doen iederen dag dien tegenzin ver minderen. Andere bladen spreken in denzelf den geest. Ook in politieke kringen is men ontstemd en er wordt reeds verlangd, dat de president een onder zoek zou doen instellen naar de be trekkingen van den Duitschen am bassadeur Bernstoiff met den nieuwen bond. AGENDA. 4 Fubr Bond voor Staatspensionneering. Opon- baro vergadering In Casino, 8 uur. t) Febr. S. „H.R.S." Uitvoering in Casino, Ualf 8. B Febr. Tooneelv. „Justus van Maurik". Uit voering In Tivoll, balt 8. 8 Febr. Holdor's Mannenkoor". Concert In Casino, 8 uur. Staatsloterij. Trekking van Dinsdag 2 Febr. 5e Klasse. - 2e Lijst. No. 9645 f 5000. Nos. 9418 14177 16425 198 20093 elk f1000. Nos. *7668 13534 elk f400. Nos. 1854 2487 5439 10468 16188 20787 elk flöO. Trekking vau Woensdag 3 Febr. 5o Klasse. 3e Lijst. Nos. 1837 12445 en 19787 elk f 1000. Nos. 819 15767 en 20015 elk f400. Nos. 6942 11325 18286 18754 en 19886 elk f200. Nos. 1774 7498 8721 9319 11587 13872 15811 15527 16618 17165 en 20343- elk f100. MARINE EN LEGER. BU Kon. besluit van 1 dezer is do goponslon- Hoerde luitenant-kolonel der mariniers J. A. van Tooronburg, met don datum van dit be sluit, in z(jn rang en zj|n b(j ontslag boliaoldo anciënniteit weder in dienst gesteld, zulks onder stilstand van het hem verleende pensioen. De luitenant ter zee der 2e klasse M. A. Kervel van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord wordt 6 Februari aj. op non activiteit gesteld wegens ziekte. Met den tden Februari 1915 is de luitenant ter zee dor 3o klasse R. van TUen van Hr. Ms. „Koningin Emma" overgeplaatst naar Hr. Ms. „Fryor" to Hellevoetsluls en de adelborst der le klasse Marine-Reserve G.A. Schoehulzon van Hr. Ms. Wachtschip gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. „Koningin Emma". D» adelborst 2de ki. W. F. J. Fels is geplaatst van do direct,io der .marine te Amster dam naar die te Hellevoetsluls. ST00MVAARTBER1CHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Roltl, thuisreis, is 1 Febr. St. V incent gepass. Pr. Jullana, ultrois, vertrok 2 Febr. van Genua. Boeten, v. Santos n. A'dam, vortr.2 Febr. v. Vlgo. l'lores,v.A,d.n.B.-Ayres,arriv.2Febr.tcRloJaue1ro. Karimoen, thuisreis, is 3 Fobr. Wight gepass. Radja, ui trois, arriv. 2 Febr. to Catania. Karimata, thuisreis, pass. 8 Febr. Dover. Rondo,T.Ballimoren.R'd.,pass.3 Febr.Dungoiinss. Rotterdamsche Lloyd. Optair arriv. 2 Fobr. van R'dam te Batavia. Djember, thuisreis, pass. 2 Febr. Perim, Samarinda, uitreis, vertrok 2 Febr. v. Port-Sald. Bengalon, v. Londen n. CardilJ.paBsJJ Febr.Llzard, Besoekl, v B.-Ayres n.B'd.,verlr.2Febr.v.Madera. Jacatra, uitieis, atriv. S Febr. te Barry. Menado, thuisreis, pass. 2 Fobr. Tarifa. ïambora. uitruis, pass. 3 Fobr. Perim. Sindoro, thuisreis, pass. 8 Febr. Eastbourne. Kon. Holl. Loyd. Frlsla, uitreis, vertrok 1 Fobr. van Santos. Rijnland, uitreis, vertrok 1 Febr. van Bahln. Delfland, uitreis, pass.1 Febr. Teneriffe. Zoelandla vertr.3Febr. v.A'dara mBuenos-Ayres. Kon. West-Indische Maildienst. Prins Willem I. thuisreis, arriveerde l Febr. te Lissabon; zal den 3den de reis voortzetten. Pr.dJfederl.vortr. 1 Febr. v. Paramaribo n.Ad'am. Nickerie, uitreis, arriv. 1 Febr. te Madera. Haven te Nieuwedlep. 2 Febr. Aangekomen van Harlingon en vertrok ken naar Leith het Eng. s.s. „Mascotta" ld. van London on vertrokken uaar Harlingon het Eog. s.s. „Falcon". 3 Febr. Id. van Harlingon en vertrokkon n Huil het Ned. s.s. „Professor Bufls". Id. van Harlingen en vertrokken naar London het Eng. s.s. „Groningen". VISSCHERIJ BERICHTEN. Niuuwudiep, 2 Februari. Aangebracht door 5 kordora 5 stuks middeltong f0.55 per stuk, 10 stuks kiolno tong f0.20 per stuk, 6maud kleine schol f4.00 a f6.00 per mand, 2 mand scliar f8.00 por mand. Van garnalenvlsschers 2 mand kleine schol f4.60 por mand, 4 mand schar 1 Z35 per mand. MARKTBERICHTEN. 8cbagen, 4 Febr. 1915. 8 Paarden f 80.— U 81 Voulens 0;— Ossou 0.— 4 Slieren 170.- 31 7'Goldekooion (magere) 1Ü0.— 21 109 Goldokoolon (vette) 200.— 81 25 Kalfkoolen ISO.- 8l Vaarzen 0.— Pinken 0.— Graskalveren 0.— 60 Nuchtere kalveren 8.— i Rammen 0.— Schapen (magere) O.— Schanon (vette) 0.— 360 Overhoudors 24.— Lammeren 0.— Bokken en Golton 0.— Varkons (mag.) 0.— 60 Varkens (vette) p. K.G. 0.68 70 Biggen 4.— 100 Konflnon 0.60 25 Klpnon 0.00 Eondon 0.— Duiven 0.— Ganzen 0.— Zwanen 0.— 21» K G. Botor 1.75 60 Kaas 0.(50 160D Kipoioron p. 100 stuks 6/0 Eendoloron p. 100 stuks 0.— Handel magere geldekoelen vlug, idem v mager, kalfkoolon stug. De roden, waarom de Duitsche marinestaf nu met zoo'n nadruk vooraf aankondigt, dat het tegen de nieuwe transporten plannen koestert, wordt eenigszins opgehelderd door de toevoeging „met alle ten dienste staande middelen". Er zal dus iets bizonders gebeuren, en wel iets .van dien aard, waarbij de vreedzame scheepvaart gevaar loopt, met schepen, die voor oorlogsdoeleinden dienen te worden verward. Daardoor zou dien koopvaardijschepen ernstig gevaar dreigen en zij doen dus maar beter als ze, van het Westen komen, in de Noordzee moeten zijn, om Schot land heen to varen (een tljdroovcnde omweg). In alle geval moeten z|j niet bij de Noord- en Westkust van Frankrijk komen. Hieruit blijkt, dat alle vaartuigen, die wel eens zouden kunnen dienst baar zijn aan oorlogsdoeleinden, ge vaar loopen, zonder voorafgaand on derzoek in den grond te worden ge boord. Men zegt, dat de transporten by uitstek des nachts over het Ka naal worden gevoerd, een omstandig heid, dio bij een aanval op zoo'n transport, een onderzoek natuurlijk zou belemmeren. Het heele bericht van den marinestaf lijkt op een aan kondiging van een ietwat wilde werkzaamheid van duikbooten in de nabijheid van de Fransche landings havens, die, naar te vreezen valt, zelfs voor neutrale handels- en pas sagiersschepen gevaarlijk zal zijn, maar waarvan men mag betwijfelen, of het tot het beoogde doel zal voe ren. Intusschen, men zal moeten afwachten, want de bekendmaking van von Behncke geeft grond tot allerlei vermoedens, waarvan hot een niet zekerder dan het ander is. Het is immers ook mogelijk dat dio be kendmaking maar dient om de En- gelschen te nopen den overtocht nog wat uit te stellen, gedurende welks tijdsverloop ook de Duitsche marine staf nieuwe maatregelen tot belem mering kan nemen, of wel om hun aandacht af te leiden van een geheel ander p.lan, dat.met die transporten niets te' maken heeft. Terwijl de Duitsche berichten over het front in het Westen zeer kort zijn, melden de Fransehen Duitsch offensief op allerlei punten: aau de Yser, bij Ypeien, la Bassée, Soissons en de Argonne. Vruchteloos offensief tot dusver echter. We schijnen in de groote stilstaud periode weereen nieuw stadium ingegaan. Van half October tot half December waren de- Duitschers offensief, maar schoten Diet op, de bondgenooten hernamen het in December, schoten ook niet op, en nu hebben de Duitschers het hervat, voorloopig weer zonder re sultaat. Zou het waar ziju dat de bondgenooten slechts op het nieuwe Engelsche leger wachten om woel den aanval te beginnen. Zijn wellicht ook versterkingen van de Duitschers onderweg, waarmee dezen hen wil len voorkomen? (N. Rott. Ct.) Van het Westelijke gevechts terrein. Parijs, 2 Febr. Officieel bericht van 11 uur 's avonds: Tusschen de zee en de Leie heeft do Duitsche artillerie vruchteloos ge poogd ons geschut tot zwijgen te brengen. Den geheelen Maandagnacht werd in de streek van Atrecht een geweer vuur onderhouden, maar infanterie- aanvallen zijn niet ondernomen. W|j brachten schade toe aan de vijandelijke batterijen by Soissons en sloegen een infanterie-aanval bij St. Paul af. Wij maakten verdere vorderingen bij Perthes-les-Hurlus en sloegen ook een aanval af bij Bagatelle in Argonne. Bij Uffbolz donderde den geheelen nacht het geschut. Wij vorderden in de richting van Laag-Burnhaupt in de Vogezen. Berlijn, 3 Febr. Ambtelijke mede- deeling uit het groote hoofdkwartier van heden De aanvallen der Franschen tegen onze stellingen bij Perthes zijn af Burgerlijke Stand van Helder, van 1 tot en met 3 Februari 1915. BEVALLEN: T. Swaerts—Tromp, d. ONDERTROUWD: J. Visser en A. Goedknecht, F. W. Taanman en A. M. de Koek. DE OORLOG. De algemeene toestand. Het is oen merkwaardig stuk, dat von Behncke, de waarnemende chef vau den grooten Duitschen marinestaf, heeft uitgegeven. Wij lezen daarin dat tegen het door Engeland beraamde transport van strijdkrachten en oor logsbehoeften „met alle ten dienste staande middelen" zal worden opge treden. Dit is nu op zichzelf niet zoo heel bizonder. Waarom zou Duitschland, dat met Engeland in oorlog is, niot trachten, zoover het daartoe in staat is, het Engelsche troepentransport te verhinderen? Engeland weet ook heel goed, dat de Duitschers het niet zouden nalaten als z(j konden, en z|j hebben er maatregelen tegen genomen, die tot dusver afdoende zijn gebleken. Tot nu toe is althans geen bericht ge komen, dat ooit een Engelsch trans port over het Kanaal is onderschept. I Aan het overige front zijn alleen artillerie-gevechten geleverd. Sluis, 3 Febr. Na enkele dagen van rust klonk hedenmorgen weer de zware donder van het geschut langs de kust van West-Vlaanderen. Uit België. De „Tijd" verneemt uit Roermond Te Hasselt en omstreken hebben de Duitschers jacht gemaakt op de vaders vau dienstplichtige jongelieden, die, ondanks het strenge verbod en de scherpe bewaking, toch Nederland hebben kunnen bereiken om zich via Engeland naar Frankryk te begeven ter eventueele inlijving bij het leger. Doch toen de bevolking vernam dat de vaders werden gearresteerd, trokkon ook dezen over de grens en de Duitschers vonden vele vogels ge vlogen. Dat iB minder; in bun plaats wer den de moeders gearresteerd. De Duitschers deelden tevens mede, dat allen naar het bekende Duitsche kamp, het Münaterlager, zouden wor den getransporteerd. Den vrouwen werd aangezegd, zoo veel mogelyk ondergoed mede te nemen, Het was een heele constor- natie in ons stadjo. Later kwam een telegram van generaal von Bissing, dat de overbrenging naar het Münster- lager, 8 dagen moest worden uitge steld; de gevangenen werden ver volgens naar Tongeren overgebracht. Van het Oostelijke gevechts terrein. St. Petersburg, 2 Februari. Het communiqué uit het hoofdkwartier luidt De gevechten in de streek van Mlawa blijven een voor ons gunstig verloop nemen. Eèn aanval der Duitschers, gisteren morgen in de streek ten noorden van Borjimow ondernomen, is onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Een zeer hardnekkige strijd is ge voerd ten zuiden van het dorp Gumin, waar w|j de op 81 Januari verloren vooruitgeschoven loopgraven hebben heroverd. Ten zuiden van de Pilica en aan de Dunajec heeft de vijand bij dag en b|j nacht een heviger vuur onder houden, zonder succes echter. In de Karpathen is de stryd op 81 Januari en 1 Februari voortgezet. Onze troepen, die langs een uitge strekt front tot bijna in den Dukla- pas zijn opgerukt en die indestreek van Jaslisk en Meso Laborez de voor naamste hoogten over zijn getrokken, vermeesterden een batterij van 6 kanonnen en 2 houwitsers en mitrail leurs, en maakten vele gevangenen. In dezelfde stroek is een offensieve beweging bij Ysotzko, ten Z.O. van den Uszok-pas, met reusachtige ver liezen teruggeslagen. Berlijn, 3 Febr. (Wolff.) Ambte lijke mededeelihg van het groote hoofdkwartier van heden: Aan de Oostpruisische grens niets nieuws. In Polen ten Noorden van den Weichsel z|jn de cavalerie gevechten geëindigd met het terugwerpen van de Russen. Ton Zuiden van den Weichsol heb ben onze aanvallen ten Oosten van Bolinow geleid tot de verovering van het dorp Humin (Russisch: Gumin). Om Ola Szydlowieck i wordt nog gevochten. Sedert 1 Februari zijn hier ruim 4000 gevangenen gemaakt en 6 m; chinc-seweren buit gemaakt. De nachtelijke uanvalleu vau de Russen tegen onze stellingen aan de Bzura zijn afgeslagen. Een krasse maatregel. Do Petersburgsche - correspondent van do „Times" bevestigt het bericht dat aan de bemanning van de bij Libau neergeschoten Parseval (ten onrechte werd eerst van een Zeppelin gesproken) is meegedeeld, dat zij als gewono misdadigers zullen worden behandeld en berecht. Rusland n.1. heeft, zoo zegt de correspondent, in overeenstemming met den alge- meenen geest de internationale ver dragen, in welke de regels van de oorlogvoering zijn neergelegd, be sloten om een bombaidemenl van een onversterkte stad als eon daad van roof to beschouwen en personen, dio aan dergelijke daden deelnemeD, als roovers te behandelen, welke aan spraken zij ook doen gelden op de hoedanigheid van oorlogvoerenden. En het bommenwerpeD op Libau rekent de Russische rogeering tot zulk een daad) omdat Libau reeds lang geen versterkte stad meer is. Volgens de „Vetsjerne Vremya" zou den twee leden van de bemanning van de Parseval vóór den oorlog te Libau hebben gewoond als kappers en dus heel goed. weten, dat de stad niet versterkt is en geen garnizoen heeft. Dit blad meldt verder dat onder de officieren zich bevond luitenant von Schenk, dio groote beziltiDgen heeft in Rusland en voor den oorlog houthandelaar was, die vooral bout uit Rusland aan de Duitsche rogeering leverde. De Turken en de aanval op het Kanaal. Londeh, 3 Februari. De „Daily Chronicle" verneemt van een cor respondent in Egypte, dat het niet juist is dat het Turksche leger reeds deu opmarsch naar Egypte begonnen is; slechts een voortroep bereikte El Nakh!, zeventig mijlen van het kanaal deze troep is niet goed uitgerust en ongeveer 6000 man sterk. Berichten uit Syrië bevestigen, dat de verspreide troepenmacht nog niet bijeengebracht is. De slechte organi satie en de onbekwaamheid der lei ders hebben bet onvermijdelijke ge volg, dat groote hoeveelheden man schappen deserteeren, en dat ka- metlen en paarden sterven van hon ger. De verhouding tusscheu Turken en Duitschers wordt steeds slechter. De Duitschers zien in dat, zoo huu plannen mislukken, zooals men ver wacht, de Turken zich ongetwijfeld tegen hen zullen keeren. De uitstekende wijze waarop Egypte kan worden verdedigd, maakt het zeker dat geen leger, tegen do ver dedigingsmacht van het kanaal op rukkende, aan do vernietiging kan ontgaan. Op Zee. De „B 11". De laatste dagen hebben de praes- taties van duikbooten weer zeer de aandacht getrokken. In de Engelsche bladen vinden wij het volgende ver meld over de lotgevallen van een Britsche onderzeeboot, de „B 11", die een Turksch slagschip tot zinken had gebracht: „lu den ochtend van den 13den December, 3 ure, vertrok.de „B 11" naar do invaart van de Dardanellen. Na haar accumulatorenbatterij op de volle capaciteit te hebben geladen, gaf de kapitein de order: „Bruggehck neor; maakt klaar om te duiken." De bemanning bogeeft zich beneden- dekshij sluit het luik van den kijk toren on roept dan„Op post om te duiken." Alle manschappen nemen hun post in. Twee staan or bij de torpedolanceerbuizen een bij iederen ballastbak, een by het hydroplancwiel, een ander bij de onderzeebootstuur inrichting, een volgende b|j do motor- schakelaars. Do machinist bevindt zich bij do uitlaatkleppen, waardoor de lucht ontsnapt terwijl het water de bakken vult. Dau volgt weer een bevel van den kapitein„Zet de hoofdballastkraan open"het water stroomt binnen en de boot begint te zinken. De bakken zijn vol, de meter wijst 7 vt. aan, hetgeen nog niet diep genoeg is; daarom worden do hulpbakken open gezet en laat men die langzaam vol- looponde meter wijst thans 10 vt. „Alles sluitenklinkt nu het bevel uit don kijktoren. Thans worden de watervlakken zóó gestéld dat de boot moet duiken, en de motoren worden aangezet om de boot voorwaarts te drijven. Er is niet veel tijd noodig om diep te duiken, want ik ben met de B 11 wel eens in li minuut 65 vt. diep gekomen. De boot ondergaat thans den invloed van de zware strooming dio er in de Zwarte Zee gaat. De kapitein is tevreden met den gang van zaken tot dusvorhy commandeert„Zakken tot 60 vt." Om llu.45 wordt de boot aan de oppervlakte gebracht, om te zien waar men is. Tot verbazing van den kapi tein zien wij niet veraf een schip, en dat nog wel een Turksch. „Weer zakken tot 40 vt.laadt den schietketel, vult dc lanecerbuis; klaar om te vuren." Dit alles wordt in één adem gecommandeerd. „Naar boven tot op 15 vt. (het Turksche schip is binnen schot), vuurDe torpedo is verdwenen om - naar gij weet - de Turken en de Duitschers naar den Hemel te blazen. Het schot was welgemikt, want er wordt een ontploffing gehoord. Nu terug, om iu veiligheid te komen. Kanonuen aan den wal dóen hun best omdcunder- zeeboot te raken; maar spoedig is zij buiten gevaar voor het kanonvuur zij is weer op 40 vt,. diepte. Wii willen even een blik werpen op het doel, om onze nieuwsgierig heid to bevredigen. Het Turksche schip zinkt; de achtersteven het eerst. Alles is dus in orde. „Zinken tot 60 vt." „Wat was dat?" Op 30 vt. is de boot aan den grond. Tien minuten lang schuurt zy over den bodem dio zokerlyk uit grind beslaat. Er is geen paniek aan boord, want de ge zagvoerder, luit. Holbrook,. is uit stekend to vertrouwen. Zij is weer van den grond en iu diep water. Op CO vt. diepte varend, brengt de boot het tot den Héllespont. Dan komt het bevel: „Naar de opper vlakte." Eti zegevierend komt zij boven, om een veiligen toiugkeerte melden, na 9'/a uur onderwater tc zijn geweest, en de tijding te brengen, dat zij een schip geraakt heeft." „De Dacla". Do „Dacia", die Zondag uit Gal vcston was vertrokken, heeft Dins dagavond van Sanay Key per draad loos telegram meegedeeld, dat zij nog niet was aangehouden. Het schip moet voor drie maan den proviand aan boord hebben on' zooveel steenkool als het kon laden. Het kan daardoor zonder onderweg een haven aan te doen, Rotterdam be reiken. De haven van Genua gesloten. Frankfort, 3 Febr. De „Frankl'. Ztg". verneemt uit Bern: "De Bonds raad heeft de uitlevering verkregen van de in Genua, met order van cognossementen tot 31 Dcc. aangeko men goederen; maar tevens wordt heden officieel gemeld, dat de ha ven van Genua wegens opeenhooping van goederen sedert Zaterdag voor den uitvoer overzee gesloten is. Uit Duitschland. Al-Duitsche droomerijen. Onder de Duitsche bladen onder scheidt tegenwoordig het sociaal democratische orgaan „Vorwiirts" zich zeer gunstig door de bezadigd heid van zijn uitingen en vooral ook hierdoor, dat-het de al tc pan-Ger- maansche, de al-Duitsche en al te krijgszuchtige uitlatingen van andere bladen aan dc kaak stelt. Enhetz|ju soms merkwaardige uitlatingen, waarop de „Vorwiirts" de aandacht vestigt. Daar zijn Duitschers bijv. wo hebben daarop trouwens al eens vroegor gewezen, die meenen, dat het Duitsche bestuur in België veel te zachtmoedig te werk gaat, en zoo vermeldt de „Vorwiirts" een artikel in de „Kreuzzeitung", waarin de schrijver betoogt, dat tegenover de tactiek om Duitschland uit te hon geren, medelijden met België geheel misplaatst is en men niet er aan mag denken de Duitsche soldaten in iets to beperken, zoolang het bezotte ge bied nog niet aan den hongertyphus is prijsgegeven. Geen wonder, dat de „Vorwarts" tegen zulk een uitlating protesteert. In het laatste nummer vestigt nu de „VonvArts" de aandacht op een ar tikel ter gelegenheid van 's Keizers verjaardag in een to Lodz, in Rus sisch Polen, uitgegeven Kaiser-Zei- tung des Ostheeres", waarin al vast eens de rekening wordt opgemaakt, voor het geval de oorlog voor Duitsch land de zege zou mogen brengen. Een zegevierende oorlog zou ons, zoo betoogt de schrijver, door Belgisch en Fransch Congo en indien Por tugal z|jn vijandige houding ook in daden zou omzetten - ook door de Portugeesche koloniën aan de Oost en Westkust van Afrika, een Duitsch koloniaal Rijk verschaffen, zooals onze vaderen zich nimmer hadden kunnen voorstellen. Wat echter het meest belangrijke van deze lang niet on waarschijnlijke verdeeling der Afri- kaansche wereld is, dat is, dat w|j daarmee het Engelsche streven naar de alleen-heerschappij in Afrika van do Kaap tot Cairo hebben vernietigd, want tusschen het thans nog Engel sche Egypte in Oost-Afrika en het Booreri-Engelsoh Zuid-Afrika ligt dan de gordel vau ons reusachtig, kolo niaal bezit. Heden nog Engolseh, zeggen wij, van Noordoost- en Zuid- Afrika, wie weet wat nog komt, als het woord des dichters vervuld wordt: ..Deun es muss am deutschen Wesen, einroal noch die Welt genesen!" Uit Engeland. Tegenwoordig worden in Engeland tot zelfs de rechtszittingen gebruikt, om jongelieden er loo te brengen, dienst te nemen in het leger. In een West Londensch politiehof stond dezer dagen een jongmensch terecht wegens openbare dronkenschap. Do rechter, dc Grey, vroeg den beklaagde waar om hy niet had dienst genomen. Hij antwoordde, dat hij een vrouw en kinderen had. De Grey: „Hei land zal voor hen zorgen." Beklaagde: „Ik heb geen kameraden b|j het leger." Do Grey„G|j zult zo spoedig ma ken." Beklaagde„Ik heb een goed baan tje." Do Grey: „Als iedereen er zoo over dacht als gij, zouden de Duitschers hier komen en jc je betrekking af nemen. Zult gij jo nu voor 't leger aangeven Beklaagde„Liever niot." De Grey: „Goed. Je bent beboet voor f 1.50. Weetje watje verdiende? Dat je een bom uit een Zeppelin op je kop kreeg." Engeland en de Duitsche onderzeeërs. In de „Dailv Tolegraph" stelt Ar- chibald Hurd de vraag wat Engeland moot doen in antwoord op de taktiek van Duitschland om mot duikbooten do Engelsche koopvaardijschepen to vernietigen. De politic-autoriteiten, zegt hij in zijn beantwoording van die vraag o.m., kennen een soortge lijken toestand als die thans ontstaan is. Wanneer er een gevaarlijk dis trict bewaakt moet worden, doen de agenten in troepjes van twee of drie hun ronde. De bedoeling is, zoo or één man getroffen wordt, b.v.inden rug of aan hot hoofd, do andere den boosdoener paktmogelijk is het ook, dat er geen aanval gedaan wordt. Tijdens den oorlog, zoo vervolgt, de schrijver in de „Daily Tolegraph", zullen koopvaardijschepen hel waar schijnlijk verkieselijk achten groeps gewijze te varen door smalle wateren. Wat zal er in dat geval gebeuren? De duikboot kan langszijde van een schip komen eu den kapitein en de manschappen aanzeggen in dc booten over te gaan. Zullen do audoreschepen toezien terwijl deze daad van roove- r|j bedreven wordt of wil eon hunner ouder bevel van een kapitein Kettle op den onderzeeër afstoomen en hem rammen, waarbij opgemerkt wordt dat een duikboot op zijn minst drie minuten noodig neel'l om te zinken. Do vijaud kan een torpedo afvuren Deze kan liet doel raken, maar ook missen en in hek ergste geval zullen er schepeu iu de buurt zijn om red dingswerk te doen. Men mag dit voorstel eon koud bloedig middel noemen. De oorlog, in het bijzonder de oorlog met duik booleu, is koelbloedig en zijn ge varen kunnen niet allemaal weggenomen worden. De vyand vecht zonder mede- doogen. Wanneer hij door zijn optre den jegens koopvaarders er in slagen kan de admiraliteit er ton te bewo gen het hoofddoel van don oorlog (n.1. het baas blijven over dc vijan delijke vloot in de Noordzee) uit het oog te verliezen, dan zal de vijand slagen. Wanneer hij drie dozijn of driehonderd koopvaardijschepen in den grond boort en hier niot in slaagt, dan zal hij verliezen. Het Britsche ryk zal niet tot een knieval gebracht worden omdat er een paar koopvaar dijschepen tot zinken gebracht zijn. Wij zijn nu iu een tijd van het jaar, waarop de voordeelen, die de Duitschers bij het voeren van een ouderzeeschen oorlog genieten, aan zienlijk zijn omdat de nachten lang z|jn. Duikbooten moeten aan de opper vlakte komen voor versche luebt en om hun accumulatoren opnieuw te laden. Dit moet alles geschieden wanneer zo niet gezien kunnen wor den. De lange nachten zijn in het voordeel der duikbooten en bemoei lijken een vervolging. Tusschen nu en het eind van Juni zullen we zoo wat zeven uur meer daglicht winnen. In het noorden, by Lerwick bijv., kan men om middernacht fotogra feeren. Dc vernietiging van een paar koopvaardijschepen doet ons geen kwaad en den vijand geen goed. Het is de taktiek der zwakheid, een erken tenis, dat het einddoel van den oorlog gemist wordt, tenzij de admiraliteit jsieh zwak toont. Waar do schrijver in de „Daily Telegraph" niet aan gelooft. Do vernietiging van den handel door honderden koopvaarders te tref fen, zco vervolgt Hurd, heeft ons een eeuw geleden niet van de overwin ning beroofd eu we kunnen er zeker van zijn, dat dit ook nu niot het go val zal zijn. Admiraal von Tirpitz en al zijn trawanten erkennen, dat Duitschland economisch uitgehongerd wordt door den stillen druk van onze zeemacht en door enkele Eogelsche koopvaardijschepen te doen zinken doen de Duitschers huu best, niet om den oorlog te winnen maar om ons te hinderen, maar daarbij rakeD ze zichzelf. Wanneer koopvaardij schepen in gevaarlijk water groeps gewijze varen, dan zullen de verlie zen aan onzen kant onbeduidend zijn, terwijl die van den vijand ernstig kunnen zijn. Wij hebben duizenden koopvaardij schepen en kunnen de gezonkenen terstond vervangen; de vijand heeft slechts ongeveer een dozijn zeewaar dige duikbooten als de U 21, die eerst na veel tijdsverloop vervangen kunnen wordon; hun bemanningen nooit. Duitschland heeft reeds een groot tekort aau geoefende officieren en manschappen, zooals de minister van marine erkend heeft. In z|jn beschouwing geeft Hurd ook nog een beschrijving van de U 21, die vóór het uitbreken van den oorlog in een Duitsch blad gestaan heeft en die wij thans hier laten volgen Do nieuwsto Duitsche duikbooten van S00 ton zijn gewapend met veertienponderssnelvuur-kanonnonop verdwijnende affuiten. Het kanon elke boot heeft er tweo, een van voren en een achter den commando toren rust op een konische spil en het totale gewicht van geschut on opstelling is ongeveer 136" Engel sclie pondon. De tijd, noodig om het kanon voor schieten gereed te maken, bedraagt 20 seconden, gerekend Van het oogen- blik, dat de boot aan de oppervlakte komt tot aan bet vuren van het ourste schot. Elk stuk wordt door drie man bediend. De eerste reikt hot projectiel aan uit hot waterdichte on tegen schokken beschutte maga zijn, dé tweede laadt en de derdo mikt en vuurt. Het kanon kan op geheven worden tot 90 graden en zijn kenmerken komen overeen met K rupp's sn el vuur-artillerie tegen lucht schepen. Wanneer de .boot op het punt is onder te duiken zakt liet kanon iu op zijn steunsels en zweeft om laag naar zijn standplaats. Dit ge schiedt door hot overhalen van een enkolen hefboom. Een waterdicht schot sluit vervolgens de opening af. Het kanon wordt door springveeren die ook door het overhalen van een enkelen kruk in beweging komen, in de positie gebracht om to vuren. Do nieuw6 duikbooten zullen ge pantserd zijn over het dek, den com mandotoren en dat gedeelte van de romp, dat boven water komt als hot vaartuig drijft. De motor is voel sterker gemaakt. Elke boot heeft twee Diesel-motoren van 1800 P.K., dio haar aan de oppervlakte eon snelheid van 17 knoopen geven on onder water van 12. Tot zoover de beschrijving van de nieuwe Duitsche duikboot, waarvan U 21 het type is. De schrijver in de „Daily Tele graph" voort hier nog aan toe, dat de U 21 en nog ongeveer een dozijn dergelijke schepen 3000 mijlen aan de oppervlakte kunnen varen op de brandstof, die ze meevoeren en zeventig mijlen onder water, wan neer ze electriciteit gebruiken uit accumulatoren. Van Wilhelmshafen naar de kust van Lancashire is slechts ongeveer 1000 m|jlen, zoodat al het gepraat over geheime vloot- bases achterwege kan blijven, omdat die niet noodig zijn. Uit het Servische Blauwboek. In navolging van andere oorlog voerende landen, heeft ook Servië zp Blauwboek uitgegeven mét de toodige officiëele bescheiden. Van Servische zijde wordt daaromtrent aan de Tijd het volgende geschreven, dat natuurlijk naar zijn bron van herkomst moet worden beoordeeld. Het Servische Blauwboek wijst er op, dat de verhoudingen tusschen Oostenrijk en Servië reeds 'vele juron minder goed waren. Na de annexatie 'van Bosnië door Oostenrijk werden die betrekkingen nog meer gespannen, terwijl Oostenr|jk's verzet tegen een toegang van Servië naar de Adriati- sohe Zee (waarvoor het vorstendom Albanië werd gesticht) eu Oostenrijk's opzetten van Bulgarije tegen Servië, dat tot den tweedon Balkan-oorlog leidde, die verhoudingen slecht maakte. Toen Servië na zijn twee oorlogen tot vrede was gekomen en de vruchten dos vredes zou gaan plukken, rustte Oostenrijk in Augustus 1913 zich in stilte uit ten oorlog. Volgens de offi ciëele verklaringen van Giolitti in de Italiaansche Kamer, heeft Oostenrijk in 1913 aan Duitschland en aan Italië de mededeoling gedaan, dat er tegen Servië zou geageerd worden en stolde Oostenrijk die actie voor als een defensieve (waarbij dus de beide bondgenooten tot steun verplicht waren.) Duitschland heeft toen even wel het voornemen van Oostenrijk niet ondersteund, en Italië evenmiu. Reeds toen lag het dus in het plan van Oostenrijk om Servië aan te vallen. Toen kwam op 15 Juni 1914 de moord op deu aartshertog-troonop volger en diens echtgenoote, bedreven door een Oostenrijksch onderdaan niet door een onderdaan van Servië. Terstond betuigde de Servische re geering hare deelneming bij dat ver lies, en tevens haar afschuw over de misdaad van Serajewo. Ook bood de Servische regeeringaan, elk gewenscht onderzoek in te stellen eu de Servische medeplichtigen te straffen. Hierop werd door Oostenrijk niet geantwoord, doch in de Oostenrpsche pers begon een veldtocht om wraak voor den vorstenmoord. Deze journalisten-veldtocht, aldus zegt het rapport van den Servischen gezant te Weenen, Jowanowits, werd ook gesteuud door de officiële Duitsche kringen te Weenen. Vooral de Duitsche gezant von Tschirsky zette tot strenge maatregelen tegen Servië aan meer dan iemand anders was deze gezant anti-Servisch en anti-Russisch. Op den 23en Juli kwam het bekende ultimatum met zijne strenge eischen. Duitschland kende het stuk't is trouwens ook ondenkbaar, dat Oosten- rp een dergelijk ultimatum zou zendeu zonder eerst zijn bondgenoot Duitschland geraadpleegd te hebben". Zelfs zou volgens den heer Jowano wits de Duitsche gezant aan de redactie der nota hebben medegowerkt; eon dergelijke medewerking is niet aan nemelijk, als niet de Duitsche re geering er in gekénd was. In Italië, zoo had Di san Giuliano aan den Oostenrpschen gezant verklaard, eischte de publieke opinie, dat de geheele onaf hankelpheid van Servië gehandhaafd bleef.. Volgens den heer Jowanowits was Oostenrijk in de meening, dat Rusland wel voor een gewapeöd conflict met Oostenrijk en Duitschland zou terug deinzen, evenals in 1908 bij do an nexatie van Bosnië. De Duitsche gezant te Weenen versterkte de Oos- vijksche regeering in die meening. Verklaringen in de Italiaansche Kamer van ministeriëele zijde maken deze zienswijze van den Servischen ge zant zeer aannemelijk. Volgens veler meening moot dan ook de Duitsche gezant worden beschouwd als do aanstichter van den oorlog. Evenwel getuigt de heer Jowanowits uit de beste bron te weten, dat Duitsch land de actie van {Oostenrijk niet goedkeurde, en dat dus de Duitsche gezant huiten zijn instructies was gegaan. Hier staat tegpnover, dat do Duitsche gezant te St. Petersburg, graaf de Pourtalès, dezelfde taal sprak als zijn ambtgenoot te Woenen, on verzekerde dat Rusland wel niet tot ernstige agitatie zou overgaan. Toen het ten slotte bleek, dat beide Duitsche gezanten zich vergist hadden in de houding van Rusland, scheen men te Weenen te willen veranderen: Oostenrp bood op den len Augustus formeel Rusland aan, te willen onderhandelen met Servië. De oorlog had bezworen kunnen worden, doch denzelfden dag zond Duitschland een ultimatum aan Rus land. Volgens do Servische diplomaten zou Oostenrijk slechts dAn oorlog hebben gewild, als deze gelocaliseerd kon blljs'en tusschen Servië en Oostenrp. Duitschland zou doorzijn politiek den algemeenen oorlog heb ben aangesticht door Rusland voor de keuzo te stellen: óf Servië prijs gegeven en daarmede zijn invloed in den Balkan, welke invloed alsdan aan Oostenrijk zou ten deel vallen, óf een oorlog, waartoe Duitschland geheel was uitgerust, terwijl Rusland cn Frankrijk niet gereed waren. PLAATSELIJK NIEUWS. Soiréa Artistique. De heoren B. H. Polak en Zn., Dpstraat, gaven gisterenavond in Casino" eon Soirée Artistique voor ieorlingen en publick. Verschillende nieuwe dansen werden gedemon streerd zoo kregen wij allereerst de Hesitation-valse, de Boston-pauze en de Maxixe Brésilienne, die een der heeren Polak met zijno zuster danste. Daarna kwamen achtereenvolgensc-en Gavotte Louis XV in costuum, na de pauzo een Spaansche Fandango, een Hongaarsche Puszta en een Chinee- sche dans, die alle in 'fraaie, passende costuums werden gedanst. Bizonder fraai was de Fandangode zwierige Spaansche costuums kwamen hier in uit. Maar ook de andere dansen vielen niet minder in den smaak, getuige het luid en herhaald applaus. Zij werden zeer artistiek gedaDst, hetgeen ongetwijfeld eene langdurige studie heeft vereischt, want er waren ingewikkelde dansen bij. De costuums van den heer De Graauw en het kapwerk van den heer Van der Maden zorgden voor een artistiek geheel. De laatste, Chi- neesche dans, was eon' geheele en scène gezette imitatie Chineeschen tempel, hetgeen een aardig effect maakte. Een en ander werd met vioolspel van den heer W. Floris Nap, bege leid door den heer Maurits B. Polak, afgewisseld. De heer Nap speelde verschillende fraaie nummers; Beet hoven, Sarasate, Drala en, als looglft, Kéler Béla stonden op zp repertoire. Zijn vioolspel staat hoog en bekoorde door zijn volmaaktheid, Tot slot kwam Jumelly, muzikale clown. Wat die niet al deed is on gelooflijk mot zijn neus bespeelde hij dc piano, met zijn hoed de viool. Ja, de vioolWaren er vijf en twintig verschillende voorwerpen geweest, geschikt om tegen do snaren te hou den, de heer Jumelly zou ze gebruikt hebben. Bovendien, bespeelde hij nog een half dozyn andere muziekinstru menten kortom, 't was inderdaad ongeëvenaard, zooals het programma meldde. Een klein publiek woonde de Soirée Artistique bij. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Al kwam onze Heldorsche biblio theek er beter af dan die te Leuven, toch maakt zich ook bij haar do in vloed van den oorlog merkbaar. Vooreerst deed die invloed zich go- voelen door e6n buitengewoon druk bezoek van militairen na de mobili satie. Het hoogtepunt werd bereikt in de maand October, die 2350 bezoe kers leverde. In het geheele jaar 1914 kwamen 16433 bezoekers, waar van 1039 vrouwen. Uitgeleend wer den in dat jaar 24544 boeken uit de Nutsbibliotheek. In Januari 1916 was het aantal bezoekers 1975, waarvan 43 vrou- wen, het aantal uitgeleende boekeu uit de Nutsbibliotheek bedroeg 3740. Slaat men een blik op het plankje met de nieuw aangekochte boeken, dan blijkt ook daar de invloed van den oorlog. Men ziet er de brochures van de professoren Heijmans en Do Louter, van den heer van Giukel, de A.B.C.-Oorlogsgids, het geïllu streerde boekje van Geerke en Brands en de documenten over de oorlogs crisis, die de Kon. Bibliotheek uit geeft. Toch ontbreekt ook de littera tuur in den engeren zin van het woord niet: het proza is vertegen woordigd door een bundel schetsen van Frans Verschoren, de poezie door Helene Swarth, het tooneel door eene vertaling van Lessings Nathan de Wijze, de letterkundige biografie door het boekje „De student Beets" met de aardige portretteu door Raay- maekers geteekend. Wie zich voor wijsbegeerte interesseert vindt er Steketee's Beschouwingen van oen Christen-Denker, wie meer voor de praktijk voelt, de Wonderen der Techniek. Daarnaast staan tweo historische platen-atlassen. Kortom, er is weer voor ieder wat, Stellig zal onze instelling nog meer aan haar doel beantwoorden, wanneer ook de boeken uit de eigen biblio theek der vereeniging worden uitge leend, hetgeen in den loop dezer maand zal geschieden. Daarmede zal dan een wensch van velen eindelijk- worden vervuld. Vooral met het oog op die uitlee- ning had het bestuur in dit jaar zoo gaarne de bibliotheek eens flink uit gebreid. Maar helaas, alweer deed do oorlog zijn invloed gelden, en ditmaal op zeer nadeelige wijze. Wegens de tijdsomstandigheden werd de rijks- subsidie zoodanig verminderd, dat het f 300.— minder bedraagt, dan waarop gerekend was. Die driehonderd gulden moeten op de leeszaal-begruoting worden bezuinigd, en dusvoor aankoop van boeken blijft niet veol meer over. Zouden or geen plaatsge- nooten zp, die willen helpen om dit tekort aan te vullen? Het adres is bekend. Da Strooweg. Nu het wetsontwerp betreffende den Strooweg eindelijk ook door de Staten-Goneraal is bekrachtigd, is het te verwachte^ dat de verbetering spoedig onderhanden zal worden ge nomen. Zooals men weet, loopt deze weg van den Huisduiner weg af evenwijdig met de linie, buigt ver volgens rechts af achter het kerkhof en langs de waterloiding en loopt vervolgons onder do duinen langs. Het eindpunt is voorloopig tot aan de Middenvliet in het Koegras, zoodat men, zoodra de weg gereed is, van uit den Helder een rondje kan maken langs het Noordhollandsch kanaal, hot Koegras, onder de duinen langs naar don Huisduiner weg of omge keerd. Het is de bedoeling dozen weg latei- door te trekken tot aan Callantsoog. De aan te leggen weg zal door het aanbrengen van zoogenaamde steen slag worden verhard, en door middel van een krachtige stoomwals wor den geëffend. Aan de kosten, verbonden aan de verbetering -van dezen weg, wordt, behalve door het Rijk, do Gemeente en den Polder ook bijgedragen door den Alg. Ned. Wielrijdersbond, die daarvoor een subsidie van f 300. heeft t Onder kinderen. In een onbewaakt oogenblik heeft het 6-jarig jongetje van B. W. alhier, zp 4-jarig neefje, dat er in huis logeerde, gisteren met oen gloeienden pook in de oogen gestoken, waardoor het ventje zp rechteroog zal moeten missen.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2