BETAALT, NU NIET Ingezonden Mededeeling. meer dan 75 ct. voor mooie nieuwe dubbele GRAMOPHOON- PLATEN. Duidelijk, zuiver en klankvol. Muziek-, Instrumentale-, Zang- en Kerst misnummers. Monsterplaten met Holland- sche Catalogus, na ontvangst postwissel of onder rembours H. Pb. WILLEMS. Egilanlieiittaat 162, ktludm. zaamd vleesch, voor de legers te velde. Ik heb dezen heeren toen gezegd, dat ik hierin niets te zeggen had en alleen de eigenaar, de heer Tiusley, hierover beslissen kon. Toen mij om financieelen steun werd gevraagd, werd mij de verze kering gegeven, dat de heer Tinsley volkomen instemde met het gebruik der keukens, waarop ik dien steun heb toegezegd. Noch als leider, noch als commis saris van Het Roode Kruis treft mij in deze eenig verwijt. Hoogachtend, UEd. dr. J. T. Wilkens. De Rijksmiddelen. Do opbrengst der Rijksmiddelen blijft, zooals te verwachten was, nog steeds sterk onder den invloed staan van de gedeeltelijke ontwrichting van het zakenleven door den Europeeschen oorlog. Wel heeft het totaalcijfer in de afgeloopen maand het Vis deel der raming'deze keer met f 3.21 mil- lioen overtroffen, doch dit is alleen een gevolg van het feit, dat vele middelen steeds in de laatste drie maanden het ruimst plegen te vloeien. Gewoonlijk is het voordeelig verschil tegen '/is der raming in November dan ook belangrijk grooter dan thans. Bij de overeenkomstige maand van 1913 zijn de middelen A-L, die in de maandelijksche opgaven worden ver meld, ruim f2 millioen ten achteren gebleven. Deze achterstand zou nog belang rijk grooter zijn geweest, indien niet verschillende bijzondere factoren hun invloed op de eindcijfers hadden uit- geoefond. In de eerste plaats worden de cijfers van bedrijfs- en vermogens belasting thans, zooals men weet, geflatteerd door het feit dat nu 2' opcenten worden geheven, togen 10 verleden jaar. Ondanks eenigen achter stand bij de aanzuivering, is dien tengevolge het totale bedrag met in begrip der opcenten, bij deze beide heffingen te zamen nog f 125.000 hooger dan in November 1918. Ver volgens is uit de accijns op het ge distilleerd f275.000 meer ontvangen. Blijkbaar heeft het vooruitzicht op de 20 opcenten die te beginnen met 1 Januari op deze accijns geheven zullen worden, hierbij zyn schaduwen vooruitgeworpen. Indien wij de directe belastingen buiten beschouwing laten, welker opbrengst thans door de verhoogde opcenten wordt geflatteerd, dan blijkt', dat in November de overige Rijks middelen, trots den tljdelijken mee valler bij het gedistilleerd, 2.24 mil lioen of circa 16 pCt. minder hebben opgebracht dan verleden jaar. Deze teruggang is sterker dan in October, toen hij ruim 12i pCt. had bedragen Het sterkst zijn natuurlijk weder de invoerrechten en de loodsgelden ge troffen. Eerstgenoemde liepen circa f314.000, d. i. 281/! pCt., achteruit. Toch is dit op zichzelf een verbete ring tegenover de vorige maanden. De teruggang had n.1. in Augustus GO pCt. en in October nog 86 pCt. bedragen. B|j de loodsgelden was de achteruitgang f243.500 of 73 pCt., wat ongeveer even slecht is als in October het geval was. Bij den waar borg, een klein maar in verband met den economisclien toestand belangrijk middel, valt eenige verbetering te be speuren. Werd in October f 10.128 ontvangen tegen f50.472 verleden jaar, in November heeft de opbrengst f17.986 bedragen tegen f 44,218 in 1918, wat echter nog steeds een ver mindering met 60 pCt. beteekent. Hierby moet in aanmerking worden genomen, dat de gelegenheid tot kos teloos stempelen van voorwerpen tegen verbreken van oudezegelingen, mede van invloed is op de opbrengst van dit middel. Voor de eerste elf maanden des jaars bedraagt de opbrengst der Rijks middelen nu f177.57 millioen tegen f 182.19 millioen in 1913. De achter stand is thans dus tot f 4.62 millioen gestegen, wat geheel op rekening komt van de crisis. Immers was de opbrengst einde Juli nog f4.39 mil lioen bij die van het vorige jaar vooruit. Schending van onzijdigheid. De 33 jarige J. G. W. T., geboren te Biemen, directeur der gasfabriek te Oude-Tonge en wonende aldaar, heeft Dinsdag voor de Rechtbank te Rotterdam terechtgestaan ter zake van het misdrijf bedoeld by art. 100 lste lid van het Wetboek van Straf recht. Bekl. was gedetineerd in het huis van bewaring aldaar. Van de zijde van het O. M. waren vijf getuigen gedagvaard, van wie er vier waren verschenen. Van de zyde der verdediging was 1 getuige a décharge gedagvaard. Het lste lid van Art. 100 van het Wetboek van Strafrecht luidt Mot gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren wordt gestraft le. hij, die, in geval van een oorlog; waarin Nederland niet betrokken is, opzettelijk eenige handeling verricht, waardoor de onzijdigheid van den Staat wordt in gevaar gebracht, of eenig bijzonder voorschrift tot hand having van de onzydigheid, van re- geerlngswege gegeven en bekend ge maakt, opzetteiyk overtreedt. Nadat bekl. die gebruikelijke vragen naar naam, beroep, leeftijd, geboorte- en woonplaats had beantwoord, zeide hot O. M., dat er redenen waren om deze zaak met gesloten deuren te behandelen. De uitspraak wordt later gemeld. Diefstal. Te Tilburg is uit de kas van den bataljonscommandant van een regi ment Infanterie, gevestigd in do school in de Besteld, f9500 ontvreemd. Volgens do T.ct. bedraagt het ont vreemde bedrag te Tilburg f8960, mal. 8 biljetten van f 1000, 1 van f 100, 7 van f 60,16 van f 25 en 4 van f10, te samen f8960. Do nummers der biljetten zijn onbekend. Dit bedrag was geborgen in een houten kistje met drie verschillende sloten, dat was geplaatst in oen lokaal der school. Er is Maandagmorgen onmiddellijk lijflnspectie op de soldaten gehouden, maar alles zonder resultaat. Ver schillende manschappen waren in het bezit van sleutels welke ook op het geldkistje pasten. Ook dit was geen aanwijzing. Vermoedelijk is de diefstal gepleegd in den loop van Zondag en heeft de dader, mocht het een militair zijn, alle gelegenheid ge had om zyn schat ergens veilig weg te bergen. Weer vertrokken. Dinsdagmorgen zijn van Vlissingen de Engelscbe vliegenier en zijn me canicien weder per „Oranje Nassau" naar Engeland teruggekeerd. De ronde stuiver. Bij Kon. Besl. van 10 Dec. („St.bl" no. 555) is bepaald dat de gelegenheid tot inwisseling van de 5 centstukken, geslagen overeenkomstig de Wet van 3L Dec. 1906, geopend blijft tot 1 Juli 1915. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage, 16 Dec. Geslaagd groote stoomvaart derde stuurman S. S. Smeding, C. J. Stelleman, G. Tonnon, J. J. Vielvoye, J. Vonk. IJmuiden, 17 December. Dinsdag zyn van hier uaar de beug- visscherlj vertrokken 5 stoombeugers uit Vlaardingen, die eenigen tijd had den opgelegd. Bij den Raad van de gemeente Velsen is van de Gedep. Staten van N.-H. bericht ontvangen, waarin in ernstige overdenking wordt gegeven inzake het gegeven onlslag door den Raad aan den gemeente-architect R. Hartmans, bedoeld ontslag in te trek ken. Geeft de Raad echter geen ge volg aan het voorstel, dan zullen Ged. Staten het Raadsbesluit ter vernie tiging aan de Kroon voordragen. Ook de Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bericht gezonden, waarin ter overweging gegeven wordt het be sluit in te trekken, daar het in strijd is met het algemeen belang. PLAATSELIJK NIEUWS. Ontspanningsavonden Stelling den Helder. Door particuliere omstandigheden is de datum waarop do zangvoreeni- ging „Ons Doel" hare uitvoering geven zal, in plaats van op 19 Dec. op 22 dezer gesteld. „Die Scböpfung". De afdeeling Helder der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst bracht eergisteren- en gisteravond Joseph Haydn's oratorium „Die Schöpfung" ten gehoore, waarbij, volgens het programma, mevr. Truus Urlus, so praan, Rotterdam, en de heeren Jac. van Kempen, tenor, Bloemendaal, en Bram van der Stap, bas, Delft hunne medewerking zouden verleenen. Het koor en het orkest dor vereeniging, versterkt door h. h. militairen der stelling Den Helder, bestond uit 180 personen. Helaas echter moest de heer Stum- phius, de voorzitter der afdeeling, bekendmaken dat de heer Van Kempen door ongesteldheid verhinderd was te komen en dat de heer Wouter Renaud alsnog bereid was gevonden om diens rol te zingen. Bovendien, zoo deelde de heer Sturaphius verder mede, was de heer van der Stap ook ongesteld doch wilde de afdeeling niet teleur stellen door niet op te treden, zoodat apivoor dezen heer stilzwijgend des publieks clementie inriep. De afdeeling had dus wel „Missge- schick" en wij zullen met de beoordee ling daarmede rekening hebben te houden. Dubbel jammer was dit, daar dit oratorium juist groote cisehen stelt aan de solisten en de koren hierin maar een eenigszins ondergo schikte rol vervullen. Mevrouw Urlus kon ons over het algemeen, als sopraan, wel behagen. Haar stem is helder en klankrijk; haar timbre aangenaam, en afgezien van een paar leeiyke ademhalingen, was haar coloratuurzang alleszins bevredigend. Haar glanspunt bereikte zij in de aria: „Auf starbem Zittige schwinget sich" in den aanvang van het tweede deel. En tenor èn bas hadden wij al eens eerder gehoord, en, ofschoon wij het timbre van den heer Renaud niet zeer prijzen kunnen, ging over het algemeen zyn partij niet boven zijn capaciteit en bereikte hij, in samenzang met de sopraan, goede effecten; ook bij hem vielen kleine ongelukjes voor, die wij maar „tiber- hörten". Zijn klanktimbre paste zich over het algemeen goed aan dat van mevrouw Urlus aan, zoodat hun beider samenzang werkeiyk dikwijls aangenaam aandeed. Over den bas Van der Slap moet ons oordeel helaas minder gunstig luiden. Zijn stem is weinig krachtig en voor een bas niet diep genoeg; dit bleek uit die gedeelten, waar de lage passages geschreven waren, zoo als vooral in Raphaels aria „Nun scheint im vollen Glanzeder Himmel" in het tweede deel. De partij bleek hem daar beslist te laag. Misschien ook kwam dit door zijne verkoud heid, maar toch bleek zijn stem niet diep noch krachtig. Daar zij in klank volume zich niet met die der sopraan meten kon, vielen de duo's van bas en sopraan minder goed uit; de krach tige, sterke sopraan domineerde, over vleugelde zelfs hier en daar de zwak kere mannelyke stem. De voorbeel den hiervan lagen in het derde ge deelte (duet Adam en Eva) voor het grijpen. In het midden-register was de bas alleszins voldoende, hetgeen zijn solo's bewezen, ofschoon, we herhalen het, zyn klank ons niet kon bekoren. Ook in do trio's bleef de bas op den achtergrond en werd door de sterkere sopraan en tenor overvleugeld. De koren, versterkt door een aan tal krachten, vielen niet steeds goed inzij gaven echter meermalen fraaien samenzang. Zoo in het koor „Der Herr ist grosz in seiner Macht" 111 het tweede deel. Wat het orkest botreft, was de be zetting goed en de instrumentale be geleiding alleszins prijzenswaardig. Hot beroemde gedeelte „Es ward Licht." werd met gloed en vuur ge speeld. De geschiedenis wil, dat bij de eerste opvoering van Haydn's schepping, het publiek bij dit gedeelte spontaan opstond. Ons Heldersche publiek is wat koeler eu gereserveer der het wilde eerst poes nog eens uit den boom kijken. Poes kwam er berhaaldeUjk uit, coquetteerde met fluweelen pootjes (men denke aan de fraaie fluit-solo's)en spinde genoegelijk (hoor maar naar de klarinetten) en zelfs in de instrumentale begeleiding van het recitatief, aan het begin van het derde deel, gaf zij kopjes dat liet. zoo'n aard had. Alles en alles, was deze uitvoering niet liet glanspunt van wat „Toon kunst" gevon kan, maar, de omstan digheden in aanmerking genomen, was zij geschikt ons eenige uren van kunstgenot te geven en ons verlan gend te doon uitzien naar Januari, wanneer een nieuw oratorium op het repertoire komt. Aan één van Toonkuust's sym pathiekste leden, den heer Cohen, werd door den heer Stumphius hulde gebracht wegens zijn vertrok naar elders, terwijl deze heer ten slotte ook de dames en heeren, dio mede gewerkt hadden aan het welslagen, hartelijk dankzegde daarvoor. Ten slotte moot nog vermeld, dat beide avonden de eerste voor militairen, de tweede voor leden en begunstigers - stampvolle zalen hadden. Goede en goedkoope maaltijden. Over dit vooral in deze duro tijden zoo hoogst belangrijk onderworp, zal van wege do Maatschappij tot nut van 'talgemeen" op Dinsdag den 22ste December 's avonds 8 uur in het lokaal Casino een gezell ige bijeenkomst worden gehouden, die kosteloos toe gankelijk is voor alle huismoeders en andere belangstellende vrouwen en mannen. Een leerares in de kookkunst zal, in den vorm van een huiselijke» praatavond, uiteen zetten, op welke wijze voor weinig geld, goede, voed zame en smakelijke maaltijden kun nen worden bereid, terwijl op brand stof en arbeid gespaard wordt. Zij zal het niet laten bij praten, maar ook sommige spijzen voor-koken op petroleumstel Ion, in hooikist, enz. Dc tijdens deze samenkomst ge kookte spijzen zullen door de aanwezi gen kunnen worden geproefd. Er zal gelegenheid zijn, om aan gaande de samenstelling en de be reidingswijze inlichtingen te vragen, welke gaarne zullen worden verstrekt. Aan het slot van de samenkomst zullen kosLeloos boekjes worden uit gereikt, waarin oen samenvatting vau het btihundelde voorkomt en eenige practische recepten voor goedkoope, maar goede maaltijden zijn opgeno men. Op de aangegeven wijze van be reiding kan men dan thuis deze spijzen zelf koken. Waar ieder belangstellende welkom is, vertrouwen wij, dat van het hier aangeboden middel, om de voeding, ook in verband met de dure tijden, te verbeteren, een ruim gebruik zal worden gemaakt. „Strooweg" en „Koegras". Biykens het eindverslag omtrent de wetsontwerpen tot overdracht in beheer en onderhoud van den pol der lo. „Helder en Huisduinen'^en een gedeelte van den Rqksweg "ge naamd „Strooweg"; 2o. „hetKoegras" van een gedeelte van den rijksweg, genaamd „Strooweg" en een gedeelte van den Rijksweg langs den Koegras- zanddijk, merkten eenige leden op, dat het overbrengen van een water staatswerk bij door den wetgever goed te keuren overeenkomst in strijd is met art. 1 dier wet van 10 Novem ber 1900 (Stbl. No. 176). Van audere zyde werd hier tegen opgemerkt, dat de vorm van de wets ontwerpen geheel overeenstemt met de ten deze bestaande practyk. Burgerlijke Stand van Helder, van 15 tot 16 December 1914. ONDERTROUWDL. Pols en J. Dunk P. Dobber en C. Steeman M. Muye en J. Blokker. BEVALLEN: J. H. v. d. Voorde- Dorsman, d.IJ. Marskamp - Zijlstra, z.C. Kater—Been, z.M. Zegel- Wezelman, z.C. M. v. d. Kuijl- Bremer, z.E. Blokker-Vermeulen, d.B. Beiboer-Blank man, d. OVERLEDEN: PI.C. Lehman, wed. L. Vermeulen, 69 jaar. MARINE EN LEGER. De machinist L. S. Baunet van Hr. Ms. „Ko ningin Emma" (ondorzeedionstl Is met den 16ilen Decomber 1914 overgeplaatst In de rolle De luitenant ter zee der 2o klasse Marine- Reserve J. W. do Roever wordt don 18deo December 1914 overgeplaatst van Hr. Ms„Atjelr' Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. bjj het 21e regl. infanterie benoemde, tweede-luitenant P. Kaag, wordt bjj démobili- satie ingedeeld bij het Se bataljon van het korps, in garnizoen te den Helder. Genoemde luitenant, blijft thans ingedeeld bjj het depót-bataljon van het regiment, in garnl- oen te Haarlem. De adsplrantcn-vaandrig L. Th. Dee en B. K Verfnille, van het 21c regt. Infanterie te den Heldor, zijn bevorderd tot reserve-korporaal b|j hunne tegenwoordige compagnie van het korps. MARKTBERICHTEN. Behagen, 17 Dec. 1914. - Paarden f 0.— ft 0,- - Veulens 0. - 0.— - Ossen 0.— 0.— 4 Stieren 100.- 300.- 7 Heldekoeien (magere) 160.— 225.- 10 Qeldekoelen (vette) 9*1. - 430.— Si Kalf kooien 1HO. - 270.- 12 Vaarzen 30. - 116.- - Pinken 0.— 0. - - Graskalveren .- 5 Nuchtere kalveren 12. - 22. - - Rammen O.- 0- - Schapen (magere) 0.- 0.- 0 Schapen (vette) 30.- 46.- O verhouders 22 „30.- - Lammeren O. - 0. - - Bokken en Goiton 0.— 0.— - Varkens 0. - 0. - 10 Varkens (vette) p, K,G CO.- 69.- 0 Biggen 12.- 0 Kon(jnon 0.16 1.20 10 Kippen 0.50 L- 0 Eenden 0.70 L20 - Duiven u. - 0.— - Ganzen 0 - 0.— - Zwanen 0.- 0.- 6 K-G. Boter 1,45 1.56 O Kaas 0.00 0.70 O Kipeieren p. 100 stuks. 7.- 8.- - Rondelen,i> i>. 100 stuks tl. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Bauka, uitr.,arriv, 14 dezer le Sabang, Kaïnbangan vertrok Ibdozer v. A'dam n. Java. Sumatrn, uitr., |>ass. 14dozor Dover. Pr.der Nod.,lhuisr.,arrlv. 15de.-.er te Gravcsend. Vondel, uitr., pass. 15 dezer Perim. Booroe, uitr., vertrok 15 dezer vau Suez. Kangean, tliuisr.,arriv.lO dezer to Suez Kon. der Ned., uitr., pass. ló dezer K.St. Vincent. Oranje, thuisr., vertrok 16 dezer van Sabang. Prinses Jullana, thuisr., vorlr. 15 dezer v. IVBald. Rotterdamsche Lloyd. Dj ebree arriv. 12 dezer van R'dam te New-York. Goentoer, uitr.,arriv. 14 dezer te Gravesend. Amstoldiik verlr. 16 dez, v. R'dam n. Philad.phia. Deli vertrok 16 dezer van R'dam naar Java. Jacatra, tliuisr.,arriv. 15 dezor to Londen. Tcrnate, uitr., vertrok 16 dezer van Suez. Madloc-n, thuisr., pass. 14 dezer Polnt do fialle. Djocja, thuisr., pass. 16 dezer Deal. Gorontalo, uitr., pass. 16dezer Point de Galle. Tarabora, thuisr., pass. 15 dezer Sagres. Kon. Holl. Loyd. Amatelland, uitr,, verlr. 14 dezer v. Rio.Taneiro. Rünland, thuisr,, vertrok 16 dezor van Vlgo. Zeelandla, uitr., arriv. 16 dezer te Rto Janeiro. i-Tisia, thuisr.,arriv. 16dezer te Tilbury. Hollnndia vertrok 16dezer v.A'dam n.B.-Ayres. Kon. West-Indische Maildienst. Jan v. Nassau, thuisr., pasB. 14 dezor Montevideo. Nickerle arrrv. 16 dez. v. P.-au-Prlnce te Gull'port. Fortuna, uitr., vertrok 10 dezer v. Ponla Dolgada. Oranje-Nassauthuisr.,arri v. 15 dezer te Lissabon. Lodewük v. Nassau, van San Nicolas naar A'dam, pass. 16 dezor Fernando Noronha. Java Bengalen Lijn. Ceram vertrok IS dezer van Rangoon naar Java. Haven te Nieuwediep. 16 Doe, Aangekomen van Londen en vertrok ken naar Harlingen hel Engelache s.s. „Leeuwarden". 16 Dec. Id. van I.yth naar Harlingen het Eng. s.s. „Amulet". DE OORLOG. De algemeene toestand. In Frankrijk en Belgie waren de Duitschers, sedert de wederzijdsche fronten tot stilstand waren gekomen, toch, voor zoover daar bij zoo'n toe stand van stilstand sprake is, de aan vallers gebleven. De bondgenooten bleven over het algemeen defensief, zij het ook meermalen door tegen-' aanvallen. Reeds een week of twee geledon hebben wy er op gewezen, dal dit langzamerhand anders begon te wor den, de bondgenooten namen al- lengskens meer op verschillende pun ten het initiatief tot don aanval, terwijl de Duitschers zich meer uitr sluitend tot de verdediging bepaalden. In de berichten van gisteren komt duidelijk uit hoe zoo langzamerhand de rollen zyn omgekeerd. De Duit schers melden ons aanvallen van de bondgenooten ten Zuidoosten van Yperen, het Noordoosten van Suippes (40 K.M. ten Oosten van Reims, niet te verwarren mei Suippe ten Noorden van Reims), ten Noordoosten van Ornes (bij Verdun) en twee aanvallen ten Zuidoosten van St. Mihiei. Al die aanvallen zijn afgeslagen zeggen de Duitschers. Nu kan het zijn dat een aanval als afgeslagen kan worden beschouwd, en toch de aanvaller eenig terrein heeft gewonnen. Dit laatste is het geval by Yperen, naar de Franschen ons melden; over do an dere aanvallen spreken zij niet. In den Elzas is het van Frausche zijde een afwisselend voorwaats rukken en wijkeD. Het dorpje Steinbach bij Thaun hebben zij moeten ontruimen, maar al de hoogten er omheen houden zij nog bezet. Bij Nieuwpoort zijn intusschon de Belgen en Franschen één ii anderhalve K.M. voorwaarts gerukt. Wij zeiden hierboven, dat in het Westen de rollen zijn omgekeerd. Dit is van belang, maar van meer belang is, dat desniettegenstaande de toestand in het algemeen hetzelfde gebleven is. Er was stilstand, terwijl in het algemeen gesproken de Duitschers offensief bleven. Nu zijn zij over het algemeen defensief cn er is nog stilstand. Die verandering in den stilstand, die intusschen blijvend was, is inge treden gelijktijdig met den grooten slag in Polen. Het ligt dus voor de hand, om samenhang te zoeken. Om de Russen te weerstaan, hebben de Duitschers troepen en materieel aan de Westelyke legers onttrokken. Bleken nu de Duitschers met de Oostenrijkers tegenover de Russen te zwak, dan1 zou men kunnen vor- wachten, dat zy zich in het Westen nog meer zouden verzwakken. Dit is echter'niet het geval. Wel zijn de Russen niet verslagen, maar van een Russisch offensief in Westelijke rich ting is voqrloopig geen sprake meer. Het ziet er ook geenszins naar uit, dat de Russen dat offensief eerlang,, door de Duitschers en Oostenrijkers beslissend te verslaan, zullen kunnen hervatten. Veeleer laat het zich aan zien, dat de Duitschers en Oosten- rykers, zoo zij er niet in slagen het Russische leger te verslaan, het op zijn minst zullen kunnen biyven tegenhouden. In het eerste geval zullen de Duitschers zich in het Westen weder kunnen versterken, in het tweede behoeven zij hun macht in het Westen niet ten behoeve van het Oosten verder te verzwakken. Hieruit zou volgen dat wij op het oogenblik het tijdperk beleven, waarin het groote voordeel voor de bondge nooten en het groote nadeel voorde Duitschers, dat Duitschland naar twee tegenover gestelde richtingen tege lijkertijd moet strijden, zich het sterkst doet gevoelen, voor hen de grootste nadeelige en voor de bond genooten de grootste voordeelige uit werking heeft. Thans scldjnt dus hot tydperk voor de bondgenooten aangebroken, waarin zij - niet een loopgraaf of dorp bij de Ysor of bij Reims moeten heroveren - maar den oorlog op Duitschen grond kunnen verplaatsen. Want zooals de Times terecht heeft opgemerkt, dat is het doel wat zij moeten bereiken, wil len zy den vrede kunnen voorschrlj- in. Dat zij op het oogenblik daartoe de kracht hebben, is nog niet geble ken. Maar misschien blyft do boven beschreven toestand nog geruimen tijd duren en erlangen zij intus schen de daartoe benoodigde kracht. Hoe lang die toestand duurt zal af hangen van hetgeen er in het Oosten gebeurt. Op het Oosteiyk oorlogster rein is niets van belang gebeurd, behalve dat do Oostenrijkers hun Aankaan val ten Noorden van de Westelijke Karpathen hebbeu voort gezet, torwijl de opmarsch der Duit- schors van Soldau uit blijkbaar op niota is uitgeloopon. (N.Rott.Ct.) Laatste berichten. Slag in de Noordzee. Londen, 16 December. De Engel- sche admiraliteit maakt bekend, dat de Duitsche vloot vanochtend een be- langryke beweging in de Noordzee heeft ondernomeu. Searborougli en Hartlepool zijn gebombardeerd en de Engelache flotieljes zijn op verschil lende punten in gevecht gewikkeld. Het gevecht is nog aan den gang. De beschieting der Engelsche kust. Londen, 16 December. De beschie ting van Scarborough door de Duit schers is hedenochtend om 8 uur be gonnen. De menschen liepen opge- wouden hun huis uit. Velen ylden naar het spoorwegstation, waar zij in den trein stapten die juist naar Huil vertrok. Verscheiden gebouwen zijn beschadigd. De machinist van den trein vertelt dat hy drio ver nielde schoorsteenen heeft gezien. [Scarborough is een badplaats en visschershaven op de Oostkust van Engeland in hot graafschap Yorck, aan den North-Midland-spoorweg. De plaats is gebouwd tegen de zuidelijke helling van een kaap. Behalve kerken en kapellen, vindt men er als voor naamste gebouwen Trinity-house, een hospitaal voor zeelieden der koop vaardij, een schouwburg, een museum. De bekende handel- en industrie plaats en zeehaven Hartlepool, die eveneons is gebombardeerd, ligt Noor delijker in het graafschap Durham, op een schiereiland. De haven is dooi den inham welke de kust er maakt een veilige ligplaats voor kleine schepen. Du toegang tot de haven is versterkt.] Londen, 16 December. De „Eve- ning Chroniele" te New-Castlo meldt dat er, naar men meent, drie Duitsche kruisers aan de beschieting van Hartle pool hebben deelgenomen. Zij hadden echter nauwelijks het vuur geopend, of ze werden aangevallen door vier Engelsche torpedojagers. Londen, 16 December. Volgens een telegram uit Darlington aan de „Star" zijn er te West-Hartlepool 20 men schen door Duitsche granaten gedood en 80 gewond. Londen, 1G December. Uit Huil wordt gemeld dat. het bestuur van Scarborough hedenochtend vroeg ken nis kreeg van den voorgenomon aan val op de kust en dat dc verdediging zorgvuldig werd voorbereid. Alle artilleristen en infanteristen bevonden zich op hun post. Londen, 16 DecemberEen dagblad correspondent meldtHedenochtend is er een zeegevecht geleverd ter hoogte van West Hartlepool. Rond- kruisende Eogelsche torpedojagers ontmoetten plotseling drie Duitsche kruisers op 8 mijlen uit de kust. De kruisers schoten op de torpedojagers. Londen, 16 December. De minister vau oorlog maakt een mededeeling bekend van den commandant van het. fort ten Westen van Hartlepool, vol gens welke Duitsche oorlogsschepen tusschen 8 en 9 uur hedenochtend het vuur openden tegen het fort. De vijand werd verdreven. Een klein Duitsch vaartuig heeft eveneens het vuur geopend tegen Scarborough en Whitby (ten Z. van Scarborough). Uit nadere bizonderheden omtrent de beschieting van Scarborough biykt dat het mistig weder was toon het bombardement begon.Tal van vrouwen en kinderen liepen in hun nachtgoed de straat op. Naar verluidt, zijn er 50 granaten afgeschoten. Londen, 16 December. Volgens do laatste berichten uit Scarborough zijn er 12 dooden en 24 gewonden. Londen, 16 December. Lloyd's Bureau verneemt dat er belangrijke schade is aangericht te Hartlepool. Een granaat, trof oen gashouder, welke vlam vatte. Volgens geruchten zijn er 9 personen in deze plaats gedood. De historische abdij van Whitby is gedeeltelijk vernield. De vijandelijke kruisers zijn in Noordoostelijke richting verdwenen. Londen, 16 December. Onnoodig te zeggen dat de aanval op de Oostkust hier een diepen indruk heeft gemaakt, hoewel de rustige aanblik van Londen heel niet is verstoord. De menschen wachten verlangend de verdere ont wikkeling der gebeurtenissen, waar van de admiraliteit mededeeling belooft. Intusschen blijkt uit de berichten uit de beschoten steden dat de schade niet onbelangrijk is. Er is alvast een oud kunstmonument in begrepen. De „Yorkshire Evening Post" zegt dat de beschieting van Scarborough er velen toegebracht heeft uitvoering te geven aan hun van te voron reeds vastgestelde plan om zich bij een inval te bergen. De treinen uit Scar borough vervoerden veel meer men schen dan hot normale getal, terwijl de wegen druk waren door het haastig bewerkstel ligdo vervoer van hen die niet bleven wachten om de uitwerking van debeschieting te zien, maar 't eerst aan hun eigen veiligheid dachten. Een ooggetuige van hot gebeurde te Scarborough heeft aan een ver slaggever van de Yorkshire Post verteld dat duizendon monschon uit hun huizen de straat opstroomden en weldra naar het station holden en in de richting van de voornaamste wegen naar 't binnenland. De meeste vrouwen liepen in hun haast met loshangend haar en moeders hielden haar kinderen tegen dc borst, geklemd. Maar weinigen hadden iets bij zich. De raeesten verlieten te York den trein. Van den trein uit gezien was het op den hoofdweg een heele optocht van menschen die verschrikt 't binnenland in trokken, met kinde ren op karren en alle mogelijke voor tuigen geladen. Dc correspondent van de Star te Whitby seint dat hedenochtend tus schen 9 en 10 uur twee vijandelijke kruisers die plaats hobben beschoten. Enkele granaten werden afgevuurd en de historische abdij word bescha digd. Verscheidene huizen zijn in puin geschoten en men vermoedt dat een aantal personen gewond zijn. De grootte van de schade is nog niet bekend. De vijandelijke kruisers verdwenen daarna in Noordoostelijke richting. Uit Scarborough wordt geseind Juist toen de dag aanbrak, werd een vyandelljk oorlogsschip vau het kruiser type buiten de haven opge merkt. Het naderde tot zeer dichtbij en schoot een half uur lang voort durend granaten op de stad, waar- dooi' aanzienlijke schade is aangericht. Een vrouw, die achter een toonbank stond, werd op de plaats gedood en haai man gekwetst. Ongeveer 40 granaten hebben de stad getroffen. Zij waren blijkbaar gericht op het stadhuis en het station voor draad- looze telegrafie. Dit laatste is on beschadigd gebleven, het stadhuis is slechts licht beschadigd. Andere ge bouwen in de nabyheid hebben zeer geleden en vertoonen een schouwspel van algeheele vernieling. De ruiten zijn gesprongen, groote gaten zijn in de muren geslagen. Berlyn, 16 Dec. (Officieel). De chef van den marinestaf deelt mede Gedeelten .van onze vloot voor de volle zee hebben een aanval gedaan op de Engelsche Oostkust en vanoch tend de beide versterkte kustplaatsen Scarborough en Hartlepool beschoten. Over den verderen loop der onder neming kunnen voor't oogenblik nog geen mededeelingen worden gedaan. Van het Westelijke gevechtsterrein. Berlijn, 16 Dec. (Wolff.) Ambte lijke mededeeling van hedenochtend uit het groote hoofdkwartier In het Westen heeft de vijand op nieuw beproefd over Nieuwpoort vooruit te komen. Deze poging werd gesteund door het geschutvuur van zyn schepen. Dit vuur had echter geen uitwerking. De aanval werd afgeslagen. Vier honderd vijftig Franschen worden ge vangen genomen. Van het overige front valt slechts een bestorming van een door don vijand sedert eergisteren taai verde digden heuvel ten oosten van Senu- heim (Elzas) te vermelden. Parijs, 16 December. Officieele ken nisgeving vau vanmiddag drie uur Westende, ten noordoosten van Lombaertzijde, is hevig beschoten door een Engelscli smaldeel. Het Belgische leger heeft een tegen aanval der Duitschers op St. Joris afgeslagen en hoeven op den weste lijken oever van de Yser bezet. Wy hebben in de streek van St. Eloi vorderingen gemaakt. In Argonne, aan de Aisne en in Champagne hebben wij in artillerie gevochten voordcelen behaald. Van het Oostelijk gevechts terrein. Berlijn, 16 Dec. (Wolff.) Ambtelijke mededeeling van hedenochtend, uit het groote hoofdkwartier: Van de Oost-Pruisische grens geen In Noord-Polen hebben onzo aan vallen een normaal verloop. Verschei dene sterke steunpunten van den vijand zyn veroverd. Daarbij werden ongeveer 3000 gevangenen gemaakt en 4 machine-geweren vermeesterd. In Zuid Polen hebben onze in ver eeniging met onzen, bondgenoot strij dende troepen terrein gewonnen. Weenen, 16 December. Officieele kennisgeving van vanmiddag: In Galicie en Zuid-Polen wordt de terugtrekkende vijand op het geheele front vervolgd. Bij Lisko, Krosno (aan de Wislok), Jaslo en in het dal van de Biala (zijrivier van de Duna- jec) bieden sterke Russische strijd krachten tegenstand. In het dal van de Dunajec zijn onze troepen al vech tend tot Zackliczyn (30 K.M. ten zuiden van Tarnow) doorgedrongen; ook Bochnia is door ons heroverd. In Zuid-Polen heeft de vijandelijke achterhoede na korten strijd overal voor de Duitsche en Oosten rljksch- Hongaarsche strijdkrachten moeten wijken. In de Karpathen hebben de Russen hun opmarsch in het dal van de Latorcza nog niet opgegeven. In het dal van den bovenloop der Bystryca (zijrivier van de Dniestr, waaraan Nadworna ligt) is een aan val der Russen afgeslagen. De bezetting van Przemysl heeft opnieuw een grooten uitval gedaan, waarbij Hongaarsche land weer troepen zich hebben onderscheiden door de bestorming van een met prikkeldraad versperde vijandelijke stelling. Zooals gewoonlijk zijn krijgsgevangenen en vermeesterde machinegeweren naar de vesting gebracht. Telegrammen ontvangen na half twee: De correspondent van het „Han delsblad" uit Zevenaar seint: De verkeersweg Lobit—Elten is hedenml^feen gesloten. De Duitsche wachten lieten niemand passcoren. Londen, 17 Doe. Officieus wordt medegedeeld, dat te Scarborough 25 en te West Hartlepool 48 personen zyn gedood. In de laatste plaats werden tevens 130 menschen gewond, 7 gewonden van de bemanningen der torpedojagers werden aan land ge bracht. De dood van Yperen. In een door hut Berliner Tagoblatt overgenomen brief van een Duitschen officier lezen wij het volgende „Wij hebbuu gioote verliezua gele den aan manschappen, maar ook aan onderofficieren en officieren. Je hart krimpt ineen bij de herinnering aan al die goede kameraden, waarmee je zoo dikwijls vroolijk bijeen bent ge weest. De ïyken van de gesneuvel den konden soms pas dagen, een enkele maal zelfs twaalf dagen, na het gevecht begraven worden. In wolk een toestand zij zich bevondeu, kun je je voorstellen. Maar de vijand liet. ons geen tijd en geen rust om do dooden te verzamelen. De eerste-Iuite- nant S., met wien wij nog in het. mooie Kortryk onbezorgd gepimpeld hadden en luitenant W. zijn veertien dagen geleden gesneuveld. Men heeft hen pas eenige dagen geleden in een boschje gevonden, geheel in ontbin ding De oogst, dien de dood bij ons en bij onze tegenstanders go- houden heeft, wekt de-herinnering aan den tijd van verschrikking, die de stad Yperen en zijn omtrek meer dan vijf eeuwen geleden beleefd heeft, toen de pest de inwoners van tweeduizend zielen op een tiende deed slinken. De „dood van Yperen" heeft toen zoo schrikkelyk huisgehouden, dat hij nu nog in de Belgische en Hollandsche Nederlanden in hel. spraakgebruik voortleeft. Als oen van de vele vluchtelingen,, die wy bier op alle wegen tegengekomen zijn, et- heel ellendig en treurig uitzag, heb ik dikwijls een van de inwoners hooien zoggen: „Hij ziet er uit als de dood van Yperen." En nu maait de dood sedert bijna twee maanden weer rondom die heerlijk mooie tot kortgeleden ten minste zoo heer lijk mooie - stad. En over weer vijfhonderd jaar zullen zo in Vlaan deren en Brabant, in Henegouwen, Limburg, Holland en Zeeland nog altijd van den dood van Yperen sprekenmaar dan zal men niet meer den dood van 1350, maar dien van 1914 bedoelen. En ondanks dion vroeselijkon dood houden wij het, uit, houden wij vol, en'ik moet met het oog op het werk, dat wij infanteristen verricht hebben en dat ons nog te wachten staat, aan dewoorden in een van onze dienstvoorschriften denken„Doinfan- terie is het voornaamste wapen, samen met de artillerie krijgt zij door haar vuur den vijand eronder. Zij alleen breekt zyn laatste verzet. Zij draagt den voornaamsten last van den strijd on brengt de grootste offers. Maar hun loon is dan ook de grootste roem TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 15 December. Reeds deelden wij mede in ons vorig nummer, dat de Kamer onder verschillende wetsontwerpen ook aan nam een wetsontwerp tot wijziging van de wet tot regeling van de be vordering en het ontslag van de officieren der Koninklijke Nederland- sche Marine-reserve en de pension- neering van officieren, onder-officieren en minderen en van lninne weduwen en weezen. Het laatste dezer serie wetsontwei pen tot wijziging en aanvulling van de „Bevorderingswet voor de Zeemacht 1902" is oorzaak, dat de heer Van der Voort van Zijp(A.R.) do weinige animo constateert, dio voor den zeedienst bestaat. Van de 30 plaatsen voor adelborst, die in 1914 op het Koninklijk Instituut beschik baar waren, zijn er 7 onbezet ge bleven. Volgens den minister is dit, te danken aan de propageering voor nieuwe ideeen: anti militarisme en wereldvrede. Of dit ontwerp de ge wenschte verbeteringen zal brengen, betwijfelt spr., en waar we toch aan den vooravond staan van groote ver anderingen in onze vloot, ware het. voor onzo officieren beter geweest., deze zaak te laten rusten, totdat eene grondige wijziging in deze wol. mogelijk zal zijn. Minister Rambonnot licht na der in, hoe inderdaad bij verscheidene jongelui, leerlingen van H.B.Setc., geringe animo bestaat voor den zeo- dieDst. Het idee oorlogsgevaar is in ons land op den achtergrond gedron gen on het wereldvrede idee maakt, proselieten. Herhaaldelijk vernam men, dat de Europeescbe mogend heden toch te beschaafd zijn om oorlog te voeren. Overigens zijn de finantieele vooruitzichten veel ver beterd sinds de minister zeeofficier werd. De bezwaren van den heer Van der Voort van Zyp houden geen steek, betoogt de minister. De heer Hugenholtz (S.D. AP.) kan zich met de strokking van hel ontwerp wel vereenigen. Er zal nu beter contact bltjven tusschen com mandant en personeel. Kan de minis ter niet bevorderen, evenals dat bv. op de Engelsche en Duitsche marines is, waar ieder matroos den naam van zijn schip op zyn muts draagt, dat er te dezen opzichte meer conti nuïteit kome? De Minister kan deze opmer kingen ten volle onderschrijven. Juist om meer continuïteit to krijgen strekt dit wetsontwerp. Het wordt vervolgens aangenomen zonder hoofdelijke stemming. (Het vervolg van de zitting van 15 Dec. benevens een uittreksel van het Voorloopig Verslag der Marine- Begrooting voor 1915 worden in ons volgend No. opgenomen). Advertentiën. Heden ovurleod tot onze droef hoid, voorzien van de H.H. Sacra menten der Stervenden, onze geliefde Echtgenoot en Vader WILLEM CORNELIA REU, in den ouderdom van ruim 56 jaren. Wed. W. C. REIJ en Kinderen. Texel, 15 Dec. 1914.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2