De verdediging der Franschen aan de Maas. In een brief aan de „Deutsche Tageszeitung" d.d. 14 November, deelt iemand, die den stryd aan de Maas van den beginne al heeft mee gemaakt zijn ervaringen mede. Hy vertelt daarin ook het een en ander van de forten. Toul, zoo zegt hij, wordt evenals Verdun door een gordel van buitenforten beschermd, die in twee- en drievoudige lijnen om de vesting gegroepeerd zijn. De ligging van Toul is uitstekend voor verdedigingsdoeleinden en waar men ver in den omtrek de natuur nog te hulp kon komen door het aanleggen van bosch en kreupelhout, is dit ge schied. Houtvesters woningen en jacht- kwartieren zijn technisch schitterend aangelegde steunpunten. De lijn der sperforten loopt ononderbroken van Toul tot Verdun. Voor de bres had men indertijd Sint Mihiel uitgezocht, omdat deze plaats een belangrijk militair steunpunt is en het fort Camp des Romains in zyn bouw ver ouderd was. Het bestond uit baksteen in plaats van uit beton. Hoe gemak kelijk het is in zulk een fort oorlog te voeren, bleek uit de rijke buit, die het regiment von der Tann maakte. Met groote handigheid is de leemte tussehen het fort Lionville en Rem- bercoiirt gevuld. Daar steekt in het ondoordringbare kreupelhout van het Bois Brulé een onderaardsch mees terwerk van Franscbe versterkingSj kunst, dat dagen lang niet eens ont dekt werd, ofschoon onze voorste patrouilles herhaaldelijk er door ge komen waren. Het doel van dit voor uitgeschoven bolwerk, dat ons sedert vier weken hier ophoudt, is om den laatsten storm op een tot zwijgen gebracht fort te bemoeilijken. Dit bolwerk wordt door de Franschen met ongekende hardnekkigheid ver dedigd. Het is bijna onmogelijk te zien, waar onze projectielen vallen. De schuilplaatsen zijn bijna acht meter diep onder de aarde gepant serd. En onze Oostenrijkers hebben ze zelfs met hun zware mortieren niet kunnen bereiken. De infanterie heeft met zeer zware verliezen een van de bastions genomen en is op dertig meter afstand ingegraven, maar iedere schrede voorwaarts kan slechts met nog zwaardere offers gekocht worden. Dit werk vormt ongetwijfeld de sleutel voor de daar achter liggende forten. Deze forten beheerschen van de heuvels af de dalen en de toegangs wegen. Zij zijn goed verborgen, de pantsertorens moeilijk te herkennen en de Franschen zijn verstandig ge noeg om 's nachts zoo weinig moge lijk te schieten, opdat de vuurstraal hen niet verraadt. De ligging van de forten is natuurlijk zoo, dat het eene fort ten minste door oen naburig fort bestreken wordt. Een bestorming heeft alleen dan blijvende waarde, al9 tegelijkertijd ook de naburige bol werken tot zwijgen zijn gebracht, want anders kan een troep zich daar slechts onder zware verliezen hand haven. Voor hot geval dat een fort valt, heeft de Franschman steeds een zorgvuldig voorbereide versterkte stelling ongeveer drie of vier K.M. verder naar achteren ter beschikking. Daarheen worden bij dreigend gevaar de kanonnen gebracht gedeeltelijk met behulp van veldsporen en andere gelegenheden. Door onderaardsche gangen komen de troepen zonder gevaar in de nieuwe stelling en kan de strijd opnieuw beginnen. De Duitschers in Frankrijk en België. Londen, 30 November. Uit West- Vlaanderen werd gisteren aan de Daily News gemeld: Gedurende de laatste dagen heeft de toestand aan don Yser en bij Y peren een verandering van groote beteeke- nis ondergaan. Het offensief is van 's keizers leger op de bondgenooten overgegaan. Ik weet, dat er deze dragen sterke stellingenaan den buiten zijn oevers getreden Yser opgegeven zijn, een feit, waaruit blijkt, dat de Duitscbe staf eindelijk inziet, wat slechts een klein punt in den toestand is, dat de Duitschers in hun loop graven in het verschrikkelijke moeras- land zullen omkomen door ziekte, al zouden de kanonnen der bondgenooten ophouden hen te beschieten. Bij Dixmuiden zijn de Franschen in bijna onbetwist bezit van het Jand. De Duitschers hebben voor hun aan val veel zware artillerie moeten terugtrekken. Wij raeenen het eind te hebben bijgewoond van 's Keizers aanval, die tegen Duinkerken en Calais was ge richt. Honderden Fransche vluchtelingen, die drie maanden lang het Duitsche geschutvuur op Atrecht hadden ge trotseerd, kwamen gisteravond bij stroomen den weg van Atrecht naar Doullens afgeloopen om een veiliger streek op te zoeken. Zy vertellen vreeseiyke verhalen over de wraak gierigheid van de Duitschers, die, na tevergeefs te hebben getracht Atrecht met één aanval te nemen, thans van Donderdag af voortdurend de stad ver woed aanvallen. Tot nog toe zonder Over een betrekkeiyk klein stuk grond was het een wanhopig gevecht. Eerst vermeesterden het de Duitschers, toen de Franschen. Hot was hoofd- zakeiyk een verwoed en bloedig hand gemeen tussehen de vyandeiyke loop graven, die geen vijftig meter van elkaar lagen. De afstand was te gering om geschutsvuur te wagen, en zoo was het den heelen Donderdag een gevecht van man tegen man, bajo net tegen bajonet. De Duitschors lieten zich door niets afhouden om Atrecht te beschieten. Wat er van de bevolking was over gebleven werd ten slotte Vrijdagnacht door de granaten verbijsterd de stad uitgedreven. De Franschen doorston den intusschen aanval op aanval en overdokten zich met roem. Zaterdag werd het gevecht om het bezit van de loopgraven hervat. Ver scheiden regimenten Duitschers wier pen zich op de Fransche stellingen. Aan weerskanten waren de verliozen zwaar en hield men hardnekkig vol. Het eind was, dat de Franschen alle stellingen behielden, maar Atrecht is helaas een puinhoop. De Duitschers hebben met al hun inspanning niets bereikt. Duitsche oorlogsschatting. De „Maasbode" verneemt uit de beste bron, dat behalve de oorlogs schatting in vele Belgische steden thans van Belgiö in zyn geheel een oorlogschatting zal worden geheven van 35 millioen francs per maand. Vrij dagmiddag heeft het Duitsch gouvernement voor de provincie Bra bant de voornaamste Belgische ban kiers bijeengeroepen en deze mede- deeling gedaan, onder bijvoeging, dat dit geld besteed wordt aan onderhoud van Duitsche troepen in BelgiG ten getale van 250,000 man. In de verga dering is terstond geprotesteerd, de heffing is er onrechtvaardig genoemd. Men wees op de bedragen, die reeds door de steden werden opgebracht. Het antwoord luidde, dat de schat tingen der steden moesten worden beschouwd als te dienen voor de we duwen der gevallenen. Deze nieuwe oorlogsschatting werd opgelegd we gens het schieten op Duitsche soldaten door Belgische burgers. Verder werd medegedeeld, dat 't de wensch der Duitsche overheid was, dat de Nationale Bank van Belgis weer zal geopend worden voor de circulatie. Duitsche sieradiën. In het „Berliner Tageblatt" waar schuwt Fritz Stahl dat, wanneer het Duitsche volk vandaag of morgen geroepen wordt zyn gouden en andere sieradiön te offeren voor weduwen en weezen, het vooral niet de voor werpen van eenige kunstwaarde laat vernietigen. „Het belang der kunst en der menschenliefde", zoo zegt de schryver, „zyn in dit geval identiek". Deze laatste opmerking geldt dan toch maar alleen voor Duitschland zeiven. Wy meenen ons tenminste te herinneren dat in Belgische en Fransche steden een paar kunst werken vernield zyn en dat óók de menschenliefde aldaar niet onaan getast bleef. Nietwaar, Herr Fritz Stahl? Engeland. De teleurstelling over de mislukking van de pogingen om op de voetbal velden van Engeland manschappen voor Kitchener's leger te werven, geeft de „Pall Mali Gazelte" het vol gende stukje over den voetbal kanker in de pen. Het is, volgens dat blad. Zaterdag weer treurig geweest. B(j den voornaamsten wedstrijd, die er te Londen werd gespeeld, waren 15.000 toeschouwers. Geen enkele nam er dienst. Kolonel Burn, die in den oorlog een zoon heeft verloren, deed vergeefs op al die mannen een beroep om de plaats van zijn zoon in te nemen. Te Nottingham, waar 7000 menschen het spel bywoonden, was er ook geen enkele voor het leger te vindente Brighton evenmin, enz. Zoo blykt het beroepsvoetbal een verderfelijken en verlammenden in vloed op de krachten van het natio nale zelfbehoud te oefenen, zegt de „Pall Mail Gazette". „De gladiatoren zelf, aan wier licbameiyke vorming zooveel geld, tyd 'en geestdrift zyn besteed, biyken in de uren van 's lands gevaar onnut te zyn en hun verrichtingen verdoovend te werken op al wat er manlijk is in duizenden Engelschen, op wie het land de eerste rechten zouden moeten hebben Als de Duitschers slim waren, zouden zij een deel van hun oorlogsleening moeten bestemmen tot subsidie Engelsche voetbalvereenigingen. Die lichamen doen evenveel voor den Keizer als de overweldigers van Belgiö en veel meer dan de Duitsche spionnen die zyn doodgeschoten of opgeborgen." Geen voetbal-verslagen meer. De Vereeniging van eigenaren van Londensche dagbladen heeft besloten, dat voortaan van voetbalwedstrijden de uitslagen, en verder niets zullen worden gepubliceerd. Sportbladen vallen buiten dit besluit. Engeland en Duitschland De „solicitor-generaal" voor Schot land zeide in een rede te Leven in Schotland: „In 1864ontnam Duitsch land aan Denemarken een provincie, waardoor het eerstgenoemde ryk in staat werd gesteld het kanaal van Kiel aan te leggen. In 1915 moeten de geallieerden zorgen, dat de pro vincie aan Denemarken terug wordt gegeven. Deze oorlog moet ten einde loopen niet wanneer Duitschland gaarne vrede wil, maar wanneer het niet langer in staat is te strijden." Op het Oostelijk oorlogstooneel. Beriyn, 29 Nov. Ambteiykc mede- deeling uit het groote hoofdkwartier: De keizer bevindt zich op het oogenblik op het oostelyke oorlogs terrein. Beriyn, 29 Nov. Het aantal derby de laatste gevechten op het oostelijk oorlogsterrein sedert den slag by Kutno door de Duitsche troepen ge vangen genomen Russen bedraagt volgens de laatste berichten 65.000, onder wie zich twee Russische gene- raals bevinden. De gevechten duren voort en zijn moeilijk, daar de Russen zooveel mogelijk troepen hebben samenge trokken. Het is echter onjuist, dat de Duitsche troepen zich terugtrekken. Afgesneden van den trcep. Petrograd, 29 Nov. Volgens niet-offi- cieele berichten zwerven Duitschers in groepen, compagnieën, zelfs in ba- tayons hongerig en halfbevroren rond door de met sneeuw bedekte bos- schen en velden, een gelegenheid zoekend om zich over te geven. Zy laten zelfs Russische gepantserde auto's diarvoor stilhouden. De gevangenen worden geleideiyk in de dorpen geconcentreerd. Om den terugtocht der Duitschers geheel en al af te snyden zouden zes of zeven versche legercorpsen noodig zyn. Van het Duitsch-Oostenrljksch- Russlsche gevechtsterrein. Londen, 80 November. Zelfs de correspondent van de Morning Post is stil geworden na de waarschuwing van den Russischen generalen staf tegen een overdryving van de over winning der Russen. De deskundige van het Nowoje Wremja prijst, volgens een telegram uit St. 'etersburg (Petrograd) aan de Times, de verrichtingen van do Russische troepen. Niet ieder leger zou, meent hy, in staat zyn, om een onstuimigen aanval weerstand te bie den, die ten doel had de voornaamste beschikkingen te verijdelen, kalm stand te houden tegen het opdringen van massa's Duitschers in zyn rug en tegen een bedreiging in de fiank, en tezelfder tyd zyn stelling te Lodz te behouden als spil voor een toe komstige omvatting van den linker vleugel der Duitschers. De Duitsche groep, die tot ten O. van Lodz over Strykow en Brzeziny doordroDg en zich daarna verspreidde in de streek van Koluszki, Tuszyn en Rzgow, werd alleen, dank haar getalssterkte en de uitgestrektheid van het gevechtsterrein, voor vol komen omsingeling behoed. Ten einde deze massa stevig ge kluisterd te houden, was het noodig ten minste zes legercorpsen vrij te hebben, daar de gesteldheid van jiet terrein zoodanig is, dat het van alle kanten toegankelijk, maar ook te ontruimen is. Do Duitschers worden nu van alle kanten in het nauw bracht en doen hun uiterste best, om in noordeiyke richting op Strykow terug te trekken door een gang waar van de breedte dageiyks kleiner wordt. De Russen hebben Brzeziny alreeds bezet en zoodoende den Duitschers den terugtocht over Koluszki en Stry kow afgesneden. De oostelyke muur van de gang is in westeiyke richting vooruitgeschoven en langs dien muur neemt de Russische ruitery tussehen Brzeziny en Glowno een flankstelling tegenover de terugtrekkende Duit schers in en laat geen gelegenheid voorbygaan, om hem aan te vallen. Vrijdag zyn de Russen in verschil lende afdeelingen opgerukt en dien tengevolge kan de stelling der Duit schers in het centrum er alleen slechter op worden. Alle heldhaftige pogingen van de Duitschers in die streek moeten, hoewel zy van buiten gewone moed en tactische bekend- zaamheid biyk gaven, vruchteloos blyken. Turkije en het Suez-Kenaal. De „Frankfurter Zeituug" spreekt het vermoeden uit dat indien Tur- kye een aanslag doet op het Suez- kanaal, Engeland zich beroepen zal op het verdrag van Konstantinopel van 29 October 1888, waarby be paald .is dat het kanaal ook in oor- logstyd voor alle koopvaardij-en oor logsschepen vry zal zyn. Het blad brengt nu in herinnering, dat Enge land ten aanzien van dit verdrag het voorbehoud heeft gemaakt zich slechts in zoover aan de onzydigbeid van het kanaal te zullen houden als over een te brengen zal zyn met den voorloopigen uitzonderingstoestand waarin zich Egypte bevond en met de vrijheid van beweging der En gelsche Regeeriug voor den duur dor bezetting van Egypte door Engelsche troepen. M. a. w. zegt de „Frank furter" treedt de waarborging van de onzijdigheid van het Suez-kauaal voor Engeland eerst in werking wan neer de bezetting van Egypte op houdt, en deze voorloopige uitzon deringstoestand duurt nu al 26 jaren. Engeland heeft bovendien al het verdrag van Konstantinopel geschon den door het opbrengen van Duit sche en Oostenrijkache schepen, welke zich in het Suez-kanaal bevonden, •zoomede door het aanleggen van versterkingen aan het kanaal, lang voor de Turksche oorlogsverklaring. Voor laatste berichten zie 2de Blad. De algemeene toestand. Gedurende de week van 15 tot November hebben de Duitschers en Oostenrijkers tevergeefs gotracht om de Russische strijdkrachten in Polen, ten Zuiden van den Weichsel, te om vatten en te vernietigen. Hun positie, die zij door den opmarsch van Thorn uit konden innemen, scheen hun daartoe kans te bieden, maar het ge lukte hen niet een beslissende over winning te behalen, voordat aan het begin van de vorige week de Russen met nieuwe strijdkrachten kwamen opdagen, die op hun beurt de Duit schers trachtten te omvatten. Deze poging maakte den indruk, dat het den Russen op hun beurt was mis lukt en de telegrammen, die sedert dien zyn aangekomen bevestigen dien indruk. De berichten van den Russischen staf geven te kennen, dat de Duit schers op het front aan beide zijden van Lodz standhouden en zij duiden dat front met juist dezelfde plaatsen aan, als zy een week geleden deden, zelfs spreken zy van een tegenaan val, die de Duitschers ondernemen. Van eén groote nederlaag dér Duit schers op dit front kan dus geen sprake zijn. Trouwens de geruchten dienaangaande heeft dc Russische staf noodig gevonden uitdrukkelijk tegen te spreken. Een week lang heeft op dit front de kry'gskans den Duitschers toege lachen en daarna weer een week lang de Russen, maar voorloopig is het resultaat, dat de stryd nog onbe slist is en wordt voorgezet. Beide partyen geven ontzagiyke verliezen op van hun tegenstanders en waarschynlijk beide terecht. In een bericht van Zaterdag haalt de Russische staf nog eens de (reeds gemelde) voordeelen op, Donderdag op de Oostenrykers behaald Doch ook deze voordeelen hebben biykbaar niet tot een beslissende zege geleid. De oorlog is thans byna vier maan den aan den gang. Dat is voor een modernen oorlog, en een wereld oorlog nog wel, een lange tijd en nog steeds heeft zich geen oorlogsge beurtenis voorgedaan, waarin men by mogelijkheid het begin van het einde zou kunnen zien. Te land hebben, over het algemeen gesproken, de Duitsche strydkrachten tot dusver het gevechtsterrein buiten de grenzen van het ryk weten te houden, in het Noordwesten zelfs het front zoover van dc ryksgrenzen gebracht, dat deze ook by een neder laag, die niet. geheel vernietigend is, nog niet rechtstreeks zouden worden bedreigd. Aan den anderen kant is het Duitschland (afgezien dan van Belgiö) ook geenszins gelukt om de kracht van ook maar één van zijn tegenstanders te breken. Waar aan beide zijden de verliezen zwaar zyn geweest, zijn thans Frankrijk en Rusland geen minder geduchte vyanden dan by den aanvang vau den krijg on En geland maakt zyn leger op lift vaste land voortdurend sterker, f De groote moeilijkheid, het groote nadeel, dat voor Duitschland aan het begin van den oorlog bestond, be staat nu nog evenzeer; het moet tegelijkertijd naar twee fronten oorlog voeren, naar het ©oston tegen Rus land, naar het Westen tegen Frank rijk in de eerste plaats. Veronderstel, dat er een oorlog ware uitgebroken alleen tussehen Duitschland en Frankrijk, of alleen tussehen Duitschland en Rusland. In geen van beide gevallen, vooral in liet laatste niet, zou een voor zichtig mensch van 'te voren met zekerheid hebben durven voorspellen, dat Duitschland overwinnaar zou blijven. Men kon dus by den aanvang van den oorlog gerust zeggen, dat een strijd tegolijkertyd tegen Rusland en Frankrijk voor Duitschland hache- ïyk zou zijn. (De getalsterkte van de legers, die de oorlogvoerende naties in het veld hebben gebracht en nog in het veld kunnen brengen, zyn niet bij bena dering bekend en de schattingen daaromtrent loopen ver uiteen. Niet zoo heel ver zal men echter van de waarheid af wezen, als men zegt dat het Russische met het Fransche leger te zamen tweemaal zoo groot als het Duitsche is.) Nu wordt Duitschland geholpen door Oostenrijk-Hongarije, in do eerste plaats tegen Rusland en al moet de monarchie een aanzienlijk deel van haar troepenmacht tegenover Serviö en Montenegro en ter bescherming van haar zeekust afzonderen, zy is nochtans een bondgenoot, waarvan men de krachten, juist omdat zc niet zóo reusachtig zijn, als men by een heel oppervlakkige beschouwing van de uitgestrektheid van het rijk zou verwachten, wel eens onderschat. Daar staat tegenover dat in het Westen Frankrijk steun heeft van het Britsche ryk, welks leger nog pas gevormd wordt, en dat de vloten der bondgenooten de zee beheerschen. In deze omstandigheid mag het dus van Duitschland een belaugrijke krijgs kundige praestatie heeten, dat het zijn vyanden al dien tyd buiten zyn gren zen heeft weten te houden, ja den oorlog heeft gevoerd diep in het vijan- deiyk land, maar daarbij moot men niet uit het oog verliezen, dat die zelfde omstandigheden de betrekkelijke waarde van dit succes verminderen. Men heeft weieens den draak ge stoken met de Engelsche en Fransche dagbladschryvers die van vreugde tien voet hoog sprongen over het feit dat Duitschland nog geon van zijn tegenstanders een beslissende nederlaag had toegebracht en op dien grond DuitschlancCals verslagen be schouwden. In een zakelyke critiek op een dergelijke beschouwing van zyn ambt genoot aan de Times, wees onlangs de militaire medewerker van de „N. R. Ct." erop, dat op dien grond vic torie kraaien een erkentenis van de meerderheid des tegenstanders in houdt. Het is immers alsof iemaud, wien in een vuistgevecht een blauw oog geslagen wordt, zyn tegenpartij hoont, omdat by er nog niet in geslaagd is hem geheel buiten gevecht te En toch is, dunkt ons, zooals meer dwaze redeneeringen, ook deze niet vau alle redelijkheid ontbloot. De dwaasheid schuilt vooral in de een zijdige overdrijving. Het valt, dunkt ons, niet tegen te spreken, dat de Duitschors, om gelijke resultaten te bereiken ten opzichte van den eindeiyken uitslag van den heolen oorlog, op de slagvelden grootere overwinningen noodig heb ben dan hun vyanden. De snellere mobilisatie heeft het Duitsche leger in staat gesteld, dadelijk by het begin van den oorlog tot diep in Frankrijk op te rukken, maar die opmarsch leidde niet tot de vernieti ging van een aanzienlijk deel van de Fransche strijdkrachten. De slag aan de Marne verydelde dit. Later deden beide partijen pogingen tot omvatting, welke mislukten en sindsdien houden zij elkander op een beperkt front vrywel in even wicht. Waar de beslissing in het Westen is uitgebleven, blijft in verband daar mee een mogelijke nederlaag in het Oosten voor de Duitschers dubbel gevaarlijk en slechts een zoo be slissende overwinning op de Russen, dat dezen in den eersten t(jd niet aan een ernstige bedreiging van de Oostgrens vau Duitschland kunnen denkon, zou Duitschland een goede kans op do overwinning in den heelen oorlog gevon. De entente-mogendheden kunnen terecht van een beslissende over winning op oen van beide gevechts terreinen een voor hen gunstigen invloed op het andero gevechtsterrein verwachten. Voor hen telt dus een overwinning dubbel. Derhalve is men te St. Petersburg, Londen en Parijs geneigd om een succes van de Duit schers liebt te tellen, als het niet groot genoeg is om dien toestand te veranderen, en om een afgeslagen aanval als een overwinning te be schouwen, omdat die toestand er door wordt bestendigd. Voor Duitschland schynt dus, om den oorlog te winnen, een beslissende zege op een van beide gevechts terreinen een noodzakelijke voor waarde. Dat deze vooralsnog mogelijk is, zouden wy niet durven ontkennen. Brengen echter de entente-mogond- heden op een van beide gevechts terreinen de Duitscbe strydkrachten een verpletterende nederlaag toe, dan kan men oen voor Duitschland na deel igen vrede als aanstaande be schouwen. Een derde mogelijkheid is, dat geen van beide geschiedt, dat de. tegen woordige toestand zoolang voortduurt, dat door uitputting van krachten de partyen tot vrede moeten 'komen. Een goed deel van deze beschou wingen zou men ook dadelyk na de onderscheidene oorlogsverklaringen ton beste hebben kunnen geven. De vier verstreken oorlogsmaanden heb ben een ontzagiyke hoeveelheid bloed zien vloeien. Legers van ongekende grootte hebben veldslagen van dagen, van weken geleverd. Onder de be volking van uitgestrekte landstreken is naamlooze ellende gebracht en het einde is nog niet te voorzien; noch hoe dat einde wezen zal. Ter zee heeft de vloot der entente de Duitsche en Oostenryksche scheep vaart stop gezet. Dat zij hiertoe bij machte was, wist men van te voren. Noch echter de Duitsche vloot, noch de Oostenryksche in de Adriatischo Zee is vernietigd. Zelfs op de Zwarte Zee heeft geen beslissende zeeslag plaats gehad. Voor het overige doen de Turken nog te kort aan den oorlog mede, dan dat men kan zeggen of zulks eenigen in vloed op den hoofdstrijd zal hebben. In den Kauküsus schijnen de Rus sische en Turksche strydkrachten vrywel tegen elkaar op gewassen. Ern stiger is de opmarsch der Turken tegen het Suez-kanaal. Al kunnen zy er zich geen meester van maken, als er aan het kanaal ernstig wordt ge vochten, is do scheepvaart er doorheen toch vrywel onmogehjk geworden. Het behoeft geen betoog, dat zulks voor Engeland een ernstige schade zal wezen. PLAATSELIJK NIEUWS. De Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven zal Donderdag 3 De cember e.k., des namiddags 8 uur, ten Raadhuize vergaderen. Stukken voor die vergadering kunnen vooraf worden ingezonden bij den Voorzitter, bij een der leden of bij den Secretaris (adres Dykstraat 45.) Zang- en Reciteer-vereeniging „Harmonie". Deze Vereeniging van Hervormde Protestanten, thans onder leiding van den heer Pieters staande, gaf Zater dagavond in „Ca8ino"eene uitvoering, waarin mej. R. Koek en de heer J. Pala hunne welwillende medewerking verleenden. Onder leiding van den heer Pieters gaf de Vereeniging staaltjes van fraaien samenzang en toonde daar mede nog steeds op een tamelijk hoog peil te staan. Zeer goed was het Vereenigingslied, dat fleurig en frisch gezongen werd, nadat van het oude Wilhelmus twee coupletten waren gezongen ter opening. Wat dit laatste betreft, hield de directeur in het tweede couplet, het bekende gebed „Mijn schilt ende betrouwen syt gy o Godt myn Heerhetzelfde tempo van hot eerste, ofschoon wij voor ons dit langzamer en vooral zachter, inniger hadden gewenscht. Bizonder mooi was het „Roeierslied" van do Viiegh de discant van de tenoren kwam tegen de sonore begeleiding der bassen fraai uit. Bij enkele nummers, zoo by het „Gebed" van Weber, dat niet gemakkelijk is, klonk de samenzang niet steeds zuiverdaarentegen werd by andere nummers, o. a. het lieve „Lente" van Bender, schitterend re vanche genomen. Het pièce de ré- sistance was wel de cantate „Looft den Heer!" van de Viiegh, een vrij omvangrijk nummor, dat eenvoudig schitterend gezongen werd. De heer Pala, begeleid door zijne partner mejuffrouw Koek, speelde ter afwisseling eene sonate van Von Beethoven, hetgeen het publiek aan leiding gaf tot het meerdere malen toejuichen en het bestuur tot het aan bieden van een bouquet aan de pi aniste, en zoo was tltet pauze voor we er aan dachten. De directeur zorgde mei loffelijkon yver voor den goeden gang van za ken, waardoor lange en uuttelooze pauzes werden vermeden. Een collecte voor de wed. Hammer bracht f 10.62$ op. Na de pauze-voortzetting van het programma. Tot besluit: bal. Tal van witte kleedjes met derzei ver be koorlijken inhoud waren aanwezig, en ware het weer niet zoo buitenge woon slecht geweest, wie weet hoe veel plaats men tekort was gekomen. Het Parket van de Rechtbank te Alkmaar, bevond zich gisteren hier ter plaatse om een onderzoek in te stellen naar een vermoedeiyk geval van kindermoord, in April van dit jaar hier gepleegd. Het parket, bestaande uit den Offi cier van Justitie Mr. Hijman, den Rechtercommissaris Mr. Ledeboeren den Griffier der Rechtbank heeft na verhoor de moeder naar Alkmaar doen vervoeren. Belgische Vluchtelingen. Te onzen kantore liggen voor be langhebbenden ter inzage twee door het Leidsche Comité uitgegeven lysten van BelgischeVluchtelingcn, die onder gebracht zijn of waren in Leiden en omliggende gemeenten. Goed afgeloopen. Gisterenmorgen werd een vlet van W. G. alhier even buitengaats door een stoomsloep op sleeptouw geno men. By het toewerpen van een eind touw verloor de vletterman zijn even wicht en sloeg voorover in zee. Toen de vlet, intusschen vastgemaakt, reeds werd meegotrokken, ontdekte de bootsman het ongeluk en liet di rect terug stoomen om den man, die zwemmende achterop kwam, behou den binnen boord te halen. Ongeluk. Op een erf in de Langestraat zon gisteren een zware boomstam uit den grond verwyderd worden. Ter- wyi een paar werklieden hiermee bezig waren, brak een touw dat men gebruikte en viel het gevaarte on verwachts omver, gedeelteiyk terecht komende op den 27- jarigen A. J. Deze, inwendig ernstig gekneusd, moest per rytuig naar huis vervoerd worden, waar onverwijld geneeskun dige hulp ingeroepen werd. Een zwendel-vluchteling. De vorige week kwam in een café alhier een als heer gekleed persoon van ongeveer 80-jarigen leeftijd, die gebrekkig Hollandsch en vloeiend Fransch sprak en vertelde, dat hy uit Belgiö was gevlucht en op weg was naar Texel, waarheen zyn familie onlangs was gebracht. Mijnheer had zijn rechterarm in een doek, zeide dat hy door een Duitschen infanterist bij de vlucht uit zyn ongelukkig land was verwond, dat hij zyn zaak, een der beste hótela in Vlaanderen, hals over kop had moeten verlaten, dat hij zyn geld en goeè kwyt was, dat hij slechts eenige penningen had kunnen meenemen, voldoende om zich in Nederland te kunnen redden, ten einde zyn vrouw en kinderen op te zoeken. Hy was rechtstreeks uit Maastricht gekomen en verzocht, al vorens met de boot van hier over te steken, om logies. Zeer beleefd werd de gewonde Belg in de gelagkamer uitgenoodgd om wat te rusten en te drinken, en trotsch op den cliënt, die hem in de armen was gevlogen, liet de eigenaar hem de mooiste en gezelligste kamer van zijn inrichting geven, die, waar de deftigste bezoe kers van buiten haddén geslapen. Men bedenke eens: een waarachtige Belg in huis, gewond nog wel I De concurrent een paar deuren verder had er geenOf er ook een dokter moest komen om den arm eens na te zien Maar de Belg bedankte, stelde den yverigen zakenman gerust en verklaarde, dat moeder natuur na eenigen tyd haar genezend werk wel zou verrichten. En lekker breed zich makend in het puike bed, nam de Belg de zaken wysgeerig op, sliep lang, kwam laat naar beneden en daar zijn maag in de ellende van den oorlog niet geleden had, deed hy zyn uiterste best om deze volop werk te geven. Trouwens, zyn gastheer maakte er een soort feest van, by deze verafgoding des buiks de be hulpzame hand te bieden. Hy zat zyn echtgenoote en dienstbode - het kookpersoneel achter de hielen, bedacht zyne menu's, peinsde over lekkere, ingewikkelde schotels, dolf zijn oudste wynen op uit de inge wanden van het kleine keldertje. En de Belg dronk maar raak en ver slond met graagte de heeriyke spijzen. Van de nota werd niet gerept. Dat kwam later in orde. Stel nog eens goed voor: een verjaagde Belg, een beklagenswaardige gewonde Belg onder je dakWie kon er zich op beroemen? Niet één in heel Nieu- wediep Zaterdag steeg de eigenaar weer eens voor de zooveelste maal de trap op naar de kamer van zijn gast en in zyn hand was een terrine, gevuld met uitgezochte lekkerny, die bereid was volgens lang vergeten recepten. „Ruik dit eens, mijn waarde Belg aldus sprak hy onder het openen der kamerdeur. Helaas, hij meende niet der waarheid zoo nabij te zijnDe bewoner was gevlogen, de kamer ledig. Bleek en ontdaan stond de eigenaar, de benauwdheid voor zijn nota neep hem de keel toe. En hoe de bedriegelyke Belg de vlucht had genomen Terwijl de eigenaar 's moj- gens oen oogenblikje op stap moest, de juffrouw achter op de plaats was en de meid in de gelagkamer boende en poetste, had hij aan de laatste medegedeeld, dat hij even om een boodschap ging. Binnen een kwar tiertje zou hij weer terug zijn, Maar het werd een half uur, een uur, twee, drie uur later het werd avond, nacht, Zondag en Maandag en de Belg liet op zich wachten en is spoor loos verdwenen. BINNENLAND. De spionnage te Oude-Tonge. Naar wij vernemen, is de instructie in zake den directeur van de gasfa briek te Oude Tonge, die verdacht wordt van spionnage, en thans in het huis van bewaring te Rotterdam preventief gevangen zit, gesloten en is de zaak naar de rechtbank ver wezen. De behandeling geschiedt in December met gesloten deuren. Wittebrood. In Alkmaar is het gewone witte brood dagelijks weer verkrygbaar. In Amsterdam is het aan de -bakkers weder toegestaan het wittebrood te bakken. Te Helder? Smokkelhandel. Men schryft uit Venlo aan „De Geld." In deze dagen nu er velen zonder werk of verdienste rondloopen, bloeit de smokkelhandel in onze provincie. Het is ongeloofiyk hoeveel er nog dagelijks, ondanks de strenge mili taire grensbewaking, langs allerlei binnenwegen of door de bosschen over de grens gaat. Vooral voedings middelen, die men over de grens ge makkelijk tot goede prü'zen van de hand kan doen, worden heimeiyk uit gevoerd. De Duitsche grenswacht schynt voor dit smokkelwerk wel een oogje dicht te doen. Op de geslepenste manier weet men onze militairen te verschalken. Het aantal sluwe smobkelaarslisten groeit eiken dag aan. Zelfs paarden worden nog altijd naar Duitschland gesmok keld. IJmuiden, 30 November. Op de Kalkzandsteenfabriek albier laat de gemeente ter voorkoming van werkeloosheid steenen bakken voor de eerlang te bouwen huizen der woningbouw-vereeniging. De nemer van het werk zal de steenen tegen kostenden prys moeten over- MARINE EN LEGER. De luitenant tor zee Me kl.A.W. Sta verman Is tüdeluk geplaatst aan boord Tan Hx. Ms. Wachtschip te Willemsoord. „Kijkduin" naar Hr. Ms. „Schorpioen" te Helle voetsluls en do luitenant ter zee der 80 klasse A. L. E, Bambonnet van Hr. Ms. „Bruga" naar het fort „Kijkduin". Met den lsten December 1914 worden over geplaatst: de adelborst dor le klasso Marino Reserve R. L. Oudenhoven von Hr. Ms. „Ko ningin Emma" naar Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord en ds adelborsten der le klasse A. Kort landt, W. B. K. Verstar en R. van Tijen van Hr. Ms. „Kortenaer" naar Hr. Ms. „Ko ningin Emma". VISSCHERIJBERICHTEN. Kieuwediep, 28 November. Aangebracht door sardünvisschers HS mandjes aardtjn f 2H5a f2A0 per mandje. 80 November Van sardUuvlsscliura 360 mand jes aardtjn fl.10 a f 1.75 per mandje. 1 December, v.m. 8 uur. Niets binue.i. Tijdstippen van verzanding der Brievenmalen. Naar Oost-Indiö: Datum der TUdstder ter post- laat. busl. bezorging, o/h Fostk. Naar Atjeh en onderhoorigheden en de Oostkust van Sumatra /et Engeland eiken Dlnsd. 12.15 'am. Naar Guyana (Suriname): lepoat vla Amsterdam 18,17, ai Doe. I 0.65'sav. au via Queenstown 7 en 21 12.15 'am. mail vla Southampton 14 en 28 12.16 's ui. (alleen op verl. d. afz.) Naar Gurayao, Bonaire en Aruba: Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier- kolonie en Transvaal: eiken Donderdag, 12.16 's m. LIJST van ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN, m: Beroep: Woonplaats: Van: Gel.: A.v.Andel, kp.e.v.pl.,Will.Atr.46, HellevAl. N.H. C.B.H.Waldonmaler, z.b„Kerkgr.54,ütrecht. H.L A.v.d.Lely,timm..Nieuw8tr.l0a,Hekellngen. N.H. G.C.H.Seljerlln.winkjuff-Spoorstr.ll,A-dam. B.C. N.W.v.Rossum1m.-tpjn„2eRoz.dw.str.6, Geeno. P.v.d.Mark,asp.-muz.,HoogdwAtr.3,HaarlemN.H. S.A.v.Ewjjk, stoker, Molengracht23,Dtrecht. R.C. J..T.Reuvers, 8g.-mont.,2eWtlh.dw.str.lö,A'd. N.H. Do Ru ij terstraat 52, WeBlwoud. RXJ. A.Verfaüle,landbouwer,KoegTas9,AkeralooLN.n. M. de Jong, borduurster, Zufdstr. 82, A'dam. W. Witte, stoker le kL, Hoogstr. 54, G.Makelaar, arb., ArtiUeriostr.43, Beverwijk. W.Klut.hotelh., Spoorstr.il/18.Wormervoer. VERTROKKEN, am: Beroep: Van: Naar: Gel.: N.v.d.Veldl, tuinkn., Diaconlestr.21, A.-PauL R.C. J.Buhrmann,huishJ»ieuw8tr ^Amersfoort N.H. M. J. Sarton, schoenm.. Huisduinen, 's Hage. R.C. G.Lodder,remm.H.IJ.S ,DoRuljt.str.52,A'dam N.H. J.F.W.Roovere, stoker, Basslngr. 66, R'dam. KL. ö.Ii.Yincent,mach.,Parallel wcg47.Haarl6m.Geen K. Tesselaar, schipper, Onrust 2, Alkmaar. R.C. W.Dral, sorg.-bottelier, Onrust 6c, Vlieland. E.L. P.Gabrielse,korp.-torp.m..Paleisstr.l3, N.H. H.W.Vonk,z.b.,Zuidstraatl8,Leouwarden. Ger.K. J.M.E.Klik, z.b.,Weststraat20, Amsterdam. N.H STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Vondel, uitreis, is 27 Nov. Dungenesa gopass. Java on Batjan, thuisreis, zijn 27 Nov. Gibraltar Java te A'dam. Pr. Juliaua, thuisreis, vertr. 28 Nov. v. Singapore. Booroe vertr. 28 Nov. van Amsterdam n. Batavia en pass. 29 Nov. het Sund-vuurachip. Celebes, uitreis, vertrok 38 Nov. van Genua. Radja, van Java, 1. v. Londen naar Nantes, pass 28 Nov. Dungeness. Booton vertr. 28 Nov. v. G ra vegend n. Cardlff. Banka, uitreis, vertrok 29 Nov. van Suez. Grotius, uitreis, is 29Nov. Gibraltar gepasseerd. Rotterdamsche Lloyd. Bogor arrlv. 29 No v. vau R'dam te A'dam. Dell arrlv. 29 Nov. van Java te Rotterdam. Goontoer arri v. 29 Nov. van Batavia te R'dam. Soerakarta vertrok 29 Nov. v. R'dam naar Java. Jacatra, thuisreis, vertrok 28 Nov. v. Port-Sald. Tabanan, uitreis, pass. 28 Nov. Pantellarla. Bongalen, thuisreis, passoorde28Nov. Gibraltar. Djocja, thuisreis, vertrok 29 Nov. van Port-Sald. Medan, thuisreis, pass. 2S Nov. Kaap Flnlsterre. Opliir, thuisreis, passeerde 23 Nov. Malta. Palombang, van New-York naar Java, vertrok 29 Nov: von Durban. Tornate, ultrois, is 29 Nov. Noord-Hindor gepass. Karimata arrlv. 80 Nov. van Java te A'dam. Rembrandt, uitreis, arri v. 80 Nov. te Singapore. Rindjani, uitreis, arri v. 30 Nov. te Graveaend. Kon. Holl. Loyd. Kalland, uitreis, arriv. 27 Nov. te Rio Janeiro. Zeelandia^ultrels, zou SB Nov. van Falmouth ver - Gelrla, thuisreis, arriveerde 29 Nov. te Londen, waar passagiers en mails worden geland. Het stoomschip wordt Dinsdag a.s. tv Amsterdam verwnelit. Tubantla arrlv. 23 Nov.v,A'dam te Buonos-Ayres. Zaanland, thuisr.,pass2BNov.Femando Noronlm. Rijnland,thuisr.,pas8.29Nov.Fernando Noronlia. Kon. West-lndischa Maildienst. Nlckerie vertrok 25 Nov.v.New-Yorkn.W.-Indl». Pr.Maurits arriv.96Nov.v.W.-Indl8 te New-York. Pr. W. I vertrok 27 Nov. v. Golon naar A'dam. Pr.Fred.Hendr. arrlv. 23 Nov.v.Paramaribo te A'd. l'r.W.V,Uiulsr.,vertr.27Nov.V.Madüran.Llssabon. Commewy ne vertr. 29 Nov. v. A'dam n. Suriname. Portuna vertr. 29 Nov. v. A'dam n. WeatlndlG. Haven te Nieuwediep. Nov. Aangekomen vau West Hartlepool" en vertrokken naar Harlingen het Ned.aji. „Beierland". Aaiigokomen vau Goole en vertrokkou naarHarlingen hot Ned. sa. „Dulveland". Aangekomen van Harlingen on vertrok ken naar Leith het Eng. s.s. „Amulet". Aangekomen van Harlingen en vertrok ken naar Huil het Ned. s.s. „Minister Tak". Nov. Aangekomen van Harlingen en ver trokken naar West Hartlepool sa. „Nlcoluas". Aangekomen van Harlingen on vertrok ken naar Goole s.s. „Friesland". 1 Nuv. Aangekomen van Leith en vertrokken naar Harlingen sa. „SchJeland". MARKTBERICHTEN. Hoorn, £93 Nov. 19i4. Tarwe f 10,50 a f 12,50, gerst f9,00 a f 10,60, liuvor fü,60 af 7,-, groene erwten f15,-a 18,-, vale ld. f20.- a 1'30,-.grauweld.f28.-af80,-, br.boou. 114,— afl7,karweiz.fl6^0afl7,—.mosterdz. f24,50 a f28,00, - koelen f - af000, - schapen f - a f—0 lammeren faf—,—. 0 kalve ren f-,- a f-,-, 0 varkens f-.- a f biggen f0,— a f-,-, - paarden f000,- a f 000.-, kipoieron f10,- a flObO, 1430 kop boter 77* a SP ct. per kop. Alkmaar, 28 Nov. 1914. Aangevoerd 1 paarden f160 a f0-, 25koelen en ossen f 160 a f280, 67 nucht. kalveren 18,- a f28,-, 107 magere schapen f 20.- a f28,-, 00 lammeren f 00 a f 00, 1 magere varkens 1 -,-af-,-, 95 biggen f6,-ari0,-, 28 bokken en geiten f3,- a I'S,-, O kleino bokjes f 0.00 a ro.00,boter, p.halfNed. pond,laagste prijs f 0,70, middeiprUs rO.-, hoogste prijs f0,65, aangevoerd - kop, kipeleren fa f per 100. 1 f 0,86 per k.G., magere id. f 1 bok fèö. Purmerend, 1 December 1914. 22 stapels Fabrieksbaas per 50 K.G. f 41.60 70 Boerenkaas 60 f 40.— 1 Commissie 60 f 37 1 Middelbare 60 f 30,60 11119 K.G. Boter per K.G. f 1.46 i f 1.76 561 Runderen: 386 vette per K.G. f 0.76 f 0.90 186 melke en gelde f 160.- f 810.- 12 Stieren f 000.- f 000.- 87 Paarden f 000.- f 000.— 44 vette Kalveren per K.G. f 0.96 f 1.15 287 nuchtere id. por stuk f 12.— f 26.— 019 vette Varkens per K.G. f (UJO f na* magere id. per stuk f r 241 Biggen 2042 Schapon Overhoudors f 00.- stuk f 4.- f 9.- f 26.- f 42- f 0.- f a- Lammeren t 0.— f 0.— 461 Ganzen t 086 f 6.25 Kalkoenen t 0.— f 0.— 86 Zwanen f 8.— t 9.— Kipeleren per 100 stuks f 10.50 f 11AO Eendeloren 100 f 0.— f 0.— Kievitseieren per stuk f 0.- f 0.- 60 zak Appelen f 1- J 060 76 zak Peren t L26 f O— Vette koeien handel vlug; melke- en geld©- koeien ld. stug; vette kalveren id. matig; nuchtere kalveren ld. matig; vutte varkens id. vlug; biggen id. matig; schapen ld. matig. Burgerlijke Stand van Helder, Van 28 tot 30 November. ONDERTROUWDA. J. Edens en N. Kleijn. BEVALLENM. Konlngstein geb. Leeuwen, z. B. de Vries geb. Buy, d. H. Koppel geb. Meyer, d. C. Kar- sen geb. van Otteren, z. OMERLEDEN: M. Kamp geb. Har- tog, 79 j. H. Rensmaag, 84 j. K. Best, 86 j. P. Buys, 54 j. A. Th. Aldera, 1 m.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2