De vrijwillige geldleening. Het prospectus van deze leening waarvan wij in ons blad van Donder dag de verschijning aankondigden is thans uitgekomen. Hot bevat o.m. de volgende voorwaarden De rente bedraagt vijf ten honderd in het jaar, betaalbaar op twee coupons, verschijnende op 1 Februari en 1 Augustus. De koers vau uitgifte bedraagt honderd ten honderd. Te beginnen met het jaar 1916 wordt telken jare op 1 Februari een aantal schuldbekentenissen, bij loting aangewezen, a pari afgelost. De ge- heele aflossing dor leening inoet voor 31 December 1929 hebben plaats gehad. Algoheele aflossing is niet geoorloofd voor 1 Januari 1918. Bij volteekening der leening zal in de jaren 1916 en 1917 alsmede, indien de leening alsdan niet geheel zal zijn afgelost, in de jaren 1918 tot 1920 telken jarê voor een bedrag van ongeveer f 13.750.000 aan schuld bekentenissen worden uitgeloot en daarna oen grooter bedrag. De uitloting geschied uiterlijk 6 weken vóór de aflossing. Het recht tot opvordering van het kapitaal der aflosbaar gestelde schuld bekentenissen vervalt lOjaarnadeu dag waarop zij aflosbaar zijn gesteld. De inschrijving op de leuning wordt opengesteld op alle werkdagen van 2 tot en met 11 Januari van des morgens 9 uur tot des namiddags 1 uur: a. ten kantore van den agent van het Ministerie van Financiën to Amsterdam b. bij alle betaal raeosters c. bij de ontvanger der directo belastingen in gemeenten waar geen betaalmeester gevestigd is d. bij de postkantoren, ter plaatse waar geen betaalmeester of ontvan ger der directe belastingen geves tigd is. Do ingevulde inschrljvingsbiljetten kunnen desgewenscht per post aan bovengenoemde kantoren worden ge zonden. lüschrijvingsbiljetten op 11 Januari na één uur des middags ingekomen, blijven buiten aanmerking. Deze zijn verkrijgbaar van af Dins dag 29 December aan de bovenge noemde kantoren alsmede aan alle postkantoren. Desgewenscht wordt aan alle kantoren, waar formulieren verkrijgbaar zijn, hulp verleend bij de invulling daarvan. De inschrijvingen moeten beloopen bedragen van honderd gulden of veel vouden daarvan. Indien voor een hooger bedrag dan 275.000.000 wordt ingeschreven, ge sc.hiedt do toewijzing pondspondsge wijze, met dien verstande dat niemaud minder dan 100 gulden- wordt toege wezen. Zooveel mogelijk zullen be dragen a 10.000 gulden worden toe gewezen, indien het verlangen op het inschrljvingsbiljet wordt te kennen gegeven. De stortingen op de toegewezen bedragen moeten geschieden in vier termijnen en wel van het toegewe zen bedrag. Ie termijn op 8 Febr. 40 2e „8 Maart 20 3e 7 April 20 4e 7 Juli 20 Voor bedrageö van minder dan 700 gulden is de storting anders vastge steld. Zoo wordt een bodrag van 100 gulden in eens gestort, 200 gulden in twee termijnen ieder vap 100 gulden, 300 gulden in drie idem, 400 gulden in vier idem, 500 gulden in een eerste termijn van 200 gulden en drie termijnen van 100 gulden, en 600 gulden in twee termijnen van 200 gulden en twee van 100 gulden De stortingen moeten plaats vinden op het daartoe in het Inschrijvings biljet gekozen kantoor. Deze kantoren kunnen zijnhet hoofdkantoor der Ned. Bank te Amsterdam, elk betaal meesters-kantoor, alsmede het ont vangers- of postkantoor, waar de inschrlj'óBg plaats heeft. Bij stortingen na 8 Februari moet de reeds verschenen rente worden bijbetaald. Blijft iemand in gebreke de stortingen, waarvoor hij zich ver- lionden heeft, te doen, dan kan het l»edrag bij parate executie op zijn bezittingen worden verhaald. Bij elke storting worden terstond definitieve schuldbekentenissen ten bedrage van de. gestorte hoofdsom uitgereikt. Ge schiedt de storting meer dan 8 dagen voor den verschijndag, dan wordt een voorloopig recepis uitgereikt, dat uiterlijk na 13 dagen tegen de defini tieve stukken wordt verwisseld. Gedwongen leening. Ten 6inde elkeen in staat te stellen to berekenen voor welk bedrag hij, ingeval het totaal bedrag dat wordt ingeschreven op de vrijwillige leening onvoldoende is, zal worden aan ge gen in de'gedwongen vier percent leening, volgt hier alsnog de mede- deeling van de regeling der aanslagen in de gedwongen leening. A. Personen, die aangeslagen zijn of alsnog worden in de Ver mogensbelasting over het dienstjaar 1914/1915 (vermogenstoestand op 1 Mei 1914) voor een vermogen van f75.000 of meer, zullen in de ge dwongen leening hebben deel te nemen volgens onderstaande tabel: fsisl ïaM 75.000 tot, en met 99.000 1 100.000 124.000 1.5 125.000 149.000 2 150.000 199.000 2.5 200.000 299.000 3 300.000 899.000 3.5 400.000 499.000 4 51X1.000 749.000 4.5 750.000 999.000 5 1.000.000 1.499:000 5.5 1.500.000 1.999.000 6 2.000.000 4.999.000 6.5 5.000.000 en hooger 7 B. Naamloozo vennootschappen, commanditaire vennootschappen op aandeelen, coöperatieve vereenigingen en onderlinge verzekeringmaatschap- pijon, welke in de bedrijfsbelasting zijn of worden aangeslagen wegens uitdeelingen tot een totaal bedrag van f 10.000 ovei een boekjaar, dat. geëindigd is in het tijdvak van l Mei 1913 tot en met 30 April 1914, zijn verplichl deel te nemen tot een som gelijk aan de helft der volgens de wet op de bedrijfsbelasting belastbare uitdeelingen over het hiervoor aange duide boekjaar. De groote leening. De belangstelling voor de groote leening is gisterochtend te Amslerdam zoo groot geweost, dat reeds in den middag do voorloopige voorraad pro- specti was uitgeput. Ook uit andere plaatsen in hot land zijn berichten van groote vraag naar pro3pecti ont vangen. Aangezien zulks naar de meeniug van sommigen niet duidelijk genoeg uit het prospectus van de Staats- leening blijkt, verzoekt men het publiek er opmerkzaam op te maken, dat wie zulks wenscht, het volle be drag, waarvoor hij ingeschreven heeft, in de eerste dagen van Fe bruari kan storten en daar van dus van af 1 Februari 5 pet. rente kan maken. Wie alsdan ook terstond do definitieve schuldbrieven van den staat wenscht te ontvangen, zal goed doen oiu op het kantoor van 3torting minstens acht dagen, vóórdat hij komt storten, mededeeling te doen, dat hij niet slechts 40 pet., doch alles tegelijk wil storten. Doet men zulks niet, dan kan het gebeu ren, dat men slechts voor de ver plichte storting (40 pet.) de definitieve stukken ontvangt, terwijl men voor het overige een voorloopig bewijs krijgt, dat na veertien dagen tegen de definitieve stukken kan worden ingewisseld. Verkeer met België. Naar de Tijd uit goede bron ver neemt, is met ingang van Woens dag de goederendienst van Roosen daal op Antwerpen en vandaar op Brussel, welke de firma van Gend en Loos met haar eigen camions onderhield, gestaakt. Huldiging van Herman Heijermans. Ter gelegenheid van zijn 50sten verjaardag, welke, men liet samen vallen met de 5003te opvoering van Heijermans tooneelspel „Op hoop van Zegen" word hij Donderdagavond in de stadsschouwburg te Amsterdam gehuldigd. Na de opvoering werd hij toegesproken door den heer A. B. Kleerekooper waarna de jubilaris tal van kransen on gelukwenschen in ontvangst had te nemen. Voor Heijermans zal deze 500sto opvoering van zijn werk eón onver getelijke» dag geweest zijn. Wraakneming? Men schrijft uit Zevenaar aan hul. Handelsblad Op den eersten Kerstavond is op de Duitsche grenswachl in do nabij- .heid der buurtschap Ratum (gem. Winterswijk) geschoten, met hot ge volg, dat een landweerman een kogel in zijn lichaam kreeg, welke even wel den volgenden" dag reeds ver wijderd kon worden. Wie de dader is, heeft men niet kunnen ontdokkon, maar voor de Nederlandschc grens bevolking is het gelukkig, dat alle wapens ingeleverd zijn, want daar door kon geen landgenoot in ver denking komen on heeft men hier vermoedelijk te doen mei eene wraak neming door eencn Duitschen land bouwer. Brutale oplichting. Donderdagmorgen heeft aan het hoofdpostkantoor te Amsterdam een schier ongelooflijk geval van oplichting plaats gehad. Een man, gekleed in do uniform van postbeambte, heeft er een geldtrommel, inhoudende eenige duizenden guldens, en een zak met aangeteekende brieven en andere poststukken, een en ander bestemd voor het bijkantoor Amstel, afgehaald, zonder daartoe gerechtigd te zijn- Wij kunnen omtrent deze zaak liet 'vol gende mededeelen. Eiken dag na sluitingstijd in de tegenwoordige omstandigheden vjjf uur 'snamiddags worden de gelds waarden en poststukken van de ver schillende bijkantoren ter meerdere veiligheid naar het hoofdpostkantoor gebracht en daar opgeborgen. Des morgens vóór achten wordt een en ander dan weer naar de bijkantoren gebracht. •Zoo was Woensdagmiddag, op do gebruikelijke wijze, de trommel met het kasgeld van het bijkantoor Am- stel, bij elkaar eenige duizenden gul deus, en een zak met poststukken, aangeteekende brieven enz. per post- kar naar het hoofdkantoor gebracht. De aaDgeteekonde stukken, die aan het hoofdpostkantoor aankomen en aan het bijkantoor-Amstel moeten worden afgehaald, worden aan het hoofdpostkantoor bij de stukken van dit bijkantoor gevoogd en dan 's och tends eveneens medegenomen. Dit geschiedt, wat het bijkantoor Amstel betreft, door de postautomobiel, welke een zak brieven naar het Wee?per- poortstation moet brengen. Donderdagmorgen omstreeks half- acht kwam iemand, gekleed in de uniform van postbeambte, het lokaal aan het hoofdkantoor binnen, waai de stukken voor de bijkantoren wor den afgegeven. Hij vroeg er den dienstdoenden beambte naar de stuk ken voor den Amstel, teekende zooals gebruikelijk is voor ont vangst en vertrok. Even later echter kwam de postbeambte, die werkelijk belast was met het afhalen der stuk ken voor liet bijkantoor Amstel en toen werd natuurlijk tevens ontdekt, dat een oplichter op zelzaam brutale wijze zijn slag had geslagen. De politie werd gewaarschuwd en op last van den commissaris van politie in do le sectie, den hoer Köster Henke, togen onmiddelijk eon inspecteur en eenige rechercheurs van het bureau St. Pietershal op onder zoek uit. Een groot gedèelte van de verdwe nen poststukken werd reeds spoedig teruggevonden. In een trapportaal van een der straten in den Jordaan werd n.1. de zak, waarin de aange teekende brieven en andere poststuk ken, voor het bijkantoor Amstel be stemd, waren, gesloten teruggevon den. De vondst werd bij de politie gedoponeertl. Onder de aangeteekende stukken waren er van groote waarde, eenige duizenden guldens bij elkaar. De trommel met de kas vau het bijkantoor Amstel was nog niet terecht. (H.blad.) PLAATSELIJK NIEUWS. Wij ontvingen het volgende schrijven Nunspeet, 24 December 1914. Redactie van de „Heldersche Courant", Den Helder. Op verzoek van den heer impres- sario Max van Gelder, heb ik de eer U mede te dooien, zooeven van hem een postwissel to hebben ontvangen groot f96.38, voor bijdrage Belgisch vluchtelingenfonds. Ik haast mij U namens de kinderen, der Belgische vluchtelingen grooten dank voor deze sehoone gave uit te spreken. Do Regeerings-Commissaris, Dr. Hendrik Muller. N.B. Do hier bedoelde som is ge collecteeid op den „Hullebroeck"- avond. (Red.) - Gisteren slaagde te 's Gravonliage voor lagere acte Fransch onze vroegere plaatsgenoot don heer Joh. L, Ilan- gard, onderwijzer. Do heer J. EI te alhier, is gis teren to 's Gravonliage geslaagd voor het examen M.O. boekhouden (school- akte). - De heer Th. C. Pieters behaalde na afgelegd examen het diploma voor slöjd (houtbewerking). - Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is Dr. II, 0. Delsman, biologisch assistent aan het Rijks-Instituut voor Visscherij onderzoek alhier, benoemd tot assi stent in de afdeeling zoölogie aan de Rijks Univorsiteit te Leiden. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer 'L .T. Sariemijn, inspecteur bij do II. IJ.S. M., is met ingang van 1 Jan. a. s. bevorderd lot afdeelings- chef der le klasse. Aanbesteding. Door B. en W. dor gemeente Helder is op 21 Dcc. 1.1. aanbesteed: do levering van schoolboeken, sehool- bohoöften enz., voor de openbare lagere scholen, do burgeravondschool en do zeovaartscliool, als volgt: lo. Platen en kaarten. Ingeschre ven door H. do Wit mot 6 J. 0. Duinkor met 61%, firma A. J, Maas met 61 en II..I. P. Egner niet 7% korting op den. gewonen prijs. 2o. Leer-, lèes-, reken- on toeken- behoeften. Ingeschreven door If. de Wit niet 0%. J. 0. Duinker met GJ firma A. .1. Maas met 61 en Jl. .1. P. Egner met 7% korting op den gewonen prijs. 3o. Overige school behoeften voor de scholen I tot t-n met 8, de zee vaartschool, de visscher-ij-school en do burger-avondschool. Ingeschreven door J. C. Duinker voor f 4275.08, firma A. J. Maas voor f 4268.48, H. J. P. Egner voor f4243.24 en H. do Wit voor f4236.95. 4o. Benoodigdhcden vooi het onder wijs in de nuttige handwerken op de O. L. scholen. Ingeschreven door de firma Oud- kerk van Praag voor f995.87, I. Grunwald voor 'f 979.03 on L. Rumpff voor f 942.36^. Aan de laagste inschrijvers is de levering gegund. Door het Bestuur van hel Algem. Weeshuis is op 22 Dec. 1.1. aanbe steed: lo. De levering vau brood. Ingeschreven door de finna W. Lammers voor f412.— on J. Bruin Jz. voor f460. 2o. Boonon en erwten. Ingeschreven door A. Covers voor f 131.45. 3o. Kruidenierswaren. Ingeschreven door A. Covers voor f242.47*, D. Hubbeling voor f254.70 en firma wed. F. H. Riesselmann voor f279.77'. 4o. Melk. Ingeschreven- door 1'. Keet voor f452. V. Hoogendfjk voor f 172.50 en J. L. Dükor voor f 519.70. 5o. Aardappelen. Ingeschreven door C'. van Os voor f138. A.J. de Bunje voor f153. en C. J. Luidinga voor fL95.— Go. Rundvloesch on vet. Ingeschreven door Jac. de Blank voor f159. P. Wit voor f182.— en Gebr. Slikker voor f201. 7o. Spek en i'euzel. Ingeschreven door C. de Beurs .Tohz. voor f 162.50 en Gebr. Slikker voor f165.-. 8o. Manufacturen. Ingeschreven door firma S. A. Kan- newasser Zoon voor f413.85, firma Oudkerk van Praag voor f451 1. Grunwald voor f 473.65 en J. Graaft' voor f 498.70. 9o. Garen en band. Ingeschreven door L. Rumpff voor f211.SI, firma Oudkerk van Praag voor f216.68 en firma S. A. Kanne- wassor Zoon voor f219.97. J.l. Zondag, 27 December, was het 25 jaar geleden, dat de heer L. Rumpff als voorzitter van de Afdee ling Helder van den Nederlandse,hen Militairen Bond en van het Tehuis voor Militairen, Kanaalweg 91 95, is opgetreden en onafgebroken in die functie is gehandhaafd. Dat onder de leiding van dezen voorzitter veel goeds is tot stand ge komen, kan elk constateeren, die het groote gebouw aanziet. Oorspronkelijk was het Tehuis voor Militairen gevestigd in de kleine, on aanzienlijke herberg van wijlen mej. wed. Caarls. Het optreden van een gehcol nieuw bestuur in December 1889 had ten gevolge, dat reeds in 1892 het ge bouw is vernieuwd eu vergroot. In 1904 is cr nogmaals een uitbreiding aan gegeven en wc brengen voorts in herinnering de foestelljke.opening van het tegenwoordige gebouw op 15 October 1913, om aan te toonon de toewijding, waarpiede het. tegen woordige bestuur de zaken weef to leiden. Vooral in dezen tijd is hot Tehuis een ware toevlucht en het trekt voort durend do aandacht, dat een zeur groot aantal onzer soldaten en ma trozen zich daar zoekt te verpoozen. Bovendien geven de ontspannings avonden, die het bestuur in de forten, kazernes en op de oorlogsschepen organiseerd en welke eveneens onder leiding vau den voorzitter staan,zeker een aangename afwisseling, die door de autoriteiten en door de minderen zeer op prijs worden gc-steid. Gaarne bieden wij den jubilaris bij deze onze gelukwenschen aan. Een moedige jongen. Gistermorgen liepen eenige kinde ren, die aan de Zuidstraat aan het spelen waren, dat er een te water was gevallen, wat inderdaad zoo bleek te zijn. Juist kwam de 14jarige Jan Brouwer aanfietsen, die zijn rijwiel tegen een boom zette, zijn jas uit trok, vervolgens zonder aarzelen te water sprong op c-r in slaagde het reeds zinkende '6 jarige zoontjo van A. v. T. op het droge te brengen. Ernstig gekwetst. Toen de werkman W. de G. gisteren aan boord van een vaartuig in de Binnenhaven met de gerepareerde stoomwinch het indraaien van oen ank'or probeerde, kwam hij met een der handen tusschen het raderwerk, waardoor twee vingers werden afge- kneld. A. B. Klearekoper in „Tivoli". Zondagmiddag hield, voor de fede ratie Helder der S. D. A. P. en de S. D. Mobilisatieclub, do heer A. B. Kleore- lcoper in „Tivoli" een boeiende rede over het onderwerp „de Boodschapper op den Berg". De zaal was geheel gevuldzeer velen moesten terug- gostuurd worden. De spreker vergeleek de geschie denis van Jezus met die vau het. hedendaagsche socialisme, doch be toogde, dat we vooral niet ontmoe digd mochten worden door den hui- digen wereldoorlog, die oogenschijn- lijic al het opbouwende werk, dat de S. D. A. P. heeft verricht, tenietdoet.. De waarheid is, dat wij van een klok óok niet den vooruitgang dei wijzers kunnen waarnemen, terwijl niettemin in hel. inwendige een aantal fijne radertjes in razende vaart rondsnellon en de beweging - de vooruitgang er wel degelijk is, De boeiende rede werd aandachtig aangehoord. Herman Heyermans, dezer «lagen bij de herdenking van zijn 50ste» verjaardag en daarbij samenvallende 500sto opvoering van „Op hoop van zegen" te Amsterdam op grootsche wijze gehuldigd, zal met zijn gezelschap op 8 Januari a.s. in Casino alhier eon tooneolvoorstelling geven. Nader zal worden gemeld, welk stuk wordt opgevoerd. DE OORLOG. Aan het noordwestelijk front. Boulogne, 26 Dec. Officieren ver klaren, dat de strijd nu evon hevig is als op do heetste dagen van den grooten slag van Yperen zes weken geleden. Onze mannen moeten tyj de bestormingder vijandelijke loopgraven als ze hun eigen loopgraven verlaten, een vlak, kaal terrein over ter lengte van twee vier honderd meter en dat onder een moordend artillerie-, mitrailleur- en geweervuur. Als de bestorming is afgeloopen is het terrein tusschen de loopgraven bedekt met gesneuvelden. Het geeft echter eenige troost dat de vijand nog zwaarder verliezen lijdt. Een officier der geal lieerden merkto onzen correspondent op: „Wij kunnen nu voortrukkenen we moeten dat nu doen, het koste wat het wil". Herhaaldelijk hoort, men van mannen, die in een halve minuut tijd twee of drie malen wor den getroffen. De verliezen zijn ver wonderlijk hoog onder de officieren van gezondheid en het ambulance personeel. Vaak moesten de gewonden over grooten afstand in het gezicht van den vijand worden weggehaald on de vijand spaart noch de genees- heeren noch hun patiënten. De be zoekers van het hospitaal hier vondon op Kerstmorgen de patiënten, ver pleegsters en dokters vol opgewekt heid bezig met de uitpakking hunner kerstgeschenken, waaronder de kerst groet van koning en koningin. Uit hel speciale fonds van prinses Mary waren pijpen, tabak, chocolade of schrijfmappen geschonken, allerlei geschenken kwamen verder van huis. De strijd aan de Yser. Londen, 28 Doe. De „Daly Maill" verneemt uit Noord Frankrijk, dat als resultaat van vijf dagen voort durende sappen-arbeid de Belgen2000 Duitschers gevangen namen bij Lom- baertzljde, door een flankaanval op de loopgraven die de Duitschers bloot gesteld lieten nadat zij uit de voor uitgeschoven stellingen b\j Nieuw- poort waren verdreven, door deBrit- sche vloot. Terwijl do Belgen loopgraven aan legden en zoo het Duitsche front naderden, werden de Duitschers voortdurend bezig gehouden, zoodat z(j, toen de Belgen op het gegeven oogenblik uit de loopgraven kwamen en aanvielen, volkomen verrast wer den, en gedwongen' waren zich over te geven. 'Van de drieduizend Belgen werden er slechts enkele gedood en een twintigtal gewond. Van het Oostelijke gevechtsterrein. Londen, 28 December. Uit. St. Pc torsburg aan de „Daily Mail": Voor het karakter van de gevech ten in Polen was de aanval op Bol i- now hij de Rawka kenschetsend. Toen de Duitschers voorwaarts rukten, slaagden de Russen erin, achter hen een bosch van een boer derij in brand te steken. De silhouetten van de Duitschors legen don vuurgloed was een goed «loei voor de machinegeweren on de automobielkanonnen, die over do be vroren wegen gemakkelijk konden manceuvrooron. De Russen deden een tegenaanval, I doodden ongeveer duizend Duitschers en maakten twee bataljons gevangen. De geringe activiteit, die de Duit schers inet Kerstmis in Polen hebben ontwikkeld, wordt daaraan toege schreven, dat zij troepen hebben over gebracht naar het Westelijk oorlogs terrein. Op Zee. De slag bij'de Falklands- eilanden. Admiraal Sturdee, de bevelhebber van het Engelsche eskader bij de Falklands-eilanden, heeft te Monte video, waar hij aan boord van de „Invincible" was aangekomen, in een toespraak - vermoedelijk temidden van de Engelsche kolonie, die hem feestelijk ontving verslag gedaan van den zeeslag bij de Falklands- eilanden. Naar de „Times" uit Nieuw- York verneemt, zeide do admiraal, na een waarschuwing aan Engelsche kooplieden, om nooit meer Duitschers op kantoor to nomen, aangezien velen hunner niets anders dan betaalde spionnen zijn, zeide hij „Ons eskader werd op een bepaalde manier voor het gevecht verdeeld en dadelijk begon de vervolging van den vijand. Want nadat de vijand dicht genoeg was genaderd om te weten te komen, wat hij tegenover zich had, ging hij er van door. Zes uur stoomden wij ze achterna, voor wij ze onder schot kregen. Toen de Duit schers zagen, dat zij niet konden ontsnappen, draaiden zij bij eu aan vaardden het onvermijdelijke. De „Seharnhorst", het vlaggeschip van de vijandelijke vloot, zonk om 1 uur. Het laatste Duitsche schip, waarmee afgerekend moest worden, werd om 6 uur naar den kelder gezonden. Na vijf uur vechten schoot de „Glasgow" de „Leipzig" in den grond. De„NCirn- berg" en de „Dresden" ontkwamen onder het gevecht, maar de „Kent" vervolgde de „Nürnberg" cn schoot haar in den grond. De vloot was slechts oen etmaal bij de Falklands- eilanden geweest. „Wij hadden gedurende ons kort oponthoud in de haven kolen inge nomen en do mannen waren vuil van hun werk. Toen de Duitschors in hot gezicht kwamen, werd het sein gegeven om stoom te maken. Terwijl wij daarmee bezig waren, ontbeten de mannen. De Britten kwamen dus frisch en schoon in het gevecht. Wij konden geen van do Duitsche schepen buit maken, want zij weigerden zich over te geven en werden meL honderden ziolen in don grond geboord. Do Duitschers vochten dapper. Zij zonken met wapperende vlag en de mannen in gelid op het dek van do ontredderde schepen." Duitsche verliezen. Du Duitsche verlioslljsten No. 101 -108 bevatten de namen van 85,883 gesneuvelde, gewonde en vermiste officieren cn manschappon, waardoor het totaal der Pruisische verliezen gestegen is tot 753,202. De verliezen der Beioren zijn zoo groot, dat ongeveer de helft van hun leger builen geveehL is «gesteld. De Duitschers hebben tot nog too ver loren 250,000 man aan dooden, 400.000 gewonden. Do Saksers, Wurttembergersen de marine medegerekend, bedraagt hot totale aantaltwee millioen. (Telegraaf.) Uit Rusland. Londen, 2S December. Aan de Mor- ning Post uit St. Potersburg: Het volk hier toont zich meer en meer ontevreden over het aandeel in den oorlog van het westelijke leger der bondgenooten, dat de Duitschers niet uit hun stellingen werpt, nu de hoofdmacht van het Duitscho leger zich in het oosten bevindt. Men meent, dat het daar sterk genoeg voor is. De Morning Post voert in een hoofdartikel verontschuldigingen voor de westelijke bondgenooten aan en schrijft, dat het aandeel van Engeland nog hoofdzakelijk bestaat in het op de been brengen van een leger, ter wijl het van Joffre onvoorzichtig zou zijn om een grooten slag te willen slaan, voordat de Engelschen over een groote macht beschikken. Ontbinding van het Japansche parlement. Tokio, 27 Dec. Het parlement heeft het voorstel der regeering tot uit breiding van het leger verworpen. Do Keizer heeft daarop tot ontbinding van het parlement besloten. De algemeene toestand. De krijgskundige toestand heeftin de Kerstdagen haast nergens, noch in het Westen, noch in 'het Oosten, een wijziging ondergaan, die groot genoeg is om haar op de kaart na te gaan. Alleen zijn de Oostenrijk- sche troepen, die aan den voet van de Westelijke Ivarpathen een flank stelling ten opzichte van de Russi sche hoofdmacht innamen, uit hun stellingen verdreven. „Voor het tusschen Rymanow en Tuchow begonnen Russische offen sief zijn onze strijdkrachten in het voor de Karpathen gelegen Galicische gebied een weinig teruggetrokken". In die woorden geven de Oosten rijkers zylks toe. Uit deze linie melden ook de Russen dat zij de Oostenrijkers hebben ver dreven. Rymanow ligt ten Noorden van den Dukla-pas, waaruit de Oos tenrijkers nog zoo kort geleden de Russen hebben verdreven. Nu trek ken zij weer naar dien pas terug. De mislukking van het Oosten- rljksche offensief van de Karpathen uit, schijnt ons van groot belang te Wezen. Het aanvankelijk slagen van dit offensief toch was. naast de druk, door do Duitschers op den linkoroover van den Beneden-Wetchsel op den Russischen rechtervleugel uitgeoefend uen van do voornaamste aanleidingen tot den gedeeltelijken Russischon terugtocht in Polen. De verkorting van hun front heeft hen blijkbaar in staat gesteld sterkere strijdkrachten tegenover de Oostenrijkers te stellen on dezon naar de Karpathen terug te drijven. Aangezien nu hun linker flank niet meer wordt bedreigd, hoeft het geen betoog dat daardoor do po sitie van de Russen in Polen aan merkelijk verbeterd is. Ook op eon ander punt van het Oostenlijk front is gebleken, dat de bewegelijkheid van de Russische strijd krachten door de rectificatie van hun front is toegenomen. Op den Noorde lijken oever van de Pilica, ten Oosten van Tomaszow, waren, naar wij in ons vorig overzicht opmerkten, de Duitschers eenigszins in Oostelijke richting gevorderd, en wel, volgens het Russische bericht, tot op 10 werst ten Westen van Nowo Miasto. Nu hebben, naar de Duitschers melden, de Russen van het Zuiden uit een aanval gedaan op Hownodz, dat aan den Noordelijken oever van de Pilica ligt op een punt ten Westen van de dorpen, waartoe de Duitschers op den oever reeds waren genaderd. Een aanval dus, loodrecht op de marschrichting van de Duitsche troe pen ten Noorden van de Pilica en tevens een poging om de Russische troepen aan beide zijden van die rivier te doen samenwerken. De poging mis lukte, zeggen de Duitschers. Dezen melden ons verder een af geslagen aanval van de Russen bij Loetzen aan het Loetzer-meer, ten Zuiden van Angerburg en pl. m. 55 K.M. van do Russische grens. In Oost-Pruisen staan de Russen dus nog steeds voor de Massoerischo meren en zijn daar, evenals op andere punten van het front zoo op het bovenge noemde belangrijke gedeelte in de Karpathen, offensief. Uit den Uszok. of Turkapas zijn zij intusschen weer verdreven. Deze pas ligt verder Oostelijk in do Karpathen, vlak ten zuiden van Przemyl. Of de Oostenrijkers hier weer oen nieuw omvattend offensief booogen, zal de toekomst leeren. Het offensief van de Franschen en Engelschen in België en Frankrijk heeft middelerwijl tot nog toe ner gens tot een resultaat van beteekenis gevoerd, maar wordt toch met onver minderde heftigheid op verschillendo punten van het front voortgezet. De moeilijkheid om naar twoc kanten oorlog te vooron, terwijl het tevens door Engeland van do zee wordt afgehouden, doet zich voor Duitschland nog steeds met op zijn minst onverminderde krachtgovoolen. Intusschen hebben, door onder scheidene bomaanslagen, de oorlog voerende mogendheden getracht roet in elkanders Kerstinaaltijilen te gooien, wat voor liet krijgsbedrijf niet van beteekenis is. Burgerlijke Stand van Helder, Van 26 tot 28 December. BEVALLEN: J. Looij geb.' Koop man, z. M. Koopmans geb. Krijnen, z. C. v. d. Graaf geb. Kwast, z. 1-f. Peters geb. Jansen, d. L. Groot gob. Tiggelman, d. S. G. P. Buis geb. Langhorst, z. I. Kooger geb. Roosen daal, z. M. E. Vliek geb. Visser, z. OVERLEDEN: P. de Bruin, 54 j. J. van Loo geb. Selderbeek, 30 j. J. E. van IJzendoorn, 3 d. MARINE EN LEGER. BJj boscli. van don min. van Marino ia do kajr.-luil. L. z. .1. F. Njjlaml, mol ontheven van zijne betrekking van 'a llüks weri le IlolIcvoeUfuis, do luit. L.z. le kl. F oo-r.—ti. 's Iljjks •T. 1'. Serct, n... to Willemsoord, Mol don 24 sten Ducomlrcr zee dor le klasse J. A. Ulai nooind Lot tijdelijk cv neeringsVamp op Urk. l)o luitenant tor zeo der 2o klussu marine- roaorvo J. Seijfferl wordt een dezer dagen ont hoven van zijne plaatsing In «Ion workelijkon STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland" Billlton, van A'dam naar Baltlmoro, vertrok 23 Dcc. van Fort Talbot. Flores vertrok 25 Dec van A'dnm naar Santos. Kambangan, uitreis, pass. 25 Dec. Pantellaria. Booten, van CardifT naar Hrazlllü, pass. 25 Dcc. Fernando Noronha. Kon. d.Nodorl.,uitreis, vorl.r.25 Dec. van Suoz. Oranjo, th ulsreis, pass. 2ö Doe. Perim. ILembrandt, thuisr., vertrok 28 Doe. v. Singapore. Roepat, thuisreis, vertrok 25 Dec. van Fadang. firotius, uitreis, pass. 26 Dec.Dover. Banka, uitreis, arri v. 21 Dec. to Batavia. Prinses Jullana, thuisr.,pass.27 Doe. Dungoiniss. Vondel, uitre's.arriv.28Dec. toSingapore, Banda, van Amsterdam naar Montevideo, pass, 28 Dec. Fernando Noronha. Rotterdamsche Lloyd. Djobros vertrok 22 Dec. van Nowyork n Medan vertrok 21 Dec. vnn Rotterdam naar Java. Tamboraarriv.26 Dec. van Java lo Rotterdam. Bengalen, van Liverpool naar London, passeerde 26 Dec. Lizard. GoronUlo, uitreis, arri v. 25 Dec. te Padang. Kawi, thuisreis, vertrok 25 Dec. van Port-Said. Merauke, thuisreis, vertrok 25 Dec. van Padang. Ophir vertrok 27 Dec. van R'dam naar Batavia. Dell, uitreis, pase.28 Doe. Gibraltar. Goentoer, uitreis, pass.27 Uoc.Malta. Madioen. thuisreis,arrjv.27 Dec. van Port. Said. TtMam 11 Ttült i mnra MKC 96 Tl.n Kon. Holf. Loyd. Amslelland, uitreis, arriv. 22 Dec. le B. Ay res. Hollandia, uitreis, vertrok 23 Doe. van Lissabon. Bemland,uitreis, arriv.21 Dec. te Cardiff. Del Hand, thuisreis, is 27 Dec. Wiglit gopass. Maasland, uitreis,arriv. 27 Dec. te Buenos-Ay Tubantia, thuisreis, arriv. 26 Dec. te Tilbury. Kon. West-Indische Maildienst. Lodcwjjk van Nassau, van de Plata Riviern A'darn, verlrok27 Doe.van LasPalmas. Oranje Nassau arr. 27 Dec. v. Suriname te A'darn. Prins Fredorik Hendrik arriv. 27 Dec. van Am sterdam te Paramaribo. Jan van Nassau, van de Plata Rivier naar A'darn, pass. 24 Dec. Fernando Noronha. Prins der Nederlanden arriv. 26 Dec.vanWest- Indië te New-York. Yulcanusuitreis is 26 Dec. Pljmouth gopass. Java-Bengalen Lijn. VISSCHERMBERICHTEN. Nioutrediep, 26 Dec. Aangebracht door 17 kor- dors: 2 tot 10 stuks tong TL— per stuk, 6 tot 30 stuks middeltong f0.65 ii fO.fe por stuk, 10 tot 30 stuks kleine tong f 0.20 a f0.26 por stuk, 2 mand stortschol f7.- a f0.— per mand, 2 mand kleine schol f3.- i f4.— per mand, 1 mand schar a f2.—, 2 kabeljouwen f4.25af6.— per stuk. 28 Dec. Niets binnen. 20 Dec. V.m. 8 uur niets. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 2S Dec. 1914. Aangevoerd 4 ko laii on ossen f800,-a f486, 24 votto kalveren f50 a f135,-, per K.G. f1,00 a fl,20, 28 nuclit. Idem f8,- af25,—153 votto schapen f25,- a f44,50, 282 vette varkens f0,62 a f0,74 per K.G„ 0 magere id. f - af-. Amsterdam, 28 Dec, 1614. Tor markt waren heden aangovoerd278 votto koeion, le kw. 60 a 94 ct,, 2e kw. 82a86ct., 8e kw. 78 a 80 ct.136 melk- en kalfkoolon f200 a f340, 000 votto kalveren, le kw. f0.00 a 0.00,2e kw. 10.00, 8e kw. f0.00 per K.G.: lOOnuclitere Purmerend, 29 December 1914. 17 stapels Fabrlokskaas per 60 K.G. f 89.— 10 Boerenkaas 60 f 37.— Oommissie GO f 0.— 1 Middelbaro 60 f 34,— 628 K.G. Botor per K.G. f 1.70 ft f 1.70 174 Runderen: 86 vette por K.G. f 0.88 109 melko on golde f 160.- f 320.— 6 Slieren f 000.- f 000.- 9 Paarden f 000.- „t 000- 12 vette Kalveren per K.G. f 1.— 180 nuchtere id. por stuk f 14.— 268 vette Varkens per K.G. f 0.08 *-i per stuk f 5o Blggon per sluk f «04 Schapen f Overnoudom f Lammeren f 76 Ganzen I' Kalkoenen f 10 Zwanen f Kipeieren por 100 stuks f Eondoioren „100 I' Kievitseieren por ntuk r 32 zak Appelen f zak Peron f Handel vette varkens vlug. Ol- f 0.- Tljdstlppen van verzanding der Brievenmalen. Naar Oost-Indië: Verzendingswog. Datum der bezorging. Tjjdst.der laat. busl. a/hPoslk. Jan. 12.15'sav. Naar Atjeh en onderhoorighedon en de Oostkust van Sumatra over Engeland j eiken Dinsd. 12.16 'sm. Naar Guyana (Suriname): spost vla Amsterdam i 81 Doe. I 8.66 'sav. _ail via Qneenstown 4 en 18 Jan. 112.16 'sm. mail vla Soutliampton llen25 1216 'sm. (alleen op verl.d.afz.) Naar Curagao, Bonaire en Aruba: Naar St. Martin, St. Kustatius on Saba: zeepost via Amsterdam (alleen op verl. d. afz.) mail via Engeland Dec. 0.66'sav. Jan. 12.16 'sm. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier- kolonie en Transvaal olken Donderdag, 12.15 's m. Staatsloterij. Trekking van Donderdag 24 Deo 2e klasse - 4e lijst. Nos. 4522 en 11741 elk f 100. Laatste berichten. Van het Westelijke gevechtsterrein. Berlijn, 28 December. (Wolff.) Offi- cieole kennisgeving uit hot groote hoofdkwartier: Bij Nieuwpoort heeft do vijand zijn aanvallen zonder cenig succes her haald. Hij is daarbij ondersteund door het vuur van oorlogsschepen, het welk ons niet het minste nadoel heeft berokkend, doch eenige bewoners van Westende heeft gedood cn gewond. Ook de aanval van den vijand op de hoeve St. Joris, die hij in zijn officieele berichten beweert in handen Le heb ben, is mislukt. Ten zuiden van Yperon bobben wij een vijandelijke loopgraaf genomen, waarbij eenige dozijnen krijgsgevan genen in onze handen zijn gevallen. Verscheidene hardnekkige aanval len van onze tegenstanders in de streek ten noordwesten van Atrecht zijn afgeslagen. Ten zuiden van Verdun hebben de Franschen hun aanvallen eveneens zonder succes herhaald. Vorder is een poging der Franschen om den heuvel ten westen van Sennheim, waarom ook gisteren was gestreden, te heroveren, mislukt. Parijs, 28 Doe. Officieoio mode- deeling van vanmiddag drie uur: Ten westen van Lombaertzljde zijn wij vorderingen blijven maken. Onze troepen staan thans aan den vool der duinen, waarop de vijand zijn verdedigingslinie heeft gevestigd. Ten zuiden van Yperen hebben wij bij Hollebeke enkele loopgraven ver loren. In de streek van Lens bij Careney heeft de vijand voor onzen aanval 800 meter loopgraaf van zijn eerste verdedigingslinie prijsgegeven. In het dal van do Aisne on in Champagne is de artillerie met tus- schenpoozen in actie geweest; het vuur was zeer krachtig in de streek van Reims en van Perthes, waar de vijand de stellingen die w(j ten wes ten van die plaats hadden veroverd, onder hevig vuur heeft genomen. Op de Maasheuvels zijn wij op het geheele front eenigszins opgeschoten. In de Vogezen heeft de vijand het station van St. Dié beschoten. De treindienst is niet gestoord. Van het Oostelijk gevechts terrein. Berlijn, 28 December. Officieele ken nisgeving uit het groote hoofdkwar tier: Uit Oost-Pruisen en Polen ten noor den van den Weichsel is niets nieuws te melden. Op den linkeroever van den Weichsel ontwikkelen onze aan vallen, ondanks hot zeer ongunstige weer, zich verder. Weenen, 28 Dec. (Wolff.) Officieele kennisgeving van vanmiddag: Ten noorden van den Dukla-pas zijn onze troepen voor den aanval der Russen uitgeweken en hebben dichter bij de bergkammen der Kar pathen gelegen stellingen bezet. Tusschen de Biala on de Dunajec, in de streek ten noordoosten van Zakliczyn, zijn zeer hevige aanvallen der Russen afgeslagen. Overigens is op ons front niets van belang gebeurd. Nieuwe troepen. Men schrijft uit Havro aan de „N. Rott. Ct.": Gedurende de laatste dagen zijn weder groote troepen van Engeland naar Frankryk ovorgebracht. Tc Havre alleen zijn naar schattingeen 40.000 man aan wal gozet. De uit rusting dezer nieuwe troopon wus weer onverbeterlijk. Van sommige rogimunten had elk man een pels mantel boven zijn ransel gepakt.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2