf. De verdediger, mr. Gouvernc uit Allernaar, acht de ten laste gelegde aanranding niet bewezen en ontkent dat, aangenomen dat die aanranding werkelijk heeft plaats gehad zooals de juffrouw opgeeft, beklaagde daar van de dader is, nu hy door niemand wordt herkend. Ook beklaagde» be kentenis op het politiebureau is vol gens pleiter, nu die is afgelegd in dronkenschap onder de pressie zooals die volgens pl. daar altijd wordt uit geoefend, van geen belang. Voordat gedeelte van dc tenlastelegging vraagt pleiter vrijspraak. Leger des Hefls. Zooals uit achterstaande ad ver tentie blijkt, zal het Leger des Heils (Spoorgrachti a.s. Woensdag een belangrijke lichtbeelden meeting or- ganiseeren. Toegang 2j cent. Nieuwe telefoonaansluiting. Alberda H., Hoofdgracht, huish. Kruyne dr. H., Stationsweg, 400 Coltof S., Manufacturen enz., De extra-trein, die gistermorgen van Amsterdam met 396 passagiers naar Antwerpen is vertrokken, is, naar het „Hdbl." meldt, ouderweg opge houden en zou naar Amsterdam terugkeeren. Hst aanhouden van schepen. De „Telegr." meldt, dat er onder handelingen hangende zijn tusschen Fransche en de Nederlandsche regeering, die tot resultaat zullen hebben, dat het oponthfud van aan gehouden Neder!maillwoten uit Indië aanmerkelijk kleiner zal worden, en een geregelde vaart verzekerd wordt. De regeling zou vooral hieromheen draaien, dat het begrip „vivres" ge- détailleerd omschreven wordt, zoodat geen vergissing meer mogelijk is. □e Harwichbooten. De Great Easlern Railway Co. heeft nu ook den dienst Rotterdam Har- wich met vrachtschepen tijdelijk op geheven. De Engelsche regeering heeft de stoomschepen opgeëischt. De Duitschers in Frankrijk en PLAATSELIJK NIEUWS. Door de Algemeene Heldersche Winkeliersvereeniging is een requeat verzonden aan Z. E. den Minister van Financiën inhoudende het verzoek om te Helder te vestigen een Rijks betaalmeester, of wel zoodanige maat regelen te treffen dat betalingen ten laste van het Rijk, inplaats van te Alkmaar of elders, voortaan te Helder kunnen geschieden. Bij dit request is gevoegd een memorie van toelichting waarin de wenschelijklieid tot inwilliging van het verzoek wordt aangetoond. Weliswaar worden nu door den Rijksontvanger te Helder onder be perkte voorwaarden betalingen ge daan; voor grootere posten wordt echter vooraf de goedkeuring van den Rijksbetaalmeester te Alkmaar ge vraagd, hetgeen in vele gevallen voor belanghebbenden bezwaren oplovort. 228 Heijligenbetg P.M., in rijwielen, Spoorstraat. BINNENLAND. Tweede Kamer. De Tweede Kamer zal niet, gelijk aanvankelijk in de bedoeling heeft gelegen, Dinsdag, doch Woensdag a.s. half twee bijeenkomen ter behande ling van het wetsvoorstel-Mpndels. Geen spoorwegverbinding met Antwerpen. Uit Roosendaal meldt men: Hedenmiddag tegen 1 uur is hier bericht ontvangen van de Komman- dantur te Antwerpen, dat de treinen loop Roosendaal-Antwerpen „tot nader orde" als gesloten beschouwd wordt. Uit Breda: Volgens een hedenavond bij den burgemeester van Breda van den opper bevelhebber ontvangen bericht, laten de Duitschers geen vluchtelingen- treinen uit Nederland langs Roosen daal België binnen. Men vreest, dat door dezen maat regel de talrijke familieleden van Belgische geïnterneerden, die zich thans in Nederland bevinden, en uit gewekenen niet kunnen terugkeeren. Parijs, 27 Nov. De offlcieele rnede- deeling vanmiddag drie uur luidt Gisteren is overal op het front een verzwakking van het vijandelijk artillerievuur opgemerkt. Twee in- fanterieaanvallen; gericht tegen de bi uggehoofden, die wij op den rech teroever van de Yser, ten zuiden van Dixmuiden opwierpeu, zijn terug geslagen. Op het overige front gee nerlei actie. Alleen is Reims vrij hevig beschoten gedurende het be zoek van de journalisten uit neu trale landen. In Argonne liepen eenige infanterieaanvallen uit op verliezen voor de Duitschers. Door een tegenaanval hebben wij daarop enkele loopgraven veroverd. Berlijn, 27 Nov. (Vau Duitsche zijde.) Een nieuwe groote slag op (jet Westelijke oorlogsterreiu wordt voorbereid. Van het Oostelijk front. Weenen, 27 Nov. (Wolff.) Mededee- ling van vanmiddag van den gene ralen staf: Op het front in Polen is de dag van gisteren betrekkelijk kalm verloopen. In West-Galicië en de Karpathen duren de gevechten voort; een be slissing is nergens gevallen. Czerpowitz hebben onze troepen weer ontruimd. Londen, 27 November. Alle corres pondenten van Engelsche bladen te St. Petersburg gewagen van een groote overwinning der Russen in Polen en nu Kitchener de eerste offlcieele bevestiging heeft gegeven, twijfelt hier niemand meer aan de juistheid vau hun berichten. De correspondent van de „Morning Post" seint: In de offlcieele militaire rapporten worden dc groote successen in Polen nog niet als een overwinning erkend, maar uit een dozijn verschil lende bronnen is deze overwinning toch algemeen bekend geworden. Hel gevolg van deze offlcieele terughou dendheid is, dat een overwinning, die geen vernietiging van de Duitsche strijdkrachten is, als een teleurstel ling zou worden opgenomen. Uit een telegram van den Russi- schen opperbevelhebber, gisteravond ontvangen, blijkt dat het Duitsche leger, 't welk onder generaal von Mackensen aan de Weichsel en de Warta vecht, erg in het nauw gebracht. De rechtervleugel is bij Lodz omsingeld en gedeeltelijk uileen- geslagen, terwijl de rest naar het Noorden opdringt om het verloren contact met den linkervleugel te her stellen, die bij Lowicz en Plock (Plodzk) in een hachelijke positie verkeert. Nu de strijdkrachten, van Wielun on Sieradz opgerukt, niet in staat zijn geweest ter hulp te komen en de operaties van Duitschers en Oosten rijkers op andere punten van het reusachtige Russische front mislukt zijn, hebben de Duitschers weinig of geen kans om een verpletterende nederlaag bij Lodz te ontgaan. De gevolgen van zulk een nederlaag zullen zoowel uit strategisch als mo reel oogpunt van groote beteekenis zfjn. De Oostenrijkers In Servië. Weenen 27 November. (Wolff.) Over het zuidelijke gevechtsterrein wordt d.d. heden officieel gemeld: De gevechten aan de Kolubara nemen voor de Oostenrijksch-Hon- gaarsche wapenen gunstigen loop. Ook gisteren maakten de Oosten- rljksch-Hongaarsche troepen bijna op alle gevechtsterreinen vorderingen. De sneeuwstormen, waardoor in de dalen de voet geen steunpunt vindt en die op de hoogten alle uitzicht be nemen, bemoeilijken het krijgsbedrijf. Nochtans wordt van het front gemeld, dat de troepen in een uitstekende stemming verkeeron. Engelsche schepen In den grond geboord. Grimsby, 27 November. Eentreiler heeft hier den kapitein en de be manning van het Engelsche stoom schip „Khartoem", dat den 26n dezer in de Noordzee op een mijn is ge- loopen en gezonken, aangebracht. Londen, 27 November. Een Lloyd's telegram uit Havre van den 25n dezer meldt: Het Engelsche stoom schip „Malachite'.' is buiten Havre dooi een Duitsche duikboot aange vallen en gezonken. De bemanning is vandaag te Southampton ontscheept. Volgens een ander telegram uit Fécamp is gisterochtend om 8 uur het Engelsche stoomschip „Primo" door een Duitsche duikboot bij An- tifer (op de Fransche kust van 't Ka naal benoorden Havre) in den grond geboord. De bemanning is gered en te Fécamp ontscheept. Londen, 27 November. Minister Churchill heeft in het Lagerhuis over den toestand der vloot gesproken en gewezen op de vier voornaamste ge varen waaraan de vloot blootstond. Hol eerste gevaar was dat wij over vallen zouden worden voor wij gereed waren en op onzen oorlogspost. Dit was het grootste gevaar, doch het is al voorbij. Het tweede was de ont snapping van snelle Duitsche koop- vaardlj-jagers maar de open zee. Dit gevaar is men sedert teboven geko men, eu terwijl de Engelsche Admirali teit een verlies van 5 procent van de handelsvloot verwachtte gedurende de eerste maanden van den oorlog, was het werkelijke verlies niet meer dan 1.9 procent. Het derde was het mijngevaar. Dit is beperkt door de genomen maatregelen. Het vierde ge vaar bestond in de duikbooten. Onze duikbooteuvloot is veel grooter dan die van den vijand en de eenige reden waarom wij niet grootere resultaten hebben bereikt is dat ons zelden een doel voor den aanval weid geboden. Churchill zeide dat de betrekkelijke sterkte van de Engelsche vloot thans aanmerkelijk grooter is dan bij het uitbreken van den oorlog, en terwijl Duitschland tegen 't einde van 1915 aan zijn vloot 3 dreadnoughts kan hebben toegevoegd, kan Engeland, haar hebben aangevuld met 15 van de machtigste schepen die ooit zijn gebouwd. Het was geen overdrijving te zeggen dat Engeland het wel lljdeu kon twaalf maanden achtereen iedere maand een opperdreadnought te ver liezen zonder dat de vijand eenig verlies leed en toch tennaastebij dezelfde meerderheid ter zee te heb ben gehandhaafd als 't bij 't uitbreken van den oorlog bezat (toejuichingen). Er is alle reden voor een volkomen vertrouwen in het vermogen van de vloot om de wenschen van het rijk ten uitvoer te brengen, zelfs indien we alleen stonden, doch we hebben bovendien machtige bondgenooten ter met wie we op den meest hartel(jken voet verkeeren. Engelsche bladen weten nog geen andere verklaring voor den ondergang van de „Bulwark" te geven dan dat het kruitmagazijn is ontploft. Te klokslag 8 uur, Woensdagoch tend, is het ongeluk gebeurd, terwijl het slagschip bij Sheerness voor anker lag. De ontploffing was zoo hevig, dat het geheele schip in kleine stukken is geslagen. Ooggetuigen op naburige schepen hebben niet anders dan een rookkolom gezien, waarin het schip, zooals gemeld, na 3 mi nuten was verdwenen. Kolendragers beweren, dat zij op de „Bulwark" eenige matrozen hebben waargeno men, die hun hand aan het hoofd brachten en een oogenblik aandachtig stil stonden om een seconde later aan stukken te worden gescheurd. Er viel geen hulp te bieden. Er was niets overgebleven dan wrak stukken van het zeekasteel, verminkte menschenlichamen en afgescheurde ledematen. Slechts een- 12 tal perso nen van over de 700 zijn als door een wonder gered. Lord Beresford, wiens vlaggeschip de „Bulwark" is geweest, heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat de ramp door geen andere oorzaak kan zijn ontstaan dan door een ont ploffing in het kruitmagazijn, hoewel hij zich die niet verklaren kan, daar alle voorzorgsmaatregelen waren ge nomen om de ammunitie op do juiste temperatuur te houden en het als uitgesloten moest worden beschouwd, dat er schietvoorraad van ondeugde lijke samenstelling aanwezig was, daar hiermee geregeld proeven wor den genomen. Telegrammen ontvangen te twaalf uur: Parijs, 27 November. Hot officieel communiqué van 11 uur 's avonds iiiidt: De dag is rustig geweest. Er is niets voorgevallen. Petrograd, 27 November, (Officieel). Op den linkeroever van de Weichsel hebben onze troepen Gonibin (15 K.M. ten Z. van Plozk) bereikt. Het cen trum veroverde de stad Bresiny en de dorpen van de vlakten van de rivier de Maroga. Wij zetten ons offensief in die streek voort. Tusschen Bresiny en Glovno deed de Russische cavalerie met succes een charge tegenvijandelljkeinfanterie, waarbij kanonnen worden buitge maakt. Wij hebben succes behaald op het geheele front tusschen de Weichsel en de Warta. Op het front Czenstochowa-Krakau behaalden wij een buitengewoon groot succes; wij maakten 26 No vember meer dan 4000 krijgsgevan genen. Op den linkeroever der Raba namen wij sterke Oosteniijksche posten. Bochnia weid na harden strijd op de Oostenrijkers veroverd, waarbij 2000 gevangenen, een aan tal mitrailleuses en 10 kanonnen in onze handen vielen. Op den rechteroever der Weichsel trekken de Duitschers in wanorde terug, in de streek van Krakau krachtig door onze troepen achter volgd. Londen, 28 Nov. Uit Petrograd wordt aan de „Daily Chronicle" ge seind dat er niet aan te twijfelen valt of de Duitschers hebben bij Lodz een groote nederlaag geleden. De Turken zijn achter hunne ver schansingen terugtrokken. De Russen nemen thans nieuwe stellingen in om een nieuwen opmarsch voor te be reiden. De Turken hebben groote verliezen geleden, hun geestdrift is door honger en koude ondermijnd. Honderden zijn doodgevroren. De terugtocht ge schiedde onder den invloed dezer de- moraliseerende omstandigheden in groote wanorde. (In verband met de troepenver plaatsingen van Antwerpen, waar door het geheele spoorwegverkeer tusschen Antwcrpen-Roozendaal stop gezet, ia, krijgen deze berichten groote waarschijnlijkheid. Red, H. Ct.) (De laatste berichten zijn ongecorrigeerd.) Het Suez-kanaal en de oorlog. Nu volgens berichten van het Wolff- bureau de Turken het Suez-kanaal bereikt hebben, is eenige ongerust heid gewekt ten aanzien van een mogelijke belemmering of versperring van dezen voor de internationale scheepvaart zoo belangrijken water weg. Wij hebben ons naar aanlei ding van deze vrees gewend tot een bekend landgenoot, die geacht kan worden volkomen op de hoogte te zijn van de toestanden in verband met het Suez-kanaal. Voor ongerustheid ten aanzien van het Kanaal is myns inziens geen reden, aldus ving, geruststellend, onze zegsman aan. Stel dat de Turken er in slagen een schip In het Kanaal tot zinken te brengen, dan is het nog niet erg, omdat de maatschappij, die het Kanaal beheert, de „Compagnie universelle du canal maritime de over zulk een uitstekend per soneel en zulk een krachtig bagger- materieel beschikt, dat binnen enkele dagen door baggeren om het schip heen een „omleiding" kan worden gemaakt, waardoor het verkeer we der hersteld wordt. De maatschappij heeft uitsluitend Franschen in haar dienst; zij heeft dit gedaan om steeds gewaarborgd te zijn te kunnen doorwerken en bij voorbeeld geen last te hebben van staking. Als het waar is, dat de Turken het Kanaal genaderd zijn, zoo ver volgde onze zegsman, dan is er toch nog altijd de Frausche Middelland- sche Zee vloot, die het Suez kanaal kan binnenvaren om den Turken ontzag in te boezemen. Het verkeer in het Kanaal is neutraal: een oor logsschip van een der oorlogvoerende mogendheden mag er niet blijven liggen, maai niets verzet er zich tegen, dat zulke oorlogsschepen het Kanaal in-, door- en uitvaren en weer terugkeeren door het Kanaal, aldus heen en weer kruisende tusschen Middellandsche Zee en Roode Zee. Zoo is tijdens den Russisch-Japan- schen oorlog de Russische hulpkruiser Smolensk" driemaal in tien dagen tijds het Kanaal doorgevaren, omdat hij de aanwezigheid van Japansche schepen in de Middellandsche Zee en Roode Zee duchtte. En tijdens den Balkanoorlog is een Turksch oor logsschip, ik meen de „Hamidieh", voortdurend het Kanaal in- en uit gevaren. In het Suez kanaal zelf mag niet gevochten worden, maar er is natuurlijk geen enkel bezwaar tegen om, wanneer het geval zich weer zou voordoen, dat een Turksch oorlogs schip er voer, dit schip een oorlogs vaartuig van een der geallieerden na te zenden, dat- dan den Turk zou kunnen aanvallen, zoodra hij he't Kanaal uit is._ Ik zie niet in, zoo resumeerde onze zegsman, hoe het mogelijk is, het neutrale verkeer door het Suez-kanaal te belemmeren, laat staan te beletten. (H.bld.) De strijd aan de Yser. In den „Lokal-Anzeiger" vertelt von Gottberg, die als officier te velde staat, het een en ander van den ge weldigen slag aan de Yser. De troep waarmee hij er heen rukte, had wei nig begrip van hetgeen er gebeurde. Pas 48 uur nadat Antwerpen, dat zij zelf hadden helpen belegeren, ver overd was, hadden zij ervan gehoord. Op hun marsch weiden zij door de Engelsche scheepskanonnen bescho ten, die httri geen verliezen toebrach ten, maar hun kwartieren in puin schoten. Met een zekere ongeloovig heid hoorden de troepen den anderen dag, dat bij Nieuwpoort en zuidelij ker een sterke vijand in een sterke stelling stond. Onder een hagel van Ijzer naderden zij den vijand zonder nog te vermoeden wat er gaande was. Terwijl men in Duitschland reeds lang van een slag bij Nieuw poort, Yperon en Dixmuiden las, was de troep nog steeds van meening, dat zij tegenover een vijandelijke achterhoede stond en pas na velo dagen van bloedigen strijd uitte iemand, die er vorstand van had, de meeningHoor eens, ik geloof, dat het hier een slag wordt. „Omstreeks dezen tijd lagen wij - vervolgt v. Gottberg voor de Yser in strijd met den vijand, die zich wonderbaarlijk handig verschanst had. Tot aan de tanden ingegraven, door overdekking beschut, vuurde zijn infanterie door kleine gaatjes in sta len platen als de aanvaller maar een vinger omhoog stak. Zijn artil lerie kende den afstand op alle pun ten van het terrein, dat er uit ziet alsof het met een wals glad gemaakt is en door breede kanalen en slooten doorsneden is. Wie eindelijk aan de Yser stond, dertig meter van den vijand af, keek hoofdschuddend achter zich over het land, zoo glad als een dorschvloer, en vroeg zich af hoe het mogelijk geweest was den oever te bereiken. Nu zijn de oevers van de Yser omzoomd met Hbuten kruizen, waarop helmen staan. Toen echter waren het twee rijen van gloeiende geweer- loopen. Op het, donkere water dreven dui zenden doode visschen, die de lucht druk van de in water barstende gra naten gedood had. Het gelukte den Brandenburgers niettemin den an deren oever te bereiken. Van een smallen overgang, onder een granaten- hagel geslagen, breidde zich aan de andere zijde langzaam de waaier van aanvallers uit. Stap voor stap, voet voor voet, duim voor duim, ging het voorwaarts tegen den spoordijk van Nieuwpoort naar Dixmuiden. Fran schen, Engelschen en Belgen hielden met bewonderenswaardige taaie dap perheid stand. Onze bagage met de veldkeukens bleef aan de overzijde. Wij zaten koud en lagen koud, want in de loopgraven, in het vette pol derland verzamelde zich water. Wij behoefden niet te graven. De vijand had voor ons gegraven en na held haftige verdediging 0)k rija vaak met dooden gevulde stellingen ont ruimd. Nog feller dan zijn infanterie wist zijn artillerie te strijden; Den heelen dag en ook 's nachts strooide zij haar granaten en granaatkartetsen. Wij verloren veel bloed en toch vraagt men zich af, hoe iemand nog in leven kon zijn. W(j lagen een dag ter zijde van de schutters langs den weg dien de vijand onder vuur hield. Rechts en links sloeg zijn ijzeren vuist zoo hard in den bodem, dat wij de trilling voelden. Maar wij brachten er dien dag en zoo menigen anderen, die niet minder heet was, het leven ai en het is merkwaardig zooals een mensch zich dan 's avonds verheugt over het leven, dat hem nog geschonken is. Ten slotte was 's avonds alles genot. In een storraachtigen, natten en Kouden bivaknacht aten wij gepofte aardappels en sardines. Stroo was er in overvloed. Tot aan hals en elleboogen er in gewikkeld, vroeg ik mij af: hoe komt het, dat storm en regen, waarover wij vandaag zoo hevig gevloekt hebben, nu bijna als een aangenaam slaaplied tegen de tentbanen slaan M(jn buurman keek met een peinzenden glimlach over zijn beker heen naar onze aardappelen „Wij zijn blij, dat we nog leven en op gekookte aardappels kunnen neer zien, in plaats van de ongekookte van onderen te bekijken". Verder vertelt von Gottberg nog: „Langzaam kwamen wij vooruit tegen den spoorweg Nieuwpoort-Dixmuiden. Brandpunt van den strijd was het dorp Pervyse aan den weg naar Veurne. Wij lagen met den linker elleboog aan dezen weg en waren getuige van de heldhaftige worsteling om het dorp. Telkens weer drongen bataljons uit de Mark in de eerste huizen door en telkens weer over weldigde hen de granaten-hagel van den vijand. Een schemerende morgen van dit op en neer golven van vele dagen heeft zich vooral vast in mijn geheugen geprent. Vlak aan den weg staat een eenzaam huis en daarachter een strooschelf. Het huis is door granaten vernield en dagelijks liet doel van de vijandelijke artillerie. Want van haar vliegers weet zij, dat tusschen het huis en de schelf een generaal met z(jn brigadestaf staat. Het is mistig en nog niet goed dag en daarom zijn daar de officieren van de troepen in den omtrek bij elkaar gekomen. Zij liggen daar zonder mogelijkheid om uit de kleeren te komen, ;nu al tien dagen lang in de modder met koud eten, onbeschermd tegen het vocht van boven en beneden. Dan komt er een adjudant en meldt den generaal: „Bataljon van liet regiment ter beschikking van do brigade in opmarsch. Aanvoer der luitenant H. Gevechtssterkte man". „Dat is niet veel," zegt hoofd schuddend de generaal. „Neen," ant woordt de luitenant. „Wij hebben gisteren den majoor, drie compagnio- commandanten en man verloren. Maar we z(jn vol moed en hopen nutt ig te kunnen zijn." De generaal zei vriendelijk, maar ernstig: „Dal ge voorwaarts wilt, geloof ik graag. Maar ik vrees, dat het niet meer gaat." Het ging inderdaad niet meer. De vijand had de sluizen open gezet on het polderland laten overstroomon. Eerst kwam rechts van den weg hul bericht, dat het niet meer ging, omdat het water tot aan de heupen reikte Van een divisie kwam het goud- Pruisische antwoord: „Water tot aan de heupen is geen reden om een zoo gewichtige stelling te ontruimen." Doch het dreigde tol; aan den hals te stijgen. Toen werd de met veel bloed veroverde grond ontruimd Vooruit geschoven troepen wisten zich echter aan den anderen kant van de Yser staande te houden en thans moet dc vijand begrepen heli ben, dat hij vooral zichzelf, met du overstrooming schade gedaan heelt.. Boekbespreking. „De Europeeache Oorlog" door prof. dr. G. W. Kern kamp. (f 0.75). De uitgevers firma H. D. Tjuonk Willink Zn. te Haarlem publiceerde een geschriftje van den hoogleeraar Kernkamp, dat, in „Vragen dei- Tijds" verschenen, thans wel actualiteit be zit en door de afzonderlijke uitgave een breederen kring van lezers zal bereiken dan in een maandschrift uitteraard het geval is. Dit deeltje bevat een tweetal opstellen en zal door meerdere gevolgd worden. Na een kort historisch overzicht van de gebeurtenissen, bespreekt il<- hoogleeraar verschillende vraagstuk ken, die de moeite van hot kennis nemen zeer zeker waard zijn, daar zij op menig punt van do huidige verwarde politieke geschiedenis een nieuw licht laten vallen. Zoo toont hij aan, dat op Duitscli land tenslotte de verantwoordelijkheid rust voor de nota, die aanleiding werd tot den oorlog, dat, in dien dit land niet gereed was geweest om dlon to voeren, het wel middelen zou hebben gevonden om de Oostenrijksch Ser vische kwestie tot oplossing te bren gen langs anderen wegdat in de All Deutsche kringen het verlangen naar oorlog bestonddat de Oostun- ryksche nota aan Servië nooit zou z(jn ingediend, wanneer Duitschland geen oorlog gewild had, enzoovoort. Het tweede opstel handelt meur over onze houding in den oorlog Blijf waakzaam, Nederland! is 's hoogleeraars leus. Als geschiedkundig bouwmateriaal voor later vormt dit werkjo een be langrijke bijdrage. Advertentiën. Bevallen van een welgeschapen Dochter. H. MEIJER, Echtgenoote van A. KOPPEL. Helder, 27 November 1914. Heden ontsliep in haar Hoere en Heiland onze lieve Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder MARTJE KAMP-HARTOG, in den ouderdom van 79 jaar. M. KAMP, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Helder, 26 November 1914. Kerkgracht 42. Bezoeken kunnen niet worden Evangelisatie-lokaal in de Palmstraat. ZONDAG, v.m. 10 uur en's avonds half zeven Or. G. WAGENAAR, Ned. Herv. Predikant te Rotterdam.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 6