HELDER8CHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Eerste Blad. No. 4398 ZATERAG 5 DECEMBER 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 et, franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37£ 45 0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent Elke regel meer 6 ct Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2J cent Stelling van DEN HELDER. Ontspannings-avonden in de eerste helft van December. Maandag 7 Kijkduin Weeshuis i Declamatie-avond Van der Leo 8 u. Zoo mogelijk voor de loodsen op het Galgenveld. Lozing met lichtb. dr. Minkema 1 8u. DE WEEK. 1 December. Er wordt nu, op het Haagsche Binnenhof, - zeer druk beraadslaagd. D. w. de gewone wacht van veldwachters, onder commando van den wit-gebaarden opper brigadier, ze ontbreekt. En het kleine, schamele deurtje, leidend naar de trappen tot du publieke tribune, deurtje tegen over hut bordes van de Ridderzaal, waar op dagen van publieke zit ting een halfuur, soms langer, vóór den aanvang der bijeenkomst een flle van belangstellenden geduldig wacht, - 't deurtje, blijft nu potdicht. Toch is er groote actie in het oude gebouw. Er is een gestadig „va et vient". Volks-vertegenwoordigers komen en gaan, in druk-nerveuzig gedoê, alsof wij midden in de Begroo- l ings-campagnt! waren 1De kalen der wijst 1 December aan. Over vijf dagen is het 't feest van den grooten, goeden Sint. In de winkelstraten onzer grootere gemeenteu is 'fc wel druk nu, maar de winkeliers klagen steen en-beenAnders komen er handen, voor 't bedienen, tekort. Nu heeft men werkkrachten te-veel. Er is geen echte koopkracht en lust. lieden, 1 December, is *t Liefdadig heidsdag. Wanneer is 't dat, in deze tijden, niet?..Wij worden aange klampt op straat, telkens en telkens weer. De huisschel wordt onophou delijk aangeroerd door menschen, die een beroep komen doen op onze offervaardigheid. 't Is best. 't Moet zoo, in deze tijden van wereldcrisis. Wie niet mee dóet aan hot groote generale feest van helpen, offeren, steunen, - hij heeft zich te schamen. Zich te haas ten, zijn fout van egoïsme goed te maken .'t, Ia alles waar. Maar de koude, eerlijke cijfers toonen ons telkens aan, hoe we moeten bezuinigen, schrappen, inkorten, uitpionteren, weigeren, ons kleine geneugten ont zeggen, wil het evenwicht niet op de alierschromelijkste wijze worden verbroken in ons budget Ik koer tot het Haagsche Binnenhof terug. In gewone omstandigheden, zolt's in jaren van uitbundig-over- vloedige breed-sprakigheid en felle opstorming van politieke hartstochten, waren we nu - zoo tegen Sinter klaas door de Algemeene Beschou wingen heen, zwemmend tusschen Buitenlandsche Zaken, Justitie en BinnenlandscheNu zijn de Memo- riën van Antwoord op de verhak stukte Hoofdstukken van het Staats budget 1915 nog niet eens verschenen. En is 't zeer de vraag, of, - waai de Godsvrede van de zijde der S.D.A.P. formeel en geheel, van die der vrijz.- democraten (men leze mr. Marchant's uitnemende, warm-krachtige rede op het congres van Zondag jl.) voor de „helft" is opgezegd, - waar men er aldus voor staat, zelfs Algemeene Beschouwingen over de nieuwe Staats- hegrooting zullen uitblijven, - gelijk gohoopt en ook verzekerd werd En zelfs als dit mocht geschieden, is de mogelijkheid om een dag voor Kerst gereed te komen, reeds onge veer gelijk-nul geworden. Zoodat men reeds de tijding lanceerde, dat de Kamer, komt zij er niet toe in den loop dezer maand December de Staats- begrooting-1915 te behandelen, deze in Jauuari-'ló zal moeten afdoen. Welke mededeeling door sommigen misschien zal worden gerekend te liehooren tot de waarheden van „runder-grootte". 't Geldt hier intus- achen eene waarschuwing, een wenk. Trouwens, wij begrepen 't immers allen reeds. Er is nu ondanks het niet-open- baar-zljn der zittingen van het Parle ment, groote, koortsige, levendigheid op het Binnenhof. De Commissie van Rapporteurs over 't van alle, alle kanten bestookte,aangevallen ontwerp der 275 millioen vergadert met min. Treub. Wie is behalve de drie- starrende politicus uit de Kanaal straat - opgetreden als verdediger van het ontwerp en als tegenstander van de heffing in-eens? Wie anders dan de „grand old man", met achter zich de Kolkman's c. s., die zich ver kneuteren van pret over de jongste evolutiën van mr. Treub, die het Tarief van invoerrechten op fiscaal- technische wijze laat „herzien" door den raadsman, die intertljd mr. Kolk man op den Kneuterdijk terzijde had te staan voor die andere, naar Pro tectie geriekte Tariefsherziening?... De Rapporteurs en Seniores ver gaderen met mr. Treub. De oppositie tegen „de 275" heeft de afmetingen, de kracht, de dreiging aangenomen van een 42 c.M.-mortier. Behalve de Middenstanders hebben nu ook die van den Nederl. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwkundigen zich in hun adres aan het Lager huis - tegen Treub's ontwerp ver klaard. De leider der Katholieke Kamerclub, de heer Nolens, van kalm- en koel-nuchter, bezadigd overleg, tracht de partijen tot elkaar te brengen volgens de methode van groote scheuten-water in den wijn plengen. Aldus de scherpte van het conflict leeuing-contra-heffing pogend te ontwijken Zal het gelukken Niemand heeft den moed tot het doen eener op goeden grondslag be rustende voorspelling. Hopen wij, dat de loop der gebeur tenissen niet zal met zich brengen wat thans al zeer noodlottig zou wezen een Kabinets crisis. Wat ik nog even wil aanstippen is dat het werk, in de afdeelingen verricht en voorbereid, steeds gewich tiger van aard wordtNiet slechts nu, maar reeds langen tijd vóór deze. Terwijl het openbaar debat in gehalte daalde; het gezag der Vertegenwoor diging door de publieke behandeling der zaken terwijl „de tribune" aanwezig was!!, - al-meer werd geschaad, werd de gewoonte al-krach tiger en machtiger om de zaken zooveel en zoover mogelijk in de af deelingen af te doen. Zoodat de pu blieke zitting in sommige gevallen niet veel meer dan eene „vertooning" werd. Ik wil nu over de beteekenis van dit verschijnsel in de evolutie van liet parlementaire leven niet verder bespiegelen. Wijs er in 't voorbijgaan slechts op als m. i. niet onbeduidend teeken des tijds In hoever de behandeling van het ontwerp-Mendels, in de. Parlements- zitting van Woensdag 2 December aanvangend, de hartstochten in tijd van opgezegden Godsvrede reeds zal blijken te ontketenen, 't is, ter wijl ik dit nóerschrijf, nog onbekend.' Zeer waarschijnlijk lijkt 't dat dan reeds de gevolgen van het schisma, van de Ijlings te hechten scheur, zich zullen vortoonen Overigons is er weinig „saillant" nieuws, al of niet met du grooto crisis verband houdend. I-Iot vooruit zicht, dat wij over eenige dagen weer echt-groot-wittebrood zullen mogen eten is voor vele „groote meitfschen" allicht even vei ïchd als hetaenken aan 't „heerlijk avondje" van den St. voor de zeer jeugdigen onder ons... Terwijl de tijding dat er gebrek aan mout begint te komen, eu als Oosten rijk z'n grenzen blijft sluiten, het uur kan naken, waarop we geen biertjes genoeg incer kunnen hij- schen... Hier meen ik met geheim zinnige titteltjes te kunnen volstaan. Er zijn allerlei vage geruchten, even snel opduikend als verdwijnend. Zoo over het beweerde tekort aan bekwaamheid en activiteit van onzen gezant in de Franscho hoofdstad. En over een beschadigd Engelsch oorlogsschip, dat toegaDg tot onzen Waterweg zou hebben gevraagd Ik doe een wilden greep in de massa. De geruchten over den Engelschen bodem werden totaliter-onjuist ge noemd. Ze hadden reeds kippevel gebracht op tal van vaderlandsche ruggen 't Is nu een hééle toer om „zich zelf te blijven". Onaandoenlijk voor al de hartstochtelijke uitingen van Rechts en van Links, dit in non- politieken zin des begrips. Er zijn menschen, die zich van de pacifis tische bewegingen, o.a. uiting vindend in het beroep van den „Nationalen Vrouwenraad" tot H. M. onze Konin gin een onweerstaanbaren invloed voorstellen op de strooming die nu met alle kracht op den Vrede wil aansturen. Aan het wereld-bloedbad een eind wil maken. 't Is immer3 eene uiting van wat er aan waarachtig goede instincten woont in de menschelljke ziel, zich hier openbarend Maar hoe vele mooie, zoete, heer lijke illusién hebben wij, arme menschen - in de jongste honderd en-twintig dagen van het straks- atervende jaar niet moeten ter-aarde bestellen Met hoe heete tranen van onuitwischbare smart, door vele tien duizenden op de Aarde gestort, zal straks niet het gebeier der klokken van Kerst en Sylvester worden aan gehoord 1? Mb. Antonio. Wijziging en aanvulling van de „Bevorderingswet voor de Zeemacht 1902.,' In de Memorie van Antwoord doet de Minister van Marine tér nadere instructie van de noodzakelijkheid der voorgestelde wijzigingen uitkomen, dat de ervaring heeft, geleerd, dat een goeden geest van samenwerking aan boord slechts dan verkregen wordt, wanneer het personeel, waar mede het schip is uitgerust, geruimen tijd achtereen bljeenblljft. Het spreekt echter van zelf dat de vruchten van hot voortdurend streven naar stabi liteit in de bemanningen der oorlogs schepen, waartoe deze ervaring heeft geleid, grootendeels verloren gaan, wanneer daarnaast terwille van de aan elk zeeofficier gestelde eischen voor bevordering herhaaldelijk ver wisselingen in de bevelvoering der varende schepen noodzakelijk zijn. De behoefte aan meerderen waar borg bij de beoordeeling van officieren gevoelt de Minister niet. Evenmin als thans zullen in de toekomst alle kapiteins ter zee vlag officier kunnen worden, zelfs al werden zij daarvoor wel geschikt geacht. Naar aanleiding van de bedenking dat vermindeling van mutatiën van slechten invloed kan zijn op verband en voeling tusschen administratie en zeedienst, wordt opgemerkt, dat de chefs der voornaamste militaire af deelingen bij het Departement van Marine worden en bij voorkeur altijd zullen worden gekozen uit de hoofd officieren die reeds hebben gecom mandeerd hetzelfde kan gezegd wor den van den commandant van het Koninklijk Instituut voor de Marine. Wel verre van den lust tot dienst neming bij de marine te verminderen, zal het juist de flinke jongelui aan trekken, als zij weten, dat voor de hoogste betrekkingen alleen zij in aanmerking komen, die beproefd zijn. Er bestaat geen grond voor de vrees dat het nastreven van de stabiliteit zal moeten leiden tot kunstmatige beperking van het aantal officieren dat in de gelegenheid zal worden gesteld aan de hoogste bevorderings- eischen te voldoen. Het wetsontwerp beoogt voor hen, die zich in een speciale richting heb ben ontwikkeld en die wenschen be stendigd te worden in het speciale vak hunner keuze, de gelegenheid te openen, den kolonelsrang te behalen, zondei dat hiertoe bevelvoering over een voor de defensie varend schip vereisclit wordt. Aan het bevredigend resultaat van de recruteering voor zeeofficier is anti-militaristische propaganda en verspreiding van het wereldvrede- ideeën als gevolg van het opper vlakkig en weinig waardeerend oor deel over den militairen dienst niet vreemd. Wellicht zal dit oordeel zich in den ijzeren tijd, die aangebroken schijnt, eenigermate wijzigen. Het leeningsontwerp van 275 millioen. Het afdeelingeverslag der Tweede Kamer over dit wetsontwerp is thans vorschenen. Wij zullen in hoofdzaken de gemaakte opmerkingen weergeven. Verschillende leden meenden dat de tijd nog niet gekomen was voor het aangaan eeiier leening, anderen zagen er niet in eene definitieve op lossing van het finantieele vraagstuk, maar onkel een reeds thans noodige voorziening in de behoeften der schat kist. Men verweet den minister, dat hij in zijn nota de verantwoordelijk heid voor het verstoren van den poli- tieken vrede van zich al' trachtte te schuiven. Velen hadden bedenkingen tegen de dekking van aflossing en rente door middel van opcenten hef fing gedurende 15 jaar. Zij gaven de voorkeur aan het heffen eener oorlogs belasting. In zes jaar zijn de ver mogens met 1000 millioen gulden gestegen, waardoor dus een belasting ineens hot minst zou gevoeld wor den. Vele warme aanhangers van dit stelsel worden onder alle fracties gevonden. Sommigen dezer voor standers waren van meening, dat reeds nu tot oene heffing behoort te worden overgegaan, dan ware reeds een bedrag van 198- millioen te krij gen, over 1912/13, en, volgens de gegevens van 1913/14, nog meer. Voegt men daarbij de opbrengst van echtspersonen, dan bereikt men wel 276 millioen. Desnoods kon men van de grootere vermogens dan nog een hooger percentage heffen. Hieromtrent werden nog verschillende meeningen geuit, er waren er, die b.v. de Euro peanen in Indië en de rijke Chineezen aldaar, die allen belang hebben b(j onze onafhankelijkheid, wilden laten mee betalen in deze belasting, ande ren wilden het verdeelen over eene belasting en eene heffing, enz. Daarentegen merkten de bestrijders van een oor logs belasting op, dat het onbillijk was de uit den oorlog voort vloeiende kosten ten laste van één groep der maatschappij te brengen. Men meende verder, dat eene leening uit het oogpunt van kapitaalvernieti ging ver de voorkeur verdient boven eene heffing ineens. Ook ware het onbillijk alleen hen, die een vermogen bezitten, te belasten, en hen, die, zonder vermogend te zijn, een groot inkomen hebben, vrij te laten. Overigens is voor het heffen van een oorlogsbelasting de tegenwoordige tijd al zeer weioig geschikt. Zij zal in elk geval eerst na afloop van den oorlog mogelijk zijn maar dan dient thans het leen ingsvoorstel aangeno men te worden, want met financieele voorziening ter versterking der kas kan niet gewacht worden tot het hoogst onzekere tijdstip, waarop de vrede zal zijn hersteld. De opcentenheffing, zeiden deze le den, is slechts een maatregel van tijdelijken aard, en de voorstelling, alsof de minvermogenden door deze heffing zoo zwaar zouden worden ge drukt, is onjuist. Door opcenten op de directe belastingen zal reeds meer dan de helft der dekkingskosten wor den gevonden en deze opcenten ko men bijna uitsluitend ten laste der meergegoeden. Verder werd in de afdeelingen nog gesproken over het bedrag der leening, over het al of niet gedwongene, over het percentage van de rente, over ta baks-, lucifers- en petroleumregie, ter wijl ten opzichte van het ontwerp verschillende concessies van de re geering werden gevraagd. Tengevolge van mondelinge bespre kingen met don minister verklaarde deze zich tot wijzigingen bereid. Zoo beloofde hij de opcenten voorloopig voor drie jaar te doen heffen. Daarna zal men dan verder zien. (Wij zullen het maar huiselijk uitdrukkeu). Rente wilde de minister niet verlagen, ook niet de eerste paar jaren uitstel van aflossing geven, wel do opcenten op den geslachtsaccijns, invoerrechten en successierechten uit het ontwerp doen vervallen. Dit is in hoofdzaken wat het rap port van de afdeelingen omtront dit ontwerp opmerkt. DE OORLOG. De oorzaken «an den oorlog. De Fiansche regeering heeft een geelboek gepubliceerd over de ge schiedenis van het ontstaan van den oorlog en de daaraan voorafgegane onderhandelingen. In dit geelboek wordt gepubliceerd een geheim Duitsch rapport d.d. 19 Maart 1913, door den Franscben minister van oorlog vau betrouw bare zijde ontvangen, en handelende over de versterking vau het Duitsche leger. De vermeerdering van het Duit sche leger geschiedde in drie tijdstip pen, eu wel le. Na de Algeciras-con- ferentie werd de Duitsche kustver dediging en de marine vergroot, 2e. Na het Agadn-incident, toen bleek hoezeer moreel en technisch het Fran- sche leger vooruit was gegaan, 3e. De nieuwe toestand ten zuiden van Oosteurijk-Hongarye (na den Balkan oorlog) verminderde de waarde van de hulp, die Duitschlands bondgenoot Oostenrljk-Hongarlje zou kunnen ver- leenen." Noch de belachelijke wraak- kreten der Fransche jingo's, noch het Engelsche tandengeknen--, noch de wilde gebaren der Slaven, zullen ons van ons doel afbrengen, dat is ver sterking en uitbreiding van het Deutschtum over de geheele wereld. De Franschon mogen zich zoo sterk bewapenen als zij willen, - zij kun nen niet eensklaps huu bevolking vermeerderen." Het tweede gedeelte van dit ge heime Duitsche rapport bespreekt doel en streven van de (Duitsch) na tionale politiek, en van het leger. Wij zullen eenige teekenonde zinne tjes er uit aanhalen. „Het is onze heilige plicht het zwaard te scherpen, dat in onze hand is gegeven, en het gereed te houden, zoowel ter verde diging ais tot vernietiging van den vijand. Het volk moet worden ge bracht* tot de opvatting, dat een offensieve oorlog van onzen kant noodzakelijk is als wij de uittartin gen van den tegenstander willen be stlijden. Wij moeten voorzichtig op treden om geen argwaan te wekken en om de crises te vermijden, die ons economisch leven zouden kunnen schaden. De zaken moeten zoo ge leid worden, dat onder den diepen indruk van machtige bewapeningen, van aanzienlijke offers, van politieke spanning, hot uitbreken van den oorlog beschouwd zal worden als een verademing, omdat er na lange jaren van vrede en voorspoed zouden vol gen, zooals na 1870. De oorlog moet van financieel stand punt worden voorbereid. Er moeten onlusten uitgelokt in Noord-Afrika en Rusland. Dat zal het middel y.(jii om de strijdkrachten van den tegen stander vast te houden. Het is daar om beslist noodig, dat we door goed gekozen agenten in aanraking komen met invloedrijke lieden in Egypte, Tunis, Algiers en Marokko, teneinde de noodige voorbereidingen te treffen in geval van een Europeeschen oorlog. Opstanden in oorlogstijd door politieke agenten uitgelokt vereischen zorg vuldige voorbereiding met materi- eele middelen. Z(j moeten uitbreken tegelijk met de vernieling der com municatiemiddelen. In den komenden Europeeschen oorlog moeten de kleine staten gedwongen worden ons te volgen of zy moeten bang worden ge maakt. In zekere omstandigheden zouden hun legers en vestingen vrij spoedig kunnen worden vermeesterd of geneutraliseerd (dit zou wellicht het geval zijn met België en Neder land). Ons noordelijk leger, waarvan de kracht wellicht aanziehlljk zou kunnen worden verhoogd door Neder- landsche troepen, zou krachtig weer stand kunnen bieden aan eiken aan val uit deze richting." Ziehier enkele zinnen uit het ge heime Duitsche rapport. Verder be spreekt het den toestand in het noordwesten, dat is dus aan de Bel- giseh-Fransche grens. „Daar moeten wij dadelijk met groote overmacht beginnen", heet het. „Hiervoor zal het noodig zijn een groot leger te concentreeren, gevolgd door sterke machten van de landweer, dat de kleine Staten zal dwingen met ons mee te doen of althans werkeloos te blyven, en dat hen zal verpletteren in geval van gewapend verzet Indien deze Staten genoopt zouden kunnen worden huu vestingstelsel zoo te organiseeren, dat een doeltreffende bescherming van onze flank werd verkregen, zou het plan tot invasie kunnen worden opgegeven... Indien echter aan den anderen kant de defen sieve organisatie van het land tegen ons zou worden gericht, hetgeen dus van voordeel zou zijn voor onzen wes telijken tegenstander, zouden we Bel gië geen enkele waarborg kunnen geven voor de veiligheid van zijn neutraliteit" Het geelboek bevat nog meerdere missives en rapporten. Teekenend is nog een verslag vau een onderhoud tusschen keizer Wilhelm en koning Albert in November 1913, waaruit blijkt, dat keizer Wilhelm volstrekt niet. meer <Je vredesvorst was van vroeger, integendeel, een oorlog met Frankrijk als onvermijdelijk be schouwde. De keizer en generaal Von Moltfee, die bij dit gesprek tegenwoor dig was, waren natuurlijk beide verzekerd van de zegepraal. Von Moltke zeide zelfs tot den keizer „dezen keer moeten wij er een eind aan maken." De officieele legerberichten van 2, 3 en 4 December. Van het westelijk front melden de Duitsche berichten dat gedurende de laatste dagen niets belangrijks is voorgekomen. Fransche berichten maken echter melding van eon vrij hevige be schieting van Nieuwpoort en van het front tusschen de Lys en de Somme. Overigens melden ook zij niets bij zonders. Volgens een bericht van het Korres- pondentschap Nordon, uit Bazel aan de „Vossisclie Ztg.", rukken groote massa's Duitsche troepen naar de Vogezen. Deze zouden in gevecht geraakt zijn met de Franschen en de laalsten uit Thann, hetwelk nog steeds door hen bezet w«tfd, verdreven hebben. Van geen van beide zijden is hieromtrent een officieel bericht ingekomen, zoodat afwachten voors hands de boodschap is. Verder maken Londensche bladen gewag van een neerslachtige stem ming te Berlijn, welke veroorzaakt zou zijn door een aanval van Fran sche vliegers op de fabrieken van Krupp, te Essen. De schade, welke moet zijn aangericht, is niet bekend. De vlieger is er ongedeerd afgekomen. Ook over dit. laatste feit ontbreken echter de officieele berichten. Van het Oostelijk oorlogsterrein komt het bericht dat de keizer zich thans aan het front bevindt. Waar schijnlijk om den geest in de troepen weer. wat op te monteren. Daartegen over is de Tsaar thans ook aan het front. Of het echter veel zal helpen De Engelsche en Russische berich ten schilderen den toestand van de Duitschers als niet zeer rooskleurig. Integendeel. Het Engelsche bericht van 3 Dec. maakt melding van een verwoeden aanval van de Duitschers op de stellingen der Russeu ten N. van Lodz, welke echter werd afge slagen. Volgens dit bericht was dit eon laatste krachtsinspanning en trefcken de Duitsche troepen thans terug naar de grens. Russische be- •ichten melden overigens een taaie verdediging van de Duitschers. Vau het front in Galicië geen bizonders. Van het Servische gevechtsterrein komt bericht over de inneming van Belgrado. Hioruit blijkt dat de stad na een beschieting der Donau-rnonitors van twee zijden aangevallen werd. Een afdeeling Oostenrijksche troepen trok van Semlin uit over deDonau, terwijl de stad van de andere zijde aangevallen werd door de troepen welke vanuit Bosnië door Servië waren opgerukt. Engeland probeert in Egypte een voldoend aantal troepen beschikbaar te krijgen om den strijd tegen de Turken te kunnen aanbinden. Zoo is een afdeeling troepen van Nieuw- Zeeland afkomstig in Egypte ont scheept. Een Duitsch bericht meldt dat de Turken onder leiding van Duitsche officieren een veldspoor aanleggen naar het Suezkanaal. Van het Turksch-Russische ge vechtsterrein kwamen geen nadere berichten. Zeebrugge. Volgen de Daily Mail zijn de Duit sche duikbooten, die overland naar Zeebrugge waren gebracht, in de bin nenhaven aldaar tot werkeloosheid gedoemd, omdat de Engelsche vloot door haar bombardement de electri- sche centrale, die stroom levert voor de sluizen heeft vernield. De Duitschers hebben den Belgi schen ingenieur van de centrale, die te Sluis vertoeft, uitgenoodigd terug te keeren en hen een ruime belooning beloofd als hij de schade wil herstel len. Hij heeft echter geweigerd. Daar de Duitschers een nieuwe beschieting vreezen, maken zij volgens den Engelschen correspondent - aanstalten hun duikbooten uit Zee brugge te verwijderen. Uit Zuid-West België. Een correspondent van de Nieuwe Courant schrijft: Ik verneem van goeder hand, dat het strategisch defensief, gepaard met een tactisch offensief, hetwelk de geallieerden in Zuid-West-België tot dusver betrachtten, weldra zal plaats maken voor een algemeen ofiensief, zoo dit al niet reeds begonnen is. Zeer belangrijke troepensterkten zijn daarvooor samengetrokken, zoo wel Belgen als Engelschen en Fran- Echen. Het Belgenleger, gereorgani seerd en versterkt met de in Frankrijk afgerichte lichting, wordt thans ge schat op 100,000 man. Engeland heeft in de laatstverloo- pen weken dagelijks sterke contin genten over het Kanaal gevoerd. Men noemde mij als cijfer der voor den eindstrijd beschikbare Engelschen een half millioen. Maar al mocht dit getal overdreven zijn, dat een zeer aanzienlijke hoe veelheid versche troepen ten gebruike gerec-d is, staat vast. Frankrijk heeft inmiddels zijn beide jongste lichtingen voldoende geoefend. Met de nog beschikbare versche krachten van anderen aard heet het, dat dit land, behalve de thans in actie zijDde troepen, nog 1,015,000 man in den strijd kan werpen. Reduceert men al die getallen tot de helft, dan schijnt toch altijd een krachtstoot met circa 700,000 man zeer mogelijk. Of de Duitschers dien kunnen op vangen, zal de allernaaste toekomst misschien reeds leeren. Generaal Rennenkampf. Londen, 3 Dec.Uit St. Petersburg meldt men aan de „Mornlng Post" Generaal Rennenkampf is van zijn bevel ontheven, omdat hij twee dagen te laat was niet het innemen van zijn stelling bij de concentratie tot omsingeling van de Duitschers. Bommen geworpen op de fabriek van Krupp? Londen, 3 Dec. De avondbladen be vatten een telegram waarin medege deeld wordt, dat te Berlijn groote opge wondenheid heerscht tengevolge van het gerucht, dat een vlieger bommen zou geworpen hebben op de fabriek van Krupp te Essen. De schade is onbekend. De vlieger bleef ongedeerd. Na den val van Klautsjau. Tokio, 3 Dec. Het hoofdkwartier meldt, dat bij do inneming van Tsing- tau buitgemaakt werden: 2500 ge weren, honderd machinegeweren, 30 veldkanonnen, een groote voorraad ammunitie, 1200 Pond Sterling aan geld, 15000 ton steenkolen, 40 auto mobielen; alle schepen zijn vernield. De voorraden waren voldoende om 5000 man nog drie maanden te voeden. Minister Churchlll. Londen, 3 December. De „Morning Post" valt opnieuw Churchill als po litiek minister van marine aan. H6t blad hoopt, dat Asquith er het ern stige gevaar van zal inzien, een ama teur van dit slag aan het hoofd van de admiraliteit te houden. De aanval berust nu ook op het zwijgen van de admiraliteit over eon ongeval bij de vloot (het zinkon of stranden van de .Audacious"), waai de buitenlandsche pers het al lang over heeft gehad en dat de „Kölni- sche Zoitung" aanleiding heeft ge geven te zeggen, dat de Engelsche Regeering blijkbaar niet gerust is over de stemming van het Engelsche volk. Anti-Duitsche opstootjes In Chili. Londen, 2 December. De bladen bevatten een telegram uit Santiago (Chili), waarin melding wordt ge maakt van anti Duitsche opstootjes te Valparaiso. De menigte wierp met steenen naar de gebouwen van het Duitsche consulaat, de Duitsche Bank de tramwagens. De opstootjes waren veroorzaakt door de veront waardiging van het volk over de schending van de onzijdigheid van Chili door de Duitsche oorlogsschepen. De Amerikannsche vloot. New York, 3 Dec. Het lid van liet Huis vau Afgevaardigden Gardner heeft een rede gehouden in de Eco nomie Club en daarbij een overzicht gegeven van d$n toestand, waarin zich de Amerikaansche vloot bevindt. Een van de bekwaamste Amerikaan sche marine-officieren had hem mee gedeeld, dat er geen voldoende schiet voorraad in het land was. Ook waren er niet genoeg kanonnen. Op.een goeden dag zou het blijken, dat de vloot een hoop oud Ijzer was. Er waren maar 58 torpedo's voor het torpedeeren op langen afstand bij de vioot aanwezig. Spr. zeide dat de regoeriug den Aziaten verklaard had, hen niet in het land te willen toelaten. Maar hij geloofde niet aan de deugdelijkheid van een tandeloozen hond, die na te hebben gegromd niet kan bijten. Gardner hekelde de vredosmannen, die. hadden aangeraden te vertrou wen op de goede gezindheid der andere naties, inplaats van zich toe te rusten tot de verdediging. Was dan vroeg spr. de men schelljke natuur in de laatste weken zóózeer veranderd, dat thans mag worden vertrouwd op tractaten. Ook zeide hij nog, dat er van de twee Haagsche tractaten en van do Londensche Declaratie niets meer was overgebleven. De Wet gevangen genomen. Pretoria, 3 December. Officieel De Wet is gevangen genomen. Pretoria', 3 December. Comman dant Coen Brits rapporteert, dat De Wet zich den ln December op hoeve Waterburg, honderd mijlen vlak ten Oosten van Mafeking, bevond Men zal zich herinneren, dat De Wet in den avond van den 21 n November met enkele volgelingen de Vaal was overgestoken naar Transvaal, achter volgd door commandant Dutoit in een auto. Hij ontsnapte eindelijk met zijn vier metgezellen en voegde zich bij een klein commando opstande lingen, dat in het geheim in de buurt van Schweizer Reneke was gevormd. Het waren hoofdzakelijk rebellen, die uit het Westen van dun Vrijstaat waren gevlucht. Met dit commando rukte De Wet zoo snel in Westelljko richting op, dat de pogingen van de regeeringstroepon om hem te omsin gelen faalden. Hevige regens en stor men begunstigden zijn tocht, daar het door den slechten toestand dei- wegen onmogelijk was de auto's te gebruiken. Ten Noorden van Devondale Siding, 18 mijlen ten Noorden van Vrijburg, stak De Wet den b pooi Weg over. Commandant Brits begon van Vrli burg uit de vervolging en nam den 27n November een gedeelte van het commando onder commandant. G. Wolmarans gevangen. De Wet had dezo groep den vo- rigen dag verlaten en was verder in Westelijke richting getrokken. De vervolging werd hardnekkig voort gezet en den ln December haalde Brits hem op do hoeve Waterburg In. Nadat zij omsingeld waren, gaven do opstandelingen zich ten getale van 52 zonder een schot te lossen over. In 't geheel heeft Brits ongeveer 120 opstandelingen gevangen gono men, o. w. commandant Nosor, H. Oost (voormalig redacteur van „Het Volk") en v(jf veldkornetten. De achtervolging van Vrijburg uit en de gevangenneming geschiedden met behulp van een bijzonder auto mobielkorps van Witwatestrand, be staande uit kolonel Jordaans kolonne van de commando's uit de districten Middelburg, Lijdon burg, Barberton en Carolina. Gedurende do onderneming is er slechts één persoon gewond, n.1. een rebel. De duur van den oorlog. Londen, 2 December. De Westmins- tor Gazette schrijft in oen hoofdar tikel, dat de duur van den oorlog zal afhangen van de vredesvoorwaarden, welke men zal wenschen voor t.o schrijven. Indien, zegt het liberale blad, wij .de onze willen opleggen, ten einde de wereld te bevrijden van de aanhoudende bedreiging van een oorlog, laat ons dan niet wanen, dat het einde er spoedig zal zijn. Het. is dwaasheid, om over het einde van den oorlog met nieuwjaar of met liet voorjaar te spreken. (Zie voor den oorlog bladz. 2 en het tweede blad.) 't Sinterklaasfeest van 1914. Eeuwen heersehlecen blijde stemming, Op uw feestdag, Sinterklaas! Nu drukt iedereen beklemming, Door 't verwoede krljgsgeraas. Maai toch blijft de jonkheid hopen, In 't neutrale Nederland, Dat voor U do weg wol open Blijft., naar hier van 't Spaansche (strand. Gij, als kindervriend geprezen, Zult alom in stad en land Stellig dubbel welkom wezen, Omdat weer Uw milde hand Goede gaven zal verbreiden, Op Uw onvergeeflijk feest. Gij wilt ieder vreugd bereiden, En aan 'tarmo kiml nog 't meest. Wellicht dat er hier nog toeven, Door den krijg luin land ontvloón, O, gedonk ook deze droeven Spreid Uw goedheid hun ten toon In het gastvrij oord der vrijheid, Heersch' thans ook in hun gemoed tets van de algemeene blijheid! Doe toch dnez' beproefden goed! Sinterklaas, in deez' landouwen, Vindt gij helpers overal. Hier staan duizenden getrouwun In Uw geest alom weer pal. Moogt ge later wederkomen, 't Zij te land of over zee, Worde dan alom vernomen: .Overal woont rust en vreö Ingezonden Mededeeling. Trage Spijsvertering. Weinig kwalen werken nadeeliger op het humeur en het gestel dan trage spijsvertering cn verstopping, en men heeft terecht gezegd, dat de helft van alle ziekten uit verstopping voorkomt. Een goede ontlasting is oumiabaar en daarom wordt in het algemeen geen geneesmiddel méér gevraagd dan een afdoend, veilig en zacht-werkend laxeermiddel. Het bezwaar van vele afvoer middelen is, dat zü te sterk purgeeren en door hun heftige werking den patiënt uitputten en verstoppend reageeren. Foster's Maagpillen werken zóó zacht, dat de stoelgang geheel natuurlijk geschiedt, zij verwokken geen krampen, de hoeveelheid behoeft niet voortdurend vergroot te worden z(j laten zich zeer gemakkelijk innemen. Zij zijn het bost-bekende genees middel voor alle voedingsstoornissen, slechte spijsvertering, maagkwalen, verstopping en alle gevolgen als hoofdpijn, slechte eetlust, hartwater, slapeloosheid enz. Foster's Maagpillen zijn te Den Helder verkrijgbaar bij de Firma De Bic-Biersteker, Keizerstraat 98, a f 0.65 per flacon of f 3.60 per zes flacons. Eischt de echte en weigert elke flacon,die niet voorzien is van nevenstaand ban- delsmerk. (41)

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1