HELDERSCHECOURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4399 DINSDAG 8 DECEMBER 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 3745 „0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Broote letters en cliché's nsar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2J cent. Stelling van DEN HELDER. Ontspannings-avonden in de eerste helft van December. Woeusdag9 Doudcrd. 10 Welenscli. lozing Stumphlus Stal'muzlok Stafmuziek Bioscoop Rumpff-Staalraau 8 u. Zoo mogelijk ook voor Atjeh. AGENDA. 8 Doe. Variété-voorstolling. Caslno.halfacht 9 Iiec. Tweede feestavond ter gelegenheid van de mobilisatie-schormwedstrijd. Casino, 8 uur. Voor onderofficieren en gonoodigden. 10 Dec. Concert „Holdor's Harmoniekapel". Casino, 8 uur. 10 Dec. 3e Huishoudelijke Cursus-vergadering Soc.-Dcm. Mobilisatie club, 'savouds 6 uur in het Boudsgebouw M. M. P. Spr. de heer Huberts. Onderwerp „Vak organisatie". 11 Dec. Concert Katlileen 1'arlow. Casino, 16 Doe. Toonkunst, afd. Helder. Oratorium „De Schepping". Casino, 7.30 uur. Uitsl. voor Militairen. Mobilisatie-Schermwedstrijden. Ia onze agenda van Zaterdag kon digden wij aan: 8 en 9 Dec. Feestavonden ter ge legenheid van de Marine Schiet wedstrijden, Casino, 7 uur, precies. Dit moet ziju: 7 on 9 Dec. Feestavonden ter ge legenheid van de Mobilisatie-Scherm wedstrijden, Casino 8 uur precies. Voor den tweeden avond kan deze rectificatie nog dienen, en gelieve men er nota van te nemen, dat Woensdag 9 Dec. bestemd is voor de onderofficieren en genoodigden. DE OORLOG. De algemeene toestand. Mot afwisselende kansen duurt de strijd over de geheele linie in Frank rijk voort, zonder dat belangrijke wijzigingen komen in de opstelling der troepen afdeelingen, en zonder dat eenig succes wordt behaald aan een van beide zijden, dat voor de beslissing van beteekenis is. Partieele successen worden echter langs de geheele linie behaald. De „Times" deelt het vehaal mede van den aanval op een veerhuis bij Merchem, dat door de Duitsche troepen in een kleine vesting was veranderd. Fransche vrijwilligers deden een aan val op dit buis, dat een vooruitge schoven post vormde in de liin der Duitsche versterkingen en wisten het met groote inspanning be vermeeste ren. Een verhaal van de „Daily Mail" over den aanval op een Fransche stelling bij Pervyse, waar de Duit- schers bij nacht op vlotten met ma chinegeweren poogden de Franschen uit hunne posities achter een dijkte verdrijven, doch met groote verliezen werdeu teruggeslagen, is een ander voorbeeld van de wijze, waarop die strijd wordt gevoerd. Van Duitsche zijde wordt daaren tegen gemeld, dat bij Altkirch in den Elzas Fransche aanvallen met be. langrijke verliezeD werden afgeslagen. De hier oprukkende Fransche troepeu zijn uit het vestingkamp van Belfort op den straatweg Alt Münsterol - Dammekirch' opgerukt, dus in den Duitschen Elzas. Trouwens op ver schillende punten van de Vogezen- linie, waar de sterke gordel van ver sterkingen de Fransche oostgrens beschermt, hebben kleine invallen plaats gebad, en worden nog ateeds invallen beproefd, maar zonder dat zij een belangrijk succes hebben ge had. Doch door dit harnasseeren van du Duitsche grens noodzaken de Franschen hunne tegenstanders daar een vrij sterke legermacht te onder houden, die anders wellicht naar de oostelijke grens zou worden gezonden. Hardnekkig wordt nog steeds om Verduu gestreden. Het Duitsche pogen om in het Argonnenwoud voorwaarts te komen en de verbindingen tus- schen Verdun en West Frankrijk af te snijden, duurt nu reeds maanden lang voort. Langzaam, heel langzaam schijnen de Duitsche troepen daar vooruit te komen. Maar telkens doen de Franschen uitvallen uit het versterkte kamp, dat door Verdun, de Maasforten, Toul en Nancy is gedekt. De berichten over de .successen van die uitvallen zijn gewoonlijk zeer tegenstrijdig. De jongste groote uitval der Fran schen had plaats ten westen van de Moezel, op den weg tusschen St.Mihiel en Metz, en was meer in het bizonder gericht tegen de Duitsche stellingen bij Thiaucourt. De strijd hier was ontzettendduizenden dooden en ge wonden bedekten het gevechtsveld. Een wapenstilstand, door Duitschland aangeboden, om de dooden te begraven, werd door de Franschen geweigerd. Daardoor gingen duizenden ten gronde, die waarschijnlijk hadden kunnen worden gered. In Polen heeft de strijd tot een voordeel voor de Duitsche wapenen geleid, In den strijd om Lodz is het den Duitschen troepen gelukt, doze stad te vermeesteren, do Russen tot den aftochtte noodzaken. Het schijnt, volgens alle thans ontvangen berich ten, dat de toestand in Polen wel eenigszins anders was dan men uit de Engelsche bladen kon opmaken. Thans deelt de „Daily Telegraph" mede, dat de Duitschers sedert eenige dagen een krachtige offensieve actie voeren, en dat hun doel is zich meester te maken van de drie spooweglijnen, die de verbinding vormen met War schau. Van Russische zijde wordt toegegeven, dat de inval der Duit schers met groote zorg was opgezet. Zij hebben alle aanvallen van de Russen weten af te slaaD, de om- singeliug van de Duitsche legers mislukte, en nu is Lodz, waarom dagenlang gestreden is, in hunne handen gevallen. Veel zullen zij aan die stad niet hebben. Sedert twee maanden waren alle verbindingen van Lodz met de buitenwereld ver broken, en er heerscht in die stad een dieptreurige toestand. De fabrie kten moesten, uit gebrek aan grond stoffen, den arbeid staken, en de bevolking lijdt gebrek aan alles. Bovendien is Lodz in de laatste dagen voortdurend gebombardeerd. Den 30eu November, dus juist een week geleden, meldde de „Nowoje Wremija", dat van uit de verte, van het slagveld gezien, Lodz in brand scheeu te staan. Woensdag 2 Decem ber werd de eerste poging gewaagd, om Lodz te bestormen. Toen werd de aanval afgeslagen. Maar sedert werd die met meer succes herhaald. Tafereelen uit de gevechten die in den omtrek van Lodz werden gele verd, kan men vinden in verhalen, die uit Petrograd aan de „Times" worden gezonden. Tusschen Bresing en het dorp Xurping ligt een bosch, waarom dagen lang gevochten is. Een houwitserbatterij der Duitschers, die den Russen zware verliezen toe bracht, werd onder doodelljk vuur door Russische cavalerie bestormd de kanonniers werden neergesabeld, de kanonnen genomen. Eveneens werd ontzettend gevoch ten om een hoogte bij Rsgow, die dan weer door de Russen, dan weer door de Duitschers werd genomen. Maar het slot was, dat de Duitschers krachtige versterkingen kregen,hunne aanvallen konden doorzetten, en op verschillende punten konden vooruit rukken. De Russen, die toch reeds zware verliezen hadden geleden, moes ten uit den omtrek van Lodz terug trekken, en de stad weid door de Duitsche troepen bezet. '„H.bld."). De Duitsche generale staf pleegt iederen ochtend een raededeeliug open baar te maken, waarin hij over de gebeurtenissen van den vorigen dag datgene vertelt, wat hem geschikt voorkomt, dat het Duitsche publiek daarvan te weten komt. Zoo meldde de staf dan 25aterdag- ochtend dat de loop der gevechten rond Lodz overeenkomstig ziju ver wachtingen bleef. Zoo was het al eenige dagen, sedert we wisten, dat in die buurt de Duitschers het offensief hadden hervat. „Onze aanvallende beweging heeft een geregeld verloop", of „ontwikkelt zich op regelmatige wijze". Zoo luid den iederen dag de berichten, waaruit af te leiden viel, dat het Duitsche offensief tot geen resultaten van be teekenis had geleid, dat de staf echter geen aanleiding vond de hoop te laten varen, dat zulks vooralsnog geschie den zou. Maar Zaterdagmiddag, op St. Nico- laasdag, is er iets gebeurd, wat den Duitschen staf bewoog, van zijn ge woonte af te wijken. De Duitschers hebben Lodz bezet. Het hoofdkwar tier is er voor van zijn gewoonte af geweken. De bekendmaking van de bezetting van Lodz kon niet tot den volgenden ochtend wachten. Dadelijk Zaterdagmiddag is er een bizondere kennisgeving van het hoofdkwartier over verschenen. Hieruit blijkt dat de Duitsche staf groot gewicht heeft gehecht aan de publicatie van dit succes. Daaruit volgt op zich zelf nog geenszins dat men hier inderdaad met een groot succes voor de Duitschers te doen heeft. Het gewicht, dat men aan de open baarmaking van een succes hecht, is dikwerf, met name als het de strijdkrachten van een land voor spoedig gaat, inderdaad rechtstreeks evenredig aan de hoegrootheid daar van. Even vaak komt het echter voor, dat men uit den ophef, gemaakt van een betrekkelijk gering voordeel, kan opmaken hoe somber men den alge- meenen toestand inziet en hoe noodig het was de stemming van het pu bliek wat op te fleuren. Meermalen werken ook die twee factoren samen, heeft men inderdaad met een succes te doen, maar geeft tevens de spoed van de openbaar making en de vreugde, die er over wordt betoond, te kennen hoezeer naar zoo'n succes werd verlangd. Zoo komt het ons voor ook in dit geval te zijn. Van het Westen loopen naar Lowicz twee spoorwegen. Een van Thorn uit en een van Kalisz uit. Die van Thorn naar Lowicz is bij den op- marsch der Duitschers van Thorn uit (midden November) door dezen voor het grootste deel (tot niet ver van Lowicz) vermeesterd en sindsdien in hun handen gebleven. Het bezit van den tweeden spoor weg, die van Kalisz naar Lowicz. is echter al sedert weken hetgeen waar om in de eerste plaats gestreden wordt. Van Kalisz af gaat deze spoorweg eerst Oostwaarts over Sieradz, Zdiuje- kawola en Lesk naar Pabianice. Van daar loopt hij naar het Noordoosten, over Lodz, Zgierz, Strykow en ölowno naar Lowicz en verder naar War schau. Bij Lodz buigt de spoorweg naar hot Zuidoosten uit. Van Lodz uit gaat een tweede spoorweg over Skierniewice naar Warschau. Reeds in do week van lo tot 22 November waren de Duitschers, van het Noorden komend, in het bezit gekomen van een gedeelte van den spoorweg tusschen Lodz en Lowicz, ten Noordoosten van Lodz. Reeds waren zij naar het Zuiden voorwaarts gedrongen totBrzeziny en Kolucski, even Zuidelijk als Lodz, maar ten Oosten van die plaats. (Intusschen reikte hun rechtervleugel tot het station Zdunskawola bij Sieradz.) Maar deze vooruitgeschoven troepen, die een omvatting beoogden, werden door nieuwe Russische troepen, van Lowicz komende, omsingeld en moch ten van geluk spreken naar het Noor den te kunnen ontkomen. Nu hield de Duitsche linkervleugel bij Lowicz stand. Er wordt daar om het bezit van dat belangrijke knoop punt van spoorwegen nog altijd met verbittering gestreden. Intusschen kwamen van Kalisz aanmerkelijke Duitsche versterkingen uit het westen opgemarcheerd, en het zyn deze troepen, die, naar het ons wil voor komen, succes hebben gehad en van dien kant af Lodz hebben bezet. Daarmee schijnt het bezit van den geheelen spoorweg Kalisz—Lowicz voor de Duitschers verzekerd. „De Russen trekken thans af," vertelt ons het Duitsche hoofdkwartier, en dat is wel het belangrijkste van de heele mededeeling. De tijd zal ons leeren hoever dit terugtrekken gaan zal en daarmede tevens hoe groot het voordeel is geweest, door de Duitschers hier behaald. Zijn ze door de bezetting van Lodz onbetwist meester van den spoor weg Kalicz—Lowicz, dan is te voor zien, dat zij ook bij Lowicz succes zullen hebben, aangezien deze spoor weg de bewegelijkheid van de onder scheiden deelen van het front zeer kan verhoogen en de Duitschers in staat stellen het te versterken, waar het noodig is. De bezetting van Lodz kan dus het begin zijn van een aan merkelijk succes. In hoeverre het dit wezen zal, moeten wij nog afwachten. Het officieele Russische bericht doet er het zwijgen toe en zegt, dat er geen „wezenlijke" veranderingen in den toestand zijn gekomen. De Daily Mail" erkent echter dat de Duitschers op verschillende punten ziju voor waarts gerukt. De „Morning Post" gaat in zijn ijver om den tegenslag voor de Russen te verbloemen, eigen lijk nog verder, waar zij zegt: „de Russen koesteren op het oogeDblik den wensch niet om de Duitschers uit Polen te drijven." De Turken melden ons aanmerke lijke voordeelen in de buurt van Batoem. Over het gevechtsterrein ten Noorden van het Wan-meer zwe gen zij. Daarvan melden echter de Russen aanmerkelijke voordeelen over de gebeurtenissen b(j Batoem bewaren dezen op hun beurt het stil zwijgen. Het offensief van de Frauschen in het Zuiden van den Elzas heeft vol gens de overeenstemmende mede deelingen van Fransche en Duitsche zijde niet tot een succes gevoerd. (N. Rott. Ct.) De officieele legerberichten van 4, 5 en 6 December. Van het Westelijk oorlogstooneel blijft het nieuws zeer schaarsch. Fransche berichten van den4enDec. maken melding van eenigen vooruit gang in de richting van Altkirch. Daartegenover meldt het Duitsche bericht eveneens vorderingen der Duitsche troepen ten Z.W. van Alt kirch. Verder melden de Duitschers dat aanvallen der Franschen ten Z. van Metz en in de Argonne werden af geslagen. Dit is een zeer vage aan duiding. Zaterdag werd reeds gemeld dat de Franschen Les Meniis ten O. van Pont a Moussod bezet hadden. Dit ligt ten Z. van Metz. Waarschijn lijk hebben de Franschen dus hunne aanvallende beweging voortgezet. De Duitsche berichten van 6 Dec. melden de ontruiming van het dorp Vermelles bij Béthune, naar gemeld wordt om onnoodige offers te voor komen. De Duitschers trokken terug naar versterkingen ten O. van deze plaats waar de Franschen hen tot dusver niet konden achtervolgen. Ook wordt in dit bericht melding gemaakt van verschillende aanvallen der Fran schen ten W. en ten Z.W. van Alt kirch welke worden afgeslagen. Dit laatste wijst dus op een verder door dringen der Franschen. De toestand van het Oostelijk oor logstooneel is plotseling weer veran derd. De Russische berichten van 4 en 5 Dec. berichtten nog steeds over den slag bij Lowicz, maar uit deze berichten kon' reeds opgemaakt wor den, dat Gorabin, dat eenige dagen geladen door de Russen bezet was, thans weder door hen is ontruimd. Het Russische communiqué van 6 Dec. meldt ook nog over het voort duren der gevechten, in het bijzonder in de streek van Lodz, terwijl een Duitsch bericht, hetwelk het eerste waarschijnlijk achterhaald heeft, reeds de bezetting van Lodz door de Duit schers meldt. De Duitschers hebben de Russen op deze plaats weder terug gedrongen. Verderp berichten over het gevechtsterrein in Polen ontbreken. In Oost-Pruisen is het aan beide zijden rustig. Ook vandaar komen geen berichten van beteekenis. Van het oorlogsterrein in Galieië komen berichten van Oostenrijksche zyde, welke het terugslaan der Russen uit de kommitaten Zemplin en Saros melden. Hieruit blijkt, dat de Russen na de bezetting van Bartfeld nog steeds vooruit gegaan waren. Zij zijn daar nu reeds herhaalde malen terug geslagen, doch dit terugslaan heeft blijkbaar geen merkbaren invloed. Eerst werden zy teruggeslagen in de passen van de Karpathen. Daarna toen zij de Marpathen overgetrokken waren en thans nog weer Zuidelijker. Het terug slaan schijnt daar dus een verkeerde uitwerking te hebben. Verder hebben de Russen een der vooruitgeschoven stellingen van Przcmysl genomen. De Oostenrijkers zijn thans in Servië weder in een hevig gevecht gewikkeld dat volgens hén zeer rijk is aan verliezen. Voornamelijk wordt gestreden ten W. van de vesting Arandsjlowatsj. Hier zijn de Serven na versterkingen te hebben ontvangen wederom aanvallers geworden. Te Belgrado hebben de Oostenrijkers een nieuw stadsbestuur ingesteld. Van het Russisch-Turksche gevechts terrein in de Kaukasus meldt een Turksch bericht een terugtrekkende beweging van de Russen. Deze zouden teruggaan op Ardagan. Hier weiden zij door de Turken achtervolgd. Arda gan ligt op 100 K.M. afstand van de grens op Russisch gebied Een Russisch bericht meldt daareu- tegen dat er geen bijzonders is voor gevallen. Verder berichten de Turken de bezetting van Koda, een plaatsje op 20 K.M. ten O. van Batoem. Het moet hen ook gelukt zijn de electri- citeitswerken van Batoem buiten werking te stellen. Van Russische zijde is hieromtrent geen bericht. Wel wordt een Russisch succes ge meld vanuit Armenië. Hier hebben zij Serai en Kasjkal (ten O. van Erze- roem) vermeesterd. De Turken zouden op de vlucht gejaagd zijn. Van het Engelsch-Turksche ge vechtsterrein komt een mededeeling van Turksche zijde over een afge slagen aanval der Engelschen op de Turksche stellingen aan de Tigris. Op het Westelijk oorlogstooneel. De Duitschers in Frankrijk en België. Berlijn, 5 Dec. Over Genève wordt aan het Berliner Tageblatt gemeld: De militaire toestand wordt door de Fransche bladen in dien zin beoor deeld, dat men staat voor groote ge beurtenissen over het geheele front. De Duitschers schijnen ondanks alle moeilijkheden hun operaties tegen de kuststreek te willen voortzetten. Van allé zyden ingekomen berichten be vestigen de zendingen van groote versterkingen en samentrekking van sterke troepenmachten ten zuiden van Ostende. Het Duitsche gezantschap te den Haag meldt het volgende: „Berlijn, 5 Dec. 1914. De Generale Staf verklaart: Het uit Rome ge melde bericht, dat Franschen bij Ype- ren een geheel Duitsch vliegerkorps gevangen genomen zouden hebben, is evenmin waar als het Londensche bericht, dat vliegers bommen op de fabriek van Krupp geworpen hebben. Parijs, 5 Dec. Het Leger-bulletin bevat een lang overzicht van den oorlog, 't welk van den aanvang af loopt. Het behelst o. m., dat toen Joffre in September tot aanvallend optreden overging, de Duitschers nog de hoop koesterden den linkervleu gel van de troepenmacht van French om te trekken, terwijl de bondge- nooten hoopten den Duitsche rechter vleugel te kunnen omvatten. Van daar den wedstrijd naar de zee, die ontstond, en waarin de Duitschers het verloren, niettegenstaande zij door de concentrische ligging van hun front ten opzichte van het onze, zegt het legerbulletin, in het voor deel waren. De bondgenooten waren dan ook instaat den slagboom aan de Yser op te werpen en dien voor drie weken te houden tegen de her- haaide en verwoede aanvallen van 12 Duitsche legercorpsen en drie di visies cavalerie. Het doel van de Duitschers was Calais te bereiken of de linies der bondgenooten bij Yperen te door breken. Maar wij weken geen duim breed, en wij namen onneembare stellingen in. Het Duitsche offensief was in de tweede helft van Nov. ge broken. De slag bij Yperen kwam den Duitschers op 120,000 te staan. De strijdmacht der bondgenooten is thans even sterk als bij den aanvang van den oorlog; echter is de qualiteit van hun troepen enorm verbeterd. Alle soldaten zy diep doordrongen van het besef van hun meerderheid over den vijand en er van overtuigd, dat zij zullen overwinnen. Daaren tegen hebben de Duitschers tegen slagen gehad die van verreikende ge volgen zullen zyn. Zij hebben hun reserves verspild in vruchtelooze po gingen. Hun soldaten ziju thans slecht geoefend eu worden slecht aange voerd. Berlijn, 6 Dec. (W. B.) Officieel. Uit het groote hoofdkwartier wordt gemeld: Hedennacht werd het dorp Vermelles zuidwestelijk van Béthune, waarvan de verdere bezetting wegens het voortdurende Fransche artillerie vuur onnoodige offers zou vorderen, door ons opzettelijk ontruimd. De nog voorhanden gebouwen waren te voren vernield. Onze troepen bezetten in gerichte stellingen oostelijk van de plaats. De vijand kon tot dusver niet volgen. Westelijk en zuidwestelijk van Altkirch hernieuwden de Franschen hun aanvallen met aanzienlijke strijd krachten, doch zonder resultaat. Zij leden zware verliezen. Overigens hadden in het Westen geen gebeurtenissen plaats, die de vermelding waard zijn. Londen, 7 Dec. Aan de Daily Mail d.d. gisteren uit Noord-Frankrijk Een groote veldslag wordt rondom Elverdinghe tusschen Veurne en Yperen geleverd. Onlangs is een Duitsch luchtschip binnen de Engelsche linie aange vallen door drie vliegtuigen en door een kogel vernield. Verdun. Londen, 5 December. De corres pondent van de „Daily Chronicle" te Verdun meldt d.d. 2 dezer, dat de vesting nooit belegerd is geworden. De verbindingslijnen naar het centrum van het district, dat buiten alle ge vaar ligt, zijn intact. In het Noord) westen en Oosten is men tenminste mijlen van de zone van het Duit sche geschutvuur. De weg door Ar gonne naar de stad is zoo veilig en rustig als de weg van York naar Londen. In het Zuiden staan de Duitschers op één enkel punt aan de MaasSt. Mi hiel. Om daar van uit Metz te komen, beschikt de vijand slechts over één moeilijken weg en langs die geheele linie is de positie van de Duitschers uiterst gevaarlijk. In een hal ven cirkel ten Noorden van Verdun opgesteld, vorderen de Fransche legers langzaam, maar steeds. Zij zijn voor den winter uit gerust, zoo goed als een leger maar kan zijn. Ik sprak vervolgt de corres pondent van de „Daily Chronicle" op verschillende plaatsen met vele manschappen, en men behoeft geen twyfel te koesteren aan hun 'oortreffelijken geest en hun vol maakte vertrouwen in den uitslag. Ik onderhield mij ook met een aantal officieren en het trof mij hoe intelli gent en krachtig zij waren en dat zij vervuld waren van moderne en liberale opvattingen van ongeveer denzelfden aard als de onze over de moreele en politieke beteekenis van den oorlog. Zij waken nauwkeurig over de veiligheid en de gemakken van hun manschappen en gevoelen zich, en m.i. terecht, onoverwinlijk in hun onneembaren stellingen. Het geheim van dit belangrijk succes op dezen voorpost van het Westelijk front is niet de sterkte van de ver dedigingswerken van Verdun, want vele forten hebben niet één schot gelost. Het is dit, dat het leger zijn bewegingsvrijheid nooit heeft ver loren. Alle gevaar voor de Oostelijke grens is nu geweken. De „Daily Mail" verneemt uit Ver dun, dat een kwart millioen Duit schers om de vesting is opgesteld. Nieuwe Engelsche traepen. Londen, 5 Dec. Naar aanleiding van spottende opmerkingen in de Duitsche bladen over het Engelsche leger, schrijft de Morning Post: De vijand zou wel eens leelljk ont- gocheld kunnen worden. Lieden, die van oorlogvoeren eenig verstand heb ben en die bet leger van Kitchener en de territorialen hebben gezien, verklaren nooit te hebben kunnen denken, dat in zoo korten tijd zoo groote vooruitgang kon worden ge maakt. De manschappen zyn er zoo happig op naar het front te worden ge zonden, dat zij in één week leeren, waar anders de recruten maanden voor noodig hebben. De nieuwe troe pen worden met fabelachtige snelheid afgericht. Het is aan het departement van oorlog een voortdurende toeloop van recruten, die zonder tijdverlies of onnoodige formaliteiten worden doorgezonden. Tot op heden komen zich zooveel menschen aanmelden als er noodig zijn, en soms wel meer. De Duitschers gelooven daar niets van maar te gelegener tijd zullen zü de waarheid wel bemerken. In België. De oorlogscorrespondent M. van „De Tijd" meldt uit Genti Ofschoon aan de Yser wel eenige frontverandering heeft plaats gegre pen, is deze niet het gevolg van het vuur der geweren en kanonnen aan de zyde der geallieerden. De Duit schers zijn aan de Yserlinie op de meeste plaatsen van 200 M. tot 2 K.M. achteruit gegaan, maar uitsluitend om sterkere stellingen in te nemen, daar ook het niet overstroomde ter rein bij de rivier zeer ongezond werd voor de soldaten en de drassige bodem een goede artillerie-actie ten zeerste bemoeilijkte. In verband met deze achterwaarteche beweging zyn enkele kleine dorpen door de bevolking ont ruimd geworden, daar dio nu in de vuurlinie gekomen zijn. Een en ander is tot de bevolking in de verschil lende plaatsen van België doorge drongen, en heeft allerlei geruchten doen ontstaan over een nederlaag der Duitschers. Dat die achterwaart- sche beweging echter als zoodanig moet worden opgevat, is met den toestand en de taaie vasthoudend heid der Duitsche troepen in strijd. Trouwens de onderwaterzettiDg van het land heeft ook de beweging der verbondenen grootelljks geschaad. Ik sprak reeds van de levendige actie der geallieerden. Die openbaarde zich vooral, toen de Duitschers hunne nieuwe stellingen gingen betrekken, j.1. Vrijdag en Zaterdag der vorige week. De granaten richtten toen grooto slachtingen in de gelederen der Duit schers aan, en lange treinen met gewonden vertrokken van uitThourout over Brugge en van daar in Oostelijke richting. Dinsdag hadden zij hun nieuwe stellingen betrokken en openden toen het vuur op de geallieerden. Het artillerie-duel, toen begonnen, wordt sindsdien met slechts kleine tusschen- poozen voortgezet, en zelfs 's avonds en 's nachts zwijgen de vuurmonden niet, maar verrichten hun vernieti gend werk, nadat door lichtbommen het terrein verkend is en voor be paalde beschietingen aangewezen. In Ostende zelf komen in het ge heel geen gewonden meer aan, allen worden van het slagveld ineens door gestuurd naar Duitschland, zoodat alleen Brugge de tragische treinen- stoeten ziet passeeren. Als het echter in Ostende donker begint te worden, moeten de burgers in hunne woningen blijven, en in den nacht komen dan groote tran sporten binnen. Deze transporten brengen uitsluitend dooden aan, die in diepe en lange rijen begraven wor den in de duinen naast het militaire hospitaal. Het terrein aldaar mag nooit door een burger betreden wor den, en wie het toch waagt in de nabijheid te komen, wordt zonder vorm van proces voor 14 dagen in de gevangenis gezet. Nu in het begin der week een deel der bezetting naar Zeebrugge en Heyst vertrokken is, bevinden zich in Ostende nog maar 3000 man als vaste bezettingstroepen. De toestand in de stad is er al even benard als in andere plaatsen. De levensmidde len zijn schaars en de brandstoffen verbruikt. Wat de mogelyke actie dei onder zeebooten uit Zeebrugge betreft, er is gesproken over een defect aan het mechanisme dersluizen. Dit is echter niet juist. Een feit is, dat de ontplofte mijnen aan hot havenhoofd groote schade berokkend hebben en men nog steeds bezig is aan de herstel lingen. Het grootste nadeel voor de Duit schers is de voortdurende aanslibbing van den zeebodem, waardoor de haven voor een deel onbruikbaar wordt. In vredestijd werkten er dag en nacht baggermachines, wat absoluut noodig was, maar de Belgen hebben deze machines bijtijds vernietigd. De primi tieve wyze, waarop de Duitschers nu daarin trachten te voorzien, heeft weinig resultaat. Antwerpen. In een rapport van generaal-majoor Paris, den bevelhebber van de Engel sche marine divisie, die in Antwerpen is geweest, lezen wij, dat den 8sten October bleek, dat de Belgen de forten niet langer konden houden. Om half zes besloot hy, om een ramp voor de divisie te voorkomen, bij donker af te trekkén. Generaal de Guise, de Belgische bevelhebber, was het geheel eens. Hij gaf bevel, dat wegen en bruggen voor den Engelschen terug tocht ontruimd moesten worden. De terugtocht begon omtrent half acht was zeer bezwaarlijk. De Duitschers waren in groote sterkte in de buurt gemeld. Daarom moest er een om weg .van 24 K.M. Noordwaarts wor den gemaakt. „Alle wegen waren vol Belgische troepen, vluchtelingen, kudden vee en allerlei soorten voertuigen, zoodat het onmogelijk was onderling verband te houden. Ten deele om die reden, ten deele uit vermoeienis en ten deele nog onverklaarde redenen dwaal de een groot aantal van de lste vloot- brigade af en werdenin Neder land gevangen of geïnterneerd." Den heelen nacht, van 8 op 9 Oc tober, doortrekkende, kwamen een bataljon van de lste brigade, de 2de brigade en de koninklijke marine brigade, min óen bataljon, te Sint Gilles Waes, gingen daar op den trein en konden ongestoord wegkomen. Maarschalk French heeft in een telegram aan den minister vnn marine de houding van de marine-divisie ge prezen. Ofschoon haar optreden de vesting Antwerpen niet heeft kun nen redden, het heeft den vijaDd aan- merkelljken tyd opgehouden en de Belgische bezetting mede in staat gesteld om af te trekken onder om standigheden, die reorganisatie tot volle gevechtswaarde mogelijk hebben gemaakt. Ook is daardoor de vernieti ging van oorlogsmaterieel en muni tie, die anders in handen der Duit schers zou zijn gevallen, mogelijk geworden. French brengt voorts hulde aan de Belgische troepen, die aan de Yser de bondgenooten zoo krachtig hebben gesteund. Naderend gebrek 7 Op in het oog vallende wyze zijn in de wachtkamers der Duitsche post- en telegraafkantoren kennisge vingen opgehangen, waarbij aan dn bevolking op het hart wordt gedrukt zuinig te zijn in het gebruik van brood, aardappelen, onz., opdat men tot den volgenden oogst geen gebrek zal krijgen. Zelfs wordt aangeraden de aardappelen voortaan met de schil te koken, geen resten op de borden over te laten, enz. Ondergoed voor de Soldaten. De particuliere Duitsche oorlogs commissie voor warm ondergoed heeft reeds voor 15 millioen mark aan wollen goederen aan de troepen te velde gezonden. Iederen Donderdag vertrekken er treinen met wollen goederen, sokken, buizen, hemden, polswarmers en onderbroeken. De gemeenteraad van Zabyze, een stad van 70.000 zielen, in Oost-Prui sen, heeft met algemeene stemmen besloten den naam van de stad te veranderen in Hindenburg. Telegra- 'i is daartoe de toestemming van den veldmaarschalk gevraagd. Uit Engeland. Londen, 6 December. Minister Run- ciman heeft, te Londen sprekende, gezegd, dat er een opmerkelijk feit was in dezen oorlog on dat was, dat het eenige leger, dat iedere maand sterker werd, het Engelsche was. Er komen versterkingen uit Engeland, de overzeesche zelfbesturende gewes ten en Indië, totdat wij, zeide de minister, omstreeks Kerstmis of in de eerste weken van het nieuwe jaar, in staat zullen zijn steeds meer naar het oorlogsterrein te zenden van de troepen, die bekend staan als Kitchener's leger. Het is onmogelijk te voorspellen, hoeveel manschappen wij in de eerste maanden van het nieuwe jaar op het vasteland zullen hebben, doch wij gelooven vast, dat het meer dan genoeg zal zijn om het getij te doen verkeeren en België schoon te vegen van de strijdkrach ten, die dat land verwoest, Frankrijk in gevaar gebracht en onszelf be dreigd hebben! Binnen niet vele weken, vervolgde de minister, zal Duitschland door de vorderingen van de bondgenootenen Rusland eenige ondervinding hebben van wat een inval is en zal het be ginnen te beseffen, wat België heeft gevoeld gedurende de laatste drie maanden. Wat de Engelsche marine betreft, zij die van naderbij op de hoogte zijn van haar macht en bekwaamheid, zien een geregelden slag met de Duit sche vloot tegemoet in volstrekt ver trouwen, dat wy bij machte zullen zyn een groote beslissende overwin ning te behalen. Uitvoerverbod. Londen, 5 Dec. De „LondonGazette" publiceert een verbod tot uitvoer van verduurzaamde levensmiddelen in blik naar Zweden, Denemarken on Nederland en van thee naar alle vreemde havens in Europa, aan do Middellandsche Zee en Zwarte Zee, behalve Frankrijk, Rusland, België, Spanje en Portugal. Do uitvoer van looistoffen is geheel verboden. De Khaki-fabrlkanten. Voor de khaki-fabrikanten in Enge land is het een gouden tijd. De fa brieken kunnen het werk niet af, en telkens worden er nieuwe machines opgesteld. Een soldaat te velde hoeft twee pakken noodig, en elke maand een nieuw. Ruim een millioen zijn er al gekleed en voor een tweede millioen moet worden gezorgd. Elk pak heeft drie yards (0.9 M.) khaki noodig, elke jas evenveel. Ér moet dus khaki bij de millioonen yards worden geweven. Nacht en dag en zeven dagen in den week wordt er doorge werkt. En niet alleen het Engelsche leger moet voorzien worden, ook hot Belgische, ook hot Fransche en het Russische bestelt khaki in Engeland. Op het Oostelijk oorlogstooneel. Lodz genomen. Berlijn, 6 Dec. (W. B.) (Officieel bericht uK het groote hoofdkwartier van 6 December). Lodz is hedenmid dag door onze troepen genomen. De Russen in de buurt hebben zware verliezen geleden en zijn op den terugtocht. Londen, 5 December. Aan de Daily Telegraph uit St. Petersburg. Tien kanonnen en 75 machinege weren, welke op de Duitschers waren buit gemaakt, zijn Woensdag Lodz binnengebracht. De dooi bemoeilijkt het transport in Polen. Russische verliezen. Majoor Morath becijfert in het „Ber liner Tageblatt", dat Rusland sedert het begin van den oorlog tegen Oos tenrijk en Duitschland ongeveer 400.000 gevangenen verloren heeft en ten minste evenveel dooden en gewonden, onder wie 33.000 officieren (volgons een Russische opgave). Ver der moet men daar, ln overeenstem ming met de vroegere oorlogs-sta- tistiek en wegens den gebrekkigen verplegingsdienst, 300.000 zieken bij tellen, alles te zamen 1.100.000 man van de beste troepen van Rusland. Met andere woordenzou Rusland reed8 tusschen een derde en de helft van zijn veld- en reservetroepen ver speeld hebben. Deze verliezen kunnen stellig aangevuld worden door for maties van de tweede en derde linie, maar deze zijn, naar het oordeel van Morath, niet weerbaar genoeg om het gety te doen verkeeren.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1