HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Pauiowna Nieuwjaarsgroet. Welkomstgroet No. 4407 DINSDAG 29 DECEMBER 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37* 45 „0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van I tot 4 rogels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2* cent. Stelling van DEN HELDER. Ontspannings-avonden in de tweede helft van December. Dinsdag 29 Noplunua Declamatie-avond Van der Lee 8 li. Langostraat Lezing met lichtb. dr. Minkomu 8u. Ooat-BaUorü Lezing met voordr, on muziok ds.Warnors 8 u. Woonsil. 80 Marlno-cantino Stafmuziek 7—8 u. Langestraat, Zolder Marine- werl', Xloldin, Polderweg. Donderd. 31 Weeshuis Bioscoop Rumpfl'-S taalman 8 u. Onze lezers, die met 1 Januari a.s. aan Familie, Vrienden of Begunstigers in onze Courant een willen plaatsen, worden beleefd uit- genoodigd hunne opgaven tijdig in te zenden. DE UITGEVER. DE OORLOG. De officieele legerberichten van 23—26 December. Van een stilstand op het Weste lijk front is niet veel te bemer ken. Integendeel schijnen de Bond- genooten hot door hen hernomen offensief met kracht door te zetten. De Franscho berichten van den 23steu maken dan ook melding van vorderingen tusschenMaasenArgonne. Het front dat z(j daar bezet houden loopt thans tot ongeveer I5K.M. ten N. van Verdun. Berichten van denzelfden datum aan Engelscho bladen meldden met groote zekerheid, dat do Belgen or in geslaagd waren voorbij St. Georges door de Duitsche linie te breken het Yserkanaal over te stekeu en zich aan den overkant, niettegen staande het hevige vuur van de Duit- sehers aldaar, vast te zetten. De communiqué's van den 24sten bevestigen deze vooruitgang. Verder meldden zij het afslaan van een aan val der Duitsohers op het front to Lombaertzljde. Do Franschen meldden ook andere voordeelen. Zoo werd ten Z. O. van Yperen een huizengroep vermeesterd; bij de Aisne hebbende zouaven vijandelijke loopgraven ver overd, waarin zij zich niettegenstaande heftige vijandelijke aanvallen wisten te handhaven. Ook bij Reims behielden de Fran schen het door hen op den vijand veroverd gebied. BJj Ville sur Tourbes werd een afdeeling Duitschers welke tot het offensief trachtten over te gaan door de artillerie uiteen gedre ven. Ook ten Noorden van St. Dié hebben de Franschen na een storm aanval terrein gewonnen. De Duitsche berichten geven ver schillende van deze door den vijand behaalde voordeelen toe. Zoo vermel den zij dat in de streek van Souain de loopgraven door hen verloren wer den, doch des nachts hernomen en daarop weder werden verlaten omdat de vijand ze door haar artillerie-vuur onbruikbaar gemaakt hadden. Den 25en is een dag van betrek kelijke rust geweest. Alleen worden door de Duitschers kleine voordeelen gemeld, welke zij hadden behaald ten O. van Festubert en la Vailly, terwijl de Franschen melding maken van kleine aanvallen der Duitschers, welke werden afgeslagen. Van den 26en wordt bericht, dat de geallieerden vorderingen maakten ten N. van Nieuwpoort. Ten N. van Lens werd een Duitsche aanval af geslagen. Evenzoo verging het een nachtelijke aanval door de Duitschers in de Vogezen ondernomen. Hier maakten daarentegen de Franschen vorderingen. Ze deelen ten minste mede, dat Aspach, ten N. van Alt- kirch, door hen bezet is. De Duitsche berichten zeggen, dat de toestand hier onveranderd is en dat alleen ten Z. W. van Altkirch onbeteekenende gevechten plaats hadden. Verder ge ven hun berichten nadere bijzonder heden over het gevecht by Festubert. Hierbij zijn 19 officieren en 819 man gevangen genomen. Van het Oostelijk gevechts terrein kwam weinig bijzondere. De Russen meldden den 23en, dat het gevecht over het geheele front een voor hon gunstig verloop had. In het bijzonder aan de Nida, aan de Dunajec en in de Karpathen. Een uitval van de bezetting van Przemysl werd afgeslagen. Ook maken de Russen melding van een poging van de Duitschers om vanuit Soldau en Neidenburg opnieuw over de Russi sche grens te trekken, hetgeen vol gens de Duitsche berichten ook ge lukt is. Bij Mlawa werden de Russen teruggeworpen en hun stellingen door de Duitschers vermeesterd. Do Russische berichten van den 2Gsten meldden dat de strijd aan de oevers van de Pilica voortduurde. Nachtelijke aanvallen op het front in Polen werden afgeslagen. Ook werd medegedeeld dat zij vorderingen maak ten in het Jaslo dal. Dit laatste, werd door de berich ten uit Weenen bevestigd. Deze be gonnen met te zeggen dat de Uszok pas in de Karpathen op de Russen heroverd was, en deelden dan mede dat de Russen opnieuw het Jaslo-dal be zet hadden. De Duitsche mededeelingen bevat ten eindelijk weer eens iets over het front in Oost-Pruisen. Zij meldden dat de aanvallen der Russen op de stellingen bij Lotzen waren afge slagen. Hieruit ziet men dus dat de Russen reeds verder doorgedrongen dan men uit de Duitsche berich ten heeft kunnen opmaken. De toe stand in N. Polen onderging geen' verandering, terwijl het Duitsche offensief aan de Bzura vorderingen maakt. Van het Russ i s ch-Tu r ksche front komen berichten over een aanval der Turken op Olty, welke met groote verliezen werd afgeslagen. In het villajet Wan werd het offen sief van do Turken verijdeld. Bij deze gevechten viel veel oorlogsmateriaal in handen van de Russen. Ook werd een aanvallend optredon der Turken in de streek van Dutah tot staan gebracht. In de Perzische Golf trachtte den 23sten oen Engelsche kruiser tot Akaba door te dringen. Volgons de Turksche berichten werd het schip door het vuur der batterijen go- dwongeu terug to kecren. In Servic heerscht een periode van rust. Alleon aan de Save en de Diina hebben weinig belangrijke gevechten plaats. De aanval van de Oostenrljksche onderzeeboot op het Fransche slag schip in de Adriatische zee wordt thans vaii Fransche zijde bevestigd. Het schip werd dooreen van de twee erop afgevuurde torpedo's aan de boeg getroffen, doch leed slechts weinig schade. Ook wordt van Franscho zijde het bericht bevestigd dat de Fransche onderzeeer Curie voor de haven van Pola in den grond geboord is. Dit houdt ook in dat de onderzeeer wel ver doorgedrongen was. Over het gevecht bij deFalklands- eilanden komen zoo af en toe nog nadere bijzonderheden. Zoo wordt thans weder gemeld dat de Duitsche vloot de Engelscho wilde aanvallen terwijl zij bezig was- kolen in te nemen. Toen zij echter de samen stelling van het Engelsche eskader bemerkt gingen de Duitschers op den vlucht. Zij werden echter ingehaald en tot het gevecht gedwongen. Het bericht brengt tevens meer helder heid omtrent de samenstelling van het Engelsche eskader. Van de schepen welke ertoe behoorden worden ge noemd de Kent, de Glasgow, de Cornwall en de Invincible. De Kent en de Cornwall zijn kruiser van 9800 ton (zusterschepen van de Monmouth), de Invincible is een slagkruiser van 17.250 ton. Een bericht van den 26sten uit Berlijn maakt melding van een aanval der Engelschen op de Duitsche kust. In den voormiddag van den 26sten drongen lichte Engelsche strijdkrach ten in de Duitsche bocht door. Water vliegtuigen wierpen bommen in de buurt van Cuxhafen. Duitsche lucht schepen wierpen daarop bommen op de Engelsche schepen en slaagden volgens de Duitsche berichten erin brand te veroorzaken op^en torpedo jager. Duitsche vliegers hebben een be zoek gebracht aan Engeland. Den 24en kwam een Duitsche vlieger boven Dover en wierp een bom, welke in een tuin terecht kwam en ont plofte, zonder schade aan te richten. Den 25en kwam commer 2. Door dikken mist begunstigd, slaagde deze ei in de Engelsche kustwacht te pas- seeren. Toen te Sheernes de mist optrok, werd het Duitsche vliegtuig ontdekt. Drie Engelsche aeroplanes vervolgden dc Duitscher, doch slaag den er niet in de „Albatros" in te sluiten. Deze vloog weder zeewaarts. Het doel was waarschijnlijk Londen. Door het bijtijds opstijgen der Engel schen werd echter voorkomen, dat hij de stad bereikte. Een „Zeppelin" voer Zaterdagmor gen boven Nancy en wierp veertien bommen op de stad. Twee inwoners werden gedood, twee gewond. Eenige particuliere huizen werden bescha digd geen enkel openbaar gebouw werd geraakt. In Zuid-Afrika heeft Woensdag aan de N. oever van de Oranjerivier een schermutseling plaats geluid tus- schen Engelsche en Duitsche troepen. De Engelschen hadden 2 dooden cn een gewonde, terwijl de Duitschers twee gewonden en een doode hadden. De Duitschers trokken na de scher mutseling weder af. Berichten van 27 December. De officieele berichten van den 278ten December, betreffende het Westelijk front maken melding van een langzaam (doch geregeld voortgaan der Verbondenen. Van Duitsche zijde worden geen vorde ringen gemeld. Alleen wordt mede gedeeld dat verschillende aanvallen der Franschen zijn afgeslagen. Uit de Duitsche berichten kan men echter opmaken dat de Franschen overal tnet kracht vooruit trachten te komen. Zoo melden de Duitschers uit den Elzas dat de Franschen ten Oos ten van de lijn Thann Dammer- kirch de Duitsche stellingen aanvie len. (Dit is dus in de richting vanMühl- hausen). Alle aanvallen werden echter afgeslagen. Ten Oosten van Thann namen de Franschen des avonds be langrijke hoogten waarvan zij echter door een krachtigen tegenaanval der Duitschers verdreven werden. Een bericht aan de „Times" meldt dat de Franschen het „Bois de Pres- les" bezet hebben. Dit bosch bedekt de hoogten ton N. van den weg van Pont Mousson naar St. Mihiel. De Duitschers werden door do Franschen uit dit bosch verdreven, en deze waren daardoor in staat de hoogten van Norroy te bezetten. Deze liggen bin nen het geschutvuur der forten van Metz. De Franschen kunnen thans fort St. Blaise beschieten. Dit fort beheerscht het dorp Pagny sur Moselle, (ten O. van Prëny) aan don Moezel. De forten van Metz zijn aangege ven op een der kleine kaartjes onder onze groote kaart van het Westelijk front. Als antwoord op den aanval door een Zeppelin op Nancy, wierpen Fransche vliegers bommen op Metz en op do kazernes te St. Privat. Van Duitsche zijde wordt vorder medegedeeld dat het Engelsche bericht d. d. 23 Dec. omtrent het door liet werpen van bommen in brand doen geraken van een Zeppelin-loods te BrusSbl, onwaar is. Bevestigd wordt echter dat gedurende de laatste dagen verschillende bommen door vliegers zijn geworpen. De berichten d.d. 27 dezer, welke de loop van zaken ophetOostelijk oorlogsterrein mededeelden, bevatten voordeelen welke door de Russen behaald zijn, en welke voordeelen door de Oostenrijkers worden toegegeven. De Russische mededeelingen betref fen hoofdzakelijk de gevechten aan de Nida. Hier worden de Oostenrijkers over de rivier teruggeworpen. Dit vond plaats op den avond van 25 December. Op denzelfden dag waren de Oostenrijkers van de lijn Foegof- Olpiny afgedrongen, bij welke gelegen heid de Russen 45 officieren en 2500 man gevangen namen. Tevens ver meesterden zij 10 mitrailleurs. Bij de achtervolging op den volgenden dag, maakten de Russen nog 8 mitrail leurs buit en maakten zij nog 1000 man krijgsgevangen. Zij bezetten toen de hoogten op den linkeroever van de Biata, een zijrivier van de Dunajec. Ook bij de Dukla pas werden do Oostenrijkers teruggedrongen.Volgens het Russische bericht zijn de Oosten rijkers hier in vollen aftocht. Bij de gevechten in deze streek leden de Oostenrijkers ontzaglijke verliezen, terwijl meer dan 10.000 man in handen der Russen vielen. Het Duitsche bericht meldt dat geen verandering van beteokenis is te constateeren. Ten Z.O. van Tomas- sof wordt het offensief voortgezet. Ook aan de Bzoera is dit het geval. Daarentegen meldt het Oostenrljksche bericht dat de troepen aan den voet van de Karpathen een weinig terug genomen werden, wegens het door de Russen ondernomen offensief. Ook volgens dit bericht duurt de strijd bij Tomassof nog voort. Uit deze berichten blijkt duidelijk dat de Russen in Galicië het offen sief met kracht hebben hernomen. Zij schijnen den rechtervleugel der Oostenrijkers te willen omvatten. In dien deze poging der Russen succes heeft "beteekent dit een ernstige be dreiging voor Krakau. Op het oorlogstooneel in den Balkan blijft betrekkelijke rust heerschen. Enkele grensstrooken op Oostenrljksch gebied zijn in banden van den vijand. Echter staan ook vijandelijke afdee- lingen bij Visegrad. Beide partijen schijnen rust noodig te hebben. Van het Westelijk front. De Duitsche loopgraven. Parijs, 27 Dec. Volgens een offi cieele mede'deeling zijn op 2-1 dezer in Duitsche loopgraven in de streek van Perthes vermeesterd2 machine geweren, verscheidene op voertuigen opgestelde belegeringskanonnen, een mijnwerper van 245 m.M., een 50 m.M. kanon met gepantsexden koepel en uen 37 m.M. kanon. Men kan zich uit deze opsomming eenige voorstel ling maken van de organisatie van de Duitsche verdediging. Uit Antwerpen. Volgens mededeelingen van Duit sche officieren zijn er op het oogenblik omstreeks 200.000 man Duitsche troepen binnen destelling Antwerpen. Zij zijn aangewezen om de vesting en de stelling tc verdedigen als deze door de geallieerden zou worden be legerd. Het plan der Duitschers zou zijn zich onder krachtige verdediging van Rousselaere terug te trekken op Gent. Maar ook Gent zal desnoods worden verlaten. Alsvorens echter Antwerpen te ontruimen zal de stelling tot het uiterste worden verdedigd. De in woners zullen worden gewaarschuwd en hun zal dan gelegenheid worden gegeven de stad te verlaten. Treinenloop In België. In aansluiting aan het bericht over den treinenloop in België, kunnen wij thans mededeelen, dat het ver keer met die treinen vrijwel beperkt is tot het vervoer van militairen. Verder worden bijna alleen biljetten afgegeven in één richting, d. w. z. men krijgt niet meer de gelegenheid terug te keeren per trein. Belgen en Duitschers krijgen bijna in het ge heel geen passen meer, Hollanders nog slechts na heel veel moeite en dan nog slechts om per boot of tram, die niet meer rijdt, te reizen. Zij moeten zich zelfs schriftelijk ver binden niet meer te zullen terug- keeren. Bij weigering krijgt men echter meestal toch toestemming om België te verlaten. De buitenlandsche passen worden dan echter op een wijze afgeteekend, waardoor zij fei telijk voor het vervolg waardeloos zijn. Ook tusschen Antwerpen en Brussel is het personenverkeer feite lijk gestaakt. Men krijgt er geen ver lof meer toe. Duitsche verliezen. In de „Assecuranz und Finanz Globus" komen eenige officie.ele ver liescijfers voor. Ze hebben betrekking op het Wurtembergsche leger, dat in Frankrijk streed. De statistiek loopt slechts tot 16 Octobor. Officieren Manschappen Samen Gesneuveld 223 3,504 3,727 Gewond 483 16,134 16,617 Vermist 19 3,715 3,734 Ziek 5 229 234 730 23,582 24,312 Het aantal dooden is inderdaad nog grooter, omdat er onder de vermisten verscheidene werkelijk gesneuveld zijn. In den oorlog van 1870 bedroegen de totale verliezen op 30,000 man 2672 soldaten en 117 officieren. In. de beide eerste maanden van dezen oorlog was het totaal verlies van het 13e legercorps reeds vijftien maal zoo groot als het in den gan- schen oorlog van 1870 was. (De Vorzekeringsbode). Liebknecht. Parijs, 25 Deceinber. Een telegram van de Zwitsersciie grens meldt, dat Liebknecht, de bekende socialist, door de autoriteiten gedwongen is, dienst te nemen, met het doel om hem den mond te snoeren. Men zal zich herinneren dat Lieb knecht onlangs in den Rijksdag met kracht tegen den oorlog heeft ge protesteerd. Van het Oostelijk front. De strijd in Polen. De „Times"-correspondent zegt: Er schijnt eenige waarheid te zijn ge weest in de meening over de Duit sche plannen, om Kerstmis in War schau te vieren. De aanvallen op de Russische linies aan do Bzoera wor den aangegeven als wanhopige po gingen om zich er door te slaan, en de resultaten waren noodlottig. Ge durende de jongste drie dagen (het telegram was van 24 Dec. uit Peters burg) namen de Russen 15.000 20.000 man van de Hongaarsche Honved-regimenten in de Karpathen gevangen, en dreven don vijand ovor- al terug. De „Oetchernee Wremja" geeft de volgende mededeelingen over het aan tal krijgsgevangenen in Rusland. In Siberië en de noordelijke provincies zijn 870 Duitsche officieren en 57.765 man, 2970 Oostenrljksche officieren en 141.012 man. In de hospitalen zijn 120 zieke en gewonde Duitsche offi cieren en 25.252 man, 118 Oostenrijk- sche officieren en 20.210 man. Op de étappeplaatsen zyn nog 150 Duitsche officieren en 48.720 man, 98 Oosten rljksche officieren en 60.225 man. Te zamen dus: 1140 Duitsche officieren en 131.737 man en 3186 Oostenrljk sche officieren en 221.447 man, totaal 4326 officieren en 353.184 man. De Russische generale staf maakt bekend, dat de Duitschers by pogingen om de Bzoera en de Rafka over te steken ontzaggelijke verliezen leden. De „Times"-correspondent acht thans ook den terugtocht van het Russische leger, dat aanvankelijk groote teleur stelling wekte in Engeland, thans volkomen gerechtvaardigd. Want de leer van den oorlog zegt toch, dat het wenschelyk is het vijandelijke leger te vernietigen onder de meest gunstige omstandigheden. En dat toch wordt het best bereikt, hoe verder de Duitsche en Oostenrijksche legers in Rusland wordeD gelokt. De groot vorst laat echter telkeos weder aan vallen doen op de indringers. Zoo werd een hevig gevecht gele verd bij Jezerzetsj en Rozkowale aan de Pilitza, ten oosten van Thomaszof en ten noorden van Opoczno, en tevens rukten de Russen op den rechteroever van de Pilitza op, zoo dat de overtocht van de Oostenrij kers over de Pilitza onmogelijk werd gemaakt. De Duitsche positie is al niet an dere. De pogingen om bij Mlawa vooruit te komen, werden voorzien en een groote Russische macht was op den rechteroever van don Weichsel bijeen gebracht, zoodat do overtocht daar niet kon plaats hebben. Ook de pogingen, dor Hongaren om Przemysl te ontzetten, zijn door het optreden van de Russen mislukt. De pogingen der Duitschers om de Bzoera over te steken, werden afge slagen door de Siberische schepschut- ters, die drie dagen lang dapper vochten en den vijand groote verlie zen toebrachten. Wurtembergsche re gimenten, die uit Frankrijk kwamen om aan den strijd onder Hindenburg deel te nemen, werden geheel ver nietigd. In den nacht van 20 December trokken twee Duitsche afdeelingen over een voetbrug by Pisia, doch deze ondergingen hetzelfde lot. Den volgenden dag concentreerden de Duitschers, op den rechteroever van de Bzoera, twee bataljonsdoch in den nacht van den 21en op den 22en Dec. werden deze door de Russen met de bajonet aangevallen. Zij lieten 1200 dooden op het slagveld. Bij Mlava maakten de Russen een Duitsche proviand-colonne buit, waar bij een groote hoeveelheid Kerstge schenken voor de Duitsche troepen. Op Zee. Aanval op de Duitsche kust. Londen, 27 December. De admi raliteit deelt mede: Don 25en December werden de Duitsche oorlogsschepen, die in de nabijheid van Cuxhaven lagen, aan gevallen door zeven vliegmachines der marine. Het gevecht ontwikkelde zich bij daglicht en begon van een punt in de nabijheid van Helgoland. De vliegmachines werden geëscor teerd door lichte kruisers, torpedo jagers en onderzeeërs. Zoodra de Duitschers de schepen van Helgoland uit zagen, deden twee Zeppelins, drie of vier vijandelijke vliegmachines en verscheidene vijan delijke onderzeebooten een aanval op hen. Een nieuw gevecht ontstond tusschen de meest moderne kruisers aan don eenen kanten de vijandelijke luchtvloot anderzijds. Men vermeed don aanval der Duitsche onderzeeërs, en twee Zeppelins werden gemak kelijk op de vlucht gedreven door de kanonnen van de „Undaunted" en de „Arethusa". De hydroplanes van den vijand slaagden er in bommen te werpen in de nabijheid onzer sche pen, zonder echter een enkel Engelsch vaartuig te treffen. Het Engelsche eskader bleef gedurende drie uur in de nabijheid van de vijandelijke kust, zonder te worden aangevallen door een vijandelijk oorlogsschip. Drie van de zeven aviateurs werden met hun machines weder aan boord genomen en drie anderen keerden later terug met de onderzeeërs-. Hun machines waren gezonken. Een der aviateurs wordt vermist. Zijn machine werd in gohavenden toestand gezien acht mijlen van Helgoland. Wat er van hem geworden is weet men niet. De schade, door de bommen van de Britsche vliegers aangoricht, kan niet worden vastgesteld, maar alle werden geworpen op punten van mi litaire beteekenis. Aan de kust van Kleln-Azlë. Keulen, 27 Dec. Aan do KOlnische Zeitung wordt uit Zürich gemeld. Volgens een telegram uit Athene aan de Tribuna wordt bij den ingang van de Dardanellen een groot aantal Fransche en Engelsche schepen bij eengetrokken. Behalve groote krui sers en gepantserde schepen, zijn vooral kleine vaartuigen en een aantal vliegtuigen aanwezig. Men veronderstelt, dat binnenkort een landing op de kust van Klein-Azië ondernomen zal worden. De zeeslag bij de Falkland-ellanden. Londen, 26 Dec. De „Daily Telegr." verneemt uit New-York, dat uit Montevideo telegrammen zijn ont vangen, waarin wordt gezegd dat de officieren van het eskader van admi raal Sturdee den meesten schik heb ben dat de Duitsche inlichtingendienst zoo heerlyk om den tuin is geleid, doordat twee slagkruisers, zonder dat de vijand er iets van wist, ter versterking van de overblijfselen van het eskader van Craddock (het bij Coronel verslagen eskader) konden worden uitgezonden. De slagkruisers kwamen met het slagschip „Canopus," de gepantserde kruisers „Carnaryon" en „Cornwall" en de lichte kruisers Bristol" en „Glasgow" op 7 Dec. te Port Stanley (op de Falklands- eilanden) aan. De slagkruisers voe ren de door land omsloten" baai bin nen, waar ze aan het oog van uit zoo naderende schepen waren ont trokken. Op den ochtend van 8 Dec. verscheen het Duitsche eskader voor Port Stanley, blijkbaar met de be doeling deze plaats bij verrassing te nemen. De Duitschers vielen het Britsche eskader aan, dat den aan val krachtig beantwoordde. Men was ongeyeer even sterk, maar plotseling kwamen de beide slagkruisers uit den nauwen haveningang aange- stoomd. De Duitsche admiraal be- greop, dat hij in een hinderlaag was gevallon. Hij signaleerde zijn eska der om zich te verspreiden, maar het was te laat, daar zijn schepen reeds onder schot waren. „De „Scharn- horst" en de „Gneisenau" waren on middellijk het doelwit van het vuur der slagkruisers, terwijl de kleinere kruisers do andere Duitsche schepen bezig hielden. Do „Invincible," die de leiding van het gevecht had, was vooral het doel van het Duit sche vuur. Do „Scharnhorst" en de „Gneisenau" vochten verwoed. Tal van salvo's uit de 8 inch kanonnen van doze beide Duitsche schepen trof fen de „Invincible", maar zonder schade te doen stuitten de projec tielen op het zware pantser af. De „Scharnhorst" hield haar naam als de beste schijfschieter van de keizer lijke vloot hoog en enkele harer pro jectielen ontploften op het dek van de „Invincible". Een projectiel ver nielde de officiers-kajuit, niemand werd daarby echter getroffen. Intusschen sloegen de salvo's uit de 12 inch kanonnen de Duitsche schepen stel selmatig aan Harden. De Duitsche schepen werden van voor naar achteren geraakt en inde lichte pantsering werden groote gaten geslagen terwijl in het binnenschip van de „Scharnhorst" en de „Gnei senau" vlammen al begonnen uit te slaan. De kanonnen dezer beide schepen werden geleidelijk tot zwijgen gebracht. Maar van overgave was geen sprake, en de vlag van admiraal Spee wapperde nog van de „Scharn horst", toen dat schip mot de „Gnei senau" te gronde ging. Intusschen had de „Glasgow" na een vervolging van twee uren de „Leipzig" ingehaald eri in brand ge schoten. Het schip was zinkende en heesch de witte vlag. De „Glasgow" naderderde zoo dicht mogelijk en liet booten nèer, maar toen deze zouden wegvaren, werd van .de „Leipzig" weer een schot afgevuurd en een granaat ontplofte op het dek van de „Glasgow". Een volle laag wan de „Glasgow" boorde daarop de „Leipzig" in den grond. De Britsche officieren betreuren zeer dit gevolg van de woede van het gevecht, maar ze go- looven dat het laatste schot van de I/eipzig" by ongeluk is afgevuurd. Andere Britsche kruisers haalden later de „Nürnberg" in, die weigerde zich over te geven en al gauw in den grond werd geboord. De vernie tiging van dit schip was de redding van de „Dresden" en de „Prinz Eitel Friedrieh", daar de Britsche schepen stopten ten einde de overlevenden van de „Nürnberg" te redden. In een ander relaas over het ge vecht wordt gezegd, dat de „Gneise nau" geen munitie meer had toen ze zonk. Eenige officieren stonden op het achterdek geschaard en zongen de „Wacht am R'hein", anderen maak ten zich gereed zich te redden, daar de commandant het bevel had ge geven, dat ieder voor zich zelf moest zorgen. Van de bemanning der „Gnei senau" zijn velen gered, onder wie verschillende officieren. De geredden zijn aan land gebracht. Uit Montevideo wordt gemeld, dat de Engelsche kruiser „Invincible", die aan tien slag bij de Falklands- eilanden deelgenomen heeft, sporen vertoont van op zes plaatsen door granaten getroffen te zijn. Het schip heeft negen gewonden en ongeveer 100 Duitsche matrozen aan boord, die uit het water opgevischt zijn en naar Engeland gezonden zullen worden. Uit andere landen. Handel op Amerika. De Omaha-Tribune, een Duitsch Amerikaansch blad, meldt dat een negentigtal Europeesche stoomsche pen onderweg zijn naar Baltimore om Amerikaansche waren te halen. Meer dan de helft dezer schepen zijn Engelschde andere voeren alle moge lijke vlaggen. Alleon do Duitsche vlag is er niet bij. De meeste schepen ver voeren graan over den Oceanverder paarden, prikkeldraad, en ander oor logsmateriaal. Alles gaat naar Enge land, Frankrijk, Rusland enz. Duitsch- land en Oostenrijk krijgen er niets van, omdat zegt de Omaha Tribune het Engelsche militairisme terjzee voorloopig nog den Oceaan beheerscht. Het blad richt zich dan tegen de Amerikaansche regeering, die, meent het, tegen den geest der Amerikaan sche onzijdigheid handelt door dezen toestand te gedoogen, al erkent het blad, dat deze handel in oorlogsma teriaal niet in strijd is met de wet. De Amerikaansche regoering behoorde het middel toe te passen, dat destijds tegen Mexiko is aangewend, namelijk het leggen van een embargo op den uitvoer van wapens en munitie. Dan is de zaak gezond. Millioenen Ameri kaansche burgers van niet Engelsche afkomst wachten op dezen regeerings- maatrogel. Een klacht der neutralen. Het blad Vittoria" protesteert hef tig tegen de benadeeliug van den Italiaanschen zeehandel en schrijft: „De vrije schoepvaart der neutrale landen bestaat nog slechts in naam dag aan dag houden de Engelsche en Fransche schepen hen aan en ver oorzaken vertraging en schade. Zy dwingen dikwijls tot koerswyziging en lossing te Maraoille of in andere Fransche havens. Dit beteekent een openlijk wantrouwen tegen de Ita- liaansche regeering, die door haar be sluit van 13 November den uitvoer van alle door uitvoerverbod getroffen waren heeft verboden, dus de voor ziening der oorlogvoerende landen van contrabande door bemiddeling van Italië heeft belet. De „Vittoria" ziet in deze uitoefening van het recht van onderzoek de bedoeling, Italië voor zijn onzydigheid te straffen en stelt daartegenover het toestaan van den handel in contrabando aan de Adriati sche zee ten gunste van Servië en Montenegro. Het blad verlangt een krachtig ingrijpen der regeering, al thans tol bescherming van de be dreigde koren voorziening van Italië. Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Telef. Intc. 140. ABONNEMENTSKLEEDING voor Heeren. Zeer doelmatig. Oe goederen blijven het eigendom van den geabonneerd*. Ons tarief wordt U op aanvraag on- middelijk toegezonden. De Italianen in Valona. Rome, 27 Dec. Een telegram uit Valona meldt: De Italiaanscho autoriteiten hebben de volgende proclamatie gericht tot het Albaneesche volk: Ernstige troebelen, welke in dit land plaats vonden, hebben industrie en handel verlamd, het leven en de bezittingen van de bevolking in go- vaar gebracht. De Italiaansche regeering, die Ijve rig waakt voor het welzijn van Al banië, wenscht, dat uw rust en vei ligheid verzekerd zijn in overeen stemming met uw wenschen. Italiaansche matrozen zijn geland, om de ordo to handhaven en u te beschermen. Rome, 27 Dec. De bladen zeggen, dat do ontscheping van Italiaansche matrozen in Valona, Albanië, noodig was geworden door de voortdurende ongeregeldheden, waartegen hulp was gevraagd door den Italiaanschdn con sul. Italië deelde aan de mogoudheden het voornemen mede troepen te Va lona tc ontschepen. Het is een waar schuwing aan Oostenrijk on Turkije, dat zij, voordat zij over Albanië en de Albaneezen kunnen beschikken, een rokening zullen to vereffenen hebben met Italië. Een Amerlkaansch-Turksch Incident. Athene, 27 December. De com mandant van den Amerikaanschen kruiser „North Carolina" had het Amerikaansche stoomschip „Virginia" opgedragen naar Tripoli in Syrië te gaan en tot de Turksche overheid het verzoek te richten, de Engelsche en Fransche onderdanen met dat schip te laten vertrekken. De over heid weigerde het verzoek in te wil ligen. Middelerwyl slaagden verschei dene Fransche onderdanen erin aan boord van de „Virginia" te komen. Het gepeupel berende daarop het schip en trachtte de vluchtolingen in handen te krijgen. De bemanning verdreef het grauw, maar het kwam in grooter getale terug en in de ver warring die toen volgde, werden de eerste en de tweede officier van de ..Virginia" gekwetst. De commandant van de „North Carolina" dreigde toen te vuren, waarop het gepeupel Ijlings beenen maakte. BINNENLAND. De „Leersum" op een mijn geloopen. Reuter seint uit Londen Gisternacht is het Nederlandsche stoomschip „Leersum" op een mijn geloopen en gezonken tusschen Scar- borough en Filey. Twee leden dei- bemanning worden vermist. Zeven tien zyn in Scarborough geland. (De „Leersum" was een vracht schip van de Stoomvaartmaatschappij „Oostzee" te Amsterdam, dat in de vaart van Rotterdam op New Castte dienst deed. Het schip, groot 1455 ton, liep in 1898 van stapel). Brand in een interneeringskamp. Men meldt uit Gaasterland: Op den eersten Kerstavond tegen elf uur is een der groote barakken, waarin Belgische geïnterneerden on dergebracht waren, afgebrand. Het gerucht liep dat ontevreden elementen onder de Belgische geïnterneerden den brand hadden aangestoken. Dit gerucht vond te meer geloof omdat naar men zegt, ee'nigen tyd geleden door geïnterneerden klachten zijn ge uit over de behandeling in het kamp, waarby zij met brandstichting zouden hebben gedreigd, als aan hun wen schen niet werd voldaan. Een voor loopig onderzoek leverde echter geen grond op om aan moedwil te donken, doch veeleer aan een ongeluk. De autoriteiten zotten evenwel het onder zoek voort. Brisfport voor militairen. In ons nummer van 22 December j.1. staat vermeld, dat de ten behoeve van de militairen on van de hier to lande geïnterneerde buitenlandsche militairen verleende vrijstelling van briefport is ingetrokken, voor zooveel betreft de verzending van gedrukte stukken, welke ten minste éénmaal per maand verschynen als courant of tijdschrift, tot een gewicht van 100 gram. Dit is onjuist. Ter kennis van de Landmacht is gebracht, dat de vry'stelling van briefport is ingetrokken, voor zooveel betreft de verzending van drukwer ken, met dien verstande echter, dat vrijdom van port biyft bestaan voor I de verzending van gedrukte stukken, welke ten minste éénmaal per maand verschynen als courant of tijdschrift, I tot een gewicht van 100 gram.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1