NEVEA Aan ie Leden der Ned. Herv. Kerk. Christelijke Geïnformeerde Kerk. Werklieden-lier. „De Eendracht". School met den Bijbel, Ingezonden Mededeeling. Iop RIJWIEL., RIJTUIG, cd AUTOBANDEN wairborfl •olldltalt. Fabriek Hevea, HoogezaptHOraniinen.)! Voorstellingen in Casino, half acht. 6 Maart. Tooneol vereen iging ,,D. M. S." Uit voering in Tivoli. half acht. 6 Maart. „Helder'* Gemengd Koor". Soiréo Armman te in Casino, 8 uur. 8 Maart. Coöperatieve Vebruikersvoreenlging „Vooruit". Openbare Vergadering, in Casino 8 uur. 9 Maart. Kou. Ver. „Het Ned. Tooneel" in Canino, 8 uur. 10 Maart. Concurt Plaatselijk Steuncomité in Casino. 8 uur. 14 Maart. Kerkconcer in de Nieuwe kerk, 'sm. 8 nur. Afd Helder Vereen, tot besp. der Tuberculose. MARINE EN LEGER. De luitenant ter zee der 2e klasso Marine- reserve n. F. A Pohren is 1 Maart 1916 opge komen in werkvlaken dienst aan boord Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord eu 6 Maart dav. geplaatst aan boord van destoomloodsbootNo. 1. Met den Gen Maart 1916 is de buitengewoon Adelborst der marine reserve P. Harder overge plaatst van Hr. Ms. Arjuti. naar Hr. Ms. Wacht schip te Willemsoord. De luitenant ter zee der 2de kl. M. R dhr. R. F. O. Grooninx van Zooion wordt 11 Maart 1916 geplaatst te Schiermonnikoog als Comman dant van het bewakingsdetachement aldaar. De kapitein-luitenant t. z. Hamming zal In den loop van du maand Mei den zeodienatmet pensioen verlaten. De luitenant ter zee 1ste kl. H. E. baron van Asbeck wordt blnnonkort bevorderd totkapitein- luitenant ter,zee. De sergeanten H. L. Koning, J. P. Vis, J. JacobB, il. Eldorhorst, W. Dekker, P. Lusthuis, G. Willeraso en J. P. Vught. van hel korps mariniers, thans gedotacheord bil hot depöl- bataljon van de Xe iiifanterlie-brigade te Haarlem worden op 6 Maart a.s. vau hunne detacheering onthoven en op dato geplaatst in het marlne-commandement to Willemsoord. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappil „Nederland". Banka, thuisreis, vortr. 3 Maart van Marseille Bawean, thuisreis, vortr. 4 Maart van Colombo. Boeroe, thuisreis, vertrok 4 Maart vau Colombo. Karimoen, uitreis, arriv-3 Maart to Gravesend. Kon. Emma, ultreiB, pass 3 Maart Ouossant. Nias, uitreis, arriv. 2 Maart to Barry. Rembrandt, uitreis, vertr. 8 Maart vi Ambon, thuisreis, is 3MaartDunj Celebos, thuisreis, vertrok 3 Maart Koningin dor Nederlanden, 4 Maart Gibraltar. Oranje, uitreis, arriv. 4 Maart te Sabang. Rotterdamsche Lloyd. Insulinde, uitreis, is 8 Maart Gibraltar gepass. Djobres, uitreis, pass. 2 Muart Pamellaria. Ternate, thuisreis,pass.4 Maart Perim- Bandoeng, thuisreis, pass. 4 Maart Eastbournc. Goentoer, thuisreis, vertr. 4 Maart van Port-Said. Rindjani, arriv. 6 Maart van Batavia te R'dam. Kon. Holl. Loyd. Frisia, thuisreis, vertrok 4 Maart van Vigo. Gelria, uitreis, arriv. 4 Maart te Pernambuco. Kennemerland, uitreis,arriv.3 MaarttoB.-Ayres. Rijnland, thuisreis, is 2 Maart Tuncrtife gepass. Salland, uitreis, is 2 Maart Teneriffe gepass. Zaaland vertrok 4 Maart vau B.-Ay ros te A'dam. Muasl,, v. A'dam n. Santos pass. 4 Mrt. Dugeuess. Kon. West-Indische Maildienst. Pr. Willem I, uitrois,vertr. 2Maartvan Madera. Haven te Nieuwediep. VISSCHERIJ BERICHTEN. Nieuwediep, 6 Maart. Van garnalonvisachers 40 mand kleine schol f3.- k f6.— per mand, 20 mand schar f L26 il f 1.76 per mand. 0 Maart. Van garnaionvlescnors1 mand schol f4.- A f6.— por mand, 1 mand schar fl.60 h f2. - per inana. Burgerlijke Stand van Helder, van 4 en 5 Maart. GETROUWDP. C. V*jn en V. Plooij. J. C. Anspacb en M. Plooij. C. B. Rigters en E. Prinsi W. J. Witters en A. de Boer. J. Willernse en J. Kater. M. Danijeje en W. J. Süter. BEVALLENM. Knol geb. Dek ker, d. D. Doves geb. Lont, d. J. C. Rijkers geb. Wobben, z. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 4 Maart. De algemeene beraadslagingen be treffende de door de regeeriug geno men economische maatregelen wor den voortgezet. Minister Treub zet zijn rede voort. Deze laat zicb in 't kort aldus sa menvatten, dat de minister, den beer Teeustra beantwoordend, deed uit komen, dat de Regeering zicb van den aanvang af op bet standpunt heeft gesteld, dat men zooveel mo gelijk alles zijn gewonen gaDg moest laten gaan en zoo min mogelyk dwingende regeling moest toepassen Daar waar het noudig was ia echter ingegrepen, b.v. bij buitensporige pryaopunjving. NatuurlyK had (lat m- gnipeu zyu nadeelen, maar de veel gruotero nadeelen, die er dooi waren voorkomen, billijkten, voJgens de meeniug vau den minister, niet do op de Regeering uitgeoefende cri tiek. De Minister bespreekt tenslotte de verantwoordelijkheid van de Regee riug voor bet geen geschiedt, door de Steuncomités. De beer Spiekman meende, dat Ministers uitlating in de Eeiste Kamer, dat de Regeeriug daarmee niets te maken bad, m strijd was met de lede van den minister bij de installatie van het Koninklijk Nationaal Steuucomué. Maar wat de Minister daar gezegd heeft, heeft hij als particulier, niet als minister ge sproken. Eu dit geldt ook voor wat de Koningin zeide. Zij sprak daarin baar zuiver particulier gevoelen en haar persoonlijke meeuing uit, maar met die steunbeweging is wel dege lijk een regeeringsdaad verbonden, nl. in zooverre aan particuliere ver- eenigingen subsidie wordt gegeven. De regeering aanvaardt alleen-een, verantwoordelijkheid in dezen zin, dat zij al hetgeen in haar macht is doen moet, om mede te werken, dat de werkeloosheid een zoo gering mo- gelljken omvaDg aanneemt, en de ge volgen daarvan zich zoo weinig mo- gelijk doen gevoelen. Te dien opzichte aldus gaat de minister voort, komt de Regeering door bet doen aaleg gen van werken, het bevorderen van snellen woningbouw en het geven van voorschotten aan de gemeenten haar plicht ten volle na. Maar de hoofdzaak moet berusten bij het particuliere initiatief en men mag het stelsel niet invoeren, dat onder buitengewone omstandigheden de plicht beeft de werkeloozen te onderhouden. De Minister is overigens over de steunverleeuing tevreden. Er wordt verstrekt wat redelijkerwijze kan worden verlangd. De Minister wil dan bv. ook niet de uitkeeringen van f.6.— uit de werkeloozonklassen verboogen. Uit do redevoeringen van den heeren Spiekman en Kleerekooper zou men kunnen afleiden, dat de steunbeweging heel weinig nuttig werk heeft verricht, maar het is toch geen kleinigheid, dat in enkele maan den tljds 5 millioen gulden is gegeven uit particuliere kassen. Ia dit verband kondigde de minister als terloops aan, ilat iets dergelijks als het Kon. Nat. Steuncomité binnenkort ook voor andere groepen der bevolking is te wachten. Over de replieken en 's Ministers antwoord daarvan zulleD wij, als niet meer ter zake dienende, maar niets vermelden. Zitting van Vrijdag B Maart. Het eenig vermeldenswaardige, dat door de Kamer heden behandeld werd is het wetsontwerp tot afschaffing van do gedwongen gouvernements- kofflecultuur in Indiö. Gouverneur- Generaal van den Bosch voerde vijf en tachtig jaar geleden in Indiö dwangcultures in, die echter geleide lijk doodbloedden. De thaDS „afge maakte" koffiecultuur was de laatst overgeblevene. Btj eene regeling van werkzaam heden werd besloten het eedswetje oo de agenda te plaatsen. Hierover wordt nog lang gediscussieerd; er kwam nl. van rechtschen kant ver zet. De heer Brummelkamp. (A. R.) meende, dat het niet juist was in deze periode van politiek bestand, het eedsvraagstuk definitief op te lossen. Maar de Minister kreeg zijn zin. Bij de behandeling van het adres van H. F. Vroons, oud werkman der marinewerf te Amsterdam, om eer herstel en geldelijke vergoeding, dringt de heer Ketelaar (V.D. Am sterdam V) aan op inwilliging van het verzoekhij acht het bezwaar van den Minister, dat er veel derge Ujke verzoeken zouden inkomen on gegrond, daar een dergelijk geval hoogst zeldzaam is. In overeenstem ming met de conclusie van de com missie vraagt de afgevaardigde als nog overweging. De Minister van Marine, de heer Rambonnet, zegt de overweging toe. De vergadering wordt nogmaals verdaagd tot Dinsdag half twaalf. SPORT. Voetbal. A.s. Zondag 27a-4 uur. Terrein Stroowsg. 't Is te begrijpen dat H.F.C. met den komenden z waren wedstrijd tegen Haarlem I in het gezichiv(l4;Mas»it), alle mogelijke moeite doet dien op de meest eervolle wijze tot een goed einde te brengen. Vandaar, 4a£,-het bestuur, nu geen competitie wedstrijd is voorgeschreven, een Amsterdam- sche 2e klasse combinatie heeft uit- genoodigd om a.s. Zondag half 3 een oefenwedstrijd tegen H.F.C. I te spelen. Dit laatste elftal zal ook tegen Haar lem I moeten uitkomen, een reden te meer dus om zich tot het uiterste tegen de Amsterdammers in te span nen. En voor het publiek een waar borg dat het eën uiterst enthousiasten en vui igen wedstrijd kan verwachten. Als nu het weer zich ook maar eens van wat vriendelijker kantlaatkennen. PLAATSELIJK NIEUWS. Te Utrecht slaagde voor het examen fraaie handwerken Mej. F. Heijselaar, alhier. Bij Kon. besluit is aan mej. E. Duinker, wed. van P. Bujjs, voorheen conciërge aan de burgeravondschool alhier, een pensioen verleend van f 62 per jaar. Bjj de deze week te 's-Graven- hage en Alkmaar gehouden examen slaagdenvoor schipper op stoom- visschersvaartuigen de heer A. Krab; voor stuurman op zeil visschersvaar tuigen de heeren R. v. d. Oever, W. Plokker, A. Hoek, K. Blok, Tr. de Vries en P. van Veen, allen leerlin gen der Visscherljschool'alhier. Solisten-concert Kon. Liedertafel „Maastraechter Staar" op 7 Febr. 1915. Betreffende het optreden van mevr. A. Noordewier - Rcudingius, mevr. A. P. de Haan - Mamfarges en de heer A. B. H. Verhey, gewerd ons het volgende: Een der alleredelste concertenuren vau meest ougeiepie schoonheid, die men te Maastricht mocht genieten ziedaar onze algemeene indruk. Bijna twee uren Jang zich verzadigen aan klankzang van ijdelate reinlieid, waar lijk geen alledaagsche genieting hier ter stede. Mevr. Noordewier ontwikkelde van de eerste maat af dien rijpen, glorie vollen klank, die haar den roem ver wierf de eerste Nederl. sopraan zange res te wezon. Boven alles vielen de duetten te loven: de rijkste, heerlijk ste geluidsweelde door menschenor- gaau te doen uitbloeien. Hindert in samenzang van geroutineerde solisten meestal dat koppige individueels, hier zongen twee hemelsche stemmen in jubelende verrukking in elkander op, smolten tot prachtig parelende een heid. Vooral „dus Hirten Horn" en „wallt das goldne" in „Judas Macca- baeus" deden den luisterende een gouden ontroering ondergaan, omdat koele meesterschap van techniek wegzoDk in gloeiende schoonheid van bezieling. Eu dat wijde, in groot verlangen ver tril lende „zu Dir" uit de Bachcantatel In mooien, statigen eenvoud zong de sopraan-soliste „O, Heer, dio daer" en „Dans der Maeg- dekens", in dit laatste vooral dat hoogreine „Benedicamus Domino." Verhey handhaafde met eere zyn roep een der fijn zinnigste pianisten van ons land te wezen. Met prach- tigen aanleg en in edelen stijl wer den de vier kleine klaviernummers verklankt. Wilde neerpaieling van klanken en kleuren, waarin het beeld der geliefde verschijnt, gaf „Liebes- traum" van Liszt; het typiscb-Ma- gyaarsche ontbreekt ook niet in deze compositie. Het zijn de raseigen schappen die spreken, evenals in de „Nocturne" van Chopin, waarin men het groote weenen van een grooten machteloozo hoort opzingen uit don kere diepte. Dan trad mevr. De Haan als soliste op met een drietal liederen, waarin deze zaDgeres haar mooiste momen ten gafwas bij den aanvang der uitvoering het timbre der alt wat koel thans lag er een zachte gloed in. „D'une prison" werd in warme bezieliüg vertolkt, vooral het stille blanke blauwe slot. Besloten werd de uitvoering met een tweetal duetten van Berlioz, „Le mort d'Ophélie" dien treurigen zang van schrikkelijk schoonen dood eindigend in melo dieus schreiend „Ah 1" Een waardig besluit was het oud romantische Hélène". Werklieden-Vereen. „De Eendracht". Dinsdag 2 Maart, des avonds ten 8 uur, hield de afdeeling Uïtkeerïngs fonds bij Overlijden, der Werklieden- Vereeniging „De Eendracht" haar 12e jaarvergadering in het lokaal „Casino". Nadat door den president, den heer W. R. Zits, de vergadering was ge opend en een overzicht was gegeven van den gunstigen toestand der af deeling over het boekjaar 1914—'1B, en de notulen waren gelezen en goed gekeurd, volgde het financieel verslag, waaruit bleek,, datde ontvangsten hadden bedragen f 2781.67J en de uit gaven f 1047.24, batig saldo f 1734.44. Reservekas: ontvangsten f464.60. Reservel913—'14f3188.68, reserve 1914-15 f 3603.28. Tot commissieleden werden gekozen de heeren H. Wiegel en H. Tromp. Door den heer Krabben werd rap port uitgebracht omtrent het gehouden beheer, en welke een woord van lof sprak over de gevoerde administratie en de prettige samenwerking met het bestuur. Alles was in de beste orde bevonden. Besloten werd het uit te keeren dividend te bepalen op 60 °/0. Even eens werd besloten dit jaar het 12J- jarig bestaan .der vereeniging en af deeling feestelijk te herdenken. Voor de voorbereidende werkzaamheden in deze werd uit de vergadering een commissie van 10 leden benoemd. Ook de kinderen zullen niet vergeten worden. Na nog eenige huishoudelijke zaken besproken te hebben met opwekking tot propaganda, sloot voorzitter met een woord van-dank de vergadering. Op hol. Door het schrikken van een auto sloeg gisterenavond een paard, ge spannen v#or een hak wagen, aan de Weststraat op hol, met het gevolg dat de voerman G. B. van den bok slingerde en een tijdje bewusteloos op straat bleef liggen, waar voorbij vangers hem opnaiïien en weer tot bewustzijn brachten. Bij de Keizersbrug werd het hol lende dier door een soldaat J. Brands- ma, bij den teugel gegrepen, die, hoewel nog een eind meegesleept, het paard tot staan wist te brengen. Door dit kranig optreden vóór de brug, waar toevallig op dat oogen- blik een tamelijk druk verkeer was, liep alles verder zonder ongelukken af. Rijden zonder licht. Gisterenavond kwamen twee fiet sers, waarvan de een zonder licht reed, aan het Stationsplein met elkaar in botsing. Een van hen, de 17-jarige H. M., maakte daarbij zoo'n smak tegen de straat, dat hij zijn rechterarm brak. De andere, een matroos, bloedde uit neus en mond en kreeg een wonde aan den rechterkaak. Voorzichtig met honden. De meeste kinderen kunnen het niet nalaten eiken hond te streelen, die in hun nabijheid komt. Het zoontje van de wed. v. d. H. alhier, streek gisteren op straat een onder een handwagen liggenden bond over den kop. Het dier hapte toe, beet een lid van den vinger af en at dit op. BINNENLAND. Tijd. opheffing uitvoerverbod boter. Bij Kon. BüsI. van B Maart („Staats blad" 133) is het verbod van uitvoer van boter, uitgevaardigd bij Kon. Besl. van 29 Oct. 1914 („St.bl." B10), tijdelijk opgeheven. (St. Ct.) Mijnen. Bij paal 57 bezuiden de pieren te IJmuiden is een mijn aangespoeld, waarschijnlijk die, welke reeds eenige dagen voor IJmuiden ronddreef. Do Katwijker loggers welke uit vrees voor de mijnen te IJmuiden binnenliepen zjjn gisteren weer ter visschérij uitgevaren. Verkoop van gebakken Noordzee- visch van gemeentewege te Amsterdam. Zooals reeds vroeger is medege deeld, bestond het voornemen bij het Centraal bureau voor den afzet van visehproduoten, verbonden aan de visschérij inspectie, die in zijn bak kerij tot dusver spiering had doen bakken dit werk ook tot andere visch- soorten uit te strekken. Nu dc bak kerij tot een 10 tal ovens is uitgebreid, kan dit voornemen tot uitvoering wór den-gebracht. Genomen proeven heb ben aangetoond, dat enkele goedkoope soorten Noordzeevisch, vooral schar, poon en- wijting, in gebakken vorm een bijzonder smakelijk gerecht op leveren. Thans is van gemeentewege aan een aantal der bekende adressen naast gebakken spiering ook gebak ken wijting voor 7 ct. per ons ver krijgbaar. In de volgende week zul len waarschijnlijk ook nog andere soorten verkrijgbaar zijn. Bij den aan koop hiervan is het Centraal-bureau echter, zooals vanzelf spreekt, afhan kelijk van den aanvoer en de prij zen van den afslag in IJmuiden, zoodat niet steeds met zekerheid op verkoop van alle genoemde soorten kan worden gerekend. Overboord geslagen. De stoomtreiler Gerberdina Johanna YM 134, is uit zee te IJmuiden terug gekeerd met verlies van den ge huwden stuurman J. W. van Egmond, die overboord geslagen en verdron ken is. Een Hollander veroordeeld. Men schrijft uit Vlissingen aan de N. Ct.": Eenige maanden geleden had de heer P. in Belgis ingevoerd een prent kaart met kinderkopjes en gebeden. Behoorlijk had hij zijn drukwerk te Selzaete aangegeven en 18 centimes belasting per kilo" betaald. Ruim één maand daarna verbood de Komman- dantur te Gent den verkoop. Men ver oordeelde toen den heer P. tot 300 Mark boete. Daar hij Nederlander is, trad onze consul voor hem op. Doch niets hielp. AUëen gaf men hem op herhaald aandringen een quitantie. Toen de heer P. nu den 8en Fe bruari naar Nederland ging orn zaken te doen, vond men op hem 3 adressen van inwoners in Belgié, die nu in Edgeland vertoeven. De adresseD waren o. a. van een klooster-overste, een kind en een dame. Deze adressen waren voldoende reden om den heer P. te arresteeren. Den 20en werd hij veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, in Duitschland af te doen. Als verzwa rende omstandigheid diende een eenige maanden ouden brief uit Frankrijk op hem bevonden. Majoor Albrechts vond het feit zoo ernstig, dat hij voor deu verdachte de dood straf vroeg. Den 26en Februari werd de man opgezonden. Zijn nog jonge vrouw met een kiüdje van 2 jaar wilde men aanvankelijk geen pas geven om naar haar familie in Holland te gaan. Doch aangezien zij ook een Holland- sche is, kon men dit niet volhouden. Nu zat de vrouw te YJisaingen Don derdag in sombere stemming op den trein naar Rotterdam te wachten. Ze vroeg mij, waarom men elders de Nederlanders dupeert, terwijl de Duit- schers in ons land zich vrij mogen bewegen. De bedroefde vrouw zou nu bij ons Ministerie van Buitenlandsche Zaken aankloppen om tusschenkomst. Herman Heijermans intiem. A Ach, van intimiteit was eigenlijk geen sprake, sinds de Hollandsche Spoor ons dat halfuurtje ontfutseld had. Het was een haastige kennis making, een wisselen van beleefd heidszinnen,een oppervlakkig praatje- et puis bonjour. Zelfs in de koffie kamer van „Casino", bij een nabab- beltje, ging- alles teloor iu de ruch- tigheid van een roezemoezig vertrek, waar door elkaar werd gesproken, waar ieder een aparte conversatie onderhield, gelukkig niet alleen met den jubilaris, waar de glazen klonken en de wijn parelde. Heijermans zat daar, en hij verstond de kunst, met groote Liebenswürdigheid, de conver satie over te breDgen van den een op den ander. Den redenaar van het Comité sprak hij over zijn plannen, den schilder ondervroeg hij over diens werk; daar tusschendoor wist hij nog vrageD, hem gesteld, te beantwoor den kortom, hij was de LebemanD, en bleef nochtans, als een waardig groot man, de eenvoudigheid en nederigheid zelve. Hoe kwam deze man ertoe, zich te onderwerpen aan de pijnlijke en vermoeiende plechtigheid van beju beld te worden? Hij, die, bij de eerste opvoeringen van „Op hoop van Zegen", die reeds dadelijk zoo'n groot succes waren, principieel en pertinent wei gerde zich aan het publiek te ver- toonen, welke pogingen men daartoe ook aanwendde Moest men aanne men, dat Heijermans van dit hooge standpunt was afgedwaald, dan kon men dit slechts bejammeren. Lodewijk van Deijssel schreef als jonge man een fulminant woord tegen de aan vaarding en het dragen van ridder orden thans is hij zelf beridderd, en zoo konden ook Heijerman's Inzichten veranderd zijn. Hij kon hebben geredeneerd het Nederland- sche publiek heeft er recht op eens met den auteur van zoovele zijner meest geliefde stukken en met den dubbelganger van Samuel Falkland persoonlijk kennis te maken. En qua publiek moest ons dit verheugen, al zou, voor den bewonderaar van Heijer mans' grootheid en genie, deze daar door eenigszins van een voetstuk zijn afgedaald. Maar noch het een noch het ander is waar: Heijermans heeft er nog een even grooten hekel als vroeger aan, publiek bejubeld te wordenhij is de nederigheid zelve, en dat hij zich beschikbaar stelde voor deze jubel avonden, geschiedt terwille van z(jn artiesten. Men weet, dat de opbrengst van deze opvoeringen gestort wordt in het Ondersteuningsfonds der altisten en zöo consequent is de directeur in het naleven der bepaling, dat hij van de tantièmes, die hem, als auteur, toekomen van elke opvoering, afstand heeft gedaan en deze eveneens in het fonds stort. Hetjermans-zelf krijgt dus, behalve natuurlijk zijn directeurs- traktement, zooals do artisten hun gage, geen sou. Wie zoo, als wij, in de gelegen heid waren, den auteur in zijn doen en laten gadeteslaan, zy het dan ook, dat de tijd kort en de omstandig heden niet zeer gunstig waron, kreeg een waarlijk-verhetfenden indruk van dezen nederigen, grooten man I Brusse heeft eens in een feuilleton over Heijermans verteld, dat deze, in een gesprek met hem, een aanschouwe lijke voorstelling gegeven' had van de manier, waarop bij zich zijn weg dacht te maken. Heijermans nam een potlood, vertelt Brusse, en trok op het papier een rechte lijn. „Zóó denk ik te gaan", had hij gezegd, „recht uit op mijn doel af." Maar zóo hard was Heijermans' handdruk, dat het potlood dóór het papier heen ging en op het koffiehuistafeltje een kras maakte in het marmer. Welnu, dienzelfden indruk kregen wij van Heijermans by onze vluch tige kennismaking jl. Maandag. De manier, waarop hij op het tooneel stond, de kleine, ferme figuur recht op, de handen achter zich, den mond gesloten, voor de drieëndertigste maal een speech ondergaande, was ge heel in de lijn van bovenstaande anecdote. „Het moét", had Heyer- mans zichzelf gezegd, en het gebeur de. En toen eene spreekster het had over de vele speeches, die hij reeds had genoten en het feit, dat ze hom wel eens zouden gaan vervelen, toen schudde de energieke, intellectueele kop van „Neen". Zóo iemand, die weet wat hij wil, die wil wat hij zich heeft voorgenomen, kan zich immers ook gemakkelijk onderwer pen aan de bespeeching, en aanvaardt iederen avond van weer nieuw en dankbaar publiek, met dezelfde bitje hartelijkheid van den eersten. Heijermans zou geen groot man wezen indien het anders ware; maar toch doet het ons goed te weten dat het zoo is. En ook doet het goed zijn nederigheid te zien, schoonste deugd yan den mensch. Want onder artisten geldt maar ill te zeer het: „ik ben ik"; een Quérido, die toch óok onge twijfeld een geniale kerel is, ziet er geen been in om in een letterkundige bloemlezing een zelf biographie te schrijven van deze strekking: „I. Q. is de grootste Hollandsche auteur van dezen tijd. Hij heeft zichzelf door eigen studie ontwikkeld, doorwerkte alle philosofisehe stelsels," enz. enz.7 Kloos, die heelemaal geen groot man was, die slechts een paar mooie verzen gemaakt heeft, noemde zich a god in 't diepst van zijn ge dachten". Om van Van Deyssel, den kracht-athleet, maar te zwijgen Zij allen zijn geen Heijerman's, voor wie nederigzijn een levensbe hoefte is. En, behalve misschien Quérido, is geen hunner ooit tot die hoogte gestegen of, eenmaal boven, blijven staan. Kloos heeft zich, toen hij boven was, ingericht en zit op zijn gemak te vegeteeren op zijn ouden roem; van Deyssel is op den top gearriveerd en er aan den anderen kant weer afgegleden. Heljermaiis alleen heeft niets gezegdis stilletjes omhoog geklommen en zal, wie woet, nog hooger rijzen. De „rijzende zon" klimt hooger nog, hooger. Hoorden wij hem niet spreken over een nieu wen cyclus van tooneelspelen dien hij denkt te beginnen? En dreigde hij niet met een Falklandje, als zijn bloemenschat niet goed werd ver pakt? Waarlijk, Herman Heijermans is de groote man, voor wien nederig heid een levensvoorwaarde is. En zijn tegenwoordigheid werkt verheffend en troostrijk. Zoolang Holland zulke mannen he6it, is Hollander te z(jn Dit citaat (uit liet hoofd) is to vinden eene uitgaaf van de Maatschappij v. Goede Goedh. Lectuur, bovattende eene bloemlezing van de Nederl. BChryveiB DE OORLOG. De algemeene toestand. Over het krijgsbedrijf is tot'op het oogenblik dat wij dit schrijven, weinig nieuws. Uit het bericht, dat het Duitsche hoofdkwartier Dinsdag heeft uitge geven, blijkt dat de Russen vrijwel op het heele front offensief zijn, de Duitschers defensief. Nadat hun om singelingsbeweging tegen de Russi sche strijdkrachten, die tusschen Przasnysc en Ciechanow stonden, was mislukt, doordien deze strijdkrachten den frontaanval (van Mlawa uit) weer stonden en doordat nieuwe Russische troepen, van de vestingen uitgezonden hen in den rug bedreigden, zijn de Duitschers nu op een linie geweken, die dicht langs de Zuidergrens van Oost-Pruisen loopt, te weten over Mlawa-Chorzellen en Myszyniec, op welke linie zij door de Russen worden aangevallen. Hun overwinning in Oost-Pruisen heeft den Duitschers der halve totdusver slechts dit voordeel opgeleverd, dat zij thans bij de ver dediging van die provincie op Rus sisch gebied staan, in plaats van, ge lijk te voren, voor een groot deel op eigen bodem. (N.R.Ct.) Laatste berichten. De Duitsche duikboot U 8 in den grond geboord. Londen, 5 Maart. De admiraliteit maakt bekend, dat de Duitsche duik boot U 8 gistermiddag in het Ka naal ter hoogte van Dover door En- gelsche torpedojagers tot zinken is gebracht. Officieren en manschappen zijn gevangen genomen. Londen, 5 Maart. De Admiraliteit meldt, dat als resultaat van het on derzoek van het s.s. „Thordis", dat bij aankomst meldde een Duitsche onderzeeër te hebben vernield op 28 Febr. gebleken is, dat het schip naar alle waarschijnlijkheid een onderzeeör tot zinken bracht, die vooraf een tor pedo op de „Thordis" had afgescho ten. Van het Westelijke gevechts terrein. Parijs, 5 Maart. Officieel bericht van hedenmiddag 8 uur: Bij Notre Dame Lorette hebben wij het grootste deel van een der voorste loopgraven, die wij Woensdag hadden verloren, heroverd en daarbij 150 ge vangenen gemaakt. Do vijand heeft opnieuw de kathe draal van Reims beschoten. In Champagne geen nieuws. In Argonne hebben wij bij Vauquois twee tegenaanvallen afgeslagen e-n nieuwe vorderingen gemaakt, waarbij wij den vijand belangrijk verlies heb ben toegebracht en vele gevangenen St. Petersburg, 5 Maart. Officieel bericht van den grooten generalen staf: Op het geheele front tusschen Njeinen en Weichsel worden de hardnekkige gevechten voortgezet. In enkele sectoren zijn onze troepen flink vooruitgekomen. In de streek van Mocarze hebben wij 6 mitrailleuses genomen, 4 offi cieren en verscheidene honderden soldaten gevangen gemaakt. Wij hebben ook Duitschers ge vangen genomen bij de vermeeste ring der versterkingen bij het station Konopka. In de Karpatheri hobbon wij bij Zacliczyn vijandelijke versterkingen vermeesterd. De aanvallen der Oos tenrijkers waren gisteren iets minder hevig. In Oost-Galiciö zijn de Russische troepen gisteren Stanislau binnen getrokken, na gunstige gevechten aan de Lukwa. Weenen, B Maart. (Wolff.) Officieel bericht van vanmiddag uit het groote hoofdkwartier In Russisch Polen en West-Galicié het gisteren over 't algemeen rustig gebleven. In de Karpathen is op enkele deelen van het front gevochten. De toestand is onveranderd. Berlijn, B Maart. Naar uit Kon- stantinopel aan 't Berl. Tageblatt wordt geseind, is een groot Fransch oorlogsschip, dat aan de beschieting van de Dardanellen heeft deelgeno men, by Dede Agatsj gestrand. Alle pogingen om het vlot te brengen zijn mislukt. De aanslag op een kruitfabriek in Duitschland. Parijs, B Maart. Een officieel be richt geeft nadere bizonderheden over den aanval van een Fransch vlieger op de" kruitfabriek te Rottweil, een der belangrijkste van Duitschland. De vlieger daalde boven de fabriek tot 1600 M. en wierp vier bommen, een op de tanks met zuur, de andere op de fabriek zelf. Uit de tanks steeg een blauwe rook op, gevolgd door hooggaande vlammen en dikke rook, die zich verhief tot de hoogte waar op de vlieger zich bevond. De andere bommen veroorzaakten in de fabriek ontploffingen en de vlieger zag de vlammen op verschillende punten uit het gebouw slaan. Hij is in het ge heel ongeveer tien minuten boven het gebouw gebleven om de uitwer king van den aanslag waar te nemen. De houding van Italië. Keulen, 5 Maart. E«>u Ituliaansche journalist, die over goede relaties beschikt, seint aan den correspondent te Zürieh van de „KölnischeZeitung", dat het uitbreken van den oorlog in de allernaaste toekomst bezwaarlijk meer schijnt te vermijden. De laatste dagen is de oorlogsstemming zeer in kracht toegenomen. De Milaneesche „Perseveranza", die Duitschland goed goed kent, dit land ook zeer genegen is en tot nog toe streed voor hand having van een nauwgezette onzijdig heid, schrijft thans, dat de toestand van heden als buitengewoon gevaar lijk moet worden beschouwd. Thans worden, zegt het blad, alle onzljdigen voor de beslissing over oorlog of vrede geplaatst. Zoowel voor de Balkanstaten als voor Italié is de toestand uiterst pijn lijk. Allen gevoelen, dat men den toe stand zoo niet langer verduren kan. Het is een politiek dogma, hetwelk thans zoowel door onze bondgenooten als door do drievoudige entente wordt erkend, dat Italiö uit den grooten Europeesch-Aziatischen oorlog niet zonder vergrooting van zijn machts positie, zonder genoegzame waarbor gen voor zijn belangen in deMiddel- landscheZee kan te voorschijn treden. Dit doel te bereiken, is de zaak van de leiders der Italiaansche staatkunde. Telegrammen ontvangen na half twaalf: Rome, via Londen, 6 Maart. De „Agenzia Nazionale" ontvangt een telegram uit Athene, dai de sultan van Turkije Constantinopel heeft vei laten. Parijs, 5 Maart. Communiqué van 11 uur 'savonds: Aan de Belgische duinen werden tegen-aan vallen der Duitschers op een van onze loop graven afgeslagen. Onze tegenaan vallen ten N. van Atrecht hadden gunstige resultaten. Donderdagavond maakten wy eene compagnie mitrail leurs krijgsgevangen, en de aanvallen der Duitschers werden heden terug- Wij heroverden de vooruitgescho ven linies, welke gedurende twee dagen in handen van den vijand ge weest waren en maakten een groot aantal krijgsgevangenen. Reims werd den geheeleu dag gebombardeerd. In Champagne b(j Perthes behaalden wij een beslist succes. Donderdagavond werd een gardecompagnie omsingeld en gevangen genomen. Ten N.W. van Mesnil veroverden wij eenige loopgraven van een lengte van 600 yards. Ook veroverden wij verschillende loopgraven in de ravij nen. Ten N.W. van Beau Söjour in de Argonnen en het westelijk ge deelte van het dorp Vauquois heb ben wij belangrijke vorderingen ge maakt. In het Bosch Le Prètre ten N.W. van Pont a Mousson hebben wij een aanval afgeslagen. In den Elzas hebben wy bij Hartmaunswei- lerkopf loopgraven veroverd. Parijs, 6 Maart. (Officieel). Een schip van de flotille van het tweede Fransche lichte eskader heeft giste ren iu het Kanaal een Duitschen onderzeeër, type U 2, beschoten. Door drie granaten getroffen, dook het vaartuig weg en verdween zonder een spoor achter te laten. Delft. In den afgeloopen is de Infanterie Kazerne te Delft nagenoeg geheel uitgebrand. Omstreeks half één werd de brand ontdekt in den achter sten vleugel van het gebouw. De kazernespuit bleek niet te gebruiken te zijn. Het vuur vond gretig voedsel in het stioo. De Delftsche brandweer werd ge holpen door de brandspuiten van de groote fabrieken. Het |hoofdgebouw bleef bestaan. De Haagsche autospuit kwam om 8 uur. Men denkt sterk aan kwaadwilligheid. De kazerne was gisteren juist weer betrokken door militairen, die tot dien dag bij bur gers waren ingekwartierd. Wormerveer. Hedennacht is alhier da fabriek van nougat en kraam- artikelen van de firma Keizer Stolk afgebrand. Spoedig na het uitbreken van denbrand stond alles iu lichtelaaie. Advertentiën. Den 12den Maart a.s. hopen j 3 onze geliefde Ouders PETRUS BOT en CORNELIA MIUON f hunne 25-jarige Echtvereeniging te 8 1 herdenken. Dat zij nog lang ge- spaard moge blijven is de wensch I 1 van hunne dankbare Kinderen. Helder, 6 Maart 1915. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht, U kennis te geven, dat den 18en Februari, na een kortstondig lyden, in den ouderdom van 57 jaar is over leden, onze innig geliefde Echt- genoote en zorgzame Moeder, Mejuffrouw A. LU1DINGA GREINIER. Helder, 6 Maart 1915. T. LUIDINGA en Kinderen. Wegens buitenlandsche betrek king eerst heden geplaatst. Heden overleed na een lang en geduldig lyden, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, mijn innig ge liefde Echtgenoot en der kinderen zorgzame Vader, KLAAS iACOBUS RAVENSTEIJN, in den ouderdom van bijna 32 jaar, my nalatende met 2 nog jeugdige kinderen, te jong om het zoo zware verlies te beseffen. Namens zijn diepbedroefde Eehtgenoote Wed. M. RAVENSTEIJN - Heden overleed, na een lang en geduldig lijden, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten dei- Stervenden, onze geliefde Zwager, KLAAS JACOBUS RAVENSTEIJN, in den ouderdom van bijna 82 jaar. Helder, 5 Maart 1915. Namens zijn Zwager en Zuster, J. LENGERS. 0. C. E. LENGERS- Caabls. De Heer en Mej. ENNENGA geven kermis van de geboorte van hun Zoon op 4 Maart 1915. a/b „Heemskerck", Curagao. P. H. Kade 162, Amsterdam. Geboren: CORNELIA WILHELMINA, Dochter van Jac. GROOFF en A. GROOFF—Kuiper. Amsterdam, 4 Maait 1915. WyttenbacliBtraat 79. De Heer en Mevrouw BESANfON- TEENSMA zullen gaarne ontvangen Zondag 7 en 14 Maart. Parallelweg 72. De Heer en Mevrouw EDEL—DERX zijn verhinderd Zondag 7 Maart te ontvangen. Ondergeteekende betuigt haar op rechten dank aan allen, die hebben meegeholpen bij den brand, om erger te voorkomen, ook aan den Inspec teur van Politie. Mej. HEMMES. 2e Vroonstraat 30. Ondergeteekenden betuigen langs dezen weg hun hartelijken dank aan familie, vrienden en bekenden, zoo wel binnen als buiten deze gemeente, bij hun 25-jarlg huwelijksfeest onder vonden. G. ARENDS en Eehtgenoote. W(j betuigen by dezen onzen wel- gemeenden en hartelijken dank voorde vele blfjken van belangstelling, zoo van binnen als buiten deze gemeente ondervonden, bfj het overlijden van onze dochter en zuster PETRONELLA MARQARETHA. In het bijzonder aan de familie THIJSSEN en de gezamenHjke buren en hunne kinderen. Helder, 6 Maart 1915. W. VISSER. G. VISSER-Brxzee en kinderen. Hiermede betuigen wfj onzen har telijken dank voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming ondervon den, in het bijzonder van den heer en mevr. S. COLTOF, en hare vrien dinnen, bij het overlijden yan onze geliefde dochter en zuster JACOBA WILHELMINA FRITZ. W. FRITZ en familie. Evangelisatie-lokaal in de PALMSTRAAT. ZONDAG, v.rn. half elf en 's avonds half zeven Dr. J. WEENER, Ned. Herv. Pred. te Haarlem. D.V. ZONDAG voorm. 10 u. en 's av. 5 u. Ds. F. LENGKEEK, van 's-Gravenhage. MAANDAGAVOND half acht Ds. J. W. GEELS, van Haarlem. BIDUUR voor het gewas en voor den Nood der Tijden. H.H. Zangers! De Arbeiders-Zangvereeniging „KUNST AAN 'T VOLK" roept zangers op, in het bijzonder voor de tenor-partijen. Zich aan te melden bij J. BORKERT, Held. Marine-Gebouw, Plantsoen, welke tevens alle gewenschte inlich tingen verstrekt. HET BESTUUR. AFDEELING UITKEERINGSFONDS BIJ OVERLIJDEN met Jaarlijksche Verdeeling der Winst. Dividend Boekjaar 1914-1916 50 Aantal ingeschrevenen 1515. Namens het Bestuur W. R. ZITS, Pres. J. B. ZITS, Secr. Koningstraat. Aangifte van nieuwe Leerlingen voor de gewone school in de maand Maart bij het Hoofd der School P. STORM.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2