AGENDA. 15 Dec. Toonkunst, afJ. Helder. Oratorium „Do .sin 7.30 1 r. üftsl. n Introducé'a IC Dec. Id. voor leden va l 1 Qasino, S uur. 17 Dcc. 8.- en G. vereeniging „Oefening kweekt Kunst". Casino, half acht. i Dec. Duitengewone Variété-en Specialiteiten voorstelling. Casino. Dec. Mandoline-club „Serennla". Casino, half acht. lirDeo. Dansclub „Feodora". Tivoli, 21 Dec. Emiel Huïlebroeck. Casino. LIJST van ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN. Naam: Beroep: Woonplaats: Vau: Gel.. 11. Valkenburg, lioekli., Rozenstr. ÓS, Toxol, H.I.. 11.1 jstdiagor-Manlel.z ,Uor.<,ir.ü".,K»ft-.i C'.l»,v.Konmgshrugge, Loodsgr.60, 's-Hage, R.C. 8. Schei-Roe, zonder, Hoogstr. 59, Hoorn, N.H. U.M.Kragl, zoom., Breewaterstr.31, A'dam, Rem. J. Rob, arbeider. Breestr. 63A, Beverwijk, R.C. K.B,Krol,boekh.,lloog3tr^2,StadDoetlchem, N.H. .1. Kok,arb.H.IJ.S., WeStgr.46,Bovenkarsp. An.st. F. KOhler, barbier, Langestr. 1, Behagen, i'. öornor, oaroier, uingeacr. i, ocnagen, iv.c. .1 .C.N.Klkkert, landb., Koegras 214, Alkmaar, N.Ü. C.F.Scliol, machinist, Weststr.CC, A'dam, Geen. li.Egherts, stokor, GasslraatCC, Amstordam, R.C.' II. v.Gomort—8iersma, z., Vlschstr.OD, VERTROKKEN. Naam: Beroop: Van: Naar: Gel.: J.A.Barends. zonder, Vjjrelstr. 16, Hoorn, Ger. C.E.Egberta, stokor, Molenstr. 132, Arnhem, R.C. C.Oroenevold-Zwaeerman.z.jHoId.p., Alkm., J. Blankman, lamlb., Koegras 47, Alkmaar, N.H. A.deJagcr.stok., v.Iiogcnuorpstr.2, A'dam,Goen. Kulpor Sühets, z., Brakev.str.,19,VUBslng,N.H. .H.M.Ver8choor,studonte,Hoofdgr.62,Loi<len, ouieiir.Artoloriestr. 42, 's-Hage,R.C. .i.y* .uui.ueuw -Foonstrn, zonder, A'dam, NJI. I'. v.Twlsk, zonder, Molenstraat. 78. id. W.J.HulpuBcli,s.-konst.,J.'tYeld8lr.l07,R'dam, MARINE EN LEGER. De huitonge woon adelborst dor marine-resorvo l'. Harder is 8 December opgekomen in werke- lUken dienst en geplaatst aan boord van Hr. Ma. Atjeh. De luitenant, ter zee der 2e klasse Marino Reserve H. L. Oudenhoven, wordt 12 December 1914 overgeplaatst van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord naar Hr. Ms. „Thor". Do luitenants ter zee der le klasse H. A. Romswlnckel. commandant van Hr. Ms_,,Vidar", li E. EL te Winkel, gedetacheerd op „Rottum", n plaatsing verwis- schaper lammeren f'2£— a f28.-, 00 koelen f-l f0.00 varkens f0.— a f0.-. Handol stug. Hoorn, 12 Duc. 1914. Tnrwo f 10,50 a f 13,-gerst f8,50 a f 10,50, haver f6,25 a f7,-, groono erwten f 15,- a 19,— vale id. a f30,-, grauwe id. r.30.-a r82,- ,,n ■- ««»- "'"75,most 3 eclia, af-,-. 0 kalve ren f-,- a f-,-, 0 varkens r-,- a f-.-. 127 biggen f8,— a f18,—, - paarden f-0,- a f 0.—kipeieron f9,- a f 10.—1910 kop boter 72» a 775 ct. per kop. Alkmaar, 12 Dec. 1914. Anngovoord 10 Baarden f75 a f200, 11 koelen gnon nuclit. kalveren 112,— -«• i f29,- a roo. macere fl8,-af22,—106 b en geiten f8,— a i o,w, u juuuio uukjuh i u.w a f 0.00, boter, p. half Ned. pond, langste prÜ9 f 0,75. middelprijs fö.SO, hoogslo prijs f0,65, aangevoerd 4484 kop, kipeieron fH,— :t 110.— por 1ÖÖ. Alkmaar, 14 Dec. 1914. n f 17 fi.SÖ, 24 nucht. Idem flO,- 'atsS,-, 443 vette schapon f25.- a r46,-, 305 volte varkens TO,5" fO,Ö8 per K.G., 0 magere id. f - af-. Amsterdam, 14 Doe. 1914. Ter markt waren heden aangovoord629 vette koeion, le kw. 88 a 92 ct., 2o kw. 80a»lct., 3o 70a80cl.: 90molk-on kalfkuoiun f200af340, vette kalveren, le kw. f0.00 a 0.00,2e kw. t'0.00, 3e kw. f 0.00 per K.G.; 80 nuchtere kal- - iron f12 a f18 per stuk, 21 schapen f24 a f32 ir stuk. 000lammeren f00.— aföO.- por stuk. 4 vette varkens, Hollandsche lo kwaliteit a 68 ct», 2o ou 3e kw. 64 a 06 ct. per K.G. Beverwijk, 14 Doe. 1914. Groenten. Spersioboouen (enkel) f 00—90, idem (dubbel) f00-00, snUboonon 100—00 per 100 K.G,, bloomkool fl-6, boerenkool f2-4 perlOO st., andilvie f2.00- 3.00. selderij f2-3 por 1( wortelen f5—7 por 100 bos,appelen (zuur) flO.— 114)0, ld. (zoet) f7—9, poron l'6.00-7.00 p. H.L, knolselderij f 4-6 por 100 bos: uien f2.00-2.6O nr zak; aardappelen f 4.00-4 25 por H. L., prol —00 por 100 boa, savoile kool f2-4, roode id. fl-2, witte id. f0-00 por 100 Stuks, bieten fO.00-0.00 per 100 stuks, apruitkool f0.00 a 0.00 nor mand, raapstolon f0-0 per 100 bos, bloem- :ool 2e soort f0-0, spinazie 00 - 00 ct. por ben. n gez. 2do kï. zullen 16 December H anlen. Met den 12on Docember 1914 zjjn geplaatst aa boord van bot Recliercovaartuig „Zeoraeeuw": luitenant tor zee der 2e klasse Marine-Reserve M. F. Mftrzer Bruijns, machinist M. Kemp, Boots man H. Buist. (Reed9 ln een gedeelte van onze vorige oplaag opgenomen.) Rli Kon. besluit van 12 dezer is. met ingang van 2 Januari 1915. hij de zeemacht bevorderd lot olf, van gez. lsto kl li, M. van Priel. Bi) Kon. besluit van 12 dezor is hepaald, dut krachteiiB art. 00, 4de lid, dor Bevorderingswot voor do zoomaclil 1902, do geponsionnoerde luit. Ier zoo 2do kl. W. Bungc met den datum v~~ ■llt. besluit, op olgon aanvrage, in z\jn rang zijn l>i) ontslag behaalde anciënniteit, in actie- ven dienst wordt gesteld, zulks onder stilstand van hot hem vorleendo pensioen. Do machinisten D. W. Kwak, J, Gons Tjaarda, van Hr. Ms. „Kortunaer", zijn 13 dezer geplaatst aan den wal en bestemd voor de kern- bomannlng van nr. Ms. „Gelderland". Met den 12en dezer is de machinist der Marlne- roservu J.Wlllomse ontheven van zijne plaatsing in werkeiyken dienst. dl geil rang overgeplaatst het wapon. Bü Kon. besluit is benoemd tot res.-tweede- luitenant bü het 4e rogt. vesting-artillerie de vaandrig 1'. Visser van het korps. ST00MVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Kangoun, thuisr., is 11 dezer Perim gepass. Kon. der Nedorl., uitr., pass. 11 dezer Bevezier. Prinses Julians, thuisr., is 10 dezer Portm gepass. Vondel, uitr., vertrok 11 dezer van Suez. Floros arrlv. 14 dezor van Java t e A'dam. Oranje, thuisr., vortrok 12 dezer van Singai Prins dor Nedorl., thuisr., pass. 14 dezer Wlght. Rondo, v. R'dam n-N.-Amer., pas, 18dezer Lizard. Siimatra vertrok 12 dezor van A'dam naar Cardlff. Rottardamsche Lloyd. Kedirl arrlv. 11 dozor van Londen teCardiff. Djocja, thuisr., pass. 13 dezer Bevezier. Ooentoor vortr. 13 dezor van R'dam naar Batavia. Jacatra, thuisr., arrlv. 13 dezer to Gravosend. Ternale, uitr., arrlv. 14 dezer te Port-Sald. Kon. Holl. Loyd. Salland arrlv. 6 dezer van A'dam te B.-Ayres. Konnemer]., thuisr., vertrok 11 dezer van Santo: Zeelaudia, uitr., pass. 11 dezer Fernando Noronlu Amstolland,uitr.,arriv. 13 dezer teRlo Janelro. Frlsla, thuisr., is 14 dezer Lizard gepass. Maasland, uitr., vertrok 12 dezer van Bahia. Zaanland, tliulsr., vertrok 12 dezer van Lissabon. Kon. West-Indische Maildienst. Pr. Willem V arriv. 13 dez. v. Suriname te A'dam. Oranje NasBau, thuisr., vertr. 10 dezer v. Madera. Comraewüne, uitr., vertr. 11 dozer v Madera. Pr. Willem I arriv. 12 dez. v. W.-Indië te N.-Yorfc. Java Bengalen Lijn. Coylon, van Calcutta naar Java, arriv. 12 dezor to Singapore. St. Croix, van Londen naar Paramaribo, vertr. 30 Nov. van Doraerarn. Haven te Nieuwediep. VISSCHERIJBERICHTEN. Nieuwodiep, 12 December. Aangebracht door 23 kordors 1 tot 5 stuks groote tong, per stuk "0 stuks middeltong, por stuk f0.76 ri.25, 6 pMHIi 6 tot 10 «tuks kleine tong, por stuk fO.80, 1 ui hut, f 74X5, 5 stuks kaboljouw, per stuk /3.00 i'4.00, 0 tot 1 mand stortachol, per mand f7.00 a 19.00, 0 tot 1 mand kleino schol, per mand f 44)0, 14 Dec. Niets binnen. 16 Doe., van. 8 uur. Niets. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië Vorzondingsweg. Por: Datum der ter post-, bezorging. Tijdst-dor iaat. bus), o/hPoBtk. 8 Dec. Naar Atjeh en onderhoorigheden en de Oostkust van Sumatra: over Engeland eikenDinsd.12.15'si Naar Guyana (Suriname): zeepost vla Amstordam 17 en 81 Dec. G.55'sa muil via Quoonstown 21 12.15'si mail vla Southampton 28 12.16 's (alleen op verl. d. afz.) Naar Curagao, Bonaire en Aruba zeepost via Amsterdam 117 en31 Dec. 6.66's mail via Southampton eiken Maan- of (Juoenstown dagenDond.j 12.15 's Naar Kaapland, Natal, Oraqje-Rivier- kolonie en Transvaal: eiken Donderdag, 12.16 's MARKTBERICHTEN. Purmorend, 16 December 1914. 24 stapols Fabriekskaai per 60 K.G. f 41.- 48 Boerenkaas 50 f 40.50 1 Commissie 60 f 39.50 O Middelbare 60 f 0,- 1212 K.(ï. Boter per K.G. f 1A0 i> f 1.( 366 Runderen: 209 votto por K.G. f 0.76 f O.f 160 molke en gelde f 170.— f 820.- 13 Stieren f 000.- f 000.- 24 Paardon f 000.— f 000.- 46 vette Kalvoron por K.G. T 1.00 f li 196 nuchtere id. por stuk f 12.— f 25.- 681 vette Varkons per K.G. f 0.63 f 0.7 54 magere id. per stuk f 18.— f 26.- 166 Biggen por stuk f 7.— r 12.- SH86 Schapon f 23.- f 46.- OvernouderB f 0.— f 0.- Lammeren f 0.— f 0.- 398 Ganzon f 4.— f 6.25 Kalkoenen f 0.— f 0.— 87 Zwanen f 8.— f 9.— Kipeieren per 100 stuks f 8.— f 9.— Eendeleren „100 f 0.- f 0.- Klevitsoieron por stuk f 0.- f 0.— 46 zak Appelen f 2.- f 2.60 16 zak Peren f 1.60 f 2.- Melke- on eoidckoeiun handel matig, vette Burgerlijke Stand van Helder, van 12 15 December. BEVALLEND. Roosendaal-] d., H. v. d. Berg - Schermer z., T. van Riel—Voorthuijsen d., A. M. Schurink de Waal d., '1'b. A. M. Stiobel -Gunderman d., C. Tol d. Leek d. OVERLEDENJ. J. Wessel 11 jaar, M. E. Vermaat 3 jaar. DE OORLOG. (Vervolg.) Van het Oostelijk oorlogs terrein. St. Petersburg, 18 December. Me- dedeeling van den grooten genoralen staf In de streek van Mlawa hebben wij ons offensief over het geheele front met succes voleindigd. Gisteren veroverden wij een vijandelijke stel ling in de streek van Przasnysz en Ciezhanow. Wij achtervolgden den in deze streek in de richting van de grens terugtrekkenden vijand. Onze cavalerie heeft hem met een ge slaagde charge zeer ernstige verliezen toegebracht. Op het front Lowicz-IIow liobben de Duitschers bij hun offensief vol hard. Onze troepen hebben hun be langrijke verliezen toegebracht en in deze streek ten Noorden van de Bzura een nieuwe stelling genomen. In de andere streken op het linker oevergebied van den Weiclisol zijn slechts kleine gevechten geleverd. Ten Zuiden van Krakau onderging de toestand geen verandering. De veldslag duurt steeds voort. In de Karpathcn worden de troe penverplaatsingen aan beide zijden voortgezet. Van het oorlogsterrein op den Balkan. Cettinje, 13 December. De Monte- negrïjnsclie troepen zetten hun offen sief voort en hebben Visegrad bezet, Z\j maakten talrijke gevangenen en vermeesterden vele levensmiddelen en militaire kleedingstukken. Op Zee. Een Engelsche duikboot In de Dardanellen. Londen, 14 December. (Reuter.) Do admiraliteit maakt bekend De Engelsche duikboot B 2 is gis teren do Dardanellen binnengedron gen. Ondanks de sterke stroom ing dook zij onder vijf rijen mijnen door on torpedeerde hetTurkschelïuieschip Messoedijeh,die het mijn veld bewaakte. Hoewel door vijandelijk artillerie vuur beschoten is de duikboot geheel ongedeerd ontkomen. Zij dook eenige malen onder. (De Messoedijeh is een linieschip van 9250 ton, te water gelaten in 1874 en in 1908 te Genua gemoder niseerd. Het voert (of voerde) 2 stuk ken van 24, 12 van 15, 14 van 10 van 5.7 en 2 van 4.7 c.M. Men zou zeggen, dat men er de kanonnen- fabrikanten flink aan heeft laten, verdienen, de vaart bedroeg 17 mijl, de bemanning 600 man. De B duikbooten, waarvan Engeland er tien heeft of had, dagteekenen uit 1904-1905 en zijn ongeveer 380 ton groot.) 10., rnacurc Lij;, nuchtere 10. vlug, vette varkens k). matig, biggen TO., schapen ld. De algemeene toestand. Voorloopig schijnen de beide par tijen elkaar zoo ongeveer in evenwicht te houden. Dat blijkt zeker het dui delijkst op het oorlogstooneel in het Westen. lederen dag trouw ontvan gen we de officieele mededeeling om trent den stand der krijgsverrichtin gen, zoowel uit het Fransche als uit het Duitsche hoofdkwartier, maar van eenige beslissende zegepraal wordt daarin nimmer melding gemaakt. Men krijgt geregeld do eenige afwisseling is dat nu en dan andere plaatsnamen worden genoemd mededeeling van vijandelijke aanval len en tegenaanvallen, die met ge lijke regelmatigheid worden afgesla gen. In de Duitsche communiqués immers mislukken geregeld de Fran sche aanvallen, in de Fransche com muniqués de Duitsche en slechts een enkele maal wordt in zeer voorzich tige bewoordingen een vijandelijk succes toegegeven. Maar een succes, dat werkelijk op het verder verloop der krijgsverrichtingen van invloed is, wordt van geen van beide zijden gemeld. De mededeelingen der offi cieele communiqués toonen dat de vijandelijke legers in Frankrijk en Belgié zjjn vastgeloopen. Eenige mil- lioeneu soldaten liggen tegenover elkaar on het eenige, dat de opper bevelhebbers dezer legers kunnen vermelden is, dat er ergens een vijan delijke batterij is tot zwijgen gebracht, dat elders de loopgraven 80 meter zijn vooruitgeschoven (het Fransche belicht van Zaterdag omtrent den toestand in de Argonnen), dat een vijandelijk blokhuis is vernield, of dat eenige mitrailleurs zijn veroverd eu dergelijke belangwekkende bijzon derheden meer. Niets toont duidelijker dat hier in het westen voorloopig slechts, wat de Eugelscheu noemen een oorlog van uitputting wordt gevoerd. Men tracht elkander woderkeerig af te matten in de verschillende met meer of minder kracht doorgezette aanval len, die natuurlijk tevens dienen om de zwakke plaats te ontdekken van den tegenstander waar een krachtig offensief ter doorbreking dor vijande lijke linies mogelijk zou zijn. Het is voorloopig nog slechts oen voelen en tasten dat waarschijnlijk van de zijde der bondgenooten zal worden voortgezet tot de aankomst en de concentratie der versche Engelsche troepen van Kitcheners leger een krachtiger oflensief tegen du naar men hoopt tegen dien tijd afgematte legerscharen van dèn vijand mogelijk zal zijn. En of de Duitschers dan voldoende reserves nog zullen hebben om het met reserves waarover de bondgenooten nog beschikken, dank den frisschon aanvoer uit Enge land, op te nemen, zal moeten wor den afgewacht. Er is echter nog volstrekt geen aanwijzing dat in "de dagen roeds een krachtige offensieve beweging is te wachten en we zullen ons dus nog weieenigen tijd moeten tevreden stellen, met de voor een leek in de oorlogvoering vrij onbelangrijke mededeelingen over kleine plaatselijke successen of tegen slagen. In het oosten is de toestand wel eenigszins anders, hier zijn de legers nog niet vastgeloopen. Hier hebben nog strategische bewegingen op groote schaal plaats, maar ook hier komt men niettemin weinig verder. In de streek' van Lowitsj houden de Duitschers hun offensief krachtig vol, zegt het Russische communiqué en het Duitsche legerbericht maakt hier melding van plaatselijke successen, die een aantal gevangenen en de in haast elk bericht onvermijdelijke mitrailleurs in Duitsche handen brachten. Maar tot een beslissing komt het hier nog niet. Zooals steeds tot dusver op het oorlogstooneel in Polen, heeft de overwinning van Hindenburg's strategie welke, voor zoover van hieruit is te beoordeelen, die van den tegenstander overtreft nog nimmer tot een voor de Russen ver pletterende nederlaag kunnen leidon. De Russische overmacht maakt het den Duitschers steeds onmogelijk de vruchten van een welgeslaagde stra tegische beweging te plukken, wel echter slaagden zij er tot dusver in hun Oostelijke grenzeu te beveiligon. Dat is zeker, een succes, maar duur wordt het gekocht, en ook hier in het Oosten, waar de legers dan nog niet zoo aan de loopgraven en ver schansingen zijn gebonden als in het Westen, kan men spreken van een uitputtings-oorlog" Een wel niet voor den oorlog be slissende, maar een niettemin zeer belangrijke actie heeft alleen in het Zuiden, in Servië, plaats gehad, waar op we reeds Zaterdag de aandacht hebben gevestigd, ln ons blad van heden is een uitvoerig relaas opge nomen van Servische zijde over de den Oostenrijkers toegebrachte neder laag, een nederlaag, die van Oosten- rijksche zijde wordt erkend door de officieele verklaring, dat het Balkan- leger moest worden gereorganiseerd on de rechtervleugel moest worden teruggetrokken. De Oostenrijkers ver klaren wel, dat de Serviërs ten on rechte deze „eenvoudige beweging" als een beslissend succes voorstellen, maar wie den stijl der officieele leger- berichten kent, weet, dat „reorgani satie van het leger" toch slechts de euphemïstische uitdrukking is voor een „duchtig pak". De toestand schljntdus, kort samen gevat, op dit oogenblik deze In liet Westen houden de vijandelijke par tijen elkaar in evenwicht, in het Oos ten slagen de Duitschers er niet in hun aanvankelijk voordeel door te zetten, en worden de Oostenrijkers vastgehouden, in het Zuidelijk oor logstooneel hebben de Oostenrijkers de verkregen voordeelen verloren, PLAATSELIJK NIEUWS. Kathleen Parlow. Vele en velerlei zijn de indrukken, die het concert, dat deze wereld bekende violiste, die gistorenavond ten voordeele van het Steuncomité alhier optrad, gaf, in ons deed opko men. Met een verbluffende techniek, dié haar de zwaarste technische moeielijkheden tot Spielereien maakte, hield zij ons bijna den ganschen avond in den toover yan haar genie ge vangen. Was het wol, als men even de oogen sloot on het klagen en ruischen der viool hoorde, dat teere, fragiele meisje, met haar Angel- Saksischen typus, dat daar aan het instrument die lonen ontlokte? Dat jonge meisje, met die melancholieke, droevige uitdrukking op het gelaat, die sprak van een zwaar en moeilijk, maar mooi kunstenaarsleven? Was het mogelijk, dat die teere vingers, die dunne arm, die frêle gestalte, zooiets kODden voortbrengen, dat niets menschelljks meer had, maar de zielen vertolkte van de grootsten onzer kunstenaars, de begenadigden, die het leed der wereld en de op perste blijdschap des harten ver mochten weer te geven in muziek? Of was het iets bovenaardsch', dat wel wilde afdalen voor een oogenblik naar deze leelijke, slechte aarde en ons wilde vangen in zijn ban van boven-menschelijk geluk, van op perste extaze?.O, die melan cholieke glans in de oogen der kun stenares, die droevige trekken, die zich om dien jeugdigen mond plooi den, als wilde zij uit haar instru ment al de smart en den jammer halen dezer droevige, droevige aarde En toch de viool lachte; zij jubelde, zij schreide, z|j danste. Leve het levenHet leven, het leven dei- zoo fijn besnaarde kunstenaars vooral, is rijk aan innerlijkheid, rijk aan ragfijne schoonheden, rijk aan intens, jubelend genot; het leven, dat naar binnen licht als een glinsterster en de innerlijkste schuilhoeken van het hart beschijnt met een diep en statig licht. Zie, do aarde is droef en de menschon, en de duisternis van dom heid en reactie doet het blinkende licht van den dageraad verkwijnen. Laag hangt de hemel en zwaar; uit grijze wolken druppelt de regen, de melancholieke monotone regen. Binnenin bloeit het blinkende licht, dat eens de wereld beschijnen zal, met don wonderen? bizondereu glans die niet vergaan zal, de eeuwen door. Binnenin groeit de grootheid, do hoogheid, de vrijheid en do blin kende blijheid vau het leven! Bin nenin is de Weltschmerz maar ook de opperste heerlijkheid. Zacht en klagend vertelde de viool van de onzegbare ellende, van de barre wildernis der melancholieke gedachten, van de smart over het loven, den vloek die op het meusche- lijk geslacht ligt. Maar de klanken rezen, rezen, rezen, zij reiden aaneen tot geurige rozen, tot bouquetten van wonderbare bloemen, tot een toover- tuin van exotische flora, tot een tropisch woud vau warme, weelderige gewassentot zij, in klanken- rhythmus, uiteenspatten in opperste extase van menschelijk geluk. Eerst wilde het uog niet. De kunste nares, moe en verreisd misschien, vol wie zal het zeggen? van allerlei klein-menschelijk leed, was nog niet gansch op dreef in haar Concert van Max Bruch, waarmede zij opende. Maar zij steeg omhoog, steeds omhoog, zij wilde naar het glanzende, leed en vreugde negeerende Nirwana der ziel, en zij worstelde en steende. En in het Adagio was al dadelijk deze warmere stemming te merken, tot zij in het Allegro ener- gico der finale haar schitterend toppunt vond. Onmiddellijk daarna vertelden een drietal kleinere, eenvoudiger en daar door uitteraard dankbaarder nummers van der kunstenares yeranderde stem ming en het „air" van Goldmark, maar vooral Tartini's „Fuga" en Mozart's jubelend „Rondo" bereikten het zenith van haar genie. O, dat rondoDat schitterend, als parelenden waterval ruischend, door zoete melodie onderbroken en met weemoed door- sprenkelde rondo't Was eenvoudig verbluffend 1 Charlton Keith, die zich als een bescheiden, der kunstenares ebenbür- tig partner deed kennen, gaf na de pauze een drietal nummers voor de piano. Hij deed zich daarbij kennen als een temperamentvol artist, en een sterke persoonlijkheid. Hij speelde een „Nocturne" en een „Barcarollc" van Chopin en daarna een wat on belangrijke militaire niarsch van Schubcrt-Tausig. Miss Parlow besloot met een drietal nummers; eene „Nocturne van Cho pin, een fraaie„Caprice"van Pagannini en het schitterende „Carnaval russe" van Wienawski, waarna zij nog een toegiftjo gaf en, bedolven onder vele bloemstukken, zich onder het hevig applaus der talrijke aanwezigen terug trok. Door Ds. Bufcskool namens hot Steuncomité in de Duitsche taal be dankt, werden wij herinnerd aan het feit, dat miss Parlow on haar partner wel naar den Helder hadden willen komen om onze kas te stijven. Tevens bracht de spreker dank aan de dames die zich verdienstelijk hadden gemaakt en in 't bijzonder aan den heer Leewens, aan wiens zorgen en arbeid vooral deze avond van kunstgenot was te danken. Helder's Harmoniekapel. De uitvoering van deze vereeniging op j.1. Donderdag stond niet, zooals wij abusief vermeldden, onder leiding van den hoer Van don Boguerde, maar onder die van den lieer W. F. Sprink. Voor het Le Utrecht gehouden examen voor Apothekers Assistent slaagde onze plaatsgenoot Mcj. A. Luidinga. Bij het heden to Utrecht ge houden examen slaagde voor machi nist-diploma B de heer W, do Wijn, leerling der Zeevaartschool alhier. Voordracht voor lecraar in de gymnastiek aan de Gooische TT. B. S. met 5 jarigen cursus. 1. do heer J. H. J. de Bruin, leeraar aan de R. H. B. S. alhier; 2. de heer J. L. G. Rosior leeraar R. H. B. S. 3-jarigen cursus to Steen wijk, vroeger alhier. „Oefening kweekt Kunst". De waarheid van dit spreekwoord kon men Zaterdagavond in „Casino" gedemonstreerd zien, waar de Scherm en Gymnastiek-vereeniging van dien naam eene uitvoering gaf. 't Was er net een bijenkorf in „Casino": prop vol en tamelijk luidruchtig. En de jongens en meisjes zetten niet alleen hun beste, maar ook hun andere beentje voor en marcheerden, defi leerden, paradeerden, dat liet zoo'n aard had. Je weet niet wat meor te roemen, het werken van dat kleine goedje met de staaf, den stok of wel de barren. Na de pauze kregen de grooten eene beurtde hoofdafdeeling en de damesafdeeling en alweder word ge toond hoezeer „oefening" de „kunst" kweekt. Donderdagavond voortzetting van het programma. Een vischarend. Gistermorgen streek uit zee nabij fort „Erfprins" een groote vischarend neer, die een vlucht had van circa één meter. Door eenigo mannen werd tevergeefs getracht het dier onder schot te krijgen. Zeemanslot. J)e 24-jarige H. S. van hier, stuur mansmaat op de Vlaardïnger logger „Noordster", is Zaterdag een uur buiten Hoek van Holland over boord geslagen en verdronken. Aanranding. Zondagavond, ongeveer half elf, werd do stoker C. v. d. H., die met zijn meisje op den Dijkweg liep, onverwachts door een landweer-sol daat aangevallen en met eeD mes verscheidene steken en sneden op het hoofd toegebracht, terwijl de kleeding van don man werd doorstoken, even wel zonder het lichaam te raken. Terstond werd hij naar de infirmerie gebracht, waar de wondon werden verbonden. De dader wist te ontkomen. Prikkellectuur. Opgewekt door het lezen van avon tuurlijke boeken, waarmede de jeugd zich tegenwoordig bezig houdt, smeed den do 14 jarige P.W. en zijn 13-jarige makker G. H. de vorige week het plan om een voetreis door ons land to ondernemen. Do jongens verlieten j.1. Vrijdagavond hun ouderlijke wo ning alhier, wandelden langs het kanaal tot Alkmaar, vandaar naar Amsterdam on ginged vervolgens naar Nijmegen. Hier kreeg de eerste berouw, hij verkocht zijn vaders zilveren horlogo met ketting eu van nog eenig meegenomen geld uit een spaarpot keerde hij per trein weer terug, zijn kameraad achterlatende, die zich ten einde raad bi j de politie aanmeldde eu Zondag door zijn vader werd afgehaald. Levensmoede. Gisteren morgen trok het de aan dacht van eenige soldaten, dat een meisje schijnbaar doelloos voorbij Oostoever laugs de gracht op on neer liep. Daar men dacht, dat zij niet veel goeds in den zin had, hield men oen oogje op haar. Na een poosje sprong zij van den kant te water met het doel zich te verdrinken en een paar mannen schoten direct toe om haar op het droge te halen. Het bleek te zijn de 22 jarige A. M., die geen redenen wilde opgeven welke haar tot deze droeve daad noopten. Door tusschenkomst van een vracht rijder werd zij naar haar huis gebracht. BINNENLAND. De Nederlandsche staatsleening. Het Haagsch Correspondentiebureau meldt Met zekerheid kan worden mede gedeeld, dat de leening van 275 mfi- lioen niet tegen 97% zal worden uitgegeven, (zooals in een circulaire van een effecten firma was beweerd) doch dat de bedoeling is, deze leening a pari uit te geven. Het Haagsch Correspondeutiebureau meldt Uit goede bron vernemen wij, dat omtrent het tijdstip van de opening Ainsterdamsche beurs nog geen beslissing is genomen, omdat dit samenhangt met de regeling van het prolongatie-vraagstuk, dat ten opzich te van verschillende onderdeelen nog niet volkomen tot klaarheid is ge bracht. De nieuwe Commissaris der Koningin in Noord-Holland. De „Staatscourant" bevat de be noeming tot Comissaris der Koningin in Noord-Holland van jhr. mr. Röell, met eervol ontslag als Burgemeester van Amsterdam on met dankbetui ging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in die betrekking bewezen. De benoeming zal ingaan met 10 Januari 1915. Een vorstelijke gift. Daar door het toenemend bedrag aan de ondersteuningen, die door het Koninklijk Nationaal Steun-Comité moeten worden verleend, een blij vende versterking van de fondsen noodzakelijk is, heeft de Koningin nogmaals een gift ter beschikking gesteld, ditmaal van h o n d e r d duizend guldon. Het Koninklijk Nationaal Steun- Comité 1914 heeft met groote waar deering de mededeeling ontvangen van de belangrijke gift van de Koj; ningin, die op zulk een krachtige wijze aan zijn financieele behoefte te gemoet komt. Deze gift is uiterst welkom, daar het Kon. Nat. Steun- Comité geenszins onbeperkt uit 's Rijks schatkist kan putten, zooals velen ten onrechte meenen en ook in de verschillende persorganen is verondersteld. Wel heeft de Regee ring zich bereid verklaard, blijkens het thans bij de Staten-Goneraal aan hangige wetsontwerp, een zeer be langrijke bijdrage aan het Steun- Comité te geven, doch waar deze toeslag gebaseerd is op het beginsel, dat uit 's Rijks schatkist hoogstens hetzelfde worde gegeven wat parti culieren bijdragen, kan deze toeslag slechts strekken om de offervaardig heid der burgerij aan te moedigen, waar deze aldus de overtuiging kan hebben, dat feitelijk elke gave ver dubbeld wordt. Dozer dagen zal een beschrijving het licht zien, die een beeld geeft van hetgeen hot Kon. Ned. Steun-Comité gedurende de vier maanden, die se dert zijn oprichting Yerloopen zijn, verricht heeft. (Onder de rubriek „laatste berich ten" hebben wij het bel icht van deze gift reeds in oen gedeelte van ons vorig nommer opgenomen). Ned. stoomschip gestrand. Volgens oen Lloyds bericht uit Leixoes (aan de Portugeesehe kust bij Porto) is het Nederlandsche stoom schip „Bogor" van Amsterdam naar Buenos Aires, gestrand 10 mijlen benoorden Leixoes. Het schip is geheol en al vernield. Bij de ramp zijn 24 man omge komen. Slechts 4 man werden gered. (Het stoomschip „Bogor" van de Rott. Loyd te Rotterdam, is 3 Decem- bei van Amsterdam vertrokken en op C Dec. Dover gepasseerd.) De Batjan. Deal, 9 Dec. Het lek van het stoomschip „Batjan" is gestopt en men js bezig water uit te pompen. Men treft thans maatregelen om twee sleepbooten te krijgen om het schip met het volgend tij in positie te houden. Men blijft doorgaan met pompen en hoopt het schip morgen middag vlotte brengen. Alleen zakken tapiocawortelen zijn geworpen. Het weder is veranderlijk doch de positie van het stoomschip is goed. Omtrent twee personen, die vol gens een bericht door de mailboot „Oranje Nassau" op de Noordzee uit een watervliegtuig zijn gered, ver nemen w(j, dat het Engelsche vlie gers waren, die gisterenmorgen elf uur bij liet Engelsche vuurschip „Galuppe" in een watervliegtuig wer den aangetroffen. De motor was defect. De mailboot zotte een sloep uit, waarin de beide vliegers werden opgenomen. De vliegmachine kon niet aan boord worden opgenomen, evenmin als de bom, die zich nog in het vliegtuig bevond. Gistermiddag zijn de vliegers te Vlissingen aan wal gebracht. „N. Rott. Ct." De ontvluchte officieren. De correspondent van het Handels blad te Zevenaar seint, dat Zondag daar zijn aangekomen de beide Duit sche officieren, die uit Bergen waren ontvlucht, nadat zij hun eorewoord hadden gegeven; zij zijn door de Duitsche regeering genoodzaakt zich opnieuw naar Nederland te hegeven, en zich te laten interneeren. Zij pas seerden Zevenaaiop wegnaar Bergen, waar zij zich bij don commandant van het interneeringsdopot moeten aanmelden. Belgische vluchtelingen te Vlissingen. Over de overstrooming van Vlis singen door do vluchtelingen, deelde de commissaris van politie aldaar aan een aantal journalisten het volgende mede Ieder kent de geschiedenis van Vlissingen met betrokking tot het vluchtelingenvraagstuk. Ieder weet, hoe de Scheldqstad, die twee-on-twin- tig duizend zielen telt, een bijna even groot aantal menschen heeft zien bin nenkomen. Maar wat de Vlissingers deden voor de Belgen, geschiedde con amore. Lacgzaam-aan, nu de officieele liefdadigheid wat meer in het land wordt toegepast, treedt de particuliere liefdadigheid met afge meten schreden naar den achter grond. Vlissingen zal er echter niet kunnen komen, als 't zóó moet. Het Rijk maande aan, de grootste zuinig heid te betrachten, maar de plaats blijft groote aantrekkingskracht uit oefenen op de Belgen, omdat hier de eenige goede gelegenheid bestaat naar Engeland over te gaan. Daarom ko men, ook nu nog, uit alle deelen van het land vluchtelingen naar Vlissin gen, en al heeft ook een Engelsch comité de gelegenheid geopend voor Belgen om om den anderen dag naai den overkant te gaan, daarvoor ko men thans nog alleen Belgische am bachtslieden, voornamelijk mécani- ciens, in aanmerking. Er is een tijd geweest, dat ieder openbaar gebouw, ieder particulier huis Belgen herbergde. Geen hunner heeft broodgebrek geleden geen sterveling heeft ook maar één nacht onder den blooten hemel geslapen ieder Vlissiuger stelde het zich tot een eer en genoegen, den verdreven broeder te verzorgen, te vertroetelen. Te vertroetelen vooral, óók omdat men algemeen geloofde, dat het ver blijf van korten duur zou zijn. De ellende in het Belgenland echter bleef en daarmee werd niot alleen jiet ver blijf der vluchtelingen bestendigd, maar ook duurde de toeloop voort. De gemoedsstemming der Belgen, in den aanvang zéér down, is langza merhand in een gevoel van ontevre denheid overgegaan, een gevolg in de eerste plaats van het voortdurend niets doen, het geestdoodena lanter fanten. Luieren bracht gekrakeel en erger voortook hier komen nu heel wat voedsel en kleeren niet op hun plaats van bestemming, de boel wordt verkwanseld. Desondanks z\jn toch bij al de duizenden, die er walen en het enorme aantal dat er nog is, geen bepaalde politie-maatregelen noodig geweest, zéér tot verbazing van den hoofdcommissaris van politie, die constateerde - een verklaring, bijna overal elders eveneens door autori teiten en leiders der vluchtoorden afgelegd dat toch de onderste lagen der Antwerpsche bevolking in de ge meente verblijf houden. Er waren Belgen, die klaagden, die bedelden om opgenomen te worden en op wie bij visitatie achttienhon derd, zelfs achttienduizend francs werd gevonden Nu nog herbergt Vlissingen 5022 behoeftige Belgen2900 wonen op kamertjes, 900 in loodsen on gebou wen van het Leger des Heils, 1400 op schepen490 personen houden verblijf op Heyster schepen. Dage lijks oehter wisselt het aantal. Nu echter, door den boven omschreven maatregel, slechts een zekere cate gorie personen naar Engeland over gaan, is het dringend gewenscht, dat de stroom naar Vlissingen van Belgen, die het Kanaal willen oversteken, zooveel en zoodra mogelijk wordt beperkt. Sinds Woensdag j.1. zendt ook het Provinciaal Comité geen vluchtelingen meer. En dan - de booten, die uit En geland terugkomen, brengen honder den vluchtelingen terug, menschen, die werk trachtten te vinden en, te leurgesteld, naar ons land terugko men, het land, waar de taal hun taal is. Als 't zóó doorgaat, zullen in Vlissingen de scholen weer in ge bruik moeten worden genomen. En dan heeft men zich nog volstrekt niet bemoeid met de bemiddelde Belgen, die in het stadje wonen. Een pijnlijk geval. De „N. Rott. Ct." schrijft Direct na het uitbreken van den oorlog heeft de heer Tinsley, direc teur hier ter stedo van de „Uranium Steamship Company", het voor 2400 landverhuizers bestemde héte! dezer maatschappij aan de Maashaven, kos teloos ter beschikking- gesteld van het gemeentebestuur. De burgemees ter heeft dit aanbod in dank aan vaard. Daarop heeft het gemeente bestuur het groote gebouw afgestaan aan het Roode Kruis, dat het volko men liet inrichten als hospitaal tot het opnemen van gewonden. Gelukkig heeft deze inrichting tot heden niet aan haai' bestemming behoeven te voldoen. En toen er nu in onze stad den laatsten tijd meer en meer gebrek ontstond aan logies voor behoeftige vluchtelingen, doordat- het Comité zijn verstrekkin gen van huurpenningen en verderen onderstand staakte, ten gevolge waar van er vele uitgewekenen ten laste kwamen der gemeente werd er voor deze menschen en voor de 500, die tot nu toe reeds in de ruimen van een groot lichterschip in de Waal haven hadden verbleven, tijdelijk onderdak gevraagd eu verkregen in het Uraniumhótel. Bij deze verhuizing op Donderdag 10 dezer deed de politie een wonder lijke ontdekking. Z(j bemerkte tot haar begrijpelijke verrassing, dat de groote keukeu voor 2400 gast en - van dit door het ltoodo Kruis betrokken gebouw was gemetamor foseerd in een fabriek van gecon serveerd vleesch! Koks van hut Roode Kruis waren er bezig geprae- pareerde ballen gehakt iu busson le doen, er waren daar reeds een menigte blikken kant en klaar gereed, een achtduizendtal naar schatting, waar van er 'n 1500 goulaseh bleken te bevatten. Er. uog een twaalfduizend bussen stonden er leeg te wachten. De eloctrisch gedreven aardappol- schilmachine van de hötolkeulcen was omgezet in een toestel om de blikken dicht te soldeeren. fin trouwens alle keukeugorei vau de Uranium, de groote potten, enz., bleken nu reeds drie weken in gebruik te zijn van deze fabriek, binnen hel. Roode Kruishospitaal. Op de verbaasde vraag, voor wie dit alles bestemd was, antwoordden de koks: „voor hot legor." Inmiddels werd de hoer Tinsley in kennis gesteld met deze verrassende bevinding. En toen bleek met waarlijk verbluffende stelligheid, dat dedirec- teur der Uranium absoluut niets af wist van het bestaan van dit bedrijf iu de keuken van zijn eigen hütel. Hij had dit afgestaan aan het ge meentebestuur en zich natuurlijk, in vol vertrouwen op de leiders van hoi. Roode Kruis, van elk verder toezicht onthouden. Doch men kan zich de verontwaar diging van dezen Eugelsi li man voorstellen, toen hij ervoer wat. daar inmiddels tot stand was ge komen. Te meer omdat zijn hotel personeel, in den dienst van het. Roode Kruis overgenomen en ook door dit comité betaald, meewerkte in de fabriek. Doch een verder onderzoek leidde tot nog ontstellender uitkomsten. Alras bleek, dat de burgemeester van Krimpen a/d. IJssel, de heer B. Ko ker Jzn., samen met den Duitschen hötelchef van de „Uranium", den heer Huber, met den caféhouder Soerowein, in de Nieuwstraat 12, en den Oos tenrijker Barlhold Winter, die hier vroeger op de Leuvehaven, hoek Zalmhavensteeg, een herberg had, waarvan de vergunning moest wor den ingetrokken, en die 't laatst in Antwerpen aan de Van Dljkkade een Wiener Café he.eft gehouden, een combinatie had gevormd tot het be reiden van vleeschpraeparaten. En dat de leider van den étappendiensl. van het Roode Kruis, de laudwcci - majoor J. T. Wilkens, in deze com binatie actief deelnam, er financieel bij was betrokken, en de aanwezig heid van dit bedrijf dus duldde in het Roode Kruishospitaal, waarover hij als commissaris de modebeschik king had. Deze onderneming heette „Driebond-Rotterdam-Holland". Haar kantoor was gevestigd in de Wijn straat 115b, telefoonnummer 8504." Toen men het antwoord, dat deze vleesch-praeparaten bestemd waren voor „het leger" nader overwoog, kwam men tot de overtuiging, dat hiermee zeker wel niet hot Neder landsche leger bedoeld is. Wfi beschik ken immers over voldoend versch vleesch voor de troepen. En aan de legers der geallieerden zou men voor zeker ook geen aanbiedingen doen van blikken met het etiket„Echt conservirtes ungarisch goulaseh, B. Winter, Rotterdam." Er werd trou wens verklaard, dat het gehakt ge- praepareerd was volgens een recept van het Duitsche legerbestuur. En naar wij vernamen, waren er dan ook reeds aanzienlijke bestellingen uil. Duitschland ingekomen. Dat de hierdoor gewekte zeor sterke verdenkingen, vooral voor den En- gelschman, den heer Tinsley, uiterst grievend waren, spreekt van zelf. Hij heeft dan ook maatregelen genomen, opdat thans geen stuk van dit alles zijn hotel verlaat, eer de heeron kans zien aan te toonen, dat het hier waarlijk leveranties voor het Neder landsche leger geldt. Aan het clandes tiene bedrijf is natuurlijk verder een einde gemaakt. De 'rondgezonden monsters zullen dus, althans van uil deze fabriek geen resultaten meer opleveren. En de heer Winter, die- het recept voor de goulaseh inbracht, is dan ook weer naar Antwerpen teruggekeerd. Dat de Uranium-company door be middeling van liet Roode Kruis de bedragen aan water, steenkool on electrieiteit, die de „Driebond" te zijnen koste gebruikte voor de fabriek, terug zal'krijgen, mag worden ver ondersteld. Evenzeer dat de scliadu van het hakken van een gal in den betonvloer der keuken voor hot plaat sen van een machine aan do maat schappij zal worden vergoed. Doch wat in deze pijnlijke ge schiedenis ons natuurlijk wol hot meeste tegenstaat, is het ongohooi de misbruik van vertrouwen van oen der leiders van het Roode Kruis tegenover dit eerwaardige instituut nog wel in het gastvrij open gestelde huis van een vreemdeling, dié hierdoor de gemeente zeer zeker aan zich verplicht heeft. Inderdaad geldt het hier geen over treding van de geschreven wet., want de uitvoer van geconserveerd vleesch is niet verboden. Maar naar de over tuiging van de publieke opinio zijn hier handelingen gepleegd door ver antwoordelijke mannen, die het ons niet lust nader te qualificeeren. Laatste berichten. Fransch communiqué. Parijs, 14 Dec. (Reuter.) (Commu niqué.) In de Aisne-streok is hevig geschoten, wij hebben daarop geant woord door de loopgraven van den vijand in wanorde te brengen. Wij zijn in Argonne vooruitgegaan doordat wij er loopgraven aanlegden. In Elzas hebben wij belangrijke vorderingen gemaakt. Duitsch legerbericht. Berlijn, 14 Dec. Uit het groote hoofdkwartier wordt hedenmorgen Uit Oost-Pruisen on Zuid-Polen is niets belangrijks te melden.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2