HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Nieuwe] jAbonné's. Nieuwjaarsgroet. Welkomstgroet No. 4405 DINSDAG 22 DECEMBER 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct, franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37£„ 45 „0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct Verschijnt Dinsdag-* Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elko regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 21 cent. Zij, die zich met ingang van 1 Januari 1915 op ons bladjabonneeren, ontvangen de tot dien datum^verschijnende nummers gratis. Wegens de Kerst- dagen zal ons blad van Zaterdag 26 December NIET verschijnen. De eventueel in komende belangrijke berichten zuilen als gewoonlijk op ons publicatiebord worden bekend gemaakt. Onze lezers, die met 1 Januari a.s. aan Familie, Vrienden of Begunstigers in onze Courant een willen plaatsen, worden beleefd uit- genoodigd hunne opgaven tijdig in te zenden. DE UITGEVER. Stelling van DEN HELDER. Ontspannings-avonden in de tweede helft van December. Dinsdag 22 Weeshuis Lezing met lichlb. v. Dam Erfprins Zangkour „Ons Doel" Woonsd. 23 Tivoli Declamatie-avond mej. Kroe9 Binnenliav.87 I Declamatie-avond Van der Leo Parallelweg Muziekgezelschap „WJnnubst" Dunderd. 24 I Marine cantlnu Bioscoop RumpfT-SUnlman ev., Sluepenl., Ó.-Batt., Kaapli 0p pagina 4 van dit blad is opgenomen: 1. Marine-Beyrooting 1915. 2. Feuilleton, enz. DE OORLOG. De officieele legerberichten van 18, 19 en 20 December. Ju (le streek van de Yser en bij Yporen schijnt weer danig gevochten te worden. Vooral in den omtrek van Nieuwpoort - bij Lombaertzijde is het govecht hevig geweest. Do officieele Fransche berichten maken melding van hot winnen van terrein ten N. van Nieuwpoort. Aan de „Daily Ohronicle" werd reeds bericht dat Middelkerke en Dixmuiden door de bondgenooten bezet zouden zijn. Even eens zou dit het geval zijn met Rousselaere. Dit is echter een punt van groote strategische beteekenis, en wanneer het door do bondgenoo ten bezet was zouden deze er zeker melding van gemaakt hebben. Vol gons het Duitsche bericht van den 18en dezer werd er nog steeds bij la Bassé en bij Lens gevochten. De Fransche berichten van den 19en sluiten hierby aan. Deze melden in deze streken een lichte vooruitgang. Verder deelen zij mede dat door de Fransche artillerie twee zware bat terijen der Duitschers op de Maas hoogten buiten gevecht gesteld waren. Verder worden vorderingen gemeld bij Mametz en Lihons en St. Hubert. Bij Marecourt moest een door de Franschen vermeesterde loopgraaf weder prijs gegeven worden. Een bel icht van den 20sten maakt echter melding van het heroveren van dezelfde loopgraaf. Verder melden de Fran schen dat vooruitgang plaats vond bij Yperen, la Bassé en Al bert. Van Duitsche zijde daarentegen wordt bericht dat de verbondenen de vruch- telooze aauvallen bij Nieuwpoort en Bixschoote staakten. Wie van de twee gelijk heeft? Uit België komen berichten, dat er in de provincies Henegouwen en Luxemburg hongersnood begint te heersehen. Ook voor de andere pro vincies zal dit niet uit kunnen blijven. Het ziet er wel donker uit voor de Belgon. Van het Oostelijk front komen lang zamerhand berichten, welke een wei nig helderheid in den toestand bren gen. Den 18en meldde het Russische hoofdkwartier, dat op het Noordelijk gedeelte van het front aan den Weich- scl geen gevechten hadden plaats gehad en dat volmaakte kalmte was ingetreden na de verwoede aanvallen van de Duitschers. Verder werd in dit bericht medegedeeld, dat de Oos tenrijkers in de Karpathen groote versterkingen kregen, zoodat de Rus sen ook hier hun front moesten wij zigen. Wat dit beteekent, weten wij reeds. De berichten van den 19en uit Weonen melden, dat de troepen, welke ten Z.W. van Krakau oprukten, opnieuw op hevigen tegenstand stuit ten. In Zuid-Polen was het bij de achtervolging der Russon tot gevech ten gekomen. Hier zijn zij reeds tot de Nida gevorderd. Naar het schijnt, hebben de Russen zich,hersteld op een front loopendo langs de Rawka en de Nida. Hier wordt wederom krachtig tegenstand geboden. Het Noordelijke gedeelte van dit front ligt nog op ongeveer 60 K.M. afstand van Warschau. Verder blijkt, dat de Duitschers ten N. van den Weichsel niet hard zijn opgeschoten. Een Russisch bericht maakt tenminste melding van een terugslaan van den vijand, welke bij Dobrzin (ongeveer 20 K.M. ten O. van Wlozlawsk aan den Weichsel) over de rivier trachtte te trekken en reeds het eiland in de rivier bozet had. De troepen uit MlawaonThorn schijnen hier dus geen succes te hebben behaald. Een offieieuse nota uit St. Peters burg steekt den draak met het Duit sche overwinningsbericht. En inder daad. Wel zijn de Russen terugge slagen, en een heel stuk ook. Maar het Duitsche bericht liet nog twijfel of er een groote overwinning was behaald. Immers werd gemeld, dat de behaalde voordeelcn nog niet te overzien waren. Dit nu schijnt heel wat minder te zijn, dan men ver wacht had. Vooral iu Noordelijk Polen blijven de Russen zich hardnekkig verdedigen en bovendien blijkt uit de Duitsche berichten ook, dat de Russen zich handhaven bh de Rawka en de Nida, zooals het Duitsche bericht meldt in vooraf gereedge maakte stellingen. Wel wordt er aan toegevoegd, dat zij overal worden aangevallen, maar steeds duidelijker blijkt, dat het voordeel van de over winning beperkt blijft tot het afweron van het offensief der Russen tegen Posen en Sileziö. Do Berlijnsche correspondent van hot „H.blad" schrijft, dat den dag, dat het bericht over de overwinning in Polen kwam, tc Berlijn de dolste geruchten liepen. Zelfs werd als volkomen waar ver teld dat Warschau bezet was en 100.000 Russen gevangen gemaakt waren. Waar die in eens van daan kwamen wist niemand maar het bericht was er. De avondbladen waren het er over eens dat het met den Russischen kolos voorgoed gedaan was, en er thans groote versterkingen naar het westelijk front gezonden konden wor den. Alleen de „Vorwiirts" was van andere meenïng. Deze zeide dat het gepraat over een vernietigende neder laag der Russen voorloopig gerang schikt moest worden onder onzinnige en misleidende overdrijving. Een millioenen-leger als het Russische laat zich zoo maar niet vernietigen. Hoeveel gevangenen on kanonnen de Duitschers genomen zullen hebben staat nog niet vast maar zeker is het wel dat de Russen het grootste deel van hun leger door den terug tocht in veiligheid hebben weten te brengen. Aldus de „Vorwarts". En het is gebleken dat het werkelijk zoo was. Over den buit welke de Duit schers gemaakt hebben zijn nog geen nadere berichten. En voorloopig zal ook de opmarsch der Duitschers wel weer tegengehouden worden op het nieuwe Russische front. Aan de Russisch-Turksche gren zen wordt nog steeds gevochten. Bepaalde voordeelen worden, voor zoover uit de schaarsche berichten kan worden opgemaakt, door geen van beide partijen behaald. Een Russisch bericht meldt dat de troepen nog steeds in de buurt van Erzeroem staan. Van het gevechtsterrein in Egypte hoort men ook zoo goed als niets. Eeri Engelsch bericht maakt melding van een ontruiming van het schier eiland Sinai door de Turken. Het Suez-kanaal was over de ge- heele lengte in staat van verdediging gebracht. Bovendien is Egypte geheel bezet door Engelsche, Indische en koloniale troepen. Den 20sten December heeft de nieuwe sultan van Egypte zijn intrek in het paleis genomen. De afgezette Chedive heeft zijn troost gezocht te Weenen en is thans naar Berlijn vertrokken. Een bericht uit Weenen meldt dat te Kónstantinopel bericht is ontvan gen dat in Eugelsch Soedan een opstand is uitgebroken. De Hakim van Darfor zou met 80.000 man den aanval begonnen zijn. Er zijn echter reeds zoo dikwijls Turksche berich ten gelanceerd over opstanden in Engelsche koloniën, welke naderhand onwaar bleken, dat men ook dit be richt onder het grootste voorbehoud zal moeten aanvaarden. In Kameroen de Duitsche kolonie aan de Afrikaansche westkust maken de Engelschen steeds vorde ringen. Langzamerhand worden de Duitsche troepen verdreven. Op zee zijn behalve de Duitsche zwervers ook nog andere. Hiertoe behoort o.a. de „Askold". Ook deze is van zijn land afgesneden, en trekt zoo af en toé door de Middellandscho zee. Van Russische zijde wordt thans gemeld dat de „Askold" tePortSaid is aangekomen na op de kust van Syrië in de haven van Hiaffa een Duitsch schip te hebben verraeesterd Dit schip werd naar Port Said opge zonden. Verder boorde de „Askold" nog twee Turksche schepen in den grond. Volgens een Turksch bericht trachtte een Engelsche kruiser in den golf van Akaba troepen te landen. Deze werden echter door toesnellende Turksche troepen verdreven. De opstand in Z. Afrika is tliaus bijna geheel onderderdrukt. Kapitein Fourie welke zich bij de opstande lingen had aangesloten, is door den krijgsraad ter dood veroordeeld en gefusileerd. Zijn broer, was eveneens ter dood veroordeeld, doch is dit vonnis veranderd in 5 jaar gevange nisstraf. Beiden waren vroeger offi cier bij de verdedigingsmacht. Van het Westelijke gevechts terrein. Do oorlogscorrespondent van do Tijd seint d.d. 19 December uil Duin kerken: Het offensief der bondge nooten wordt met groote kracht voortgezet van Nieuwpoort tot de Vogezen en dezer dagen kan men belangrijke gebeurtenissen tegemoet- zien. Engelsche en Belgische troepen, door Fransche marine-troepen ver sterkt, hebben, na do aankomst van koloniale on Indische troepen over het geheele front te hebben afgewacht, verwoede aanvallen begonnen ook in West-Vlaanderen. Tevoren waren Duitsche posities duchtig door vliegeniers verkend, ondanks bet af schuwelijke weer. De geestdrift van de troepen der bondgenooten is on weerstaanbaar. Loopgraven, eenige K.M. vóór Roesselaore, werden stor- merhand genomen en de Vlamingen liepen de Duitsche infanterie onder den voet, onder' het zingen van de Vlaamsche Leeuw. Ook debrughoof- den van Dixmuideu zijn bij een bajonetaanval,doorartilleriegesteund, na bloedige gevechten genomen, waarna onmiddelljk noordwaarts van Dixmuiden vooruit werd gerukt. Uit de sterk verschanste loopgraven bij Nieuwpoort moesten de Duitschers wijken na menigeu doode te hebben achtergelaten. Geholpen door het Engelsche scheepsgeschut van de Noordzee uit werd door de bondge nooten St. Joris aangevallen met be hulp van geïmproviseerde bruggen, houtvlotten en gelogenheidssloepen. Van Lombaertzijde zijn de laatste huizen in puin geschoten in gevechten van man tegen man. De Fransche cavalerie voerdo mot onstuimig élan charges uit. Do ver liezen aan dooden, gewonden en ge vangenen zijn over en weer groot, daar ook de Duitschers streden met taaie vastberadenheid. Van den oorlogscorrespondent van De Tijd te Coxyde: In militaire kriDgen alhier verneem ik, dat de Engelschen den tijd ge komen achten om te trachtende kust te zuiveren en de Duitschers naar het Oosten te diiDgen. Oostende zou voortaan de haven van landing zijn van de versche Engelsche troepen. De Engelschen hebben het oog op het kanaal van Zeobrugge naar Gent, waarlangs het vervoer van zwaar geschut een groot gemak is en do toevoer van munitie op groote schaal kan geschieden, terwijl de wagens weer voor andere doeleinden, zooals toevoer van troepen, kunnen gebruikt worden voor de bondgenooten. Koortsachtig wordt door de bond genooten gewerkt, ook in de fabrieken van oorlogsmateriaal. In verschillende bedrijven te Havre worden metaalbe werkers gevraagd. Zoo druk werkt men er aan het maken van kanonnen en projectielen. Bij Schneider wordt op het oogenblik een partij kanonnen, die op de Duitschers zijn buitgemaakt, pasklaar gemaakt voor het Fransche kaliber. Nieujwe troepen. Het „Petit-Journal" verneemt, dat Engeland weer SOfiOO man troepen haar Vlaanderen heeft gezonden. De Turljnsche „Stampa" zegt uit vertrouwbare bron te vernemen, dat de mogendheden der Drievoudige En tente een overeenkomst hebben ge troffen inzake de deelneming van 500.000 Japanners aan den oorlog in Europa. Deze troepen zouden tegen 't einde van het aanstaand voorjaar op het Westelijk oorlogsfront vor- schijnen voor het geval de bondge nooten er dan nog niet in geslaagd mochten zijn om de Duitschers uit Frankrijk en België te verdrijven. Voor dit doel zouden bovendien een millioen man van Kitchener's nieuwe leger, 700.000 man Indische troepen en de koloniale hulptroepen gereed staan. Uit Brussel. •Men schrijft aan de „N. Rott. Ct." uit Maastricht Sinds enkele dagen krijgen Jiier noch de neutrale buitenlanders noch zelfs Duitschers of onderdanen der met hen verbonden staten paspoorten voor Nederland, tenzij ze eene ver klaring teekenen, dat zij zicb, zoolang de oorlog duurt en Nederland neutraal blijft, verplichten niet weer naar België terug te keeren en in Neder land te blijven. De te teekenen formule bevat tevens de zinsnede, dal zij verklaren to weteD, dat zij zich bij eventueelen terugkeer aan straffen blootstellen. Belgen krijgen al sinds cenigen tijd geen paspoorten meer voor Nederland, tenzij bij hooge uitzondering (indien zij zich met den invoer van levens middelen bezighouden ten behoeve van hot centraal voedings comité). Te Gent. - Van bijzondere zijde verneemt de Tijd, dat er te Gent niet minder dan 50,000 workeloozoü zijn en dat nage noeg alle bedrijven in de nijvere stad door gebrek aan grondstoffen stil staan. Er heerscht een hoogst ge prikkelde stemming. „Gent heeft geen oorlogsschatting moeten betalen. Gent moet alleen het levensonderhoud en de soldij bekos tigen van het verblijvende korps. Nu eens zijn er 2000 soldaten, dan weer 10,000. Gent moet verblijf, eten, drinken en sigaren verschaffen. Nog meer. Gent ligt dicht bij het front.: Gent moet dus ook geven wat daar van dieust zijn kan: meel, koffie, onderkleeren, verduurzaamde eetwa ren enz., nagenoeg zooveel, of wat meor, als langs de andere zijde goed hartige zielen van buiten het land willen aanvoeren". Nadat Engelsche vliegers bommen hebben geworpen op een benzinedepot, zijn dadelijk gijzelaars genomen. Prof. Vercouillie, die onlangs nog rustig tc Leiden was, en, gezien zijn ouderdom, zondor achterdocht ver trok naar Gent, heeft nu ook het ge noegen met zyn leven verantwoor delijk tc blijven voor den eersten den besten dwazen streek.van een dron ken man of een groepje zwakzinni gen". Londen, 21 Doe. Do „Daily Ohro nicle" verneemt uit Frankrijk, dat het offensief bij Atrecht werd voor afgegaan door oon hevig artillerie- duel, waarbij 36 Duitsche kanonnen tot zwijgen werden gebracht. De sappeurs waren inmiddels bezig ge weest met het leggen van mijnen in de nabijheid van de ijzerdraad- versperringen. De infanterie kwam bij het vallen van den avond over een front van twee kilometers voor uit en bracht de mijnen tot ontplof fing, kwam daarna uit de loopgraven en dreef de Duitschers uit hunne stellingen. Een groot aantal gevan genen werden geniaakt, en eenige mortieren buitgemaakt, benevens veel bagage, waarondor de kapdoos van den Beierschen kroonprins. Londen, 21 December. Do „Morning Post" verneemt uit Parijs, dat er reden is oin aan te nomen dat dc druk der geallieerden op de linio van den vijand nu zeer veel sterker Het blad kreeg bericht, dat Noyon nu in handen van dc Franschen is, nadat het door de Duitschers ver brand en verwoest was voor de ont ruiming. De val van Noyon is onge twijfeld goed nieuws, daar dc Fran schen nu krachtig opdringen legen do Duitsche stelling op dc heuvels boven Noyon. De tegenslag bij Noyon beteekent onvermijdelijk de verbrok keling van de Duitsche linie in Frank rijk. Met den val van Noyon en Tracy lo Val worden de vooruitzichten in het centrum meer bemoedigend. De correspondent voegt hieraan toe, dat aanzienlijke vorderingen zijn genuiakt bij Reims cn een zeer be langrijk succes was de verovering van het fort Bumont, de eenige hoogo stelling aan de overzijde van het Aisne kanaal die den toegang verde digde tot de wijde vlakte ten noor den van Reims. De kanonnen van Bumont kunnen nu niet langer het centrum bij Reims beschieten. Bij een krachtigen opmarsch is de Duit sche linie niet alleen op een ander punt bedreigd, maar loopt ze kans onhoudbaar te worden. Do correspondent van het „Alg. Handelsblad" die den strijd in het noorden van Frankrijk bijwoont, meldt, dat Oostkerke, Ramskapelle en Koos- kerke door de Duitschers beschoten worden en dat de bondgenooten liet vuren met succes beantwoorden. Te Sluis wordt weder kauongebul- der gehoord; men veronderstelt dat Britsche schepen Zeobrugge bombar- deeren. Bommen in Caiais geworpen. Londen, 21 Dec. De „Times" ver neemt uit Caiais, dat een Duitsche hydroplane gisteren twee bommen deed vallen ln Caiais, die echter geen schade aanrichtten. Op het Oostelijk oorlogstooneel. Russisch communiqué. Potorsburg, 20 Dec. Het communi qué van don grootcn gcneralen staf van hedenavond 6 uur 30 luidt Aan den linkeroever van den Weichsel en aan de rivieren Bzoera ou Ravka werden gisteren een reeks gevochten geleverd, die op sommige punten een zeer ernstig karakter aannamen. Twee Duitsche compag nieën, die bij het dorp Dakhovo over eon half verbrande brug de Bzoera overtrokkon, werden onmiddellijk door de onzen aangevallen en volkomen vernietigd. Do vijftig overlevenden worden krijgsgevangen gemaakt. Eveneens hadden gevechten plaats in Galicië. Op sommige plaatsen werden tegen-aan vallen gedaan; daar bij namen wy vele manschappen ge vangen en maakten mitrailleuses buit. In de streek om Przemysl beproefden de Oostenrijkers een uitval met een sterke troepenmacht, hun pogingen mislukten echter; zy werden in de flank door ons aangevallen on terug gedreven, waarbij wij velen hunner krijgsgevangen maakten. Volgens de Lokal Anzoiger mag na de overwinning op liet oostelijk gevechtsterrein op een spoedig ont zet van Przemysl gerekend worden. De oorlogscorrespondent van het Berliner Tageblatt constateert dat de linkervleugel van het Russische front is ingedrukt. De rechtstreeksche be teekenis van de overwinning noemt het blad de bevrijding van Hongarije en het terugwinnen van West-Galicië. Do militaire medewerker van den Berner Bund verklaart dat het Rus sische leger, met meer dan vijf leger korpsen verzwakt, den terugtocht heeft aanvaard. Do schr. schort echter over de vraag of het Russische offen sief voorgoed gebroken is in dien zin dat Rusland voorlaan op het defensief is aangewezen, zijn oordeel nog op, maar hij vraagt: „waar bleef in de dagon waarop in liet Oosten de be slissing naderde een groote door tastende aanval van Franschen en Engelschen in het Westen?" De correspondent van de „Times" te St. Petersburg zegt in een be schouwing over de jongste gebeurte nissen op het oostelijk oorlogsterrein o.Uh dit: Bij de beoordeeling van de strate gische beteekenis.van de bowegingen van den vijand aan hot Russische front behoort men te bedenken, dat de werkelijke bedoeling niet is War schau te bezetten of Przemysl te ontzetten, maar to beletten, dat de Russen in Silezië vallen. Dit verklaart dc koortsige bedrijvigheid van het Duitsche opperbevel en het blijkbare onvermogen een vaste gedragslijn te volgen. De Russische plannen en die der bondgenooten varen (laar wel bij. De vijand komt naar buiten om ver nietigd te worden, inplaats van in zijn loopgraven thuis tc wachten. Maar al zijn inspanning kan slechts den (lag der afrekening verschuiven. De Russische legers zijn op een steen worp afstands van de Silezische grens, teil noorden van Kr:ikau, dat de eigenlijke spil is, waar al de operaties, die zich thans ontwikkelen, om draaien. De wanhopige flankbewegin gen aan de Bzura en in de Karpathen bewijzen uitsluitend, dat de Russen den spil stevig vasthouden, vanwaar zij op een goed oogenblik de flank- kolonnes van den weg zullen weg vegen en naar het hart van Duitsch- land oprukken. In den Kaukasus. Petrograd, 21 Dec. Officieel. Van den strijd in den Kakausus wordt gemeld, dat de strijd met de Turken, die sterke troepenmachten samen getrokken hebben in de buurt van Wan een voor de Russen gunstig verloop neemt. Een nachtelijke aan val van don vijand werd afgeslagen met aanzienlijke verliezen voor de Turken. Uit Dultschland. -- Een belicht in het „Berliner Tageblatt" meldde, dat Vrijdag 18 December in Berlijn geen school ge houden zou worden. De leerlingen moesten echter op gewonen tijd in school komen, daar ter gelegenheid van de overwinning op de Russen feest gevierd zou worden. Verder had het hoofdcoinman'do te Berlijn bepaald, dat er in Groot-Bellijn moest worden gevlagd. Krijgsgevangenen in Gibraltar. Te Triëst is volgens de „Grazer Tagepost" een briefkaart uit Gibraltar ontvangen van een Oostenrijksch reserve officier, met de mededeeling dat daar nog 400 Duitsche en Oosten- stenrijksche manschappen en 60 reseve-officieren gevangen zitten. Ze waren op het Italiaansche stoomschip Amerika in den Atlantischen Oceaan gevaugen genomen. De keizer weder naar het front. Berlijn, 20 Dec. (W. B.) De Keizer, die volkomen hersteld is, heeft zich weder naar het front begeven. Professor Ostwald op de vingers getikt. Leipzig, 20 Dec. (W. B.) De Rector en de senaat van de universiteit maken het volgende bekend: De gcpensionnëerde en niet meer tot het hoogleeraarkorps van de uni versiteit behoorende professor Wil helm Ostwald heeft enkele weken ge leden in gesprekken met Zweedsche journalisten dez.g. polilieketoekomst- plannen van Duitschland ontwikkeld, waarbij hij meer in het byzonder ge wag maakte van (le toekomstige vor ming van een Middel-Europeeschen Bond, die de Noordsche volken onder Duitschlands opperste leiding zou om vatten. Verder sprak hij op een voor velen kwetsende wijze over den tegen woordigen opbloei van het gods dienstig leven in Duitschland. Deze uitlatingen zijn, zonder door prof. Ostwald herroepen te zijn, in dagbladen van verschillende landen doorgedrongon. Wli betreuren diep, dat. een hoog- i lfcuraar van een Duitsche universiteit zulk onveantwoordelijke uitingen doet en keuren de houding van prof. Ost wald, waardoor ons land ten zeerste schade heeft geleden, ten sterkste af. Op Zee. Na de uitvoerige telegrammen over de beschieting van de Engelsche kust alt er uit de Engelsche bladen slechts weinig nieuws meer over te nemen. Whitby is blijkbaar niet ernstig beschoten, althans het bewoonde ge deelte niet, want de slachtoffers zyn slechts 2 dooden en 2 gewondente Scarborough vielen er 17 dooden en ongeveer 100 gewonden, in de beide Hartlepools 82 dooden en ongeveer 250 gewonden. En van de gewonden zullen er nog heel wat bezwijken. De vaart op de Engelsche kust. De vaart op de Engelsche kust tusschbii Huil en Newcastle is ver boden. Amerikaansche persstemmen over den aanval op de Engelsche kust. Londen, 18 Dec. Do bladen te New York noemen liet bombarde- mont van de niet versterkte steden door do Duitschers een daad van zeeroof. Men is algemeen van gevoe len, dat de aanslag een gunstige uitwerking zal hebben op de recru- teeringsbeweging in Engeland. De „New York World" zegt: „Het. gebeurde heeft [de oogen der Engel schen flink geopend voor de realiteiten van den huidige» oorlog. Het leger van Kitchener zal er zeker een mil lioen nieuwe rer.ru ten door winnen. Het is twijfelachtig of men dezo anders wel zou hebben gekregen. Groot-Brittannië en zijn bondge nooten zullen op deu duur oneindig voel meer voordeel hebben van dozon aanslag dan de Duitschers ooit kun nen verwachten ervart te trekken". De „Tribune" laat zich als volgt uit: „De geheele beschaafde wereld zal de verontwaardiging van het Britsche volk over de beschieting door Duitsche kruisers van de onver dedigde kuststeden deelen. Zooals gewoonlijk zijn deze aan vallen eenvoudig bij wyze van een gril en zonder duidelijke militaire bedoeling ondernomen. Alleen do burgerbevolking is hot slachtoffer geworden. Het is mogelijk, dat de Duitschers door technische chicanes tot op zekere hoogte de verantwoor delijkheid van deze barbaarsche wijze van oorlogvoeren van zich af zullen weten te schuiven, hun wreedheid echter zal zich tegen hen koeren als een boemerang*). Een eigenaardig houten wapen, dat na afgeworpen te zyn op zeker punt omdraait en terugkeert naai de plaats, vanwaar het is geworpen. Het wapen komt voor in Australië en in sommige deelon van Indië.) De „Tribune" verklaart, dat Duitsch land, door zonder noodzaak in onver dedigde steden aan de Britsche kust non combattanten te dooden, zich aan wreedheden heeft schuldig gemaakt, die, naar meu meende, voor altijd uit de oorlogspraktijk verdwenen waren". De „New York Times" zegt: „Dit meedoogenloos bombardement van niet-versterkte steden was absoluut overbodig. De slachting van non combattanten heeft niet alleen aan stoot gegeven aan de andere naties, maar zal ook in de geheele wereld een gevoel van wrok opwekken, dat zeer ten nadeele van Duitschland zal strekken." De „Wall Street Journal" verklaart, dat voor het bombardeeron van niet verdedigde steden geen vcrontschul diging te vinden is. Het is een laf heid, die aan Duitschland meer kwaad dan goed zal doen." De „Audaclous". Een Genueesch blad verneemt uit Londen, dat de „Audacious", de ge zonken Engelsche opperdreadnought, niet verloren is. Toen het slagschip op een mijn was geloopeD, heeft men het door 't sluiten van de waterdichte schotten zoolang drijvende kunnen houden, dat het op de zandige kust van Lough Swilly kon worden gezet. Daar heeft men voorloopige herstel lingen aangebracht en vervolgens is de „Audacious" naar Belfast gesleept, waar bij nu in het dok ligt. Het schip zal nu weldra geheel hersteld weer zee kunnen kiezen. Ons is ter Qore gekomen, dat hot bericht juist is, dat het herstel plaats vindt op de werf van Harland en Wolff, te Belfast, en dat de helling is afgeschut door een hooge schutting. Hiermede is meteen verklaard, waar om de Engelsche admiraliteit.het niet raadzaam heeft geacht, van het on geval melding te maken. (N. Rott. Ct.) Een Oostenrijksch oorlogsschip gezonken. Uit Triëst wordt aan de Fransche bladen geseind, dat het Oostenrljksche opleidingsschip „Beethoven" door het stooten op een mijn is gezonken. Al de adelborsten en zeelieden aan boord zijn omgekomen. Mijnen in de Noordzee. Scarborough, 19 December. Volgens een Lloyds-telegram, waren verschei dene booten bezig op 8 K.M. ten Z.O. van Scarborough mijnen op te vis- schen, toen er een van in de lucht vloog. Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Telef. Intc. 140. ABONNEMENTSKLEEDING voor Heeren. Zeer doelmatig. Oe goederen blijven het eigendom van den geabonneerde. Ons tarief wordt U op aanvraag on middelljk toegezonden. Een man is aan wal gebracht, de andere opvat enden worden vei mist. Twee andere schepen moeten ook in do lucht gevlogen zijn. Engelsch schip op een mijn geloopen. Londen, 20 December. De admira liteit maakt oekend dat hot Engelsche stoomschip Trilonia op de Noorkust van Ierlund op een mijn is gestooten. Man gelooft dat hot schip verloren is, doch dat de bemanning is gered. Duitsche hulpkruiser ontwapend. Do Duitschehulpkiuiser „Cormoi an", die 24 officieren en 355 man aan boord had, is nu to Gutim door de Amerikaansche overheid ontwapend. (Vervolg oorlogsberichten zie pag. 2.) PLAATSELIJK NIEUWS. „Sarenata". Zaterdagavond gaf do Heldersrho Mandolineclub in „Casino" een uit voering. '1 Begon, vanwege het vervroegde sluitingsuur om half acht, wat. ons Helderach publiek maai niet gewoon is zoodat tegen acht uur do zaal oersL aardig bezet was. 't Was een heel leuke avond, die ingezet werd met den Typogiafen- larsch. Maatvast bleek de club vooral in het Intermezzo Gubriel. Dat was uitstekend Een eigenaardige liove melodie zat er in No. 3 „Pavane", een'aria uit du 16e eeuw, bewerkt door Louis Ganne. Men hoort dadelijk dat die muziek niet van onzen tijd is. Er zat een klank in die ons herinnerde hier en daar, aan Valorius. Een militair trio, naar den eiscli des tijds „Mobilia" genoemd, speelde met accompagnement van den leider der Mandolineclub, deu heer C. Polak, een drietal nummers, en zeer goed. De Droom was lief, zacht, gedragen, en aardig klonk ook de in onze dugen nog al veel gonoemde soldatc-nzang der Engelschen: „It 'sa long way to Tipperary". „Mobilia" mag er zyn. Na de pauze werd eon aardige studentikooze klucht gegeven, 'n Prachtig type was de brigadier Bom en Sac, met een spel een beroeps speler waardig. Die had zich in z|jn rol ingeleefd't Was onbetaalbaar. Ook meneer Meyer was puik. 't Zijn spelers waarmeo oor te behalen is. Een der studenten zelfs al te glad.... als hij hardop dacht. Allos girg van een leien dakje, 't Moest ook, want. er zon „bal na" zijn en de tijd was kort. Declamatie-avond. Jammer dat de Marine-Cantiue Zaterdagavond niet stampvol was, want mejuffrouw Kroes, van Koog aan de Zaan, die er Yoor de militairen van zee- en landmacht optrad, is wel in staat om het publick te boeien en aangenaam bezig te houden en zich op het gebied van declamatie to doen waardeeron. Ztj gaf allereerst een drama, „Dc ontknooping", in welke voordracht haar kunst al dadelijk uitkwam. Een voudig en toch vol gevoel wist zij ons door blik, gebaar, houding, stem en taal dat indrukwekkend toonecl voor den geest te schildeien. Met de oogen dicht had men gewaand ver schillende personen te hooren, die hun rollen verdienstelijk weergaven. Aan het einde oogstte zij dan ook een hartelijk en langdurig applaus van de toehoorders, die onwillekeurig heclemaal waren meegesleept met haar vertolking. Niet minder genot bracht zy met „Het zoutvat van Van Heljst", een geestig stukje, dat herhaaldelijk ge legenheid gaf om eens gul te lachen. Hoo honingzoet was aanvankelijk de taal van Pieten Lotje, die langzamer hand door het omvallen van 't zout met elkaar gingen twisten on dan hier de verbuiging harer stem van man en vrouw! Het verwekte veel vroolfjkheid onder de aanwezigen en werd daarna gevolgd door nog con paar heel aardige dingen, ul. „Op den trouwdag", „Angstavondje" on „Eva" van Falkland en „Isauk in het Rijks museum voor de Nachtwacht van Rembrandt", van J. van Maurik. Alles werd met groote aandacht beluisterd, telkens met applaus be loond en we gelooven als ter afwis seling van hot een en ander bijvoor beeld wat mooie instrumentale of vocale muziek ten beste was gegeven, dat dit zeker nog meer had bijge dragen om den goeden, gezellige» geest te ondorhoudon. Vereeniging „da Dageraad". Wij vestigen (le aandacht op do advertentie (pag. 4) van de afd. Helder van de voreoniging„Do Dageraad", die eene openbare vergadering aankon digt op Zondag 27 Dec,., v.m. 10 uur in „Casino", waar dr. J. Rutgers van den Haag spreken zal over „de juiste i keuze van ons levenseinde".

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1