HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4419 DINSDAG 26 JANUARI 1915 43e JAARGANG Abonnement pBr 3 mnd. 65 ct., franco per poet 90 ct, Buitenland f 1,90 Zondagsblad 37} 45 0.75 Modeblad 65 75 „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 2S - Intero. Telefoon 50 Advertentlën van 1 tot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 ct Ingezonden mededeellngen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent Advertentlën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Broote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewljs-exemplaar 2} cent Stelling van DEN HELDER. Ontspannings-avonden. Dlnailaj 36 Wo»u»a. 37 Dirkt Admiraal Wachtschip "Weeshuis Huisduinen Marine-cantlno Lozing mtt voordr. en muziek; ds. Warners Stafmuzlok Lozing; de heer Stumphius Helder's Gomongd Koor Stafmuziek Dirks Admiraal I Bioscoop Rumpfi'-Staalman 0p pagina 4 van dit blad Is opgenomen 1. Mijnen. 2. Aan het Front. 3. Feuilleton, enz. DE OORLOG. De officieele legerberlchten van 22, 23 en 24 Januari. Van liet Westelijk front wordt d.d. 22 dezer van Fransche zijde ge meld, dat de Duitschers ten Z.O. van Yperen weder een groote bedrijvig heid aan den dag leggen. In de Argonne werden hevige aanvallen der Duitschers te Fontaine Madame afgeslagen. Ook werden de nachte lijke aanvallen van den vijand op Hartmannsweiler-Kopf (boven Elzas) afgeslagen. Hot Fransche bericht van den 23sten meldt een lichte vooruitgang in do streek van Lombaertzijde. Ver schillende aanvallen der Duitschers, o.a. bij Beau S'éjour en Cernay werden afgeslagen. Op het front ten N. van Soissons werden artillerie-gevechten geleverd. Eveneens bü St. Mihiel. Eenige houten bruggen werden be schadigd. Verder wordt medegedeeld dat het gevecht om Hartmannsweiler- Kopf nog voortduurt. Een mededeeling van den 24sten meldt een poging van de Duitschers, om een aanval te doen op de dooi de bondgenooten ingerichte stelling op het veroverde terrein bij Nieuw- poort. De poging werd echter ver ijdeld door de artillerie der bondge nooten. Rond Yperen werden ook verschillende meer of minder hevige gevechten geleverd. Evenzoo in de streek van St, Hubert waar vooruit geschoven loopgraven herhaaldelijk genomen en hernomen werden. Bij Hartmannsweiler-Kopf werden kleine voordeelen behaald. Bij Steinbach werden verloren loopgraven door een krachtigen tegenaanval hernomen. In de Aisne-vallei werden Duitsche batterijen tot zwijgen gebracht en Duitsche versterkingen bij Soupiren Heurtebisse verwoest. De Duitsche berichten d.d. 23 Jan. luiden eenigszins anders. Zoo wordt door hen medegedeeld, dat in het Argonnerbosch ten Z. van Fontaine- Lamitte een vijandelijke stelling ver overd werd, waarbij 3 officieren en 245 man gevangen genomen werden en 4 machine-geweren werden buit gemaakt. Verschillende aanvallen der Fran- schen, o.a. ten N. O. van Camp de Chalons; bij Wiesenbach (Vogezen) en bij Hartmannsweiler-Kopf werden j afgeslagen. Bij Pont Mousaon wer den 2 aanvallen der Franschen afge slagen. De Duitsche mededeeling van den 24steu meldt slechts dat er over het geheele front weinig belangrijks ge beurde. In het Avgonnorwoud werden 2 aanvallen der Franschen gemakkelijk afgewezen. In do Vogezen werden bij Hartmannsweiler en Steinbach kleine vorderingen gemaakt. Op het Oostelijk front vinden ook slechts weinig beteekenende ge vechten plaats. Van Duitsche zijde wordt d.d. 23 dezer gemeld dat aan vallen der Russen in de streek van Przasnyer en bij Wloclawec werden afgeslagen. De aanvallen der Duit schers in de streek van Tucha maken vorderingen. Verder werden op enkele deelen van het front artillerie-gevech ten geleverd. Ook het Russische bericht van 23 Jan. geeft weiüig belangrijks. Slechts worden afgeslagen aanvallen en artille rie-gevechten gemeld. Uit de Boekowina wordt bericht, dat een hevige aanval der Oosten rijkers bij Kirlibaba werd afgeslagen. De berichten van den 24sten zijn al oven onbelangrijk. Het Oostenrijksche officieele bericht meldt kleine gevechten en een onver- anderdo toestand in de Karpathen en do Boekowina. De berichten van het Wolff-bureau melden dat de Russen in het gevecht bij Kirlibaba tot de vlucht gedwon gen werden. Zij voegen er zelfs aan toe dat het offensief der Russen in de Boekowina en de voorgenomen aanslag op Zevenbergen, hierdoor definitief van de baan is. Het laatste zal echter nog moeten blijken. Het Duitsche bericht deelt mede dat op het front in Oost-Pruisen geen verandering gekomen is. De aanval len in de Suchastreek bij Borzynow hadden succes. Een tegenaanval dei- Russen werd onder groote verliezen afgeslagen. Aanvallen ten N.W. van Opoczno leden schipbreuk. Uit den Kaukasus komt van Rus sische zfjde het bericht dat in het gebied van den Tsjoroch de Btrijd voortduurt. In de streek van Chorasan werden de 33sto en 34ste Turksche divisies verslagen. De geheele berg- artillerie viel den Russen in handen. Een voorspelling. Volgens een bericht in de Kölnische Zeïtung zegt de militaire medewerker, van Stockholms Dagbladet dat het voor degenen, die eenigermate met de verhouding der krachten van de tegenstanders is bekend, duidelijk is, dat de strijd, die schijnbaar zonder resultaat voortsmeult, langzamer hand ten voordeele van Duitschland wordt beslist. Ook in het Oosten wordt de positie voor Duitschland voor- deeliger. Mocht het tegen verwachting tot een afzonderlijken vrede tusschen Rusland en Duitschland en Oostenrijk komen, dan zou die bezwaarlijk op een anderen grondslag kunnen wor den gesloten, dan dat Rusland Ga'licië aan Oostenrijk teruggeeft in ruil voor het stuk van Polen, dat Duitschland en Oostenrijk thans bezet houden. Uit Zweden. Stockholm, 24 Januari. De ver bittering tegen Engeland neemt in Zweden toe. Teekenend is een artikel van de Malmöer Snaellposten, waarin gezegd wordt dat het, na het op treden, dat Engeland gedurende den oorlog tegen de onzljdigen aan den dag legt, moeilijk wordt Engeland nog als de beschermer der kleine volken te beschouwen. Wat er op economisch gebied gebeurt, kan ge makkelijk op politiek gebied overge bracht worden en zoo kunnen de kleine staten van Engeland slechts zoo lang bescherming verwachten als het behoud hunner zelfstandig heid strookt met de machtsbelangen van Engeland. Engeland's optreden is van econo misch standpunt beschouwd onver klaarbaar. Engeland, dat vroeger om zijn eerlijk standpunt in handelskwes ties bewonderd werd, beleedigt nu door wantrouwen en inbreuk maken voortdurend het Zweedsche zakenle ven en de leidende mannen in den handel. Een nieuw Russisch offensief? Keulen, 23 Januari. Naar uit Kopen hagen aan de Kölnische Zeitang wordt geseind, verwacht men in Warschau dat voor het einde van deze maand het Russische offensief, ditmaal in overeenstemming gebracht met de eigenaardige samenstelling van hét Russische leger en het onder ling verband zijner deelen, op een nieuw gevechtsterrein de aandacht van heel de wereld zal trekken. Nieuwe Engelsche troepen naar 't Westelijk fiont. Uit H&vre wordt aan de „N. Rott. Ct." geschreven De nieuwe Engelsche troepen, die het leger der bondgenooten komen versterken, zijn in Frankrijk aan wal gebracht. Het is bewonderenswaardig op wel ke practische wijze dit geschiedt. Naar verschillende Fransche havens komen de enorme transportschepen. De Noordzee en het kanaal zijn be veiligd door torpedo booten en -jagers eu enkele snelvarende kruisers, die een goed-georganiseerden veiligheids dienst onderhouden. Kort achter elkander volgen de transportschepen. Aan boord heevscht een kalm-gemoedelljke stemming en de soldaten genieten de groote vrij heid, welke, den Engelschen soldaat in zijn vrijen tijd gelaten wordt. Maar nauwelijks is de Fransche kust in het gezicht of alles wordt in gereedheid gebracht om de ontscheping der duizenden zoo snel mogelijk te doen geschieden. De soldaten staan gepakt en gezakt. De voertuigen van de trein-afdeeling zijn geladen. Een groot deel der ka den is gereserveerd voor de troepen ontscheping, maar niet meer worden er aan land gebracht, dan de spoor wegen direct kunnen vervoeren. Ter wijl van eenige schepen in de haven de troepen landen, wachten buiten, in zee, de andere transportvaartuigen op hun beurt. Onderwijl jagen oorlogs bodems de zee af, speuren overal rond of er geen vijand is te ontdek ken. In de haven scharen do mannen aan boord der schepen zich in gelederen en marcheeren den wal op. Even nog een korte inspectie on de trein neemt hen op en voert hen weg naar de een of andere plaats op het front. De boot is ledig, stoomt op naar een andere plaats in de haven, waar ze wachten blijft en reeds heeft weder een der transportvaartuigen buiten, het sein gehad om op te stoomen. Langzaam vaart het de haven binnen en nauwelijks heeft het gemeerd of weder nieuwe gelederen scharen zich aan den wal en marcheeren dadelijk daarna naar het stationsomplacement. Dit alles geschiedt met voorbeeldige kalmte. Er wordt niet donderend ge commandeerd. Droog klinken enkele woorden, die door onderofficieren her haald worden en ieder weet zijn taak. Ophef ontbreekt bij dit alles totaal. Deze overbrenging binnen en kele dagen van een honderdduizenden- leger over zee geschiedt, als was het de gewoonste zaak der wereld. Hoe de organisatie was kan blijken uit het enkele feit, dat in éen der Fran sche havens binnen 34 uur 28 schepen hun troepen-transporten aan wal brachten. Dit nieuw gevormde Engelsche leger zou volgens velen 'achterstaan bij het eerst gezonden leger. Van deze beweerde inferioriteit is is echter niets te bemerken. Deze nieuwe troepen kunnen glansrijk de vergelijking doorstaan met de eerste- linie-troepen van hot beste Euro- peesche leger. Het zijn jonge mannen in de kracht van hun leven. De dis cipline is, het blijkt reeds uit de wij ze, waarop de landing volbracht wordt, innerlijk sterk. Men offert zoo weinig mogelijk aan het uiterlijk. De uitrusting is, evenals de be wapening, onverbeterlijk. En de geest is niet anders. Kalm, rustig zijn de manschappen. Zij weten met een sterken vijand te doen te krijgen en ontveinzen zich dit ook niet. Maar volkomen is hun zelfvertrouwen. Een standje aan de uitgeweken Belgen. In ons blad is onlangs medege deeld, dat er sedert het uitbreken vanden oorlog door uitgeweken Bel gen in de provincie Zeeland alleen reeds meer dan zeven millioen is gewisseld en dat tal van winkeliers er dan ook bijzonder goede zaken ge maakt hebben. Dit bericht heeft het Handelsblad van Antwerpen aanlei ding gegeven tot eenige opmerkingen aan het adres van haar uitgeweken landgenooten. Na de vraag gesteld te hebben hoeveel millioen er door andere welgestelde Belgen dan nog in Engeland verteerd zijn en erkend te hebben, dat iedere Belg vrijgelaten moet worden het vaderland al dan niet te verlaten, schrijft het blad: Het blijft niettemin voor onze neringdoeners een diep bedroevende zaak, te moeten hooren dat in Zee land alleen de vluchtelingen 7 millioen in de circulatie brachten en de win keliers er bijzonder goede zaken maakten. In tusschen zien onze winkeliers hunne affaires verloopen bij gebrek aan kliënten, kunnen de bazen hun werkvolk niet aan den'arbeid helpen om dezelfde redenen en blijven de door diezelfde uitlandigen verschul digde rekeningen onbetaald. W(j misgunnen geenszins aan de winkeliers in Eugeland of Holland dat zij goede zaken maken; maar wij vinden, dat het hemd nader is dan de rok; dat onze welstellende ingezetenen, vooral in ongelukkige dagen, bij ons volk hadden moeten blijven, ons volk hadden moeten helpen en steunen; en wij heeten het alles behalve fraai, het vet van de soep te schuimen in Antwerpen als er wat te verdienen valt en scham pavie te spelen en uw geld op een ander te gaan verteren, wanneer uwe medeburgers in nood verkeeren. Want met een kloin deel van die millioenen hadden hier duizenden menschen, die nu in noodtoestand verkeeren, even eerlijk en deftig als vroeger hun kostje gewonnen en duizenden werklieden zouden niet verplicht zijn geweest bij het Comité terecht te komen. 30,000 werklieden zouden vandaag niet verplicht zijn in onze stad bij de werkloozenkas aan te bellen. Wanneer ge daarbij de millioenen in den vreemde gaat uitgeven, en intusschen uwe eigen landgenooten op de kom laat bijten, hebt ge ten minste, de kieschheid diegenen onder uwe landgenooten met vrede te laten, die hier met de behoeftigen het' oorlogsbrood deelen, en de cen ten, die zij te verteren hebben, door eigen stadgenooten laten verdienen". (N. Rott. Ct.) Viermaal getroffen I In het pas verschenen num mei- van midden-Januari van het fotogra fische tijdschrift „Photographie für Alle" worden enkele merkwaardige afbeeldingen gegeven van doorschoten voorwerpen, op het lichaam of in handen van getroffenen. Bij een dei- gewonden ging het projectiel "dooi de beide dijbeenen (zonder been te raken), doorboorde vervolgens een zakboekje van een duim dik en maakte daarna een vrij groot gat in een spade, waarmee de getroffene werkte. Uit de spade zijn stukken ter lengte van eèn vinger gescheurd en zijwaarts Een andere gewonde werd viermaal getroffen. Het eerste schot verwondde de pink dor rechterhand, het tweede trof het horloge in de nabijheid van den rand, werd daar dientengevolge kromgebogen en liep in het horloge dood. Daardoor werd de getroffene gevrijwaard voor een levensgevaar lijk schot in den buik. Het derde schot trof den gewonde in den rug, stuitte af op het eetgerei en bleef in het brood steken. Een volgend schot doorboordde de long en ver oorzaakte een wond waarvan de patiönt gelukkig weer genas. Een ander kreeg een schot door het heiligbeen, waarna de kogel in de blaas drong, waar hy vier weken bleef zitten. Nadat de wonde reeds genezen was, word ten slotte langs heelkundigen weg het ongewenschte voorwerp uit de blaas verwijderd. Bovendien wordt nog een afbeelding gegeven van een Kodak-fotografie toestel van een Oostenrijksch officier, dat hij aan een riem voor het lichaam had hangen. Het schot was aan de achterzijde ingedrongen, had de slui ting geheel vernield en waa toen blijven steken. „Zoo had zijn „Kodak" hem 't leven gered", schreef zijn vrouw. Flink 1 Kapitein Lawrence van deHarwich- boot Oolchestw is, den llen Decem ber, op weg van den Hoek naar Har- wich, een dertig K.M. uit onze kust door een Duitsche duikboot aange roepen. De kapitein sloeg echter het bevel om te stoppen in den wind en stoomde met volle kracht door, in zigzaglijn varende om een torpedo te vermijden. De kapitein is nu door het Engelsche departement van han del en door de admiraliteit met zijn gedrag gelukgewenscht. Een Duitsch schlpgeconflskeerd. Het Prljzenhof te Alexandrie heeft Woensdag de stoomboot „Derfflinger" (een dubbel-sehroefstoomschip van 9144 ton) van de Nordd. Lloyd wettig prijsvei'klaard. Dit schip dat in het begin van den oorlog op de thuisreis Port Said binnenliep, was een hulp kruiser. Het was voorzien van ge- schutstellingen en van een draadlooze installatie. Nieuwe Scheepsruimte. De „Times" verneemt, dat dc Ad miraliteit voornemens is 34 vijande lijke stoomschepen, die bij het uit breken van den oorlog in de havens van het Vereenigd Koninkrijk zijn vastgehouden, te gaan beschikbaar stellen voor het kolenvervoer van de havens van de oostkust. De kolen- aanvoer te Londen, die in normale tijden ook overzee geschiedde, onder vindt thans door het gebrek aan scheepsruimte en de vertragingen bij laden en lossen in de havens, groote belemmering en de admiraliteit wil daaraan nu tegemoetkomen door de Duitsche schepen, die in de havens werkloos liggen, voor het kolenver voer te gaan gebruiken. De schepen zullen aan de hoogste bieders ter beschikking worden gesteld. Men meent door aldus de scheepsruimte op de open markt te brengen, het meest onpartijdig te bandelen. De aanslag uit de lucht op Norfolk. Aan een brief van den Londenschen correspondent van de N. Rott. Ct. d.d. 22 Januari, ontleenen wij het volgende Men zou meenen, dat met de offi cieele communiqué's van Duitsche zyde en vooral met de berichten uit Holland, dat daar Zeppelins bij den overtocht zijn waargenomen, de vraag was uitgemaakt, of de luchtvaartuigen die op den avond van den 19den Nor folk hebben bezocht, luchtschepen of vliegtuigen waren. Dat verscheiden personen in Engeland verklaren ,,de sigaarvormige Zeppelins" te hebben gezien, laat ik daar. Het was een donkere nacht. Do meesten zeggen, dat zij niets hebben gezien. En men weet, hoe wonderlijke getuigenissen men van verschrikte menschen kan te hooren krijgen. En politie-beambto te Yarmoüth bovendien, verklaarde bij het gerechtelijk onderzoek, dat hij zoo goed als zeker was een vliegtuig te hebben onderscheiden. De militaire medewerker van de Westminster Gazette in elk geval is niet overtuigd. Hij meent, dat in den korten beschik baren Lijd geen Zeppelin den over tocht zou hebben kunnen verrichten hij vindt het aantal en den omvang der geworpen bommen voor Zeppelins te kleinhij merkt op, dat alle waar nemers spreken van het luid gesnor der schroeven, terwijl Zeppelins dat eigenaardig geraas, dat wij van het vliegtuig kennen, niet maken. Hij gelooft, kortom, dat het vliegtuigen zijn geweest en dat de luchtschepen over Holland gezien slechts de fabel van hun overtocht naar Engeland ge loofwaardiger moesten maken. Heel die vertooning zou de Duitsche re geering op touw hebben gezet, omdat zij voor de stemming van het Duit sche publiek een Zeppelin-aanval dringend noodig vond en niettemin de zaak zelf niet kon leveren. De Zeppelin is, aldus dezo schrijver en hij houdt slechts vol wat sinds het laatste gevecht in de baai van Enge land zooveel Engelsche deskundigen hebben verzekerd, als wapen in dezen grooten oorlog onbruikbaar gebleken en er is de Duitsche regeering alles aan gelegen om die hevige teleur stelling voor haar volk te verbergen. Het resultaat van dezen tocht is immers nul. Men gelooft hier, ik zei het al, dat het doel bereikt is, wan neer het publiek in Duitschland er door in opwinding wordt gebracht en reeds hebben telegrammen ons „geestdrift te Berlijn" gemeld. Ik wantrouw die verzekeringen. Of het vliegtuigen dan wel Zeppelins zijn geweest, zoo de aanval van Dinsdag avond iets heeft bewezen, dan is het de onmacht der luchtvaartuigen, om door zelfstandig werk iets tot den uitslag van den oorlog bij t.e dragen Op Zee. Melbourne, 23 Jan. Een kruiser boorde 6 Jan. een schip met voor raden voor de Duitsche kruisers in den grond. Officieren en bemanning bevinden zich als krijgsgevangenen aan boord van den kruiser. Schip vergaan. Londen, 23 Jan. Het s.s. „Hydro" van de Wilson-lijn is gisteren ver gaan op de kust van Donegal in Ier land. Naar men meent is de bemanning gered. Een zeegevecht In de Noordzee. Gedurende den geheelen morgen op Zondag 1.1. boorden wij hier, te Helder, een onafgebroken geschut vuur. De veronderstelling lag voor de hand, dat op niet verren afstand een zeegevecht gaande was. Ook ont vingen wij Zondagmiddag uit Fries land een telegram, waarin melding werd gemaakt van het hooren van kanongebulder, terwijl een telegram uit Delfzijl ons meldde, dat een groote kruiser aldaar in snelle vaart was gezien, op weg naar Borkum. De gisterenmorgen ontvangen be richten hebben de veronderstelling bevestigd. Het gevecht heeft op heel wat grooteren afstand plaats gehad, dan wij konden veronderstellen. Hier onder volgen de sedert ingekomen berichten Londen, 24 Januari. De admirali teit bericht, dat hedenmorgen vroeg een Engelsch patrouille-eskader, be staande uit slagkruisers en lichte kruisers, onder bevel van vice admi raal Beatty, en een smaldeel torpedo jagers, onder bevel van commandant Tyrwhitt, vier Duitsche slag-kruisers, vorscheidene lichte kruisers en een aantal torpedojagers gewaar werd, die Westwaarts opstoomden en zich blijkbaar naar .de Engelsche kust wil den begeven. Niet zoodra had de vijand onze schepen in het oog gekregen of hij maakte zoo snel hij kon rechtsom keert, en stoomde Ijlings weer terug. Wij begonnen dadelijk de achtervol ging en omstreeks half tien begon het gevecht tusschen do slagkruisers „Lion", „Tiger", „Princess Royal", „New-Zealand" en „Indomitabie"aan onze zijde, en de „Derfflinger", „Seyd- iitz", „Moltke" en „Blücher" aan de zijde der tegenpartij. Een vinnige strijd volgde en even voor één uur ging de „Blücher", die zich reeds eerder uit het vuur had teruggetrokken, overstag en zonk. Twee andere Duitsche slagkruisers werden zwaar gehavend, maar kon den niettemin hun vlucht voortzetten, en een gebied bereiken, waar het gevaar, door de aanwezigheid van Duitsche duikbooten en mijnen opge leverd, een verdere achtervolging be lette. Alle Engelsche schepen zijn behou den en onze verliezen aan menschen- levens worden als gering opgegeven. De „Lion", die vooraan streed, had slechts 11 gewonden en in het ge heel geen dooden. Van de bemanning van de „Blücher", 885 koppen sterk, zijn er 123 gered. Met de „Blücher" heeft de Duitsche oorlogsvloot een van haar beste en verreweg de snelste gepantserde kruisers verloren, waarvan zij er 9 bezat. De „Blücher" liep niet minder dan 26.4 knoopen, hetgeen voor een schip dezer klasse een buitengewone snelheid is. De oorlogsbodem (tonne- maat 15.500 t.on en 847 man equipage) werd in 1908 te water gelaten en was in 1909 geheel gereed. De be wapening bestond uit "12 kanonnen van 20,5 c.M., 8 van 15 c.M. eu 16 24-ponders, benevens uit drie tocpedo- lanceerbuïzen onder de waterlijn. De bouwkosten van dit in alle opzichten voortreffelijke schip, hadden ruim 27 millioen mark bedragen. De „Blücher" bezat torpedonetten, die in 1911 waren aangebracht en bijna al haar zware kanonnen waren pas in 1912 ver nieuwd. Van zijn 9 Panzer-Kreuzers is Duitschland er nu reeds kwijt: de „Scharnhorst", de „Gneisenau", de „York", de „Friedrich Karl" en de „Blücher". De Duitsche lezing. Berlijn, 24 Januari. (Officieel). Bij een uitval, waaraan de pantserkrui sers „Seydlitz", „Derfflinger", „Molt ke" en „Blücher", vergezeld door vier kleine kruisers en twee tlottilles van torpedobooten in de Noordzee deel namen, kwam het hedenvoormiddag tot een gevecht met een Engelsch eskader, bestaande uit vijf slagschepen, verscheidene kleine kruisers en 26 torpedojagers. Na drie uur brak de vijand het gevecht af op 70 zeemijlen West-Noordwestelijk van Helgoland en trok zich terug. Volgens tot nu too ontvangen be richten is aan Engelsche zijde een slagschip en aan de onze de pantser kruiser „Blücher" gezonken. Alle overige Duitsche schepen zijn naar hun havens teruggekeerd. De plaatsvervangende chef van den marine-staf, Behncke. Wij laten hieronder een volledige lijst der verliezen, die de oorlogs vloten der verschillende partyen sinds het begin der vijandelijkheden geleden hebben, volgen Duitschland. Pantserkruisers: Waterverpl. Yorck '03 Scharnhorst '06 Gneisenau '00 Friedrich Karl '08 I Blücher '08 9.500 11.600 11.600 9.500 18.600 Kleine kruisers: Magdeburg '11 4.500 Köln '09 4.800 Mainz '09 4.800 Ariadne '99 2.600 Emden '07 3.600 Königsberg '05 8.400 Hela '95 2.000 Geier '92 1.600 Leipzig '06 3.200 Nürnberg '06 3.450 Kanonneerbooten: Möwe, Hedwig, Tsingtau, Vater- land, Iltis, Jaguar, Luchs, Tiger, Cormoran. Hoogzee torpedobooten: V187 650 ton, S126 4871., S90 3001., S115 3001., S 117 3001., S 118 3001., S119 3001., S190 '09 635 t., S90 '99 4751., S 116 '03 390 ton. Onderzeebooten: U 15, U U Engeland. Pantserkruisers: Waterverpl. Hogue '00 12.200 Cressy '99 12.200 Aboukir '00 12.200 Good Hope '01 14.300 Monmouth '01 9.900 Formidable '98 15.000 Audacious '12 25.000 Bulwark '99 15.000 Kleine kruisers: Hawke '91 7.800 Amphion '11 3.500 Pathflnder '04 8.000 Pegasus '97 2.200 Hermes '98 6.700 Glasgow '09 4.800 Kanonneerboot: Speedy '88 800 Onderzeeboo ten A E 1 '18 730 E 3 '12 730 D 5 '11 630 Torpedobooten: Bullflnch '00 385 Niger '92 810 Varia: Tisgard (opleidingsschip). Oceanic (hulpkruiser). Oostenrijk. Kleine kruisers: Waterverpl. Zenta '97 2.800 Kaiserin Elisabeth '90 4.600 Monitor: Temea. Frankrijk. Torpedobooten: Curie,Saphyr. Kanonneerboot: Iele. Japan. 2 torpedobooten. (Zie verder 2e pag.). BINNENLAND. Begrafenis L. Remans. Onder buitengewone belangstelling is Zaterdag het stoffelijk overschot van den bij de ramp op de Wester- schelde omgekomen zeemilicien L. Remans op de Algemeene Begraaf plaats te Dordrecht ter aarde besteld. Vóbr de lijkstoet aankwam, waren daar reeds aanwezig: jhr. A. F. J. H. Wittert van Hoogland, vertegen woordiger van H. M. de Koningin, overste Colette van de pontonniers, kapitein v. Hoogstraten van de com pagnie landweerpontonniers, le luite nant Hooykaas van het depót der landweer, de burgemeester en een deputatie van Het Vaderland Ge trouw mot omfloerst vaandel. Hoewel de begrafenis zonder mili taire eer geschiedde, stond ook een detachement pontonniers de lijkstoet af te wachten, terwijl tal van onder officieren en minderen van hun be langstelling blijk gaven. In den lijk stoet hadden plaats genomen de lui tenant ter zee le kl. J. C. F. Hooy kaas, vertegenwoordiger van den opperbevelhebber van land- en zee macht, een luitenant ter zee vertegen woordiger van den vice-admiraal Van Hecking Colenbrander en een luite nant ter zee vertegenwoordiger van den commandant van de „Triton", aan boord waarvan de omgekomene diende. De kist was gedekt door kransen van den commandant en officieren in het commandement Hel- levoetsluis, van de officieren yan Hr. Ms. zeemacht te Vlissingen, van de mindere schepelingen van Hr. Ms. „Noordbrabant", van de officieren der Kon. Marine-directie Willemsoord, van Hr. Ms. „Medusa" en een paar familie kransen. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, sprak de vertegenwoor diger van generaal Snijders om te gewagen van het verlies, dat niet alleen de familie, maar ook de marine en het land hebben geleden door het overlijden van Remansde vertegen woordiger van den vice-admiraal Van HeckiDg Colenbrander bracht hulde aan den verongelukte, die bij het vervullen van zijn plicht gevallen is. Overste Erzey, voorzitter der Dordt- scho afdeeling van Onze Vloot, legde als stille hulde namens het hoofd bestuur der vereeniging een krans op het graf. Ds. Keiler voerde nog het woord, waarna de vertegenwoor diger van den commandant van de „Triton" den omgekomene huldigde als een goed kameraad. Op verzoek der weduwe dankte vervolgens de burgemeester voor de betoonde belangstelling en in de eerste plaats den vertegenwoordiger van H. M. de Koningin en andere ver tegenwoordigers, waarbij hij hun ver zocht den dank der familie te willen Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS HELDER. Telef. Intc. 140. ABONNEMENTSKLEEDING voor Heeren. Zeor doelmatig. De goederon blijven het eigendom van dBn geabonneerde. Ons tarief wordt U op aanvraag on- middelijk toegezonden. overbrengen aan hen, die zij vertegen woordigden, Nadat nog een lid van Het Vaderland Getrouw een laatste groet aan den overledene had ge bracht, verlieten allen diep geroerd den doodenakker. Een Engelsch uitvoerverbod. De voornaamste Goudsche industrie, de kaarsenfabricatie, zoo schrijft hot „Dbl. v. Gouda", zal geducht de ge volgen ondervinden van het uitvoer verbod der Engelsche regeering van talk, oliön, oliezaden, oliehoudende noten en reuzel. Want palmolie en talk zijn de grondstoffen voor de kaarsenfabricatie, en wanneer daarvan geen geregelde toevoer is, zal nood wendig de Kon. Stearine-Kaarsenfa- briek „Gouda'\jnoeten worden stop gezet. Reeds waren door de Engelsche regeering zekerheidsbepalingen ge troffen voor den uitvoer, opdat de producten niet voor doorvoer zouden zijn bestemd, doch moesten dienon voor verwerking tot andere stoffen. Een gelegaliseerde verklaring was daarvoor noodig, welke bovendien nog door den Britschen con'sul moest worden geviseerd. Nu de uitvoer verboden is wordt de kaarsenfabriek te Gouda voor het feit gesteld, na verbruik van de aan wezige voorraden grondstoffen, welke nog voor een tiental dagen toereikend zijn en uitsluitend uit Engeland kun nen komen, de fabriek te sluiten. Als gevolg daarvan kunnen dan ook geen bijproducten van de kaar- senfabricage meer worden vervaardigd en kan de aflevering van glycerine en andere oliön niet meer plaats heb ben. Daardoor komen de wolfabrie- ken, die oliön verwerken, zeepfabrie ken, wasscherljen en bleekerijen en tal van andere fabrieken, w. o. ook die van pharmaceutische artikelen, in moeilijkheden om de bedrijven voort te zetten. Het „Dbl. van Gouda" hoopt, dat de Nederlandsche regeering, die onge twijfeld pogingen zal aanwenden om intrekking van dit uitvoerverbod to krijgen, daarin zal slagen. De „Wieringen 113". Van de visschersschuit, toebehoo- rende aan V. Bakker en vergaan in den stormnacht van 28 op 29JDecem- ber 1914, waarbij twee zoons van den eigenaar verdronken, zijn Zaterdag 14 alikruikenkorren, roer en anker en eenige wrakstukken aangebracht. Ook de lijken der omgekomenen hoopt men te vinden. Op Wieringen is f 827 bijeengebracht om Bakker tegemoet te komen by het koopen van een nieuw schip. Stoomtrawler „Catanla". Terschelling, 24 Jan. De stoom trawler „Catania" (IJM. 39) ia in de Noodergronden gestrand, doch kwam met assistentie van de motovredding- boot „Brandaris" weder vlot en zette de reis voort. Afgekeurde sjako's. Bij het leger zijn thans de sjako's afgekeurd. Gebleken is bij de oefe ningen, vooral bij het schieten, dat ze van het hoofd vallen. Platte put ten zullen thans worden ingevoerd. (Telegraaf.) Een politieagent doodgestoken. Zondagavond omstreeks negen uur is op de Kattenburger brug te Am sterdam een politieagent door een on bekende met een mes doodgestoken. De agent Titseler van het politie bureau Kattenburgergracht, een be ambte van 85 a 40 jaar, wilde op de Kattenburgergracht bij het Ka- dijksplein een man aanhouden, die in staat van dronkenschap verkeerde. Daartegen verzette zich hot publiek, zoodat de agent zijn arrestant moesl loslaten on den wapenstok trok. Uit het publiek kwam plotseling een man op den agent af en bracht hem mot een mes een steek in de borst toe. De agent snelde, hoewel gewond, zfjn belager na, doch by het wacht huisje der gemeentetram op het Kadijksplein zakte hij ineen. Men droeg hem het wachthuisje binnen, waar hij weldra den geest gaf. Do messteek had hem vermoedelijk in het hart getroffen. De dader wist te ontkomen. Het lijk werd per rljwielbrapcard naar het Binnengasthuis vervoerd. De verslagene stond als een kalm beambte bekend. De klopjacht op dames met onbeschermde hoedepennen. Den eersten dag van de jacht in Den Haag moeten 240 bekeuringen zyn ingesteld. Tegen een tramconducteur werd proces-verbaal opgemaakt, omdat hy de dames waarschuwde dat er gevaar van politiezijde dreigde. Vrijdag bracht do politie een be zoek aan de stoomtrams, ook hier was de oogst belangrijk. Vrijdag zagen we op verschillende tramwagens veel politiedienaren de dameshoeden monsteren. Voor zoover wij konden nagaan, waren de punten thans alle voorzien van dopjes! Het schijnt dua wel geholpen to hafeban. (Haagache Ct.)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1