kader bevond, bestaande uit 4 dread- noughts, 5 kruisers en verscheidene 'torpedojagers en kanonneerbooten. De „Kölnische Volkszeitung" ves tigt hierop de aandacht en stelt de vraag waarom er einde October zulk een machtig Engelsch smaldeel op de Noordkust van Ierland aanwezig was. Indien een aanval op de Duit- sche Noordzeekust in de bedoeling had gelegen, zou het eskader zeker aan de uiterste Noordpunt van de Sehotsche kust hebben gelegen, bij de Orkney-eilanden. Lough Swilly is een fjord, dat meer dan30 K.M. het land binnendringthet vormt een mooie schuilplaats voor een eskader, maar er Is geen haven-aanleg en evenmin zijn er tuighuizen en dokken. De vraag blijft dus openwat moest dat eskader er uitrichten? Verwachtte men misschien een aanval van de Duitsche vloot op de Noordkust van Ierland 9 was er een heele vloot noo- dig om de Duitsche mijnonleggers het bedrijf te beletten, of was de vloot voor Duitsche duikbooten gevlucht? Aan de „New-York Times" van 16 Nov. ontleend de „Frankf. Zeit." een uitvoerig verhaal omtrent het vergaan van den Engelschen superdreadnought „Audacious", gedaan door den kapel meester James R. Beames en den muzikant Griffiths, van het orkest van de „Olympic", die op 27 October op de Iersche kust de bemanning van het Engelsche oorlogsschip gered en te Lough Swilly aan wal heeft gezet. Ofschoon de equipage van de „Audacious" 900 man telde en de redding onder zeer moeilijke om standigheden geschiedde, kwamen in het geheel toch slechts 2 menschen om het leven. Het verhaal van den kapelmeester luidde aldus: Nadat de „Olympic" op 21 Oct. uit New-York vertrokken was, hoorden wij, dat aan de noordoostkust van Ierland mijnen zouden zijn gevonden en dat zeelieden uit New-York weddingschappen waren aangegaan, dat wij de haven van Glasgow niet veilig zouden bereiken. Alles ging echter goed, tot wij op 27 October, 's ochtends te 10 uur, het Tory-eiland aan de Iersche kust in zicht kregen. Het was een sombere, koude morgen, er woei een scherpe Westenwind en de zee stond hoog. Om 11 uur zagen wij twee oorlogsschepen voor ons. Het grootste rolde zwaar en de golven sloegen over het achterdek. Dat was de „Audacious". Eerst dachten wij aan geen kwaad, tot het andere schip, de kruiser „Liverpool", zigzagsgewijze voor het oorlogsschip op en weer begon te varen, dwars voor den koers van de „Audacious". Dit duurde on geveer 15 minuten. Intusschen waren wij dicht genoeg in de nabijheid gekomen, om zonder kijker te zien, dat het oorlogsschip de noodvlag aan de groote signaal- mast geheschen had. De kruiser had de zigzaglijn voor den dreadnought beschreven om zeker te zijn, dat er geen gevaar voor mijnen meer was. Wij stopten op 300 yard afstand van het reddeloos verloren schip en eenige minuten later kwam het bevel „in de booten". Veertien redding booten werden eerst aan bakboord losgemaakt, doch daarna weder vast gemaakt, terwijl die aan stuurboord neergelaten werden. Zij werden kalm door de matrozen, stokers en ste wards van de „Olympic" bemand, Ondertusschen was ook van de „Audacious" een boot met 5 man vertrokken, doch door de zware omgeslagen; één man verdronk, de andere konden gered worden. De reddingbooten hadden een half uur noodig om het oorlogsschip te bereiken. De bemanning van het reeds gedeeltelijk gezonken schip sprong in het water, toen zij de booten zag naderen. De discipline op de „Auda cious" was onberispelijk. De mannen wachtten rustig hun beurt af, terwijl de officieren op de commandobrug op en neer liepen, als gewoonlijk. Gedurende het reddingswerk kwa men verschillende torpedobooten, vis- schersschepen en kruisers opdagen. Tweehonderdvijftig man werder. door de „Olympic" opgenomen, en 450 andere over de schepen verdeeld. De overige tweehonderd kwamen op het voorschip van de Audacious" bijeen om behulpzaam te zijn bij de pogingen om het schip te bergen. De „Audacious" lag nu zeer diep. Om 8 uur was door de mijn het lek in het schip geslagen en 5 a 6 uur lang was het water naariHnnnen ge drongen. Om 1 uur was de bemanning der „Olympic", nadat eenige booten niet minder dan drie tochten gemaakt hadden, aan boord teruggekeerd. De 14 reddingbooten liet men drijven, daar het bij de zware zee niet moge lijk was, ze weder op te trekken. De mannen van de „Audacious" hadden voor het grootste gedeelte slechts het leven kunnen redden en moesten op de „Olympic" van klee ding voorzien worden. Een machinist van de „Audacious" vertelde over het verloop van de ramp het volgende: „Ik hoorde plotseling een gewel digen knal als van een kanonschot. Eenige minuten later weerklonk het bevel„Torpedo aan bakboord, alle waterdichte schotten dicht". Toen dit bevel uitgevoerd was, ging ik naar het dek, waar de geheele bemanning kalm bijeen was en verdere bevelen afwachtte. Het andere oorlogsschip van het eskader stoomde kort na de ontploffing, volgens een bevel van de admiraliteit, weg en keerde eerst later terug. Eerst meende men, dat de „Auda-" cious" door de torpedo van een onder zeeér getroffen was; spoedig echter ontdekte men, dat het schip op een drijvende mijn was geloopen. Op draadloos bevel van de admiraliteit liet men het schip des avonds om 9 uur in de lucht vliegen. Opdat het bericht van den onder gang van oen der beste schepen der Engelsche Marine niet bekend zou worden, hield de admiraliteit de „Olympic" een week lang in Lough Swilly vast. Alle passagiers beloof den, dat zij er niets van zouden me- •dedeelen. als zij te Belfast aankwamen. Eerst toen de 900 man der equipage naar huis waren gezonden, dook het gerucht op, dat de Audacious" ver gaan was, doch de Engelsche pers verzweeg het. In marine-kringen is men van mee ning, dat de Admiraliteit hot schip in de lucht liet vliegen om het wrak voor den vijand te verbergen en daar door to verhinderen, dat het bericht te spoedig bekend zou worden. Daar de diepte op de plaats waar het on geluk gebeurde 162 voet bedraagt, kan het wrak geen gevaar opleveren voor de scheepvaart. Een dagbladcorrespondent, die zich aan boord van de „Olympic" bevond, geeft nog de volgende beschrijving van de ramp: Dinsdagmorgeu zagen wij op de hoogte van Ierland op een afstand van vier of vijf KM. een Engelschen dreadnought, een kruiser en een tor pedoboot. Wij stuurden er op aan en vonden de „Audacious", die ons sein de, dat zij zonk. Herhaaldelijk poogde het oorlogsschip aan de „Olympic" een kabel toe tewerpen, om zoo in ondiep water te worden gesleept, het geen eerst gelukte toen een Zweedsch koopvaardijschip verscheen. Nauwe lijks echter gaf de „Olympic" vollen stoom, of de kabel brak doormidden.^ Toen de geheele bemanning van' het oorlogsschip gered was, vertrok het passagiorschip naar Lough Swilly aan de noordkust van Ierland. Plot seling klonk een zeer geweldige slag, z'ooals ik in mijn leven niet gehoord heb. Een roode kring van verblindend licht, minstens duizend voet in door snee, hulde den hemel en den oceaan achter ons in een schitterenden gloed. Nauwelijks 30 seconden later was alles weer in duisternis gehuld. Het kruitmagazijn van het reusachtige vaartuig was in de lucht gevlogen en een der grootste Engelsche oor logsschepen, een waarde van 30 mil- lioen gulden vertegenwoordigend, was in den oceaan verzonken. In de Zwarte Zee. St. Petersburg, 8 December. Gister morgen werd de kruiser „Breslau" in de nabijheid van Sebastopol gezien. Onze kruisers en watervliegtuigen begaven zich in de richting van het vijandelijke schip. De aangevallen „Breslau" koos echter het ruime sop. U 16. Volgens een bericht uit Kopen hagen, is de Duitsche duikboot 16 Zondagavond met beschadigde ma chine in Esbjerg binuengeloopen. Zij kreeg van de Deensche regeering 24 uur om de schade te herstellen en te vertrekken. Maandagmiddag om half drie vertrok zij, na provisie te hebben ingenomen, door een Decnsch oorlogsschip de Deensche wateren uitgeleid. Men herinnert zich, dat einde No vember een beschadigde Duitsche duikboot de U 17 niet in Bergen mocht komen 'om hersteld te worden. Nieuwe oorlogsschepen. Er verluidt, schrijft Tidens Tegn, dat de Engelsche regeering beslag zal leggen op de twee linieschepen, die voor Noorwegen bij Annstrong worden gebouwd en tegen het einde van dit jaar afgeleverd hadden moe ten worden. Het zijn kleine linie schepen van 5000 tpn, een vaart van 15 mijl, bewapend met twee vuurmonden van 24, vier van 15 en zes van 10 c.M. Noorwegen had al twee termijnen betaald, tezamen 8 millioen kronen, en de derde termijn, 5 millioen, zou betaald worden uit de leening, die Noorwegen onlangs te Londen heeft gesloten. Deze 15 millioen komen nu vrij. Krachtens de ervaring in dezen oorlog opgedaan, zegt T. T., zal dat geld het best kunnen worden besteed aan duikbooten en mynen.. Duitschland heeft een vijfde duik boot, die er voor Noorwegen gebouwd werd of is, in beslag genomen. Stoomschip in brand. Londen, 8 December. Het stoom schip „Vedra", met petroleum aan boord onderweg van de Golf van Mexico naar Barrow, is ter hoogte van het Walney-eiland in brand geraakt. Van de bemanning van 36 koppen zijn er slechts 2 gered, die beiden ernstige brandwonden kregen. De „Vedra" brandt nog, maar het vuur mindert. Van het Westelijk front. (Vervolg.) Yperen. De oorlogs-correspondent van „De Tijd" seint uit Duinkerken omtrent het laatste gevecht bij Yperen: Rond Yperen drongen de vijanden op en hebben heden (Woensdag) met kracht de aanvallen herhaald. De troepen der bondgenooten wisten even wel al deze aanvallen af te slaan en den vijand gevoelige verliezen op ver schillende punten, vooral Zuidwaarts van Yperen, toe te brengen. Yperen zelf heeft in de laatste da gen minder van het geschutvuur te lijden gehad. De verwoestingen wa ren er overigens al erg genoeg. Be halve de St. Martinus-kerk, het stad huis en de oude hallen (aan wier restauratie nog niet gewanhoopt be hoeft te worden) zijn ook ten deele vernield: het oude en hot nieuwe museum, het paleis van justitie, mooie gevels van woonhuizen, enz. En ter wijl het vijandelijk geschut de kunst- monumenten van vervlogen eeuwen niet spaarde, bleef de kazerne onge schonden. De kerk van de' H. Ja- Jacobus en de H. Petrus en van de H. Nicolaas zijn nagenoeg ongedeerd gebleven eveneens de gevangenis, het station, het ziekenhuis, het hos pitaal, het krankzinnigengesticht, enz. Rheims. De Correspondent van de „Daily Telegraph" seint uit Boulogne, dat een inwoner van Rheims het volgende vertelt omtrent het bombardement dezer stad „Feitelijk is er geen plekje meer in de geheele stad, dat niet van het bombardement heeft geledon. Onlangs stond ik 's avonds aan mijn voordeur, toen plotseling een grauaat ontplofte, die een paar dagen te voren was neergekomen en op straat was blijven liggen. In mijn tuin zijn, sedert de beschieting begon, 129 gra naten gevallen, zonder te ontploffen, maar vele anderen hebben huizen in mijn buurt vernield. Hoewel er geen verlies vau men- sctienlevens is te betreuren, is de schade groot. Alle fabrieken zijn ernstig beschadigd. Alle fabrieks- voorraden zijn verbrand. Het verlies wordt op wol 300 millioen frs. ge schat. De vermaarde tapijt-fabrieken van Pepcrsaek zijn verbrand, met de vele kostbare voorwerpen in het museum. „In Rheims wordt nog duchtig door de Duitschers gespionneerd. Zoodra iemand aankomt, wordt het vuur ge richt op het-huis, dat de nieuwaan- gekomene bescherming verleent. Dit is vooral het geval als het journa listen geldt. Men vermoedt, dat er een telefoon is tusschen een spion in de stad en de eerste vuurlinie eenige kilometers buiten de stad. Er is nog wel niets gevonden, maar men zoekt nog steeds. ,Den avond van de bezetttng wist ik mijn auto te verbergen, maar een dag later werd hij door den vijand in. Den volgenden dag ver baasde het me Franschen in de stad te zien. Het bleek me echter, -dat het vermomde Duitschers waren". Aldus vertelt de inwoner van Rheims, de ongelukkige, in de vuur linie gelegen stad. Schoenen voor het leger. In Northampton werkt men tegen woordig met man en macht aan schoenen voor. het leger, niet alleen voor het Engelsche, maar ook voor het Franschc en Belgische. De prijs is nu gestegen tot ongeveer f 11.10 het paar. De Engelsche Regeering moet 200.000 paar in de week hebben, maar meer dan 140.000 paar kan Northampton niet afleveren. Er ko men handen te kort. Gezellen, die al twee maanden oefening in het leger hadden, zijn teruggestuurd om schoe nen te helpen maken. Van het Oostelijk front. (Vervolg.) St. Petersburg, 8 Dec. (Pot. Tel.- Ag.) Mededeeling van den grooten generalen staf: De gevechten, die zich in de streek Przasnysz-Ciechanow (ten zuidoos ten van Mlawa en noordelijk vaD Warschau) ontwikkolen, zijn nog niet geëindigd. Ook in de streek van Petrokow hebben gevechten plaats gehad. Wij hadden daar eenige gedeeltelijke successen. De op 6 dezer in de streek van Wieliczka aan de Deriuty, ten zuid oosten van Krakau, begonnen veld slag ontwikkelt zich ten onzen gun ste. Na op dappere wijzen den over tocht- over de Dunajec in de streek van Neu Sandee te hebben afgedwon gen, hobben onze versterkingen hun offensief voortgezet en een ernstige nederlaag toegebracht aan de Duit sche troepen, die in het dal van de Lososina-deu rechter Dui&chen vleu gel uitmaakten en hun omtrekkende beweging hadden voortgezet. Het 24- ste Duitsche legercorps, uit Belgis naar hier overgebracht, opende het gevecht en liet een batterij op auto mobiolen vooruitrukken, welke bat terij voor een gedeelte buiten ge vecht werd gesteld, voor het overige op de vlucht werd gejaagd zonder een schot te lossen. Vervolgens slaagden wy er in verscheidene stuk ken zwaar geschut buiten gevecht te stellen en vijf veldbatterijen tot zwij gen te brengen. Wij namen verschei dene kanonnen en maakten gevan- gevangenen. De Duitschers onder hen verklaren, dat hun afdeelingen reus achtige verliezen geleden hebben. Enkele compagnieën werden tot veer tig man teruggebracht. Wij zetten ons offensief voort. door een geweldig bombardement uit de Russische kanonnen, voerden zij aanval op aanval uit. De tegenstand der Duitschers was bij het vallen van den avond volkomen gebroken. Van de twee Duitsche legercorpsen, to zamen 80.000 man sterk, bleef slechts een klein gedeelte over. Het aantal Duitsche gevangenen beliep 20.000. Van de overige zijn zeker 8 pet. gedood .of gewond. De Duitsche verliezen in alle ope raties tegen Lods en de naburige stellingen gaan de 100.000 te boven. Omtrent het getal van hun gewonden valt geen gissing te maken. Het is echter bekend, dat bij tientallen de treinen met gewonden via Kalisz zijn vertrokken. En nog duurt dit voort. De toestand in Krakau en Polen. Venetië, via Londen, 9 December. Volgens een telegram uit Warschau aan do „Seccolo" is de bevolking van Krakau teruggebracht op 20.000 zie len; de overigen zijn weggezonden. De voorraad levensmiddelen wordt voldoende geacht voor vier maanden. Hetgarnizoen bestaat uit Oostenrijkers en Duitschers. De prachtige boomen om de stad zyn alle gevold om de artillerie de noodige schootsruimte te verschaffeu. Verschillende tijdelijke werken bestaande uit loopgraven met prikkeldraad- ve rsperrl ngén worden aangelegd. Eindeloozc militaire treinen komen door Warschau naai het Westen gaandezij zijn gevuld met- versche troepen, hoofdzakelijk Siberische ko zakkeu. Nu de vorst in het Weichcl-gebied is ingevallen, zyn reeds 70.000 vluch telingen in Warschau aangekomen. Polen heeft gruwelijk geleden in dit tijdperk van vier maanden oorlog voeren. De bevolking lijdt ontzettend. Paniek in Oost-Pruisen en Hongarije. Londen,9 Dec. De „Daily Telegraph" verneemt uit Kopenhagen vau goed ingelichte zijde, dat er paniek heerscht in Noordelijk Hongarije en Oost-Prni- sen. Reeds meer dan een half millioen menschen namen de vlucht uit hunne woonplaatsen. Generaal Beijers gesneuveld? Pretoria, 9 December. De dood van Beijers is nog niet zeker. Het schijnt, dat tijdens een scherp gevecht aan de oevers van de Vaalrivior Beijers met eenige anderen poogde de rivier over te steken. Zij werden beschoten en men zag Beijers vau het paard vallen en met den stroom meesloepen. Even later verdween hij onder water Alle pogingen zijn aangewend, om hom te vinden. Londen, 9 Dec. Uil Johannesburg wordt geseind: De rebellen-generaal Beijers is door een schot getroffen toen hij trachtte aan een commando Unie-troepen te ontkomen. Beijers deed eene poging om de Vaalrïvier over te steken en verdronk. Geen vredesprijs. Christiania, 9 Dec. Het Nobel- Comité uit den Storthing besloot dit jaar geen vredesprijs uit te reiken. Londen, 9 December. Een corres pondent van de Daily Chronicle heeft den 5den dezer uit Warschau het volgende gemeld, dat eerst per brief naar St. Petersburg was gezonden en van daar naar Londen doorgeseind. In dit bericht wordt, een verslag ge geven van den veldslag in Russisch Polen, die weken geduurd had. Aller eerst behandelt de correspondent het gebeurde met de omsiugeldc Duitsche troepenmacht, die in de streek van Lodz was opgerukt en ten zuiden en ten oosten van de stad vau de ove rige Duitsche troepen was afgesneden. Die Duitsche troepenmacht bestond uit twee legercorpsen: het 25ste leger corps en het 3de gardecorps. De Duit schers, die ten westen Van Lodz ston den, oefenden krachtige pressie uit en bombardeerden de stad. Een op zichzelf staande troepenmacht trok noordwaarts en trachtte zich een weg te banen door het stadje Brzeziny, teneiden zich te Zgierz met de andere Duitsche troepen te vereenigen. Maar to Brzeziny trof hen de defini tieve ramp. De stad en do weg in de nabijheid liggen in een kom temid den van een boschachtige streek, waar de Duitschers, die van den Weicbsel waren weggedrongen en wier achterhoede bedreigd werd, bij hun langzamen terugtocht vijf dagen lang hadden moeten vechten. Op den vijfden dag scheen het, of de Duit schers gebrek begonnen te krijgen aan munitie voor hun kanonnen. Dien dag deden zij een laatste poging om zich een weg te banen door Brzeziny. En daar werd de dramatische coup voltooid, die was uitgedacht door den schei pzinnigen strateeg en strijd vaar digen aanvoerder, die in October Warschau en de Weichsel-linie had weten te verdedigen, en door welken coup hij door zijn manoeuvreeren de Duitschers op de goede plaats had weten te krijgen. De Duitschers waren meester van de stad, en in grooten getale trokken zij er doorheen, toen de Russische bevelhebber tot den aanval liet over gaan. Als steeds hadden de Duitschers ook nu alle mogelyke voorzorgen genomen. De loopgraven, die zij voor hun uitgeputte en ontmoedigdo, op de grens der wanhoop verkeerende troepen in gereedheid hadden ge bracht, waren voortreffelijk. Ook vochten de Duitschers dien laatsten bitteren dag prachtig. Brzeziny werd negen uur lang geweldig gebombar deerd. Van de stad staat nog slechts de helft overeind. Do Russische In fanterie bewees opnieuw haar uit stekende hoedanigheden. Ondersteund De algemeene toestand. Over den toestand op het westelijk oorlogstooneel sprekende, zegt de „Frankf. Ztg.": Voortdurend wordt er langs de geheele versterkte linie gevochten, nu eens krachtiger hier, dan weer daar, maar het artillerie duel is bijna nooit van de lucht. De krachtige versterking, met wallen en loopgraven, blijkt steeds meer on neembaar te zijn. „En nu bespreekt men op alle mogelijke wijzen, in neutrale landen en bij ons, wat er nu vorder gebeuren zal. Uit alle meeuingen en oordeel vellingen blijkt wel, dat iedereen in het duister rondtast. Hieruit kan men afleiden, dat de takt-iek van onze legercommandanten het beste succes heeft. Maar wel begint men in te zien, dat wij dien wal in Frankrijk niet hebben opgeworpen, om weer heen te gaan. En men begrijpt heel goed, dat de overgang van defensief tot offensief, de poging om ons uit het vijandelijk land te verdrijven, heel moeilijk is. „De vraag blijft echter: Wanneer zullen wij den laatsten, beslissenden slag leveren tegen den vijand, dien wij reeds ver over zijne grenzen hebbon geworpen? Dat kunnen wij met vol vertrouwen overlaten aan ons legerbestuur. Het schijnt ons eenigszins opti mistisch den toestand in het westen als het gevolg van eon gewilde tak- tiek te beschouwen. Militaire des kundigen zijn integendeel vau mee ning, dat deze wijze van oorlogvoeren op geenerlei taktiek of strategie be rust, doch een gevolg is van een samenloop van omstandigheden, en dat zij meer den indruk maakt ont staan te zijn door de harde nood zakelijkheid, „der Notm gehorchend, nicht de eignen Triebe", dan door een vooraf vastgesteld oor logsplan. Er zijn te veel zonderlinge en met elkaar tegenstrijdige dingen gebeuld, om aan eon wel overlegd plan, aan eon „verschleierende Tak- tik" te denken. Maar nu het aanvalsfront, zich uit strekt van de Fransch-Duitsche grens met een grooten boog naar de Noord zee, is het duidelijk, dat do Duitsche generale staf poogt „to rnake the best of it". De telkens herhaalde krachtige aanvallen, nu eens hier, dan weer daar, toonen, dat hij steeds poogt door de vijandelijke linie heen te breken, ten einde dan door flank- aanvallen en zoo mogelijk door aan vallen in den rug dor geallieerden, deze te noodzaken, hunne stellingen te ontruimen. Tot nog toe is dit niet gelukt. Het aanvallon op een linie, dio met. zoo veel moeite, overleg en zorg is ver sterkt, is niet gemakkelijk. Hel. voort durende geschutvuur, de werking der mitrailleurs en het krachtige inffin] terievuur brengen een regen van kogels op het terrein, waarover de pan val Ier moet voorwaarts gaan, on nog nergens is het gelukt dien aan val met kracht door te zetten. Inte- gendeol, over en weer wordt het dan een stryd om een gehucht, een dorpje, een stad, een kerkhof, soms om een enkel huis, zooals om het veerhuis bij Merchem aan het Yser-front, dat door de Duitschers in eon kleine vesting was veranderd, en dat met groote dapperheid verdedigd, toch door de geallieerden genomen werd. Dit alles is een strijd om terrein- voorwerpen maar het maakt als zoodanig een onderdeel uit van de groote strategische bedoeling, die eenmaal door von Clausewitz voor alle tijden is vastgesteld als: het vernietigen van de strijdmacht des vijands. En het lijkt er nog niet naar, dat dit ergens het geval is. Verliezen worden geleden, aan beide zijden, groote en ernstige vorliezen, maar- van geschokt zijn is nog nergens sprake, en evenmin van verminde ring der aanvalskracht. Steeds wordt iu alle berichten melding gemaakt vau geduchte aanvallen, die werden ondernomen; en al slaagden ze niet, er is geen enkele reden om aan te nemen, dat zij straks niet zullen wor den herhaald. Niemand kan nog het einde voor zien vau deze worsteliugmaar zoo eenvoudig als de „Frankf. Zeitung" het wil doen voorkomen, schijnt het ons niet. In het Oosten gaat het wol eenigs zins anders. Daar zijn do troepen- afdeelingcn minder hardnekkig ge dwongen zich aan de verschansingen te houdendaar heerscht meer be weeglijkheid en hebben dientengej volge meer sprekende gebeurtenissen plaats. Maar nu is het merkwaardig, dat in de berichten over die gebeur tenissen zoo weinig overeenstemming, zooveel verschil is. Het Russische officieelc telegram, dat wij Dinsdagmiddag ontvingen, be gon melding te maken van het on gunstig "resultaat voor Rusland, vau den slag in de linie Lowitsj Lodz; dit resultaat wordt toegeschreven aan het optreden van aanzieuiyke Duit sche versterkingen. Doch dan volgt do conclusie, dat do aanvallen der Duitscliers vruchteloos waren eii zij het offensief moesten opgeven, na hevige verliezen te hebben geleden. Het Duitsche bericht, dat Lodz ge nomen werd, wordt niet direct be vestigd maar indirect wel. In No vember, zoo zegt een telegram uit Petersburg, had Lodz groot strale giscli belang voor ons; maar sedert het offensief der Duitschers in de lijn Rowitsj Lodz mislukte, verloor Lodz alle belang voor de verdediging. En dientengevolge zal een wyziging in het gebied van Lodz noodzakelijk worden. Wat zeggen wiiwij hebben die plaats ontruimd, en de Duitschers hebben haar bezet. Maar de Engelsche bladen kunnen dat nog steeds niet gelooven on danks deze versluierde Russische er kenning. De „Times" zegt nog steeds: „Do Duitschers beweren Lodz te heb ben genomen, en daar zij die plaats beschoten is het wellicht'gedeeltelijk waar." Dat de "Russen daar een nederlaag leden, geeft, de „Times" niet toe; maar het blad moet wel erkennen: al hebben de Russen voldoende krach ten om met het Duitsche gevaar af te rekenen, toch is het moeilijk vol doende manschappen in do gevechts linie te brengen in dat gebied. En het is duidelijk, dat de Duitschers of het baanvak Sgerhs - Strykof van den spoorweg Lodz—Warschau hebben hernomen, of hot nooit hebben ver loren. Dit klinkt wel oonigszins anders dan de meening, dat de Russen de Duitschers voor zich uitdreven naar Silezië. Toch moet dat hot doel blijven van het leger van den grootvorst, zegt de „Times". Het blad is het dan ook heelemaal niet eens met de „Morning Post", die verklaarde, dat de Russen niet voornemens waren de Duitschers uit Polen te verdrijven, en dio dit, als het gebeurde „a. sad disaster" zou achten. (H.bld.) De berichten tot Woensdagmiddag over het Russische gevechtsterrein ontvangen, leeren dat do Duitschers en Oostenrijkers thans, na het succes bij Lodz, het oogenblik gekomen achten, om door twee nieuwe aan vallen beslissing te hunnen gunste uit te lokken. De eene aanval geschiedt van Soldau uit, langs den spoorweg Soldau Mlawa Warschau. De Duitschers zyn daar gevorderd tot Ciechanow, dat is ongeveer halver wege tusschen Soldau en Warschau. Er ontwikkelen zich in die buurt ge vechten, zeggen de Russen, die nog niet zijn beslist. De Duitschers hebben over dezen aanval nog niets gemeld. Aanvaltroepen, die langs dozen spoorweg op Warschau aanrukken, hebben de vestingreeks, die van War schau Noordoostwaarts buigt, in de flank. Een offensief van nieuwe Rus- sischo troepen van die vestingen uit, zou dus de verbindingslinie van deD aanvallers kunncü bedreigen. De Duit schers zijn dan ook tevens naar Praznycz, ten Oosten van den spoor weg, opgerukt, eon beweging, die waarschijnlijk een flankdekking be oogt. Men herinnert zich, dat de Russen al sedert eonige dagen pogingen aan wendden om ten Zuiden van Krakau door te dringen. Een tegenoffensief van het Westen uit is de tweede aanvallende beweging, door de Oosten rijkers, aldaar door Duitsche troepen versterkt, ondernomen. De strijd woedt daar in het bizondor op het front Wieliczka—Dobczyce. Dobczyce ligt vlak ten Zuiden van Wielicka, en deze plaats ligt ten Zuidoosten van Krakau. Beiden partijen melden voor- deelen op dit gevechtsterrein behaald. De strijd is blijkbaar nog onbeslist. Wi,j vatten den toestand op het Oostelijk oorlogsterrein aldus samon le. De Russen, die om Lods heen zijn verslagen, trekken terug, waar schijnlijk door de Duitschers achter volgd. 2e. Do Duitschors zijn van het Noordon uit (van Soldau) een nieuwen aanval in de richting van Warschau begonnen. 3o. De Oostenrijkers, alhier door Duitschers versterkt, doen ten Zuiden van Krakau oon aanval in Westelijke richting. De twee nieuwe aanvallen van Duitsch-Oostenrijkscho zijde hebben tot gevechten geleid, waarvan den uitslag nog niet is te voorzien. Even min is nog te zeggen tot welke rechtstreeksche gevolgen het succes der Duitschers bij Lodz zal voeren. De strijd in Polen blijft dus onbe slist, maar wat wij hierboven neer schreven schijnt ons een samenvat ting van de feiten, die in de laatste berichten over den toestand, zooals die op het oogenblik is, zijn vervat. Zij zijn voor de Russen geenszins wanhopig, maar toch ook niet gunstig. De omstandigheid, dat het uit de hoofdsteden, waar men gaarne zou zien dat het anders was, berichten stroomt, die door verhalen en geruch ten over vroegere gebeurtenissen of minder gewichtige onderdeelen van den strijd, de aandacht van deze feiten pogon af te leiden, is meer geschikt om bij den onpartljdigen toeschouwer den indruk, dat de toe stand voor de Russen niet zeer gun stig is, te versterken dan te ver zwakken. (N. Rott. Gt.) AGENDA. 10 Dec. Concott „Heldor's Harmonlelrapol", Casino, 8 uur. 10 Deo. 3o Hillshoudelijko Cursus-vorgaderlng Soc.-Dom. Mobilisatie club, 's avonds C uur in hot Bondsgebouw M. M. P. Spr. dc heer üuborts. Onderworp „Vak organisatie". 12 Doe. Soiroó Dansante. Dansclub T.OJ?. Ti yoli, 8 uur 14 Dec. Concert Kathleen Parlow. Casino, ur. Uftsl. 15 Dcc. 'i'oonkunst, afd. Heldor. Oratorium „De Schopping". Casino, 7" voor Militairen. 10 Doe. Xd. voorledon van do My. Ca si 110, 8 uur. 21 Dec. Emiol Hullebroek. Ca si MARINE EN LEGER. De onicior-machinlsl der loklasso B. Veflieu, van IXr, Ms. Noord-Brabant, is den Oden Dei., oj) non activiteit gesteld wegens ziekte Met don 12en December wordt do landstorm- pllchtfgo luitonant tor /eu der 2e klasse J. D. wolterboek ontheven van den v.-orkoiykeu STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Banda. v. Amsterdam naar Montevideo, is7 Doe. Bovezier ge passoord. Koningin dor Nedorlanden, uitreis, arriv.TDec. to Gravesond. Prins dor Nederlanden, thuisreis, vortrok 7 Dec. van Genua. Uooroo, uitreis, is 7 Doe. Gibraltar gepass. Grolius arriv.9 Dec. van Batavia to IJmuïden en zou hedenmorgen to 6 uur opvaren. Rotterdamsche Lloyd. Ophir, thuisreis,arriv.7 Dec. to Londen. Tnbnnan, uitrois, pass. 7 Dec. Perim. Tambora, thuisreis,arriv.7 Dei., te Port-Said. Bengalen, thuisreis, arriv. C Doc.to Liverpool. Jacalm, thuisreis, pass. 7 Dec. Sagres. Malnng, van R'dam naar Rallimore, passeerde 7 Dec. Bovezier. Arakan vertrok 8 Doe, van Batavia naar R'dam. Bogor, van d'damn. B.-Ayros pass. 8 Dec. Li'/ard. Djocja, thuisreis, is 8 Dec. Sagres gepass. Rindjanl,uitrois, pass.8 Dec. Kaap Finisterro. Sanrarindo, thuisreis, is 9 Dcc. Dover gepass. Kawi, thuisreis, vertrok 9 Dec. van Sabang. Kon. Holi. Loyd. A instel land,u lir.Js 7 Dec. Fernando Koronha gep. Kernland arriv.SDec. van B.Ayreste A'dam. Frisia, thuisi eis, Is 8 Dcc. TenorifTe gepass. Gooiland, uitreis, pass. 9 Dec. Plymouth. Maasland, uitr., vertrok 8 Dcc. van Pernamhuco. Zaanland, thuisreis, is 8 Dcc, La Atalayagepass. Kon. West-Indische Maildienst. Java Curam vertrok 6 Dec. Lijn. Calcutta naa: Haven te Nieuwediep. 8 Dec. Aangekomen van Harlingen en vertrok ken nnar Leith hot Eng. s.s. „Amulet", Dcc. Aangekomen van Harlingon en vertrok ken n. Huil hel Ned. s.s. „Minister Tak". Id. van Harlingon on vertrokken naar Londen hot Eng. s.s. „Groningen". Id. van Goole on vertrokken naar Har lingen het Ned. sa „Duiveland". Vertrokken hot Noordsche s.s. „Heim land II". naar Rotterdam. MARKTBERICHTEN. Schagen, 10 Dec. 1914. 4 Paarden .f 100.- 4 Veulens Ossen 0.— 4 Stieren 100,— 10 Geldokoeien (magere) 120. 99 Goldekoeien (vette) 180.— 25 Kalfkoeien 200.- 17 Vaarzen 80.— Pinken 0.— Graskalvoren 4ü Nuchtere kalvoron 10.— Rammen 0.— Schapen (magorc) 0.— 170 Schapen (vette) 29.— 2770 O verhouders 18.— Lammeren 0.— Bokken en Geiton 0.— Varkens 0.— 50 Varkens (vette) p. K.G. 56.- 70 Biggen 0.70 1.50 150 Konijnen 150 Kippen - Duiven - Ganzen - Zwanen 250 K G. Boter Geldokoeien, magere, liandol traag j goldekoeien, vette, id. trekkend. Staatsloterij. Trekking van Dinsdag 8 Dec. le klasse.—2e lyst. No. 18249 f 20,000. No. 1127 en 14947 elk f1000. No. 17692 f 200. Nos. 3884 3887 4845 5196 7948 17266 en 18797 elk f100. Trekking vau 9 December, le klasse. 3e lijst. No. 2799 f 5000- No. 8221 f2000. No. 12892 f 1000. No. 919 en 20084 f 400. No. 11851 f200. Nos. 6524 15795 15867 eu 10187 elk f100. Burgerlijke Stand van Helder, van G 10 Dec. 1914. ONDERTROUWD: D. Mouts on H. v. d. HeideJ. H. W. Goerts en C. J. UijlemanJ. van Os en J. M. Noleboom. BEVALLEN A. Hoebe—Genet, d. G. J. Haas-Schumacher, cl.; J. Za- lenstein—Kooi, z.J. van Loo-Sel derbeek, z. OVERLEDEN L. van Savoijen, 83 jaarP. Bakker, 47 jaar. PLAATSELIJK NIEUWS. Eene Kerstgave aan onze soldaten. Hier ter plaatse heeft zich een vrouwen-comité gevormd, dat zich ten doel stelt gelden bijeen tc zamelen ten einde in staat te zijn aan onze wakkere militaire grons- -en kustbe wakers en fortbezetting met Kerst mis eene gave te doen toekomen, Jn de circulaire, die daaromtrent werd ontvangen komt o.a. het volgende voor: „Met groote dankbaarheid on hooge waardeering hebben wij ver nomen hoe allerwege op vloot en in leger een uitmuntende geest allen bezielt, wiens hooge plichtsvervulling de krachtigste waarborg is voor Neër- land's toekomst. Laat ons daarom samenwerken en zorgen, dat allen, die thans ver van huis en haard vaak in eenzaamheid waken dat Nederland geëerbiedigd wordt, gedurende de a.s. Kerstdagen eene gave ontvangen, dio tot hem spreekt van waardeering en dankbaarheid der vrouwen van Neder land, voor de groote offers vol toe wijding gebracht op het altaar des vaderlands". Het alhier gevormde vrouwen- comité stelt zich voor in den loop dezer week, hier ter plaatse eene collecte te doen houden en hoopt, dat de Heldersche vrouwen gaarne eene bijdrage zullen offeren om het eenzaam Kerstfeest der soldaten oen weiDig helpen veraangenamen. Het plaatselijk comité: Mej. van Neck, Presidente. Mevr. Dekker Klik, Secretaresse. Mevr. Bok-luchter, Penningm. Mevr. Berdenis van Borlekom—Cool. Mevr. de Boer—Jongkees. MejLeegwater Bergmann, Mevr. Naudin ten Cate—Gébel, Mevr. Noorduijn Hacker. Mevr. de Sittex—Muurling. Mevr, de Yen—Boon. Feestavond Mobilisatie-Schermwedstrijden. Ter gelegenheid van de mobilisatie- BChermwedstrljden voor land- en zee macht in dc stelling van den Helder waren destijds twee feestavonden georganiseerd, die wegens het tragi sche ongeval te West-Kapelle werden uitgesteld. Deze beide avonden werden thans Maandag 7 en Woensdag 9 dezer gegevende eerste avond was bestemd voor korporaals on manschap pen, de laatste voor onderofficieren en uitgenoodigden. Onder deze laat sten waren militaire en civiele auto riteiten vertegenwoordigd, die dooi den voorzitter, den adjudant der mari niers P. G. de Lange welkom werden geheeten. De spreker herinnerde eraan, dat de eeiG-voorzittor, do kapitein der mariniers Schraver, ernstig ongesteld was, en niet aanwezig kon zijn. Hij bracht hulde aan allen, die op een of andere wijze de zaak gesteund hadden, aan de aanwezigen, den waar nemende burgemeester, den vice-admi- raal, die helaas persoonlijk verhinderd was, alle vereenigingen en particulie ren, die door milde giften of hulp vaardigheid medegewerkt hebben tot hot welslagen vaii deze avonden. Hy wijdde vervolgens eenige woorden aan de edele schermsport, en herdacht dankbaar het feit, dat ons land nog gespaard bleef voor de afschuwelijk heden van den oorlog, waarna een driewerf Hoezee voor de Koningin, gevolgd door het zingen van het Wilhelmus, staande door de aanwezi gen werd aangeheven. Daarna werd met de afwerking van het programma begonnen. Wij hebben te dezer plaatse al eens meer over het Militair Mannenkoor „Door Mobi lisatie Vereenigd" gesproken, en wij kunnen thans volstaan met te rele- veeren, dat dit koor opende met 6en tweetal nummers, gevolgd door een nummer voor dubbel mannenkwartet. Wat dit laatste betreft, wachten wij nog revanche van de heeren tenoren, die af en toe aardig „er uit" waren. Zij zullen ons nog wel eens die re vanche geven, dezen winter. Een, eere partij floret' door de heeren P. G. de Lange, adjudant der mariniers en J. P. N. Kleef, sergt.-majoor van dat korps, gaf ons een kijkje op dit vlugge en sierlijke spel. Luid applaus was de dank. Een keurcorps gymnasten werkte aan de hooge brug. 't Was werkelijk schitterend, wat zij ons lieten zien, er waren kranige nummers bij. Een strijkquintet van stafmuzikan ten gaf Mozart's SerenadeEine kleine Nachtmusik. Dit was de echte Mozart, de schalke, blije, geestige, grootsche en geniale Mozart, die de melodieën deed huppelen als droppels diamanten tranen. Hoe geestig dat allegro, hoe prachtig die romance, hoe levendig en blij die menuet en dat rondo! Een paar voordrachten van mej. Biirbach, die zeer in den smaak vielen, een strijkquintet van den heer Haze- broek en een geestige baDjo-marsch van Heath, de beide laatste uitgevoerd door het quintet van zooeven, sloten het eerste gedeelte van het program ma af. Na de pauze herhaling van een en anderprachtige standen aan het rek; „reuze"-reuzezwaaien waar ont vankelijke naturen van griezelde, maar die het sterke geslacht vol geestdrift beklapte, militair mannenkoor veel beter op stem eere-partlj sabel, een extra-nummer viool en piano van den heer Pala, begeleid door moj. Koek, eere-partij geweer door de heeren Nybacher en Hamersveld, daarna het komisch, muzikaal trio, onder leiding van hun pas geëngageerden Directeur Mr. Etienne. Mr. Etienne bleek eon directeur te zijn met veel temperament en voel armen. Niet dat io armen te veel had maai- ze waren wat lang. En als er weer eens gecollecteerd wordt moet er voor ZEd. een pantalon af, want zoo kan het niet langer. De trombonist of hoe-d-ie heetcn mag, deed nog een aardigheidje met zijn instrument door Lusschenkomst van den bewusten pantalon; twee juffrouwen gierden van 't lachen, het overige publiek hield zich goed. Enfin, 'c was gewel dig wat die drie plus hun directeur niet deden en ze gaven werkelijk goede muziek, 't Was een alleraardigst nummer on de beide kransen die mr. Etienne kreeg, waren zeer ver diend. Met zijn temperament, was het te begrijpen, dat hij den gever er tegelijk bij omhelsde. Alles in alles: een mooie, degelijke avond. Emiel Hullebroeck. Wij allen kennen de tegenwoordig zoo populaire liederen vau dezen Vlaamscben componist-zanger. „Tine ke van Heule", „de Garde", en nog zooveel meer, ze zijn tegenwoordig gemeengoed geworden vandeHollan ders.Maar toch hadden wij hier nooit hol

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2