HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Uil DE HELDERSCHE SAMENLEVING. No. 4433 ZATERDAG 27 FEBRUARI 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37£„ 45 „0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertantiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groóte letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewljs-exemplaar 2J cent Stelling van DEN HELDER. Ontspannings-avonden. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Mui. Zon Febr. op: onder: op:onder: v,m.:n.m. Zondag 28 a. 4.9 m. 6.22 C.60 6.36 7.28 7.31 Maart Maandag 1 5.84 6.86 6.48 5.89 8.05 8.12 Dinsdag 2 7.- 6.48 6.47 5.41 8.45 8.49 Woonsd. 3 8.27 7.- 6.46 6.42 9.22 9.28 Dondcrd. 4 9.57 7.18 6.45 5.48 10.01 10.08 Vrijdag 5 11.29 7.27 6.43 5.45 10.39 10.47 Zaterdag 6 7.46 6.43 6.46 11.18 11.31 DE OORLOG. De officieele legerberichten van 24 en 25 Februari. Op het W e s t e 1 ij k front schijnen de Franschen vooral in Champagne groote bedrijvigheid aan den dag te leggen. Het avondbericht van den 24sten meldt tenminste, dat de Fran schen ten N. van Mesnil in Champagne opnieuw zijn vooruitgekomen, en tal rijke tegenaanvallen der Duitschers De mededeeling van den 25sten meldt eenig voordeel bij Lombaert- zijde, alwaar een observatiepost en een blokhuis door de Franschen ver nield werd. Eenige terreinwinst werd verkre gen tusschen de Maas en de Argonne, terwijl de Franschen zich in de ver overde posities in Champagne wisten te handhaven. De Duitsche mededeeling van den 25sten komt met de Fransche over een, in 'zooverre dat de Duitschers spreken van een vruchteloos volhou den der Fransche aanvallen in Cham pagne. Dat dit echter ook kan betoe- kenen dat de Franschen een weinig terrein gewonnen hebben, weten wij reeds. Overigens gebeurde volgens het Duitsche legerbericht op het Wes telijk front niets dat de vermelding waard was. Op het Oostelijk"front is in het bijzonder op de beide vleugels meer voortgang in de zaken. Het Duitsche lègerbericht van den 26sten geeft aan, dat de gevechten aan de Njemen, Bobr en Narew voortduren. De stad Przascnyaz werd den 24sten door Oost-Pruisische reserve-troepen stormenderhand genomen. Ruim 10.000 gevangenen, meer dan 20 kanonnen en vele machine-geweren vielen de Duitschers in handen. In andere ten N. van de Weichsel ge leverde gevechten werden inde laatste dagen 5000 gevangenen gemaakt. In het Duitsche bericht wordt ook vermeld, dat de Russen na een met vijfvoudige overmacht ondernomen aanval er in slaagden de vooruitge schoven stelling bij Mogely (Z.O. van Bolimow) le vermeesteren. Ingezonden Mededeeling. Een slecht tijdperk voor zenuwachtigen. De zoo donkere tijden die wij be leven zijn noodlottig voor zenuwach tige menschen. Het meerendeel van hen wier zenuwstelsel zes maanden geleden een weinig was aangetast, hebben sedert het begin van den oorlog waargenomen dat hun toestand steeds verergerde. lederen dag deden zich nieuwe aan vallen voor en de vorige ongemak ken werden erger. Het kan niet an ders zijn ten gevolge der zorgen die men heeft, der berichten die men ontvangt en der berichten die men leest, der gesprekken die men altjjd door hoort. De zenuwachtige heeft, om zoo te zeggen, den slaap verloren. Bezocht door alles wat hij overdag heeft ge zien, gelezen en gehoord, kan hij des avonds niet tot rust komen, of, zoo hij er al toe komt, is die rust ver stoord en pijnlijk, en des morgens bij het ontwaken is de vermoeienis nog grooter dan den vorigen avond. Laten wij niet over den eetlust spreken, die, evenals de slaap, sedert langen t(jd is verdwenen, dan om waar te nemen dat de reeds zoo weinig schitterende toestand van den zenuwachtige er erger door wordt gemaakt, bij gebrek aan voeding. Om dien toestand te bestrijden, wat moet men doen Het zenuwstelsel versterken, het verzwakte bloed we'derbeleven, het weerstandsvermogen van het lichaam vermeerderen. Is daartoe een lange behandeling noodig? Moet daarmee een saan"~~ stelde leefregel gegaard gaan? In het geheel nietl Eenige Pink Pillen gedurende een paar dagen nemen, dat zal voldoende zijn om kalmte aan te brengen, de functies te herstellen én de verzwakte kracht en wil te doen herleven. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k fl.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam Yoor Helder en Omstreken bij H. DE BIE—Biersteker, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63 te Schagen b(j J. ROTGANSte den Burg (Texel) b(j T. BUIS en vorder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. Het Oostenrijksche bericht van den 25sten meldt dat de toestand in Russisch-Polen onveranderd is. In West-Galicië vermeesterden de Oos tenrijkers verscheidene steunpunten van de vijandelijke stelling. Hierbij namen zij 56Q man gevangen en ver overden z(j 6 machine-geweren. Ook vordert het offensief ten Z. van de Dnjestr. Tijdens de gevechten op den 21sten en 22sten werden 3338 man en 3 officieren gevangen genomen. In de Russische berichten van den 24sten worden de Duitsche berichten over de overwinning in Masure'nland overdreven genoemd. Dat het 10e Russische leger totaal vernietigd zou zijn is ten eenenmale ODjuist. Wel zijn van het 20e korps eenige af- deelingen in zeer moeilijke omstandig heden geweest en werd een ander korps onder groote verliezen van Wirballen teruggeroepen. Twee regimenten van de 29ste divisie welke tot het 20ste leger korps behoorden zijn vanuit de bosschen van Augustowo door de Duitsche linies heengebroken, en heb ben zich weer met de Russische hoofdmacht weten te vereenigen. Verder wordt gemeld dat de strijd zich ontwikkelt over het geheele front van de Narew. Op den linkeroever van de Weichsel werden zwakke Duitsche aanvallen In de Karpathen wordt hevig ge vochten ten O. van Lupkow. In de streek van Munkaes werden door de Russen een reeks voordeolen behaald. B(j Zavadka namen de Russen drie rijen loopgraven. Alle Duitschers wel ke de loopgraven verdedigden werden gevangen genomen of gedood. Op de wegen naar Dolina en Halicz werd het offensief van belangrijke vijandelijke strijdkrachten tegenge houden. Een Turksch bericht meldt dat het Turksche leger ten N. van Artwin een volledige overwinning behaalde. Verschillende belangrijke punten van de Russische stellingen werden bezet. In Duitsch Z.W. Afrika heeft een Engelsche kolonne eenige plaatsen bezet. Een Duitsche vlieger wierp eenige bommen op de Engelsche troe pen, waardoor een officier en 5 man gewond werden. Het gebruik van de neutrale vlag. De maritieme medewerker van de „Times" schrijft nog eens over het gebruik van de neutrale vlag, naar aanleiding van het feit, dat al vier neutrale schepen sedert 18 Februari in den'grond geboord zijn. Blijkbaar, zegt hij, respecteeren de Duitsche onderzeeërs de neutrale vlag weinig meer dan de vlag der geallieerden, en het is daarom niet waarschijnlijk, dat Britsche zeelieden hun veiligheid zullen willen verzekeren door het gebruik van een vreemde vlag. Wat de krijgslist betreft om een vreemde vlag te hijschen, merkt de schrijver in de „Times" verder opde Neder landsche regeering alleen onder de vreemde mogendheden schijnt een beslist bezwaar te hebben geopperd, en hjj herinnert aan het verbod in de Nederlandsche wet van het onrecht matig gebruik der Nederlandsche vlag in de Nederlandsche territoriale wate ren. Maar hij herinnert ook, dat, als de Nederlanders nu vreemdelingen beletten hun vlag te gebruiken, in het verleden hun eigen zeelieden wel van vreemde vlaggen gebruikmaak ten. Hij wijst bijv. op een schrijven van admiraal Duncan aan lord Spen cer, toen eerste lord van de admirali teit, van 30 Juni 1797, waarin wordt gezegd: „Wij zien dagelijks Neder landsche schepen van Texelstroom in- en uitgaan alsof het volle vrede is, onder neutrale vlag." Wij blok keerden, zegt de „Times", toen de Nederlandsche kust en vier maanden later had de slag bij Kamperduin plaats. Men zou hiertegen kunnen opmer ken, dat dit op zichzelf nog niets bewijst, aangezien er meer gebruiken in den oorlog van vroeger thans niet meer worden toegepast. De maritieme medewerker van de „Times" herinnert dan verder nog aan tal van feiten uit de zeegeschiede nis, waarin zeelieden van vreemde vlaggen, gebruik maakten. In de Dardanellen. Londen, 25Februari. Het bombarde ment in de Dardanellen is hervat. Geen der forten aan don ingang van de straat z(jn meer in staat tot verdere verdediging. In de loopgraven bij Solssons. Welk een verschrikkelijk leven de soldaten lijden, die in deze gure, natte dagen voortdurend in de loop graven vertoeven, moge blijken uit een gedeelte van een brief van een 17-jarigen vrijwilliger aan zijn moe der geschreven en waarvan wij hier onder een gedeelte overnemen. Bij Soissons, 8 Febr. „Lieve moeder. Op dit oogenblik 'heb ik één uur rust te versnoepen I en wil dit gebruiken om u letteren te schrijven. Wij moeten hier den heelen nacht pompen, om overdag in de loopgraven niet weg te drijven. Het regent dag in, dag uit. Op onze plaats is de loopgraaf ca. 3 M. diep (andere hoogstens 1.50 a 2 M.) en daar komt behalve het regenwater ook nog grond- en kwel water bij. Zoolang wij hier in de loopgraven zitten, heb ik zeker nog geen uur droge kleeren gehad. Als men tot aan de lendenen nat is, kan en mag men de laarzen niet uit trekken, wegens de onmiddellijke nabijheid van den vijand op niet meer dan 40 M. van ons. Het heeft ook geon doel, want zoodra men in die loopgraven op post staat, moet men weder tot aan de knieën (meest al nog dieper) in 't water waden. Vijftig centimeter boven den grond hebben wij balken geramddaarover planken, maar dan stijgt het water plotseling weer zoovele centimeters en de planken drijven weg. Als nu 's nachts het schieten begint, wat bijna altijd gebeurt, dan trapt men vaak langs die planken en valt daarbij geheel te water. Als het schieten ophoudt (pl. m. 1 uur), kan men weder in het hok kruipen. Maar ook niet lang. Nauwelijks heeft men zich nedergelegd, of men moet weder op post trekken, meestal 3 of 4 uren. Daar staat men nu doodmoe, ijs koud, in regen en wind, het gezicht steeds naar den vijand gekeerd. Is het maneschijn, dan moet men zich nederleggen op den natten leemen akker, want blijft men staan, dan schieten de Franschen. Eindelijk na langen tijd komt de aflossing. Meestal is het stikdonker, zoodat men geen hand voor de oogen zien kan, en dan moet men op zijn buik door de draadversperring kruipen. Menig maal blijft men met zijn kleeren in 't prikkeldraad hangen en dan kan niemand je helpen. Met gescheurde kleeren komt men dan eindelijk aan. Om de drie dagen moeten wij eten halen in 't dorp. Met vier kook pannen loopt men nu naar het dorp over 't veld, zeer voorzichtig, om dat de vijand steeds op den loer ligt. 't Is een gevaarlijk werk! Overdag wordt aan een reserve stelling ge werkt. Zóó gaat 't, het eene werk na het andere. Alleen de veldpost brengt vreugde." De zeeoorlog. Do Duitsche admiraliteit laat er geen gras over groeien. Verscheidene schepen zijn nu reeds in den grond geboord. En steeds komen er nieuwe namen bij. In ons vorig nummer konden wij onder de rubriek laatste berichten nog vermelden dat twee stoomschepen, de „Rio Parana", met bestemming naar Porto Ferrajo en en de Harpalion", op weg naar New-port-News getorpedeerd en ge zonken waren bij Beecby Head. De bemanningen met uitzondering van 8 Chineezen aan boord van do „Harpalion" welke reeds door de ontploffing gedood werden konden gered worden. Voor Scarborough is den 24sten het stoomschip „Deptford" gezonken. Het is niet uitgemaakt of het door een mijn of door een torpedo tot zinken gebracht is. De geheele be manning op een na werd door een passagierschip gered. Het stoomschip „Western Coast" van Li verpoot is eveneens bij Beechy head op een mijn geloopen of ge torpedeerd. De bemanning welke er het leven bij afbracht is te Ports- mouth geland. Italië en de Duitsche verklaring. Londen, 25 Febr. Aan de „Mor- ning Post" uit Rome: Het antwoord van Duitschland aan Italië op de nota van dit land over de blokkade van de Engelsche kust is ontvangen en in hoffelijker be woordingen gesteld dan de nota's aan andere onzijdige landen. De Duitsche regeering verklaart daarin, dat zij met het oog op de vriend schappelijke betrekkingen tusschen de beide landen de Italiaansche vlag zal eerbiedigen. (In een gedeelte onzer vorige oplaag opgenomen.) Duitsche verliezen. De zes laatste Pruisische verlies- lijsten brengen, volgens een telegram uit Kopenhagen aan de Daily Mail, het totaal van de verliezen, totdusver door het Pruisische leger geleden, voor 155 lijsten op 990,794 dooden, gewonden of vermisten. Indezever- liezen zijn niet begrepen, die welke voorkomen op 110 Saksische, 121 Wurtombergsche, 122 Beiersche lijsten en 18 lijsten van de marine. De laatste marine-lijst heeft de namen van-8 lucht varenden, die omgekómen zijn, verder van 2 gewonden en 6 ver misten (4 gevangen genomen in Rus land, 2 in Frankrijk). Het is van nu af aan de bladen in Sleeswljk verboden de Duitsche ver- lieslijsten af te drukken. Geen lijsten van gesneuvelden, gekwetsten of ver misten mogen meer onder de oogen van de inwoners der Deensch-Pruisi sche provinciën komen. Nieuwe soldaten. Het Engelsche legerbestuur gaat een nieuw veld aanboren, om er soldaten uit te halen. Er was een lijst van een tachtig firma's, die voor de regeering werken en waarvan het personeel geen dienst mocht nemen. Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS HELDER. Telef. Intc. 140. ABONNEMENTSKLEEDING voor Hoeren. Zeer doelmatig. De goederen blijven het eigendom van den geabonneerde. Ons tarief wordt U op aanvraag on- middelljk toegezonden. Er is nu een nieuwe lijst opgemaakt, waarop er slechts dertig voorkomen. De „Manchester Guardian" van Dins dag somt ze op. Uit het personeel van de vijftig andere worden nu vrijwilligers verwacht. Op de nieuwe lijst ontbreken de spoorwegmaatschap pijen. Deze hebben zich nu met hun bezwaren tot het ministerie van oorlog gewend. Als hun personeel gaat dienst nemen, zeggen zij, zal het werk, dat zij voor de regeering doen, ernstig lijden. De suffragettes. Londen, 25 Februari. De bladen vernemen uit Parijs, dat een regiment Engelsche suffragettes te Havre is aangekomen om telefoon-, telegraaf-, signaal- en chauffeursdiensten te ver richten. (N. Rott. Ct.) De aanval op de Engelsche kust. Asquith heeft in het Lagerhuis mee gedeeld, dat bij de beschieting van Hartlepool, Scarborough en Whltby van de burgerij 127 zijn gedood en, naar schatting, 567 gewond. Cacaoschlllen. Men meldt van' Duitsche zijde aan de N. Rott. Ct. Een lid van een Hamburgsche ex portfirma is in hechtenis genomen. Zijn firma had langen tijd, vooral in Holland, op groote schaal cacaoschil- len opgekocht, tot poeder vermalen, met een weinig goede cacao ver mengd en in annonces in het bizon der voor geschenken aan soldaten aanbevolen. Bij de firma zijn nog on geveer 500 ton cacaoschillen in be slag genomen. Legsrversterklng. De „Nieuwe Ct" schrijft, dat aan het bericht, dat hot bij de regeering een punt van overweging uitmaakt wetsontwerpen in te dienen om, zoo noodig, de miliciens van de lichting 1916 vervroegd onder de wapens te roepen en de mogelijkheid te openen over eenige reeds ontslagen lichtingen voor den landstorm te beschikken,' in geenen deele de beteebenis valt te hechten als zou de kans voor ons land om in den oorlog betrokken te worden, in de laatste dagen belang rijk zijn toegenomen of een bijzondere reden bestaan om deze voor het oogenblik dreigender te achten dan zij onder de omstandigheden van de laatste maanden is en nog altijd blijft. Volgens de Militiewet zou de lich ting 1916 eerst in Januari van dat jaar kunnen worden opgeroepen. Naar mate men vordert met de op leiding en vorming van nieuw kader, neemt echter de gelegenheid toe om meerdere manschappen te oefonen en aldus de sterkte van het actieve leger te vergrooten. Hoe eerder van deze gelegenheid gebruik gemaakt wordt, des te beter; aldus zal de weerkracht van het land versterkt worden, terwijl het oorlogsgevaar nog aanwezig is. De regeering zal, door daartoe de noodige stappen te doen, in overeenstemming handelen met den aandrang, die zich van verschil lende zijden in het land openbaart om zich niet te bepalen tot het oefe nen en volmaken van de op dit oogen blik onder de wapens zijnde leger macht, maar om deze, voorzoover en zoo spoedig als mogelijk blijkt, ook in aantal te doen toenemen. Hoewel alles in dezen natuurlijk afhangt van den loop der oorlogs gebeurtenissen in Europa, waarom trent van tevoren niets te zeggen valt, zou een gunstig gevolg van vervroegde oefening en vermeerde ring van het aantal weerbare man nen tevens kunnen zijn, dat dien tengevolge op ruimer schaal verloven aan de reeds laDgen tijd onder de wapens zijnde oudere lichtingen zou den kunnen verleend worden. Hoofd doel van de vervroegde oproeping zou echter de vermeerdering der actieve legersterkte zijn. Met de wijziging van de Landstorm wet zou eveneens slechts bedoeld worden de beschikking, voor geval van nood, te erlangen over geoefen de manschappen, die volgens de be staande bepalingen niet meer onder de wapens te roepen zouden zijn. De wetsontwerpen om, zoo noodig, de miliciens der lichting 1916 ver vroegd onder de wapenen te roepen, en om aan het legerbestuur voor den landstorm de beschikking te kunnen geven over nog eenige oudere (reeds ontslagen) lichtingen, zijn reeds bij den Raad van State aanbangig maakt. Soms bleef hij maanden lang nuch ter, maar als er eventjes verdiend was, verzwierf hij van zelf weer naar de kroegen, onstuimig verlangend naar het stemmengeraas,het verhitten de lawaai, den broeienden wasem van drank en sigaren en naar de figuurtjes de harten, schoppen, ruiten en klaveren van de kaarten: er was op de wereld niets gezelliger dan aan de ronde tafel te zitten, in rustige spanning te dobbelen, met de ont stelde of lachende bakkessen van de kameraden rond hem heen, 't spel op zijn louterst meelevend en dan langzaam over je heen voelen nevelen de dronkenschap, de soezende uit werking van hetheetejenever-geslurp. En als hij dan weer eens goed den zuip-smaak te pakken had, was 't van het eerste morgenlicht tot den donkersten nacht één roes, één wriemeling in den kop. Maar eenmaal 't drankvuur in zijn zenuwen, kwam 't uiterste van koele wreedheid in hem, een soort van razernij, die be nauwenis om hem sloeg, bij den sterkste, bij al de luidruchtigste makkers te saam. Dan was h\j als zwam in de tonteldoos, die bij den lichtsten strijk-kets vlam schoot en liet hij met' zijn wrok thuis niets over zijn kant gaan, ging hij baldadig te keer dat vrouw en kinderen voor hem maaiden als kippen. Dan blies de duivel zijn ooren vol, stookte de wilde lusten, de wraak in zijn hart óp, zoodat er kracht en drift in hem werd geboren, die hij niet kon be- heerscben en die hij moest ontladen. Dan was er een bleeke grauwheid over zijn onverschillig gezicht heen getrokken, zijn oogen schenen zoo diep 't hoofd ingegloeïd als waren ze met een hevigen stoot tot op den achterkant van zijn hersens dóór- geslagen en de knoken van zijn vuisten die koeling zochten in ver nieling, waren ijzer-stram en puntig als van een boksijzer. Dan had een soort van niets terugwijkende macht hem aangegrepen, was zijn heele tronie van razernij misvormd en zag hij er afschuwelijk gemeen uit met den kouden grinnik, trappelendalles kort en klein wat 'm in den weg stond. Het was dan een toestand van klare wreedheid dié hem van nuchter stillen suffert en soms weekhartigen goeierd, tot den gevaarlijksten vechter maakte, die in monsterlijke koel bloedigheid deed verminken, zóó er gerlijk gevoelloos, dat de bardhandig- sten er van verstomden. En als dan de tragische en krankzinnige be dwelming langzaam maar geheel was geweken, kon hij zichzelf stijfvloeken en bezwoer hij bij hemel en hel nooit meer een droppel op de tong te zullen proeven. Door P. N. v. R. Ouwe Droppel. Zoo noemden de Nieuwedieper vlet-kerels hem, omdat hij wel eens dagen achtereen in de lorem kon blijven, letterlijk alles rondom hem vergetend, niet anders ziende dan de schenkende hand van den kastelein, die zijn heeten borrel op 't randje van de toonbank naar hem toeschoof. Nu was hij dan ook weer eens smoordronken de straat ingewaggeld en de buren die aan de deur als 't ware op zijn komst stonden te wach ten en hem zagen komen, waar schuwden haastig in het portaaltje van zijn woning: daar-hei—je-'m. Met angstoogen en witte gezichten stortten de wijven direct weer terug naar den overkant, waar ze een poos in roerlooze stilte gingen spionneeren, half nieuwsgierig, half angstig en klaar om to vluchten als die beroerde vent een kwaadaardige kuur mocht krijgen. Maar hij deed niets. Erg zwaaierig op zijn hielen hadie de deur bereikt en geopend en weer dreunend toegeslagén. Er was een oogenblik heftig ge mompel van opgewonden menschen buiten. Toen volgde een nieuwe stilte en men luisterde met gespannen aandacht of daar binnen iets gebeurde. En jawel, opeens hoorden ze een driftig stommelen, gooien en smijten en rinkelen en een vrouw roepen met heesche angststem„lame-los doe dat mes weg, lammeling - wèg met dat mes of ik ram je kop met 'n stoel in njekaar. houw je op, ploert je smoort me houw op houw op, zeg ik je" Tegelijk klonken harde klappen en een gesmoorde gil en nu weeklaagde jammerlijk de vrouwentroep huilerig en verweekeltjkt. Met schuwe blikken vroeg men elkander om hulp, wraak voornemens flitsten door hun koppen en zij hijgden hevig, als gebeurde reeds wat ze doen wilden. En plots, in een gillenden krljsch vielen zij op de deur aan, met zoo'n ontzettende schok en in zoo een wanhoops kracht- verzameling, dat deze bijna 'uit de posten bezweek. Dadelijk, verdierlijkt van razernij, nu beseffende al wat van hun overmacht, smakten ze over den drempel en eer iemand het verhoeden kon, stonden ze met z'n allen in het kamertje, waar een vrouw in een scheurend gehuil, woest-smartelijk en rauw kermde onder het lijf van den aschgroenen ouden Droppel. Toen, in [saiirakroppende drift, sprongen do wijven toe, sleurden hem af van het pljn-huilende vrouwtje en troostten haar als een kind. Maar den ouwen Droppel, op adem weer uit de klem van zooveel klauwen doorgistte een zóó hevige woede, dat hij niet wist hoe de indringers thans te verminken. Hij hijgde bek-af, zijn afgescheurde kleeren ontblootten de harige borst en hij zag er uit als een gek geworden bedelaar, die in waan zin-vlaag met zijn eigen lompen was gaan vechten. Hij vloekte verwoed en met giftig geweld gooide hij zich tusschen de vrouwen, maar werd weer even hardnekkig teruggeranseld. Nu warden allerlei uitroepen dooréén, heescb, hoog, laag van stem„slaan 'm voor z'n bakkes timmer 'm bont en blauw kwak 'ra er uit I" En vele verbitterden krampten wild gierend de handen naar den ouwen Droppel die akelig kermde, angst- verbijsterd en schuld-bewust rond ziende. Maar de burgervrouwen hits ten elkander op en een paar grepen hem eindelijk in zijn strot en knepen hem met hun verzenuwde vuisten rood-paars. Verdroefd en half versuft probeerde hij met wat schril hooge angstkreten los te komen „hulphulpmoord 1 mooid Doch te slap als hl) was om zich tegen het geweld te verdedi gen, liet hij zijn lichaam gelaten wegsleuren door het achterkamertje en de keuken naar een boelje op de plaats, waar hij zijn roes mocht uit slapen en waar aanstonds het deurtje dreunend toesloeg en een sleutel fel omknarste. En door den kokerigen slopkronkel, die toegang gaf tot het erf, holden nu een troep morsige kinderen, schreeuwend en hun schelle stemmen lawaaiend door het gangetje. En in dit hol klonk weldra nog meer woede- gekrijsch van gekrenkte, vechtlustige wijven, die tot heel wat instaat waren. En allen drongen op naar het raam van het schuurtje om den ouwen Droppel daar als een wild beest in de diergaarde te bewonderen .Vrouwen in hun beverbruine en blauwe onder rokken, de vuile haren los langs de ooren, stonden met goor-tengere-ar- moe kindertjes op den arm te gluren, met zoo kwaadaardige gezichten alsof ze rheumatiek-pjjn te versmoren hadden. Van den ouwen Droppel kon niemand evenwel iets zien. Hij was op handen en voeten tegelijk naar een hoekje gekropen, op een voddenhoop, allerlei kleurige lappen en kapotte schoenen, die, maanden lang opgespaard, daar lagen te stinken. Maar toch bleven de buren nog een heel tijdje in die omgeving over hem kakelen, onzeker wachtend en twijfe lend of ze het konden wagen zijn vrouw alleen te laten. INGEZONDEN. Geachte Redactie Sta ons toe nog eens een beroep te doen op onze plaatsgenooten, om wat lectuur voor het vluchtelingen kamp te Nunspeet. Men weet, dat het aantal vluch telingen daar, door de genomen re- geerings-maatregelen, in de laatste dagen nog sterk is toegenomen. We zijn reeds eenigen tijd aan den gang om de gelezen dag- en week bladen, die we voor het vluchtelin genkamp ontvangen, in pakken op te zenden naar Nunspeet. Op een desbetreffende vraag schreef de regeerings-commissaris, dr. Hen drik Muller, aan het adres van eerst- ondergeteekende, „dat de couranten en tijdschriften steeds zeer welkom zijn en dat voor geregelde uitdeeling zorg wordt gedragen". Wij zijn dankbaar, dat we van verschillende plaatsgenooten gelezen dag- en weekbladen, Zondagsbladen, enz. mogen ontvangen. We herhalen we willen hen, die hun krant reeds naar onze soldaten zenden, gaarne daarmee zien voortgaan (ook dat is noodig) maarden talloos velen, die het niet doon, wildon we verzoeken aan een der onderstaande adressen we hebben dat getal voor 't ge mak van hen, die hun lectuur willen afstaan, welwillend uitgebreid gekre gen - 't zij dagelijks, 't zij twee- of driemaal per week, hun gelezen courant of tijdschrift voor de arme vluchtelingen af te staan, ze daar te deponeeren. We laten ze daar da gelijks of om den anderen dag op halen en zorgen voor de verzending. Wilt ge, lezer, ons een handje helpen om de menschen ginds te voorzien van wat lectuur, waarnaar ze al is ze ook een dagje oud - zoo verlangen? Ge doet er een goed werk mee. Aan onderstaande adressen (noteer even het dichtstbijzijnde) kunt ge ze afgeven Mevr. de Bruijn, Vischmarkt 1. Mevr. Oosting, Stationsweg 6a. Mevr. Dibbetz, Hoofdgracht 2. Mevr. Ahonstein, Ankerpark. C. van de Bilt, Vosstraat 14. Firma de Bie-Biersteker, Keizerstr. B. Weijens, Middenstraat 19. Firma Kannewasser, Zuidstraat. Kantoor Biersteker, Loodsgracht. Firma Troost, Spoorstraat. Magaz. „De Zon", Kanaalweg. Zoetelief, Kanaalweg 26 en 102. J. de Ghaauw, Kanaalweg 128. Drogist Haagen, Kanaalweg 147. Firma Klopper, Loodsgracht. Magaz. „De Magneet" Spruit, Molengracht. B. .Paschedag, Weststraat. Firma J. C. Ran, Kanaalweg 83 Noot, Tailleur, Weststraat 64. Van Willigen, Weststraat 90. BOEKBESPREKING. „Neörland's Zeeroem". Twee stemmig lied in den volkstoon, voor kinder-, vrouwen- of mannen koor, met klavierbegeleiding. Woorden van H. A. Spandaw, muziek van Joh. H. Böser, op. 33. „Amsterdam". G. Alsbach Co. Prijs fO.75. „In den volkstoon" geschreven heet deze compositie. Inderdaad, dat is zijfrisch, boeiend, bevattelijk, niet moeilijk, zoodat zij blijft na klinken in het hoofd van den hoorder. De woorden zijn van den dichter H. A. Spandaw, wiens „Nieuwe haring" (Triomfl de vreugde stijg' ten top, hijsch, Holland, vlag en wimpel op) zoo algemeen bekend ia. Ook dit lied is zeer bekend: Het water is ons element, De zee bruist onze glorie; Wat volk, dat Neörland's moed niet [kent, Niet spreekt van zijn victorie? De componist heeft den juisten toon gevonden„moderato energico" heeft hij het tempo voorgeschreven, en het geheel, in driekwartsmaat, past zich goed aan bij de krachtige woorden. Voor koren een dankbaar nummer, dunkt ons. De krantenlezer. De journalist, die dagelijks zwoegt om den lezer van den oorlog op de hoogte te houden en zich verbeeldt niet de waardeering voor zijn werk te krijgen waarop hij aanspraak maakt, vinde troost in het volgende vers van v. O. in de „Haagsche Post": Geef mij een plaatselijk nieuwtje, Een twist, of een inbraak, of brand Want ik ben o, zoo beu van den oorlog, En ik word o, zoo beu van den krant! Vertel mij wie heden begraven, Of wien haast een pan viel op het hoofd, En spaar mij uw Wolff en uw Reuter 'tls een uil, wie die twee nog gelooft. Laat hooren wiens hond overreden En wiens kip er verdronk in de goot.. Wat Joffre doet ban mij niet schelen, En ik möAl om de Engelsche vlo'ot! Bericht mij de namen der helden Benoemd tot kommies, klasse vier Of de Keizer vandaag weer aan 't (front is Dat interesseert me geen zier! Laat my lezen wie er beboet is En waar klauwzeer weer teistert [een koe... Laat de Duitschers de Britten [blokkeeren, Zjj worden 't vanzelf wel weer moö 1 (Een handkar geraakte te water". „Vermoed'lijk gestolen een flets". Dat is nieuws. Doch 't gedoe van [de Russen D&'trom geef ik heeleraaal niets 1 Vermeld wat de Raad heeft bedisseld, Waar een liulploods zal worden [gebouwd Hoe de Times" redeneert is mij 'n zorg, Wat de „Kölnische" zegt laat me koud j O, geef mij weer heuschlijke nieuwtjes, Uit mijn buurt, en mijn stad, en [mijn land 1 Want ik ben o, zoo beu van den oorlog, En ik word o, zoo beu van de krant 1 (N. Rott.). Dat was 'm te geleerd I en boer zit in een bootje, waar mee hij de overstroomde Maas was overgezet, aan den kant staat een kapitein, in het dorp ingekwartierd, te wachten om naar de overzijde ge bracht te worden. De boer stapt uit en zegt tegen den wachtenden kapi tein. „Kom der mar ién, soldaat, hier zit 't nog werm!" De kapitein gekrenkt, antwoordt barsch „Soldaat!? kerel, soldaat? Kijk 'n3 hier naar die sterretjes", en hy wees met trots naar zijn kraag. „Ja, ja, „zegt de boer", die zie ik wel, mar aon 't firmament staan wel duizend van die dingen, die ik 'ok net zoo min ken as die van ouw daar". Ingezonden Mededeeling. Overwerkte nieren. Dagelijks worden door een gezond mensch omstreeks 30—40 gram urine- stof en 1 gram urinezuur afgeschei den en deze hoeveelheid is voldoende om tot een noodlottig einde te leiden, wanneer zij in het lichaam achter blijft. Alleen uw nieren kunnen u redden, want zij alleen dragen zorg voor het filtreeren van het bloed. Wanneer de nieren echter over werkt zijn, blijft een gedeelte der schadelijke stoffen in het bloed achter en dientengevolge gevoelt gij u ver moeid en dof, gij begint last te krijgen van rugpijn, hoofdpijn, stijfheid in de spieren en gewrichten, duizeligheid, bezinksel in het water, waterzuchtige zwellingen in de enkels of roDd de oogen. Misschien moet gij des nachts dikwijls opstaan, of de urineloozing geschiedt moeilijk en pijnlijk. Wanneer de bovenstaande verschijn selen verwaarloosd worden, kunnen gevaarlijke en ongeneeslijke ziekten der nieren en blaas zich ongestoord verder ontwikkelen en plotseling, zon der waarschuwing, optreden. Geneest uw nieren terwijl het tijd is, leeft zoo rustig mogelijk, vermijdt buiten sporigheden van welken aard dan ook, houdt u aan een eenvoudig dieet, en zet een kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen door, totdat ieder spoor van uw kwaal verdwenen is. Dit ge neesmiddel herstelt de goede werking der nieren en blaas, het verdrijft het urinezuur, de oorzaak van lenden jicht, rheumatiek, niersteen, enz., en hot voert het overtollige water af, waardoor de oorzaak van waterzucht enz. wordt weggenomen. Te Den Helder verkrijgbaar bij de Fa. De Bio-Biersteker, Keizerstr. 93. Toezonding geschiedt fr. na ontv. van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, wei gert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (55)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1