Ingezonden Mededeeling. I op RIJWIEL.. RIJTUIG-«B AUTOBANDEN waarborgt aoUdltalt. Fabriek Hevea. Hoogetand(Oroningen.)| Zitting van Vrijdag 18 December. Aan de orde is Hoofdstuk V der Staatsbegrootiug (Binnenlandscbe Za ken), waarover algomeene beschou wingen worden gehoudeu. De Voor zitter maakt er deu leden attent op, dat deze beschouwingen alleen kun nen kunnen betreffen critiek op de door de Regeering voorgestelde be zuinigingen. Er werd door verschillende leden dan ook kritiek uitgeoefend. Deze betrof meerendeels minder belang rijke dingen en gaf minister Cort van der Linden aanleiding de Kamer hierover een verwijt te maken. Wan neer men zich, zoo zeide de minister, in deze dagen van spanning, .zooals de minister zich van uur tot uur met de grootste staatsrechtelijke en economische vraagstukken heeft moe- ton bezighouden, doet het hem eenigs- zins zonderling aan, hier te komen in een atmospheer, waarin men het voorstelt, alsof alles weer zijn nor malen gang gaat. Verder wenschte de heer Brum- me 1 k a m p (a.-r.) een openbaren bededag on de heer Kleerekoper (3.d.a.p.) besprak de Arnhcmsche politietoestanden en de Haagsche tramstaking; waaromtrent hij aan den minister vraagt of deze thans niet vindt, dat publieke bedrijven door de gemeenten niet langer aan willekeur mogen worden toever trouwd. Over dien voorgestelden biddag wordt nog wal; gepraat, doch de mi nister, ofschoon geen staatsrechtelijk bezwaar hebbend, meent toch dat in geloofszaken de overheid niet het initiatief kan nemen. Het overige „kleingoed" zullen wij den lezer maar schenken. LIJST van Ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN. Naam: Beroep: Woonplaats: Van l'.Kramor, schenpstlmm., Vietlim.E, A'dam, N.H. i, Dekker, smid, Oostslootstraatü.zype, •I. v. Ilnperen, marinier, Gasstraal 14, Breda, R.C. G. Koot.sorgt.-torp., Janzenstraat76, A'dnm, E.L. r.Hoüblok,arboidor,Koegras55,Callantsoog. N.H. '.Vlaming, schilder. Vijzelstraat 71, A'dam, F. W.Brunboek,arbeid., KoecTasltïi, Arnhem, Wed.H.lirugman.huisluSluisd.str.iw.'s Hage,E. -- "lüiil.tn. C1.i.a, ir i- tri Naam: Beroep: Van: Naar: Gel.: N.Schoonensjerg -seiii.,Kon.dw.8tr5,A'dam, R.C, 0. den Broodcr, zil., C.Ditostr.2, H.voetsluis, N.H. M.B J3ommls8e,kp.mach.dr.,Oiimsil9c.Aj-nh.. R C. .u Kor»ui-Prosper,zd., Koegr.140, 15.opL.dtik, N.H. Wed. N. XiOotjaard, zd„ Krugeratr. 45a, Arnh-, B-C. A.v.d.BiJl-de Boer, Oostsbstr-Tl, Zaand., Ch.Ger. A ,T. v.Kulken-Neorvoort,zBasstr.4«,'8llage, B.C. C.O.T.deJager.1».t.z.2okl..Staüonstr S.Buika)., N,r (i.Vorkaik,roiziger, Huisduinon 11,Arnhem, A.F.Iloginans, tandleoh., Kanaal \v .46, A'dam, R.C. G. M. de Bock, Uqimorman, Spoorgr. 3, Idem, N.H. .I.Rniin-Snook,zonder, Oranjostr.21, 's-Hagc, Oor. 1. Davideon,koster, Kanaalweg 69, Emmon, JU. W.H.v.Wionst.krp.xnar.j-Weststr. 49, A'dam, N.H. MARINE EN LEGER. Met 18 December zijn de adelborsten der le kl. G. W. Bakker en L. A. M. C. Koenen gesteld t*r beschikking. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Kambangan, ultr., pass. 17 dezer Wiglit. lloeton, v. Cardiff n. Z.-Amor., pas. lu doz. Madora. Dondo arriv. 14 dozor van R'dam te Carditl'. Kon. der Nederl., ultr., paBB. 16 dozor Gibraltar. Rondo arriv. 11 dezer van A'dam te OardlfT. Timor vertrok 16 dezer v. Bal timore n. A'dam. Lombok, thuisr., vertrok 17 dezer van Liverpool. Sumatra arriv. 17 dezer v. A'dam te OarditT. Ambon, uitr.,arriv. 18 dezer te Singapore. Hanka, ultr..arrt v. 18 dezer te Singapore Rotterdamsche Lloyd. Djocja arriv. 17 dezer van Java te R'dam. Tabanan, uitr., vertrok 16 dezer van Colombo. DolLuitr., pass. 17 dozor Wight. Klndlani, uitr,, arriv. 17 dezer te PorlSald. Kon. Holl. Loyd. Maasland, uitr., vertrok 16 dezer v. Rlo Janeiro. l-'rlsia arriv. 17 dezer v. Buenos-Ayres te A'dam. Amsteliand, uitr., vertrok 16 dezer van Santos. Hnllaudla, uitr., pass. 17 dezer Bovezlor. Zaanland, thuisr., pass. 17 dezer Dungenoss. Zoolandin, ultr., vertrok 16dezor van Santos. Kon. West-Indische Maildienst. Prins Frederlk Hendrik, uitr.. vertrok 16dezer v. Madera. Forluna, van A'dam naar SL Kitts, vertr. 18 dozer van Ponta Deigada. Haven te Nieuwedlep. 8 Dec. Aangekomen van Londen en vertrokken naar llnrllngen de sji. „Groningen" „Falcon". Idem van Huil naar Harlingen het i ..Minister Tak". VISSCHERIJBERICHTEN. MARKTBERICHTEN. -, kl. fabriekskaas f39.-, klelno boerenkaas comm. fabriekskaas f commis sie boerenkaas f40.-, middelbare fabriekskaas f middelbare boerenkaas f40.-. Aango- vourd 190 stapels, wegende 116735 K.G. Handel stug. Alkmaar, 18 Dec. 1914. Heden werden ter graanmarkt aangevoerd 828 II.L. Tarwe f 11.60 a 12.-, roggof-, gerstf-.-, idchev. f 10.25 a flO.40, haver re.40 a f690. Bruine boonen fM.— a f16.-, witto idem f!».- a f22.—, rood mosterdzaad f -.-.geelid. f-.—blauwmaandzaad f30.—, paardeboonen f 11.10 a f 11.25, cltroenboonen f1950 a f22.-, duivenboonenf1150. kanaries, f 1450a f-.-. Erwten: groene r 14.a 20.—, grauwe f25.- n 30.vale f - Hoorn, 17 Dec. 1914. Beverwijk, '18 Dec. 1914. Groenten. 8porsioboonen (enkel) f 00-00, idem (dubbel) f 00-00, snyboonon 100-00 per 100 K.G., bloemkool f8—8, boerenkool f2-8 per 100 ut-, andijvie f2.00- 4.00, selderij ffl-4 por 100 bos, wortelen f8-12 per 100 bos,appelon (zuur) ril.— -12/», ld. (zoet)f7-10, peren f650-8.00 p. H.L., knolselderij f2-6 por 100 bos; uien f2.00-3.00 per zak; aardappelen f 4.00- 5.00 per H.L., prei fO-OO per 100 bos, savoije kool f4-6, roode ld. f2—5, witte ld. fO-OO per 100 stuks, bieten fOJXI-aOO per 100 stuks, spruilkool fOJ» a 0.00 Eer mand, raapstelen fO-o per 100 bos, bloem- ool 3e soort f0-0, spinazio 00- 00 ct. por ben. Burgerlijke Stand van Helder, Van 17 en 18 December. GETROUWD: J. van Kooten en O. Biersteker. P. A. Verhoef en J. A. Pollirig. H. Ketner en P. v. d. Veen. C. Looy en N. Kuiken. L. R. Jj Huljsman en G. Mieldijk. M. Kerk- hoff en A. Kramer. BEVALLENE. van Saasen geb. v. Ast, d. J. Vink, geb. Kouwcnborg, d. J. Buthfer geb. Korff, z. OVERLEDEN M. G. Kranke, 5 wekeu. AGENDA. 19 Dec. Mandoline-club „Serenata". Casino, half acht. 19 Dec. Dansclub „Feodora". Tivoli. 21 Dec. Emiel Kullebroeck. Casino. 22 Doe. Voordracht met konkproeven doorMej. A. Keulen. Onderworp: „Goede en goed koops maaltijden". Casino. 24 Doe. Twee groote Cabaret-voorstellingen. Casino, half noht.. 26 Dec. Voordrachten-avond bij J. Büvoot, te Julianadorp. DE OORLOG. (Vervolg.) De strijd bij Nleuwpoort. De correspondent van „De Tijd" meldt Een dubbel doel zat er achter de aanvallende beweging van de Belgisch- Fransche troepen boven Nieuwpoort, samengaande met de beschieting van Westende door de Engelsche oorlogs schepen. Vooreerst het algemeeno doel van vooruit te komen, maar in de tweede plaats een verdedigings- doel om een voorlach ui ven van den vijand zijnerzijds bij Nieuwpoort te beletten. De Duitschers zijn n.I. ge regeld en volgens goed opgezet plan voortgegaan jie kust te versterken. En steeds* dringen ze meer en meer op bij Nieuwpoort. Men her innert zich nog wel hun aanvallende beweging van enkele weken terug. En nu was het gevaar, dat ze zich met hun kustbattorijen steeds dichter en dichter bij Nieuwpoort zouden nestelen. Vandaar de Belgische aan val op Lombaerazijde; vandaar ook dezegeraeenschappelljkeonderneming van Belgen en Franschen. Er moet lucht gemaakt worden voor Nieuw poort, zeide mij een officier. Dit stelt ook het feit in het licht, dat de Engel sche vloot zoo heftig uren lang West ende heeft gebombardeerd. Tevergeefs trachtten de Duitschers door tegenaanvallen op St. Joris (St! Georges) onze voortgaande bewoging te verijdelen: St. Joris bleef in onze handen. Ook meer Zuidwaarts bleef het goede gevolg onzer krijgsverrich tingen aanhouden. Yperen krijgt even eens meer lucht. De Duitschers worden ten Oosten daarvan langzaam teruggedrongen. Zuidwaarts bij St. Eloy geluklo het nog niet zoo goed .als iets Noord- oostelljkcr, bij Klein Zillebeeke. En ook Noordwaarts van Yperen en meer naar den Westkant toe, Zuid-oostelijk van Bixschoote, werd terrein ge wonnen. Fransch legerbericht. Paiijs, 17 Dec. Het avond-commu niqué' luidtWij wonnen terrein ten noorden van Yperen en Meenen en den weg zuid en zuidoost, van Bix- schoten. Wij rukten noordoostelijk van Atrecht op en bereikten de eerste huizen van St. Laurent Blaugy; maakten flinke vorderingen bij Ovil- Iers, Laboiselle, Mametz, Mariecourt, in de streek "van Bapaunie en Peronno. Tusschen Som me en Vogezen kwam niets bijzonders voor. 0p nachtwacht aan het Yserkanaal. In een soldatenbrief in het „Ber- liner Tageblatt" leest men Te voet gaat het verder, twee aan twee, op den donkereu, modde- rigen landweg in de lichting van N. Spoedig slaan wij links af, de wei landen in, in het overstroomde ge bied, nu eens tot aan de knieën in de modder, dan weer door helder water. Allen hijgen. Velen vallen er in, ik drie maal. Eens had ik een stuk brood in de hand en tot aan den pols viel ik daarmee in de bag ger. Eindelijk komen wij aan de tamelijk breede Yser. De brug be staat uit tonnen met planken er over. Slechts vijf man mogen er op grooten afstand van elkaar tegelijk op en ze ligt, zeer te waggelen. „In het Luna park kost de pret vijftig pfennig'" zegt een van onze Berlljners. Bij iedere schommeling glinstert het wa ter met duizend vonken, een prachtig schouwspel, maar de reden is droevig. Het komt door de vele, vele lijken, die in het water liggen te verworden Een groote sterfte onder de visch is daar mede een gevolg van. Ein delijk zijn we allen goed aan den overkant aangekomen. En nu gaat het over een eindoloozen, smallen dijk. Aan weerskanten onafzienbare water vlakten, die heel ver wegnogfllauw glimmen, door het donker en de ster ren weerspiegelen. Het gegllj en ge struikel begint alweer. ..Oppassen, dat niemand van de sokken gaat". Eindelijk gaat de weg door een groo ten, mooien poortingang naai- de „Groote Hen", een prachtige hoeve, die als een trotsch kasteel in het water ligt, rondom door grachten om geven. De gebouwen zijn geheel in elkaar geschoten en we glijden naar beneden in den kelder. Daar liggen we 's nachts op stroo en wisselen elkaar af op wacht. Dit is do meest vooruitgeschoven stelling, en een paar honderd meter van ons af staat reeds de vijand. De dubbele schildwacht, die wij aflossen, heeft een rookende Belgische patrouille gezien, die tot aan de gracht gekomen is, die voor de schelf ligt. Daar konden zij niet over komen en zy zijn weer weg gegaan zonder iets gemferkt te hebben van de Duitseho schildwacht. Met den rug staan wij tegen de schelf en luisteren, spieden, tasten in de schaduwwereld voor ons. De nacht is vrij helder. Tot op vijftig meter afstand kan men duidelijk boom en bosch onderscheiden. Overal een gedruisch, een gekraak cn een geknak in de natuur. Gras en wilgen bewegen zich in den wind. Vijanden overal, als men niet al zijn wil in spant om rustig waar te nemon en do dingen nuchter te beoordeelen. Ik wil mij wat vertreden. Ik leg mijn geweer op schouder, -kom uit de schaduw, van de schelf en ga twintig pas in de richting van het water. De uitwerking is verbluffend. Een geplas en gekletter in hot water. Beweging in de biezen on een eend vliegt op. Mijn hart begint weer te kloppon on uit de schelf hoor ik op zijn Saksisch jZeg, wat was dat?" „Ach, een water vogel" klinkt het in denzelfden tong val terug. Juist ben ik weer bij de schelf en zijn mijn gedachten weer by vreedzame dingen, als de hoofd zaak komt. Plotseling staat aan den anderen kant van de gracht een man op eu rent zoo hard als hij kan den nacht in. Het volgende oogenblik is de mau een schaduw ca dan heeft de alles gelijkmakende duisternis hem verzwolgen Van het Oostelijke gevechts terrein. St. Petersburg, 18 Dec. De gene rale staf deelt het volgende mede In de richting van Mlawa hebben onze cavalerie eu vooruitgeschoven afdeelingen met kiachi de verslagen Duitsclie troepen (die numei iek ster ker waren) vervolgd eu zijn de grens overgetrokken. Gedurende de vervolging namen wij gevangenen en maakten wij ver scheiden kanonnen en ander oorlogs- materieel buit. Aan den linkeroever van den Weioh- sel, alsmede in West-Galiciü, is den 16n December geen enkel gevecht van beteekenis geleverd. In den loop van de vorige week heeft het garnizoen van Przemysl verscheiden uitvallen beproefd, die wij alle teruggeslagen hebben. Het garnizoen had daarbij groote verliezeu. Bij het afslaan van een uitval op den Ion December namen wij eenige hon-. derden gevangenen en maakten wij machinegeweren buit. De nederlaag der Russen in Polen. Weonon, 18 Dec. De bladen be spreken mot de grootste voldoening de successen in Polen behaald, en wijzen er op dat de geweldigste slag in de wereldgeschiedenis cn de daarin behaalde overwinning tegelijkertijd een onvergankelijk monument wezen zou voor de trouwe wapenbroeder- schap tusschen Duitschland on Oosten- rljk-Hongarije. Het „Fremdenblatt" zegt, dat de overwinning der bondgenooten geen verrassing en geen succes van hel oogenblik is, maar de sluitsteen van het met groote consequentie stuk voor stuk opgerichte gebouw; dit versterkt nog de groote beteekenis van deze beslissende zegepraal der bondgenooten op de Poolsche en Galicischè slagvelden behaald. De nederlaag der Russen zal niet alleen van grooten invloed zijn op de verdere ontwikkeling der gebeurte nissen op het noordoostelijk oorlogs- tooneel, maar ook invloed hebben op de politieke en militaire toestanden op allo tooneelen van den wereld oorlog. Met Rusland hebben ook de bond genooten, die op do hulp van het Tsarenrijk hoopten, een beslissende nederlaag geleden. De „Neue Freie Presse" zet uit een, dat de beslissende overwinning de laatste zet is in het grootsche plan van den veldheer, en dat de legers der verbonden keizerrijken deze overwinning door hun slagvaardig heid en toewijding en door de kracht groote vermoeienissen lang te ver dragen hebben weten te behalen. Berlijn, IS Dec. (W.B.( De „Voss. Zeit." schryft onder den titel „Hin- denburg's overwinning": „Het door de Russen aaugekoudigde offensief tegen Sileziè en Posen is geheel en al mislukt", deze zinsnede is van te meer gewicht, wijl het Duitsche legerbestuur geenerlei neiging heeft tot overdrijving. De Russische legers zijn iu geheel Polen tot den terugtocht- gedwongen, er is over de gcheele linie een over winning behaald en niet slechts een tactische overwinning zonder door werkende strategische beteekenis, maar een overwinning van deD tegen stander, die deu oorlog nader tot zijn einddoel brengt. De „Post" zegt, dat de mislukking van den Russischen aanval onze zwaar bezochte grensprovinciën met één slag bevrijdde van iedere vrees. De beslissing, die nu in het. Oosten viel, zal echter ook van nablijvenden invloed op de oorlogsgebeurtenissen in het Westen zijn. Nu de Russische tegenstand ge broken is, zullen aanmerkelijke Duitsche legerkrachten weer vrij komen "voor den strijd in het westen. De „Vorwiirta" doet opmerken, dat de mislukking van het Russische offensief, dat met zoo geweldige strijdkrachten werd ingezet, een resul taat is, waar men mee voorden dag mag komen. Griekenland en Turkije. Athene, 18 December. De pers is van meoning, dat de diplomatieke betrekkingen tusschen Griekenland en Turkije moeten worden afgebroken Een ondei officier van de Grieksche marine, die te Konstantinopel ge vangen zit-, is ter dood veroordeeld. Op Zee. De beschieting van de Engelsche kust. Londen, 18 December. Alle bladen staan vol nadere bïzoudorheden over de verwoesting, door de beschieting van de drie steden op de Oostkust aangericht. De eerste verontwaardi ging is versterkt door het bericht uit Berlijn over de beschieting van „de versterkte steden" Hartlepool en Scarborough. De bladen noemen dat huichelarij of het begin van schaamte. Hartlepool heeft althans één batterij, maar Scarborough is een geheel on versterkte badplaats, zooookWhitby dat in het Duitsche bericht niet wordt genoemd. Te Hartlepool waren de schoten niet alleen en niet hoofdzake lijk op de versterkingswerken gericht. Berlijn, 18 December (Wolff.) Naar aanleiding van de verklaring van de Engelsche admiraliteit dat betoo gingen, die tegen onversterkte steden of handelshavens gericht zijn, zeer gemakkelijk uitvoerbaar zijn, merkt de Norddeutscbe Allgemeinc Zeitung op: Dezo verklaring loopt met een zekerheid over de waarheid heen, die zelfs voor Engelsche oorlogsberichten iets ongewoons is. Uit andere Engelsche berichten blijkt immers duidelijk, dat de kustbatto rijen het vuur van do Duitsche sche pen beantwoord hebben. Onversterkte plaatsen beschikken niet over kust- batterljen. Bovendien is algemeen be kend, dat (lc beschoten steden steun punten van de vloot zijn. De waarheidsliefde van de ambte lijke Engelsche berichtgeving blijkt ook uit de zinsnede, welke over de verliezen van de Duitschers spreekt. De Engelsche admiraliteit heeft voor zulke beweriDgen niet het geringste houvast. Berlijn, 17 Dec. Aan den aanval op de drie Engalscho kustplaatsen hebben ook Duitsche slagschepen deelgenomen. Alle schepen zijn on gedeerd in de Duitsche havens terug gekeerd. De algemeene toestand. We hoeven slechts weinig toe te voegen aan de mededeeling, die het Duitsche hoofdkwartier gisteren heeft gepubliceerd. De mededeeling van den Russischen generalen staf schijnt daarmee meer in tegenspraak, dan zij het is. De kern van die mededeeling vormt deze zin: „Aan den linkeroever van den Weichsel, alsmede in West Galieië is den 16den December geen enkel- ge vecht van beteekenis geleverd." Als een generale staf van een partij een zoodanig bericht verspreidt, nadat hij in zijn vorige berichten heeft gesproken van „een weinig terugtrekken" en het „belemmeren" van de bewegingen van.andere troe penmachten des vljands naar het voornaamste gevechtsterrein, en als tegelijkertijd de vijandige party meldt dat de tegenpartij terugtrekt, dan behoeven wij daar geen tegenspraak in te lezen. Dat heeft ons de onder vinding in dezen oorlog geleerd. Toen dc Duitschers, die aan den Weichsel stonden, door een dreigende omvattiugsbeweging van Russische troepen, die van Warschau uit naar het Westen marcheerden, waren ge dwongen om van den Weichsel tot dicht bij de Duitsche grens terug te trekken, toen meldden ook zij telken male niet anders dan dat er 'in Polen geen gevechten van belang hadden plaats gehad. In dien trant waren ook de Russische berichten gesteld, toen de Russische troepen, door Hindenburg verslagen, uit Oost-Prui sen terugtrokken. Het is dan ook volkomen waar als men terugtrekt., hebben er allicht geen belangrijke gevechten plaats. Intusschen bevestigt het Russiscln communiqué den indruk, die reeds het Duitsche op ons maakte, n.1. dat het Russische leger niet is vornie- tigd, maar zich terugtrekt, niet vrij willig natuurlijk, maar uit de over weging, dat het ziju offensief niot kon doorzetten en (iat zelfs een po ging zich in zijn tegenwoordige stel lingen te handhaven, niet zonder ge vaar zou zijn. Behalve de kracht van de Duitsche aanvallen in de streek van Lowicz en Lodz, is dit voor een zeer belangrijk deel toe te schrijven aan den Noord waar tschen opmarscli van de Oostenrijkers van de Weste lijke Karpathen uit. Daartoe immers werden de Zuidelijkste Russischo strijdkrachten die bij Krakau slon den in flank en rug bedreigd en een terugtocht van die Russische troepen ten Zuiden van den Opper-Weichsel, zonder een daarbij gepaard gaand terugtrekken in Polen, was -niet wel denkbaar. Die Oostenrljksche troepen moes ten de Russen tot eiken prijs zoo lang mogelijk tegenhouden, anders dreigde hun terugtocht door een flankaanval te worden versLoord en scheen een vernietiging, althans van een aanzienlijk gedeelte van hun leger onvermijdelijk. Wij lezen dan ook inderdaad in het offleieelo be richt uit Weenen „Door onzen opmarsch over de Karpathen uit zuidelijke richting be dreigd, is de vijand een algemeeuen terugtocht begonnen, dien hij in de uitloopers der Karpathen door hard uekkigen tegenstand zoekt te dekken. Onze troepen vallon hem op de linie Zakliczyn (aan de Dunajec) Krosna (aan de Wislok) aan. Op het overige deel van het front is de vervolging gaande". De Russen bieden dus in de Zuide lijke uitloopers der Karpathen hard uekkigen tegenstand, waarmede zij hun algemeeuen terugtQcht dekken. Gelukt hun dit ook verder, dan is die terugtocht voor het Russische leger niet katastrophaal, al is hij voor de Duitschers en Oostenrijkets een succes van groote beteekenis. De Russische stal' is uitvoerig over do voor de Russische wapenen gun stige gevechten in de streek van Mlawa. Vandaar uit trok immers ook een Duitsche legermacht in de richting van Warschau op, die vol gens de overeenstemmende berichten van beide zijden teruggeslagen is. Het voornaamste doel van die be weging zal wel zyn geweest de Rus sische strijdkrachten, die ten Noorden van Warschau stonden bezig te hou den en te verhinderen, dat zij naar het gevechtsterrein ten Zuiden van den Weichsel ter versterking werden De conclusie blijft dus dezelfde als wij reeds maakten op grond van het Duitsche bericht. In Polen is de be slissing ten gunste van de Duitschers on Oostenrijkers gevallen in zooverre het resultaat van den grooten slag is, dat de Russen moeten terugtrek ken. De aanvallende kracht van het Russische leger schijnt gebroken. (N. Rott. Ct.) Bij deze geweldige gevechten in het Oosten hebben do partieelo ge vechten op het westelijk oorlogs- tooneel meer het karakter van scher mutselingen. Er schijnt toch wol pootig gevoch ten te zijn in den omtrek van Nieuw poort, waar do Belgen en Franschen van de landzijdo optraden en daarbij gesteund werden door het Engelsche eskader, dat uit zee de Duitsche kust- troepen beschoot. Maar het resultaat, dat de linies der geallieerden 500 meter vooruitkwamen, staat niet in verhouding tot de honderden die daarbij omkwamen. Wel wordt dit gebied duim voor duim verdedigden kost elke voetbreed gronds meer monschenlevens dan ooit eenig ander dool der aarde heeft gevraagd. Het bosch van Wyteschaete, ten zuiden van Yperen, heeft een strijd gezien die meer dan moorddadig was. Dui zenden menschen sneuvelen tydens den aanval op, of de verdediging van zulke terreingedeolten, zonder dat aanvaller of verdedigor daardoor eenig tastbaar voordeel behalen. Het is een strijd, die uitsluitend het vernietigen van 's vijauds troepen, het uitputten en afinakëti van 'svijands leger be oogt. Waar het niet met aanvallen gaat, gewoonlijk iu de duisternis van den nacht of onder bescherming van den mist, om den vijand te venassen, daar duurt onafgebroken, dag en nacht, het artillerievuur voort. Zelfs de vraag om een korten wapenstilstand, ten einde de vele dooden te begraven, wordt geweigerd of beantwoord met een nog moorddadiger beschieting. (H.blad). Duitschland en het Fransche Geelboek. Berlijn, 18 Dec. Door middel van e „Nordd. Allg. Ztg." geeft de Re- georing officieel haar meotiingen te konnen ten aanzien van het Fransche geelboek, dat eerst thans hier is aan gekomen. Het bevat, zegt de mede deeling, 159 ten deele omvangrijke documenten, die blijkbaar zijn uit gekozen en geschikt gemaakt om Rusland schcon te wasschen van het verwijt, dat hot den oorlog heeft ver oorzaakt en de verantwoording op Duitschland te schuiven. Wij moeten ons voorbehouden op bijzonderhoden van de publicatie, na een nauwkeurige bestudeering, terug te komen. Reeds thans echter kan gezegd worden, dat het den Fran schen minister van oorlog in Maart 1918 in handen gekomen dusgezegdo officieele Duitseho geheime rapport betreffende versterking van hot Duit sche leger, dat ook reeds een onver diende belangstelling gevonden heeft in de neutrale pers, niets meer dan een grof verzinsel is. Welke de „be trouwbare bron" is, waaruit het do cument te voorschijn kwam, weten wij niet. In ieder geval heeft geen der Duitsche beoordeeters zich er mede bezig gehouden. Naar hetsehijnt is het geheime rapport van Fransche agenten afkomstig, en de publicatie iu liet geelbook had slechts ten doel de goede verhouding tusschen Duitsch land en zyn bondgenooten in gevaar te brengen, en de neutralen, met name Holland en Denemarken, tegen Duitschland op to hitsen. De Duitsche reserves. Luit. kolonel Bouvtug, de direc teur der Zwecdsehe krijgsschool, die ruim twee maanden op" het ge vechtsterrein aan Duitsche zijde heeft vertoefd, doolt in Aftonbladoi; enkele zijner indrukken mede. Hij schrijft o. m.: „Duitschland's militaire hulp bronnen acht ik bijna onuitputtelijk en ik twijfel er niet aan, dat. het Duitsche leger in staat zou zijn, nog grooterc moeilijkheden, dan waar voor hef. thans geplaatst is, het hoofd te bieden." De schrijver be toogt dan verder dat na vier maan den oorlog de kracht der Duitschers te water en te land eerder toe- dan afgenomen is. Dat is een gevolg van de voortreffelijke organisatie der reser ves. PLAATSELIJK NIEUWS. Vergadering van den Raad der gemeente Helder, op Maandag den 21 December 1914, des avonds ten 7'/j uur. Onderwerpen ter behandeling 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Vaststelling verordeningen salaris- regelingen. 3. Aankoop grond te Huisduinen, 4. Ontheffing bouwverordening voor Molenstraat 49. 5.. Benoemingen. Kort en snel recht. Het bestuur der Tucht-Unie wil zich in oen adres tot de Tweede Kauierrichteii, waarin gevraagd wordt om vlugst", eenvoudige berechting van kleine zaken, snelle oplegging en spoedige tenuitvoerlegging van straf voor overtredingen. Zij motiveert haar verzoekschrift o. a. door te zeggen, dat zeer vele uitingen van tuchteloosheid in ons land moeten worden toegeschreven aan den langzaraen gang van zaken bij berechting, aan de vele vormen en uiterlijke plichtplegingen, aan den langen duur van een zaak, en dat in landen, waar kort en snel recht bestaat, o. a. iu Engeland, gebleken is, hoezeer onmiddellijke aanhouding van den verdachte en diens dadelijke geleiding voor don bevoegden rechter, die terstond met de berechting aan vangt, een krachtig hulpmiddel is tegen straatschenderij, baldadigheid on andere uitingen van tuchteloos heid. Ieder meerderjarig Nederlander kan met dit verzoekschrift adhaesie be tuigen door zijne handteekoning op daartoe strekkende lijsten te plaatsen. Ten onzen kantore bestaat daarvoor den geheelen dag de gelegenheid. Vrouwencomité voor Kerstgaven aan de Militairen van Kust- en Grenswacht. De penningmeesteresse bericht ons dat aan het Sub comité te Alkmaar als opbrengst der collecte is toege zonden gevvordeu f477. --. Van ge noemd comité is een schiyven ont vangen waarin het hare dank be tuigt voor de zoo milde bijdragen. Aanbesteding. Bij de Donderdag gehouden aan besteding ten provinciehuize van Noord-Holland te Haarlem was laag ste inschrijver voor het onderhoud van Rykswegen in de provincie Noord- Holland gedurende de jaren 1915, 1916 en 1917 voor perceel 5. Raming f 7000 J. Spruit alhier voor f 6687. Voor hel onderhoud der werken van het Noord-Hollandseh Kanaal gedurende de jaren 1915, 1916 en 1917 perceel 3. Raming f 18.200 J. Spruit alhier voor f 16.586. - Bij beschikking van den Minister van Marine is de met 1 Januari a.s. bevolen overplaatsing naar Hellevoet- sluis van don adj.-commies bij 's Rijks werven J. J. Cohen, voorloopig inge trokken. De heer J. Brands, alhier, is benoemd tot ouderwijzer in de gym nastiek aan de O.L. scholen No. 18, 26 en 115 to Amsterdam. Tot loeraar in de gymnastiek aan de Gooisohe hoogero burgerschool met vijfjarigen cursus is benoemd de beer J. H. J. de Bruin, alhier. Aan den heer J. Lastdrager, aannemer alhier, werd opgedragen den bouw van48arbeiderewoningen te Deventer voor de som van f77287.— BINNENLAND. Een Engelsch watervliegtuig in de haven van Rotterdam. Het Noorsche stoomschip „Om", geadresseerd aan de firma Müller Co., heeft Donderdagmiddag, op het laatste gedeelte van zijn reis van Philadelphia naar hier, in de Noord zee, op 51° 45' Noorderbreedte en 2° 22' Oosterlengte, een Engelsch water vliegtuig (gemerkt 829. S. 117), dat iu volle zee dreef, aangetroffen en opgepikt. Het was bemand met den Engel- schen luitenant ter zee John Wilfrid, van Seddon, en diens mecanicien Robort Lyonel, van Sturtley. Zij waren Donderdagochtend te Sheer- ness opgestegen, ter verkenning van do kust. Een nooddaliug bracht het vliegtuig op eenige mijlen van de kust tot drijven en ongelukkiger wijze kwam de vry felle wind juist uit een voor de vliegers zeer ongun- stigen hoek, zoodat zij hoe langer hoe verder zee-in dreven. Ongeveer acht uur hebben de dappere mannen, met hun machine overgeleverd aan de onstuimige baren, doorgebracht. Aan den gezichteinder zagen ze wel enkele schepen, welker bemanning het kleine en zich tegen de golven niet scherp afteekenende vliegtuig evenwel niet opmerkte. Met de „Om" kwam de redding bestuurders en machine werden aan boord gehaald, waarbij de drljfbalken nog al wat schade kregen. Voor 't overige is het toestel er, voor zoover wij konden waarnemen, goed afge komen. Het is een tweedekkor van Engelsche type, mot een motor van 9 cylinders. (N. R. Ct.). Uitbreiding der Ned. Handelsvloot. Aan de Mij. voor Sclieeps- en Werk tuigbouw Feljenoonl, te Rottordam is de bouw opgedragen van een vracht stoomschip voor de Stoomvaart-My. „Nederland" en van een vrachtstoom schip voor de Holland Amerika-Lljn. Bovendien is aan de Mij. Foijenoord opgedragen (le machines te maken voor het tweede vrachtstoomschip dat door de firma Bonn en Mees voor de Holland—Amerika-Lljn zal gebouwd worden. Ten slotte is aan de zelfde maatschappij door de Hol land-Amerika-Lljn opgedragen dc reparatie van het stoomschip „Noor dam". (N. R. Ct.) Donderdag is te IJmuiden 14 dagen over tijd, het Nederlandscho stoom schip Betsy Anna aangekomen met een lading steenkolen van Warkworth. Zonder opgaaf van redenen was het schip 8 dagen door de Eogelsche autoriteiten opgehouden en 't heeft veel moeite gekost vergunning tot vertrek te krijgen. Daarna moest het schip 8 dagen blijven liggen wegens stormweer. Van den zeeslag of van oorlogsschepen had men op de Betsy Anna niets bespeurd, ofschoon men den avond te voren de geteisterde kustplaatsen gepasseerd was. In tegenstelling met andeie reizen was men ditmaal eerst hoofdzakelijk om de Zuid gestoomd inplaats van als gewoonlijk dwars over te steken. Belgische vluchtelingen. De toeloop van vluchtelingen naar Viissingen blijft aanhouden, en wordt verontrustend. Er moet met ruimte erg gowoekerd worden, en de op de Nieuwe Markt te bouwen loodsen vorderen langzaam. Het Engelsche Comité kan voor Zaterdag 2 Januari geen nieuwe in schrijving doen voor gratis reizen naar Engeland. Inbraak. Woensdagnacht is te Erichem in gebroken bij den heer A. Dumorree, bij wien iuwoont de weduwe-Van Kuilenburg, wie ontstolen is een kistje met f12,000 aan effecten, f3600 aan hypoteekglossen en een spaarbank boekje met f30. Men meent den dader op het spoor te zijn. Laatste berichten. Van het Oostelijk oorlogs- terreln. Berliju, 18 Dec. (Wolff.) Officieele mededeeling uit het groote hoofd- kVvartier van hedenochtend: Aan de grens van Oost- en west- Pruisen is de toestand onveranderd. In Polen volgen wij den vijand, die blijft wijken. Weenen, 18 December. De generale staf deelt officieel mede De verslagen Russische hoofdmacht wordt op het gehoele, meer dan 400 K.M. breede front van Krosno tot den mond van de Bzura vervolgd Gisteren is de vijand uit zijn stel lingen in de streek tusschen Kosno eri Zakliczijn, die ten noorden aan de Karpathen grenst, verdreven. Aan den benedenloop van de Du najec zijn de Duitsche en Oosten- ryksch-Hongaarsche troepen slaags met de Russische achterhoede. In Zuid-Polen is onze opmarsch tot dusverre zonder belangrijke gevech ten geschied. Piotrkof is eergisteren door het 34e regiment infanterie, Przedborz (aan de Pilitsa) gisteren door afdee lingen van het 81e regiment infan terie stormenderhand genomen. De dappere bezetting van Przemysl heeft den strijd in het aan de ves tingwerken grenzende gebied met goed gevolg voortgezet. De toestand in de Karpathen is nog niet noemenswaard veranderd. Van het Westelijke gevechts terrein. Berlijn, 18 Dec. (Wolff.) Het groote hoofdkwartier deelt officieel mede De strijd bij Nieuwpoort staat gunstig, maar is nog niet afgcloopon. Do aanvallen der Frauschen tus schen La Bassée en Atrecht, als- mode aan beide zijden van de Som me zijn mislukt. De vijand leed daarbij zware verliezen. Alleen aan de Sorumo verloren de Franschen 1200 gevangenen en ten minste 1800 man aan dooden. Onze verliezen bedroegen nog geen 200 man. In Argonne deden onze troepen goed gelukte aanvallen en maakten wij ongeveer 750 gevangenen. Ook namen wij eenig krygsmaterieel. Van het overige deel van het westeiyke front zijn geen bijzondere gebeurtenissen to melden. Parijs, 18 Dec. Officieele kennis geving vun vanmiddag 8 uur Het iu België gewonnen terrein hebben wij behouden, na alle tegen aanvallen der Duitschers te hebben afgeslagen. In de streek van Atrecht hebben wy ons door een krachtig offensief meester gemaakt van verscheidene loopgraven bij Auctyies, La Bassée, Loos (ten zuiden van Rljssel) en St. Laurent Blangy. Bij laatst genoemde- plaats hebben wij op een front van meer dan 1 K.M. broed bijna alle loopgraven der eerste vijandelijke linie genomen. In Argonne hebben de Duitschers ten noorden van Four de Paris een van onze loopgraven in de lucht doen vliegen en door een aanval van driu iljons getracht ons vandaar to ver drijven. De aanval is echter afge slagen. Hei gevecht op de Engelsche kust. London, 18 Dec. Hot Persbureau meldt dat het geen bericht heeft ge kregen omtrent het in den grond boren van twee Engelsche torpedo- jagors, waarvan gesproken wordt in c|e Duitsche draadlooze telegrammen, In België. De oorlogscorrespondent van de Tijd seint: De Engelsche vlieger, die in Breskens is neergekomen en nog één bom bij zich had, toen Itij werd ontwapend, had te voren vier bom men geworpen in de wijk fort-Lapin te Brugge. De aangerichte schade is niet bekend. Als men, van Sluis naar Brugge gaande, bij die plaats rechtsaf slaat, om het kanaal naar Ostonde te vel gen, dan komt men ton slotte aan een punt waar dit kanaal de vaart van Zeebrugge opvangt. Ilier is de wijk fort-Lapin, en er bevinden zich twee bassins. Na het bombardement van Zeebrugge is deze wijk streng afgesloten eu de bewoners, dio er zich bevinden, mogen zich niet met de overige Bruggenaren onderhouden. Sinds genoemden tijd mogen alleen op een bepaald uur de kooplui aan de brug komen, waar ook de bewo ners van deze wijk zich dan ver voegen om hunne waren te betrekken. Een en ander geschiedt uitsluitend onder toezicht der soldaten. 't Is dus duidelijk, dat zich in die- wijk iets byzonders afspeelt; en daar die maatregelen genomen werden, direct na het bombardement van Zeebrugge, ligt de veronderstelling voor de hand, dat daar thans de onderzeeërs liggen en er waarschijnlijk ook gemonteerd worden. Temeer daar zich op dezelfde plaats twee bassins bevinden, waarvan de kleinste uit stekend als werf is te gebruiken. Zeebrugge is een plaats, die de laatste dagen voortdurend op (le lippen der Duitschers ligt en niot zonder vrees wordt ze uitgesproken. Als een zeker feit kan ik u.1. melden, dat de Duitschers op het oogenblik ten zeerste bevreesd zijn voor een landing van een Engelsch leger te Zeebrugge, tegen welke mogeiykheid, die ze stellig verwach ten, dan ook talrijke maatregelen ge nomen zijn. Het aanvoeren van hel, zwaardere geschut beteekent niet een verweer tegen een eenvoudig even tueel vernieuwd bombardement, maar vooral tegen een landing. Ook de krachtige bezetting der kustplaatsen is hiermede verklaard. Ik schat het aantal soldaten, dat op het oogenblik langs de kust ligt van Ostende tot de Hollandsche grenzen, op 20.000. In de geheele duinenreeks zijn batterijen geplaatst en daarach ter liggen lange rijen loopgraven, parallel met de strandlyn. Op een K.M. daarachter weer staan verschil lende batteryen. Een poging tot landing der Eugel- schen wordt bovendien spoedig ver wacht, waarschijnlijk tegelijkertijd met een algemeen krachtig offensief der bondgenooten aan du -Yser. Van het front In Vlaanderen. Een oorlogs correspondent van het- „Berl. Tagebl." schrijft: Wie het Yserkanaal heeft gezien, weet, dat het onzen rechtervleugel haast onmogelijk is geworden terrein te winnen. Het is oigenhjk geen „terrein" meer, het is oen onafzifm- baar meer van grijze modder. Onze stellingen strekken zich aan de kust tot aan den mond van de Yser bij Nieuwpoort uit. Hier steken twee houten pieren in zee, do Oos- teiyke is in onze handen, de andere in die van de bondgenooten. Het Bel gische draadlooze station op een dei- pieren is kapot geschoten. Onze vooruitgeschoven stellingen zijn slechts langs buitengewoon mod derige wegen te bereiken. Als men er gaat graven, vindt men reeds op 30 c.M. diepte het grondwater, dat overal in do voren op do akkers staat. Kanonnen en wagens bly ven op deze wegen in den modder steken, paarden zakken er soms tot den buik toe in. Het Yserkanaal vormt de natuur lljke grens der beide fronten. Op sommige plaatsen liggen de loop graven maar 120 M. van elkaar, bij Dixmuiden waar nog overblijfselen van de brug over het kanaal liggen, slechts 40 M. Elke poging om het kanaal over te steken, wordt dadelijk met lievig geschutvuur verijdeld. Op vele plaatsen zijn destellingen onzer tegenstanders beter beschermd dan de onze, daar de schoeiing op den westelijken oever van 't kanaal hooger is dan die op den oostelykon oever. Hun loopgraven zyn daardoor droger dan de onze, waarin een voet. water staat, zoodat zij dagelijks uit- gepompt on leeggehoosd moeten wor den. Naar mijn overtuiging kunnen wij onder deze ongunstige omstandighe den op dit deel van het front niet; opschieten. Doch onze tegenstanders kunnen om dezelfde redenen al even min veel uitrichten. Ik ben dan ook van oordeel dat de strijd in Noord- Vlaanderen op het doodc punt staat." Volgens „Baseier Nachrichten" zijn in Marseille opnieuw 50.000 Gurkha's ontscheept.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2