EV Él Steuncomité Aan de Leden der Ned. Hem. Kerk. Christelijke Eereformeerde Kerk. S. D. A. P. Kiezerskweek. Ingezonden Mededeeling. iop RIJWIEL., HIJTUIG. en AUTOBANDEN nurbortt «oliditolt. Fabriek Hevea, Hoogeranil(Oroningen.)| LIJST van ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN. Naam: Beroep: Woonplaats: Van: Gel.: J. G. Durlvou, kelner. Kulporstr. 86, Uitgeest, R.C. F.v.Twiak, zonder, Koningstraat 16, A'dam. N.H. J.Visman,ambt.S.S.,2e Vroonstr. 7, Utrecht. F.J.J-N.Triebllnlg,kleerm., Wilb.str. 82, Haarl. I. Korver, tookenaar, Keizerstr. 73, A'dani. Geen. J.Paschedag, dlenstb., Hoofdgr. 65, Haarlem. R.C. G. Smit, gezagv., Loodsgr. 37, Antworpon. N.H. J.W.Feenstra, zonder, Walvlscbstr. 44, A'dam. A.IJzobrand, zonder, Weezenstr. 74,0.-Pekela- M. Siikel, dienstb., Loodsgracht 29, Hoorn. R.C. W.A.J.'tHart,sorg.-hofm.,Molengr.29,N.-HelY.N.H. J. do Jong, mach., P.Krugorstr. 88, Hellevoetsl. G. Vrijdag, draaier, Koningstraat -1, Vlissingen. E.Baarda, timmerman, Polderweg 0, Papokop. A.M.Brukman, klndorj., Hooldgr. 10, Utrecht. Naam: Beroep: Van: Naar: Gel.: A. van Hoek, banketb., Lnngestr.87, Zeist. Geen. G. Bierstokor, zonder, Koegras 64. Vries. N.H. A.v.d.Berg, marln., Achtergr.W.Z.72. A'dam. R.C. J.v.Oor8elon,matr.'Z.Y.,Molenstr,lSÖ, H.sluis, N.H. J.Annes, barbier, 2oVroonstr.22,Amerongen. R.C. J.H.Frederiks-(le Groot, zd., Loodsgr., Texel. O.R. P.A.M.Wintor, winkelj., Nleuwatr., Alkmaar. R.C. M. Snol, dionstb., Keizerstraat 26, Alki - v,"-'if,str.2b,A r.lI.Vllssingen. N.H. Burgerlijke Stand van Helder, Van 28 tot 29 Januari. GETROUWDC. Wal en A. C. Hoep. BEVALLEN:". J. C. Vonk geb. Kort, d. A. L. D. Polling geb. Seger- liolm, d. J. C. Schreuders geb. Klaas- sen, z. A. v. d. Pas geb. Beneker, z. J. van Assen geb. Onvlee, d. J. C, Govers geb. van Gilst, d. OVERLEDENP. Krijnen wed'. M. Boon, 81 j, W. Kraak, 77 j. 30 Jan. Toon.-vereen. „Justus vanMaurlk", Uit voering in Tivoll, half acht. 30 Jan. Belduracbe Mandolineclub „Serenala". Uitvoering in Casino, 8 uur 1 Fobr. Arpsterdamsch Cabaret- en Orerette- Eusemble in Casino, half acht. 5 Fobr. Soiree Artistiquo (Ontspanningsavond) in Oasino, 8 uur. 4 Febr. Bond voor Staatspensionneerlng. Open bare vergadering in Casino, 8 uur. 6 Febr. S. „H.B.8." Uitvoering in Casino, half 8. DE OORLOG. MARINE EN LEGER. BEVORDERING OP 31 JANUARI 1915. Matroos te lel. G. Welp tot kwartlerm. n N. C. Piotorson A. Schout J, F. Pabst i< O. Legct n H. van Buron P. F. Reüer ,i T.CA.. do Vries Korp.M.D.2ekl,J.H. Heister- korp.M.D.lokl. kamp H. Kwast B. J. do Kok A. Noordzij n P. Niolen ii J. ton Hoeve - P.C.v.Keekum Matr.-lorpodom. A. Ouwons korp.torpedom. n B. v. Krimpen r zlekenv.pl. J. A. Proost zlekonv.pl. J. Mulder n H. Nuls 8toker le kl. P. Visser stoker H. Niouwland P. de Snaijer it B. Schermer Matroos le kl. D.P.M.Trumpietorpedist W. A. Steors A. Meijer n ii J. J- Selil BEVORDERING OP 1 FEBRUARI 1915. Serg.d.mar. G.H.Batteveld totserg.-maj.d.m, Korp. z.v.pl. J. J. Altmuller -ziek.verpl. W. van Putten n J. do Kort Kwartlerm. C. J. Lijdens bootsman. P. H. Jansen V.A. vander Kruk Korp.-torp. E. P. van der Hout serg.itorpodist J. D. A. Heldman n ,i G. Kerseboom -bottel. H. Slokhof -bottelior ii J- Koning ALSNOG BEVORDERD MET 31 DEO. 1914. Matr.-tlmm. S. J. Bijlaard tot korp.-tlram. OVERPLAATSING OP 2 FEBRUARI 1915. Mont.-maj. 8. Reinders Zeeland Kaz. A'dam. Serg.-mcnt. L. Slemons Kaz. A'dam Zooiand. Bootsman A.Hoeijmans Van Galen T. van Daele Zeeland Van Galen. Mot hot op 27 Februari a.s. naar Oost-Indië vertrekkonde stoomschip „Koningin Emma", van do Stoomvaart-Maatsoh. „NedorTand", zullen dorwnarts worden overgevoerd de lults, ter zee des.SWol1drln8gh, J. C. Fanoü, G. C. Bozuwa, G. W. Brulnsma, D. W. Bouwmeester, D. C. M. HettorschV, M. H. Niemoijer, J, F. A. Blötc, J. ▼an Hemert, A. Kurtlandt en W. B. K. Verster. Met den 30en dezer zijn overgeplaatst: Adelborst lsto klasje Marlne-reservo C. M. P. Costor van „Van Galon" op „Kortenaer", Idem J. M. Moord(|k van „Emma" op „Braga", Idem G. J. van Luik van „Emma" op „Sperwer", idem G. W. F. Mol van „Emma" op Wachtschip W'oord en buitengewoon adelb. Marine reserve H. J. Bouman van „Atjeh" op „Kortenaer". STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". FloreB, van A'dam naar B.-Ayres, vertrok27 dezer van Pernnmbuco. Roopat, tliuisr., arriv. 27 dezer te Gravesend. Nfas, tnuisr., arriv. 28 dezer te Mareeille. Radja, uitr arriv. 28dezer te Genua. Prinses Julinna, uitr., pass. 28 dezer Gibraltar. Rondo, van Baltimore naar R'dara, arriv, 28 dozer te CardifT. Ambon, thuisreis, pass. 29 dozer Point do Galle. Karirnata. uitreis, vertrok 28 dezor van Suez. Rottl, thuisreis, vertr. 29 dezer van Marsellle. Rottordamsche Lloyd. Djebres arriv. 28 dezer v. Immlneliam te R'dam. Kediri, v. Santos n. R'dam, paaB. 27 dez. Fernando Noronha. Tambora, uitr., vortrok 28 dezer van Port-Said. Merauke, Ihulsr., vertrok 28 dezer van Falmoutb. SIndoro, tliuisr., pasB. 28 dezer Algiers. Samarinda, ultrois, pass. 28 dezorPantollarin. Kawi, uitreis, vertrok 29 dezer van Londen. Kon. Holl. Loyd. Kennemerl. vertr. 28 dezor v. A'dam n. B,-Ayres. Eomland, uitr., vertrok 27 dezer van Montevideo. Frisia, uitr., vortrok 28 dozor van Baliia. Rijnland, uitr.,arriv. 29 dozer te Pernambuco. Kon. West-Indische Maildienst. Pr. Maurits arriv. 28 dezor v. Suriname te A'dam. Jan v. Nassau, uitr., vertr. 28 dozer v. Port Tal bot. Oranjo-Nassau, uitr., arriv. 27 dez. le Paramaribo. Vulcanus vertr. 28 dezor v. Curthngona n. Colon. Java Bengalen Lijn. Ceram vortrok 23 dezer van Java naar Calculla. Haven te Nieuwediep. 29 .Tan. Aangekomen van Huil on vertrokken naar Harllngen s.s. „Minister Tak". Idem van Lylh naar Harlingen s.s. „Mascotte". Idem van Harllngen naar Londen Eng. s.s. „Leeuwarden". 80 Jan. Aangekomen v. Londen on vertr. naar Harllngen het Eng. s.s. „Groningen". MARKTBERICHTEN. r aorioffsaiiaa iiiuik.ihs i —.—.jonge aaau f—kl. fabrlokskaas f 42.50, kloino boerenkaas Ï39.—comm. fabriekskans f-,-, commis sie boerenkaas f40.-, middelbare fabriekskaaB f—.- middelbare boorenkaas f89,.- Aange voerd 148 stapels, wegende 820.57 K.G. Handel kleine goed. Alkmaar, 29 Jan, 1915. Heden werden ter graanmarkt aangovoord 296 H.L. Tarwe f12.25 a 13.75, roego f a gorstf idcliev. f1155 a r-.-, haver 1-7.26 a f8.50. Bruine boonon f 11 '"af witto idem f—a frood mosterdzaad f-.-, geel ld. f—blauwmaandzaad f—paardoboonen f—af—citroenboonon f 16.a f21.—, dulvenboonen f—karwolz. f-.— a f-.-. Erwton: groene f a grauwe f25.00 a 00.00, vale f 00.00 n OO.OQ. VISSCHERIJBERICHTEN. Nieuwediep, 29 Jan. Aangebracht door 3 kor; d'ors 2 manden stortschol, f9.— p. m., 6 manden kleine schol, f4.- o f6.— p.m., 3 manden schar, Van het Westelijke gevechts terrein. Parijs, 28 Januari. Ten Noordoos ten van Zonnebeke hebben de Duit- schers levendig artillerie- en geweer vuur onderhouden. In den Elzas hebben wij, niettegen staande een hevig bombardement, het ten Noordwesten van Amert- zweiler veroverde terrein gehandhaafd. Op het overige front heerscht rust. Berlijn, 29 Januari. Bij een nachte- ïyken tocht van het vliegtuigeskader zijn de étappe inrichtingen van de vesting Duinkerken rijkelijk met bommen bestrooid. Een aanval van den vijand in de duinen ten N. W. van Nieuwpoort is afgeslagen. De vijand, die op een plaats onze stelling binnengedrongen was, werd er door een nachtelijken aanval met de bajonet weer uit gegooid. Ten Z. van het kanaal van La Bassée trachtten de Engelscben een hun ontnomen stelling te heroveren. De aanval werd met gemak afgeslagen Van het Oostelijke gevechts terrein. Berlijn, 29 Januari. Een aanval van de Russen op Eüssen, ten N.O. van Gumbinnen, is met zware ver liezen voor den vijand mislukt. Ten N.O. van Bolimof en ten O. van Lowicz hebben onze troepen den vijand uit zijn vooruitgeschoven stel ling geworpen en zijn daarna in zijn hoofdstelling binnengedrongen. De veroverde loopgraven zijn na een hevigen nacbtelijken tegenaanval, op een klein stuk' na, behouden en in staat van tegenweer gebracht. Het gevecht in de Noordzee. Londen, 29 Jan. Een medewerker van de Daily Chronicle heeft lieden van de bemanning van de Arethusa geïntervieuwd. Het was de Arethusa die met torpedo's de Blücher den genadeslag had toegebracht. Het arme schip was geen schot van de Indomitable meer waard geweest. Iemand van de bemanning vertelde aan den correspondentHet was niet noodig, munitie te verspillen, daarom werd aan de Arethusa opgedragen de „Blücher" met torpedo's af te maken. Het schip was bijna niet te missen, want het lag vrijwel stil. De tweede torpedo trof de „Blücher'" vol midscheeps. Reeds daarvoor had het schip heel veel slagzij en had het den stryd gestaakt. De beman ning hield zich kranig tot het aller laatst. Wij zagen de schepelingen langs de verschansing geschaard staan in de houding van het saluut. Het was een pakkend oogenblik. Nie mand, die naar eenig gevoel had, had zonder bewondering kunnen blijven voor zooveel koelbloedigheid. Toen wij ODze tweede en laatste torpedo hadden losgelaten, wisten wij, dat het eind spoedig moest komen. Wij stoomden tot op binnen de 200 M. van de „Blücher" en wij konden de torpedo zien voortsnellen. Z(j zou den stram in de houding van het saluut staande den dood zijn inge gaan, indien wij niet met de sirene een waarschuwend sein hadden ge geven. Een van onze officieren riep in het Duitsch wat de quuestie was de Duitschers begrepen hem, wuifden met hun petten en, na „Hoera" te hebben geschreeuwd, doken zij allen overboord. Toen wij zagen, dat de bemanning van de „Blücher" - of wat er nog van de bemanning over was - het water lag te worstelen, verloren wij geen oogenblik, doch vingen da delijk aan met het reddingswerk. Wij wierpen honderden planken over boord en de drenkelingen klampten zich er aan vast. Suez-kanaal. Omtrent de quaesite van hot Suez- kanaal was bij het departement van buitenlandsche zaken gisteren nog geen nader bericht ontvangen. Bij navraag aan het departement is gebleken, dat het bericht omtrent het niet binnenvaren van het kanaal na des namiddags 12 uur moet wor den opgevat in dien zin, dat zulks voor iederen dag geldt. Het uitblijven van nadere berichten omtrent de sluiting van het Suez- kanaal doet vermoeden dal het niet zeer duidelijk gestelde telegram niet zoo ernstig moet worden opgevat als in ons blad van Donderdag noodzake lijk werd geacht. Immers, werd inderdaad het Suez kanaal reeds geheel of gedeeltelijk gesloten voor de scheepvaart, dan zou daaromtrent thans wel iets meer be kend zijn. Daartegenover staat dat een sluiting van het Suez-kanaal alleen in den middag zoo weinig zin schijnt te hebbende schepen die 's ochtends binnen stoomen zijn dan immers 's avonds nog in bet kanaal aan de andere zijde. Hoe het zij, thans is geen nieuws goed nieuws en laten wij hopen dat onze scheep vaart voor Oost-Indiö altans geen ernstige stoornis zal ondervinden. Het voorhoedegevecht bij El Kantara. De „Times" schrijft over het ge vecht bij Kantara aan het Suez-kanaal De Turksche opmarsch naar Egypte is begonnen. Het is niet waarschijnlijk dat de Turken met een groote strijd macht het schiereiland Sinai zijn binnengedrongen; maar een colonne heeft Bir Moehadet bereikt, een kleine dertig mijl van het Suezkanaal ver wijderd. De voorhoede van deze ge vechtsgroep beeft Woensdag een ont moeting gehad met een Britsche pa trouille. De Turksche colonne rukt blykbaar op uit El Arisj, langs den karavaanweg, welke nabij de kust loopt. De „Tempa" verneemt uit Athene, dat volgens berichten uit Mitylene de Turken 48000 man te El Arisj en 35000 man te Akaba geconcentreard hebben. Roemenië. Londen, 27 Januari. Naar Reuter verneemt zijn de noodige stukken goteekend inzake een leening van £5 millioen aan Roemenie. De leening zal den vorm hebben van een voorschot van de Bank van Engeland aan de Bank van Roemenie tegen Roemeoiischu schatkistbiljetten PLAATSELIJK NIEUWS. N.V. Texels Eigen Stoomboot-Ondernaming. Beperkte Dienstregeling. Aanvangende 1 Februari 1915. Vertrek Texel: 8,15 v.m., 10,50 v.m., 2,50 n.m. Vertrek Nieuwediep: 9,30 v.m., 12,15 n.m., 4,15 n.m. - Te Amsterdam slaagde voor het theoretisch geneeskundig examen de heer P. E. A. Hazebroek, van hier. - Bij de op 18, 19 en 20 dezer te Amsterdam gehouden examens van de Vereeniging van leeraren in de handelswetenschappen slaagde de heer J. Bok, leerling van den heer W. N. Francken alhier. Amsterdamsch Cabaret-ensemble. Het Amst. Cabaret-ensemble, dat reeds vroeger hier is opgetreden, zal, blijkens eene advertentie in dit num mer, a. s. Maandag weder eene voor stelling geven. De bekende Cocadorus treedt thans als conférencier bij dit gezelschap op. Het „Dagblad" schreef indertijd omtrent deze voorstelling „Het programma was zeer vari- eerend. Na een tweetal verdienstelijk gegeven muzieknummers door den pianist, maakten we kennis met mevr. Joh. v. d. Lugt, komische karakter soubrette, die wij met genoegen ge hoord hebben. Uitstekend voldeed ook liet duo Durand. Met bijzonder genoegen heb ben we gevolgd de operette „Liefde boven goud". Cocadorus had onlangs, bij zijn eerste optreden alhier, uitverkochte zalen. De bange juttere. (Historisch.)1 Ze hadden dat dingetje al zoo lang in de gaten gehouden. „Ze" waren twee van die echte jutters, jonge kerels lang als een boom, de groote breedgerande hoed scheef op het hoofd van het slag waarvan het jutten zoo ongeveer het hoofbestaan is, en die dan ook niets liever doen dan maar langs de dijk dwalen ooi te zien of er niets van hun gading drijft of aanspoelt. Ze hadden het dus in het vizier gehouden en waren er dan ook als de kippen bij toen het „ding" tusschen de hoofdjes aangespoeld was. Wat het eigenlijk was? Wel, zoo op het eerste gezicht een doodonschuldig kistje. Maar in het oog van de jutters, wellicht bang geworden door het mijnengevaar, zag het er eenigszins verdacht uit. Met het gevolg dat zij er ook geen van beiden al te dicht bij dorsten komen laat staan het in de wacht durfden sleepen. Ze keken er al eens na, een volgende dag nog eens, maar neen, het leek een te ge vaarlijk ding. Je kon toch nooit weten Wie weet zat er niet een bomiu.of in alle geval iets wat er op leek. Eindelijk besloten zij er een derde in te kennen. Dat wil nog al wat zeggen. Want wat met z'n drieén gevonden wordt moet met z'n drieön gedeeld. Maar bet leek hun toch maar beter. De nieuwe compagnon echter was al niets beter dan de rest. Hij schudde zfin wijze hoofd, en ze kwamen niets verder. Dan nog maai' een ander geraadpleegd. En ja, in de „sociteit" - het wachtlokaaltje bjj den wind wijzer vonden ze een oude visscher- man, een die routine had in het vak. Zijn meening over het geheimzinnige voorwerp en hoe er mee ie handelen werd dus gevraagd I En hij gaf hun de wijze raad om de kist voorzichtig open te maken hij zou wel op een afstand blijven. Tusschen al de bedrijven doorhad het kistje nu al geruimen tijd tegen den dijk gelegen. Eindelijk werd dan besloten het toch maar te probeeren. Voorzichtig gingen zij er heen. Nog voorzichtiger werd het openge maakt. Het deksel werd er afgenomen, du houtwol die er onder zat verwij derd, en ze liepen als hazen Wat was het geval Onder de houtwol zagen zij een koperen doos. Het was om je dood te schrikken. Dat moest vast' een bom of een ander vreeselijk moordtuig zijn. Met hun vieren gingen zij toen naar-den strandvonder. Deze liet het kisije in beslag nemen en natuurlijk onderzoeken wat er in zat. En wat bleek nu? De gewaande bom was niets anders dan een dicbtgesoldeenl kistje mét rozenolieNa gedaan onder zoek bleek de rozenolie zelfs van de beste soort te zijn. Hoe ze op huu neus keken. Ze hadden een stropEn een groote ook. Want ze weten heel precie3 de waarde van de aangespoelde voorwerpen. Hoe ze cr dikwijls achter komen is een raadsel, maar weten doen-ze het. En dan zoo'n zoete bom van een twintig fleschjes rozenolie ieder fleschje bevatte 250 gram - hun neus te zien voorbijgaan en dan nog te weten dat de rozenolie ongeveer f 1.25 h 1.50 per gram kost - nee *t was te erg. En dan haal je er nog wel zoo'n oude rot bij zooeen die verstand van de zaken heeft. Neen ze waren dien dag niets te spreken. Maar wat gebeurd is is ge beurd. Den volgenden dat liepen ze alweer over den dijk, de zee afzoe kende of er weer niets van hun gading was vast besloten om niet meer te schrikken van een bom, die in een kistje aan komt drijven. BINNENLAND. Minister van Staat Cort van derLinden De minister van binnenlandsche zaken, de heer Cort van derLinden, is door H. M. de Koningin benoemd tot Minister van Staat. Dienst hersteld. De dienst Eukhuizen-Stavoren die wegeqs het mijnengevaar gestaakt was, is, naar het N. v. d. D. verneemt, in zijn vollen omvang hervat. - In Den Haag is overleden, 76 jaar oud, jhr. C. Ch. van der Wijde, gepens. kapitein-luitenant ter zee. Uit het interneeringsdepot ontvlucht. Volgens mededeeling van den com mandant zijn uit het interneerings- depöt te Zwolle ontvlucht de korporaal der genie Dustin, de korporaal der artillerie Bodson en de milicien dei- artillerie Berchmans, professor te Leuven, allen van het Belgische leger. Spionage. De 33-jarige koopmam S. S., geboren in Oostenrijk en wonen te Rotterdam, stond terecht ter zake van het misdrijf, bedoeld bij artikel 117 S.wb. Alvorens de rechtbank aanving bekl. te hooren, verzocht diens ver- diger, mr. Jos. van Raalte, deze zaak met gesloten deuren te behandelen, met het oog op het algemeen belang. De rechtbank wees dit verzoke echter af. Op S December had bokl. den kan toorknecht der posterijen C. Hoef nagels een briefje met persoons- en plaatsnamen ter hand gesteld, hem verzoekende na te gaan, of er op het postkantoor aldaar brieven zouden aankomen, bestemd voor de op dat briefje met name genoemde personen en afkomstig van een der vermelde plaatsen. Hij had Hoefnagels f100 beloofd, waarvan hij hem onmiddellijk de helft ter hand zou stellen enden kantoorknecht daarenboven een weke- lijksche toelage van f25 toegezegd, indien en zoolapg Hoefnagels aan het verzoek zou voldoen. Getuige Hoefnagels deelde mede, dat het brieven gold bestemd voor postbox 656 der Uranium ss. Company. Volgens getuige zou bekl. geweten hebben, dat hij iets van hem ver- verlangde, wat getuigen niet doen mocht. Bekl. zou getuige ook gezegd hebben, dat het om spionnage te doen was. Getuige was er niet op ingegaan en had den directeur van het post kantoor medegedeeld wat hem was1 voorgesteld. Het O. M. eischte terzake van het aan een ambtenaar een belofte doen, met het oogmerk hem te bewegen in strijd met zijn plicht iets te doen, twee maanden gevangenisstraf. Do verdediger wees er op, dat men in Duitschland vermoede, dat er door personen, die op het Oostelijk oorlogs- terréin spionneerden. brieven werden geschreven aan de Uranium ss. Com pany. Deze brieven werden geschre ven, werden dan geadresseerd aan zekeren dr. Castilliansky of aan andere personen per adres dr. Castilliansky, voorts per adres de Uranium ss. Company, postbox 656, Rotterdam. De naam Castilliansky, zoowel als de andere namen, zouden gefingeerd zijn geweest. De spionage kostte Duitschland en Oostenrijk voel mcnschenlevens en dit overwegende, was bekl. er toe gekomen een poging te doen om deze spionage te belemmeren. Het waren louter gevoelens van vader landsliefde geweest, die bekl. tot zijn daad hadden gedrevenhij had er persoonlijk in het minst geen voor deel van had. Pleiter drong in geval van veroor deeling op een geldboete aan. Brand. Gisterochtend is in een perceel in de Koninginnelaan te Haarlem de vlam geslagen in een gasslang en daardoor brand ontstaan. De dienst bode vloog naar buiten zonder de be woners te waarschuwen. Deze zijn wakker geworden door den rook. Een dame is uit de tweede verdieping ge sprongen en heeftkwetsuren gekregen. Een ander is aan den voorkant uit hut huis gered, maar een oude dame, mevrouw Bigeaud, werd later dooi de brandweer dood op haar kamer gevonden. De dienstbode is van de straat naar den kelder gevlucht en werd daar bewusteloos gevonden. Een drama. Een 29-jarige effectenhandelaar, de beer J. Raisbin, wonend te Water graafsmeer, thans als soldaat inge deeld te Nigtevecht, beefc, naar wij vernemen, zijn 26 jarige echtgenoote door een revolverschot van het leven beroofd. Het geval beeft in 't plaatsje Nigtevecht, zoowel als in Water graafsmeer, hevige ontroering ge wekt. Algemeen was bekend, dat het huwelijk een zeer gelukkig was. Het beste bewijs van goede ver standhouding is wel het feit, dat, toen de heer R, naar Nigtevecht trok, om zijn militaire plichten te vervul len, zijn echtgenoote daar een op trekje 'huurde. In deze woning nu heeft zich het drama afgespeeld. Er wordt medegedeeld dat het schot afgegaan is bij ongeluk, bij 't schoonmaken van een revolver. Een andere lezing is deze, dat de heer R,, gekweld door finaucieele zorgen, tengevolge van zwaar specu- leeren, met zijn vrouw zou zijn over eengekomen baar te dooden en daarna de hand aan zichzelf te slaan. Hij heeft, naar gemeld wordt, dau ook inderdaad een poging tot zelfmoord gedaan. De heer R. is aangehouden en ge vankelijk naar Utrecht vervoerd. Hebt u iets vergeten Een lezer meldt aan het „D. v. N." Woensdag kwam ik met den trein van 9,54 uit Breda te Zwaluwe aan, toen er een spoorbeambte Jangs de coupés kwam en vroeg of er iets in de coupé was blijven liggen. Hij keek meteen naar boven in de netten, ik zag niets en vroeg, wat het zijn moest. Daarop antwoordde hij, dat er iemand een kindje van drie maanden had vergeten. Ik dacht, dat het een mop was, maar oenige oogenblikken later zag ik iemand met het kindje voorbijgaan. Hoe was dat zoo gebeurd? Een Belgische vluchtelingen familie, die met den trein van de richting Venlo kwam, moest te Breda voor- Rooseridanl ovcrstappen. Door de druk te en het gewoel, en dat met zeven kleine kinderen, had men het joDgste, dat men nota bene boven in bet net bad gelegd, vergeten. Toen de trein vertrokken was, dacht men er eerst aan, waarna men naar Zwaluwe telephoneerde met het bekende ge volg. Laatste berichten. mogelijk geworden door een vinding van den Servischen professor Pupin. Men verwacht nu, dat er nog eens tusschen New-York en Londen getele foneerd zal kunnen worden. SPORT. Van het Westelijk gevechts terrein. Parijs, 29 Jannari. Officieel bericht van vanmiddag drie uur: De dag van gisteren heeft zich alleen gekenmerkt door plaatselijke ge vechten, die alle gunstig voor ons zijn uitgevallen. Bij Nieuwpoort heeft onze infanterie vasten voet gekregen op een groot duin. Een Duitsch vliegtuig ia door ons geschut neergeschoten. Op andere deelen van het front slechts artilleriegevechten. Pogingen van de Duitsche infanterie cm tot den aanval over te gaan zijn afgeslagen. Wij hebben de stellingen op het den 27en dezer gewonnen terrein bevestigd. Van het Oostelijke gevechts terrein. Weenen, 29 Jan. Officieele kennis geving uit het groote hoofdkwartier In West-Galiciö en Polen is veel sneeuw gevallen. Slechts verkennin gen en patroeljegevechten zijn van daar te melden, zoomede op sommige gedeelten van het front, waar het uitzicht niet te zeer belemmerd werd, artilleriegevechten. In de Karpathen zijn aanvallen der Russen ten westen van den Uzsok- pas onder zware verliezen voor de aanvallers afgeslagen. Bij Vezerwallas en Volovco zijn de gevechten afgeloopen. De vijand is op de pashoogten teruggeworpen. Wij hebben opnieuw 400 gevangenen gemaakt. Het bij Libau neergeschoten luchtschip. Berlijn, 29 Januari. (Wolff.) Den 25sten dezer is een Duitsch Parseval luchtschip van de marine naar de Russische oorlogshaven Libau gevlo gen en niet teruggekeerd. Van het Russisch-Turksche gevechtsterrein. Konstantinopel, 29 Januari. Het groote hoofdkwartier deelt officieel mede Op het Kaukasische front is niets van belang gebeurd. Onze troepen, die in de richting van Olty tot het offensief zijn overgegaan, hebben 300 Russen gevangen genomen en een groot aantal geweren en veel oorlogs tuig buitgemaakt. De veldslag, die sedert een week in Azerbeidzjan, nabij Choi, tegen de Russische hoofdmacht gaande is, duurt voort, met het voordeel aan onzen kant. Choi is het laatste toe vluchtsoord der Russen in Azer beidzjan. Den 27en dezer hebben onze troepen ten Zuiden van Choi de eerste linie der vijandelijke stelling, die uit verscheidene linies bestaat genomen. Suezkanaal. Volgens bij de Stoomvaart-Maat-- schappij „Nederland" ontvangen be richt is de vaart door het Suezkanaal onder militaire contröle en schijnen schepen alleen op bepaalde uren te worden toegelaten. Men gelooft niet dat ernstig opont houd te verwachten is. Te oordeelen naar de ontvangsten op 28 Jan., die de Suezkanaal Mij. publiceert, schijnt overigens de tra fiek normaal te zijn. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat geen schepen na 's middags 12 uur het kanaal van Suez mogen binnenvaren. Uit Turksche marinekringon ver neemt de Politische Correspondenz, dat de Fransche duikboot Saphir, die bij een poging om door de mijn ver sperring heen de Dardanellen binnen te komen in den grond is geboord, is gelicht. Het vermoeden dat herstel mogelijk zou zijn, is onjuist gebleken, de averij was te groot. De gevangengenomen bemanning van de Saphir heeft medegedeeld, dat de kapitein van zijn stout plan aan niemand kennis had gegeven. Toen het mislukte, heeft hij zelfmoord Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indie Vorzondingsweg. Por: Datum der ter post bezorging. T(jdst. dor laat. busl. a/hPostk. zeepost vla Amatordam zeepost via Rotterdam Holl. mail via Gouiia Holl. mail vlaNapels (")all.brlov.,brlofk. en aangeteek. stukkon. Naar Atjeh en ondorhoorigheden en de Oostkust van Sumatra ovor Engeland eiken Dlnad. 12.15'8m Naar Guyana (Suriname): zeepost vla Amsterdam |uen25Fobr. 6.55'sav. mail via queonstown 1 en 15 i'2.15 's m. mail via Soutliampton 8-en 22 12.16 's m (nlloen op verl. d. alk.) Naar Curagao, Bonaire en-Aruba: zeepost vla Amsterdam 11 en 26 Fobr. 6.65 'suv. mail via Soutliampton eiken Maan- of Quoonslown dag en Dond. 12.15 's m. Naar St. Martin, St. Eustatius en m 35 Febr. 0.55'sav. in22 12.16'am. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier kolonie en Transvaal: eiken Donderdag, 12.15 'am. Telefoneeren over grooten afstand. In Amerika is getelfoneerd over een afstand van 5000 mijlen. President Wilson heeft namelijk te Washington getelefoneerd met Rolfe, den burge meester van San Francisco. Do pre sident heeft twee gesprekken met Frisco gevoerd, een via Boston, het tweede via New-York. Het telefonee ren over'zulk een langen afstand is Voetbal. H.F.C. I zal trachten Zondag a.s. van Z.F.C. I (Zaandam) twee puntjes machtig te worden. Het is te wenschen dat haar dit gelukt opdat H.F.C. I dan een prachtige plaats in haar competitie inneemt. H.F.C. II speelt tegen S. H.B.S. Voor het tweede zeker een zware strijd, vooral nu door de mobilisatie H.F.C. niet over al haar spelers be schikken kan en uit den aard der zaak haar eerste elftal zoo sterk mogelijk moet wezen. Toch dunkt ons zal H.F.C. II zich geheel geven, om althans met eere uit den strijd te voorschijn te komen. De opstelling van het elftal kunnen wij tot onzen spijt niet mededeelen, daar in deze tijden steeds op het allerlaatste oogen blik eerst op het medespelen van verschillende spelers kan gerekend worden. Terraln Bol weg 2-4 uur. A.s. Zondag zal H.B.S. op haar terrein aan den Bolweg om 2 uur een wedstrijd aanvangen tegen H.F.C. H. Door ongunstige omstan digheden is H.B.S. niet in denzelfden bond en afdeeling gekomen als H.F.C. I, maar in die van H.F.C. II. De wedstrijd, die gespeeld wordt, is een bondswedstrijd. H.B.S. neemt nog steeds de eerste plaats in op de ranglijst der competitie en zal trach ten die te behouden. Tot nog toe heeft H.B.S. alle wedstrijden op eigen terrein gewonnen. ZÜ komt uit met het volgende elftal Dgkshoorn C. Kramer Schul- Vos Boers Stoffels v. d. Ben PötflÖr KuUpers Kramer Korff Het zal een interessante wedstrijd worden, want uit de verslagen van wedstrijden van H.F.C. I en H.F.C. II hoeft men kunnen opmaken, dat het 2e elftal niet veel voor het le onder doet. De volgende spelers kan H.B.S. o.a. verwachten: Riemers,Meerburg, Heijting, Bak, Goes, Kikkert, Taylor, Kiljan en Grootte, daar deze gerech tigd zijn in de bondswedstrijden tegen H.B.S. uit te komen. Wanneer het weer medewerkt, ge- looven wij, dat vele voetbal-liefhebbers deze plaatselijke ontmoeting zullen komen bijwonen. Scheidsrechter is de heer J. Huisman van Zaandam. In dank ontvangen van 16- Januari 1915: Opbrengst Concert 14- Jan. 1915 f302.82; Commissie van inzameling f270.- Personeel „de Automaat" f 2 70(nagekomen) Concert 14 Jan. 1915 f 1.25C. C. R., Nederl. Indie f25.— minder geémpl. Rijkswerf (2 weken) f 17.80; v. V. f 1.— wed. P. f 2.60W. T. f 0.50wed. V. f 0.50 A. S. f 1. A. R. f 0.25 mej. T. f 0.50wed. W. f 0.25 v.d.L. f2.50; V. f 1.- W. f 0.25D. f0.25; K. de B. f 0.25 v.D.f2.50; deN.fS.-; N. N. f2.50; v. L. fl.50; K. fl.- A.D. fl.-; P. S. f 2.50H.S.f 0.25; v. d. P. f0.50; J. v. A. f2.50; wed. K. f 0.50C. de B. f 5.- S. M. f 2.50 M.G.K.fl.-A. V.fl.- M.fl.-; C.B. f2,50; J.B.fl.- J. M. f 1.- S. fl.- K. f0.50J. E. C. f2.50; L. f 0.50J. K. fl.- O. f 0.25S. fl.- C. f5.- S. fl.- B. fl.50. De uitgaven van 16-23 Januari 1915 hebben bedragen f923.75. De Penningmeester, W. BIERSTEKER, Loodsgracht 21. Advertentiën. J Den 12en Februari a.s. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd-j t en Grootouders GEERT BAKKER y en ELISABETH TEAKEMA hun 35-jarige Echtvereenlging te herdenken. i Dat zij nog lang gespaard mogen I i blijven is de wensch van hun jj liefhebbende Kinderen en Kleinkind. I Den 13en Februari hopen onze J geliefde Ouders PIETER JAN BRUIN en SIENTJE RIEMERS, J hunne 25 jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat zü nog lang J J gespaard mogen blijven is de wensch van hunne dankbare kinderen. PIETER JAN. HENDRIK en CORNELIA. Amsterdam, 30 Jan. 1915. Houtmankade 45 I. 13 Februari a.s. hopen onze J geachte Zwager en Zuster P. J. BRUIN on S. RIEMERS, den dag te herdenken, dat z(j voor 8 25 jaar in den Echt verbonden J i werden. Namens de Familie RIEMERS. Getrouwd J. F. VLIEQENTHART en M. G. GELAUF, die tevens, mede namens wederzyd- sche familie, aan vrienden en bekenden hun hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Helder, 28 Januari 1915. Den 13en Februari a.s. hopeD v onze lieve Ouders s j JACOBUS DITO S DOROTHEA HENÜERICA DITO- X MAHIEU, 1 hunne 25-jarige Echtvereeniging te j herdenken. Dat zij nog lang ge- S spaard mogen blijven is de wensch v j van hunne liefhebbende Kinderen. Helder, 30 Januari 1915. (i Koningstraat 69. Ondertrouwd W. J. LAMMERS en W. VAN PELT. Helder, 27 Januari 1915. Huwelijksvoltrekking 9 Februari a.s. Ontvangdag: 31 Januari, 2 4 uur, Keizerstraat 9. Heden ontving ik het treurig bericht van het overlijden, te Soe- rabaja, van mijn innig geliefden Echtgenoot en dor kinderen zorg- vollen Vader, den Heer H. H. BOER, Sorgt. BoltslUr K.M., in den ouderdom van 29 jaar. Heldor, 28 Jan. 1915. Wed. A. M. BOER- Heden ontvingen we het treurig bericht van het overlijden, te Soerabaja, van onzen beminden Zoon en Broeder, den Heer H. H. BOER, Sergt. Bottelier K. M,, in den ouderdom van 29 jaar. Uit aller naam, C. BOER. Helder, 28 Jan. 1915. Heden overleed na een lang durig doch geduldig lijden mijn geliefde Echtgenoot en Broeder, de Heer W. H. STIJGER, in den ouderdom van ruim 72 jaar. Amsterdam, 28 Jan. 1915. Wed. W. H. STIJGER-, Halvorsen. Evangelisatie-lokaal in de Palmstraat. Zondag v.m. 10 uur en 's av. half zeven Ds. VAN GRASSTEK, Nederl. Herv. Predikant, te Oosterend op Texel. D.V. ZONDAG voorm. 10 uur en 's avonds 5 uur Ds. A. v. d. HEIJDEN, van 's-Gravenhage. DINSDAGAVOND half acht Ds. J. DE BRUIN, van Broek op Langedyk. De ondergeteekende deelt mede, dat hij zijn Timmer- zaak met ingang van I Februari heeft overgedaan aan N. P. KRUL. Hij betuigt zijn besten dank aan allen, die hem ruim 30 jaren hun vertrouwen schonken en beveelt zijn opvolger beleefd aan. A. NOBBES, Langestraat 65. Met verwijzing naar het bovenstaande, bericht de ondergeteekende dat hij de Timmer- zaak van A. NOBBES heeft overgenomen. Door accurate en billijke bediening hoopt liij het vertrouwen, dat zijn voorganger heeft genoten, zich waar dig te maken. N. P. KRUL, Langestraat 12. Afdeeling „HELDER". Inlichtingen, omtrent het ver krijgen en behouden van het Kiesrecht van de Staten-Generaal, Provinciale Staten en Gemeenteraad zijn të verkrijgen aan de volgende adressen: CRONJÉSTRAAT 2, MOLENERF 4, JANZENSTRAAT 43, KONINGSTRAAT 84, waar het Bureau gevestigd is. Noordhollandsche Landbouw-Onderlinge, Afdeeling Oen Helder. LEZING over voor arbeiders en patroons on ZIEKTE-VERZEKERING voor inwonend personeel bij do Noordhollandsche Landbouw-Onderlinge, (Art. 1638x en 163Sy Arbeidscontract) en verzekering tegen wettelijke aan sprakelijkheid (1401 1407 Burgerlijk Wotboek) op Dinsdag don 2den Februari 1915, 's avonds om 7 uur in het lokaal „BLAUWE KEET", van den heer 0. MAREES, te Koegras. Tot bijwoning dezer lezing wordt iedor, die belang stelt in bovengenoemd onderwerp beleefd uitgenoodigd. Het Bestuur: D. SLEUTEL, Voorzitter. J. C. MATERS, Secretaris.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2