W.H.BURGERS steeds het nieuwste. Magazijn brokken Speculaas, DansclubT.O.P. Teekencursus. Aanbesteding. Soiree Dansante et tres Amusante, zaterdag 12 december 1914, „SEMPERFLORENS" Mooie ORChTdÊFEM-PLAMTJES MIDDENSTRAAT. ff 30.- genoegen den componist zelf te hooren voordragen. Hullebroeck is thans op eene tour- née door ons land en naar wij ver nemen, zal hij daarbij ook den Helder bezoeken. Maandag 21 December komt hij in „Óasino"een liederenavond geven Overal elders was het succes groot en in den Helder zal het, naar wij mogen verwachten, wel niet minder zijn. H. Janzen Ez. Te 'sGravenhage is in den ouder dom van 77 jaar overleden onze vroe gere plaatsgenoot, de heer H. F. A. Janzen Ez. De bijzetting van het stoffelijk over schot zal plaats hebben in het familie graf te Huisduinen, alhier. B. en W. dezer gemeente hebben bevorderd tot commies ter secretarie alhier, afd. flnantiën, de heer A. Kwant Jr., thans adj.-commies. Onze plaatsgenoot de heer H. Marinus, leerling van den heer J. Brands, alhier, is gisteren te Amster dam geslaagd voor de akte J, vrije- en orde-oefeningen. N. V. Texel's Eigen Stoomboot- Onderneming. Beperkte Dienstregeling, aanvangende 11 December 1914. Vertrek van Texel: 8.16 v.m., 10.50 v.m., 1.80 n.m. Vertrek van Nieuwediep: 9.30 v.m., 12.15 n.m., 3.-- n.m. BINNENLAND. Opening der Amaterdamsche Beurs. Naai- de Tel. verneemt, moet de regeering plannen in overweging heb ben genomen, om de beurs te Am sterdam begin Januari te heropenen. Het plan, om de prolongaties te con- tinueeren tot een half jaar na het sluiten van den vrede, zal waarschijn lijk worden doorgevoerd. Oe ontvluchtte Duitsche officieren. Met betrekking, tot de onlangs uit. het interneeringskamp te Bergen ont vluchte 2 Duitsche officieren deelt men ons mede, dat deze officieren, na in Duitscliland op hun verplich- tingen gewezen te zijn, thans vrij willig naar Nederland terugkeeren, teneinde zich ter beschikking van de militaire autoriteiten te stellen. Schending van de onzijdigheid. Nader vernemen wij, dat Mr. v. R., de schrijver van het anti-Duitsch pam flet, onmiddellijk tegenover den Haag- schen inspecteur van de recherche, die hem, bijgestaan door 'n Rotterdarasch ambtgenoot,inhechteniskwam nemen, erkend heeft, het pamflet geschreven te hebben. Er heeft geen huiszoeking plaats gehad. Mr. v. R. heeft aan stonds zelf uit een hoek een paar pakken pamfletten voor den dag ge haald, die nog ingepakt waren, zoo als hij ze van den drukker uit Leiden ontvangen had. Er zyn slechts enkele pamfletten verzonden (uit Den Haag) spoedig kwam de schrijver (ofschoon onder beroep op prof. Simons het feit niet strafbaar achtende) tot het besef, dat het niet aanging, op die wijze de neutraliteits-politiek der regeering te dwarsboomen. Toen hem uit de in-beslag-neming van „Illustration" enz. bleek, dat de overheid excessen in kranten en andere geschriften zeer afkeurenswaardig achtte, heeft hij onmiddellijk aan de verzending een einde gemaakt. Van een vertaling van het pamflet is niets gebleken. De schrijver be tuigde bij de in hechtenis neming aanstonds zijn spijt over het gebeurde, dat hij te laat ongedaan had trachten te maken. („N. Rott. Ct."). Tegen de hebzucht. Terwijl aan de eene zijde de re geering en vele particulieren er op uit zijn de gevluchte Belgen zooveel mogelijk te helpen, zyn er aan den anderen kant helaas enkele hebzuch- tigen die van de gelegenheid trach ten te proflteeren om een extra winstje te maken. Een der verslag gevers die tydens de groote toevlucht van vluchtelingen te Roosendaal was, weet te vertellen dat een van de hoteliers daar voor zolderkamertjes, die nooit meer opbrengen dan fl.50 per nacht, den armen uitgewekenen, die toch gaarne een dak boven het hoofd hadden, f3.50 wist af te per sen. Ook in andere grensgemeenten schijnen soortgelijke praktijken, ook door particuliere kamerverhuurders, in toepassing te zijn gebracht. Te Sluis dorst men zelfs f150 voor een maand kamerhuur te vragen. Ver trekken die men anders met plezier voor f20 per maand kan krijgen worden nu geregeld verhuurd voor f50 en f60 en hooger. De burgemeester dier gemeente heeft zich nu tot den minister ge wend met de vraag welke maatrege len daartegeugenomen kunnen worden. De Minister heeft daarop verzocht hem eenige voorbeelden te willen geven teneinde het nemen van de gewenschto maatregelen te over- Verkoop afgevoerde oorlogschepen. Bij de gisteren te Hellevoetsluis gehouden verkooping van den ouden monitor Reinier Claeszen en de oude torpedoboot Foka, waren respectieve lijk 3 en 8 inschrijvers. Voor beide schepen had het hoogste ingeschreven de N. V. Frank Rijsdijks Scheeps- slooperlj te Hendrik- Ido-Ambacht, respect, met f36,715 en f4150. IJmuiden, 10 December. Door den positiecommandant alhier wordt bekend gemaakt, dat alle per sonen, die zonder permissie kiekjes of t.eekeningen van de verdedigings werken, of andere opnamen maken van IJmuiden, of met een pboto- t.oestel langs den openbaren weg loopen, zullen worden beschouwd als spionnen en hunne toestellen zullen worden afgenomen. Door den stoomtrawler „Zaanstroom IH" is volgens alhier ingekomen be richt to Farsund in Noorwegen binnen gesleept de met kolen geladen Deen- sche driemast schoener „Martni Nis- son", te Svendborg thuisbehoorende. De schoener dreef op zee rond met verlies van alle zeilen en verdere schade, door storm beloopen. De stoomtrawler bracht het vaartuig toen in veilige haven. De stoomtrawler „Clyvia" is met ingezakte vuren alhier binnengesleopt door den stoomtrawler „Oceaan I". TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 8 December. Zooals men weet, staakten den vo- rigen keer de stemmen over de motie- Limburg, zoodat in deze zitting op nieuw gestemd moest worden. Deze motie, die iets verder ging dan de oorspronkelijk ingediende van de hee- ren Van Hamel c. s., wordt nu ver worpen met 50 tegen 31 stemmen. Alsnu worden de algemeene beraad slagingen geopend over hetleenings- on twerp. De Regeering wil 276.000.000 leenen ter dekking van de oorlogs kosten (mobilisatie, enz.) Hierover is in de pers reeds veel geschreven, daar velen van meening zijn, dat eene heffing ineens van de groote vermo gens de voorkeur verdient, daar wij thans voor vijftien jaar aan de ge volgen van deze leening vastzitten en al dien tijd sociale hervormingen van de baan zijn. De heer De Meester (u.1.), die dan ook dit vraagstuk bespreekt, acht er een zwakke plek in, n.1., dat het niet dadelijk voor inwilliging vatbaar is. De Beurs is n.1. gesloten, het is niet mogelijk effecten te schatten of onroerend goed. Maar omdat de Re geering niet wachten kon, heeft zij dezen weg ingeslagen, maar de leening moet nu ook het karakter dragen van een tijdelijke voorziening van enkele jaren, om daarna te beslissen over de vraagzal de leeniug nu ineens worden afgelost door een belasting of in 11 of 12 jaren? Dat is trouwens nu al in het ontwerp vastgelegd en daarmee de weg geopend voor hen, die aanvankelijk onoverkomelijke be zwaren hadden om tot de Regeering te naderen. Laat de Regeering nu ook eens blijk geven van toenadering. Spr. critiseert hierna op enkele punten het ontwerphetgeen de Regeering voorstelt, heeft veel overeenkomst met een gedwongen leening, zegt hij. En wat de middelen tot dekking be treft, gelukkig zijn de opcenten op geslacht, invoerrechten en suc cessierecht verdwenen. Ten slotte geeft de heer De Meester in over weging, dat we eerst in 1918 be ginnen af te lossen. De heer Rutgers (a. r.) bespreekt de vraag of de leening afgelost zal moeten worden door een heffing in eens of door eene in termijnen "Wat het tegenhouden van sociale hervor mingen betreft, hij meent, dat èn uit breiding van ongevallen-verzekering èn die van arbeidersbescherming geene hooge eischen stellen zullen aan de schatkist. Wel Staatspensi- oneering en dan allerlei andere her vormingen uitbreiding leerplicht, pacificatie op onderwijsgebied, ver sterking van ons defensiewezen, enz. Weliswaar ztjn hiervoor de eerste jaren nog geene bedragen noodig, daarom is het nu een geschikt oogen- blik om maatregelen te .treffen tot opvoeriug van de belastingen in de toekomst. Spr. geeft verder in over weging het instellen van regieën èn bepleit eene heffing in termijnen. De heer Stork en het Partijbestuur der s. d. a. p. hebben betoogd, dat de rijken het meest belang hebben b(j den vrede; spr. is het meer eens met minister Lloyd George, die het tegen deel beweert. Op de politieke kwestie komend, protesteert hij tegen de wijze waarop men van links tegen de Re geering is te velde getrokken. De heer Patijn (u.1.) is van oor deel, dat de groote meerderheid der Kamer met dit ontwerp zal meegaan. Het thans getroffen compromis be vredigt hem niet geheel. Hij had b. v. liever de opcenten op de successie behouden in plaats van die op het personeel. De Regeering had z. i. beter gedaan schatkistbiljetten uit te geven, zooals tot nog toe alle neutrale staten deden. Een gedwongen leening, zoo als nu wordt uitgeschreven, heeft alleen reden bij dreigend staats bankroet. Hij pryst het opzet van de Regeering en begeeft zich verder in eenige technische bizonderheden. Hij vindt het bedrag echter veel te hoog en 150 millioen het maximum waartoe wij moeten gaan. De leening is, naar verhouding, grooter dan die van Duitschland. We hebben in onze geschiedenis al een voorbeeld van een mislukte leening; veel beter is een geslaagde leening van 200 a 225 millioen, dan eene leening van 275 millioen, waarop slechts 250 wordt ingeschreven. Laat de minister het bedrag dus verminderen. Zitting van Woensdag 9 December. Voortgaande, betoogt de heer Vliegen, dat wat de heer De Meester beweerde omtrent de onmoge lijkheid om iemands vermogen thans te schatten, overdreven is. De re- georing laat nu het goede oogenblik voorbijgaan; men voelde zich geluk kig bevrijd van een dreigende ramp, wilde wel betalen en men verwachtte een heffing ineens. Maar natuurlijk, als het niet hoeft, des te beter. Over drie jaar is de stemming weg en ook het kapitaal weer in de onder nemingen gestoken, zoodat men het dan veel moeielijker los kan krijgen. Op verschillende punten bestrijdt hij voorts het ontwerp. Hij vindt óverigens het bedrag niet te hoog, wel de rente en wat de dekking be treft, hij kondigt een amendement aan om geen opcenten te heffen op de personeele belastingen. De heer van V u u r e n (r.k.) kan zich met de aangebrachte verande ringen slechts nood vereenigen. Hij waarschuwt voorts tegen een uitstel van aflossing, dat hij niet aanbeve lenswaardig acht. De heer Bos (v.-d.) laakt hot in de regeering, dat zij de oppositie i tegen het ontwerp in verband bracht met het oorlogsgevaar, dat ons land bedreigt, waardoor feitelijk iets als landverraad aan de opposanten tegen het ontwerp wordt verweten. Spr. heeft over de kwestie geschreven in de October-aflevering van „Vragen des Tljds" en de heer Stork heeft daaraan adhaesie betuigdin de „Nieuwe Courant". Wel heeft hJj gepoogd, toen in de bladen geruchten opdoken, dat do regeering stappen wilde doen in andere richting, om de regeering daarvan terug te houden, maar af bre kende critiek heeft hij niet uitge oefend. Hij gaat in 't kort de geschiedenis na van het ontwerp, en kan zich volkomen begrijpen, dat in het begin van de crisis het denkbeeld postvatte van een duurzame leening. Maar in middels zijn de omstandigheden be langrijk gewijzigd. Hij had het beter gevonden als de regeering geleidelijk kleine bedragen ter markt had ge bracht om in de behoeften te voor zien. Hij begeeft zich vervolgens in nadere uiteenzetting van zijne in zichten en verklaart veel voor het denkbeeld-De Meester te voelen. Daarna sprak nog de heer T y d e- man (v.1., Tiel). Deze vindt 275 millioen niet te hoog, het is een minimum, zoo zegt hij. Hij zegt echter niet hoe hij zich de middelen ter dekking voorstelde. Nadat nog de heer Nierstrasz (v.1., Amsterdam VI) zijne meening heeft gezegd, wordt de vergadering tot hedenmiddag half twaalf verdaagd. Laatste berichten. Drie Duitsche kruisers in den grond geboord. lxraden, 9 Dec. (Officieel.) De Duit sche kruisers „Scharnhorst", „Gnei- senau" eu „Leipzig" zijn in de buurt van de Falkland-eilanden in volle zee in den grond geboord. (Van het Duitsche eskader, dat op 4 Nov. in de Stille Zuidzee den En gelsehen kruiser „Good Hope" in den grond heeft geboord en de „Mon- mouth" zoo zwaar heeft beschadigd dat hij reddeloos op de Chileensche kust moest worden gezet, zijn door dit belangrijke wapenfeit de sterkste schepon vernietigd. De „Scharnhorst" en de „Gneisenau" waren gepant serde kruisers van 11,600 ton, in 1906 van stapel geloopen. De „Scharn horst" liep 23,8, de „Gneisenau" 22,5 knoop. Beide schepen waren bewa pend met 4 stukken van 21 cM., 10 van 15 cM., 14 van 8.8 cM. en 1 torpedolanceerbuis. De bemanning van beide bestond uit 764 koppen. De „Leipzig", een pantserdekkrui- ser, mat 3250 ton, was in 1905 van stapel geloopen en had een snelheid van 23 knoop. De bewapening be stond uit 10 stukken van 10,5 cM. en 2 torpedolanceerbuizen, do be manning uit 303 koppen. Van het eskader zijn nu nog slechts de „Nürnberg" (3470 ton) en de Dresden" (3650 ton) over. De Falkand eilanden liggen in den Atlantischen Oceaan, ten Oosten van de Zuidpunt van Zuid-Amerika. Blijkbaar is dus het Duitsche eska der, na den slag bij de Chileensche kust, öm Kaap Hoorn gevaren. Red.) Londen, 9 Dec. (OfficieeL) Het En- gelsche eskader onder bevel van den vice-admiraal Frederick Sturdee, be merkte op 8 Dec. half acht 's och tends bij de Falkland-eilanden de Duitsche kruisers Scharnhorst, Gnei senau en Leipzig. In den loop van het gevecht, dat zich vervolgens ont spon, zijn de Scharnhorst, die de ad miraalsvlag van graaf von Spee voerde, de Gneisenau en de Leipzig in den grond geboord. De Dresden de Nürnberg, die tijdens het ge vecht zijn ontsnapt, worden vervolgd. Twee Duitsche kolenschepen, die het eskader vergezelden, zijn ge nomen. De verliezen aan Engels che zijde zijn niet groot. Het Engelsche eskader heeft ver scheidene overlevenden van de Gnei senau en de Leipzig gered. Van het Westelijke gevechtsterrein. Parijs, 9 December. Het officieele bericht van hedenmiddag 3 uur luidt Van de zee tot de Leie zijn artillerie gevechten geleverd. Aan de Aisne hebben wij in een artillerieduel voordeelen behaald. In Argonne hebben onze artillerie en infanterie voordeelen van betee- kenis behaald. Verscheidene loopgrs-- ven zijn genomen. De vijand heeft een loopgraaf met behulp van een mijn opgeblazen. Onze artillerie op de Maasheuvels heeft de overhand over die van den vijand gekregen. Hier en in Argonne hebben wij over de geheele linie vor deringen gemaakt. Van het Oostelijk gevechts terrein Parijs, 9 December. (Officieel). Aan het Russische front zijn de Duitsche aanvallen afgeslagen. Lodz is door de Russen ontruimd. In de uit krijgskundig oogpunt be langrijke gedeelten van Galicië hebben de Oostenrijkers, blijkbaar versterkt door de Duitschers, den aanval tegen den Russischen linkervleugel hervat. St. Petersburg, 9 Dec. Volgens een officieele kennisgeving van het Duit sche hoofdkwartier, hebben de Russen bij de ontruiming van Lodz reusach- tige verliezen geleden. De geloof waardigheid van deze mededeeling blijkt uit het feit, dat de Russische troepen zich tegen middernacht uit Lodz hebben teruggetrokken en dat de Duitschers zich 15 uur lang tegen over onzo ledige loopgraven niet heb ben verroerd, omdat zfj tevoren bij aanvallen op die loopgraven meer dan 10.000 soldaten hebben verloren en daarom niet vooruit durfden rukken. Eerst om drie uur 's namiddags van den zesden dezer, toen de Duitschers bemerkten, dat zij niemand meer tegenover zich hadden, zijn zij Lodz binnengetrokken. Bij de wijziging in onze stellingen in de streek van Lodz hebben wij geen man verloren. Wij hebben die manoeuvre eerst uitgevoerd, nadat was gebleken, dat de Duitschers van verdere aanvallen in dat district had den afgezien. Onze manoeuvre is geheel onafhankelijk van eiken vij andelijken druk geschied. De ongesteldheid van den Duitschen keizer. Berlijn, 9 December. (Wolff.) De keizer heeft ook vandaag zijn bed nog niet kunnen verlaten, maar toch kennis kunnen nemen van het rapport van den chef van den generalen staf van het veldleger over den oorlogs toestand. De Duitsche generale staf. Berlijn, 9 December. (Wolff. Niet officieel.) De kuur van veldmaarschalk Von Moltkein Homburg isafgeloopen. Von Moltke is hier aangekomedzijn mdheidstoestand is aanmerkelijk verbeterd, maar toch nog van dien aard, dat hij voorloopig niet naar het front kan vertrekken. Zoodra zijn ge zondheidstoestand het toelaat, zal van zijn werkzaamheid op andere wijze profijt worden getrokken. Van het Westelijk gevechtsterrein. Berlijn, 9 December. (Wolff-.) Amb telijke mededeeling van hedenmorgen uit het groote hoofdkwartier: Op het Westelijk oorlogsterrein moest bij Reims de hoeve Pêcherie, ofschoon daarop de Roode Kruisvlag woei, door onze troepen in brand ge schoten worden, omdat door onze vliegers door middel van photogra- pheering was vastgesteld, dat zich dicht achter de hoeve een zware batterij verborgen hield. De aanvallen der Franschen op Souain en de plaatsen Varennes en Vauquois aan den oostelijken rand van het Argonnerwoud zijn met ver liezen voor den vijand afgeslagen. In het Argonnerwoud zelf is op verschillende plaatsen terrein gewon nen. Hierbij hebben wij een aantal gevangenen gemaakt. Bij de gisteren gemelde gevechten ten 'noorden van Nancy hebben de Franschen zware verliezen geleden. Onze verliezen waren betrekkelijk gering. Van het Dultsch-Oostenrijksch- Russische gevechtsterrein. Berlijn, 8 December. (Wolff.) Amb telijke mededeeling van hedenmorgen uit het groote hoofdkwartier: Uit Oo3t-Pruisen zijn geen verdere berichten ontvangen. In Noord-Polen hebben onze troepen nauwe voeling met den vijand, die in een krachtig versterkte positie ten Oosten van Miazza halt heeft gehouden. Om Lowicz wordt doorgevochten. In Zuid-Polen zijn de aanvallen van de Oostenrljksch-Hongaarsche, met onze troepen schouder aan schouder vechtende troepen met goed gevolg hervat. Berlijn, 9 Dec. Volgens het Berliner Tageblatt neemt het gevecht in Zuid- Polen voor de Duitsche en Oosten- rijksche troepen een gunstigen loop. De aanvankelijk boogvormig rondom Krakau opgestelde Russische strijd krachten zijn op de vleugels terug gedrongen. Nederlaag der Oostenrijkers Rome, 9 December. (Officieel). Het Servische hoofdkwartier meldt eene volslagen overwinning van de Ser viërs. De steden Valjewo en Uzitze werden op de Oostenrijkers heroverd, 2 Oostenrljksche legercorpsen werden uiteengeslagen. De Serviërs maakten 20,000 krijgsgevangenen en verover den 50 kanonnen, benovens een groo- ten voorraad ammunitie. Het Suezkanaal. Volgens telegrafische mededeeling van onzon gezant te Konstantinopel verbindt de Turksche regeering zich om de scheepvaart van onzijdige staten in het Suez-kanaal niet te bemoeilijken. Petrograd, 10 Dec. De Russische regeering brengt tor kennis van de neurale scheepvaart, dat de militaire noodzakelijkheid haar dwingt mijnen te leggen voor de Russische- en Turk sche kusten en havens in de Zwarte Zee. De Russische regeering is van oordeel, dat onder- die omstandig heden de neutrale scheepvaart in de Zwarte Zee groote gevaren zou kun nen loopen. In elk geval wijst de regeering alle verantwoordelijkheid af voor ongelukken welke voor on zijdige schepen het gevolg kunnen zijn van hel in aanraking komen met mijnen, in de Russische- en Turksche wateren geplaatst. Naar wij vernemen had Jhr. Mr. A. Roëll, burgemeester van Amsterdam, gisteren eene conferentie met Minister Cort van der Linden aan diens depar tement. Mon brengt dit in verband met de vervulling van de vacature van Commissaris der -Koniugin door den Amstordamschen burgemeester. Oe middenstand en de oorlog. In het orgaan „De Middenstands bond" vinden we een artikel van den heer J. S. Meuwsen, handelend over de positie van den winkeliersstand tijdens de oorlogscrisis. De schrijver, die een onderzoek heeft ingesteld naar den omzet der win keliers, constateert, dat de toestand voor den winkelstand niet meer zoo treurig is als gedurende de eerste zes weken na de mobilisatie. In dien tijd lagen de zaken in luxe-artikelen zoo goed als geheel dood. De win keliers in verbruiksartikelen hadden daarentegen, doordat men algemeen voorraad ging inslaan, een gouden tijd. Later is voor deze winkeliers de reactie gekomen, 't Werd slap in 'i bedrijf, wijl de menschen hun groote voorraden gingen opeten en geen nieuwe waren daarvoor inkochten. In de eerste zes weken van de crisis hadden de winkeliers in klee ding en huishoudelijke artikelen een omzet, die gemiddeld 50 pCt. was van hetgeen in dienzelfden tijd in andere jaren verkocht werd. Langzamerhand is er over het geheel wat meer kooplust bij het pu bliek gekomen, en men mag consta- teeren, zegt de heer Meuwsen, dat op dit oogenblik 66 pCt. van het nor male omzetcijfer bereikt wordt. Dat de winkelstand door den oorlog, welke rondom ons woedt, ernstig lijdt, behoeft zeker geen vorder be toog, zegt de schrijver. Nemen wij aan, dat alle zaken slechts een verlies hebben te boeken van 30 pCt. van hun normale ont vangsten, dan beteekent dat in de meeste gevallen, dat de ondernemers hun onkosten nauwelijks zullen dek ken en er van eigen verdiensten geen rake kan zijn. Het pleit dan ook wel voor hot krachtige uithoudingsvermogen en van den soliden grondslag, waarop, trots alles, de meeste zaken in ons land zijn gegrondvest, dat men zoo weinig van ongelukken op zakenge- bied hoort. Bij ons onderzoek viel het ons echter op, dat door zooveel zaken, waarin betere artikelen verkocht worden, zoo ernstig geklaagd wordt. En niet alleen omvatten die klach ten de schade, welke veroorzaakt werd door den minderen omzet, maar tevens door het uitblijven van de betalingen van het meer gegoede publiek. En hoewel tevens geconstateerd moet worden, dat slechts een klein deel van de meer kapitaalkrachtige koo- pers er blijkbaar een eer in stellen, om gedurende de crisis aanstonds hunne rekeningen te betalen, i3 het een feit, dat toch het allergrootste gedeelte der koopers in gebreke bleef hun leveranciers te betaien. Blijven wij buiten den oorlog, dan komt Nederland daardoor, als de vrede eenmaal geteekend is, in een bijzonder voordeelige positie en het zal dan aan de energie van ons eigen volk te wijten zijn of Nederland evenals in de 17e eeuw, weer de eerste plaats op scheepvaart- en handelsgebied zal gaan innemen. De Nederlanders bezitten echter in eigen boezem een grooten vijand, de dobbelzucht. Een groot deel'van het publiek zoekt, door deel te nemen aan loterijen, maar voornamelijk door het speculeeren in buitenlandsche speculatieve fondsen, op gemakkelijke wijze, zonder daarvoor te werken, zich rijkdommen te verwerven. En niettegenstaande de groote ge voelige verliezen, millioenen bedra gende, blijkt de dobbelzucht, van een groot deel van het publiek sterker te zijn, dan de waarschuwende voor beelden van anderen, die door hun dobbelzucht ten onder zijn gegaan. Die zucht van het Nederlandsche volk, om zonder veel inspanning rijk te worden is tevens oorzaak, dat de Nederlandsche nijverheid onvoldoende door het Nederlandsche kapitaal ge steund wordt. Men geeft liever dui zenden guldens voor waardelooze goudmijn-papiertjes of Amerikaansche sporen, dan de Nederlandsche industrie in staat te stellen haar groote kennis in velerlei vakken productief te maken. Wij zagen bij ons onderzoek hier van treffende voorbeelden en hopen, dat 't Nederlondsche volk na dezen onheilsvollen oorlog gelouterd te voorschijn mag treden en zich met ernst toe te leggen op het groot maken van Neërlands handel, scheep vaart, industrie en tuinbouw. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze geliefde broer en vader, F. SANT, in don ouderdom van ruim 66 jaren. Wed. C. DE WIJN-Sant. J. M. SANT. W. G. SANT. A. M. SANT. W. G. F. SANT. A. F. SANT. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blUvon. Eenige plaatsoljjko kennisgeving. Heden overleed in het R.-K-. Ziekenhuiste's-Gravenhage,tijdig voorzien van de H.H. Sacramen ten der Stervenden, in den ouder dom van 77 jaar, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, HENRICUS FRANCISCUSANTONIUS JANZEN Ezn. Weduwnaar van Christina Hubertina Laven. Namens de Familie: H. J. H. M. JANZEN, Execut.-Test. 'sGravenhage, 8 Dec. 1914. Bozuidenhout 331. Geen bezoeken. Geen Bloemen. Tot onze diepe droefheid over leed op 7 December onze geliefde Vader LAMMERT VAN SAVOIJEN, in den gezagenden ouderdom van 83 jaren, diep betreurd doorzijn liefhebbende Kinderen Gddrt.te van Savoijen. Ma art je van Savoij en - Delfer. Heldor, 9 December 1914. Schippersstocg No. 17. Dankbetuiging. Met deze betuigen ondergeteekenden hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Heldor, 10 Dec. 1914. C. Th. A. VERDUIJN. N. VERDUIJN-Broun. Mevrouw BIK is dezen winter ver hinderd te ontvangen. Advertentiën. Geboren: LUDOVICUS FRANCISCUS, Zoon van L. F. VAN LOO en J. VAN LOO Selderbeek. Helder, 9 Dec. 1914. De Heer en Mevrouw C. Mathol- Noordhoek Hegt, Havenplein 16a, zullen gaarne Zondag 13 en 20 December bezoeken ontvangen. (Tot ons Plezier). in „TIVOLI". Zaalopening 7.30 ure. Aanvang 8 uur precies. Namens 't Bestuur Dansclub T.O.P. Het Bestuur der VEREENIGING „KOEGRAS BELANG", is voorne mens bij genoegzame deelneming te Julianadorp een teekencursus op te richten, welke goleid zal worden door den Heer A. DOKTER, Leeraar M.d. te Helder. Aanmelding van deelnemers vóór 20 Oec. bij den Secretaris van de Vereeniging voornoemd, L.TIGCHELAAR te Julianadorp, bij wien nadere inlich tingen te bekomen zijn. Net persoon, ra.b. leeftijd, vaste positie, zoekt kennismaking met jonge dochter, leeftijd ongeveer 30. jaar. Br. fr. onder No. 438, aan het Bureau van dit blad. 10 gulden belooning die ons kan bewijzen,, dat wij j.1. Zaterdag in het lokaal van het Steun comité zijn geweest of daar gelden in ontvangst hebben genomen voor onder stand. Daar wij anders van zulke lastertaal verschoond wenschen te blijven. P. SCHENK, Brouwerstraat 53. W. DE VRIES, Buitenhaven. Er biedt zich aan, tegen l Februari, een nette Dienstbode, als meisje-alleen, wegens tijdsomstandigheden buiten betrekking. Van goede getuigen voor zien; P. G. oud 23 jaar. Brieven: A. EKELMANS, Amalia- laan 6, Baarn. Gevraagd een flinke Dienstbode met behulp van een Werkster. (Geen Adres: GRUNWALD Keizerstraat. Een net Meisje biedt zich aan als Huisnaaister. Brieven fr. onder No. 439 aan het Bureau van dit blad. Gevraagd een BAKKERSKNECHT. AdresJb. DE JONG, Bassingracht 29. Te huur gevraagd een nette Woning voor klein gezin, tegen half Januari. Huurprijs f 1.75 t 2.— niet te boven gaande. Br. fr. onder No. 440, aan het Bureau van dit blad. Tegen 23 December a.s. wordt ge vraagd een zeer eenvoudig gemeubileerde ZIT- en SLAAPKAMER, waarbij tevens gelegenheid tot koken. Brieven onder No. 437, aan het Bureau van dit blad. Te huur het Woon- en Winkel huis aan de Sluisdijkstraat 47, f3,50 per week. Adres: Koningstraat 20. Winkelhuis te huur. Een naar de eischen des tijds ingericht winkelhuis, winkel en gang tegelvloer. Van Galenstraat 34. HEERENHUIS. Te koop gevraagd een Heerenhuis of groot Burgorwoonhuis, op goeden stand, met opgaaf van naaste Koopprijs, straat of gracht en nummer. Br. onder No. 433, aan het Bureau van dit blad. Te koop Machinetafels gepolitoerd, massief f4.50, Noten olietafels f9.50, lang 116 X 83- Verder Wandetagères, eiken Sigarenkast- jes en Boekenhangkastjes, lang 70, met deurtjes f 6.50. Adres: W. KLUT, Meubelmaker, Vlamingstraat 58. SPOTKOOPJE! Een Damesrijwiel to koop, f 11. Adres: Hoogstraat 88. TE KOOP: Een goed onderhouden Heeren- Rijwic-I, met dubbele remmen en kettingkast. Middenstraat 17. Te koop een één-persoons plaatijzeren LEDIKANT, bruin geschilderd, met springveeren matrassen, hemel mot gordijnen. Te bevragenBureau van dit blad. Te koop een prachtige Kinderwagen, een uitmuntende Kinderstoel, een Wieg compleet, ook afzonderlijk to koop. Adres: Bothastraat 45. Te koop aangeboden een Kinder- iedikant met Matras en Bedje en een Kinderstoel. Alles in goeden staat. Adres: Bureau van dit blad. Te koop of te huur gevraagd een Pakhuis, niet te groot,zoo mogelijk met open erf. Brieven No. 441 bureau v. d. blad. Voor de vele blijken van belang stelling bij de geboorte ODzer dochter ontvangen, betuigen wij onzen harte lijken dank. C. TAYLOR. L. J. TAYLOR Barbarini. Ondertrouwd J. F. PALA en E. A. ZWAAN. Helder, Koegras, Huwelijksvoltrekking 24 Dec. 1914. 10 December 1914. UIT DEN OMTREK. Texel, 8 Dec. De heer Th. de Jongh, vroeger te Waal, alhier, thans Gouvernements- onderwljzer 2e klasse in N. O. Indië, is, na van verlof te zyn teruggekeerd, benoemd tot Hoofd .dor Holl. Inl. school te Padang. Texel, 9 Dec. SBIj do dezer gehouden stemming van een Hoofdingeland voor den polder Waal en Burg, werd herkozen de heer C. S Keijser Cz. Getrouwd: FERDINAND LAQRANQE en PETRONELLA JACOBA MEIJER. 26 November 1914. 726 Thomesstr. Grand Rapids (Mich.) U. S. A. Hiermede maken wij bekend het overlijden van P. BAKKER, na eene kortstondige ziekte, in den ouderdom van 47 jaar. Namens de Familie C. BAKKER. Helder, 8 December 1914. Mej. L. DEKKER, Muziekonderwijzares, PIANO en ORGEL, BREEWtTERSTRAAT 19 [boven do Leeszaal). Spreekuur: Dinsdags van één uur tot half drie. Boodschappen kunnen worden aange nomen dagelijks van vijf tot zeven uur. Burgemeester en Wethouders van Helder zullen op Maandag 21 Dec. 1914, des namiddags 2 uur, ten Raadhuize in het openbaar aanbesteden, de levering a. van Schoolboeken, Schoolbe- hoeften, enz.,voor de O.L. Scholen, Burgeravondschool en Zeevaart school b. van benoodigdheden voor het onderwijs in de nuttige hand werken op de O. L. Scholeneen en ander gedurende 1915. De voorwaarden liggen ter Gemeente- Secretarie ter inzage; de monsters der schoolbehoeften in scholen 7a en 8 en in de Burgeravondschool en do Zee vaartschooldie der benoodigdheden voor het onderwijs in de nuttige hand werken in de verschillende O. L. Scholen. Op de gesloten inschrijvingsbiljetten op zegel, moet aan de buitenzijde vermeld worden, waarvoor is inge schreven. KONINGSTRAAT 13. met bloem en knop. Lieve Cadeau-plantjes. Aanbevelend. Zoolang do voorraad strekt, heerlijke a 35 cent per pond. Banketbakkerij Iemand met Rijksbetrekking vraagt I 30.- ter leen. Brieven met condities bur.v.d. bl. DER plaatselijken handel, doet Uwe Inkoopen zooveel mogelijk In de stad Uwer Inwoning, daarmede bevor dert gij de welvaart onzer gemeente. tig. Held. Winkehersvereeniglng.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 3