GEMEENTERAAD VAN KELDER, Emiel Hullebroeck in „Casino". Emiel Hullebroeck, de gevierde Vlaamsche zanger, die ons het volks lied zou doen hooren het leeren zin gen misschien Of dat gaan zou hier in 't Noorden? Wie in „Casino" geweest is weet nu, dat het kiin. Doch laat ons regelmatig 'n verslag geven, 't Begon met een toespraak. Ik zal zwijgen, zegt hij, over alles wat mij op 't harte ligt, omdat ik in een neutraal land ben. Ik zou kunnen vortellen van veel, wat ik zelf gezien heb - ik wil mij herinneren waar ik ben. Maar danken mag ik namens m\jn volk, dat zoo wreed getroffen werd. Heel Europa heeft met waar- deering gezien, wat de Noorderbroe ders uit Holland voor mijn arm ge teisterd Vlaanderen deden. En vraagt gij of ik nog zingen kan bij al het rampzalige dat mijn land trof? Het Vlaamsche volk is een levens lustig volk, dat zijn lief en leed zin gende openbaart en zijn smerte. In *t lied der Vlaamsche studenten van Leuven klonk hot: „Beheersche 't lied de werkzaamheid uws levens", en Gezelle zei het immers: „O,lied, gij helpt de smerte". Laat ons, sprak de zanger, voor een paar uur het schrijnende leed vergeten. En als hulde aan Holland zette hij in 't lied, gemaakt door twee sol daten de woorden door Jhr. Marees van Swinderen, waarvoor Jaap Kunst de zangwijze schreef: „Als 'tVader land roept tot den heiligen strijd". En toen begon hij aan de Vlaam sche liedjes, die naieve, eenvoudige en toch zoo mooie liedjes, waarin het leven en lieven van 't Vlaamsche volk vertolkt wordt. Wat de dichter, die zijn volk kende en 't beluisterd had, voelde, dat zegt Hullebroeck in zijn liedjes. Ook hij kont dat volk en beluisterde het, gaf verve aan 't innige dichterwoord. En o, of dat mooi'is! Zie, dat eerste lied uit het tekst boekje „De wiegende mijnwerker I" Was 't niet of ge hem zitten zaagt aan de wieg, den armen mijnwerker, zingende voor zijn kind Zie den zanger, als hij dat innige leven van zijn volk verklankt in „Aan u alleen"... nog mooier, nog intenser, nog dieper gevoeld in „Peetjes brief', den brief, dien de oude, forsche, sterke boer schrijft aan zijn zoon, die sol daat is in de Congo. Lambrecht Lambrechts, de dichter, schetste het gevoelen van den ouden boer. Hullebroeck gaf er klank en verve aan. Hij verstond en gevoelde zoo diep hoor zijn lied. En of er Vuur zit, gloed in die Vlamingen Hoor „de Noordzee" van Emanuel Hiel. Hoort ge 't forsche golfgeklots, dat bruisen der zee En wat was 't mooi het Schachtenlied (lied van een groen) en wat was het leutig, dat tochtje van Karlijntje achter op die kar. Zie, je moet hooren hoe leutig verhalend Hullebroeck dat zegt. En hoor den geest van 't Vlaamsche volk weerklinken in dat oude„Jan de Mosselman". AIb slot van 't eerst deel ging het lied van den Beiaardier hoordet ge daarin de hoop die den Vlaming bozielt tot komen zal de tijd: „Dan zal de beiaard spelen?" In de rustpoos werd het publiek in de gelegenheid gesteld liedjes uit den bundel op te geven, die het gaarne gezongen zag. De zanger had bij zijn wederver- schijnen een heele bundel papiertjes. 't Eerste dat hij zong was het Wiege- douw deuntje „Moederke alleen". Innig vertolkt, niet waar? En schalksch zijn die Vlamingen ook: „De jongens zeggen 't aan de meiskens". Hebt ge ooit prachtiger weergege ven gezien dat dreigen van vader en moeder tegen hun kloinen vierjarigen dreumes die niet naar bed wil, met de Bietebauw (de boeman)? Ja hij had zijn gehoor beet, de zanger: Btj „'tGilde teert" popelde het al: 't refrein mocht meegezongen. En 't ging. „Tineke van Hcule", ging nog beter. Wacht, zei de zanger, nu zullen we samen een heel lied zingen. En hij verhaalde vooraf hoe men in Vlaan- deren te werk ging om 't volk goede liederen te leeren zingen: want dat wil hij, de volkszang verbeteren om dio veelal schunnige liedjes in huis soms, en op straat, te vervangen door het mooie volkslied. En 't liedje van Karleentje zong hij vóór en leerde hij ons zingen. Merk tet go wel hoe hij 't aanlegde om de fijne nuance in een klank te leeren aan zijn gehoor? En hij kreeg de heele zaal aan 't zingen. En dat in ons ik durf niet meer zeggen koude Noorden! Als slot zong hij „de Vlaamsche Leeuw", insgelijks op verzoek. Doch vooraf vertelde hij nog van de 2600 kindertjes der vluchtelingen die hij gezien had daarginder in Nun- speet en die bij alle ellende zeker niet aan een kerstboom mochten den ken. Daarvoor zou straks gecollecteerd worden! En 't goede hart sprak na zoo'n innigen avond. De collecte bracht f 90.88 op. Middelerwijl was den zanger, namens eenige vereerders uit de zaal oen prachtige bloemenhulde aange boden, door welke spontane uiting hij wel getroffen was. Een paar accoorden en daar klonk door de zaal: De Vlaamsche Leeuw, die mooie bruisende zang der Vlamingen. Toen kwam de ziel van den gekwetsten Vlaming naar boven. Dat lied sprak van o, zooveel „Zij zullen hem niet hebben dien fleren Vlaaraschen leeuw". Emiel Hullebroeck heeft ons een avond geschonken zoo innig mooi als wij zelden een gehad hebben. Voor het examen in algemeeno ziekenverpleging van wege den Ned. Bond voor Ziekenverpleging te Alk maar gehouden, slaagde mej. H.v. d. .Struljs, alhier. Bij nachtverblijf in de woonplaats wordt door opper-, hoofd-, en subal terne officieren, zoomede door onder officieren, geeno dagelijksche toelage genoten; alleen aan de korporaals en minderen wordt in dat geval eene dagelijksche toelage van f 0.10 toe gekend. Bij nachtverblijf buiten de woon plaats wordt aan gehuwde opperoffi- cierengehuwde hoofdofficierenge huwde subalterne officieren;gehuwde onderofficieren boven den rang van sergeant-majoor; gehuwde onderoffi cieren: en gehuwde korporaals en minderen eene dagelijksche toelage toegekend van onderscheidenlijk, f4.-; f3.-; f2.-; f0.80; f0.25 en f 0.10terwijl aan de ongehuwde officieren, onderofficieren en minderen in dat geval eene dagelijksche toe lage wordt toegekend van, onder scheidenlijk, f3.-; f2.-; fl.50; f 0.60f 0.15 en f0.10. Mocht ons land onverhoopt inden oorlog worden betrokken, dan treden de hoogere toelagen weder in werking, van en met den dag, waarop de oorlogstoestand intreedt. Inlijving. De dienstplichtigen van de lichting 1915, welke zijn bestemd voor het regt. genietroepen, met uitzondering van hen, die bestemd zijn voor op leiding tot milicien-telegrafist, zullen op 18 Januari e.k. worden ingelijfd. Briefport voor militairen en geïnterneerden. De directeur generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat de ten behoeve van de militairen en van de hier te lande geïnterneerde buiten- landsche militairen verleende vrij stelling van briefport is ingetrokken, voor zooveol betreft de verzending van gedrukte stukken, welke ten minste éénmaal per maand verschij nen als courant of tijdschrift, tot. een gewicht van ICO gram. Hooge Raad. De Hooge Raad verwierp het cas satieberoep van Cornelis Zwart, make laar te IJmuiden, liquidateur van de maatschappij „Labor" te IJmuiden, door het Hof te Amsterdam, met vernietiging van het vrijsprekend vonnis van de Haarlemsche Recht bank tot één jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens het door belofte uitlokken tot het onbruikbaar maken van den stoomtrawler „Hope", die daarna in de Noordzee is gezonken Kort verslag Tweede Kamer. In verband met de ongunstige tijds omstandigheden is het aantal geabon- neerden op het Kort verslag der Tweede Kamer verminderd met on geveer de helft, zoodat het van circa 18000 gedaald is tot ongeveer 9000. Doodgeschoten. Aan de grens bij Puttich (Belgié) is door de Duitsche grenswacht de ruim 40-jarige kippenkoopman De- prins, uit het Belgische dorp Capelle, toen hij de Nederlandsche grens wilde passeeren, doodgeschoten. De man bracht regelmatig brieven uit België naar Nederland. Zijn lijk is door soldaten gevonden op Nederlaudsch gebied. Vermoede lijk is hij gedood toen hij zich door het prikkeldraad een weg baande. Het lijk is naar Putten vervoerd. De justitie doet onderzoek. Het pijnlijk geval. In verband met het pijnlijk geval vernemen wij, dat de reserve-majoor J. Ch. Wjlkens ontslag heeft genomen als bestuurslid van het Roode Kruis te Rotterdam. (N. v. d. D.) Gevaarlijke telegrammen. Dezer dagen is te 's-Gravenhage teruggekeerd een advocaat, na 10 dagen in Trier gevangen te hebben gezeten, verdacht van spionnage, op grond dat hij naar Luxemburg tele grammen had verzon don voorzien van in het internationaal telegraaf verkeer gebruikelijke afkortingstekens, ter aanduiding, dat die telegrammen dringend waren of dat het antwoord was betaald. De Batjan. Deal, 19 Dec. Men heeft, vergeefs getracht het st Batjan heden met hoog water vlot te sloepen. Het st. is ongeveer drie scheepslengten meer Noordwaarts gebracht. Men neemt thans meer sleepboothulp aan voor het hoogwater van morgen. Het weer is nog zeer ruw. Brand. In den stormachtigon avond van Zaterdag is er in de gemeente Oude Niedorp tusschen Alkmaar en Behagen, een felle brand uitgebroken in dc timmerwerkplaats met woonhuis van den heer J. B. v. Eerden. Het woon huis, dat met riet gedekt was, was weldra één vuurzee. Spoedig deelden de vlammen zich mede aan de daar naast staande bakkerij en het woon huis van den heer Fyma, welk per ceel mede in de vlammen opging. Het daarnaast gelegen woon- en winkelhuis, voor een gedeelte van steen en hout en met riet gedekt, werd mede aangetast, doch kon wor den behouden, evenals het café van den heer De Jong, het Raadhuis en hoofdonderwijzerswoning, welke per- ceelen alle schade leden en werden geblakerd terwijl de ruiten alle sprongen. Verzekering dekt de schade. IJmuiden, 22 December. De Duitsche stoomtrawler „Senator O'Sewald", welke eergisteren voor- gaats door de kruisende stoomloods- boot aangezegd was naar binnen te stoomen om onderzocht te worden, heeft gistermorgen, na door de mili taire autoriteiten grondig onderzocht te zijn, vergunning gekregen te mo gen vertrekken naar de bestemmings plaats Zeebrugge. BINNENLAND. Bszuiniging op mobilisatie>toelagen. De Min. Yan Oorlog, overwegende, dat in verband met den langen duur der mobilisatie, de uiterste spaar zaamheid met 's Rijksmiddelen wordt gevorderd, heeft wederom bepalingen getroffen, waardoor bovengenoemde toelagen aanmerkelijk worden ver minderd. mandanl in de Steil ine van den Helder luitenant ter zee der 2» Itlasse Jhr. K. F. 0. Groenlnx van Zoelen, thans toegevoegd aan dien Commandant, wordt 82 dezer overgeplaatst aan boord Hr. Ms. „Koningin Emma". Mot 21 December 1911 is do luitenant ter zee dor 2e klasse W. A. Maas, geplaatst aan boord van Hr. Me. Wachtschip to Willemsoord, lot roserve-sergoant, de reserve-korporaals O. R. K. Brunner en H. .J. L, Vinke; tot reserve-korporaal, deadspiranten-vaandrig F. E. Spriering, A. G. van Deth, F. W. A. dc Leeuwen. J. 1.. Janssen van Rooü, de Groot, L. Tigler de Lange, J. C. - en B. Herman korporaal, de soldaten (li)delük vrijwilli ger) W. J. Staal, J. M. Zuren, J. A. Mathot, J. W. van dor Steur, J. Stonnij, G. T. Roelofs, H. Nobeler), W. Stevens, A. Troenhaar, J. F. de Putten, H. Beekman en J. van deWoHtors. AGENDA. 22 Dec. Voordracht met kookproevon door Mej. A. Keulen. Onderwerp„Goede en goed koope mnaltilden". Casino. 22 en 24 Dec. Twee groote Cabaret 'Voorstellingen. Casino, half acht. 2G Dec. Voordrachten-avond b(| J. Bijvoet, to Julianadorp. 27 Dec. Vereeniging „De Dageraad". Casino, voorm. 10 uur. MARINE EN LEGER. De kapitein-kwartiermeester der mariniers E. A. van Wely wordt 1 Januari 1916 geplaatst 1..-.» t. ll-L, Haven te Nieuwediep. 19 Doe. Aangekomen van Goole on vertrokkon naar Harlingen s s. „Duiveland". 20 Doe. Aangekomen van Harlingon on vertrok ken naar Leith s.s. „Amulet". Id. jVan^ Londen naar Harlingen s.s. ld. van Goole naar Harlingen sa. „Friesland". STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Billiton, uitreis, passeerde 20 Dec.Bevezicr, Boeroe, uitreis, passeerde 20 Deo. Perim. Celebes, uitreis, passoordo 18Dec.Point doGallo. Grotlus vertrok 20 Doe. v. A'dam naar Batavia. Kon. dor Noderl., uitrols.vortrok 20Dec. v. Genua. Oranje, thuisreis, vertrok lil Doe. van Colombo, Kambaugan, uitreis, is21 Dec.Carvoelrogepnss. Pr. d. Noderl. arri v. 21 Den. v. Batavia te A'dam. Prinses .1 uliana, thuisreis, vortr. 20 Dec, v. Genua Radja, Ihuisreis, vertrok 21 Doe, van Dover. Rondo,v.R'dam n. Baliimore,vertr.l7Dec.v.Uarry. Lombok arriv. 22 Dec. van Java te A'dam. Rotterdamsche Lloyd. Besoeki arriv. 20 Dec. v. R'dam t e Montevideo. Goentoer, uitreis, passeerde 20 Dec. Wight Gorontalo, uitreis, arriv. 19 Dec. te Sabang. Kawi, thuisreis, passeerde 19 Dec. Perim. Tabanan, uitreis, arriveerde 20 Dcc. te Padang. Ternate, uitreis, passeerde 20 Dec. Perim Wil is, thuisreis, verlrok 20 Der van Padang. Tambora,thuisreis, vertrok 21 Dec. van Deal. Kedlri vertrok 19 Doe. van Barry naar Santos. Kon. Holl. Loyd. Rijnland arriv. 20 Dec. v. Buonos-Ayres te A'dam. Zaanland arriv.20 Doc.v. Buenos Ayres te A.dam. Eomland vertr.20 Doe v. A'dam n. Buenos-Ayres. AmBteUana, uitreis, arriv. 20 Dec. te Montevideo Gooiland, uitreis, 21 Dec. TenerifTe gepasseerd. Hollandia, uitreis, vertrok 19 Dec. van Falmout li. Salland, thuisreis, is 30 Dec. Montevideo gepass. Tubantia, thuisreis, is 18 Dec.Tonoriffe gepass. Zeelandia, uitreis, arriv. 20 Dec. te Montevideo. Kon. West-Indische Maildienst. Pr. W. I vertr. 18 Dec. v. New-York n. West-IndiP. Oranje Nassau,thuisreis, vertrok 19Dec. van Lis sabon naar Falmouth. Nickorie, thuisreis, vertrok 19 Dec. v. Gulfport. Pr. W. V. uitreis, pass. 21 Dec. Dover. Java Bengalen Lijn. Coylon, van Calcutta naar Java, vertrok 20 Doe, van Singapore, MARKTBERICHTEN. Hoorn, 19 Dec. 191*. Tarwe f 11,- a fl2A0, gerst f8,75 a.f'10,60, have. f6,- af 7,- groene erwten f 14,— a\9,-, vale id. 124.— a fSO,—grauwe id.fak—a f32,—br. boon. f 15 a f 17,50 karweiz.f 16,50a f 17,-, mosterdz.f 24.00 a (25,76, - koeien f - af000, 0 schapen fOO,- a f—,-, 0 lammeren faf-,-. 0 kalve ren f-,- a r-,-, 0 varkens f-,- a f-.-. 50 biggen f8,50 a f 15, - paarden f-0,-a f-0.-, kipeieren f6,96 a f7.25, 1275 kop botor 75 a 80 ct. per kop. Alkmaar, 19 Dec. 1914. Aangevoerd 9 paarden I' 100 a f150, 6 kooien en oHson f210 a f200, 22 nuclit. kalveren 18,- a f24,-, 00 magere sohapen f20.— a f29,-, 00 lammeren I' 00 a f 00, 20 magere varkens f18,-a f24,-, 80 biggen f7 a f]5,^, 7 bokken en geiten f3,— a f8,00, 0 kleine bokjes fO.Oll a fO.OO, boter, p. half Ned. pond, laagste prijs f 0,77-'- middoiprija (0.82^,hoogste prijs f0,6.6. aangev 3396 kop, kipeieren f7,— a f8,- per 100. lammeren f Si- Alkmaar, 21 Dec. 1914. Aangevoerd 16 kooien on ossen (200,—af460, 31 vette kalveren f45 a f 130.-, por K.G. fl,00 a fl,10, 83 nuclit. idem f8,— af28,-, 378 vntto uvarfcens J-Q^J -af-. Amsterdam, 21 Dec. 1914. Tor markt waren lieden aangevoerd401 vette koeien, lo kw. 90 a 94 ct,., 2o kw, 82 a 86 ct., Se kw.78a80ct.:120molk-on kalfkooicn f200u f340, 000 vette kalveren, le kw. f0.00 a 0.00, 2e kw. f0.00, 8e kw. f 0.00 per K.G 95 nuchtere kal voren f12 a f18 per stuk, 19 schapen f24 a (32 per stuk. 000 lammeren f00 - af 00.- por stuk. 669 vette varkeus, Hollandache le kwaliteit 06 a 68 cl., 2e en 3o kw. 64 a 66 cL per K.G. Purraerond, 22 December 1914. 21 stapols Fabriokakaas per 60 K.G. f 39.— 45 Boerenkaas 60 f 88.— Commissie 50 f 0.— Middelbare 50 f 0.- 1066 K.G. Botor per K.G. f LGO ii f 1.66 402 Runderen: 212 vette per K.G. f 0.78 f 0.98 190 melko on geldo f 150.- f 320.- 8 Stieren f 000.- f 000.- 31 Paarden f 000.- f 000.- 44 votto Kalveren per K.G. f 1.05 f 1.25 219 nuchtere id. por stuk f 12.— I" 26.— 423 vette Varkens per K.G. i' 0.66 f 0.70 44 magere id. por stuk f 16.- f 30.— 101 Biggen per sluk f 8.— f 13 1476 Schapen f 39.- f 44.- Overnoudors f 0.— f 0.- Lammereu f 0.— f 0.- 341 Ganzeu f 8.75 f 4.25 Kalkoenen 1' 0.— f 0.— 183 Zwanen f 7.— f 9.— Kipeieren per 100 stuks f 7.— f 8.— Eendeieren 100 f O.— f 0.— Kievitseieren por stuk f 0.— f 0.— 60 zak Appelen f 2.- f 250 25 zak Peren f 1.50 f 2.- Nlichtere kalveren bundel vlug; vette varkens id, vlug; magere varkens id, matig; biggen id. matig; schapen id. matig. VISSCHERIJBERICHTEN. Nieuwediep, 19 December. Aangebracht door sardtinvisschers 100 mandjos sardüu fl.OO u fl.75 per mandje. 21 December. Van snrdijnvisschers 15 mand jes sardijn fl.H0 a fl.75 por mandje. 22 December, vun. 8 uur. Niets binnen. Burgerlijke Stand van Helder, Van 19 tot 21 December. BEVALLENT. Hoornsman geb. Smit, z. N. Kleimeer geb. Kort, 'z. OVERLEDENG. N. Jilleba, 80 j. Staatsloterij. Trekking van Maandag 21 December. Tweede klasse. Ie lijst. No. 7281 f1500. No. 7898 f1000. No. 4922 f400. Nos. 3203 en 10611 elk f200. Nos. 3966, 4049, 6176, 16878,19616 en 20985 elk f 100. op Maandag 21 December 1914. Voorzitter de heer W. J. van Neck, lo. Burgemeester. Afwezig de heer. Oortgijsen. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd en na eene opmerking van den heer Hartsinck betreffende de verlichting van hot terrein achter de Hoofdgracht vast- Aan de orde is: Ingekomen Stukken en Mededeelingen: Aanneming der benoeming tot onder wijzeres aaD school no. 5 door mej. E. S. Held. Id. der benoeming tot lid van hot Burgerlijk Armbestuur door de hoe ren W. H. Burgers, N. J. Vinkenen F. M. A. Habermann. Goedkeuring door Ged. Staten van het besluit tot het aangaan van de tijdelijke geldleening voor kasgeld. Bericht van Ged. Staten van de ontvangst van de verordening tot wijziging van de verordening op het keuren van slachtvee en op den ver koop van vleesch. Mededeeling dat P. de Beurs de voorwaarden bij de vergunning tot verkaveling van den grond Sectie E No. 11. aanvaardt. Bovenstaande stukken voor kennis geving aangenomen. Missive van het Bestuur der Tucht- Unie, welke zich ten doel stelt tuch teloosheid bij ons volk te bestrijden, teneinde zijn zedelijke, geestelijke en lichamelijke kracht te verhoogen. Zij acht verbetering der lichainelijko opvoeding en bevordering van open luchtspel een middel tor bereiking van haar doel. Met groote instemming nam het daarom kennis van het artikel„Voet ballen als middel tot Volksopvoeding" door den Hoofdcommissaris van poli tie te Amsterdam, den heer Roest van Limburg, geschreven in het Jaar boekje van den Nederlandschen Voet balbond. Het bestuur der Tucht-Unie beveelt bestudeering van dit artikel bij de raadsleden aan. De Voorzitter deelt mede, dat hieraan de noodïge aandacht zal wor den gewijd. Nog zijn ingekomen Adres van J, Kikkert, pandhuis- houder, om verhooging van het per centage voor do beleening zijner pan den. Gerenvoyeerd naar B. en W. om advies. Id. van A. G. A. Verstegen om wijziging in de traktementen van de •politie-agenten. Als boven. Id, van den Bond van Gemeente ambtenaren inzake verlofdagen. Naar B. en W. ter afdoening. Id. van Tielemans verzoekende voor 't wagentje van zijn zoon een hond als trekhond te mogen gebruiken. Naar B. en W. om afdoening. (Is in strijd met de betreffende verordening). Voorstel vau Burgemeester en Wethouders om de gewone jaarlijk- sche gratificatie toe te kennen aan de weduwe C. de Graaf. Bij acclamatie goedgekeurd. Verzoek van den onderwijzer aan school no. 4, H. Wijchman en van den leeraar aan dc burger-a vond- school J. S. O. Meffert, om ontslag. Voorgesteld wordt aan beiden het gevraagde ontslag eervol te verlee- nen met ingang van 1 Januari a.s. Bij acclamatie aldus besloten. Aangeboden wordt een concept voor eene verordening op het beheer en de behandeling der brandblusch- middelen. Geren voy. rd naar B. cn W. om advies. Advies met verordeningen naar aanleiding van de onlangs ^aangeno- raun salarisregeling. Ten opzichte van dit puut ontspint zich een zeer wljdloopige discussie die zich in 't kort aldus laat samen vatten De hecf-van den Berg maakte verschillende opmerkingen van taalkundigen aard, alsook betref fende redactie van deze verordening, die in de praktijk tot moeilijkheden aanleiding zou kunnen geven. Hier tegenover hield de V o o r z i 11 e r zijn nieening staande, dat, behoudens GDkele punten van redactie, de taal kundige opmerking van den heer van den Berg onjuist was, en stelde voor, hierover een taalkundige te raadplegen. De heer Biersteker sloot zich niet alleen bij de gemaakte opmer kingen aan. doch had eon geheele reeks redactie-wijzigingen, en gaf in 't algemeen als zijn meening te kennen, dat de geheele verordeningen geen kunststukken waren. In de praktijk wordt herhaaldelijk bewezen, dat de Raad iets anders bedoelt dan volgens de letter der verordening is voorge schreven. Er staat b.v. in de veror dening spr. leest dat voor „Er kunnen minstens 3 adj .-commiezen ter secretarie worden aangesteld". De waarheid is, dat er 3 z ij n aan gesteld, zoodat het artikel zou moeten luiden: „Er zullen 3 adj'commiezen aangesteld worden, maar er kunnen er meer worden aangesteld", enz. Er staat dat de periodieke verhoo gingen worden toegekend wanneer van de hoofden der bedrijven een voorstel wordt ingediend bij B. en W. terwijl de Raad juist bedoelde te te zeggen, dat deze automatisch ge schieden, en slechts bij wijze van straf kunnen worden opgeschort. Spr. maakt hier, na nadere gedachten- wisseling tusschen spr. en den voor zitter, een voorstel van om correctie aan te brengen. Na uitvoerige gcdachtenwisseling wordt besloten, daar de salarissen uitgekeerd moeten worden, om deze uit te kcoren volgens de lijsten, daar ze anders niet met 1 Januari kunnen ingaan, en dan de verordeningen grondig te herzien en to verbeteren. Hierop maakt de heer Verstegen de opmerking, dat op de lijsten ver schillende fouten voorkomen, waar over weder een zeer uitvoerige dis cussie ontstaat tusschen den Voor zitter en den Raad, welke eerste meent de bedragen op de begrooting voorkomende, te moeten handhaven, terwijl de heer Biersteker aan toont, dat die foutief zijn opgebracht. De V o o r z i 11 e r trekt de concept verordening in. De heer Over de Lindenis van meening, dat de begrooting in dezep niet de wegwijzer voorden Raad is, wel de verordening, die spreekt van een weekloon voor den magazijnmeester van f 13.tot f 16. - Tenslotte wordt, Da lang heen en weer praten, het voorstel van B. en W. boven vermeld, aangenomen, waarbij slechts de heer Biersteker tegen stemde. Advies betreffende den aankoop van een stukje grond bij de school no. 2 te Huisduinen. Met algemeene stemmen aange nomen. Voorstel voor het verleenen van ontheffing aan F. H. de Gocq, van het bepaalde bij artikel 16 der Bouw verordening voor perceel Molenstraat nn. 49. Bij acclamatie goedgekeurd. Missive van de Com missie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, in zake het Directoraat van den Handelscursus, met advies van Burgemeester en Wethouders. B. en W. merken op In zake de waarneming van het Directoraat van den Handelsavond cursus is bij ons ingekomen eene missive van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, waarbij gevoegd is een afschrift van een advies van den Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs. Beide stukken, die hierbij worden overgelegd, zijn ter inzage gezonden aan de Commissie van Toe zicht op het Middelbaar Onderwijs en zij stelt in haar missive van 4 Dec. j.1. voor, nu toch het gebouw der zeevaartschool door U voor den cursus 1914-1915 werd afgestaan, den heer van Mierlo te machtigen gedurende dezen cursus het directoraat van de Handelsschool waar te nemen. Het komt ons voor, in aanmerking nemende den korten tijd, die van den tegenwoordigen cursus van de Han dels-avondschool nog overblijft, dat het aanbeveling verdient, het advies der Commissie te volgen en den heer van Mierlo te vergunnen gedurende het overige van den cursus als Directeur op te treden. Naar aanleiding hiervan is inge komen het volgende voorstel van den heer C. Adriaanse De Raad besluite aan den heer Van Mierlo vergunning te verleenen het Directoraat van de Handelsschool waar te nemen cn de lokaliteit der Zeevaartschool, voor zoover noodig, en voor zoover zij niet in gebruik is voor de avondlessen der Zeevaart- of Visscherljscbool, beschikbaar testellen op de voorwaarden genoemd in liet besluit van den Raad van 5 Dec. 1911. In eene bijgevoegde memorie van toelichting zegt adressant o.a., dat, bij aanneming van dit voorstel het Bestuur der Algemeene Heldersche Winkeliers vereeniging zich genood zaakt ziet over eenige weken weder om eenzelfde actie te ondernemen, als waartoe hot de laatste jaren noodzaakt was. Dan toch is Handelsschool weer zonder directeur on zonder localiteit. Zeer zeker ia een zoodanige gang van zaken in bet nadeel van het onderwijs. Een logische en meest gewenschte oplossing geeft Zijne Excellentie, de Minister van Binnenlandsche Zaken in zij.ne mis sive van 5 November 1914. Uit bovenbedoeld schrijven blijkt, dat op zijn last door de Inspecteurs van het Zeevaartkundig- en van het Handelsonderwijs een onderzoek is ingesteld. De minister zegt daaiin o.a., het zeer wenschelljk te vinden, dat in de toekomst de combinatie van de beide onderwijs inrichtingen blijve geschieden omdat het Rijkstoezicht hier niet alleen geene slechte gevolgen van duchtte, maar zelfs op een in vergelijking met. het vorig jaar gunstig resultaat van den Visscherij cursus kon wijzen. Op deze grondeu meent adressant, dat. tegen bestendiging van het samengaan der directoraten geen enkel bezwaar meer kan bestaan en is overtuigd, dat het aannemen van zijn voorstel zal zijn in het belang van het Middelbaar Onderwijs. De Voorzitter vraagt of iemand over het advies van het Dagelljksch Bestuur het woord verlangt. De heer A d r i aa n s e vraagt of zijn voorstel niet behandeld wordt, maar de Voorzitter deelt mede, dat dit thans niet aan de orde is. De heer Adriaanse heeft dit 18 Dec. pas ingediend, en B. en W. hebben hierover geen advies kunnen geven. Spr. stelt voor dit te renvoyeeren naar B. en W. om advies. Na eenige discussie kan de heer Adriaanse zich tenslotte hiermee vereenigen, ofschoon hij meent, dat dc zaak genoegzaam bokend is. De heer Dr. van den Berg merkt op, dat de zaak indertijd allang door den Raad is uitgemaakt en dat men er nu op terug wil komen. Conform het advies van B. enW. wordt bij acclamatie besloten. De heer Verstegen zegt eenige woorden naar aanleiding van de missive van de Commissie van Toe zicht. De toon waarin dit stuk is geschreven, vindt spr. onwaardig. Er staan insinuaties in, zijdelingsclie beschuldigingen, als zou de Visscherij- school niet deugen. Zoo wordt ge zegd, dat „van de 9 leerlingen slechts 3 geslaagd zijn, en 5 de school ver lieten", enz. (spr. leest voor). Het is waar, maar niet geheel waarde waarheid is verdraaid, want de Com missie had kunnen weten, als zij zicli 2 maal per jaar van haar plicht kweet om de school te bezoeken, dat er 5 leerlingen zijn afgegaan, niet, omdat de school niet goed was, maar om dat ze als arbeiders eene andere be trekking kregen. Van de overblijven de vier leerlingen zijn er drie ge slaagd, dat is dus 75 °/0. Spr. noemt dergelijke wijze van polemiseeren onwaardig. De heer dr. Van den Borg heeft dit er niet ln gelezon, protesteert er tegen, dat men bij een zoo klein aantal leerlingen percentsgewijze gaat rekenen. Dat gaat wel op bij een groot aantal, maar hier hebben we slechts te doen met 25, 50, 75 en 100%, en dan kan men dus niet. spreken van 75 waar de onmoge lijkheid bestaat van 74, of 76% te spreken. Eén leerling maakt al dade lijk een verschil van 25%. De discussies worden hiermede ge sloten. Aan do orde zijn thans een aantal Benoemingen. Commissie voor den Reinigings dienst. De commissie bestaat uit de hecren: L. Boon, T. Ten-a, S. Kranen, (die zich niet herkiesbaar stelt). Benoemd worden de heeren Boon, Terra en J. J. Verfaille. Commissie ingevolge artikel 28 van de verordening, regelende de rechtspositie der werklieden. De commissie bestaat uit de heeren: C. Adriaanse, W. Biersteker, F. van der Ploeg, J. J. Verfaille en A. G. A. Verstegen, die herkozen worderi. Commissie van bijstand voor het Pensioenfonds. De commissie bestaat uit de heeren: C- Adriaanse, W. Biersteker, P. van Dalen, K. Nieuwstad, K. de Vries, die herkozen worden. Commissie van bijstand voor Gas fabriek en Waterleidiog. De commissie bestaat uit de heeren: Dr. J. C. van den Berg, E. J. Bok, S. Krijnen, T. Terra, J. J. Verfaille, die herkozen worden. Commissie van bijstand voor de Publieke Werken. De commissie bestaat uit de heeren: W. Biersteker, E. J. Bok, S. Krijnen, die herkozen worden. Regentes en Regent van hut Al gemeen Weeshuis. Voorgedragen wordenVoor de vacature wegens periodieke aftreding van Mevrouw Buljs—Koorn 3. Mevr. Klik geb. Bakker. 2. Mevr. Sutterheim, geb. Mulder. Voor de vacature wegens perio dieke aftreding van den heer C. J. Verhelj 1. do lieer C. J. Verhelj. 2. de lieor W. Visser. Benoemd worden Mevr. Klik geb. Bakker en de heer C. J. Vcrheij. Commissie voor het Ziokenhuis. Voorgedragen wordt: Voor de va cature wegens periodieke aftreding van den heer W. C. van Breda 1. W. C. van Breda. 2. T. Terra. Herbenoemd wordt, do lieer Van Breda. Bij do rondvraag vestigt, de heer Van Breda de aandacht op de slechte verlichting en vraagt of spoe dige verbetering te wachten is. De Voorzitter zegt, dat in deze dagen groote zuinigheid wenschelljk blijft en dat voorloopig gccne ver betering is te verwachten. De heer Van der Ploeg zou gaarne zien, dat de lantarens bij de werf des morgens een half uur lan ger bleven branden en de V o o r- zitter zal dit overwegen. De heer Verstegen vraagt of de Voorzitter er toe over zal gaan, naar aanleiding van het schrijven van den Minister van Oorlog, de ver goedingen van hen, die onder de wapens zijn, te verhoogen, vooral, daar het voor de gemeente geene kosten meebrengt. De Vo-orzitter deelt mede, dat voorloopig hierop nog geen plan bestaat; de aanschrijving van den Minister geeft niet zoo dadelijk aan leiding daartoe. De zaak zal worden overwogen als de winter b.v. mocht invallen. De heei' Verstegen zal hierop in de eerstvolgende vergadering terug komen. De Raad gaat hierop in Comité Generaal ter behandeling van recla mes pl. dir. belastingen. DE OORLOG. De algemeene (oestand. Sedert Zaterdag hebben een aantal offieieelo berichten over den toestand in Polen eenige bijzonderheden ge meld. Zooals wij reeds in ons over zicht der legerberichten opmerkten loopt het front thans van een punt ten Z. W. van Przemysl N.W. tot aan den Dunaj'ec. Vandaar langs deze rivier en van het punt waar deze in do Weichsel uitmondt Noor delijk, tot de Weichsel weer bereikt wordt op een punt, ongeveer 25 K. M. Z.O. van Plozk. Op deze linie trachten de Russen weder stand te houden. Hieruit blijkt dat de overwinning der Duitschers in do eerste plaats een negatief succes is. Het Russische leger is wel teruggedrongen, maar biedt weer tegenstand, en het is er nog ver van af, dat zij gedwongen zijn weder tot over de Weichsel terug te moeten gaan, waar zij uitne mende stellingen zouden vinden om zich tot een defensieve houding te kunnen bepalen, tot het leger zich had hersteld. Ten Noorden van de Weichsel zijn zij niet teruggedrongen, evenmin als zij uit do oostelijke Karpathen ver dreven zijn. Op hot. westelijk oorlogstooneel schijnen de bondgenooten liet offen sief met kracht te willen hervatten. De berichten over een doorbraak der gallieerden bij Dixmuiden mogen voorbarig zijn, een officieele be vestiging is er nog niet ontvangen, doch de verschillende berichten over het gevecht in Z.W. België ontvan gen, stellen belangrijke gebeurtenis sen in uitzicht. Vast staat dat. de bondgenooten bij Nieuwpoort Lombaertzijde en St. Joris definitief hebben bezet. De dor pen Westende en Middolkerke zijn door de Duitschers ontruimd, zoodat de bezetting hiervan niet lang op zich zal laten wachten. Bij Yperen zijn de dorpen Bixschoote, Paschendaele en Langemarck in handen der bondgenooten en door hun verder N. waarts trokken wor den de Duitsche verbindingslijnen naar Thourout en vandaar naar Brug ge bedreigd. Volgens een bericht aan de Morning Post hebben ook de Frauschen succ.es behaald. Zij zouden nl. Noyonsbezet hebben en het fort Brimont dat bij de beschieting van Reims de meeste schade aanrichtte, tot zwijgen ge bracht hebben. Dit zou een groot succes beteekenen, aangezien daar door de positie der Duitschers op dat punt ernstig bedreigd zou worden. Nadere berichten hieromtrent die nen echter te worden afgewacht. uil het volgende logerbevel van ge neraal Joffre van 17 Dec., dat op een gesneuvelden officier werd gevonden „Gedurende drie maanden heeft de vijand, ondanks zijn tallooze hevige aanvallen, onze linie niet kunnen doorbreken. Wij hebben hem overal met succes het hoofd geboden. Thans is het oogenblik gekomen om gebruik te maken van zijn zwakheid, nu wij onze troepen en ons materiaal ver sterkt hebben. Het uur van don aanval is geslagen. Nadat wij tot. dusver de Duitsche strijdmacht heb ben weerstaan, is het thans zaak ze te breken en ons land definitief van de indringers te bevrijden. Soldaten, Frankrijk rekent thans meer dan ooit op uwen moed, uwe energie, uw vast besluit om tot eiken prijs te zegevieren. Gij hebt de over winning reeds behaald aan de Marnu, aan de Yser, in Lotharingen en dc Vogezen. Gij zult nu ook weten te overwinnen tot aan den deflnitioven triomf. Joffre". Fransche communiqué. Parijs, 21 Dec. In België is niets bijzonders geschied, behalve dat eenige vorderingen gemaakt zijn in do buurt van Lombaertzijde, St. Georges, ten zuid-oosten van Bixschoote en dat eenige huizen te Zwartelen bezet, zijn. De vijand heeft Atrecht gebom bardeerd. Onze zware artillorie bracht ver warring in de Duitsche loopgraven en wierp twee hunner kanonnen omver bij Hem, ten Z.-O. van Car- noy en ten Oosten van Albert. Wij hebben ook voordeelen behaald in den sector van Reims. Ten Noorden van Beau Séjour (Champagne) hebben wij 1200 M. vijan delijke loopgraven genomen. Tusschen Argonne en de Maas zijn wij langs het geheele front vooruit gegaan, speciaal in de buurt van Varennes, Gercourt en Bettincourl. Aan den rechteroever van de Maas hebben wij terrein gewonnen ton N.-W. van Brabant en in het bosch van Consenvoye. Beschieting uit zee. Uit Sluis wordt door een der be richtgevers van het Handelsblad dd. 21 Dec. gemeld: Een hevig bombardement der zee kust werd hier dezen morgen om 2.40 waargenomen. Het waren Engel- sche schepen, die opnieuw Zeebrugge en Heyst bombardeerden. Een dertig tal schoten werd gegeven, doch dooi de Duitschers niet beantwoord. Het werken met zoeklichten was hier duidelijk waar te nemen. Een Engelsch eskader in slagorde, gisteren omstreeks den middag, is buiten bereik van het Duitsche ge schut te Zeebrugge voorbijgevaren. Brussel, 21 Dec. (W. B.) De och tendbladen berichten, dat een vijande lijke vlieger gistermiddag over hot vliegkamp in de voorstad Etterbeek is gevlogen on getracht heeft daar bommen to worpen, maar door hel, vuur der Duitsche soldaten werd verdreven. Van het Oostelijkfront. Berlijn, 21 Dec. (W. B.) In Oost en West-Pruisen is de toestand on veranderd. In Polen neemt de aanval op do stellingen, waar de vijand front lieefr. gemaakt, voortgang. Weenen, 21 Dec. (W. B.) Officieel wordt bekend gemaakt: In de Kar pathen vorderen wfl flink in onzen aanval op het gebied van de boven loop van de Latoreza. Ten noordoosten van den Lupkow- pas, aan het front ten noorden van Krosno en Tuchow en aan de bene den-Doenajec, wordt nog hevig ge streden. De toestand in Zuid-Polen is onge wijzigd gebleven. Petrograd, 21 Dec. (Communiqué van den Grooten Generalen Staf.) In de streek van Mlqva zijn de Duit schers teruggetrokken naar hot front Landenburg-Noidenburg. Van den linkeroever vau den Weichsel valt niets belangrijks inede te declen. In Galicië is het Oostcurljksche offensief voorgoed verhinderd door door onze troepen, wier laatste ope raties een volkomen gunstig verloop hebben. Een der Ooslenrljkseho divisies, die ageert in de buurt van Oekla (ten noorden van Bartfold, Karpathen) werd op de vlucht gedreven door een bajonet aanval, po vijand liet 500 dooden op het slagveld achter en bovendien werden 10 officieren en meer dan 1000 soldaten krijgsgevan gen gemaakt. Laatste berichten. Duitsche berichten. Berlijn, 21 Dec. (W.B.) (Bericht uit het groote hoofdkwartier.) Ook giste ren werden aanvallen derFranschen bij Nieuwpoort afgeslagen. In Argonne veroverden wij een belangrijken met bosch begroeiden heuvel bij Le Tour de Paris, en maakten wij drie machine-geweren, een revolverkanon buit en namen 275 Frauschen gevangen. De zeer hevige aanvallen van de Frauschen ten Noordwesten van Ver dun mislukten alle. Dc groote activiteit der Franschon voor ons geheel front is te verklaren CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek is het verslag van het Ziekenfonds „Helpt Elkander" blijven liggen, alsmede eenige andere stukken. Advertentiën. Getrouwd: JEAN LOUIS CHAILLET, Luitenant ter zoe .Jc-r 8e kl., en CORA PIEREN. Den Helder, 22 December 1914. De Heer en Mevrouw CHAILLET - Pieren betuigen, ook namens weder- zljdsche familie, hun dank voor de bewijzen van belangstelling, bij htm huwelijk ondervonden. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht, U kennis te geven van het overlijden van onze dierbare Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mejuffrouw HENDRIKJE CATHARINA LEHMAN, Wed. van den lieer Lodewijk Vermeulen, in den ouderdom van 69 jaar en 3 maanden. Haar heengaan was vrede. Uit naam der Familie, C. VERMEULEN. Helder, 15 Dec. 1914. Heden werden wij verblijd met de geboorte van een Zoon ADRIAAN QERARO WILLEM, A. KLEIMEER. N. KLEIMEER-KORT. Den Helder, 21 December 1914.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2