••nige kinderen bij het oude paar aanloopen. Zoo ook de ongeveer dertigjarige zoon -Jan, bootwerker aan de Zuid- Amerika-lijn. Orn negeu uur giughij van ziju woning, Marinierspleiu 26, naar het ouderlijke huis, vergezeld ran zijn hond. Eenmaal thuis ontstond iu de be nedenkamer een woordenwisseling tusBGhen vader en zoon over het zusje van laatstgenoemde, dat dikwijls «.bij hem kwam eten. fie zoon scheen niet erg van deze bezoeken gediend te zijnhoe het ook aij, gaf zijn vader te kennen, dat 't nu maar uit moest zijn. Hierover ontstak dc oude Jau in woede: Als zij niet meer bij jou mag komen, hoef je hier ook niet meer te komen, garf hij zijn zoon te verstaan. De woordenwisseling werd steeds ergerde vader, doldriftig, greep een mos en verwondde zijn zoon daar mede aan de hand. Laatstgenoemde nam op zijn beurt een mes en bracht zijn vader een geduchte steek in den hals toe. Zonder een kik te geven stortte het slachtoffer op den grond. Naar de groote plassen bloed teoordeelen, die den vloer drenkten, was de slagader doorgesneden. De kracht waarmede de steek werd toegediend, deed de punt van het mes krombuigen. Uit wanhoop over zyn daad, probeerde de moordenaar zich toen van het leven te berooven. Met hét zelfde mes trachtte hij' zich eveneens den slagader door te snijden. Inmiddels waren eenige familie leden naar buiten gesneld en schreeuw den om hulp. De moordenaar was ondertusachen de straat opgeloopen en begaf zich naar dedichtstbijzijnde apotheek in de Czaar Peterstraat. Men riep hem toeHeb je nou je zin?", waarop hij antwoordde: „Nou heb ik mijn zin!" Naar buren mededeelden, hadden vroeger reeds ernstige ruzies en vechtpartijen plaats gehad. Eenmaal moet de oude een beenwond hebben gekregen, die hem noodzaakte ette lijke bezoeken aan deu apotheker af té Jeggen. Vandaar de vraag of Jan „nou eindelijk zijn zin had." In do apotheek word thans de jonge man verbonden. Hij had kwetsuren aan boven- en benedenarm en verloor veel bloed. De geneeskundige dienst verscheen spoedig met een auto- en rijwiel- brancard. Voor den vader kwam ge neeskundige hulp te laatmen stelde vast, dat hij bijna terstond na den aanslag bezweken moest zijn. Een schat onder den Dam te Amsterdam? „Onder de door de gemeente in eigendom te verkrijgen gedeelten van de perceelen Dam 12 en 14 is niet begrepen een schat, welke in die ge deelten mocht gevonden worden deze schat moet afgedragen worden aan degenen, die genoemde perceelen in Maart 1915 in openbare veiling hebben verkocht of aan hun erfge namen". Aldus luidt een der bepalingen van hot voorstel tot vaststelling van nieuwe voorgevel rooilijnen en ruil van grond voor het nieuwe gebouw van Peek en Cloppenburg, dat volgens de plannen van den architect Joling verrijzen zal op de plaats van het blok Hajenius-Zeemanshoop, aan den Dam. Het gedeelte der perceelen Dam 12 en 14, dat in de voorwaarde boven genoemd bedoeld wordt, zal bij den openbaren weg worden gevoegd. Het voorstel werd reeds door den raad goedgekeurd, zonder dat over den schat een woord werd gerept. We hebben getracht, iets omtrent dien schat te weten te komen, die dan verborgen zou liggen onder de nog niet gesloopte perceelen Dam 12 en 14. Deze perceelen behoorden van oudsher aan de familie Kramp (naar men weet, was in een der beide per ceelen het loterijkantoor van Cretier en Kramp gevestigd.) Bij den verkoop, in 1905, van die perceelen aan de firma Hajenius, werd ook al van dien geheimzinnigen schat gewaagd in de voorwaarden voor den verkoop. En dié bepaling werd in de voorwaarden van het voorstel overgenomen zonder dat eigenlijk iemand iets van dien schat weet! Naar alle waarschijnlijkheid heeft men hier met een fabel te doen en is de kans zeer klein, dat ooit een schat hier opgedolven zal worden. Wel bestaat onder het perceel, waarin vroeger het loterijkantoor ge vestigd was, een steenen kelder, manshoog, maar deze kelder is slechts een vergaarbak geweest van regen water, zooals men er in oude Am- sterdamscbe huizen nog wel vindt Jaren geleden heeft men, op het spoor meenende te zijn van den schat, in dien kelder gezocht, maar er was niets, letterlijk niets in! Langer In dienst houden van ingelijfden bij de militie. De ministers van oorlog en van marine hebben een wetsontwerp in gediend om den termijn voor het langer in dienst houden van ingelijf den bij de militie te verlengen tot 31 Juli 1915. Een wetsontwerp van gelijke strek king is ingediend met betrekking tot het langer in dienst houden van dienstplichtigen bij de Landweer. Wegwijzers Naar het Vaderl. verneemt, hebben sommige winkeliers in Nijmegen aanzegging gekregen, met ingang van heden alle reclame platen en reelame- opschriten aan hun huizen, van de muren of ramen te doen verwijderen in zooverre deze reclame-opschriften niet rechtstreeks betrekking hebben op hun zaken. Dit voorschrift staat in verband met de onlangs roods verwijderde reclame-opschriften langs de wegen, welke reclames beschouwd worden als wegwijzers voor een even tueel invallend leger uit het buiten land. De nieuwe burgemeester van Amsterdam. Naar „Het Volk" verneemt, is liet zoo goed als zeker, dat tot burge meester van Amsterdam benoemd zal worden de burgemeester van Leeuwarden, mr. J. A. N. Patjjn. De groote leening. Kon gisLermiddag omstreeks 4 uur doorons reeds met zekerheid worden gemeld, dat het bedrag, waarvoor op de staatsleening was ingeschreven, stellig 300 millioen bedroeg, sedert is gebleken, dat het totaal der in schrijvingen dit bedrag nog verre overschrijdt: het bleek omstreeks 5 uur reeds 402 millioen te bedragen. By het Departement van Financien zijn verscheidene telegrafische geluk- wenschen voor den minister, mr. Treub, ingekomen met het welslagen van de leening, o. a. van den voor zitter van de Kamer van Koophan del le Amsterdam, den heer Van Eeghen, eu van do Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam. De groote leening is dus geslaagd. Zij is, wat meer zegt, prachtig ge slaagd. Er was 275 millioen noodig, en er ia voor over de 400 millioen ingeteekeud, heigeen dus zeggen wil, dat de inschrijvers voor meer dan f 10.000 en die daar beneden, die geen voorkeur hebben gevraagd het ingeschreven bedrag lang niet ten volle zullen toegewezen krijgen. De loeriing is veel beter geslaagd, dan wij hadden durven verwachten. Wel is het rentetype der leening tamelyk hoog en bood zich dus aan kleine spaarders zoowe! als aan groote instellingen, als levensverzekering maatschappijen en dergelijke onder nemingen, die steeds op soliede be leggingen uit moeten zijn, een schoono gelegenheid, om zich een fonds, dat aan alle te stellen voorwaarden vol doet, aan te schaffen, doch twee honderd vijf en zeventig miljoen bleef toch altijd een voor ons land buitengemeen groot bedrag. En het leek ons daarom verre van zeker, dat het zou worden bereikt. Daarbij kwam, dat er ook/actoren werkzaam waren, die van nadeoligen invloed op de inschrijvingen konden zijn. Het pu bliek, waarop het bij deze gelegenheid aankwam, kon- niet worden gezocht ondor de speculanten, doch moest worden gevonden aan den kant, waar Jantje Sekuur huist. Nu is er onder het degelljksto deel van de Neder- landscho natie een bogrijpelijken tegenzin tegen beleeningen. En toch, groote bedragen in de nieuwe leening zouden, onder de tegenwoordige omstandigheden, veelal niet genomen kunnen worden, tenzij met hot voornemen, althans voor- loopig cene boleening te sluiten. Moest dit velen, die „zoo iets nog nooit ge daan hebben", omdat ze dat als iets minder solieds opvatten, niet van in schrijving afschrikken? Er zullen er zeker een aantal door dergelijke over wegingen van deelneming zijn weer houden, voor wie zelfs hot schrikbeeld van de gedwongen leening geen prik kei genoeg is geweest. Met des te meer voldoening mag op den uitslag van de inschrijving worden teruggezien. Voldoening voor de Regeering in de eerste plaats, om dat thans ontwijfelbaar aan den dag is gekomen, dat zij in hare verwach tingen niet hoeft gefaald. Ook, omdat zij zelcor in 'hot groote succes van de leening oene aanwijzing mag zien van het vertrouwen, dat in haar be leid in deze moeilyke dagen wordt gesteld. (N.Rott. Ct.) Mijnen. Weder zijn op Vlieland vier mijnen aangespoeld en onder bewaking van militairen gesteld. Ook te Egmond aan Zee is gisteren bij strandpaal 39 een mijn aangespoeld en door de militairen in bewaking genomen. Aan het strand te Texel, nabij paal 15, ongeveer 5 palen bewesten De Koog, spoelden in den nacht van Zaterdag op Zondag twee mijnen aan de kust. Door de Militaire kustwacht werden de gevaarlijke voorwerpen terstond in beslag genomen. Zondag spoelden nog weer 3 mijnen aan, zij zullen door de kustwacht vernietigd worden. In het Zuiden zijn er vijf aange spoeld en acht door de schepen onzer marine tot zinken gebracht. Onder de in het Zuiden aangespoel de mijnen was één Duitsche; de andere waren Engelsche of Fransche. Geïnterneerden. Niet minder dan 15 Engelsche of ficieren te Groningen hebben Zater dagavond getracht te ontvluchten. Twee werden, als bedelaars verkleed, aan het hoofdstation door de mare chaussees aangehouden, twee anderen, in unfform en gereed om per auto te vertrekken, aan de Kraneweg, on vier anderen, in civiel, naby het Noordersportterrein, aan de uithoeken der stad. Twee officieren hebben telegrafisch bericht, over Harlingen te zyn ver trokken. Vyf zijn nog niet terug. Allen hadden hun eerewoord terug gegeven 'en waren in de kazerne ge ïnterneerd, maar mochten dagelijks eenige uren vrij in de stad rond wandelen. Mailverzending naar Ned. Oost-lndië. De mailverzending naar Ned. Oost- Indiö, via Genua, per Maatschappij „Nederland", zal ton gevolge van oponthoud, te Londen door het betrok ken stoomschip ondervonden, in plaats van 13 Januari e.k., op Vrijdag 15 Januari e.k. plaats vinden met den trein, welke te 7.30 m. van Amsterdam naar Elten vertrekt. Karimata. Londen, 9 Jan. Het Nederl. stoom schip „Karimata", van hier naar Batavia vertrokken, is te Gravesend uit zee teruggekeerd met schade aan den achtersteven boven de waterlijn, veroorzaakt door aanvaring. Een merkwaardige blikseminslag. Bij de vljegeroplatingen die dage lijks, indien het weer dit toelaat, op het militair vliegterrein te Soostoi- berg plaats hebben tot het doen van meteorologische waarnemingen, deed zich Vrijdagnamiddag (8 Januari) een merkwaardig geval van bliksem inslag voor. Even nadat de vlieger met hetrogistreer-instrument. te circa 12.45 was opgelaten, begon de lucht plotseling donker te betrekken en uit hot Z.W. naderde een zware bui. Omstreeks 1.10, toen reeds 1600 -M. staaldraad waren uitgevierd, begon het zeer hard te regenen en looiden krachtige stormvlagen over de hei. Hoewel de vlieger, die langzamer hand tot 1000 M. hoogte was gestegen en geheel door de donkere wolken was omhuld, zich rustig hield, werd het voorzichtiger geacht de oplating niet verder voort te zetten en de kans op breken van den draad tengevolge van zware windstooten tijdens do bui niet te riskeeren. Te 1.24 werd daarom de motor aangezet om de 2000 M. staaldraad, die waren uitge vierd, weer op te winden. Nauwe lijks was echter hiermede begonnen, of de leider der oplaling zag buiten een fel licht en hoordo gelijktijdig een scherpen knal. De beide mannen, die bij den motor bezig waren, werden door een sterke electrische ontlading achteruit go slingerd, gelukkig echter zonder letsel te bekomen. Het bleek, dat de blik sem op den staaldraad was geslagen en dat de zware electrische stroom naar de met liet oog op het gevaar lijke van dergelijke gebeurtenissen, goed met de aarde verbonden metalen stuurrol, den draad zoodanig in gloei ing had gebracht, dat deze was ge smolten. Soldaten uit, de kazerne van her, vliegterrein, die, opgeschrikt door het licht en den knal dor ontlading, even later kwamen aanloopen, vertelden, dat ze een langgest,rekte wolk hadden zien vormen op hetzelfde oogenblik waarop zij den vuurstraal zagen. Dat het licht van den gloéienden draad intens geweest is, blijkt daar uit, dat de leider der oplating, hoe wel op het moment der ontlading niets anders dan een hellen lichtgloed en rook waarnemend, nóg minuten lang het nabeeld van een gloeiende streep voor oogen behield. Verschei dene personen in De Bilt, op 7 K.M. afstand van het vliegterrein, hebben den vuurstraal duidelijk gezien. Ze hielden dezen voor oen bliksemstraal, doch niemand heeft duidelijk den be geleidenden donderslag gehoord. De vlieger is vermoedelijk eenige K.M. van het terrein veilig neerge vallen. Tot Zaterdagmorgen was er op het Meteorologisch Instituut nog gocn bericht van vinden aangekomen. Een weduwe die nooit haar man gezien heeft. Hoe men li jaar getrouwd kan zijn geweest en nooit zijn man heeft gezien, bewijst de volgende geschie denis: Voor anderhalf jaar trouwde een Hollandsch meisje bij volmacht, mot iemand, die in Indië was. Daal de echtgenoot nog eenige jaren dienst had, ging de jonggetrouwde vrouw zoolang naar haar moeder in Amerika. Door do mobilisatie wei d 's mans ver blijf in Indië hij is bij do marine - verlcugd, en,thans kreeg de vrouw bericht, dat haar man, met wien zij anderhalf jaar getrouwd was en dien zij nochtans nooit gezien had - als echtgenoot wel te verstaan - over leden was. Om het weinig alledaagsclie van hot geval, meenden wij hot. do moeite van het vermelden waard. AGENDA. 13 Januari, Chr. Zangveimn. „Zingt Uon Heore" Openbare uitvoering in hel Evang. gebouw Palmstraat, lialf acht. 14 Januari, Concort, ton voordeole van liet PI. Steuncomité, in Casi n o, 8 uur. 16 Januari. Arb.,zangv. „Kunst aan 't Volk". 'J' i v o 11, 8 uur. 20 Januari. Alg. Ned, Goh.-Onlli. Bond. Open bare Vorgadering in Tivoli, 8uur. 28 Januari. S.D.A.P. 011 S.-D. Mobilisatie-club. Propaganda-kunstavond in Ti- Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-lndië Datum dot ter post bezorging. TUdst. der laat. busl. a/hPoslk. zeepost via Amsterdam zeepost via Rotterdam 1") Holl, mail via Genua I') Holl, mail vlaNapols Naar Atjeh en onderhoorigheden en de Oostkust van Sumatra over Engeland eiken Dinsd, 12.15 Naar Guyana (Suriname): 28 Jan. I iï.66 zeopoat vla Amsterdam mail via Quoenstown mail via Southampton (alleen op verl. d. alk.) 18 Naar Curagao, Bonaire en Aruba Bost via Amsterdam 14 on28Jan.| 6.55'a via Southampton eiken Maan- of yuoonst.own dag en Dond. 12.15 's Naar St. Martin, St. Eustatius en zeepost via Amsterdam 14 en 28 Jan. (1.55'aav (alleen op vorl. d afz.) mali vla Engeland 25 Jan, 12,15 's ra Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier kolonie en Transvaal: elkon Donderdag, 12.16 'a m MARUNE EN LEGER. Do ofncieren-macliinist der 3e klasse hobben loegung tot do longroom en dragen de uniform welke voor de officieren van den Marine-Stoom vaartdienst zün voorgeschreven molde distinc tieven als voor luitenant ter zee der 3o klasse vastgesteld. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 9 Jan. 1915. Aangevoerd 8 paarden f100 a f575, 3 kooien a ossen f180 a f300, 38 nucht. kalveron 18,— a f24,—, 48 magere schapen f 14.— a f28,-, lammeren f 00 a f 00, 20 magcro varkens i,— a f24,—, 216 biggen f7 a flG.—11 bokken 011 geilen f3,a (3,00, 0 kleino bokjes fO.OO a f 0.00. boter, p. half Ned. pond, laagste prils 10,82-'' mlddolprüs f0.876,hoogste prijs fO,®», aangovoord S8S4 kop, kipeieren r7,60 a f8,50 per 100. Alkmaar, 11 Jan. 1915. Aangevoord 8 kooien en ossen f200,— af260, 23 vette kalveron f00 a f 165,-, per K.G. f 1,00 a f 1,20, 20 nucht, idem f8,- a/26,—102 vette schapen f25.— a f48,60, 668 vette varkens f0,44 a f0,70 por K.G., 8 magore id. T18 a f23. Purmerend, 12 Januari 1916. 22 Btapeis Pabrtekskaas per 60 K.G. f 38.- 40 Boerenkaas 60 f 38.— Commissie „60' f 0.— 1 MIddelbaro 50 f 36,50 Goudsclio kaas „60 r 772 K.G. Boter per K.G. f 1.70 k f 1.75 411 Runderen: 180 votto por K.G. I 0.78 f 0.90 226 meike en gelde 1' 180.- f 825.- 11 Stieren f 000.- f 000.- 31 Paarden 1' 000.- f 000.- 49 vette Kalveron per K.G. 1' 1.06 f 1.25 437 nuehtere id. per aluk f 14.— f 80.- 540 vette Varkeus per K.G. f 0.00 I' 0.70 11 magoro id. per stuk f 12,- f 26.- 184 Biggen per stuk f 9.- f 13.- 1002 Schapen 1' 35.- f 52.- Ovorlioudora I' 0.- f 0,— Lamineren 1' 0.— f 0.— Ganzon f 0.- 1' O.— Kalkoenen f 0.— f 0.— Zwanen f 0.— f 0.— Kipoloron per 100 stuks f 7.- f 8.- Eoudoioren 100 f 0.- r 0.- Kievitseieren por stulc f 0.- r 0.- 46,zak Appolon 1' 2.50 1' 3.- 25 zak Peren f 2.- f 2.60 Vette kalveren handel matig, nuchtere id. vlug, vette varkens ld,, magere ld. matig, big gen matig, tcliapan prijsh., overhouders matig. STOOMVAARTBERiCHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Kangoan, thuisreis,nrriv.8 Jan. te Gravesend. Booroe arriv. 8 Jan. van A'dam te Batavia. Grotius, uitrois, vertrok 10 Jan. van Suez. Kvakalnu. thuisreis, pass. S Jan. Point do Gallo. Rombrauat, tli uisrois, pass. 3 Jan. Porim. Timor vertrok 10 Jan. van A'dam naar Iiull. Knrimoon, thuisreis, is 9 Jau. Point de Galle gup. Kon. d. Nederl,, uitr., arriv. 11 Jan. te Singapore. Riouw, thuisreis, vertrok U Jan. vau Singapore. Rospat, thuisreis, vertrok 11 Jan. van Port-Said. Bllllton, van AmsterdamnaarBaltimore, vertrok 11 Jan. van Fayal. FIoroB vertrok 8 Jan. v.Cardifi'n. Buonos AyTos. Karimata, uitrois, pass. 10 Jan. Wight. Rottordamscha Lloyd. lïjobres arriv. 9 Jan. van New York te Rotterdam. Madioen arriv, 10 Jan. van Java te Rotterdam, Saniannda vertrok 10 Jan. van R'dam naar Java. Deli, uitrois, vertrok 9 Jan. yau Genua. Merauko. thuisreis, passeerde 9 Jan. Porim. Ophir, uitreis, passeerde 10 Jan. Pantollaria. Tornato arriv, 8 Jan. van R'dam le Batavia, Arakan, thuisreis, pass. 10 Jau. Gibraltar. Medan, uitreis, pass. 10 Jan. Kaap Bon. Siudoro, thuisreis, pass. 9 Jan. Point de Galle. Tnmbora,uitreis,arrlv.lOJan. te Gravesend, Kawi arriv. 11 Jan. van Batavia,l.v. Gravesend, te Rotterdam. Kon. Hoil. Loyd. Salland, thuisreis, is 8 Jan. Kaap Verd. oil.gop. Za mland vertr, 10 Jan. v.A'damn.Buonos Ayres, Frisia, li itreis, passeerde 9 Jan, Uuessant. Kennomerland, thuisreis, pass. 10 Jan.Lydd. Maasland vortr.4 Jau. v, Bucnos-Ayies li. A'dam. Hollandia, uitreis, arriv, 10 Jan. te Montevideo. Gooiland, uitreis, arnv. 10 Jan. te Montevideo. Kon. West-Indische Maildienst. Vulcauus, van Amsterdam n.Oolon,pass.5Jan. St. Michaols, Jan v. Nassau, van do Plata-Ri vier naar A'dam, pass. 10 Jan, Lydd. Nickerie, thuisreis,arriv.10 Jan, te Falmouth. Oranjo Nassau, uitreis, pass. 10 Jan. Lydd. Pr. Maurits vorlr. 7 Jan. v. Paramaribo n. A'dam. Pr. W. Varriv.8.Tan.v. A'dam te Paramaribo. Java -Bengalen Lijn. Ceylon vertrok 9 Jan. v. Batavia 11. Oalculta. Haven te Nieuwediep. 9 Jan. Aangekf naar Harlingen Vertrokken naai 10 Jan. Aangekomen v n, Harlingon lic Aangekomen ve Aangekomen va s.s. „Duivoland" Harlingen). 11 Jan, Aangekomen va naar Iïarllngon I.eitli en vertrokken nel s.8. „Amulet". Londen liet 8.8,„Falcon". an Huil on vertrokken t Ned. s.s. „Pletcr Buys". in Harlingen en vertrok- het Ned. s.s. „Friesland", 'in Now-Castle hot Nod. (Maandag door naar Londen 01 Burgerlijke Stand van Helder, van 9 t/m. 11 Jan. 1915. BEVALLEN: J. Lnbaon-Langer- vold z., N. Petrus - Buijs G. v. cl. Linde-Tielroolj z'., P. Hoebe-van Werven z. OVERLEDEN: I-I. M. Bruin 4 jaar, D. Bakker 64 jaar, C. Oudt, 't laatst weduwe v., Johs. Hoek 80 jaar. PLAATSELIJK NIEUWS. De oorlogsieening. In de oorlogsieening is alhier in- goscbreven voor een bedrag van f393.000.-. Sluitingsuur voor feestelijkheden. Het antwoord op 'L verzoekschrift door dc plaatselijke vereenigingen ge richt aan den Burgemeester, teneinde een later sluitingsuur van feestavon den te verkrijgen, luidt als volgt: In antwoord op .Uw schrijven van 7 dezer deel ik U mede, dat er be zwaar bestaat liet sluitingsuur in het algemeen te verlengen.- Du Direetio's van de vprschillende inrichtingen, waar de bijeenkomsten, partijen etc. plaats zullen hebben, behooren te vragen en op te geven voor welke vereeniging een later sluilingsuur wordt verlangd. Door mij zal dan elk geval op zich zelf worden beschouwd en worden overwogen, in hoeverre aan het verzoek kan worden voldaan. Reeds bij voorbaat meen ik er op te moeten wijzen,, dat in geen geval vergunning zal worden verleend tot later dan nachts 2 uur eu dat, indien blijkt dat op eenigerlei wijze nacht rumoer mocht plaats hebben, gec-n vergunning meer zal worden verleend. Taptoe. Het mobilisatie muziekcorps, direc tie "Jb. ter Hall, zai Woensdagavond 8 uur een taptoe spelen. Afmarsch van de Hoofdgracht (Directie-gebouw); route: Wachtschip, Paleis (taptoe) Hoofdgr., Postbrug, Koningsplein (taptoe) Koningstr., Keizerstr., West- straat,, Hoofdgracht, Wachtschip. Het concert van Donderdagavond. Wij herinneren nog even aan den Kunstavond die ons Donderdagavond in Casino wacht waar naast de optredende dames hot volledige Symphonie orchest der Kon. Marine zijn medewerking verleent. Wie zich den schoonen avond indertijd voor het Belgisch Comité herriunert zal geen aansporing be hoeven om ook dit concert te be zoeken. De avond is geheel in deuzelf- den geest zoo mogelijk nog mooier. De opbrengst is voor het Plaatselijk Steuncomité. A.N.G.O.B. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie van de afd. Helder van den Alg. Ned. Geh. Onth. Bond, die eene openbare vergadering aan kondigt op Woensdag 20 Januari a.s. in „Tivoli", Muziek. Aanstaande afdeelingsuitvoeringen van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst: 20 Januari; afdceliug Zutphen, Die ScbüpfungHaydn. 22 Januari, afd. Rotterdam, La Yita Nuova—Wolft'—Ferrari en 46e Psalm- Ch. Tournemire. 26 Januari, afd. Nijmegen, Der Meer- mann—Hans Sommer en NS.nic Brahms. 2 Februari, afd. 's-Gravenhage, Re quiem -H. Berlioz. 24 Februari, afd. Utrecht, III Symphouie-G. Mahler en Wandrers Sturmlied R. Strauss. 17 Maart, afd, 's-Gravenhage, Das Paradies und die Peri—R,. Schumann. 26 Maart, afd. Leiden, Die Johannis Passion-J. S. Bach. 31 Maart, afd. Rotterdam, Matthaeus Passion -J. S. Bach. 23 April, afd. Rotterdam, Benvenuta Cellini—Berlioz. Burgerkring „Harmonie". Do burgerkring „Harmonie" vierde Zaterdagavond zijn 45-jarig bestaan en had daarvoor een feestvierende vergadering georganiseerd. Jammer dat de meneer van de pers zich in hetaanvangsuur vergist had, en kwam toen de pret reeds aan den gang was, want nu had hij een „heel stuk werk" zooals Dorus Rfjkers vertelde, gemist. Maar de president, de heer Hartsinck, was zoo vriendelijk de opouings-rede op te schrijven en zoo kunnen wij dan toch een gotrouw en volledig verslag geven van het feest. 't. Begon roet een presidcntieele speech. De Voorzitter, die influenza onder de leden had, wilde toch zijn getrouwen niet in den steek laten, en sprak ze een kort, hartelijk woordje toe. Veel heeft de vereeniging gedaan in die 45 jaar voor weduwen en weezeD, en zal, hopen we, daarmede nog vele jaren doorgaan. Dames en heeren, ik roep u allen toe veel heil en zegen in het nieuwe jaar. Wy hebben een heel aardig programma in elkaar gezet en hopen dat. het in goede aarde moge vallen. „Wat sclilttert toch flor op hot hlauwo li invoel Twee bandon gevouwen in een Hoe storfc en hoe krachtig Is dat geheel, Hoe zwak zün ze bolden alleen." Zoo klonk toen, uit volle borst, het Vereenigingslied door de zaal on toen de drie coupletten, wijze „Vlaggelied" gezongen waren, kwam Henkie en hield ons met zijn humoristische voordrachten bezig. En na Henkie kwamen Geurt en Teun van het platteland vertéllen hoeje vrijen moet. Teun wist het beter dan Geurt, en daarna voordrachten en daarna Henkiekortom, het was één en al pret en vroolijkbeid. Na de pauze een blijspel in één be(lrijf,getiteld„TwceoudeBekenden". Dit werd vlot, en vlug gespeeld; 't ging over een voorname dame, die vreeseiyk deftig deed en ontmaskerd werd als Kee uit het lcroegio. En d'r dochter, Mat.hilde, was al net zoo'n vervelend spook als mama, dat wil zeggen, ze speelde er voor. In waar heid was het een alleraardigst freu- letje, die hot wlit goed deed, het spelen. Henriette, de pupil, was een snoes en verdiende dan ook ton vollo hand en hart van den goedhartigen, braven, solieden Maklcert. Kortom, ze speelden allemaal puik en vooral Marius Klink was een eenig type van Monnikendammer winkelier. Zoodat, zeor ten genoege van de aanwezigen, de handeling vlot verliep, de listige Kee ontmaskerd werd en do lieve Henriette den braven Mak- kert kreeg, en rentenier Klink de kous op den kop. En Matliilde? Ja, Mathilde bloof over, 't geen jammer was van 't meisje, maar ze is nog jong genoeg on zal nog wel een vrijer vinden. „Harmonie" kan een welgeslaagden avond boeken in haar annalen. Voor liet bal was de animo grootde tijd helaaskort. Twee uur sluiten was 't consigne. Dan maar wat vlugger gedaust. Te Tubbergen is gisteren over ledeu de heer A. J. Paehlig, oud- luitenant-kolonol der mariniers. Ds. C. C. G. Visser, predikant bij de Horst. Evang. Luth. gemeente alhier, heeft voor het beroep naai de Evang. Luth. gemeente te Weesp bedankt. Js dit besluit in de eerste plaats p verblijdend voor zijne gemeente-leden, 'ook buiten dien kring zal het zeer zeker met vreugde worden vernomen. Een 77-jarig oudje heeft dozei' dagen een beurs met vijftig gulden aan zilvergeld haar geheele bezit aan koopmansgeld enz. verloren, waardoor zij geruïneerd is. Het is te hopen', dat de vinder, nu hij het adres in de achterstaande advertentie kan lezen, het geld zal terugbezorgen. Een Conservenfabriek te Helder. Ter Secretarie dezer gemeente ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van de N. V. Rollandsche Conserven fabriek alhier, om vergunning tot oprichting van een Conservenfabriek. waarin zal worden geplaatst en id werking gebracht eene stoommachine van 14 P.K., met een dynamo van li 2 P.K., in het perceel Buiten haven no. 35, kadastraal bekend Sectie C. no. 6699. Past op uw fiets I Tot nog toe kon mea t.e Helder vrij zorgeloos met zijn fiets omgaan het gilde der fietsengappers, een af zonderlijk beroep, werd hier nog maar zeer sporadisch aangetroffen. Thans bereiken ons meerdere klachten, dat onbeheerd staande fietsen verdwijnen. Men zij dus op zijn hoede Opgepast. Gisteren vervoegde zich by een bewoonster in de Janzenstraat alhier een als heer gekleed persoqn, die voorgaf geld in te zamelen vobr een liefdadig doel. De juffrouw stelde hem daarvoor iets ter hand, doch latei- bleek haar, dat by do vereeniging waar het om ging, van een en ander niets bekend was. Ta water. Gisterenmiddag geraakte aan de Buitenhaven van een vlot te water de 9-jarige B. v. d. H., die er met andero jongens aan het spelen was, Toen de knaap reeds zinkende was, riepen zyn makkers om hulp, waarop de matroos G. Ruiter te water sprong en er in slaagde den drenkeling te redden. DE OORLOG. (Vervolg.) Rljssel door de geallieerden bezet? Londen, 11 Jan. De correspondent van de „Daily Express" uit Boulogne van 9 dezer: De Duitschers hebben Rijsel niet meer bezet. De geruchten dat zy de stad ontruimd hebben wer den gisteren bevestigd door een koop man uit Rijssel, wiens vrouw tijdens de bezetting was gevangen genomen. In een brief verklaart de koopman dat het garnizoen van vijf ft zesdui zend Duitschers teruggetrokken is tot op een afstand van zes mijlen in de richting van Roubaix. Britsclie troepen bevinden zich nu te Rljssel, Duitsche vliegtuigen boven het Kanaal. Londen, 11 Jan. De „Times" meldt dat gisteren zestien Duitsche vlieg tuigen boven het Kanaal zijn gezien. Biykbaar hadden ze een tocht boven Engeland ten doel, maar do weers gesteldheid dwong hen terug te keeren in de richting Duinkerken. Londen, 11 Januari. Uit Frankrijk werd Zaterdag aan de „Daily News" De tochten van Duitsche luchtvaar tuigen over Veurne, Duinkerken en Calais houden aau. Vannacht werden bij Calais een Zeppelin en twee vliegtuigen gezien en zijn weer bommen geworpen op Veurne en Duinkerken, zonder dat daarmede echter veel schade werd aangericht. De verschijning van de luchtvaar tuigen boven Duinkerken werd uaar Calaisgetelefoneerd. Zoeklichten veeg den met hun licht langs den hemel om naar de Duitschers tc zoeken en toen zij in het gezicht kwamen, als niet meer dan vlekjes tusschen de sterren, word een hagel van lood naar hen opgezonden. Het smaldeel boog overzee af en verdween, biykbaar niet getroffen. Bommen op Duinkerken. Duinkerken, 10 Jan. Een twaalf tal Duitsche vliegmachines vloog heden boven Duinkerken en aangren zende gemeenten en wierp ongeveer dertig bommen. Ten gevolge van de genomen voorzorgsmaatregelen waren er- slechts weinig slachtoffers en ook de materieels schade is niet zeer be langrijk. Brug over de Maas stukgeslagen. Uit Maastricht wordt gemeld, dat door den hoogen waterstand op de Maas de door de Duitschers geslagen brug te Lixhe stukgeslagen is. De Duitschers In België. Sluis, 11 Januari. Zondagmiddag te één uur, zijn te Middelburg, het dorpje vlak bij de grens van Zeeuwsch- Vlaandoren, 84 uhlanen van het eer ste garde-regiment uit Potsdam aan gekomen. Ze zyn by de burgers inge kwartierd. In Lapscheure zijn er 100 en in Hoorn, behoorende onder Moer kerke, 80 binnengerukt. Hun paarden worden bij de inwoners gestald. De komst van deze ruiters bracht groote opschudding teweeg in de geheele streek. Verscheidene men- schen trokken, angstig voor de bal dadigheden der Duitsche soldaten, reeds een paar uur na hun aankomst met pak en zak over de grens op Hollandsch gebied. Volgens een der uhlanen zouden zij bestemd zijn om de bruggen te bewaken, de grens af te zetten on den verderen uitvoer van vee en paarden t.e voorkomen. Over het Leopoldskanaal, dat evenwijdig aan onze grens loopt, zijn de bruggen echter reeds opgeblazen. Er liggen daar onkel nog maar plankon over de vaart. Ook vertelde een dezer ruiters, dat van de Engelsche vliegers, die Zater dag boven Vlaanderen kruisten, er inderdaad één is neergeschoten en te Blankenberghe gedaald. Ze hadden geen van allen bommen geworpen. Ook de weg Stroobrugge - Malde- ghem is nu voor een deel opgedolven on doorsneden met loopgraven, waar mitrailleurs in zijn 'geplaatst. Te St. Mihlel. Armand Feheri, de oorlogscorres pondent van de „Neue Freie Presse" beschrijft het leven te St. Mihiel, de stad aau de Maas, ten Z.O. van Ver duo, die nog altijd in Duitsche handen is, als volgt „De stad St. Mihiel, die nu op sterven ligt, was voor den oorlog een vrooiyke garnizoensplaats. Zij had een schouwburgzaal, een aantal cafd- chantants en koffiehuizen, en sjiekere inrichtingen, waar de officieren en hun gezinnen kwamen. De wijk waai de brifg is, was de voornaamste. Daar vond men de huizen lier welge- stelden, aan liet plein voor de brug stond een officierensociëteit, een fraai gebouw van een verdieping. Voor de sociëteit, bij den toegang tot de brug, een monument' voor de Franschen die in 1870 gesneuveld zijn. Een marmer voetstuk, waarop een beeld, dat een stervenden Franschen soldaat voorstelt. De Fransche officieren sociëteit is nu dooi' Fransche granaten vernield, de geheele wijk bij de brug in elkaar geschoten en de droevige oogopslag van don stervenden Fran schen soldaat is ook op dit tooneel van verwoesting van toepassing. Ik wil nog wat melden over het zieleleven van die bevolking, die sedert drie maanden onder granaten en granaatkartetsen leeft. Het aantal burgers, dat er achtergebleven was. is eerst verminderd, daar menigeen door de invallende muren van zyn huis bedolven is. Maar ook de natuur lijke sterfgevallen zijn toegenomen. Vooral konden de ouderen van dagen en kinderen de moeilijker geworden levens- en voedingsvoorwaarden niet verdragen, die de oorlog met zich meebracht. Men zag gevallen van psychische depressie, die door den voortdurenden angst, dat de eerstvolgende granaat de menschen zou treffen, veroorzaakt werden. Zoo heb ik in de drie dagen dat ik in de stad was, opmerkelyk vele krankzinnige oude lieden on stompzinnige kinderen gezien. Ook de levensgewoonten van de menschen zijn anders' geworden. Zoo loopen zij niet meer midden op straat, maar sluipen zij langs de huizen, om daar eenigszins bescherming tegen het granaatkartetsvuur te vinden, of, als er een granaat aankomt, gauw in eep kelder to kunnen vluchten. Hun zenu wen zijn ook volslagen vernield, en het vallen van een steentje is vol doende, om hen te laten bukken, alsof zij een projectiel willen mijden. De spelende kinderen zyn van de straat verdwenen. In den beginne liepen zy zonder iets van het gevaar, dat hen omringde, te vermoeden, vroolijk op straat rond. Vele kinde ren heeft een granaatkartets, al spe lende, voor de oogen van hun eigen vaders en broeders gedood. Nu hebben de Duitschers last gegeven om de scholen te openen, om do kinderen te verhinderen, op straat rond te loopen. Het economische leven heeft geheel en al opgehouden en voor een dof voortsuffen plaats gemaakt. Niemand werkt, er is geen handel, geen indu- strio, goen landbouw. Niemand denkt aan den dag van gisteren en aan dien van morgen, alleon d,e zorg voor het hedon en hot jammeriyk beetje leven neemt iedereen in lieslag. De dag ïykt eindeloos, hij heeft geen doel voor de menschen, niemand weet wat hij met zyn tijd moot beginnen, doelloos vegeteeren zy in volstrekte stomp zinnigheid voort als menschen, die in deze wereld niets uit te voeren hebben." Van het Oostelijk gevechts terrein. St. Petersburg, 10 Januari. Mede- deeling van den grooten generaion staf: Op het linker Weichselgebied zyn tegen de Duitschers slechts op zich zelf staande gevechten geleverd. In den nacht van 8 op 9 dezer en ge durende den daarop volgenden dag deden de Duitschers ten noorden van het dorp Suoha achtereenvolgens vier aanvallen. Al deze aanvallen werden afgeslagen door ons vuur en door onze legen-aanvallen. By de hoeve Dalowatka viel een kleine afdeeling van onze troepen den vyand, die onze linie door middel van een onderaardschen mijngang naderde, plotseling aan. Onze mannen overstelpten de Duitschers met hand granaten en wierpen hen uit oen gedeelte van hun loopgraven. In de streek van de hoeve Mogely slaagden wij er in vooruit te komen, éveneens een gedeelte van de vijan- deiyke loopgraven te bezetten en ons er in te versterken. Op het Oosten rij ksche frontis geen verandering van beteekenis ingetre den. Onze plaatselijke aanvallen had den succes. De Oostenrijkers trekken overal terug. Wy maakten gevange nen. Van het Russlsch-Turksche gevechtsterrein. St. Petersburg, 10 Januari. Mede- deeling ven den generalen staf „van het Kaukasischo leger In den omtrek van Karaourgan duurt de stryd met dezelfde hard nekkigheid voort. Op de andere fronten geen veran dering van beteekenis. De houding van Roemenië. Naar wij in Duitsche bladen lezen, wordt uit Boekarest aan de Ilaliaan- Unionne gemeld: Roemenië is bereid, om aan don oorlog deel te nemen. De regeering heeft door een aanschrijving de onder steuning vau de te velde trekkende soldaten en hun betrekkingen geor ganiseerd. In die aanschrijving leest men: „Aanmerkelijke sommen zijn voor de groote hulpverschaffiug noo dig, want het is mogelijk, dat Roe menië gedwongen zal zijn, aan den oorlog deel te nemen." Duitsche sociaal-democraten. Philipp Scheidemann, het bekende sociaaldemocratische lid van deu Duitschen Rijksdag, heefL onder zijn kiezers te Solingen een opwekking verspreid, die teekenend ia voor de houding van de socialistische leiders in dezen oorlog. Hij spreekt zyn deelneming uit mot hen, die in hun gezin getroffen zijn; maar, vervolgt hij dan „grooter dan de zorgen en smarten moeten onze onbuigzame wil, ons onwrikbaar besluit zijn. Wij zullen dezen vreosc- lljken tijd niet alleen by heldor be wustzijn met open oogen beleven, wij zullen ook de plannen van onze vyanden te schande makenwij zullen overwinnen! En daarom wensch ik, bij de wisseling van het jaar u allen den wil toe om onwrikbaar vol te houden, tot de overwinning behaald De algemeene toestand. Herinnert de lezer zich nog de week, dat de weg naar Roesselaere open lag? Gedurende een week midden in December heeft die weg opengelegen. De Engelsche correspondenten meld den het een lieele week lang twee-, maal per dag als het laatste nieuws en Reuters bureau seinde het getrouw verder. Toen hoorde men er niet meer van; ook hebben we nimmer ver nomen dat de weg weer versperd was, slechts is dit zeker, dat de leger scharen der bondgenooten er toen niet over zyn gemarcheerd en nu ook nog niet. Een dergelijke periode is er geweest in betrekking tot de ontruiming van Ry'ssel door de Duitschers en ten op zichte van die stad schynt, blijkens een bericht in dit nummer, nu op nieuw zoo'n periode aangevangen. Deze berichten lijken dwaas, maar het is toch volkomen verklaarbaar hoe men er toe komt. De gevechts- linie slingert op verschillende punten heen en weder en zy heeft dat nu al buitengewoon lang gedaan zonder uit haar labiel evenwicht te geraken. Dit is vervelend voor den toeschouwer uit de verte en de berichtgever doet zijn best om in een van die bewegin gen den aanvang te ontdekken van een verandering van beteekenis. Ge durende de Rousselaere-week vorder den de bondgenooten inderdaad eenige honderden meters in de richting van die plaats, maar verder kwamen zij niet, zij gingen slechts vooruit om weer terug te gaan, gelijk het water van de zee met de golven slechts omhoog gaat om weer te dalen. Maai de honderd meters vooruitgang naar het Oosten konden immers het begin van den opmarseh naar Rousselaere zijn, en de Eugelsche correspondenten, die vurig hoopten dat dit zoo was en wellicht van hun veronderstelling en vurigen wensch uit de tweede hand bevestiging kregen, waren in hun berichten waarschynlljk volkomen te goeder trouw. Wy kunnen dit te beter begrijpen, waar wy zelf ook de opvolgende offlcieele berichten woord voor woord nagaan of niet in een van die dagelijks terugkeerende incidenten, hoezeer schijnbaar van niet meer beteekenis dan de andere, de kiem van een ver andering van beteekenis te ontdekken ware. „Er zijn geeD andere resultaten te boeken dan genomen en hernomen loopgraven van de eene zyde of van de andere." Zoo 'vatte dezer dagen een officieel Russisch bericht den toestand in hot Oosten samen. Indien de officieole mededeelingen over het Westen ovenzoo den toestand samenvatten on niet zoo uitvoerig over allerlei kleinigheden waren, zouden zij ons den boven beschreven arbeid besparen, een arbeid die ten slotte toch tol. dezelfde conclusie voert, alsmede het' gevaar verminderen de belangstelling van het publiek zoozeer te verslappen,

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2