UIT OOST-INDIÊ. De Sultan van Ternate verbannen. De eens zoo machtige en ge vreesde Sultan van Ternate is thans verbannen.' De reden hiervan is dat hij do hand heeft gehad in den moord op den controleur Agerbeek. Behalve den Controleur- wilde de moordenaarsbende ook nog een zen deling te Gamlaba vermoorden. Deze werd echter bijtijds gewaarschuwd. Zonder eenig vertoon is de sultan weggebracht. Zoogenaamd om een inspectie-tocht te maken op de eiland jes, werd hij aan boord van hot ter reede liggende gouvernoments-stoom- schip „Zwaluw" gebracht, hetwelk daarna vertrok. Toen de Sultan zijn gebouwen ver laten had, werden deze door troepen omsingeld. Alle geweren van zijn lijfgarde, ongeveer 300 stuks werden aan boord van Hr. Ms. „Mataram" ingeleverd. Dysenterio-Epldemle. Blijkens een van den commandant der zeemacht in Oost-Indiö b|j het departement van marine ontvangen telegrafisch bericht, is een bij den torpedodienat te Soerabaja uitgebro ken epidemie van dysenterie thans tot staan gekomen. Er hebben zich 23 gevallen voorgedaan 4 patiënten zijn bezweken, aan wier betrekkingen dienaangaande reeds bericht werd gezonden. De overigen zijn allen her stellende. Haven te Nieuwediep. Idem van Harluigeii naar Lytli het Eng. s.s. „Amulet". 17 Fobr. Idem van Harllugcn naar Londen het Falcon". Hnrltngon het Eng. a.s. „Falcon". Idem van Goole i Nederl. s s. „Friesland". LIJST van onbestelbare brieven en briefkaarten. Brieven Binnenland. Bruin Joh., Hospitaal, Helder; Lammers mej., Amsterdam; Possekol mej., Helder; Til van Oatrien, Hel der; Winters N. B., Scheveningen. Briefkaarten Binnenland. Buis D., LeidenKetjen H., den Haag. AGENDA. 20 Febr. Dansclub „I. M. O." Solréo Dansante, „Casino", 8 uur. 18 en 10 Febr, Mobil Isa tlo-Toonoel (variété). „Casino", 8 uur. 20 Fobr. Dansclub „Cacotlia", Solrée ln „Tlvoll", half acht. 20 Febr. Harmonica-Kunstavond, ln het lokaal van P. de Koning, Hoofdracht, 8 .rgelbes' straat, h MARINE EN LEGER. De luit. tor zee dor lo k). E. M. J. Chevalior, van Hr. Ms. „Koningin Emma", wordt 18 dezer overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. „Schorpi oen" als 1ste officier, terwlil de daar aan boord geplaatste luit. tor zee der le kl. C.Aronstoin wordt overgeplaatst naar Hr. Ms. „Zeeland" De bevolen overplaatsingen van do luits. ter zee der le kl. C.J.J.dcNeve en G. Uoogenraad, resp. naar hot Departement van Marino en naar Hr. Ms. ..Zeeland zlln Inentrnkkrn. „Zeoland'zün ingetrokken. B(j Kon. besluit van 6 Februari, No. 117, is de le lult- dor mariniers L.Splogolborg met ingang van 1 Maart bevorderd tot kapt. dor mariniers. 16 Fobruari bevorderd tot sergeant zoemilicion maclilnedrjjvor, de zeemilicien raachinedr\)ver H. PUpor. ST00MVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Kaugoan,ultr., puss. 16 dozer Ulbrallar. Tlmor, ultr., pass, 14 dozer Gibraltar. Vondel, thuisr., vertrok 16 dezer van Genua, Flores vertrok 10 dezer van Santos naar A.'dam. Kariraata, uitr.,arrlv. 10 dezer te Singapore. Rembrandt, uitr., pass. 16 dezer Dover. Roepal. vertrok 17 dezer van A'dam naar .lava. Orante, ultr., arrlv. 17 dozer te Port Sald. Rotterdamsche Lloyd. Kedlri orriv. 10 dezer van Santos te A'dam. Wllls, ultr., pass. 16 dezer Flnlsterre. Goröntalo, v. Batavia n. N.-York, vertrok 16 dezer van Calicut. Jacatra, ultr., pass. 14 dozer Landsend. Palombang, thuisr., vertrok 18 dezer v. Batavia. Ternate, thuisr., vertrok 14 dozer v. Batavia. Dell, thuisr., vertrok 10 dezer van Singapore. Kawi, v. R'dara n. Java, pass. 16 dezerPurim. Merauko vertrok 17 dozer v. R'dam n. CardlfT. Rlndjani, v. Java n. R'dam, arrlv. 16 dezer te Suoz. Tabanon, thuisreis, pass. 16 dozer Flnlsterre, gaat naar Falmoulli. Gelrla vertrok 17 dozor van A'dam naar B.-Ayros. Kon. Holl. Loyd. Maasland arrlv. 10 dezer van B-JVyros to A'dam. Sallnnd, ultr., pass. 16 dezer Lizara. Kon. West-Indische Maildienst. Prins d. Nederl., thuisr., vortr. 16 dezer v. Madera, oberen, v. A'dam naar Puerto Rico, pass. 16 dozor Dungeness. Burgerlijke Stand van Helder, 16 en 17 Febr. 1915. ONDERTROUWD: C. B. W. Was senaar en S. M. de Wind, J. Wil- lemso en J. Kater, W. J. Witters en A. de Boer, J. C. Anspach en A. Plooy, P. C. Vfjn en V. Plooij, C. Rigters en E. Prins, H. Bakker i H. v. d. Vaart. BEVALLEN: A. M. C. Rudolph Roetman, z.A. C. v. d. Klaauw v. d. Linden, d.A. M. Moolj-van Horik, d.H. Me|jer-v. d. Schans, d.A. Makelaar—Tietz, z.A. van de Reë-Koch, d.M. Leegwater Terwelj, d. OVERLEDEN: A. M. Gröramel- Bruij nvoort, 66 jaar. Staatsloterij. Trekking van Dinsdag 16 Februari: 5e Klasse. 10e ljjst. No. 9818 f 15000. Nos. 659 10727 10889 12291 12657 en 19084, elk f1000. Nos. 4006 9421 14862 en 17724, elk f 400. Nos. 18981 16279 17077 18599 en 19874, elk f200. Nos. 4717 5434 6679 10157 10414 11219 11328 13048 13139 14218 15689 18187 18348 en 20574 elk f 100. Trekking van Woensdag 17 Febr. 5e Klasse, 11e lijst. No. 18659 f1500 Nos. 4879,9856,10041,18898,17196 elk f1000. Nos. 16-26, 18281 elk f400. Nos. 4507, 8492,10091,11412,16726, 18711 elk f200. Nos. 3298,6348,9848,12069, 14878, 16479, 19050 elk f160. MARKTBERICHTEN. Behagen, 18 Febr. 1916. 14 Paarden f 100.- Veulens 0.— Ossen 0.— 1 Stloron - 865.— 78 Qeldokoolen (m&goro) 180.— 2 76 Geldekoeien (vetto) 300.- „8' 36 Kalfkoolen 200.- S Vaareon 0.— Pinken 0.— Graskalvoron 0.— 160 Nuchtere kalveren 10.- Rammen 0.— Schapen (magere) 0.— Scharion (vette) 0.— 810 Overhoudere 26.— Lammeren 0.— Bokken en Geiten 0.— Varkens (mag.) 0.— 30 Varkens (vette) p. K.G. 1X80 60 Biggen 10.- 1 80 Konünen 0.40 26 Kippen 0.60 Eenden 0.— Duiven a- Ganzen 0.— Zwanen 0.— 100 K.G. Boter 1.76 60 Kaas 0.60 9000 Kipeieren p. 100 stukB 6.- 100 Eendeleren p. 100 etuks C.- Handel magere geldekoeien stug, ideru v matig, kalfkoelen stug. DE OORLOG. De algemeene toestand. Van het Oostelijk oorlogsterrein zijn weer eenige nieuwe berichten van belang. In de eerste plaats de bezettiDg van Bielsk en Plock door de Duitschers. Ten Noorden van den Weichsel loopt het front nu van Plock over Bielsk en Racionz en van daar vrij wel Oostwaarts tot Makow. Vervol gens loopt het op een afstand van de Russische fortenlinie evenwijdig met die linie verder. „Na een korten strijd", zoo heet het in het bericht van het groote hoofd kwartier, „zijn Bielsk en Plock be zet", dat wijst er op, dat do Russen ook op deze linie nog geen vastbe raden poging hebben gedaan om stand to houden, doch slechts ach terhoedegevechten, om tijd te winnen, hebben geleverd. Dit verhoogt de kans, fjdat. zij ook ten Noorden van den berieden-Weichsel hun terugtocht zullen voortzetten tot de linie der Narew-vestingen, tot Nowo Geor- giewsk met name. Reeds dadelijk wezen de berichten van Russische zijde erop, dat do terugtocht over het gedeelte van de Oost-Pruisische grens, dat Noord Zuid loopt, met de meeste moeilijkheden gepaard ging. Reeds terstond werd toegegeven, dat hier de terugtocht tot de Njemen - (Memel) zou gaan, m. a. w. dat het gouvernement Soo- walki zou worden ontruimd. Verder spraken de Russen van een „sterken druk van vijandelijke strijdkrachten", die zij op dien terugtocht, door het gouvernement Soewalki moesten door staan. Hier dus schenen de Duit schers het grootste overwicht to hob- bon en scheen het liun te gelukken te „kleven", d. i. b|j een terugtocht dos vljands het contact met hem onderhouden en daardoor te trachten zljr. terugtocht in wanorde te brengen en in een vlucht, te doen ontaarden, zoodat do vijand, die een strategischen terugtocht in den zin had naar een beter verdedigbare stelling, nog voor hij die heeft kunnen bereiken,.dus gedurende dat hij het zwakst is, ver slagen wordt. Dreigt, zulk een gevaar, dan zal de partij, die terugtrekt, zijn troepenafdeelingen die den'terugtocht moeten dekken, moeten versterken, en hoe dreigender dat gevaar, hoe talrijker de troepen zullen mooten zijn die veelal worden opgeofferd. Zoo'n achterhoedegevecht kan on der bepaalde omstandigheden dc te rugtrekkende partij wel eens dwingen den slag te aanvaarden, dien hy aan vankelijk door zijn terngtocht had willen vermijden. Nu vertellen ons de Russen, dat hun troepen den 15den in de buurt van Augustowo (goeveinement Soe walki) „hardnekkig het hoofd hebben geboden aan sterkere Duitsche strijd krachten, die onze beide vleugels trachten te omsingelen". Opmerkelijk is het gebruik van de i.ljden dei- werkwoorden in dit telegram. „Onze troepen hebben tegenstand geboden" voltooid „de vijandelijke strijdkrach ten trachten onze vleugels te om singelen" onvoltooid. In een, naar het schijnt, iets later afgezonden bericht van het Duitsche hoofdkwartier leest meD, dat het 't 10e Russische leger is, dat het hier zoo zwaar te verantwoorden heeft gehad. Het bestond volgens deze opgave uit 11 divisies infauterie en eenige divi sies cavalerie, dus, laag geschat, uit ongeveer 250.0C0 man met. 700 ka nonnen. Deze legermacht, zegt het hoofdkwartier, werd eerst „byna" geheel omsingeld en vervolgens ver nietigend" verslageD. Wat men van Russischen kant heeft vernomen, sluit een zoodanige mogelijkheid niet uit, maar de buit, van Duitschen kant opgesomd, schijnt in verband met de uitdrukkingen „vernietigend,', „bijna geheel omsin geld" en „slechts overblijfselen", niet groot; meer dan 50.000gevangenen, meer dan 40 kanonnen en 60 ma chinegeweren. Maar daar staat tegen over, dat de bloedige verliezen van den vijand zeer zwaar worden ge noemd. Den Russischen tegenstand bij Lyck hebben de Duitschers, blijkens het Russische bericht, mede gebroken. Over Grajewo rukken zij op Ossowiec aan en zijn hier, op de plaats waar de Russische grens hel dichtst nadert, niet ver meer vandaan. In Boekowina naderen de Oosten rijkers de Prulh en daarmee Czer- nowitz, de hoofdstad. Waarschijnlijk zal een poging der Russen, om die vooralsnog te verdedigen, niet ach terwege blijven. Een ongunstige om standigheid zal daarbij voor hen zijn, dat de Oostenrijkers ook verder Wes telijk reeds ver naar het Noorden zijn doorgedrongen, tot ten Zuiden van Kolomea. (N. Rott. Ct.) Van hat Westelijke gevechts terrein. Parijs, 16 Februari. Het officieele communiqué van hedenavond luidt De krijgsverrichtingen zijn den 16n gunstig voor ons geweest. Over het geheele front is een artillerieduel gevoerd. In Belgié zyn de Engelschen ten Zuiden van Yperen in het bezit van een aantal loopgraven, waar de laatste dagen hevig voor gevochten is. By Bailly, tusschen de Oise en de Aisne, heeft onze artillerie met goed gevolg troopentransporten beschoten. In den sector van Relms zjjn w|J opgeschoten. Bij Loivre hebben we drie kilo- metera loopgraven genomen en hon derden krijgsgevangenen gemaakt. Ten Noordwesten van Perthes, ten Noordeu van Beauséjour, in Cham pagne, is de infanterie opgetreden. Tusschen Four de Paris en Bou- reuilles en Argonne wordt de strijd met gunstig verloop voortgezet. By Boisle Piêtre, ten Noordwosten van Pont a Mousson, hebben we ver scheidene blokhuizen genomen. Berlijn, 17 Februari. (Woiff.) Offi cieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier van heden: Blijkbaar daartoe bewogen door onzo groote successen in het Oosten, ondernamen de Fransehen en Engel schen gisteren en in den afgeloopen nacht op verschillende plaatsen bij zonder hardnekkige aanvallen. De EngelHChen verloren bij mislukte po gingen om hun op 14 dezer verloren stellingen to herwinnen, opnic-uw 4 officieren en 170 man aan gevangenen. Ten N.O. van Reims zijn de aan vallen van den vijand afgeslagen en 2 officieren en 179 man Franschen vielen in onze handen. Een bijzonder sterk offensief richtte zich tegen onze liniesin Champagne, dat op vele plaatsen tot. verbitterde gevechten op korten afstand leidde. Op een enkel kort gedeelte van de linies na, waar de vijand binnendrong en waar 'de strijd nog voortduurt, zijn de aanvallen afgeslagen. Onge veer 300 Franschen zijn gevangen gemaakt. In dé Argonnen zetten wij ons offensief voort cn hebben wij weer een gedeelte van de hoofdstelling van don vijand veroverd en 300 ge vangenen, twee bergstukkon en zeven machine-geweren genomen. Ook in liet Le Prêtve bosch ten N. van Toul zijn kleine voordeelën te vermelden. Daarbij zijn twee machiüe- geweren genomen. Van de grens van het rijksland is niets nieuws te molden. Van het Oostelijke gevechts terrein. Berlijn, 17 Februari. (Wolff.) Amb telijke mededeeling uit. het groote hoofdkwartier Ten N. van de Memel zijn onze troepen overal den teruggeslagen vijand in de richting van Tauroggen over de grens gevolgd. In het boschgebied ten O. van Augustowo worden op vele plaatsen gevechten bi) de vervolging geleverd. Een van Lonsa naar Kolno rukkende Russische kolonne is verslagen en 700 gevangenon en 0 machine-ge weren zijn in onze handen gevallen. Een vijandelijke afdeelitig in Grajewo is eveneens op Ossowiec terugge worpen. Aan hel ('toni Plook-Racionz, in Polen ten N. van den "Weichsel, schijnen zich hardnekkige gevechten tc ontwikkeleu. In Polen ten Z. van den Weichsel is niets nieuws gebeurd. Een protest der drie Noorsche Rijken. Kopenhagen, 17 Febr. De Deenscho, Noorsche en Zwecdsche regeeringen zijn, na de besprekingen te Stockholm, overeongekoinen bij de Britsche en Duitsche regeeringen te protesteeren tegen de gevaren, die de scheepvaart der drie Rijken bedreigen, gedeeltelijk ten gevolge van de door het Britsehe ministerie van buitenlandsche zaken gepubliceerde mededeeling over het eventucele gebruik maken 'van de neutrale vlag door Engelsche handels schepen, -deels door dc militaire maatregelen in de zeeön om dg Britsche eilanden, door hot, Duitsche Rijk aangekondigd. De nota's die de drie regeeringen, elk voor zich, aan de beide oorlog voerenden zullen doen overhandigen, zijn gelijkluidend. Contrabande. De ontdekking van koper inhalen suiker op een schip, dat het naar Duitschland zou brengen, is gebeurd te Kopenhagen. Het schip is deCar- mende lading koper die hot aan boord had, was, volgens een bericht, een millioen gulden waard. De koop man, die hot verzond, heet Carl Nilsson, de kapitein van het schip Christensen. Naar het schijnt is deze Nilssen voorzitter van de Zweedsche vereeniging te Kopenhagen. Volgens Extrabladet was het plan, dat het koper op zee op een Duitseh schip zou worden overgeladen. Oorlogkosten. Lloyd George, de Engelsche mi nister van financiën, heeft in het Lagerhuis een schatting van de oor logskosten aan het einde van het loopende (1915) gegeven. Hy kwam tot het eerbiedwaardige cijfer van 2 milliard pond sterling voor de bond- genooten en wel voor Engeland 776 millioen, Rusland en Frankrijk elk 616 millioen. Toonkunst-uitvoering. De dames-cursus on kinder zang klassen van do afdeeling Helder van „Toonkunst" gaven gisterenavond, met medewerking van het orkest der afdoeiing, eene uitvoering.' Het eerste gedeelte van het programma, van veelz|jdigen inhoud, was een soort openbare les, waarop verschillende leerlingen en ook het koor getuigen kwam van de vorderingen. Bekende, aardige nummers werden hierbij ge zongen; liederen van Fr. Abt, Heu- drika van Tussenbroek, Mendels- sohn, Schubert, Cath. van Rennes, Wierts en Wouters. Vooral viel in den smaak een „Wiegeliedje" door een dreumes van een meisje, jongo- juffrouw Van Otteren, gezongen met een allerliefst stommetje en een vrij moedigheid, die menige groote haar ben|jd zal hebben. Ze kwam zelfs, in optima forma, terug om haar buiging to maken. Na de pauze zong liet kinderkoor, begeleid door het orkest der afdee ling, en met behulp van eenige dames-solisten, con lief sprookje van Fr. Abt, getiteld „Rtlbezahl" (Rapen- teller). Mejuffrouw T. de Boer ver vulde hier de rol van declamatrice. De handeling van het sprookje werd n.1. verteld; terwijl do verschillende gebeurtenissen met zang werden af gewisseld. De dames de Boer en Slammes zongen de sopraansoli, mejuffrouw Langerys de alt partij. We haddon mejuffrouw Stammes nog niet gehoordzij heeft een fraaie, krachtige stem, on leed niot aan zenuwachtigheid, zoodat haar zang goed tot zijn recht kwam. Ook mejuffrouw de Boer was hier beter op dreef dan vóór dc pauze, zoodat, beide dames in haar cluo's een mooi effect bereikten. De jongens en meisjes vooral dit laatste goedje was sterk ver tegenwoordige! hebben hun beste beentje voortgezet. Hun zang klonk zeer mooien bij het spotlied dor kaboutertjes kregen ze een exira-ap piausje, dat ze ook dubbel on dwars verdiend hadden. Hoewol dc verschillende nummers vlot achter elkander werden gezon gen, was het toch bijna elf uur ge worden eer het scherm zakte. Op Zaterdag 20 Februari zal er hier ter stede een kunstavond op 't gebied van harmonicamuziek gegeven wor den b(j don Heer P. do Koning Hoofd gracht SO. Naar wij vernemen zijn de lieeren kunstenaars op hunne instrumenten. Een prachtprogramma kal er uitge voerd worden. Voor nadere bijzonderheden zie men do advertentie in dit nummer. N. V. Tooneelvereaniging. Naar wij vernomen, zal ook hier, evenals in vele andere plaatsen, ter gelegenheid van de 500e opvoering van Hcyerman's „Op Hoop van Zegen" en den 50slen verjaardag van den schrijver, eene opvoering van dit drama plaats hebben. Do datum is bepaald op Maandag 1 Maart a.s. De rol vei deeling zal geheel dezelfde zijn als bij dc jubileum voorstelling te Amsterdam en andere groote steden. Men meldt ons dat niet Woens dag 24 Febr. maar Woensdag 3 Maart de orgelbespeling van den heer H. J. Kruithof, organist en muziek onderwijzer te Kampen te geven in de Ger. kork (Spoorstraat) zal plaats hebjien. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen we naar de advertentie. Trawler gestrand. Hedennacht te 1 uur, tijdens oen zware 'bui uit het westen en misleid door slecht zicht - zoo men weet branden de vuren niet is op de Razende Bol, in do nabijheid van de plek, waar vroeger de „Ninia Paton" is verongelukt, do IJmuidor stoom trawler „Eendracht I no. 130", schip per W. Prins, van de ieederij „Mer- curius", onder directie van de firma Wed. S.I.Groen te IJmuiden, gestrand. Op het bericht van (lcn vuurtoren werd de reddingboot dadelijk gereed gemaakt, doch inmiddels kwam een draadloos bericht alhier binnen, mel dende dat de sleepboot „Titan", als onderzoekingsvaartuig aldaar gestati- onneord, dc trawlor had vlot gesleept. De inmiddels op de strandingsplaats aangekomen 'sleepboot „Hercules" nam de trawler over en bracht hem hedenmorgen tc half tien in de haven. Het schip was, na een reis van 9 dagen mol een lading visch, op weg naar IJmuiden. Vermoedelijk heeft de trawler eou paar schroefbladen of de geheele schroef verloren. Het maakte geen water. - Bij hot heden te 's-Gravenhage gehouden examen slaagde voor derde stuurman groote vaart de hoer W. G. Vriend, en by het le Utrecht go- houden examen slaagde voor machi nist-diploma A de heer A. A. van Os, beiden leerling der Zeevaartschool, alhier. PLAATSELIJK NIEUWS. Spoedeischende Vergadering van don Raad der gem. Helder, op Dondordag 18 Februari 1915, des avonds ten 7i uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Benoeming Wethouder. 3. Reclames. - De heer H. Muts van hier is met ingang van 22 Februari benoemd tot tijdelijk klerk bij het hoofd be stuur der Posterijen en Telegrafie. Tot conciërge aan de Ambacht- chool is benoemd de heer N. Heijblok, alhier. Door het Symphonie-orchest v/h. Slafmuziekcorps der Kon. Marine, Directeur AL. Hazebroek is met succes uitgevoerd. „Een bede voor ons Va derland" opgedragen aan Zee- en Landmacht van den Weled. Gestr. heer N. A. Bouwman kapitein-direc teur van het Stafmuziekcorps der Brigade Grenadiers. Genoemde compositie is een zeer mooi en dankbaar werk en viel bij zonder in den smaak der aanwezigen. BINNENLAND. De zee gesloten. Het Handelsblad schrijft: De booten van Rotterdam en Vlis- singen op Londen hebben blijk baar met goedvinden en op advies van de rogeering - den dienst op Engeland gestaakt. Die beslissing ora booten on men- schenlevens niet aan gevaren bloot te stollen, moge men begrijpen en redelijk achten - men kan toch de noodzakelijkheid om die beslissing te nemen ernstig betreuren. Om twee redenen. In de eerste plaats zouden wy willen zeggen, omdat daardoor practisch aan een oorlogvoerenden staat het recht wordt gegeven een zee voor neutrale scheepvaart te sluiten door de bedreiging, dat alle schepen daarin aangetroffen zonder behoorlijk onderzoek getorpedeerd worden. En dit is voor internationale rechtstoestanden even ongelukkig, als het voor een geordende rechtsgemeen schap zou zijn, indien het een burger gelukte door bedreiging met geweld pleging een drukken verkeersweg te sluiten. Maar in do tweede plaats zal daar door de geregelde verbinding voor goederen en personen on ook do postverbinding met Engeland ver broken zijn. Nu zouden wy echter willen vragen zal de regeering geen enkolen maat regel nemen om althans die post verbinding te handhaven Dat is een ijksdienst, en een dienst, die voor ons land van zeer groot gewicht is. De maatregelen, hieronder genoemd, z|jn ten eenenmale onvoldoende. Het is bekend, dat snelvarende kleine schepen in het bijzonder torpedobooten zoo goed als geen gevaar voor een aanval van onder zeeërs loopen. Kan de regeering niet voor postvervoer door een torpedo boot zorgen en aldus tevens door een daad toonen, dat zij het recht van een oorlogvoerenden staat ont kent om ons den toegang tot de zee voor onze kust te ontzeggen? Ds mail voor Engeland. Aan het hoofdbestuur der Poste rijen en Telegraphie worden drukke besprekingen gevoerd over het al of niet stopzetten van den maildienst naar Engeland in de huidige omstan digheden. Uit zeer betrouwbare bron kan worden medegedeeld, dal, de stand dezer aangelegenheid op dit oogenblik is als volgt: Heden, Donderdag, zal uit Vlis- singen een vrachtboot varen, die de mail meeneemt. Vrijdag en Zaterdag zal dit echter niet geschieden. Daar entegen zal a.s. Zondag wel weer een vrachtboot varen, en in de volgende weck zal zulks waarschijnlijk ook op eenige dagen plaats hebben. De Regeering en de Scheepvaart. Naar wij, in verband ook met de besprekingen welke in do laatste dagen hebben plaats gehad tusschen leden onzer Regeering en de ver tegenwoordigers der groote stoom vaartmaatschappijen, van hoogst, be voegde zijde vernerhon, is do hou ding der Regeering tegenover de vraag, welke de gedragslijn der scheepvaart in de komende dagen zal moeten zijn, deze, dat de Regee ring de scheepvaart geheel vrij heeft gelaten in de beslissing, of dezomet het oog op de Duitsche verklaring en de daarmede verband houdende waarschuwingen van Duitsche z|jde, hare schepen in do als gevaarlijk gekenschetste gedeelten dor Noord zee wil laten varen. De Regeering heeft er zich daarbij zelfs van onthouden ook maai eoni- gen wenk te geven met betrekking tot, de door de scheepvaart te volgen gedragslijn. Naar wij verder ook uit andere officieelo kringen vernemen, wordt tegenover de komende gebeurtenis sen een volmaakt afwachtende hou ding aangenomen. (Hbld.). Passagiersverkeer met Engeland gestaakt. Naar wij vernemen zullen de eerst volgende dagen geen afvaarten van de Maatschappij Zeeland cn van de Batavier-lijn naai" Engeland plaats vinden met hunne passagiersschepen. (H.blad). De Holland Amerika-lijn laat nu ook te Londen hekend maken, dat haar schepen naar de Vereen igde Staten, Cuba en Mexico do gewone route door hot Kanaal zullen blijven volgen. Schending der neutrale post. Uit Freiburg in Zwitserland schrijft men aan „Do Tijd": Dat brieven én briefkaarten uit Nederland eerst 13- J7 dagen na afzending Zwitserland bereiken, terw|jl drukwerken reeds na 2 a 3 dagen aankomen; dat liet vaststaat, dat eenige brieven waarbij aangetoekondo, geheel ver loren gaan; dat ton slotte andere voorzien zijn van den Duitschen stempel: „Km- merieh. P.K. überprOft und zu be- fördern". De post van liet neutrale Nederland naar het neutrale Zwitserland wordt, dus blijkbaar door de Duitsche auto riteiten tegengehouden en onderzocht. Ontmoeting met een Zeppelin. De „Holcna", van de Kou. Ned Stoomboot-Maatschappij, die gisteren in Rotterdam aankwam, heeft op zee, ongeveer 40 mijl van het Haaks- vuurschip, een ontmoeting gehad met een Zeppelin. Toen de bestuurders van de Zeppelin het schip bemerkten, kwamen zij snel naderbij en vlogen heel laag over den stoomer. De be stuurders van het luchtschip, bemer kende dat het een Nederlandsche stoomer was, veranderden echter spoedig weder van koers. Van beide z|iden werd met vlaggeD gesalueerd Het Suoz-kanaal. Met verwijzing naar de mededee- lingen, opgenomen in de St.ct. van 29 Januari j.1., brengt do minister van buitenlandsche zaken ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens bericht van den diplomatieken gezant te Cairo, het verkeer door hot Kanaal van Suez thans weder normaal is. (St.ct.) Een luchtballon boven Amsterdam. Boven Amsterdam hoeft zich gisteren een of ander luchtschip vertoond, dat in noordelijke richting over Amster dam vloog. Blijkens inlichtingen heeft men hier waarschijnlijk to maken gehad met één of eigenlijk twee ballons. Een dezer ballons is slechts zeer weinig waargenomen, de andere daar entegen is zeer duidelijk bovon onze stad gezien. Té ongeveer half tien vertoonde het luchtvaartuig zich ter hoogte van het station Weesperpoort, gaande met groote snelheid in noordelijke richting, dus met den wiDd mede. Vermoedelijk had men hier te maken met een nieuw type ballon van Fransch systeem. Er word geon schuitje met inzittenden waargenomen. Korten t|jd later vertoonde de ballon zich boven Hoorn, gaande in de richting Medemblik. Daar heeft men goed kuunen waarnemen, dat de ballon geen schuitje had, wel hingen er touwen af. Waarschijnlijk is do ballon dus losgerukt of zijn de inzittenden verongelukt. De ballon dreef weg over de Zuider zee in de richting van Friesland. Uit de verschillende inlichtingen meent men te mogen opmaken, dat het hier een „Fesselballon" gold, om waarnemingen te verrichten. In de nabijheid van Vlieland werd te 10.55 gistermorgen de ballon waargenomen. Hot luchtvaartuig vertrok in Noord Westelijke richting. Even buiten de grens van de gemeente Amsterdam, aan den Zee- burgerdtjk was het luchtschip, dat vanmorgen over de stad dreef, zóó laag geraakt, dat eeD afhangende tros schade veroorzaakte aan de Telegraaf draden. Een veertigtal draden werden dooi de tros omstrengeld en losgerukt. De schade wordt hersteld door de de Rijkstelegraaf en door soldaten van de Genie. Te Diemorbrug werd ook eenige schade aan telefoondraden toegebracht en verder eenige palen uit den grond gerukt. Uitwisselen van gewonden. De trein, die Dinsdagnacht de in valide Duitschers terugbracht uit En geland, werd aan het station Amers foort opgewacht door het bestuur der Roode Kruisafdeeling, de verpleegco- lonne en de transportcolonne. Aan gewonden en begeleiders werden op dezelfde wijze versnaperingen aange boden als den Engelschen den vori- gen nacht. Het viel alleen op dat de Duitsche jongelieden zooveel opge wekter waren dan de Engelschen. Toen de trein vertrok, dankten zij door hot zingen van een lied. Vanmorgen te zes uur arriveerde te Oldenzaal een extra-trein met zwaargewonde Duitsche krijgsgevan genen uit Vlissingon, een officier met 93 minderen, door een detachement aspirant-officieren van gezondheid van Amsterdam en een detachement vrij willige Duitsche Roode Kruis met den Oberstabsarzt Grumpholz begeleid. Alles stond onder leiding van dr. Sturkop van Amsterdam. Op het sta tion waren aanwezig de burgemees ter Vos de Wael, voorzitter van het Roode-JCruis comité, met alle bestuurs leden en de geheele transportcolonne onder bevel van den commandant G. Bloemen. Ook dezen ongelukkigen werden vol op ververschingen aangeboden. Do toestand van zeer velen was ernstig. Over de behandeling in Engeland waren allen zeer tevreden. Om halfzeven vertrok de trein naar Duitschland. Vèbr het vertrek dankte Oberstabsarzt Grumpholz hartelijk voor de vriendschappelijke samen werking met het Nederlandsche Roode Kruis en voor de gunst hem verleend, om de reis naar en yan Vlissingen to mogen meemaken. Metden meesten lof gewaagde hij van de behandeling overal in Nederland Ondervonden. Dr. Sturkop en zijn detachement vertrokken te half acht naar Am sterdam. Uit Duitaclilaud zijn thans ruim 200 zwaargewonde Engtlsohen uitge wisseld tegen 94 Duitschers uit En geland. lieutor seint uit Londen: De „Times" zegt in een hoofdar tikel Reeds lang kenden wij de Ne derlanders als (jen edelmoedig en vriendelijk volk, dat veel achtingen vriendschap voor ons koestert. De zorg on vriendelijkheid, welko onzo buren ln Nederland onzen gewonden hebben bewezen cn huu reis van Duitschland naar het vaderland, zijn nieuwe voorbeelden van de groote menschlievendheid, welke zij gedu rende den oorlog betrachten. Naar w|j vernomen, waren onze soldaten blijkbaar getroffen door de hun betoonde welwillendheid. Zij noch wij zullen dit spoedig vergeten, Engelsch vliegtuig opgepikt. Een Hollandsche torpedoboot heeft gisteravond laat binnengebracht een Engelsch watervliegtuig, dat bomand was mot een Engelsch officier. Het werd opgepikt in de Deurloó voor den mond van de Schelde. De officier wordt geïnterneerd. Het vliegtuig is in de haven van Vlissingen opgeborgen. Nador meldt men daaromtrent: Gistermiddag is een Engelsch water vliegtuig gedaald in den mond van de Westerschelde. Commandant luitenant Murray. Volgens zijn ver klaring was het vliegtuig eenige malen getroffen door vijandelijke kogels, waardoor het neergeschoten is. zyn geen bommen op het vliegtuig aaugetroffen. Vlieger en vliegtuig zijn per torpedoboot te Vlissingen aange bracht en onder militaire bewaking gesteld. Belgische vluchtelingen. Binnen eenige dagen de datum is nog niet vastgesteld zullen alle behoeftige Belgische vluchtelingen in Breda gezonden worden naar de ver schillende kampen. Ook den niet armlast-ingen uitge wekenenen zal verzocht worden zich te begeven naar plaatsen, welke niet door militairen bezet zijn. Pensioenwet voor de Zeemacht. Verschenen is een Nota van wijzi ging betreffende het ontwerp tot: Nadere wijziging en aanvulling van de Pensioenwet voor de zeemacht 1902". Bij de vaststelling van den bij de zeemacht voor pensioen geldigen diensttijd komt niet in aanmerking de tijd, gedurende welken de militair deserteur is geweest, wanneer hij wegens desertie is veroordeeld bij oen in kracht van gewijsde gegaan vonnis of wel wanneer het recht tot strafvordering te dier zake is ver jaard. De wet is derhalve niet van toepassing op hen, die zich schuldig hebben gemaakt aan desertie, doch aan wie krachtens de wet van 6 Aug. 1914 amnestie is verleend. De voorge stelde wijziging strekt om te voor komen, dat de tijd gedurende welken deze personen deserteur z|jn geweest en de militaire diensttijd aan deze desertie voorafgaande, wel als dienst tijd in aanmerking zouden behooren to komen. Voorts wordt voorgesteld art. 51 te behouden (aanvankelijk was voor gesteld het te doen vervallen). Het artikel vond vroeger toch weinig toopassing, omdat gepensionneérden zelden of nooit in militairen dienst worden herplaatst. Na de mobilisatie is het echter herhaaldelijk noodig geweest. Een protest. De correspondent van het „Handels blad" te Araeafoort schrijft: Belgische officieren aan het front hebben ceu schrijven gericht tot de kameraden, die than3 hier te lande zijn geïnterneerd, en hun verweten dat dezen niet, evenals zljzelven, zijn uitgeweken naar Frankrijk. Het schrijven is besproken in een bijeenkomst van do hier geïnterneer den en thans beantwoord. In dat antwoord wordt opgemerkt, dat de thans aan het front zijnden Vrijdag den 9en October door hot Duitsche leger zijn teruggedrongen in de richting van Frankrijk, terwijl de hier geïnterneerden 36 uren laDger hebben stand gehouden, Zaterdag den lOcn October werden opgedrongen naar de Nederlandsche grens en voor de keuze werden gesteld, of zich ge vangen te geven, óf zich te" doen interneeren. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage, 17 Febr. Goslaagd: groote stoomvaart eerste stuurman: K. A. van der Weide; derde stuur man: L. Stobbe, A. H. Treffers, J. Venoma, W. G. Vriend. Benoeming ioodscommissarissen. Bij K. B. z|jn met ing. v. 1 April benoemd: tot commissaris der lood sen, tevens ontv. der loodsgelden te Willemsoord, de comm. der loodsen te Hoek van Holland P. Verkade; tot comm. der loodsen te Hoek van Holland, de id. te Terschelling M. S. Kruisinga; tot id. te Terschelliug- comm. tevens ontv. der loods gelden te Delfzijl R. Dobbenga; met ing. van 1 Mei tot comm. der lood sen, tevens ontv. der loodsgelden te Dordrecht, de adj.comm. te Willems oord A. Schenk; tot comm. der lood sen, tevens ontv. der loodsgelden te Brouwershaven, de adj.comm. te Amsterdam H. Kuiper en, onder handhaving van Brouwershaven als standplaats, tevens belast met de waarn. der betr. v. comm. der lood sen, tevens ontv. der loodsgelden te Zierikzee; de adj.-comm. der loodsen te Maassluis H. W. Balfoort in ge lijke betr. overgepl. naar Willems oord on serg.-seiner Kon. Marine A. Woudstra tijdelijk belast met de waarn. der betr. van adj. comm. dor loodsen te Maassluis. Diefstal. Op het fort Marken-binnen is ver leden week ten nadeele van hot rijk uit een houten geldkistje, dat in de officierskamer stond, een bedrag van f2300 aan bankbiljetten ontvreemd. De diefstal werd Vrijdagmorgen ont dekt door don officier, die met hel; financieel beheer belast is. Deze was een paai' dagen met verlof gewoost en Donderdag laat thuis gekomen. Voor zijn vertrek was de kas dooi den kapitein in orde bevonden. (Tel,) Een dure klok. Iemand te Hoorn heeft oen ouder- wetsche staartklok verkocht voor den fabelachtigen prijs van f20,000. (HU.). Over boord geslagen. Het Ned. stoomschip „Triton" van< de Kon. stoombootmij., welk schip, in ballast van Rotterdam naar Zuid- Amerika was vertrokken, is Dinsdag avond met zware schade, ernstige slagzijde en met verlies vau twee- opvarenden te IJmuiden teruggekeerd. Het schip was door een zwaren storm geteisterd, waardoor liet brug- gedek, het kaartenhuis on de lucht kokers werden vernield, twee redding booten verloren gingen en eenderde boot uit de davids werd geslagen. Twee der opvarenden sloegen over boord en verdronken. Daar het stoom schip geen water maakte en de machi nes nog in orde waren, werd toe stemming verleend om naar Amster dam op te stoomen. Een legaat van f 68.000. Op 11 Februari is te Breda over leden mevrouw A. E. R. Oukoop- Genis, weduwe van den heer K. fl.. Oukoop, in leven wethouder der ge meente Breda. Deze dame heeft aan Breda f 58.000 gelegateerd, waarvan f 50.000 besteed moet worden tot restauratie van het gemeentehuis, te verwerken in 10 jaar, en de rente der overblijvende f8000 gebruikt moet worden door het Burgerlijk Armbestuur voor eeue extra-bedeeling op den tweeden Kerst dag. IJmuiden, 18 Februari. Maandag bedroog de viachomzel in de hal alhier f 104.000. Nog nooit werd voor zulk oene som op één dag verkocht. De prijzen welke voor de visch besteed worden, zijn dan ook zeer hoog nu èn Duitschland èa En geland visch van hier betrekken. Laatste berichten. Van het Westelijk gevechtsterrein. Parijs, 17 Febr. Officieel bericht van vanmiddag drie uur: Ondanks hevige beschieting zijn de Engelsche en Fransche vliegtuigen, die gisteren in de streek van Ghistelles en Ostende bommen hebben gewor pen ongedeerd teruggekeerd. De Belgische artillerie heeft met succes vijandelijke troepenafdeelingen en schuilplaatsen der Duitsche troe pen beschoten. In Champagne z|jn tien nachtelijke tegenaanvallen der Duitschers afge slagen. In Argonne hebben wij b|j Fontaine aux Charmes een vijandelijk blokhuis en een 100 M. loopgraaf vernield. Voorts hebben w|j den zeer hevigeu aanval, ondernomen door tenminste drie bataljons, tusschen Four de Paris en den westkant van Bourreuilles, af geslagen. Do Duitschers hebben daar bij zware verliezen geleden en ge vangenen in onze handen gelaten. Meer oostelijk hebben wij in het bosch van Alancourt eou honderd M. loopgraaf veroverd. Van het Oostelijke gevechts terrein. Weouen, 17 Februari. Officieel bericht van vanmiddag uit het groote hoofdkwartier Na een tweedaagsciten strijd hebben

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2