HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Valhardende schele hoofdpijnen. Haemorrhoiden. No. 4415 ZATERDAG 16 JANUARI 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ei, Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37* 45 „0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 oent. Elko regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en clkiié's naar plaatsruimte. - Bawijs-exemplaar 2* cent Stelling van DEN HELDER. Ontspannings-avonden in de tweede helft van JANUARI. Maandag 18 Neptunus Stafinuziek <J'/j-7>/j u. Parallelweg Declamatie; de heer v.d. Leo 8 u. Dinsdag 19 Polderweg 1 Lezing met liclitb.dr. Minkema S u. LIJST van ingekomen en vertrokken personen. ingekomen. Naam: Boroop: Woonplaats: Van: Gel.: K.Bakkor, arbolder, Koogras 131. Bcliagen. N.H. K.lUornorat,mar.lokl.,Achl.-Binn.h.227,A,d. W.F.Sprink.muBlcus.Keizorstraat,'a-Bosch. W.doGrauf)sl.oliem.,Poldorw.20,AiiJia-Paul. R.C. Woil.A.v.Aanholt,z.b.1Keiz.str.BO,Hllversuin.N.H. J.Brandholt', serg,-lconst.,Polderweg4,Assen. A.v.SchoUon,gopd.,Kanaalweg42,;Enewirden. i •.:>'iK-i:or.kiuorm.,Achter-Binnenh..Zeblem. J.L.Engel)broodb.,Achtergr.W.-Z.69,Berkhout. VERTROKKEN. Naam: Beroep: Van: Naar: Gel.: W.Brouwer,arb.,Hui3duin.8,Egraond-Binnen.RC. J.M.v.Hemert,kw.m„Langestr.78,Vreeland. N.H. C.doVrios)ondorws.,Huisd.ö5,Wieringerwaard.„ G.A.v.Alteron,stok.,v.d.HamBtr.10,Groningen. J. Tjjsson, z. b., Langestraat 34, Haarlem. r T. Blokddk, slager, Middenstr. 62, Hoorn. P.J.A.Meolls,schud..PaardODBtr.S.N.-Schanv. R.C. N. Timmerman, z.b., BroodsteegS, Petten. N.H. Wed.F.J.Pluijmors,z.b ,leSchag.aw.str.l4,R'd. D.Kogcr,tlmm.,Klaa8Duitslr.44,Peventer. Apost. C'.Baggermaü1opzicht.,Koogra831a,Alkmaar.'w.H. C. Bonoker, stoker, vyzelstr. 18, Rotterdam. R.C. G.Vlam, zeeman, Janzenstraat78, 's-Hage. O.R. A.I1 .Tooaink,stoker,Kapporstr.10,Nijmegc-n. N.H. W. Koning, koetsier.V osstraatlS, Zand voort. Wed. G. H. Segers, z.b.,Wilh.str.77, Haarlem. J.H.J.Bruin,looraar.Hoog3tr.ll7,Bu8Sum. Gereid. N.Bestevaor,dienstbode,Hoofdgr.72,Scliagen.N.H. P-M.v.Leouwon,dienstb0We8tstr.l7,Utreeht, R.C. K.Smelik,zooman,Middenstr.30,Vlissingen. N.H. M.HJ.Groenendyk.nrte,Kanaalw.76/77,A'd. Geen. M. Groenendijk, z. b., Leiden. N.H. DE OORLOG. Da officieels legerberichten van 13 en 14 januari. Op het Westelijk front wordt het- langzamerhand weder levendiger. Vooral bij Soissons wordt hevig ge vochten. De gevechten die de laatste dagen in den omtrek van die stad geleverd zijn knnnen in vergelijking met die welke slechts het nemen en hernemen van een of meer loop graven tot gevolg hadden, dan ook vrij belangrijk genoemd worden. De positie ten N. van Soissons ia een belangrijk en merkwaardig punt op het front. In de eerste plaats is het het punt dat het dichtst bij Parijs gelegen is, en in de tweede plaats was het hier, dat het Duitsche leger wel de omvatting door de Franschen kon vermijden, doch niet kon ver hinderen dat het front gebogen werd. Elko terreinwinst in westelijke rich ting is hier voor de Duitschers van belang. Nu hebben de Duitschers bij dit punt inderdaad eenige vorderingen ge maakt. Een bericht van den 13 Jan. (van Fransche zijde) meldt dat de Fransche aanval ten N.O. van Soissons vorde ringen maakt tusschen Cuffïes en Crouy, doch het gelukte niet tot Crouy door te dringen. Hevige aanvallen ten O. van Crouy noodzaakten de Franschen in den omtrek van het dorp Moncel het welk zij bezet houden eenigszins terug te trekken. De berichten van den 14en geven aan dat de Franschen nog verder teruggegaan zijn. Er wordt gemeld dat in de streek van Soissons den geheelen dag verwoed word ge vochten. Vooral ging het gevecht om twee hoogten nabij Crouy. Op den linker vleugel schoot een tegenaanval der Franschen eenigszins op terwijl zij in het centrum hunne stellingen rond Crouy behielden. Voor het dorp Ingezonden Mededeeling. Meestal hebben de schele hoofd pijnen de slechte werkingen van de maag tot oorzaak. Het gebeurt ieder een dat hij in een of andere buiten gewone omstandigheid een te over- vloedigen maaltijd gebruikt. De maag is dan verplicht een werk te doen, waaraan zij niet gewoon was, en brengt die er slecht af. Er doet zich dan een algeraeene misselijkheid voor, gepaard mot hevige hoofdpijnen. Den volgenden dag is daarvan niets meer over. Zij die aan volhardende schele hoofdpijnen lijden, ten gevolge van hun slechte maag, hebben alle dagen, wat anderen slechts bjj toeval hebben. De Pink Pillen verlossen u van de schelen hoofdpijnen door de goede werking van de maag te herstellen. De Pink Pillen bevorderen de af scheiding der maagsappen. Z|j doen de spijzen goed verteren. Zij zetten de eetlust aan en geven krachten. Eischt de echte Pink Pillen. Alleen de doosjes echte Pink Pillen vertoonen in blauwe letters op rose papier, de vijf kenschetsende woorden: „Pilules Pink pour personnes pftles". Door die vijf woorden te eischen, voorkomt gij slachl offers te worden van geweten- looze personen die met uwe gezond heid spotten en u enkel iets trachten te verkoopen, tot welken prijs ook, dat in het minst geen waarde heeft. De PinkPillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthe nie, algemeene zwakte, maagpijnen, schele hoofdpijnen, zenuwpijnen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam voor Helder en Omstreken bij H. DE BIE Biersteker, Keizerstraat 93 en EL W. ZEGEL, Kanaalweg 63 te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bjj T. BUIS en verder b|j verschillende Apothekers en goede Drogisten. Vregny moesten de Franschen echter terug. Dit was noodig daar de ver bindingslijnen bedreigd werden, aan gezien verschillende bruggen over de Aisne door het hooge water waren weggeslagen. De Franschen bezetten daarna nieuwe stellingen ten Z. van de Aisne op de lijn Crouy Missy (5 K.M. ten O. van Soissons aan de Aisne). Op den N. oever van de Aisne houden zij brughoofden bezet. Van het overige gedeelte van het front meldt het Fransche bericht nog dat er rond Nieuwpoort hevige artil lerie gevechten worden geleverd. Een opslagplaats voor munitie der Duit schers, werd door de Belgen vernield. In de streek van Perthes ten N. van Beau—Séjour werden eenige loop graven opgeblazen. De Duitsche berichten geven nog nadere bijzonderheden over het ge vecht ten N.O. van Soissons. De Duitsche aanval geschiede tijdens een hevige regenbui. De soldaten moesten de loopgraven bestormen over een glibberigen leemgrond. Niettemin slaagden zij er in de hen opgelegde taak te volbrengen. Ztj verdreven de Franschen van de hoogvlakte van Vregny. Alleen de rand ervan wordt nog door de Franschen bezet ge houden. Bij dit gevecht werden 14 officieren en 1130 man gevangen genomen. Vier kanonnen, vier machine-geweren en een zoeklicht vielen eveneens in Duitsche handen. In totaal veroverden de Duitschers in de gevechten ten N. van Soissons op 12 en 13 dezer 8 stukken zwaar geschut, 1 revolver-kanon, 6 machine geweren, en maakten 3150 man ge vangen. Overigens wordt in het Duitsche bericht nog medegedeeld dat de bond- genooten doorgaan met de beschie ting van Westende. Een aanval der Franschen in de streek van Perthes werd afgeslagen. Wel slaagden zij er in de Duitsche loopgraven te vermeesteren, doch zij werden door een. tegenaanval der Duitschers weder verdreven. Op andere gedeelten van het front is niets van belang gebeurd. Van het Oostelijk front komen ook verschillende berichten over ge vechten. Een Russisch bericht van den 13en meldt dat over het geheele front het geschutvuur voortduurde. De Russische troepen welke in Oost- Pruisen opereeren hebben de Duitsche cavalerie teruggedreven en na eenige gevechten verscheidene dorpen bezet. Een van de dorpen was door de Duit schers bijzonder versterkt, en viel eerst na een bajonet aanval in handen der Russen. Deze verrichtingen had den plaats in de streek van Rosog(gen Ten Z.W. van Mlawa zijn de Russen gevorderd in de richting vanRadza- nowo (ongeveer 35 K.M. ten Z. van Soldau). - Aan het front ten W. van Warschau openden do Duitschers na hun aan val met hevig geschutvuur te hebben voorbereid, het offensief. De aanval werd door de Russen afgeslagen. Aanvallen welke zuidelijker door de Duitschers werden ondernomen werden eveneens afgewezen. De Duitsche berichten van den 14en maken melding van afgeslagen aanvallen der Russen ten Z.O. van Gumbinuen en ten O. van Lötzen, terwijl de toestand in Polen geen verandering zou hebben ondergaan. Ten Westen van de. Weichsel wor den de aanvallen voortgezet, terwijl Zuidelijker geen belangrijke gevech ten hebben plaatsgevonden. Het Oostenrljksche bericht geeft eveneens aan dat in Russisch-Polen geen belangrijks gebeurd is. Evenmin in West-Galiciö, waar alle Russische aanvallen afgewezen werden. In de Oostelijke Karpathen en in de Zuidelijke Boekowina hadden slechts weinig beteekenende scher mutselingen plaats. Volgens een telegram uit Boekarest d.d. 13 Jan., z|jn de Russen op het punt in Zevenbergen te vallen, met welk doel z|j 85.000 man en 40 kanon nen hebben samengetrokken bij den pas van Retsekanisch. De Hongaren hebben alle beschikbare strijdkrach ten overgebracht om den pas te ver dedigen. Op het oorlogste/rein in den Kau- kasus hebben de Russen volgens bun berichten wederom een groot succes te boeken. Zij zouden namelijk bij Olty (aan de Russisch-Turksche grens, op Russisch gebied) aan de achter hoede van het Turksche leger een verpletterende nederlaag hebben toe gebracht. Veel artillerie en talrijke gevangenen vielen den Russen in handen. Eveneens leden de Turken groote verliezen bij Karaourgan. Een geheel bataljon infanterie, artillerie-parken, wapenen, vee en voorraden vielen in handen der Russen. In Perziö schijnen de Turken weer aan de winnende hand te zyn. Dcor hen wordt tenminste gemeld, datzy Tabris en Silmas, twee Russische steunpunten, bezet hebben. Van het Engelsch-Turksche gevechts terrein komt een Wolff-bericht, het welk mededeelt, dat een aantal Maharisten (kameelkorps), welke be hoorden tot de bezetting van Egypte, zich zou hebben overgegeven. Overigens is in dit gebied geen belangrijks gebeurd. Uit Zuid-Afiika wordt gemeld, dat Engelscho troepen Ramansdrift (de voornaamste drift in de Oranje-rivier, welke leidt naar Duitsch-Z.W.Afrika) bezet hebben. Do Duitschers, welke de overgang verdedigden, werden uit hunne stel lingen verdreven. Van het Westelijke gevechtsterrein. Bombardement van Relms. Naar een bericht uit Parijs, d.d. 13 dezer, meldt, wordt de beschieting van Reiras met de uiterste kracht voortgezet. Zondag vielen er 108 granaten in de stad en richten veel schade aan. De aanval van Duitsche vliegers op Duinkerken. De „Daily Mail" verneemt uit Noord-Frankrijk, dat de aanval, dien de Duitsche vliegtuigen Zondag op Duinkerken deden, blijkbaar ook ten doel had, om, zoo mogelijk, den president van de republiek te deren, die daar verwacht werd om aan de Fransche marine fuseliers een vaandel te overhandigen. De President kwam echter pas Maandagochtend. Toen de Duitsche vliegers bommen hadden geworpeD, gooiden zij strooken papier naai- be neden met het opschrift: „Bonjour, Poincaré, it demain." Poincaré heeft do marine fuseliers te St. Pol, even buiten Duinkerken, geïnspecteerd. Het corps heeft zich in de gevechten om Dixmuiden zeer onderscheiden. In een toespraak zeide hij, dat het om het Fransche ras ging. Eenige maanden van geduld en energie zullen over eeuwen van de toekomst beslissen. In Noordwest-Belglë. Een der correspondenten van het Hdbl. seint uit Sluis: In de richting der kust worden dagelijks ontploffingen gehoord. Velen denken, dat ey m|jnen aan kustspoelen en aldaar ontploften. Dit is zeker wel wat overdreven, daar slechts enkele mijnen bij toeval ontploffen. Te Zee- brugge, waarover reeds zooveel werd geschreven, is, zooals een ieder weet, pen heel mijnenveld in het vaarwater geankerd, onder elkander alsook met de kust verbonden. Zoo wordt een ondoorvaarbaar net gevormd om het binnenkomen van de haven te ver hinderen. Van een plaats aan de kust kan men, als het noodig is, enkele dezer mijnen doeu ontploffen, als een vijandelijk schip zich in de buurt be vindt. Van tijd tot tijd worden ter contröle van de goede inrichting dezer mijnen, verschillende ervan tot ontploffing gebracht, dat is ook nu het geval. Meer dan vijftig mijnen, voor Zeebrugge gelegd, werden zoo sedert eenige dagen opgeblazen en aanstonds door nieuwe vervangen. De noordelijke kust is duchtig ver sterkt, hetgeen reeds meermalen is vermeld. Van Zeebrugge tot aan het Zwin is de geheele eerste rij duinen met -loopgraven bedekt. Zelfs do huizen van Knocke tot aan Zoute zijn in even zooveel kleine fortjes veranderd; talrijke mitrail leurs en kanonnen worden in de hui zen en in de duinen geplaatst. Dit geschut bestaat meest uit vestingge- schut, met den datum 1877 op het affuit, doch op enkele strategische punten zijn eenige zwaardere stukken van 15 c.M. en 36 c.M. opgesteld. Zelfs werd de geheele Hazegras pol- der met don St. Pauldljk, zeedijk en internationalen dijk in staat van verdediging gebracht, om eene ont scheping langs hef Zwin en de Hon denplaat te beletten. De bezettingstroepen van' het zee gebied staan alleen onder het bevel van den heer Von Arnim, lid van het Pruisische Heerenhuis. Z|jn moeder, Engelsche van geboorte, vertoeft te Londen en zijn zwager is officier in het Engelsche leger. Onmogelijk is de getalstekto van de troepen, die deze posities verdedi gen, op te geven. Het aantal wordt op ongeveer 10.000 geschat, intus- schen heeft een voortdurend verkeer van troepen van en naar het front plaats. Het groote hotel te Knocke en de naastgelegen villa's zijn allen in kazernes veranderd. Een geheel escadron doodskophuzaren, onder het bevel van Oberleutnant Rieling, plaatselijk commandant van Knocke, is aldaar ingekwartierd. Onlangs werd een dame, vrouw van een Engelschen officier, met hare tachtigjarige moeder, aldaar verblij vend, gevangen genomen. Ineen brief, door haar geschreven en op een koe rier gevonden, had ze al de Duitsche stellingen opgeteekend. Zij trachtte aldus haren man in te lïchten. Te Brugge werd een zestigjarige heer, een welbekend artist, en zijn zoontje van 14 jaar op grond van een laffe aanklacht, in z|jn huis ge vangen genomen beiden zijn naar Duitschland gezonden. Engelsche verliezen. Het is niet bekend, hoe sterk het Britsche landingsleger in Noord- Frankrijk en Vlaanderen is, en er wordt zeer verschillend over gedacht. Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Telef. Intc. 140. ABONNEMENTSKLEEDINQ voor Heeren. Zeer doelmatig. Do goederen blijven het eigendom van den geabonneerde. Ons tarief wordt U op aanvraag on- mlddelijk toegezonden. Wellicht mag echter met eenige zekerheid worden gezegd, dat die sterkte nog geen tiende bedraagt van die van hot Fransche leger te velde. Men weet, dat de verliezen, welke dit Britsche leger lijdt zeer zwaar zijn, al slagen de Engelschen er ook in, door voortdurende aanvulling het legertje op de oorspronkelijke sterkte te houden en misschien wel uit te breiden. De Engelsche bladen hebben over de verliezen sedert den aanvang van Januari de volgende officieele, verliezencljfers meegedeeld (gesneu veld, aan wonden gestorven, gewond, vermist, krijgsgevangenen) 1 Jan. 27 officieren, 193 minderen 2 Jan. 9 officieren, 486 minderen; 4 Jan. 101 officieren, 891 minderen; 5 Jan. 5 officieren, 907 minderen; 6 Jan. 7 officieren, 509 minderen7 Jan. 24 officieren, 482 minderen, (mede werden dien dag gepubliceerd de namen van 514 minderen, omgekomen bij 't vergaan van de „Formidable"); 8 Jan. 4 officiereu. S86 minderen; 9 Jan. 6 officieren, 849 minderon; 11 Jan, 6 officieren, 534 minderen*, 12 Jan. 6 officieren, 410 minderen13 Jan. 8 officieren, 509 minderen. Er zijn in deze opgave natuurlijk ook gewonden begrepen, die na her stel weer naar hot front teruggezon den kunnen worden. Daartegenover staat dat op deze lijst geen namen voorkomen van aan ziekte overleden of door ziekte voor den krijgsdienst ongeschikt geworden soldaten. Het „opknabbelen" van de Duitschers, waarmee naar do uitdrukking van Joffre de troepen van de bondge- nooten zich thans bezig houden, schijnt ook voor de knabbelaars zelf een moordend werk te zijn. Een 500 officieren en manschappen per dag is zeker enorm voor een betrek kelijk zoo klein leger. De zaak van Kardinaal Mercler. De „Tijd" verneemt van een be richtgever Het verkeer met Belgiö blijft ont zaglijk moeilijk. Men wordt gestreng gevisiteerd, en reeds bloot op het meenemen van een onschuldigen brief gevangen gehouden, gelijk Woensdag weer geschied schijnt te zijn met den correspondent van een Nederlandsch dagblad. Als een bewijs van de ver traagde verbindingen diene, dat eerst Donderdag alhier een uit Antwerpen gedagteekend schrijven van 4 Januari aankwam betreffende Z. Em. Kardi naal Mercier, onderteekend door den Zeer Eerwaarden heer Marinus, een der secretarissen van het Aartsbisdom Mechelen on luidende„Zijne Emineu- tie de Kardinaal schijnt geconsigneerd in zijn paleis. De Antwerpsche pas toors van Sint Jacobus, Sint Augusti- nus cn Sint Amanda zijn aange houden, doch later weer vrijgelaten." Ook uit een ander bericht, dcnzelf- den dag door middel van een koerier uit Mechelen overgebracht, blijkt, dat officieele personen uit de onmiddelijke omgeving van Z. Em. na de aankomst van de officieren met hun ordonnansen voor het verhoor en de genomen maatregelen ten paleize, den indruk kregen eener militaire bewaking. En het bericht van het Wolff-bureau dat geen enkele priester zou zijn gevangen genomen, wordt in bovenstaand offi cieel schrijven door den secretaris van het Aartsbisdom gelogenstraft. Een nieuw ruilmiddel. De „Borliner Zeitung am Mittag" ontleent het volgende aan den brief van een soldaat, die in Frankrijk te Velde staat: Onder de solduten is een eigen aardig ruilmiddel ontstaan, waarvan de grondslag de sigaar is. Daar men, vooral in de dorpen achter het front, toch niets koopen kan, heeft het ge wone geld al z|jn waarde verloren. Men kan er met den besten wil van de wereld niets mee aanvangen, en het wordt bijna allemaal naar huis gestuurd. Daarentegen is de sigaar in waarde gestegen. Terwijl echter bij ons muntstelsel een bepaald metaal het goud de onbewegelijke kern vormt, waarnaar al het andere zich richt, is het bij de sigaren hetzelfde, van welk soort zij zijn. Of men een Henry Clay heeft of een Stinkadores No. 2, het is alles hetzelfde. Hun muntwaarde is niet verschillend. Zoo heeft zich dan een zeer levendig handelsverkeer ontwikkeld, waarbij de sigaar do munteenheid is, en waarvan de koopwaar hoofdzakelijk uit den inhoud van de zendingen met liefdesgaven bestaat. Een stuk gerookte worst, zoo breed als een hand, kost vier sigaren. Een paar polsmoffen kan men voor 20 sigaren krijgen, daar het op het oogenblik vrij laf weer isals het kouder wordt zal ook de prijs weer stijgen. Een flesch cognac, onverschillig van welk merk, kost 30 sigaren. Er zijn reeds bijzondere ondernemingen gesticht, die geheel op het sigarenstelsel be rekend zijn. Wie bijvoorbeeld zijn bemodderde laarzen weer eens goed opgeknapt wil hebben, kan ze bij de poetsmaatschappij voor twee laten schoonmaken. Op Zee. De Oostenrljksche vloot. Weenen, 13 Januari. In tegenspraak met in de buitenlandsche pers ver spreide berichten over do verliezen der Oostenrljksch-Hongaarsche vloot en de krijgsverrichtingen der Fran sche vloot in de Adriatische Zee, deelt de marinestaf officieel mede Sedert 16 Aug. 1914, toen de krui ser „Zonta" is gezonken, heeft geen onzer schepen, booten en luchtvaar tuigen, ofschoon op hen genoeg mu nitie is verschoten, ook maar de ge ringste beschadiging door vijandelijk of eigen geschutvuur geleden. Geen enkel man onzer vloot is ook maar verwond. Van de Fransche vloot is daaren tegen de duikboot „Curie" vernietigd en een slagschip van het type „Cour bet" door twee torpedo's getroffen en mitsdien op zijn minst zwaar bescha digd. Sedert 3 Nov. is, behalve duikboo- ten, geen enkel vijandelijk schip aan onze kust gezien. Vermiste schepen. De Washingtonsche correspondent van de Times seint dat men zich in officieele kringen afvraagt, waar het tankstoomschip „Romann" zit. De „Romana voer voor den oorlog onder Roemeensche vlag, ofschoon zij eigen dom is van een maatschappij, die door de Deutsche Bank wordt gecon troleerd. Toen de oorlog uitbrak is het schip op het scheepsregister der Ver. Staten geboekt. Dit is geschied door bemiddeling van een Ameri- kaansch agent, die, naar sindsdien is gebleken, zich heeft schuldig gemaakt aan daden die moeilijk met de on zijdigheid te rijmen zijn. De „Romana", die in „een Duitsche haven" lag, is daarna naar Philadelphia vertrokken, maar er niet aangekomen, ofschoon ze er reeds een week geleden had moeten zijn. Men vreest hier nu zegt de correspondent dat het schip tegen de onzijdigheid zondigt, door 't leg gen van mijnen of door duikbooten van het noodige te voorzienonder Amerikaansche vlag. De Zweedsche stoomschepen „Car- ma" en Annagreta", die midden Dec. uit Engeland naar Zweden zijn ver- trokden, zijn nog niet aangekomen. Men vermoedt dat ze op een mijn ge- loopen zijn. De „Carma" had een be manning van 16, de „Annagreta" van 20 koppen. Uit Oostenrijk. Het aftreden van Berchtold. Berlijn, 14 Jan. Aan het Berliner Tageblatt wordt uit Weenen van par ticuliere zijde geschreven over de oor zaken van het aftreden van graaf Berchtold: Er zijn allerlei geruchten in omloop, wier juistheid op het oogenblik nog niet is na te gaan en die gedeeltelijk om begrijpelijke re denen rilet kunnen worden medege deeld. Dat de Keizer het verzoek om ont slag van Berchtold aannam, zal wel wezen uit overweging, dat in dezen tijd het ambt van buitenlandsche zaken door een krachtiger persoon lijkheid moet worden bekleed dan graaf Berchtbold is. Dit is in. den laatsten tijd gebleken bij aangelegenheden, die in het open baar niet kunnen worden besproken. Ten slotte moeten toch binnen af- zienbaren tjjd de onderhandelingen over den vrede beginnen. Daarvoor is een ganscb ander man noodig als Berchtold is, een die uit harder hout gesneden is, een staatsman met for- scher wil en van grooter kracht. Oostenrijk en Roemenië. Een openlijke verklaring, door prins Fürstenberg, den Oostenrljksch-Hon- gaarschen gezant te Madrid afgelegd, dat de voormalige Roemeensche mi nister Jonescu mot betrekking tot hem bewust onwaarheid heeft ge sproken, wordt in den Lokal-Anzeiger van neutrale diplomatieke zijde dus gecommentarieerdde verklaring van den Oostenrijkschen gezant heeft mis schien in de geschiedenis der diplo matie geen wederga. Een der invloedrijkste politici van een aangrenzend land, die herhaalde lijk geroepen was het lot van dit land te leidon, krijgt hier een mo- reelen slag in het gezicht, die niet luider kan klinken en niet meer ge schikt kan zijn om zijn gezag te ver nietigen. Vandaar dat men met span ning moet afwachten, weikon invloed deze moreele tuchtiging op Jonescu persoonlijk zal hebben en op de toe naderingspolitiek tot de Drievoudige Entente van zijn partij. Voldoening aan Italië. De Turksche regeering heeft aan de Italiaansche regeering meegedeeld, dat ze den Vali van Yemen last heeft gegeven volledige voldoening te geven voor de schending van het Italiaansche consulaat te Hodeida (in dit consulaat werd met geweld de er een toevlucht zoekende Britsche con sul gevangen genomen) en dat zij alle oischen van Italiö aanvaardt. De Amerikaansche vleet. Washington, 13 Januari. De marine commissie van de Kamer heeft een jaarlijksch raarineprogram toegestaan van twee gepantserde schepen, zes torpedobooten en 17 onderzeeërs, Het program zal opgenomen worden in een vlootwet, die binnenkort b(j de Kaïner zal worden ingediend. De aardbeving In Italië. Rome, 14 Jan. Bij de aardbeving zijn er te Avezzano achtduizend men- schen gedood en duizend gekwetst. Rome, 14 Jan. De verliezen, door de aardbeving teweeggebracht, wor den geschat op 12.000 dooden en 20.000 gekwetsten. Rome, 14 Jan. De aardbeving heeft in geheel Rome veel ontroering ge wekt. Er zyn geen slachtoffers. Wel is er schade toegebracht. De boog van de oude Volkspoort is gescheurd een torentje van het ministerie van financiën is ingestort; een beeld aan den voorgevel van de St. Jan van Lateranen-kerk is op het plein neer gestort de koepel is beschadigd. Het beeld op de Antonia-zuil op het Colonna-plein schijnt van zijn plaats geraakt te zijn. De aardbeving heeft ook eenige lichte schade aan het Vatikaan gebracht. De Paus bevond ziou op het oogenblik van de aardbeving in de bibliotheekhij knielde neer en bad. Vervolgens beval hij inlichtingen in te winnen omtrent de gevolgen van de aardbeving en de aangerichte schade. In de St. Pieterskerk zijn 150 ramen van den koepel gebrokenandere schade is er niet. Wel zijn enkele oude scheuren opnieuw opengegaan. Een blok van de buitenste zuilenrij van de St. Pieter is van zyn plaats geschoven. Rome, 14 Jan. Het centrale mete- reologische instituut heeft bekend gemaakt, dat de aardbeving een gol vend karakter droeg en van het oos ten naar het westen ging. Te Ancona duurde de aardbeving twaalf seconden. De bevolking is zeer onder den indruk. PLAATSELIJK NIEUWS. Liefdadigheids-Concert. Ten bate van het plaatselijk Steun comité werd Donderdagavond door een drietal dames een concert aan geboden, waarbij het volledig sym- phonieorkest van het Stafmuziek corps der Kon. Marine onder directie van den heer A. L. Hazebroek, zijne welwillende medewerking verleende. Dit concert is, laat het ons aanstonds met vreugde constateeren, volop ge slaagd. In de eerste plaats wat het finan- tiëele betreft. Want de groote „Casino"- zaal was tjokvol en ook de programma- verkoop was zeer bevredigend. Maar bovenal is het concert ge slaagd, wijl het onverdeeld en hoog staand kunstgenot verschaft heeft. Èn mevrouw Dullemond met haar declamatie, èn de dames Schokking en Vos met haar zang gaven supe rieure kunst, die ontroerde en wel dadig aandeed. Mevrouw Vos—Krijger, wier geluid wjj bij een vroegere gelegenheid ge hoord hadden, beschikt over een fraaie, krachtige mezzo sopraan en het recitatief en Gebed uit Max Bruch's „Odysseus", met de wonder-mooie orchestrale begeleiding, was vaneen hooge schoonheid. De zang van mevr. Schokking—Baltesen Middelbeek, of schoon niet zoo helder en krachtig als die van mevr. Vos, is over't alge meen meer beschaafd, haar coloratuur fraaier, haar Duitsch beter. Mevrouw Schokking zong een vijftal kleinere liederen: het mystieke „Verborgen- heit" (Hugo Wolff) en eenige der zeer expressieve Zigeunerliederen van Johannes Brahms met hun sober accompagnement. Mevrouw Dullemond stond met een tweetal voordrachten op het pro gramma: vóór de pauze een frag ment uit „Lioba" van Frederik van Eeden, na de pauze het „Hexenlied" van Ernst von Wildenbruch met orchestrale begeleiding. Het fragment uit Van Eeden's drama was gekozen uit het begin: Lioba, de jonge novice, staat in den tuin van bet klooster en houdt daar haar alleenspraak, waarmee het drama opent. Mevrouw Dullemond, die in het begin eenige zenuwachtigheid te overwinnen had, wist zichzelf en ons weldra op te voeren tot die wijde hoogten van kunstgenot, waar de extaze glimlachend en betooverend wenkt. De prachtige verzen van Van Eeden rezen en daalden op de stem mingen der joDge kloosterlinge, en mevrouw Dullemond, met sober ge baar, gaf zo ons weer in de stijging harer voordracht. Wij zagen do bloe men bloeien in den kloostertuin, wij hoorden de leeuwerik jubelend omhoog stijgen, wij werden bang voor den armen reiger, die, door de valken achtervolgd, eene toevlucht zocht en vond in den kloostertuinwij leden mee Lioba's leed om den vogel, die, in doodsangst, baar de handen ver wondde Wij doorleefden dit kleine stukje menschenlevenlaatste oogen- blikken van Lioba's onbezorgde jeugd. Straks immers, mèt den Koning, komt voor haar de ernst des levens, de plicht, de Trouw. Nu kan zij nog treuren om den doodelljk gewonden vogelstraks zal ze zelf haar droevige liedjes zingen om een kindje, dat ze hebben mocht en maar niet krijgt Een „toetje" van Geerten Gossaert, een fragment uit „de Verloren Zoon", toonde, onmiddellijk na de soupele Van Eedenscho verzen, in zijn ge zwollen rhytmiek zijn Inferioriteit, en de declamatrice kon hiervan ook niet veel maken. In het „Hexenlied", na de pauze, waarbij het orkest de muzikale illu stratie van Max Schillings speelde, toonde mevrouw Dullemond zich dezelfde artistieke persoonlijkheid, die door de aanwending van de uiterste zelfbeheersching, ook deze declamatie wist op te voeren tot een voordracht van hooge schoonheid. De verschil lende phasen van het gedicht doorliep zij en sleepte ons mee tot in de barre vertwijfeling van Medardus' ziel, en schrijnend doorhuiverde ons de muziek, die deze episode illustreerde. Ten slotte, last but not least, het marine-orkest. Dit kwam vóór de pauze uit met een „marche hóroiquo", compositie van den directeur, dio al aanstonds sympathiek ontvangen werd en de aanleiding was tot eene bloemenhulde. Een fijn-geestige Mo- zart ouverture volgde en nog eens te meer kwamen we onder de be koring yan het op hoog peil staande marineorkest. Met 'n mooie concert-ouverture, even eens schepping van den heer Haze broek, opende het tweede gedeelte van het programma. De zwaarste taak wachtte het orkest bij de voor dracht van het „Hexenlied". Het was hier declamatie die begeleid moest worden, hetgeen nog heel iets anders is dan solo zang. Het orkest had zich te voegen naar do woorden der declamatrice, en waar deze, op hare beurt zich niet door de rhythmiek van den zang gebonden achtte, daar is begrijpelijkerwijze die taak zwaar. Wat hier dan ook van den heer Hazebroek en het orkest gevergij werd, mag heusch wel even afzon derlijk genoemd en geprezen worden, want het was waarlijk niet gering. Zij hadden te zorgen, dat de illustra tieve accoorden zich aanpasten aan het gesprokene en op het juiste oogen blik invielen. En schier altijd is dit gelukt, hetgeen, doordat de muziek zeer expressief was, het aangrijpende van het gedicht verhoogdo. Een geestige rhapsodie van Peter van Anroolj, over het welbekende „Piet Hein" besloot dit uitgelezen programma. Vermelden wij nog dat ds. Buiskool bij ontstentenis van den Voorzitter, de verschillende medewerkers(sters) bedankte voor wat zij gegeven had den, dat de dames fraaie bloemstuk ken kregen en de heer Hazebroek, we zeiden het reeds, evenzoo, en men zal het met ons eens zijn, dat, zoo als we aan het begin reeds zeiden, het concert in allen deele geslaagd is te noemen. BINNENLAND. Lichting 1915. De dienslpüchtigen, behoorende tot de lichting 1915, welke zijn toege wezen aan de regimenten vesting artillerie, zullen worden ingelijfd in de tijdvakken 1-5 Maart en 16-20 October van dit jaar. Alleen om zéér gewichtige redenen waaronder in dit geval ook studie- belangen kunnen worden gerekend kan voorloopig alleen aan de dienst plichtigen dier lichting, die bestemd zijn om in eerstgenoemd tijdvak te worden ingelijfd, uitstel van eerste- oefening worden verleend, indien be langhebbenden daartoe alsnog ten spoe digste zelf hun verlangen bij onge zegeld verzoekschrift aan den Min. van Oorlog te kennen geven. Rsservskader. Teneinde de depots niet telkenmale te belasten met de opleiding van een meer of minder uitgebreid aantal nieuw aangeworven adspiranten vaan drigs, alsmede ter tegemoetkoming aan de studiebelangen der betrokken jongelieden, is door den Min. v. Oor log bepaald, dat zij, die zich bij het reservekader der onbereden korpsen verbinden na 1 Januari 1915, doch terwijl het leger nog gemobiliseerd is, uitstel van opkomst onder de wapenen kunnen verkrijgen, dan wel, met onbepaald verlof zullen worden gezonden. Indien het leger op 20 Juli 1915 niet gedemobiliseerd is, zal de oplei dingen der kaderreservisten op dien datum niet aanvangen. Ingezonden Mededeeling. Haemorrhoiden (aambeien) worden gewoonlijk veroorzaakt door verslop- ping, een zittende levenswijze, zwan gerschap, sterk prikkelende purgeer middelen, enz.,, en zij werken door de vreeselijke jeuk en stekende pijn zeer nadeelig op het humeur van den lijder. Dikwijls worden zy veronacht zaamd, hetgeen aanleiding kan geven tot sterke bloeding, verzwering, enz. Foster's Zalf heeft vanaf de eerste aanwending een wonderlijk verzach tenden en heelenden invloed. Een geschikt dieet en nauwkeurige opvol ging van de gebruiksaanwijzing, welke iedere doos vergezelt, doet uw kwaal spoedig genezen. iFoster's Zalf (let op den juisten naam) is te den Helder verkrijgbaar bij de firma de Bie-Biersteker, Kei zerstraat 93. Toozending geschiedt, franco na ontv. v. postwissel h f 1.75 per doo>. (25)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1