HELDERSCHE COURANT Op Duistere Paden. No. 4424 ZATERDAG 6 FEBRUARI 1915 43e JAARGANG Stelling van DEN HELDER. Ontspannings-avonden. Zaterdag 6 Maandag 8 Dinsdag 9 Polderweg Wachtschip Marine-cantlm Zangkoor „Ons Doel" Stafmuziek Lezing met lichtbeelden; I 8>/j u.Zoo mogelijk ook Parallelweg I 6>/3-7i/su. 8 u. Marine, Veldst. 100, Harssens j 50, Kustv. 50, W. Oover 50, O. Oever 50, Neplunus 50, Torp.-roagazün DE OORLOG. De officieele legerberichten van 3 en 4 Februari. Het Duitsche bericht van den 3en Febr. meldt dat hevige aanvallen der Franschen in de streek van Perthes werden afgeslagen. Ten N. en N.W. van Massiges (N.W. van St. Mene- hould) namen de Duitschers stor menderhand 3 achter elkaar liggende rijen Fransche loopgraven en nestel den zich in de Fransche hoofdstelling over een breedte van 2 K.M. De dooi de Franschen ondernomen tegenaan vallen werden afgeslagen. 7 officieren en 601 man werden gevangen geno men, 9 machine geweren en 9 kleine kanonnen werden buitgemaakt. Ver der worden artillerie-gevechten ge meld tusschen de Noordzee en Reims. Het Fransche communiqué van den 3en Februari ('s avonds) moldt dat er niets van beteeken is te ver melden valt behalve het afslaan van een 3-tal Duitsche aanvallen in Cham pagne, te weten ten W. Perthes, ten N. van Mesnil-les-Hurlus en ten N. van Massiges. Op Dinsdagnacht is een hernieuwde aanval der Duitschers op Bagatelle (Argonne) afgeslagen. Het Fransche legerbericht van den 4en Febr. geeft alleen een overzicht van eenige geleverde artillerie gevech- ten, o. a. in de st.reek van Nieuwpoort, Notre Dame de Lorette en het Aisne- dal. Verdei e krijgsverrichtingen had den niet plaats. Op het Oostelijk front zijn de gevechten weer in vollen gang. Het Russische legerbericht van den 8en Februari deelt mede dat de Russen zich in het dorp GrossMedunischken, op den linkeroever van deAngerapp hebben gehandhaafd. Ook op den rechteroever van de Weichsel worden de gevechten veel- vuldiger. Voornamelijk werd gestreden op het front Lipno-Bieschun. De Rus sen veroverden in een stormaanval het vlek Skernpe en deden een aan val van de Duitschers op het dorp Blinc mislukken. Bij het laatste ge vecht namen de Russen 4 officieren en 100 soldaten gevangen. Aan den linkeroever van de Weich sel duurt de strijd met onverminder- Ingezonden Mededeeling. Voor tengere kinderen. Voorzorgsmaatregelen in tijd van epidemie te nemen. Er zijn zoowat overal epidemieën, vaD griep, van mazelen, van schar lakenkoorts, van typhus. Welke zijn de kinderen, te voren aangewezen tot het vatten van de eene of de andere dier ziekten. Zonder eenigen twijfel zullen de slachtoffers genomen wor den onder de kinderen die op het oogenblik zich ter neergeslagen en treurig toonen, onder hen die geen bloed schijnen te hebben, onder hen die verzwakt en bloedarm zijn. Komt hen te hulp. Gij kunt hen buiten het bereik der ziekte brengen, gij kunt hen redden. Zij zijn zwak, maakt hen sterk. Zij hebben weinig bloed en hun bloed is arm. Geeft hen rijk bloed, door hen eenige doosjes Pink Pillen te laten nemen. De Pink Pillen zijn onovertroffen om in de verstoorde organismen het evenwicht der goede werking terug te brengen. Zij verrijken het bloed, versterken de zenuwen, geven kracb- ten, bevorderen de spijsvertering. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar h fl.75 por doos, en f9 por zes doozon bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam voor Helder en Omstreken bij H. DE BIE Biersteker, Keizerstraat 93 en I-I. W. ZEGEL, Kanaalweg 63 te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. FEUILLETON. de kracht voort. Meer dan 14 regi menten werden door de Duitschers op het front Boijimow-Gumin-Seierie- Bolimovski in het vuur gebracht. Het geschut bleef dag en nacht in actie. Bijzonder hardnekkig was het gevecht bij het dorp Gumin, waar na een bloedig handgemeen de aan val der Duitschers werd afgeslagen. Volgens het Russische bericht lijden de Duitschers in deze gevechten reus achtige verliezeD, welke zij steeds met nieuwe troepen aanvullen. Van Russische 2ijde wordt ook medegedeeld dat do gevechten in de Karpathen steeds hardnekkiger wor- ,den. Aanzienlijke versterkingen uit Duitsche troepen bestaande worden op dit gedeelte van bet front gemeld. Volgens een bericht van denzelfden datum slaagden Russische vliegers erin bommen te werpen op een op- eenhooping van reserves en treinen te Rawa en eenige andere plaatsen. Het Duitsche bericht van den 3en Febr. meldt dat zwakke Russische aanvallen tegen de Duitsche stellingen ten Z. van de Memel zijn afgeslagen. Aan de Bzura mislukte een nach telijke aanval der Russen. Zij leden hierbij groote verliezen. Verder wordt medegedeeld dat de Duitsche aanval ten O. van Bolimow, niettegenstaan de een hevig tegenoffensief der Rus sen, nog steeds vordert. Ook in de Karpathen zouden de Duitschers, wel ke hier met de Oostenrijkers strijden, mooie voordeelen hebben behaald. Het Oostenrijksclie bericht meldt eveneens het vooruitgaan in de Karpathen. Uit het O. H. oorlogspers kwartiér wordt nog medegedeeld dat de strijd aan het front bij de Nida eveneens onverzwakt voortduurt. Tarnow heb ben de Russen wegens de hevige be schieting inet mortieren moeten verlaten. Het zwaartepunt van de huidige gevechten ligt in den strijd om de Dukla pas. De Russen hebben hier een groote macht samengetrok ken om te trachten de voordeelen welke hier door de bondgenooten werden behaald, te niet te doen. De Turksche aanval op het Suez- kanaal schijnt met geen al te groote kracht te worden doorgezet. Uit Cairo wordt dd. 3 Febr. gemcldt dat. de Turken bij Toessoen het kanaal trachtten over te steken. De Engel- schen voerden een aanval uit waarbij de Turken in wanorde vluchtten, en zij al hun materiaal in handen van de Engelschen lieten. Aan Turk sche zijde zijn S officieren en vele soldaten gesneuveld, terwijl zij 282 man aau gevangenen verloren. Van het Oostelijke gevechts terrein. Londen, 4 Febr. De Daily Tele- graph verneemt dd. Donderdag .uit St. Petersburg, dat tbans in "Weste lijk Polen en in de Karpathen ge beurtenissen van beslissenden aard zich aan het voltrekken zijn. Wat Westelijk Polen betreft, nemen de aanvallen van de Duitschers aan de Rawka met den dag toe in omvang en beslistheid. En op den bergkam, die Galicië scheidt van Hongarije, blijft de vijand voortgaan met het zenden van versche troepen door de bergpassen. De troepen ontplooien zich over een slagfront dut steeds wordt uitgebreid. Het schijnt, dat het aantal Duitschers, dat in de Kar pathen opereert, aanzienlijk grooter is dan aanvankelijk werd aangeno men. Men houdt het ervoor, dat de veldtocht tegen Servië, die was voor bereid of waarover ten minste ge praat werd, is uitgesteld en dat de geheele macht van den vijand, die in Hongarije was geconcenteerd, naar het noorden is gezonden om het Rus sische gevaar af te wenden. De veronderstelling is gemaakt, dat het wassen van Donau, Save en Drioa een wijziging heeft gebracht in de plannen van Oostenrijk-Honga- rlje en Duitschlandmaar het is zeer wel mogelijk dat het gepoch over 4) Ik antwoordde hem, dat ik het alleen aan z|jn bijstand te dauken had, dat het - mij tot nu toe goed ging. Toen zag hij mij met zijn zeld- zanien doordringenden blik aan en meende, dat het mij wel niet zou zijn ontgaan, dat hij niet alleen voor mij had gewerkt. Hij was slechts een lid van een groot gezelschap, dat b|j stand verleende aan hulpbehoevenden maar tevens inlichtingen verschafte voor de Orléannisten, die den graaf van Parijs tot koning van Frankrijk willen uitroepen. Als ik meende, dat ik reden had tot dankbaarheid, dan kon ik die niet beter tooneD, dan met lid te worden van dit gezelschap." „O, die slimmerdriep Chaumont. „Ik werd lid. De dokter maakte mij vooraf nog bekend met de verplich tingen, die ik daardoor op mij nam. Deze waren een maandeiyksche bij drage, wekelljksche berichten omtrent mij en mijn omgeving en onvoor waardelijk volvoeren van de bevelen, die door medeleden van het gezel schap gegeven mochten worden. Dok ter Renaud verzekerde mij, dat deze bevelen niets zouden bevatten, wat ik niet met een gerust geweten zou kunnen dan, en deelde mij tegelijker tijd de teekens mede, waardoor de leden elkaar kunnen kennen." „En heeft u tot nog toe niets moeten doen, wat met uw geweten in strijd was?" Zeker. Als ik eens zoo'n bevel ont ving, betref het meestal onschuldige dingen, bijvoorbeeld, om een bepaalde woning op te nemen, nauwkeurig op de huisgenooten acht te geven cn over hunne eigenaardigheden te berichten. De berichten spelen een hoofdrol;de dokter zei mij, dat deze noodig waren, opdat de vereeniging niet aan on- waardigen steun verleende." „En gelooft u nog altijd Signora Lucia dat het bij dezen geheimzinnige» bond in de eerste plaats te doen is, om noodlijdenden ondersteuning tc verleenen?" „Tot voor korten tijd geloofde ik dat zeker. Maar een voorval uit den laatsten tijd heeft twijfel bij mij op gewekt, toen wij veertien dagen ge leden Parijs verlieten, ging ik eerst nog even naar dokter Renaud om hem vaarwel te zeggen. Een bediende bracht mij in zijn kabinet en zeide mij, dat mijnheer de dokter op dit oogenblik door een ander bezoek in beslag was genomen, en dat hij dade lijk zou komen. Ik keek eens rond in de kamer. Daarbij zag ik op. de schrijftafel een photogiafio liggen, het portret van een jonge dame. Dat trok mijn op merkzaamheid, ik kwam dus dichterbij en zag een lief kopje. Toen ik het weer neerlegde, zag ik een half voltooiden brief en werd mijn aandacht getrokken door een een overwijlde vernietiging van Ser vië uitsluitend was bedoeld als een list om de aandacht van werkelijke plannen af te leiden, en dat van den aanvang af de Oostenrijksch-Hon- gaarsche en Duitsche troepen be stemd waren voor de taak, die thans trachten te volvoeren. (N. Rott. Ct. Op Zee. Berlijn, 4 Fe"br. (W. B.) Officieel. De „Reichsanzeiger" bevat in het officieele deel de volgende bekendmaking. „De watereu om Groot-Britannië en Ierland, met inbegrip van het ge heele Engelsche Kanaal, worden hier bij tot oorlogsgebied verklaard. Van 18 Februari af zal ieder in dit oorlogs gebied aangetroffen vijandelijk koop vaardijschip worden vernield, zonder dat het steeds mogelijk zal zijn daar bij de voor bemanning en passagiers dreigende gevaren af te wenden. „Ook neutralen schepen loopen in dit oorlogsgebied gevaar, daar, wegens de door de Britsche regeering op 31 Januari bevolen misbruiken der neu trale vlag en de wisselvalligheden van den zee-oorlog niet steeds kan worden vermeden, dat de op vijande lijke schepen berekende aanvallen ook neutrale schepen treffen. „De scheepvaart noordelijk om de Shettlandseilanden, -in het oostelijk deel der Noordzee, en in een strook van minstens 30 zeemijlen breed langs de Nederlandsche kust is niet gevaar- ltjk." v Berlijn, 4 Februari 1915. De chef van den marinestaf (get.) Von Pohl. Berlijn, 4 Febr. Ter toelichting van do bekondmalcing omtrent, den oorlog ter zee van den D'uitschen marinestaf, is aan de verbonden, neutrale en vijandelijke mogendheden de volgende memorie medegedeétd over „de tegenmaatregelen tegen de met het volkenrecht strijdige maat regelen van Engeland ter verhinde ring van den neutralen zeehandel met Duitschland." In de memorie wordt gezegd Sedert den aanvang van den tegenwoordigen oorlog voert Groot-Brittannië tegen Duitschland een handelsoorlog op een wijze, die in strijd is met alle beginselen van het volkenrecht. Wel heeft de Britsche regeering in verschillende verorde ningen de Verklaring van Londen toonaangevend voor haar maritieme strijdkrachten genoemd, maar in werkelijkheid heeft zij zich van deze Verklaring, wat dé voornaamste pun ten betreft, losgemaakt, hoewel hare eigen gevolmachtigden op de Lon- densche maritieme conferentie deze besluiten als geldig volkenrecht er kenden. De Britsche regeering plaatst een reeks artikelen op de contiabande- lijst, die niet of dan toch slechts zeer indirect voor oorlogsdoeleinden bruik baar zijn, en dus volgens de Londen- scbe Verklaring en volgens de alge meen erkende regelen van het vol kenrecht niet als contrabande mogen worden beschouwd. Zij heeft verder het onderscheid tusschen absolute en •elatieve contrabande feitelijk opge heven, daar zij alle voor Duitschland bestemde artikelen, die relatieve con trabande zijn, zonder rekening te houden met de haven waarin ze ge lost zullen worden en zonder reke ning te houden met het vijandelijke of vreedzame gebruik er van, aan inbeslagneming onder werpt.Zij schrikt zelfs niet er voor terug, de Zeerecht verklaring van Parijs te schenden, daar hare maritieme strijdkrachten van neutrale schepen Duitseh eigen dom, dat geen contrabande was, wog- haalden. En hare eigen verordeningen be treffende de Verklaring van Londen te buiten gaande, liet zij verder door hare marine talrijke voor den mili tairen dienst geschikte Duitschers van neutrale schepen weghalen en tot krijgsgevangenen maken. Einde lijk heeft zij de geheele Noordzee tot oorlogstooneel verklaard cn do neu trale scheepvaart de vaart over do open zee tusschen Schotland en Noor wegen, indien al niet onmogelijk, dan toch zeer bezwaarlijk en gevaar lijk gemaakt, zoodat zij in zekeren zin een blokkade van neutrale kusten en havens invoerde in strijd met het volkenrecht. Al deze maatregelen hebben blijk baar ten doel door een verlammen naam, en deze was Pierro Chaumont." Mijnheer Chaumont boog glim lachend. „Met den naam las ik toen ook de naastbijstaande woorden, die mij aan leiding geven om den geheelen brief te lezen. Die luidde: Mijn vermoeden betreffende de erfenis is geheel be vestigd geworden. Het is mij gelukt het portret van de erfgename in bandon te krijgen, terwijl ik haar verblijfplaats reeds vroeger had ont dekt. Zij weet piets van haar afkomst en zal er ook niets van weten, voor zij oen. van ons de hand heeft gereikt. Maar deze te veroveren is echter eene even moeilijke als gevaarlijke taak. Toch geloof ik, den rechten man daarvoor gevonden te hebben. Piero ChaumontMocht hij erbij sneuvelen, dan schaadt het nog niets. - Nu greep ik met verdubbelde belangstelling naar het portret, dat blijkbaar de erfgename voorstelde. Onwillekeurig trad ik eonige schreden van de schrijftafel naar het venster, om het gelaat nauwkeuriger te kunnen zien. - Daar kwam plotseling de dokter aan. Ik had geen tijd meer de photo gratie op haar plaats weer neer te leggen. Snel stak ik haar in den zak van mijn japon. Zou dokter Renaud niet bemerken, dat ik het portret had weggehaald? Neen. Hij was blijk baar to veel met zijn gedachten ver diept in -een andore zaak. Hij gaf mij tenminste dadelijk zijn leedwezen te kennen, dat hij nffj slechts haastig vaarwel kon zeggen, daar hij bij een Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Telef. Intc. 140. ABONNEMENTSKLEEDING voor Heeren. Zeer doelmatig. De goederen blijven het eigendom van den geabonneerde. Ons tarief wordt U op aanvraag on- middelijk toegezonden. van den legitiemen neutralen handel tegen het volkenrecht in niet alleen de Duitsche oorlogvoering maar ook Duitschlands economisch leven te treffen, ten einde door uithonge ring het geheele •Duitsche volk den ondergang prijs te geven. De neutrale mogendheden hebben zich in het algemeen naar do maat regelen der Britsche regeering ge schikt, in het bijzonder hebben ze niet bereikt, dat de van hun schepen onrechtmatig weggehaalde Duitsche personen en goederen door de Britsche regeering worden uitgeleverd. Ook sloten zij zich in zekeren zin zelfs bij de met de vrijheid der zee onver- eenigbare maatregelen der Engelsche regeering aan, doordat zij blijkbaar onder pressie van Engeland voor vredelievende doeleinden bestemden doorvoer naar Duitschland ook van hunne zijde door uitvoerverboden verhinderden. Tevergeefs vestigde de Duitsche regeering de aandacht der neutrale mogendheden er op, dat ze zich zou moeten afvragen of zij aan de tot dusver door haar strikt gevolgde bepalingen van de Verklaring van Londen nog langer zou kunnen vast houden, indien Groot-Brittannie bij zijn houding volhardde en de neutrale mogendheden al deze neulralïteits- schenriingen ten nadeele van Duitsch land nog langer zouden dulden. Groot-Britlannië beroept zich voor zijn met het volkenrecht strijdige maatregelen op de levensbelangen, die voor het Britsche Rijk op het. spel staan 'en de neutrale mogend- heden^ schijnen zich tevreden te stellen met theoretische protesten, dus feitelijk de levensbelangen van de oorlogvoerenden voldoende ver ontschuldiging te vinden voor elke wijze van oorlogvoeren. Op zulke levensbelangen moet nu ook Duitsch land zich beroepen. Het ziet zich daarom tot zijn leedwezen gedwongen tot militaire maatregelen tegen Enge land, die een vergelding zullen zijn voor de EDgeische methoden. Zooals Engeland het gebied tusschen Schotland en Noorwegen tot oorlogs tooneel verklaarde, zoo verklaart Duitschland de wateren om Groot- Brittannie en Ierland, met inbegrip van het geheele Kanaal, tot oorlogs tooneel on het Wil met alle ter beschikking staande oorlogsmiddelen de vljandolljke scheepvaart daar be strijden. Met dit doel zal het van 18 Februari 1915 af elk vijandelijk koopvaardij schip, dat zich op het oorlogstooneel bevindt, trachten te vernietigen, zonder dat het steeds mogelijk zal zijn, de daarbij voor personen en goederen dreigende gevaren te ver mijden. De neutralen worden dus gewaar schuwd voortaan geen bemanningen, passagiers .of goederen zulken sche pen toe te vertrouwen. Ook wordt hun aandacht er op gevestigd, dat het ook voor hun eigen schepen drin gend aan te bevelen is, het binnen- loopen in dit gebied te vermijden, want al hebben de Duitsche mari tieme strijdkrachten ook de aanwij zing gewelddaden tegen neutrale schepen voor zoover deze als zoo danig zijn ter herkennen na te laten, met hot oog op het door de Britsche regeering voorgeschreven misbruik van de neutrale vlaggen e'n met het oog op de toevalligheden van den oorlog, zal niet altijd voor komen kunnen worden dat ook zij het offer worden van een op vijan delijke schepen bedoelden aanval. Hierbij wordt uitdrukkelijk opge merkt, dat de scheepvaart noordelijk om de Sbetlandeilanden, in het oos telijk gebied van de Noordzee en in een strook van ten minste dertig mijlen breedte langs de Nederland sche kust, niet gevaarlijk is. De Duitsche regeering kondigt deze maatregelen tijdig aan, opdat de vij andelijke zoowel als de neutrale sche pen tijd hebben schikkingen te tref fen voor het binnen loopen van de gewichtige samenkomst moest tegen woordig zijn. Ik was blij, dat ik mij kon verwijderen, want de grond brand de mij onder de voeten. To huis gekomen, vroeg ik mij af, hoe dokter Renaud, die zulk een warmkloppend hart bezit, zoo gevoel loos over een zijner medemenschen kon schrijven. En daarbij kwam de tweede vraagIs het werk van barm hartigheid wel het ware doel van dokter Renaud en zijn bond, of heeft hij dezen naam noodig als dekmantel voor zijn zelfzuchtige plannen?Zou den misschien ook de inlichtingen voor de Orléannisten moeten dienen voor andere zaken? Tot na toe kon ik op deze vragen geen afdoend antwoord vinden, maar dit stond bij mij vast, dat ik u moest waarschuwen. -- Al kan ik uw gedrag tegenover Antonia niet billijken, ik wil toch niet, dat ge, zonder er iets van te weten, een ernstig gevaar tegemoet gaat." Chaumont drukte hare kleine hand en zei: „Tot dank voor dezen vriend schapsdienst, wil ik u beide vragen beantwoorden, die u zoo bezig houden. Het is waar, dat voor Renaud do nienscheü, en vooral zij, die hij aan zich heeft verplicht, slechts het middel zijn ter bereiking van zijn doel. Verder is het waar dat dit doel niet is, weldaden tc bewijzen. Maar wat het eigenlijke doel van den omvang rijken bond is, kan ik u niet ge makkelijk zeggen, want dan moest ik voor u een voordracht houden over aan het oorlogstooneel liggende ha vens. Men mag verwachten, dat de neu trale mogendheden de levensbelangen van Duitschland niet minder dan die van Engeland in aanmerking zullen nemen én er toe zullen bijdragen hunne burgers en het eigendom van deze van het oorlogsterrein verre te houden. Dat mag temeer worden verwacht, omdat de neutrale mogend heden ook er belang bij moeten heb- beD, den tegenwoordigen verwoesten den oorlog, zoo spoedig mogelijk be ëindigd te zijn. De Engelsche pers maakt zich niet ongerust over den aangekondigden aanval van Duit3che duikbooten op Engelsche transportschepen, die troe pen naar Frankrijk brengen. Zij wijst er op, dat zes maanden lang troepen en oorlogstuig zijn overgebracht en dat de vijandelijke duikbooten, die daaraan voortdurend hun aandacht hebben gewijd, er niet in geslaagd zijn ook maar één transportschip te treffeD. De Odyssee van de „Ayesha". Berlijn, 4 Februari. Aangaande het schip „Ayesha" (de schoener aan boord waarvan de landingsdivisie van de „Emden" van de Kokos eilanden een heenkomen had gezocht) is bericht ontvangen, dat zijn commandant kapitein-luitenant ter zee v. Mücke met de landingsdivisie van de „Em den" in iu de buurt van Hodeida aan de zuidwestkust van Arabië aan gekomen en door de Turksche troepen met gejuich ontvangen is. Nadat het schip erin geBlaagd was, zonder door de Engelsche en Fransche bewakings troepen bemerkt to zijn,' de straat van Perim door te varen, beproefde men een landing aan de kust in het gezicht van een Fransch oorlogsschip. Onderzeeërs voor Engeland. Wij hebben reeds gemeld, dat er in Canada 20 duikbooten voor Enge land zullen gebouwd worden. Volgens een bericht van do Associated Press zal dat geschieden op de nieuwe werf, die Vicker3, de bekende Engel sche scheepsbouwers, die o.a. de Dreadnought hebben gebouwd, te Montrael hebben geopend. Zij hebben daar o.a. een reusachtige loods gezet, waarin tegelijk twee groote kruisers en tien duikbooten kunnen worden gebouwd. Ook bij strenge koude kan het werk dus doorgaan. De stalen platen voor do duikbooten zullen deels uit Engeland, deels uit Amerika komen. (N. Rott. Ct.) Het gevecht In de Noordzee. Thans wordt van Duitsche zijde gemeld, dat aan den zeeslag bij Helgoland behalve de reeds genoemde gepantserde Duitsche kruisers „Seyd- litz", „Moltke", „Dreffiinger" en „Blü- cher" nog hebben deelgenomen de klei ue kruisers Rostock", Graudenz", „Kolberg" en „Stralsund". Een trawler vermist. De Engelsche trawler „Earl Howard" uit Grimsby, wordt geacht met zijn bemanning verongelukt te zijn. Dat is do 31ste trawler uit Grimsby, die sedert het begin van den oorlog is vergaan. Uit Duitschland. Een lezer van het Berliner Tage- blatt stelt voor om, nu de rijkswol- week zoo geslaagd is, ook een rijks goud week te houden. Goud zoo schrijft hij - heeft de staat evenzeer noodig als het dageltjksch brood. Er is nog genoeg goud onder de bevolking; het komt er maar op aan, om het uit particu lier bezit aan de rijksbank te brengen. Groote waarden aan goud liggen ook braak in gouden voorwerpen, die hun eigenaai'S bijna nooit dragen, maar" vanwege hun ouderdom bewaren. Het heden heeft echter grooter rechten dan het verleden. Voor den dag daarom met dat oude goudEn maakt munten van sieraden! Wat alle waarschuwingen en ken nisgevingen van overheidswege niet hadden kunnen klaarspelen, is een bioscoophouder to Karlsruhe gelukt. Hij maakte bekend, dat hij aan iedereen die een tien- of twintig- markstuk aan de kas wisselde, een onze politieke en sociale partijen, over de toestanden in Frankrijk on in de naburige landen. En dit zou u vermoeien, maar toch niet geheel bevredigen." „Dus dokter Renaud heeft mij be drogen. O, dat is hard!" Mary zuchtte diep en hare oogen werden vochtig. „Ik heb op hem ver trouwd als op een vader en ik was zoo gelukkig, zoo trotsch op zijne vriendschap. Nu is dat ook voorbij!" Met een forsehe beweging stond zli op. „Vaarwel, mijnheer Chaumont," zeide zij, hem de hand reikend, „wij zullen elkander wel voor het laatst gezion hebben. Ik verzoek u ten minste dringend, mli niet op te zoeken en in deu schouwburg niet meer notitie van mij to Domen." „Is u boos op mij, omdat ik uwe illusies over Renaud heb wegge nomen „Volstrekt niet, ik dank u voor uwe openhartigheid. Maar ik ben bang dat de dokter ons zal laten nagaan, als we verdenking in hem opwekken." Chaumont knikte toestemmend. „Dat ben ik met u eens, en ik zal daarom naar uwen wensch handelen. Wees ook overigens voorzichtig en laat Renaud vooral niet merken, dat u meer weet, dan hem lief is. Aan de bevelen kunt u met een gerust geweten voldoen, want het doe], dat hij tracht te bereiken is,niet slecht, al heeft hij ook iets anders op het oog dan werken van barmhartigheid." „Kunt u mij op uw woord ver zekeren, dat het doel van Renaud en vrijkaart voor een voorstelling zou verstrekken. Dit had een buitenge woon succes. In drie dagen tljds kon voor 13,000 mk. in goud aan de rijksbank afgedragen wordeD. De Duitsche verliezen. De Londensche correspondent van „De Telegraaf" schrijft: Volgens een bericht uit Kopenhagen aan de „Times" bevatten de vijf laatst gepubliceerde Pruisische verlieslijsten de namen van 23.158 dooden, gewon den on vermisten. Volgens de tot dusver gepubliceerde 137 lijsten, be dragen de Pruisische verliezen 926.547 man. Daar zijn nog bij te voegen 144 Beiersche, 100 Saksische, 104 Würt- tembergsche en 15 marinelijsten. De laatste verlieslost van de vloot bevat de namen van 1572 man. Kan dat betrekking hebben op het jongste zeegevecht? De voedingsmiddelen. De socialistische Vorwarts"zegtdat de kennisneming van de burgerlijke pers in Duitschland sedert eenigen tijd voor den opmerkzamen lezer niet van humor is ontbloot. Op de eerste bladzijde vindt men pathetische ver maningen om spaarzaam te zijn met het brood en in de plaats daarvan andere voedingsmiddelen, vleesch en aardappelen, te nuttigen. Op de tweede bladzijde wordt men onderhouden over de noodzakelijkheid oin vee te slachten, met het oog op den veestapel niet al te veel vleesch te nuttigen, „vleeschlooze dagen" te houden en liever andere voedingsstoffen te ge bruiken. En een paar kolommen ver der stuit men op de verzekering dat ook de aardappel voorraad niet zeer rijk is, en dat men ook daarmee spaarzaam moet omgaan. M. a. w., men kan zich zat eten waaraan men wil, men zal steeds zondigen tegen het vaderland. De „Vorwiïrts" wijst er dan op dat alle drie do artikelenbrood, vleesch en aardappelen in niet al te ruimen voorraad voorhanden zijn, zoodat het geen zin heeft het gebruik van het eene in plaats van het andere te verlangen. Het blad bepleit dan ver der een broodzegelstelsel, vaststelling van maximumprijzen voor vleesch en handhaving van de maximum prijzen voor aardappelen op een schap pelijk peil. BINNENLAND. Mislukt. Door het spoorwegpersoneel is te Zwolle aangehouden een Engelsch onderofficier van de marine, die uit Groningen was gevlucht. Hij had zich te Groningen, in den nacht van Zaterdag op Zondag, ver borgen in een goederenwagen, waar op „Rotterdam" stond, in de hoop zoo te Rotterdam on vandaar naar Engeland te komen. Bedoelde wagen bleef hier echter op 't rangeerterrein staan, wat den vluchteling deed ver moeden reeds te Rotterdam te zijn, en daar hij geen mondvoorraad bij zich had, trachtte hij uit den wagen te komen. Deze was echter gébloten. Met behulp van een zaagje wist hij een paar latten weg te nemen en een opening te maken, waardoor lilj kon ontsnappen. Al spoedig bemerkte hij te Zwolle te zijn. Na wat chocolade gekocht te heb ben begaf de man, die burgerkleeren droeg, zich weer naar het rangeer terrein, in de hoop ongemerkt zijn reis naar Rotterdam te kunnen ver volgen. Nu werd hij echter opge merkt en gepakt. De politie stelde hem ter beschikking van den garni zoenscommandant. (Pr. Gr. Ct.) Een politiehond. De politiehond „Marre" van het Haagsche Politiekorps gaf dezer dagen een bewijs van groote bekwaamheid in bet speuren. Een 16-jarig meisje had des avonds half acht de ouder lijke woning aan de Frederik Hen driklaan in stilte verlaten. Nadat des nachts te ongeveor twee uren de ouders, over het verdwijnen van het kind ongerust go worden, de politie daarvan in kennis hadden gesteld, werd den speurhond voornoemd lucht gegoven aan een kleedingstuk van de vermiste. De hond volgde onmiddellijk een spoor, leidende naar deObrecht- straat, bleef daar voor eene woning zijn geheimzinnigen bond werkelijk niet slecht is?" „Zou ik anders tot dezen bondbe- hooreu?" vroeg Chaumont als ant woord, terwijl bij opstond en Mary vast in de oogen keek. Deze sloeg haar blik beschaamd neer. „U hebt gelijk," fluisterde, zij, „daar zal ik aan denken, als de twijfel op nieuw bij mij mocht opkomen." Maar als u deze banden wenscht te verbreken, Signora Lucia," ver volgde Chaumont. „die dokter Renaud zoo handig om u heeft weten te leggen, laat mij dan voor u werken, en mis schien zal juist deze gevaarlijke onder neming mij gelegenheid geven, om het gehate juk af te schudden." „Dus u gaat in weerwil van mijn waarschuwing het waagstuk toch ondenemen Chaumont trok de schouders op. „Ik weet mij niet te herinneren," zei hij trotsch, „ooit voor een onder neming teruggeschrikt to zijn, omdat er gevaar aan verbonden was. Maar men moet natuurlijk voorzichtig te werk gaan, als men te doen heeft met iemand als dokter Renaud. Heeft u de foto nog in uw bezit?" „Ik was van plan, die aan u te geven," antwoordde de jonge dame, terwijl zij het portret uit haar mof te voorschijn haalde, „Hier is nw aanstaande." Chaumont wierp een vluchtige blik op de foto en vroeg: „Mag ik het portret behouden?" „Het heeft mij gebrand als een gloeiende kool," zei Lucia glimlachend, staan en bij onderzoek bleek toen dat het meisje zich in die woning bevond. Begrafenis luit.-kol. Westenberg. In allen eenvoud werd Donderdag middag op de Algemeene Begraaf plaats te Bussura ter aarde besteld het stoffelijk overschot van deu op 54-jarigen leeftijd te Groningen over leden luitenant-kolonel der genie G. W. C. Westenberg, ridder in de Orde van Oranje Nassau. Onder de aan wezigen merkte men op eenige mili taire autoriteiten. Eenige fraaie kransen, waaronder een van officieren van het regiment genietroepen, dekten de lijkbaar. Een officier van de genie wijdde aan de groeve eenige woorden aan de nagedachtenis van den gestorvene, waarna een broeder van den over ledene allen dankte voor de betoonde belangstelling. Mail naar Indië via Qenua. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend dat, met wijziging in zooverre van het ter zake vroeger medegedeelde, de verzending van de mail (alléén brieven briefkaarten en aangeteekende stuk ken) naar Ned.-O.-Indiö, via Genua, per M(j. „Nederland", met ing. van 9 Febr., des Dinsdags om de 14 dagen zal plaats vinden met den trein welke te 7.30 m. van Amsterdam naar Elten vertrekt. SPORT. Voetbal. H.F. C.- ter rein H.F.C. I-Holland. Terrein Bolweg H.B.S. I—Militairen. Zondag a.s. van 2 tot 4 uur Holland versus H.F.C. I. Verleden weok kreog H.F.C., door onvolledigheid, een zeer zware nederlaag te slikken. Daardoor daalde zij één plaatsje in de competitie stand. Om deze daling weer te her stellen, dient zij Zondag te winnen. H.F.C. I zal, om deze overwinning mogelijk te maken, ais volgt uit komen Meerburg Roelvlnk Qoob Bak Kikkert d. Pol Taylor Ten Horkol Geurts Grootte Op nu, supporters, uwe aanmoedi gingen moeten Uw club mede ter oveiwinning voeren. Allen dus op Uw post. Ingezonden Mededeeling. Voor moeders. Wat is gelukkiger voor een moeder dan om haar kinderen gezond te zien opgroeien. Een zwak 6d kwijnend kind doet de moeder steeds in de grootste zorg en angst leven. Veel meer kinderen dan oppervlakkig ver moed wordt, lijden aan nier- en blaas- aandoeningenin vele gevallen wor den deze kwalen overgeërfd en tenzij zij behoorlijk behandeld worden, valt het soms moeilijk haar te genezen. Een der meest bekende verschijn selen van nier- en blaaszwakle bij kinderen is bedwateren. Ook gedu rende den dag heeft het kind dikwijls moeite om de urine op te houden. Het voelt zich niet sterk en opgewekt, maar prikkelbaar en hangerig. Vaak doen zich ook andere verschijnselen voor als pijn in den rug en buik, hoofdpijn, enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen kunnen veilig door kinderen gebruikt worden volgens de gebruiksaanwij zing, die iedere doos vergezelt. Spoe dig zult gij een merkbare verbetering in den gezondheidstoestand en de opgewektheid van het kunnen op merken, en tal van dankbare moeders spraken hare tevredenheid over de werking van dit geneesmiddel uit. Te Den Helder verkrijgbaar bij de Fa. De Bie—Biersteker, Keizerstr. 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel h f 1.75 voor één, of f 10. voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pilleu, wei gert eikedoos, dte niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (45) „Ik ben blij, dat ik er af ben." Zij trok den sluier weer over haar gelaat. Chaumont bood haar den arm en zeide: „Laat ik u naar beneden bren gen, om voor de oogen van portier en ober-kellner afscheid van mijne lieve tante te nemen." Met een knikje logde zij haar hand in zijn arm en zoo gingen z(j samen naar beneden. HOOFDSTUK IV. Toen mijnheer Chaumont op zijn kamer was teruggekeerd, bokcek hij de foto zeer nauwkeurig en stak haar vervolgens in zijn zakportefeuille. „Er valt niet aan te twijfelen," mompelde hij. „Bij den brand van het slot zijn beido kinderen verdwenen een moisje en oen jongen, en sedert dien tijd heeten zij dood. - Nu heeft Renaud het meisje teruggevonden waarom zou het geluk mij niet den jongen in handen spelen. Hij moet jonger zijn dan zijn zuster, of vergis ik mij daarin?" De heer Chaumont haalde een zak boekje voorschijn en begon er in te bladeren. „Ja, het meisje moet nu achttien jaar oud zijn en de jongen dertien. Zoo oud zal de jongen van gister avond ongeveer geweest zijn. De ge lijkenis is zeer groot en h(j kon bost wat adelljk bloed in de aderen hebben. Zijn antwoorden waren tenminste overmoedig genoeg. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1