HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4428 DINSDAG 16 FEBRUARI 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37$- 45 „0.75 Modeblad 65 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling ii 'o ii ii ii 1.00 Losse nummors der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 ct Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewljs-exemplaar 2cent Stelling van DEN HELDER. Ontspannings-avonden. Dinsdag 16 OosDBalterU Lozing met voordr. en muziolt, i S u. Ook voor andoro dooien van ds.Wanters i Kustvak, te regelen doorOt. Stafmuziok (taptoe) 8u- Stafmuzick j 6Vs—7'/aii. 0p pagina 4 van dit blad is opgenomen 1. Droevige vakactie. 2. De brei-manie In Amerika. 3. Feuilleton, enz. DE OORLOG. De officieele legerberichten van 12, 13 en 14 Februari. Op het W e s t e 1 ij k front worden de bewegingen wederom tegengewerkt door het slechto weer. Op sommige gedeelten van het gevechtsterrein heeft men veel last van sneeuwstor men. Het Fransehe bericht van den 12en meldt dat op het front in Champagne en in België hevige artillerie-gevech ten geleverd zijn. In de Argonne werden de operaties der Duitschers tegen het veldwerk Maria-Theresia voortgezet door het doen springen van mijnen en het werpen met bom men. Een Duitscho aanval op Ara- court (Lotharingen) werd afgeslagen. In de Vogezen slaagden do alpen jagers erin een heuvel ten N. van den HarLmannsweilerkopf te bezetten. De Fransehe raededeeling van den 18en ('s middags) meldt dat de Duit schers de Duinstreek en Yperen hef tig beschoten hebben. Ook op andere punten van het front hadden artil lerie-gevechten plaats. N. van Verdun, in het bosch van Gaures werd een Duitsehe aanval afgeslagen. Meerdere aanvallen op Aracourt en Rauzy wer den teruggewezen. Een beschieting van den door de Franscheri bezette Sudelkopf in den Elzas had weinig resultaat. Het avondcommuniqué van denzelf den datum meldt de voortzetting van den geschutstrijd. Verder moesten de Franschen welke zich van een bosch in Champagne hadden meester gemaakt, wijken voor een tegenaan val van de Duitschers. Van den 14en dezer wordt bericht dat Reims opnieuw beschoten is. In Lotharingen werd een aanval gedaan op de voorgoschoven posten, N.O. van Pont Mousson. Het resultaat was nog niet bekend. In den Elzas werd een vijandelijke opmarschdoor patrouilles skiloopers tot staan ge bracht. De Duitsehe berichten van den 13en maken melding van een aanval van vliegtuigen in België. Wel werden burgers gedood, doch in militair op zicht was de schade slechts gering. Noord-West van St. Menehould werd aan de Franschen wederom 1200 M. van hunne hoofdstelling ontnomen. Aanvallen der Franschen in de Vo gezen werden afgeslagen. Ten slotte krijgt Amerika nog een veeg uit de pan. Er wordt n.1. mede gedeeld dat artillerie-projectielen wel ke aan hot westelijk front gevonden zijn, onmiskenbaar van Amerikaan- schen oorsprong waren. Het Duitsehe bericht van den 14en meldt dat de uitslag van het gevecht ten N. van Pont Mousson reeds bekend is. Het plaatsje Norray en de hoogte No. 365 werden aan de Fran schen ontnomen. Ook in de Vogezen werden eenige kleine plaatsjes be stormd, waarbij 135 Franschen ge vangen genomen werden. Op het O o s t e 1 y k front zijn de Russen weder in een minder guns tige positie. Volgens een bericht uit St. Petersburg, dd. 12 Februari, werden tusschen de beneden Njemen en de Weichsel slechts plaatselijke gevechten heleverd. In de Karpatben en bij de grens van de Boekowina werden vijandelijke aanvallen afge slagen. Bij Zavadok werd oen gedeelte der vijandelijke stellingen veroverd en vielen 500 gevangenen en 3 mi trailleurs in handen der Russen. In het Russische bericht van den 13en wordt melding gemaakt van gevechten bij Lyck, Kadzidle en ten Oosten van Sierpe. Uit do Karpathen werd gemeld, dat. de Russen ver sterkte hoogten bezetten in de streek van Svzidnik en tusschen de Lupkow pas en de boven-San. Hierbij maakten de Russen ongeveer 1000 gevangenen. Tusschen de Uszok en Tuchelka- pas werden de Duitschers een weinig terugedroven. De Russische mededeelingen zijn niet geheel in overeenstemming met die der Duitschers. Van Duitsehe zijde wordt ten minste gemeld, dat de aanvallen in Oost-Pruisen, goed vorderen en dat de tegenstand dei- Russen snel gefnuikt wordt. Ten Noorden van de Weichsel zijn de Duitschers ook reeds een heel stuk gevorderd. Zij rukken thans op in de richting van Ranioncz. Het Oostenrijksche bericht van den 13en meldt, dat de toestand in het Westelijk en middengedeelte van de Karpathen vrijwel onveranderd is ge bleven. Op het Oostelijk gedeelte daarentegen werd terrein gewonnen. Gelijk met den opmarsch naar de Boekowina zijn ook de Oostenrijkers, na de Russen te hebben teruggewor pen, de Jablonica-pas overgetrokken. De andere in de Boekowina opruk kende troepen hebben de Sereth-linie bereikt. Het aantal gedurende de laatste gevechten gevangen genomen Russen bedraagt 29000. Het Oostenrijksche bericht van den 14en meldt, dat aanvallen in den Doekla-sector en in de midden-Kar- phaten succes hadden. De ten Zuid westen van Nadworna staande Rus sische troepen werdon teruggeslagen. Op het schiereiland Sinaï verrustte een Engelsche afdeeling een troep van 200 Turken, welke een aanval wilden doen op Tur. Do geheele Turksche afdeeling werd vernietigd. Het kamp en de voorraden van hen werden eveneens vernield. Van het Westelijke gevechts terrein. Aanval op de Belgische kust door Engelsche vliegers. Engelsche bladen behelzen een be schrijving van het vertrek der vlieg tuigen, die de Belgische kust hebben bestookt. Donderdag bij 't krieken van den dag zijn ze, naar de Daily Chro- nicle meldt, van de Oostkust van Engeland opgestegen. Het was een zeldzaam en indrukwekkend gezicht. Er namen aan dezen tocht meer vlieg tuigen deel dan aan de groote Euro- peesche rondvluchten. Het leek een vlucht groote zeevogels, die daar over het Kanaal streek. De beste en stout moedigste bestuurders waren er voor uitgekozen. Eén voor één, als wilde eenden, vlogen ze opvan één plaats heeft men er 22 zien opstijgen. In 't geheel waren het er 34. Naar schat ting moeten ze in 20 minuten den overtocht naar de Belgische kust hebben gedaan. Onderweg is er een ongeval gebeurd. Een toestel is in zee gevallen, maai de inzittenden zijn gered en het toe stel is ook weer opgepikt en moet onbeschadigd zijn. Het plan was dat de vliegtuigen na den aanslag op de bases der Duit sehe duikbooten aan de Belgische kust, eenigen tijd in Frankrijk zouden ver blijven alvorens naar Engeland terug te keeren. Duitsehe vliegers. Men schrijft pit Duinkerken aan de N. Rott. Crt. In dagen had zich geen Duitsehe vlieger meer laten zien, tot er eindelijk gisteren zich weder een op weg bevond naar Duinkerken. Zijn nadering werd aangekondigd, de vlag in Duin- kerksche kleuren werd op den toren gebeschen, de klok waarschuwde en binnen enkele oogenblikken waren de straten verlaten. Maar de lucht werd bewolkt, Fransehe en Engelsche vliegers stegen op .om den aanvaller tegemoet te gaan, maar deze keerde terug zonder boven de stad te zijn geweest. Heel den middag bleven de Fransehe en Engelsche vliegers boven de stad zwevenze organiseerden jachten op elkander en voerden de stoutmoedigste manoeuvres uit.J Heden vertoonden zich alleen Fran sehe en Engelsche toestellen boven de stad. De Duitschers schijnen van hun herhaalde aanvallen uit de lucht op Duinkerken te hebben afgezien. Zij hadden er trouwens geen militair voordeel mede behaald; en in één- week waren twee der op Duinkerken aanvallende vliegers naar beneden geschoten. In één week tljds zijn vijf Duitsehe vliegtoestellen vernield of tot dalen gebracht. Twee daarvan werden door de Belgen onschadelijk gemaakt.. De door de Duitsehe vliegers bij strooibiljet beloofde Zeppelins zijn nog steeds niet gekomen. De strijd om La Bassée. De „Ooggetuige" bjj het Engelsche leger heeft een uitvoerig bericht ge zonden over de gevechten bij La Bas sée op 5, 6 en 7 Februari. Op 5 Febr., zoo schrijft hij, nam de beschieting van onzen linkervleugel en ons centrum af in hevigheid. Het Engelsche artillerievuur schoot toen een waarnemingspost in brand en bracht tweo Duitsehe kanonnen tot zwijgen, zoo zij niet vernield waren. Het was een mooie dag weer, en van beide zijden waren er nog al vliegtuigen uit. Een Engelsche vlie ger maakte jacht op een aeroplane, van een punt achter het centrum der Engelsche linie tot in de nabij heid van Rijssel; na een gevecht in de lucht, waarin beide machines wer den beschadigd, moest de Duitscher snel dalen, tweo mijlen van zijn aerodrome. In den nacht van 5 op 6 Febr. werd een krachtige aanval gedaan op twee Duitsehe sappen in de steen- bakkersvelden ten zuiden van het Kanaal La Bassée. Van deze vooruit geschoven punten werd een nieuwe aanval gedaan. Op den 6on Fobr. concentreerde de Engelsche en Fran sehe artillerie het vuur op de Duit sehe verdedigingswerken tusschen de opgehoopte steenen en het daarachter gelegen terrein. De zware houwitsers namen aan het bombardement deelde uitwerking der lyddietgranaten was ontzettend. Een huis werd door de ontploffing geheel vernield, en als de granaten sprongen tusschen de steen- hoopen, veroorzaakten zij groote ont steltenis onder den vijand die zware verliezen leed. Te 2.15 werd een krachtige aanval gedaan op de sterkste positie die de Duitschers tusschen de steenlioopen aangelegd hadden. De stormcolonnes der Engelschen vielen van drie zijden aan, en namen de stelling met geringe verliezenwant, zoo verklaarden later gevangenen, het geraas van de sprin gende granaten was zoo groot en do stofwolken waren zoo dicht, dat de verdedigers den aanval niet hadden opgemerkt voordat het te laat was. Tegelijkertijd worden de loopgraven benoorden dit punt, tusschen de steenbakkerij en liet kanaal, door een andere afdeeling bestormd. Door dat ook die loopgraven waren geno men, was hot den Engelschen mogelijk een onafgebroken linie ten zuiden van den vooruitgeschoven post aan het kanaal te bezetten, die een voél - deelige positie innam tegenover de steenbakkersvelden. Negentien Duit schers werden gevangen genomen, 70 doodon waren op het terrein, benevens een groot aantal gewonden. De Duitschers, die niet geneigd schenen de nederlaag te aanvaarden, deden in den morgen van den 7en een poging om de verloren loop graven te hernemen. Zij poogden een krijgslist toe te passen, maar de Engelschen lieten zich niet verrassen zij lieten de gewaande sappours tot dicht hij de stellingen komen en openden toen het vuur uit een mitrail leur, met het gevolg, dat de Duit schers terug moesten, 30 dooden achterlatend. In den namiddag werd een kleine aanval ondernomen, maar eveneens zonder succes. De „Ooggetuige" roemt zeer de groote juistheid, waarmede de Engel sche kanonnen schieten. Hy meldt' verder, dat de Duitschors veel gebruik maken van brandkogels om steden in brand te schieten, zoo als bij Armentiéres, waar zij granaten gebruikten, geladen met- celluloid, phosphorus en was, een mengsel dat zoo ontvlambaar is, dat het in brand vliegt als het. in de zon wordt ge plaatst. Ten slotte deelt de „Ooggetuige" eenige bijzonderheden mede over de actie der Duitschers bij Givenchy op 25 Januari, waar een gevecht van man tegen man plaats hadop dien dag braken de Duitschers's morgens te S uur door de Engelsche linies buiten Givenchy en drongen zij in het dorp door, waar zij door een ba- jonetaanval werden tegengehouden en met groot verlies teruggedreven. Het gevecht duurde uren, lang om de verschillende terrein voorwerpende Duitschers rukten in massa op, en werden neergeschoten, maar slaagden er toch in op sommige plaatsen in en door de Engelsche linies te dringen. Doch zelfs toen bleven nog gedeel ten der Engelsche linie bezet, en toen deze in den rug werden aange vallen, plaatsten de Eogelsche schut ters zich tegen de parados en be schoten van daar den vijand. Een groepje van 15 man, die in het dorp waren, deed een aanval op een Duitsehe, afdeeling, die 40 man sterk was, en waarvan allen gedood of gevangen genomen werden. By die gelegenheid, verhaalt de „Ooggetuige" nog, zag hy eeu daad van menschelijkheid van de zijde van een Duitsch officier. Een Engelsch officier was tijdens het gevecht bij Givenchy gedeeltelijk begraven onder een stuk van eon borstwering, dat op hem gevallen ]was. Een Duitsch officier zag dat, en zonder acht te slaan op het feit, dat hij in het open terrein blootgesteld was aan het vuur, begon hy den Eugelschman uit te graven en liet hij hem wat brande wijn drinken uit zijn veldflesch. De Eugelschman werd gered, de Duitsehe officier door een kogel gedood. De bestorming van loopgraven. Een Rijnlandsch officier van de landweer vertelt het volgende in de „Kölnische Yolkszeitung" „Twee dagen waren wy uit het front terug en waren wij ergens rustig gelegerd. Onbeschrijfelijk is het gevoel dat men heeft, als men in een zacht, warm bed komt, nadat men vijftien weken lang alleen in de kleeren, op stroo in een hol of in e.en loopgraaf geslapen heeft. Ik was, na goed gerust te hebben, een wandeling gaan doen en werd terugkeerende tot mijn verbazing met alarm begroet. De compagniën stonden nl. reeds gereed. Er was een loopgraaf verloren en wij moesten medehelpen ze te heroveren. Wij gingen naar beneden, het be groeide dal in, dat door de X-rivier zijn water naar de Moezel zendt. Op een steile helling hielden wij stil. Drie compagnieën waren reeds naar voren, wij werden nog achter ge houden. De sneeuw valt, wij wachten en wachten, 's Avonds laat kwam het bevel, in het dichtst bljgolegene plaatsje noodkwartier te betrokken. Wij brengen daar een kouden nacht door. In den vroegen morgen trokken wij door een nauwe boschkloof naai de bedreigde stelling. Onze compag nieën bezetten haar. Een ervan is gisteren tot dicht bij de loopgraven van de Franschen doorgedrongen, is echter hevig beschoten en moest terugtrekken. Twee luitenants zijn gevallen. Een onruBtige nacht in een loop graaf. Vy'ftig meter van den vijand, die achter takkebos:versp er ringen gedekt ligt. Tweemaal ontzettend geweervuur. De dag verloopt kalm. Een nieuw regiment rukt aan. Het moet de loopgraaf bestormen. Wij blyven in reserve. Den nacht brengen wij in de schuilplaats door. Er brandt een kacheltje, waarop koffie gezet wordt. Wie geen vier en-twintig uur of langer kou geleden heeft, beseft niet wat een kroes warme koffie waard is. Den middag van den 20en Januari hoort men het gedreun van onze mijnwerpers. De storm wordt voor bereid. De splinters vliegen tot vlak by ons. Men ziet de projectielen dooi de lucht vliegen, de lichten recht de hoogte ingaan en naar beneden vallen die zwaar waggelend hun baan be schrijven. Uit zware veldkanonnen komt de wedergroet. Vervolgens snel vuur van onze artillerie en ten slotte het „hoera" van de bestormers. Wij liggen in het bosch onder zware beuken, waarvan do takken versplin teren onder den zwaren kogelregen. Wij zenden ammunitie naar voren, naar de bestormende troepen, die reeds onmiddellijk twee loopgraven genomen hebben. Om onze ooren spektakelt het fluiten en dreunen van de artillerie, het snorren van infan- teriekogels. Dit allermodernste con cert, waarvan de klank dengene, die het eens gehoord heeft, altijd in de ooren zal blijven. De zware artillerie van den vijand Strooit over het ge heele bosch granaten. De rookzuilen ziet men tot in de boomtoppen. Een adjudant komt naai- ons toe. „Wij hebben u niet meer noodig, wij spelen het alleen klaar. Gaat terug, maai- houdt u ieder oogenblik gereed". Wij kruipen in onze schuilplaatsen het vuur verstomt. Den volgeiiden morgen lossen wy de vermoeide bestormingstroepen af. Weer liggen wij in de voorste linie, zeshonderd meter van den vijand af, die zich opnieuw verschanst. Tegen don avond weer hevig artillerievuur. Een paar grasboden vliegen me tegen den helm. Een andere bezeert mijn neus. Een geweerkogel vliegt langs mijn slapen, schroeit mijn haar en zet myn trommelvel in onstuimige beweging. Om twee uur begint het infanterievuur weer. De beide liniën schieten tegen elkaar. Het klettert tegen de boomeq, de schilden en de zandzakken. "Erauelyk hondt het op. Drie dagen houden wij de hero verde loopgraven bezet. Dan worden wy afgelost; in een plaatsje achter het front zullen wij een paar dagen rust genieten. Stil en gebogen ver laten wli de loopgraaf. Daar liggen nog de lijken van gevallen Franschen. Verder naar beneden gaat het langs de helling. De grond is doorwoeld van granaten. Reusachtige boomen zyn versplinterd. Een stuk stam staat nog omhoog, maar de kroon ligt tegen den grond. Van het Oostelijke gevechts terrein. Het meest belangrijke feit van het oogenblik is de strijd aan het Oos telijk front, en wel in het bijzonder die, welke gestreden wordt op de beide vleugels. Van deze twee js die in Oost-Pruisen de voornaamste. Wanneer wy het verloop van den strijd in een kort overzicht na willen gaan, dan doet zich allereerst de vraag voor, welke inzichten de Rus sen hebben geleid tot het oprukken door Galicie en Oost-Pruisen. Dit nu was het gevolg van de ligging van Russisch Polen. Het ligt als een C tusschon het Duitsehe en het Oosten rijksche Polen. Midden achter de bocht van de C ligt Berlijn. Een opmarsch in die richting kon dua alleen plaats hebben wanneer de beide landen op de vleugels in Russisch bezit waren. Het resultaat van den opmarsch tegen beide landen was zeer ver schillend. De Oostenrijkers moesten na hun aanvankelijk te ver doorgezette op marsch de geheele Boekowina en Galicie in handen der Russen laten. In Oost-Pruisen daarentegen liep hot na het aanvankelijke succes van de Russen niet gelukkig voor hen af. Von Hindenburg versloeg eerst het Russische leger in Oost Pr uisondaarna het Njemen-leger en daarna nog een Russisch hulpleger. Het gevolg was dat de Russen Oost-Pruisen moesten ontruimen. Op deze operaties volgden die aan de Weichsel en de San. De Duitsehe linkervleugel welke hier met omvat ting bedreigd werd, terwijl ook het front in Polen hevig werd aangeval len, moesten wyken, en als gevolg daarvan trokken Duitschers en Oos tenrijkers terug op de grenzen van Posen en Silezio, in Zuidwestelijke richting door de Russische hoofd macht achtervolgd. Intusschen concentreerde von Hin denburg een leger bij Thorn en viel daarmede onverhoeds aan. (16 Nov.). Het gevecht had tot resultaat, dat het Russische offensief tegen Silezie en Posen mislukte. De Duitschers slaagden er echter niet in het Rus sische leger afdoende te verslaan. Het gevolg was dan ook, dat even als op het Westeiyk gevechtsterrein, een positie-oorlog ontstond over een front, dat zich uitstrekte van den Beneden-Weichsel af, langs de Bzura, Rawka, Nida en Dunajee tot de Kar pathen. Waar nu op dit front de legers als twee muren tegenover elkander stonden, daar lag het voor de hand, dat de beslissing gezocht zou worden op de beide vleugels, In Oost-Pruisen begonnen de nieuwe operaties met een succes voor de Duitschers. Zy dwongen de Russen ten tweede male Oost-Pruisen te ontruimen, en tevens hunne bedreiging van West-Pruisen op te geven. De Russen geven dan ook toe dat zy zich op hunne ves tingen terugtrekken. Het gevolg is dat de Russen thans niet meer op Duitsch gebied staan, zoodat behalve in den Elzas, Duitschland van vyan- den gezuiverd is. (Volgens een Rus sisch bericht d. d. 14 dezer staan zij echter nog bij Lyck). Het is thans slechts de vraag of de Duitschers hun offensief op Russisch gebied snel genoeg kunnen voortzetten, om het dan te ontwikkelen tot een overwin ning op den rechtervleugel en daarna in den geheelen veldtocht. Op het oogenblik is het daar echter nog ver van af. In de Boekowina gaan de Oosten rijkers snel vooruit. De Sereth-linie is thans reeds door hen bereikt. Het grootste deel van de Boekowina is daarmede weer in hunne handen. De Duitscho bladen geven zooals te begrijpen is uiting aan hunne bevre diging over de door de Duitschers in Oost-Pruisen behaalde overwinning. Zy zien hierin het besto bewys voor de uitnemende organisatie en den goeden geest van do Duitsehe troepen. De „MorgenposL" ziet in den uitslag van dezen strijd eon volslagen mislukking van het Russisch opera tieplan. „De Post" -maakt nog de opmerking dat in verhouding tot het aantal ge vangenen (26.000), de buit van 20 kanonnen en 30 machinegeweren maar matig is. Het zal echter wel meer blijken te zijn, maar blijkbaar kunnen de Russen al niet te veel kanonnen meer verliezen. In de Boekowina. Boedapest, 14 Febr. Het blad „Az Est" meldt, dat de Oostenrijksch- Hongaarsche troepen Radautz, in de Boekowina, binnenrukten. De intocht had zóó snel en verassend plaats, dat de zich daar ophoudende Russi sche generaale staf geen tydhadom te vluchten en met het geheele bureau-personeel gevangen werd ge nomen. De Russische commandeeren- de generaal pleegde zelfmoord. Op Zee. De Duitsehe verklaring. Een keizerlijk Duitsch gezantschap te 's-Gravenhage deelt mede: Nadat sinds het uitbreken van den oorlog de Duitsehe handelsvloot van de wereldzee was verdwenen, heeft Engeland den handel der on- zydigen met Duitschland trachten te verhinderen. Engeland heeft met dit doel de Noordzee zonder voorafgaande waarschuwing verklaard tot oorlogs gebied en als in gevaar gebracht door Duitsehe mijnen, ofschoon Duit sehe mijnen niet in volle zee, maar uitsluitend aan de Engelsche oost kust waren gelegd Het heeft bovendien den weg noordelijk om Schotland verboden, en het Kanaal zoomede in de open Noordzoe mijn- velden gelegd. Engeland heeft voort de op de Londensche zeerechtconferentie vast gestelde lijst van contrabande sterk uitgebreid en den doorvoerhandel van onzydige landen naar Duitschland door bemoeilijking van de onzydige scheepvaart zooveel mogelijk trachten te beperken. Sinds Duitschland daarop besloten heeft het Engelsche voor beeld volgende - de Engelsche en Iersche wateren van 18 Februari af tot oorlogsgebied en als gevaarlijk te verklaren, heeft Engeland alle Engel sche havens tot oorlogshaven ver klaard en zichzelf gerechtigd geacht om op zijn handelsschepen onzydige vlaggen te voeren. Thans wórden volgens stellige be richten een groot aantal Engelsche haDdelsstoomschepen bewapend en zyn deze voornemens Duitsehe onder zeeërs te beschieten of door rammen te vernielen. Daarmede verliezen deze handelsschepen hun karakter als zoodanig en worden zy oorlógs vaartuigen. Duitschland ziet zich thans opnieuw genoodzaakt alle onzijdige schepen van den 18den Februari af voor het bevaren van de Engelsche kust wateren dringend te waarschuwen, want van dezen datum af zal van de zijde der Duitsehe admiraliteit aldaar de strijd tegen de Engelsche oorlogshavens, de Engelsche oorlogs- en handelsvloot met alle middelen worden aangebonden. Onzydige sche pen, die zich dan nog binnen het oorlogsgebied begevenloopen derhalve de gevaren, welke zy zouden loopen, wanneer zy hun koers namen te midden van de zeegevechten tusschen Duitschland en Engeland, gevechten waarvan de juiste plaats en datum niet kunnen worden aangegeven en waarin de aangewende strydmiddelen voor ieder schip, hetwelk zich in deze watoren bevindt, gevaren zullen mede- brongen, waarvoor Duitschland de verantwoordelijkheid niet op zich kan nemen. De weg noordelijk om Schotland kan ten gevolge van de diepte van hot vaarwater door zeemynon niet in go vaar worden gebracht. Daar, evenals in alle wateren der Noordzee, met uitzondering van de Engelsche wate ren en de Duitsehe Bocht, wordt de onzydige scheepvaart door de maat regelen der Duitsehe admiraliteit niet in gevaar gebracht. De Amerikaansche bladen zijn voor het meerendeel ingenomen met de bewoordingen, waarin de Nota voor Duitschland is gesteld. Zy zyn ook van meening dat het leven van Amerikanen niet vernietigd mag worden, onverschillig of zy aan boord van een Engelsch of een ander schip zyn. (Dit zou dus een erkenning zyn van het recht van de „Lusitania" om de Amerikaansche vlag te hyschen). De „Sun" is van oordeel dat de zeer duidelijke termen van de Ame rikaansche waarschuwing noodig waren wegens de onheilspellende termen van de Duitsehe bekendma king. De vage uitdrukking van de Duitsehe admiraliteit hadden een uittartend karakter en men kon die niet over zyn kant laten gaan. Elk Amerikaan zal de flinke houding van de Amerikaansche regoering goed keuren. Washington, 14 Febr. Duitschland heeft de Vereenigde Staten formeel verzocht de reeders aan te raden alleen onderdanen van onzijdige staten op hun schepen te gebruiken. De autoriteiten hier zijn van meening dat dit wyst op de zorg van de Duit sehe overheid om te beletten, dat burgers van vijandige staten op zulke schepen, na Duitsehe havens bezocht te hebben, aan hun regeeringen inlich tingen over militaire dingen kunnen verstrekken. Uit Rome komt nog het bericht dat de Italiaansche regeering dezelfde stappen deed by de Duitsehe regee ring als door Amerika gedaan waren naar aanleiding van de Duitsehe ver klaring. De „LaSrtes". Londen, 14 Februari. Naar aan leiding van het heldhaftig gedrag van de bemanning van het stoom schip „Laërtes" by den torpedo aan val van een Duitschen onderzeeër op 10 Febr. is de kapitein benoemd tot luitenant by de marine-reserve en is hem het „distinguished service cross" toegekend. De Admiraliteit heeft haar waar deering te kennen gegeven voor het optreden van de bemanning en aan elk der officieren een gouden horloge en iedere matroos drie toegekend. Op da Nederlandsche vlag geschoten. Dit lazen wy met vette letters als opschrift in de Daily News, en we schrokken. Maar het viel mee. Het was de beschrijving van den aanval van een Duitsehe duikboot op het Engelsche stoomschip „Laertes", dat aan het bevel om te stoppen geen gehoor gaf en „den geoorloofden krijgslist" te baat nam ora de Neder landsche vlag te hljschen, teneinde de neutralen die aan boord waren te redden, zegt de Daily News, en het blad vervolgd: „maar de Duitschers weigerden die vlag te eerbiedigen en ginden door met schieten." Nog al glad zegt een nuchte Hollander; het schip had moeten stoppen. Zou een Engelsch schip niet geschoten hebben, als een schip, terecht of ten onrechte de Nederlandsche vlag voerende, niet bijdraaide (N. R. Ot.) Uit Duitschland. Verliezen der Bondgenooten. De Vossische Ztg. geeft eenige beschouwingen en berekeningen over het aantal voorgoed buiten gevecht gestelde tegenstanders van Duitsch land en O.-H. gedurende de eerste zes maanden van den oorlog. Einde December waren er in Duitsehe ge vangenkampen, op transport of nog in Polen circa 850,000 gevangen ge nomen Russen. In Oostenryk waren het er tot 12 December, 157,800. Op einde Januari raamt de Vossische Ztg., zouden het er in Duitschland en O.-H. tezamen 535,000 kunnen zijn geweest. De Parysche Temps had tegen Dec. het aantal gesneuvelde Russen op 540,000 geschat, terwyi de Vossische voor het aantal op einde Januari 675,000 gesneuvelden aanneemt. Op grond van vergelykingscijfers komt het blad op een totaal van 2,025,000 gewonde Russen. Stelt men het per centage dat geneest en weer voor den dienst geschikt wordt op 60, dan komt men Lot 1,010,000 biyvend buiten gevecht gestelde Russen. D© permanente siytage van do Russische legers gedurende het eerste halfjaar- van den oorlog zou dus op 2,300,000 zijn te stellen. Voor de Fransehe legers komt de VosBische Lot 240,000 gevangenen, 360,000 gesneuvelden en 441,000 per manent voor don dienst ongeschikt geworden gekwetsten (uit een totaal van 1,260,000 gewonden). Frankryk verloor dus in het geheel - indien men 60,000 door ziekte onbruikbaar geworden soldaten meerekent 1,100,000 man. De Belgische verliezen zouden (met inbegrip van de in Nederland geïn terneerde 32,000) te stellen zijn op 130,000. De Vossische Ztg. voegt daarbij de permanente Britsche verliezen op 70,000. Die van Servië en Montenegro worden niet meegerekend, wyi daar omtrent geen ook maar eenigermate betrouwbare cyfers kunnen worden, gegeven. In totaal kuDnen dus - concludeert het blad de blyvende verliezen van do strydkrachten der aan Duitsch land on Oostenryk vijandige mogend heden op 8,600,000 worden gesteld. Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Telef. Intc. 140. ABONNEMENTSKLEEDING voor Hoeren. Zeer doelmatig. De goederen blijven het eigendom van den geabonneerde. Ons tarief wordt U op aanvraag on- middeiijk toegezonden. Dit is dus in dit eerste halfjaar per dag een slijtage van twintigduizend man. Wij laten overigens de verantwoor delijkheid voor de juisheid der mee gedeelde cijfers voor rekening van de Vossische Ztg. Krijgsoperatiën in den Elzas. In het gebied der krijgsoperatiën in den Elzas is Donderdag de termijn verstreken, binnen welken de buiten landers dat gebied moesten hebben verlaten. Blijkens een bericht uit' Bazel aan de Vossische Ztg. waren de Zwitsers met groote voorkomend heid bejegendZwitsersche zakenlui, die reeds langen tijd in den Elzas woonden, werden heel niet lastig go- vallen. Ook tegen onderdanen van andere staten werd met zachtheid en tact opgetreden. Het brouwen van bier. De Lokal-Anzeigor bevestigt, dat het brouwen van bier met ingang van 15 dezer io Duitschland beperkt is geworden. Het moutverbruik van de Duitscho brouwerijen is met dien datum tot 1 Maart op 50 pet. van het gewone moutverbruik bepaald. Na 1 Maart zal het moutverbruik tot 40 pet. van het gewone verbruik verminderd worden. Als norm van het gewone verbruik werd het ge middelde van de maand over de drie laatste jaren aangenomen. De over heid stelt de hoeveelheid mout, die verbrouwen mag worden, voor elke brouwerij vast- Uit Frankrijk. Japansche Roode Kruis. De vorige week is in Parijs een groot aantal Japansche Roode Kruis doktoren en verpleogstets aange komen om zich werkzaam te stellen in Hotel Astoria, waar het British Red Cross Hospital geïnstalleerd is. Deze Japansche missie verliet Yoko- hama op 16 December en kwam 7 Februari te Parya aan. Zy maakten den overtocht op de Japansche stoom boot Fushimi maroe, de eerste boot, die een geregelden dienst zal onder houden tusschen Japan en Engeland. De missie omvat 31 personendrie doktoren en chirurgen, een administra teur, een apothekeres en twee-en- twntig verpleegsters. Zij brachten on geveer honderd en veertig ton goede ren mee en zullen binnen tien dagen aan het werk kunnen gaan. Alle verpleegsters dragen hetteekon van het Roode Kruis op de borst; een van de hoofdzusters, mej. Yuasa heeft de eeremedaille van het Fran sehe gouvernement, vroeger te Qhina verdiend. Vrijdag dineerde de missie op de Japansche ambassade. De Fus himi maroe heeft de reis naar Londen vervolgd. Vlschprijzan in Engeland. Aan de Oostkust van Schotland doet de haring nu 68 tot 82 shillings het vat, d.i. viermaal den gewonon prys. Levende visch is met 100 tot 150 pet. opgeslagen. Oost-Afrika. Berlijn, 18 Februari (Wolff.) Naar officieel wordt meegedeeld uit Duitsch Oost-Afrika, is doze kolonie thans vrij van vyanden. Een deel der Duitsehe troepen staat op vyandehjk grondge bied in Engelsch Oost-Afrika en Uganda. Voor de Oost-Atrikaansche kust kruisen de Engelsche schepen Chattam, Darthmouth, Weymouth, Fox en eenige hulpkruisers. Maritz ter dood gebracht? De „Pretoria News" meldt: Toen de Boeren-opstandeling Maritz onlangs een conferentie met Unie- officieren had omtrent zyn overgave, vroeg hij of zyn leven zou worden gespaard. Hem werd toen meegedeeld dat hem geen voorwaarden konden worden toegestaan. DoUnie-regeering zou even vry zyn om hem ter dood te brengen als den opstandeling Wessel. Wessels en Maritz hebben toen het kamp der Regeeringstroepen verlaten en zouden volgens afspraak niet alleen zichzelf overgeven, maar ook trachten het overschot van het Duitsehe ge schut in te leveren. Het blad zegt dat Maritz waarschljn- ïyk de Duitschers naar Kakamas bracht, toen zyn verraad werd ont dekt. Het gevolg was dat de Duit schers onmlddelljk den aanval op de stad openden, welke aanval word af geslagen, terwijl het Duitsehe geschut tengevolge van Maritz' dubbel verraad met moeite werd gered en de vijand met zware verliezen moest aftrekken. De Duitschers hebben Maritz toen onvorwyid in hechtenis genomen en hem waarschynlyk zonder verderen vorm van proces ter dood gebracht. In de lucht gevlogen. Het militaire laboratorium Djur- garden by Stockholm is Vrijdagmiddag tengevolge van een ontploffing in de lucht gevlogen. Van de elf menschen die zich in het gebouw, waar veel geschutmunitie was opgetast, bevon den, zyn 7 gedood, 2 zwaar on 2 licht gewond,

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1