Laatste berichten. Ingezonden Mededeellng. op rijwiel.. rijtuig. ««autobanden waarborgt aolUltcIL 1 Fabriek Hevea, Hootex4Bd(Ormiint««.)| Bij dit nummer behoorfeen bijvoegsel. AGENDA. 20 Fobr. Dansclub „I. M. 0." Soiróo Dansante, nCasino", 8 uur. 20 Febr. Dansclub „Caeellta". Soiree in „TlvolT, half acht. 80 Febr. Harmonica-Kunstavond, In hot lokaal van P. do Koning, Hoofdracht, 8 88 Fobr. Ned. Protestantenbond. Openbare gadering ln de Nieuwe Kerk, 8 ui Si Fobr. „Vaderland en Oranje". Liefdadigheids voorstelling ln Casino. 2T> Febr. Ned. Vereon. „Onze Vloot". Voordracht (met lichtbeelden) in Tivoli, 8 uur. 20 Febr. Jean Louis Plsulsse in Casino. 8 uur. 1 Maart. N.V. Tooneelvereon. Feostvoorstelllng ln Casino, 8 t Orgelbos; straat, h STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappli „Nederland". Radja, uitr.. pass. ld ijozor Porim. Bnnka, thuisr., vortrok 17 dozor van Porim. Bllllton. v. Baltimore n. A'dnm, arrlv. 16 dezor ti Cardiff. Krakatau, van Java naar N.-York, paas. 17 dezer Gibraltar. Kangean, ultr., pass. 17 dezer Kaap Bon. Lombok vertrok 18 dezer van New-York n.Juvi Oranje, uitr., vertrok 18 dezer van Suez. Tlmor, uitr.,,pass. 17 dezer Kaap Blanc. Vondel, thuisr., vertrok 18 dezer van Gibraltar. Rlouw, thuisr.,arriv. 18 dezer te Grnvesond. Itoopat, ultr., arrlv. 18 dezer te Gravesoml. Rotterdamsche Lloyd. Arakan, v. It'dam naar Norfolk, vertrok 18 dezer van CardlIL Goentoer, thuisr,, vertrok 17 dozor van öabang. Rlndjanl, thuisr., vortrok 17 dezer van Port Sald. Madloen, ultr., vertrok 18 dozor vau Genua. Oylon, v. Java naar R'dam, arriv. 17 dezer te Fal- mouth. Tambora arriv. 17 dezer van R'dam te Batavia. Wills. ultr., pass. 17 dezer Gibraltar. Bltudoeng, thuisr., arriv. 17dezer te Marseille. Djembor, thuisr., arriv. 18 dezer te Gibraltar. Tabanan, thuisr., arriv. 17 dezer te Falmouth. Jacatra, uitr., pass. 18 dezer Gibraltar. Ternate, thuisr., vortrok 18 dozor van Sabang. Kon. Holl. Loyd. Salland, uitr., arrlv. 17 dezer te Cardiff. Frlsla, t huisr., vertrok 18 dozor van Baliia. Delfland,ultr., arriv. 18 dezer te Rio Janolro, Kon. West-Indische Maildienst. Lodowllk van Nassau arriv. 16 dezor v. A'«lam Buenos-Ajrea en vorlrok denzelfden dag na Parana, Prins Willem V vertrok 18 dezor van New-York nanr R'dam. Java Bengalen Lijn. Blrmali vertrok 10 dezor von Rangoon naar Java. VISSCHERIJBERICHTEN. Nlouwediep, 17 Fobr. Van gamalenvlsschorsi 4 mandon kleine schol, per mand f6.00 a fö.00, 8 manden schar, per mand f 3.00 a fi.00. 18 Febr. ,Van 6 korders: 6 stuks middeltong, per stuk f0.60, 2 manden stortschol, per mand ITO,00, 6 manden klelno schol, p«r maDd f0.e"- f6.00, 2 manden schar, per mand fi.00. 19 Febr. Niets binnen. 20 Fobr., v.ra. 8 uur. Niels binnen. Staatsloterij. Trekking van Donderdag 18 Februari, 5e klasse. 12e Hjst. No. 12864 f 50,000. No. 16723 f 1500. Nos. 1026817498 en 17551 elk f 1000. Nos. 1088 4984 6840 15697 en 18381 elk f400. Nos. 1426 1966 2941 18898 18929 16864 en 20346 elk f200. Nos. 1291 2692 3432 4142 9542 9682 9961 10448 18982 14052 en 16487 elk f100. Burgerlijke Stand van Helder, van 18-19 Febr. 1915. ONDERTROUWD: M. Danljeje W. J. C. Suter, A. Vrind on E. C. M. Knaapen. GETROUWD: J. Koomen en W. J. C. Ham. BEVALLENJ. Runnenburg Kra mer d., J. Boon Aggenbach d., A. de Does—Jonker z., G. M. Griek van Doorn d. OVERLEDEN: T. Jonkor—v. der Wolt, 66 jaar. INGEZONDEN. Helder, 20 Febr. 1915. Geachte Heer Redacteur I Ondergeteekende verzoekt U be leefd plaatsing voor het volgend schrijven, door hem hedenmorgen aan den Raad verzonden. Aan den Raad der gemeente Helder. Nadat in een comité-vergadering, gehouden 15 Februari, door mij de redenen waren medegedeeld, welke oorzaak waren, dat ik mijn ontslag als Wethouder had genomen, hebt U in de vergadering van 18 Februari mij met bijna algemeene stemmen opnieuw benoemd als zoodanig. Waar ik mag aannemon, dat de Raad derhalve de opvatting omtrent de wijze van optreden van onderge teekende als Wethouder als de juiste erkent, neem ik de benoeming aan, in de hoop, dat èn het College van B. en W. èn de Raad krachtig zullen medewerken om die veranderingen tevens verbeteringen aan te bron gen, waardoor de werkkring van een Wethouder een meer aangename wordt, dan hij in den laatsten tijd is geweest. Met mijn dank voor het vertrouwen, opnieuw in mij gesteld, G. DE VKN. In verband met de mededeelingen in de comité vergadering, kwam mij vreemd voor hetgeen door verschil lende Heeren in de vergadering van 18 Febr volgens het verslag in het „Dagblad" is gezegd, in 't bij zonder door de Heeren Adriaanseen Van Neck. (Wat door den Heer Oort- gljsen is gezegd, zal wel niot als zeer ernstig zijn opgevat). De Heeren waren volkomen inge licht omtrent verschillende oorzaken, die zich hadden voorgedaan. Uit de herbenoeming blijkt, dat men my wenscht te behouden als Wethouder, hetgeen, gezien het aan tal stemmen, voor mij voldoening genoeg is om niet verder op de ont slagname in te gaan. Met dank voor de opname, Uw dw. G. de Ven. PLAATSELIJK NIEUWS. De heer G. de Ven heeft de herbenoeming tot Wethouder aan genomen. Onder de rubriek Ingezonden Stuk ken is het schrijven opgenomen, waarin de heer De Ven de redenen ontvouwt waarom hij deze herbenoe ming aanneemt. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Joh. H. Wljker, thans werk zaam ter gemeente-secretarie van Limmen, is door Burgemeester en Wethouders van Veendam benoemd tot ambtenaar ter Secretarie aldaar. Bij K. B. zijn, met ing. van 18 Febr., bevorderd totadministrateur, met rang van referend. bij 's Rijks werf te Willemsoord, de griffier bij 's Rijks werf te Hellevoetsluis C. J. Poortmanadj.-admin., met den rang van hoofdcommies, bij 's Rijks werf te Hellevoetsluis, de commies bij 's Rijks wer ven L. W. J. van Knaape, gepl. te Willemsoordtot griffier bij 's Rijks werf te Hellevoetsluis, de commies bij 's Rijks werven D. W. van Braambeek, geplaatst te Amster dam; en is bepaald dat de magazijn meester der marine te Hellevootsluis J. P. van Reyn, te Amsterdam A. van Heusden en te Willemsoord J. Baerfc den titel zullen voeren van chef van den magazijndienst. Spaarbank N. R. K. Volksbond. Vrijdagavond hield de spaarbank „H. Antonius van Padua" hare jaar vergadering in het Bondsgebouw. De voorzitter, de heer W. C. van Breda, bracht in zijn openingswoord dank aan de loden voor het vertrou wen in het bestuur gesteld toen in de eerste dagou der mobilisatie de spaarbank enkele dagen moest ge sloten worden. Tot het scheppen van een verder geregelden gang van zaken was dit noodig en 't blijkt een goede maatregel geweest te zijn, want na een korte poos kon de spaarbank- weer geregeld functioneeren, geheel gewoon als in normale tijden. De resultaten zijn zeer gunstig wat ook blijken zal uit het rentecljfev, dat zoo hoog isals wellichtgeen andore plaatse lijke spaarbank geven kan. Enkele inleggers vertrokken, maar spr. hoopt dat zij, gezien het resultaat dra zullon terugkeeren, voor zoover zij niot reeds teruggekeerd zijn. De notulen van den secretaris, den heer J. A. Kolster werden zonder op- of aan merkingen goedgekeurd. Alsnu kreeg de penningmeester, de heer H. Mahiou, het woord tot het uitbrengen van zijn jaarverslag. Vooraf deelde hij medo dat de koers der aanwezige effecten genomen was naar de officieele prijscourant van 6 Januari 1915. Ingelegd werd een bedrag van f 30301,04* terugbetaald f86979.906. De gemaakte winst bedroeg f2802.756. Het totaal bodrag der ingelegde golden bedroeg op 81 Dec. f 54758.35. Hot aantal inleggers is 480, dat is 10 meer dan het vorige jaar. De rente word vastgesteld op 8,2 procent voor de gewone inleggers en 4,02 procent voor degenen die minstens 15 malen een bedrag lieten bijschrijven. Het reservefonds bedraagt f 8241.06. De vergadering keurt deze staat en de voorgestelde uitkeeringen goed. De voorzitter bracht, den penning meester dank voor zijn accuraat beheer. Namens de commissie tot verificatie der boeken, bracht de heer N. Vinken verslag uit. Alles was in volmaakt^ orde bevonden en getuigt dat het bestuur en de penningmeester alle accuratesse aanwenden om de be langen der inleggers te behartigen. De voorzitter brengt de commissie dank voor haro werkzaamheden, Als leden van het bestuur worden herkozen de heeren H, Mahieu, J. A, Kolster en G. J. Bosch. Als commissie uit do inleggers tot het nazien der boeken en bescheiden worden gekozen de heerenN. Vinken, B. A. Meijer en G. Jannes. Tot lid van den Raad van Toezicht is door het afdeelingsbestuur benoemd de. heer Cb. van de Bilt. Een feestelijke herdenking van het 20jarig bestaan blijft wegens tijdsomstandigheden voorloopig ach terwege. Na de rondvraag sloot de voorzitter met een dankwoord. Aanbesteding. Door de Vereeniging voor Volks huisvesting „Helder" werd Vrijdag morgen aanbesteed de bouw van 132 woningen aan den Brakkeveldweg, Ingekomen waren de volgende biljetten J. R. Vlaming, Scbagen, perc. 6 f20728.-, por& 6 f29448.-, perc. 7 f88158.-, perc. 8 f20788.-, perc. 9 f81048. perc. 9-8 f51448.— perc. 7-6 f67258.-, perc. 9-8-7f89448.-, perc. 9-8-7-6 f118818.—, perc. 9 8 7-6-5 f 139448.- L. C. Oud, Alkmaar, perc. 8 f18984.-, perc. 9 f28476.-, perc.8-9 f47300. H.Doorn,'tZand, masBa f 255000. W. J. Braggaar, Helder, perc. 2 f 24770.— J. Boerdljk, Helder, perc. 4 f24710.— T. Drijver, Helder, perc. 2 f21970.— en perc. 5 f20280.-. Het werk is niet gegund. BINNENLAND. Oorlogsverzekering voor zee varenden. Vermoedelijk zal heden bij de Tweede Kamer een wetsontwerp worden ingediend, waarbij aan do zeevarenden zoowel ter koopvaardij als ter visscherlj een uitkeering wordt verzekerd voor het geval zij invalide mochten worden ten gevolge van een scheepsramp, aan den oorlogstoestand te wijten; en een uitkeering voor hun weduwen en weezen, wanneer zij hierbij mochten overlijden. Ten laste van wie deze uitkeeringen zul len komen, zal de minister nader beslissen. Onze soheepvaart. In de gisteren te 's-Gravenliage ge houden vergadering der Nederland- sche Reedersvereeniging is, naar wij vernemen, besloten om, evenals de regeering dit doet, een afwachtende houding aan te nemen. Ter vergade ring werd erop gewezen, dat voor onze scheepvaart van twee zijden ge varen dreigen. De door Duitschland aanbevolen weg benoorden Schotland werd namelijk evenmin veilig geacht met het oog op de aanwezigheid al daar van Engelsche mijnen. Mijnen In de Noordzee. Het te Rotterdam binnengekomen stoomschip Ary Scbeffer rapporteert in de Noordzee veel mijnen gepas seerd te zijn. De Rijksmiddelen. De Donderdag verschenen midde- lenstaat over Januari verschilt in enkele voorname punten van zijn voorgangers. Zooals bekend is, zijn voor het dienstjaar 1915 de posterijen, telegrafie en telefonie (evenals hot visscbershavenbedrijf te IJmuiden) voor het eerst uit de algemeene Staatsbegrooüng gelicht. Het gevolg daarvau is, dat de opbrengsten van de posterijen en van de telegraaf en telefoon niet meer onder de gewone middelen voorkomen. In de tweede plaats is met 1 Januari 1915 inge volge de Leeningwet 1914 de hofflug van de opcenten op den gedistilleerd-, suiker- en wijn-accijns, benevens de heffing van 50 opcenten op het ze gelrecht van buitenlandsche effecten en van 10 opcenten op de rechten en boeten van registratie en van hy- pothoek in werking getreden. Aan gezien de opbrengst van deze op centen, geheven ten bate van het „Leeningsfonds 1914", ook afzonder lijk wordt opgegeven, blijft het mo gelijk een zuivere vergelijking met de overeenkomstige cijfers van ver leden jaar te maken. De eerste indruk, door den mid- delenstaat van Januari gewekt, kan zeker niet gnnstig worden genoemd. Immers met f 10.978.672 blijven de middelen bij de opbrengst van Ja nuari 1914 l'/a millioen teu achter. Nu is verleden jaar Januari voorde schatkist een zeer gunstige maand geweest,[aangezien er destijds een voor uitgang van bijkans 7 ton tegenover de eveneens zeer voordeelige Januari maand van 1913 te boekon viel, doch tot dit accres hadden de wisselvalli ge successierechten ruim 5£ ton bij gedragen, zoodat de opbrengst van deze rechten in Januari 1914 bij uit stek hoog is geweest. Thans is die opbrengst echter nog overtroffen, daar de successierechten f 1.602.964 hebben opgeleverd tegen verle den jaar f 1,581,889, zoodat, zonder dozen meevaller, de staal; er nog on gunstiger zou uitzien. Voorts is ten gevolge van de heffing van bovenge noemde opcenten de opbrengst van do accijnzen en indirecte belastingen tezamen f258,087 hooger, dan anders bet geval zou zlju geweest, zoodat. ook in dit opzicht de staat, vorgole- kon bij Januari 1913, geflatteerdia. IJmuiden, 19 Eobruari. De loggers .Minister Kuyper" K.W. 178, „Margarelha Cornelia" K.W. 185 en „Gijsbert Karei van Hogendorp" K.W. 110 van dc reederij N. Parle- vliet te Katwijk aan Zee, zijn uit de visscherlj genomen om in de vracht vaart gebruikt te worden. Evenals de schepen vau de groote vaart dragen zij op het voorschip een Nederland- sche vlag met den naam, om spoedig kenbaar te zijn als neutraal schip. „Ons Belang". Het hoofdbestuur van „Ons Be lang", vereeniging van onderofficie ren der Nederl. landmacht, heeft thans reeds in totaal ontvangen een som van f 1855,19. Deze gelden zijn bijeengebracht door de officieren, onderofficieren en minderen van het Nederl. leger en bestemd om te worden afgodragen aan liet, Kon. Nationaal Steuncomité. In beslag genomen. De douane te Enschede heeft Woensdag aan het station Staats spoor 6000 K.G. aardappelen in beslag genomen, bestemd voor uitvoer naar Duitschland en niet gedekt door con- cent, in totaal werden in de laatste dagen 25,000 K.G. in beslag genomen. Over boord geslagen. De in IJmuiden binnengekomen stoomtrawler „Martha"rapporteertdat de schipper J. Vermandei uit IJmui den over boord sloeg en verdronk. Belgische moordenaars gearresteerd, De recherche heeft in een logement te Rotterdam aangehouden een schil dersknecht en een sigarettenmaakster, beiden tc Antwerpen woonachtig. Beider arrestatie is door den onder- zoekrechter te Antwerpen verzocht, daar zij verdacht worden van moord, geploegd op een gefortuneerde dame, aldaar woonachtig. Het lijk werd in haar woning in een ka3t terugge vonden. De daders hebben slechts 200 francs gestolenhet overige in huis geborgen geld konden zy niet vin den. De aangehoudenen zijn in af wachting van hun uitlevering naar hot huis van bewaring overgebracht. (N.R.Ct.) Mishandeling door politieagenten. Voor de 4e Kamer der Rechtbank te Amsterdam hebben Donderdag twee politieagenten terecht gestaan, wolke zich aan mishandeling zouden hebben schuldig gemaakt. Het geval zit als volgt in elkaar: Een juffrouw haalde op eeu zekeren avond met. haar vriendin, de man van de vriendin van den trein. Onder weg word in een café een potje bier gedronken, met liet gevolg dat de man van de vriendin, een torpedist, wel niet dronken, maar naar het schijnt, ook niet nuchter was. Ten minste hij liep voor de anderen uit te zingen. Op den hoek van den Oostburgervoorstraat stonden 2 agenten. Volgens hen had de torpe dist hen minder aangename woorden toegevoegd, waarom zij hem wilden arresteeren. Dat ging echter zoo gemakkollik niet. De zwager van de torpedist en de twee vrouwen kwamen er bij te pas. In de bij de arrestatie ontstane worsteling zouden de agenten van hun wapenstok gebruik gemaakt heb ben en met den sabel hebben ge- stokon. Het gevolg was dat de beide vrouwen wondon opliepen. Door do agenten werd dit ontkend. Do ambte naar van het O. M. achtte het echter door de wonden van de getuigen bewezen, dat een der agenten zijn sabel had gebruikt. Agenten hebben echter over bet algemoen wel het recht van hunne wapenen gebruik te maken, doch in dit geval zijn zij buiten hun boekje gegaan. Waar zij nu ook nog getracht hebben de justi tie door het ontkennen een rad voor oogen te draaien, meende hij hun zwaar te moeten straffen. Tegen ieder der twee agenten werd 6 maan den gevangenisstraf geéischt. Stuurliedenexamen. 's-Graveuhage, 19 Febr. Geslaagd groote stoomvaart tweede stuurman L. van Assendelft, Vrcugdenhil, L. van der Woudc, derde stuurman B. Altona, C. Chr. Goedewaagen, P. J. van der Werff, H. L. van der Weyde. Groote zeilvaart,, derde stuurman W. Fr. van Wijk. Een vreesachtige. Dat het zien van 't vliegtuig Woens dag grooten schrik teweegbracht blijkt wel hieruit dat een man te Hoorn onmiddelijk al zijn geld van de spaar bank ging halen. TWEEDE KAMER. Zitting van 19 Februari. (Zie ook 4e pag.). Nadat de Kamer verschillende wets ontwerpen, betreffende Paardenfok kerij, verkoop van Domeingrond, etc., heeft behandeld, waaruit voor ons niets te reviewen valt, komt in be handeling een wetsontwerp tot aan vulling en verhooging ,vau het 10e hoofdstuk der Staatsbegrooting 1914 (Economische maatiegelen, etc.). De heer Schaper (s.d.a.p.) criti- seert op verschillende punten het, be leid der Rogeering. Minister Treub heeft indertijd tegen den heer Troelstra gezegd, dat, in ons land geen honger zou worden geledonhet zal nog moe ten blijken of die belofte is ingelost. Maar van groot belang is de zorg, dat de prijzen der levensbehoeften niet voortdurend stijgen. De krasse maatregelen van minister Treub in den beginne verslapten al spoedig. De Kamer wordt niet voldoende op de hoogte gehouden van den toestand. Geen sprake van wantrouwen ijl de Regeering, maar wij mogen geen blind vertrouwen schonken. Bij de land bouwers hoerscht ontstemming, - ten onrechte, want de boeren hebben reusachtige winsten gemaakt. Ons brood wordt minder en minder be reikbaar voor de volksklasse. Dan moeten wij aardappels gaan eten met veel minder voedingswaarde. Kan de Regeering den prijs dor tarwe niet kunstmatig drukken? vraagt spr. En goedkoop aan do bevolking leveren. De boeren in 't noorden dreigen geen rogge meer te zullen uitzaaienkan de Rogeering desnoods niet. den grond in beslag nemen en zelf zaaien? Waarom niet ook de groothandel prijzen aan maxima ge bonden? Ten aanzien van de uitvoer- politiek verkeert hij in dc grootste ongerustheid. HU vreest, dat de ver boden te laat komen en niet streng genoeg gehandhaafd worden. Hij vraagt uitvoerverboden voor groenten en geslacht vleesch. De uitvoer van levend vee is verboden, maar geslacht, gaan de beesten^ bij wagons het land uit. De hoer Smeenge (u.1. Meppel) spreekt, over het regeeriugsgraan en de mais, het omploegen van de rogge velden in Groningen, den prijs on den uitvoer van aardappelen en van vleesch. Hij vraagt wat tegen dat. bepoten met. aardappelen, zooals de Groningsche boeren thans doen, ge schieden moet. Ten opzichte van het varkensvleeseh kan de beslaande toestand niet worden geduld. Spr. breekt vervolgens zijne rede af om die Donderdag 25 dezer te vervolgen. De Duitsche verklaring. De „N. R. Ct." publiceert een in- tervieuw met den President der Ned. Handelmaatschappij over de houding van de Nederlandsc'ne reederijen, waar aan wij het volgende ontleenen: De heer Van Aalst gaf ons te ken nen, dat h\j zich nimmer zou kunnen ve-reenigen met een besluit om onze scheepvaart te slaken, zoolang geen onoverkomelijke bezwaren in den weg worden gelegd en dat was z.i. dooi de Duitsche regeeriug geenszins ge schied. Het besluit dier regeering moest hoofdzakelijk daarom door onze scheepvaart nauwkeurig onder de oogon worden gezien, wijl de Britsche Admiraliteit don raad had gegeven aan de Britsche koopvaardijschepen om in oogenblikken van dreigend ge vaar gebruik te maken van de neutrale vlag. Ware dit niet geschied, dan zou onze scheepsvaart geen grooter ge vaar dreigen, dan in de laatste maan den het geval is geweest. Toen de Duitsche regeering ver klaarde, dat Britsche schepen de neutrale vlag misbruikten, had de heer Van Aalst tegenover een zijner vrienden met klem betoogd, dat die bewering absoluut onjuist moest zijn, Engelschraan, Duitscher en Hollan der, zeido hij, waren te fier op hun vlag, symbool van nationale beteeke- nis, en vooral de eerste toonde zich dikwerf op menig gebied zoo aan trekkelijk, benijdenswaardig hoog hartig, dat de heer Van Aalst de bewering, ais zou Engeland de vlag misbruiken, als onzinnig moest qua- lificeeren. Intussclien werd enkele dagen ge leden van Britsche zijde toegegeven, dat de admiraliteit inderdaad in die richting had geadviseerd. De heer Van Aalst is alsnog overtuigd, en hij grondt die overtuiging op zijn lang durig verblijf op Eugelsch grondge bied, dat die maatregel door de meerderheid van het Engelsche volk ten zeerste zou worden afgekeurd en vooral door hen, die het karakter van ons volk kennende, weten, wel ken invloed op de publieke opinie het gevolg van bedoelden maatregel zou z(jn. Voor onbillijke handelingen van de zijde der Duitsche marine was de heer Van Aalst evenmin bevreesd als voor die der Britsche zeemacht, toen deze bekend maakte, dat do Noordzee door mijnen onveilig was gemaakt, doch aan den andoren kant mocht niet over het hoofd wordon gezien, dat de Engelsche gezagvoerders het ons zeer moeilijk maken. Wat moet men wel denken, aldus de heer Van Aalst, van den kapitein der „Laortes",. wiens daad zou kun nen worden verheerlijkt, indien hij geen misbruik had gemaakt van onze vlag? Wat te denkeu van den Engel- schen kapitein, die enkele dagen ge leden, nauwelijks den Nieuwen Water weg verlaten hebbende, in het kiel water varende van een Nederlandsch schip, de Britsche vlag verwisselde voor de Nederlandsche De gezagvoerders schijnen niet na gedacht to hebben over de gevolgen, welke dergelijke daden kunnen heb ben. Men kan er toch een ronden zeeman niet van verdenken, dat hij willens en wetens het leven van talryke neutrale gezagvoerders, stuur lieden en matrozen in de waagschaal wil stellen. De heer van Aalst verzekerde ons daarom nog steeds de overtuiging toegedaan te zijn, dat een groote be weging tegen de genomen maatregelen in Engeland zal ontstaan, indien niet spoedig de Admiraliteit op haar weg terugkeert. Van het Westelijk gevechtsterrein. Berlijn, 19 Februari. Aan den heir- weg Atrecht—Rijselzijn de Franschen uit het deel van onze loopgraaf, dat zij op 16 dezer bezet hadden, gegooid. In Champagne zijn de Franschen opnieuw, op sommige plaatsen met sterke strijdkrachten, aanvallend opge treden. Hun aanvallen werden door ons vuur geheel gestuit. Weer honderd gevangenen zijn in onze handen gobleven. De door de Franschen op 16 dezer veroverde korte stukken loopgraaf zijn voor eon deel door ons hernomen. Bij den gemelden aanval van de Franschen tegen Bouroullles (ten O. van de Argonnen) en Vauquois maak ten wij 5 officieren en 479 man, ongekwetste gevangen. Ten O. van Verdun b(j Combris zijn de Franschen na aanvankelijke succossen met zware verliezen terug geslagen. Tn de Vogezen hebben wy de hoogte 600 M. ten van Lusse bestormd en 2 machinegeweren genomen. Parijs, 19 Febr. Officieel bericht van vanmiddag drie uur: In hot dal van de Aisne en den sector van Reims zyn vrij lievige arlilleriogevechten geleverd. In de streek van Pertbes hebben wij ons in alle veroverde stollingen gehandhaafd. Tusschen Argonue en de Maas heb ben wij bij Vierkindoren-brug (Pont des Quartres Enfants) bommenwer pers buitgemaakt. In de Vogezen hebben wij ton noor den vau Rissenbaoh (in de streek van den Bonliomme-pas) t,wee infanterie- aanvallen afgeslagen, Het ten noorden en ten zuiden van de-boerderij Sudel vermeesterde ter- reih hebben wij versterkt. Van het Oostelijke gevechts terrein. Weenen, 10 Februari. Officieel bericht van vanmiddag uit liet groote hoofdkwartier: Op het front in Russisch Polen heeft gisteren grootere bedrijvigheid gehcerscht dan vorige dagen, daar do Russen om hun bewegingen te verborgen, achter hun gevechtslinie luin geschut- en geweervuur ver sterkten. Hieruit hebben zich op verscheidene punten van liet front gevechten ontwikkeld, die tot de verdrijving van vooruitgeschoven Russische afdoolingen hebben geleid. In West-Galiciö zijn onze troepen op sommige gedeelten van het front tot het offensief overgegaan en hebben eenige vooruitgeschoven stellingen van den vijand genomen. Do Tirolsclie koizerlijkc jagers hebben op hun gedoelto van het front een door de Russen sedert weken versterkte en met hindernissen omgeven plaats stormenderhand genomen on 300 man gevangen genomen. De gevechten in de Karpathon worden met de grootste hardnekkig heid voortgezet. Ten noorden van Nadworna en Kolomea hebben onze troepen aanvallen der Russen met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. De gevechten nemen nog in heftigheid toe. Nog een Dultsch marine-luchtschip vergaan. Berlyn, 19 Febr. In den zwaren Zuiderstorm, waarin op 17 Februari het luchtschip LIII bij Fanö aan de westkust van Jutland is vergaan, is ook het luchtschip LIV verongelukt. Het is, tengevolge van een defect aan de .motoren, bij Blaavandshoek in Denemarken gestrand, en later naar zee gedreven. Van de bemanning zijn elf man gered, onder wie de commandantvier man worden ver- mi'èt. De geredden zijn voorloopig te Vaarde ondergebracht. Een Fransch stoomschip Parijs, 19 Febr. Naar de „Echo de Paris" uit Dieppe verneemt, heoft een Duitsche duikboot gistermorgen om drie uur het Fransche stoomschip „Dinorah" 16 mijl buiten Dieppe ge torpedeerd. Ofschoon het schip een gat in den romp kreeg, heeft men het drijvende kunnen houden. Met behulp van visschersvaartuigen heeft het 's middags Dieppe kunnen be reiken, waar het zijn lading heeft gelost. Telegrammen ontvangen na elf uur: New-York, 19 Febr. Uit Washington wordt bericht, dat men daar niet vol daan is ovar het.antwoord van Duitsch land. Hot Gouvernement heeft besloten om zljno houding te handhaven en een tweede uitvoerige nota te zenden. Noorsch stoomschip vergaan. Londen, 19 Febr. Er zijn tegen strijdige berichten over het Noorsche stoomschip „Belridge". De een zegt, het by Dover op een mijn is geloopen, de ander dat het door een Duitsche duikboot is getorpedeerd. Londen, 19 Februari. Officieel wordt gemeld, dat een Duitsche on- dorzeeör de Noorsche tankboot „Bel ridge" getroffen heeft. Stukken van de torpedo werden uit de romp ge haald. Parijs, 19 Febr. Communiqué van 11 uur. In Bolgié werd eeu aanval op een onzer loopgraven ten oosten van Yperen afgeslagen. Reims werd gebombardeerd. In Champagne en in streek van Souai Perthes, Beau téjour trachtte de vijand in den nacht van 18 op 19 dezer door vijf tegen aanvallen loopgraven, die zij in de voorafgaande dagen verloren hadden, te hernemen. Deze aanvallen worden afgeslagen. Wij maakten nieuwe vorderingeu. Iu de Vogezen werd de vyand, na vasten voet op den heuvel 607 ver kregen te hebben, die door een regi ment was aangevallen, door tegen aanvallen van l'/a compagnie uit de streek verdreven. Ondanks de hevi- vige aanvallen behielden wy de hoogte. In de Argonnen werd een blok huis vernield en door onze troepen bezet. UIT DEN OMTREK. Texel, IS Febuari. Sedert de vorige opgave werden van hier naar elders verseheopt 21 koeien, 5 kalveren, 25 schapen, 3 paar den en 84 varkens. Er werden varkens afgeleverd tegen den buitensporigen prijs van 84 ets. per K.G. Niet alleen groote hoeveelheden stroo wordon thans uitgevoerd, maar ook vele ladingen hooi. De prijs van dit- artikel is, sedert den herfst, ook heel wat gerezen, zoodat thans onge veer f 4. - a f 6. - per 1000 K.G. meer wordt betaald dan toen de uitvoer aanving. Te Oudeschid brak gisteren in een woning brand uit, tijdens de bewoner afwezig was. De buren slaagden er in het vuur, dat tengevolge van .aan geglommen turfkolen den brand schijnt te hebben veroorzaakt, te be dwingen. Er was evenwel reeds heel wal. schade aangericht. Texel, 19 Februari. De vrees bestaat, dal. de garnalen- visscherlj bijna geheel stop gezet, zal worden, daar door de blokkade do uitvoer bf in 't geheel niet. bf zeer bezwaarlijk zal kunnen plaatshebben. De visschers hebben liet wel zwaar te verantwoorden. Uit de beide afdeolingen van de Holl. Mij. van Landbouw en uit eenige Coöp. Yereenigingen alhier, alsmede uit de Boerenleenbank heeft zich hier oene uitgebreide commissie gevormd uit alle deeleu van het eiland, die zich ten doel stelt onmid dellijk ingrijpende maatregelen te nemen, wanneer mond-en klauwzeer naderbij mochten komen. Burgerlijke Stand van Texel, van 12—19 Februari 1915. GEBOREN Sara, d. v. D. E. Boeke en M. P. Mansvelt. (de Cocksdorp), Cornelia, d. v. Gerrit Dob en Janna Cornelia van den Berg (het Noorden), Albordina, d. v. Paulus Bakelaar en Cornelia Brouwer (Eierland), Hendrika, d. v. Cornolis Brouwer en Keetje Blom (Oost), Jacobus, z. v. W. J. Der- nison en L. de Wys (den Burg). OVERLEDEN Maarten Kalis, m.v. Jantje Timmer, 68 j. (Oosterend), Nan Vermeulen, m. v. Antje Schuil, 71 j. (Oosterend). GETROUWD: Pieter v. d. Slikke en Johanna Maria Bakker (den Burg). Berlijn In Februari. De bekende Decnsche schrijver Karl Larson geeft in „Politiken" de vol gende schildering van do indrukken, die hy bij zijn verblijf te Berlijn heeft „Tot de Berlijnsche families, bij de restaurants in de stad, bij de straten behooren in den tegen woord igen tijd nu eenmaal officieren on soldaten. Velen hunner zijn uit den oorlog thuisgekomen als gezonde lieden, die een kort verlof hebben gekregen, of als gewonden, die herstellende zijn. Dat zich die herstellenden erg burgerlijk gedragen, als zli op een stok geleund daar rondwandelen, kan goen verwondering baren, maar interessant is het op te merken, hoe zelfs de jongste en gezondste militairen de opgeblazenheid hebben afgelegd, die men voor den oorlog bij menigeen van hen moest opmerken. De officieren zijn, als men het zoo zeggen mag, ook geestelijk „feldgrau" geworden, zij verdwijnen onder de overige be volking. De oorlog heeft dezen stand van zijnklassenwaanen zelfverheffing volkomen genezen en het zal een groot geluk zijn voor de Duitsche maatschappij als het ook zoo blijft, als eenmaal de oorlogskleedlj is afgelegd en de parado-uniform weer wordt aangetrokken. Opmerkelijk is ook de als vanzelf sprekende bescheidenheid der IJzeren- Kruismannen, gewone soldaten, onder officieren of officieren. Men ziet en hoort ze in particuliere gesprekken of op publieke plaatsen aan familieleden en vrienden vertellen, zondor ook maar het geringste spoor van groot spraak of praalhanserlj. Men krygt den levondigon indruk, dat de ernst, dien ze hebben leoreu kennen, al te groot was, dan dat die weer uit hun geest zou kunnen verdwijnen. Zij hebben leeren inzien, hoe klein wij menschen toch zijn, hoe weinig gewicht zelfs de grootste persoonlijke verdienste in de weeg schaal legt in verhouding tot de ongehoorde taak, die aan allen is opgelegd, en hoe het onvermijdelijk is, nog weer eens te beginnen, het nog weer eens te wagen, nog weer eens de verantwoordelijkheid, het risico op zich te nemen en tegenover leven en dood te staan. Een merkwaardig plan. De correspondent te Kopenhagen van de „Daily Telegraph" maakt melding van een merkwaardig plan, geopperd om in Duitschland de drei gende schaarschte aan voedsel min der nijpend te maken. Het plan be oogt, dat vijf millioen vermogende Duitschers zich als toeristen naar het buitenland zullen begeven drie millioen naar Scandinavië, oen millioen naar Nederland, een millioen naar Zwitserland. Het is een plan als een ander Advertentiën. Op den 22atOQ Febr. herdenken g mijn geliefde Kinderen THEODORUS BROUWER en ANTJE SCHAATSENBERG, I den dag waarop zij vóór 12^-jaar I in den Echt zijn verbonden. Namens hun geliefde Moeder, de Wod. C. J. BROUWER, jjj I Helder, 22 Februari 1915. Den 4den Maart a.s. hopen onze R J geliefde Kinderen, Broeder en Zuster PIETER JOHANNES OOSTVEEN en HILLEGONDA DE VRIES l hun 12'/2-jarige Echtvereeniging j te herdenken. Hopende, dat zij huu verdere f levensdagen in gezondheid en voorspoed mogen doorbrengen, i Hun liefhebbende Ouders, Broers, Zustors en verdere familie. Uit aller naam, A. DE VRIES en Echtgeuoote. jS Helder, 19 Februari 1915. Ondertrouwd M. DANIJEJE, sergt.-torpedom. K. M Amsterdam, ,n Helder, j 19 Febr- 1916. Huwelijksvoltrekking4 Maart a.s. Geboren: ELISABETH JOHANNA, Dochter van O. GRIEK en G. M. GRIEK vak Doorn. Helder, 19 Febr. 1916. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer B. LASTDRAGER, in den ouderdom van ruim 76 jaar. Zijne diepbedroefde Echtgenoote, kinderen, behuwd- en kleinkinderen, Wed. LASTDRAGER-Mejter. Helder, 19 Februari 1915. Breeslraat 46, Hiermede vervullen wij den treurigen plicht, U kennis to goven, dat na een korte onge steldheid, in den ouderdom van bijna :67 jaar, is overleden onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mej. TRIJNTJE JONKER, geb. v. d. Wolt. Helder, 17 Febr. 1915. Namens de diepbedroefde Echtgenoot, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, Familie JONKER. Heden overleed in het gesticht „Duin en Bosch" te Castricum onze geliefde Echtgenoot, Vader, Broeder, Behuwdbroeder en Oom, de Heer GERARDUS HENDRIKUS WELBERGEN, Gepensionoerd OpperschipperK. M., in den ouderdom van bijna 54 jaar. Namens de Familie Wed. E. WELBERGEN- Gooijer. Alkmaar, 18 Febr. 1915. Verlengde Landstraat 8g. Yoor de velo blijken van belang stelling, ontvangen bij het overlyden van onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mejuffrouw SUSANNA TOLLENAAR, Weduwe van willen don HeerB.H.THEMMEN, betuigen wij onzen harlelljken dank. M. E. J. BUIS—THEMMBN. E. C. BUIS. E. J. ROELOFS THEMMBN. R. ROELOFS. Helder, 20 Februari 1915. 'Dankbetuiging. De ondergeteekenden brengen bij dezen hunnen hartelljken dank voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun 25 jayg huwelijk ondervonden. P. J. BRUIN. S. BRUIN Riemers. Amsterdam, 19 Februari. Houtmankade 45i. Voor de vele blijken van deelne ming, ontvangen by het overlijden van mijne geliefde Echtgenoote en onze lieve Moeder, onzen hartelljkan dank. B. ROOSENDAAL. Helder, 20 Februari 1915.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2