1 en Het Amstordamsch Cabaret- en Ope- G Maart. rette-Eneeuble. Twee buitengewone Voorstolllngen in C-aaino, half acht. Amusante in Casino, 8 uui. 8 Maart. Cooporntievo Vebrulkersvereeniging „Vooruit". Openbare Vergadering, in Casino, 8 uur. 9 Maart. Kon. Ver. „Het Ned. Tooneel" in Casino, 8 uur. 10 Maart. Concert Plaatselijk Stouncomilé in Casino, 8 uur. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Karimoen, uitreis, is 2 Maart Noord-Hinder gop. Kon. Emma, uiirels, is 2 Maart Noord-Hinder gep. Oranje, uitreis, vertrok 1 Maart van Colombo. Koepat, uitreis, ls 1 Maart Kaap Serat gepass. Koningin der Noderlanden, thuisreis, vertrok 1 Maart van Genua. Nias, uitreis, is 1 Maart Lizard gepass. Rein brandt, t huisreis, arrlv. 2 Maart te Portaald. Tlmor, uitreis, pass. 2 Maart Perim. Rotterdamsche Lloyd. DJocJa, uitreis, arriv. 2 Maart te Padang. Kaw 1, arriv. 1 Maart van R'dam te Batavia. Insulinde, uitrois, vertrok 1 Maart van Lissabon. Malang, uitreis, pass. 1 Maart Lizard. Rlndjani, thuisreis, pass. 1 Maart Lizard. Samarinda arriv. 27 Fehr. van R'dam te Batavia. Ophir, thuisreis, vertrok 8 Maart van Sabang. Palembang, thuisreis, pass. 8 Maart Perim. Kon. Holl. Loyd. Zeelandla arriv. 1 Maart van A'dam te B.-Ayres. Maasland vertrok 8 Maart van A'dam n. Brazilië. Krisla, thuisreis, vertr. 3 Maart van LiBBabon. Hollandia, vertrok 8 Maart v. A'dam n.B.-Ayres. Kon. West-Indische Maildienst. LodewUk van Nassau, thuisreis, vortrok 1 Maart van Montevideo. Java Bengalen Lijn. Ceram vertr. 1 Maart van Rangoon naar Java. Haven te Nieuwediep. VISSCHERIJBERICHTEN. Nlenwediep, 2 Maart, Niets binnen. 3 Maart. Door l kordor aangebracht2 mand kleine schol a f4.— per mand. Door 1 trekker - 2 tal haring h f 10.60 per tal. 4 Maart. Door 30 kordera aangebracht-.2 mand kleine schol f4 - a f6.— per mand, .1 tot 2 mand schar f 1.60 h f2.— per mand. MARKTBERICHTEN. Scbagen, 4 Maart 1916. f 180.- k 400.- 170.- 160,— 200.- - Pinken - Graskalveren tS> Nuchtere kalveren - Kammen - Schapen (magere) - Schapen (vette) Bokken en Geiten 9 Varkens (mag.) 7 Varkens (vette) p. K.G. 60 Biggen 26 KonUnon ?S55S - Duiven 4000 Kipeieren 300 Eendeiere Handel geldekoolen vette vlug; kalfkoeien stug Burgerlijke Stand van Helder, van 2 tot 3 Maart 1915. ONDERTROUWD: S. Dijkshoorn en T. Bot; C. J. N. Wezelman D. M. LangerakG. J. de Jong on H. van Palenstein HeldermanG. C. Broeke en G. Molenaar. GETROUWDW. Zootjes en A. H. Icke. BEVALLENT. de Wit-Van Ry'n, z.; J. Helmstrjjd- Vlaming, z. DE OORLOG. De algemeene toestand. De Fransche aanvallen in Cham pagne, in de streek van Perthes en Beau Séjour duren steeds voort. Met groote kracht poogt de aanvaller daar door de Duitsche linies te bre ken; maar of de kans groot is, na de vele vergeefsche pogingen sedert maanden daartoe aangewend, is de vraag. Wil zulk een doorbraak sla gen, dan is de eerste plaats noodig, dat z(j een verrassing is. Een voort durend rameien echter tegen een zelfde punt ontneemt daaraan eiken verrassenden indruk en heeft slechts het gevolg, dat de tegenstander op dat punt sterke troepenafdeelingen in reserve houdt en beter ingerichte stellingen heeft aangelegd. Bovendien zjjn in dezen oorlog de groote diensten door spoorwegen aan de troepen bewezen, ten volle aan het licht getreden. De geheeie ver dediging van een zoo lange linie is alleen mogelijk door de gelegenheid, om met den meesten spoed reserves te kunnen verplaatsen van het eene deel van het gevechtsterrein naar het andere. De linies aan beide zyden hebben een bewakingsdienst en een daarachter liggende soutien of steun- linie, en dan volgen verschillende af- deelingen, die steeds min of meer gereed zijn om onmiddeiyk en waar het noodig is op te treden. Die afdeelingen worden steeds ster ker, meer geoefend en beter voor haar taak geschikt, hoe langer dt oorlog duurt; de gelegenheid om er gens door te breken wordt daardoor steeds moeilijker en gevaarlijker. Dit geld voor voor beide partijen, en dus zoowel voor de Duitsche po gingen om aan den User door te breken of bij Soissons, als voor de Franschen om tusschen Reims Argonnen te pogen de Duitsche linies terug te drijven. Het is een wanhopige worsteling, omdat er geen schot in komt, in komen kan; on alle dage lijks wederkeerende berichten over .vooruitgang" of .belangrijke voor uitgang" zelfs en dan worden er cijfers genoemd van honderd meter tot eenige kilometers kunnen het resultaat niet veranderen, dat de linie in hoofdzaak onveranderd blijft. Het is een voortdurend afwisselen van offensief en defensief optreden, dat in alle oorlogen is voorgekomen, maar nog nooit zoo lang van duur en over zulk een lang front. Het is een combinatie van den vestingoorlog met dén veldslag, en brengt daardoor oude opvattingen in nieuw kleed en nieuwe denkbeelden over aanval en verdediging voortdurend met elkaar in aanraking. Maar intusschen nemen de reus achtige verliezen dagelijks toe; aan bolde zijden worden menschenlevena niet gespaard en vooral het gebrek aan troepenaanvoerders doet zich steeds meer gevoelen. De Duitsche reserve-officieren, die zooveel mogelijk in hunne betrekkingen waren gelaten wanneer zij niet direct noodig waren voor den dienst zijn nu j eleideltjk allen onder de wapenen, e troepen worden eveneons krachtig voortdurend versterkt; nieuwe lichtingen zijn opgeroepen en geoefend En Eugeland doet hetzelfde. Voort durend worden nieuwe troepen naar het front gezondén. Wellicht strijden reeds Engelschen tusschen de Fran schen in Champagne. Want dat zij alleen in Vlaanderen optreden is niet denkbaar. Er zijn groote Engelsche kampen bij Le Mans en Orleans, waar in de troepen, die over Boulogne, Dieppe en Havre in het land komen, worden toegerust voor den strijd in de loopgraven. De Canadeesche infanterie heeft reeds een schitterende heldendaad verricht, en na elf man te hebben gedood een Duitsche loopgraaf go- nomen. Maar invloed op den alge- meenen toestand heeft ook dit op treden niet. Want ondanks alle ge nomen loopgraven en ontruimde stol lingen is in de algemeene positie sedert maanden geen noemenswaar dige wijziging gekomen. In het Oosten is de Duitsch Oosten- rijksche offensieve beweging thans van Roemenie tot aan de Oost zee ingezet. De „Tiinea" meent, dat tenminste 100 divisies, ter sterkte van twee millioen man, daaraan deelnemen. Het offensieve optreden op de vleugels neemt den vorm aan van een omvattende beweging; Oostenrijksch-Duitsche rechtervleugel is de Boekowina doorgetrokken en treedt nu in Oost Galicie op, om de Russische'verbindingen met Podolie en Volhynie te verbreken. Vandaar het krachtige aanvallen der Oosten- rljksche troepen bij Stanislau, dat ten doel heeft de herneming van Lom- berg en de ontzetting van Przemysl voor te bereiden. De linkervleugel der bondgenooten treedt in Noord-Polen op, en strijdt voor de Njemen en de Naref. En hot centrum, tusschen den boog door den Weichsel gemaakt, tegenover War schau, en ten zuiden van den Weich sel tot de Midden-Karpathen, houdt zich voorloopig nog stil, speelt meel de rol van toeschouwer, gereed in te grijpen als het noodig is. De militaire medewerker van dc „Basler National Ztg.", de vraag be sprekend, waarom de Duitsche troe pen nog niet overgingen tot den aan val op Warschau, zegt: Duitschland kan wachten. Het weet, dat het vol doende is, om voor Warschau to dreigen en inmiddels de troepenmacht aan tè wenden op een punt waar die voor het oogenblik moer noodig is, bijvoorbeeld bij Stanislau, waar thans dc Oostenrijkera volgens het Rus sische bericht zouden zijn terogge- Maar inmiddels doet zich in het ge bied benoorden den Weichsel en het operatiegebied van den Duitschen linkervleugeLduidelyk het gebrek aan goede communicatiemiddelen gevoe len. Overal beweren de Russen de Duitschers tot den terugtocht te heb ben genoodzaakt; ten noordwesten van Grodno rukken de Russen vierend vooruit. Ossowetsj wordt door de Duitsche artillerie beschoten. Prasnysz is door de Duitschers ont ruimd, en in de streek van Rodza- nowe gaan de Russen eveneens voor uit. (H.blad.) Van het Oostelijke gevechts terrein. St. Petersburg, 2 Maart. Mededee- ling van den grooten generalen staf Op het front tusschen de Njemen en den Weichsel hebben onze troepen gisteren het offensief voortgezet. Ten noordwesten van Grodno rukken onze troepen met succes vooruit; de vijand trok zich, onder het bieden van hard- nekkigen tegenstand, terug naar gene zijde van de linie, gevormd door de dorpen Mankowce, Ratiezi en Rako- wice. De vijand beschiet Ossowiec nog steeds met granaten van zeer zwaar kaliber. Tusschen de rivieren Pissa en Rozoga naderen onze troepen terwijl zij een offensief ontwikkelen, den weg van Myszinec naar Kolno. In de streek van Przasnycz trekt de vijand, die door ons in het nauw werd gebracht, zich met grooten spoed terug op Janow en Mlawa. Onze troepen zijn eveneens met succes overgegaan tot een aanval in den sector dichter bij den Weichsel, in de streek ten zuiden van Rodzanowo. Aan den linkeroever van den Weichsel geen veranderingen. Op 28 Februari deden de Oosten rijkers met veel artillerie eenkrach- tigen aanval in de Karpathen over een breedte van 60 werst tusschen de rivieren Ondawa en San. Deze aanval bleef zonder eenig resultaat. Den vorigen nacht hadden sterke kolonnesOostenrijksche infanterie zich samengetrokken op geweerschotsaf stand van onze stellingen. De eerste aanvallen, gericht tegen de streek van Tworilne, hadden plaats in den nacht en den vroegen morgen van 28 Februari. De Oostenrijkers leden daarin zeer zware verliezen. In het centrum, in de streek Rabba Radzeiouw, ontwikkelde zich op den 28sten Februari gedurende den ge- heelen dag een buitengewoon hard nekkig gevecht. De wanhopige aan vallen van den vijand gingen dik wijls over in gevechten van man tegen man. Do verliezen van den vijand waren buitengewoon groot. Alle borgstellingen en ravijnen waren waren als bezaaid met lijken. Ver schillende vijandelijke afdeelingen werden tot den laatsten man ver nietigd. In de streek ten noorden van Stropko ondernam de vijand in den nacht van I Maart met gesloten ge lederen zes aanvallen, die echter telkens afgeslagen werden door ons mitrailleur- en geweervuur. Nadat de zesde aanval afgeslagen was, ging onze infanterie over tot een bajonet- aanval en dreef zij de Oostenrijkers voorgoed terug. Het totaal der ge vangenen, die wij in de laatste dagen maakten, bedraagt ongeveer 1000 man. Een nieuwe aanval op hoogte 992 bij Koszioewka werd afgeslagen. De vijand, die in Oost-Galicie bin nendrong, werd tot staan gebracht. De Oostenrijkers hebben op de wegen van Kaliez naar Stanislau een zware waarna duidelijk merkbaar werd, dat zij terugtrokken. Bjj Sielco hebben wij 17 officieren en 1250 manschappen gevangen ge nomen en vier mitrailleurs buit ge maakt. Berlijn, 3 Maart. Officieels mede- deeling uit het groote hoofdkwartier van heden Bij Grodno is de toestand onver anderd. Ten Z.O. van Augustowo hebben de Russen beproefd om de Bobr over trekken, maar zij werden met zware verliezen teruggeslagen en lieten 1500 gevangenen in onze handen. Andore aanvallen in de streek ten N.O, van Lomza zijn vlak voor ons front geheel gestuit. Ten Z.W. van Kolno hebben wij vorderingen gemaakt. Ten Z. van Myszimiec hebben wij tegenover een overmachf van den vijand onze voorhoede eenigszins naar achteren gebracht. Ten N.W. van PlasDycz trachten de Russen, al verkennende, langzaam vooruit te komen. Verscheidene nachtelijke aanvallen van de Russen ten O. van Plock zijn afgeslagen. Van het Westelijke gevechts terrein. Parijs, 2 Maart. Officieel bericht van 11 uur 's avonds Tusschen de zee en de Aisne heb ben artilleriegevechten plaats gehad, die een voor ons gunstig verloop hadden. De vijand heeft hedenmorgen langs het geheeie front van den sector van Reims aangevallen. De aanvallen werden gemakkelijk afgeslagen. Wij maken nog steeds vorderingen tusschen Souain en Beau Séjour. Wij hebben vasten voet gekregen in de bosschen en terrein gewonnen voorbij den heuvelkam, welks top wij on langs hebben bereikt. Een hevige tegenaanval werd afgeslagen. Al onze aanwinsten van gisteren in Argonno en de streek van Vau- quois zijn behouden. Een nachtelijke aanval op hot bosch van le Prètre, bij Pont a-Moussori, mislukte. Berlijn, 3 Maart. Offioieele tnedo- deeling uit het grooto hoofdkwartier van heden Bij St. Eloy, teq Zuiden van Ypereu, is de aanval van twee Engelsche compagnieën na een bloedig hand gemeen afgeslagen. B\j Péronne i3 tengevolge van een gebrek aan den motor een Fransch vliegtuig geland. Degenen, die erin zaten, werden gevangen genomen. De aanvallen van do Franschen in Champagne hebben niot het minste succes gehad. Wederom zijn de Franschen met zware verliezen in hun stellingen teruggeworpen. Ten Noordwesten van Villo-sur- Tourbe hebben wij den vijand loop graven over een breedte van 350 M. afgenomen. Voorwaartsche bewegingen van de Franschen in het bosch van Con- senvoye on in de buurt van Ailly- Aprémont zijn met gemak afgeslagen. Onze aanval ten Oosten van Ba- donvillers heeft ons weer een aan merkelijke terreinwinst verschaft. Wij hebben hier ons front in de laatste dagen 8 K.M. naai' voren ge bracht. Ten Noordoosten van Celle hebben de Franschen vergeefsche pogingen gedaan om hun verliezen van de laatste dagen weer goed te maken. De Duitsche verliezen. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat het totaal van de Pruisische ver liezen, bekend gemaakt in 160 ver- liesfijsten, nu tot 1.102.212 gestegen is. Hierbij komen nog 156 Beiersche, 113 Saksische en 125 Wurtembetg- sche lijsten en 19 fijsten van de rijks marine.' De Dardanellen. Berlijn, 3 Maart. Do „Voss. Ztg." verneemt uit Rome: Het blad „Vittoria" schrijft: De aanval op de Dardanellen heeft ten doel de uitvoer van graan uit Rus land en de invoer van wapenen en oorlogsmateriaal in Rusland mogelijk te maken, daar het de centraal-Euro- mogendhedeu gelukte de eigen blokkeering door die van Rus land te beantwoorden. Rusland ziet met reuzenschreden het oogenblik naderen, waarop zijn kanonnen en geweren onbruikbaar zullen worden en zijn legers zich zullen moeten overgeven. Vandaar het wanhopige pogen om de Dardanellen te forceeren. Die taak is moeilijk. Zoo de poging mislukt is Rusland schaakmat. Pruisisch Huls van Afge vaardigden. Eon verklaring der Duitsche Socialisten. Berlijn, 3 Maart. In de heden ge houden vergadering van het Pruisisch Huis van Afgevaardigden heeft bij de beraadslaging over de begrooting van onderwijs on eeredienst de soe.-dem. afgevaardigde Hauisch gezegd: „Ik zal mij schikken naar hetgeen de godsvrede noodig maakt (toejuichin gen). Ik ben van oordeel, dat het in 't belang ia vau hut Vaderland, dat zoowel het Vaderland is van den soc.-dem. uls van u, den binnenland- schen politicken strijd te laten rusten. Geen party gaat de overwinning meer ter harte dan die der Duitsche soc.-de- mocratie (levendige instemming bij de soc.-dem.) Als de vrede zal zijn her steld en wij een roemrijken, eervollen, duurzamen vrede hebben bevochten (hoorthoort I en instemming by de burgerlijke partijen), dan zullen wy onze oude olschen met nadruk her halen. De klassenstrijd mag en zal niet ophouden, maar hy zal in ge heel anderen geest moeten worden gevoerd. Wy beschouwen het als een smaad wanneer het vyandeiyke buitenland ons voor „Hunnen on barbaren" uit maakt en wy maken er aanspraak op een beschaafd volk van den eer sten rang te zijn. Men heeft ons „menschen zonder vaderland" ge noemd. Dat is een erg verwijt, om dat wij goede Duitschers zijn. Wy zien in de Duitsche cultuur een on uitputtelijke bron van beschavings- ontwikkoling, wy gevoelen ons als Duitschers, maar ook als Duitsche soc.-democraten. Juist op dezen na- tionalen bodem willen wij ook goede Europeanen en goede wereldburgers zijn. Wij willen zoowel nationaal als internationaal zy'n. Deze dubbele bekentenis heb ik heden voor u willen afleggen als Duitsch soc.-democraat en als soc.-democra.tisch Duitscher" (toejuichingen). PLAATSELIJK NIEUWS. Mijn ontploft. Door de Genie alhier is gisteren middag omstreek half zes een aan het strand, nabij paal 4, aangedre ven mijn door middel van dynamiet tot ontploffing gebracht. Een groot gat ter middellijn van circa 4 Meter werd in het strand geslagen. Gedurende Februari werd de Openbare Leeszaal cn Bibliotheek in de Breowaterstraat bezocht door 1786 mannen en 64 vrouwen, totaal 1850 personen over Februari 1914 waren deze cyfers respectievelijk 854, 84 en 938. Gedurende Februari 1915 werden 3300 banden uit de bibliotheek der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen uitgeleendin dezelfde maand van 1914 bedroeg dit aantal 2809. Gedurende de 2e helft vau Februari werden ook de boeken uitgeleend uit de bibliotheek der Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Helder, (uitsluitend aan de ledenminimum contributie f 0.50 p. j.) Het aantal ilier banden bedroeg 65, n.1. 48 romans en 17 wetenschappelijke werken. Coöperatieve Varbruiksvereeniging „Vooruit". Wy vestigen de aandacht op de advertentie in dit nummer, waarin eene lezing over het onderwerp „Waarom arbeiderscoöperatie" wordt aangekondigd, die gehouden zal wor den op Maandag 8 Maart in „Casino". Tevens zal de Handelskamer, het centraal inkoop-bureau van coöpera tieve vereenïgingen, eene tentoon stelling houden,.harer vei-pakto arti kelen. - Bij Kon. besluit van 1 dezer is benoemd tot lid van den voogdijraad te Alk maai-, H. W. Bakker, fabri kant, directeur der Nutsspaarbauk en lid der commissio van toezicht op het lager onderwijs te Helder. De heer J. Drijver Jr., onder- wyzer aan school No. 4, alhier, is benoemd tot hoofd der Oosterschool te Andijk. De inbraak. De vier personen, waaronder twee liedjeszangers, welke in verband met de alhier plaats gehad hebbende in braak in de Nieuwstraat, in hechtenis waren genomen, zyn na verhoor we der op vrye voeten gesteld. Pro Oomo. Over de opvoering van Pro Domo te Amsterdam scbryfe „de Telegraaf: Voor de 134e maal heeft Bouw meester het publiek onder de betoo- vering van zijn stom gebracht en drie kwartier vastgehouden. Hij spreekt nu tegen behooriyke rechters en een met hemmeelevend tribune-publiek en aan het slot van zijn verdediging valt hy gebroken in een stoel neer. Mevr. Holtrop—van Gelder is een zeer aritstocratische burchtvrouw. De rol geeft Reule gelegenheid tot breed, uitgewerkt spel en hy grypt de gelegenheid met twee armen aan en slaagt er volkomen in. Mevrouw Mann heeft het kleine rolletje, dat Julia Cuypers avond aan avond ge speeld heelt. Het wordt door haar tot een moment van ongeëvenaard spel. Men voelt dat deze vrouw in dit milieu een geheel aparte plaats inneemt. Haar gaan en slaan, haar kleeding, alles wijst er op en niemand is verwonderd dat de twee oude heeren, die hier binnenvallen, haar interesseeren, dat zij ze aanspreekt en langzaam, heel langzaam, zonder eenig vertoon, een paar zinnetjes zegt over haar leven, haar denken en voelen. Dan verdwynt ze weer tus schen de bezoekers en bezoeksters. Het wordt een nieuw succes. Men zie verder de advertentie in dit nummer. BINNENLAND. Oe represaillemaatregelen der entente. Gisteren is te Amsterdam ten kan tore der Nederlandsche Handel-Maat- schappy een vergadering gehouden van de Commissie voor den Neder- landschen Handel met het bestuur der Reedersvereeuiging en met de directies der groote Nederlandsche stoom vaartinaatechuppyen. Men erkende algemeen, dat er op hetoogenblikuogouzekerheidheerscht over den vorm en den omvang, waarin zich de represaillemaatregelen zullen uiten ten aanzien van goederen, die reeds hier te lande zijn aangekomen of waarover reeds transacties loo- pende zijn. In afwachting van zeker heid omtrent een en ander is beslo ten, dat aan buitenlandsche afzen ders zal worden verzocht, in hun eigen belang, tqt nader bericht, geene goederen uit of over Duitschlaud naar Nederland te verzenden ter verdere verscheping. De Commissie voor den Neder- landscheu Handel is diligent teu aan zien van de gewichtige Nederland sche belangen, by de nieuwe oor logsmaatregelen betrokken, en zot haar overleg met belanghebbenden voort. Lichting 1916. In het tydvak vau 16—2 Mei a.8. zullen worden ingelijfd de dienst plichtigen der lichting van 1915, die zyn toegewezen aan het korps pant serfort-artillerie en het korps torpe- disten. Boter. Men meldt ons, dat met ingang van 8 dezer bet beperkte verbod van uitvoer van boter hoogstwaarschyniyk I voorloopig zal worden opgeheven. 1 Mijnen. De treilende loggers KW 28, KW 96, KW 132 en KW 152. Maandag naar zee vertrokken, zijn gisteren te IJmui- den teruggekeerd wegens gevaar door mijnen. Zij rapporteeren, tusschen IJmuiden en Noordwijk een groot aantal mijnen gezien te hebben. De marine maakt te IJmuiden drie aldaar aangespoelde mynen onschade lijk. Gisteren is er een aan het Zuider- strand opgeruimd. 's Gravenhage, 3 Maart. Op den len en 2on Maart zyn in het Zuider- fronticr 30 mijnen aangetroffen, waar van 12 in den grond werden geboord on 2 bij aanspoeling sprongen (één bij de havenmonding te Zierikzee met het bekende noodlottige gevolg en de andere bij West Kapelle). De overige van hot 30-tal zijn onder bewaking gesteld, teneinde zoo spoe dig mogelijk te worden opgeruimd. Ook in het Noorderkwartier zy'n verscheidene mijnen aangetroffen. Door een onderzeeör achtervolgd. Hoek yan Holland, 3 Maart. De kapitein van het Engelsche stoom schip „Wrexham" van de Harwich- lijn, te Hoek van Holland binnen gekomen, rapporteert dat het schip binnen het vuurschip Maas door een Duitschen onderzeeör werd achter volgd. De ^Wrexham" kon echter ontkomen. 408ste Staatsloterij. Do verkoop der loten voor de 408e Ned. Staatsloterij zal zooveel mogelijk bij alle collecteurs beginnen op Woens dag 10 Maart. Wethouder Wibaut waarnemend Burgemeester. De waarnemende burgemeester, wethouder dr. N. M. Josephus Jitta, is ongesteld, in diens plaats treedt als waarnemend burgemeester op wethouder F. M. Wibaut. Amsterdam heeft dus thans een sociaaldemo cratische burgemeester. Ambtsmisdrijf. De Vierde Kamer der Rechtbank tc Amsterdam deed Dinsdag uit spraak in de met gesloten deuren behandelde zaak tegen den 46 jari gen kantoorknecht .by de Rykstele- graphie, die zich te verantwoorden had wegens het als ambtenaar aan nemen van een gift en belofte, we tende dat zij hem gedaan worden teneinde hem te bewegen om, in strijd met zijn plicht, in zijn bedie ning iets te doen. Hij had, volgens de tenlastelegging, van een persoon, die zich „Stern" noemde, doch eigeniyk was genaamd Dimitri de Peterson, in Brack's Doe lenhotel de belui ie aangenomen, dat men hem wekelijks f 15 zou ver schaffen, benevens een gift van f 15, wetende dat die belofte en die gift hem werden gedaan, teneinde hem te bewegen om den inhoud van aan den telegraafdienst toevertrouwde telegrammen aan een ander mede te duelun dan aan dengene voor wien hy bestemd was. Het O. M. had twee jaren gevan genisstraf geëischt onder aftrek der preventieve hechtenis. De Rechtbank veroordeelde hem tot eën jaar en twee maanden gevangenisstraf met aftrek van twee maanden voorloo- pige hechtenis. Uit het vonnis bleek, dat beklaagde in September 1914 door Dimitri de Peterson, die zich als „Stern" voor deed, werd overgehaald, om dezen mededeeling te doen van den inhoud van aan derden gerichte telegram men, behelzende berichten omtrent nader opgegeven onderwerpen; de mededeelingen moesten door bekl. in blauwe of witte enveloppen worden gestoken en, voorzien van een ge fingeerd adres, aan de kiosk op de Westermarkt worden bezorgd. De Rechtbank gelastte de terug gaaf van vijf telegrammen aan een luitenant der marine. Een vondeling. Dinsdagavond circa lij uur werd door een agent van politie, in een portiek van een perceel aan den N. W. Binnensingel te ts-Graveuhage, een kindje van 1 of 2 maanden ge vonden. De politiehond Lady nam lucht aan de kleeren van het kind en ging naar een perceel in dePiet- Hemstraat, waar de 20-jarige J. F, verblijf hield. Zy bekende aan den agent van politie het kind ter von deling te hebben gelegd. Een begrafenis aan de grens. Sedert drie jaar worden te Koe wacht de dooderi van beide nationa liteit begraven op een op Nederlandsch gebied even buiten het dorp gelegen terrein. Werd na het afsluiten van de grens een Nederlander begraven, dan ging juist als vroeger alles gewoon zijn gang; het lijk, door bloedverwanten en vrienden begeleid, werd des mor gens ter kerke gebracht en do Duit schers maakten voor die gelegenheid de versperring aan het Kerkstraatje open; de vensterluiken der buizen, hierin gelegen, werden gesloten tot na de kerkeiyke plechtigheid en het vertrek van den begrafenisstoet. Donderdag overleed voor het eerst na het afsluiten van de grens iemand in het Belgisch deel der parochie en Zaterdagmorgen werd de overledene na afloop van den kerkelyken dienst begraven. Het ïyk, waarachter bloed verwanten, buren, enz., werd tot aan de versperring gebracht. Hier ston den vier mannen van Zeeuwsch Koe wacht klaar, die met behulp van de Belgische dragers de kist over de grens schoven. Eeu Duitscher gaf nauwlettend acht, dat elk op zyn bodem bleef. De geestelijke trok met de dragers naar het kerkhof, familie en vrienden konden rechtsomkeert maken, hoe gaarne ze ook hun dier baren overledene naar zyn laatste rustplaaats hadden vergezeld. Het vreemde geval lokte veel nieuwsgierigen. („M. Ct.") Uiig? Het lid van de Tweede Kamer voor het distict Hoorn, de heer De Jong, heeft aan den heer Slot, groenten- exporteur te Broek-op-Langedljlc, naar aanleiding van diens telegrafische aanbieding aan den heer De Jong tot levering van uien, een briefkaart gezonden vau den volgondon inhoud „Daar ik het nog niet tot uien- handelaar heb gebracht, kan ik van uwe vriendelijke offerte geen gebruik maken voor den verkoop van groote partyen. Om u mijn goeden wil te toonen, heb ik uit waardeering voor u zoo vermakeiyk telegram een post wissel van drie cent gezouden om mij franco Haag drie uien te doen toekomen. LANGS DE STRAAT. Heijermans en de Hollandsche Spoor. A Je kan een groot man zijn en nochtans te grazen worden genomen door een spoorweg-directie, die op d'r offlcieele dienstregelingen laat druk ken, dat er om 10.35 een trein in den Helder moet arriveeren, maar zich verder niet met de zaak bemoeit. Maar omgekeerd, je kan Herman Heyermans heeten en toch nog ge noeg vertrouwen bezitten in Holland sche voortvarendheid en Hollandsche flinkheid, om je persoon,"die voor den drie-en-dertigsten keer staat bejubi- leerd te worden, toe te vertrouwen aan de goede zorgen van de H. IJ. S. M., in het naïeve vertrouwen, dat je komen zult waar men je verwacht. Hoe dan ook, de trein, met Heijermans erin, die om 10.35 zou moeten aankomen Maandagavond, was er op den gewonen tyd, d. w. z. om 10.50, nog niet. Ik zeg 10.50, omdat eene vertraging van 15 minu ten in Holland de gewone toestand is. Een trein, die op tyd zou arri veeren, zou iu Holland een curiosum, een unicum zijn. Wij komen nu eenmaal niet op tijd, hier niet en in andere dingen niet, en zoo was het dan ook niets buitengewoons, dat wy, aan het station gekomen om Heijer mans af te halen, vernemen moesten de trein heeft een half uur vertraging. Du heer Woudhuijsen, die tijdens de ziekte van den administrateur der Tooneelvereeniging de zaakjes van don heer Heijermans beredderde, do hoer Woudhuyseu rekende tosn de volgende som uit10.85 -f- 30 11.05. De trein komt dus om 5 mi nuten over elven. Nu zal men mij toestemmen, dat theoretisch tegen deze becyfering niets te zeggen valt. Ze is volkomen juist. Do vraag was alleen maar hoe was dat „half uur vertraging' op te vatten? Hadden wij om 10.35 de tijding gekregen, dat de trein een half uur te laat was, dan ware de datum van aankomst in zulke gevallen als wij er een medemaakten gelden de oogenblikken voor dagen, zoodat de uitdrukking „datum" hier de eenig juiste is 11.05 geweest. Maar toen die jobstijding kwam, wees de stationsklok reeds 10.45 aan, zoo- dat, optellende, men als het vermoe delijke uur van aankomst kon vast stellen 11.15. Kwart over elf! Reken daar dan bij do gewone vertraging, die een trein onderweg krijgt, vooral oen trein naar den Helder, dan zal het wel bij half twaalf worden eer Heijermans arriveert. Nu kan het wel gebeuren, dat de lezer zegtwat is-ie weer sarcastisch! Wat overdrljft-ie weer, wat is-ie weer aardig, ten koste van een ander! Ik zeg, dat kan wel gebeuren, maar dat doet allemaal aan het feit niets af, dat het eerst zeven en een halve minuut vóór half twaalf was, eerde trein met zijn kostbaren inhoud bin nenkwam. Behalve dat je, qua comité leden, in doodsangst zat wegens de moge lijke mislukking van de grootsch- opgezette hulde, - behalve dat je blauwbekte van den feilen wind, die over het open perron woei, vervlo gen met elke verdere minuut, je overgebleven illusies van een intiem tëte-5-tête met den schryver, in de kleedkamer, onderwijl de zaal de pak kende scènes van het vierde bedrijf volgde. Je stelde je de mogelykheid voor van zoo'n intiem halfuurtje, waarin je natuurlijk vau alles zou vragen: of Heyermans nieuw werk onderhanden had, of hy zyn onvol- tooiden roman „Duezika" zou afma ken, of hy weer zou beginnen te Falklanden,enfin, van alles. En nu legt. geheel onnoodig en absoluut onbiliyk, de Hollandsche Spoor be slag op hem, noodzaakt hem zelf op „heete kolen" te zitten, „want zoo is meneer Heijermans", vertelde de heer Woudhuysen, „hy zit nog veel meer in angst dan .wij, dat hij te laat zal komen", - dreigt onze hulde betooging in 't water te doen vallen. 't Spreekt vanzelf, dat de span ning, vooral die van de laatste, vree- selykste oogenblikken, waarin die trein maar niet kwam, gunstig werkte op iemands fantasie. Hoe, zoo redeneerde je ongebreideld brein, dat in de duisternis van den glimmeri- gen spoorweg, fantasmagorieën op riep, die, in kleurrijke bent, over de rails dansten on schaterlachten hoe, als nu straks de trein komt, (wat tenslotte toch gebeuren möet), en Heyermans zit er niet in. Hoe, als hy, te Amsterdam, den trein ge mist had, of te Alkmaar was ach tergebleven, of onderweg zoek ge raakt? Maar met blijmoedig opti misme verzekerde de heer Woud huysen: „M'neer Heijermans zit er in 1" De heer Heyermans zat er in. De heer Heijermans kwam er vlug uit; een haastige voorstelling, op een hol naar bulten, dwars door thuiswaarts- keerende en van het lange zitten stijf en stram geworden verlofgangers, die, den trein uitspringende, de com missie byna omverliepen, in het rijtuig „Vooruit koetsierventre terre naar Casino!" Toen pas kreeg je, in den schemer van het rytuig, Heyermans te zien. Een kleine, gezette gestalte, in groote bouffante gehuld met grijzen fanta- siehoed en versche sigaar, thans weggedoken in een hoekje, af en toe belicht door het zwakke schynsel van de straatlantaarns, 'n Eigen- aardig-expressieve kop, intelligent, bezield, met heldere oogen. Een aan genaam geluid, trots de heeschheid van de stem. „'t Spyt me. zoo", zei de stem, „als ik liet maar geweten had, was ik met den vorigen trein gekomen." Tjii, wie kon ook denken, dat de Hollandsche Spoor zich zulke extra- vagances zou veroorloven tegenover groote mannen eu wachtende, in zak en asch zittende feestcommissies?... Maar de goden waren mètons. Zy hadden de pauze doen rekken, en dank zij de voortreffeiyke, spontaan aangeboden muziek van 's heeren Ter Hall's musici, viel zy niet al te lang Toen even later, Herman Heijer mans, met Kniertje gearmd, het tooneel betrad en „in huldigende stoete" de uitdrukking is van Van Looy de vereerders op het too neel stonden geschaard, toen ver moedde niemand van het publiek, welke anstige oogenblikken wij had den doorleefd en hoe het gelukken van de betooging aan een zijden draadje had gehangen. Dank zy de afdwalingen en buite nissigheden der Hollandsche Spoor. SPORT. Beker-competitie N. V. B. Voorloopige aankondiging. Eindelijk eens een gelukje voor de H. F. C., na al de pech, die haar dit jaar achtervolgde. Zij had ingeschre ven op de wedstrijden voor den Ne- derlandschon voetbalbeker, die dit jaar eenigszins anders zyn geregeld. Voor 't eerst zijn n.1. de eerste-klasso clubs niet van de eerste ronde vry- gesteld, maar ingedeeld bij de ver schillende groepen. En wat wil nu het geluk Dat H. F. C. ten le een thuiswedstryd trof en ten 2e als te genstander een eerste-klasser, een Westelijke eerste-klasser nog wel, zal hebben te bekampen. Velen zal de propagandawedstrijd van verleden jaar, toen een Haarlem-combinatie tegen een H.F.C.-combinatie uitkwam, nog versch in 't geheugen liggen. En financieel èn propagandistisch was die match een reuzen succes voor onze Heldersche voetballers. Ons wacht nu een herhaling van dien wedstrijd, met dit verschil, dat hij nu staat onder Bonds-contróle, en vooral, dat Haarlem nu werkelijk haar geheeie eerste elftal, met den in ternationaal Jur Haak en den En- gelschman Healy en zooveel andere bekende voetbal-figuren meer, in 't, veld zal sturen om de volgende ronde te bereiken. 't Zou wel aardig zijn, alsH. F. C. daartegenover dezelfde combinatiu kon stellen als verleden jaar, toen vooral A. Pelser, Kiljan en Kikkert zoo'n subliem partijtje speelden, na tuurlijk zonder de 4 gasten van toen. Was Dito dan nog beschikbaar om de rechts buitenplaats te bezetten, dan zou een heel aardig elftal tegen de Haarlemmers in 't veld kunnen wor den gebracht. Nadere byzonderheden volgen later, 't Publiek kan zich alvast voorbe reiden op een van de mooiste wed strijden, die ooit in don Helder ge speeld zijn. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 3 Maart. Heden was aan de orde de verdere beraadslaging betreffende het wetsont werp tot aanvullingen verhooging van het Xde hoofdstuk der staatsbegroo- ting voor 1914 ten behoeve van de economische maatregelen in verband met den buitengewonen toestand met f3.312.000. De voorzitter, mr. Goeman Bor- gesius, was tengevolge van een lichte ongesteldheid verhinderd de Kamer zitting bij te wonen, en aangezien ook de tweede voorzitter, mr. Troel stra, nog steeds wegens ongesteld heid verhinderd is aanwezig te zijn, werd de vergadering voorgezeten door den derden voorzitter, jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer. De minister van landbouw, nijver heid en handel zette zy'n rede van Vrijdag voort en las een groot aantal cyfers voor nopens in- en verkoop door de regeering van tarwe, rogge, mais e.d., maatregelen voor distri butie, prijszettingen, enz. De minister sprak over alleraoge- lyke producten, als spek, aardappelen, kool, peen, enz., steeds verdedigende, dat het uitvoerverbod niet noodig of schadeiyk zou zijn voor debetrokke nen, vooral voor de kleine landbou wers en voor den middenstand. Nederland zit sober in zy'ne voor raden, betoogde de minister, en men kan niet meer aanvoeren, dan voor onze behoeften noodig is. Aanleiding om de brouweryen te sluiten is er niet. Een uniformprljs voor rogge is niet vastgesteld, omdat de plaatse- ïyke toestanden ten deze te zeer ver schillen. In November was nog vol doende voorraad aardappelen om be perkten uitvoer te kunnen toestaan. De voorraad kool is ongeveer gelyk aan dien van het vorige jaar. Wanneer men de Nederlanders naar hun wenschen zou vragen, zouden zy wel zeggen: in de eerste plaats vrede en in de tweede plaats: den geregelden loop van de maatschappij in de derde plaats vraagt men dan naar oplossing van het eet-vraagstuk. Zou men nu evenwel de grenzen sluiten en maar gaan zitten op de voorraden, die wy hebben, en zou dit voorbeeld door het buitenland gevolgd worden, dan zou er van ons land niets terecht komen. Wat hier wordt gebouwd en gefokt, moet dus worden uitgevoerd, ook om den han del en het verkeer te helpen. Blind verlrouwen vraagt de regee ring niet. Oefent men echter critiek uit op daden van do regeering, dan moet men het vraagstuk in zijn geheel bezien en zich niet stellen op een standpunt, hetzy dat van den eter, den werknemer of den werk gever. Ook Minister T r e u b antwoordt nog op enkele punten, o. a. op de bekende geschiedenis van het ver mengen van rogge met veevoeder en zelfs van vermenging met petro leum. Deze feiten waren ontkend; ze zyn echter waar.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2