Ned. Taal en rekenen. Laatste berichten. Ingezonden Mededeeling. Gij schrijft veel taalfouten en vindt die terecht onaangenaam. Gij hebt veol moeite bij het maken van brieven en opstellen. Uw kennis van maten en gewichten, van lengte- en vlaktematen is geringde bewerkingen met breuken en tiendeelige getallen zijn U te moeilijk. Gij zijt. echter te oud voor de schoolbanken geworden. Toch wilt ge graag dat tekort in Uw kennis aanvullen. Wat ligt nu op Uw weg? PROEFNUMMERS aanvragen van „DE HERHALINGSSCHOOL". WEEKBLAD voor TAAL en REKENEN. Prijs per maand f 0.30. Proefnummers worden GRATIS en FRANCO gezonden. A. F. G. LEIDERITZ, D. H. SCHENK, Hoofdonderwijzers, De Clercqstraat 34, Telefoon Zuid 4072, AMSTERDAM. MARINE EN LEGER. Uo Machinist J. Verdwijn van Ilr.Ms, Modusu Is 7 Deoombor geplaatst te Rotterdam (fabriek Ftienoord) bü opstelling werktuigen pantserbool Gruno en mot denzelfden datani Machinist M. .1. A. van lersel van Hr. Ms. Korlenacr op Hr. Me. Koningin Einma. I)e oflleler-machlnist der 2de klasse W.N. van Pelt van Hr. Ms, Gelderland wordt, op 10 Dei. overgeplaatst naar Hr. Ms. Wachtschip Wil lemsoord. Do Luitenant ter zee dor 2e klasse A. W. SLaverman wordt 8 December overgeplaatst, van Hr. Ms. Wachtscliip op Hr. Ms-, Havik en belast met het bevel ovor laatstgenoomdon bodem, terw(jl de luitenant ter zee dor 2e klasse P. Havorkarnp mot denzelfden datum, onder ontheffing van het bevel over Hr. Ms. Havik, overgeplaatst is op Hr. M3. Wachtschip te Wil- lonisoord. St. Peteraburg, 7 December. Mede deeling van den grooten generalen staf De dag van gisteren is zonder wezen lijke veranderingen in den toestand voorbijgegaan. De gevechten duren voort. De aanvallen der Duitschers werden afgeslagen. Londen, 7 December. Aan de Daily Mail uit St. Petersburg De Duitschers vallen krachtig aan en zijn op verschillende punten voor- uitgerukt. Londen, 7 December. Aan de Mor- ning Post uit St. Petersburg: De Russen koesteren op het oogen- hlik den wensch niet om de Duitschers over de grens te drijven. Zij willen hen in Polen houden en hen zoo mogelijk vernietigen, in elk geval hen dwingen steeds grootere verst,er- kiiïgen aan te voeren, ten einde de bondgenooten op het westelijke oor logsterrein verlichting te brengen. De Duitschers zijn nu in Polen even sterk als bij het begin, ofschoon zij de helft van hun aanvankelijke sterkte verloren hebben. Geen doorvoer van wapens. Uit Konstantinopel wordt aan het „Berl. Tagebl." bericht, dat de Rus sische regeering op het verzoek om 300 te Dedeagatsj aangekomen ka nonnen benevens 200 machinege weren, geleverd door de firma Schnei- der te Crensot, door Bulgarije te laten passoeron, een weigerend antwoord heeft ontvangen. De kanonnen moesten naar Frank rijk terug worden gezonden, daar er, wegens het ijs in de haven van Ar- changel, geen kans was ze naar hun plaats van bestemming te vervoeren, De gevangenneming van de Wet. Johannesburg, 4 Dec. De merk waardigheid van de gevangenneming van de Wet was de aanhoudende vervolging in automobielen. Brits wilde de vijand uitputten om hem te dwingen zich over to geven zon der dat hot menschenlevens kostte. Al kwamen de vervolgden dikwijls onder schot liet hij niet schieten. Anders had hij ze al eerder, schoon dan met verlies van menschen aan weerskanten, kunnen vangen. Verscheiden opstandelingen zag men in het zand liggen slapen, waar alj zich van hun paard hadden laten vallen. Anderen hadden steeds moer van hun uitrusting weggeworpen om de paarden te ontlasten. Na zes dagen uitputting warende ■opstandelingen een gemakkelijkoprooi. Toen de auto's op een kleine twee honderd meter waren genaderd sta ken de rebellen de witte vlag op. Sommigen gooiden het geweer op den grond, anderen vielen uit pure vermoeienis uit het zadelde Wet zelf stak de handen op, maar de meerderheid was zoo dood op, dat zij zich niets schenen aan to trek ken van wat er gebeurde. De auto's, die voor de vervolging gebruikt waren, liet men in het zand steken als gedenkstukken, van een van de wonderlijkste vervolgingen in de krijgskundige geschiedenis. Op Zee. Aanwinsten derEngelsche vloot. Londen, 5 Dec. De nieuwe vloot- lijst bevat vele aanwinsten w.o. het linieschip „Canada". Het linieschip „Canada", dat bij de Engelsche vloot is gekomen, is een van de twee schepen, die in Engeland voor Chili zijn gebouwd, de „Almirante Cochrane"in Augustus 1911 en de „Almirante Latorre" in Juli 1912 aan Armstrong te Elswick gegund. De „Almirante Latorre" is nu door Engeland overgenomefi. De twee schepen zijn naar hetzelfde plan gebouwd zij meten 28.500 ton, r ten 23 mijl loopen, zijn bewapend met 10 stukken van 35.6 cM., 16 van 15.2 cM. cn 4 van 7.6 cM. en 4 tor pedowerpers; de machines ontwikke len 87.(300 P. K., en de bemanning bedraagt 1000 koppen. De „Australia". Het gerucht, dat de Austfalisehe liniekiuiaer „Australia" verloren is, hoeft al eerder in de Italiaanscho pers geloopen. Of het is dat oude gorucht, dat het Duitsche nieuws agentschap nu overbrengt Wjj had den er al meer van gehoord, maar vonden het te vaag om er melding van te maken. Het laatst herinneren wij ons van het schip gewag te heb ben zien maken bij de beschrijving, hoe het met andere Australische oor logsschepen transportschepen naar een Duitsche kolonie als wy het wel hebben Duitsch Nieuw-Guinea begeleidde. Dat was in den eersten tijd van don oorlog. De „Australia" is (of was) een liniekruiser van 19.500 ton, in Enge land in October 1911 van stapel ge loopen en in Juli 1913klaargekomen, hij loopt 26.7 mijl, is bewapend met 8 stukken van 30.5 cM. en 16 van 10.2 cM., 4 van 4.7 cM. on 2 torpedo werpers,de machines zijn van ongeveer 45.000 P. K. en de bemanning telt 980 koppen. Dc „New Zealand" is een zuster schip. („N. Rott. Ct."). De Hamldleh. Londen, 7 December (Reuter.) Vol gens een te Parijs uit Sebastopol ont vangen telegram is de Turkscho kruiser Hamidieh op een mijn ge loopen en zwaai beschadigd. Met moeite-is het schip weer naar Kon stantinopel gekomen. Op mijnen geloopen. Stockholm, 7 Dec. De Zweedseho stoomschepen Luna uit Stockholm en Everilda uit Helsingborg zijn bij Müntyluoto in de Finsche Scheien op mijnen geloopen en gezonken. Van de Luna werd de geheele be manning gered, van de E vsrilda slechts Tal van met hout beladen Zweed seho stoomschepen hebben hun vaart, die was afgebroken ten gevolge van de nieuwe Duitsche bepalingen om trent contrabande, gisteren voortgezet,, nadat zij waarborgen van den Zweedschen staat hadden gekregen dat de lading voor onzijdige havens was bestemd. Voor het meeren- deel zjjn deze stoombooten ver trokken naar Zaandam, Rotterdam en andere havens. De stoombooten, met lading voor Engeland, beginnen in de Zweedsche havens het hout weer te lossen. Italië en de oorlog. Rome, 6 December. In den loop van een redevoering in de Kamer heeft Salandra, de minister-president, een uiteenzetting gegeven van de oorzaken en hot doel van den huldi gen oorlog, die de Italiaanscho regee ring kende uit bescheiden, welke, indien zo openbaar werden gemaakt, verwondering zouden baren wegens de verblinding die er bleek te heer- sclien. Van liet bogin der gebeurte nissen af, in Juli, na den aanslag te Serajewo, toen de betrekkingen tua- schen Oostenrijk en Servië uiterst gespannen waren geworden, heeft markies di San Giuliano het zjjn plicht geacht de Oostenrljksche regee- ring gematigdheid aan te bevelen om tc voorkomen dat Rusland ten gunste van Servië tusschenbeide zou komen. Oostenrijk antwoordde dat het Rusland nog niet genoegzaam hersteld achtte van den Russisch- Japanschen oorlog om militaire maat regelen te nemen ter ondersteuning van Servië en als bewijs daarvoor woes het er op dat Rusland gedurende do geheele conferentie te Londen na den Balkan-oorlog niet bij machte was geweest om den indruk te ves tigen dat het do eerste viool speelde op den Balkan. Di San Giuliano antwoordde, dat volgons zijn inlich tingen de toestand veranderd was en dat Rusland geen enkele poging zou dulden om de onafhankelijkheid en staatkundige zelfstandigheid van Ser vië te beperken of zijn grondgebied te verkleinen. Oostenrijk gaf hierop te verstaan, dat indien Rusland tusschenbeide kwam, Duitschland daarop van ant woord zou dienen door aan den oorlog deel te nomen. De Italiaansche gezant deed den ontzettende» ernst van zulk een samengaan uitkomen, daar de daad van Duitschland onvermijdelijk de inmenging van Engeland tenge volge zou hebben. Te Weenen en Berlijn antwoordde men echter, over tuigd te zijn dat Engeland op het laat ste oogenblik terug zou deinzen voor het gevaar van in een Europeeschen oorlog te worden betrokken. Di San Giuliano herhaalde dat een dergelijke meening een dwaling was. Zijn "in lichtingen toonden aan dat men juist het tegenovergestelde kon verwach ten. Doch naar de waarschuwing van Di San Giuliano werd niet geluisterd. Het zenden van een ultimatum aan Servië zonder dat Italië er over ge hoord of zeffs maar in gekend werd. verhaastte de gebeurtenissen. De verklaring van Salandra wordt in de heele bnitenlandsehe pors be sproken. De „Neue Freie Presse" van 'Weenen vat haar samen inde woorden onzijdigheid in den oorlog, aanspraken in don vrede. Zulk een politiek van aanspraken - meent het Weensche blad kan geen rechtstreekschon invloed op den tegenwoordigen toe stand oefenen, want bij benadering valt nog niet te zeggen, welke groep van oorlogvoerende staten vergroot en welke verkleind uit den oorlog te voorschijn zal komen. Van recht- streeksche waarde is dan ook alleen de verklariDg dat de onzijdigheid het meest met Italië's belangen overeen komt. De Zeit", een ander Weensch blad, acht de zinsnede dat Italië er niet alleen voor zorgen moet onverlet te blijven, maar ook er tegen moot waken, dat het ten gevolge van de vorgrooting van andere staten naar verhouding in beteekenis zou ver minderen, het belangrijkste punt in Salandra's redevoering. Het Kopenhaagsche blad „Berlin ske Tidende" bevat een telegram uit Parijs, dat den indruk weergeeft die de rede daar heeft gemaakt. Men is daar van meening, dat de richting welke Italië inslaat, op deelneming aan den oorlog moet uitloopen. Een beslissing is echter voorshands nog niet te wachten. Alles zal er van afhangen hoe de toestand zich in den Balkan en de Mohamedaansehe wereld ontwikkelt. Een Amerlkaansch oordeel. New York, 5 Dec. Prof. George Kirchweg, hoogleeraar aan de Co- lümbia-universiteit, een der eersto autoriteiten op hot gebied van inter nationaal recht, verklaarde in een rede, die hij hield voor een gehoor van 2000 personen, dat de Vereenigdo Staten hadden moeten protesteeren, toen de geheiligde bodem van België werd geschonden. Het is niet alleen ons recht", zoo zeide hij, „maar ook onze plicht om maatregelen te nemen, wanneer oen grooto internationale misdaad wordt begaan." STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Prinses Juliana, thuisr., ver Ir. 4 Dec. v. Colombo. Am bon, uilreis, arri v. 5 Dec. te Sabang. Oolobes, uitreis, vertrol; 6 Deo. van Suez. Prins dor Nederlanden, thuisr., arriveerde 0 Doe. te Genua. Riouw arriv. Q Decvan A'dam te Batavia. Tlmorarriv. 5 Dec. van A'dam te Baltimoro. Vondel, uitreis, vertrok 6Der., van Genua. Boaroo, uitreis, Is G Deo. Finisterre gepasseerd. Booton arrivoerde 4 Dec. van Londen te Ponarth en vertrok naarBairy. Koningin der Nederlanden, uitreis, passeerde Maandagmorgen 11 uur 22 min hot Gal loper-vuurschip en kon gisteravond to Gravosond worden vorwaciil. Ban da v. A'dam n. Montevideo pass. 7 Doe. Dover Rotterdamsche Lloyd. .janl, uitreis, pass. B Dec. Dover. Madloen. thuisreis, vertrok 8Dec. van TJtlotJap. Samarinda, thuisreis, pass. 4 Dec. Gibraltar. Bogor, van A'dam n.B.-Ayres pass. G Deo. Dover. Gorontalo, uilreis, pass. 6 Deo. Perim. Jacatra, thuisreis, pass. C Dec. Gibraltar, Kawi, tiiuisrois, vertrok 6 Doe. van Pada ng. Kediri, van Londen naar Cardifl'on Santos, pas-.. G Dec.te Wight. Sindoro, uitreis, arrlv.Ö Dec. loPadang. Tuinbon, thuisreis, arri v, 7 Doe. to Suo-/,. Opliir, thuisreis,arrlv. G Dec. te Gravosond. Tornato, uitreis, pnss.7 Dec. Gibraltar. Kon. HolI. Loyd. Kernland, van Buenos-Ayres naar Amsterdam, passeerde 0 Dec. Bever.Ier. Tubantia, thuisreis, pass. 5 Dec-Monti:-vid(i<>. Kt-nnemerland, thuisr., arriv.6 Doe. te Santos. Salland, uitreis, arri v-G Dec. te Montevideo. Kon. West-Indische Maildienst. Lodewijk van Nassau vertrok 4 Dcc. van San Nicolas naar Amsterdam. Oranje Nassau, thr., vertr.2i)Nov. v. Paramaribo. Prins Willem V, thuisr., verte.6 Dec. v. Lissabon. Fortuna. van A'dam naar Wesl-Indlë vertrok G Dec. van Torbay. Prins Frederlk Hendrik, uitreis, pass.7 Dec.liol Gallopor-vuurschlp. Java Bengalen Lijn. Ceylon, vertrok 5 Dcc. van Calcutta naar Java. PLAATSELIJK NIEUWS. Haven te Nleuwedlep. G Dec. Aangekomen van ITull en voltrokken naar Harllugon, het Ned. s.s. „Min. Tak". Aangekomen van'London en vertrokken naar Harlingon liet Ned. s.s. „Groningen". 7 Dec. Vertrokken naar Londen het F.ngelsclio s.s. „Leeuwarden" Aangekomen van London en vortrokken naar Harlingen het Eng. sa „Falcon". Aangekomen van Goole en vortrokken naar Harlingen lietNed. s.s. „Friesland". 8 Dcc. Vortrokken naar New Gastlo hc-l Ned. s.s. „Beierland". lil. niuir Loith liet Ned. s.s. „Seliioland". Staatsloterij. Trekking van Maandag 7 Der,omber, le klasse le lijst. Nos. 9551 en 15740 elk f1500. Nos. 7720 en 9470 elk f1000. Nos. 13152 en 20439 elk f400. Nos. 558, 8328 en 12423 elk f200. Nos. 2232, 6486 en 7768 elk f 100. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië Voranndingswog. Datum ^ler bezorging. Tljdstdor laat. bus). n/liPoslk. Naar Atjeh en ouderhoorighedon en de Oostkust van Sumatra over Engeland eikenDinsd. 12.10'sin. Naar Guyana (Suriname): Naar 'Guragao, Bonaire en Aruba: reepost vla Amsterdam 117 en 31 Dec.1 6.55's 3 mail via Soutbampton I eiken Marm ol' Quoenatown - - dag on Dond. 112.15 's Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba reepost vla Amsterdam |17#n 31 Doe. G.GG'a Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier- kolonie en Transvaal: 6lken Donderdag, 12.15 's m MARKTBERICHTEN. re,25 a f 0,75, groene erwten r 14,60a 18,-, valo ld. t'24.— a f30,—grauweid.f26.— afSO,—br. boon. fl4,G0afl7,karwelzfl6,— afl7,—,mosterdz. f25,00 a r2G,00, - kooien f- afOOO, 4 schapen f30,- n f84,—, 0 lammeren f-,— al'—,—. 0 kalvo- por kop. Alkmaar, 5 Doe. 1914. Aangevoerd 4 paarden f100 a f226, 13 koeion en oasen f ISO a Ï800, 44 nucbt. kalveren f8,- a f24,—, 100 magere schapen f 14.— a füj,— 00 lammeren f <50 a f 00, 17 magere varkens f 18,- a f22,-, 04 biggen f6,- a f11,60, 12 bokkon on gelten f3,- a t'20,0, 0 kleine bokjes f0.00 a f O.ÖO. boter, p. balf Ned. pond, laagste prijs i 0,75, middciprljs f80.0, hoogste prys f0,85, aangevoerd 4672 kop, lcipeioren f 11,a f12,- per 100. Alkmaar, 7 Dec. 1911. Aangevoerd C koeien en ossen f200,— a fffi 16 vette kalveren f50 a f112.—, per K.G. fl, a f 1,20, 38 nucht. idem fS,- a f24,—282 vette schapen f28,— a f43,—, 523 vette varkens 1'0,4U n fO,Cl per K.G., 5 magere id. f18 a ro" Amsterdam, 7 Dec. 1914. Tor markt waren heden aangevoord474 votto koeion, le kw, 86 a 92 ct„ 2e kw. 80a84ct., Se k w. 74 a 82 ct.: 120 molk-en kalfkooionf200a 1800, 000 votto kalveron, lo kw. f0.00 a 0.00,2© kw. f0.00, 8g kw. f0.00 por K.G.67 nuchtere kal- "iron f12 a f 18 per stuk, 13 schapen f24 a f28 ir stuk. 000 lammeren 100.— afOO.— por stuk. Purmorond, 8 December 1914. 21 stapols Fabriekskaas por 50 K.G. f 21.50 43 Boerenkaas 50 f 40.50 0 Commissie 50 f 0.- 0 Middelbare 50 f 0.- 1214 K.G. Boter per K.G. f 1.65 ft f 1.66 419 Rundoren: 263 vetto per K.G. t 0.78 f 0.92 166 melke on gelde f 170.- f 830.- 10 Stieren f 000.- f 000.- 27 Paarden f 000.- f 000- 87 vette Kalvoren por K.G. f 0.95 f 1.15 191 nuchtere id- per stuk f 12.— f 26.- 621 vette Varkens per K.G. f 0.62 f O.GC 24 magere id. per stuk f 18.- f 20.- 161 Blggon por stuk f 6.— f 10.- 1407 SÓnapou f 28.- f. 40.- Overnoudors f 0.— f 0.— Lammeren 1' 0,— f 0,— 610 Ganzon f 4.— f 6.— Kalkoenen f 0.— f 0.— 25 Zwanon f 8.- f 9.- Klpeieron por 100 stuks r 10,60 f 11.50 Eondoioren 100 f 0.— f Oi- Kiovitseierun por stuk f 0.— f 0.- 60 zak Appelen f 2.- f 2.00 40 zak Poron t' 1.60 f 2.- 5; votte matig; volle varkens ld. vlugmagere varkens ld. matig; biggen ld. matig; schapen ld, matig. Eene Kerstgave aan onze soldaten. Hier ter plaatse heeft zich een vrouwen-comité gevormd, dat zich ten doel stelt gelden bijeen te zamelen ten einde in staat te zijn aan onze wakkere militaire grens- en kustbe- wakers en fortbezetting met Kerst mis eene gave te doen toekomen. In de circulaire, die daaromtrent werd ontvangen komt o. a. het volgende voor: „Met groote dankbaarheid en liooge waardeering hebben wij ver nomen hoe allerwege op vloot en in leger een uitmuntende geest allen bezielt, wiens hooge plichtsvervulling de krachtigste waarborg is voor Neër- land's toekomst. Laat ons daarom samenwerken en zorgen, dat allen, die thans ver van huis en haard vaak in eenzaamheid waken dat Nederland geëerbiedigd wordt, gedurende de a.s. Kerstdagen eene gave ontvangen, die tot hen spreekt van waardoering en dankbaarheid der vrouwen van Neder land, voor de groote offers vol toe wijding gebracht op hot altaar des vaderlands". Het alhier gevormde vrouwen- comité stelt zich voor in den loop dezer week, hier ter plaatse eene collecte te doen houden cn hoopt, dat de Heldersr.he vrouwen gaarne eene bijdrage zullen offeren om het eenzaam Kerstfeest der soldaten ben weinig to helpen veraangenamen. Het plaatselijk comité: Mej. van Neck, Presidente. Mevr. Dekker—Klik, Secretaresse. Mevr. Bok— Juchter, Penningm. Mevr. Berdenis van Berlekoni ('ooi. Mevr. de Boer—Jongkees. Mej. Leegwater -Bergmann. Mevr. Naudin ten Cate—Géhél. Mevr. Noorduljn-Backer. Mevr. de Sitter—Muurling. St. Nicolaasfeest. Het St. Nicolaasfeest voor de kin deren van Marine onderofficieren wei d Vrijdagavond gehouden in „Tivoli" Vorige jaren konden de kinderen ran alle onderoff. deelnemen, terwijl thans, op initiatief van het Hoofd bestuur van den Alg. Bond van Onder off. der Kon. Marine, liet feest beperkt, bleef tot. kinderen van bondsleden en van leden der land macht vereen. Ons Belang". Deze beperking heeft echter het aantal niet geschaad. Ruim 320 kin deren namen er aan deel, terwijl hunne geleiders achter in do zaal plaats namen. Het programma bevatte vijf num mers: Het zingen van een voor deze gelegenheid expres vervaardigd St. NicolaasliodVertooning van de Poppenkast; Een aantal goed uitge voerde goocheltoeren De intocht van St. Nicolaas te paard, met zijn knecht. En eindelijk de tombola, met de pi ijs- uitreiking. Het feest, dat goed van stapel liep, moet enorme offers van tijd uil moeite hebben gekost aan de Com missie, die alles voorbereidde. Het leeuwendeel stond echter wel op naam van den lieer E veraard, den Bondsvoorzitter, dio niet alleen de vertooning vau„du Poppenkast op verdienstelijke Wijze tót. zijn recht, bracht, doch die tevens de goochel toeren uitvoerde. Sommige nummers verbaasden niet alleen do kleinen, doch ook de grooten, en dat wil voor amateurswerk heel wat zeggen. Do prijzen waren meerendeels heel wat keuriger dan vorige jaren, velen zelfs zeer kostbaar, en daarbij het nieuwste wat op de speolgoedmarkt te vinden is. Een vijftal stafmuzikanten, leden van den Bond, zorgden welwillend voor de muziek, zoodat de feostavond alles gaf wat redelijkerwijs verwacht mocht worden. Deze kinderfeesten werden reeds vele jaren gehouden, doch eerst in de laatstverloopen jaren verdwenen de oude en steeds herhaalde nummers van het programma uitgezonderd de steeds nieuw blijvende intocht van den Sint om plaats te maken voor nieuwigheden, die kunnen wed ijveren met alles wat op het gebied van kinderfeesten gegeven wordt. Militaire Huisvlijtwedstrijden. Zoo men weet is door de afd. van den Volksbond tegen Drankmisbruik, hierin bijgestaan door een commissie van officieren en eene inlichtings commissie getracht onder de militai ren in de stelling den Helder animo te wekken voor de beoefening van Huisvlijt in zijn meest uitgebreiden vorm. De inlichtings-commissie houdt regeld zitting Dinsdag- en Vrijdag avond van 6-7£ uur in het gebouw Kanaalweg 101 (naast de Veldpost). Daar bestaat ook gelegenheid om enkele uren te werken bij goed licht in een verwarmd lokaal. Lag het bij den eersten opzot in de bedoeling een tentoonstelling van het vervaardigde werk te houden in Dec., thans kunnen wij mededeelen dat het wel eind Januari zal worden. Voor deze tentoonstelling worden medailles beschikbaar gesteld. Aan hen die geen voldoende plaats heb ben om gemaakt werk op te bergen of b. v. met hun schip naar elders vertrekken wordt gelegenheid geboden dat in bewaring te geven bij den heor D. van Zoonen, Koningstraat 38, die zich welwillend met het op bergen belasten wil. Het Comité kreeg reeds van onder scheidene zijden toezegging van in zendingen. Aan de correspondenten in de verschillende forten en op de schepen kan men nu reeds die toe zegging doen. Het opgegevene wordt dan ingeschreven en te zijner tijd aan de commissie van uitvoering bericht. Zondag is aan hot strand bij paal 4 wederom een lijk aangespoeld. Bij den penningmeester van het Kon. Nationaal Steuncomité, is afge dragen van het loodspersoneel in hef 3e district een bedrag van f418.50. Op daartoe gedaan verzoek hooft de Kerkeraad der Herv. Gem. alhier, den veldprediker en ex-Minister ds. Talraa, liet kerkgebouw afgestaan tot het houden van eon Godsdienstige toespraak voor de militairen van zon en landmacht.. Hedenavond 8 uur hoopt ds. Talma oen avonddienst te leiden. Bij het examen voor v. en o. der gymnastiek te Amsterdam slaag den de tlames C. Veentjer cn E. Ver- heus alhier. De heer J. Brands alhier kómt op een drietal voordrachten voor onder wijzer in de gymnastiek te Amster dam als no. 1 voor. Ongeluk. Zondagmiddag waren eenige jon gens in de Jan in 'tVeldstraat aan het schieten met pijl en boog. Een hunner, de 9-jarige A. de B., die er naai stond te kijken, kreeg een pijl in liet rechteroog en zal dit vermoe delijk voor goed moeten missen. Brutaal. Terwijl de landweerman G. H. Zondagmiddag bij iemand aan de Westgracht op bezoek was, werd diens rijwiel, onder het raam geplaatst, door een persoon weggenomen. De eigenaar, een pootig soldaat, ontdekte echter bijtijds den diefstal, holde het huis uit en juist toen de dader op de fiets zat, werd hij gegrepen en hem zoo'n stevig pak slaag toege diend, dat de man zijn heil zocht in een overhaaste vlucht. Door gas bedwelmd. Gisterenmorgen kreeg de familie Z. N. alhier geen gehoor aan do voor kamer, waar een bejaarde woduwe sliep. Men drong naar binnen en vond haar bewusteloos te bed liggen, terwijl de gaskraan openstond. Onmid dellijk werden ramen en deuren ge opend en een dokter ontboden, die er in slaagde het bewustzijn weer o]i te wekken. BINNENLAND. De Oorlogsleening. In parlementaire klingen wordt, naar men ons meldt, verwacht, dat bij de behandeling van het leenings- ontwerp een amendement van vrij zinnige zrjde zal worden iugediend om de aflossing der leening gedu rende de eerste jaren op te schorten en inmiddels alleen rente te betalen. (N. Rott. Ct.) Vrij vervoer voor militairen. Dooi don M. v. O. is bepaald, dat de militair, die zijn vrijbiljet (het bewijs van kosteloos vervoer voor spoorweg, tramweg ol stoomboot, c.q. veer) vervalscht, ongeacht de straf, welke hem daarvoor wordt opgelegd, gedurende don. tijd van twee maanden het voorrecht van vrij-vervoer verliest. Het verkeer met België. Zonder eenige waarschuwing hebben de Duitschers Zaterdagmorgen het tramverkeer Breda Antwerpen stop gezet. Verschillende booten van Ant werpen naar Rotterdam worden aan een zoor streng onderzoek onderwor pen. Ook liet leizen in Bolgiü gaat nog zepr bezwaarlijk. Nederlanders, die thans door moe ten, moeien zich zoo spoodig inogolljk tot een Nederlandse-li consulair ambte naar wonden ten einde de op hel paspoort geplakte photogiafie van hot consulaire stempel te doen voorzien en de handteekening van den recht hebbende op het paspoort te doen legaliseeren. Bovendien moet de cons ulai re ambt e naar een verklaring op heL paspoort plaatsen nopens de betrouwbaarheid van den rechthebbende, zoodat een ieder wordt aangeraden zich vóór zijn vertrek naar België te voorzien van een bewijs van goed gedrag afgegeven door de politie van zijn woonplaats. Intusschen wordt het reizen in België, tenzij men een dringende roden heeft, nog steeds afgeraden. Voor het Nationaal Steuncomité. Door bemiddeling van de Javasche Bank is opnieuw uit Indïë f 50.000 overgemaakt aan het Nationaal Steun comité. Het gebeurde te Zeist. Mr. P. J. Troelstra heeft de vol gende vragen gericht tot don minister van oorlog: 1. Heeft de minister een onderzoek doen instellen naar de omstandigheden en feiten, die aanleiding hebben ge geven tot de betreurenswaardige gebeurtenissen van 3 December in het kamp der geïnterneerden te Zeist, naar den aard dier gebeurtenissen en naar het optreden van de zijde der Nederlandsche militairen bij dio logenlieid Is de minister bereid zoo spoedig en volledig mogelijk aan de Tweede Kamer de resultaten van het onder zoek mede te deel en 2. Is het den minister van oorlog bekend, dat de plaatselijke comman dant in den Helder geweigerd heeft, aan de afdeeling den Helder der S. D. A P. vergunning te verleenen tot het houden van een vergadering om te protesteeren tegen het leenings- ontwerp Wil de minister zijn meening over die weigering aan de Tweede Kamer mededeelen, en is Zijne Excellentie bereid, maatregelen te nemen, opdat uiot meer dergelijke belemmeringen van het politieke leven door militaire autoriteiten voorkomen Mijn gesprongen. Zondagmiddag is een van de bij het hadstrand te Vlissingen aange spoelde mijnen gesprongen doordat zij tegon de glooing sloeg. De lievige slag werd o.a. te Middelburg duidelyk gehoord. In de hotels, winkels, eafé's op den boulevard en in de villa's aan den Badhuisweg te Vlissingen sprongen tallooze ruiten, in sommige huizen bleef geen enkele heel. Zelfs ruiten, die door rolluiken aan de buitenzijde waren afgesloten, gingen stuk. Aan enkele gebouwen werd ook inwendige schade toegebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Daar er nog tweo mijnen aan hot strand liggen is de omgeving door militairen afgezet. Van andere zijde meldt men: Gistermiddag, ruim twee uur, is plotseling een van de drie mijnen, die gistermorgen aan het strand te Vlissingen zijn aangespoeld, ontploft. De stukken hout uit de zeewering kwamen in de Badhuisstraat neer. Honderden ruiten van hotels en villa's aan do strandzijde zijn gebroken. Een dame werd aan het gezicht gewond. Een niijnenlegger had, toen de mijnen het zeegat binnendreven, on ophoudelijk daarop geschoten, zonder ze echter te treffen. Een mijn ligt vlak voor het Grand Hotel, op 50 Meter afstand, eon tweede ligt onder het badpaviljoen, Door stukken hout zijn er in twee eafé's gedeelten van den inventaris vernield. Zondag is aan het Noorderatrand op Vlieland een mijn aangespoeld. Zij is onder bewaking gesteld. Zondag werd per omroeper op Wieringen bekend gemaakt, dat de eerste postboot van en de laatste naar Wieringen niet zal varen zoodra de wind noordelijk zal worden, uit vrees voor évent. binnendrljvende mijnen. Een tweede mijn is Zondag op het noorderstrand te Vlieland aangespoeld. In verband met de ontploffing van mijnen werd Zondagavond aan be woners van denboulevard „Evertsen", te Vlissingen, aangezegd, dat zij op last van den militairen commandant hun woning 24 uur moeten verlaten, in verband met het gevaar, dat de andere aangespoelde mijnen zouden ontploffen. Deze mijnen zullen nu on schadelijk worden gemaakt. Tusschen Koudokc-rke en Bigge- kerke zijn ook mijnen aangespoeld, evenals aan het strand bij de Dijk- straat. De Zondag te Vlissingen ontplofte mijn is oen Fransche. Met het oog op het gevaar zijn alle plaatsen, waar mijnen zijn aange spoeld, door militairen afgezet. Uit Den Haag meldt men: Ten gevolge van den storm in den afgeloopen nacht zijn,, volgens te 's-Gravenhage ontvangen ambtelijke berichten, mijnen aangespoeld bij de kust van Walcheren, op verschillende kustplaatsen in Zeeland en meer Noordelijk op de kust bij Terheyde. De materieel© schade, die aangericht werd, was gering. Ook zijn eenige drijvende mijnen gevonden, die door Hr. Ms. „Noord-Brabant" en liet ondorzoelcingsvaartuig der marine in don grond zijn geboord. Nog andore drijvende mijnen worden door de marine gezocht, ten einde ze zoo mogelijk onschadelijk te maken. Een logger zoek. Nog steeds is man te Scheveningon zonder bericht van den logger Jacoba Johanna, SCH 392, schipper Joh. Spaans, van de reederij Wouter den Duik Czn. Het schip dat den 8en October vertrok en dus reeds 8 weken in zee is, is het eenige Hollandsche haringvisschersvaartuig dat nog uit is. Tot de bemanning belmoren ook Iwee zoons van den schipper. Het ergste wordt gevreesd. Moeilijke redding. Men meldt uit IJmuiden De stoomtrawler „Necltje Calha- lina" JJ. M. 170 is Zaterdagavond mot gobroken roer hier door don stoomtraw ler „Freya"IJ.M. 142 binnengesleept. De „Freya" is den gcheolen mid dag bezig geweest om dc „Neeltje Catliaiina" binnen de pieren te ki Ijgen, terwijl door don z waren stoi m enkele malen do sehoepslros brak. Verwarmingsgordels. Naar men ons mededeelt heeft de oproep aan de vrouwen in Nederland tot 't vervaardigen van verwarmings- gordels voor de soldaten te voldo succes. Door het Comité werden Vrijdag aan de Centrale Magazijnen van kleeding on uitrusting lo Amsterdam zes duizend gordels toegezonden. In het laatst dezer maand hoopt men een tweede zending te kunnen laten volgen. In sommige gemeenten zijn dooi de Burgemeesters voor dit doel Comité's opgericht. Voor dezen steun, evenals voor de medewerking van zoovele dames, is het Comité ten hoogste dankbaar. Het vleit zich die ook voor de tweede zending te zullen ondervinden. Zooals rnen weet, bestaat het Co mité uit Mevrouw A. W. van dei- Voort—Metman, Haarlem, Mevrouw A. Gevaerts van Geervliet geb. Baio nesse van Sytzama, Haarlem, Mevr. A. Backer-Cramer, Bezuidenhout 21, den Haag, dr. R. C. Venema, Haarlem. Een arrestatie. Het Htiagsche correspondeutiebu- reau meldt: Naar wij vernemen, is te Rotter dam gearresteerd mr. C. J. van Ros- sem, aldaar woonachtig. Wij vernemen, dat reeds goruimen tijd geleden door justitie en politie een ernstig en geheim onderzoek was ingesteld naar aanleiding van een in schandelijke termen gestold pamflet, ten nadeele van het Duitsche Rijk, hetwelk in het buitenland werd ver spreid. Verscheidene personen zijn van het uitgeven en verspreiden van dit pam flet verdacht geweest. Het schijnt thans, dat hot gelukt is, do hand op den vermoedelljken schrijver te dezelfde wijze kan de Rechtbank de bewoning verlongen als het huur contract door opzegging geëindigd is. Heeft de rechter niet het recht een contract te verlengen tegen den wil een der partijen, dan heeft hij ook niet het recht het te verkorten. Toch wordt hem dat recht slag op slag gegeven in de wet op het arbeids contract. Hij weerlegt nog een twee tal andere bezwaren. Bij de regeling van werkzaamheden krijgt de heer Schaper (s.d.a.p.) het met den Voorzitter aan den stok. Er moet nog zooveel gebeuren, zegt de Voorzitter, we krijgen de geheele Staatsbegrooting ook nog en u spreekt maar van „dat het op een dag meer of minder niet aankomt". Er zullen wel avond-vergaderingen noodig zijn, meent de Voorzitter. Daarna zet de heer M e n d e 1 s zijn rede voort. Hij bespreekt de strekking van zij'n ontwerp. De hoofd zaak voor spr. is art. 1Als er ter men voor zijn, zal de ontruiming kunnen worden geweigerd. Daai- mede had hij kunnen volstaan, maar zou dan het verwijt gekregen hebben gij doet alleen iets voor de huurders, niets voor de verhuurders. Daarom heeft spr. er een artikel ingebracht betreffende de aan dezen uittekeeron vergoedingen. En nu is het weet niet goed, nu zegt men„Gij snijdt riemen van andermans leer". En wel omdat de kantonrechter oen lageren prijs kan bepalen en don Staat do rest kan laten bijpassen. Ook ver dedigt hij zich tegen de tegenwer ping, dat zijn ontwerp onnoodig zou zijn. Moet men wachten tot ons land zou zijn overspoeld door ellende? Is dat het criterium van een noodtoe stand? Spr. noemt, waar wij thans in verkoeren, een noodtoestand. Als spr. wil voorkomen de schandelijke onrechtvaardigheid, dat arbeiders, die van f6.— per week moeten leven, uit hun huis worden gezet omdat zij daarvan niet f2.50 kunnen missen, en men zegt dan tot spr.daartegen hebben wij bezwaar omdat gij uw zak niet hebt vol cijfers, dan zegt spr.mcnschon, die zoo spreken, hebben geen gevoel voor de noodon der arbeiders. Men vraagt waarom niét door spr. voor levensmiddelen cieno dergelijke regeling wordt ge troffen als voor woningen. Omdat grond- en woningbezit oen monopolie is cn men zich wel bekrimpen kan in voedsel, maar geen woning in stukken kan snijden. De hoor Yan Hamel (u.1.), als voorzitter der commissie van rappor teurs, repliceert, en verdedigt zijne schikkïngsmethode" tegenover die van het wetsvoorstel, en stelt mot den lieer Van Raai te eene motie voor, luidende: „De Kamer, overwegende, dat tegen een aanhangig wetsontwerp gewichtige bedenkingen rijzen, dat uchter een aanvulling vureischt wordt van de wet van 4 Sept^ 19J4 (Öt.bl. no. 444) ter voorkoming'van gedwon gen ontruiming van weeklmurwonin- gen en soortgelijke, in die gevallen, waarin de huurder uitsluitend of hoofdzakelijk tengevolge van de tegenwoordige buitengewone om standigheden niet in staat is tot betaling van de huurpenningen spreekt de wenschelljkheid uit, dat onverwijld een wetsvoorstel tot aan vulling van gonoemdo wet in dien geest zal worden ingediend en gaat over tot de orde van den dag." Deze motie wordt onmiddellijk in behandeling gebracht, omdat aan neming daarvan gevolg zal hobbon, dat de behandeling van het wets- ontwerp-Mendels geschorst wordt. Odk de heer Limburg (v.d.) had eene motie van gelijke strekking, waarbij van Staatswege iols meer zou worden uitgekeerd aan do huur ders. Hij wil de beide moties combi- ueeron, maar de heer Van Hamel acht dit onnoedig. De heer Loeff (r.k.) acht het ongewensclrt mede te doen aan het aannemen van een motie, die niet klopt met de gevoerde beraadslagin gen, de heer Lobman (o.h.) acht de motie onnoodigwe mogen ver trouwen hebben in de "Rogoering. Ook is hij tegen het ontwerp-Mondels. De heer Troelstra (s.d.a.p.)legt uit, dat het wenschelijk is eerst het ontwerp-Mendels i.c. alleen art. 1 te behandelen. "Wordt dat'ver worpen, dan is ook het geheele wetsontwerp verworpen. Hierover wordt nog nader van gedachten gewisseld, totdat tenslotte artikel 1 in behandeling komt en wordt verworpen met 47 tegen 14 stemmen. (Voor: Albarda, Patijn, Ter Laan (Rotterdam), Kleerekooper, Helsdingen, Spiekman, Van Doorn, Ter Laan (Den Haag), Mendels, Troelstra, De Meester, Schaper, Fock, Hugenholtz en de Voorzitter). Daarna wordt de motie in behan deling genomen en na nog oenige discussie komt zij in stemming. Do stemmen staken 26 vóór en 26 tegen. In de volgende vergadering wordt dus opnieuw gestemd. De heer Mendels verklaart z'n wets voorstel intetrekken. Tram ongeluk. Zaterdagmiddag had te Bennekom een jongedame uit Alblasserdam de onvoorzichtigheid uit de tram te stappen voor deze stilstond. Zij raakte onder den achtersten wagen en werd onmiddelijk gedood. IJmuiden, S December. De hoeren Constandse en Scholten hebben hunne weder benoeming tot lid der commissie van toezicht op de Burgeravondschool niet aangenomen, de heer R. v. d. Ploeg wel. Zooals bekend had deze commissie naar aanleiding eener benoeming haar ontslag aangeboden. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 4 December. De heer Mendels (s.d.a.p.) ver dedigt verder zijn wetsontwerp tegen over het verwijt, als zou hot juridisch een misbaksel zijn. Verschillende juristen van naam hebben er zich integendeel in gunstigen zin over uit gelaten. Als iemand zijn huur niet op fljd betaald heeft, kan hij ter zake daarvan uitstel krijgen, ook al is de huur reeds geëindigd. Precies op Van het Westelijk gevechts terrein. Parijs, 7 Dec. Officieele konnis- geving van vanmiddag drie uur: Onze aanvallen op de weinige loop graven, die de Duitschers op den linkeroever van het Yserkauaal nog bezet houden, worden voortgezet. Van 't overige front is niets nieuws te meidon, behalve dat onze artil lerie aanmerkelijk beter werkt dan dio van den vijand. Berlijn, 7 Dec. (Wolff.) Officieele kennisgeving uit het grooto hoofd kwartier: Vau het westelijk ooriogsloonoel zijn geen gebeurtenisson van bu- teekenis te melden. Van het Oostelijk gevechtsterrein. Berlijn, 7 Dec. (Wolff.) Officieele ken nisgeving uit het groote hoofdkwar tier Van hot oorlogsterrein ten oosten der Masurisclie meren zijn geen be langrijke berichten ontvangen. In Noord-Polen hebben wij na langen

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2