HELDERSCHECOURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Heider, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Nieuwe Abonné's. No. 4403 DONDERDAG 17 DECEMBER 1814 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 et, Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37£„ 45 „0.75 Modeblad 65 75 „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 ct Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2J cent Zij, die zich met ingang van 1 Januari 1915 op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Prijsverhooging van het Geïllustreerd Zondagsblad. Naar oryj de Uitgevers van het Geïllustreerd Zondagsblad mode-doelen, zien zij zich genoodzaakt, met 1 Januari a.s., den prijs van dit blad eenigs- zins to verhoogen. De belangrijke stijging in den laatsten tijd van" de prijzen der grond stoffen, van de arbeidsloonen van typografen en etsers, de zoo hoogst bezwarende nieuwe regeling van de Auteurswet, gevoegd bij de vermeer derde kosten door rijkeren inhoud en actualiteit, zijn de redenen, die hen daartoe nopen. Van 1 Januari af zal de prijs por 3 maanden bedragen in plaats van f0.878 stad, fO.45 post en f0.75 buitonland: voor de stad 10.45, per post binnenland f 0.52' en buitenland f 0.85. Wij betwijfelen niet of onze abonné's zullen, gezien den werkelijk actueelen en belangwekkonden inhoud, met deze kleine prijsverhooging genoegen nemen. Aangezien de kop van ons blad gestereotypeerd is, kun nen wij den prijs daarop niet veranderen, zoodat daarop voorloopig de oude prijs vormold blijft. De prijs van oen los nummer is 4 cent. Administratie Heldersche Coüeant. Stefliingi van DEN HELDER. Ontspannings-avondeti in de tweede helft van December. Donderd. 1? Dirks Admiraal Zangvoroonigfng „D. M.V." S u. Ook voor do Linie. Km ma üold. Harm.korps uii bioscoop 8'lt u. Wachtschip Stufmuzluk C'/s-7"/,u. Vrijdag is Murine-cnntinc Stafmuziuk 7—S u. Marine, Ilarssens, 27 L.W.I., O.-oover, Wierhoofd, ().-Battor«. Nautilus Doclamatio-nvond Van der Lno 8 u. Zaterdag 19 Oosl-Oovor Declamatia-avomi Van dor Lee Su. Marino-cnnt.frio Declamatie avond moj. Kroos 8 u. Marino, Torp.-mag., Heldin, Zolder Marinowerl', Noptunus. Ilarssons Lezing Stumpliiua 8 u. KSiprins Zangkoor „Ons Doel" 81/, u. DE WEEK. 15 December. Wij zijn nu gekomen in de periode, waarin do kwestie der loening van «Ie 275 millioen - op Vrijdag 11 Dec. door do T woede Kamer goedgekeurd, met do soc.- en vrljz.-democraten tegen, om nu een paar „muitenden" niet mee to rekenen, al 't andore be- hoorschtinde momonteele politiekerij. Dc Godsvrede is verbroken. En „liet tafellaken" tusschen mr. Treub, den viljz.-democratischen minister en zijn naaste politieke vrienden van gisteren, is finaal met het scherpe mes, door kritiek, afgunst en misverstand tegader geslepen - door gesneden. Wij krijgen, op aanstichting van mr. W. H. de Beaufort, ditmaal geen politiek budget-debat. Geen Algemeene Beschouwingen over de nieuwe Staats- begrooting. 't Lpt prachtigMaar in die zitting van 11 September, waar dat subliem besluit viel, kondigde de „huppelende" ant.-rev. Hilversum mer afgevaardigde mr. Rutgers be spiegelingen aan over de verhouding tusschen onzen generalissimus, gene raal Snijders en de Regeering. Ter wijl dr. Nolens deed beseffen, dat een zijner vrienden 't zou hebben over het door mr. Treub de plaats- innemen van den heer Bertling, thans opvolger van den heer Van Iterson als bewaarder van kadaster on hypotheken te Amsterdam. Wij zullen geen politiek debat heb ben. Maar alle mogelijke, denkbare politiekerigo stekeligheden zullen wordon verspreid over do diverse hoofdstukken. De twaalf begrootin gen, waaruit het Staatsbudget be staat, ze zullen worden gedrenkt, be laden door allerlei „stoken-onder- water", in tjjd van Godsvrede- waarvan men heeft af te wachten, hoevele ervan zullen leiden tot harts- tochtelijk-politieke ontboezemingen Het debat over de 275 millioen zei ik straks, beheerscht, over- heerscht alles. Dat wij geen Alge meene Beschouwingen over eene Staatsbegrooting hadden, een der bladen hoeft nog pas in herinnering gebracht,'dat zelfs dit geen „Novum" is Nu een kleine dertig jaar ge leden is dat ook eens voorgekomen, In den jare 1886 was een der voor gangers van den heer Roodhuyzen als „grappicus" des Parlements maar die zijn rol tot 't einde toe, zonder deftigheids-pose, volhield en wel de heer Van Baar do eenige, die bij het algemeen debat redeneerde, lloe verstandig waren die vroede heereu van den jaic 1886!... Wij redoneoren nu nog maar voor de 275 millioen, nogmaals gezegd. Zij, die vierkant tegenover mr. Treub stonden, in de Parlementsweok van 8-11 December 1914, ze roepen nu: Wij moeten do vijfhonderd millioen uit vrijwillige leening halen I En dat is een sympathiek loyaal woord. Zeker, - dc heer De Meester heeft gelijk. De mislukking der vrijwillige, - "t moeten instellen van de gedwongen leening zou een schande zijn voor het. Nedoi landsche volk. Zal dit ont werp het begin zijn van 't einde van mr. Treub's schitterende ministeriëeie carrière Zal bot misverstand ons van de grootste mannen - den Gogel der twintigste eeuw, Nederland ge schonken - ontrooven? Ik hoop en vertrouw van beter. Ja goloof stellig, dat de brug, door mr. Tydeman op dien historischen Hen December gebouwd tusschen 'Kamer en kranige minister (parti- eele heffing) zal leiden tot een nieuw compromis. Tot eene overeenkomst, waardoor Nederland zijn Treub zal kunnen behouden. Diu - onder den loodzwaren last dezer bange tijden nog moed, lust, kracht, tijd vond om saam te stellen-gansch het plan voor belasting hervorming, dat mr. Treub in het voorjaar-1916 (is de wereldbrand dan gebluscht?) bij de Volksvertegenwoordigingzalindienen. Slechts wagi deze belofte komt ,n de lippen van dezen sterken man;'van dozen uitneméndonmagis traat gelooven wij dat ze zal worden vervuld. Weet ge, Nederland heeft zuinig to zijn op zijn „cives optimi", - z'n aller-allerbeste burgers. Kleinzielige naijver en lago politiekerigo harts tochten hebben ook ons niet te be cijferen nadoel berokkend. Men vergete 't. toch, in Goden en vredesnaam niet!... Ik geloof wel, dat al de booze, bit sige, bijtende, overdreven, malle woor den, in de Tweede Kamer over dat ontwerp der 275 millioen gespro ken, welhaast vergeten zullen zijn. En dat ons volk toonen zal te willen begrijpen, wat het voor de handha ving van zijn onafhankelijkheid over heeft. Straks, over drie jaar kunnen we immers in volkomen vrij heid beslisscD, alsnog omtrent de dekking door heffing of wel door leening. Thans komt 't op handelen, op daden aan. Straks gaat de Beurs onder be paalde voorwaarden open. Het prolongatie-vraagstuk beheerscht nu nog de vraag, wanneer dat zal wezen. Wat minister Treub in zijn groo te, schitterend meesterlijke avondrede van 10 December heeft gezegd om trent het gevaar, voor Nederland, ora in den wereldbrand te worden ge wikkeld, door dien schrikkelijken brand ook te worden aangetast, zal sommigen die al haast niet meer aan den wereldoorlog dachten tot stemming van ernst en nadenken hebben gebracht. Dat woord zal er zeer zeker toe hebben bijgebracht om waar do materieele kracht ervoor is bij te dragen tot hetgeen (wanneer men donkt aan de garantie van Staatswege en het prachtige per centage) bezwaarlijk „daad van pa triotisme" kan heeten! Met een nieuwen president van den Hoogon Raad der Nederlanden - den eerst vijftigjarigen jhr. De Savornin Lohman, oudsten zoon van den bekenden minister van Staat, en een nieuwen gouveÜteur van Noord-Holland, den even-ouden of-jongen jhr. Röell (die zonder te veel smart of heimwee Amsterdam zal toewenschen „Vaarwel, mijn Aemstclland, verwacht een anderen heergaan we het allengs- naderende niouwe jaar tegemoet. Op 't allerlaatst van het ramp-, rouw- cn bloedjaar 1914 is, in Patrio, voor 't overige het nieuws niet bijzonder, -saillant of pikant. Lotisico kan zien wij in de Memorie van Antwoord, door minis ter Ort uitgevaardigd, niet ge doogd. De strijd is aangebonden, en „Lotisico" zal moeten sneven!... Het totalisator-verbod blijft gehand haafd. Wie van het nieuwe Bewind iets anders, ook in dit opzicht, ver wachtten, ze komen bedrogen uit. Ons Nederlandsch stoomschip „Bo- gor", gaande van Amsterdam naar Buenos-Ayres, is verongelukt. En vijf-en-twintig menschenlevens vallen te betreuren. Bloedige druppol de „brouwketel" van generale menschenslachting, thans aan de orde Sylvestor is op komst. Do kellners vragen, op do gebruike lijke wijze, hunne tien-uurs-sluiting op 31 December. In afwachting daarvan is de „ani mo" om Kerst-1914 te vieren, al heel slap. Wat wonder Wie huivert niet door het contrast van „Vrede op Aarde", denkend aan wat 1914 reeds heeft gegeven aan gruwelen en bloedbad. En Ook, aan wat 1915 nog, aan ijselijk heden, zal berokkenen Brr!... Tt Is nu geen tijd om echt-Kerst to vieren Mb. Antonio. DE OORLOG. De officieele legerberichten van 14 en 15 December. Van het W e s t c 1 Ij k oorlogstoo- neel nog steeds geen bijzonders. Een enkele aanval der Franschen bij Holle- bcke waarbij vorderingen gemaakt werden en de door den vijand onder nomen tegenaanvallen natuurlijk wer den afgeslagen. Ook wordt in het Fransche bericht van den Hen mol ding gemaakt van de beschieting van Commercy een plaatsje op onge veer 15 K.M. ten Z. van St. Mihiel door de Duitachers. De beschieting had van verren afstand plaats. Er werd dan ook weinig schade aange richt. Berichten van den 15en geven aan dat de strijd, na een periode van betrekkelijke kalmte, op verschillen de doelen van hot front weer met groote hevigheid hervat is. Duitsche berichten van bovonge- noemden datum maken molding van verschillende aanvallen der Fran schen, welke natuurlijk werden af geslagen. Zoo traden do Franschen aanvallend op bij Yperen, bij Suipes, ten N. van Verdun, bü Apremonten Flirey. Van den aanval bij Apremont melden de Duitschers dat de Fran schen tot 4 maal toe do Duitsche stellingen trachtten to veroveren. Apremont' ligt ten Z. van St. Mihiel. Ook in de Vogezen zijn de gevech ten wederom in vollen gang. De Franschen welke hier terrein gewon nen hadden moesten het dorp Stein- bacli in handen van den vijand laten. Dit wordt in het Fransche bericht dan ook medegedeeld. Do Duitschors melden nog dat zij bij de bezetting van het dorp 300 man gevangen namen. Op het Oostelijk oorlogstooncel was tot en met de berichten v&n den 15en nog geen bepaalde aanwij zing van den toestand. Dat de Russen 'wederom slechter voorstaan is echter uit de verschillende mededee lingen wel op te maken. In Oost Pruisen, zoo melden de Duitschers is de toestand onveranderd. De Russische berichten over dit ge deelte van het oorlogsterrein ontbre ken geheel. Evenzoo is het niet. be richten van het front benoorden Lodz. De Russen welke na hun terugtocht stellingen hadden ingenomen welke weinig ten O. van Lodz gelegen waren laten niets van zich hooien, evenmin als de Duitschers welke er tegenover staan. Wel is er een Duitsch bericht dat molding maakt van oen terugtocht der kolonne welke van Soldau uit, via Mlawa, oprukte naar Ziechanow. Volgens het Duitsche bericht werden zij hiertoe gedwongen door de over macht van den vijand. In het zuidelijk deel van Polen is daarentegen de toestand weer aan het veranderen. Dc Russen hebben de omtrekkende beweging, welke zij bij Krakau wilden ondernemen, voor loopig moeten laten varen. Set plotselinge offensief dor Oosten rijkers heeft ze hiertoe gedwongen. Ook in de Karpathen zijn, naar het schijnt, de Russen teruggedrougen. Over het geheel viel een achter- waartsche beweging der Russen te constateeren op het front Neu Sandec- Krakau, Nowo Radorask - Petrikow. De Russen trekken dus weer verder hun land in. Een Oostenrijksch bericht van den löen maakt nog melding van het nemen van maatregelen tegen het oprukken van don vijand in de Karpathen door het dal van de Tareza. Aan deze rivier ligt het plaatsje Epe- ries. Zooals men bemerkt, ia hier de toe stand nog niot erg helder. Van het Oostenrijkseh-Ser- vische gevechtsterrein komt. hot bericht, dat Belgrado door de Serviërs hernomen is. Voor de Oostenrijkers oen zeer zware slag. Het was een kleine troost voor de nederlaag, welke thans ook door Oostenrijk openlijk erkend wordt. In de mededeeling hieromtrent leest men: „Niet alleen moesten wij het offensief laten varen, maar onze met groote verliezen strijdende troepen hebben een aanmerkelijk eind achter waarts moeten trekken." Duidelijker kan het al niet. En als een troost staat erbij vermeld: „Hiertegenover staat de verovering van Belgrado." Nu deze stad ook reeds door de Serviërs heroverd is, ziet het er voor de Oostenrijkers in Servië voorloopig hopeloos uit. Over de oorzaken van de nederlaag der Oostenrijkers komen thans eenige bijzonderheden los. De Oostenrijkers hadden, na zich moester te hebben gemaakt van de Soewobor-keten, deze gebruikt als do spil voor eon dubbele omvattingsbewoging. Hierdoor moest Kragoejewats met het arsenaal en Nish in hun handen vallen. Op den Zuidelijken vleugel ging alles good, doch de Noordelijke schoot slecht op. Hierdoor konden de Serviërs hunne troepen concentreeren tegenover het centrum der OostunrUkers. Bij den aanval slaagden zij er in de Socwobor- bergen stormenderhand te nemen, door het centrum heen te breken en de Oostenrljksche strijdkrachten in tweeën te deelen. Het 13e, 15e, 16e en een deel van het 8e legercorps werden uiteengeslagen. Voor de Ser viërs een succes van beteekenis. Do Oostenrijkers zijn thans reeds tot over de Drin - de grensrivier tusschen Bosnië en Servië terug gedreven. Van het R u ss iach-T urksche gevechtsterrein komt een bericht uit Konstantinopel over een afgeslagen aanval van Russischo cavalerie bij do Perzische grens. Verder wordt medegedeeld, Jat in het vilajetWan de gevechten nog steeds gaaudebllj ven, natflurlljk met gunstige» loop voor do Turken. Op zee hebben de bondgenootcn den kleinen kruiser „Dresden" nog niot Ie pakken kunnen krijgen. Uit New-York komt ten minste het be richt, dat, deze het Engolschn kolen- schip „North Wales" heeft doen zin ken, na steenkool te bobben over genomen. Van het Oostelijk front. De militaire deskundige van de ..Times" schrijft in een beschouwing over den toestand op het Oostelijk front „Dat de Russen er niet in geslaagd zijn, Polen van de Duitachers te zui veren, is niet het gevolg van gebrek aan manschappen of moed, maar al leen, of althans voornamelijk, van de slechte verbindingen. Zal dit euvel, nu het in Polen zelf aan den dag is gekomen, zich nog niet sterker doen gevoelen, wanneer do Russische legers opnieuw aan de grens van Silezië zullen staan? Twee Russische legers zijn teruggedreven, en tweemaal met zware verliezen, bijna uitsluitend doordat hun spoorwegen de Duitschers in staat stellen, onverwacht, op een beslissend punt Jipepen samen te trekken. Is dit niét te verhelpon? Het eenige middel om hierin ver andering to brengen, lijkt de onver wijlde verbetering van de bestaande lijnen, en met name de aanleg van dwarsljjnen in Polen, waarlangs do Russische troepen cn voorraden snel van den eenen kant naar den anderen overgebracht zouden kunnen worden. Het buitengewone vernuft en de handigheid, die Rusland' in 1904-05 toonde in het gebruik van den Trans- siberischen spoorweg, brengen ons er toe, om aan te nemen, dat het zeer wel bij machte zal zijn, spoor lijnen aan te leggen in alle dooien van Polen ten westen van den midden loop van den Weichsel met eon snel heid van 16 tot 20 K.M. daags, als die ljjnen zoo hard noodig zijn. Het is gevaarlijk, daarmee te dralen, en zoo lang dc Russische legers niet in oen gunstiger positie zijn wat huu spoorwegverbindingen betreft, zullen zij aldoor sterk in het nadeel zijn." Belgrado ontruimd. Weonen, 15 December. (WJ3.) Van het Zuidelijk oorlogstooneel wordt officieel gemeld: De operaties, die het gevolg zijn van de terugtrekking van den rechtervleugel, «laakten het raadzaam ook Belgrado te ontruimen De stad werd zonder strijd overge geven. De troepen hebben door de doorgestane vermoeienissen veel ge leden, doch zijn met den bosten geest bezield. De herovering van Belgrado. Afgescheiden van de militaire be teekenis van de herovering van Bel grado door de Serviërs, is dat feit een geweldigen slag voor den trots der Oostenrijkers. Uit niets kan dit zóó duidelijk blijken als uit hetgeen de „Neuo Freie Presse" in een hoofd artikel schreef, toen in Weencn dc inneming van Belgrado door deOos- tenrijksehe troepen was bekend ge worden. Wij laten - om dit to doen uitkomen - den aanhef van bedoeld artikel hier, vertaald, volgen. Het bekende Weonsche orgaan schreef iu zijn nommer van 3 December: „Het Oostenrijksch-Hongaarsche le ger is 2 December Belgrado binnen gerukt. Do adder voelt nu de met Ijzt-r beslagen zooien van onze troepen op den kop, en trap na trap zal zij krijgen, opdat h «ar mocht haar ook worden toegestaan nog het leven to houdon - steeds de herinnering zal bijbleven aan de straf, die haar thans als rechtmatige vergelding ten deel zal vallen. Indien de straf berekend werd naar den omvang der misdaad, dan zou iedere straf, die het giftige reptiel te beurt mocht vallon, nog zacht en genadig wezen. In zes jaar tijds hebben wij driemaal, ter be scherming van ons vredelievend land tegen Servische aanmatiging, onze jonge mannen uit hun werk mouten roepen on midden in den winter naai de grens moeten sturendriemaal heeft zoo'n economische en politieke crisis ons geteisterd, en do kosten liepen in do milliardende wrevel over onzo lankmoedigheid maakte zich zelfs van do gematigdston mees ter. Daarbij was ieder woord uit Survischen mond door leugen verpest; slechtheid. De Servische verwaten heid was zóó groot, dat zij er zich in ornst op bei oomden binnenkort met hun leger tot Boedapest on Wee- non op te zullen rukken. De resultaten van den oorlog staan nog niet vast en van Noordzee tot aan Weichsel en Save is nog geen enkele vljaud zoodanig overwonnen, dat hij tot doorvechten niet. meer in staat is. Maar nooit of te nimmer kunnen wij ons eon vrede ook maar- voor stellen, die ons zou dwingen, in de toekomst van dat door lagen en boos aardigheden totaal verblinde valk te dulden, wat wij tot dusver verdragen hebben. Het slangennest moet tot op de laatste jongen worden uitge roeid, willen de volken van Oostenrljk- Hongarije zekerheid bezitten, dat zij ongestoord aan het wefk kunnen gaan van het opnieuw opbouwen van de welvaart des lands Het overlezen van deze regelen, door de redactie van de „Neuu Freie Presse" neergeschreven onder den indruk van den val van Belgrado op 2 December -- den dag waarop keizer Frans Jozef 65 jaar geregeerd had moot thans voor vele Oostenrijkers wel heel pijnlijke lectuur zijn. Uit Oostenrijk-Hongarije. Londen, 15 December. De corres pondent te Londen vau een Hon- gaarsch blad heeft, via Italië, uit Boedapest oen brief outvaugen, ge- dagtoekend van den 7den December, van welken brief de Morning Post een verteling geoft. Daarin wordt de ongerustheid beschreven, die te Wee- neu on te Boedapest heerscht en die spoedig iu een paniek zal kunnen overgaan. De geruchten omtrent de nederlaag in Servië, worden bevestigd in Itali- aanscho bladen, en houden aan. Het verschil in de manier, waarop het nieuws ontvangen werd door de Oostenrijkers en door do Hongaren, was zoo kenschetsend, dat ik er u een denkbeoLl van wil geven, want hot werpt een uiterst eigenaardig licht op het verschil in stemming, dat tusschen de beide rassen bestaat. Terwijl in Weenen de bevolking rouw bedreef en voor troost opzag naai den liemel, waren in Boedapest zoo wel de ontwikkelde standen als de menigte woedend. Volksmenigten trokken dreigend door de Rackoczi- en de Andrassy avenuo. Hierop begaf [de stoet zich vloekend i tierend naar het departement van oorlog. Voor het gebouw aange komen werd geroopen „Weg met Pótiorek!" „Hazai moet aftreden", enz. Nauwelijks had de politie in één wijk de orde hersteld, of in een andere brak het leven weer uit. Gedurendo de betoogingen werden 50 opgeschoten jongens in hechtenis genomen. Ditmaal werden in den stoet geen vlaggen gedragen, wat bij vorige dergelijke gelegenheden wel het geval was geweest. Het zag er met de be toogingen leelijkuit. Feitelijk niemand weet waar deze opstootjes op uit zullen draaien. Zelfs nu nog of schoon het roods laat in den avond is zijn de straten zwart van de menschen, die, zich vooral ophoopen in de buurt van dagbladbureau's. Jonge studenten, oudo mannen en ook vrouwen staan opgewonden op de trottoirs, en de politie is niet bij machte de menschen tot doorloopen te bewegen. De Magyarorszag, een onafhanke lijk orgaan, publiceert een hoofdartikel, waarin beweerd wordt dat men hier weer te doen heeft met. een geval, waarin de Duitsche staf zich onver schillig hoeft betoond voor al onze (de Oost.-Houg.) verzoeken en ver- toogon. De poging om de eene ramp van ons af te wenden was er enkel op uitgeloopen dat de andere ramp ons trof. De opmarsch dor Russen is gestuit, maar voor den prijs dien wij daarvoor hebben moeten betalen (de nederlaag in Servië) was dat een te duur gekocht succes, terwijl boven dien het welslagen van onze pogingen in de Karpathen volstrekt niet vast staat. Alle bladen beschouwen de gebeur tenissen uit dit oogpunt en geen van hen laakt generaal Potiorek om zijn nederlaag. Potioiek is langen tijd een popu laire figuur in Hongarije geweest. Meer dan 10 jaren is hij opperbevel hebber van de honve.ltroepen geweest en in aanzienlijke kringen te Boeda pest was hij een geziene figuur. Het zijn echter geen gevoelsover wegingen waarom men hem geen schuld geeft van zijn nederlagen. Men wijst erop dat hij niet een klein leger tegen de Serviërs werd gelaten, die, naar men zegt, 300.000 man tellen en versterkt door 10 Russische infanterie-regimenten en een divisie cavalerie. Ofschoon niemand recht weet hoe die Russische troepen in Servië ge komen zijn, geloofL toch iedereen dat do Serviërs de laatste week door Rus sische troepen zijn versterkt. Op Zee. De „Einden". Uit Sabang werd 31 Oct. aan de „Loc." geseind: Het stoomschip „Newburn" kwam hier vannacht binnen mot 35 over levenden van de Fransche torpedo boot „Mousquet", door de „F.mden" bij Penang in den grond geboord. „De Emden" verbond de gowon- den eerst en ontmoette dc „Ncw- wonden naar Sabang zou brengen! Bij aankomst te Sabang bleek één ge wonde overleden. De „Messoedijeh". „De „Daily Telegraph" merkt op, dat de Turksche vloot, door .het ver lies van de „Messoedijoh" tengevolge van het torpedeeren door een En- gelsche duikboot, een derde van haar sterkte aan bruikbare slagschepen heeft verloren. De eenige andere schepen van deze soort zijn de vroe gere Duitsclio schepen „Haireddin" („Barbarosa") en „Torgoet Reis", die in 1910 van Duitschland is gekocht. De duikboot. B 11, die het wapen feit volbracht, behoort tot uon klasse van- ouderzuebooten, die door de Ma rine-deskundigen verouderd werden geacht. Ze is van 1904. Er zijn nog tien booten van dio klasse in dienst. Gevecht In de Noordzee. Londen, 16 December. (Officieel).' Duitsche oorlogsschepen bombar deerden hedenmorgen de Engelsche steden Scarborough en Hartlepool. Engelsche oorlogsschepen zlju thans in actie getreden do toestand ontwik kelt zich. Een Koningsbijeenkomst. Stockholm, 15 Dec. Op uitnoodiging van don koning van Zweden zal Vrijdag 18 December een samenkomst plaats hebben tusschen do koningen van Zweden, Denemarken 011 Noor wegen te Malmö. De koningen zullen door hunne ministers van buitenlandsche zaken vergezeld worden. De samenkomst zal uitdrukking gevon aan de goede verstandhouding tusschen de drie Skandinavische staten en aan de tusschen hon be staande volkomen eenstemmigheid om de tot nu toe gehandhaafde on zijdigheids politiek voort te zetten. Do samenkomst heeft bovenal ten doel gelegenheid te hebben, te beraad slagen over de middelen, die kunnen worden beraamd om de economische moeilijkheden, voor de drie landen uit denoorlogstoestend voortvloeiende, te beperken. Over de aanstaande bijeenkomst der drie koningen uit het Noorden te Malmü schrijft de „Berl. Zeit. am Mittag": „Het is uiet te veel gezegd, wanneer men die bijeenkomst eetj der belangrijkste politieke gebeurtenissen sedert het begin van den oorlog noemt. De drie noordelijke staten hebben onmiddellijk na het uitbreken van den oorlog hun neutraliteit afgekondigd en onder moeilijke omstandigheden gehandhaafd. De onzijdigheid hoeft echter, zooals vanzelf spreekt, niet belet, dat ook zij onder de gevolgen van den oorlog lijden. De economische betrekkingen der drie noordelijke staten tot de oorlogvoerende mogend heden zijn zoo levendig, dat de neu traliteit met volkomen terzijdestelling hunner belangen kan gelijkstaan. Het Handelsblad schrijft in verband hiermede Het bericht bracht ons een artikel in herinnering, enkele maanden voor het uitbreken van den oorlog in ons blad verschenen en waarin eensamen- gaan van de kleine Staten aan de Noordzee werd besproken. Een samen gaan, dat wellicht, ware het tot stand gekomen, veel ellende had kunnen voorkomen. Thans is het te laat om daaraan te denken. Toch blijkt, dat de Scan dinavische landen begrijpen, hoe in dezen volkerenstryd de kleine lauden naar elkaar gedreven worden om bij elkaar steun te vinden. In de eerste plaats is dit samengaan natuurlijk van localen aaid; die kleine landen om de Oostzee hebben zeer veel ge- raeenscbappelij ke belangen en gevaren En de KoniDg van Zweden heeft tot du conferentie te Malmö slechts uit- genoodigd die staten, die op dit oogen- blik, naar zijn meening, het best kunnen samenwerken. Maar wie weet, of die geest van samenwerking zich niet zal uitbrei den? En zij, die hopen dat eens een Statenbond in Europa den oorlog onmogelijk zal maken, zullen zeker ook den eersten kleinen stap tot aan sluiting van kleinere staten toejuichen. ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Telef. Intc. 140. ABONNEMENTSKLEEDING voor Heeren. Zeer doelmatig. De goederen blijven het eigendom van den geabonneerde. Ons tarief wordt U op aanvraag on- middelijk toegezonden. BINNENLAND. Uil iedere Servische bolofte was een I burn", dreigde dit schip te doenzin- I bedrog, ieduro Servische gedachte een I keu, als het niet onmiddellijk de ge- Een pijnlijk geval. (Zie het artikel ins ons vorig num mer.) De Minister vau Binnenl. Zaken heeft onverwijld een onderzoek ge last naar de mate, waarin de burge meester van Krimpen aan denIJsel, de heer B. Koker Jzn., betrokken is in het geval der aanwezigheid van een bedrijf tot het bereiden van vleesch praeparaten in het Roode Kruis hos pitaal te Rotterdam. Wij ontleenen het volgende over de geschiedenis van het Uranium- hötel aanzie „Nieuwe Rott. Courant": Naar aanleiding van het bericht, voorkomende in uw ochtendblad B van heden getiteld: „Een pijnlijk ge val", moet ik het volgende onder uwe aandacht brengen. lo. het gebruik van de keukens van het Uranium-hötel door den Drie bond is geschied, nadat daartoe door don heer Huber uitdrukkelijk de in stemming van den heer Tinsley was verkregen 2o. de Driebond had ten doel het bedrijf uit te oefenen van conserven-, fabriek, zooals er zoovolo iu don lande z|jn, en waarin niets onbehoorlijks kan zijn gelegen; 80. alle kosten van de fabricage zijn door den Driebond betaald, dio ook steeds de bedoeling heeft gehad na gebruik alles weer in den vroe- geren staat op te leveren 4o. de geheele fabricatie hoofl tot dusverre bestaan in het maken van eonigo proefbusscn 5o. van do zaak is nooit eenig ge heim gemaakt, en daarin is ook nim mer gewerkt, door koks van het Roode Kruis. Hot heeft mij verwonderd, dat uwe redactie, die steeds zoo verzichtig is met hare mededeeling, hot boven staande bericht heeft opgenomen, al vorens zich te overtuigen van de juistheid harcr mededeelingen. Zij zou dan de boven gerelateerde feiten zlju te woton gekomen en zij zou niet noodeloos in opspraak hebben ge bracht de personen in het bericht ge noemd. B. KOKKB JZN. De redactie van do „N. Rott. Ct." teekent hierbij aan, wat de hoer Tinsley haar verzekerdeDat. 01 indertijd een aanvraag Is ingekomen om een deel van hot Uranium- liötol te verhuren voor eon fabriek van vleeschpraeparaten. Dat de hoor Tins ley geweigerd heeft hierover in onder handeling te treden alvorens eon schriftelijke uiteenzetting te hebbon ontvangen van do plannen van deze onderneming. Dat hij van deze ge schiedenis sedert geen woord moor had vernomen, en er verder ook nooit meer over had gedacht. Dat do heer Tinsley zijn gebouw volkomen veilig achtte onder do administratie on het toezicht van het Roode Kruis. Dat. het dus niot in hem is opgekomen, om daarover contröle te oefenen. 'Toen de politie den lOen dezer tot haar pijnlijke ontdekking kwam, vernam dc heer Tinsley voor hot eerst, dat daar in zijn hör.olkeuken nu reeds drie weken toch eon conservenfabriek bestond, volkomen buiten zijn medeweten en natuurlijk absoluut tegen zijn wil. De heer Koker ontkent niot, dat de bedoeling van den „Driebond" was hut leveren van gehakt en goulasch aan liet Duitsche 011 hot Oostenrljk sche leger. Hiermee vervalt voor ons ten overvloede iedere mogelijkheid, dat de Engelschman Tinsley, direc teur eoner Engelsche maatschappij, van hét bostaan van dit bedrijf op de hoogte zou zijn geweest. Het onderzoek van do politie -- verklaarde (ie heer Tinsley verder heeft inderdaad uitgemaakt, dat al thans oen deel van het in dienst van het Roode Kruis overgegaue hotel personeel in de fabriek is werkzaam geweest. En wat betreft de bewering, dat de kosten van den „Driobond", do verbruikte steenkool, water, electri- citoit, keukengerei, onzoovoort, zou den zijn vergoedde heer Tinsley ist niets van het bestaan van den Driebond, is nooit daarmee in relatie geweest eu heeft dus ook nooit cenig geld van deze ouderneming ontvan gen. En de voorzitter van Het Roode Kruis antwoordde op onze navraag of de kosten dan ook soms met zijn Comité zouden zijn verrekend is hel noodig u te verzekeren, dat ons Co mité van heel deze weerzinwekkende geschiedenis niets heeft afgeweten; en dat er dus van verrekening geen sprake is geweest? Wat 'n verant woordelijk man van Het Roode Kruis iu dit verband heeft gedaan, is ge heel cn al buiten do organisatie om gebeurd. Vau verschillende kanten wordt ons heden dan ook de volkomen juist heid van het bericht in ons vorig Ochtendblad bevestigd. Wij hadden trouwens niet anders verwacht, daar wij in ons Ochtendblad niets meer hebben vermeld dan voorshands met stelligheid kon worden medegedeeld weergeving van geruchten, waarvan de juistheid nog niet met zekerheid kon worden vastgesteld, hebben wij achterwege gelaten. W(j behoeven onzer mededeelingen dus op geen enkel punt te wijzigen, tenzij dan de ver betering van oen zetfout. Als huis nummer van hot kantoor van den „Driebond" staat in ons Ochtendblad Wijnstraat 115b; dit moet zijn 151b. Redactie. Aan de Redactie v/d. „Nwe Rott. Courant". Mijne hoeren, Waar ik met naam on toenaam door u genoemd word, onder het op schrift „Een pijnlijk geval", heb ik het recht-, dat ik de juiste toe dracht der zaak vermeld. Eenige weken goleden kwamen te mijnen kantoren do heeren Kokoi on Huber mij vragen, of dc keukens van het Uranium Hötel mochten gebruikt worden voor het makeu van verduur

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1