INGEZONDEN. Slot-antwoord aan Mevr.Van Maanen. In mijn antwoord op 's heeren Van Maanen's stukjo, beloofde ik op de kwestie van de coloratuur te zullen terugkomen. Ik zocht n.1. een meer wetenschappelijke omschrijving van beide begrippen n.1. coloratuur- zang en coloratuur in de stem, d.i. liet vermogen om dien coloratuurzang weer te geven. Door bemiddeling van een mij bekend muziek-historicus, wien ik voor zijne welwillendheid hartelijk dank zeg bij dezen, verkreeg ik verschillende uitleggingen, doch daaruit bleek niet, dat mijne inter pretatie van het begrip de goede was. In het „Kurtzgefasste(s) Musikali- sche(s) Lexicon", in 1737 te Chemnitz uitgegeven, en geciteerd als hetChem- nitz'sche Lexicon, wordt het begrip aldus omschreven (pag. 95): „Colora turen sind die unterschiedenen Zier- lichkciten, welche die Slinger und Musicanten den Noten und dem daduich bezeicbneten Halt des Thons geben, als durch scbleiffen, Tremu lanten, schlagen, Lauffer, Pausen, und andere Arten". Een Hollandsch auteur, Verschure Reynvaan, om schrijft het begrip aldus: „De op- ciering des zangs, de opschikbing eens muzijkstuks door coloraturen of agrementen en cieraadjen" (Muzi kaal Kunstwoordenboek, 1795, pag. 156). Mendel, in zijn Musikaliscbes Conversations Lexicon (1880) spreekt van auf éiner Sylbe ausgeführte Verbindung von zwei oder mehr Noten", enz., Schilling, in zijn Eocy- clopaedio derTonkunst (1835) noemt ze „Bravour-Verzierungen, welche aus steigenden oder fallenden Tonreihen bestehen".Ea Viotta, in zijn „Lexicon der Toonkunst" (1881) noemt coloratuur de „vlugge passages en loopen in bravour-aria's". Geen dezer auteurs geeft dus aan coloratuur de beteekenis, die ik er aan gaf. Slechts Winkler Prins (Geïll. Encyclopaedie 2e dr., deel V, 1884, pag.' 151) zegt hieromtrent: „het ver mogen, om die versierselen naar eisch te doen uitkomen, heet ook wel coloratuur en men spreekt daarom van eene goede ofslechto coloratuur zangeres". In het Hoogduitsch woordenboek van Sicherer-Akvcld, een der uitge breidste Duitsche woordenboeken in Nederland uitgegeven, wordt hot be grip „coloratur" omschreven met („muz.j trilling, toonrolling". In het Ital.-Duitsch woordenboek van Michaelis (Leipzig 1888), wordt colo- ratnra vertaald door colorit, Firbung, Ausmalung, Ausschmückung, Beschö nigung, Anstrich. Ik leg mij echter bij de uitspraak der hoogere autoriteiten boven aan gehaald, neer. Over de uitdrukking „meer be schaafd" óók nog een enkel woord. Naast dezeu comparatief, dien ik, om den zachteron vorm alduè koos. (het. woord „beschaafder" leek mij onvriendelijker), staat eenerzijds, in opwaartsche richting, de superlatief „meest beschaafd", anderzijds, af dalend, komen successievelijk de vormen beschaafd, minder beschaafd, minst beschaafd, onbeschaafd. Mevr. Van Maanen heeft de uitdrukking misschien gelezen met den klemtoon op „beschaafd", waardoor het woordje „meer" de beteekenis kreeg vaneen bijwoord, doch dat is, ten opzichte van de daarna gebruikte comparatie ven, toch niet de juiste interpretatie. Ik zal het hiorblj laten. Daar het mij vóór alles te doen is om billijk beoordeeld (zelfs veroordeeld) te worden, heb ik niet geaarzeld het bovenstaande ter kennis van het Heldersche publiek te brengen. Men zal dan zien, dat het mij geenszins te doen was mij, zooals do heer v. M. vermoedde, „uit een lastig parket te redden". J. Brouwer. Ik cursiveer. Br. MARINE EN LEGER. De lult. ter zoo dor 2o klasse Marine-reserve J. W. do Roever wordt den 27on dozor ontheven ▼au zijne plaatsing in werkel(Jken dionst. Mot den 22ou dezer is Vieringen van don luit. te. A. do Ërujjne Ingetrokken en Is lii) aan den directeur ven 'sRykaworr to Willems oord. De luit. ter zee dor 2e klasse J. C. H. H Mackay Is root den Ion Februari overgeplaatst van Hr. Ms. „Sperwer" naar Hr. Ms. „do Ruller" en met dunzelrden datum wordt do offlcier-macb. der2o klasse J. Staal, thans werkzaam bi) de Stoom- werkplaats op 's Rijkswerf te Willemsoord, ge plaatst aan boord van Hr. Ms. ./Van Spoük" on de Offlcler-mach. der 2o klasse w. N. van Pelt, thans dienende uan boord van Hr. Ms. „Atjuli", wordt geplaatst b(J do Stoomwerkplaots op 's Rijkswerf te Willemsoord. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Karimata, uitr., pass 22 dezer Kaap dol Arinl. Kaulbangan arriv. 2S dezer v. A'dam te Batavia. Radja, uilr., pass. 22 dezer Finistorro. Lombok, van A'dam naar Now-Yurk.was 22 dezer 100 mijlen Zuid van Cape Raco. Rembrnndt, tliuisr., pass. 22 dezer St. Vincent. Ruepat, thuisr.. pass. 22 dezer Gibraltar. Bllliton arriv. 23 dezer van A'dain te Ballimore. Vondel, thulnr, vertrok 23 dezer van Singapore. Boeton, van Santos naar A'dam, pass. 24 dezer St, Vineent. Grotlus, uitr., arriv. 24 dozer te Sabang. Pr. Juliana, uitr, pass. 25 dezer Ouossant. Rottordamsche Lloyd. Kawi vertrok 23 dezer van R'dam naar Batavia. Ceylon, thuisr., pass.21 dozor Perim. Malang, v. N.-York n. R'dam, pass. 24 dezer Dover Morauke, thuisr., pass. 24 dezer Kaap Roca. Menado, thuisr.,arriv. 24 dezer t.0 Suoz. Samarinda, uitr., pass. 24 dozor Flnisterre. Tambora, uitr., vortrok 23 dezer van Napels. Kon. Koll. Loyd. Gooiland, thuisr„ vertrok 22 dozer v. B -Ayros. Tubantia, uitr., vertrok 24 dezer van Corunn. Salland en Zeelandiaarriv. 26dezer van B.-Ayros A'dam. Kon. West-Indische Maildienst. Commewynearriv.23 dez. v.W. IndiS teN York. Jan v. Nassau, uitr., arriv, 24 dezer te Port "Tal bot. Nlckerle, uitr., pass. 2b dozer Deal. SPORT. Voetbal. Verslag wedstrijd H.F.C.-terrein, Zondag 1.1.: Zü, die dezen wedstrijd niet bij woonde, hebben beslist eon spannen dea strijd gemist. West-Frisia had er blijkbaar alles op gezet te winuen en zeker hadden zij voor rust een punt verdiend, want na een voorzet van haar linksbuiten, ontkwam H.F.C. doel zeer gelukkig aan een doorboring. Bij H.F.C. wilde het echter met het samenspel nog niet erg best lukken. Rust kwam met voor beide clubs een blauko score. Na rust veranderde H.F.C. eenig- zins hare opstelling, Ten Herckel ging voor, Roelvink mid-half en direct kwam er kentering, en h:.d de rust het geluk niet op alle mogelijke wijze met West-Frisia ge weest, de stand had dan beslist anders uitgevallen. Schot op schot op doel, doch hetzij eenige centimeters te hoog of de paal of juist naast, gedoelpunt kon er door H.F.C. maar niet worden. Daar eindelijk uit een doelworsteling een corner en deze, keurig door Jaap v. d. Pol genomen, werd netjes door ingekopt. Alzoo leidt nu H.F.C. maar kon ondanks haar besliste met heid het net niet meer vinden. Een spannende wedstrijd vooral na ruBt tegen zeer sympathieke tegen standers. H.F.C II leed een nederlaag tegen Hollandia I. Met 3 -1 in haar voordeel wist Hollandia haar meerderheid uit te drukken, daarbij geducht geholpen door de invallers, scheidsrechter en grensrechter, die de allefzonderlijk- ste beslissingen AGENDA. 26 Jan. Gemengde Voorstolling. Casino, 8 27 Jan. Concert Tilly Koenen. Casino, 8 u 27 Jan. Neder!. BUbelgenootsch. Oponbure Jaar vergadering in do Lnth, Kork, half acht. 27 en 28 Jan. Buitongowone Voorstellingen, in Tlvoii, 8 uur. 38 en 29 Jan. BlJboltenioonstelllng in do Consls toriekamer der Luth. Kork, van 's n.m. t 'sav. U 21 Jan. Holl. Maatach. vamLandb. Lozing over bemesting van grasland, b(J D. Mar Koegras, halfs 30 Jan. Heldersche Mandolineclub „Berenata". Uitvoering in Casino, 8 uur 1 Febr. Amsterdamsch Cabaret- un Orerelte- Eneomblo In Casino. 8 Febr. Soiree ArtlBtique (Ontspanningsavond) in Casino, 8 uur. 4 Febr. Bond voor Staalapensionnoerlng. Open bare vergadering in Casino, 8 uur. DE OORLOG. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indiö: Per: coopost via Amsterdam zeepost vla Rotterdam C) Holl. mail via Genua Holl. mail vla Napols (•)all. briev., briofk. on -mgeteek. stukken. Datum dor Tjjdst.dor ter post- laat-busl. bezorging. a/hPoslk. 29 Jan. 5 Febr. 20 Jan. 1 Fobr. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 23 Jan. 1915. Aangevoerd 6 paarden f100 a f450, 16 koeion ossen f230 a 1310, 41 nuchl. kalveren f 8, f24,—, 16 magoro schapen f 12.- a f32,- 00 lammeren f 00 a f 00, 29 magore varkens '24,- arS2,-, 149 biggen ff. a 110,00, llbokkon n geiten f3,- a fS.uO, 0 kleine hokjes f0.00 f O.üO. boter, p. half Ned. pond, laagste prijs 10,82' niddelpriis f 0.87'1,hoogste prijs f0,92;', aangevoerd 962 kop, kipeieren fö,-»- a 17.- por 100. Alkmaar, 25 Jan. 1915. 1 f250,-a por K.G. fl,0l) fl,S0, 89 nuchl. idem f8,— af24,—, 87magoro schapen f25,- a f82,-, 462 vette varkens f 0,64 a f 0,74 per K.G., 0 magere id. f00 a f00. Amsterdam, 26 Jan. 1916. Ter markt waren heden aanga voord 318 vette kooien, lo kw. 90 a 94 ct„ 2okw. 82a 80cl., 3e k w. 78 a 80 et. ISO ni el k en kalfkoelon 1200 a f »i0, 000 vette kalveren, le kw, fOX» a 0.00, 2e kw. f0.00, 8e kw. f0.00 por K.G.93 nuchtere kal veren f12 a f 18 per stuk, 21 schapen f24 a f 32 por stuk. OOOlammcien i'00.- aföO.— por stuk. 522 vette varkens, Hullandscho le kwaliteit 68 a 70 ct., 2o on 8o kw. 66 a 08 ct. por K.G. Boerenkaas 60 f 40.- Commissie 60 f 0.- 1 Middelbare CO f SSl- Goudsche kaas 60 f 817 K.G. Boter per K.Q. f - - - 429 Runderen: 187 vette nor K.G. f 0.78 f 0.96 242 melke on gelde f 170.- 3 Stieren f 000.- 38 Paarden f 000,- 45 vette Kalvoron per K.G. f 1.05 388 nuchtere ld. per stuk f 14 607 vette Varkons por K.G. f 0,70 43 magere id, per stuk f 23.— 164 Biggen per stuk f 8.- 1016 8cnajion^ f 32.- f 0.- f f 0.- f 0.- f 0.- f 0.- f a- f o.- - Kipeioren per 100 stuks f 6.60 f 6" - Eendeieron „100 f 0.- f 0 - Kievitseieren per stuk f 0.- f 0 40 zak Appelen f 250 f 3 36 zak Poren f 1.76 f 2 Handel molke- en geldokooien stug, vel kalveren id., nuchtere kalveren id., volte v kous vlug, magere varkens id., biggen id. schapen matig. Burgerlijke Stand van Helder, Van 28 tot 25 Januari. ONDERTROUWD H. A. J. Basti- aan en E. Bruning. BEVALLEN: M. Been geb. Ver hage, d. B. P. S. Bouraan geb. Zei Ier, z. M. C. Korver, geb. Koorn, z. A. J. Haentjens Dekker geb. Storl, z. Z. Schuit geb. Jongedijk. OVERLEDENJ. van Loo, 46 j. C. Droog wed. G. Blankers, 57 j. Steuncomité Van 9-16 Januari 1915 in dank ontvangen v. P. f 2.50, J. de V. f 2.50, W. J. M. f I, B. f 1, M. G. te W. f0.50, N. N. f 2.50, wed. S. G f 1, W. J. M. f 0.50, A. K. f 1, C. J. V. f 1.50, J. v. W. f 5, C. M. f 1, V. f 1, wed. S. f 0.50, D. H. B. f 0.50, J. 't H. f 2.50, J. B. f 1, P. d. G. f 2.50, IJ de H. f 2.50, V. f 1, W. N. f 0.50, P. H. f 15, J. H. W. f 1, K. f 0.25, N. N. f 0.50, div. f 1,15, „Medusa' f 3.25, „Atjeh" f 1.30, „Gelderland" f 2.65, „Vidar" f 1.60, „Noordbra bant" f26.95, comm. v. inz. f 165.50, minder geömpl. R.W. f 8.90, Wacht schip f 2.55, J. P. v. V. f 1.50, det. art. veldstelling f 10, D. G. M. f 1, A. M. f 0.25, B. F. V. f2.50, J.T.fl, C. B. Z. f 1, E. R. f2,50, E. R. f 1, J. B. f 2.50, H. P. f2.50, J. B. f4, H. f 1, K. M. f 0.60,4e cornp. 3e bat. 20e reg. in fanterie f 2.25, Ds. J. K. f 3, A. G. v. R. f5, de H. f 0.10, K. H. f0.50, J. H. f 4, wed. D. f 0 60, wed. O. f 0.35, M. f 0.25, mevr. H. f 2.50, G. T. f 0.60, wed. V. f2, G. W.f 1, E. B. f 2.50, M. K. fl, P. K. f2.50, J. K. f 1, M. B. f 1, V f 1, G. f 1, G. f 0.25, T. V. f 0.75, A. K. f 5, T. S. f 2, J. B. f 2.50, T. L. f 1.50, G. R. f 6, wed. N. f2.50, Ch. f0.50, K. K. f 1, J. v.S. f 2.50, St. f 1, K. f 0.20, wed. J. deB. f2, R. R. f2.50, de G. f 1, H. B. fl, A. J. de B. fl, L. K. f 1, dames J. f 5, G. H. f 1, mej. K. f2.50, wed. G. de B. f2.50, J. W. f 0.25, Sch. f 10, G. de B. f2.50, mevr. v. H. f 2.50, firma Gr. f 5, C. C. St.fl, W. R. f 2, Joh. D. f 1, mej. L. v. M. f 1, J. B. fl, J.K. fl, J. H.fl.S.G. f 0.50, wed. J.S.M, G. de B. f 1, J. H. f 1.50, C. G. f0.50, J. C. f 2,50, H. de H. f 0.25, H. B. f 0.25, Sch. f 0.50, firma W. f 0,50, D. K. f 1, A. K. f 2.50 De uitgaven hebben bedragen f 891.59. De Penningmeester, W. BIERSTEKER, Loodsgracht 21. De algemeene toestand. Het gevecht in de Noordzee schünt voor Engeland een groot succes, vooral in moreel opzicht. Al die ongevallen, klein of groot, welke de Engelsche vloot in de Noordzee nu al waren overkomen, de omstandigheid, dat Duitsche kruisers de kuststeden aan den Oostkant van Engeland onge straft hadden kunnen bombardeer en, dat alles w(jzigde wel in het geheel niet de verhouding der wederzijdsche strijdkrachten ter zee, maar het kon niettemin den indruk wekken, of de verpletterende overmacht van de Britscho vloot het land toch niet tegen de activiteit van de zooveel kleinere Duitsche vloot kon bescher men. Daarbij kwam dan nog, dat nu dezer dagen de vrees voor aanvallen van Zeppelins gansch niet denkbeel dig bleek. Sinds het begin van den oorlog heeft de Duitsche vloot zich, behou dens de actie van duikbooten en kleine uitvallen, in do Kielsche bocht schuil gehouden, wat in verband met haar betrekkelijke zwakte geen na dere verklaring behoeft. De zeemacht der entente vermeed het echter haar zwakken tegenstander op te zoeken on te vernietigen. Dat zij tot die vernietiging in staat was en is, is in verband met haar ver pletterende overmacht wel haast buiten twyfel. Minder zeker is hel echter op welke offers haar dat te staan zou komen, en blijkbaar is Eugeland niet van zins geweest, daal de proef van te nemen. De Engelsche vloot beheerscht nu eenmaal de zee en maakt daarvan het gebruik den Duitschen handel te fnuiken en don toevoer voor Duitschland af te snijden. Al bljjft de Duitsche vloot on ver nietigd, zij is toch niet in staat haar dat te verhinderen. Zonder iets to wagen kon Engeland ter zee als heerscher optreden, met het vooruit zicht om bij de vredesonderhande lingen zijn ongerepte overmacht ter zee in de waagschaal te werpen. Een voorafgaande poging tot vernietiging van de Duitsche vloot bij haar bases, zou de kans op dit alles slechts min der zeker maken en had dus gcon doel, waar ook een landing op de- Noordkust van Duitschland niet in Eugelands plan lag. Engeland waag de dus niets en Hot de Duitsche vloot st.il bij Kiel liggen. Vandaar het streven van Duitsch land om het geringe gevaar, voor Engeland aan deze wyze van hande len verbonden, zoo veel mogelijk le vergrooten. Door stoutmoedige uit vallen van duikbooten maakte het de Noordzee onveilig. Engeland ant woordde daarop met de Noordzee door een uitgestrekt m(jnveld af te sluiten en zijn vloot aan de Westkust in veiligheid te brengen. Toen kwam de aauval op Scarboroughde Engel sche vloot, lag daar nu wel aan den anderen kant van Groot-Britanniö de zee te beheorschen, maar kon intus- s< hen do eigen Oostkust niet bevei ligen, want door du mijnen vonden de Duitsche kruisen» hun weg wel, want dat was ongetwijfeld den indruk, die daarmee moest worden gewekt. Toen kwam de Zeppelin- aanval de Engelschen in hun rust vuistoren en'nu zou er weer een overval van kruisers plaats vindon. Maar ditmaal waren de Engelschen op hun hoede. Blijkbaar hebben zy lont geroken en waren zij ditmaal van het Duitsche voornemen op de hoogte. Zij hebben het Duitscho uit- val-eskader onderschept, toen het nog niet ver van zijn basis verwijderd was. De Engelschen waren in de meerderheid wat hot zware geschut aangaat, en voor een modernen zee slag sch(jnt dat, als er geen gelegen heid tot torpedo-aanvallen is, beslis send. De „Biücher", een van de groot ste schepen van de Duitsche kruiser- vloot, waarvan de lijst nu langzamer hand aanmerkelijke gaplngeu begint te veitoor.en, is in den grond geboord. Van do Engelsche schepen geen enkele, volgens bet Engelsche bericht, al blijkt daar ook tevens uit, dat eenige schepen averij hebben go- kregen. „N. R. Ct.". Uit Duitschland. D> verliezen aan Duitsche zijde. Berlijn, 24 Jan. Het „Berliner Tagebl." bericht: „Van betrouwbare zijde wordt ons geschreven„Onze tegenstanders nemen het nooit erg nauw met de waarheid. Het erger lijkst is dit echter, wanneer zij met getallen werken. Zij bopalen er zich dan meestal toe een of ander opgaaf, die voor hen voordeelig is, de wereld in te zenden, zonder ook maar de geringste poging te doen bewijzen voor de juistheid ervan bij te bren gen. Blijkbaar hebben dergelijke medu- deelingen geen ander doel dan het wankel wordende vertrouwen op te beuren. Anders is het immers nau welijks te verklaren, dat onlangs in de pers in allen ernst werd medege deeld, dat Duitschland aan dooden en gewonden 1,200,000 man had ver loren en dat een buitengewoon goed „ingelichte" zegsman zelfs beweerde, dat het aantal verliezen twee miliioen bedroeg. Wij bevolen onzen vijanden aan onze nauwkeurig opgemaakte verlies- lijsten te bestudeeren. Zij kunnen zich dan tot hun verdriet overtuigen van de totale onjuistheid van deze getallen. Het is nietnoodig te dezer plaatse alle overdrijvingen van den vijand te ontzenuwen, wij bepalen ons tot dón enkele zeer brutaio vervalsching: Rusland maakte tot dusver 1140 Duitsche officieren on 134,700 man krijgsgevangen. Ons legerbestuur heeft echter kühnen uitmaken, dat het aan tal onzer vermisten op het oostelijk oorlogatooneel hoogstens 15 proo., dus nog niet eens een zesde van dit aantal bedraagt. Dat wij in dezen zwaren oorlog groote verliezen hebben geleden, kan bij de doodsverachting en het élan, dat onze troepen hebben betoond, geen verwondering wekken. Vast staat echter, dat het totaalcijfer onzer verliezen aan dooden, gewonden, zie ken en vermisten slechts weiniggroo- ter is dan dat van het aantal Fran- schen, Russen, Belgen en Engelschen, die in Duitsche krijgsgevangenschap zyn. Ook mag men niet over het hoofd zien, dat op onzo verlieslljaten duizenden lichtgewonden voorkomen, die sedert geruimen tijd reeds weder naar het front zijn teruggekeerd. Velen hunner zijn intusschen reeds nog eens gewond. Daar zij zoodoende twee maal op de lijst voorkomen, is het werkelijke cijfer onzer verliezen dus veel lager dan de som van de verliezen, die op de lijst voorkomt. Het percentage gewonden, die als hersteld en voorden velddienst woder geschikt terugkeeren. is bovendien, dauk zij onzen uitstekenden gezond heidsdienst, buitengewoon hoog. De hoop onzer vyanden, dat de weerstandskracht van Duitschland door zijn verliezen meer verzwakt zou dan de hunne, is dus Ijdel. Uit de omstandigheid alleen dat onze vijanden aan gevangenen alleen bijna evenveel verliezen leden als otis geheel verlies bedraagt, blijkt reeds aan welke zyde reden is om met ernstige zorg de toekomst tegemoet te zien. Uit Marokko. De Inneming van Fez. Konstantinopel, 25 Jan. „Tasvirï- Efhiar" bevat een derden brief van het Marokkaanscho hoofd Abdoel Malik, die uit Casablanca hier is aangekomen. In een van 14 Decem ber gedagtcckend schrijven zegt Abdoel Malik, - die zich Emif van Marokko noemt - dat hij na veertien dagen gestreden te hebben er in slaagde Fez in te nemen. De bevolking had de Marokkaanscho bevolking met de grootste geestdrift begroet. De Marokkanen namen een rijken buit. Hunno verliezen waren van weinig beteekenisde Franschen verloren 3500 man aan dooden en gevangenen. Onder de buitgemaakte kanonnen zijn verschillende mitrail leurs, negen kanonnen, waarvan drie zware, dio allen in goeden toestand zijn; bovendien namen de Marok kanen vele wagens, en twee ambu- lance-afdeelingen. De bevolking vau het heroverde gebied sluit zich bli do troepen van Abdoel Malik aan. Op Zee. Het gevecht tusschen slagkruisers. Voor het eerst heeft er in volle zee een gevecht plaats gehad tus schen Engelsche en Duitsche slag kruisers. Wel waren de Engelsche slagkruisers reeds slaags geweest met pantserkruisers, n,l. bij Falk- lands-eilanden, en was daarbij hun overmacht gebleken, en hebben zij in het begin vau den oorlog by Hel- goland een paar kleine kruisers in den grond geboord, doch zij hadden zich nog niet kunnen meten mot oorlogsschepen vau hetzelfde type. (Uit de berichten blijkt, dat hot Engelsche slagkruisers-eskader be stond uit do „Lion", „TIger", „Pfin- cess Royal", „New-Zealand" en „In- domitable". De „Lion", het admiraalschip, is 26.800 ton groot, heeft een snelheid vau 28.3 en een bewapening vau acht kanonnen van 34.3 cM. on zes tien van 10.2 cM. Het pantserdek is 7.6 cM., de pantsorgordel 22.9 cM. dik. De „Princess Royal" heeft de zelfde aftnotingen. De „Tiger" is de nieuwste slagkruiser der Engelsche marine en eerst onlangs in dienst gesteld. De wator verplaatsing 29.000 ton, de snelheid ruim 28 knoop, terwijl de bcwapeniDg uit acht ka nonnen van 34.3 cM. en twaalf van 15 cM. bestaat. De pantsering is dezelfde als op de „Lion". De tur bines ontwikkelen niet minder dan 87.000 paardenkracht. De „New-Zealand" on „Indomi- table" zijn beide bewapend mot acht kanonnen van 30.5 cM. en zestien van 10 cM. Eerstgenoemde heeft 19.100 ton en de andere 17.600 ton waterverplaatsing. De snelheid i: 26 knoop. Het pantserdek is 7.6 cM. de pantsergordei rosp. 20 eu 17 cM. dik. Aan Duitsche zijde vochten de „üerffllnger", „Seydlitz", „Moltke" en „Blücher". Do „Dorfflinger" liep in 1913 van stapel. De waterverplaatsing is 28.000 ton. De bewaping bestaat uit acht van 30.5 c.M. twaalf van 15 c.M., twaalf van 8.8 c.M. Verdere gegevens bevatten Duitscho marine-boekjes nog niet over dezen slagkruiser. De „Seydlitz" is 25.000 ton groot. De snelheid is 28.6 29 knoop. De bewapening telt tion 28 c.M. kauonnen twaalf 15 c.M. en eenzelfde aantal 8.8 c.M. kanonnen De „Moltke" heeft een waterver- plaatsiug van 23.000 ton, heeft de zelfde bewapening als de „Seydlitz". Zij is een zusterschip van de „Goe- ben", die in de Dardanellen ligt. De „Blücher" liep in 1908 van stapel en kan ook tot de slagkruisers gerekend worden, daar zij bewapend is met twaalf 21 c.M.-kanonnen, in zes torens opgesteld, en met acht van 15 c.M. De snelheid is 25.5 knoop. Interrossant is het eens te verge lijken de zware artillerie der Engel sche schepen met dio der Duitsche, waaruit blijkt, dat er aan de Engel sche zijde een overwicht is: door de opgewonden menigte uit de handen gescheurd. Do bladen verklaren, dat de over winning zoowel een daad van recht c*8n daad van oorlog is. Zij maakte een eind aan het gebluf der Duttachers, dat zij de Noordzee bo- heerschen, terwijl ze teveDS de bar- baarsche strooptochten op een onver dedigde kust heeft gewroken. De Britsche vloot heeft in oen daad van werkelljken oorlog een zege be haald beide partijen waren gelijk in sterkte wat het aantal der zware ka nonnen betrof, maar de Engelschen waren aanzienlijk superieur wat ka liber betreft. Het feit, dat de Duit- schers de vlucht namen, toont wel, dat de les van Coronel en de Falk- landoilandeu is begrepen, dat het zware kanon onder alle omstandig heid steeds het bosto is, immers wat middelbaar geschut betreft was het Duitsche eskader sterker dan het Britsche. (H.blad). Engelocho schepen. 24-34.8 C.M. 16-30.5 c.M. Onitscb» schepen. 8-30.5 C.M. - 20-28 c.M. 12-21 c.M. De middelbare artillerie, hoewel deze 'in dit gevecht vermoedelijk geen groote rol zal gespeeld hebben, is aldus Engelsche scliepeu. Duitcclio schepen. 12—15 c.M. 44-15 cM. 64-10 c.M Voor het eerst is in een zeeslag de waarde van de 34.3-c.M. kanonnen kunnen blijken, welk kaliber met de 38.1 c.M.-kanonnen van dosuper-droad- noughts der „Royal Sovereign" on „Queen EUsabeth"-klasse het grootste tiians bestaande scheepsgeschut is. Londen, 25 Jau. Het bericht van de overwinning in dc Noordzee werd gisterenavond in de Londensche con certen en bioscopen meegedeeld. Het publiek juichte de mededeeling geest driftig toe. In het „Alhambra" zong het publiek, onder leiding van den kapelmeester, op indrukwekkende wijze het volkslied. Op straat werden de couranten den courantenventers De Engelsche bladen bevatten ver schillende beschouwingen over den zeeslag in de Noordzee. Veel nadere bijzonderheden treffen wij niet aan. Zoo wijst de maritieme medewer ker van de „Daily Mail" er op, dat het gevecht de grootste zeeslag is geweest van den oorlog. Het Duitsche eskader van „baby-killing cruiaers" heeft een les gekregen, die de man nen, die het gevecht overleefd heb ben, niet spoedig zullen vergeten. Al de Duitsche schepen, behalve de „Blücher", waren bij dcnScarborough- raid betrokken; in plaats daarvan bevond zich toen in het eskader de Von der Tann", die Zondag niet mee vocht. Het waa voor de eerste maal, dat dreadnoughts tegen dread- noughts vochten. Om op het beslissende oogenblik met een overmacht in te grijpen, is het geheim van het succes in den zee ooi log. Dat zoowel in den slag bij de Falklands-eilanden, als bij het gevecht in de Noordzee de Engelschen een overmacht hadden, is te danken uan de strategie van do admiraliteit. Vice- admiraal Beatty had een overwicht in artillerie en do admiraal en zijn mannen wisten dit voordeel te ge bruiken. De Engelsche slagkruisers waren vergezeld yan kleine kruisers en een torpcdo-jagcTflottioltje, welke laatste vermoedelijk de beroemde derde flot tielje geweest is, die onder „commo dore" Tyrrihitt, wiens vlag op de „Arethusa" waait, aan verscheidene gevechten heeft deelgenomen. Do Duitschers hadden dergelijke eskaders, die de slagkruisers verge zelden. Het is wel zeker, dat zij op weg waren, om het bombardement van Yarmouth, Hartlepool of Scarbo rough of vau andere kustplaatsen te herbalen. Voor het buitenstaand publiek scheen het, alsof de marine gedurende de beide vorige raids werkeloos was. Het is een legende, dat de Engelsche vloot in de haven aan ankers blijft liggen, achter torpedo-netten. Zondag was het weer mistig. De Duitscho kruisers zullen met snelle vaart gestoomd hebben, vermoedelijk 24 knoop, want de grootste snelheid van dc „Blücher" is 25.8 en elke admiraal had tenminste een knoop „in reserve". De commandeerende admiraal was vermoedelijk Hipper, wiens vlag op du „Seydlitz" waait. De schepen zullen klaar voor het gevecht geweest zijn. Plotseling kwamon uit den mist de groote omtrekken van admiraal Beatty's vlaggeschip de „Lion" te voorschijn. Achter dezen slagkruiser kwam de „Tiger" die nog grooter is een spiksplinternieuw schip en vervolgens stoomden de „Princess Royal" en de „New Zealand", hot geschenk van Nieuw-Zeoland, en ten slotte kwam de „Indomitable". Naar elke stookplaats zal daarop geseind zijn „meer stoom". De grooto turbines zuilen met dc grootste snel heid gedraaid hebben. Wij kunnen veronderstellen, dat de slagkruisers 28 knoop geloopen hebben, welke snelheid allen kunnen bereiken. "Wie beweert nu, aldus de mari tieme medewerker vau do „Daily Mail", dat snelheid niets beieekent De driu knoop, welko de EDgelschen in hun voordcel hadden, maakte het mogelijk, om de Duitschers tot ecu gevecht te dwingen eu stelde hen in staat, aan de Duitsche raids een einde te makeu. Hij beschrijft dan het gevecht als volgt Ieder is op zijn post; ieder staat achter een pantsering; zij, dio het vuur controleeren, zijn bij hun instru menten. De groote 34 cM. kanonnen zijn gericht op den vijand. De afstand wordt minder 20.000 yards 18.000 yards 16.000 yards. De commandant van den toren wacht op het bevel om te vuren. Dit komt, en de kanonnen openen het vuur op de „Blücher", die, als het meest lang zame'schip, vermoedelijk achteraan vaart. De zware 34 cM. kanonnen flikkeren en een reusachtige rookwolk komt uit den loop en twee enorme granaten vliegen naar het Duitsche schip. Een denkbeeld van de vreesc- lijke uitwerking vau de moderne artillerie geeft een mededeeling van een der deelnemers aan het gevecht bij de Palklands-eilandeD, die zegt, dat het door de granaten opspuitende water den brand op een van de Duitscho kruisers bluschte. De andere schepen zullen met hun voorste kanonnen ook gevuurd hebben en de „Blücher" zal daardoor een doodelljk vuur gekregen hebben, daar do vuur-waarnemers meer en meer nauwkeurig den afstand hebben kun nen bepalen. De „Blücher" was de laatste der pre dreadnoughts" der Duitscho ma rine en een van de sterkste „pre- dreadnought"-kruisers. Hij was snel, modern en goed gepantserd. Doch in plaats van een klein aantal zeer zware kanonnen had hy vele kanon nen van licht kaliber, n. 1. 12-21 c.M. en 8-15 c.M. kanonnen. Tegen de Engelsche slagkruisers had deze artillerie geen uitwerkiDg. Zy kunnen de onbeschermde gedeelten vernielen, doch niet de pantsering. De „Blücher" zal door een waren regen van ijzer overstelpt zyn, want als een 34 c.M. granaat ontploft is het, alsof er een vulcanische uitbar sting plaats heeft. Vermoedelijk zal de „Blücher" spoedig, nadat de En gelschen zich ingeschoten hadden, ach ter zijn gebleven en daarop is de uitwerking van de granaten op de waterlinie het grootste geweest, met het gevolg, dat zij overhelde en zonk. (H.blad). De maritieme medewerker van de „Daily Telegraph" noemt den zeeslag den triomf van den slagkruiser. Dit schip was het eenige type, dat de Duitschers konden gebruiken voor hun raids naar de Engelsche kust eu het was ook het eenige type, dat hier oen einde aan kon maken. Slag kruisers zijn schepen met kanonnen van hetzelfde kaliber ale slagschepen, maar met zes of zeven knoop meer snelheid. Zy waren de eenige schepen die men kon gebruiken, om de Duitschers in de baai van Helgoland te verslaanzy waren de oenige schepen, die 7000 mijl ver naai' het zuiden van den Atlantischen Oceaan gezonden konden worden, om admi raal Cradock en zijne officieren en mannen te wrekenen zy waren de eenige schepen, die met succes het gevecht hebben kunnen leveren in de Noordzee. In deze omstandigheden, aldus de maritieme medewerker, mag men de admiraliteit dankbaar zijn voor den bouw van deze dure, maar zeer bruikbare en machtige oorlogsschepen. Zij kosten, in verband met de snel heid, meer dan slagschepen. De „Australia" inbegrepen, bezitten wij tien van deze schepen. Toen de oor log begon bad Duitschland er vier, maar sedert is de „Derfilinger" ook gereed gekomen. De „Goeben" heeft Duitschland opgeofferd, om Turkije voor zich te winnen, zoodat nu slechts de „Derfilinger", „Seydlitz", „Moltke" en „Von der Tann" overblyven, ter wijl w(j onze totale sterkte behouden. De „Daily Telegraph" wijster voorts nog op, dat de gezonken „Blücher" twee j:iar geleden het opleidingsschip voor artilleristen was en dus voor zien was vau de meest moderne artil lerie-installaties,terwijl de bemanning natuurlijk een groot percentage van treffers bereikte. By het uitbreken van den oorlog was de „Blücher" het admiraalschip van Prins Heinrich in de Oostzee. Deze vloot deed niets tegen de Russen en bHjkbaar ia zijn vlag op de „Blücher" daarna neerge haald. Londen, 25 Jan. Vijftig man der equipage van de „Blücher", van wie 23 gewond zyn, werden hedenmor gen ontscheept te Leith door twee Engelsche torpedojagers. De gewon den werden naar het hospitaal ge bracht, de overigen naar het kasteel vau Edinburg. Londen, 25 Jan. De ODjuiste be wering in het officieele Duitsche be richt, dat een Engelsche slagkruiser in dun grond was geboord, wordtin de Engelsche pers een nieuw bewijs genoemd van de vrees van do Duit sche regeering om eenig verlies open baar te maken, zonder te geiyk een verlies bij den vijand, dat daartegen opweegt, aan te kondigen. Du bladen vergelijken tevons het door do Duit schers aan hun lot overlaten vau de Brilsche matrozen na den slag in de Stille Zuidzee en hut gedrag van de Engelschen nu by de pogingen tot redding van de schepelingen van de „Blücher". IJmuiden, 25 Jan. De stoomtrawler „Erica" IJmuiduti 21 kwam heden vau de visscherü te IJmuiden binnen en rapporteerde, niet ver van het zeegevecht van Zondag af te zyn geweest. De schipper, C. Langbroek, vorrelde het volgende Wy waren Zondagmorgen omstreeks 10 uur visschende ten West-Noord west van Helgoland, toen opeens de stuurman mij kwam zeggen, dat er geschoten werd. Nauwelijks waren wij aan dek gekomen, of wy zagen de Duitscho vloot, ongeveer zes krui sers en een twintigtal torpudobooten, voor ons opduiken. Het duurde niet lang of er kwam van den tegenover- gustelden kant een viertal groote kruisers met eveneeens een aantal torpedojagers full speed aanstoomen. Opeens regenau het granaten cn ko gels van de zijde der Engelschen. Ze gingen over.ons schip heen. De Duitschers antwoordden wol, doch glngon al schietende op de vlucht. Een Engelsche kruiser had het geluk, een groot schip van den vijand (waarschijnlijk do „Blücher") in den grond te boren. Terwijl de Duitsche vloot steeds meer uit het gezicht verdwoen, zagen wli nog, dat ook twee Engelsche schepen werden ge raakt, een er van in het achterschip, het andere midscheeps. Dit wasech ter niet van dien aard, dat zo erg gehavend werden. Wij waren niet zeer ver van de beide vloten ver wijderd, toen het gevecht begon, en konden het verloop goed nagaan. Nog twee andere IJmuidensche traw lers waren in de nabijheid en ook eon koopvaardyschip. Reusachtige waterzuilen van dun grauateuregen zagen wij opspuiten. Het was een fantastisch gezicht, het vluchten en zinken van een der Duitsche kruisers te zien. Wij zagen nog de Engelsche vloot den vyand achtervolgen, doch bemerkten verder niets meur en ver trokken naar IJmuiden om daar het indrukwekkende schouwspel mede te deelen." woedt, de kunst - grondslag dei- cultuur onder het volk moet ge bracht worden, zoo goed als we dat kunnen. Niet alleen de rykon moeten proflteeren van de kunst, ook het volk moet dat en de kunstenaars van dezen avond zullen dat trachten to geven - onder 't propageeren van 't beginsel dat in hen leeft. Do arbeiders-zang vereen. „Kunst aan 't Volk", onder directie van don heer Brands, luisterde den avond op met verschillende liederenVryheids- lied, Internationale, Kiesrechtmarsch e.a. Het koor zingt best bij vele koren zijn de mannenpartijen in den regel te zwak bezet bij dit koor zyn ze al bijzonder sterk. De heer Bleekrode gaf alsinleidiDg op de viool: Romance van Campag- noli, daarna Scherzo van Beethoven, en Menuet van Dussec. Zyn spel is bijzonder mooi meesleepend en staat, uit technisch oogpunt bezien, zeer hoog. By het Scherzo kwam dit vooral uit ook en vooral iu het samenspel met mevr. Ankersmit— Polak, die als pianiste eveneens 3an zeer hooge eischen voldoet. Dat beide kunstenaars met spanning werden gevolgd, behoeft niet betoogd te worden. De heer Sternhei m, declamator, de derde van het ensemble begon de reeks zyner voordrachten met „Barbertje Snik", van Heyermans. Vooraf gaf hij. ook bij do volgende voordrachten, een toelichtende ver klaring. Sternhcim draagt prachtig voor, spreekt duidelijk en met gevoel en beheerscht zijn orgaan volkomen. We willen geen opsomming geven van al zijn voordrachten, 't Waren verzon van Van Collem, Margot, Dirk Troelstra en Adema vau Schel* tema; van sterk-propagandistische strekking mooi en met vuur PLAATSELIJK NIEUWS. De Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven zal Donderdag 28 Ja nuari a.s. des namiddags 8 uur ten Raadhuize vergaderen. Stukkeu voor die vergadering besterad kunnen voor af worden ingezonden aau den voor zitter, aan een dur leden of aan den secretaris (Dijkstraat 45). Sternhelm-avond. 't Was vol, meer dan vol in „Tivoli" Zaterdagavond, waar het onsemble- Sternheim optrad voor deafd. Helder S.D.A.P. en de soc.-dem. Mobilisatie club. Bedoeling was, zooals de voorzitter, de heer A. G. A. Verstegen, in zijn openingswoord zei,een avond te geven gewyd aan de kunst, maar ook om propaganda to maken voor de soc. dem. beginselen. Waar vier vijfden van Europa bezig is elkander te ver moorden met het fijnste vernuft en al wat cultuur en beschaving op bouwde, te vernietigen, meende hij, dat in ons land, waar de oorlog niet De executanten werden luid ge- Gemengde voorstelling. Aldus was, bescheiden)Ijk, eene uit voering aangekondigd, die eenige mi litairen hadden op touw gezet, 't Bloek „elck wat wils" te zijn, wat wy gisterenavond hoorden en zagen en 't. was, we zyn dit van de militairen gewoon, lang niet van 't minste allooi. Een mobilisatie-mannenkoor zong onder leiding van den heer Leewens een aantal nummers, 't Was een koor, dat vele fraaie stemmen be vatte, waardoor het als geheel een aangenamen indruk maakte. En wat de aantrekkelijkheid nog verhoogde, waren de uitsluitend Hollaudsche liederen, die op het programma ston den. 't Begon met „Avondlied" van Verhulst, en Heinze's prachtige „Bede" (want Heinze mag toch ook wel onder de Hollanders gerekend worden, al was hij van huis uit Duit schei), waarin wij gelegenheid hadden een prachtige bariton te bewonderen, waarna een dubbel kwartet het aar dige Esthlandsche liedje „SpinD, spinnzong ('t was het eenige niut-Hollandsche) en een Vlaamsch Studentenlied van Karei Mustdagh, „Met Jan", door den heer Leewens voor deze bezetting bewerkt, 't Koor zong vóór de pauze nog Verhulst's „Vlaggelied*,. De heer Sikkens kondigde zich hierna aan als goochelaar. Wel geen beroeps-goochelaar, zooals deze heer zelfzeide, maar zijne praestaties deden niet voor die van menig beroeps goochelaar onder. Hoe beter of je er naar keek, hoe minder jo er van zag. 't Was ongelooflijk wat die heer alzoo deed: hij pakte een tooverstaf in vloeipapier, schoot er op met een pistool: de staf was verdwenen en Jan met de gloei neus, do oppasser van den luit'nt, kwam binnen en haalde hem uit zijn eigen pantalon te voor schijn. Hij scheurde een reepje papier in een groot aantal stukken en toen hy ze weer uit elkaar haalde, bleek het niet waar te zyn geweest, want het reepje vloeipapier was nog heel. Enzoovoort, enzoovoort. Na de pauze werd door mevr. Guise en luitenant Wijtsrna een alleraardigst z.g. lover de ridcau opgevoerd, ge titeld: „de Trekpleister". De trek pleister was... ook wel eenigezins het knappe jonge weeuwtje, dat mevr. Guiso zoo schitterend vertolkte, maar ook het lastige ding, dat de kolonel om zijn been had en dat hem zoo'n geweldigen jeuk gaf (met permissie, lezer), dat hij tot hofmaken niet in staat. was. Alles liep echter goed af, en gij kunt u niet beter overtuigen daar van dan hedenavond zelf het aar dige, vlotgespeelde stukje te gaan zien. Er volgden nog een aantal zang- pummers: een bariton-solo „In 't Woud" van Ph. Loots. „Jammer, dat-ie niet wat vrijer uit zingt, 't is zoo'n mooie stem", zei er één achter ons. De zanger moest bisseeren en herhaalde eenige coupletten. Daarna een geestige „Bier galop", voor bas- solo en koor, en tot slot Richard Hol's prachtige cantate „Holland's Glorie", die altyd heerlijk mooi blijft en goed gezongen werd. 't Was al elf uur geworden vóór een en ander afgeloopen was, maar een welbestede avond was het, dat is zeker. Ba. Tilly Koenen. De ook hier welbekende altzangeres Tilly Koenen geeft Woensdagavond weder een concert in „Casino". De pian ist Hans Goemans ('s-Gravenh age) zal daarby zijne medewerking ver- Hoe hoog deze zangeres in het buitenland staat aangeschreven, daarvan mogen de volgende uittrek sels eenig idéé geven. De Allgemeine Musik-Zeitung (Ber lijn) spreekt van de „rijpe kunst", van de „zeer beschaafde vertolking". „De kunstenares verstond de kunst, in elk lied eene andere te zijn", al dus het tijdschrift „Signale" (Berlijn). De „Vorwarts", het hoofdorgaan der Duitsche sociaal democraten, spreekt van haar „gevoelvollen zang, enden feilen hartstocht harer uitbeelding". De Borlijnscho „Freisinnige Zeitung" roemt hare omvangrijke fraaie 3tem en haar zeldzame, nooit falende voor dracht. „Weinig zangeressen", aldus de Weensche „Courier", „die/ien in houd van een lied niet slechts van het standpunt van den artlst, maar ook van dat van den monsch zóo weten uit te buiten, dat ze haai- ge-

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2