HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4435 DONDERDAG 4 MAART 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37*,, 45 „0.75 Modeblad 65 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling 75 „1.00 Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij voorultbat.) 30 cent. Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2J cent. Stelling van DEN HELDER. Ontspannings-avonden. Dond.rd. i Marino-canttne I Stafrouziek Kaz. Erfprins Ensomble-Kokolaar Vrijdag 5 j Hr. Ma. „Atjeh" Stafmuziek 7-8 u. Voor allo korpsen. 7l/a u- Intr. te regelen <1. Fort Comt. I V/.-OU. DE WEEK. 2 Maart. Minister Pleyte heeft op 2 Maart in de Tweede Kamer der Staten- Generaal eene mededeeling gedaan, die door sommigen met „gemengde gewaarwordingen zal zijn ontvangen. Z.Exc. wees er namelijk op, hoe in den jare 1913 in onze Oost een zoet winstje is gemaakt van een honderd en-vijftig millioen gulden.En ZExc. schakelde deze mededeeling vast aan de verklaring, dat men immers niet behoeft te betwijfelen aanhetsuccès van de Leening ad 621/» millioen, tegen vijf pCt. en in vljf-en-twintig jaren te delgen, ten name en ten laste van onze Oost: op dien 2e Maart door ons Parlement goedgekeurd. En waar onze Senaat nog deze week zijn zegel aan zal hechten. Twee-en- zestig millioen is ongeveer het be drag, waarmee de inschrijving voor do 275-millioen in Patria de vraag overschreed. Indiö begint op eigen beenen te staan. Wij hebben hier „een eerste schrede" op den weg, naar die zelfstandigheid leidend, en Engeland is ons reeds vele jaren daarin voorgegaan. Het „offer", hier van onze rijkaards, moderne Nabob's gevraagd, is waarlijk niet zwaar. Slechts hebben zij te overwinnen den lust om hun geld te beleggen in fondsen, die „vrij wat meer" dan een armzalig vijftal percentjes „doen"Maar 't is wel heel goed, dat van Regeeringswege wordt ge wezen op den zedelijken plicht, zeker in deze tijden rustend op hen, wier „economische toestand" wèl zeer scherp contrasteert met zooveel nood, misère, ontbering, als in deze tijden wordt geleden. Wie terugdenkt aan hetgeen de heer Spiekman in zijn kranige rede van Vrijdag 26 Febr. sprak óver den nood der 60.000 werk- loozen, nu in Nederland worstelend met de tragische „tijdsomstandig heden", zal dat eerst scherp gevoelen. Men behoeft zich zeer stellig niet te plaatsen op het standpunt van den geen, die zich vijand van „het kapi talisme" noemt, en tot deze cate gorie behoor ik nietom toch te beseffen, hoe de tijden voorbij zijn, dat de man, die jaarlijks groote, grove winsten kon boeken, zich de vrijheid mocht gunnen om zich als 't ware buiten de gemeenschap te stellen, in grot egoisme. Ook lang vóórdat deze troebele, wondere tijden van heftige schokken die op menig' gebied tot zóó sterke verandering, verrassend-snel zich ontwikkelende evolutie leiden, aanbraken, had men ook menschen, die deze groote waarheid gtvoelden. En in de prak tijk der daden toepasten. Tot deze nobolen mag gerekend worden den senator voor Zeeland, den hoogbe jaarden W. Hovy, die dezer dagen te Zeist ontsliep. Deze anti-revoluti onair van sympathieken eenvoud, van hoffelijke en ridderlijke stemming jegens den tegenstander, den anders denkende hoe ver die ook in wereldbeschouwing van hem stond zou een sieraad geweest zijn voor welken maatschappelijken kring, van welke sfeer ook, waartoe hij zou hebben behoord. Hoog-menschelijke deernis met lijden en noodruft; het besef der plichten, op den „bezit tende" rustend tegenover ieder, die steun behoefde, was Hovy richtsnoer. En 't is zulk besef, dat in onze dagen ieder van ons 'behoort te leiden. In de korte toelichting van mr. Pleyte, bij het ontwerp der nieuwe Indische Leening, vindt men voor m\jn waarneming zulk een „zachten wenk", die sommigen in deze tijden ter harte mogen nemen I Wanneer uit het „economisch debat" in ons Lagerhuis dit groote en goede zou voortspruiten, dat wat men „den altruïstischen stroom" zou kunnen noemen, nog veel krachtiger dan tot- duaver zich deed gelden, zelden zou een Kamer-discussie zoo zegenrijk zijn geweest als dezeIn Uden iB het nieuwe vluchtoord voor 10.000 Belgische vluchtelingen gereed. En wie denkt aan de ellende van hen, die, van hof en haard verdreveD, hier eene schuilplaats vondenhij zal toch wel recht beseffen, met welk een dankbare offervaardigheid wij, ook met offeranden van stoffelljken aard, onze neutraliteit hebben te steunen. Zal voorbijzien het opper vlakkige en metterdaad-ondankbare waarmee zelfs onze Hollandsche gast vrijheid in deze dagen van grof- onbillyke kritiek blootstaat en óók de egolstisch-zorgelooze, ergerlijke levensmanier van Jantje Plezier, welke zeker element van in Neder land toevende Belgen zich in deze dagen veroorlooft We zijn nog „safe" in Nederland. Do Batavier-lijn hervatte zelfs haar tochten naar Engeland, malgré het al-meer aan grimmigheid ver- bleekende Duitsche „dreigement"... De stormen van Maartsche lucht verrassen ons nu en dan met nieuwe zeomljnen. Maar de bittere ervaring heeft ook hier meer waakzaamheid en overleg geleerd. De „lichtpunten", die er zijn, behoeft niemand uit het oog te verliezen. Zoo is er stijgende boter-productie en dalende prijzen voor dit artikel. In Maart behoeven voor dit artikel geen maximum-prij zen te worden vastgesteld. Klein lichtpuntje temidden van veel zorg wekkends, waar bijv. de broodprijzen voor sommige „kleine luyden" reeds schier-onbereikbaar worden Onze arme „jongens" hun boterhammen- rantsoen in tal van gezinnen al-maar zien inkrimpen, ondanks de smeekend hunkerende oogen, tot eten-uitdeeleu- de moeder gericht, die haar best moet doen, het verdriet, haar be kruipend, bazin te blijven Is de benoeming van ingenieur Teilegen die 15 Maart zal worden geïnstalleerd - tot burgemeester der hoofdstad, al of niet een „lichtpunt"?... De meeningen loopen uiteen. Minis ter Cort v. d. Linden wordt ge zegd heeft, „met alle traditiën hier gebroken". Misschien met deze, voor sommiger gevoel onaantastbare, dat slechts een „alom bekende naam" voor zulk ambt in aanmerking mag komen Doch ook in 't half ver borgene schuilen soms de beste krach ten. „What is in a name?" werd eens gevraagd. Bovendien was hier de keuze voor Den Haag en Haarlem uiterst moeieiyk. Dat minister Cort v. d. Linden de kracht heeft om zich te ontrukken aan adat, traditie, zede, gewoonte hoe men 't noemen wil, die (op den keper beschouwd) geen reden, grond van bestaan heeft ik zou 't niet gaarne boeken op de debet-zijde van Z. Exc.'s er schitte rend voor-staande „rekening"! Stippen wij nog aan, dat - krach tens het dezer dagen door den Hoogen Raad gevelde arrest voorshands lijkverbranding in Nederland „vrij" is. Dat de wetgever zal trachten, de oude lex van 1851 in overeenstem ming met die uitspraak te brengen: men mag 't aannemen. En in hoever dit, nu weer, al of niet „lichtpunt" is: daarover loopen weer de meenin gen vèr uiteen. Minder, voorzeker, dan in de sectiën van ons Parle ment tenaanzien der afkeuring èn van minister Lely's voorstel om een weg voor snelverkeer te doen maken, die het restant van het eenmaal zoo- heerlijke Haagsche Bosch zou ver nielen èn van het ontwerp betreffende de artsenij-bereidkunde, dat de „ver kregen rechten" der drogisten aan tast. Eindelijk, na wel zeer langen tjjd is voor deze laatste categorie van brave, misschien wel eens mis kende, stellig nuttige medeburgers stof tot jubelen aangebroken. Vreem de tijden, waarin wij nu leven Tal van hecl-oude, heel-vast en onaan tastbaar gegrondvest geachte dingen wankelen, tuimelenEn andere, van denzelfden leeftijd, worden weer in glorie erkend. Onze brave drogis ten de opvolgers, naneven van hen, die boven hun winkeldeuren de beroemde „gapers" hadden staandie, met of zonder deftig diploma, lijden de natuurgenooten met kostelijke „huismiddeltjes" lafenis schonken, ze zullen misschien wéér „in de mode" komen, 't Is een van de tien duizend-en zooveel verrassende din gen dezer zeer-wondere dagen Mr. Antonio. DE OORLOG. De offlcleele legerberichten van 1 en 2 Maart. Van het W e s t e lij k front. Regen 'en sneeuwstormen belem meren de operaties. Zoo meldt het Fransche communiqué van 1 Maart. Dit verhinderde echter niet, dat de Duitschers N. van Mesnil in Cham- ne een aanval deden om het ver loren terrein te hernemen. Hierin slaagden z(j echter niet. Daarentegen wisten de Franschen nieuwe voor deden te behalen. Bij Pont Mousson vermeesterden de Franschen een Duitsch Blokhuis. Een hevige aanval der Duitschers N.W. van Münster werd afgeslagen. Het middagbericht van den 2den meldt een aanval der Duitschers ten Z.O. van St. Cloy, welke door de Engelschen werd afgeslagen. Het door de Franschen genomen terrein tusachen Perthes en Beau Séjour werd behouden. Wel beproefde de Duitsche Garde Zondagnacht door een tegenaanval het verloren terrein te hernemen, doch zij werden met groote verliezen terug geworpen. •Bij Chapelotte in de Vogezen gingen de Franschen 800 meter vooruit, ter wijl zij in het district Vanquois het verloren terrein wisten te behouden. In de streek van Yperen veroverden de Engelschen een loopgraaf. Het Duitsche bericht van den 2en meldt dat alle door de Franschen in Champagne ondernomen aanvallen op niets uitliepen. Volgons deze mede deeling werd de aanval op Vanquois bloedig afgeslagen. In de Argonne veroverden zij eenige Fransche loop graven waarb(j 5 mijnenwerpers ge ien en 80 gevangenen gemaakt werden. Een door de Franschen ondernomen aanval ten N.W. van Celles werd afgeslagen. Van het Oostelijk gevechtsterrein. Het Russische legerbericht van den 2en meldt dat de Oostenrijkers zonder succes het front Luyskow-Vorilne aanvallen. Hierbij lijden zij zeer groote verliezen. In O.-Galicië gingen de Oostenrijkers over tot het defenief. In de Boekowina bezetten de Russen Sadayapa. Het Duitsche bericht van den 2en zegt dat de door de Russen onder nomen voorwaartsche bewegingen ten Z. en Z.O. van de bossehen van Augustowo vruchteloos geweest zijn. Nachtelijke Russische aanvallen N.O. van Lomza en Z. van Plock werden afgeslagen. De Oostenrijksche mededeeling van den 2en meldt dat in de Westelijke Karpathen de Russische aanvallen zonder succes blijven en de Oosten rijkers de veroverde stellingen konden behouden. Ook het terrein ten Z. van den Dnjestr werd behouden, niet tegenstaande de vele en hevige aan vallen der Russen. De gevechten ten Z. van den Dnjestr nemen een gun- stigen loop voor de Oostenrijkers. Voortdurend verliezen de Russen terrein. De slag bij Przasnycz. Van Russische zijde worden thans eenige mededeelingen gedaan omtrent de bij deze stad geleverde gevechten. Zij beginnen met te vermelden dat de Russen hier niet minder dan twee Duitsche legercorpsen hebben ver slagen en teruggedrongen hebben. Het doel der Duitschers was, om na het doen wijken van het 10e Russische leger, ook de legers in de streek van Mlawa tot wijken te bren gen. Den 6en Febr. begonnen de Duitschers het offensief met 5 divisies in de streek van Lipno. De opmarsch werd echter den 18en op het front Plozk—Raciaz Lot staan gebracht. Den 18en rukten groote Duitsche troepeuafdeelingen op in do richting van Przasnysc. Z(j trokken eerst om deze stad heen, doch na korten tijd slaagden de Duit schers er in, de stad welke het uiterste steunpunt vau de Russischo rechtervleugel vormde, te bezetten. Des morgens to 6 uur, op denzelfden dag dat de Duitschers Przasnysc be zetten, begon het Russische offensief. De 86ste Duitsche reserve-divisie, welke de overgang van de Argitz verdedigde leed een ernstige nederlaag. In den morgen van den 25sten beproefden de Duitschers toch nog, het Russische leger gevoelig te trof fen. Des avonds echter werden de Duitschers op hunne stellingen bij Przasnysc terug geworpen. Reeds den 26sten drongen de Russen de stad binnen, doch eerst in den avond van den volgenden dag slaagden zij er in hier vaston voet te krijgen. Du Duitschers trokken toen in de rich ting van Mlawa terug, volgens het Russische bericht in ordeloozen toe stand. De Duitschers werden door de Russen krachtig achtervolgd. Do oorlogsbuit was. zeer groot. Aan ge vangenen verloren de Duitschers minstens 10.000 man. Den 28sten hadden ook op andere gedeelten van het front gevechten plaats. In de streek van Grodno namen de Russen 1300 man gevangen en veroverden zij 15 mitrailleurs en vele kanonnen. Van hot. Russisch Turksche ge vechtsterrein wordt van Russische zijde gemeld, dat de Russen de Loren Chopa, (Z.W. van Batoeml bezet hebben. Een Turksch bericht meldt de verdere beschieting van de Dardanel- lenforlen. Over den uitslag hiervan wordt gemeld dat. 5 pantserschepen welke or aan deelnamen, zich terug moesten trekken. Pogingen om ver kenningstroepen te ontschepen mis lukten. De Turken hebben op het schier eiland „Gallipoli" een groote leger macht samengetrokken. Berichten uit Athene schatten de sterkte op 2 legercorpsen, ieder van 6 divisies. Elders schat men de sterkte slechts op 2 of 3 divisies. In ieder geval zullen do bondgenooten een zware dobber hebben om Konstantinopel te Da Amerlkaansche nota aan Engeland en Duitschland. Eindelijk ia de inhoud bekend van de Amerikaansche nota, den 22en Febr. 'aan de Duitsche en Engelsche regeeringen gericht. In deze nota geeft do Amerikaan sche regeering o.a. het volgende in overweging Duitschland en Engeland komen overeen ten eerete: dat dr(jyende mijnen door geen der beide partijen worden uitgestrooid; dat verankerde m(jnen uitsluitend voor verdedigingsdoelein den binnen een kanonschot afstands van de haven mogen worden gelegd dat alle mijnen den stempel van de regeering, die ze deed leggen, moeten dragen en zoo zijn samengesteld, dat ze onschadelijk worden nadat ze zijn losgeraakt van de verankering; ten tweede: dat duikbooten door geen der beide regeeringen voor het aanvallen van koopvaardijschepen van onverschillig welke nationaliteit worden gebezigd, behalve alleen ter uitoefening van het recht van aan houding en doorzoeking; ten derdedat koopvaardijschepen van geen der beide partijen als krijgs list, met het doel zich onherkenbaar te maken, onzijdige vlaggen voeren. Engeland verklaart, zich er mee te kunnen vereenigen dat levens- en voedingsmiddelen niet op de lijst van volstrekte contrabande worden ge plaatst en dat de Engelsche overheid scheepsladingen van zulke artikelen zal op- noch aanhouden, wanneer zij geadresseerd zijn aan agenturen in Duitschland, die door de Vereenig- de Staten worden aangewezen om zulke ladingen in ontvangst te nemen en onder de daartoe bevoegde Duitsche wederverkoopers ter uitsluitende le vering aan de burgerlijke bevolking te verdeelen. Duitschland verklaart zich er mee te kunnen vereenigen dat levens- en voedingsmiddelen uit de Vereenigde Staten of andere onzijdige landen aan zulke agenturen geadresseerd worden. Het antwoord van Duitschland op de Amerlkaansche nota. Den 28sten Februari heeft de Duit sche regeering haar antwoord op de Amerikaansche nota overhandigd. Omtrent de verschillende, door do Amerikaansche regeering in over weging gegeven punten wordt het volgende opgemerkt: Ten eersteDe Duitsche regeering zou bereid zyn de in overweging ge geven verklaring omtrent het niet gebruiken van drijvende mijnen en de beperking van het gebruik van verankerde, mijnen zoomede omtrent de constructie van verankerde mijnen af te leggen. Zij kan zich 7©rder vor eenigen met het aanbrengen van re- geeringsstempels op de uit te strooien mjjnen. Daarentegen komt het haar voor dat oorlogvoerende staten niet kunnen besluiten om van een offen sief gebruik van verankerde mijnen geheel af te zien. Ten tweede: Duitsche duikbooten zouden tegen koopvaardijschepen on verschillig onder welke vlag slechts in zooverre geweld gebruiken als noodig is ter uitoefening van het recht van aanhouding en doorzoeking. Blijkt de vijandelijke nationaliteit van liet schip of de aanwezigheid van contra bande dan zouden de duikbooten over eenkomstig de algemeene volken rechtelijke regelen handelen. Ten derdeDe Amerikaansche nota verlangt dat, wanneer de duikbooten de aangegeven beperking bij hun optreden in acht nemen, vijandelijke koopvaardijschepen zich zullen ont houden van het gebruik van de on zijdige kenteekenen. Het zal wel van zelf spreken dat vijandelijke koopvaar dijschepen dan ook van bewapening en van het bieden van tegenstand afzien, omdat zulk een tegen het volkenrecht indruischend optreden een met het volkenrecht strookend optreden van duikbooten onmogelijk zou maken. Ten vierde: De door de Ameri kaansche regeering in overweging gegeven regeling van den rechtma- tigen toevoer van levensmiddelen naar Duitschland lijkt in het algemeen aannemelijkde regeling zou na tuurlijk beperkt blijven tot den toe voer over zee, maar toch ook den iudirecten toevoer over onzijdige ha vens omvatten. Duitschland zou der halve bereid zijn verklaringen af te leggen, waardoor het uitsluitend ge bruik van de ingevoerde levensmid delen door do burgerlijke bevolking zou worden gewaarborgd. Daarne vens moet Duitschland er echter den nadruk op leggen, dat ook de toevoer van andere grondstoffen, voor de eco nomische behoeften der bevolking bestemd, daaronder begrepen vee voeder, mogelijk wordt gemaakt. Tot dat doel zouden de regeeringen van de met Duitschland oorlogvoerende Staten, de in de vrije lijst der ver klaring van Londen genoemde grond stoffen naar Duitschland moeten door laten en de op de lijst van voorwaar- waardelijke contrabande voorkomende stoffen moeten behandelen als levens middelen. De Duitsche regeering - besluit de nota koestert de hoop, dat de door de regeering der Vereen. Staten voorbereide schikking, ODder in acht neming van de vorenstaande opmer kingen, tot stand zal komen en dat mitsdien de vreedzame onzijdige scheepvaart en handel onder de uit den zee-oorlog voortvloeiende gevol gen niet meer dan strikt noodig is zal hebben te lijden. Bedoelde ge volgen zouden voor 't overige nog belangrijk verminderen, indien de middelen en de weg gevonden kon den worden om den toevoer van oor- logsmaterieel uit onzijdige naar oor logvoerende Staten op schepen, onder welke vlag ook varend, te voorkomen, Een definitieve beslissing moet de Duitsche regeering zich, gelijk van zelf spreekt, voorbehouden totdat zij op grond van nadere mededeelingen der Amerikaansche* regeering in staat is te beoordeelen, welke verplichtin gen de Engelsche regeering bereid is op zich te nemen. Oog om oog. Over de door Engeland en Frankrijk uitgevaardigde maatregelen tot aan houding van alle schepen, schrijft de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" Oog om oog. Het antwoord op den Duitschon represaille-maatregel van 18 Februari is er. Engeland en Frank rijk zullen voortaan ter zee niets doorlaten, wat hetzij uiteindelijk voor Duitschland bestemd is, in Duitsch land geproduceerd werd, of ook maar aan een Duitscher toebehoort. De Duitsche duikbooten pogen de scheepvaart op Engeland en Noord- Frankrijk onmogelijk te maken door vijandelijke koopvaardijschepen in den grond te boren; de geallieerden ant woorden-nu door hunnerzijds alle verkeer met Duitschland binnen het bereik hunner vloten onmogelijk te makenDe „Trading with the Enemy Act" wordt feitelijk toepasselijk ver klaard op alle neutralen! Dat ook deze maatregel, evenals die van 18 Februari en de Britsche van 2 November, ernstig inbreuk maakt op het geoorloofde gebruik, dat de onzljdigen van de vrije zee mogen maken, is duidelijk. Erkende Asquith dit, trouwens, Maandag niet zelf in het Lagerhuis Te verwachten is dus, dat ook thans onze regeering hare stem zal doen hooren met de zelfde stelligheid, waarmede zij dat na 2 November en terzake van den maatregel van 18 Februari gedaan heeft. Blpbaar wenschen de geallieerden de neutralen zooveel mogelijk to ont zien schepen, die reeds in zee zijn, worden door den maatregel niet ge troffen; ook zijn alle goederen voor Duitschland bestemd, aldaar geprodu ceerd, of ook maar aan Duitschers toebehoorende, niet tot absolute con trabande verklaard, en - bestaat de nieuwe maatregel evenmin in het afkondigen van eene blokkade. Dit brengt mede, dat tengevolge van den nieuwen maatregel Nederlandsche schepen met de bedoelde goederen aan boord, tenzij zij uit anderen hoofde prijsgemaakt kunnen worden, deze behandeling niet zullen onder la - het Fransche communiqué laat hieromtrent geen twijfel doch slechts naar een haven der geallieerden zullen worden opgebracht. Aan welk regime zullen zij er echter wèl zyn onderworpen? Deze praktisch zeer gewichtige vraag vindt geene beantwoording in het commu niqué der Fransche legatie, maar zal zeker alle aandacht onzer regeering hebben. Bij de beoordeeling van de vraag, welke beteekenis doze nieuwe slag voor de Nederlandsche scheepvaart zal hebben, zal veel gewicht in de schaal leggen de omvang der scheep vaart met „Duitsche goederen", in den bovengenoemden, wijden, zin, die onder Nederlandsche vlag tot op heden nog mogelijk was, ondanks de Britsche contrabande-politiek. Maar niet minder zal daarbij de mogelijk heid in aanmerking te nemen zijn, dat nu als wederantwoord ook de Duitsche duikbooten bevel zullen krijgen, alle vaart van onzijdige schepen op do geallieerde havens binnen het bereik dier booten on mogelijk te maken. De represaille-maatregelen der entente. New-York, 2 Maart. Ofschoon nog geen offlcieele mededeeling gedaan is over Engelands optreden, is uit Was hington de volgende mededeeling aan de pers verstrekt Over hot algemeen heerscht in offlcieele kringen de indruk dat een sterk protest uitgevaardigd zal wor den tegen de actie der entente-bond- genooten, welke beschouwd wordt als zonder precedent te zijn en welke waarschijnlijk schade zal toebrengen aan den handel der Vereenigde Sta ten met de landen, waarmede z(j op voet van vrede staan. De „Oacla". Brest, 1 Maart.. De Fransche vlag is geheBCben op de „Dacia". Er is nog geen beslissing genomen omtrent de lading, bestaande uit 11.000 balen katoen. De bemanning, samengesteld uit Amerikaansche onderdanen en neu tralen, zal ontscheept worden en naar het eigen land teruggezonden. Duitsche duikboot geramd. Londen, 2 Maart. Kapitein John Beil van de Thordia, gisteren te Wey- mouth aangekomen, heeft medege deeld, dat hij eergisterenmorgen om half tien ter hoogte van Beachy Head rechts vooruit de periscoop zag van een duikboot. De gezagvoerder riop alle hens aan dek. De duikboot voer voorbij naar de haven van Beam, waar zij op 30 tot 40 yard afstand stelling nam. Kort daarna zag Beil aan stuur boord het spoor van een torpedo. Hij gooide het roer snel over en het schip voer over de periscoop heen. Allen hoorden en voelden den krakenden schok onder het schip. Van de duik boot werd niets meer gezien, doch aan de oppervlakte van het water zag men een laag olie opkomen. De verongelukte vliegers. Twee vliegers, die drijvende op een watervliegtuig in de Noordzee zijn aangetroffen en door een trawler zijn gered, waren geen Engelschen, maar Duitschers. Zij hadden van Zon dag tot Donderdag rondgezwalkt. „LUgenberlchte". De „N. Rott. Crt." schrijft: Een abonné in Duitschland heeft in de „Weser Zeitung" het volgende gelezen: „Aan de „Köln.Ztg."meldt men van de Hollandsche grens: De kapitein van een Hollandsche stoom boot verklaarde te Rotterdam, dat de Engelsche regeering hem 2 miljoen mark bad laten aanbieden, als hij zijn schip wilde doen zinken en dan te Rotterdam melden, dat zijn schip door een Duitsche onderzeeboot tot zinken gebracht was." De abonné verzoekt ons „ophelde ring", waarom hij hierover niets in ons blad heeft gelezen. Antwoord Omdat dit bericht be hoort tot de door de Duitsche zeer gesmade, schoon blijkbaar "niet versmade, „Lügenberichte". BINNENLAND. Da represaille-maatregelen der entente. De indruk in handels- en scheep vaartkringen, door de aangekondigde represaille-maatregelen der entente hier te lande gewekt, is, naar ons van verschillende zyde bleek, vrij somber. De omschrijving van de drie categorieën van goederen, welke nu achterhaald zullen worden, beweegt zich binnen zeer ruime grenzen en zoo is het niet te verwonderen, dat men zich hier en daar afvraagt, wat er van zijn handel zal overblijven. Bij de reeds zeer belemmerende contrabande-politiek der entente- mo gendheden en by de bemoeilijking van het scheepvaartverkeer der on- zijdigen door de Duitsche verklaring komen nu weer deze represaille-maat regelen, welke naar men vreest, een nieuwen en gevoeligen klap aan onzen handel zullen toebrengen. Er was nog een belangrijk quantura goederen, voor Duitschland bestemd, uit Duitschland afkomstig, of Duitsch eigendom zijnde, en vallende buiten de lijst van contrabande, by welker handel ons land betrokken was. Be halve wat daarvan reeds voor het uitbreken van den oorlog over ons land vervoerd werd, moet men daar toe nog rekenen al wat door den oorlog van de Duitsche havens over Nederland is afgeleid. Het geheele Duitsche scheepvaartverkeer immers ligt stil en het daarbij betrokken goederenvervoer heeft zoover doen lijk andere wegen gezocht, waarvan er verschillende over ons land loopen. Zoo is bekend, dat het scheepvaart verkeer op Amerika, zoowel Noord als Zuid-Amerika, voor een zeer groot gedeelte, zoo niet het grootste gedeelte, uit Duitsche fabrikaten en Duitsche benoodigdheden bestaat. Duitsch speelgoed en cellulose, om een paar Duitsche artikelen te noe men, zullen niet meer naar Amerika kunnen worden uitgevoerd. Een in dustrieel in Nederlandsch-Indië, die anders zijn machines uit Duitschland betrekt, zal nu elders, en waarschijn lijk duurder, terecht moeten. Dat zijn voor menige scheepvaartlijn en menig industrieel ernstigo zaken. Van den handel op Noord-Amerika sprekende, valt daarbij op te mer ken, dat die artikelen betreft, welke in de Vereenigde Staten zeer noode gemist zullen worden, artikelen waar voor men ten deole geheel op Duitschland is aangewezen, zoodat het vermoeden gewettigd is, dat de terugslag van de represaille-maat regelen ook in de Noord Amerikaan sche Unie ernstig gevoeld zal worden. Overigens zal men ook hier moe ten afwachten, of niet een nadere mededeeling meer licht omtrent de voorgenomen gedragslijn der entente zal verspreiden, want naar aanlei ding van de kennisgeving van het Fransche gezantschap, rijzen nog wel eenige vragen. (N. Rott. Ct.) Indische leening. De Tweede Kamer heeft Dinsdag met algemeene stemmen aangenomen het wetsontwerp tot het aangaan van een leening ten name en ten laste van Nederlandsch Indië, groot 02Va millioen, rentende 5 procent. Ontploffing van mljnan. In een groot deel van ons vorig nummer konden wij nog melding maïten van de ontploffing van een mijn, zooals het heette, bij Katshoek, waarbij weder 5 menschen om het. leven waren gekomen. Een later be richt meldt, dat het ontzettende on geluk niet is gebeurd bij Katshoek, op Noord-Beveland, doch in de na bijheid van de hoeve van den land bouwer Kashoek, aan den kant van den zeedyk bij de Nol, twintig minu ten gaans van Zierikzee. De drie volwassen zoons van den landbouwer Kashoek hadden een mijn zien aanspoelen en wilden trachten ze boven op de berm te krijgen. Een van hen trok met Yerburg, den 66- jarigen arbeider van hun vader, en den 12-jarigen De Haan, aan den staaldraad van de mijn, de beide andere zoons duwden. Opeens sprong de myn mot een geweldigen knal, die de huizen in Zierikzee deed trillen, uiteen, en alle vijf personen vonden den dood. Yerburg waren beide beenen afge slagen. De lijken van de beide zoons van Kashoek, die aan de mijn duwden, zijn nog niet gevonden, vermoedelijk zfjn ze in de Ooster Schelde geslingerd. Ook werd ambtelijk uit Middelburg gemeld, dat aldaar eveneens een mijn werd ontploft, doch dat nadere bij zonderheden ontbraken. Gelukkig heeft deze ontploffing slechts mate rieels schade tengevolge gehad. Uit Westkapelle wordt daarover het vol gende geschreven: Te kwart over twaalf sprong de mijn en bracht daarbij schade aan de zeewering. De mijn is ontploft doordien zij tegen de steenglooiing en de paalwerken is geslagon. Hoe veel schade zij aan de glooiing en het paalwerk toebracht, is moeilijk te zeggen, daar dit gedeelte wegens hoog water onzichtbaar is. Dit kon pas gisteravond, wanneer het water gezakt iB, worden geconstateerd. De ontploffing had plaats op 80-meter Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Telef. Intc. 140. ABONNEMENTSKLEEDING voor Hoeren. Zeer doelmatig. De goederen blijven het eigendom van den geabonneerde. Ons tarief wordt U op aanvraag on- mlddelljk toegezonden. afstand in noordelijke richting van de plaats, waar de mijn op 16 No vember is gesprongen ou waarbij negen meDschen zijn verongelukt. Een militaire wacht is by de over blijfselen geplaatst. Bij dljkpaal 4 is aan den West- kapelschen zeedijk is Dinsdagmorgen nog een andere myn komen aan drijven. Zij slaat met de golven op en neer langs de glooiing, doch ver moedelijk is dit een ongevaarlijke mijn, daar zy reeds verscheidene malen met volle kracht tegen den dyk werd geslagen zonder te ont ploffen. Zoo spoelde ook Maandag alhier een soortgelijke myn aan. Het scheen echter, dat de autoriteiten wisten, dat deze myn ongevaarlijk althans uit Vlissingen werd een ge ruststellend bericht omtrent deze myn hier ontvangen en zij is dan ook in derdaad stukgeslagen zonder te ont ploffen. Het mynengevaar is in de laatste dagen weer toegenomen uit alle plaatsen langs onze kust komen be richten over het aanspoelen of dry ven van rayncu. Zij werden deze week ook in het Marsdiep en op Texelstroom aangetroffen. Diefstal in „De Bijenkorf" te Amsterdam. In den namiddag van 8 Februari kocht een juffrouw, die in gezelschap van haar dochter was, in „DeBy'en- korf' een nachthemd voor 87 7» cent. Toen zij het gebouw wilde verlaten, werd zü aangehouden in het bezit van een zwarten en een papieren zak, beide vol goederen, aan „De Bijenkorf' toebehoorende en door de vrouw weggenomen. De directeur van „De Bijenkorf" deed van het geval aangifte, omdat de vrouw de dief stallen gepleegd had in tegenwoor digheid van haar 16-jarig dochtertje. Dinsdag stond de vrouw voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam terecht. Zy kwam op tegen de op haar rustende verdenking alsof zy haar dochtertje in het stelen opleidde. Steeds had zij, zeide ze, gesloofd en geploeterd om het hoofd boven water te houden. Haar man was langen tyd werkloos geweest, maar had in December werk ge kregen. Van de f 12, die hij als bak kersknecht verdiende, bracht hy f 10 thuis. Met dat geld moost zy rond komen. En niet alleen had zy de zorg over haar vier kinderen, maar ook voor haar blinde moeder. Wat zy gedaan heeft, deed zij in een booze bui. Zy zegt er spijt van te hebben. Een makelaar en directeur van verschillende maatschappijen kwam verklaren, hoe beklaagdes man twaalf jaren by hem als timmerman werk zaam is geweest en gedurende al dien tijd met zyn gezin boven zijn kantoor heeft gewoond. Hy schetste beklaagde als een zeer goede moeder, die zich nooit aan iets vergrepen heeft, hoewel kas en magazyn steeds open stonden. Anderhalf juar geleden verliet bekl. 's man de betrekking by getuige, omdat hij zyn positie kon verbeteren, wat intusschen tegenge- loopen is. Het gebeurde vindt getuige onbegrijpelijk. Man en vrouw kunnen ten allen tijde weer bij hom in dienst komen. Het O. M., mr. baron Van LamB- weerde, eischte vier maanden ge vangenisstraf. Mr. J. de Vrleze.dieals vordediger van bekl. optrad, deed uitkomen, dat bekl. steeds bekend gestaan heeft als een brave huismoeder. Zy verrichte allerlei mannenwerk, lapte haar eigen schoenen, verrichtte behangers en stukadoorswerk, kortom, zy heeft steeds hard gewerkt en gesloofd. Deze vrouw moest den bewusten ochtend 93 cent aan belasting betalen, benevens 40 cent aan vervolgings- kosten. Dat maakte de vrouw, die toch al anderhalf jaar in zenuwover spanning leefde, baloorlg on in dien toestand pleegde zy de diefstallen. PI. dringt by de Rechtbank aan de mogelyke clementie te willen Ook de directeur van „De Byenkorf" deed een goed woord voor de vrouw, die hy genoeg gestraft oordeelde als zy tot inkeer gekomen was. Veel liefhebbers. Ongeveer 1200 sollicitanten meld den zich aan voor de betrekking van parkwachter aan het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen „Duin en Bosch" onder Castricum. De jaar wedde is f 11 per week met vrye woning. Een Amsterdamsche „mop". Weet u waarom het in den ge meenteraad voor de leden nu veel gezelliger zal worden Neon Omdat zy er zullen zitten met hun telgen. En hebt u al gehoord dat er drie Duitsche schepen met hun heele be manning in de lucht gevlogen zyn Ook niet? Nu, het waren luchtschepen.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1