HEVEA Ingezonden Mededeellng. Ioj> RIJWIEL., RIJTUIG.AUTOBANDEN^ vurfcor* «olfaUtalt. Fibrlek Httei. Hoogenad(OfoBin8tn.)l te vergunnen gedurende den verde ren duur daarvan zijn fünctie van directeur der H.A.S. te mogen waar nemen, daar meende de heer Adriaanse reeds bij voorbaat in 't geweer te moeten komen voor de belangen van het geesteskind der Winkeliers-ver- eeniging, en diende een voorstel in om den heer Van Mierlo te vergun nen het Directoraat te mogen waar nemen en de lokaliteit der Zeevaart school daarvoor af tè staan. Dat be- teekende dusvoor goed en niet maar voor één jaar. Want, betoogde deze heer, als we dit nu aannemen, staat de Winkeliers-vereeniging over eenige maanden voor precies het zelfde feit van thans. Toen de zaak nu echter ter tafel kwam, bleek het, dat het geheele plan van den hoer Adriaanse dood gezwegen werd. Het voorstel yan B. en W. werd in stemming gebracht over dat van den heer Adriaanse werd zelfs niet gekikt. Ja maar, zei deze heer, waar blijft mjjn voorstel? Dat is niet aan de orde, antwoordde de voorzitter. Niet aan de .orde, meneer de voor zitter? vroeg de heer Adriaanse. Neen, meneer. Wij hebben hier een advies om gedurende den duur van den cursus den heer Van Mierlo te vergunnen het directeurschap waar té nemen en h komt zoo maar en passant eventjes met een verzoek voor de eeuwigheid. Nou, nou, weerde de heer Adri aanse af. Ja meneer, voor de eeuwigheid. Uw voorstel gaat terug naar.B. en W. om daarop advies uit te brengen. Dat is heelemaal niet noodig, repli ceerde de heer Adriaanse, want de Raad weet heel goed waar het om gaat en kan wel dadelijk hieromtrent De Raad heeft indertijd al beslist, bromde dr. Van den Berg, en moet daar nu niet op terugkomen. 't Was voor dien avond verloren zaak voor den heer Adriaanse en hij moeBt, nolens volens, genoegen nemen met het voorstel des voorzitters. Maar den volgenden keerwacht maar: si vis pacem, para bellum. De heor Verstegen gebruikte de gelegenheid om het zijne te zeg over de z. i. onwaardige wijze van polemiseeren van de Commissie van Toezicht. Die Commissie doet het b.v. voorkomen niet rechtstreeks natuurlijk, maar het is tusschen de regels te lezen als zouden van de 9 leerlingen der Visscherjjschool slechts 3 geslaagd zijn. Dit is de waar heid, maar het is niet de gansche waarheid. Want van die 9 leerliogen hebben er 6 tusschentljda de school verlaten en van de overblijvende 4 zjjn er 3 geslaagdeen alleszins be vredigend getal. Zelfs noemde spr. het in percenten, waartegen dr. Van den Berg meende te moeten opko men terecht o. L, daar men zulke -i ibviiiug al dadelijk 26% van het totaal uit maakt, niet wel in percenten her leiden kan. Overigens werd het betoog des heeren Verstegen intact gelaten. Ja, ja, zuchtte de heer Adriaanse, we weten allemaal wel dat er meer aan de geschiedenis vastzit. En bij vreesde met groote vreezing voor het resultaat straks. Ziekenfonds „Helpt Elkander". Dit fonds hield Zaterdagavond zijne halfjaarlljk8che ledenvergadering in het lokaal van P. de Koning, Hoofd gracht. Aanwezig waren bij het appèl nominaal 121 leden. De Voorzitter, de heer P. Gouds- waardt, opende de vergadering en heette den aanwezigen, alsmede de vertegenwoordigers der plaatselijke pers, welkom. De notulen der algemeene vergade ring van 26 Sept. 1914 worden ge lezen en goedgekeurd. De penningmeester, de heer L. Roggeveen, brengt verslag uit over het halfjaar van 30 Mei tot Dec. 1914. Wij ontleenen hieraan het vol gende Het aantal leden was op 30 k 1914 260. Na dien tijd werden nieuwe leden ingeschreven en werden 8 leden afgevoerd waarvan éen over leden en éen geroyeerd terwijl een derde is vertrokken met een schuld van f 0.86, zoodat het ledental op 6 December 263 bedroeg, waarvan 81 op het oogenblik in militairen dienst zyn wegens de mobilisatie zoodat er op 6 December 282contri- bueerende leden waren. Het aantal donateurs was op 30 Mei: 117 dona teurs, 4 donatrices terwijl dit op 6 Dec. j.1. 8 donatrices en 113 dona teurs bedroeg. De ontvangsten van het laatste halfjaar: Aan contributie t ütöM Aan donateurs- en lnieggolden 18Z87' Ontvangsten te samen: f 791.il* insignes en b ulsii. uitgaven. 81630 Samen: f 73686 Voordeellg saldo: f 06.08* Kas op 80 Mei: .3088.78» Kas op 6 Dec.: f2008£6 De reaervekas bedroeg op 80 Mei: f 90&&3* De ontvangsten bedroegon op 6 Dec. f28.26 De uitgaven in dien UJd .28.— Geeft een voordeellg slot vanf 026 f 026 la alcoo In kaa op 6 Dec. 1914: f 208.08* De heeren Alexander en Snel, be noemd tot het nazien en verifleeren der rekening en verantwoording, ver klaren dat de boeken in orde zjjn bevonden en adviseeren tot goed keuring daarvan. Aldus geschiedt onder dankzegging aan den penning meester voor diens richtig beheer. De Voorzitter richt eenige waar- deerende woorden aan de nagedach tenis van den in Transvaal over leden donateur C. de Wjjn. Een jaar of 6 geleden, aldus vertelde de Voor zitter, verkeerde de kas in kwijnen den toestand. De Wjjn, die dit in het toenmalige „Vliegend Blaadje", dat hij ln Pretoria ontving, las, stuurde aanstonds f24.— over en werd van dien dag af tevens donateur. Spr. hoopt, dat aan den overledene be- waarheid mogen worden do woorden van den grooten Meester: „Wat gij den minsten mijner broederen gedaan hebt, hebt gij mij gedaan". Voorlezing wordt gedaan van een brief van het plaatselijk steuncomité, dankzeggend voor de gift van f26.- uit de kas der vereeniging. De Voorzitter maakt den leden attent op het reglement, dat voor schrijft, dat van ziekte dadelijk aan gifte moet worden gedaan. Velen wachten eenige dagen en zijn dan teleurgesteld, dat zij voor die week geene uitkeering meer krijgen. Hoe zeer het dan ook te betreuren is, het reglement verbiedt het. Laat men daar dus goed aan denken, zegt Voorzitter. Goedgekeurd wordt eene wijziging i aanvulling van art. 18 van het eglement, betreffende de toevoeging dat by ziekte en blessures uit keering wordt gedaan. De Vice-Voorzitter, de heer Joh. Blom, doet eenige mededeelingen be treffende een binnenkort te houden lezing van den Bond voor Staatspen- sioneering. „Helpt Elkander", dat donateur is van de afd. Helder, heeft gedaan weten te krijgen, dat voor zijne leden reductie op den entrée- prljs is verkregen, zoodat deze thans voor de helft van den prijs (6 cent) toegang tot deze vergadering hebben. De bedoeling is, in afwijking van andere avonden, waar meestal alleen tooneelstukjes worden opgevoerd, een spreker van buiten te laten komen. De avond, die misschien zal afge wisseld worden door zang, belooft zeer interessant te worden; de spr. zal vermoedelijk zijne rede aan de tijdsomstandigheden aanpassen en wekt op haar by te wonen. De Voorzitter brengt dank aan de donateurs en donatrices voor den in het afgeloopen jaar verleenden steun en ook aan de pers. Do heer J. de Wyn betuigt dank namens de familie van zijn storven broeder voor de gevoelvolle woorden, aan diens nagedachtenis gewyd. Tenslotte, daar niemand meer het woord verlangt, bedankt de Voor zitter alle aanwezigen, wenscht hen een goed en gelukkig Nieuwjaar sluit de vergadering. Voordracht mat kookproevon van maj. A. Kaulan. 't Was goed gezien door „'t Nut van 't Algemeen" om mej. Keulen, leerares in 't koken, uit te noodigen in dezen duren tijd eens te komen spreken over goed en goedkoop voedsel. De zaal van „Casino" was Dinsdagavond flink bezet, natuurlijk de vrouwen verreweg in de meerder heid, maar toch zag je hier en daar een verdwaald zwart schaap, oftewel heer, tusschen de kudde. Goed en goedkoop, nietwaar? en dat thans, nu alles, brood, vleesch, kortom alles in de hoogte gaat, en dan bovendien gelegenheid, zelf te proeven, 't werkte animeerend, Mej. Keulen begon te vertellen, dat ze haar voordracht in twee deelen wenschte te splitsen. Ten eerste zou ze het hebben over de goedkoope hflreiHinff. rinnrna n»#p hp.f. stnoUlrnnim voedsel zelf. Intusschen begon haar assistente met het klaarmaken van *t middagmaal, wat voomameiyk bestond in 't opwarmen van het te voren gekookte eten (alleen de melk spijs werd onder onze oogen gekookt) wat, met het oog op den beperkten tyd en de antieke kokery op een paar petroleumstellen, noodzakeiyk was. We kregen dan eerst de hooi- kist te bezichtigen en ontvingen een volledige uitlegging, hoe men, met weinig moeite en kosten, er zelf een kan fabriceeren. De winkelprijs ervan met twee pannen erin is anders on geveer f 7.60. Neemt men echter een oude pakkiBt, een zak hooi, een lap katoen en een lap flanel, dan heeft men alles wat noodig is. Het koken in de hooikist geschiedt zonder kyken naar 't eten, er bestaat geen gevaar voor aanbranden, alles komt vanzelf klaar. Een zesde van den tyd, dien het eten anders noodig heeft op 't vuur om gaar te worden, wordt het op de gewone manier ge kookt, dan onmiddeliyk in de hooi kist gestopt, alles goed gesloten en 't is op den bepaalden tyd in orde. Men zorge evenwel voor minder water bij 't eten te doen, omdat er weinig verdampt, en de hooikist dagelyks te luchten, liefst in de zon. Een andere, heel gemakkeiyke manier is 't koken in kranten. Men neemt zeven groote kranten, legt er zes schuin over elkaar, de zevende als een los3e prop in 't midden onder aan, zet daar de pan op, sluit alles met de kranten gauw en goed dicht en ook dat redt zich zelf. Evenals by de hooikist is de voorkooktyd op 't vuur weer een zesde van deu ge- heelen tyd. Voor vrouwen, die buitenshuis wer ken en toch hun gezin een warm maal gunnen, is zooiets een ware uitkomst. Den avond te voren worden de toebereidselen gemaakt, men zet het weg en den volgenden dag is de zaak in orde. Toen kiegen we 't over het goed koope eten zelf. Met klem waarschuw de de spreekster, onder goedkoop eten geen rommel te verstaan, die een paar centen minder kost dan goede waar en waarby men soms nog cadeaux toekrygt, zooals by sommige margarine. Neen, goedkoop moest tevens goed, voedzaam en smakeiyk zyn. Brood is duur, tegenwoordig heel duur en mag geen hoofdvoedsel zyn, omdat het als voedsel niet vol doende is. Het moet aangevuld wor- in met ander goed eten. Toen kregen we 't belangrijkste van den heelen avond een groote kaart met allerlei kleuren kwam aan de beurt. Hierop stelde rood het eiwit voor, geel het vet, groen suiker en zetmeelBtofFen, wit water. Van verschillende voedingsmidde len werd ons 't gehalte verklaard. Allereerst het vleesch, dat, al is 't smakeiyk en ook goed, lang niet onmisbaar biykt, wat, met 't oog op de abnormaal booge vleeschpryzen, een uitkomst is. In vleesch b.v. vinden we 20 deelen eiwit, terwyi stokvisch er 79 bevat, wat nog al een aardig verschil ls. Melk is een uitstekend voedsel, be staat voomameiyk uit eiwit, vet en suiker, maar vooral onmisbaar voor een werkend mensch zyn erwten en boonen. Deze kunnen bovendien in bijna al het' eten gebruikt worden, zooals gestampte koolpot met boonen, hutspot met groene erwten of witte boonen, welke laatste wy na afloop te proeven kregen en werkeiykgoed smaakte. Op een stamppot van aard appelen, kool en wat vet kan geen werkman leven, er moeten zetmeel- stoffen en eiwit by. Aardappels b.v. bevatten 77 °/0 water, wat men zoo niet zou zeggen, van zoo'n bloemig piepertje. Het gehalte van rijst, havermout is ook uitstekend en suiker, althans goede suiker bevat 100 suiker. De voedingswaarde van een ei wordt te hoog geschat, als een ei duurder is dan 4 centen is het zijn geld niet waard. Inmiddels was het maaltje klaar, gingen jonge dames aan 't bedienen en waren er heel wat belangstellen den naar de hutspot met erwten, de lever, gebakken in plantenvet, de pap, enz. Er werden daarbü nog boekjes uitgedeeld, bevattende nuttige wenken en wo gelooven wel, dat velen naar huis trokken met't stellig plan: „nee maar, dat willen we toch bepaald ook eens probeeren!" 't Was een gezellige en leerzame avond. Concert Kathlean Pariow. De netto opbrengst van dit concert, zynde eene som van f 332.91, is door de Commissie aan het Steuncomité afgedragen. Inderdaad een beinoedi gend resultaat voor verdere pogingen om hier eersterangs artisten te krijgen! En een woord van hulde aan hen, die zich hier hebben voorgespannen, in 't bizonder aan den heer Leewens, is hier op zijn plaats. Nieuwa telefoon-aansluiting. 108* Boekhouding Bureaus, Mari- 221 Chaillet J. L., luit. ter zee, Loodsgracht. 127 Cost Budde J. A., Polderweg. 289 Ropelaer van Driel Jhr. H. J., kapt. Art., Kanaalweg. 119 Zandbergen A. van, raanu- facturier, Weststraat. De Strooweg. De overdracht van een deel van den Strooweg alhier aan den polder „Helder en Huisduinen" is Dinsdag door de Tweede Kamer goedgekeurd. Bij het te den Haag gehouden examen voor 3de stuurman groote stoomvaart, slaagde de heer M. L. de Vos, alhier. Tc Amsterdam is overledon, 62 ,'aar oud, de heer J. H. Mijer, gep. capitein luitenant ter zee, officier in de orde van Oranje Nassau. BINNENLAND. Eon Zeppelin boven one land. Men meldt uit Vlieland Hedenmiddag te 1 uur passeerde hier een Zeppelin, komende uit het Westen. Hy verdween in Noordooste lijke richting. Uit Terschelling meldt men Van hieruit is een luchtschip zicht baar, dat zich in Oostelijke richting Vrijwilligs Staatsloening. Alotoron word oor» aanvang gomaevkt met de verzending vanwege het De partement van Financiën van een prospectus, houdende uitnoodiging van het publiek tot deelneming aan de vry willige Staatsleening van 275 millioen gulden. Lichting 1015. Naar wy vernemen, zal de inlyving der manschappen, beboorende tot de lichting 1915, in dier voege geschie den, dat steeds bij het wapen der infanterie de lotelingen, welke wor den toegewezen aan één der bataljons van een regiment, gelijktijdig worden opgeroepen en geoefend by de depóts der regimenten. Gelyk bekend, zyn thans de mili ciens dier lichting, bestemd voor het le bataljon der regimenten infanterie, voor eerste oefening onder de wape nen daarna zullen dus worden inge- ïyfd de miliciens, bestemd voor het 2o bataljon, en vervolgens die, bestemd voor het 3e bataljon der infanteriekorpsen. Duitsche steenkool. Uit Winterswyk schrijft men: Van een vermindering in aanvoer van steenkolen, cokes en briquetten uit Duitsche richting is hier nog niet veel te merken. Zelfs de vorige week toen er tengevolge van volledige Zondagarust by het goederenvervoer des Zondags geen wagens binnen kwamen en dientengevolge het aantal komende treinen een paar minder was was de totale aanvoer van wagens nog 206 grooter dan de week tevoren. Er kwrmen in het geheel 2449 wagens aan, waarvan 1788 met kolen, cokes en briquetten beladen (de week tevoren 1666), terwyl het getal wagens met diverse goederen 666 bedrotg, d.i. een vermeerdering met 88 wagens. Mocht echter de landstorm onder de wapens komen en het reeds be perkt aantal arbeiders in het kolen- district beginnen af te nemen, dan zal zulks ongetwyfeld invloed op den aanvoer oefenen. Geïnterneerden. Volgens de „Leeuw. Crt." schyut het thans wel voor zeker te kunnen worden aangenomen, dat de Belgische geïnterneerden te Leeuwarden binnen kort daar vandaan zullen gaan. Verder meldt dit blad, dat vyf hier te lande geïnterneerde gewezen Bel gische officieren, die in verband met hun gedrag aan het front tot soldaat zyn gedegradeerd, naar het internee- ringsdepöt te Leeuwarden zijn over gebracht. Eon grapje in de Tweede Kamer. In de vergadering der Tweede Kamer van Dinsdag heeft na de dis cussie over een principieele quaestie, waarby het ging om een gulden, die de sociaal-democraten, blijkens een door een hunner ingediend amende ment niet aan de regeering wilden toestaan, een der voorstanders van den regeeringspost aan den heer Duys een gulden ter hand gesteld. De heer Duys gaf den gulden dadeiyk aan jhr. mr. van Dooren, in diens quall teit van penningmeester van hot Koninkiyk Nationaal Steuncomité. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 21 December. De zitting van Maandag, waarin verschillende hoofdstukken der be grooting 1915 behandeld werden, geeft ons geringe aanleiding daarvan iets te vermelden, 't Was lager on derwijs en financienby dit laatste hoofdstuk viel de heer Duys uit tegen den post van f 11000. - salaris, die voor den nieuwbenoemden secre taris-generaal der Rijksverzekerings bank is uitgetrokken. (Het salaris is f5000. en de titularis krygt f8000. persoonlijke toelage en f3000.- in eens voor uitrustiügskosten.) De heer Duys wilde het salaris verminderen met f250.— Zitting van Dinsdag 22 December. De Minister van Financiën meende, dat het amendement-Duys een motie van afkeuring inhield van een Regeeringsdaad, en betoogde voorts, dat hy vergeefs onder de burger-elementen (betrokkene is mi litair) naar een geschikt persoon ge zocht had. En toen dan ook de heer Schim van der Loeff namens de Commissie van Rapporteurs mede deelde, dat deze, hoewel veel voelende voor het araendement, toch tot ver werping adviseerde, op grond van de, door haar betreurde, krasse hou- diDg van den Minister, toen bleef' den heer Duys niets anders over dan zijn amendement in te trekken, het geen hy deed, de verantwoordelijk heid aan den Minister latend. Bij een nu volgende regeling van werkzaamheden, stelt de Voorzitter voor, dat men bij de begrooting van oorlog de algemeene beschouwingen uiterlyk tot tien minuten rekke voor ieder spreker; by de artikelen tot vyfvoor de toelichting van amende menten kunnen vyftien minuten worden toegestaan. Hiertegen komt van de zyde der heeren Kleerekoper en Albarda (s.d.a.p.) verzet, maar het voorstel wordt aangenomen. De eerst genoemde krijgt intusschen de toe zegging, dat als afzonderiyk agenda punt in den loop van dit zittingjaar de kwestie van de aalarisregeliDg dei- spoorweg ambtenaren op de agenda Zal worden gebracht. In de middagvergadering was aan de orde hoofdstuk Landbouw. Ten behoeve van het mynbedryf was het vorig jaar fl.— op dezen post ge bracht, met het doel het Staats subsidie aan'do kerkgenootschappen te handhaven. Die gulden was zuiver eeu principieele post. Toen werd hy afgestemd. Tengevolge van eene uiteenzetting in de Eerste Kamer door den heer Regout, is thans de post weer op de begrooting gebracht en werd hy, met slechts de stemmeh der sociaal-democraten en die der heeren De Jong, Schim van der Loeff en Van Raalte tegen, gehandhaafd. Het „Handelsblad" noemt dit een geval van „gods vreedzaam heid". Do avondvergadering was uiterst onbelangi-yk. Alles „kleingoed", waar uit niets te vermelden valt. Evenmin uit hoofdotuk Wntcrotant, ditl lileiliii volgt. Tenslotte wordt nog zonder beraad slaging of hoofdelyko stemming aan genomen een wetsontwerp tot over dracht aan den polder „Heldor en Huisduinen" van een deel van den Strooweg, en de begrooting van het bedrijf der visschershaventeIJmuiden. De behandeling van de Marinebegroo- ting enz. is in bet 2e blad opgenomen. DE OORLOG. (Vervolg.) De algemeene toestand. We wisten reeds van de Franschen, dat de Engelschen een gedeelte vaD de stollingen, die zy den 20sten had den verloren, heroverd haddeD. Het Duitsche hoofdkwartier deelt er eenige bizonderheden over r De pogingen der Engelschen zijn geslaagd by Richebourg, een dorpje bij een bosch ten Noordwesten van Mislukt zyn zy by Glvenchy en Festubert. Givenchy en Festubort liggen ongeveer 3 K.M. ten Oosten van la Bassée. Ten Zuiden van Noyon, waar het front de groote bocht maakt, hebben de Duitschers mislukte tegenaanval len ondernomen. De Franschen zijn daarentegen in het Argonnerwoud ten Zuiden van Varennes eenigszins gevorderd. Over de twee laatstgenoemde inci denten spreken de Duitschers niet, maar zy gewagen van hun kant van mislukte aanvallen der Franschen ten Noord oosten van Compiègne, dat is dus ten Zuiden van Noyon, waar ter plaatse volgens de Fransehe voorstelling de Duitschers mislukte tegenaanvallen hebbeu gedaan. Het een sluit het ander niet uit. Waar- schy'nlijk hebben de Franschen mis lukte aanvallen en de Duitschors mislukte tegenaanvallen gedaan, beide met het uitsluitend resultaat dat er weer veel menschenlevens zyn ver- lorep gegaan. Het blijkt, dat de Duitschers nog evenzeer als vroeger op een grooten afstand van Verdun worden gehouden, dat zy deze vesting niet kunnen aantasten. Zoo ver zijn zij trouwens gedurende den heelen oorlog nog niet kunnen komen. Tevens biykt eraan den anderen kant uit, dat de Fran schen nog steeds Varennes niet heb ben bereikt, waar zij nu al eenige maanden slechts enkele K.M. van verwijderd staan en dat de bondge- nooten ook Ia Bassée nog niet hebben kunnen bereiken. Er wordt heel wat munitie ver schoten en er gaan heel wat men schenlevens verloren, maardeonder- aardsche oorlog in de mollengangen schiet niet op. De toestand herinnert sterk aan dien gedurende de laatste periode van den eersten Balkan oorlog, toen de Turken zich in do Tsjataldzja-linie hadden verschanst en de Bulgaren daartegenover in de anti-Tsjataldzja linie. Daar vertoonde zich op kleinere schaal hetzelfde verschijnsel, als wat men nu in Frankrijk en België waarneemt. Het front was daar evenals hier aan de beide zyden gesloten. Hot gelukte den Bulgaren niet door de Tsjataldzja- linie heen te breken. Later, toen zy o.a. door dc cholera waren verzwakt, hernamen de Turken op hun beurt het offensief, maar zij slaagden er zoomin in de Bulgaren uit hun stel lingen te drijven, als dezen het hen hadden kunnen doen. Tot dusver is op het Oosteiyk ge vechtsterrein een dergeiyke toestand nog niet ingetreden. Wij hebben dezer dagen aangeduid in hoeverre de Russen waren teruggetrokken, op welk front zy opnieuw stand hielden. De Russen en de Engelschen wijzen er op, dat dit front rechter, dus korter is dan het vroegere, en dat daar voor de Russen een voordeel in gelegen is. Dit geldt echter ook voor hunne aanvallers. Op het nieuwe front is nu wederom een geweldige strijd ontbrand. De mededeelingen, die ons door de vijau- deiyke partyen worden verstrekt over den loop dien die strijd tot dusver heeft genomeu, stemmen vrywe-1 overeen. De Duitschers vertellen ons, dat zy in hevige gevechten zijn gewikkeld aan de Bzura en de Rawka (d. i. op het Noord-oostelijkste gedeelte van het nieuwe front). Op vele plaatsen zyn zij die rivieren „reeds" over, over het algemeen echter staan zij dus nog voor de scheidingslynen, die deze rivieren vormen. Op den rechter oever van de Pilica is de strijd nog onbeslist. De Russen bevestigen deze voor stelling v ra zaken. Over het algemeen, zoo heet het in hun bericht, hebben wij de aanvallen der Duitschers afge slagen, slechts in enkele districten zijn w(j teruggetrokken naar het Oosten. Iets nieuws in de Russische mede- deeling is, dat er vooral op den lin keroever van de Pilica hevig gevoch ten wordt. Daar gaat het front over een heuvelachtig terrein, dat niet door rivieren is doorsneden. Men kan zich afvragen, of hier soms de Duit schers eu Oostenrijkers een poging doen tot doorbreking van het front. Alleen daardoor, zoo schreef naar men zich herinnert de „Times", zou de toestand van de Russische legers, in het bizonder van die in het Zuiden, kritiek kunnen worden. Of dit het geval is, kan men niet uitmaken, want de berichten geven niet aan, waar de districten liggen, die de Russen in Oostelijke richting hebben ontruimd. Voor het overige hebben de Russen juist in het Zuiden, in West-Galicië, het offensief hervat. Of dit tot succes zal leiden, hangt er in hooge mate van af hoe de strijd meer Noord waarts uitvalt. Van het Westelijk front. Parys, 22 Dec. (Communiqué van hedenavond.) Ten noorden van Pui- saleine en ten zuiden van Noyon heeft de vyand gisteren hevige tegen aanvallen gedaan, die echter alle werden afgeslagen. Ten zuiden van Varennes hebben wy gisterenavond vasten voet ge kregen te Bourenilles. Door onze heden voortgezette aan vallen schijnen wij vórderingen te hebben gemaakt in Bourenilles en ten westen van Varnquois. Van het overige gedeelte van het front valt niets te vermelden. De strijd in Vlaanderen. Londen, 23 Dec. De correspondent van de „Daily Tel." in Noord Frank rijk seint: De Btryd bij Nieuwpoort was de meest welgeslaagde actie in de afge loopen week. De Fransehe en Belgi sche troepen maakten zich meester van belangrijke stellingen. De bond- genooten rukten voorwaarts in het geheele geïnundeerde terrein. De Fran sehe en Engelsche eskaders namen een belangrijk, op een gegeven oogen blik zelfs een beslissend aandeel in den stryd. Deze strijd om Nieuwpoort is het keerpunt in de operaties in Vlaanderen. De Duitschers bombardeerden Oost- Duinkerken en Coxyde om de aandacht af te leiden ondertusschen maak ten zy een sterke verdedigende stel ling in orde, hetgeen voor hen een De bondgenooten voerden een krach tig doorgevoerde» aan val uit en dreven de Duitschers uit hun stellingen op den rechteroever van het kanaal van Nieuwpoort. De Fransehe troepen moesten vijf bruggen over, welke door den vy'and behcerscht werden. De artillerie van de bondgenooten bewees opnieuw haar superioriteit: met doodelyke juistheid overstelpte zy de Duitsche loopgraven met granaat kartetsvuur, waarna de infanterie den vijand met de bajonet uit zijn stel lingen wierp. De Belgische troepen verleenden krachtdadigen bystand. Vyf verschil lende linies van loopgiaven weiden genomen. De Fransehe vliegers bewezen groote diensten by het opsporen Yan Duit sche onderzeeërs, waarop dan door de torpedobootjagers jacht werd ge maakt. Uit wraak bombardeerden de Duitschers de steden aan de kust. De bondgenooten hadden eveneens succes in de omgeving van Béthune. De Engelsche troepen hadden een zware taak te vervullenzij slaagden na vier weken hardnekkig vechten erin den vyand over een afstand van tien myi terug te werpen. Duitsche vliegers bombardeerden de stad, waar by twaalf burgera werden gedood en twintig gewond. De oorlogscorrespondent van de Tyd meldt uit Sluis: De Duitschers nemen, terwyl zij met grooten moed de aanvallen der boDd- genooten weerstaan, alle maatregelen om te voorzien in de gevolgen van een mogeiyken terugtocht uit Vlaanderen. Ik seinde reeds flat er 1500 man te Zeebrugge zyn aange komen en 1200 te Heyst. Tegeiyk met deze troepen zyn ook groote zendingen kanonnen en mitraiileuses aangekomen, die geplaatst zyn in de nieuwe verdedigingslinie Zeebrugge - Heyst-Dudzeele-Damme en verder in de richting Gent. Buiten de aan komst van de genoemde troepen zyn er na dien nog groote massa's gevolgd en gedeeltelijk langs de groote linie opgesteld. Er zy» soldaten bij. die nog begin der vorige week in het Oosten vochten. Gisteren was het de laatste dag, dat de bewoners de kustplaatsen ver laten mochten om verder het land in te trekken. Niet zonder moeite zyn er vannacht nog 80 inwoners van Heijst in geslaagd om door de duinen Nederlandsch grondgebied te berei ken. Do correspondent van De Tijd te Sluis waarschuwt tegen overdreven be richten omtrent de voordooien, die de bondgenooten aan de Ysor behaald hebben. Een feit is het, dat de bond genooten na een krachtig offensief voordeelen behaald hebben door rond Yperen en Nieuwpoort voorwaarts te dringen en aldus de Duitschers te noodzaken hun stellingen te wijzigeD en zelfs sommige dorpen en stadjes te ontruimen, hoewel deze nog niet door de bondgenooten bezet konden worden. Tot deze plaatsen behooren o.a. Middelkerke en Rousselaere, waar het alleen patroeljes van de bondge nooten gelukte meernialeu binnen te komen. De gewyzigde opstelling der Duitschers blijkt aan stoutmoedige ruiters zelfs de mogeiykheid te hebbeu geschapen deze plaatsen voorby te gaan en een Engelsche afdeeling ver- rastte dan ook Zaterdag Thielt niet haar bezoek, waar het mooie voordeel échter eindigde met haar gevangen neming. Biyfc het krachtig offensief der geallieerden gunstig aanhouden, dan zullen er eerstdaags belangrijke gebeurtenissen plaats grijpen en is de bezetting van Middelkerke en Rousselaere te wachten. Onder de Duitschers heerscht on rust on belangrijke troepenverplaatsin gen vinden plaats. Vliegmachines van de bondgenooten verkenDen voort durend de gewijzigde stellingen der Duitschers en zelfs des nachts werken zij, zoeklichten op het vijandelijk ter rein werpend. Stelselmatig gaan de Duitschers voort de kustplaatsen tot de Neder- landsche grenzen toe te doen ont ruimen en de bevolking over het verdere land te verdeelen. Aan dt nieuwe verdedigingslinie, reeds meer malen door mij beschreven, worden door de Duitschers nu ook loopgraven in gewapend beton aangelegd. Van het Oostelijke gevechts terrein. St. Petersburg, 22 Dec. Mededee- Iing van den grooten generalen staf Gisteren hebben op het linkeroever- gebied van dén Weichsel tusschen den benedenloop van die rivier en de Pilica een reeks van hardnekkige ge vechten plaats gehad, waarvan in het bijzondei- het gevecht in de streek van den linkeroever van de Pilica zich ontwikkelde. Over 't algemeen zijn alle aanvallen van de Duitschers met ernstige verliezen voor hen af geslagen. Onze troeperfhebben slechts enkele kleine districten ontruimd en hebben zich naar het Oosten terug getrokken, met het doel gunstiger stellingen te bezetten. Odzo tegen aanval heeft de vljandeiyke afdeelin- gen, die in de streek van Zakrzew (Sochaczew t. N.O. v. Lowicz - Red.) de Bzura ovet trokken, in wanorde op de rivier teruggeworpen. Wij hebben hun een verlies van vele dooden toegebracht en 9 machine geweren vermeesterd. Tusschen de Pilica en de boven- Welchsel, (d. i. in Zuid-Polen) onder ging do toestand geen verandering van beteekenis, behalve in destreek van Skowronno (t. Z. v. Kielce), waar de Oostenrykers, na de*Nida te zijn overgestoken, tegen een heuvel (dit laatste woord is echter verminkt overgeseind en kan ook wat anders beteekenen Red.) zyn gedrongen. Door een bajonetaanval van onze troe pen bedreigd, hebben zij zich ten ge tale van 18 officieren en meer dan 1000 man overgegeven. Er is vast gesteld, dat wy in de streek ten Oos ten van Przedborz op 19 dezer 17 officieren en ongeveer 1000 soldaten hebben gevangen gemaakt. In Galicië bleven onze krijgsver richtingen zich gisteren met groot succes ontwikkelen. By Ryglice werd een Oostenryksche divisie plotseling door onze troepen aangevallen. Zij vluchtte in wanorde en liet 1500 lyken op het slagveld liggen. Ge deelten van een andere divisie werden bij Jodlowo aangevallen. Zy sloegen eveneens op de vlucht en lieten in dezelfde streek nog eens 500 lijken achter. Door den druk van ons daarop volgend offensief hebben de Oosten rijkers vele gevangenen, 3 kanonnen en machinegeweren verloren. Ge deelten van het garnizoen van Przemysl, die nieuwe uitvallen iu verschillende richtingen trachtten te doen, werden overal met ernstige verliezen naar hun vestingwerken teruggedreven. Op Zee. Een Fransehe onderzeeër in den grond geboord. Weenen, 28 Dec. De Fransehe onderzeeër „Curie" is door de strand- batter yen aan onze kust beschoten en in den grond geboord. Een Oostenryksche onderzeeër deed op 21 dezer in de Straat Obranto een aanval op een Fransehe eskader. Tweemalen weid op het vlaggeschip (van het Courbet type) een torpedo afgeschoten, die beide doellroffen. (Wy hebben van Fransehe zijde nog niets vernomen van een aan de Fransehe vloot toegebracht verlies. Red.) (Vervolg oorlogsberichten zie 2e blad.) SPORT. Voetbal. Uitslagen van Zondag Ned. Voetbalbond. H. F. C. I—Purmersteijn 8--0. Noordh. Voetbalbond. S.H.B.S. I-Z.F.C, 5-2. 2e Kerstdag speelt H.B.S. I tegen een toer-elftal van V.V.A. uit Amster dam. Hetzelfde elftal van V.V.A. speelt den le Kerstdag tegen H.F.C. Wanneer het weer een weinig medewerkt belooft het een interes sante wedatryd te worden. H.F.C. -Purmersteijn 3 0. Op een zeer slecht veld ving deze wedstryd ongeveer om 2 uur aan. Aanstonds pakte Purmersteijn, dat onvolledig was, flink aan en wist een corner te forceoren. Resultaat echter nihil.-Na eenig heen en weer getrap, gewerd ook H.F.C. een corner. Deze, prachtig door Jaap v. d. Poll genomen, werd even keurig door Bak ingekopt. De kort daarop vol gende corner, ofschoon even mooi genomen en ingezet, verwerkte Pur- mersteljn's keeper zeer verdiensteiyk. H.F.C. oefende voortdurend druk uit eu hield Purmersteijn op eigen helft. Een harde schuiver van Koorn bracht het tweede punt. Zoo kwam rust. Direkt werd gedraaid en Purmersteijn, die zijn opstelling eenigszins gewyzigd had, was een korte periode beslist sterker. Kikkert moest uitvallen wegens eon knie ongeval. Vermeld dient een keurige ren en voorzet van P. links-buiten waarvan P. back dacht te profiteeren door de bal meteen in te koppen. H.F.C.'s keeper was echter op zijn hoede en verwerkte de bal prachtig. Nu werd P. weer geheel teruggedrongen en hoe ver dienstelijk back on koeper ook werk te, zij konden niet beletten dat een keihard schot van Jan Grootte in hun doel belandde. Nog werd gepro beerd de score te verhoogen, doch het enorm en prachtig werken van P. back voorkwam verder doelpunten. Er was vry veel publiek, maar het spel was, zeker door het slechte veld, niet byzonder fraai. Voor 1ste Kerstdag is liet H.F.C. gelukt, de bekeDde V.V.A.-combinatie hier te krijgen. Met hun trainer Wilsou in de gelederen heeft deze club ons reeds eenmaal op prachtig voetbalspel getrakteerd. Er is dus te genieten toeschouwers! Mocht de wedstrijd niet doorgaan door slecht weer dan wordt zulks aan het bureau van dit blad t(jdig bekend gemaakt. L- Boekbespreking. Van de artikelenreeks van prof. Kernkamp. „De Europeesche oorlog," (oorspronkelijk gepubliceerd in „Vra gen den Tijds") verscheen no. 3„De Noordzee versperd". De brochure lijkt ons minder belangwekkend dan de vorige geschriftjes, daar de hoogleer- aai- weinig nieuws mededeelt en grootondeels een resumé geeft van bekende feiten. Een zeer nuttig geschriftje werd ons toegezonden ter bespreking, in houdend „Praktische wenken voor de verpleging kraamvrouw en haar kind op het platte land" door C. A. Carn- maert, arts, met aanbevelend woord van Prof. Hector Treub. (Uitg. C. L. v. Langenhuysen, Amsterdam). Prof. Treub zegt in zijnaanbevel- nd woord o.a.„Ik ben overtuigd, dat ruime verspreiding van dit boekje krachtig zal medewerken om tal van nog be staande misbruiken, die het leven der- jonggeborenen in gevaar brengen, te bestrijden. En niet slechts voor het pasgeboren leven, maar ook voor leven en gezondheid der kraamvrou wen, kunnen de in uw geschrift voor komende wenken van groot nut zijn Men vindt in dit geschriftje, dat 31 bldz. telt, alles wat de zwangere vrouw dient te weten teneinde zich en haar aanstaand kindje gezond te voeden, reinheid en hygiene aan te kweelcen. Geen^ enkele huismoeder, al is zij ook nog zoo zuinig, zal zich de uitgave, daanian besteed van vyf cents, zegge 5 cents., beklagen. „Op het platte land" wil niet zeggen, dat het voor de volksvrouwen uit de steden niet een zeer geschikt ge schriftje is. Wij wenschen het in handen van iedere aanstaande moe der. Mork's Magazijn, het bekondo po pulaire tydschrift kondigt eene kerst aflevering aan. Behalve den gewo nen tekst van iedere maand, bevat zij een aantal reproducties, welker kunst waarde wel niet zeer groot is, maar die toch medehei pen het tijdschriftje te verluchten. Eén ervan, eon bruid- - stoet uit de middeleeuwen, is zelfs in kleurendruk. De tekst is populair, actueel en veelzijdig. Kalenders. Een zeer fraaie wand kalender in helio gravure gaf de Hollandsche IJzeren Spoorweg-maatschappy uit. De plaat is eene reproductie van Meindert Hob- bema's schildery „De Watermolen" uit het Amsterdauische Ryksmuseutn daarboven is door André Vlaanderen een gebouwen complex geteekend, dat door het bekende gevleugelde wiel wordt beheetscht, waai'mede de be stemming van het gebouw gesymboli seerd wordt. Het geheel zit verder in een smaakvol geornameuteeiden rand. De H.IJ.S.M. legt eer iu met dit geschenk. De firma Joh. Enschedé te Haarlem heeft het kuustwerkje ver vaardigd. Van de firma Wm. H. Müller Co., te Rotterdam ontvingen wy een wand- kalender in vier bladen, welke even eens een smaakvol staaltje is van wat do Hollandsche nijverheid op dit gebied praesteert. De vier bladen be vatten lichtdrukken van het in- en uitwendige van de Ridderzaal te '8-Graveuhago en van de fraaie Groote Kerk te Dordrecht, die gezet zyn in een stemmige omlijsting. De firma Geuze is de ver vaardigster van dit prachtwerkje. Tenslotte ontvingen wy van den beer Ter Hall een reclaniekalendertje voor do nieuwste revue: „In 't ge drang". „Moge 1916 ons brengen Vrede op aarde" is 's heeren Ter Hall's wenschen wie zou zich daarbij niet aansluiten? UIT DEN OMTREK. Texel, 22 Dec. Van 8 tot 22 Dec. zyn van hier uitgevoerd 12 koeien, 12 kalveren, 34 schapen, 9 paarden en 109 varkens. Door visschers zyn hier binnenge sleept de Katwyker visscherspinken K.W. 56 en K.W. 106, met het doel deze vaartuigen hier in den a.s. winter te sloopen. Ook te de Waal heeft een inzame ling plaats gehad ten behoeve dei- weduwen en weezen der onlangs ver-

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2